Menstruace po porodu

Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon. Je to on, kdo je zodpovědný za normální chování dítěte..

A teď, po 9 měsících, začíná porod. V ženském těle jsou opět hormonální změny. Jenže tentokrát se příroda postarala o aktivní produkci dalšího hormonu, prolaktinu. Lidově se mu říká „mléčný hormon“, protože je to prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Tento hormon současně potlačuje produkci hormonů ve vaječníku. V důsledku toho nemůže vejce dozrát, což znamená, že z vaječníku není nic, co by opustilo (žádná ovulace). Výsledkem je, že menstruace znovu nepřichází. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud progesteron „pracuje“ aktivně, to znamená, že se produkuje mléko. Kojení pokračuje, dokud žena kojí dítě..

Jak je v ideálním případě vše harmonické. Před několika lety se to přesně stalo každé ženě. Naše babičky a prababičky klidně kojily své děti do tří let a úplně zapomněly na otravnou menstruaci. Dnes existuje několik norem. Nástup menstruace po porodu je ten případ, který má několik možností, z nichž každá je „normální“.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Na základě výše uvedeného lze snadno uhodnout, že nástup menstruace po porodu závisí na kojení. K aktivní produkci prolaktinu musí žena kojit své dítě kdykoli během dne nebo v noci (na vyžádání). Čím častěji, tím lépe. Pouze v tomto případě menstruace nepřijde. Jakmile však laktace klesá, produkce prolaktinu klesá, což znamená, že se menstruace znovu obnoví..

A teď o normách a podmínkách. V poslední době, jak již bylo zmíněno, existuje mnoho „běžných“ termínů. Je to proto, že tělo každé ženy je individuální a kromě toho moderní „technologie“ (hormonální léky na antikoncepci, podávání léků) někdy porušují to, co si matka příroda vymyslela a zavedla.

Časný a pozdní nástup menstruace

Brzy je nástup menstruace 6-7 týdnů po porodu. Není to však patologie. S největší pravděpodobností se menstruace obnoví tak brzy u žen, které z nějakého důvodu odmítly kojit. Nebo smíšené krmení. V druhém případě se první menstruace objeví 2-3 měsíce po porodu..

Mnoho žen věří, že poporodní výtok je menstruace. Toto stanovisko je však mylné. Krvavý výtok z dělohy po porodu se nazývá lochie. Objevují se kvůli tomu, že když se placenta oddělí od stěn dělohy, vytvoří se na stejných stěnách rána, která krvácí několik týdnů po porodu. V počátcích lochie jsou jasně červené, poměrně hojné a mohou mít sraženiny, pak zhnědnou a jsou méně hojné a do konce 6. týdne úplně zmizí.

Někdy se menstruace neobjevuje celý rok nebo déle. Pokud je zároveň dítě plně kojeno, není důvod k obavám.

Povaha menstruace po porodu

Předpokládá se, že menstruační cyklus se plně zotaví po prvních 2-3 menstruacích a stane se pravidelným. Pokud se tak nestane, kontaktujte svého gynekologa. Příčinou nepravidelné poporodní menstruace mohou být zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků a mnoho dalších patologických stavů. Důvodem „nenastoupení“ menstruace může být i opakované těhotenství, protože kojení není metodou antikoncepce.

První menstruace po porodu je obvykle bohatá. Tento jev je velmi přirozený a normální, pokud menstruace netrvá déle než týden. Pokud jsou však tato období doprovázena závratěmi, slabostí, bušením srdce, měli byste se poradit s lékařem..

Po porodu je možné změnit délku menstruačního cyklu a délku samotné menstruace (krvácení). Normální menstruační cyklus je od 21 do 35 dnů, doba propuštění není delší než 5 dní a kratší než 3. Jakákoli odchylka je důvodem k návštěvě lékaře. Menstruace by neměla být ani dlouhá a bohatá, ani krátká a pohotová. Příliš dlouhá období mohou naznačovat děložní myomy.

Mnoho žen se zajímá o to, zda se bolestivost menstruace po porodu změní. V této věci je vše individuální. Koneckonců, bolest během menstruace může být způsobena různými faktory. Například pokud bolestivé pocity vznikly v důsledku ohnutí dělohy, pak s největší pravděpodobností po porodu bolest ustoupí, protože díky procesu porodu získává děloha normální polohu. Existují však i další důvody pro bolestivou menstruaci: zánětlivé procesy po porodu, silné kontrakce stěn dělohy, celková nezralost těla, zánět dělohy a přívěsků.

Pokud se bolest během menstruace po porodu může zastavit, je téměř nemožné zbavit se předmenstruačního syndromu. K dnešnímu dni nejsou příčiny PMS plně pochopeny, i když existuje mnoho různých verzí. Příznaky každé ženy jsou však stejné: podrážděnost, špatná nálada, slzavost, bolestivost a otoky prsou, otoky, bolesti kloubů a dolní části zad, bolesti hlavy, nespavost a další. Alespoň jeden z příznaků PMS je pozorován téměř před každým obdobím.

Osobní hygiena

Použití tamponů a vložek (s absorpční síťovinou) je možné až po úplném obnovení menstruačního cyklu. V žádném případě byste neměli tyto prostředky použít ihned po porodu s lochií. Tampony zasahují do volného toku krve, což je v poporodním období nesmírně důležité. Ale síťka na polštářcích může dráždit poškozenou sliznici, zvláště pokud má žena poporodní stehy. U lochií se také doporučuje časté toalety zevních genitálií, ale bez „intimních“ gelů. Můžete použít dětské mýdlo. Těsnění by měla být vybrána s hladkým povrchem a vyměňována každé 3-4 hodiny. Během období lochie je také nepřijatelný nechráněný sex, aby se zabránilo možným infekcím proniknout do otevřené dělohy. Lékaři doporučují, abyste do 6 týdnů po porodu vůbec neměli pohlavní styk..

Shrneme-li výsledky menstruace po porodu, znovu upozorněte na to, kdy byste měli okamžitě navštívit lékaře:

 • menstruace nenastane do 2 měsíců po ukončení kojení;
 • příliš hojné a prodloužené krvácení (více než 7 dní, ztráta krve je více než 150 ml.);
 • přítomnost velkých sraženin v krvi, jasně červená barva výtoku;
 • bolest v děloze;
 • výtok s nepříjemným, štiplavým zápachem;
 • celkové zhoršení stavu, zejména s menstruací.

Pamatujte také, že obnovení menstruačního cyklu po porodu závisí také na mnoha dalších faktorech: psychický stav ženy, která porodila, nedostatečný odpočinek, stres, přepracování, nezdravá strava, přítomnost porodního poranění a celkový zdravotní stav po porodu. To vše, tak či onak, ovlivňuje zotavení „kritických dnů“. Budoucí zdraví mladé matky však závisí na tom, jak se menstruace obnoví.

Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu?

Všechny mladé ženy, které se připravují na matku nebo které právě porodily, se mimo jiné obávají nejvíc: kdy by měly začít, jak dlouho jsou jejich období po porodu?

V procesu obnovy těla se jejich charakter, trvání, intenzita, bolestivost mohou velmi změnit. Často je to norma, ale přesto je nejčastěji nutné poradit se s gynekologem. Zvláště pokud jsou po porodu těžké období..

Krvácení po porodu

Výtok krve po porodu (vědecky - „lochia“) je čištění povrchu rány. Tvoří se v místě, kde se membrány oddělují od placenty. Trvají po celou dobu obnovy tkáně vnitřního povrchu dělohy..

Poprvé po porodu, kdy dochází k četným zraněním ženských pohlavních orgánů, je riziko infekce obzvláště vysoké. Proto by žena během tohoto období měla velmi pečlivě sledovat hygienu, pravidelně měnit vložky, sledovat povahu výtoku a jejich změny. Lochie mají v prvních třech dnech velmi výrazný charakter, poté postupně slábnou.

Někdy se stane, že se takové vypouštění úplně zastaví za pouhý den nebo dva. To však není normou, naopak - taková situace může představovat potenciální nebezpečí pro zdraví ženy. Zastavení výtoku po tak krátké době naznačuje možné zadržení krve v děložní dutině. Vědecky se tomu říká „hematometr“ - zastavení nebo narušení procesu odchodu krve z dělohy, což vede k její akumulaci. To je plné infekčních onemocnění, proto je nutná urgentní lékařská péče.

Jak odlišit poporodní krvácení od menstruace? Alokace se postupně mění v barvě, složení, intenzitě, frekvenci. Po 7 dnech zesvětlí, po dalších 7 dnech získají slizký charakter. Může krvácet přerušovaně po dobu jednoho měsíce, ale množství krve je zanedbatelné.

Ženy nejčastěji mohou snadno zjistit, co se děje - menstruace nebo krvácení po porodu. Obnova menstruace po porodu obvykle začíná nejdříve o 2 týdny později. Obnova menstruačního cyklu po porodu však do značné míry závisí na typu krmení - prsu nebo umělém.

Jak dlouho se období zotavuje?

Během těhotenství se menstruační cyklus zastaví, protože je aktivován přirozený obranný mechanismus k zachování plodu. To je regulováno hormony. Po porodu začne ženské tělo obnovovat normální hormonální stav.

Délka tohoto období závisí na tom, zda matka kojí nebo musí být krmena uměle. Produkce mléka je regulována hypofyzárním hormonem prolaktinem. Pod jeho vlivem je během laktace potlačen růst vajíčka ve vaječníku. Hladina estrogenu se nezvyšuje, proto s kojením začíná menstruace v průměru 2 měsíce po porodu.

Každá žena se doporučuje velmi pečlivě sledovat její tělo, aby přesně věděla, kdy po porodu přijde menstruace, jak zjistit krví, zda po porodu krvácí, nebo již menstruace začala. Někdy se stává, že není možné „zachytit okamžik“ a při pravidelném sexuálním životě bezprostředně následuje další těhotenství. V tomto případě se rodí děti s počasím.

V průměru, s normálním průběhem zotavení ženského těla po porodu (po přirozeném porodu), čištění dělohy trvá déle než jeden týden. Nejčastěji začíná menstruace měsíc a půl po narození. Pokud došlo k chirurgickému zákroku, může se toto období prodloužit, protože hojení jizev trvá déle, takže během tohoto období mohou po porodu nastat těžká období, která ve skutečnosti nejsou menstruační.

U mnoha mladých žen se stává, že se tato doba prodlouží na šest měsíců nebo i více. To je nejčastěji případ mladých matek, které krmí své dítě „na požádání“. Někdy se stává, že i při kojení „po hodině“ se menstruace neobnoví celý rok nebo dokonce déle. V takových případech se doporučuje používat antikoncepci, pokud je to nutné, nezapomeňte provést těhotenský test. Určitě se poraďte s lékařem, abyste vyloučili možnost hyperprolaktinémie.

Možné komplikace

Jak dlouho trvá, než se menstruace zotaví, změní se jejich charakter? Po porodu nemusí být vaše menstruace stejná jako před porodem.

Nejběžnější abnormality

 1. Nepravidelnost. Po určitou dobu může menstruace začít dříve nebo později než předchozí čas.
 2. Pokud dojde k menstruaci, liší se také doba trvání cyklu a doba trvání samotné menstruace (v počtu dnů)..
 3. Objem a barva výboje se mohou lišit. Normálně je to od 50 do 150 ml. Běžná standardní podložka by měla trvat 5-6 hodin.
 4. Poporodní výtok se může objevit pravidelně před menstruací, nebo může dojít k silné menstruaci po porodu sraženinami, což je patologie. Může to být příznak endometriózy nebo endometritidy..
 5. Bolest. Pokud je silná, zasahuje do normálního života a práce a nutí užívat léky, pak je to také patologie. A pokud má výtok nepříjemný zápach, může to být příznak exacerbace chronických onemocnění..
 6. Bez bolesti. Pokud před porodem bolest během menstruace byla a poté zmizela, pak to není důvod k radosti. To může naznačovat poporodní změnu polohy dělohy, proto je nutné se poradit s lékařem.
 7. PMC. Znamená to silný emoční stres - hněv, podrážděnost atd..
 8. Dysfunkce vaječníků.
 9. Neplánované těhotenství.

Kdy začíná vaše menstruace?

Po narození dítěte se práce všech orgánů a systémů v těle ženy vrátí do předchozího stavu. Všechny tyto změny trvají 1,5–2 měsíce. Je vhodné, aby žena navštívila lékaře alespoň každé dva týdny. V této době probíhají důležité fyziologické procesy..

První menstruace po porodu - jaké jsou? Jak se obnovuje menstruační cyklus po porodu? Nejčastěji bez odchylek. Proces formování normálního cyklu však může trvat déle než jeden měsíc. Často je to normou, ale i tak musíte navštívit lékaře, abyste vyloučili možnost zánětlivých onemocnění..

Kolik dní trvá vaše menstruace po porodu? Normální menstruační cyklus trvá v průměru 28 dní. První den menstruačního krvácení se nazývá první den menstruačního cyklu. Doba menstruace je v průměru 4 až 6 dní. K největšímu krvácení dochází během prvních dvou dnů. Objem krve vytékající v jednom cyklu obvykle nepřesahuje 80 ml.

Když menstruace nastane po porodu, může se povaha menstruace změnit..

Například, pokud před porodem byla menstruace nepravidelná, pak po porodu mohou být pravidelné (nebo naopak - nepravidelná menstruace může začít po porodu). Pokud dříve byly objemy tekoucí krve malé, mohly by začít těžké období po porodu. První období po narození je velmi těžké.

První menstruace po porodu může být bolestivá, ale pak může přestat. Ukončení bolesti během menstruace po porodu (pokud byly bolesti před porodem) může být způsobeno skutečností, že před porodem došlo k takzvanému „ohnutí dělohy vpředu“, což znesnadnilo její opuštění. Během těhotenství a v důsledku porodu zaujímá děloha jinou pozici, která je z fyziologického hlediska přirozenější. Ale to je jen jeden z důvodů pro zastavení bolesti, mohou existovat i jiné. Pouze lékař je může určit..

Kojící menstruace (GB)

Kdy začíná menstruace u kojících žen po porodu? Je-li novorozenec kojen, obnova cyklu po porodu nemusí začít po několik měsíců nebo dokonce po celou dobu krmení. U některých žen se menstruační cyklus obnoví již 2 měsíce po porodu s HB (kojením). V tom jako takovém neexistuje žádná norma ani patologie. To se děje u všech žen jinak. Vše závisí na individuálních charakteristikách laktace a množství mléka. Pokud po porodu nastanou bohatá období, je nutné, aby je lékař sledoval..

Umělé krmení (IR)

Při umělém krmení by menstruace měla přijít za 3-4 měsíce. Pokud se rychle a intimně vzpamatovali, musíte se chránit, pokud nechcete okamžitě znovu otěhotnět.

Sex s výtokem po menstruaci

Obnova těla po porodu je dlouhý proces, takže je nežádoucí, aby zdraví ženy mělo pohlavní styk předem. Pokud se však přesto rozhodnete, nezapomeňte na antikoncepci..

Pokud není menstruace, stojí za to panikařit?

Jak obnovit menstruaci po porodu, pokud neexistují? Stojí za to čekat, až se menstruační cyklus po porodu zotaví sám, nebo je třeba něco udělat? Stojí za to si dělat starosti s nepravidelným cyklem??

Na všechny tyto otázky může odpovědět pouze lékař. Proto, pokud nemáte menstruaci po dlouhou dobu, nedoporučuje se samoléčba, pokuste se najít odpovědi na internetu nebo od přítelkyň. Jedná se vždy o individuální záležitost a důvody může pochopit pouze zkušený odborník..

Obnova menstruačního cyklu

Neměli byste čekat na obnovení normálního menstruačního cyklu 2-3 týdny po porodu. Nejčastěji za příznivé situace se menstruace obnoví nejdříve 6 týdnů po porodu..

Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu

Doba propuštění po porodu

Kolik dní je normální menstruace po porodu, jak dlouho trvá poporodní krvácení? Samozřejmě pod „menstruací“ zde myslí lochii, nemají nic společného s cyklickým krvácením. Krev se začne aktivně vylučovat, když se placenta odlupuje ze stěny dělohy. Časové období, jak dlouho trvá „menstruace“ po císařském řezu a po přirozeném porodu, přibližně stejné. Krvácení také začíná po oddělení placenty, pouze ručně, lékařem. Krvácení obvykle trvá déle s přetíženou dělohou, pokud má žena polyhydramnios nebo velký plod.

Jaký je výtok po porodu? Nejprve je krvácení silné. Žena leží na jednorázových absorpčních plenkách. Pak se při vstávání doporučuje nosit hygienické vložky s maximálním počtem kapek, tzv. Noční, a ještě lépe - urologické. A vezměte v úvahu, že pokud je oxytocin injikován intramuskulárně, pro lepší kontrakci dělohy se krvácení zvýší.

Lochia po porodu vydrží pro každého různými způsoby. U některých žen vydrží 2-3 týdny, u jiných až dva měsíce. Ale již 5-7 dní po porodu se normální výtok stává mnohem horším. A každý den se jejich počet snižuje. Barva výtoku po porodu se také mění. Zpočátku je výtok jasně červený, poté hnědý a nakonec serózní. Jejich dlouhá přítomnost a nutnost používat kalhotkové vložky by neměly být děsivé.

Ve výtoku po porodu mohou být krevní sraženiny, ale ne příliš mnoho a ne příliš velké (ne více než 1 - 2 cm). Některé ženy mluví o tom, jak z nich vypadla „játra“. Sraženiny mohou být tak velké! Samozřejmě v tomto případě musíte co nejdříve navštívit lékaře a ujistit se o ultrazvuku dělohy. I kdyby to bylo provedeno v porodnici.

Kromě sraženin existují i ​​další příznaky, které by vás měly upozornit.

1. Výtok s vůní po porodu - možná to naznačuje zánětlivý proces nebo infekci.

2. První menstruace po narození dítěte, která se objevila na pozadí aktivní laktace v prvních 4-5 týdnech po porodu a která je hojná. Nejpravděpodobněji to není menstruace, ale opět krvácení, jehož povahu je třeba objasnit).

3. Silná bolest břicha - když se děloha stahuje (zmenšuje se, což je doprovázeno uvolňováním lochie), může břicho bolet. Navíc je obzvláště silný u víceplodných žen. Pokud se však bolest objeví týden po porodu nebo později, je to již nepříznivý příznak..

4. Zvýšení tělesné teploty - když je žena v nemocnici, sestry vždy sledují její teplotu, pokud stoupne nad 38 stupňů - je možný zánět dělohy nebo laktostáza.

5. Prudké zvýšení krvácení - výtok po porodu je zpočátku velmi hojný, ale postupně se ztrácí objem ztracené krve. Časem krvácení ustupuje. Pokud to zesílilo a objevily se sraženiny, s největší pravděpodobností lochie z nějakého důvodu přetrvávala v děloze. Možná bude nutné je odtud odstranit, nebo se na místě bývalé placenty vytvořil polyp.

6. Pokud se krvácení náhle zastavilo nebo se ztráta krve prudce snížila. Možná existuje křeč cervikálního kanálu a tekutina jednoduše nemůže najít odtok z dělohy, což vyvolává vývoj zánětlivého procesu - endometritidy. Neošetřená endometritida je jednou z pravděpodobných příčin neplodnosti v budoucnosti..

Pokud se po 2-3 měsících objevily skvrny po porodu, ale byly skrovné a rychle skončily, možná to není menstruace a ne lochie, ale. přerušené těhotenství nebo příznak hrozby ukončení. Faktem je, že ovulace často předchází první menstruaci po porodu. A ve skutečnosti se ukázalo, že žena neměla menstruaci, ale je již znovu těhotná. V takové situaci, pokud existuje sebemenší pravděpodobnost těhotenství (došlo k nechráněnému pohlavnímu styku), musíte provést těhotenský test.

Obnovení cyklu menstruace po porodu

První kritické dny se mohou objevit mezi 6 týdny po porodu a několika měsíci. Obnova reprodukční funkce je velmi individuální. A dokonce i pro jednu ženu se tyto pojmy mohou po narození dětí značně lišit..

Menstruace po porodu u kojících žen obvykle přichází dříve. To znamená u těch žen, které nedojčí a vůbec nečerpají (nijak nepodněcují tvorbu mateřského mléka). Dokud dítě není ve věku 6-8 měsíců, cyklus se obnoví. Častěji se první menstruace objeví během 6-8 týdnů po porodu, pokud žena vůbec nekojí.

Menstruace po porodu, pokud kojíte, obvykle začíná po několika měsících nebo dokonce po 1–2 letech. Závisí na individuálních vlastnostech těla a na tom, jak často dítě saje. Faktem je, že když jsou bradavky stimulovány, produkuje se hormon prolaktin. A právě jeho vysoké hodnoty zabraňují vzniku menstruačního cyklu. Tímto zvláštním způsobem chrání příroda ženské tělo před novým těhotenstvím..

Často menstruace u kojících žen začíná zavedením doplňkových potravin k dítěti, kdy se intervaly mezi krmením výrazně zvětší a dítě již dostává další nápoje.

Musíte být připraveni na to, že menstruace po porodu během kojení může být nepravidelná. Pokud gynekolog nevidí abnormality, považuje se to za variantu normy. Chcete-li se však chránit před těhotenstvím, pokud to ještě není žádoucí, je to nezbytně nutné.

Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu?

Po narození dítěte je nutné pečlivě sledovat povahu výtoku. Děje se tak, aby nevynechaly nebezpečné příznaky a podstoupily léčbu včas. Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu, jaká by měla být? Co se stane v prvních dnech po porodu, jak provádět hygienickou péči, aby nedošlo k poškození vašeho zdraví?

První menstruace po porodu

Menstruace chybí bezprostředně po porodu. Je to způsobeno zvýšenou hladinou hormonu prolaktinu v těle - je zodpovědný za kojení a potlačuje funkci vaječníků. Ve většině případů nedochází k ovulaci, takže neexistuje ani období..

Během kojení se menstruace může objevit až na konci GV. Pokud však dítě dosáhlo jednoho roku, mohou během kojení začít fungovat vaječníky..

Pokud matka krmí dítě umělými směsmi, měl by se příjezd menstruace očekávat asi 3 měsíce po narození. První menstruace trvá přibližně 5-7 dní, objem výtoku se ve srovnání s prenatálním obdobím ve většině případů nemění. Existují však výjimky - mění se doba cyklu (zkracuje se nebo zkracuje).

Některé ženy zjistí, že po porodu je menstruace méně bolestivá. V prvních několika cyklech může dojít k narušení harmonogramu, někdy období chybí včas. Nebojte se, protože takto se tělo po silném stresu v důsledku těhotenství a následného porodu postupně vrací do normálu..

Příznaky, které by měly upozornit novou matku:

 • Nástup menstruace bezprostředně po ukončení lochie, ostrý nepříjemný zápach výtoku. Tyto příznaky mohou naznačovat přítomnost zánětlivého procesu v děloze způsobeného neúplným odstraněním placenty během porodu..
 • Menses příliš bohatý, jako krvácení. Je nutné se poradit s lékařem, aby se vyloučila endometrióza nebo jiné endometriální patologie.
 • Úplná absence menstruace nebo její malé množství i na konci kojení. Takové příznaky nejčastěji naznačují hormonální narušení ženského těla..

Je důležité pamatovat na užívání antikoncepce před první menstruací po narození. Obecná mylná představa, že kojící matka nemůže otěhotnět, není vědecky podporována. Ovulace může nastat i během tohoto období..

První dny po porodu

Menstruace by neměla být zaměňována s lochií - poporodní výtok krve, hlenu a tkáně z dělohy, který může trvat déle než měsíc. Během 1-2 týdnů se postupně stávají světle růžovými..

Čerstvou matku mohou také rušit následující jevy:

 • Krvácení do očí. K tomu dochází, když žena při porodu tlačí nesprávně nebo má rysy cévní stěny. Při tlačení se v cévách hlavy vytváří tlak, takže mohou prasknout. Abychom se problému zbavili, doporučuje se dělat obklady s čajem. Stačí si na oči vatové tampony namočené v čajových lístcích dávat několikrát denně po dobu asi 10 minut. Bude trvat asi týden, než nepříjemný příznak zmizí..
 • Křečovitá bolest v břiše. Jsou spojeny s přirozenými kontrakcemi dělohy. Děloha by se měla v průběhu času vrátit na velikost před těhotenstvím. Ve většině případů je tento proces bezbolestný. Nepříjemné pocity se zpravidla vyskytují u vícečetných žen a po vícečetných těhotenstvích. Bolest se zvyšuje během kojení, protože uvolněný hormon oxytocin stimuluje kontrakce pohlavního orgánu.
 • Bolest v různých svalových skupinách. Jsou spojeny s fyzickou aktivitou během porodu.
 • Bolest a jiné nepohodlí v perineu. I když během porodu nedošlo k žádným slzám a epiziotomii, tato oblast stále zažívala obrovský stres..
 • Bolest na hrudi a hrudky. Je nutné aplikovat dítě na prsa častěji. Aby se zabránilo vzniku trhlin v bradavkách, stojí za to je ošetřit Bepantenem nebo jiným krémem s podobným účinkem a složením..
 • Obtížné močení. Močový měchýř musí být vyprázdněn 6-8 hodin po porodu. Pokud se tak nestane, zavede se do ženy katétr..
 • Problémy s stolicí. Chcete-li vyprázdnit střeva, musíte do denní stravy zahrnout potraviny obsahující hodně vlákniny (sušené ovoce, řepa, ovoce) a fermentované mléčné nápoje (kefír, fermentované pečené mléko).
 • Duševní nestabilita. Porod vyčerpává ženské tělo nejen fyzicky, ale i psychicky. Zvýšená nálada je nahrazena úplnou apatií, do těchto procesů se aktivně zapojují hormony, jejichž koncentrace se mění po narození dítěte.

První den po porodu je důležité více odpočívat a splnit všechna ustanovení pozorujícího porodníka-gynekologa. Neměli byste neustále nosit dítě v náručí (v porodnici jsou k dispozici speciální dětské postýlky), zvedat závaží. Během tohoto období by měla být upřednostňována snadno stravitelná strava, která má pozitivní vliv na trávení. Aerobní fyzická aktivita a intimní život jsou nepřijatelné. Pokud žena podstoupila císařský řez, doba zotavení se zvyšuje na několik měsíců. Nedoporučuje se však neustále ležet - fyzická aktivita přispívá k výskytu kontrakcí dělohy, což vám umožní rychle uvést tělo zpět do předchozího stavu.

Co použít během první menstruace po porodu?

Během uvolňování lochie je důležité se po každé návštěvě toalety umýt. To platí zejména v případě, že má žena během porodu v perineu stehy. Nemůžete používat sprchové gely, a to ani na intimní hygienu - musíte se rozhodnout pro dětské mýdlo bez barviv, vůní a dalších přísad. Polštářky by měly být speciální po porodu (lze použít urologické), měly by se měnit každé 3-4 hodiny, ale je lepší to dělat častěji. Pokud je výběr světlejší a méně hojný, můžete přejít na běžné vložky (bez sítě). Tampony jsou kategoricky kontraindikovány, protože brání volnému průtoku krve a mohou způsobit komplikace.

Po první menstruaci po porodu se žena může vrátit k obvyklým hygienickým přípravkům, které používala před těhotenstvím. Mohou to být tampony, vložky, menstruační kalíšky a další příslušenství. Současně je důležité nejprve konzultovat s lékařem vyšetření a další diagnostické metody, aby se vyloučily možné patologické procesy.

První menstruace po přirozeném porodu nebo císařském řezu začíná, když se pohlavní orgán vrátí do stavu před těhotenstvím. Mnoho žen si pletou menstruaci s lochií - přirozeným výtokem v období hojení dělohy, které trvá až několik měsíců a nemá s menstruací nic společného. Pravidelný cyklus není zaveden okamžitě, mohou nastat poruchy, které by se měly časem zastavit.

autor-expert: Faina Eduardovna Lvova,
dezinfekční pracovník, ředitel Centra rodinné kultury

Nyní všichni víte o svém období po porodu. Doufáme, že se vám náš článek líbil. Sdílejte s přáteli, zanechávejte komentáře - rádi vám odpovíme!

Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu

Každý měsíc mají ženy kritické dny - období doprovázené krvácením. Toto je odmítnutá endometriální vrstva.

Lochia se skládá z 80% čisté krve, zbytek tvoří fragmenty umírajícího epitelu a hlenu. Mezi lochií a menstruací jsou významné rozdíly..

Kdy a kolik období po porodu uplyne?

Trvání sekrece lochie

Přidělením lochie se tak děloha očistí a získá svou původní velikost. Během prvních šesti dnů po porodu se přísavky vylučují velmi hojně, někdy obsahují krevní sraženiny.

Pokud je v prvním týdnu tento výtok jasně červený, pak ve druhém týdnu přísavky zhnědnou. S každým týdnem se jejich počet snižuje, rozjasňují se na světle žlutou. Přísavky vynikají až 40 dní.

V tuto chvíli je velmi důležité dodržovat hygienu, vyměňovat vložky co nejčastěji, protože mikroorganismy v sekrecích, které se dostávají do pohodlných podmínek (teplo, vlhkost), se začínají rychle množit, což je plné různých onemocnění urogenitálního systému.

Po císařském řezu trvá výtok o něco déle - děloha se čistí a stahuje pomaleji. Je zraněna, odtok sekrecí je pomalý, takže výhonky mohou trvat mnoho dní. V děloze se tvoří stagnace. Odtok sekrecí se může zlepšit v případě, že dojde k kojení - v tomto procesu se děloha lépe stahuje.

Když je naléhavá pomoc lékaře?

Každá žena má jiný proces obnovy těla. V této době se mohou objevit příznaky, při nichž je naléhavě nutné vyhledat pomoc odborníků. Toto jsou znamení:

 • lochie trvající déle než týden, mají jasně červenou barvu a jsou hojné;
 • výtok se v krátké době zvyšuje;
 • lochie obsahuje mnoho sraženin;
 • výtok má nepříjemný zápach;
 • lochia se náhle zastaví;
 • bolí v dolní části břicha;
 • ve výtoku jsou pozorovány hlen a hnis;
 • žena se třese;
 • zvýšená teplota.

Tyto příznaky naznačují zánětlivý proces nebo možná pozůstatky místa dítěte. Pokud máte tyto příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, protože je to velmi nebezpečné..

Hygienická pravidla v období po porodu

Žena je po porodu velmi slabá. Mikroorganismy se mohou snadno usadit v krvácejících genitáliích. Aby k tomu nedocházelo, musí pečlivě sledovat hygienu, zatímco je pozorována lochie. Nezapomeňte:

 1. umýt genitálie pokaždé po stolici;
 2. používat dětské mýdlo pro intimní hygienu;
 3. používat těsnění;
 4. v žádném případě nepoužívejte tampony;
 5. vyměňujte těsnění alespoň každé čtyři hodiny;
 6. nemyjte v horké vodě.

Kdy je skutečné období po porodu??

Tělo po porodu se velmi dlouho zotaví. Každá žena má své první období individuálně. Závisí to na jejích hormonálních hladinách..

Při kojení je v ženském těle přítomen hormon prolaktin. Dokud je v těle dostatečné množství, menstruace nenastane. Pokud laktace klesá, prolaktin se postupně přestává produkovat. V blízké budoucnosti pak stojí za to počkat na menstruaci. Prvních několik měsíců to může být nepravidelné, ale cyklus se dříve či později obnoví. Pokud dojde k menstruaci před koncem lochie, může to být odchylka. Poraďte se s odborníkem, abyste zabránili krvácení.

První menstruace po porodu se může cítit velmi odlišně od předchozího. U mnoha lidí zmizí silné bolesti břicha před kritickými dny. Je to proto, že děloha mohla být ohnutá. Délka menstruace se může prodloužit nebo zkrátit.

Pokud na konci kojení o dva měsíce později nenastala menstruace, měli byste navštívit lékaře. Dokáže u vás detekovat nádory, různé nemoci a dokonce i nové těhotenství..

Podmínky obnovy menstruace po porodu: jaká je norma a co je patologie?

Mladé matky vždy zajímá, kdy začíná menstruace po porodu. Během obnovy cyklu může změnit délku, menstruace často nabývá jiného charakteru, intenzity, trvání, je více či méně bolestivá než před těhotenstvím. To je často normou, ale v některých případech je nutná konzultace s gynekologem..

Poporodní krvácení

Poporodní krvácení neboli lochie je čištění povrchu rány, která se tvoří v místě odtržených membrán a placenty. Trvají po celou dobu obnovy vnitřního povrchu dělohy..

V této době je děloha obzvláště citlivá na infekci, proto byste měli pravidelně měnit hygienické vložky a sledovat povahu výtoku. Maximálně se projeví do 3 dnů po porodu a poté postupně slábnou.

Někdy se takové vypouštění úplně zastaví doslova každý druhý den. Je to způsobeno retencí krve v děložní dutině (hematometr), což zvyšuje riziko infekce. V takovém případě potřebujete pomoc lékaře..

Očištění dělohy po přirozeném procesu porodu obvykle trvá od 30 do 45 dnů. Po chirurgickém porodu se tato doba může prodloužit v důsledku tvorby jizev a delšího hojení.

Jak zjistit menstruaci od krvácení po porodu?

Lochia postupně mění svůj charakter. Na konci 1. týdne zesvětlí, po 2 týdnech získají slizký charakter. Během měsíce se v nich může objevit příměs krve, ale její množství je zanedbatelné. Žena obvykle může tento proces snadno odlišit od menstruace. Mezi ukončením lochie a nástupem první menstruace by měly uplynout alespoň 2 týdny. V případě pochybností je lepší kontaktovat gynekologa nebo alespoň začít používat bariérovou antikoncepci, která chrání dělohu před infekcemi.

Nástup menstruace

Během těhotenství chybí menstruace. Jedná se o přirozený ochranný mechanismus pro zachování plodu, který je regulován hormony. Po porodu začíná obnova normálního hormonálního stavu ženy. Pokud kojení nezačne, trvá to měsíc.

Kdy by měla menstruace začít po porodu??

Toto období je určováno především typem výživy dítěte: přirozeným nebo umělým. Mateřské mléko je produkováno hypofyzárním hormonem prolaktinem. Je to on, kdo během laktace inhibuje růst vajíčka ve vaječníku. Hladina estrogenu se nezvyšuje, proto při kojení začíná menstruace, průměrně 2 měsíce po porodu, častěji při krmení „po hodinách“.

U mnoha mladých matek se tento interval prodlužuje na šest nebo více měsíců, zejména při krmení „na požádání“. Ve velmi vzácných případech si ženy při zachování kojení, dokonce i přerušovaně, všimnou, že neměly menstruaci rok, někdy i déle. V takových případech musíte pravidelně používat antikoncepci a v případě potřeby provést těhotenský test. Abyste vyloučili hyperprolaktinémii, musíte se také poradit s lékařem..

Při umělém krmení od narození se doba cyklu obnoví po měsíci a půl. V této době dochází také k ovulaci, takže je možné nové těhotenství..

Když se dítě živí pouze mateřským mlékem, žena nemusí mít celou dobu menstruaci. V tomto případě začne první menstruace po porodu v první polovině roku po ukončení laktace „na vyžádání“ nebo po zavedení doplňkové stravy. To však není nutné a dokonce i během kojení se může menstruace vrátit..

Při smíšeném krmení (láhev a přírodní) se zotavení menstruace vyvíjí rychleji, do 4 měsíců po narození.

Jak dlouho trvá menstruace v období po porodu?

První období je často velmi těžké. Mohou nastat silné výtoky, období s krevními sraženinami. Pokud musíte vyměňovat těsnění každou hodinu, měli byste vyhledat pomoc od lékaře: může to být příznak krvácení, které začalo. Následující období se obvykle vrátí k normálu..

V ostatních případech se nepravidelné špinění objevuje u žen v prvních měsících. To je typické pro kojení, kdy syntéza prolaktinu postupně klesá.

Další faktory ovlivňující rychlost zotavení normálního cyklu:

 • potíže s péčí o dítě, nedostatek spánku, nedostatek pomoci příbuzných;
 • nezdravá strava;
 • poporodní deprese;
 • příliš nízký věk matky nebo pozdní porod;
 • doprovodná onemocnění (cukrovka, astma a další), zejména vyžadující hormonální terapii;
 • komplikace po porodu, jako je Sheehanův syndrom.

Menstruační změny

Nepravidelná období často přetrvávají několik cyklů po narození. Tyto změny nemusí být trvalé. Během 1 až 2 měsíců se cyklus normálně vrátí k prenatálním charakteristikám nebo se mírně změní v trvání.

 • Štíhlá období mohou být během počátečních 2–3 cyklů normální, zvláště pokud se používá smíšené krmení.
 • Naproti tomu během prvních cyklů po porodu u některých žen dochází k těžkým obdobím. Může to být normální, ale pokud se menstruace v příštím cyklu nestane běžnou, musíte se poradit s gynekologem.
 • Pravidelnost menstruačního toku je narušena, to znamená, že se cyklus ztratí.
 • Mohou nastat bolestivá období, i když si žena před těhotenstvím nikdy nestěžovala na bolest. Důvodem jsou infekce, přílišná kontrakce stěny dělohy. Ve většině případů se naopak bolestivá období před těhotenstvím stávají normálními. Je to způsobeno normalizací umístění dělohy v tělesné dutině.
 • U některých žen se rozvine premenstruační syndrom nebo jeho prekurzory: nevolnost, otoky, závratě, emoční změny před menstruací.

Příčiny poporodních změn v menstruaci

Zpoždění menstruace po porodu se objevuje pod vlivem měnících se hladin hormonů:

 • sekrece prolaktinu v hypofýze, která pomáhá vylučovat mateřské mléko a potlačuje ovulaci;
 • potlačení produkce estrogenu prolaktinem, což vede k nepravidelné nebo žádné menstruaci během kojení (laktační amenorea).

Pokud se dítě živí pouze mateřským mlékem a „na vyžádání“, nikoli „po hodině“, a žena nemá po porodu měsíční období, je to normou.

Po menstruaci je vhodné začít užívat antikoncepci. Přestože kojení snižuje pravděpodobnost početí, stále je to možné. Pokud například vaše menstruace po porodu začala a poté zmizela, nejpravděpodobnějším důvodem je opakované těhotenství. Mělo by se také pamatovat na to, že ovulace nastává před nástupem menstruačního krvácení. Těhotenství je tedy docela možné i před první menstruací. Pokud se žena obává, proč po dlouhou dobu nedochází k menstruačnímu krvácení, musíte nejprve provést domácí těhotenský test a poté se poradit s gynekologem. Možná budete potřebovat konzultaci s endokrinologem.

Nevzdávejte se kojení po nástupu menstruačního cyklu. Menses nemění jeho kvalitu. Stává se, že dítě dnes jedí špatně, je rozmarné, odmítá kojit. To je obvykle spojeno s emočními poruchami u ženy, s jejími obavami o kvalitu krmení.

Během menstruačního krvácení se může zvýšit citlivost bradavek a kojení může být bolestivé. Aby se tyto pocity zmenšily, doporučuje se před podáním dítěti masírovat, ohřívat a aplikovat teplý obklad na bradavky. Je nutné sledovat čistotu hrudníku a podpažní oblasti. Během menstruace se mění složení potu a dítě to cítí jinak. To může být další důvod pro potíže s krmením..

Nepravidelná období

Co dělat, když se váš menstruační cyklus stane nepravidelným:

 1. V prvních měsících poporodního období zotavení nepropadejte panice. Ve většině případů se jedná o variantu normy. U každé ženy dochází k normalizaci cyklu individuálně, obvykle během prvních měsíců po obnovení menstruačního krvácení. Nepravidelnost je častější u kojících žen.
 2. Obnovení normální funkce všech orgánů a systémů trvá přibližně 2 měsíce. Rovnováha v endokrinním systému nastává později, zvláště pokud se používá kojení. Proto se žena může cítit docela zdravá, ale zároveň bude mít nedostatek menstruace..
 3. Věnujte pozornost nepravidelnému cyklu až po 3 cyklech. Může to být způsobeno zánětem, endometriózou nebo nádorem genitálií. Zpoždění druhé menstruace není nebezpečné, pokud není spojeno s opakovaným těhotenstvím.

Pokud máte jakékoli pochybnosti, je lepší se poradit s gynekologem, diagnostikovat včas a zahájit léčbu.

Cyklus po patologickém průběhu těhotenství nebo porodu

Menstruace po zmrazeném těhotenství není obnovena okamžitě. Pouze část žen má pravidelné krvácení po měsíci. Ve většině případů způsobuje hormonální nerovnováha, která vedla k potratu, nepravidelný cyklus.

Po ukončení zmrazeného těhotenství nebo potratu dojde k první menstruaci do 45 dnů. Pokud se tak nestane, měla by žena vyhledat pomoc u gynekologa..

Chcete-li vyloučit takové příčiny amenorey, jako je zbývající část vajíčka v děloze nebo zánět, 10 dní po ukončení zmrazeného nebo normálního těhotenství je nutné podstoupit ultrazvuk.

První menstruační tok po mimoděložním těhotenství začíná 25 až 40 dní po ukončení těhotenství. Pokud začaly dříve, je pravděpodobné, že dojde ke krvácení z dělohy, což vyžaduje lékařskou péči. Zpoždění o více než 40 dní také vyžaduje konzultaci s gynekologem. Pokud onemocnění způsobilo u ženy silný stres, je normální prodloužit dobu zotavení na 2 měsíce..

Menstruace po císařském řezu se obnovuje stejným způsobem jako po normálním porodu. Během laktace menstruace nepřichází po dobu šesti měsíců. Při umělém krmení není žádné období po dobu 3 měsíců nebo dokonce méně. Během fyziologické fáze i při porodu císařským řezem se u malé části žen cyklus neobnoví do jednoho roku. Pokud není nalezena žádná jiná patologie, považuje se to za normální..

V prvních měsících po zmrazeném nitroděložním těhotenství nebo císařském řezu může být cyklus nepravidelný. Následně se jeho trvání může změnit od předchozího. Obvykle je to však nejméně 21 dní a ne více než 35 dní. Menstruace trvá 3 až 7 dní.

Po všech těchto situacích se doporučuje chránit se před novým těhotenstvím po dobu nejméně šesti měsíců. Je třeba si uvědomit, že absence menstruace není známkou anovulace a ještě před první menstruací může žena otěhotnět.

Patologie menstruace

Někdy je krvácení, které začalo u ženy po porodu, patologické. V takovém případě byste neměli čekat několik cyklů, aby se normalizovaly, ale okamžitě se poraďte s lékařem.

 • Náhlé ukončení poporodního výtoku je známkou ohybu dělohy nebo endometritidy, hromadění lochií v děložní dutině - lochiometry.
 • Štíhlá období po dobu 3 nebo více cyklů. Možná jsou příznakem hormonálních poruch, Sheehanova syndromu nebo endometritidy.
 • Nepravidelnost menstruace šest měsíců po jejím zotavení, přestávka mezi krvácením déle než 3 měsíce. Nejčastěji doprovázené patologií vaječníků.
 • Nadměrné krvácení po dobu 2 nebo více cyklů, zejména po chirurgickém porodu nebo ukončení těhotenství. Často jsou způsobeny tkáněmi membrán, které zůstávají na stěnách dělohy..
 • Trvání menstruace je více než týden, což je doprovázeno slabostí, závratěmi.
 • Bolesti břicha, horečka, zápach, změna barvy vaginálního výtoku jsou příznaky nádoru nebo infekce.
 • Šmouhy před a po menstruaci - pravděpodobný příznak endometriózy nebo zánětlivých onemocnění.
 • Svědění v pochvě, příměs sýrového výtoku je známkou kandidózy.
 • Krvácení dvakrát měsíčně po dobu delší než 3 cykly.

Ve všech těchto případech je nutná pomoc gynekologa..

Někdy, navzdory zjevnému zdraví ženy, její období nepřijde ve správný čas. Může to být příznak komplikace porodu - Sheehanův syndrom. Dochází k němu při silném krvácení během porodu, během kterého prudce klesá krevní tlak. Výsledkem je, že buňky hypofýzy umírají - hlavní orgán, který reguluje funkci reprodukčního systému..

Prvním příznakem tohoto onemocnění je absence poporodní laktace. Obvykle se při nedostatku mléka menstruace objeví po 1,5-2 měsících. U Sheehanova syndromu však existuje nedostatek gonadotropních hormonů. Zrání vaječné buňky ve vaječníku je narušeno, nedochází k ovulaci, nedochází k menstruačnímu krvácení. Pokud tedy žena, která porodila, nemá mléko a pak se cyklus neobnoví, musí naléhavě konzultovat lékaře. Důsledky Sheehanova syndromu jsou adrenální nedostatečnost, která je doprovázena častými infekčními chorobami a obecným poklesem odolnosti těla vůči různým stresům.

Existuje také opačný problém - hyperprolaktinémie. Tento stav je způsoben zvýšením produkce prolaktinu v hypofýze po ukončení laktace. Tento hormon inhibuje vývoj vajíčka, způsobuje anovulaci, narušuje normální zesílení endometria v první fázi cyklu. Jeho přebytek vede k absenci menstruace na pozadí probíhající syntézy mléka.

Hlavními příčinami hyperprolaktinémie jsou adenom hypofýzy, gynekologická onemocnění, polycystický vaječník.

Doporučení pro normalizaci cyklu

Když je žena zdravá, její cyklus se obnoví normálně. Abyste se vyhnuli možným poruchám, musíte dodržovat několik jednoduchých pokynů:

 1. Abyste tělu umožnili rychle obnovit syntézu hormonů, musíte dobře jíst. Spousta ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a vody v kombinaci s pravidelným cvičením jsou účinným způsobem, jak obnovit hormonální rovnováhu. Nabídka by měla zahrnovat mléčné výrobky, tvaroh, maso. Po konzultaci s lékařem můžete užívat multivitamin pro kojící matky.
 2. Neužívejte antikoncepční pilulky. Mohou měnit hormony a způsobit nepředvídatelné změny v cyklu. Pokud je žena sexuálně aktivní, je pro ni lepší používat kondomy nebo jiné nehormonální metody antikoncepce.
 3. Uspořádejte svůj režim co nejefektivněji. Pokud vaše dítě v noci nespí dobře, měli byste se snažit dostatek spánku během dne. Neměli byste odmítat žádnou pomoc od svých blízkých. Dobrý fyzický stav ženy jí pomůže rychleji se zotavit..
 4. V případě chronických onemocnění (cukrovka, patologie štítné žlázy, anémie atd.) Je nutné navštívit příslušného odborníka a upravit léčbu.

O menstruaci po porodu

Mladé matky se často obávají otázky: kdy začíná menstruace po porodu. Načasování nástupu menstruace závisí na mnoha faktorech: na způsobu krmení dítěte, na procesu porodu, na charakteristikách hormonálního systému ženy a nakonec na jejím věku a dokonce počtu porodů v minulosti.

Kdy začíná vaše menstruace po císařském řezu a po přirozeném porodu? Co určuje načasování obnovení menstruace? Všechny tyto otázky znepokojují mladé matky.

Aby první menstruace po porodu nebyla pro ženu překvapením, bylo by hezké předem zjistit, kdy čekat na červený den kalendáře. Nejprve se podívejme na teoretické základy této problematiky. Ti, kteří se nechtějí ponořit do teoretických aspektů, mohou přejít přímo k dalším odstavcům článku..

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

První menstruace po císařském řezu a po přirozeném porodu se obnoví po involuci dělohy. Pojem involuce v tomto případě znamená návrat dělohy do jejího stavu před těhotenstvím. Fundus dělohy klesá, dochází k epitelizaci vnitřního povrchu, uzavírá se vnější a vnitřní hltan.

Během první menstruace po porodu se často užívá lochie. Jedná se o krvácení, které je pozorováno během období hojení dělohy. Začínají okamžitě po porodu a trvají v průměru 30-40 dní. Toto vypouštění nemá nic společného s pravidelnými obdobími. Lochia, na rozdíl od menstruace, je navržena k čištění dělohy od krve, která byla vytvořena v důsledku prasknutí cév v místě připojení placenty. Více o lochii po porodu se dočtete v našem článku („Výtok po porodu“).

Když poporodní výtok skončí, můžete očekávat první menstruaci. Stává se, že silná menstruace po porodu vás nenechá čekat. U některých je menstruace opožděná. Je důležité, zda žena kojí své dítě nebo se vzdala hepatitidy B..

Menstruace po císařském řezu a po přirozeném porodu se zásadně neliší. Přes různé způsoby porodu jsou fyziologické vlastnosti a hormonální změny v těle stejné.

Když menstruace začíná u těch, kteří nekojí

Pokud matka nedojčí své dítě, menstruace začíná měsíc po porodu. Jakmile se lochie zastaví a dojde k involuci dělohy, reprodukční funkce vaječníků se stabilizuje a začne první menstruace po porodu..

K ovulaci a oplodnění může dojít ještě předtím, než nová matka objeví první menstruaci po porodu. Aniž by se tedy žena při pohlavním styku chránila, riskuje, že při testu brzy uvidí dva proužky.

Bohatá menstruace po porodu, která přichází bezprostředně po skončení lochie, někdy ženu děsí. Ale nebojte se! Stává se to proto, že děloha ještě neměla čas se zmenšit na předchozí velikost, a proto je objem výtoku o něco větší než obvykle.

Kdy začíná menstruace u kojících matek?

Kojící žena je obzvláště zvědavá: kolik po porodu začíná její menstruace. Matky, které zahájily kojení, mohou zapomenout na menstruaci po dobu nejméně jednoho roku. Toto je malý, ale velmi pěkný bonus..

Hormon, který udržuje laktaci, prolaktin, inhibuje zrání vajíčka. Pro označení tohoto jevu v medicíně se používá termín „laktační amenorea“, tj. Absence pravidelné menstruace během laktace.

Je třeba poznamenat, že absence menstruace vůbec neznamená, že kojící matka je spolehlivě chráněna před těhotenstvím. Ženský hormonální systém je velmi jemný a mnohostranný. I sebemenší pokles hladiny prolaktinu může vést k tomu, že vaječníky začnou znovu fungovat a vajíčko bude stále oplodněno. Pokud je tedy těhotenství v blízké budoucnosti nežádoucí, je třeba přemýšlet o metodách antikoncepce..

Často se stává, že první menstruace po porodu začíná až po ukončení kojení. Ale pouze pokud je hladina prolaktinu stabilní na poměrně vysoké úrovni. Maminky, které si zvolí spíše režim krmení na vyžádání než režim, mohou nejčastěji zapomenout na menstruaci před odstavením dítěte. Noční aplikace také udržují vysokou hladinu prolaktinu.

Nabízíme vám sledování videa na téma: „Je možné otěhotnět během laktace“.

Se začátkem aktivního zavádění doplňkových potravin nebo přesunu dítěte na společný stůl však počet aplikací klesá, hladina prolaktinu klesá. A možná pravidelná menstruace nebude trvat dlouho..

Pokud se praktikuje smíšené krmení (doplnění směsí), je hladina prolaktinu nestabilní. Menstruace obvykle začíná 3-4 měsíce po porodu.

Je možné kojit dítě během menstruace

Kojení během menstruace je jistě možné.
Ale mnoho kojících matek zjistilo, že kojení je v kritických dnech problematičtější než obvykle..

Za prvé, ženu trápí zvýšená citlivost bradavek. Po krmení můžete aplikovat teplé mini-obklady na zmírnění bolesti..

Zadruhé, dítě je zlobivé na prsa, sténá a ohýbá se. Zdá se, že drobeček neměl rád chuť mateřského mléka. Menstruační krvácení neovlivňuje chuť. Odtok mléka je ale mnohem obtížnější. A to je způsobeno snížením hladiny oxytocinu v krvi. Během kojení měňte prsa častěji.

Za třetí hraje důležitou roli depresivní nálada ženy, která ji obvykle doprovází ve formě PMS. Dítě čte náladu matky na genetické úrovni a nyní je už v módě a připraveno každou chvíli plakat, jako jeho matka. Během těchto obtížných dnů si odpočiňte a zajistěte přiměřenou výživu..

Menstruace po porodu: norma a patologie

První menstruace po porodu zpravidla proběhne jako obvykle a bez komplikací. Je důležité, aby se pravidelný cyklus ustavil do 2–3 měsíců po první menstruaci. Někdy těžké období po císařském řezu nebo po přirozeném porodu děsí mladé matky. Ale objem menstruačního toku a počet dní mohou být stejné jako dříve, nebo se mohou mírně lišit.

Kolik dní je menstruace po porodu se může u jednotlivých žen lišit. Obvykle je to 5-7 dní. Mnoho žen po porodu tvrdí, že po porodu je menstruace bezbolestná, na rozdíl od žen před těhotenstvím. To je zpravidla způsobeno skutečností, že během porodu byl odstraněn ohyb dělohy. A nyní nic nebrání tomu, aby výtok jemně opustil děložní dutinu.

Některé ženy stále čelí obtížím, když menstruace nastane po porodu. Co hledat a kdy potřebujete konzultaci s lékařem:

 • Pokud menstruace nepřijde do 3–4 měsíců po skončení GV.
  Příčinou může být nesprávná funkce štítné žlázy. Stejně jako adenom hypofýzy způsobený vysokou hladinou prolaktinu.
 • Pokud jsou po porodu silné menstruace nebo výtok má nepříjemný páchnoucí zápach.
  Je možný rozvoj zánětlivého procesu. Stejně jako různé infekční nemoci.
 • Pokud menstruace není pravidelná, ale čas od času se stane.
  Cyklus by měl být zaveden do 3-4 měsíců po prvním období.

Kdy začíná období a jak dlouho po porodu to závisí, závisí na mnoha faktorech. Jedná se o hormonální léčbu během těhotenství, věk ženy, počet porodů. Je důležité uspořádat svou milovanou správnou výživu, spánek a odpočinek, pohodlnou morálku. Poté bude hormonální systém fungovat harmonicky a správně. Váš menstruační cyklus začne včas. Kritické dny nepřinesou žádné zvláštní nepříjemnosti a obtíže.

Jak víte, menstruační cyklus je hlavním pomocníkem při hodnocení stavu zdraví žen. Podle jeho trvání, přítomnosti nebo nepřítomnosti bolesti během menstruace, výskytu krvavého výtoku lze posoudit, zda existuje nějaký gynekologický problém nebo žena je zdravá.