Ultrazvuk po menstruaci - kdy provést, proč existují omezení

Ultrazvuk po menstruaci se provádí za účelem diagnostiky patologických stavů v pánevních orgánech, stanovení struktury, tvaru, polohy dělohy, stavu vaječníků, přívěsků a dalších orgánů urogenitálního systému. Neexistují žádné kontraindikace pro použití diagnostické metody, existuje však omezení ve dnech měsíčního cyklu. V jaký den po menstruaci je třeba provést ultrazvukové vyšetření, aby se dosáhlo co nejpřesnější diagnózy? První ultrazvukové vyšetření se provádí v kterýkoli den menstruačního cyklu, s výjimkou menstruace. Následné gynekologické vyšetření se doporučuje provést 5. den cyklu po skončení menstruace nebo 7. den po nástupu menstruace. Odborníci doporučují provést ultrazvuk reprodukčního systému nejpozději do 10 dnů měsíčního cyklu. Jaký je důvod těchto omezení?

Ultrazvuk dělohy

Ultrazvukové vyšetření dělohy se provádí za účelem prevence gynekologických onemocnění spojených s poruchami endometria s podezřením na patologii v pohlavním orgánu.

Indikace pro ultrazvukové skenování je:

 • porušení menstruačního cyklu;
 • absence menstruace po dlouhou dobu;
 • neplodnost;
 • menopauza;
 • bohatá menstruace;
 • výskyt krve mezi obdobími;
 • přítomnost bolesti v dolní části břicha.

Na základě vyšetření specialisté identifikují:

 • hyperplazie sliznice;
 • salpingitida;
 • děložní myomy;
 • polycystický vaječník;
 • rakovinový nádor;
 • zánět pohlavních orgánů;
 • endometrióza;
 • patologie děložního čípku;
 • těhotenství;
 • benigní nádor na vaječnících.

Gynekologická diagnostika se provádí pomocí několika typů ultrazvukového vyšetření.

Důvody omezení

Odborníci předepisují ultrazvuk dělohy v první fázi menstruačního cyklu. Důvod je triviální. Během tohoto období je vrstva endometria, která pokrývá vnitřní část dělohy, co nejtenčí. Můžete dobře vidět stav orgánu, zaznamenat patologii, určit trend vývoje endometria. Ve druhé fázi cyklu dosahuje vrstva endometria dělohy působivou tloušťku. Chcete-li uvažovat o cystě, další neoplazmy jsou jednoduše nemožné, protože jsou skryty za vrstvou endometria.

Druhým důvodem pro gynekologické ultrazvukové vyšetření v určité dny cyklu je zrání vajíčka. Na jednom z vaječníků se tvoří folikul ve formě cysty. Dosahuje velikosti 3 cm. Jde o normální přirozený proces, který není patologií. Za tím se ale mohou skrývat zdravotní problémy. Protože je obtížné odlišit patologickou cystu od normálního zrání vajíčka ve folikulu. Přirozená cysta zmizí po menstruaci, patologická zůstává. Proto je na začátku dalšího cyklu velmi snadné jej diagnostikovat..

Indikace pro gynekologické ultrazvukové vyšetření uprostřed cyklu, na konci je pozorování zrání vajíčka, ovulace, aby se zjistily příčiny neplodnosti, problémy s koncepcí.

Diagnostika dělohy a dalších pohlavních orgánů se provádí 3 způsoby, vybranými na základě věku, indikací a stavu ženy.

 • Transabdominální externí skenování

Gynekologický ultrazvuk, který musí podstoupit každá žena po celý život. Používá se pro obecné gynekologické vyšetření. Ultrazvuk nevyžaduje speciální školení. V některých případech však odborníci trvají na naplnění močového měchýře. Studie se provádí podle standardních požadavků 5. den cyklu po skončení menstruace, 7. den po nástupu menstruace. Pomáhá identifikovat patologie, diagnostikovat těhotenství. Ve zvláštních případech se během menstruace provádí externí ultrazvuk, aby se zjistily příčiny silného výboje. Specialista používá speciální lubrikant, který se nanáší na spodní část břicha. S pomocí senzoru přijímá obraz na obrazovce monitoru. 5. - 7. den cyklu je nutné provést ultrazvukové vyšetření.

 • Transvaginální interní skenování

Jedná se o nenahraditelnou metodu identifikace patologií a nemocí. Specialista vloží senzor do pochvy. Žena nepociťuje bolestivé pocity, ale je zde pocit nepohodlí. Transvaginální senzor je umístěn v těsné blízkosti dělohy, vaječníků a dalších genitálií, což vám umožňuje získat jasný obraz na obrazovce. Interní ultrazvuk provádějí odborníci k detekci časného těhotenství, pokud jiné metody neumožňují zohlednit jeho přítomnost. 5. až 7. den cyklu se doporučuje provést ultrazvukové vyšetření. Transvaginální skenování se neprovádí u panen, žen s krvácením z dělohy, těžkých období.

 • Transrektální skenování

Tato metoda vyšetření je extrémně vzácná, pokud není možné provést transvaginální vyšetření. Specialista vloží speciální senzor do konečníku. Ultrazvuk pánevních orgánů, dělohy se provádí v kterýkoli den cyklu podle indikací.

Pro jasnou diagnózu může odborník doporučit další vyšetřovací metody: hysterografii, Doppler.

 • Hysterografie

Diagnóza je založena na zavedení speciální látky do pochvy. Poté se provede obvyklý externí ultrazvuk. Doporučuje se provést vyšetření, pokud máte podezření na rakovinový nádor, děložní myomy.

 • Dopplerova ultrasonografie

Diagnostická metoda umožňuje určit rychlost průtoku krve v cévách, směr pohybu buněk. Dopplerova ultrasonografie poskytuje jasný obraz o průtoku krve do pánevních orgánů. Specialista jasně vidí stav endometria, patologické změny v děloze a další složky reprodukčního systému. Provádí se paralelně s gynekologickým ultrazvukem.

Přípravné činnosti

Diagnostika pomocí ultrazvuku nevyžaduje speciální přípravná opatření. Některé akce však mohou zlepšit kvalitu obrazu na obrazovce monitoru, což usnadní diagnostiku..

 1. 3 dny před datem ultrazvukového vyšetření se doporučuje vyloučit ze stravy potraviny, které způsobují zvýšenou produkci plynů. Roztažené střevo je překážkou při provádění plnohodnotné diagnózy během externího vyšetření dělohy a dalších pohlavních orgánů..
 2. Pokud nemůžete dodržovat speciální dietu, vypijte 2 dny před ultrazvukovou diagnostikou střeva, vypijte 3 tablety aktivního uhlí denně nebo užívejte přípravek Espumisan podle pokynů.
 3. V předvečer diagnózy byste měli vyčistit střeva - jít na toaletu. Pokud musíte provést diagnostiku ultrazvuku konečníku, musíte udělat klystýr.
 4. Externí ultrazvukové vyšetření by mělo být provedeno s plným močovým měchýřem. Je třeba pít čaj, kávu, minerální vodu půl hodiny před diagnózou. Tyto nápoje jsou močopudné a rychle naplní močový měchýř. Pokud má být provedena transvaginální diagnostika, měl by být močový měchýř naopak prázdný. Před ultrazvukovým vyšetřením stačí umýt.

Není třeba provádět žádné další přípravné postupy. Celý diagnostický postup trvá od 5 minut do půl hodiny. V tomto procesu jsou pořizovány snímky, počítač poskytuje informace o možných patologiích dělohy, endometria, dalších orgánů reprodukčního systému atd. Po stanovení diagnózy není třeba přijímat žádná opatření.

Základním pravidlem plnohodnotné studie je určitý den cyklu, správně zvolená metoda. Zbytek závisí na kvalifikaci lékaře, kvalitě vybavení. Pokud máte zdravotní problémy, nestojí za to čekat na správný den cyklu, musíte okamžitě jít na schůzku s gynekologem. Všechny další akce budou kontrolovány lékařem.

V který den cyklu se provádí gynekologický ultrazvuk?

Ultrazvukové vyšetření v porodnictví a gynekologii je jednou z nejinformativnějších a nejbezpečnějších metod vyšetření vnitřních pohlavních orgánů. Stejně jako u mnoha typů vyšetření je pro něj důležitý určitý druh přípravy. Proto je důležité pochopit, jak a kdy je lepší provést ultrazvukové vyšetření k identifikaci problémů v práci ženských pohlavních orgánů..

Diagnostické metody

Díky vysokofrekvenčním ultrazvukovým vlnám je možné získat spolehlivé informace o stavu a anatomii vnitřních pohlavních orgánů. Pomocí ultrazvuku můžete v reálném čase vyhodnotit studované orgány, zkontrolovat průtok krve v cévách. Doba trvání procedury je krátká.

Vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvuku umožňuje posoudit stav a stav dělohy, vejcovodů a vaječníků. Tato studie se provádí s fibroidy, cystami, zánětlivými onemocněními a jinými patologiemi pánevních orgánů. Ultrazvuk se provádí třemi způsoby:

 • Transvaginální vyšetření. Ultrazvukové vyšetření vagíny pomůže co nejpřesněji diagnostikovat přítomnost genitální patologie. Díky zavedení speciálního senzoru uvnitř pochvy je zajištěna jasná vizualizace všech částí vyšetřované oblasti. Transvaginální vyšetření umožňuje postup, jako je folikulometrie, což je metoda provádění ultrazvuku vaječníků u žen. Je možné posoudit stupeň zrání folikulů ve vaječnících. Vzhledem k fyziologickým charakteristikám ženského reprodukčního systému nezapomeňte s lékařem prodiskutovat, v který den stojí za to zákrok provést. K diagnostice neplodnosti lze použít transvaginální metodu k hodnocení průchodnosti dělohy nebo, jak se jim také říká, vejcovodů.
 • Transabdominální vyšetření se provádí vedením senzoru podél povrchu přední břišní stěny, to znamená neinvazivně, bez vniknutí senzoru do těla pacienta. U této metody je povoleno ultrazvukové vyšetření během menstruace.
 • Transrektální vyšetření, které je alternativou k transvaginálnímu vyšetření, lze provést u panen zavedením sondy do konečníku.

Indikace pro

Profylaktické gynekologické vyšetření se doporučuje alespoň jednou ročně všem ženám, může se zvýšit frekvence vyšetření na přítomnost chronických onemocnění, jako jsou myomy nebo cysty. Gynekolog může také předepsat neplánované a někdy nouzové vyšetření, pokud má pacientka následující příznaky:

 • Bolestivá menstruace;
 • Zpožděná nebo chybějící menstruace (amenorea);
 • Nepravidelná menstruace (selhání cyklu, pokud je mezi obdobími méně než 20 a více než 35 dnů);
 • Náhlé krvácení nebo krvácení mezi obdobími;
 • Bolest při pohlavním styku;
 • Podezřelý vaginální výtok;
 • Atypické zvětšení dělohy, které je detekováno při vyšetření dělohy v zrcadlech nebo při obouručním vyšetření;
 • Těhotenství;
 • Neplodnost.

Optimální načasování

Pokud se ponoříte do fyziologických charakteristik ženského těla, můžete nezávisle zjistit, v který den menstruačního cyklu provést gynekologický ultrazvuk. Příznivý čas pro ultrazvukové vyšetření je prvních 3–5 dní po menstruaci, počítáno od prvního dne nástupu menstruace. Nedoporučuje se však provádět studii později než 8-10 dní menstruačního cyklu. Jmenování gynekologického ultrazvuku výhradně v první fázi menstruačního cyklu není velmi náhoda..

To je způsobeno skutečností, že během této doby má sliznice dělohy, takzvané endometrium, minimální hustotu. A se sníženou vrstvou endometria lze snadno vizualizovat takové patologie děložní dutiny, jako jsou fibroidy, hyperplazie, cysty a polypy. Pouze kvalifikovaný odborník proto může správně nastavit datum ultrazvuku.

Ve druhé fázi menstruačního cyklu dochází k výraznému zesílení endometria, proto v jeho vrstvách mohou být skryté nejmenší patologie, které v daném časovém období zůstanou bez povšimnutí.

Je pozoruhodné, že v období od střední a ve druhé fázi menstruačního cyklu se ve vaječnících mohou střídavě tvořit malé cysty o průměru asi 2 cm. Je to zpravidla buď folikul, který by měl v blízké budoucnosti ovulovat, nebo druh cysty žlutého tělíska, která se tvoří na místě prasklý folikul a může přežít až dva týdny. Obě formace jsou fyziologické struktury charakteristické pro ženské tělo. Proto při provádění ultrazvukového skenování v této fázi může být pro gynekology obtížné určit, jakou strukturu mají tyto formace..

Indikací pro ultrazvukové vyšetření před menstruací je diagnóza tvorby a vývoje folikulu, aby se zjistila fáze ovulace, která proběhla. Obvykle se tento postup provádí k vyšetření a léčbě žen s neplodností nebo při přípravě na oplodnění in vitro (IVF).

Ultrazvuk dělohy a přívěsků, stejně jako vajíčkovodů, musí být proveden ve výše uvedených termínech, konkrétně 6-8. Den menstruačního cyklu. Existují však okolnosti, za kterých lékař potřebuje posoudit funkčnost vaječníků, a to vývoj folikulu a následnou tvorbu žlutého tělíska. V takových případech vyvstává otázka, kdy je lepší udělat ultrazvuk vaječníků. Je třeba poznamenat, že toto vyšetření by mělo být prováděno několikrát během celého menstruačního cyklu, například poprvé v 8. - 11. den cyklu, podruhé v 15. - 18. den a potřetí v 23. - 25. den.

Pokud si pacientka, která se poradila s gynekologem, stěžuje na bolest v dolní třetině břicha, výtok hnisavé povahy nebo nadměrně silnou menstruaci, pak v který den cyklu není nutné provádět ultrazvuk. Se zpožděním menstruace se postup provádí při léčbě, aby se vyloučily závažné patologické procesy.

Ultrazvukové vyšetření během menstruace

Mnoho pacientů si před návštěvou lékaře klade otázku, zda je možné během menstruace provést ultrazvukové vyšetření. Odpověď na tuto otázku je poměrně nejednoznačná. Nedoporučuje se provádět rutinní vyšetření v přítomnosti krvavého výtoku, protože to může u ženy způsobit další nepohodlí a bolestivost a stávající krev v děloze může vyšetření výrazně zkomplikovat, narušit kontrolu a nedostatečně informovat o postupu. Obecně to není kontraindikace a při menstruaci lze provést ultrazvukové vyšetření, například v případě nouze.

Běžné nemoci

Výsledkem studie je zjištění mnoha nemocí, například:

 1. Myom dělohy je novotvar ve svalové vrstvě dělohy benigní povahy. Použití ultrazvuku pro myomy je povinnou diagnostickou metodou. Toto onemocnění je charakterizováno příznaky, které závisí na velikosti novotvaru a jeho umístění: periodická bolest v dolní části břicha, prodloužená menstruace a děložní krvácení uprostřed cyklu. Na monitoru je za přítomnosti fibroidů zaznamenáno zvýšení objemu dělohy a tvorba myomatózního uzlíku. Ultrazvuk děložních fibroidů dokáže detekovat i malé uzliny o průměru až 1 cm.
 2. Endometriotické polypy jsou nerovnoměrný růst vnitřní výstelky dělohy. Toto onemocnění je nejčastěji asymptomatické a hlavním výzkumem je v tomto případě ultrazvuk. Někdy existují oddělené patologické příznaky ve formě neplodnosti nebo krvavého špinění uprostřed menstruačního cyklu.
 3. Endometrióza je patologický proces růstu vnitřní sliznice těla dělohy lemující jeho dutinu (endometrium). Onemocnění je charakterizováno extrémně bolestivými obdobími, nepříjemným zápachem vaginálního výtoku a krvácením uprostřed cyklu. Ultrazvukové vyšetření na endometriózu, na rozdíl od ultrazvuku děložních myomů, není spolehlivou vyšetřovací metodou, ale přispívá ke stanovení dalších diagnostických opatření pro stanovení diagnózy.
 4. Ovariální cysty jsou kulaté útvary naplněné tekutinou a umístěné ve vaječníkové dutině. Mezi běžné příznaky patří menstruační nepravidelnosti, bolesti v podbřišku a neplodnost. Za přítomnosti tohoto onemocnění lze provést ultrazvukové vyšetření i během menstruace..

Příprava na výzkum

Navzdory skutečnosti, že pacient může podstoupit vyšetření na vlastní žádost, stále stojí za to konzultovat s lékařem, který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk.

Před zákrokem byste měli vyprázdnit močový měchýř, svléknout se do pasu a lehnout si na gauč. Před transvaginálním vyšetřením lékař nasadí speciální nástavec na transvaginální sondu a ošetří jej gelem, který zlepšuje přenos ultrazvukových vln. Po vložení senzoru nedojde k žádnému nepohodlí.

Díky ultrazvuku se výrazně zvýšila úroveň diagnostiky gynekologických onemocnění, zvýšil se počet přesných a včasných diagnóz. Pouze ošetřující gynekolog může s jistotou říci, který den stojí za to udělat ultrazvuk dělohy. Při dodržení doporučení pro ultrazvukové gynekologické vyšetření s přihlédnutím k menstruačnímu cyklu bude lékař schopen správně a přesně diagnostikovat a zahájit včasnou léčbu.

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen

Ultrazvukové vyšetření je jednou z nejpohodlnějších a nejpřesnějších diagnostických metod a je také naprosto neškodné. V gynekologii je ultrazvuk pánevních orgánů u žen důležitým diagnostickým nástrojem při identifikaci problémů s těmito orgány. Proto, aby se sledoval zdravotní stav, se každé ženě doporučuje provádět ultrazvuk pánevních orgánů 1-2krát ročně bez patologie. S ním můžete vidět a vyhodnotit stav těla dělohy, děložního čípku, vaječníků, vejcovodů (s jejich patologií) a okolních orgánů. Během procedury se měří velikosti všech orgánů dostupných k vyšetření, hodnotí se jejich struktura a shoda s fází menstruačního cyklu.

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen vám umožňuje diagnostikovat téměř celou škálu možných gynekologických problémů:

 • zánětlivé onemocnění pohlavních orgánů
 • endometriální patologie, včetně endometritidy, polypů, hyperplazie
 • myom
 • ovariální nádory a cysty
 • sledovat růst folikulů při plánování těhotenství.

V jakých případech je to naléhavé udělat?

 • Nepohodlí nebo bolest v dolní části břicha
 • Prolomení cyklu
 • Krvácející

Kdy je nejlepší čas projít?

Gynekologické se nejlépe provádí 4–5 dní po nástupu menstruace, nejpozději však 7–10 dní cyklu, pokud počítáte od nástupu menstruace od prvního dne.

Pacienti se ptají, proč je lepší provádět gynekologický ultrazvuk v první fázi menstruačního cyklu. Je to jednoduché: během tohoto období je endometrium, což je sliznice lemující vnitřek dělohy, dostatečně tenké. V přítomnosti jakýchkoli patologií děložní dutiny nebo endometria, například fibroidů, hyperplazie, polypů, je snazší je vyšetřit na ultrazvuku s tenkým endometriem než s tlustým. Endometrium ve druhé fázi cyklu zesiluje a malé polypy se mohou skrývat ve své tloušťce a zůstávají bez povšimnutí.

V první polovině cyklu začíná v jednom z vaječníků dozrávat folikul, což vysvětluje výskyt cyst o průměru 2–3 cm. Tyto cysty jsou normální fyziologické struktury. S patologií mohou nastat cysty a další patologické formace vaječníků - v tomto případě je nutné pozorování dynamiky. Indikace pro provádění ve střední nebo ve druhé polovině menstruačního cyklu jsou pozorování zrání folikulů, aby se potvrdila skutečnost, že došlo k ovulaci. Tato studie je určena pro ženy, které navštěvují specialistu na neplodnost.

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen lze provést:

 • Transabdominální - přes přední břišní stěnu (s plným močovým měchýřem);
 • Transvaginální (vaginou bez plnění močového měchýře).

Transabdominální vyšetření zahrnuje vyšetření dolní části břicha. Takové vyšetření se provádí spíše pro obecné vyšetření malé pánve než pro podrobnou studii a umožňuje detekovat velké nádorové útvary malé pánve, které se rozšířily do břišní dutiny, což nelze vždy vidět transvaginálním ultrazvukem. Při transabdominálním zákroku se na kůži dolní části břicha aplikuje malé množství kontaktního gelu a poté se provede vyšetření pomocí ultrazvukové sondy. Gel pomáhá zlepšit kontakt mezi sondou a pokožkou.

Transvaginální. V tomto případě je senzor umístěn do pochvy. Transvaginální vám umožní podrobněji vizualizovat ženské pohlavní orgány a odhalit sebemenší změny. Při provádění transvaginálních vejcovodů jsou děloha a vaječníky podrobnější. Transvaginální ultrazvuk zvyšuje schopnost lékařů diagnostikovat různá onemocnění pánevních orgánů, zejména v raných stadiích, kdy jsou změny slabé. V některých případech jsou pro stanovení diagnózy zapotřebí další studie, například kolposkopie děložního čípku. Včasné odhalení onemocnění ženských pohlavních orgánů vám umožní zahájit včasnou léčbu, zabránit rozvoji komplikací a chránit zdraví pacientů. V obou případech je před ultrazvukovým vyšetřením nutný pohyb střev.

Ultrazvuková místnost v estetickém centru Komilfo je vybavena nejmodernějším zařízením třídy expert - Toshiba Aplio 500, které má bezkonkurenční úroveň vizualizace, což zajišťuje přesnost klinických dat a diagnostickou spolehlivost.

Výhody odborné třídy TOSHIBA Aplio 500:

 • Technologie Fly Thru, která vytváří novou perspektivu 4D ultrazvuku, a to pohled zevnitř. Snímky získané touto technologií jsou na rozdíl od všeho, co dříve existovalo ve světě ultrazvuku. Představuje zcela novou metodu zpracování ultrazvukových obrazů a jedinečný způsob prohlížení struktur v těle;
 • vynikající kvalita vykreslení;
 • vysoká úroveň detailů a přesnější diagnostika;
 • pokročilé senzory, které poskytují vysokou kvalitu obrazu a možnost použití pro širokou škálu ultrazvukových diagnostických studií;
 • výkonná a vysoce citlivá Dopplerova jednotka, která vám umožní posoudit přívod krve do celého orgánu a určit jeho strukturu. Například v gynekologii takové zařízení umožňuje určit kvalitativní ukazatele přívodu krve do endometria při zkoumání připravenosti těla na těhotenství..

Informace o nákladech na TOSHIBA Aplio 500 najdete zde.

Zaregistrujte se k postupu telefonicky 220-97-27

Kdy je lepší udělat ultrazvuk po menstruaci. Ultrazvuk v gynekologii: jak se připravit, jaký den cyklu dělat

Ultrazvuk pánve u žen: kdy a v který den cyklu se doporučuje udělat - uzi.one

Mnoho lidí se zajímá o to, jak probíhá ultrazvuk malé pánve u žen, v jaký den cyklu provést vyšetření a zda existují nějaké kontraindikace pro jeho provedení.

V gynekologii je takové vyšetření základní, to znamená, že jeho výsledky jsou základní ve vztahu k ostatním diagnostickým postupům..

Jaké vlastnosti má ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, co je na něm vidět, jaké choroby jsou diagnostikovány?

Jaká je tato diagnostická metoda?

Dnes je stanovení přítomnosti nemocí u člověka pomocí ultrazvuku nejmodernější a nejpřesnější metodou výzkumu. Používá se téměř ve všech oblastech medicíny, gynekologie, porodnictví není výjimkou..

Tato metoda je založena na principu echolokace zvuku (ultrazvuk je mechanické vibrace vysoké frekvence a lidské ucho je nezachytí). Odráží se od tkání a tělních dutin různými způsoby. Všechny tyto procesy se zobrazují na obrazovce a lékař je interpretuje jako různé stavy vnitřních orgánů a tkání..

Senzor zařízení může současně vysílat a přijímat vlny. Většinou je to však v režimu příjmu. Pacienti se nemusí obávat, že by takové záření bylo zdraví škodlivé.

Navíc po několik desetiletí používání diagnostiky nebyl zaznamenán jediný případ škodlivých účinků a vývoje patologií z vyšetření. Jakákoli tvrzení, že ultrazvuková diagnostika je zdraví škodlivá, jsou neopodstatněná..

Metody průzkumu

Moderní metody provádění takové diagnostiky zcela eliminují bolest a nepohodlí. Ultrazvuk pánevních orgánů je nezbytný pro všechny ženy s podezřením na mnoho onemocnění reprodukční sféry.

Používají se následující metody ultrazvukové diagnostiky:

 1. Transabdominální vyšetření. Orgány v malé pánvi jsou vyšetřovány přes břišní stěnu, zatímco sonolog vede snímač po břišní kůži, což umožňuje získat informace o stavu konkrétního orgánu. Během procedury musí být močový měchýř plný. Během studie může lékař určit strukturní rysy a strukturu vnitřních pohlavních orgánů, zaznamenat odchylky v nich, vyvíjet formace.
 2. Při transvaginálním ultrazvuku se provádí gynekologické vyšetření pomocí speciálního senzoru zavedeného do vagíny ženy. Tato diagnostická metoda umožňuje podrobněji posoudit strukturu vyšetřovaných orgánů a určit jejich velikost.
 3. V kombinované diagnostice se transabdominální diagnostika nejprve provádí s plným močovým měchýřem. Po vyprázdnění lékař provede transvaginální vyšetření.
 4. Pro transrektální vyšetření se do konečníku ženy vloží ultrazvuková sonda. Metoda se používá v případech, kdy pacient ještě není sexuálně aktivní.

Indikace pro vyšetření

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen je indikován v následujících případech:

 1. Včasná diagnóza těhotenství.
 2. Jakákoli porušení měsíčního cyklu (zpoždění, dřívější nástup menstruace, přítomnost krvácení ve dnech, kdy by nemělo být, absence menstruace, výtok v podbřišku různého obsahu a původu, nesouvisející s menstruací).
 3. Zánětlivé gynekologické patologie.
 4. Benigní a maligní patologie ženských pohlavních orgánů.
 5. Diagnóza salpingo-ooforitidy, endometriózy, ovariálních cyst.
 6. Včasná diagnostika myomů.
 7. Monitorování folikulárního aparátu.
 8. Diagnóza neplodnosti a komplexní léčba tohoto onemocnění.
 9. Užívání ženy s antikoncepčními, hormonálními léky.
 10. Přítomnost nitroděložního tělíska (ultrazvuk se provádí za účelem kontroly polohy antikoncepce a sledování účinnosti antikoncepce).
 11. Diagnostika příčin poruch močení, nemocí močové trubice a dalších urologických patologií.

Kdy a jak se provádí ultrazvuk šourku?

Kdy provést vyšetření

Kdy je nejlepší udělat ultrazvuk? Ne všichni lékaři často varují své pacienty, že v určitých dnech cyklu je nutné jít na ultrazvukové vyšetření. Nejlepší je provést ultrazvuk mezi 5 a 7 dny.

To je způsobeno skutečností, že po skončení menstruace lze strukturní vlastnosti dělohy snáze určit. To souvisí s ranou fází šíření. V tomto stavu můžete vidět polyp, hyperplazii, určit přesnou velikost nádorových uzlin. V tuto chvíli je možné přesně vyloučit přítomnost funkční cysty u pacienta..

Po ovulaci se struktura výstelky dělohy významně mění a uvolňuje se. Za takových podmínek si lékař nemůže všimnout novotvarů v děložní dutině, zvláště pokud jsou v raných fázích jejich vývoje. V tuto chvíli lze diagnostikovat funkční cysty, které nevyžadují léčbu, protože zmizí s nástupem menstruace.

Je lepší udělat ultrazvuk na začátku cyklu, v takovém případě je možné přesně diagnostikovat existující patologie.

Ženy se zajímají o to, zda je možné provést takový průzkum během menstruace? To není zakázáno a v některých případech může lékař předepsat vyšetření po dobu 2-4 dnů. Právě v této době je výtok krve hojný..

Tento typ ultrazvuku je předepsán pacientům, kteří se připravují na mimotělní vyšetření..

Pokud je ultrazvukové vyšetření provedeno během několika dní po skončení menstruace, budou jeho výsledky přesnější. A pro sledování procesu tvorby folikulů se provádí druhý ultrazvuk 5., 7., 9., 14. a 17. den cyklu. V závislosti na délce měsíčního cyklu může dojít k posunům v indikovaném načasování.

Co ukazuje průzkum

Na základě toho, co lékař vidí na obrázku, je učiněn závěr a je provedena konečná diagnóza. Sonolog definuje:

 • poloha a struktura dělohy, její velikost, tloušťka stěny;
 • přítomnost folikulů a jejich velikost;
 • přítomnost cizích útvarů v děloze a vaječnících;
 • přítomnost cizích předmětů v tlustém střevě a močovém měchýři;
 • další diagnostické důležité znaky, podle toho, který orgán je vyšetřován.

Odchylky od normy ultrazvuku naznačují přítomnost poruch v těle. Zde jsou některé příznaky patologií, které jsou viditelné na ultrazvuku:

 • zesílení vejcovodu (to znamená, že žena má vysoké riziko rozvoje onkologického procesu);
 • pokud jsou viditelné kulaté nebo oválné předměty, pak jsou to s největší pravděpodobností cysty, myomy;
 • pokud se děloha zmenšuje a vaječníky se naopak zvětšují, může to znamenat, že žena má polycystické onemocnění;
 • změny v echogenicitě naznačují přítomnost děložních fibroidů nebo endometriózu.

Sonolog nemůže stanovit přesnou diagnózu. To vyžaduje konzultaci s úzkým odborníkem. Celý přepis ultrazvukového vyšetření je zaznamenán do protokolu. Na jeho základě učiní lékař hlavní závěr a stanoví diagnózu. Je možné zaznamenat celý diagnostický proces na disk, který se používá k objasnění diagnózy v pochybných případech.

Hlavní ultrazvukové indikátory normy

Bude zajímavé a užitečné pro ženy znát míru indikátorů vyšetření pánevních orgánů:

 1. Děloha je obvykle umístěna ve středu pánve, blíže k její přední stěně. Pokud je provedeno podélné skenování, pak má orgán hruškovitý tvar, a pokud je příčný, má vejčitý tvar. Normálně má děloha průměrnou echogenicitu. Vnitřní struktura dělohy je homogenní, má bodové a čárové objekty. Velikost asi 5,2 cm, tloušťka těla - 3,8 cm, šířka - 5 cm.
 2. Vaječník nelze vždy vizualizovat. Obvykle je oválný se střední echogenicitou. Uvnitř jsou bodové echo-negativní skvrny.
 3. Vagina vypadá jako trubicovitý předmět, který se připojuje k děložnímu čípku. Pokud byl sken příčný, pak má vzhled ve tvaru vejce. Normálně je tloušťka vaginální stěny 3 až 4 mm.
 4. Ultrazvukové příznaky endometria se mění s měsíčním cyklem. Při sestavování protokolu se bere v úvahu den, kdy byl ultrazvuk proveden.

Jak se provádí screeningový ultrazvuk??

Pokud jsou při ultrazvukovém vyšetření viditelné jiné předměty, některé orgány mění svou echogenicitu, tloušťku a další parametry, pak to naznačuje přítomnost určitých patologií v těle ženy.

V případě pochybných výsledků musí žena udělat další vyšetření. Nejčastěji může být pacient odeslán na MRI nebo počítačovou tomografii.

V některých případech může být indikován druhý ultrazvuk.

Příprava na diagnózu

Přesnost a účinnost diagnostického postupu závisí na tom, v který den cyklu se má provést ultrazvuk pánve. Bude však nepřesné, pokud se na to pacient řádně nepřipraví..

Již několik dní před ultrazvukem je nutné změnit stravu a vyloučit vlákninu, luštěniny a jakékoli jiné potraviny, které způsobují zvýšenou tvorbu plynů. Doporučuje se upozornit lékaře na rentgenové procedury s použitím baria jako radioprůhledné látky, pokud byly provedeny před ultrazvukem. Někdy může významně ovlivnit diagnostické výsledky..

Příprava před zkouškou zahrnuje následující činnosti:

 1. Před provedením transabdominálního ultrazvuku musí být močový měchýř naplněn. Přibližně 1 hodinu před diagnózou musíte vypít asi 1 litr vody.
 2. Před transvaginálním vyšetřením vyprázdněte močový měchýř..
 3. Před screeningem neexistují žádná speciální doporučení pro přípravu ženy na ultrazvukové vyšetření.

Pokud se vyskytnou problémy s trávením, starosti se zácpou, je nutné užít Mezim, Espumisan. Při zvýšené produkci plynu se doporučuje užívat několik tablet aktivního uhlí. V den vyšetření pánevním ultrazvukem je nejlepší nejíst 10 hodin před zákrokem. To poskytne přesné výsledky vyšetření..

Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů je bezpečná a přesná diagnostická metoda, dnes je to přesnější a účinnější léčba..

Aby to však bylo přesné a lékař mohl stanovit správnou diagnózu, musíte se na to připravit. Nesprávná příprava na tak důležitý postup zkresluje výsledky a lékař nebude přesně určovat stav vyšetřovaných orgánů..

To zase povede k nesprávnému zacházení a dalším následkům..

V který den cyklu se provádí gynekologický ultrazvuk?

Ultrazvukové vyšetření v porodnictví a gynekologii je jednou z nejinformativnějších a nejbezpečnějších metod vyšetření vnitřních pohlavních orgánů. Stejně jako u mnoha typů vyšetření je pro něj důležitý určitý druh přípravy. Proto je důležité pochopit, jak a kdy je lepší provést ultrazvukové vyšetření k identifikaci problémů v práci ženských pohlavních orgánů..

Diagnostické metody

Díky vysokofrekvenčním ultrazvukovým vlnám je možné získat spolehlivé informace o stavu a anatomii vnitřních pohlavních orgánů. Pomocí ultrazvuku můžete v reálném čase vyhodnotit studované orgány, zkontrolovat průtok krve v cévách. Doba trvání procedury je krátká.

Vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvuku umožňuje posoudit stav a stav dělohy, vejcovodů a vaječníků. Tato studie se provádí s fibroidy, cystami, zánětlivými onemocněními a jinými patologiemi pánevních orgánů. Ultrazvuk se provádí třemi způsoby:

 • Transvaginální vyšetření. Ultrazvukové vyšetření vagíny pomůže co nejpřesněji diagnostikovat přítomnost genitální patologie. Díky zavedení speciálního senzoru uvnitř pochvy je zajištěna jasná vizualizace všech částí vyšetřované oblasti. Transvaginální vyšetření umožňuje postup, jako je folikulometrie, což je metoda provádění ultrazvuku vaječníků u žen. Je možné posoudit stupeň zrání folikulů ve vaječnících. Vzhledem k fyziologickým charakteristikám ženského reprodukčního systému nezapomeňte s lékařem prodiskutovat, v který den stojí za to zákrok provést. K diagnostice neplodnosti lze použít transvaginální metodu k hodnocení průchodnosti dělohy nebo, jak se jim také říká, vejcovodů.
 • Transabdominální vyšetření se provádí vedením senzoru podél povrchu přední břišní stěny, to znamená neinvazivně, bez vniknutí senzoru do těla pacienta. U této metody je povoleno ultrazvukové vyšetření během menstruace.
 • Transrektální vyšetření, které je alternativou k transvaginálnímu vyšetření, lze provést u panen zavedením sondy do konečníku.

Gynekologické ultrazvukové metody

Indikace pro

Profylaktické gynekologické vyšetření se doporučuje alespoň jednou ročně všem ženám, může se zvýšit frekvence vyšetření na přítomnost chronických onemocnění, jako jsou myomy nebo cysty. Gynekolog může také předepsat neplánované a někdy nouzové vyšetření, pokud má pacientka následující příznaky:

 • Bolestivá menstruace;
 • Zpožděná nebo chybějící menstruace (amenorea);
 • Nepravidelná menstruace (selhání cyklu, pokud je mezi obdobími méně než 20 a více než 35 dnů);
 • Náhlé krvácení nebo krvácení mezi obdobími;
 • Bolest při pohlavním styku;
 • Podezřelý vaginální výtok;
 • Atypické zvětšení dělohy, které je detekováno při vyšetření dělohy v zrcadlech nebo při obouručním vyšetření;
 • Těhotenství;
 • Neplodnost.

Optimální načasování

Pokud se ponoříte do fyziologických charakteristik ženského těla, můžete nezávisle zjistit, v který den menstruačního cyklu provést gynekologický ultrazvuk.

Příznivý čas pro ultrazvukové vyšetření je prvních 3–5 dní po menstruaci, počítáno od prvního dne nástupu menstruace. Nedoporučuje se však provádět studii později než 8-10 dní menstruačního cyklu..

Jmenování gynekologického ultrazvuku výhradně v první fázi menstruačního cyklu není velmi náhoda..

To je způsobeno skutečností, že během této doby má sliznice dělohy, takzvané endometrium, minimální hustotu. A se sníženou vrstvou endometria lze snadno vizualizovat takové patologie děložní dutiny, jako jsou fibroidy, hyperplazie, cysty a polypy. Pouze kvalifikovaný odborník proto může správně nastavit datum ultrazvuku.

Ve druhé fázi menstruačního cyklu dochází k výraznému zesílení endometria, proto v jeho vrstvách mohou být skryté nejmenší patologie, které v daném časovém období zůstanou bez povšimnutí.

Je pozoruhodné, že v období od střední a ve druhé fázi menstruačního cyklu se ve vaječnících mohou střídavě tvořit malé cysty o průměru asi 2 cm..

Je pravidlem, že se jedná buď o folikul, který by měl v blízké budoucnosti ovulovat, nebo o druh cysty žlutého tělíska, které se tvoří v místě prasknutí folikulu a může trvat až dva týdny.

Obě formace jsou fyziologické struktury charakteristické pro ženské tělo. Proto při provádění ultrazvukového skenování v této fázi může být pro gynekology obtížné určit, jakou strukturu mají tyto formace..

Indikací pro ultrazvukové vyšetření před menstruací je diagnóza tvorby a vývoje folikulu, aby se zjistila fáze ovulace, která proběhla. Obvykle se tento postup provádí k vyšetření a léčbě žen s neplodností nebo při přípravě na oplodnění in vitro (IVF).

Ultrazvuk dělohy a přívěsků, stejně jako vejcovodů, musí být proveden ve výše uvedených termínech, konkrétně v 6-8. Den menstruačního cyklu.

Existují však okolnosti, za kterých lékař potřebuje posoudit funkčnost vaječníků, a to vývoj folikulu a následnou tvorbu žlutého tělíska. V takových případech vyvstává otázka, kdy je lepší udělat ultrazvuk vaječníků.

Je třeba poznamenat, že toto vyšetření by mělo být prováděno několikrát během celého menstruačního cyklu, například poprvé v 8. - 11. den cyklu, podruhé v 15. - 18. den a potřetí v 23. - 25. den.

Pokud si pacientka, která se poradila s gynekologem, stěžuje na bolest v dolní třetině břicha, výtok hnisavé povahy nebo nadměrně silnou menstruaci, pak v který den cyklu není nutné provádět ultrazvuk. Se zpožděním menstruace se postup provádí při léčbě, aby se vyloučily závažné patologické procesy.

Ultrazvukový diagnostický přístroj

Ultrazvukové vyšetření během menstruace

Mnoho pacientů si před návštěvou lékaře klade otázku, zda je možné během menstruace provést ultrazvukové vyšetření. Odpověď na tuto otázku je poměrně nejednoznačná..

Nedoporučuje se provádět rutinní vyšetření v přítomnosti krvavého výtoku, protože to může u ženy způsobit další nepohodlí a bolestivost a stávající krev v děloze může vyšetření výrazně zkomplikovat, narušit kontrolu a nedostatečně informovat o postupu. Obecně to není kontraindikace a při menstruaci lze provést ultrazvukové vyšetření, například v případě nouze.

Běžné nemoci

Výsledkem studie je zjištění mnoha nemocí, například:

 1. Myom dělohy je novotvar ve svalové vrstvě dělohy benigní povahy. Použití ultrazvuku pro myomy je povinnou diagnostickou metodou. Toto onemocnění je charakterizováno příznaky, které závisí na velikosti novotvaru a jeho umístění: periodická bolest v dolní části břicha, prodloužená menstruace a děložní krvácení uprostřed cyklu. Na monitoru je za přítomnosti fibroidů zaznamenáno zvýšení objemu dělohy a tvorba myomatózního uzlíku. Ultrazvuk děložních fibroidů dokáže detekovat i malé uzliny o průměru až 1 cm.
 2. Endometriotické polypy jsou nerovnoměrný růst vnitřní výstelky dělohy. Toto onemocnění je nejčastěji asymptomatické a hlavním výzkumem je v tomto případě ultrazvuk. Někdy existují oddělené patologické příznaky ve formě neplodnosti nebo krvavého špinění uprostřed menstruačního cyklu.
 3. Endometrióza je patologický proces růstu vnitřní sliznice těla dělohy lemující jeho dutinu (endometrium). Onemocnění je charakterizováno extrémně bolestivými obdobími, nepříjemným zápachem vaginálního výtoku a krvácením uprostřed cyklu. Ultrazvukové vyšetření na endometriózu, na rozdíl od ultrazvuku děložních myomů, není spolehlivou vyšetřovací metodou, ale přispívá ke stanovení dalších diagnostických opatření pro stanovení diagnózy.
 4. Ovariální cysty jsou kulaté útvary naplněné tekutinou a umístěné ve vaječníkové dutině. Mezi běžné příznaky patří menstruační nepravidelnosti, bolesti v podbřišku a neplodnost. Za přítomnosti tohoto onemocnění lze provést ultrazvukové vyšetření i během menstruace..

Příprava na výzkum

Navzdory skutečnosti, že pacient může podstoupit vyšetření na vlastní žádost, stále stojí za to konzultovat s lékařem, který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk.

Před zákrokem byste měli vyprázdnit močový měchýř, svléknout se do pasu a lehnout si na gauč. Před transvaginálním vyšetřením lékař nasadí speciální nástavec na transvaginální sondu a ošetří jej gelem, který zlepšuje přenos ultrazvukových vln. Po vložení senzoru nedojde k žádnému nepohodlí.

Díky ultrazvuku se výrazně zlepšila úroveň diagnostiky gynekologických onemocnění, zvýšil se počet přesných a včasných diagnóz.

Pouze ošetřující gynekolog může s jistotou říci, který den stojí za to udělat ultrazvuk dělohy.

Při dodržení doporučení pro ultrazvukové gynekologické vyšetření s přihlédnutím k menstruačnímu cyklu bude lékař schopen správně a přesně diagnostikovat a zahájit včasnou léčbu.

Ultrazvuk po menstruaci - kdy provést, proč existují omezení

Ultrazvuk po menstruaci se provádí za účelem diagnostiky patologických stavů v pánevních orgánech, stanovení struktury, tvaru, polohy dělohy, stavu vaječníků, přívěsků a dalších orgánů urogenitálního systému. Neexistují žádné kontraindikace pro použití diagnostické metody, existuje však omezení ve dnech měsíčního cyklu.

V jaký den po menstruaci je třeba provést ultrazvukové vyšetření, aby se dosáhlo co nejpřesnější diagnózy? První ultrazvukové vyšetření se provádí v kterýkoli den menstruačního cyklu, s výjimkou menstruace. Následné gynekologické vyšetření se doporučuje 5. den cyklu po ukončení menstruace nebo 7. den po nástupu menstruace.

Odborníci doporučují provést ultrazvuk reprodukčního systému nejpozději do 10 dnů měsíčního cyklu. Jaký je důvod těchto omezení?

 • Ultrazvuk dělohy
 • Důvody omezení
 • Druhy
 • Přípravné činnosti

Ultrazvuk dělohy

Ultrazvukové vyšetření dělohy se provádí za účelem prevence gynekologických onemocnění spojených s poruchami endometria s podezřením na patologii v pohlavním orgánu.

Indikace pro ultrazvukové skenování je:

 • porušení menstruačního cyklu;
 • absence menstruace po dlouhou dobu;
 • neplodnost;
 • menopauza;
 • bohatá menstruace;
 • výskyt krve mezi obdobími;
 • přítomnost bolesti v dolní části břicha.

Na základě vyšetření specialisté identifikují:

 • hyperplazie sliznice;
 • salpingitida;
 • děložní myomy;
 • polycystický vaječník;
 • rakovinový nádor;
 • zánět pohlavních orgánů;
 • endometrióza;
 • patologie děložního čípku;
 • těhotenství;
 • benigní nádor na vaječnících.

Gynekologická diagnostika se provádí pomocí několika typů ultrazvukového vyšetření.

Důvody omezení

Odborníci předepisují ultrazvuk dělohy v první fázi menstruačního cyklu. Důvod je triviální. Během tohoto období je vrstva endometria, která pokrývá vnitřní část dělohy, co nejtenčí.

Můžete dobře vidět stav orgánu, zaznamenat patologii, určit trend vývoje endometria. Ve druhé fázi cyklu dosahuje vrstva endometria dělohy působivou tloušťku.

Chcete-li uvažovat o cystě, další neoplazmy jsou jednoduše nemožné, protože jsou skryty za vrstvou endometria.

Druhým důvodem pro gynekologické ultrazvukové vyšetření v určité dny cyklu je zrání vajíčka. Na jednom z vaječníků se tvoří folikul ve formě cysty. Dosahuje velikosti 3 cm. Jde o normální přirozený proces, který není patologií.

Za tím se ale mohou skrývat zdravotní problémy. Protože je obtížné odlišit patologickou cystu od normálního zrání vajíčka ve folikulu. Přirozená cysta zmizí, patologické pozůstatky.

Proto je na začátku dalšího cyklu velmi snadné jej diagnostikovat..

Indikace pro gynekologické ultrazvukové vyšetření uprostřed cyklu, na konci je pozorování zrání vajíčka, ovulace, aby se zjistily příčiny neplodnosti, problémy s koncepcí.

Diagnostika dělohy a dalších pohlavních orgánů se provádí 3 způsoby, vybranými na základě věku, indikací a stavu ženy.

 • Transabdominální externí skenování

Gynekologický ultrazvuk, který musí podstoupit každá žena po celý život. Používá se pro obecné gynekologické vyšetření. Ultrazvuk nevyžaduje speciální školení. V některých případech však odborníci trvají na naplnění močového měchýře.

Studie se provádí podle standardních požadavků 5. den cyklu po skončení menstruace, 7. den po nástupu menstruace. Pomáhá identifikovat patologie, diagnostikovat těhotenství. Ve zvláštních případech se během menstruace provádí externí ultrazvuk, aby se zjistily příčiny silného výboje. Specialista používá speciální lubrikant, který se nanáší na spodní část břicha.

S pomocí senzoru přijímá obraz na obrazovce monitoru. 5. - 7. den cyklu je nutné provést ultrazvukové vyšetření.

 • Transvaginální interní skenování

Jedná se o nenahraditelnou metodu identifikace patologií a nemocí. Specialista vloží senzor do pochvy. Žena nezažije bolestivé pocity, ale pocit nepohodlí je přítomen.

Transvaginální senzor je umístěn v těsné blízkosti dělohy, vaječníků a dalších genitálií, což vám umožňuje získat jasný obraz na obrazovce. Interní ultrazvuk provádějí odborníci k detekci časného těhotenství, pokud jiné metody neumožňují zohlednit jeho přítomnost.

5. až 7. den cyklu se doporučuje provést ultrazvukové vyšetření. Transvaginální skenování se neprovádí u panen, žen s krvácením z dělohy, těžkých období.

 • Transrektální skenování

Tato metoda vyšetření je extrémně vzácná, pokud není možné provést transvaginální vyšetření. Specialista vloží speciální senzor do konečníku. Ultrazvuk pánevních orgánů, dělohy se provádí v kterýkoli den cyklu podle indikací.

Pro jasnou diagnózu může odborník doporučit další vyšetřovací metody: hysterografii, Doppler.

Diagnóza je založena na zavedení speciální látky do pochvy. Poté se provede obvyklý externí ultrazvuk. Doporučuje se provést vyšetření, pokud máte podezření na rakovinový nádor, děložní myomy.

Diagnostická metoda umožňuje určit rychlost průtoku krve v cévách, směr pohybu buněk. Dopplerova ultrasonografie poskytuje jasný obraz o průtoku krve do pánevních orgánů. Specialista jasně vidí stav endometria, patologické změny v děloze a další složky reprodukčního systému. Provádí se paralelně s gynekologickým ultrazvukem.

Přípravné činnosti

Diagnostika pomocí ultrazvuku nevyžaduje speciální přípravná opatření. Některé akce však mohou zlepšit kvalitu obrazu na obrazovce monitoru, což usnadní diagnostiku..

 1. 3 dny před datem ultrazvukového vyšetření se doporučuje vyloučit ze stravy potraviny, které způsobují zvýšenou produkci plynů. Roztažené střevo je překážkou při provádění plnohodnotné diagnózy během externího vyšetření dělohy a dalších pohlavních orgánů..
 2. Pokud nemůžete dodržovat speciální dietu, vypijte 2 dny před ultrazvukovou diagnostikou střeva, vypijte 3 tablety aktivního uhlí denně nebo užívejte přípravek Espumisan podle pokynů.
 3. V předvečer diagnózy byste měli vyčistit střeva - jít na toaletu. Pokud musíte provést diagnostiku ultrazvuku konečníku, musíte udělat klystýr.
 4. Externí ultrazvukové vyšetření by mělo být provedeno s plným močovým měchýřem. Je třeba pít čaj, kávu, minerální vodu půl hodiny před diagnózou. Tyto nápoje jsou močopudné a rychle naplní močový měchýř. Pokud má být provedena transvaginální diagnostika, měl by být močový měchýř naopak prázdný. Před ultrazvukovým vyšetřením stačí umýt.

Není třeba provádět žádné další přípravné postupy. Celý diagnostický postup trvá od 5 minut do půl hodiny. V tomto procesu jsou pořizovány snímky, počítač poskytuje informace o možných patologiích dělohy, endometria, dalších orgánů reprodukčního systému atd. Po stanovení diagnózy není třeba přijímat žádná opatření.

Základním pravidlem plnohodnotné studie je určitý den cyklu, správně zvolená metoda. Zbytek závisí na kvalifikaci lékaře, kvalitě vybavení. Pokud máte zdravotní problémy, nestojí za to čekat na správný den cyklu, musíte okamžitě jít na schůzku s gynekologem. Všechny další akce budou kontrolovány lékařem.

V který den menstruačního cyklu se provádí ultrazvuk pánevních orgánů?

Ultrazvukové vyšetření v porodnictví a gynekologii je jednou z nejinformativnějších a nejbezpečnějších metod vyšetření vnitřních pohlavních orgánů. Stejně jako u mnoha typů vyšetření je pro něj důležitý určitý druh přípravy. Proto je důležité pochopit, jak a kdy je lepší provést ultrazvukové vyšetření k identifikaci problémů v práci ženských pohlavních orgánů..

Kdy udělat pánevní ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů u mužů a žen lze považovat za nejinformativnější diagnostickou metodu, která se příznivě liší nejen její dostupností, ale také absencí omezení jejího použití..

Ve většině případů je však pro získání nejúplnějších informací o zdraví urogenitálního systému, představovaného skupinou orgánů umístěných v malé pánvi, nutné úplné pochopení jejich anatomických a funkčních vlastností..

Volba optimálního času, kdy provést ultrazvuk malé pánve, zcela závisí na cílech studie a studovaném orgánu.

Například při diagnostice onemocnění prostaty u mužů nebo močového měchýře u obou pohlaví neexistují žádné specifické časové požadavky, zatímco studium orgánů ženského reprodukčního systému vyžaduje důkladnější analýzu stavu dělohy a přídavků s odkazem na určité dny menstruačního cyklu.

Cyklické změny v děloze a přílohách

Všechny procesy, které způsobují změny v děloze, jsou způsobeny změnami fází vyskytujících se ve vaječnících během menstruačního cyklu.

Všechny fáze fyziologických změn v děloze a přídavcích jsou zaměřeny na vytvoření optimálních podmínek pro vznik a další vývoj těhotenství a jsou regulovány několika hormony:

 • estradiol;
 • luteinizační hormon;
 • progesteron atd..

V tomto případě mají hormony stimulační účinek nejen na růst vajíčka, ale také na endometrium - speciální typ epiteliálních buněk, které pokrývají vnitřní povrch dělohy a jsou vysoce citlivé na hormonální změny.

Pokud během tvorby a vývoje folikulu (1. - 10. den menstruačního cyklu) je endometrium v ​​relativním klidu a jeho tloušťka není větší než 4 - 9 mm, pak po ovulaci začíná proces přípravy na vzhled embrya, tj. Oplodněného vajíčka.

Během tohoto období začne sliznice hustnout, nezralé buňky aktivně rostou, tvoří se více žláz a zvyšuje se zásobení krví. K procesu dochází zvláště intenzivně ve fázi tvorby žlutého tělíska a dosahuje svého vrcholu těsně před nástupem menstruace..

Celý proces tvorby zralého endometria je podporován hormony produkovanými folikulem ve fázi žlutého tělíska.

Pokud nedošlo k oplodnění, je zničeno žluté tělísko (vajíčko zemře) a během menstruačního krvácení je odmítnuta a odstraněna celá funkční vrstva endometria.

Současně začíná základní vrstva sliznice vytvářet nové buňky a začíná nový cyklus.

Důležité! Tloušťka vrstvy endometria je jedním z hlavních faktorů určujících načasování studie, protože v některých případech může její zesílení zahalit známky patologie a v některých naopak přispívá k její identifikaci.

Období, kdy je lepší provést ultrazvuk pánve, zcela závisí na důvodech, které ženu přiměly podstoupit vyšetření. Diagnóza se zpravidla provádí za účelem prevence, během těhotenství, jakož i za přítomnosti příznaků naznačujících přítomnost patologických procesů v urogenitálním systému ženy.

Zpravidla je třeba vzít v úvahu alarmující příznaky:

 • silné krvácení během menstruace (vyžaduje výměnu více než 4 vložek během hodiny);
 • silná bolest v dolní části břicha během menstruace nebo ve druhé a třetí fázi cyklu;
 • nepravidelné období;
 • výskyt krvavého výtoku na konci menstruačního krvácení, tj. Uprostřed cyklu;
 • neplodnost.

Pomocí ultrazvuku je možné nejen identifikovat onemocnění, jako je tvorba myomatózních uzlin, endometrióza, cystické formace vaječníků a děložní dutiny, ale také systematické sledování funkční aktivity vaječníků, od fáze zrání folikulů po ovulaci. Při dlouhodobé nepřítomnosti menstruace lze kdykoli provést ultrazvukové vyšetření, aniž by byly dodrženy podmínky stanovené pro vyšetření..

Screeningový ultrazvuk

Zpravidla se provádí plánované ultrazvukové skenování, aby se včas zjistily jakékoli patologické změny v urogenitálním systému ženy ve stadiu, kdy je onemocnění viditelné vizuálně, ale příznaky nejsou vyjádřeny nebo chybí. Optimální doba pro screening ultrazvuku je začátek menstruačního cyklu, tj. 4–7 dní od začátku menstruace.

Během tohoto období má endometriální vrstva dělohy nejmenší tloušťku, což umožňuje s vysokou přesností diagnostikovat i malé neoplazmy (polypy, cysty nebo nádory).

Kromě toho má v této době lékař příležitost nejen identifikovat přítomnost patologických procesů, ale také provést poměrně přesné rozlišení povahy detekované patologie, například stupněm echogenicity, rozlišit endometrioidní cyst od cysty žlutého tělíska.

Tělo každé ženy v reprodukčním věku ztrácí každý měsíc krev. Normálně je objem ztráty menstruační krve 50 - 150 ml.Pokud je menstruace skromná a malá, nemůže to zůstat bez povšimnutí.