Krvácení po porodu: příčiny poporodního krvácení, způsob odchodu, jaký výtok je považován za normální

Děložní krvácení po porodu - takové „termíny“ matky nazývají jakékoli špinění z genitálního traktu po ukončení porodu. A mnoho žen po porodu začíná panikařit, protože neví, kolik krvácení po porodu by mělo trvat, jaká je jeho intenzita a jak odlišit normu od patologie.

Aby se takové situace vyloučily, porodník v předvečer propuštění z nemocnice vede rozhovor s ženou, vysvětluje všechny rysy poporodního období, jeho trvání a jmenuje návštěvu předporodní kliniky (obvykle po 10 dnech).

Vlastnosti poporodního období

Jak dlouho trvá takzvané krvácení po porodu, tedy krvácení

Normální intenzivní špinění obvykle netrvá déle než 2 až 3 dny. Jedná se o přirozený proces a takové vypouštění se nazývá lochia..

Jak víte, po narození plodu dochází k oddělení nebo, zhruba řečeno, oddělení místa dítěte (placenty) od vnitřní výstelky dělohy. V tomto případě se vytvoří dostatečně velká plocha rány, která se hojí dlouho. Lochia není nic jiného než tajemství rány, které představuje výtok z povrchu rány.

První den po porodu se lochie skládá z krve a kousků decidua. Poté, co se děloha stahuje a vrací se do své normální „pre-těhotné“ velikosti, se k sekreci výtoku připojí krevní plazma a tkáňová tekutina, stejně jako částice deciduální membrány, které i nadále padají, hlen s leukocyty. Proto se po několika dnech stane výtok po porodu krvavě serózní a poté serózní. Jejich barva se také mění, od jasně červené po hnědou, a na konci nažloutlou.

Spolu s barvou sekretů se také mění (snižuje) jejich intenzita. Proces vybíjení končí o 5-6 týdnů. Pokud je výtok prodloužen nebo je krvavý a intenzivnější, měli byste se poradit s lékařem.

Změny v děloze a děložním čípku

Cervix a samotná děloha také procházejí fází změny. V období po porodu, které v průměru trvá přibližně 6 - 8 týdnů, tj. Až 42 dní, se děloha zmenšuje (stahuje) a její „vnitřní rána“ se hojí. Kromě toho se také tvoří děložní čípek..

Nejvýraznější fáze reverzního vývoje nebo involuce dělohy nastává během prvních 14 dnů po porodu. Na konci prvního poporodního dne je fundus dělohy palpován v místě pupku a poté, při normální kontrakci, děloha klesá každý den o 2 cm nebo 1 příčný prst.

Jak klesá výška fundusu dělohy, zmenšují se také další velikosti dělohy. Děloha se stává plochější a užší v průměru. Asi 10 dnů po porodu fundus dělohy klesá za stydké kosti a již není hmatatelný přes přední břišní stěnu. Při provádění gynekologického vyšetření můžete určit dělohu až 9–10 týdnů těhotenství.

Souběžně se tvoří děložní čípek. Cervikální kanál se postupně zužuje. Po 3 dnech to projde pro 1 prst. Nejprve se zavře vnitřní hltan a poté vnější. Zcela vnitřní hltan se uzavře o 10 dní, zatímco vnější o 16 - 20 dní.

Co se nazývá poporodní krvácení

Poporodní krvácení zahrnuje intenzivní ztrátu krve až do 0,5% nebo více tělesné hmotnosti ženy v porodu a přímo souvisí s porodem.

 • Pokud dojde ke krvácení po porodu po 2 hodinách nebo více (v příštích 42 dnech), nazývá se to pozdě.
 • Pokud je zaznamenána intenzivní ztráta krve bezprostředně po porodu nebo do dvou hodin, je vyvolána brzy.

Poporodní krvácení je považováno za impozantní porodnickou komplikaci a může vést k úmrtí ženy po porodu.

Závažnost krvácení je určena velikostí ztráty krve. U zdravé porodní ženy odhadovaný objem ztráty krve během porodu nepřesahuje 0,5% tělesné hmotnosti, zatímco u gestózy, anémie nebo koagulopatie klesá na 0,3%. Pokud v časném období po porodu ztratila žena více krve, než bylo vypočítáno, hovoří se o časném poporodním krvácení, které vyžaduje okamžité opatření, někdy až po operaci.

Příčiny poporodního krvácení

Příčiny silného krvácení v časném i pozdním poporodním období jsou různé:

Atonie nebo hypotenze dělohy

Je to jeden z hlavních faktorů přispívajících ke krvácení. Hypotonie dělohy je stav, při kterém je snížen tón i jeho kontraktilní schopnost. S atonií dělohy je tonus a kontraktilní aktivita výrazně snížena nebo zcela chybí a děloha je v „paralyzovaném“ stavu. Atony je naštěstí extrémně vzácný, ale nebezpečný při masivním krvácení, které nelze podrobit konzervativní léčbě. Krvácení spojené se zhoršeným tonusem dělohy se vyvíjí v časném období po porodu. Jeden z následujících faktorů přispívá ke snížení a ztrátě tonusu dělohy:

 • nadměrné přetažení dělohy, které je pozorováno u polyhydramnionu, vícečetných těhotenství nebo velkého plodu;
 • výrazná únava svalových vláken, která je usnadněna prodlouženým porodem, iracionálním používáním kontrakcí, rychlým nebo rychlým porodem;
 • ztráta schopnosti myometria normálně se smršťovat s jeho jizevnatými, zánětlivými nebo degenerativními změnami.

Následující faktory predisponují k rozvoji hypo- nebo atonie:

 • mladý věk;
 • patologické stavy dělohy:
  • myomatózní uzliny;
  • malformace;
  • pooperační uzliny v děloze;
  • strukturální a dystrofické změny (zánět, velký počet narozených);
  • přetěžování dělohy během těhotenství (polyhydramnios, vícečetné těhotenství)
 • komplikace těhotenství;
 • anomálie porodních sil;
 • abnormality placenty (projev nebo abrupce);
 • gestóza, chronická extragenitální onemocnění;
 • DIC syndrom jakéhokoli původu (hemoragický šok, anafylaktický šok, embolie z plodové vody.

Porucha placenty

Po období vypuzení plodu začíná třetí nebo následující období porodu, během kterého je placenta oddělena od děložní stěny a vylučována. Jakmile se placenta narodí, začíná časné období po porodu (nezapomeňte, že trvá 2 hodiny). Toto období nejvíce vyžaduje pozornost matky i ošetřujícího personálu. Po narození placenty se vyšetřuje celistvost, pokud v děloze zůstane jakýkoli lalůček, může to vyvolat masivní ztrátu krve, takové krvácení zpravidla začíná měsíc po porodu na pozadí plného zdraví ženy.

Co bych chtěl poznamenat. Bohužel takové krvácení, které náhle začíná měsíc nebo déle po porodu, není neobvyklé. Může za to samozřejmě lékař, který dítě porodil. Podíval jsem se, že na placentě není dostatek lalůčku, nebo že se jedná o další lalok (odděleně od placenty), a nepřijal jsem příslušná opatření (manuální kontrola děložní dutiny). Ale jak říkají porodníci: „Neexistuje placenta, kterou by nebylo možné složit.“ To znamená, že nepřítomnost lalůčku, zejména doplňkového, lze snadno přehlédnout a lékař je osoba, nikoli rentgen. V dobrých porodnicích se při propuštění z porodu provádí povinný ultrazvuk dělohy, ale bohužel ne všude je ultrazvukový přístroj. A dříve nebo později by tento pacient začal krvácet, pouze v takové situaci byl „pobídnut“ silným stresem.

Poranění porodních cest

Nejmenší roli ve výskytu poporodního krvácení (zpravidla v prvních 2 hodinách) hrají porodnická poranění. V případě hojného krvácení z genitálního traktu musí porodník nejprve vyloučit poškození porodních cest. Porušená integrita může být v:

 • pochva;
 • čípek;
 • děloha.

Někdy jsou ruptury děložního čípku tak dlouhé (3–4 stupně), že se přesunou do vaginálních kleneb a do dolního segmentu dělohy. K prasknutí může dojít jak spontánně, během vypuzení plodu (například rychlý porod), tak v důsledku lékařských manipulací použitých při extrakci plodu (zavedení porodnických kleští, vakuový eskalátor).

Po císařském řezu může být krvácení způsobeno porušením techniky šití (například zmeškaná nezajištěná céva a divergence stehů na děloze). Navíc v pooperačním období to může být vyvoláno jmenováním antiagregačních látek (ředění krve) a antikoagulancií (snížení jejich srážlivosti).

Rupturu dělohy usnadňují predisponující faktory:

 • jizvy na děloze po předchozích chirurgických zákrocích;
 • škrábání a potrat;
 • užívání nitroděložní antikoncepce;
 • porodnické manipulace (vnější rotace plodu nebo nitroděložní rotace);
 • stimulace porodu;
 • úzká pánev.

Krevní nemoci

Různá onemocnění krve spojená se zhoršenou srážením krve by měla být považována za faktor možného krvácení. Tyto zahrnují:

 • hemofilie;
 • von Willebrandova choroba;
 • hypofibrinogenemie a další.

U onemocnění jater není vyloučen ani vývoj krvácení (jak víte, je v něm syntetizováno mnoho koagulačních faktorů).

Klinický obraz

Časné poporodní krvácení, jak již bylo uvedeno, je spojeno s porušením tónu a kontraktility dělohy, takže žena zůstává pod dohledem zdravotnického personálu na porodním sále 2 hodiny po porodu. Každá žena, která se právě stala matkou, by si měla pamatovat, že během těchto 2 hodin nemůže spát. Silné krvácení se může objevit náhle a je pravděpodobné, že v blízkosti matky nebude žádný lékař ani porodní asistentka. Hypo- a atonické krvácení může nastat dvěma způsoby:

 • Krvácení se okamžitě stává masivním, „nalévá jako kohoutek“. Zároveň je děloha velmi uvolněná a ochablá, její hranice nejsou definovány. Neexistuje žádný účinek vnější masáže, manuální kontroly dělohy a kontrakčních léků. Vzhledem k vysokému riziku komplikací (diseminovaná intravaskulární koagulace a hemoragický šok) je žena po porodu okamžitě operována.
 • Krvácení je zvlněné. Děloha se někdy uvolní, poté se stáhne, takže se krev uvolní v částech 150 - 300 ml. Pozitivní účinek redukčních léků a vnější masáže dělohy. Ale v určitém okamžiku se krvácení zesílí a stav ženy se prudce zhorší, výše uvedené komplikace se spojí.

Ale jak zjistit patologii, pokud je žena již doma? Nejprve je třeba si uvědomit, že celkový objem lochie za celé období zotavení (6 - 8 týdnů) je 0,5 - 1,5 litru. Jakékoli odchylky naznačují patologii a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc:

Nepříjemný zápach výtoku

Hnisavé a ostré „aroma“ výtoku, a dokonce s příměsí krve nebo krvavé po 4 dnech po porodu, naznačuje vývoj zánětu v děloze nebo endometritidě. Kromě výtoku může být varováno zvýšení teploty a výskyt bolesti v dolní části břicha.

Nadměrné krvácení

Vzhled takového výtoku, zvláště poté, co se lochie stala šedou nebo žlutou, by měl ženu upozornit. Krvácení může být okamžité nebo opakované pravidelně a krevní sraženiny mohou nebo nemusí být ve výtoku. Samotná krev může změnit barvu - od světlé šarlatové po tmavou. Rovněž trpí obecný stav matky. Její pulz a dýchání se stávají častějšími, objevují se slabost a závratě, žena může neustále mrznout. Podobné příznaky naznačují zbytky placenty v děloze..

Silné krvácení

Pokud krvácení začalo a je dostatečně masivní, je nutné urgentně zavolat sanitku. Pro mladou matku nebude těžké určit intenzitu krvácení sama - je třeba vyměnit několik vložek za hodinu. Neměli byste sami jít k lékaři v podobném stavu, protože na ulici existuje vysoké riziko ztráty vědomí.

Ukončení vypouštění

Není vyloučena možnost, jako je náhlé zmizení sekrecí, což také není normou a vyžaduje lékařskou péči..

Krvácení po porodu netrvá (obvykle) déle než 7 dní a je podobné silné menstruaci. Pokud se doba krvavého výtoku prodlouží, mělo by to upozornit mladou matku.

Léčba

Po narození placenty byla přijata řada opatření, aby se zabránilo vzniku časného poporodního krvácení:

Poporodní žena zůstává na porodním sále

Hledání ženy na porodním sále v příštích 2 hodinách po ukončení porodu je nezbytné pro přijetí nouzových opatření pro případ možného krvácení. Během této doby je žena sledována zdravotnickým personálem, který hodnotí krevní tlak a puls, barvu kůže a množství vylučované krve. Jak již bylo uvedeno, přípustná ztráta krve během porodu by neměla překročit 0,5% hmotnosti ženy (v průměru až 400 ml). Jinak je ztráta krve považována za časné poporodní krvácení a jsou přijata opatření k jejímu zastavení..

Vyprázdnění močového měchýře

Ihned po ukončení porodu se katétrem vypustí moč, aby se vyprázdnil plný močový měchýř a zabránilo se tlaku na dělohu. V opačném případě bude plná moč tlačit na dělohu, což jí zabrání v normálním stahu a může způsobit krvácení..

Kontrola placenty

Po narození místa dítěte jej musí porodník společně s porodní asistentkou vyšetřit a rozhodnout o integritě placenty, přítomnosti / nepřítomnosti dalších lalůčků, jejich oddělení a zadržení v děložní dutině. V případě pochybností o integritě placenty se provádí manuální vyšetření dělohy (v anestezii). Během vyšetření dělohy lékař provádí:

 • vylučuje poranění dělohy (prasknutí);
 • odstraňuje zbytky placenty, membrán a krevních sraženin;
 • provádí manuální (s opatrností) masáž dělohy na pěst.

Zavedení uterotoniky

Jakmile se placenta narodí, intravenózně, méně často intramuskulárně, se injikují léky snižující dělohu (oxytocin, methylergometrin). Tyto léky zabraňují atonii dělohy a zvyšují její kontraktilitu..

Prohlídka porodních cest

V nedávné minulosti se vyšetření porodních cest po porodu provádělo pouze u prvorodiček. V tuto chvíli se tato manipulace provádí u všech porodních žen bez ohledu na počet porodů. Během vyšetření je prokázána integrita děložního čípku a pochvy, měkkých tkání perinea a klitorisu. Pokud jsou slzy nalezeny, jsou sešity (v lokální anestezii).

Opatření pro rozvoj časného poporodního krvácení

V případě zvýšeného krvavého výtoku během prvních 2 hodin po ukončení porodu (500 ml nebo více), lékaři přijmou následující opatření:

 • Vyprázdnění močového měchýře (pokud se tak nestalo dříve).
 • Intravenózní podání uterotonik ve zvýšené dávce.
 • Chlad na dolní části břicha.
 • Vnější masáž děložní dutiny

Poté, co jste umístili ruku na fundus dělohy, jemně ji stlačte a uvolněte, dokud se děloha úplně nezatáhne. Postup pro ženu není příliš příjemný, ale docela snesitelný.

 • Ruční masáž dělohy

Provádí se výše popsaným způsobem v celkové anestezii. Do dělohy je vložena ruka a po prozkoumání jejích stěn je ruka zaťatá v pěst. Druhou rukou je masáž dělohy zvenčí.

 • Tamponáda zadního fornixu pochvy

Tampon nasycený etherem se vloží do zadního vaginálního fornixu, což způsobí reflexní kontrakci dělohy.

Pokud všechna výše uvedená opatření neměla pozitivní účinek a krvácení se zvýšilo a dosáhlo 1 litru nebo více, je problém chirurgického zákroku vyřešen. Současně se provádí intravenózní podávání roztoků, krve a plazmatických přípravků k doplnění ztráty krve. Z operací platí:

 • amputace nebo exstirpace dělohy (v závislosti na situaci);
 • ligace děložních tepen;
 • podvázání vaječníkových tepen;
 • ligace iliakální tepny.

Zastavení pozdního poporodního krvácení

Pozdní poporodní krvácení, jak již bylo uvedeno, nastává v důsledku zadržení částí placenty a membrán, méně často krevních sraženin v děložní dutině. Schéma pomoci je následující:

 • okamžitá hospitalizace ženy na gynekologickém oddělení;
 • příprava na kyretáž děložní dutiny (infuzní terapie, zavedení kontrakcí);
 • provádění vyprazdňování (škrábání) děložní dutiny a odstranění zbytků vajíčka a sraženin (v anestezii);
 • ledový balíček po dobu 2 hodin na spodní části břicha;
 • v případě potřeby další infuzní terapie, transfuze krevních produktů;
 • předepisování antibiotik;
 • jmenování uterotoniky, přípravků železa a vitamínů.

Co může žena udělat

Aby se zabránilo krvácení v pozdním období po porodu, doporučuje se mladé matce dodržovat jednoduché pokyny:

Sledujte svůj močový měchýř

Měli byste pravidelně močit, abyste zabránili přetečení močového měchýře, zejména první den po porodu. Zatímco je žena v nemocnici, jděte každé tři hodiny na toaletu, i když to není žádoucí. Doma také nezapomeňte na včasné vyprázdnění močového měchýře..

Krmení dítěte na vyžádání

Časté přitahování k prsu nejen navazuje a posiluje fyzický a psychologický kontakt mezi matkou a dítětem. Podráždění bradavek způsobuje uvolňování exogenního (vnitřního) oxytocinu, který stimuluje kontrakci dělohy a také zvyšuje sekreci (vyprazdňování dělohy).

Lehněte si na břicho

V horizontální poloze na břiše pomáhá nejen zvýšit kontraktilitu dělohy, ale také odtok z ní sekrece.

Chlad na dolní části břicha

Je-li to možné, měla by si mladá matka na spodní část břicha aplikovat ledový obklad (nejlépe až 4krát denně). Chlad stimuluje kontraktilní aktivitu dělohy a stahuje otevřené děložní cévy na její vnitřní výstelce.

Jaký by měl být výtok po porodu?

V poslední fázi porodu se rodí placenta, což znamená konec procesu porodu. To je doprovázeno uvolňováním velkého množství krve a hlenu: protože je poškozený povrch dělohy, zůstává na něm rána z dřívějšího připevnění placenty. Dokud se povrch dělohy nezahojí a sliznice se nezotaví, bude se obsah rány uvolňovat z pochvy ženy po porodu, postupně se bude měnit barva (bude stále méně a méně nečistot v krvi) a bude se snižovat množství. Tento poporodní výtok se nazývá lochia..

Ihned po ukončení porodu je ženě injekčně podán lék ke stimulaci kontraktilní aktivity dělohy. Obvykle je to Oxytocin nebo Methylegromethryl. Močový měchýř je vyprázdněn katétrem (aby netlačil na dělohu a nezasahoval do jejích kontrakcí) a na spodní část břicha je umístěna podložka na ohřev ledu. Tato doba je velmi nebezpečná s objevem hypotonického děložního krvácení, takže dvě hodiny po porodu je žena pozorována na porodním sále.

Krvavý výtok je nyní velmi hojný, ale přesto by neměl překračovat normu. Žena nepociťuje žádnou bolest, avšak krvácení rychle vede ke slabosti a závratím. Pokud tedy máte pocit, že krev jde velmi silně (například plenka pod vámi je celá mokrá), nezapomeňte o tom informovat zdravotnický personál..

Pokud výtok během těchto dvou hodin nepřekročí půl litru a stav ženy po porodu je uspokojivý, je převedena na oddělení po porodu. Nyní musíte sledovat své sekrece, a proto musíte vědět, jaké jsou a jak dlouho trvají. Nebojte se: sestra bude samozřejmě všechno kontrolovat. A lékař určitě přijde, včetně posouzení povahy a množství výtoku. Ale abyste si byli sebejistí a klidní, je lepší předem vědět, co se vám stane poprvé po porodu a jaká postava by měla být normální poporodní výtok.

Jaké jsou výtoky po porodu?

Lochia se skládá z krevních buněk, jejichoru, plazmy, zbytků výstelky děložní dutiny (umírající epitel) a hlenu z cervikálního kanálu, takže si v nich všimnete hlenu a sraženin, zejména v prvních dnech po porodu. Při tlaku na břicho i při pohybu se může zvýšit výtok obsahu rány. Zvažte to, pokud chcete vstát z postele - okamžitě se z vás vylije. Proto doporučujeme, abyste si nejprve pod nohy položili plenu..

Lochia bude neustále měnit svůj charakter. Zpočátku připomínají výtok během menstruace, jen mnohem hojněji. To je dobré, protože děložní dutina je zbavena obsahu rány. Po několika dnech bude lochie mírně tmavší a menší v množství. Druhý týden bude výtok hnědavě žlutý, získá slizkou konzistenci a po třetím žlutavě bílý. Ale nečistoty v krvi lze pozorovat celý měsíc po porodu - to je normální.

Aby se zabránilo krvácení?

I poté, co je žena po porodu převedena na oddělení po porodu, je pravděpodobnost krvácení stále vysoká. Pokud se množství výtoku prudce zvýšilo, okamžitě vyhledejte lékaře. Chcete-li zabránit krvácení, postupujte takto:

 • Pravidelně se převalujte na břiše: to pomůže vyprázdnit děložní dutinu od obsahu rány. Ještě lépe, ležte více na břiše než na zádech nebo na boku.
 • Jděte na toaletu tak často, jak je to možné, i když na to necítíte nutkání. Optimálně každé 2–3 hodiny, protože plný močový měchýř tlačí na dělohu a brání jí ve smrštění.
 • Několikrát denně položte na spodní část břicha ledovou topnou podložku: cévy se budou stahovat, což také zabrání krvácení.
 • Nezvedejte nic těžkého - při fyzické námaze se může množství výtoku zvýšit.

U kojících matek navíc lochie končí mnohem rychleji. Kojte proto dítě na požádání - během sání se v těle matky vytváří oxytocin, který vyvolává kontrakci děložních svalů. Současně žena cítí křečové bolesti a samotný výtok se zvyšuje.

Jaký výtok by měl být po porodu?

Výtok po porodu se nazývá lochia. Doprovázejí proces čištění a obnovy dělohy a trvají déle než měsíc. Podle jejich vzhledu, vůně a trvání lze posoudit zdravotní stav mladé matky..

Povaha normálního výboje

Trvání a hojnost lochie závisí na fyziologii a zdraví ženy, průběhu těhotenství a porodu. Normálně by měly trvat jeden a půl až dva měsíce nebo 42 dní. Menší odchylky v jednom nebo druhém směru jsou povoleny. Pokud se však výtok zastaví dříve než po 5 týdnech nebo trvá déle než 9 týdnů, nastává zdravotní problém.

V prvních hodinách ztrácí žena až 400 ml tekutiny, která se skládá hlavně z krve, takže její barva je jasně červená a je cítit železo. Podobný jev nastává v důsledku poškození cév. Bohatá ztráta krve trvá tři dny. Během tohoto období se doporučuje používat speciální podložky. Jeden kus vystačí asi na 2 hodiny. Neexistuje žádná silná bolest, ale kvůli těžké ztrátě krve je možná slabost a závratě.

Pak mají lochie podobu běžné menstruace. Z pochvy vycházejí částice endometria a placenty. Za problém se také nepovažuje výtok ve formě hlenu po porodu. Jedná se pouze o odpadní produkty plodu uvnitř dělohy. Tento jev pokračuje po celý týden..

Hnědé šmouhy zůstávají na podložce ještě asi 7 dní. Zbytek času jsou lochie průhledné, možná matné se sotva znatelným žlutým nádechem. Mají mírně zatuchlý zápach..

V posledních týdnech čištění dělohy je také možný růžový výtok po porodu. Konzistencí připomínají hlen s krvavými pruhy. Černá také není důvodem k obavám. Tohoto odstínu je dosaženo změnami hormonálních hladin a složení krve..

Po celé období zotavení se lochie zhoršuje kojením. Vyvolává uvolňování hormonu oxytocinu, který zvyšuje kontrakci stěn dělohy. Čím častěji je dítě přiloženo k prsu, tím rychleji k čištění dochází..

Ženy, které podstoupily císařský řez, by měly být připraveny na to, že se jejich děloha vrátí k normálu mnohem déle. Krváceli asi 2 týdny. Je důležité, aby takové matky ještě pečlivěji sledovaly povahu výtoku, protože velké množství stehů zvyšuje riziko infekce.

Možné komplikace

Mladé matky jsou obvykle šťastné, když se lochie zastaví dříve než o měsíc později. Ve skutečnosti je takový jev naprosto nenormální a dokonce nebezpečný. Během této doby děloha prostě nemá čas na zotavení. Špína zůstává uvnitř a způsobuje zánět. Důvodem je špatný svalový tonus nebo ucpání hadiček. O tom svědčí také nízká ztráta krve v prvním týdnu..

Pokud krev trvá déle než 9 týdnů nebo pokud přetrvává i po 10 dnech, mluvíme o vnitřním krvácení. Ruptura dělohy nebo porodního kanálu možná nebyla sešita. To je také někdy způsobeno uvolněnými stehy nebo infekcí..

Lochia barva nemá malý význam. Zářivě žlutý výtok po porodu signalizuje vývoj zánětlivého procesu v endometriu. Zelené sraženiny hnisu jsou také příznaky infekce. Bílý hlen se zrnky - příznak drozdů.

U kandidózy se objeví kyselý zápach. Pokud lochie voní jako hniloba, je v děloze ohnisko infekce. Vzniká z chronických pohlavně přenosných nemocí nebo stagnace sekrecí, které jsou příznivým prostředím pro fungování patogenní mikroflóry. Někdy může porodník náhodně opustit tampon v porodních cestách. U žen s podobnými problémy stoupá teplota, objevují se zimnice a bolesti v podbřišku. U těchto pacientů je indikováno škrábání.

Vodnatý výtok po porodu je dalším varovným signálem. Možná se jedná o únik lymfy z poškozených cév. Pokud spolu s tím je cítit shnilá ryba, mluvíme o gardnerelóze.

Pokud lochie prošla a po několika týdnech nebo dokonce měsících se vrátila ve formě hlenu, pravděpodobně začala ovulace. To znamená, že děloha se plně zotavila a je připravena na nové početí. Stále je však příliš brzy na to, abyste znovu otěhotněli, proto byste se měli starat o antikoncepci. Vzhled krve během tohoto období může signalizovat začátek menstruačního cyklu. Nebylo by však na škodu se poradit s gynekologem. Podobný jev někdy varuje před zánětem nebo děložními myomy..

Všechny výše uvedené jsou hlavní obavy. Pokud se objeví varovné příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc..

Jak se vyhnout komplikacím v poporodním období?

Abychom urychlili proces obnovy a nezasahovali do normálního čištění, je třeba dodržovat několik důležitých bodů. Je nutné neodkládat močení a vyhýbat se zácpě, aby se zabránilo tlaku na dělohu. Mladým matkám se doporučuje spát a odpočívat na břiše. Podporuje lepší svalovou kontrakci.

Nepoužívejte tampony po porodu. Pohlcují nečistoty, což vytváří příznivé podmínky pro patogenní mikroflóru. Pro ženy po porodu existují speciální vložky. Upřednostňovat by se měly hygienické výrobky bez vůní. Tyto látky mohou způsobovat alergie. Rovněž zasahují do hodnocení zápachu výtoku, což je velmi důležité..

Zvláštní pozornost by měla být věnována intimní hygieně. Doporučuje se to umýt co nejčastěji. Nemůžeš se vykoupat. Vodní procedury jsou přípustné pouze pod sprchou a je důležité zajistit, aby proud vody nevnikl do pochvy.

Ženy, které nedávno porodily, mají sexuální odpočinek. Mělo by to trvat až do úplného dokončení lochie. K sexu se můžete vrátit až po následné lékařské prohlídce a výběru antikoncepce.

Očištění dělohy po porodu je důležitým okamžikem při obnově těla. Povaha a doba trvání výtoku pomáhají včas identifikovat patologické procesy. Proto je tak důležité zaznamenávat barvu, vůni a konzistenci lochies, dokud nejsou dokončeny..

Povaha výtoku po porodu, možné odchylky

Z jakého důvodu je po porodu výtok

Během porodu se děloha velmi stahuje, tlačí dítě ven. Po narození dítěte placenta nebo placenta vyjde. V místě jeho připojení zůstává velké množství zejících nádob. Děloha se stahuje co nejvíce v prvních hodinách po narození dítěte, ale zůstává ve zvětšeném stavu ještě několik dalších týdnů.

Přítomnost otevřených cév vyvolává vaginální výtok. Po narození dítěte se jim říká lochia. Nejprve jsou hojné a poté se snižují v množství, mění se jejich barva.

Pro zvýšení intenzity kontrakcí děložního orgánu se ihned po porodu zavede do močové trubice katétr, který vyprázdní močový měchýř. To se provádí za účelem zmírnění tlaku na dělohu..

V prvních hodinách po narození dítěte existuje velmi vysoké riziko vzniku děložního krvácení. Porodní žena je ponechána další 2 hodiny na porodním sále, aby sledovala její stav. Takové činnosti vám umožňují poskytnout včasnou pomoc, zastavit krvácení. Pokud nedojde ke komplikacím, je stav ženy uspokojivý, po 2 hodinách je s dítětem převezena na oddělení po porodu.

Jaký by měl být výtok po porodu u zdravé ženy

Lochia obsahuje krev, plazmu, sraženiny vytvořené z vnitřní výstelky děložního orgánu, slizniční formace. Objem krve ztracené bezprostředně po porodu by neměl překročit 1,5 litru.

Dále se děloha stahuje, což vede ke snížení množství výtoku. V prvních dnech je výtok krvavý. Pacienti aktivně opouštějí krev, krevní sraženiny vytvořené z částic sliznice děložního orgánu, plodových membrán.

Po několika dnech je krvavý výtok nahrazen tmavším výbojem, který připomíná menstruační krvácení. Objem lochie je větší než během menstruace. Tato povaha výtoku hovoří o dobré kontraktilitě dělohy a jejím očištění od zbytků sliznice a placenty.

Normální děložní kontrakce zajišťují dobrou eliminaci zbytků placenty.

Po týdnu je výtok světle žlutý. Už nejsou tak hojní. V jejich složení se objevuje hlen. Je možné změnit nažloutlou barvu výtoku na nahnědlou. To je norma. Výtok naznačuje dobrou srážlivost krve a kontraktilní aktivitu děložního orgánu. Hnědý a světle nažloutlý výtok přetrvává po dobu jednoho týdne.

Po 3 týdnech po porodu se výtok stane světle žlutým nebo nažloutlým bílým. Jsou povoleny krevní nečistoty, které přetrvávají až 30-40 dní po narození dítěte.

Vypouštění nemá nepříjemný zápach. První týden voní jako krev. Po několika dnech nabije výtok shnilý zápach..

Kolik jdou

Výtok se objeví ihned po porodu a trvá 6 týdnů. Možná mírné snížení nebo zvýšení v období vypouštění lochie. Intenzita a doba trvání výboje závisí na následujících faktorech:

 1. Vlastnosti těla, jmenovitě rychlost zotavení.
 2. Těhotenský kurz.
 3. Vlastnosti porodu.
 4. Přítomnost nebo nepřítomnost komplikací v poporodním období.
 5. Typ porodu: po císařském řezu je termín pro uvolnění lochie delší než při přirozeném porodu.
 6. Kojení. Čím častěji pacientka krmí dítě, tím intenzivněji se děloha stahuje..

Pokud je doba výtoku kratší než měsíc nebo delší než 6 týdnů, musíte se poradit s lékařem. Lékař provede vyšetření, předepíše terapii nebo pošle do nemocnice.

Jak zabránit krvácení

Riziko velké ztráty krve v prvních dnech přetrvává. Pokud se objem vypouštění výrazně zvýšil, okamžitě vyhledejte lékaře.

Existuje řada opatření, která zabraňují vzniku ztráty krve:

 1. Vyprázdněte močový měchýř každé 2-3 hodiny, i když není nutné močit, protože lisovací měchýř snižuje kontraktilní aktivitu děložního orgánu.
 2. Zaujměte polohu na břiše, která stimuluje vylučování obsahu dělohy.
 3. Aplikujte nádobu s ledem na dolní část břicha, aby se zúžily krevní cévy, pokud se děloha špatně stahuje.
 4. Nezvedejte nic těžkého, protože náklad vede ke zvýšení objemu vypouštění.

Dalším důležitým cvičením je kojení. Když se dítě přichytí na prsa, uvolní se hormon oxytocin. Jeho působením se děloha intenzivně snižuje, odstraňuje sraženiny a krev. Během krmení pacient pociťuje bolest břicha, která je doprovázena uvolňováním krve z pochvy.

Prevence infekcí

Krev je živnou půdou pro růst bakterií, proto se dodržují pravidla pro prevenci infekce rány v děložní dutině.

Doporučujeme následující aktivity:

 1. Po každém vyprázdnění močového měchýře a konečníku se umyjte. Hygienu vnějších pohlavních orgánů provádějte zepředu dozadu. Není možné se umýt ve vaginální dutině.
 2. Osprchujte se každý den. Odmítnout koupel.
 3. Vyvarujte se sprchování, protože to zvyšuje pravděpodobnost vzestupné infekce.
 4. První den používejte pouze sterilní pleny, které se vydávají v nemocnici.
 5. Hygienické vložky používejte od druhého dne. Měňte je nejméně 8krát denně.
 6. Použijte bavlněné prádlo.
 7. Nepoužívejte tampony, protože znesnadňují vylučování, zvyšují pravděpodobnost růstu bakterií.

Tyto činnosti pomohou dobře přenést časné období po porodu, zabránit vzestupné infekci..

Patologický výtok po porodu

Normálně je vaginální výtok po narození dítěte krvavý. Je nahrazen nažloutlým, nahnědlým nebo nažloutle bílým výtokem. Rozpor mezi načasováním a barvou výboje s normou hovoří o patologii.

Typy patologických výtoků u žen, příčiny vzhledu:

 1. Jasně nažloutlý. Vznikají v důsledku zánětu sliznice děložního orgánu, zejména endometritidy, zánětlivých ruptur děložního čípku a pochvy. Oslavováno 4-5 dní.
 2. Zelený. Zjistí se během vývoje endometitidy, která je vyvolána špatnou kontraktilitou děložního orgánu. Když se objeví zelený výtok, pacient zaznamená bolesti břicha, horečku a nepříjemný zápach.
 3. Hnědavý. Pokud je výtok zaznamenán déle než 10 dní, vede to k endometritidě, děložním fibroidům, ohnutí děložního orgánu, špatné srážení krve. Pokud má pacient hojný výtok s hnědým odstínem, znamená to neúplné odtržení placenty.
 4. Brzy sliznice. Vyskytují se u 2–3 týdnů u zdravé ženy. Časné sekrece sliznice skrývají poškození děložního orgánu a pochvy. Při perforaci dělohy je zaznamenán hojný výtok sliznice..
 5. Krvavé, narůžovělé, prodloužené, více než 3-4 týdny. Zjistí se u pacientů s atonií a přetížením děložního orgánu, patologií koagulačního systému, časným pohlavním stykem, těžkou fyzickou prací. Také růžový a krvavý výtok po měsíci a více naznačuje první menstruaci..
 6. Bílé, tvarohové. Vyskytují se v důsledku plísňové infekce genitálního traktu.

Pokud se objeví patologická lochie, je nutné navštívit lékaře. Lékař určí příčinu, předepíše vyšetření a léčbu.

Co dělat s patologickým výtokem

Pokud se objeví patologický výtok, doporučuje se neprodleně vyhledat lékaře. Nemůžeme váhat, protože některé z nich vedou k hrozným následkům. Pokud má žena změnu povahy výtoku v nemocnici, musíte o tom okamžitě informovat službukonající porodní asistentku nebo lékaře.

Pokud je krvácení mnohem hojnější, doporučuje se okamžitě zavolat službukonajícímu gynekologovi nebo ošetřujícímu lékaři. Toto je první známka krvácení. Pokud po propuštění z nemocnice dojde k těžké ztrátě krve, zavolejte sanitku doma.

Když se objeví nažloutlý, nazelenalý nebo nahnědlý výtok, kontaktujte místního gynekologa. Lékař provede vyšetření, vyšetření a předepíše ambulantní léčbu. Pokud existuje riziko otravy krve, endometritidy nebo jiných zánětlivých onemocnění malé pánve a detekce zbytků placenty v děložní dutině, provádí se hospitalizace s následnou léčbou. V některých případech je nutná operace.

Znát povahu poporodního výtoku je velmi důležité. Díky tomu jsou včas detekována a léčena zánětlivá onemocnění, krvácení, nemoci srážení krve a další stavy..

Krvavý výtok po porodu, jeden měsíc po porodu

V důsledku těhotenství a porodu dochází v těle ženy k vážným změnám. Návrat do normálu bude nějakou dobu trvat. V důsledku zahrnutí mechanismů obnovy se začíná objevovat výtok po porodu - lochia. Mohou být fyziologické nebo patologické..

Krvavý výtok po porodu

Během těhotenství se objem krve cirkulující v těle ženy může významně zvýšit. Statistiky ukazují, že jeho množství se může zvýšit o 30-50%. To je nezbytné k zajištění toho, aby dítě dostávalo odpovídající výživu a přísun. Tímto způsobem se navíc vytváří rezerva krve, která usnadňuje proces porodu a poporodní zotavení. Dochází k expanzi cév dělohy. V době, kdy se dítě narodí, jeho zásoba krve dosáhne svého maxima.

Lochia se objevuje kvůli skutečnosti, že během porodu dochází k poškození sliznice a cév dělohy. Tento jev je zvláště pozorován v místě připojení placenty. Po narození dítěte se děloha začne čistit. Musí se zbavit zbytků plodového měchýře, krevních sraženin a odlupovaného epitelu. Sekrece také obsahují směs, která se vytváří v cervikálním kanálu..

Lochia je pozorována, dokud se všechny rány v děložní dutině nezhojí a nemůže se vrátit do normálního stavu. Během zotavení se normalizuje velikost orgánu a obnovuje se epitel. Pokud očistný proces probíhá bez komplikací, lochie se zastaví po 5-8 týdnech. Přesná doba vybíjení závisí na následujících faktorech:

 • fyzická aktivita ženy;
 • schopnost dělohy se stahovat;
 • laktace;
 • věk ženy;
 • srážení krve;
 • stav tkání dělohy;
 • stav hematopoetického systému.

První tři dny lochie připomínají klasickou menstruaci. Jejich objem se postupně zmenšuje. Zpočátku to může být až 500 ml denně. Časem množství vypouštění klesá na 100 mililitrů denně..

Existuje několik typů poporodního výtoku. Odborníci do seznamu zahrnují následující typy lochií:

 1. Krvavý. Toto je první poporodní výtok. Obvykle mají jasně červenou barvu. Voní jako čerstvá krev. Výtok se skládá z krvavých sraženin a částic mrtvé tkáně. Obsahují velké množství erytrocytů, které určují barvu lochie.
 2. Serózní lochie. Objeví se přibližně 4 dny po dodání. Jsou světlejší barvy než špinění. Serózní lochie jsou hnědavě růžové. Počet červených krvinek v nich klesá. V tomto případě je pozorován nárůst počtu leukocytů. Výtok má zatuchlý zápach.
 3. Bílá lochia. Objeví se 10. den po porodu. Výtok se konečně rozjasní a nažloutne. Mají tekutou konzistenci. Necítí. Postupně množství výboje klesá. Stávají se štíhlejšími a kvetoucími. 5-6 týdnů po porodu obsahuje výtok pouze hlen z cervikálního kanálu děložního čípku.

Aby se vytlačila mrtvá tkáň, hlen a další produkty, které zůstaly v těle po porodu, děloha se stahuje. To vede k bolesti v dolní části břicha. Připomínají kontrakce. Po opakovaném porodu se pocity bolesti zvyšují.

Někdy po 3 týdnech se může objevit černá lochie. Pokud neexistují žádné bolestivé příznaky a nepříjemný zápach, považuje se takové vypouštění za patologii. Mohou vzniknout v důsledku hormonálních procesů v těle a také změn ve složení hlenu.

Pozdní poporodní výtok

Krvácení může také nastat měsíc po porodu. Později může být lochie vyvolána různými faktory. V normální situaci kontrakce dělohy pokračuje po určitou dobu po porodu. Zintenzivňují se, když si žena vloží dítě do prsou. To pomáhá děloze očistit se od krevních částic a sraženin v ní. Pokud žena nedojčí, nenastává hormon prolaktin, který stimuluje kontrakci dělohy. To se stává důvodem pomalého čištění orgánu. Pokud ve výtoku nejsou žádné krevní sraženiny a lochie nemají nepříjemný zápach, není důvod se obávat. Postupně se vypouštění zastaví.

Existuje řada dalších důvodů, které prodlužují dobu čištění dělohy po porodu. Seznam obsahuje:

 1. Porucha srážení krve. Pokud je problém znám předem, je nutné o něm informovat lékaře ve fázi plánování těhotenství. Žena by měla být připravena na přirozené krvácení, které bude trvat mnohem déle..
 2. Velké ovoce. To způsobí, že se děloha během těhotenství více protahuje. Podobný jev lze pozorovat, pokud existuje několik druhů ovoce. Silné protahování prodlužuje čas potřebný pro návrat orgánu do předchozí velikosti.
 3. Porod byl proveden císařským řezem. V důsledku toho se na děloze vytvoří steh. Brání jí ve správném uzavírání smluv. Výsledkem je zpomalení procesu obnovy. Podobný jev lze pozorovat, pokud došlo k poraněním a prasklinám během porodu, stejně jako k otevření silného krvácení, které vyžadovalo chirurgický zákrok a šití.
 4. Děloha obsahuje polypy, myomy a myomy, které jí brání v normálním kontrakci. To vše vede ke prodloužení doby vybíjení..

Žena obvykle nemá menstruaci do 2 měsíců po porodu. Pravidlo se však vztahuje pouze na kojící pacientky. V tomto případě se uvolňuje prolaktin, který inhibuje produkci estrogenu, který je zodpovědný za zrání folikulu a obnovení menstruačního cyklu. U žen, které z nějakého důvodu nepřipojily dítě k prsu, se menstruace může zotavit během 1-1,5 měsíce po porodu. Takové jevy jsou považovány za pozitivní znamení. Vzhled menstruace naznačuje rychlé zotavení dělohy a hormonální hladiny. Během menstruace se výtok stává bohatým a jasným. Žena v období po porodu se musí ujistit, že jde skutečně o menstruaci. Je třeba si uvědomit, že existuje riziko krvácení z dělohy, které vyžaduje neodkladnou péči..

Patologické výtoky po porodu a důvody jejich vzniku

Pokud se lochie začala zmenšovat, ale pak se jejich objem prudce zvýšil, je to důvod k obavám. Tento příznak může naznačovat otevření děložního krvácení. Pokud je standardní vložka nasáklá krví za 40-60 minut, jedná se o vnitřní krvácení.

Pokud výtok získá hnilobný zápach nebo se stane žlutozeleným, může to znamenat vývoj zánětlivého procesu ve vnitřních pohlavních orgánech. Příčiny jeho výskytu mohou být ohyb děložní trubice a hromadění lochie. Zánětlivý proces, který se vyvinul v děloze, může způsobit endometritidu. Tento jev je doprovázen silnou bolestí lokalizovanou v dolní části břicha. Kromě toho dochází ke zvýšení tělesné teploty a výskytu hnisavého výboje. V boji proti patologii lékař předepíše antibakteriální léky a kyretáž dělohy.

Následující příznaky mohou také naznačovat přítomnost patologií:

 • žena má zvýšenou tělesnou teplotu;
 • ve výtoku se objevují hleny a sraženiny;
 • dochází k obecnému zhoršení blahobytu;
 • slabost je přítomna;
 • bolest v podbřišku.

Příčinou přetrvávajícího krvácení v prvních hodinách po porodu může být prasknutí děložního čípku, pokud byly špatně přišity nebo zůstaly bez povšimnutí. V tomto případě je lokální krvácení pozorováno v tkáních pochvy a perinea. Po důkladném vyšetření lékař otevře hematom a znovu ušije slzy. Důsledkem děložního krvácení může být rozvoj anémie. Toto jméno bylo dáno nedostatkem hemoglobinu a v důsledku toho porušením dodávky kyslíku do tkání těla. Pokud žena v tomto stavu kojí dítě, nemůže se u něj také vyvinout. Seznam dalších důvodů vedoucích ke vzniku krvavého výtoku měsíc po porodu může zahrnovat:

 1. Části placenty a membrány zůstaly v děloze. To významně zpomaluje proces hojení a může vyvolat vznik silného krvácení, které se vyvíjí náhle. Jeho charakteristickým rysem je absence bolesti.
 2. Dochází k atonii nebo hypotenzi dělohy. Patologie je spojena s jejím nadměrným roztahováním, ochablostí nebo oslabením. Pokud je pozorována slabá kontraktilní aktivita, krev z pochvy vytéká buď kontinuálním proudem, nebo odděleně. Tento stav je nebezpečný pro život ženy a vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc.
 3. Nadměrné cvičení po porodu. Podobný jev je pozorován v důsledku příliš brzkého pohlavního styku..
 4. Malá menstruace. Tento název byl dán postupnému návratu ženského reprodukčního systému k menstruační funkci. U některých skupin porodních žen začíná být 21. až 28. den zaznamenán opakovaný výskyt krvavého výtoku.

Diagnostické testy

Pokud má žena sklon ke krvácení, provede se úplná diagnostika. Lékař zkontroluje u pacienta patologie spojené s chronickými a genetickými chorobami. Bude brána v úvahu velikost dělohy a srážení krve. Při pozdním výtoku krve po porodu zahrnuje vyšetření následující studie:

 • měření tělesné teploty, krevního tlaku a pulzu;
 • kontrola fundusu dělohy;
 • provádění obecné diagnostiky;
 • vyšetření pohlavních orgánů;
 • obecné analýzy a ultrazvuk.

Pokud se u ženy objeví měsíc po porodu jasně červený výtok, vyšetření začíná kontrolou fundusu dělohy a močového měchýře. Poté se hodnotí kvalita a množství lochie. Za tímto účelem zvážte těsnění 15 minut po naplnění..

Poranění často vedou k rozvoji krvácení, kvůli kterému se děloha nemůže smrštit a vrátit se do předchozí podoby. Pokud se při kontrole orgánu nezjistí žádné abnormality, vezme se v úvahu přítomnost bolesti u ženy a výsledek vyšetření pochvy. Je sledován celkový stav pacienta. Lékař měří puls, tělesnou teplotu a krevní tlak. Normálně by měla být pokožka pacienta světlá a rty by měly být růžové. Sliznice by neměly být suché.

Při vnitřním krvácení je pozorována silná bolest. Vagina je oteklá. Kůže získává tmavě modrý odstín. Poté se může objevit černý výboj. Pokud jsou přítomny všechny výše uvedené příznaky, znamená to přítomnost tržné rány uvnitř nebo vně.

Léčba patologie

Léčba děložního krvácení závisí na stavu ženy. Proces probíhá po etapách. Zpočátku se provádí diagnostika a vyšetření, během nichž jsou identifikovány příčiny patologie. Po celou tu dobu jsou monitorovány tlak a puls.

Práce dělohy se obnovuje užíváním drog. Léky jsou vybírány individuálně. Chlad se aplikuje na dolní část břicha, aby se uvolnily křeče a zastavilo krvácení. Pokud se objeví měsíc po porodu, může být pacientovi předepsán oxytocin. Léčba se používá ke stimulaci svalové kontrakce. Aplikuje se jako kapátko během porodu nebo po narození dítěte. Dále se používá methylergometrin. Činidlo se podává intramuskulárně. Používá se pouze v období po porodu. Léčba urychluje kontrakci svalů dělohy.

Specialista vyšetří dělohu a zavede tampon obsahující kontrakční pomůcku. Pokud části placenty zůstanou uvnitř, provádí se čištění orgánů v celkové anestezii..

Pokud nelze krvácení zastavit, je problém vyřešen chirurgickým zákrokem. Lékař může:

 • mačkání v poškozených nádobách;
 • šití tržných ran a poranění uvnitř orgánů;
 • odstranění dělohy.

Chirurgie se provádí pouze jako poslední možnost. Všechny chirurgické zákroky se provádějí v celkové anestezii. Pokud dojde k těžké ztrátě krve, je možná transfuze krve.

Lochia po porodu: když výtok končí

V očekávání prvního dítěte jen málo z budoucích porodních žen přemýšlí o tom, co se stane s jejich tělem a jak dlouho trvá kojení po porodu. Kromě hormonálních změn souvisejících s produkcí mléka je skutečně nezbytné také zotavení ženských pohlavních orgánů. Co se považuje za normu a jaký je „první zvon“ pro návštěvu gynekologa?

Výtok po porodu (lochie) trvá v průměru 6-8 týdnů.

Výtok po porodu během prvních dvou hodin

K předčasnému propuštění, s nímž se žena, která porodila, setká, dochází dokonce i na porodním oddělení, kde matka a novorozenec zůstávají první 2 hodiny. Takový výtok je považován za přijatelný, měl by být krvavý, velmi hojný, ale nedosahující 400 ml (norma je 0,5 procenta z celkové hmotnosti porodní ženy). Aby se předešlo ztrátě krve po porodu a infekci, lze na spodní část břicha aplikovat ledový obklad nebo vyprázdnit močové cesty katétrem. Pro velkou ztrátu krve jsou někdy předepsány léky, které způsobují kontrakci dělohy (například Oxytocin).

Je také nutné vydržet tuto dobu na porodním sále, aby nedošlo k opomenutí vývoje děložního krvácení, které je často způsobeno nesprávnou funkcí dělohy (pokud nedochází ke kontrakcím a svaly jsou uvolněné).

Mladá matka tráví tento čas pod dohledem zdravotnických pracovníků, proto jakmile žena cítí pod sebou velmi vlhkou plenu, mírné nepohodlí a závratě, vyplatí se okamžitě kontaktovat personál. Koneckonců nemusí existovat žádné bolestivé pocity a důsledky budou extrémně negativní..

První poporodní výtok zahrnuje také krvácení v případě prasknutí nebo nedostatečného ošetření stehu na tkáni porodních cest. Pokud je bolest nebo nepohodlí v perineální oblasti akutně pociťováno, je nutné vyšetření pochvy. Protože nesprávné zpracování může vést k hematomu a potom k opakovanému šití slz.

V případě pozitivního výsledku, pokud je úspěšné předčasné zotavení (neexistují žádné procesy popsané výše), jsou matka a dítě převedeny na oddělení po porodu.

Poporodní oddělení a možný výtok

Prvních několik týdnů těžkého vaginálního výtoku je normální a přirozené. Jediným bodem je, že v každé fázi jsou jiné. Tento výtok (lochia) je zpočátku hojný. A na každém oddělení po porodu jsou pro ženy k dispozici speciální sterilní pleny. Poporodní polštářky mohou být plné během několika hodin po jejich výměně.

K absorpci sekretů se používají látkové pleny nebo speciální polštářky po porodu.

Lochia, podobně jako krev se sraženinami, má podobný zápach jako výtok během menstruace. S každým dalším dnem se jejich počet snižuje, barva se blíží nahnědlé. Takový výtok se může zvýšit v důsledku pohybů nebo při stlačení břicha během vyšetření. Použití zakoupených vložek nebo plenek - rozhoduje správa porodnice. Protože je snazší pochopit povahu a objem vypouštění tkáňovou bází.

Jako preventivní opatření proti možnému patologickému krvácení potřebuje mladá matka:

 1. Při prvním nutkání jít na toaletu. Aby se děloha správně stahovala, mělo by se močení provádět každé tři hodiny.
 2. Krmte dítě na požádání, ne včas. Když dítě stimuluje bradavky, produkuje se oxytocin, díky kterému se stahují svaly dělohy. Mohou se objevit drobné pocity bolesti v podbřišku (podobné kontrakcím). Zvýšený objem výtoku při kontaktu novorozence s prsy je považován za normální..
 3. Během odpočinku si lehněte na břicho. Na tomto místě nic nezasahuje do odtoku sekretů, děloha je umístěna správně. To zase eliminuje riziko krvácení..
 4. Pokud je to možné, a ne jednou denně, ale více - naneste formu s kousky ledu na oblast dolní části břicha. Tato akce způsobí kontrakci dělohy a cév. I když v současné době existuje názor, že tato akce pravděpodobně způsobí cystitidu u ženy, než bude prospěšná.

Léčba (injekce oxytocinu) v prvních dnech je nutná po obtížném porodu. Okamžitá návštěva lékaře je však nutná, pokud žena pocítí prudký nárůst výtoku. Krvácení, ke kterému dochází z mnoha důvodů, ale po dvou hodinách porodu je považováno za pozdní.

Nelze vyloučit riziko krvácení v důsledku zadržené placenty a také možná onemocnění krve. Pokud problém není diagnostikován ani během těhotenství, léčba se provádí v anestezii s další antibiotickou terapií. Pokud je patologie detekována v procesu nesení plodu, jsou prováděna preventivní opatření bez čekání na porod.

Pro správné vylučování sekretů se ženám po porodu doporučuje ležet na břiše..

Nejběžnější krvácení z důvodu nedostatečné kontrakce dělohy je hypotonické. Při nevýznamné ztrátě krve se intravenózně vstřikuje další objem tekutiny s bohatšími sekrety - plazma.

Navíc není vyloučena opačná situace - když se lochie hromadí v těle a výtok se zastaví. Říká se tomu lochiometr, který v pokročilém stádiu může vést k endometritidě - zánětlivému procesu na výstelce dělohy. Léčte komplikace zavedením oxytocinu a odstraněním křečí pomocí No-shpa.

Vybíjejte doma

Celkově bude výtok po porodu trvat déle než 6–7 týdnů. Toto je doba zotavení dělohy. Ihned po propuštění je výtok podobný menstruačnímu výtoku. Postupně se objemy snižují, mění se barva na světle žlutou, protože hlen vychází paralelně. Po čtyřech týdnech se stávají šmouhami a později jsou téměř nepostřehnutelné a velmi podobné výboji před těhotenstvím. Krvácení z kojení může skončit mnohem dříve. Díky neustálé stimulaci prsu a produkci oxytocinu se děloha stahuje rychleji. A po porodu pomocí císařského řezu naopak všechny procesy v těle probíhají ve zpomalené verzi.

Hygienické postupy

Dodržování čistoty a každodenních hygienických postupů nepovede k předčasnému dokončení vypouštění, ale pomůže vyhnout se infekci infekčními chorobami. Lochia je příjemné prostředí pro mikroby, proto by jim nemělo být dovoleno hromadit se v perineu. Po dobu 1,5-2 měsíců s výtokem stojí za to používat hygienické polštářky po porodu nebo sterilní pleny. Současně se výrobky osobní hygieny mění každých několik hodin..

Nepoužívejte klasické tampony a parfémované vložky.

Po každé evakuaci se doporučuje umýt genitálie a denně se sprchovat. Voda by měla mít příjemnou teplotu, ne horkou. Proto se nemůžete vykoupat, protože existuje vysoké riziko přenosu infekce. Ze stejných důvodů se doporučuje umýt zevní genitálie určitým pohybem - vpředu, pohněte rukou dozadu.

Když potřebujete lékařskou pomoc

Pokud nastanou následující situace, je lepší neztrácet čas, ale ihned se poraďte s lékařem:

 1. Vůně výtoku se zhoršila - hnisavé projevy a nepříjemný „zápach“ naznačují přítomnost zánětu (endometritida). To může vést k mírnému zvýšení tělesné teploty a bolesti v dolní části břicha..
 2. Výtok postupně odezněl, ale najednou se obnovil v hojnějším množství. Buď výboj s HV po dlouhou dobu nezmění krevní charakter a nezastaví se. To může znamenat, že části placenty nebyly odstraněny, což povede k infekci a musí být odstraněno..
 3. Vzhled bílého výboje, podobný tvarohu. Souběžně může být doprovázeno svěděním a zarudnutím genitálií - tak se projevuje drozd.
 4. Náhlé a předčasné ukončení výtoku po porodu.
 5. Otevřené krvácení. Pro prudké sekrece nestačí několik polštářků za hodinu. V takovém případě musíte okamžitě zavolat sanitku.

Samotné odstranění těchto příznaků nebude možné, často jde o hospitalizaci. Pokud jde o nouzovou pomoc, žena, která nedávno porodila, může jít jak na konzultaci, tak do porodnice (nejpozději do 40 dnů od data narození).

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Pro každou ženu neexistuje žádný konkrétní časový rámec. Nedostatek menstruace je spojen s produkcí prolaktinu, který potlačuje ovulaci. Průtok menstruace během kojení se víceméně normalizuje po 5-6 měsících. Je možné, že menstruaci lze obnovit až po ukončení kojení. Kromě toho mohou být během laktace nepravidelné nebo mohou chybět..

Dodržování pravidel osobní hygieny a mírné fyzické aktivity pomůže mladé matce obnovit zdraví a zabránit rozvoji komplikací. Stojí za to poslouchat sami sebe, klidně reagovat na všechny změny v těle, a když se objeví první příznaky krvácení, poraďte se s lékařem.

S kritickými dny u žen je spojeno velké množství pověr. Téměř všichni něco zakazují. Mezi takové zákazy patří péče o vlasy - střih, barvení, perm. K tomuto skóre existuje také samostatný názor lékařských specialistů.