Kdy začíná menstruace po císařském řezu umělým a kojením

Článek pojednává o menstruaci po císařském řezu. Řekneme vám, kdy to začíná kojením a krmením z láhve, proč je výtok hojný nebo vzácný. Zjistíte, v jakých případech dochází ke zpoždění, recenze žen na menstruaci v poporodním období a proč někdy dochází k bolesti během výtoku.

Jaký je rozdíl mezi menstruací a poporodním výtokem

Lochia - poporodní výtok, který se vyskytuje u každé porodní ženy, bez ohledu na to, zda byl porod přirozený nebo císařským řezem. Tento stav těla nastává v důsledku obnovy stěn dělohy..

Trvání poporodního výtoku (lochie) je 45-60 dnů

Trvání takového vypouštění je zpravidla 45–60 dní. Během celého tohoto období mohou měnit svůj zápach a barvu: od tmavě červené po světle červenou. Po dokončení lochie se předpokládá, že se ženské tělo začne zotavovat do prenatálního stavu. Ihned po porodu je lochie hojně přidělena, ale postupně se zmenšuje objem, dokud se úplně nezastaví..

Hlavní rozdíl mezi lochií a běžnou menstruací je doba a povaha výtoku. Během menstruace je pozorováno špinění s malými sraženinami, průměrná doba trvání je 5-7 dní. Jejich měsíční recidiva se nazývá menstruační cyklus..

Trvání lochie je delší než normální menstruace, zatímco povaha výtoku se časem mění. V tomto případě je důležité nezaměňovat poporodní výtok s krvácením, které je doprovázeno zvýšením teploty a bohatým výtokem šarlatového odstínu..

Kdy začíná menstruace po císařském řezu

Po dokončení lochie a úplném zotavení těla žen přichází první menstruace. Neexistuje přesné datum jejich vzniku, každý případ je individuální.

Následující faktory ovlivňují dobu nástupu menstruace po císařském řezu:

 • individuální vlastnosti organismu;
 • jak těhotenství pokračovalo;
 • stáří;
 • životní styl po porodu (výživa, spánek, odpočinek, fyzická aktivita);
 • laktace;
 • přítomnost zánětlivých nebo infekčních procesů;
 • nervové napětí, stres.

Menstruace po císařském řezu obvykle nastává po ukončení kojení. V některých případech však může menstruace přijít již příští měsíc po skončení lochie.

Během kojení produkuje ženské tělo prolaktin, který blokuje ženské pohlavní hormony. Z tohoto důvodu vajíčka nedozrávají a nedochází k menstruaci..

Jak počet krmení klesá, obvykle 5 měsíců po porodu, kdy se zavádí doplňková strava, zvyšuje se produkce pohlavních hormonů, což zvyšuje pravděpodobnost menstruace. Nejčastěji se po skončení HV menstruační cyklus obnoví do 6 měsíců. Je třeba mít na paměti, že časté kojení se odkládá, první menstruace přichází po císařském řezu.

Někdy si některé matky stěžují na silnou bolest během výtoku po císařském řezu. Je to způsobeno kontrakcemi dělohy, postupem času toto nepohodlí zmizí.

Trvání menstruace po porodu závisí na vlastnostech těla.

Doba trvání

Kolik dní bude menstruace po porodu záviset na individuálních charakteristikách organismu. Podle některých žen se délka a počet dní v cyklu po narození dítěte změnila..

Měsíc po porodu s kojením a umělým krmením

Jak jsme psali výše, první menstruace obvykle přichází 4-6 měsíců po porodu, po zavedení prvních doplňkových potravin pro dítě. Pokud matka matky kojí pouze, pak v tomto případě může menstruace chybět rok nebo i déle, a to navzdory skutečnosti, že porod byl přirozený nebo pomocí císařského řezu.

Pokud je dítě uměle krmeno, může se menstruace objevit měsíc po porodu, nejpozději však 2-3 měsíce po porodu..

Při nepravidelném cyklu a často se měnící povaze menstruace byste se měli určitě poradit s gynekologem, protože takový stav může být vyvolán přítomností patologických procesů v těle.

Předpokládá se, že s nepravidelným cyklem před narozením se změní na normální po narození dítěte. Menstruační tok se stává méně bohatým a méně bolestivým. Neexistují pro to žádné vědecké důkazy, i když některé ženy samy zaznamenaly podobné změny..

Odborníci radí ženám, které podstoupily císařský řez, aby se po dobu 3 let zdržely nového těhotenství. To je způsobeno procesy obnovy v děloze. Pokud dojde k těhotenství dříve, než je povolené období, pak se v tomto případě zvyšuje riziko prasknutí vnitřních švů.

Absence menstruace v poporodním období není zárukou, že nedojde k novému těhotenství. To je způsobeno nestabilním hormonálním pozadím porodní ženy, při kterém může dojít k zrání a oplodnění vajíčka v ženském těle. Kojící ženy by to měly vzít v úvahu a starat se o antikoncepci..

Kdy navštívit lékaře

Důvodem návštěvy lékaře jsou následující odchylky:

 • absence menstruace u nelaktující ženy po dobu delší než 4 měsíce;
 • velmi malý nebo příliš velký výtok;
 • doba menstruace je delší než 6 dnů;
 • oligomenorea (doba menstruace není delší než 2 dny);
 • nestabilní menstruační cyklus;
 • nepříjemný zápach výtoku;
 • prudké zastavení výtoku, po kterém následuje jejich obnovení po 2-3 dnech.

Nedostatek menstruace po porodu je důvodem k návštěvě lékaře

Proč po císařském řezu není období

Mnoho žen zpanikaří, pokud po císařském řezu po delší dobu neexistuje období. Mezi hlavní důvody zpoždění patří kojení a vlastnosti těla matky. Absenci menstruace může ovlivnit také:

 • stres;
 • špatný životní styl;
 • hormonální nerovnováha;
 • špatná a nevyvážená strava;
 • poporodní komplikace.

Při dlouhodobé nepřítomnosti menstruace nezapomeňte navštívit lékaře, abyste vyloučili přítomnost vážných onemocnění.

Recenze

Níže jsou uvedeny recenze žen, které se rozhodly sdílet své vlastní případy nástupu menstruace po císařském řezu.

Elizaveta, 28 let

Moje druhé narození bylo císařským řezem. Nekojila jsem, menstruace mi přišla 2 měsíce po skončení lochie. Před těhotenstvím jsem měla silné bolesti během menstruace, po porodu toto nepohodlí zmizelo.

Camilla, 32 let

Nedávno jsem porodila své první dítě, kvůli nesprávné prezentaci jsem měla císařský řez. Kojila pouze první 2 měsíce, poté to vzdala. Stabilní menstruační cyklus nastal pouze 6 měsíců po porodu. Výtok byl s malými sraženinami, ale na jednom z fór jsem četl, že je to docela běžné.

Těhotenství a porod jsou pro tělo vážným stresem. U některých žen stačí poporodní rehabilitace měsíc, u jiných to trvá rok. U některých matek se menstruační cyklus obnoví měsíc po císařském řezu, pokud nekojí, zatímco jiné nemají měsíční výtok během celého období laktace.

Abyste se rychle zotavili z porodu, potřebujete:

 • jíst správně;
 • vést aktivní a zdravý životní styl;
 • stačí odpočívat a spát alespoň 8 hodin denně;
 • méně nervózní;
 • věnuj si dost času pro sebe.

Z tohoto důvodu je vhodné uchýlit se k pomoci příbuzných po císařském řezu. Koneckonců, jedná se o břišní operaci, která brání pohybu a neumožňuje normální péči o dítě..

V případě, že se menstruační cyklus neobnoví po ukončení kojení nebo po zavedení doplňkové stravy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Podobný znak může naznačovat vážná onemocnění, která je lepší léčit včas, než se později vypořádat s komplikacemi..

Menstruace po císařském řezu

Ženské tělo každý měsíc prochází kolosálními změnami zaměřenými na přípravu na pravděpodobné těhotenství. Reprodukční, endokrinní, nervový, kardiovaskulární a další systém se hodí k mnoha cyklickým metamorfózám, které označují nástup další menstruace, a to vše kvůli budoucím potomkům. Pokud dojde k početí v jednom z příštích cyklů a dojde k těhotenství, pak budou všechny tyto procesy pokračovat a zajišťují bezpečnost plodu a jeho vývoj. Tělo nastávající matky bude zcela přestavěno a začne pracovat v jiném režimu..

Po narození dítěte je mnoho změn, které se vyskytly v ženském těle za 9 měsíců, obráceno - dochází k involuci, zpětnému vývoji. A když se plodnost obnoví, menstruace se obnoví. To ale vůbec neznamená, že žena již může otěhotnět a znovu porodit, zvláště pokud měla císařský řez. Přesněji, může, ale takový výsledek je extrémně nežádoucí a dokonce nebezpečný. Lékaři doporučují plánovat další těhotenství nejdříve o 3 roky později. Proto byste měli na antikoncepci myslet ihned po císařském řezu, aniž byste čekali na první menstruaci. Jedná se však o úplně jiné téma - vraťme se k našemu.

Ženy se zajímají o otázku, kdy začíná menstruace po císařském řezu. Zde by však měly být objasněny dva body najednou:

 1. tato otázka je velmi individuální: pro různé ženy v rámci normy je možné použít různé výrazy;
 2. Císařský řez prakticky neovlivňuje načasování nástupu první menstruace po porodu, vyskytuje se jako při přirozeném porodu.

Obnova ženského těla a reverzní změny začínají od okamžiku, kdy placenta odejde. Děloha se neustále stahuje a poměrně rychle se začíná zmenšovat. Každý den klesá přibližně o 1 cm. Děloha se vrátí do své předchozí velikosti, hmotnosti a umístění za 6-8 týdnů po porodu nebo císařském řezu a v některých případech (například při velmi aktivním kojení) se dokonce o něco zmenší než dříve porod. Současně se vaječníky začínají „probouzet“, jejich hormonální funkce se postupně plně obnovují.

Na povrchu dělohy se tvoří rána, která se hojí a krvácí, což způsobuje specifický poporodní výtok - lochii. Přestanou 6-8 týdnů po porodu (nezaměňujte lochii s menstruací) a během celého tohoto období se může změnit jejich charakter (barva, vůně, intenzita). Přečtěte si více o tomto tématu na našich webových stránkách v článcích Výtok po porodu a Menstruace po porodu..

Když lochie zmizí, mělo by se předpokládat, že se ženské tělo vrátilo co nejblíže stavu před těhotenstvím. Nově vytvořená matka nyní může zahájit obvyklou menstruaci, nicméně první cyklus po porodu je často anovulační (tj. Nedochází k ovulaci, což znamená, že těhotenství je nemožné).

Menstruace po císařském řezu u všech žen začíná v různých dobách, což závisí na řadě faktorů:

 • průběh těhotenství;
 • věk ženy;
 • životní styl;
 • kvalita jídla a odpočinku;
 • celkový stav porodní ženy (psycho-emocionální, přítomnost chronických onemocnění);
 • fyziologické vlastnosti těla;
 • laktace.

Obnova menstruace po císařském řezu

Císařský řez je porodně-gynekologická operace zaměřená na umělý porod. Umělý porod pomáhá řešit problémy, které během těhotenství nastaly v těle matky nebo dítěte, a předcházet vzniku komplikací. Tento proces často děsí ženy nejen přítomností faktoru chirurgického zákroku, ale také obtížností obnovení menstruační funkce. Po porodu neexistují žádné významné rozdíly po přirozeném nebo umělém porodu. Po operaci tělo vynakládá více energie a životně důležitých zdrojů na uzdravení povrchu rány, což přímo ovlivňuje pohodu porodní ženy a ovlivňuje zpoždění první menstruace. Z lékařského hlediska je proces obnovy individuální a závisí na hormonálním pozadí, povaze krmení dítěte.

 • 1 Vlastnosti menstruace po císařském řezu
  • 1.1 Patologické projevy poporodního období
  • 1.2 Obnova zdraví žen po operaci
 • 2 Dopad kojení a kojenecké výživy na zotavení menstruace

V těle ženy během těhotenství dochází k masivní restrukturalizaci urogenitálního, nervového, endokrinního, kardiovaskulárního, trávicího a dalšího systému zaměřeného na zachování a porod příznivého dítěte. Po porodu dochází k involuci - opačný vývoj.

Nejprve se mohou změnit ženské pohlavní orgány. V důsledku obnovení svalového tonusu se děloha zmenšuje co do velikosti a hmotnosti, její dno klesá denně o 1,5 cm a do konce druhého týdne je na úrovni pupku. Pro období po porodu je charakteristická lochie - červený výtok z dělohy z pochvy, který se skládá z krve a buněk mrtvého endometria.

Zbarvení výboje po dodání

Doba výtoku během císařského řezu a přirozeného porodu je jiná. Po operaci je kontraktilita dělohy snížena v důsledku jejího hojení a zjizvení. To pomáhá prodloužit dobu výtoku o 1–2 týdny. Uvolňování lochie po císařském řezu obvykle trvá 7 až 9 týdnů.

V průběhu času dochází k charakteristickým změnám ve výboji. V prvních 5-7 dnech mají bohatou jasnou šarlatovou barvu s krevními sraženinami, což naznačuje výtok mrtvých buněk endometria a placenty, poškození krevních cév a tkání. V budoucnu počet lochií klesá, stávají se červenohnědými. Na konci 4–5 týdnů výtok zbledne a zčervená, což naznačuje vylučování zbytkových produktů nitroděložního života plodu..

Na konci výboje lze předpokládat, že se tělo vrátilo do původního stavu. Pak přichází menstruace. První cyklus je často anovulační - dochází k výtoku, ale nedochází k ovulaci a těhotenství je nemožné.

Nástup menstruace po císařském řezu závisí na mnoha faktorech:

 • stáří;
 • průběh těhotenství a porodu;
 • laktace;
 • fyziologické vlastnosti;
 • fungování endokrinního systému;
 • přítomnost zánětlivých a infekčních procesů;
 • jídlo;
 • úroveň fyzické aktivity;
 • emoční pohodu.

Povaha krmení - kojení nebo umělé krmení má větší vliv na obnovení menstruace..

Po mnoho let císařský řez praktikují porodníci-gynekologové jako ideál umělého porodu. Je ale třeba připomenout, že jakýkoli chirurgický zákrok má své výhody i nevýhody..

Po operaci by mladé matky měly být ve střehu, pokud mají následující příznaky:

 • Absence nástupu menstruace více než 3 měsíce po ukončení laktace. Pozorováno v případě hormonálních poruch, komplikovaného těhotenství a porodu u žen po 35 letech.
 • Nadměrně těžké období (trvající více než 7 dní a používání více než 1 podložky za 30 minut). Může být příčinou slabé kontraktilní aktivity dělohy v důsledku hojení nebo dehiscence stehů. V této situaci musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc..
 • Nadměrně slabá menstruace (trvající 2-3 dny). Může způsobit ucpání děložní dutiny.
 • Horečka, silná bolest v podbřišku, neobvyklý výtok s nepříjemným zápachem. Jsou prvním signálem o přidání infekce s rozvojem zánětlivých procesů v děložní dutině, vaječnících, vejcovodech.
 • Výtok z kýčovité konzistence s nepříjemným zápachem, svěděním. Toto jsou charakteristické projevy drozdů v důsledku antibiotické terapie..
 • Špinění před a na konci každého období. Tento jev naznačuje nestabilitu menstruačního cyklu..

Ženské tělo je od přírody uspořádáno tak, aby bylo schopné porodit dítě, překonat porod a obnovit se pro následné plodení. Procesy obnovení hormonálních hladin, fyziologického a psychologického stavu po porodu trvají dlouho. Mladá matka by měla dodržovat seznam pravidel pro úspěšnou a rychlou rehabilitaci:

 1. 1. Racionální a zdravá strava.
 2. 2. Dodržování pravidel osobní hygieny.
 3. 3. Sexuální abstinence do 2 měsíců po císařském řezu.
 4. 4. Normalizovaná fyzická aktivita.
 5. 5. Dodržování antikoncepčních opatření po porodu.
 6. 6. Plánování dalšího těhotenství nejdříve za 2-3 roky.

Pokud nedochází k zahájení nebo normalizaci pravidelného cyklu, musíte vyhledat radu od gynekologa.

Když žena kojí, produkuje se velké množství prolaktinu, hlavního hormonu odpovědného za produkci mateřského mléka. Když dítě cucá prsa, je vyslán signál do centrálního nervového systému matky, který ovlivňuje produkci prolaktinu a tok mléka do mléčných žláz. Důležitou funkcí prolaktinu je ovlivňovat ovulační cyklus..

Zasahuje do zrání vajíčka a menstruace nezačne. Během laktace se lze vyhnout menstruaci. Proces kojení pomáhá zvýšit produkci hormonu oxytocinu, který je zodpovědný za kontraktilní aktivitu dělohy a urychluje hojení děložní rány po operaci.

Proces výroby prolaktinu

Načasování nástupu menstruace závisí přímo na délce kojení: čím delší je období laktace, tím později se období objeví. Po ukončení kojení se menstruační cyklus obnoví po 2-2,5 měsících. Chyby v připevnění dítěte k prsu, přechod na smíšenou nebo umělou výživu mohou ovlivnit zrychlení nástupu menstruace během kojení.

Při smíšeném krmení, při zavádění doplňkových potravin, dítě ztrácí potřebu předchozích objemů konzumace mléka. Hladina prolaktinu klesá, což pomáhá obnovit menstruační cyklus po 5–6 měsících.

Pokud žena zpočátku neměla laktaci a dítě bylo uměle krmeno od prvních dnů života, pak menstruace po císařském řezu půjde mnohem dříve - po 9-13 týdnech.

První období jsou bohatá. K zotavení cyklu dochází 2-4 měsíce po nástupu menstruace.

Kdy počkat na menstruaci po císařském řezu?

Císařský řez je operace, která se provádí ve 25% případů z celkového počtu porodů, když není možné porodit sama. Po zákroku většinu žen zajímá, jak brzy se měsíční cyklus zotaví. A to je pravda, protože menstruace obnovená včas naznačuje normální průběh pooperačního období a nepřítomnost komplikací..

Kdy začíná menstruace po císařském řezu?

Měsíc po zahájení operace císařským řezem po obnově ženského těla je každý případ individuální a neexistuje jednotná norma, kterou je třeba dodržovat. Aby se cyklus bez problémů obnovil, musí mladá matka sledovat její pohodu a v případě alarmujících příznaků se obrátit na pozorujícího lékaře..

První menstruace může být bohatá, nejedná se o patologii po operaci dělohy. Cyklus není zpočátku pravidelný a jeho normalizace trvá v průměru 6 měsíců. První zahájená menstruace prochází bez zrání vajíčka a trvá 5-7 dní. V průběhu času se hormonální rovnováha v těle ženy obnoví a začne aktivní fungování vaječníků. Období mezi obdobími by mělo být stejné jako před těhotenstvím a mělo by být 21–35 dnů.

Při kojení

Fungování ženského těla závisí na hormonální rovnováze a prolaktin je hlavní látkou v kojení. Hormon je zodpovědný za produkci mléka a množství jeho produkce je konstantní po celou dobu kojení.

Když se prolaktin uvolňuje v dostatečném množství, pohlavní hormony nezbytné pro fungování vaječníků jsou blokovány, vajíčka nedozrávají a neoplodňují se. Z tohoto důvodu se menstruační cyklus obnoví až na konci kojení..

Šance na rychlejší příchod menstruace se zvyšuje, když se shoduje několik faktorů:

Pozornost! Při kombinaci těchto stavů se zvyšuje pravděpodobnost nejen zahájení pravidelného měsíčního cyklu, ale také nástupu těhotenství. Pokud nechcete porodit další dítě, musí se mladá matka chránit kondomy nebo minipilou nebo nainstalovat spirálu.

S umělým krmením

Kdy obvykle začíná menstruace, pokud ze zvláštních důvodů musela žena odmítnout kojit dítě? V takových případech se menstruační cyklus obnoví mnohem dříve než u matek, které podporují laktaci. Pravidelná menstruace přichází po 1-3 měsících, ale ne od okamžiku císařského řezu, ale ode dne, kdy přestane sekrece lochie.

Je důležité věnovat pozornost nejen nástupu menstruace, ale také povaze výtoku. Mnoho žen po císařském řezu vykazuje známky komplikací - zánětlivého nebo adhezivního procesu, zatímco cyklus se obnovuje pomaleji.

Pokud je menstruace s umělým krmením skromná nebo bolestivá, může to znamenat neschopnost dělohy plně se smrštit kvůli pooperační jizvě. Mladá matka musí konzultovat vyšetření s odborníkem, aby nevyprovokovala vývoj stagnujícího procesu. Bohatá období pozorovaná při umělém krmení kojence, trvající déle než 7 dní v řadě, také vyžadují návštěvu lékaře, protože naznačují poškození dělohy.

Důvody absence menstruace

Operace břicha na děloze je vážným důvodem, aby se nová matka chránila před nadměrnou fyzickou námahou, stresem a přepracováním. Příbuzní ženy by měli převzít část odpovědnosti v domácnosti a péči o dítě, aby dali porodní ženě příležitost plně se zotavit. Pokud po císařském řezu uplynulo požadované období a současně nejsou žádné období, nemůžete odložit návštěvu gynekologa.

Provádění drobků a operace dělohy jsou pro tělo velmi stresující. Proces obnovení menstruačního cyklu se u každé ženy liší a závisí na věku, rozsahu existujícího poškození, kojení nebo umělém krmení dítěte. Důvody absence menstruace mohou být skryty v následujících faktorech:

Rada! Neměli byste čekat na nástup menstruace, pokud od doby operace a uvolnění lochie umělým krmením uplynuly více než tři měsíce. Komplexní vyšetření pomůže zjistit, jaký je důvod absence menstruace, ať už na problém má vliv hormonální nerovnováha, únava nebo komplikace po císařském řezu.

Co ovlivňuje zotavení cyklu?

Jak dlouho trvá pravidelný menstruační cyklus po císařském řezu, závisí na mnoha okolnostech. Pokud lochie již skončila a tělo se zotavilo, mají na obnovení menstruace přímý vliv následující faktory:

Pokud mladá matka dobře jí, odpočívá, není nervózní a je pravidelně sledována gynekologem, menstruační cyklus se obvykle obnoví sám, aniž by došlo ke vzniku zdravotních problémů a komplikací.

Na co by měla menstruace upozornit?

V pooperačním období by mladá matka měla pečlivě sledovat, zda menstruace začala včas a zda je děloha plně očištěna. Faktory ovlivňující jejich množství, pravidelnost výtoku již byly diskutovány, ale je důležité vědět, která menstruace by měla u ženy vyvolávat pochybnosti:

Normálně by měla být menstruace obnovena šest měsíců po operaci umělým krmením. Při kojení dítěte může období amenorey trvat až do samého konce laktace. Pokud po stanovené době nedojde k menstruaci nebo jsou nepravidelné, musíte navštívit lékaře.

Důležité! Vývoj endometriózy (zánět vnitřní vrstvy dělohy) nebo tvorba fibroidů (benigní novotvar v děloze) je indikován příliš krátkými nebo dlouhými obdobími. Normální menstruace by měla trvat v průměru 3–5 dní, odchylky také vyžadují lékařský zásah..

Pokud menstruace po císařském řezu prošla 1-2krát a poté náhle zmizela, příznaky mohou být způsobeny nástupem opakovaného těhotenství. Pokud cyklus není stanoven, šance na početí je považována za vysokou, takže mladá matka musí pečlivě sledovat nástup menstruace, v případě potřeby použít ochranu. Předčasný nástup menstruace, bolestivý, páchnoucí, hojný nebo řídký výtok je důvodem k návštěvě lékaře a k vyšetření.

Když menstruace obvykle začíná po císařském řezu?

 • Doba rekonvalescence
 • Výtok po operaci - co to je?
 • Rozdíly od pravidelné menstruace
 • Co ovlivňuje?
 • Kdy navštívit lékaře?
 • O antikoncepci
 • Jak pomoci obnovit cyklus?

Otázka obnovení menstruačního cyklu po porodu je vždy poměrně složitá a kontroverzní. Obzvláště mnoho otázek vyvstává u žen, které porodily císařským řezem. Vypouštění trvá dlouho, není vždy jasné, zda období již začalo nebo ne a kdy jej lze očekávat. V tomto článku budeme hovořit o vlastnostech obnovy menstruačního cyklu po císařském řezu..

Doba rekonvalescence

Během těhotenství ženské tělo produkuje velké množství hormonu progesteronu, který jí pomáhá rodit dítě. Po porodu je progesteron snížen na minimum, do popředí se dostávají další hormony - oxytocin a prolaktin. První pomáhá děloze zapojit se do své předchozí velikosti, zmenšit se, druhá pomáhá rozvíjet laktaci pro výživu dítěte.

Nástup menstruace je 90% hormonální proces a jen v malé míře se zvlňuje obnovou tkání a buněk dělohy, jejího epitelu. Jakmile se hormonální pozadí vrátí do normálu, začnou fungovat vaječníky, které byly během těhotenství potlačeny hormony a nedocházelo k zrání nových vajíček, určitě začne menstruace.

Žádný lékař vám nemůže říci přesný čas nástupu menstruace, protože proces hormonální regulace a individuální vlastnosti jedné ženy po porodu se zcela liší od analogických kritérií pro druhou..

Nejčastěji u žen, které z nějakého důvodu nedojčí a jejich děti jsou uměle krmeny, nemá prolaktin na tělo velký vliv, a proto je jejich menstruace předvídatelnější. Přicházejí, když je děložní dutina zbavena lochie a hormony se začnou uvolňovat podle obvyklého schématu: folikuly stimulující - luteální - progesteron - estrogen. Nejčastěji první menstruace při absenci kojení začíná 2-3 měsíce po operaci.

U kojících matek není vše tak jednoduché a o tom si povíme podrobněji níže..

Výtok po operaci - co to je?

To, co mnoho žen mylně nazývá porodem po porodu, se v jazyce lékařů nazývá „lochia“. Vyčnívají od okamžiku porodu do 6–8 týdnů bez ohledu na typ porodu - přírodní nebo chirurgický. Po císařském řezu však lochie obvykle vyčnívá o něco déle..

Menstruační krev jsou epiteliální buňky, které rostly v očekávání implantace embrya, ale v jeho nepřítomnosti jsou tělem odmítnuty. V měsíční tekutině je mnoho enzymů, speciálních látek, cervikálního hlenu, nitroděložní tekutiny. Lochia je krev, která se vylučuje z placentární rány. Po oddělení placenty, která rostla společně s dělohou krevními cévami, je rána nevyhnutelná a na rozdíl od řezů ji nelze zašít.

Krevní sraženiny v lochii jsou známkou začátku procesu srážení krve na povrchu rány. Po 5-6 dnech se v sekrecích po operaci objeví ichor, po týdnu - hlen. Typicky, dva měsíce po císařském řezu, je výtok normální..

S koncem odběru se lochium uterus zmenšuje na svou obvyklou velikost a váží asi 50-70 gramů. Jeho dutina je vyčištěna. Teoreticky je připravena znovu otěhotnět, ale tato připravenost je oznámena příchodem pravidelné menstruace. Je jasné, že v žádném případě není nutné okamžitě otěhotnět, protože proces opravy jizvy na děloze je delší a velmi důležitý pro nosení dalšího dítěte. Je to jen fakt, který příroda zamýšlela, a nic víc..

Rozdíly od pravidelné menstruace

Je nemožné zaměnit lochii a pravidelnou menstruaci. Mezi nimi je vždy dostatečně dlouhý časový odstup. Pokud je výtok z páteře u konce a po několika dnech začali s obnovenou energií, pak nejde o menstruaci, ale o možnou pooperační komplikaci, infekci, zánět, zhoršenou kontraktilitu dělohy, problémy s hojením jizev.

Menstruace je spontánní. Cyklus již nebude stejný jako před těhotenstvím, den vaší menstruace se změní. Výtok v první menstruaci může být vzácnější než před těhotenstvím. To je způsobeno fyziologickým vyčerpáním vnitřní funkční vrstvy dělohy - endometria. První menstruace může ze stejného důvodu trvat o pár dní méně. Ale již měsíc po něm, s opakovanou menstruací, se cyklus postupně začne vyrovnávat a vrátí se k parametrům délky, frekvence, hojnosti výtoku a přítomnosti nebo nepřítomnosti předmenstruačního syndromu, které jsou pro ženu obvyklé..

Co ovlivňuje?

Kromě hormonálních a rehabilitačních faktorů, které ovlivňují obnovení menstruačního cyklu, ovlivňují načasování nástupu menstruace i další okolnosti..

 • Psychologický stav ženy po porodu. U ženy v depresivním stavu, ve stavu poporodní deprese se cyklus obnovuje mnohem déle.
 • Stáří. U mladých dívek se menstruační cyklus po císařském řezu obnovuje několikrát rychleji než u žen, které porodily po 35 letech.
 • Životní styl. Chronický nedostatek spánku, podvýživa a nedostatek vitamínů v těle, anémie, kouření a příjem alkoholu mohou významně oddálit zotavení ženského cyklu.
 • Užívání léků. Pokud žena z různých důvodů po operaci byla dlouhodobě léčena antibiotiky, hormonálními léky, užívala antikonvulziva, neměli byste počítat s předčasným příchodem menstruace.

U kojících žen začíná menstruace později než u těch, které nedojčí. Jde o hormon prolaktin, který se produkuje během laktace a je součástí mateřského mléka. A v tomto se ženy, které samy porodily, a ty, které podstoupily operaci porodu, nijak neliší. Prolaktin má výrazný inhibiční účinek na produkci progesteronu a bez tohoto hormonu nemohou vaječníky plně fungovat. Nedochází tedy k zrání a uvolnění vajíčka z folikulu, nedochází k menstruaci.

Čím častěji si dítě cucá prsa, tím častěji matka krmí dítě na požádání, tím více se produkuje prolaktin a tím déle lze odložit obnovení menstruačního cyklu..

Asi po šesti měsících začíná matka na radu pediatra přidávat doplňkové potraviny dítěti. Konzumuje se méně mateřského mléka, což vede ke snížení jeho produkce a ke snížení prolaktinu. Progesteron se začíná postupně zotavovat ze svých práv a asi pár měsíců po zahájení doplňkových potravin začíná menstruace (načasování je poněkud libovolné).

U žen, které mají děti od narození na smíšeném krmení (mateřské mléko + upravená mléčná formule), začíná menstruace dříve - až šest měsíců po operaci. Ti, kteří jsou proti doplňkovému krmení a dávají přednost kojení dítěte po dobu až jednoho roku, nemusí vidět menstruaci déle než rok.

Kdy navštívit lékaře?

Důvodem pro kontaktování lékaře a hledání příčin nepravidelností může být absence menstruace po dobu šesti měsíců, pokud žena nedojčí, nebo rok, pokud kojí a používá doplňkovou stravu pro kojeneckou výživu.

První 2-3 cykly po nástupu menstruace mohou být poněkud nepravidelné. Pokud se však cyklus do šesti měsíců od první menstruace nestal pravidelným, měli byste se určitě poradit s lékařem.

Musíte jít k lékaři, i když je menstruace po císařském řezu velmi bolestivá, obtížná, s horečkou, zhoršením zdravotního stavu, silnými bolestmi v dolní části zad a dolní části břicha. Nezvyklý výtok by měl také upozornit - menstruační tok s pěnou, silný nepříjemný zápach, přítomnost velkých krevních sraženin - to vše vyžaduje vyšetření a léčbu.

O antikoncepci

Nedostatek menstruace po císařském řezu během kojení není metodou antikoncepce. Faktem je, že žena nemůže cítit ani si nevšimnout okamžiku, kdy se progesteron opět začne produkovat kvůli mírnému kolísání hladiny prolaktinu. A právě v této chvíli může začít zrání prvního vajíčka po porodu. Nedostatek antikoncepce v tomto okamžiku může vést k neplánovanému těhotenství..

Ženám po císařském řezu se doporučuje zdržet se takových situací po dobu nejméně 2 let. To je důležité pro úplné vytvoření jizvy na děloze, pro obnovení celého těla jako celku. I potraty během těchto dvou let budou mít extrémně negativní dopad na stav vnitřní jizvy, a proto mohou být nekonzistentní, heterogenní..

S takovou jizvou bude potom obtížnější otěhotnět, bude obtížnější dítě porodit, protože se zvyšuje pravděpodobnost potratu, nízké abnormální připevnění placenty, fetoplacentární nedostatečnost a zpomalení růstu plodu. Tenká a nekonzistentní jizva nedovolí ženě, aby po prvním císařském řezu porodila druhé dítě sama, bude muset provést druhou operaci. Při přenášení drobků nemusí vydržet a rozptýlit se, a to je plné smrti pro plod i matku.

Sexuální vztahy v prvních dvou měsících po operaci jsou kontraindikovány, protože představují riziko mechanického poranění jizvy a také zvyšují pravděpodobnost infekce zvenčí do genitálního traktu a děložní dutiny. Poté, co se lochie zastaví, musíte pro důvěrné kontakty použít kondom. Bariérová antikoncepce je nesmírně důležitá, dokud není menstruační cyklus plně obnoven a pravidelný..

Poté by žena měla navštívit gynekologa a prodiskutovat s ním jiné metody antikoncepce, pokud z nějakého důvodu partneři nejsou příliš spokojeni s kondomy. K plánování dalšího těhotenství je třeba přistupovat zodpovědně..

Jak pomoci obnovit cyklus?

V pooperačním období by žena měla dodržovat všechna doporučení lékaře. Nezvedejte závaží, neprovádějte náhlé skoky, pády. Neměli byste používat tampony, pro rehabilitační období je lepší použít hygienické vložky.

Během období zotavení je důležité dobře se stravovat. Žena potřebuje k obnovení cyklu dostatečné množství bílkovinných potravin a vitamínů. Proto diety, návštěvy tělocvičny a další "potěšení", které přinášejí sebe, vaše milované, po porodu ve formě, je lepší odložit až do první menstruace nebo po dobu šesti měsíců po chirurgickém porodu.

Informace o tom, kdy začíná menstruace po císařském řezu, naleznete v dalším videu.

Jak a kdy jde menstruace po císařském řezu

Menstruace po císařském řezu přichází po určité době, v závislosti na laktaci: pokud žena začne krmit, cyklus se stabilizuje jeden měsíc po ukončení krmení, a pokud ne, pak již 2 měsíce po operaci. Na menstruaci má vliv mnoho faktorů, které určují komplikace pooperačního období..

Během prvního měsíce by se mladá matka neměla bát výtoku z dělohy, který se nazývá lochia, v budoucnu se sníží a poté přestane. Ztráta velkého množství krve během menstruace může naznačovat děložní krvácení, což je v tomto případě jedna z nejnebezpečnějších situací..

Poprvé po porodu může být menstruace nepravidelná, bohatá, bolestivá, ale 2-4 měsíce po ukončení laktace by se měl cyklus stabilizovat. Jinak musíte navštívit lékaře.

Rozdíly mezi menstruací po císařském řezu a po přirozeném porodu

Měsíčně po císařském řezu a po přirozeném porodu se liší povahou výtoku a stresovými faktory, které ovlivňují hormonální systém, což také ovlivňuje obnovu cyklu. Během operativního porodu prožívá tělo matky velký stres, hodně energie se vynakládá na zotavení, což má vliv na tvorbu menstruačního cyklu.

Během přirozeného porodu probíhá proces fyziologicky a harmonicky, což při normálních komplikacích způsobuje normální hormonální změny.

Právě přítomnost nepříjemných následků v obou případech může významně ovlivnit nástup menstruace a její povahu při porodu. V tomto ohledu hraje hlavní roli laktace a její režim..

A tady je více o tom, jak odstranit žaludek po císařském řezu.

První měsíc po porodu: lochia

Po operativním porodu do měsíce má žena lochii - materiál vyřazený z dělohy ve formě tkání placenty, epitelu a dalších pomocných struktur. Děloha je tedy „očištěna“.

Během operace dochází k intenzivním kontrakcím tohoto orgánu, který odstraňuje většinu prvků z dutiny, proto po císařském řezu dosáhne lochia maximální intenzity během prvních tří až čtyř dnů a poté získá slizký charakter s malou příměsí krve. Během tohoto období jsou hormony odpovědné za ovulaci na nízké úrovni, takže některé procesy po porodu jsou harmonicky dokončeny a jiné začínají - měsíční cyklus.

Pokud matka současně začne kojit dítě, nástup menstruace nenastane. Během měsíce lochie stále vyniká a pak končí. Po císařském řezu se doba trvání a intenzita lochie zvyšuje, tělo déle odstraňuje všechny stavební prvky kolem plodu a čistí děložní dutinu, protože během porodu byla disekována a téměř se neztratila.

Doba vypouštění se může zvýšit na jeden a půl měsíce, během nichž jsou také hormony na nízké úrovni..

Kdy začnou, po kolika dnech

Menstruace po císařském řezu začíná v průměru jeden a půl měsíce po operaci. Když je lochie dokončena, hormonální systém obnoví svou práci, stoupne hladina estrogenu, je možná ovulace. V průměru se to stane 5-7 dní po posledním porodu po porodu..

Jedná se o přirozený proces vyvinutý v průběhu evoluce. Když hladina prolaktinu stoupá, hladina estrogenu klesá, nedochází k ovulaci. To pokračuje, dokud si žena udržuje laktaci. Pokud je krmení na vyžádání, pak se období přirozeného zpoždění menstruace zvyšuje ze šesti měsíců na rok..

Pokud se matka krmí podle plánu, fyziologická neplodnost se sníží na 4 až 6 měsíců. A pokud matka přejde na umělé krmení, může menstruace začít v obvyklých 1-2 měsících.

Kojení však není stoprocentní ochranou proti ovulaci, proto by měla být během kojení používána bariérová antikoncepce, aby se snížilo riziko těhotenství. Hormonální antikoncepce v této situaci bude nežádoucí, protože naruší přirozené hormonální pozadí nezbytné pro obnovení reprodukčního systému a tvorbu laktace.

Kojení není 100% ochranou proti ovulaci

Co bude první, jak půjdou

První období po císařském řezu se budou lišit od období před porodem, obvykle trvají déle. První cyklus odráží dosud ne zcela obnovený reprodukční systém, také došlo k velkým změnám v děloze v důsledku zjizvení, takže první cyklus bude dlouhý a samotné menstruační období budou hojné.

Žena po operaci v prvním cyklu může ztratit až 200 ml krve. Pokud se ztráty zvyšují a vložky je třeba měnit doslova každou hodinu, měli byste se poradit s lékařem - možná to krvácí.

Odmítnutí epitelu po císařském řezu bude o něco hojnější, cévy a celá stěna se po traumatickém zákroku ještě úplně nezotavily. Může se také změnit doba trvání samotného cyklu. Prvních pár měsíců bude „chodit“, to znamená, že změní jeho trvání.

Poté, s úspěšným průběhem období zotavení, se vrátí do normálu, ale s největší pravděpodobností se bude lišit od předchozí možnosti před těhotenstvím. Změní se také pocity ženy v této době. Těhotenství má příznivý vliv na zdraví žen, takže bolest a další nepříjemné pocity se po chvíli sníží. První menstruace bude stále bolestivá kvůli traumatu dutiny. V budoucnu se povaha menstruace stabilizuje.

Menstruace po přirozeném porodu je méně hojná a rychleji se vrací do normálu. Také v prvním cyklu je menší riziko bolesti..

Kolik jdou poprvé, jak dlouho

První menstruace po císařském řezu je nejméně 5–7 dní, možná až 8–9. To je způsobeno rozsáhlým odmítáním epiteliálního krytu, nedávným traumatem krevních cév a svalových prvků. Jak dlouho dlouhá období přijdou, závisí na mnoha faktorech, primárně souvisejících se stavem dělohy a reprodukčních orgánů. Ale obvykle po jednom nebo dvou cyklech se menstruace vrátí k normálu..

Po přirozeném porodu je první menstruace v průměru 5 dní, rychle se zotaví. Pod vlivem prolaktinu v první takové menstruaci může dojít k špinění, protože hormon ovlivňuje dělohu. Po císařském řezu je intenzita ztráty z velké části důsledkem disharmonie hormonálního stavu a poranění děložní sliznice.

Faktory ovlivňující nástup menstruace

Na nástup menstruace má vliv mnoho faktorů jak během samotného těhotenství, tak po porodu, mezi ně patří:

 • během těhotenství;
 • přítomnost komplikací ve třetím trimestru;
 • infekční procesy v genitáliích;
 • ložiska infekce v těle;
 • množství ztráty krve během porodu;
 • přítomnost komplikací během operace;
 • zánětlivá a infekční onemocnění po císařském řezu;
 • doba trvání odmítnutí lochie;
 • přirozená hladina prolaktinu, jeho množství;
 • onemocnění hypofýzy;
 • nemoc štítné žlázy;
 • druh krmení (umělý nebo přírodní);
 • přítomnost adhezí v malé pánvi a v děloze;
 • emoční stav matky;
 • úroveň stresu po operaci.
Adheze v malé pánvi

Všechny tyto faktory negativně ovlivňují menstruační funkci. Všechny nemoci, komplikace i nepříznivé prostředí kolem rodící ženy přispívají k prodloužení období obnovy reprodukční funkce. Může také ovlivnit laktaci, což způsobí její snížení nebo dokonce zastavení. Pak menstruace přijde, ale s negativním vlivem jiných faktorů budou nepravidelné, bolestivé nebo změní svou intenzitu.

Menstruace je dokonce ovlivněna povahou stravy, která je spojena s regeneračním potenciálem těla: přísná dieta po operaci přispěje k delšímu období vzniku menstruace a nadměrná a bohatá výživa zhorší stav ženského těla.

Vlastnosti menstruace po císařském řezu s umělým krmením

Při umělém krmení přichází menstruace po císařském řezu rychleji: první cyklus se může objevit za 1-2 měsíce. Jakmile je lochie odmítnuta, začne ovulace a poté menstruace. To znamená, že do měsíce a půl po porodu může přijít první menstruace..

To je způsobeno nedostatkem ohromujícího účinku prolaktinu na menstruační funkci, protože hormon se neuvolňuje během umělého krmení. Ovlivňuje také tón dělohy a způsobuje její smršťování. To přispěje k odmítnutí epitelu a lochie, takže první menstruace po laktaci bude méně hojná než bez ní..

Menstruace po císařském řezu během kojení

S kojením začne menstruace po císařském řezu poklesem hladiny prolaktinu - v průměru 8 - 9 měsíců po porodu. Pokud se matka krmí na žádost dítěte, zvyšuje se tím jeho vylučování a amenorea přetrvává delší dobu. Pokud žena dodrží harmonogram, bude hladina prolaktinu mírně odlišná a menstruace může přijít dříve, po šesti měsících.

Se smíšeným krmením

Při smíšeném krmení si žena udržuje laktaci, ale její intenzita je mnohem nižší, ovulace může nastat neplánovaně dříve - po 4–5 měsících, proto je třeba používat antikoncepci. Také při takovém krmení existuje nižší pravděpodobnost, že k ovulaci nedojde ani za těchto několik měsíců: vejce může „uniknout“ z potlačující hladiny hormonu prolaktinu..

Těžká období: důvody, co dělat

Důvody pro těžké období zahrnují:

 • vývoj endometriózy;
 • pomalé hojení pooperačních ran;
 • pooperační hyperplazie endometria;
 • patologie koagulačního systému;
 • Anémie z nedostatku železa;
 • zánět pohlavních orgánů;
 • infekce reprodukčního systému;
 • nevyvážená strava;
 • neúplný výtok prvků placenty;
 • proces zjizvení, který ztěžuje normální odmítnutí epitelu (velká jizva, keloidní jizva);
 • zánětlivá onemocnění jiných orgánů malé pánve;
 • novotvar.

Bohatá menstruace po císařském řezu je zpočátku považována za normální, často nemusíte nic dělat. Je-li ztráta krve za den vyšší než 120 mililitrů, budou se tato období považovat za silná.

Pokud zjistíte velkou ztrátu krve, měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa. Pozoruhodným znamením takové situace pro ženu bude zvýšená potřeba výměny vložek: pokud jeden nestačí na pár hodin, pak je to alarmující příznak.

Na recepci provede gynekolog:

 • vyšetření ženských pohlavních orgánů v zrcadle;
 • odebrání nátěru z močové trubice a pochvy;
 • pošle na obecné a biochemické krevní testy, ultrazvuk pánevních orgánů;
 • nabídne stanovení rhesus a krevní skupiny;
 • napíše doporučení pro krevní test na závažné infekce.

Rovněž bude pečlivě shromážděna celá historie života, průběh těhotenství a porodu pro komplexní posouzení situace, takže lékař musí bez váhání podrobně odpovědět na všechny otázky. V případě potřeby gynekolog pošle ženu dalším odborníkům: terapeutovi, koloproktologovi, gastroenterologovi, hematologovi a dalším.

Pokud to trvá dlouho

Pokud kritické dny uběhnou po dlouhou dobu, existuje riziko krvácení z dělohy. Normální doba trvání cyklu po císařském řezu je nejméně 3 dny a ne více než 9-10. Pokud dojde ke ztrátě krve déle než týden v trvale velkém množství, je naléhavě nutné poradit se s gynekologem.

Zdrojem krvácení mohou být cévy v děloze, endometriotické formace, cysty, poraněné pánevní orgány a další formace. Úplné vyšetření, včetně laboratorních a instrumentálních metod, pomůže zjistit příčinu. Časté krvácení způsobené nekompetentními stehy v děloze, zánětem nebo infekcí.

Bolestivý

Bolestivé pocity se často vyskytují u žen po císařském řezu a přetrvávají po několik prvních cyklů, tyto pocity při porodu mohou způsobit:

 • nedostatek spánku, narušený režim;
 • pooperační trauma, pomalé zotavení;
 • zvýšená citlivost na bolest;
 • ohyb dělohy;
 • zánět;
 • proces lepení;
 • endometrióza;
 • děložní myomy;
 • endometritida;
 • zánětlivá onemocnění urogenitálního systému, distální střeva.

Bolestivá období vyžadují čas a návštěvu gynekologa, aby se zjistila příčina. Někdy bolest během menstruace zmizí sama po několika měsících pod vlivem obnovy hormonálních hladin a hojení stehu, ale neměli byste se spoléhat pouze na tento scénář.

Co se považuje za zpoždění menstruace po císařském řezu

Zpoždění menstruace po císařském řezu se považuje za období delší než dva nebo tři měsíce za předpokladu, že žena nekojila. Po 5-6 týdnech končí poslední lochie, od této chvíle je třeba počítat cyklus: pokud menstruace nepřijde, lze to považovat za porušení cyklu.

Ale někdy po císařském řezu se časový interval mezi koncem čištění dělohy a nástupem menstruace zvyšuje a samotná menstruace přichází s větším intervalem než před těhotenstvím. Tato situace se nepovažuje za zpoždění. 2 měsíce po císařském cyklu by měl být obnoven.

Pokud žena kojila po císařském řezu, pak se zpoždění nazývá absence menstruace po dobu dvou měsíců po ukončení krmení. Normálně by měl menstruační tok po ovulaci začít po 3-4 týdnech. 3 měsíce po ukončení krmení se cyklus stabilizuje. Po laktaci se měsíční cykly zřídka zvyšují, protože tento proces je fyziologický a pomáhá normalizovat hormonální pozadí ženy, která porodila.

Pokud po císařském řezu nedojde k menstruaci déle než dva měsíce, je to důvod okamžitě kontaktovat gynekologa.

Příčiny špatné menstruace po císařském řezu, stojí za to znepokojovat

Štíhlá menstruace po císařském řezu může být:

 • endometritida;
 • adnexitida;
 • ohyb dělohy;
 • dyshormonální změny;
 • salpingo-ooforitida;
 • děložní myom;
 • endometrioidní cysty;
 • infekce pohlavních orgánů;
 • maligní novotvary.

Štíhlá menstruace po císařském řezu se objevuje v prvních několika cyklech po ukončení kojení. V tuto chvíli je obsah prolaktinu v těle stále na vyšší úrovni, což způsobuje mírné odmítnutí epitelu povrchu dělohy, takový výtok se často nazývá rozmazání a neměli byste se tím bát.

Pokud však během následujících cyklů menstruace zůstává stejná, měli byste navštívit lékaře.

U všech nádorových procesů dochází ke kompresi a ischémii tkání dělohy a vaječníků, což způsobuje porušení procesů ovulace a následné deskvamace. Mírné odmítnutí epitelu může být způsobeno hypoplázií sliznice dělohy.

Syndrom hyperprolaktinémie může také způsobit řídký výtok. V hypofýze se tvoří hormonálně aktivní nádor, který produkuje hormon prolaktin. Může blokovat ovulaci a potlačit růst a odmítnutí epitelu, k čemuž dochází častěji, což během menstruace způsobuje skvrnité špinění..

Když celý menstruační cyklus začíná po císařském řezu

Celý menstruační cyklus po císařském řezu začíná 4 týdny po ukončení výtoku z lochie nebo 2 měsíce po operaci. Pokud žena kojí, menstruace se stabilizuje po 2 cyklech po ukončení laktace. Maximální rozmezí pro vznik menstruace je 2 měsíce. V případě vývoje patologií se termíny prodlužují.

Co dělat, když se nepravidelná období táhnou

Pokud se nepravidelná menstruace zpozdí, musíte projít testy a poradit se s gynekologem. Nejprve musíte analyzovat:

 • Životní styl: spánek a odpočinek, stres.
 • Strava, včetně těhotenství: plná nebo ne, ať už je nedostatek vitamínů nebo přísná strava.
 • Gynekologická anamnéza: operace, nemoci reprodukčního systému.
 • Těhotenský kurz, komplikace.
 • Průběh pooperačního období.

Podrobnosti o těchto situacích povedou lékaře ohledně možných problémů. Při jmenování gynekologa budete požádáni:

 • udělat hysteroskopii;
 • provést gynekologické vyšetření;
 • projít šmouhy z pochvy a močové trubice;
 • udělat pánevní ultrazvuk.
Ultrazvuk pánevních orgánů

Bude také užitečné darovat krev pro pohlavní hormony, obecné a biochemické testy. V rámci souběžných patologických stavů je nutné zkontrolovat funkci štítné žlázy, stav střev a urogenitálního systému. K tomu lze předepsat rektální vyšetření, obecnou analýzu moči a stanovení rychlosti glomerulární filtrace.

Zánětlivé onemocnění a infekce pánve jsou častými příčinami nepravidelné menstruace u žen. K léčbě budou nabízeny hormony, protizánětlivé látky nebo antibiotika. Ženský reprodukční systém v tak citlivém období může být citlivý na jakékoli stresující vlivy, které budou mít vliv na menstruaci, proto se předepisují také sedativa a léky proti úzkosti..

Je nutné normalizovat spánek, odpočinek a výživu. A zahrňte do stravy vitamínové doplňky a antioxidanty (fázová vitaminová terapie A, E a C).

Důvody k návštěvě lékaře

Může se jednat o následující důvody, proč navštívit lékaře ohledně menstruace:

 • nepravidelná (více než 2 měsíce) menstruace;
 • doba krvácení je kratší než tři nebo více než sedm dní;
 • ztráta více než 120 ml krve denně nebo 500 za cyklus;
 • velmi bolestivá menstruace;
 • rozmazaný výtok nepříjemného zápachu a barvy během menstruace a mezi ní;
 • silná bolest při močení, stolici nebo pohlavním styku;
 • velké nebo malé přestávky mezi obdobími;
 • prudké výkyvy v době vybíjení;
 • horečka po dobu delší než 2 týdny bez zjevné příčiny;
 • prudký úbytek tělesné hmotnosti bez dietních omezení;
 • bolest v podbřišku mimo menstruaci.

Tyto příznaky vás mohou upozornit na chronickou progresivní patologii reprodukčního systému:

 • novotvary;
 • zánět;
 • infekce.

A tady je více o možnostech stehů po císařském řezu.

Menstruace po císařském řezu se obnoví po 3–6 měsících a při prodloužené laktaci - i později. Povaha výtoku závisí na tom, jaká byla menstruace před těhotenstvím, a také na tom, jak operace probíhala a poporodní období.

Na podporu těla by žena měla kojit, vést zdravý životní styl, vyhýbat se stresu a správně jíst. Kojení není úplnou ochranou proti menstruaci, proto je třeba v každém případě po císařském řezu používat bariérovou antikoncepci.

Užitečné video

Podívejte se na video o tom, kdy začíná menstruace po císařském řezu:

Hlavní způsoby, jak odstranit břicho po císařském řezu, pokud je velké. Jak dlouho trvá zotavení, je možné ležet na břiše. Jak se zbavit a zhubnout pomocí válečku, zábalů, vysávání. Populární operace břicha po císařském řezu.

Který výtok po císařském řezu bude normální a který bude mít patologickou barvu a vůni. Jak dlouho lochie vydrží, jaký je jejich charakter ve dnech po porodu. Musím si dělat starosti, jestli sraženiny, málo nebo hojné, jasně červené, černé, žluté, začaly a pak skončily.

Co je šev po císařském řezu - svislý, podélný příčný, jejich rysy, jak vypadají, který z nich je lepší. Kolik se šev zahojí po císařském řezu, jak s ním správně zacházet a jak ho rozmazat. Možné komplikace se švem: zanícené, hnisavé, svědění, tvrdé, rozptýlené. Jak dlouho se šev hojí, jak ho odstranit.

Jak se provádí spinální anestézie pro císařský řez, komplikace a následky po ní pro ženu a dítě. Jaká je nejlepší anestézie pro CS - epidurální, obecně. Kontraindikace spinální anestézie. Jak dlouho anestezie trvá, jak dlouho odezní. Co s ním žena cítí.

Co stojí za to vědět a na co se připravit, pokud je plánovaný císařský řez. Jak dlouho operace trvá, jaká je nutná příprava doma i v nemocnici. Průběh operace, její vlastnosti, jak dlouho trvá provedení plánovaného císařského řezu po umístění do nemocnice. Jak se liší od stavu nouze.

Normální menstruační cyklus je klíčovým ukazatelem reprodukčního zdraví. Někdy ženy čelí otázce, proč menstruace trvá 2 týdny a co dělat v tomto případě? Existuje mnoho důvodů pro prodlouženou menstruaci, obvykle je to způsobeno hormonálními poruchami.