Když menstruace nastane po zrušení laktace?

Pravděpodobně to každý má individuálně, ale přesto, kdo měl takovou situaci: během GW nikdy nebyla žádná doba po porodu a po zrušení GW, kdy šli? Udělal jsem ultrazvukové vyšetření při krmení před 20 dny, řekli mi, abych nečekal brzy, dnes je to 15 dní, protože jsem přestal krmit, mléko bylo pryč... no, kdy přijdou? O týden později jsem se zaregistroval na ultrazvukové vyšetření, myslím, že to bude vidět... opravdu se těším, protože lékař nedoporučil otěhotnět po první menstruaci.

Komentáře uživatelů

Poprvé píšu na fórech. Ale otázka je velmi znepokojivá. Před měsícem přestala krmit svého syna. Nyní má 4. měsíce. Moje menstruace ještě nepřišla. Velmi znepokojen. Test jsem již provedl třikrát, vše negativní. Druhý den jsem byl u lékaře, ona se podívala na křeslo a řekla, že to nevypadá, že by tam něco bylo (mluvím o těhotenství), předepsala dyufaston na 5 dní, dnes vypila 4 pilulky, ale nebyla tam žádná menstruace. V zásadě byla blízkost před pár týdny přerušeným činem. Nevím, mám velké obavy, už mám tři děti a už bych nechtěl (nemohl jsem přiletět? Podělte se o své zkušenosti. Kdo měl menstruaci po zrušení GV?

Obnova menstruačního cyklu po porodu. Odpovědi na otázky

Zhanna Khodyreva, porodník-gynekolog nejvyšší kategorie.

Ochrana během kojení

Otázka. (JenaJeny) Porodila jsem před něco více než 6 měsíci, menstruace se ještě neobnovila, dítě bylo výlučně kojeno do 6 měsíců. Mám si dělat starosti, nebo je všechno stále v normálním rozmezí? Kdy začít zvonit budík?
Odpovědět. Do 6 měsíců po porodu, při kojení 6-8krát denně, se nemůžete chránit před těhotenstvím (tzv. Metoda laktační amenorey). V následujícím období je nutná antikoncepce - může to být gestagenní antikoncepční přípravek (například exluton) nebo nitroděložní tělísko.

Otázka. (Beth) Mám 7měsíční dceru, úplně na HB, počet žádostí je více než 10 denně, zatím žádné nejsou. Jaká je pravděpodobnost otěhotnění v tuto chvíli? Jaké antikoncepční prostředky lze kromě bariérových metod použít? A měl bych je použít?
Odpovědět. Metoda laktační amenorey, jako spolehlivá antikoncepce, je použitelná až 6 měsíců po porodu, pak se musíte pojistit antikoncepcí obsahujícími gestagen (například exluton) nebo nitroděložní tělísko.

Otázka. (poya) Kojila jsem své první dítě přesně jeden rok. Do osmi měsíců byli pouze na GV. Nebyla chráněna (nebyly žádné menstruace). Výsledek: těhotenství. Musel jsem udělat mini-potrat a dát IUD. Dítěti bylo přesně šest měsíců. Vyvstává otázka: opravdu stojí za to důvěřovat tělu během období hepatitidy B, nebo je lepší být pojištěn?
Odpovědět. Samozřejmě existují výjimky z každého pravidla. Šest měsíců laktační amenorey uznávají gynekologové po celém světě za bezpečné a otěhotníte těsně po 6 měsících.

"Šmouha" během menstruace

Otázka. (Rita) Po porodu se můj cyklus znatelně snížil, namísto 28 dnů, nyní - 25, a začíná dvěma návštěvami, 25. dnem mazání, pak 2 dny vůbec nic a poté začíná normální menstruace. Jaký mohl být důvod?
Odpovědět. Existuje mnoho důvodů pro takové „mazání“ (endometrióza, zánět, polyp atd.). Bez kontroly nelze mluvit o žádném konkrétním důvodu. Čím dříve se odvážíte navštívit gynekologa, tím lépe..

Otázka. (Gossamer) Mám otázku. Byl jsem na schůzce s gynekologem, mám nitroděložní tělísko. Rok jsem nešel, stalo se, že po 2 dnech něco nebylo pohodlné, dal jsem na radu lékaře svíčky s ichtyolem. Následujícího dne bolelo břicho a namazat se, ale ne jejichtyol! Po 2 dnech nátěr přestal. Kojili jsme, po porodu nebyla menstruace. Před těhotenstvím byla období 5-7 dní, velmi bohatá. Co by to mohlo být?
Odpovědět. Bohužel neuvádíte, kolik času uplynulo od narození. Možná to byla menstruační reakce. Věřte mi, je pro mě velmi těžké odpovědět na takové otázky bez kontroly..

Otázka. (Travelmate) Porodila jsem před třemi týdny. Lochia ještě neskončila, poslední týden výtoku je růžový, asi 2 polévkové lžíce denně. Včera, když jsem náhle vstal z pohovky, došlo k mírnému krvácení (asi lžíce krve), vytékala krevní sraženina a bolelo mě žaludek jako během menstruace. Dnes je lochia opět růžová, žaludek nebolí. Co by to mohlo být? Musím urgentně navštívit lékaře? Plánoval jsem jít jen za týden.
Odpovědět. Krvácení by mohlo být z děložního čípku nebo z pochvy, pokud se při porodu vyskytly slzy, po zvedání závaží nebo namáhání během defekace. V případě opakovaného krvácení musíte urgentně navštívit lékaře, ale pokud vše proběhne v pořádku, navštivte za týden podle plánu gynekologa.

Nedostatek menstruace po porodu a během kojení

Otázka. (OksanaS) Narodila se před rokem a dvěma měsíci, ale bez menstruace. Možná je to proto, že stále kojím?
Otázka. (Susan) Dítě má nyní 4 měsíce. Aktivně saje. Je normální, že stále neexistuje měsíční období, nebo je ještě čas jít na schůzku k lékaři?
Odpovědět. Během kojení může menstruace samozřejmě chybět až 1,5–2 roky, nenechte se tím vystrašit. Navíc s frekvencí kojení nejméně 6-8krát denně až šest měsíců po porodu se nemůžete chránit před těhotenstvím (tzv. Metoda laktační amenorey).

Otázka. (Inna Klueva) Porodila jsem 1. listopadu. Kojím jen svou dceru, nic nekrmím. Menstruace začala 2. února. Když jsem krmil svou nejstarší dceru, dokud jí nebylo 1,5 roku, nebylo po celou dobu žádné období. To je normální? Normální doba trvání a hojnost.
Odpovědět. S frekvencí kojení nejméně 6-8krát denně zpravidla nedochází k žádné menstruaci, i když existují výjimky. Je stále nutné navštívit gynekologa, aby se vyloučila organická povaha krvácení.

Otázka. (Melle) Přestala kojit úplně po 6 měsících, tedy před 5 měsíci, a stále neměla menstruaci. Co to znamená?
Odpovědět. Musíte jen navštívit gynekologa, protože existuje spousta důvodů pro amenoreu v poporodním období a mezi nimi nejsou ani zdaleka neškodné.

Otázka. (Margot) Dítě má 1 rok, 6 měsíců, stále kojím, neustále kojím, celý den, v noci (spát spolu) a stále nemám menstruaci. Můžete mi prosím říct, jestli je to normální, nebo už stojí za to navštívit gynekologa?
Otázka. (Sofina) Moje dcera je téměř 1,4 roku stará, na HB, časté aplikace ve dne i v noci. První menstruace po porodu se objevila na konci února 2008, a poté už nic. Těhotenský test je negativní. Je to normální? Hurá!! Druhý přišel. jen pravda je zpět na konec. duben
Otázka. (Matyoma) Dítě má 1 rok a měsíc, kojí a nemá menstruaci. Šli jsme s prvním dítětem, když byl náš syn asi 6 měsíců starý.
Odpovědět. Nedostatek menstruace u 6-8 kojenců je normální.

Otázka. (ENECHKA) Dítě 1 rok a 2 měsíce. Za rok se odstavila od prsu, ale stále neexistuje měsíční období. Během GW jsem pil „Charosetta“, nyní piji „Lindinet“. Měsíc a půl po odstavení bolelo dolní břicho, ale menstruace se neobjevila. Těhotenský test byl negativní. Co by mohlo způsobit takové zpoždění?
Odpovědět. Pokud se spolehlivě chráníte před těhotenstvím, nemusíte se bát. Absence menstruace během laktace je normou, jen abyste si nenechali ujít těhotenství.

Silná menstruace po porodu

Otázka. (Simfonia) Po porodu začaly kritické dny po 6 měsících. Okamžitě šlo velmi hojně. Nyní probíhá třetí cyklus. Ještě hojnější než ty předchozí. Řekněte mi, s čím to může být spojeno a jak to lze upravit. Během GW můžete pít kopřivu a vodní pepř?

Otázka. (Alida) Menses přišel za 4 měsíce. Velmi bohatý, bolavý, dlouhotrvající (více než týden) a okamžitě bohatý bez rozmazání. Ačkoli před B byly spíše vzácné a krátké (3 dny). Kdysi to bylo takto: ráno nebyly žádné známky (žádná bolest, žádné šmouhy) a večer jsem šel spát, okamžitě jsem vstal a spousta věcí ze mě odfláklo, těžko jsem to držel rukou. Po tom, pravda, téměř všechno vyšlo najevo a zbytek dní se jen rozmazal.
Odpovědět. Pokud jsou vaše menstruace těžké, sraženiny, doporučil bych vám podstoupit vyšetření gynekologem a ultrazvukové vyšetření. Užívání těchto rostlinných léčiv není kontraindikací pro kojení.

Obnova menstruačního cyklu po porodu. Závěrečné poznámky

Období zotavení menstruačního cyklu u každé ženy nastává individuálně. Nepropadejte panice, pokud menstruace nezačne hned po porodu. Mladé matky jsou také zaváděny krvavým výtokem po porodu, který nemá nic společného s menstruací - lochií. Lochia je fyziologický poporodní výtok z dělohy, který se skládá z krve, hlenu a odmítnuté neživotaschopné tkáně. Obvykle je doba uvolnění lochie 3–6 týdnů po porodu (někdy až 8 týdnů).
Mladé matky by si měly pamatovat, že kojení může být jednou z metod antikoncepce pouze v několika případech:

 • pokud je vaše dítě výhradně kojeno
 • pokud je vaše dítě mladší než šest měsíců
 • pokud po porodu nebyla menstruace
 • pokud dojčíte nejméně 6–8krát denně (metoda laktační amenorey).

Když menstruace začíná po kojení

Během těhotenství dochází k vážné restrukturalizaci ženského těla. V důsledku tohoto procesu se mění hormonální pozadí a dochází ke změnám v práci mnoha systémů. Tělo se však z kojení nezotaví tak rychle, jak mladá matka často chce. Kdy a jak začíná menstruace po kojení??

Menstruace po období kojení začíná u každého jinak. To se často stává, když žena dojčí a zcela přepne dítě na normální výživu. Aktivní laktace ovlivňuje fungování vaječníků a obnova menstruačního cyklu se zpomaluje.

V tomto ohledu mají kojící matky mnoho otázek ohledně poporodního návratu menstruace. Kdy začíná menstruace po ukončení kojení? Souvisí to s laktací nebo ne? Jak připravit tělo na menstruační cyklus?

Co se stane s tělem ženy po porodu

 1. Poporodní výtok - lochie - není měsíční, trvá 5-7 týdnů. Děloha je tak osvobozena od zbytků placenty, stahuje se a vrací se do původního tvaru, který měla před počátkem.
 2. Kojení začíná. To také ovlivňuje proces obnovy těla..
 3. Váha ženy se může měnit, dokud se celý systém jako celek nevrátí do normálu a nezvykne si na nový životní styl.
 4. Poporodní období trvá 6 až 8 týdnů. To je doba, kdy dochází ke kolosální restrukturalizaci celého organismu. Břišní svaly se postupně napínají, ženská postava nabývá forem, které byly k dispozici před těhotenstvím. Cvičení je během této doby nezbytné, protože tělo potřebuje pomoc.

Faktory ovlivňující obnovení ženského menstruačního cyklu

 • Výživa. Pokud mladá matka dodržuje denní rutinu, pokud je její strava pestrá a obsahuje vitamíny a stopové prvky nezbytné pro zotavení, může menstruace v případě, že kojení neprobíhá, začít již 3 měsíce po porodu.
 • Pohoda. Zdraví ženy je velmi důležitým aspektem. Při absenci zánětlivých procesů a virových infekcí během kojení i chronických onemocnění se tělo mladé matky docela aktivně zotavuje.
 • Psychologický stav. Nedostatek stresu, klidné prostředí a zdravý životní styl - to vše přispívá k rychlému návratu ženy k jejímu obvyklému životnímu stylu. Tělo se mnohonásobně rychleji adaptuje, všechny funkce (včetně období) se vrátí do normálu.
 • Mít špatné návyky. Dopad na zdraví mladé matky alkoholu a závislosti na kouření může ovlivnit proces poporodní adaptace těla.

Jak HB ovlivňuje kojící matku

Odborníci se domnívají, že kojení má příznivý vliv na zdraví mladé matky..

 • Díky kojení se děloha stahuje intenzivněji, rychleji se čistí a vrací se do původního tvaru.
 • Kojení a kojení jsou vynikající prevencí různých onemocnění ženských orgánů a mléčných žláz.
 • Pro kojící matku je snazší udržovat si postavu a chránit se před přibíráním na váze.
 • Hormonální pozadí se obnovuje mnohonásobně rychleji, funkce ženských orgánů se zlepšuje s vyšší aktivitou a intenzitou.

Menstruace na konci laktace

Menstruační cyklus je přímo závislý na změnách hormonálních hladin. Když je proces obnovy těla po porodu dokončen, děloha začíná fungovat jako obvykle. Menstruace může začít jak během období kojení, tak po ukončení laktace.

Pokud žena krmí dítě v systému, a to i v noci, měli byste s největší pravděpodobností očekávat obnovení menstruace po skončení kojení. Nebojte se, že se vaše menstruace ještě neoznámila. Při intenzivním kojení po dobu 1,5-2 let často žena nemá menstruaci. Není však vyloučena možnost dřívějšího obnovení cyklu..

Při umělém krmení dítěte bude možnost obnovení cyklu zcela záviset na procesu obnovy ženského těla po porodu..

Když menstruace přijde: video

Vlastnosti menstruačního cyklu po ukončení laktace

 • Po ukončení kojení zpravidla po 1,5 měsíci žena znovu začne menstruovat. Tento proces není vždy snadný nebo bezbolestný. Je třeba poznamenat, že zpočátku může menstruace připomínat řídký krvavý výtok. Pravidelnost také není okamžitě stanovena..
 • Zpoždění v načasování nebo naopak předčasný příchod menstruace v prvních měsících po zavedení cyklu po ukončení kojení je normální. S tím byste se neměli bát, protože hormonální pozadí se okamžitě nevrátí do normálu. Závisí to na působení hormonu prolaktinu, který ovlivňuje laktaci a intenzitu funkce vaječníků..
 • Jeden by neměl věřit v mýtus, že po obnovení menstruace se u žen změní chuť mateřského mléka. To není pravda. Dítě nebude cítit rozdíl, bude se raději krmit mateřským mlékem. Chuť může být obvykle ovlivněna konzumací potravin a léky užívanými ošetřující matkou.

Kdy byste měli kontaktovat odborníka

 • Když se menstruační cyklus po kojení dlouho nezotaví. Menstruace by měla být stanovena po 6 měsících po ukončení kojení.
 • Když je pravidelnost cyklu narušena na dlouhou dobu. Specialista může poradit léky, které pomohou normalizovat menstruační cyklus.
 • Když potřebujete poradit o antikoncepci během kojení. Během poporodní amenorey - zbytku reprodukčních orgánů - žena nepotřebuje antikoncepci. Je však třeba mít na paměti, že hormonální pozadí každé ženy je jiné. Proto se neplánovaná těhotenství tak často dějí velmi rychle po narození dítěte..
 • Když na začátku poporodního nástupu menstruace je po dlouhou dobu nepohodlí, bolest a další nepohodlí.

Jakékoli změny v práci plodných orgánů mladé matky nejsou vůbec důvodem k odmítnutí kojení. Pro dítě je to velmi důležité období. Položí se základ zdraví dítěte. Dokud matka nadále kojí dítě, existuje úzké spojení mezi těmito dvěma, které nelze příliš zdůraznit..

Menstruace a laktace jsou na sobě částečně závislé. Obnovení menstruačního cyklu může ovlivnit činnost mléčných žláz. Množství mléka klesá, ale to není důvod k poplachu. Musíte pouze systematizovat krmení dítěte a laktace se normalizuje.

Poporodní období a doba po ukončení kojení - doba zotavení těla a jeho adaptace na nový režim dne, stravu a životní styl.

Když menstruace nastane po dokončení GV

Po narození dítěte musí ženské tělo udělat hodně práce, aby obnovilo vnitřní orgány a systémy. Mimo jiné se v průběhu času obnovuje menstruační cyklus. První menstruace po HS naznačuje, že ženské tělo je připraveno na nové těhotenství. Cyklus se však může zotavit dříve a později. Hlavní věc je vědět, co je normální a kdy zazní alarm.

Laktační amenorea

První měsíc po porodu, zatímco poporodní „menstruace“ (lochie) trvá, je žena považována za zcela sterilní a není schopná otěhotnět. V této době se děloha stahuje, čistí a regeneruje (její povrch je obrovská krvácející rána).

V ženském těle v této době vládne hormon prolaktin. Je to on, kdo je zodpovědný za produkci mléka a nepřímo přispívá ke kontrakci dělohy. Kromě toho potlačuje produkci hormonů, které jsou odpovědné za normální menstruační cyklus. Proto jsou vaječníky dočasně „deaktivovány“ - folikuly nedozrávají, nedochází k ovulaci, menstruace nepřichází.

Pokud po porodu žena nedojčí, prolaktin postupně mizí a cyklus se obnoví, takže menstruace může přijít poměrně brzy - 2-3 měsíce po porodu. Pokud dítě kojí ekologicky, pak žena zažívá tzv. Laktační amenoreu - období, kdy není schopná otěhotnět kvůli krmení..

Krmení na vyžádání, bez doplňování, doplňkových potravin a použití bradavek, s povinnou konzervací nočního krmení, se nazývá ekologické.

Období laktační amenorey trvá asi šest měsíců, ale nejedná se o 100% antikoncepční metodu, protože tělo každé ženy je individuální a tělo každého se zotavuje jinak..

Nicméně, zatímco žena kojí své dítě, krmí se na požádání, a ne podle režimu, pod vlivem hormonu prolaktinu, její tělo zpomaluje obnovení cyklu. Pokud jsou dodržována všechna pravidla Eco-GV, menstruace přichází po ukončení kojení.

Když menstruace nastane po kojení

Po kojení se menstruace může obnovit různými způsoby. Někdy přicházejí okamžitě poté, co žena kojí, někdy až po 1–2 měsících. To je způsobeno skutečností, že po určitou dobu může být hormon prolaktin produkován v dostatečně velkém množství, řekněme setrvačností.

Pokud se dítě prsu vzdalo samo, menstruace začne dříve, jak se to obvykle děje postupně - dítě jí stále méně a méně a nakonec si nepožaduje více prsou. Tělo je na to citlivé a množství prolaktinu a mléka se také postupně snižuje, což znamená, že obnovení cyklu není zpožděno..

Pokud by dítě muselo být odstaveno z vnějších důvodů, může se v tomto případě po zrušení hepatitidy B doba oddálit. Trvá nějakou dobu, než tělo pochopí, že mléko již není potřeba. Obvykle toto zpoždění trvá měsíc nebo dva..

Stává se to také naopak - kojení pokračuje a cyklus se již zotavil. To je obvykle spojeno se zavedením doplňkových potravin a odmítáním nočního krmení. Dítě sní během dne méně mléka a v noci nestimuluje prolaktin, takže se cyklus obnoví dříve. Přečtěte si podrobný článek o menstruaci během kojení..

Mnoho žen věří, že nejsou schopny otěhotnět před první menstruací. Je však třeba si uvědomit, že před menstruací zpravidla dochází k ovulaci - a pokud se „hvězdy sbíhají“, pak stačí otěhotnět a nečekat na menstruaci. A stát se matkou okouzlujícího počasí.

Tím však proces obnovy nekončí. Po laktaci se období po určitou dobu mohou výrazně lišit od obvyklého obrazu..

Bude menstruace hned pravidelná?

První období po kojení je často nepravidelné a nestabilní. U některých žen jsou hojné, u jiných naopak naopak vzácné. Mezi nimi mohou být poměrně dlouhé intervaly. To je typické zejména pro ty případy, kdy se dítě, které se téměř vzdalo prsu, najednou začne znovu častěji přichycovat..

Hormonální pozadí po krmení se obvykle obnoví během 2-4 cyklů. V této době se menstruační cyklus postupně obnovuje. Tento proces lze přirovnat k pokusu o nastartování automobilu - nastartuje motor a zastaví, znovu a znovu se zastaví, atd., Dokud se úplně nespustí. Takže ženské tělo se v procesu krmení a po dokončení hepatitidy B opakovaně pokouší obnovit cyklus, dokud nebude úspěšný - dokud estrogen a další hormony nepřeváží prolaktin.

Po ukončení laktace musíte pečlivě sledovat své tělo, všímat si, kdy vaše menstruace přichází, jak pravidelná je, jak hojná atd., Abyste nezmeškali výstražný zvon o možných „problémech“ v těle.

Kdy navštívit lékaře

Pokud krmení proběhlo na požádání a skončilo na žádost dítěte, pak menstruace po ukončení laktace přijde brzy a okamžitě se stane docela pravidelnou. Současně se po porodu často mění povaha menstruace - mohou být hojnější než dříve nebo kratší / delší. Často jsou méně bolestivé než před porodem..

V případě, že po kojení trvá menstruace příliš dlouho, měli byste se poradit s lékařem. Důvodem pro vyhledání pomoci může být:

 • příliš dlouhé přestávky mezi obdobími (při absenci důvodů v podobě pokračujícího nebo intenzivního krmení);
 • příliš hojný výtok;
 • pokud dva měsíce po ukončení hepatitidy B není žádná doba.

Lékař bude schopen určit příčinu porušení a řekne vám, jak jej odstranit za účelem vytvoření cyklu. To bude s největší pravděpodobností vyžadovat ultrazvuk dělohy a vaječníků, stejně jako krevní test na hormony. Přebytek prolaktinu po ukončení hepatitidy B může být známkou vzniku benigního nádoru - prolaktinomu.

Těžká období po ukončení krmení mohou být známkou děložních myomů nebo endometriózy. Během laktace se prakticky neobjevují, ale po jejím skončení se mohou prohlásit.

Obnova cyklu a celého organismu jako celku je choulostivý a zdlouhavý proces. Je nutné, abyste tuto práci svému tělu usnadnili podle svých nejlepších schopností, pečlivě sledujte svou stravu, nechte si odpočinout a udržujte dobrou náladu.

Nepravidelné období u kojící matky: normální nebo ne?

Obnova menstruačního cyklu po porodu probíhá postupně. Proto jsou nepravidelná období kojení variantou normy. Selhání cyklu je spojeno se změnou hormonální rovnováhy na pozadí změn, ke kterým dochází v těle. Doba zotavení reprodukčního systému závisí na mnoha parametrech..

Nepravidelná období po porodu jsou normální a nejsou během kojení nebezpečná..

Může menstruace začít během kojení?

Prolaktin je zodpovědný za produkci mléka. Receptory bradavek jsou odpovědné za udržování hladiny tohoto hormonu. Čím častěji je dítě u prsu, tím více prolaktinu produkuje hypofýza..

Estrogen a progesteron jsou zodpovědné za normalizaci menstruačního cyklu. Jedná se o ženské hormony, jejichž koncentrace a hladina se systematicky mění. Řídí cyklus, ovlivňují jeho stabilitu. Prolaktin inhibuje produkci těchto hormonů. Z tohoto důvodu přicházejí období kojení, kdy počet příloh klesá. K tomu obvykle dochází po zavedení doplňkových potravin..

Pokud je dítě na smíšeném krmení, produkuje se málo prolaktinu. Vaječníky začínají pracovat a menstruace přichází.

V případech, kdy se kojící ženě podaří stanovit GW, aby se vyloučila směs, cyklus selže. Prolaktin opět inhibuje práci estrogenu a progesteronu.

Obnova menstruačního cyklu

Frekvence menstruace u kojících žen závisí na osobních vlastnostech, vnějších faktorech. Neexistuje jediná norma. Pokud žena kojí, na menstruační plán má vliv:

 • hormonální aktivita;
 • genetika;
 • stáří;
 • kontraktilita dělohy.

Obnova cyklu je dána počtem dětí, stavem reprodukčního systému a obecně zdravím.

Kdy začíná první období po přirozeném porodu?

Úplné uzdravení po porodu vyžaduje čas. Porodní kanál je natažený, zraněný. Plavidla poškozená vypouštěním placenty krvácejí. Po porodu řídí tělo zdroje k obnově svalové tkáně a sliznic. Děloha se začíná aktivně stahovat. Tento proces pokračuje, dokud nedosáhne své původní podoby..

Hlavní část kontraktilních pohybů nastává během přikládání dítěte k prsu. V této době se produkuje hormon oxytocin, který stimuluje dělohu. Kojení urychluje zotavení těla, protože je to přirozený proces.

Poporodní výtok (lochie) nemá nic společného s menstruací. Jsou způsobeny poškozením endometria, cév, ke kterým byla připojena placenta. Ihned po porodu je výtok hnědý. Asi po týdnu se rozjasní. Jejich intenzita klesá každý den..

Menstruace obvykle začíná 2-4 týdny po sníženém krmení. První krvácení nastává v 6-7 měsících laktace. Během tohoto období dítě již dostává další jídlo. Navíc je méně pravděpodobné, že dítě bude v noci žádat o prsa. Produkce prolaktinu je snížena. Mozek přijímá signál, že tělo má dostatek zdrojů pro novou koncepci. Vaječníky pokračují v práci.

Za normu se považuje i situace, kdy menstruace přichází až po ukončení laktace. K tomu dochází, když žena po doplňkovém krmení pokračuje v častém kojení. Důležitou roli hrají noční aplikace. Koneckonců, ve tmě se vyrábí hlavní množství prolaktinu..

Nepravidelná menstruace během kojení

U HS je menstruace zřídka periodická. To je způsobeno skutečností, že prolaktin inhibuje tvorbu vajíčka. Kojení však není bezpečnou metodou prevence nechtěného těhotenství. K ovulaci může dojít kdykoli.

Cyklus kojení trvá 2 až 8 týdnů. Vaše menstruace mohou být nepravidelná. Doba výboje se také mění..

Nejčastěji se plán obnoví 4-6 měsíců po první menstruaci. Pokud po této době nebude dodržena stabilita, musíte navštívit gynekologa, nechat se otestovat.

Během období hepatitidy B jsou ženy často znepokojeny nízkými (rozmazanými) obdobími. Tento stav se nazývá fyziologická hypomenorea. Štíhlá menstruace během laktace je výsledkem nestabilní hladiny prolaktinu v krvi. Jeho indikátor se pravidelně mění a přizpůsobuje se potřebám dítěte. Z tohoto důvodu si kojící žena může všimnout řídkého výtoku, který trvá 1-3 dny..

Hormonální narušení je hlavní příčinou nepravidelné menstruace, ale je třeba vyloučit méně časté faktory..

Příčiny nepravidelných období

Obnova cyklu nezávisí na způsobu doručení. Hlavním důvodem nepravidelných období jsou hormonální změny. To je normální stav laktace. V některých případech dochází k nestabilitě menstruace na pozadí:

 • gynekologická onemocnění - endometrióza, myomy, dysplázie děložního čípku, různé neoplazmy;
 • zánět;
 • infekce;
 • poporodní deprese;
 • avitaminóza;
 • přepracování;
 • nesnesitelná fyzická námaha.

Tyto faktory lze kombinovat. Hormonální nerovnováha je někdy spojena s onemocněním štítné žlázy, protože endokrinní a reprodukční systém jsou propojeny.

Zpoždění menstruace po porodu

Kojící ženy takové situaci často čelí. Nejprve je třeba vyloučit těhotenství se zpožděním. Chcete-li to provést, proveďte test.

Pravidelná zpoždění, kromě přirozených hormonálních změn, mohou být způsobena:

 • poporodní komplikace;
 • stres;
 • nedostatek spánku;
 • přepracování;
 • nezdravá strava (včetně přísné stravy).

Pokud menstruace nezačala během 1–2 měsíců po ukončení kojení, je třeba ji znepokojit. Dlouhé zpoždění naznačuje hormonální abnormality. Mohou být způsobeny nedostatkem ženských hormonů, onemocněním pohlavních orgánů, infekcí, sníženou imunitou, nedostatkem hmotnosti.

Obnova menstruačního cyklu po porodu pro všechny ženy má různé pojmy. Každý organismus má své vlastní zdroje. Chcete-li normalizovat práci reprodukčního systému, musíte dobře jíst, chodit na čerstvý vzduch, dělat jakoukoli práci, kterou můžete, lehkou gymnastiku.

Obnova menstruace po kojení

Těhotenství a porod nejsou pro ženské tělo snadnou zkouškou. Dochází k radikální restrukturalizaci hormonálního pozadí. Po narození dítěte začnou změny znovu. Menstruace po kojení je často zpožděna a existuje několik vysvětlení.

Poporodní období

Ihned po porodu dochází k hojnému výtoku zvanému lochia. Nepatří k menstruaci a vznikají v důsledku tvorby rozsáhlého povrchu rány vnitřní oblasti dělohy. Během těhotenství se objevuje mnoho nových krevních cév a po oddělení placenty trvá dlouhou dobu, než se obnoví normální endometrium. Průměrná doba trvání lochie je přibližně 1 měsíc. U některých vydrží déle, v závislosti na průběhu těhotenství a porodu..

Jak kojíte, děloha se postupně stahuje. Téměř všechny ženy v poporodním období pociťují silné křečové bolesti po přichycení dítěte k prsu. V této době se uvolňuje obzvláště velké množství hormonu oxytocinu. Pod jeho vlivem začnou svaly napnuté dělohy pociťovat silné napětí, jako při porodu. Proces redukce trvá až dva měsíce. Silná bolest obvykle obtěžuje pouze první týden po porodu, poté se jejich intenzita postupně snižuje.

Kojení

Samotná příroda je koncipována tak, aby dala ženě, která porodila, čas na zotavení. Absence menstruace brání nástupu nového těhotenství. Menstruace se obvykle vrátí po ukončení kojení.

Během kojení je prolaktin hlavním hormonem, který reguluje kojení. Účinně potlačuje ovulaci, která je nezbytná pro početí dítěte. Uvolňuje se v reakci na kojení dítěte během kojení. Vylučování požadovaného objemu mléka přímo závisí na jeho množství..

Při plném kojení je ovulace vzácná a kojící matka se nemusí obávat antikoncepce. Několik měsíců po porodu se však šance na otěhotnění zvyšují. Je čas najít správný způsob, jak zabránit nechtěnému těhotenství.

Mnoho matek si vybírá hormonální pilulky schválené pro kojení. Tato metoda spolehlivě potlačuje ovulaci. V důsledku toho může dojít k hyperinhibici vaječníků a menstruace po ukončení laktace a vysazení léku může být vážně zpožděna..

Některé ženy s problémy s neplodností mají nadbytek hormonu prolaktinu. V tomto případě pomůže pouze léčba. Často po ukončení laktace zůstává množství prolaktinu po dlouhou dobu na vysoké úrovni, proto se menstruace odkládá na dobu neurčitou..

Nenechte se zavěsit na obnovení menstruačního cyklu. Problém může nastat u žen, které plánují nové těhotenství. Pak vám pomůže pouze kontakt s gynekologem. Vyberou léky potřebné k potlačení sekrece přebytečných hormonů a odešlou na ultrazvukový postup.

Provokující faktory

Po ukončení laktace může menstruace zmizet z řady dalších důvodů:

 1. Nadváha nebo podváha. Ženy často přibývají na váze a hned po krmení začnou intenzivně hubnout a sportovat. Pro tělo jsou takové drastické změny velkým stresem, který velmi poškozuje menstruační cyklus. U zvláště hubených žen menstruace úplně zmizí a pro jejich obnovení je nutné se trochu vzpamatovat..
 2. Špatné návyky. Kouření a pití alkoholu ještě nikoho nezdravily. Tyto faktory narušují práci všech systémů a mohou také potlačit ovulaci. Po porodu se zvyšuje šance na náhodné početí. Proto stojí za to zacházet se zvláštní pozorností..
 3. Nemoci reprodukčních orgánů. Některé zdravotní problémy před těhotenstvím zmizí během laktace. Ale po skončení kojení se mohou znovu cítit. Patří mezi ně endometrióza, děložní myomy. Pokud vaše menstruace již začala a poté zase zmizela, musíte se určitě poradit s lékařem.
 4. Hormonální nerovnováha. Všechny procesy v těle jsou regulovány speciálními látkami vylučovanými různými částmi mozku. Zrání vajíčka je ovlivněno různými hormony v každé fázi menstruačního cyklu..
 • folikuly stimulující a luteinizační hormony: vylučují se v první fázi cyklu a působí ve dvojicích. Stimuluje růst a vývoj folikulu ve vaječníku;
 • estrogeny: množství se postupně zvyšuje každý den a dosahuje vrcholu uprostřed cyklu. Pod jejich vlivem dochází k ovulaci - uvolnění vajíčka z vaječníku;
 • Progesteron: Produkce stoupá bezprostředně po ovulaci. Úroveň estrogenu klesá a do konce cyklu je spousta progesteronu. Je produkován žlutým tělem vytvořeným po uvolnění vajíčka. Zmizí na začátku menstruace..

Těhotenství

Velmi často můžete čelit neplánované koncepci. Ovulace, i přes kojení, se může objevit kdykoli. Pro ženu, která nedávno porodila, je stav těhotenství nejpřirozenější. Při dobré funkci vaječníků ani vysoká sekrece prolaktinu nenarušuje znovuzrození vajíčka. Zvláštní pozornost je třeba věnovat antikoncepci smíšeným krmením, kdy produkce hormonů klesá v důsledku snížení počtu krmení.

Nástup těhotenství u kojící matky obvykle nemá vliv na chuť a množství mléka. Pokud máte podezření, měli byste okamžitě udělat test nebo navštívit lékaře.

Individuální charakteristiky

Dříve téměř u všech matek došlo k obnovení menstruačního cyklu přibližně ve stejnou dobu - rok po porodu. Nyní se situace změnila. U některých žen, dokonce i při aktivním kojení, může menstruace přijít již ve třech měsících. Jiné začnou až za pár let.

Důvodem absence je obvykle abnormální hormonální pozadí. Menstruační cyklus je regulován množstvím hormonů produkovaných různými částmi těla. Změna rovnováhy co i jen jednoho z nich může negativně ovlivnit proces zrání a ovulace folikulů..

Pokud si přejete těhotenství, měli byste se poradit s lékařem. Po absolvování testů bude předepsána léčba léky. Tento přístup účinně stimuluje menstruaci a přiblíží dobu početí..

Když menstruace začíná po porodu, jejich trvání a intenzita se mohou měnit nahoru i dolů. Před porodem mnoho lidí trpí menstruačními bolestmi. Po narození dítěte se situace změní a tělo začne fungovat harmoničtěji..

Je na každé ženě, aby se rozhodla, kdy přestat kojit. Neměli byste však snižovat svoji bdělost a zapomenout na antikoncepci. Nástup druhého těhotenství velmi často nastává bezprostředně po prvním. Existuje tedy tolik případů, kdy mladí rodiče vychovávají dvě nebo více počasí.

Období po kojení

Kdy začíná menstruace po skončení kojení?

Obnova menstruačního cyklu po porodu nějakou dobu trvá. Příroda koncipována tak, aby poskytla tělu přestávku, aby chránila před nástupem nového těhotenství. A touto ochranou je období laktace. Často se ale stává, že se menstruace s návratem nijak nespěchá, a to ani po úplném zhroucení GV. Když menstruace začne po kojení, jak dlouho můžete počkat?

Záleží na různých faktorech. Například některé ženy během laktace se začínají chránit hormonálními pilulkami. A někdy vyvolávají oslabení funkce vaječníků. Ovulace zmizí a nespěchá s návratem. Dochází k takzvané ovariální hyperinhibici. Viděli jste někdy menstruaci po porodu a zároveň jste se takto chránili před nechtěným těhotenstvím? Poté počkejte na sebeobnovení cyklu během příštích tří měsíců. Bohužel neexistuje způsob, jak urychlit „vypuštění“ vaječníků. Můžete vyzkoušet lidové léky ke stimulaci ovulace, jako je brutnák lékařský nebo šalvěj, ale ne příliš v naději na účinek. Neměli byste se příliš kojit na téma obnovení cyklu menstruace po kojení. Pokud neplánujete nové těhotenství. Pak potřebujete ovulaci.

Někdy žena po laktaci okamžitě neobnoví hormonální hladinu. A menstruace po ukončení kojení není v žádném spěchu. V takovém případě můžete trochu počkat a poté se poradit s lékařem. S největší pravděpodobností pošle dělohu a vaječníky na ultrazvukové vyšetření, aby se objasnila příčina patologie. Možná budete muset podstoupit krevní testy na určité hormony.

Nepravidelná období po HS jsou často příčinou zvýšených hladin hormonu prolaktinu. To je typické pro období kojení a po ukončení laktace je považováno za patologii a může to být známka přítomnosti benigního nádoru v mozku ženy - prolaktinomu. Tato diagnóza je založena na datech MRI.
Měsíce po porodu s kojením také chybí kvůli vysoké hladině prolaktinu. Ale to je absolutní norma. Kdyby nebylo vysokého prolaktinu, žena by nevytvořila mateřské mléko.
Pokud skutečně existuje nádor, je ženě předepsáno užívat lék, který snižuje hladinu prolaktinu. Například „Bromokriptin“ nebo „Dostinex“. A stejná léčba pomůže snížit velikost nádoru v mozku. Menstruační cyklus bude pravidelný a objeví se ovulace.

Po ukončení kojení menstruace nemusí vždy přijít tak, jako před porodem. Doba cyklu u mnoha žen se mění, a to jak směrem nahoru, tak dolů. Ale bolest během menstruace se zmenšuje. Pokud jde o objem ztracené krve, neexistují žádné zákonitosti. K velké ztrátě krve obvykle dochází u žen s myomy dělohy a endometriózou. Obě tyto nemoci během laktace ustupují a po ní se opět cítí. Těžká období po kojení jsou vždy důvodem k návštěvě lékaře. Menstruaci je třeba přičíst hojnému výtoku, při kterém se ztrácí více než 70 gramů krve. Po použití můžete zkusit zvážit hygienické vložky, abyste vypočítali svůj výtok..

I nepravidelná a nepravidelná období kojení by měla být považována za vysokou pravděpodobnost těhotenství. I když po porodu uplynulo jen 4–5 měsíců a dítě dostává jako potravu pouze mateřské mléko. Zpoždění menstruace po ukončení kojení a ještě před jeho ukončením je důvodem k provedení testu k diagnostice možného těhotenství. Abyste předešli nepříjemným situacím, používejte antikoncepci od prvních měsíců po porodu, bez ohledu na způsob výživy dítěte..

Když menstruace začne po ukončení kojení?

Načasování začátku menstruace po kojení závisí na mnoha faktorech. Je třeba si uvědomit, že obnovení menstruace je možné při zachování laktace. Důležitým faktorem, který určuje, jak dlouho čekat na obnovení kritických dnů, je období, které uplynulo po přirozeném porodu nebo císařském řezu (CS). Nejčastěji první menstruace po hepatitidě B nebo na pozadí pokračující laktace přichází v následujících obdobích po narození dítěte:

 • po 3–6 měsících - méně než 10% žen;
 • po 7-12 měsících - u 30-40% žen;
 • po 1–1,5 letech - u 50% žen;
 • po 1,5–2 letech - méně než 10% žen.

Co ovlivňuje načasování obnovy menstruačního cyklu

Frekvence krmení. Čím méně si žena přiloží dítě k prsu, tím nižší je koncentrace prolaktinu, který potlačuje ovulaci. Když kojení skončí, jeho hladina rychle klesá a menstruace často začíná během několika týdnů. Tyto pojmy se však mohou u různých žen zcela lišit. Nejedná se o patologii, když menstruace po kojení přichází 30-60 dní od ukončení GV.

Individuální vlastnosti organismu. Jak dlouho trvá, než se menstruace na konci kojení zotaví, závisí na hormonálních hladinách. U každé ženy je to individuální, takže načasování, kdy by měla menstruace začít po odstranění hepatitidy B, nelze přesně předpovědět.

Nové těhotenství. Pokud se obáváte o vynechání menstruace, poraďte se se svým lékařem a nechte si udělat těhotenský test. Pokud nepoužíváte antikoncepci, může k ní dojít, i když budete i nadále kojit. A po jeho dokončení se riziko zvyšuje.

Přítomnost gynekologických onemocnění. Infekční a zánětlivé patologie reprodukčních orgánů, přítomnost komplikací během přirozeného porodu nebo CS také ovlivňují načasování zotavení cyklu po ukončení laktace. Pokud menstruace po kojení po dlouhou dobu chybí, může to být způsobeno latentním průběhem různých onemocnění. Pokud menstruace žádným způsobem nezačne, musíte navštívit gynekologa.

Menstruace s kojením: jak začíná menstruace, jak ovlivňuje mateřské mléko

Po narození dítěte se v ženském těle aktivně produkuje hormon zvaný prolaktin. Stimuluje tvorbu mateřského mléka, potlačuje zrání vajíčka a nástup menstruace. Výtok z genitálií, který si žena může mýlit s menstruací, se nazývá lochie, objevují se několik dní po narození dítěte, bez ohledu na to, zda šlo o přirozený porod nebo císařský řez. Zpočátku mají krvavý vzhled, který se postupně dokáže proměnit v bledší, nažloutlou nebo bílou barvu. Tento proces je spojen s poporodní očistou děložní dutiny. K normalizaci menstruačního cyklu po porodu dochází individuálně a může trvat dlouhou dobu. Tento proces závisí na mnoha faktorech: zda žena kojí, jak pravidelné je krmení, začátek zavádění doplňkových potravin a doplňků.

 • 1 Obnovení menstruační funkce po porodu
 • 2 Důvody vzniku menstruace během kojení
 • 3 Změny v menstruačním cyklu po porodu
 • 4 Jak období ovlivňují mateřské mléko
 • 5 Kdy navštívit lékaře

Normalizace hormonálních funkcí a menstruačního cyklu u žen je přísně individuální. Podle průměrných údajů se u matek, které krmí své dítě mateřským mlékem na požádání a zavádějí doplňková jídla včas (od 6 měsíců), menstruace obvykle objeví 8 měsíců po narození syna nebo dcery. To je způsobeno poklesem produkce prolaktinu, který podporuje zrání vajíček..

Pokud je dítě často aplikováno na prsa, podle plánu krmení by přestávka mezi denním jídlem neměla být delší než 4 hodiny a v noci - maximálně 6. Bradavky a dudlíky by se neměly používat, pokud je dostatek mateřského mléka.

Kojení (kojení) a absence menstruace může trvat rok až 2 roky po narození dítěte.

Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě, může se menstruace objevit již 2 měsíce po porodu.

Někdy může menstruace začít během kojení dříve než ve stanoveném období, což je způsobeno řadou důvodů:

 • používání smíšeného krmení (doplňkové krmení mléčnou směsí nebo doplňování vodou);
 • vzácné přichycení dítěte k prsu;
 • nedostatek krmení v noci;
 • zavedení doplňkových potravin;
 • užívání hormonálních léků.

Doplňování a doplňování bradavky během hepatitidy B vede ke snížení jeho potřeby potravy a tekutin, což snižuje počet kojení. V reakci na to ženské tělo reaguje snížením produkce prolaktinu za účelem snížení produkce mléka, což vytváří příznivé podmínky pro zrání vajíčka, proto se při kojení objeví menstruace.

Vzhledem k tomu, že hormonální rovnováha ženy zůstává po dlouhou dobu nestabilní, nemělo by se očekávat rychlé obnovení pravidelného menstruačního cyklu. Prvních několik cyklů může být nepravidelných, což je normální. První menstruační tok po porodu může být bohatý, může trvat déle než týden, někdy doprovázený bolestivostí v podbřišku.

Často existuje situace, kdy menstruace po porodu začala a zmizela, což by nemělo způsobovat paniku vzhledem k nestabilnímu hormonálnímu pozadí ženy. Pokud však během tohoto období došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, je nutné provést těhotenský test, protože takové zpoždění menstruace může být ovlivněno opakovaným počátkem.

Mnoho žen se obává, že se chuť mléka během menstruace mění, takže byste neměli kojit své dítě během menstruace. Neexistují však žádné lékařské údaje podporující tuto skutečnost..

Dr. E. Komarovsky zdůrazňuje, že přítomnost menstruace během laktace neovlivňuje mateřské mléko, není kontraindikací kojení a důvodem pro odstavení dítěte.

V prvních dnech menstruace si některé ženy všimnou, že se tvoří málo mateřského mléka, ale po 2–3 dnech se vše vrátí do normálu.

Při krmení během menstruace se vaše dítě může zdát neklidné. To je způsobeno skutečností, že v dnešní době jsou hrudní kanály poněkud zúžené, a proto musí dítě vynaložit větší úsilí na získání potravy..

Během menstruace se práce potních žláz u kojící matky zvyšuje, takže vůně těla, která je pro dítě neobvyklá, ho odpudí. V tomto případě se ženě doporučuje častěji se sprchovat, a to před každým krmením svého syna nebo dcery..

Existují situace, kdy byste se měli poradit s gynekologem:

 • Pokud po ukončení laktace a kojení uplynuly více než 3 měsíce, je vyloučeno těhotenství, protože test je negativní a menstruace neprobíhá.
 • Pokud po prvních několika menstruačních cyklech dojde ke zpoždění a test ukáže pozitivní výsledek. Porodník pomocí ultrazvukového vyšetření potvrdí přítomnost těhotenství nebo v případě jeho nepřítomnosti pošle ke konzultaci s gynekologem.

Je nutné pečlivě sledovat obnovení normálního cyklu, na kterém bude záviset možnost vzhledu dětí v budoucnu.

Kdy by měla menstruace začít kojením?

Během těhotenství prochází ženské tělo dramatickými hormonálními změnami, proto po porodu nějakou dobu trvá, než obnoví své předchozí funkce, včetně menstruačních. Poporodní amenorea také dává ženskému tělu čas na doplnění vnitřních zdrojů vynaložených na plod. Je zcela normální situace, kdy během kojení nejsou kritické dny, ale je možné, že během několika měsíců po porodu začne menstruace i během laktace.

Je třeba si uvědomit, že bezprostředně po porodu opouští tělo ženy lochie, poporodní výtok, který nemá nic společného s menstruací. První týdny po porodu vypadají a cítí se velmi podobné konzistenci s předpisy, ale postupem času jejich intenzita klesá a barva nažloutne. Lochia trvá 4-6 týdnů a ve vzácných případech se táhnou po dobu 2 měsíců, pokud je tato doba delší, měli byste určitě kontaktovat odborníka.

Po ukončení lochie byste měli počkat na úplné zotavení těla a připravit se na normalizaci menstruačního cyklu, u všech žen je období zotavení individuální a závisí hlavně na způsobu krmení dítěte. V tomto článku zjistíme, kdy začíná menstruace po porodu kojením a umělou, a kdy menstruace nastane po HB.

Je možné kojit během menstruace

Když začínají kritické dny při kojení ženy, je to docela běžná situace, ale některé matky se začínají bát a uvažovat, zda je možné kojit během menstruace a jak ovlivňují HB. Některé nezkušené matky se mylně domnívají, že kojení by mělo být během menstruace zastaveno..

Odborníci tvrdí, že kojení dítěte by mělo být prováděno co nejdéle, bez přerušení kojení během menstruace. Koneckonců, tento přírodní produkt pomáhá rozvíjet všechny systémy těla novorozence a je zodpovědný za tvorbu imunity dítěte. Pouze lidské mléko obsahuje všechny potřebné vitamíny a minerály nezbytné pro plný vývoj dítěte.

Častým problémem, kterému matka čelí, když menstruace začíná kojením, je to, že množství mléka klesá. Chcete-li zvýšit jeho produkci, můžete si vzít čaje na laktaci a častěji aplikovat novorozence na prsa..

Dalším stereotypem, který způsobuje, že matky v pravidelných intervalech přestávají kojit své mléko, je názor, že menstruace ovlivňuje chuť mateřského mléka. Mění se tedy chuť mateřského mléka každý měsíc? Chuťové vlastnosti mléka se mění, když žena věnuje nedostatečnou pozornost osobní hygieně, protože potní žlázy se nacházejí kolem dvorce a když je vůně potu a mléka smíšená, dítě může odmítnout jíst.

Odborníci doporučují, aby se kojící matky během předpisů umývaly častěji, aby zápach výtoku nezpůsobil, že dítě odmítne prsa. Také byste neměli nezávisle odstavovat novorozence z mateřského mléka po dobu menstruace, protože z tohoto důvodu se produkce prolaktinu může během několika dní zcela zastavit..

U kojenců, kteří jsou kojeni po dlouhou dobu, je posílena jejich imunita, jejich tělo přijímá protilátky, které mohou bojovat proti virům v prostředí. Proto byste neměli přerušovat krmení po dobu menstruace nebo jej zastavit z vlastní iniciativy..

Důvody pro absenci menstruace s HB

U mnoha mladých kojících matek přichází regulace pouze rok po narození dítěte. Toto je varianta normy, protože během laktace tělo produkuje prolaktin, hormon zodpovědný za syntézu mléka. Snižuje aktivitu progesteronu, který je zodpovědný za tvorbu vajíčka a nástup ovulace. Pokud kojíte, pak tělo tento hormon neprodukuje, vajíčko nezraje, menstruace se neobjeví a mladá matka neotěhotní. Tento jev se nazývá „laktační amenorea“. Nahrazení jednoho hormonu jiným a vysvětluje, proč nejsou kojení.

Kojení je krátkodobé období, jakmile hladina prolaktinu začne klesat, množství produkovaného mléka klesá, hladina progesteronu se zvyšuje, vajíčko začíná zrát a začínají kritické dny.

Velmi často se menstruace objevuje dlouho před úplným ukončením laktace a za určitých podmínek je to zcela normální. Během kojení jsou zpravidla nepravidelná období, která se normalizují v několika cyklech. Příchodem menstruace tělo signalizuje svoji připravenost na nové oplodnění a plod.

Kdy začít po ukončení krmení

Je docela těžké přesně říci, jak dlouho po porodu předpisy začnou, protože odpověď na tuto otázku je čistě individuální a závisí na mnoha faktorech. Doba nástupu prvních předpisů může být ovlivněna jak obecným stavem ženského těla, tak stresovými situacemi, nervovým přepětím, denním režimem, jídelním lístkem, hormonálním zázemím, komplikacemi po porodu a různými nemocemi.

Typ krmení ze všeho nejvíce ovlivňuje to, kdy by měla menstruace přijít po narození dítěte. Pokud matka kojí dítě bez dalšího krmení a produkované mateřské mléko je pro něj dostačující, pak mohou kritické dny začít až po dokončení GV. Po roce je tělo plně obnoveno a je již připraveno na nové početí, proto se v tomto okamžiku může objevit i při plném kojení.

Některé matky nemají dostatek vlastního mléka pro normální krmení dítěte nebo mají nedostatečný obsah tuku, proto je nutné smíšené krmení, kdy dítě dostává kromě mateřského mléka také mléčné recepty. Zajímalo by mě, kdy po porodu může v tomto případě začít menstruace? Odborníci připouštějí, že se objevují 4-5 měsíců po porodu, kdy hladina prolaktinu klesá, a také oslabuje míra jeho účinku na funkci vaječníků.

Menstruace po porodu s umělým krmením se může objevit ihned po odchodu z lochie.

U kojících matek se prolaktin nevyrábí a funkce vaječníků se rychle obnoví, takže je zcela normální, když u tohoto typu krmení dojde k menstruaci měsíc po porodu. V závislosti na individuálních charakteristikách organismu se může toto časové rozmezí rozšířit..

Když menstruace poprvé nastane po porodu, mají řadu charakteristických rysů:

 • pro smíšené krmení je pro první 2-3 cykly charakteristický krátkodobý krátkodobý menstruační tok;
 • je zcela normální, pokud 2-3 cykly za sebou mají silnou menstruaci, ale pokud se jejich intenzita ve 4. cyklu nesníží, měli byste navštívit lékaře;
 • nejprve je povolena nepravidelnost menstruačního cyklu, může trvat 21 až 34 dnů. Je také důležité, kolik měsíčního výtoku jde a v jakém objemu: za 3-8 dní by mělo být uvolněno 20 až 80 ml krve;
 • můžete pociťovat obvyklé příznaky PMS, určitou bolest během menstruace v podbřišku, závratě a emoční skoky. A pro některé matky naopak po porodu všechny nepříjemné příznaky zmizí, protože děloha mění svůj objem a umístění..

Jak vidíte, doba nástupu menstruace nezávisí na způsobu, jakým došlo k porodu, tento indikátor je ovlivněn pouze individuálními charakteristikami těla ženy a typem krmení dítěte. Průměrný časový rámec bude následující:

 • s HB by předpisy měly přijít zhruba za rok;
 • se smíšeným - po třech měsících, maximálně 6 po porodu;
 • s umělou - za jeden až dva měsíce.

Po ukončení laktace se menstruační cyklus obnoví po maximálně dvou měsících, ale pokud se tak nestane, je nutná naléhavá konzultace s lékařem, protože tento jev může být několik vysvětlení:

 • hormonální poruchy;
 • nemoc;
 • početí.

Kojím, menstruace zmizela - proč?

Většina mladých matek se zajímá o to, zda může dojít k výtoku během kojení, pokud je důvod fyziologický a kdy stojí za to se obávat a naléhavě jít na gynekologa.

Je obvyklé rozlišovat následující faktory, kvůli kterým menstruace přichází během laktace:

 • smíšené krmení;
 • přidání vrchního obvazu;
 • pokles počtu kojení;
 • nedodržování režimu GW;
 • hormonální poruchy, které snižují hladinu prolaktinu;
 • užívání léků, zejména na hormonální bázi;
 • žádné noční kojení.

Pokud žena dodržuje všechna pravidla pro HB, krmí dítě výhradně mlékem a nepije ani trochu vody, neužívá léky, ale přesto menstruace zmizela, což znamená, že v těle došlo k hormonálnímu selhání.

Menstruace během kojení není důvodem k odstavení dítěte z prsu, může způsobit pouze snížení sekrece mléka, ale s jakýmikoli pochybnostmi a obavami a aby se zajistilo, že neexistují žádné patologické důvody, proč začala menstruace, je lepší podstoupit gynekologické vyšetření.

Změny v menstruačním cyklu

Nosení dítěte, jeho narození a kojení vedou k hlubokým hormonálním změnám v ženském těle, které rozhodně ovlivňují menstruační cyklus. Jakmile přestanete kojit, nikdy to nebude úplně stejné jako před těhotenstvím. Není třeba paniku, pokud bude mít prvních několik měsíců období jinou dobu trvání, například v jednom cyklu projdou za 5 dní a v jiném - za 3.

Po porodu se cervikální kanál poněkud rozšiřuje, takže je zcela přirozené, že regulace může být hojnější než dříve. Úplné zotavení menstruačního cyklu nenastane dříve než po devíti až jedenácti měsících nebo dokonce po roce. Toto období je u všech žen jiné a závisí na frekvenci krmení, délce období hepatitidy B a individuálních charakteristikách ženského těla. Některé ženy se obávají absence menstruace po dobu šesti měsíců nebo déle, ale během laktace je to normální a neměli byste z toho paniku. Existují však situace, kdy je návštěva lékaře nevyhnutelná..

Kdy se bát

Během kojení a po něm může dojít ke krvácení, které vyžaduje okamžitou pozornost gynekologa. V následujících situacích může pouze odborník říci, co dělat:

 • když se poporodní výtok náhle zastaví, může to znamenat ohyb dělohy nebo rozvoj endometritidy. Lochia může přetrvávat a hromadit se v děložní dutině, poté je diagnostikován lochiometr;
 • pokud jsou tři nebo více menstruačních cyklů velmi skrovné, může to signalizovat hormonální nerovnováhu nebo rozvoj endometritidy;
 • pokud se šest měsíců po ukončení kojení objeví nepravidelná období, stejně jako pokud se vyskytnou s dlouhými přerušeními od dvou do tří měsíců nebo chybí úplně, což může být známkou poruch ve fungování vaječníků;
 • pokud po několik menstruačních cyklů existují velmi hojná období v řadě se silnou bolestí, může to být známka toho, že v děložní dutině jsou zbytky fetální membrány;
 • pokud je hojná menstruace doprovázena nejen bolestí, ale také neobvyklou barvou a štiplavým zápachem výtoku, což může naznačovat infekci nebo maligní novotvar;
 • mazanice je známkou zánětlivých onemocnění;
 • pokud spolu s menstruačním výtokem vyjde sražený výtok doprovázený svěděním, pak můžeme hovořit o patologickém růstu patogenní mikroflóry v pochvě, konkrétně o houbách Candida, které jsou příčinou kandidózy;
 • když během kojení není dítě krmeno nebo doplňováno vodou, přesto stále přišla menstruace.

Mnoho žen se mylně domnívá, že kojení lze použít jako antikoncepční metodu, ale to je zásadně špatné, proto v případě, že již obnovený cyklus během kojení zmizí, je také možné nevyloučit nástup nového těhotenství.

Chcete-li zjistit přesnou příčinu porušení nebo nedostatečné regulace během kojení a po něm, musíte vyhledat pomoc od odborníka.

Ultrazvukové vyšetření v porodnictví a gynekologii je jednou z nejinformativnějších a nejbezpečnějších metod vyšetření vnitřních pohlavních orgánů. Stejně jako u mnoha typů vyšetření je pro něj důležitý určitý druh přípravy.