Jaký by měl být výtok po porodu?

V poslední fázi porodu se rodí placenta, což znamená konec procesu porodu. To je doprovázeno uvolňováním velkého množství krve a hlenu: protože je poškozený povrch dělohy, zůstává na něm rána z dřívějšího připevnění placenty. Dokud se povrch dělohy nezahojí a sliznice se nezotaví, bude se obsah rány uvolňovat z pochvy ženy po porodu, postupně se bude měnit barva (bude stále méně a méně nečistot v krvi) a bude se snižovat množství. Tento poporodní výtok se nazývá lochia..

Ihned po ukončení porodu je ženě injekčně podán lék ke stimulaci kontraktilní aktivity dělohy. Obvykle je to Oxytocin nebo Methylegromethryl. Močový měchýř je vyprázdněn katétrem (aby netlačil na dělohu a nezasahoval do jejích kontrakcí) a na spodní část břicha je umístěna podložka na ohřev ledu. Tato doba je velmi nebezpečná s objevem hypotonického děložního krvácení, takže dvě hodiny po porodu je žena pozorována na porodním sále.

Krvavý výtok je nyní velmi hojný, ale přesto by neměl překračovat normu. Žena nepociťuje žádnou bolest, avšak krvácení rychle vede ke slabosti a závratím. Pokud tedy máte pocit, že krev jde velmi silně (například plenka pod vámi je celá mokrá), nezapomeňte o tom informovat zdravotnický personál..

Pokud výtok během těchto dvou hodin nepřekročí půl litru a stav ženy po porodu je uspokojivý, je převedena na oddělení po porodu. Nyní musíte sledovat své sekrece, a proto musíte vědět, jaké jsou a jak dlouho trvají. Nebojte se: sestra bude samozřejmě všechno kontrolovat. A lékař určitě přijde, včetně posouzení povahy a množství výtoku. Ale abyste si byli sebejistí a klidní, je lepší předem vědět, co se vám stane poprvé po porodu a jaká postava by měla být normální poporodní výtok.

Jaké jsou výtoky po porodu?

Lochia se skládá z krevních buněk, jejichoru, plazmy, zbytků výstelky děložní dutiny (umírající epitel) a hlenu z cervikálního kanálu, takže si v nich všimnete hlenu a sraženin, zejména v prvních dnech po porodu. Při tlaku na břicho i při pohybu se může zvýšit výtok obsahu rány. Zvažte to, pokud chcete vstát z postele - okamžitě se z vás vylije. Proto doporučujeme, abyste si nejprve pod nohy položili plenu..

Lochia bude neustále měnit svůj charakter. Zpočátku připomínají výtok během menstruace, jen mnohem hojněji. To je dobré, protože děložní dutina je zbavena obsahu rány. Po několika dnech bude lochie mírně tmavší a menší v množství. Druhý týden bude výtok hnědavě žlutý, získá slizkou konzistenci a po třetím žlutavě bílý. Ale nečistoty v krvi lze pozorovat celý měsíc po porodu - to je normální.

Aby se zabránilo krvácení?

I poté, co je žena po porodu převedena na oddělení po porodu, je pravděpodobnost krvácení stále vysoká. Pokud se množství výtoku prudce zvýšilo, okamžitě vyhledejte lékaře. Chcete-li zabránit krvácení, postupujte takto:

 • Pravidelně se převalujte na břiše: to pomůže vyprázdnit děložní dutinu od obsahu rány. Ještě lépe, ležte více na břiše než na zádech nebo na boku.
 • Jděte na toaletu tak často, jak je to možné, i když na to necítíte nutkání. Optimálně každé 2–3 hodiny, protože plný močový měchýř tlačí na dělohu a brání jí ve smrštění.
 • Několikrát denně položte na spodní část břicha ledovou topnou podložku: cévy se budou stahovat, což také zabrání krvácení.
 • Nezvedejte nic těžkého - při fyzické námaze se může množství výtoku zvýšit.

U kojících matek navíc lochie končí mnohem rychleji. Kojte proto dítě na požádání - během sání se v těle matky vytváří oxytocin, který vyvolává kontrakci děložních svalů. Současně žena cítí křečové bolesti a samotný výtok se zvyšuje.

Povaha výtoku po porodu, možné odchylky

Z jakého důvodu je po porodu výtok

Během porodu se děloha velmi stahuje, tlačí dítě ven. Po narození dítěte placenta nebo placenta vyjde. V místě jeho připojení zůstává velké množství zejících nádob. Děloha se stahuje co nejvíce v prvních hodinách po narození dítěte, ale zůstává ve zvětšeném stavu ještě několik dalších týdnů.

Přítomnost otevřených cév vyvolává vaginální výtok. Po narození dítěte se jim říká lochia. Nejprve jsou hojné a poté se snižují v množství, mění se jejich barva.

Pro zvýšení intenzity kontrakcí děložního orgánu se ihned po porodu zavede do močové trubice katétr, který vyprázdní močový měchýř. To se provádí za účelem zmírnění tlaku na dělohu..

V prvních hodinách po narození dítěte existuje velmi vysoké riziko vzniku děložního krvácení. Porodní žena je ponechána další 2 hodiny na porodním sále, aby sledovala její stav. Takové činnosti vám umožňují poskytnout včasnou pomoc, zastavit krvácení. Pokud nedojde ke komplikacím, je stav ženy uspokojivý, po 2 hodinách je s dítětem převezena na oddělení po porodu.

Jaký by měl být výtok po porodu u zdravé ženy

Lochia obsahuje krev, plazmu, sraženiny vytvořené z vnitřní výstelky děložního orgánu, slizniční formace. Objem krve ztracené bezprostředně po porodu by neměl překročit 1,5 litru.

Dále se děloha stahuje, což vede ke snížení množství výtoku. V prvních dnech je výtok krvavý. Pacienti aktivně opouštějí krev, krevní sraženiny vytvořené z částic sliznice děložního orgánu, plodových membrán.

Po několika dnech je krvavý výtok nahrazen tmavším výbojem, který připomíná menstruační krvácení. Objem lochie je větší než během menstruace. Tato povaha výtoku hovoří o dobré kontraktilitě dělohy a jejím očištění od zbytků sliznice a placenty.

Normální děložní kontrakce zajišťují dobrou eliminaci zbytků placenty.

Po týdnu je výtok světle žlutý. Už nejsou tak hojní. V jejich složení se objevuje hlen. Je možné změnit nažloutlou barvu výtoku na nahnědlou. To je norma. Výtok naznačuje dobrou srážlivost krve a kontraktilní aktivitu děložního orgánu. Hnědý a světle nažloutlý výtok přetrvává po dobu jednoho týdne.

Po 3 týdnech po porodu se výtok stane světle žlutým nebo nažloutlým bílým. Jsou povoleny krevní nečistoty, které přetrvávají až 30-40 dní po narození dítěte.

Vypouštění nemá nepříjemný zápach. První týden voní jako krev. Po několika dnech nabije výtok shnilý zápach..

Kolik jdou

Výtok se objeví ihned po porodu a trvá 6 týdnů. Možná mírné snížení nebo zvýšení v období vypouštění lochie. Intenzita a doba trvání výboje závisí na následujících faktorech:

 1. Vlastnosti těla, jmenovitě rychlost zotavení.
 2. Těhotenský kurz.
 3. Vlastnosti porodu.
 4. Přítomnost nebo nepřítomnost komplikací v poporodním období.
 5. Typ porodu: po císařském řezu je termín pro uvolnění lochie delší než při přirozeném porodu.
 6. Kojení. Čím častěji pacientka krmí dítě, tím intenzivněji se děloha stahuje..

Pokud je doba výtoku kratší než měsíc nebo delší než 6 týdnů, musíte se poradit s lékařem. Lékař provede vyšetření, předepíše terapii nebo pošle do nemocnice.

Jak zabránit krvácení

Riziko velké ztráty krve v prvních dnech přetrvává. Pokud se objem vypouštění výrazně zvýšil, okamžitě vyhledejte lékaře.

Existuje řada opatření, která zabraňují vzniku ztráty krve:

 1. Vyprázdněte močový měchýř každé 2-3 hodiny, i když není nutné močit, protože lisovací měchýř snižuje kontraktilní aktivitu děložního orgánu.
 2. Zaujměte polohu na břiše, která stimuluje vylučování obsahu dělohy.
 3. Aplikujte nádobu s ledem na dolní část břicha, aby se zúžily krevní cévy, pokud se děloha špatně stahuje.
 4. Nezvedejte nic těžkého, protože náklad vede ke zvýšení objemu vypouštění.

Dalším důležitým cvičením je kojení. Když se dítě přichytí na prsa, uvolní se hormon oxytocin. Jeho působením se děloha intenzivně snižuje, odstraňuje sraženiny a krev. Během krmení pacient pociťuje bolest břicha, která je doprovázena uvolňováním krve z pochvy.

Prevence infekcí

Krev je živnou půdou pro růst bakterií, proto se dodržují pravidla pro prevenci infekce rány v děložní dutině.

Doporučujeme následující aktivity:

 1. Po každém vyprázdnění močového měchýře a konečníku se umyjte. Hygienu vnějších pohlavních orgánů provádějte zepředu dozadu. Není možné se umýt ve vaginální dutině.
 2. Osprchujte se každý den. Odmítnout koupel.
 3. Vyvarujte se sprchování, protože to zvyšuje pravděpodobnost vzestupné infekce.
 4. První den používejte pouze sterilní pleny, které se vydávají v nemocnici.
 5. Hygienické vložky používejte od druhého dne. Měňte je nejméně 8krát denně.
 6. Použijte bavlněné prádlo.
 7. Nepoužívejte tampony, protože znesnadňují vylučování, zvyšují pravděpodobnost růstu bakterií.

Tyto činnosti pomohou dobře přenést časné období po porodu, zabránit vzestupné infekci..

Patologický výtok po porodu

Normálně je vaginální výtok po narození dítěte krvavý. Je nahrazen nažloutlým, nahnědlým nebo nažloutle bílým výtokem. Rozpor mezi načasováním a barvou výboje s normou hovoří o patologii.

Typy patologických výtoků u žen, příčiny vzhledu:

 1. Jasně nažloutlý. Vznikají v důsledku zánětu sliznice děložního orgánu, zejména endometritidy, zánětlivých ruptur děložního čípku a pochvy. Oslavováno 4-5 dní.
 2. Zelený. Zjistí se během vývoje endometitidy, která je vyvolána špatnou kontraktilitou děložního orgánu. Když se objeví zelený výtok, pacient zaznamená bolesti břicha, horečku a nepříjemný zápach.
 3. Hnědavý. Pokud je výtok zaznamenán déle než 10 dní, vede to k endometritidě, děložním fibroidům, ohnutí děložního orgánu, špatné srážení krve. Pokud má pacient hojný výtok s hnědým odstínem, znamená to neúplné odtržení placenty.
 4. Brzy sliznice. Vyskytují se u 2–3 týdnů u zdravé ženy. Časné sekrece sliznice skrývají poškození děložního orgánu a pochvy. Při perforaci dělohy je zaznamenán hojný výtok sliznice..
 5. Krvavé, narůžovělé, prodloužené, více než 3-4 týdny. Zjistí se u pacientů s atonií a přetížením děložního orgánu, patologií koagulačního systému, časným pohlavním stykem, těžkou fyzickou prací. Také růžový a krvavý výtok po měsíci a více naznačuje první menstruaci..
 6. Bílé, tvarohové. Vyskytují se v důsledku plísňové infekce genitálního traktu.

Pokud se objeví patologická lochie, je nutné navštívit lékaře. Lékař určí příčinu, předepíše vyšetření a léčbu.

Co dělat s patologickým výtokem

Pokud se objeví patologický výtok, doporučuje se neprodleně vyhledat lékaře. Nemůžeme váhat, protože některé z nich vedou k hrozným následkům. Pokud má žena změnu povahy výtoku v nemocnici, musíte o tom okamžitě informovat službukonající porodní asistentku nebo lékaře.

Pokud je krvácení mnohem hojnější, doporučuje se okamžitě zavolat službukonajícímu gynekologovi nebo ošetřujícímu lékaři. Toto je první známka krvácení. Pokud po propuštění z nemocnice dojde k těžké ztrátě krve, zavolejte sanitku doma.

Když se objeví nažloutlý, nazelenalý nebo nahnědlý výtok, kontaktujte místního gynekologa. Lékař provede vyšetření, vyšetření a předepíše ambulantní léčbu. Pokud existuje riziko otravy krve, endometritidy nebo jiných zánětlivých onemocnění malé pánve a detekce zbytků placenty v děložní dutině, provádí se hospitalizace s následnou léčbou. V některých případech je nutná operace.

Znát povahu poporodního výtoku je velmi důležité. Díky tomu jsou včas detekována a léčena zánětlivá onemocnění, krvácení, nemoci srážení krve a další stavy..

Krvavý výtok po porodu, jeden měsíc po porodu

V důsledku těhotenství a porodu dochází v těle ženy k vážným změnám. Návrat do normálu bude nějakou dobu trvat. V důsledku zahrnutí mechanismů obnovy se začíná objevovat výtok po porodu - lochia. Mohou být fyziologické nebo patologické..

Krvavý výtok po porodu

Během těhotenství se objem krve cirkulující v těle ženy může významně zvýšit. Statistiky ukazují, že jeho množství se může zvýšit o 30-50%. To je nezbytné k zajištění toho, aby dítě dostávalo odpovídající výživu a přísun. Tímto způsobem se navíc vytváří rezerva krve, která usnadňuje proces porodu a poporodní zotavení. Dochází k expanzi cév dělohy. V době, kdy se dítě narodí, jeho zásoba krve dosáhne svého maxima.

Lochia se objevuje kvůli skutečnosti, že během porodu dochází k poškození sliznice a cév dělohy. Tento jev je zvláště pozorován v místě připojení placenty. Po narození dítěte se děloha začne čistit. Musí se zbavit zbytků plodového měchýře, krevních sraženin a odlupovaného epitelu. Sekrece také obsahují směs, která se vytváří v cervikálním kanálu..

Lochia je pozorována, dokud se všechny rány v děložní dutině nezhojí a nemůže se vrátit do normálního stavu. Během zotavení se normalizuje velikost orgánu a obnovuje se epitel. Pokud očistný proces probíhá bez komplikací, lochie se zastaví po 5-8 týdnech. Přesná doba vybíjení závisí na následujících faktorech:

 • fyzická aktivita ženy;
 • schopnost dělohy se stahovat;
 • laktace;
 • věk ženy;
 • srážení krve;
 • stav tkání dělohy;
 • stav hematopoetického systému.

První tři dny lochie připomínají klasickou menstruaci. Jejich objem se postupně zmenšuje. Zpočátku to může být až 500 ml denně. Časem množství vypouštění klesá na 100 mililitrů denně..

Existuje několik typů poporodního výtoku. Odborníci do seznamu zahrnují následující typy lochií:

 1. Krvavý. Toto je první poporodní výtok. Obvykle mají jasně červenou barvu. Voní jako čerstvá krev. Výtok se skládá z krvavých sraženin a částic mrtvé tkáně. Obsahují velké množství erytrocytů, které určují barvu lochie.
 2. Serózní lochie. Objeví se přibližně 4 dny po dodání. Jsou světlejší barvy než špinění. Serózní lochie jsou hnědavě růžové. Počet červených krvinek v nich klesá. V tomto případě je pozorován nárůst počtu leukocytů. Výtok má zatuchlý zápach.
 3. Bílá lochia. Objeví se 10. den po porodu. Výtok se konečně rozjasní a nažloutne. Mají tekutou konzistenci. Necítí. Postupně množství výboje klesá. Stávají se štíhlejšími a kvetoucími. 5-6 týdnů po porodu obsahuje výtok pouze hlen z cervikálního kanálu děložního čípku.

Aby se vytlačila mrtvá tkáň, hlen a další produkty, které zůstaly v těle po porodu, děloha se stahuje. To vede k bolesti v dolní části břicha. Připomínají kontrakce. Po opakovaném porodu se pocity bolesti zvyšují.

Někdy po 3 týdnech se může objevit černá lochie. Pokud neexistují žádné bolestivé příznaky a nepříjemný zápach, považuje se takové vypouštění za patologii. Mohou vzniknout v důsledku hormonálních procesů v těle a také změn ve složení hlenu.

Pozdní poporodní výtok

Krvácení může také nastat měsíc po porodu. Později může být lochie vyvolána různými faktory. V normální situaci kontrakce dělohy pokračuje po určitou dobu po porodu. Zintenzivňují se, když si žena vloží dítě do prsou. To pomáhá děloze očistit se od krevních částic a sraženin v ní. Pokud žena nedojčí, nenastává hormon prolaktin, který stimuluje kontrakci dělohy. To se stává důvodem pomalého čištění orgánu. Pokud ve výtoku nejsou žádné krevní sraženiny a lochie nemají nepříjemný zápach, není důvod se obávat. Postupně se vypouštění zastaví.

Existuje řada dalších důvodů, které prodlužují dobu čištění dělohy po porodu. Seznam obsahuje:

 1. Porucha srážení krve. Pokud je problém znám předem, je nutné o něm informovat lékaře ve fázi plánování těhotenství. Žena by měla být připravena na přirozené krvácení, které bude trvat mnohem déle..
 2. Velké ovoce. To způsobí, že se děloha během těhotenství více protahuje. Podobný jev lze pozorovat, pokud existuje několik druhů ovoce. Silné protahování prodlužuje čas potřebný pro návrat orgánu do předchozí velikosti.
 3. Porod byl proveden císařským řezem. V důsledku toho se na děloze vytvoří steh. Brání jí ve správném uzavírání smluv. Výsledkem je zpomalení procesu obnovy. Podobný jev lze pozorovat, pokud došlo k poraněním a prasklinám během porodu, stejně jako k otevření silného krvácení, které vyžadovalo chirurgický zákrok a šití.
 4. Děloha obsahuje polypy, myomy a myomy, které jí brání v normálním kontrakci. To vše vede ke prodloužení doby vybíjení..

Žena obvykle nemá menstruaci do 2 měsíců po porodu. Pravidlo se však vztahuje pouze na kojící pacientky. V tomto případě se uvolňuje prolaktin, který inhibuje produkci estrogenu, který je zodpovědný za zrání folikulu a obnovení menstruačního cyklu. U žen, které z nějakého důvodu nepřipojily dítě k prsu, se menstruace může zotavit během 1-1,5 měsíce po porodu. Takové jevy jsou považovány za pozitivní znamení. Vzhled menstruace naznačuje rychlé zotavení dělohy a hormonální hladiny. Během menstruace se výtok stává bohatým a jasným. Žena v období po porodu se musí ujistit, že jde skutečně o menstruaci. Je třeba si uvědomit, že existuje riziko krvácení z dělohy, které vyžaduje neodkladnou péči..

Patologické výtoky po porodu a důvody jejich vzniku

Pokud se lochie začala zmenšovat, ale pak se jejich objem prudce zvýšil, je to důvod k obavám. Tento příznak může naznačovat otevření děložního krvácení. Pokud je standardní vložka nasáklá krví za 40-60 minut, jedná se o vnitřní krvácení.

Pokud výtok získá hnilobný zápach nebo se stane žlutozeleným, může to znamenat vývoj zánětlivého procesu ve vnitřních pohlavních orgánech. Příčiny jeho výskytu mohou být ohyb děložní trubice a hromadění lochie. Zánětlivý proces, který se vyvinul v děloze, může způsobit endometritidu. Tento jev je doprovázen silnou bolestí lokalizovanou v dolní části břicha. Kromě toho dochází ke zvýšení tělesné teploty a výskytu hnisavého výboje. V boji proti patologii lékař předepíše antibakteriální léky a kyretáž dělohy.

Následující příznaky mohou také naznačovat přítomnost patologií:

 • žena má zvýšenou tělesnou teplotu;
 • ve výtoku se objevují hleny a sraženiny;
 • dochází k obecnému zhoršení blahobytu;
 • slabost je přítomna;
 • bolest v podbřišku.

Příčinou přetrvávajícího krvácení v prvních hodinách po porodu může být prasknutí děložního čípku, pokud byly špatně přišity nebo zůstaly bez povšimnutí. V tomto případě je lokální krvácení pozorováno v tkáních pochvy a perinea. Po důkladném vyšetření lékař otevře hematom a znovu ušije slzy. Důsledkem děložního krvácení může být rozvoj anémie. Toto jméno bylo dáno nedostatkem hemoglobinu a v důsledku toho porušením dodávky kyslíku do tkání těla. Pokud žena v tomto stavu kojí dítě, nemůže se u něj také vyvinout. Seznam dalších důvodů vedoucích ke vzniku krvavého výtoku měsíc po porodu může zahrnovat:

 1. Části placenty a membrány zůstaly v děloze. To významně zpomaluje proces hojení a může vyvolat vznik silného krvácení, které se vyvíjí náhle. Jeho charakteristickým rysem je absence bolesti.
 2. Dochází k atonii nebo hypotenzi dělohy. Patologie je spojena s jejím nadměrným roztahováním, ochablostí nebo oslabením. Pokud je pozorována slabá kontraktilní aktivita, krev z pochvy vytéká buď kontinuálním proudem, nebo odděleně. Tento stav je nebezpečný pro život ženy a vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc.
 3. Nadměrné cvičení po porodu. Podobný jev je pozorován v důsledku příliš brzkého pohlavního styku..
 4. Malá menstruace. Tento název byl dán postupnému návratu ženského reprodukčního systému k menstruační funkci. U některých skupin porodních žen začíná být 21. až 28. den zaznamenán opakovaný výskyt krvavého výtoku.

Diagnostické testy

Pokud má žena sklon ke krvácení, provede se úplná diagnostika. Lékař zkontroluje u pacienta patologie spojené s chronickými a genetickými chorobami. Bude brána v úvahu velikost dělohy a srážení krve. Při pozdním výtoku krve po porodu zahrnuje vyšetření následující studie:

 • měření tělesné teploty, krevního tlaku a pulzu;
 • kontrola fundusu dělohy;
 • provádění obecné diagnostiky;
 • vyšetření pohlavních orgánů;
 • obecné analýzy a ultrazvuk.

Pokud se u ženy objeví měsíc po porodu jasně červený výtok, vyšetření začíná kontrolou fundusu dělohy a močového měchýře. Poté se hodnotí kvalita a množství lochie. Za tímto účelem zvážte těsnění 15 minut po naplnění..

Poranění často vedou k rozvoji krvácení, kvůli kterému se děloha nemůže smrštit a vrátit se do předchozí podoby. Pokud se při kontrole orgánu nezjistí žádné abnormality, vezme se v úvahu přítomnost bolesti u ženy a výsledek vyšetření pochvy. Je sledován celkový stav pacienta. Lékař měří puls, tělesnou teplotu a krevní tlak. Normálně by měla být pokožka pacienta světlá a rty by měly být růžové. Sliznice by neměly být suché.

Při vnitřním krvácení je pozorována silná bolest. Vagina je oteklá. Kůže získává tmavě modrý odstín. Poté se může objevit černý výboj. Pokud jsou přítomny všechny výše uvedené příznaky, znamená to přítomnost tržné rány uvnitř nebo vně.

Léčba patologie

Léčba děložního krvácení závisí na stavu ženy. Proces probíhá po etapách. Zpočátku se provádí diagnostika a vyšetření, během nichž jsou identifikovány příčiny patologie. Po celou tu dobu jsou monitorovány tlak a puls.

Práce dělohy se obnovuje užíváním drog. Léky jsou vybírány individuálně. Chlad se aplikuje na dolní část břicha, aby se uvolnily křeče a zastavilo krvácení. Pokud se objeví měsíc po porodu, může být pacientovi předepsán oxytocin. Léčba se používá ke stimulaci svalové kontrakce. Aplikuje se jako kapátko během porodu nebo po narození dítěte. Dále se používá methylergometrin. Činidlo se podává intramuskulárně. Používá se pouze v období po porodu. Léčba urychluje kontrakci svalů dělohy.

Specialista vyšetří dělohu a zavede tampon obsahující kontrakční pomůcku. Pokud části placenty zůstanou uvnitř, provádí se čištění orgánů v celkové anestezii..

Pokud nelze krvácení zastavit, je problém vyřešen chirurgickým zákrokem. Lékař může:

 • mačkání v poškozených nádobách;
 • šití tržných ran a poranění uvnitř orgánů;
 • odstranění dělohy.

Chirurgie se provádí pouze jako poslední možnost. Všechny chirurgické zákroky se provádějí v celkové anestezii. Pokud dojde k těžké ztrátě krve, je možná transfuze krve.

Lochia po porodu: když výtok končí

V očekávání prvního dítěte jen málo z budoucích porodních žen přemýšlí o tom, co se stane s jejich tělem a jak dlouho trvá kojení po porodu. Kromě hormonálních změn souvisejících s produkcí mléka je skutečně nezbytné také zotavení ženských pohlavních orgánů. Co se považuje za normu a jaký je „první zvon“ pro návštěvu gynekologa?

Výtok po porodu (lochie) trvá v průměru 6-8 týdnů.

Výtok po porodu během prvních dvou hodin

K předčasnému propuštění, s nímž se žena, která porodila, setká, dochází dokonce i na porodním oddělení, kde matka a novorozenec zůstávají první 2 hodiny. Takový výtok je považován za přijatelný, měl by být krvavý, velmi hojný, ale nedosahující 400 ml (norma je 0,5 procenta z celkové hmotnosti porodní ženy). Aby se předešlo ztrátě krve po porodu a infekci, lze na spodní část břicha aplikovat ledový obklad nebo vyprázdnit močové cesty katétrem. Pro velkou ztrátu krve jsou někdy předepsány léky, které způsobují kontrakci dělohy (například Oxytocin).

Je také nutné vydržet tuto dobu na porodním sále, aby nedošlo k opomenutí vývoje děložního krvácení, které je často způsobeno nesprávnou funkcí dělohy (pokud nedochází ke kontrakcím a svaly jsou uvolněné).

Mladá matka tráví tento čas pod dohledem zdravotnických pracovníků, proto jakmile žena cítí pod sebou velmi vlhkou plenu, mírné nepohodlí a závratě, vyplatí se okamžitě kontaktovat personál. Koneckonců nemusí existovat žádné bolestivé pocity a důsledky budou extrémně negativní..

První poporodní výtok zahrnuje také krvácení v případě prasknutí nebo nedostatečného ošetření stehu na tkáni porodních cest. Pokud je bolest nebo nepohodlí v perineální oblasti akutně pociťováno, je nutné vyšetření pochvy. Protože nesprávné zpracování může vést k hematomu a potom k opakovanému šití slz.

V případě pozitivního výsledku, pokud je úspěšné předčasné zotavení (neexistují žádné procesy popsané výše), jsou matka a dítě převedeny na oddělení po porodu.

Poporodní oddělení a možný výtok

Prvních několik týdnů těžkého vaginálního výtoku je normální a přirozené. Jediným bodem je, že v každé fázi jsou jiné. Tento výtok (lochia) je zpočátku hojný. A na každém oddělení po porodu jsou pro ženy k dispozici speciální sterilní pleny. Poporodní polštářky mohou být plné během několika hodin po jejich výměně.

K absorpci sekretů se používají látkové pleny nebo speciální polštářky po porodu.

Lochia, podobně jako krev se sraženinami, má podobný zápach jako výtok během menstruace. S každým dalším dnem se jejich počet snižuje, barva se blíží nahnědlé. Takový výtok se může zvýšit v důsledku pohybů nebo při stlačení břicha během vyšetření. Použití zakoupených vložek nebo plenek - rozhoduje správa porodnice. Protože je snazší pochopit povahu a objem vypouštění tkáňovou bází.

Jako preventivní opatření proti možnému patologickému krvácení potřebuje mladá matka:

 1. Při prvním nutkání jít na toaletu. Aby se děloha správně stahovala, mělo by se močení provádět každé tři hodiny.
 2. Krmte dítě na požádání, ne včas. Když dítě stimuluje bradavky, produkuje se oxytocin, díky kterému se stahují svaly dělohy. Mohou se objevit drobné pocity bolesti v podbřišku (podobné kontrakcím). Zvýšený objem výtoku při kontaktu novorozence s prsy je považován za normální..
 3. Během odpočinku si lehněte na břicho. Na tomto místě nic nezasahuje do odtoku sekretů, děloha je umístěna správně. To zase eliminuje riziko krvácení..
 4. Pokud je to možné, a ne jednou denně, ale více - naneste formu s kousky ledu na oblast dolní části břicha. Tato akce způsobí kontrakci dělohy a cév. I když v současné době existuje názor, že tato akce pravděpodobně způsobí cystitidu u ženy, než bude prospěšná.

Léčba (injekce oxytocinu) v prvních dnech je nutná po obtížném porodu. Okamžitá návštěva lékaře je však nutná, pokud žena pocítí prudký nárůst výtoku. Krvácení, ke kterému dochází z mnoha důvodů, ale po dvou hodinách porodu je považováno za pozdní.

Nelze vyloučit riziko krvácení v důsledku zadržené placenty a také možná onemocnění krve. Pokud problém není diagnostikován ani během těhotenství, léčba se provádí v anestezii s další antibiotickou terapií. Pokud je patologie detekována v procesu nesení plodu, jsou prováděna preventivní opatření bez čekání na porod.

Pro správné vylučování sekretů se ženám po porodu doporučuje ležet na břiše..

Nejběžnější krvácení z důvodu nedostatečné kontrakce dělohy je hypotonické. Při nevýznamné ztrátě krve se intravenózně vstřikuje další objem tekutiny s bohatšími sekrety - plazma.

Navíc není vyloučena opačná situace - když se lochie hromadí v těle a výtok se zastaví. Říká se tomu lochiometr, který v pokročilém stádiu může vést k endometritidě - zánětlivému procesu na výstelce dělohy. Léčte komplikace zavedením oxytocinu a odstraněním křečí pomocí No-shpa.

Vybíjejte doma

Celkově bude výtok po porodu trvat déle než 6–7 týdnů. Toto je doba zotavení dělohy. Ihned po propuštění je výtok podobný menstruačnímu výtoku. Postupně se objemy snižují, mění se barva na světle žlutou, protože hlen vychází paralelně. Po čtyřech týdnech se stávají šmouhami a později jsou téměř nepostřehnutelné a velmi podobné výboji před těhotenstvím. Krvácení z kojení může skončit mnohem dříve. Díky neustálé stimulaci prsu a produkci oxytocinu se děloha stahuje rychleji. A po porodu pomocí císařského řezu naopak všechny procesy v těle probíhají ve zpomalené verzi.

Hygienické postupy

Dodržování čistoty a každodenních hygienických postupů nepovede k předčasnému dokončení vypouštění, ale pomůže vyhnout se infekci infekčními chorobami. Lochia je příjemné prostředí pro mikroby, proto by jim nemělo být dovoleno hromadit se v perineu. Po dobu 1,5-2 měsíců s výtokem stojí za to používat hygienické polštářky po porodu nebo sterilní pleny. Současně se výrobky osobní hygieny mění každých několik hodin..

Nepoužívejte klasické tampony a parfémované vložky.

Po každé evakuaci se doporučuje umýt genitálie a denně se sprchovat. Voda by měla mít příjemnou teplotu, ne horkou. Proto se nemůžete vykoupat, protože existuje vysoké riziko přenosu infekce. Ze stejných důvodů se doporučuje umýt zevní genitálie určitým pohybem - vpředu, pohněte rukou dozadu.

Když potřebujete lékařskou pomoc

Pokud nastanou následující situace, je lepší neztrácet čas, ale ihned se poraďte s lékařem:

 1. Vůně výtoku se zhoršila - hnisavé projevy a nepříjemný „zápach“ naznačují přítomnost zánětu (endometritida). To může vést k mírnému zvýšení tělesné teploty a bolesti v dolní části břicha..
 2. Výtok postupně odezněl, ale najednou se obnovil v hojnějším množství. Buď výboj s HV po dlouhou dobu nezmění krevní charakter a nezastaví se. To může znamenat, že části placenty nebyly odstraněny, což povede k infekci a musí být odstraněno..
 3. Vzhled bílého výboje, podobný tvarohu. Souběžně může být doprovázeno svěděním a zarudnutím genitálií - tak se projevuje drozd.
 4. Náhlé a předčasné ukončení výtoku po porodu.
 5. Otevřené krvácení. Pro prudké sekrece nestačí několik polštářků za hodinu. V takovém případě musíte okamžitě zavolat sanitku.

Samotné odstranění těchto příznaků nebude možné, často jde o hospitalizaci. Pokud jde o nouzovou pomoc, žena, která nedávno porodila, může jít jak na konzultaci, tak do porodnice (nejpozději do 40 dnů od data narození).

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Pro každou ženu neexistuje žádný konkrétní časový rámec. Nedostatek menstruace je spojen s produkcí prolaktinu, který potlačuje ovulaci. Průtok menstruace během kojení se víceméně normalizuje po 5-6 měsících. Je možné, že menstruaci lze obnovit až po ukončení kojení. Kromě toho mohou být během laktace nepravidelné nebo mohou chybět..

Dodržování pravidel osobní hygieny a mírné fyzické aktivity pomůže mladé matce obnovit zdraví a zabránit rozvoji komplikací. Stojí za to poslouchat sami sebe, klidně reagovat na všechny změny v těle, a když se objeví první příznaky krvácení, poraďte se s lékařem.

Jaký výtok by měl být po porodu?

Výtok po porodu se nazývá lochia. Doprovázejí proces čištění a obnovy dělohy a trvají déle než měsíc. Podle jejich vzhledu, vůně a trvání lze posoudit zdravotní stav mladé matky..

Povaha normálního výboje

Trvání a hojnost lochie závisí na fyziologii a zdraví ženy, průběhu těhotenství a porodu. Normálně by měly trvat jeden a půl až dva měsíce nebo 42 dní. Menší odchylky v jednom nebo druhém směru jsou povoleny. Pokud se však výtok zastaví dříve než po 5 týdnech nebo trvá déle než 9 týdnů, nastává zdravotní problém.

V prvních hodinách ztrácí žena až 400 ml tekutiny, která se skládá hlavně z krve, takže její barva je jasně červená a je cítit železo. Podobný jev nastává v důsledku poškození cév. Bohatá ztráta krve trvá tři dny. Během tohoto období se doporučuje používat speciální podložky. Jeden kus vystačí asi na 2 hodiny. Neexistuje žádná silná bolest, ale kvůli těžké ztrátě krve je možná slabost a závratě.

Pak mají lochie podobu běžné menstruace. Z pochvy vycházejí částice endometria a placenty. Za problém se také nepovažuje výtok ve formě hlenu po porodu. Jedná se pouze o odpadní produkty plodu uvnitř dělohy. Tento jev pokračuje po celý týden..

Hnědé šmouhy zůstávají na podložce ještě asi 7 dní. Zbytek času jsou lochie průhledné, možná matné se sotva znatelným žlutým nádechem. Mají mírně zatuchlý zápach..

V posledních týdnech čištění dělohy je také možný růžový výtok po porodu. Konzistencí připomínají hlen s krvavými pruhy. Černá také není důvodem k obavám. Tohoto odstínu je dosaženo změnami hormonálních hladin a složení krve..

Po celé období zotavení se lochie zhoršuje kojením. Vyvolává uvolňování hormonu oxytocinu, který zvyšuje kontrakci stěn dělohy. Čím častěji je dítě přiloženo k prsu, tím rychleji k čištění dochází..

Ženy, které podstoupily císařský řez, by měly být připraveny na to, že se jejich děloha vrátí k normálu mnohem déle. Krváceli asi 2 týdny. Je důležité, aby takové matky ještě pečlivěji sledovaly povahu výtoku, protože velké množství stehů zvyšuje riziko infekce.

Možné komplikace

Mladé matky jsou obvykle šťastné, když se lochie zastaví dříve než o měsíc později. Ve skutečnosti je takový jev naprosto nenormální a dokonce nebezpečný. Během této doby děloha prostě nemá čas na zotavení. Špína zůstává uvnitř a způsobuje zánět. Důvodem je špatný svalový tonus nebo ucpání hadiček. O tom svědčí také nízká ztráta krve v prvním týdnu..

Pokud krev trvá déle než 9 týdnů nebo pokud přetrvává i po 10 dnech, mluvíme o vnitřním krvácení. Ruptura dělohy nebo porodního kanálu možná nebyla sešita. To je také někdy způsobeno uvolněnými stehy nebo infekcí..

Lochia barva nemá malý význam. Zářivě žlutý výtok po porodu signalizuje vývoj zánětlivého procesu v endometriu. Zelené sraženiny hnisu jsou také příznaky infekce. Bílý hlen se zrnky - příznak drozdů.

U kandidózy se objeví kyselý zápach. Pokud lochie voní jako hniloba, je v děloze ohnisko infekce. Vzniká z chronických pohlavně přenosných nemocí nebo stagnace sekrecí, které jsou příznivým prostředím pro fungování patogenní mikroflóry. Někdy může porodník náhodně opustit tampon v porodních cestách. U žen s podobnými problémy stoupá teplota, objevují se zimnice a bolesti v podbřišku. U těchto pacientů je indikováno škrábání.

Vodnatý výtok po porodu je dalším varovným signálem. Možná se jedná o únik lymfy z poškozených cév. Pokud spolu s tím je cítit shnilá ryba, mluvíme o gardnerelóze.

Pokud lochie prošla a po několika týdnech nebo dokonce měsících se vrátila ve formě hlenu, pravděpodobně začala ovulace. To znamená, že děloha se plně zotavila a je připravena na nové početí. Stále je však příliš brzy na to, abyste znovu otěhotněli, proto byste se měli starat o antikoncepci. Vzhled krve během tohoto období může signalizovat začátek menstruačního cyklu. Nebylo by však na škodu se poradit s gynekologem. Podobný jev někdy varuje před zánětem nebo děložními myomy..

Všechny výše uvedené jsou hlavní obavy. Pokud se objeví varovné příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc..

Jak se vyhnout komplikacím v poporodním období?

Abychom urychlili proces obnovy a nezasahovali do normálního čištění, je třeba dodržovat několik důležitých bodů. Je nutné neodkládat močení a vyhýbat se zácpě, aby se zabránilo tlaku na dělohu. Mladým matkám se doporučuje spát a odpočívat na břiše. Podporuje lepší svalovou kontrakci.

Nepoužívejte tampony po porodu. Pohlcují nečistoty, což vytváří příznivé podmínky pro patogenní mikroflóru. Pro ženy po porodu existují speciální vložky. Upřednostňovat by se měly hygienické výrobky bez vůní. Tyto látky mohou způsobovat alergie. Rovněž zasahují do hodnocení zápachu výtoku, což je velmi důležité..

Zvláštní pozornost by měla být věnována intimní hygieně. Doporučuje se to umýt co nejčastěji. Nemůžeš se vykoupat. Vodní procedury jsou přípustné pouze pod sprchou a je důležité zajistit, aby proud vody nevnikl do pochvy.

Ženy, které nedávno porodily, mají sexuální odpočinek. Mělo by to trvat až do úplného dokončení lochie. K sexu se můžete vrátit až po následné lékařské prohlídce a výběru antikoncepce.

Očištění dělohy po porodu je důležitým okamžikem při obnově těla. Povaha a doba trvání výtoku pomáhají včas identifikovat patologické procesy. Proto je tak důležité zaznamenávat barvu, vůni a konzistenci lochies, dokud nejsou dokončeny..

Výtok po porodu

Obecná informace

Každá mladá matka se vždy obává, jaký by měl být výtok po porodu, zda je pro ni tento proces normální. Zvláštní pozornost je věnována povaze výtoku a lékařům, kteří sledují pacienty po narození dětí. V kontextu normálního vývoje poporodního procesu je velmi důležitá otázka, jak dlouho takové vypouštění trvá. Neméně důležité je kontrolovat jejich vůni, množství a další vlastnosti. Kolik dní zbývá krev po porodu a další rysy takového výtoku bude pojednáno v tomto článku.

Jaké je období po porodu

Období po porodu tedy nastává v okamžiku, kdy se narodí placenta. V medicíně je obvyklé rozlišovat dvě fáze po porodu:

 • počáteční fáze trvající dvě hodiny;
 • pozdní fáze trvající 6 až 8 týdnů.

V období po porodu se placenta uvolňuje ven, která se oddělila od stěny dělohy. V místě, kde se oddělila, se v děložní výstelce vytvoří povrch rány se zejícími cévami, ze kterých se uvolňuje krev.

Jak dlouho se děloha stahuje po porodu? Tento proces začíná okamžitě a pokud se děloha stahuje, její stěny se utahují a prasklé cévy se stahují. Během prvních 2 hodin po porodu dochází k mírnému výtoku jasně červeného odstínu, krvavého. Rychlost vylučování po porodu v první fázi není větší než 0,4 litru.

Pokud se ztráta krve zvýší, je nutné vyloučit hypotonické krvácení. Dále musí lékař zajistit, aby nedošlo k nepozorovanému prasknutí perinea, děložního čípku, vaginálních stěn u porodní ženy.

Po porodu a narození placenty je hmotnost dělohy asi 1 kg. Ale po určitém počtu dnů, kdy poporodní období končí, se vrátí k velikosti, která je považována za normální, a váží asi 70 g. K dosažení tohoto stavu se děloha stahuje, ale tyto svody nejsou tak intenzivní a bolestivé jako při porodu. Jak dlouho se děloha stahuje po porodu, závisí na vlastnostech organismu. V tomto případě žena pociťuje pouze mírné křeče, které se objevují hlavně při sání novorozence na prsou. Faktem je, že když jsou bradavky stimulovány, aktivuje se produkce hormonu oxytocinu, který stimuluje kontrakce dělohy.

Poporodní děložní involuce je proces, který se objevuje postupně, 6-8 týdnů. po porodu. Během této doby se povrch rány zahojí, velikost dělohy se vrátí na původní velikost. První den po narození dítěte je okraj dělohy ženy palpován přibližně na úrovni pupku. Čtvrtého dne je jeho dno umístěno uprostřed mezi pupkem a ňadry. 9. den se dno dělohy nachází nad ňadry o 1-2 cm, to znamená, že každý den po narození dítěte se děloha zmenšuje asi o 1 cm.

Jak krvácení pokračuje po porodu, jak dlouho tento proces trvá, lékař podrobně řekne, než je žena propuštěna z porodnice. Podle toho, jak moc po porodu krvácí, jaké jsou vůně, množství a barva výtoku, může lékař určit, zda je poporodní období normální..

Takové alokace se nazývají „lochia“. Ve svém jádru je lochie tajemstvím porodní rány, která obsahuje krvinky, hlen, decidua, plazmu, lymfu. Je velmi důležité, aby nastávající matky přesně věděly, jak dlouho lochie trvá po porodu. Co je lochie a jak vypadají lochie, je zpravidla vysvětlen lékařem před propuštěním z nemocnice. Ženy by si rozhodně měly povšimnout, kolik lochie po porodu jde, protože to je indikátor toho, zda se proces obnovy těla u mladé matky vyvíjí normálně.

Povaha vypouštění v různých časech je následující:

 • Když jsou první dvě hodiny po porodu dokončeny, dochází k načervenalému nebo nahnědlému výtoku, jejich charakter je mírný. Doba takového propuštění je od 5 do 7 dnů.
 • První 3 dny je objem vypouštění přibližně 300 ml, proto by měla být vložka měněna přibližně každé 2 hodiny. Výskyt krevních sraženin v lochii je pravděpodobný, což je varianta normy.
 • Od asi 6-7 dnů se barva lochie mění - stávají se nažloutlé nebo s bělavým odstínem. Jejich barva závisí na počtu leukocytů podílejících se na hojení poporodních ran..
 • V 9-10 dnech začíná vystupovat vodnatá lochie, ve které je vidět spousta hlenu. Mají světlý odstín, postupně jsou stále vzácnější a do 3-4 týdnů. úplně zmizet. To znamená, že po měsíci se lochie zpravidla zastaví..

Jak dlouho trvá výtok po porodu

Navzdory skutečnosti, že přesná odpověď, jak dlouho po porodu je krvavý výtok, je vždy individuální, obvykle jdou v průměru od 6 do 8 týdnů. Bez ohledu na to, kolik dní po porodu je výtok, je důležité, aby se postupem času stával stále vzácnějším..

Jak dlouho výtok po porodu trvá, závisí na mnoha věcech, takže ne každý má stejný čas. Jak dlouho výtok trvá, závisí na fyziologii organismu, intenzitě kontrakce dělohy, vlastnostech porodu a řadě dalších bodů. Také to, jak dlouho poporodní výtok trvá, závisí na tom, zda žena kojí. Jak dlouho trvá výtok po porodu s krevními skvrnami, je zároveň indikátorem toho, zda se tělo mladé matky zotavuje normálně..

Aktuální otázkou je, kolik výtoku jde po císařském řezu. Je třeba si uvědomit, že se jedná o chirurgický zákrok a zotavení těla po delší době. Trvání lochie po císařském řezu proto může být delší. Jak dlouho však výtok trvá po císařském řezu, do značné míry závisí na tom, jak úspěšná byla operace a zda se po ní vyvinou komplikace. Takové vypouštění by zpravidla mělo trvat asi 8 týdnů..

Žena by měla být upozorněna na výtok s vůní po císařském řezu, protože to může naznačovat vývoj zánětlivého procesu. Musíte také sledovat, kolik výtoku se děje, abyste nezmeškali příznaky patologie. Pokud máte podezření, že je lepší navštívit lékaře.

Subinvoluce dělohy po porodu

Jak přesně období po porodu z fyziologického hlediska probíhá, určuje proces kontrakce dělohy. Správný proces oddělení sliznice a uvolňování krevních sraženin z děložní dutiny je důležitý..

Involuce dělohy, to znamená její reverzní vývoj, je pro ženu velmi důležitým fyziologickým procesem, protože jsou obnoveny její reprodukční a menstruační funkce. Pokud se děloha špatně kontrahuje, pak hrozí rozvoj hnisavých septických komplikací.

Proto by žena měla navštívit lékaře 10 dní po propuštění z porodnice. Specialista provádí obecné i gynekologické vyšetření.

Někdy lze diagnostikovat děložní subinvoluci, kdy je návrat k předchozím parametrům velmi pomalý. Tuto diagnózu stanoví lékař, pokud je během tohoto období palpována velmi měkká a uvolněná děloha velké velikosti a současně nedochází k jejímu kontrakci.

Pro potvrzení poporodní subinvoluce musí odborník předepsat ultrazvukové vyšetření pánve. Taková studie umožní najít příčinu, která je překážkou kontrakce dělohy. Zpravidla mluvíme o zbytcích membrán nebo placenty.

Faktory, které predisponují k projevu děložní subinvoluce:

 • vícečetné těhotenství;
 • gestóza;
 • polyhydramnios;
 • práce je rychlá nebo zdlouhavá;
 • děložní myomy.

Lékař rozhoduje individuálně, zda je potřeba ženu hospitalizovat. Pokud si mladá matka nestěžuje na své zdraví, její stav je obecně uspokojivý a v děloze nejsou žádné zbytky membrán nebo placenty, lékař předepisuje užívání uterotonických léků. Je to zpravidla oxytocin, tinktura vodního pepře, methylergometrin.

Pokud je v děloze detekován cizí obsah, je odstraněn vakuovým odsáváním. Někdy se také provádí difúzní výplach dělohy, pro který se používají roztoky antibiotik nebo antiseptik.

Pro profylaxi je pacientovi také předepsán krátkodobý příjem antibiotik - musí být použit do 2-3 dnů.

Lochiometr

Tento stav je také komplikací po porodu. S vývojem lochiometrů se lochie setrvává v děloze. Ve většině případů se tento stav vyskytuje 7-9 dní po narození dítěte. Tuto komplikaci lze vyvolat z následujících důvodů:

 • ucpání cervikálního kanálu mechanické povahy;
 • nedostatečně aktivní kontrakce dělohy;
 • přítomnost mechanické překážky v cervikálním kanálu (krevní sraženiny, zbytky membrán, decidua);
 • příliš mnoho předklonu dělohy.

Pokud během těhotenství dojde k přetížení plodu, a to se stane u více plodů, velkých plodů, polyhydramnionu, schopnost dělohy se smršťovat. K tomu dochází také při prodlouženém nebo rychlém porodu, diskoordinaci porodu, křečím děložního čípku, císařským řezem.

Pokud je lochiometr diagnostikován včas, pak žena nemá čas na zhoršení celkové pohody, její puls a tělesná teplota se nezmění. V tomto případě je jediným příznakem patologického stavu velmi špatný výtok během období, kdy by měly být hojné, nebo se úplně zastaví..

V tomto případě jsou lochiometry ošetřeny po porodu a stav ženy se postupně zlepšuje..

Pokud lékař vynechá lochiometr, pokud si prohmatá dělohu, zaznamená se bolest a také si všimne, že se velikost dělohy ve srovnání s předchozími dny zvýšila. Pokud by byl lochiometr vynechán, může se u ženy následně vyvinout endometritida.

Proto je důležité vědět, jaká by měla být míra výtoku po porodu, a v případě určitých porušení včas konzultovat s lékařem. Terapie spočívá především v zajištění odtoku lochie z dělohy. Zpočátku lékař předepisuje konzervativní léčbu:

 • parenterální podávání papaverinu nebo ne-shpy;
 • uterotonika (oxytocin), aplikace chladu na podbřišek.

Pokud je ženě diagnostikována inflexe dělohy, provede odborník bimanuální palpaci, aby ji vrátil do normální polohy.

Pokud je cervikální kanál ucpaný, provede specialista opatrnou expanzi prstem. Někdy se pro tento účel používají speciální zařízení - Gegarovy expandéry.

Pokud všechna výše popsaná opatření nevedla k odstranění patologického stavu za 2-3 dny, provede se škrábání - vyprázdnění děložní dutiny pomocí nástrojů. Lze také použít vakuovou aspiraci. Pro prevenci zánětlivých procesů je ženě předepsáno užívání antibiotik.

Jak dlouho po škrábání lochie závisí na období, kdy byl zákrok proveden.

Poporodní endometritida

Další komplikací, která je ve srovnání s lochiometrem zdraví nebezpečnější, je endometritida nebo zánět dělohy. U těhotné ženy je imunitní systém oslaben, protože je nutné zabránit odmítnutí vajíčka, které tělo považuje za cizí těleso. K obnovení imunologické ochrany dochází přibližně 5–6 dní po narození dítěte nebo 10 dní po porodu břicha. Proto je u všech mladých matek zvýšené riziko vzniku zánětlivých onemocnění reprodukčních orgánů..

V současné době existují určité faktory, které předurčují k rozvoji endometritidy po porodu. Jsou uvedeny v následující tabulce.

Během těhotenství
 • projev pozdní toxikózy (po 20 týdnech);
 • vícečetné těhotenství;
 • anémie;
 • velmi velké ovoce;
 • špatná poloha;
 • polyhydramnios;
 • zánět děložního čípku, pochvy;
 • chirurgický zákrok pro isthmicko-cervikální nedostatečnost;
 • infekční nemoci během těhotenství;
 • exacerbace chronických onemocnění během těhotenství;
 • nízká placentace, prezentace;
 • přítomnost hrozby přerušení, zejména trvalé;
 • genitální infekce před porodem;
 • odtržení placenty.
Během porodu
 • vleklý, předčasný porod;
 • úzká pánev;
 • slabost, diskoordinace - abnormality porodních sil;
 • porodnické dávky během porodu;
 • císařský řez;
 • manuální kontrola děložní dutiny;
 • dlouhé (od 12 hodin) období bez vody;
 • časté (ze tří) vyšetření pochvy za účelem zjištění porodnické situace.
Všeobecné
 • věk porodní ženy (do 18 let a od 30 let);
 • endokrinní patologie;
 • anamnéza gynekologických onemocnění - záněty, potraty, myomy atd.;
 • poruchy příjmu potravy;
 • špatné návyky;
 • historie císařského řezu;
 • extragenitální onemocnění v chronické formě;
 • špatné životní podmínky.

Známky akutní endometritidy

 • Nástup endometritidy je akutní, vyvíjí se 3-4 dny po porodu.
 • Výtok se stává hnědý, zakalený.
 • O něco později je zaznamenán hnisavý výtok se nazelenalým odstínem..
 • Charakteristický příznak - výtok s vůní se objeví po porodu, zatímco nepříjemný zápach v poporodním výtoku zpravidla připomíná shnilé maso.
 • Celkový stav se zhoršuje - teplota stoupá na 38-39 stupňů, je slabost, zvýšená srdeční frekvence, malátnost.
 • Výsledky testů periferní krve ukazují na zánětlivý proces (leukocyty, zvýšení ESR).

Známky subakutní endometritidy

Tento stav se zpravidla projevuje po propuštění ženy z porodnice..

 • V tomto případě je důležité si uvědomit, kolik krve po porodu krvácí - špinění zůstává až 10-12 dní.
 • Teplota stoupá - někdy na horečnaté úrovně, někdy mírně.
 • Pokud žena ignoruje varovné příznaky, výtok se stává hnisavý a získává zápach..

Poporodní endometritida v jakékoli formě je důvodem pro hospitalizaci. V nemocničním prostředí pacient podstoupí hysteroskopii, aby se vyloučila přítomnost zbytků membrán, placenty a krevních sraženin nebo aby se zjistila jejich přítomnost. Pokud jsou nalezeny, odstraňte je odsátím nebo seškrábnutím..

Také se provádí difúzní promývání děložní dutiny, pro které se používají antibiotika a antiseptika. Jsou prováděny nejméně tři takové postupy.

Co hledat?

Je proto důležité věnovat pozornost tomu, co je krvácení po porodu, jak dlouho tento jev trvá. Pokud mluvíme o normách, kolik krvácení jde po porodu, pak by lochie měla přestat asi po 3-4 týdnech.

Pokud žena neprovádí přirozené krmení, obnoví se její měsíční cyklus - to je patrné z povahy výtoku. Pokud po asi 1-2 měsících. po porodu se leucorrhoea stává bohatou, připomínající vaječný bílek, což znamená, že dochází k ovulaci. Někdy si žena všimne, že po porodu její menstruace trvá o něco déle než dříve. Jak dlouho vaše menstruace trvá, závisí na vlastnostech těla, ale takové změny jsou normální..

V tuto chvíli je velmi důležité postarat se o poporodní antikoncepci, kterou byste určitě měli projednat s lékařem. V takovém případě by rady přátel nebo fórum neměly být vodítkem k akci - odborník vám pomůže s optimálním výběrem antikoncepce..

Pokud se kojení praktikuje, pak když je dítě staré jeden měsíc, výtok získává charakter hlenu, nemá nepříjemný zápach. A po celou dobu kojení nemění svůj charakter.

Žena by však měla být upozorněna, pokud se 2 měsíce po porodu, kdy lochie dávno skončila, náhle objevil žlutý výtok. Zvláštní pozornost je třeba věnovat, pokud má leukorea nepříjemný zápach a v genitáliích jsou nepohodlí a svědění. V takovém případě musíte okamžitě jít na schůzku s lékařem..

Lékař vám pomůže zjistit, proč se objevuje patologický výtok, pro který provede nátěr k určení vaginální mikroflóry, po které předepíše léčbu.

Pokud není horečka, znamená to s největší pravděpodobností známku kolpitidy. Ale pokud se žena také obává horečky, bolesti v dolní části břicha, může to být známka zánětu přívěsků nebo dělohy. Proto je v tomto případě nemožné odložit kontakt s odborníkem..

Hygiena v období po porodu

Aby se děloha aktivně stahovala a vrátila se do své normální velikosti, je velmi důležitá hygiena po porodu:

 • Doporučuje se spát na břiše, aby tlak na dělohu podporoval její aktivní kontrakci a stimuloval odtok lochie.
 • Okamžitě byste měli jít na toaletu, jakmile žena pocítí první nutkání, protože plný močový měchýř a plný konečník zhoršují kontrakce dělohy.
 • Je důležité měnit těsnění každé dvě hodiny, protože lochie je vhodnou živnou půdou pro patogenní bakterie, které následně vedou k infekci.
 • V tuto chvíli nemůžete kategoricky používat tampony.
 • Každý den se musíte umýt nejméně dvakrát pomocí převařené vody nebo slabého roztoku manganistanu draselného.
 • Stojí za to praktikovat krmení zdarma, přiložení dítěte k prsu na požádání, protože při stimulaci bradavek se syntetizuje oxytocin.

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Pravidelný menstruační cyklus, menstruace vyskytující se v pravidelných intervalech, je jakýmsi ukazatelem zdraví ženy. Často však existují situace, kdy žena v plodném věku nemá menstruaci, ale test je negativní.