Povaha výtoku po porodu, možné odchylky

Výtok po porodu se nazývá lochia. Doprovázejí proces čištění a obnovy dělohy a trvají déle než měsíc. Podle jejich vzhledu, vůně a trvání lze posoudit zdravotní stav mladé matky..

Povaha normálního výboje

Trvání a hojnost lochie závisí na fyziologii a zdraví ženy, průběhu těhotenství a porodu. Normálně by měly trvat jeden a půl až dva měsíce nebo 42 dní. Menší odchylky v jednom nebo druhém směru jsou povoleny. Pokud se však výtok zastaví dříve než po 5 týdnech nebo trvá déle než 9 týdnů, nastává zdravotní problém.

V prvních hodinách ztrácí žena až 400 ml tekutiny, která se skládá hlavně z krve, takže její barva je jasně červená a je cítit železo. Podobný jev nastává v důsledku poškození cév. Bohatá ztráta krve trvá tři dny. Během tohoto období se doporučuje používat speciální podložky. Jeden kus vystačí asi na 2 hodiny. Neexistuje žádná silná bolest, ale kvůli těžké ztrátě krve je možná slabost a závratě.

Pak mají lochie podobu běžné menstruace. Z pochvy vycházejí částice endometria a placenty. Za problém se také nepovažuje výtok ve formě hlenu po porodu. Jedná se pouze o odpadní produkty plodu uvnitř dělohy. Tento jev pokračuje po celý týden..

Hnědé šmouhy zůstávají na podložce ještě asi 7 dní. Zbytek času jsou lochie průhledné, možná matné se sotva znatelným žlutým nádechem. Mají mírně zatuchlý zápach..

V posledních týdnech čištění dělohy je také možný růžový výtok po porodu. Konzistencí připomínají hlen s krvavými pruhy. Černá také není důvodem k obavám. Tohoto odstínu je dosaženo změnami hormonálních hladin a složení krve..

Po celé období zotavení se lochie zhoršuje kojením. Vyvolává uvolňování hormonu oxytocinu, který zvyšuje kontrakci stěn dělohy. Čím častěji je dítě přiloženo k prsu, tím rychleji k čištění dochází..

Ženy, které podstoupily císařský řez, by měly být připraveny na to, že se jejich děloha vrátí k normálu mnohem déle. Krváceli asi 2 týdny. Je důležité, aby takové matky ještě pečlivěji sledovaly povahu výtoku, protože velké množství stehů zvyšuje riziko infekce.

Možné komplikace

Mladé matky jsou obvykle šťastné, když se lochie zastaví dříve než o měsíc později. Ve skutečnosti je takový jev naprosto nenormální a dokonce nebezpečný. Během této doby děloha prostě nemá čas na zotavení. Špína zůstává uvnitř a způsobuje zánět. Důvodem je špatný svalový tonus nebo ucpání hadiček. O tom svědčí také nízká ztráta krve v prvním týdnu..

Pokud krev trvá déle než 9 týdnů nebo pokud přetrvává i po 10 dnech, mluvíme o vnitřním krvácení. Ruptura dělohy nebo porodního kanálu možná nebyla sešita. To je také někdy způsobeno uvolněnými stehy nebo infekcí..

Lochia barva nemá malý význam. Zářivě žlutý výtok po porodu signalizuje vývoj zánětlivého procesu v endometriu. Zelené sraženiny hnisu jsou také příznaky infekce. Bílý hlen se zrnky - příznak drozdů.

U kandidózy se objeví kyselý zápach. Pokud lochie voní jako hniloba, je v děloze ohnisko infekce. Vzniká z chronických pohlavně přenosných nemocí nebo stagnace sekrecí, které jsou příznivým prostředím pro fungování patogenní mikroflóry. Někdy může porodník náhodně opustit tampon v porodních cestách. U žen s podobnými problémy stoupá teplota, objevují se zimnice a bolesti v podbřišku. U těchto pacientů je indikováno škrábání.

Vodnatý výtok po porodu je dalším varovným signálem. Možná se jedná o únik lymfy z poškozených cév. Pokud spolu s tím je cítit shnilá ryba, mluvíme o gardnerelóze.

Pokud lochie prošla a po několika týdnech nebo dokonce měsících se vrátila ve formě hlenu, pravděpodobně začala ovulace. To znamená, že děloha se plně zotavila a je připravena na nové početí. Stále je však příliš brzy na to, abyste znovu otěhotněli, proto byste se měli starat o antikoncepci. Vzhled krve během tohoto období může signalizovat začátek menstruačního cyklu. Nebylo by však na škodu se poradit s gynekologem. Podobný jev někdy varuje před zánětem nebo děložními myomy..

Všechny výše uvedené jsou hlavní obavy. Pokud se objeví varovné příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc..

Jak se vyhnout komplikacím v poporodním období?

Abychom urychlili proces obnovy a nezasahovali do normálního čištění, je třeba dodržovat několik důležitých bodů. Je nutné neodkládat močení a vyhýbat se zácpě, aby se zabránilo tlaku na dělohu. Mladým matkám se doporučuje spát a odpočívat na břiše. Podporuje lepší svalovou kontrakci.

Nepoužívejte tampony po porodu. Pohlcují nečistoty, což vytváří příznivé podmínky pro patogenní mikroflóru. Pro ženy po porodu existují speciální vložky. Upřednostňovat by se měly hygienické výrobky bez vůní. Tyto látky mohou způsobovat alergie. Rovněž zasahují do hodnocení zápachu výtoku, což je velmi důležité..

Zvláštní pozornost by měla být věnována intimní hygieně. Doporučuje se to umýt co nejčastěji. Nemůžeš se vykoupat. Vodní procedury jsou přípustné pouze pod sprchou a je důležité zajistit, aby proud vody nevnikl do pochvy.

Ženy, které nedávno porodily, mají sexuální odpočinek. Mělo by to trvat až do úplného dokončení lochie. K sexu se můžete vrátit až po následné lékařské prohlídce a výběru antikoncepce.

Očištění dělohy po porodu je důležitým okamžikem při obnově těla. Povaha a doba trvání výtoku pomáhají včas identifikovat patologické procesy. Proto je tak důležité zaznamenávat barvu, vůni a konzistenci lochies, dokud nejsou dokončeny..

Jaký by měl být výtok po porodu?

V poslední fázi porodu se rodí placenta, což znamená konec procesu porodu. To je doprovázeno uvolňováním velkého množství krve a hlenu: protože je poškozený povrch dělohy, zůstává na něm rána z dřívějšího připevnění placenty. Dokud se povrch dělohy nezahojí a sliznice se nezotaví, bude se obsah rány uvolňovat z pochvy ženy po porodu, postupně se bude měnit barva (bude stále méně a méně nečistot v krvi) a bude se snižovat množství. Tento poporodní výtok se nazývá lochia..

Ihned po ukončení porodu je ženě injekčně podán lék ke stimulaci kontraktilní aktivity dělohy. Obvykle je to Oxytocin nebo Methylegromethryl. Močový měchýř je vyprázdněn katétrem (aby netlačil na dělohu a nezasahoval do jejích kontrakcí) a na spodní část břicha je umístěna podložka na ohřev ledu. Tato doba je velmi nebezpečná s objevem hypotonického děložního krvácení, takže dvě hodiny po porodu je žena pozorována na porodním sále.

Krvavý výtok je nyní velmi hojný, ale přesto by neměl překračovat normu. Žena nepociťuje žádnou bolest, avšak krvácení rychle vede ke slabosti a závratím. Pokud tedy máte pocit, že krev jde velmi silně (například plenka pod vámi je celá mokrá), nezapomeňte o tom informovat zdravotnický personál..

Pokud výtok během těchto dvou hodin nepřekročí půl litru a stav ženy po porodu je uspokojivý, je převedena na oddělení po porodu. Nyní musíte sledovat své sekrece, a proto musíte vědět, jaké jsou a jak dlouho trvají. Nebojte se: sestra bude samozřejmě všechno kontrolovat. A lékař určitě přijde, včetně posouzení povahy a množství výtoku. Ale abyste si byli sebejistí a klidní, je lepší předem vědět, co se vám stane poprvé po porodu a jaká postava by měla být normální poporodní výtok.

Jaké jsou výtoky po porodu?

Lochia se skládá z krevních buněk, jejichoru, plazmy, zbytků výstelky děložní dutiny (umírající epitel) a hlenu z cervikálního kanálu, takže si v nich všimnete hlenu a sraženin, zejména v prvních dnech po porodu. Při tlaku na břicho i při pohybu se může zvýšit výtok obsahu rány. Zvažte to, pokud chcete vstát z postele - okamžitě se z vás vylije. Proto doporučujeme, abyste si nejprve pod nohy položili plenu..

Lochia bude neustále měnit svůj charakter. Zpočátku připomínají výtok během menstruace, jen mnohem hojněji. To je dobré, protože děložní dutina je zbavena obsahu rány. Po několika dnech bude lochie mírně tmavší a menší v množství. Druhý týden bude výtok hnědavě žlutý, získá slizkou konzistenci a po třetím žlutavě bílý. Ale nečistoty v krvi lze pozorovat celý měsíc po porodu - to je normální.

Aby se zabránilo krvácení?

I poté, co je žena po porodu převedena na oddělení po porodu, je pravděpodobnost krvácení stále vysoká. Pokud se množství výtoku prudce zvýšilo, okamžitě vyhledejte lékaře. Chcete-li zabránit krvácení, postupujte takto:

 • Pravidelně se převalujte na břiše: to pomůže vyprázdnit děložní dutinu od obsahu rány. Ještě lépe, ležte více na břiše než na zádech nebo na boku.
 • Jděte na toaletu tak často, jak je to možné, i když na to necítíte nutkání. Optimálně každé 2–3 hodiny, protože plný močový měchýř tlačí na dělohu a brání jí ve smrštění.
 • Několikrát denně položte na spodní část břicha ledovou topnou podložku: cévy se budou stahovat, což také zabrání krvácení.
 • Nezvedejte nic těžkého - při fyzické námaze se může množství výtoku zvýšit.

U kojících matek navíc lochie končí mnohem rychleji. Kojte proto dítě na požádání - během sání se v těle matky vytváří oxytocin, který vyvolává kontrakci děložních svalů. Současně žena cítí křečové bolesti a samotný výtok se zvyšuje.

Výtok po porodu

Obecná informace

Každá mladá matka se vždy obává, jaký by měl být výtok po porodu, zda je pro ni tento proces normální. Zvláštní pozornost je věnována povaze výtoku a lékařům, kteří sledují pacienty po narození dětí. V kontextu normálního vývoje poporodního procesu je velmi důležitá otázka, jak dlouho takové vypouštění trvá. Neméně důležité je kontrolovat jejich vůni, množství a další vlastnosti. Kolik dní zbývá krev po porodu a další rysy takového výtoku bude pojednáno v tomto článku.

Jaké je období po porodu

Období po porodu tedy nastává v okamžiku, kdy se narodí placenta. V medicíně je obvyklé rozlišovat dvě fáze po porodu:

 • počáteční fáze trvající dvě hodiny;
 • pozdní fáze trvající 6 až 8 týdnů.

V období po porodu se placenta uvolňuje ven, která se oddělila od stěny dělohy. V místě, kde se oddělila, se v děložní výstelce vytvoří povrch rány se zejícími cévami, ze kterých se uvolňuje krev.

Jak dlouho se děloha stahuje po porodu? Tento proces začíná okamžitě a pokud se děloha stahuje, její stěny se utahují a prasklé cévy se stahují. Během prvních 2 hodin po porodu dochází k mírnému výtoku jasně červeného odstínu, krvavého. Rychlost vylučování po porodu v první fázi není větší než 0,4 litru.

Pokud se ztráta krve zvýší, je nutné vyloučit hypotonické krvácení. Dále musí lékař zajistit, aby nedošlo k nepozorovanému prasknutí perinea, děložního čípku, vaginálních stěn u porodní ženy.

Po porodu a narození placenty je hmotnost dělohy asi 1 kg. Ale po určitém počtu dnů, kdy poporodní období končí, se vrátí k velikosti, která je považována za normální, a váží asi 70 g. K dosažení tohoto stavu se děloha stahuje, ale tyto svody nejsou tak intenzivní a bolestivé jako při porodu. Jak dlouho se děloha stahuje po porodu, závisí na vlastnostech organismu. V tomto případě žena pociťuje pouze mírné křeče, které se objevují hlavně při sání novorozence na prsou. Faktem je, že když jsou bradavky stimulovány, aktivuje se produkce hormonu oxytocinu, který stimuluje kontrakce dělohy.

Poporodní děložní involuce je proces, který se objevuje postupně, 6-8 týdnů. po porodu. Během této doby se povrch rány zahojí, velikost dělohy se vrátí na původní velikost. První den po narození dítěte je okraj dělohy ženy palpován přibližně na úrovni pupku. Čtvrtého dne je jeho dno umístěno uprostřed mezi pupkem a ňadry. 9. den se dno dělohy nachází nad ňadry o 1-2 cm, to znamená, že každý den po narození dítěte se děloha zmenšuje asi o 1 cm.

Jak krvácení pokračuje po porodu, jak dlouho tento proces trvá, lékař podrobně řekne, než je žena propuštěna z porodnice. Podle toho, jak moc po porodu krvácí, jaké jsou vůně, množství a barva výtoku, může lékař určit, zda je poporodní období normální..

Takové alokace se nazývají „lochia“. Ve svém jádru je lochie tajemstvím porodní rány, která obsahuje krvinky, hlen, decidua, plazmu, lymfu. Je velmi důležité, aby nastávající matky přesně věděly, jak dlouho lochie trvá po porodu. Co je lochie a jak vypadají lochie, je zpravidla vysvětlen lékařem před propuštěním z nemocnice. Ženy by si rozhodně měly povšimnout, kolik lochie po porodu jde, protože to je indikátor toho, zda se proces obnovy těla u mladé matky vyvíjí normálně.

Povaha vypouštění v různých časech je následující:

 • Když jsou první dvě hodiny po porodu dokončeny, dochází k načervenalému nebo nahnědlému výtoku, jejich charakter je mírný. Doba takového propuštění je od 5 do 7 dnů.
 • První 3 dny je objem vypouštění přibližně 300 ml, proto by měla být vložka měněna přibližně každé 2 hodiny. Výskyt krevních sraženin v lochii je pravděpodobný, což je varianta normy.
 • Od asi 6-7 dnů se barva lochie mění - stávají se nažloutlé nebo s bělavým odstínem. Jejich barva závisí na počtu leukocytů podílejících se na hojení poporodních ran..
 • V 9-10 dnech začíná vystupovat vodnatá lochie, ve které je vidět spousta hlenu. Mají světlý odstín, postupně jsou stále vzácnější a do 3-4 týdnů. úplně zmizet. To znamená, že po měsíci se lochie zpravidla zastaví..

Jak dlouho trvá výtok po porodu

Navzdory skutečnosti, že přesná odpověď, jak dlouho po porodu je krvavý výtok, je vždy individuální, obvykle jdou v průměru od 6 do 8 týdnů. Bez ohledu na to, kolik dní po porodu je výtok, je důležité, aby se postupem času stával stále vzácnějším..

Jak dlouho výtok po porodu trvá, závisí na mnoha věcech, takže ne každý má stejný čas. Jak dlouho výtok trvá, závisí na fyziologii organismu, intenzitě kontrakce dělohy, vlastnostech porodu a řadě dalších bodů. Také to, jak dlouho poporodní výtok trvá, závisí na tom, zda žena kojí. Jak dlouho trvá výtok po porodu s krevními skvrnami, je zároveň indikátorem toho, zda se tělo mladé matky zotavuje normálně..

Aktuální otázkou je, kolik výtoku jde po císařském řezu. Je třeba si uvědomit, že se jedná o chirurgický zákrok a zotavení těla po delší době. Trvání lochie po císařském řezu proto může být delší. Jak dlouho však výtok trvá po císařském řezu, do značné míry závisí na tom, jak úspěšná byla operace a zda se po ní vyvinou komplikace. Takové vypouštění by zpravidla mělo trvat asi 8 týdnů..

Žena by měla být upozorněna na výtok s vůní po císařském řezu, protože to může naznačovat vývoj zánětlivého procesu. Musíte také sledovat, kolik výtoku se děje, abyste nezmeškali příznaky patologie. Pokud máte podezření, že je lepší navštívit lékaře.

Subinvoluce dělohy po porodu

Jak přesně období po porodu z fyziologického hlediska probíhá, určuje proces kontrakce dělohy. Správný proces oddělení sliznice a uvolňování krevních sraženin z děložní dutiny je důležitý..

Involuce dělohy, to znamená její reverzní vývoj, je pro ženu velmi důležitým fyziologickým procesem, protože jsou obnoveny její reprodukční a menstruační funkce. Pokud se děloha špatně kontrahuje, pak hrozí rozvoj hnisavých septických komplikací.

Proto by žena měla navštívit lékaře 10 dní po propuštění z porodnice. Specialista provádí obecné i gynekologické vyšetření.

Někdy lze diagnostikovat děložní subinvoluci, kdy je návrat k předchozím parametrům velmi pomalý. Tuto diagnózu stanoví lékař, pokud je během tohoto období palpována velmi měkká a uvolněná děloha velké velikosti a současně nedochází k jejímu kontrakci.

Pro potvrzení poporodní subinvoluce musí odborník předepsat ultrazvukové vyšetření pánve. Taková studie umožní najít příčinu, která je překážkou kontrakce dělohy. Zpravidla mluvíme o zbytcích membrán nebo placenty.

Faktory, které predisponují k projevu děložní subinvoluce:

 • vícečetné těhotenství;
 • gestóza;
 • polyhydramnios;
 • práce je rychlá nebo zdlouhavá;
 • děložní myomy.

Lékař rozhoduje individuálně, zda je potřeba ženu hospitalizovat. Pokud si mladá matka nestěžuje na své zdraví, její stav je obecně uspokojivý a v děloze nejsou žádné zbytky membrán nebo placenty, lékař předepisuje užívání uterotonických léků. Je to zpravidla oxytocin, tinktura vodního pepře, methylergometrin.

Pokud je v děloze detekován cizí obsah, je odstraněn vakuovým odsáváním. Někdy se také provádí difúzní výplach dělohy, pro který se používají roztoky antibiotik nebo antiseptik.

Pro profylaxi je pacientovi také předepsán krátkodobý příjem antibiotik - musí být použit do 2-3 dnů.

Lochiometr

Tento stav je také komplikací po porodu. S vývojem lochiometrů se lochie setrvává v děloze. Ve většině případů se tento stav vyskytuje 7-9 dní po narození dítěte. Tuto komplikaci lze vyvolat z následujících důvodů:

 • ucpání cervikálního kanálu mechanické povahy;
 • nedostatečně aktivní kontrakce dělohy;
 • přítomnost mechanické překážky v cervikálním kanálu (krevní sraženiny, zbytky membrán, decidua);
 • příliš mnoho předklonu dělohy.

Pokud během těhotenství dojde k přetížení plodu, a to se stane u více plodů, velkých plodů, polyhydramnionu, schopnost dělohy se smršťovat. K tomu dochází také při prodlouženém nebo rychlém porodu, diskoordinaci porodu, křečím děložního čípku, císařským řezem.

Pokud je lochiometr diagnostikován včas, pak žena nemá čas na zhoršení celkové pohody, její puls a tělesná teplota se nezmění. V tomto případě je jediným příznakem patologického stavu velmi špatný výtok během období, kdy by měly být hojné, nebo se úplně zastaví..

V tomto případě jsou lochiometry ošetřeny po porodu a stav ženy se postupně zlepšuje..

Pokud lékař vynechá lochiometr, pokud si prohmatá dělohu, zaznamená se bolest a také si všimne, že se velikost dělohy ve srovnání s předchozími dny zvýšila. Pokud by byl lochiometr vynechán, může se u ženy následně vyvinout endometritida.

Proto je důležité vědět, jaká by měla být míra výtoku po porodu, a v případě určitých porušení včas konzultovat s lékařem. Terapie spočívá především v zajištění odtoku lochie z dělohy. Zpočátku lékař předepisuje konzervativní léčbu:

 • parenterální podávání papaverinu nebo ne-shpy;
 • uterotonika (oxytocin), aplikace chladu na podbřišek.

Pokud je ženě diagnostikována inflexe dělohy, provede odborník bimanuální palpaci, aby ji vrátil do normální polohy.

Pokud je cervikální kanál ucpaný, provede specialista opatrnou expanzi prstem. Někdy se pro tento účel používají speciální zařízení - Gegarovy expandéry.

Pokud všechna výše popsaná opatření nevedla k odstranění patologického stavu za 2-3 dny, provede se škrábání - vyprázdnění děložní dutiny pomocí nástrojů. Lze také použít vakuovou aspiraci. Pro prevenci zánětlivých procesů je ženě předepsáno užívání antibiotik.

Jak dlouho po škrábání lochie závisí na období, kdy byl zákrok proveden.

Poporodní endometritida

Další komplikací, která je ve srovnání s lochiometrem zdraví nebezpečnější, je endometritida nebo zánět dělohy. U těhotné ženy je imunitní systém oslaben, protože je nutné zabránit odmítnutí vajíčka, které tělo považuje za cizí těleso. K obnovení imunologické ochrany dochází přibližně 5–6 dní po narození dítěte nebo 10 dní po porodu břicha. Proto je u všech mladých matek zvýšené riziko vzniku zánětlivých onemocnění reprodukčních orgánů..

V současné době existují určité faktory, které předurčují k rozvoji endometritidy po porodu. Jsou uvedeny v následující tabulce.

Během těhotenství
 • projev pozdní toxikózy (po 20 týdnech);
 • vícečetné těhotenství;
 • anémie;
 • velmi velké ovoce;
 • špatná poloha;
 • polyhydramnios;
 • zánět děložního čípku, pochvy;
 • chirurgický zákrok pro isthmicko-cervikální nedostatečnost;
 • infekční nemoci během těhotenství;
 • exacerbace chronických onemocnění během těhotenství;
 • nízká placentace, prezentace;
 • přítomnost hrozby přerušení, zejména trvalé;
 • genitální infekce před porodem;
 • odtržení placenty.
Během porodu
 • vleklý, předčasný porod;
 • úzká pánev;
 • slabost, diskoordinace - abnormality porodních sil;
 • porodnické dávky během porodu;
 • císařský řez;
 • manuální kontrola děložní dutiny;
 • dlouhé (od 12 hodin) období bez vody;
 • časté (ze tří) vyšetření pochvy za účelem zjištění porodnické situace.
Všeobecné
 • věk porodní ženy (do 18 let a od 30 let);
 • endokrinní patologie;
 • anamnéza gynekologických onemocnění - záněty, potraty, myomy atd.;
 • poruchy příjmu potravy;
 • špatné návyky;
 • historie císařského řezu;
 • extragenitální onemocnění v chronické formě;
 • špatné životní podmínky.

Známky akutní endometritidy

 • Nástup endometritidy je akutní, vyvíjí se 3-4 dny po porodu.
 • Výtok se stává hnědý, zakalený.
 • O něco později je zaznamenán hnisavý výtok se nazelenalým odstínem..
 • Charakteristický příznak - výtok s vůní se objeví po porodu, zatímco nepříjemný zápach v poporodním výtoku zpravidla připomíná shnilé maso.
 • Celkový stav se zhoršuje - teplota stoupá na 38-39 stupňů, je slabost, zvýšená srdeční frekvence, malátnost.
 • Výsledky testů periferní krve ukazují na zánětlivý proces (leukocyty, zvýšení ESR).

Známky subakutní endometritidy

Tento stav se zpravidla projevuje po propuštění ženy z porodnice..

 • V tomto případě je důležité si uvědomit, kolik krve po porodu krvácí - špinění zůstává až 10-12 dní.
 • Teplota stoupá - někdy na horečnaté úrovně, někdy mírně.
 • Pokud žena ignoruje varovné příznaky, výtok se stává hnisavý a získává zápach..

Poporodní endometritida v jakékoli formě je důvodem pro hospitalizaci. V nemocničním prostředí pacient podstoupí hysteroskopii, aby se vyloučila přítomnost zbytků membrán, placenty a krevních sraženin nebo aby se zjistila jejich přítomnost. Pokud jsou nalezeny, odstraňte je odsátím nebo seškrábnutím..

Také se provádí difúzní promývání děložní dutiny, pro které se používají antibiotika a antiseptika. Jsou prováděny nejméně tři takové postupy.

Co hledat?

Je proto důležité věnovat pozornost tomu, co je krvácení po porodu, jak dlouho tento jev trvá. Pokud mluvíme o normách, kolik krvácení jde po porodu, pak by lochie měla přestat asi po 3-4 týdnech.

Pokud žena neprovádí přirozené krmení, obnoví se její měsíční cyklus - to je patrné z povahy výtoku. Pokud po asi 1-2 měsících. po porodu se leucorrhoea stává bohatou, připomínající vaječný bílek, což znamená, že dochází k ovulaci. Někdy si žena všimne, že po porodu její menstruace trvá o něco déle než dříve. Jak dlouho vaše menstruace trvá, závisí na vlastnostech těla, ale takové změny jsou normální..

V tuto chvíli je velmi důležité postarat se o poporodní antikoncepci, kterou byste určitě měli projednat s lékařem. V takovém případě by rady přátel nebo fórum neměly být vodítkem k akci - odborník vám pomůže s optimálním výběrem antikoncepce..

Pokud se kojení praktikuje, pak když je dítě staré jeden měsíc, výtok získává charakter hlenu, nemá nepříjemný zápach. A po celou dobu kojení nemění svůj charakter.

Žena by však měla být upozorněna, pokud se 2 měsíce po porodu, kdy lochie dávno skončila, náhle objevil žlutý výtok. Zvláštní pozornost je třeba věnovat, pokud má leukorea nepříjemný zápach a v genitáliích jsou nepohodlí a svědění. V takovém případě musíte okamžitě jít na schůzku s lékařem..

Lékař vám pomůže zjistit, proč se objevuje patologický výtok, pro který provede nátěr k určení vaginální mikroflóry, po které předepíše léčbu.

Pokud není horečka, znamená to s největší pravděpodobností známku kolpitidy. Ale pokud se žena také obává horečky, bolesti v dolní části břicha, může to být známka zánětu přívěsků nebo dělohy. Proto je v tomto případě nemožné odložit kontakt s odborníkem..

Hygiena v období po porodu

Aby se děloha aktivně stahovala a vrátila se do své normální velikosti, je velmi důležitá hygiena po porodu:

 • Doporučuje se spát na břiše, aby tlak na dělohu podporoval její aktivní kontrakci a stimuloval odtok lochie.
 • Okamžitě byste měli jít na toaletu, jakmile žena pocítí první nutkání, protože plný močový měchýř a plný konečník zhoršují kontrakce dělohy.
 • Je důležité měnit těsnění každé dvě hodiny, protože lochie je vhodnou živnou půdou pro patogenní bakterie, které následně vedou k infekci.
 • V tuto chvíli nemůžete kategoricky používat tampony.
 • Každý den se musíte umýt nejméně dvakrát pomocí převařené vody nebo slabého roztoku manganistanu draselného.
 • Stojí za to praktikovat krmení zdarma, přiložení dítěte k prsu na požádání, protože při stimulaci bradavek se syntetizuje oxytocin.

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Lochia po porodu: když výtok končí

V očekávání prvního dítěte jen málo z budoucích porodních žen přemýšlí o tom, co se stane s jejich tělem a jak dlouho trvá kojení po porodu. Kromě hormonálních změn souvisejících s produkcí mléka je skutečně nezbytné také zotavení ženských pohlavních orgánů. Co se považuje za normu a jaký je „první zvon“ pro návštěvu gynekologa?

Výtok po porodu (lochie) trvá v průměru 6-8 týdnů.

Výtok po porodu během prvních dvou hodin

K předčasnému propuštění, s nímž se žena, která porodila, setká, dochází dokonce i na porodním oddělení, kde matka a novorozenec zůstávají první 2 hodiny. Takový výtok je považován za přijatelný, měl by být krvavý, velmi hojný, ale nedosahující 400 ml (norma je 0,5 procenta z celkové hmotnosti porodní ženy). Aby se předešlo ztrátě krve po porodu a infekci, lze na spodní část břicha aplikovat ledový obklad nebo vyprázdnit močové cesty katétrem. Pro velkou ztrátu krve jsou někdy předepsány léky, které způsobují kontrakci dělohy (například Oxytocin).

Je také nutné vydržet tuto dobu na porodním sále, aby nedošlo k opomenutí vývoje děložního krvácení, které je často způsobeno nesprávnou funkcí dělohy (pokud nedochází ke kontrakcím a svaly jsou uvolněné).

Mladá matka tráví tento čas pod dohledem zdravotnických pracovníků, proto jakmile žena cítí pod sebou velmi vlhkou plenu, mírné nepohodlí a závratě, vyplatí se okamžitě kontaktovat personál. Koneckonců nemusí existovat žádné bolestivé pocity a důsledky budou extrémně negativní..

První poporodní výtok zahrnuje také krvácení v případě prasknutí nebo nedostatečného ošetření stehu na tkáni porodních cest. Pokud je bolest nebo nepohodlí v perineální oblasti akutně pociťováno, je nutné vyšetření pochvy. Protože nesprávné zpracování může vést k hematomu a potom k opakovanému šití slz.

V případě pozitivního výsledku, pokud je úspěšné předčasné zotavení (neexistují žádné procesy popsané výše), jsou matka a dítě převedeny na oddělení po porodu.

Poporodní oddělení a možný výtok

Prvních několik týdnů těžkého vaginálního výtoku je normální a přirozené. Jediným bodem je, že v každé fázi jsou jiné. Tento výtok (lochia) je zpočátku hojný. A na každém oddělení po porodu jsou pro ženy k dispozici speciální sterilní pleny. Poporodní polštářky mohou být plné během několika hodin po jejich výměně.

K absorpci sekretů se používají látkové pleny nebo speciální polštářky po porodu.

Lochia, podobně jako krev se sraženinami, má podobný zápach jako výtok během menstruace. S každým dalším dnem se jejich počet snižuje, barva se blíží nahnědlé. Takový výtok se může zvýšit v důsledku pohybů nebo při stlačení břicha během vyšetření. Použití zakoupených vložek nebo plenek - rozhoduje správa porodnice. Protože je snazší pochopit povahu a objem vypouštění tkáňovou bází.

Jako preventivní opatření proti možnému patologickému krvácení potřebuje mladá matka:

 1. Při prvním nutkání jít na toaletu. Aby se děloha správně stahovala, mělo by se močení provádět každé tři hodiny.
 2. Krmte dítě na požádání, ne včas. Když dítě stimuluje bradavky, produkuje se oxytocin, díky kterému se stahují svaly dělohy. Mohou se objevit drobné pocity bolesti v podbřišku (podobné kontrakcím). Zvýšený objem výtoku při kontaktu novorozence s prsy je považován za normální..
 3. Během odpočinku si lehněte na břicho. Na tomto místě nic nezasahuje do odtoku sekretů, děloha je umístěna správně. To zase eliminuje riziko krvácení..
 4. Pokud je to možné, a ne jednou denně, ale více - naneste formu s kousky ledu na oblast dolní části břicha. Tato akce způsobí kontrakci dělohy a cév. I když v současné době existuje názor, že tato akce pravděpodobně způsobí cystitidu u ženy, než bude prospěšná.

Léčba (injekce oxytocinu) v prvních dnech je nutná po obtížném porodu. Okamžitá návštěva lékaře je však nutná, pokud žena pocítí prudký nárůst výtoku. Krvácení, ke kterému dochází z mnoha důvodů, ale po dvou hodinách porodu je považováno za pozdní.

Nelze vyloučit riziko krvácení v důsledku zadržené placenty a také možná onemocnění krve. Pokud problém není diagnostikován ani během těhotenství, léčba se provádí v anestezii s další antibiotickou terapií. Pokud je patologie detekována v procesu nesení plodu, jsou prováděna preventivní opatření bez čekání na porod.

Pro správné vylučování sekretů se ženám po porodu doporučuje ležet na břiše..

Nejběžnější krvácení z důvodu nedostatečné kontrakce dělohy je hypotonické. Při nevýznamné ztrátě krve se intravenózně vstřikuje další objem tekutiny s bohatšími sekrety - plazma.

Navíc není vyloučena opačná situace - když se lochie hromadí v těle a výtok se zastaví. Říká se tomu lochiometr, který v pokročilém stádiu může vést k endometritidě - zánětlivému procesu na výstelce dělohy. Léčte komplikace zavedením oxytocinu a odstraněním křečí pomocí No-shpa.

Vybíjejte doma

Celkově bude výtok po porodu trvat déle než 6–7 týdnů. Toto je doba zotavení dělohy. Ihned po propuštění je výtok podobný menstruačnímu výtoku. Postupně se objemy snižují, mění se barva na světle žlutou, protože hlen vychází paralelně. Po čtyřech týdnech se stávají šmouhami a později jsou téměř nepostřehnutelné a velmi podobné výboji před těhotenstvím. Krvácení z kojení může skončit mnohem dříve. Díky neustálé stimulaci prsu a produkci oxytocinu se děloha stahuje rychleji. A po porodu pomocí císařského řezu naopak všechny procesy v těle probíhají ve zpomalené verzi.

Hygienické postupy

Dodržování čistoty a každodenních hygienických postupů nepovede k předčasnému dokončení vypouštění, ale pomůže vyhnout se infekci infekčními chorobami. Lochia je příjemné prostředí pro mikroby, proto by jim nemělo být dovoleno hromadit se v perineu. Po dobu 1,5-2 měsíců s výtokem stojí za to používat hygienické polštářky po porodu nebo sterilní pleny. Současně se výrobky osobní hygieny mění každých několik hodin..

Nepoužívejte klasické tampony a parfémované vložky.

Po každé evakuaci se doporučuje umýt genitálie a denně se sprchovat. Voda by měla mít příjemnou teplotu, ne horkou. Proto se nemůžete vykoupat, protože existuje vysoké riziko přenosu infekce. Ze stejných důvodů se doporučuje umýt zevní genitálie určitým pohybem - vpředu, pohněte rukou dozadu.

Když potřebujete lékařskou pomoc

Pokud nastanou následující situace, je lepší neztrácet čas, ale ihned se poraďte s lékařem:

 1. Vůně výtoku se zhoršila - hnisavé projevy a nepříjemný „zápach“ naznačují přítomnost zánětu (endometritida). To může vést k mírnému zvýšení tělesné teploty a bolesti v dolní části břicha..
 2. Výtok postupně odezněl, ale najednou se obnovil v hojnějším množství. Buď výboj s HV po dlouhou dobu nezmění krevní charakter a nezastaví se. To může znamenat, že části placenty nebyly odstraněny, což povede k infekci a musí být odstraněno..
 3. Vzhled bílého výboje, podobný tvarohu. Souběžně může být doprovázeno svěděním a zarudnutím genitálií - tak se projevuje drozd.
 4. Náhlé a předčasné ukončení výtoku po porodu.
 5. Otevřené krvácení. Pro prudké sekrece nestačí několik polštářků za hodinu. V takovém případě musíte okamžitě zavolat sanitku.

Samotné odstranění těchto příznaků nebude možné, často jde o hospitalizaci. Pokud jde o nouzovou pomoc, žena, která nedávno porodila, může jít jak na konzultaci, tak do porodnice (nejpozději do 40 dnů od data narození).

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Pro každou ženu neexistuje žádný konkrétní časový rámec. Nedostatek menstruace je spojen s produkcí prolaktinu, který potlačuje ovulaci. Průtok menstruace během kojení se víceméně normalizuje po 5-6 měsících. Je možné, že menstruaci lze obnovit až po ukončení kojení. Kromě toho mohou být během laktace nepravidelné nebo mohou chybět..

Dodržování pravidel osobní hygieny a mírné fyzické aktivity pomůže mladé matce obnovit zdraví a zabránit rozvoji komplikací. Stojí za to poslouchat sami sebe, klidně reagovat na všechny změny v těle, a když se objeví první příznaky krvácení, poraďte se s lékařem.

Výtok po porodu

Poslední aktualizace: 06/06/2020

Obsah článku

 • Jak dlouho trvá výtok po porodu?
 • Výtok po porodu: norma a patologie
 • Výtok, který může být známkou patologie
 • Tělo ženy v poporodním období, video
 • Menstruace a výtok po porodu
 • Poporodní zotavení

Abyste se vyhnuli možným komplikacím po porodu, musíte věnovat pozornost svému tělu a sledovat množství a složení sekrecí, tělesnou teplotu, bolest. Koneckonců, výtok po porodu naznačuje, že porodní cesty jsou otevřené a vnitřní povrch dělohy je stále ve fázi hojení, takže jakákoli infekce, která se tam dostane, může způsobit vážné problémy.

Jak dlouho trvá výtok po porodu?

Každou mladou matku zajímá, jak dlouho trvá výtok po porodu, jak dlouho trvá a v jaké situaci může být nadměrné trvání lochie známkou poruch v těle? Samozřejmě, každý případ je individuální, ale výtok u žen po porodu se obvykle zastaví o 42 dní - tak dlouho trvá období po porodu.

Doba propuštění po porodu

Výtok po porodu: norma a patologie

Jaké výtoky po porodu se považují za normální? Voní a jakou mají mít barvu - tmavou nebo světlou? Jsou doprovázeny bolestí? Někdy se ukáže, že žena nezná odpověď na tyto otázky a může se velmi bát, že se výtok objevil po porodu. Zjistíme, jaká by měla být normální lochie a po kolika dnech se výtok po porodu obvykle zastaví.?

Lochia je obvykle velmi bohatá v prvních hodinách po porodu. Současně je nesmírně důležité kontrolovat jejich objem lékařem. Z tohoto důvodu se ženám nedoporučuje používat hygienické vložky, ale upřednostňovat absorpční pleny, které umožní lékaři přesněji posoudit intenzitu vypouštění a nevynechat komplikace, jako je děložní krvácení..

Abychom zhruba odhadli objem lochie, stojí za zvážení, že hmotnost dělohy bezprostředně po narození dítěte je asi 1 kilogram, zatímco po ukončení výtoku, kontrakce a hojení vnitřního povrchu dělohy jeho hmotnost nepřesahuje 60 gramů.

Je pozoruhodné, že v poporodním období je lochie z 80% tvořena krví v nezměněné formě (krevní destičky, leukocyty a erytrocyty), takže výtok může mít charakteristický nasládlý zápach. Zbývajících 20% normálního výtoku v prvních hodinách po porodu je speciální sekrece děložních žláz, které jsou odpovědné za rychlé zotavení a hojení povrchu dělohy.

Následující dny budou známky normálního poporodního výtoku postupně klesat na intenzitě. V prvních dnech by objem vypouštění neměl být větší než 400 ml a úplné zastavení lochie je pozorováno 6-8 týdnů po narození dítěte.

První dny v lochii mohou být patrné krevní sraženiny. Avšak po 7-10 dnech nejsou takové sraženiny pozorovány v normálních sekrecích. V průběhu času mění špinění po porodu barvu. Na začátku období po porodu má lochie jasně červenou barvu, do poloviny období se hnědý výtok po porodu stává normou a v poslední době jsou nahrazeny průhledným slizovitým výbojem. Hlen označuje hojení dělohy.

Výtok, který může být známkou patologie

Pokud máte po porodu malý výtok nebo se náhle zastavili, může to být jasný příznak patologie - lochiometry. Důvodem pro snížení nebo úplné zastavení lochie může být křeč děložního čípku, který jednoduše „neuvolňuje“ výtok ven. To platí zejména pro první dny po narození dítěte. Tato odchylka od normy je charakterizována zpožděním v děložní dutině lochie, v důsledku čehož je orgán protažen. Současně žena cítí tíhu a bolest v dolní části břicha, děloha se zvětšuje, horečka začíná vzestupem teploty na 38-40 stupňů. Pokud se neporadíte s lékařem včas, může se vyvinout zánět endometritidy dělohy. Pro léčbu jsou lochiometry obvykle předepisovány antispazmodické a redukční léky, méně často antibiotika. Někdy je eliminace akumulace lochie možná pouze vyprázdněním děložní dutiny.

Žena po porodu

Dalším důvodem k naléhavé návštěvě lékaře je hojný, silný výtok po porodu. Tento příznak může být známkou abnormalit v procesu kontrakce dělohy a také signalizovat porušení srážení krve. Obě podmínky představují hrozbu pro život ženy, a proto vyžadují okamžitá opatření..

Také někdy v prvních několika hodinách po porodu dochází ke krvácení ze stehů položených na slzy v porodních cestách. Obvykle se to stane, pokud nejsou splněny požadavky na zajištění maximálního odpočinku těchto zón - vyloučení fyzické aktivity, sexuální odpočinek, kontrola namáhání a povaha stolice, žádný tlak na švy. Pokud k takové situaci dojde, je důležité okamžitě vyhledat lékaře..

Jiné příznaky patologie v povaze a množství výtoku

Ukončení vybíjení dříve než 6 týdnů po porodu (40-50 dní). Výjimkou jsou případy předčasného ukončení kojení. V takových situacích může mladá matka začít obnovovat menstruační cyklus, zatímco kojící žena má obvykle první menstruaci mnohem později. Je to způsobeno produkcí speciálního hormonu (prolaktinu), který je odpovědný za kojení, v těle kojící matky. Určitá hladina prolaktinu interferuje s tvorbou nového vajíčka a může potlačit proces ovulace (ale to neposkytuje 100% antikoncepci), což brání mužům začít před ukončením kojení.

Pokud se 7-10 dní po porodu objeví světlé skvrny, je o tom naléhavě nutné informovat lékaře. Podobnou situaci lze pozorovat, pokud je hojení dělohy pomalé nebo nesprávné..

Pokud výtok s krevními sraženinami po porodu skončil a začal znovu, také stojí za to co nejdříve jít do nemocnice. To může naznačovat náhlý nástup děložního krvácení..

Někdy po porodu se objeví hnisavý nazelenalý nebo žlutý výtok s nepříjemným zápachem. Tato situace obvykle naznačuje, že infekce vstoupila do dělohy. Takový pach je často známkou již vzniklé endometritidy, jejíž léčba vyžaduje hospitalizaci v nemocnici a komplexní léčbu krok za krokem.

Směs bílých vloček s kyselou vůní, konzistence připomínající tvaroh, se svěděním a zarudnutím pochvy a bolestivým močením, svědčí o drozdech. Měli byste o tom také informovat svého lékaře, protože infekce kvasinkovými houbami přináší ženě mnoho nepříjemností..

Další příznaky, které by vás měly upozornit v období po porodu

Kromě prudké změny v povaze a intenzitě výtoku by žena měla být upozorněna na další nepříjemné příznaky. Prvním z nich je bolest v podbřišku. Samozřejmě, že v prvních dnech se děloha intenzivně stahuje, což způsobuje paroxysmální nepohodlí v dolní části břicha, zejména zhoršené kojením. Nárůst bolestivých pocitů, výskyt ostrých křečí by však měl být důvodem pro naléhavou návštěvu gynekologa.

Dalším jistým příznakem poruchy funkce těla je zvýšení tělesné teploty. Zde je pouze nutné vyloučit výskyt stagnace mléka v prsu - laktostázu, která způsobuje prudké a silné zvýšení tělesné teploty. Pokud na hrudi není bolest a „tíže“ a tělesná teplota je vyšší než 37 stupňů, měli byste naplánovat návštěvu lékaře. Možná se tímto způsobem objeví infekce v děložní dutině. Mezi další příznaky infekčních komplikací patří celková nevolnost, bolesti hlavy, závratě, bolesti těla a kloubů..

Tělo ženy v poporodním období, video

Porodník, gynekolog Kovaleva Irina Vladimirovna v poporodním období. Zdroj - kliniky Skandinávie

Menstruace a výtok po porodu

Jak bylo uvedeno výše, začátek menstruačního cyklu v poporodním období závisí na povaze výživy dítěte. Pokud je plně kojen, menstruace obvykle chybí po celou dobu krmení. V případě smíšeného krmení se menstruace vrátí po 4–5 měsících. Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě (například při absenci mléka), cyklus se obnoví po několika měsících.

V každém případě, kdykoli se obnoví menstruace ženy, mladé matky často zaznamenávají výskyt acyklického výtoku po porodu, nestabilitu cyklu a zpoždění nástupu první menstruace. Pokud máte některý z těchto příznaků, nebojte se, ale pro svůj vlastní klid o tom informujte svého lékaře..

Poporodní zotavení

Každá žena v poporodním období by měla vědět, že kojení je vynikající prevencí všech druhů komplikací. Koneckonců, když je dítě aplikováno na prsa, okamžitě se uvolní hormon oxytocin, který také způsobuje kontrakce dělohy. Po krmení může žena pozorovat viditelné zvýšení výtoku, které je spojeno přesně s kontrakcí svalů dělohy a nemělo by vyvolávat obavy.

Pro urychlení kontrakce dělohy by měl být močový měchýř včas vyprázdněn. V období po porodu je vhodné to dělat každé tři hodiny, i když žena nemá výrazný pocit plného močového měchýře a vyhýbá se zácpě.

Během 1-2 měsíců po porodu nemůže být výtok absorbován pomocí tamponů, a to právě proto, že neodstraňují lochii, ale jednoduše je absorbují. To může vést k množení patogenních bakterií a mikroorganismů. Místo tamponů se doporučují vložky nebo pleny. Vyberte si neochucené produkty, protože musíte kontrolovat nejen barvu a množství lochie, ale také jejich vůni.

Dobrá osobní hygiena je nezbytná. Zvláště stojí za to sledovat hygienu genitálií jeden až dva týdny po porodu, kdy je výtok stále krvavý. V tuto chvíli je zakázáno vykoupat se, omezeno pouze na sprchu. Proud vody ze sprchy by neměl být příliš silný a měl by směřovat zepředu dozadu - a pouze zvenčí. Pro bezpečné čištění vnějších pohlavních orgánů a vaginální sliznice se doporučuje používat speciální přípravky - například mycí gely Ginokomfort pro intimní hygienu. Tyto fondy byly vyvinuty specialisty farmaceutické společnosti VERTEX, vyznačují se bezpečným složením, které zahrnuje přírodní účinné látky, a také mají všechny potřebné certifikáty, certifikáty a další potřebné dokumenty..

Sexuální odpočinek trvá až 42 dní a intimní vztahy jsou obnoveny až po kontrolním ultrazvuku pánevních orgánů, vyšetření porodníkem-gynekologem a adekvátní volbě metody antikoncepce.

Sportovní aktivity po porodu
Prameny:

 1. VČASNÁ DIAGNOSTIKA A PREVENCE PODVOLENÍ POSTPORODÍ Naumkin N.N., Ivanyan A.N., Smirnova T.I. // Bulletin of new medical technologies. - 2008. - č. 2. - S. 46-48.
 2. KYTOLOGIE DĚLNÍ LOCHIE V ENDOMETRITIS PO PRÁCI. Kupert M.A., Kupert A.F., Solodun P.V. // Acta Biomedica Scientifica. - 2004. - č. 2. - S. 172-175.

Cystická fibróza: moderní úspěchy a současné problémy. Kapranov N.I. et al // M., - 2005.

Hodnota cytologického vyšetření lochie při hodnocení stavu dělohy v poporodním období. Z.K. Fursov. A.P. Nikonov, N.A. Lutfulaeva, E.A. Kuchurova // Porodnictví a gynekologie. - 1991. - č. 1. S. 45-49.

Pooperační hnisavé septické komplikace v porodnictví (predikce, prevence, včasná diagnostika a terapie). Kryukovskij S.B. // Dis. dr. Miláček. Sciences. - M., -2002. - S. 266.

Každý může mít problémy se zuby, jsou doprovázeny silnou bolestí a nepohodlí. Obvykle v těchto situacích musíte navštívit lékaře.Co by však měly dělat ženy a dívky, pokud mají během menstruace bolesti zubu, je možné během tohoto období provádět léčbu?