Menstruace po porodu

Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon. Je to on, kdo je zodpovědný za normální chování dítěte..

A teď, po 9 měsících, začíná porod. V ženském těle jsou opět hormonální změny. Jenže tentokrát se příroda postarala o aktivní produkci dalšího hormonu, prolaktinu. Lidově se mu říká „mléčný hormon“, protože je to prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Tento hormon současně potlačuje produkci hormonů ve vaječníku. V důsledku toho nemůže vejce dozrát, což znamená, že z vaječníku není nic, co by opustilo (žádná ovulace). Výsledkem je, že menstruace znovu nepřichází. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud progesteron „pracuje“ aktivně, to znamená, že se produkuje mléko. Kojení pokračuje, dokud žena kojí dítě..

Jak je v ideálním případě vše harmonické. Před několika lety se to přesně stalo každé ženě. Naše babičky a prababičky klidně kojily své děti do tří let a úplně zapomněly na otravnou menstruaci. Dnes existuje několik norem. Nástup menstruace po porodu je ten případ, který má několik možností, z nichž každá je „normální“.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Na základě výše uvedeného lze snadno uhodnout, že nástup menstruace po porodu závisí na kojení. K aktivní produkci prolaktinu musí žena kojit své dítě kdykoli během dne nebo v noci (na vyžádání). Čím častěji, tím lépe. Pouze v tomto případě menstruace nepřijde. Jakmile však laktace klesá, produkce prolaktinu klesá, což znamená, že se menstruace znovu obnoví..

A teď o normách a podmínkách. V poslední době, jak již bylo zmíněno, existuje mnoho „běžných“ termínů. Je to proto, že tělo každé ženy je individuální a kromě toho moderní „technologie“ (hormonální léky na antikoncepci, podávání léků) někdy porušují to, co si matka příroda vymyslela a zavedla.

Časný a pozdní nástup menstruace

Brzy je nástup menstruace 6-7 týdnů po porodu. Není to však patologie. S největší pravděpodobností se menstruace obnoví tak brzy u žen, které z nějakého důvodu odmítly kojit. Nebo smíšené krmení. V druhém případě se první menstruace objeví 2-3 měsíce po porodu..

Mnoho žen věří, že poporodní výtok je menstruace. Toto stanovisko je však mylné. Krvavý výtok z dělohy po porodu se nazývá lochie. Objevují se kvůli tomu, že když se placenta oddělí od stěn dělohy, vytvoří se na stejných stěnách rána, která krvácí několik týdnů po porodu. V počátcích lochie jsou jasně červené, poměrně hojné a mohou mít sraženiny, pak zhnědnou a jsou méně hojné a do konce 6. týdne úplně zmizí.

Někdy se menstruace neobjevuje celý rok nebo déle. Pokud je zároveň dítě plně kojeno, není důvod k obavám.

Povaha menstruace po porodu

Předpokládá se, že menstruační cyklus se plně zotaví po prvních 2-3 menstruacích a stane se pravidelným. Pokud se tak nestane, kontaktujte svého gynekologa. Příčinou nepravidelné poporodní menstruace mohou být zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků a mnoho dalších patologických stavů. Důvodem „nenastoupení“ menstruace může být i opakované těhotenství, protože kojení není metodou antikoncepce.

První menstruace po porodu je obvykle bohatá. Tento jev je velmi přirozený a normální, pokud menstruace netrvá déle než týden. Pokud jsou však tato období doprovázena závratěmi, slabostí, bušením srdce, měli byste se poradit s lékařem..

Po porodu je možné změnit délku menstruačního cyklu a délku samotné menstruace (krvácení). Normální menstruační cyklus je od 21 do 35 dnů, doba propuštění není delší než 5 dní a kratší než 3. Jakákoli odchylka je důvodem k návštěvě lékaře. Menstruace by neměla být ani dlouhá a bohatá, ani krátká a pohotová. Příliš dlouhá období mohou naznačovat děložní myomy.

Mnoho žen se zajímá o to, zda se bolestivost menstruace po porodu změní. V této věci je vše individuální. Koneckonců, bolest během menstruace může být způsobena různými faktory. Například pokud bolestivé pocity vznikly v důsledku ohnutí dělohy, pak s největší pravděpodobností po porodu bolest ustoupí, protože díky procesu porodu získává děloha normální polohu. Existují však i další důvody pro bolestivou menstruaci: zánětlivé procesy po porodu, silné kontrakce stěn dělohy, celková nezralost těla, zánět dělohy a přívěsků.

Pokud se bolest během menstruace po porodu může zastavit, je téměř nemožné zbavit se předmenstruačního syndromu. K dnešnímu dni nejsou příčiny PMS plně pochopeny, i když existuje mnoho různých verzí. Příznaky každé ženy jsou však stejné: podrážděnost, špatná nálada, slzavost, bolestivost a otoky prsou, otoky, bolesti kloubů a dolní části zad, bolesti hlavy, nespavost a další. Alespoň jeden z příznaků PMS je pozorován téměř před každým obdobím.

Osobní hygiena

Použití tamponů a vložek (s absorpční síťovinou) je možné až po úplném obnovení menstruačního cyklu. V žádném případě byste neměli tyto prostředky použít ihned po porodu s lochií. Tampony zasahují do volného toku krve, což je v poporodním období nesmírně důležité. Ale síťka na polštářcích může dráždit poškozenou sliznici, zvláště pokud má žena poporodní stehy. U lochií se také doporučuje časté toalety zevních genitálií, ale bez „intimních“ gelů. Můžete použít dětské mýdlo. Těsnění by měla být vybrána s hladkým povrchem a vyměňována každé 3-4 hodiny. Během období lochie je také nepřijatelný nechráněný sex, aby se zabránilo možným infekcím proniknout do otevřené dělohy. Lékaři doporučují, abyste do 6 týdnů po porodu vůbec neměli pohlavní styk..

Shrneme-li výsledky menstruace po porodu, znovu upozorněte na to, kdy byste měli okamžitě navštívit lékaře:

 • menstruace nenastane do 2 měsíců po ukončení kojení;
 • příliš hojné a prodloužené krvácení (více než 7 dní, ztráta krve je více než 150 ml.);
 • přítomnost velkých sraženin v krvi, jasně červená barva výtoku;
 • bolest v děloze;
 • výtok s nepříjemným, štiplavým zápachem;
 • celkové zhoršení stavu, zejména s menstruací.

Pamatujte také, že obnovení menstruačního cyklu po porodu závisí také na mnoha dalších faktorech: psychický stav ženy, která porodila, nedostatečný odpočinek, stres, přepracování, nezdravá strava, přítomnost porodního poranění a celkový zdravotní stav po porodu. To vše, tak či onak, ovlivňuje zotavení „kritických dnů“. Budoucí zdraví mladé matky však závisí na tom, jak se menstruace obnoví.

Kdy by měla menstruace začít po porodu??

Menstruace po porodu se neobjeví okamžitě, do šesti měsíců je cyklus nepravidelný a výtok je bohatý. Takové změny nejsou považovány za patologické; po skončení období poporodní rekonvalescence se vše stabilizuje. Vzhled první menstruace po narození dítěte závisí na typu krmení, stavu těla, věku ženy.

Vzhled první menstruace závisí na zdraví dívky

 1. Jak zjistit menstruaci od krvácení po porodu?
 2. Důvody pro změnu menstruačního cyklu
 3. Jak dlouho po porodu začíná menstruace??
 4. Když menstruace přichází s kojením
 5. Jak dlouho trvá menstruace při umělém krmení
 6. Jak dlouhé jsou první období po porodu?
 7. Proč je cyklus po porodu nepravidelný?
 8. Co dělat pro normalizaci cyklu?

Jak zjistit menstruaci od krvácení po porodu?

Krvácení po přirozeném porodu a císařském řezu je normální fyziologický jev, takže děloha je zbavena krevních zbytků a sraženin. Po 3-4 dnech se stávají méně intenzivními, jsou nahrazeny krvavými sekrety, které se nazývají lochie, budou pokračovat, dokud se endometrium úplně neobnoví.

Abyste pochopili, zda se jedná o menstruaci nebo lochii, musíte pochopit vlastnosti každého typu výtoku..

Jak vypadají lochie

Povaha vypouštěníKdyž se objeví po porodu (dny)
Bohaté krvavé2-3
Bledě žlutá, světle hnědá s příměsí ichor3-7
Nažloutlá bílá, průhlednádeset
Sliznatýčtrnáct

Lochia může být několika typů

První menstruace může začít nejdříve 2 týdny po zmizení lochie, zatímco výtok se zčervená, hnědohnědý, má charakteristický zápach, zmizí po 5-7 dnech.

Je to důležité! Krev vytéká trhaně, má jasně červenou barvu, výtok je hojný, doprovázený bolestmi v podbřišku, dolní části zad, závratě, mdloby, zvracení - všechny tyto příznaky naznačují těžké děložní krvácení, bez včasné lékařské pomoci je možný fatální výsledek.

Důvody pro změnu menstruačního cyklu

Po těhotenství se doba cyklu, povaha menstruace, intenzita výtoku často mění, je to způsobeno vysokou hladinou prolaktinu a estrogenu v těle.

Která porušení jsou považována za normální:

 1. Po narození dítěte se délka cyklu téměř vždy mění - pokud byly prenatální ukazatele 21–32 dní, pak po porodu dosáhly průměrné hodnoty 26–28 dní.
 2. Zvyšuje se také počet dnů měsíčního krvácení - obvykle jsou pozorovány během 7-10 dnů, pokud menstruace trvá déle nebo se zastaví po 2 dnech, což naznačuje vývoj patologických procesů v těle.
 3. Bohatá menstruace je často fenomén po porodu, zvláště pokud byl tento proces doprovázen komplikacemi. Denní množství krve by však nemělo být v rozmezí 50–150 ml - vložky je třeba měnit každé 2–3 hodiny.

V závislosti na období se cyklus mění, žena se cítí úplně jinak.

Dlouhé zpoždění v menstruaci, absence kritických dnů, slabý nebo nadměrně hojný menstruační tok po porodu nastává, když jsou hladiny estrogenu nízké, v přítomnosti cyst, nádorů ve vaječnících nebo děloze, na pozadí infekčních patologií a zánětlivých procesů.

Jak dlouho po porodu začíná menstruace??

Načasování výskytu první menstruace po porodu závisí na mnoha faktorech - věku ženy, charakteristikách průběhu těhotenství a porodu, životním stylu a denním režimu. Nejdůležitějším faktorem je však způsob výživy dítěte..

Když menstruace přichází s kojením

Během laktace v ženském těle převládá hormon prolaktin - tato látka je zodpovědná za produkci mléka, ale inhibuje reprodukční funkci. Menstruace tedy nenastane až do konce období kojení, ale toto pravidlo platí pouze při krmení dítěte na vyžádání. Pokud se krmíte podle plánu, menstruace může začít již 3-4 měsíce po porodu.

Neodchylujte se od plánu krmení, vaše menstruace vás nenechá čekat

Pokud menstruace během HS náhle zmizela, může to znamenat opakované těhotenství - menstruace začíná 2 týdny po ovulaci, tentokrát to ke koncepci stačí, takže kojící matka musí používat bariérovou antikoncepci, často porod velmi poškozuje zdraví.

Při přirozeném krmení může menstruace začít po zavedení doplňkových potravin.

Jak dlouho trvá menstruace při umělém krmení

Pokud dítě sní stravu od narození, hladina prolaktinu v těle ženy rychle klesá na minimální přípustné hodnoty, takže první menstruace by měla trvat 6-8 týdnů po porodu, téměř okamžitě po vymizení lochie.

Jak dlouhé jsou první období po porodu?

Obvykle se lochie vylučuje během 5-8 týdnů, poté se menstruační cyklus začne zotavovat. Pokud však krvácení zmizelo 4-7 dní po porodu, musíte urgentně konzultovat lékaře, protože jediným důvodem takové odchylky je hromadění krve v děložní dutině.

Po porodu menstruace obvykle trvá déle

Jak se reprodukční orgány zotavují, hormonální pozadí menstruace se stává pravidelným, jejich trvání se může lišit od prenatálních hodnot, ale doba cyklu by měla být do 21–32 dnů, přípustné odchylky by neměly být delší než 5 dní. Pokud není doba delší než 2 měsíce, musíte navštívit gynekologa.

Je to důležité! I když PMS před porodem ženu neobtěžoval, po narození dítěte se v 90% případů objevují všechny předchůdce premenstruačního syndromu zcela jasně, často bolestivé období.

Proč je cyklus po porodu nepravidelný?

Úplné obnovení těla a hormonálních hladin trvá nejméně 2 měsíce, takže selhání menstruačního cyklu může normálně trvat až šest měsíců. Interval mezi prvním a druhým obdobím je často 40–50 dnů.

Důvody nepravidelného cyklu:

 • silné oslabení ženského těla po porodu;
 • po druhém, třetím porodu, zejména s krátkými přerušeními, se doba zotavení cyklu zvyšuje;
 • první narození po 30 letech zvyšuje období zotavení;
 • obtížný porod;
 • nedodržování režimu po porodu;
 • špatná výživa;
 • poporodní deprese.

Doba obnovy hormonálního pozadí a menstruačního cyklu nezávisí na způsobu porodu - po císařském řezu a při přirozeném porodu postupuje stejným způsobem, je ovlivněna pouze povahou krmení.

Co dělat pro normalizaci cyklu?

Pokud abnormality v menstruačním cyklu nejsou způsobeny vážnými patologiemi, stačí revidovat stravu a stravu, aby se proces normalizoval.

Po narození dítěte se zvyšuje zátěž endokrinního a nervového systému, což negativně ovlivňuje práci celého těla, speciální komplexy vitamínů pro kojící matky pomohou vyhnout se problémům s menstruačním cyklem.

Dodržování denního režimu, dobrý spánek a odpočinek je klíčem k normálnímu fungování reprodukčních orgánů. Je těžké to udělat s dítětem, ale můžete přesunout některé povinnosti na své blízké, odpočívat během dne s dítětem.

Fyzická aktivita pomůže vrátit se do obvyklého stavu

Pravidelná mírná fyzická aktivita pomůže normalizovat hormonální pozadí, dokonce i lehká ranní cvičení mají příznivý vliv na práci reprodukčního systému.

Je to důležité! Pro urychlení procesu obnovení cyklu po porodu je nutné zahrnout do stravy lněný olej, sušené ovoce, ořechy, byliny, mastné ryby, vypít odvar z boků a malinových listů.

Návrat pravidelného menstruačního cyklu je jedním z důležitých indikátorů normálního zotavení po porodu, obvykle tento proces trvá 2-6 měsíců. Abyste se vyhnuli rozvoji patologií, musíte jíst správně, dodržovat denní režim, trávit více času na čerstvém vzduchu, nezvedat závaží.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Proč se menstruace neobnoví ihned po porodu?

Kdy by měla menstruace začít po porodu: přibližná data

 1. Čisté kojení. U hv nedochází k menstruaci. Musí však být splněny určité podmínky. Dítě by mělo být aplikováno na prsa alespoň jednou za tři hodiny. Nelze zrušit ani noční kanály. Ale během spánku můžete povolit přestávku až šest hodin. Při tomto režimu krmení produkuje tělo dostatek prolaktinu, který spolehlivě chrání ženu před ovulací. V tomto případě se menstruace neobjevuje každý rok..
 2. Smíšené nebo umělé krmení. V tomto případě prolaktin nemá žádný antikoncepční účinek. Funkce dělohy se obnoví za dva měsíce a první menstruace přichází za tři.
 3. Zavedení doplňkových potravin. Pediatři doporučují začít převádět dítě do jídla pro dospělé, a to od šesti měsíců. S příchodem rozmanitosti stravy se dítě obvykle méně zajímá o mateřské mléko. Postupně jeho produkce klesá, hladiny prolaktinu klesají a menstruace se obnovuje.
 4. Komplikace porodu. V takových případech se děloha často zotavuje déle. Proto se menstruace objeví později než o tři měsíce později..
 5. Stav nervového systému u ženy. Stres může výrazně ovlivnit váš menstruační cyklus. To platí i po porodu. Jak přesně to ovlivní, je však těžké předvídat. Proto nelze říci, kdy čekat na menstruaci..
 6. Odpočinek, spánek, dobrá výživa. Pokud se matce podaří dostatek spánku a nepřetěžuje se domácími pracemi, pak menstruace přijde včas.
 7. Obecné zdraví a chronická onemocnění. Těhotenství a porod mohou způsobit, že váš cyklus bude pravidelnější a méně bolestivý. To je způsobeno radikální restrukturalizací hormonálního pozadí. Ale se špatným zdravím a zhoršením chronických onemocnění byste neměli očekávat, že vaše menstruace přijde včas..

Takže se nemůžete chránit?

Povaha menstruace po porodu

 • lochie se postupem času stává chudší a bledší. Postupně mizí. Poté následuje krátká přestávka. A teprve poté může menstruace odejít,
 • když se menstruace vrátí, nestanou se okamžitě normální. První období může být velmi sporé nebo příliš těžké.,
 • když přijde menstruace, cyklus se obnovuje postupně. Po první menstruaci může následovat přestávka. O kolik měsíců později můžete čekat na další propuštění? I dva měsíce jsou normální období,
 • všimněte si, o kolik jde výběr. Za fyziologické se považuje období od 2 do 7 dnů,
 • neočekávejte, že po takové vážné restrukturalizaci začne menstruace okamžitě chodit pravidelně. Tělo potřebuje až šest měsíců, než se cyklus plně obnoví.

Menstruace po porodu: varovné příznaky

 1. Musíte věnovat pozornost tomu, kolik období chybí. Pokud jste dokončili kojení a vaše ženské funkce se neobnovily během dvou až tří měsíců, měli byste navštívit svého lékaře. To není známka žádné nemoci, ale musíte se ujistit, že je vše v pořádku..
 2. Zvláště alarmujícím příznakem je nadměrný výtok. Pokud ztratíte více než 150 ml krve denně, vyžaduje to konzultaci. Takový obraz mohou vyvolat hormonální poruchy i různé nemoci - endometrióza, adenomyóza, hypoplázie endometria a dokonce i nádory různé etiologie..

Shrnutí

Populární propagační akce na Mamsy

Populární příspěvky

Nejzlobivější děti podle znamení zvěrokruhu! Zábavě dospělých se říká podnikání, dětem se také říká podnikání. Zdá se, že toto trefné Augustinovo pozorování je v souladu s dětskou neposlušností, ale bohužel ne úplně. Shromáždili jsme nejzlobivější děti podle znamení

Trhliny na prstech: příčiny a léčba Aby se zabránilo prasklinám na pokožce rukou, je třeba nejen vyloučit možné příčiny, ale také zvolit účinné metody léčby, pokud vás již takový nepříjemný osud postihl.

Chůze na hubnutí Doporučení lékařů a předních trenérů fitness, která jsou uvedena v článku, vám pomohou zhubnout bez vyčerpání tréninku a vyčerpávající stravy.

Velké milostné příběhy: Meyerhold a Zinaida Reich Legendární režisér vytvořil z mladé dívky skvělou herečku. Z jediného důvodu - miloval. Ale jejich vztah skončil, bohužel, ne tak krásně, jak začal. Ve studiu Meyerhold, budoucí herečka v

Jakého muže si ženy vybírají podle znamení zvěrokruhu? Každá sebeúcta mladá dáma nemá ve své skříni ukrytou kostru, ale něco zajímavějšího. Udržuje se tam standard člověka. S tímto standardem kontroluje své pány a kontroluje, zda odpovídají

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Krvavý výtok, který se objeví po dokončení porodu, se nazývá lochia. Pokračují, dokud se poškozené tkáně dělohy úplně neobnoví..

Lochia není menstruace nebo děložní krvácení. Jedná se o poporodní výtok z dělohy. Tento fyziologický proces je charakterizován očištěním a hojením jeho dutiny..

Lochia obsahuje zbytky placenty, hlen z cervikálního kanálu, jejichor a krev.

 1. Obnova menstruace po porodu
 2. Vlastnosti menstruace během kojení
 3. Krvavý výtok po císařském řezu
 4. Krmení dítěte během menstruace
 5. Kdy navštívit lékaře
 6. Menstruace po ukončení laktace

Obnova menstruace po porodu

K potlačení vaječníků dochází působením hormonu prolaktinu. Pokud žena kojí, jeho produkce pokračuje, ale tento proces probíhá pouze tehdy, když je dítě pravidelně připojeno.

Pokud kojící matka nemá dostatek mléka (je nutné používat kojeneckou výživu) nebo se provádí noční krmení směsí, produkce prolaktinu klesá a menstruace může začít dříve.

Ve smíšeném krmení většinou laktační amenorea končí ještě před zrušením kojení (HB). První menstruace nastává 2-3 měsíce po porodu.

Lochia po porodu je krvavý výtok, což je rána.

Pokud je dítě plně krmeno z lahve, mělo by se očekávat, že menstruace bude pokračovat 8-10 týdnů po porodu. Možná, že menstruace přijde se zpožděním, je to kvůli individuálním vlastnostem těla.

Je třeba si uvědomit, že absence menstruace může být výsledkem zdravotních problémů, které vyžadují lékařskou péči..

Obnova funkce vaječníků může začít, pokud žena z nějakého důvodu nedojčila své dítě (odsávané mléko) a poté obnovila hepatitidu B. Nedostatek stimulace bradavek, ke kterému dochází, když kojenec saje mléko, může vést k brzkému nástupu menstruace.

Nelze přesně říci, kdy začíná menstruace po porodu kojením, protože tento fyziologický proces je ovlivněn mnoha faktory.

Vlastnosti menstruace během kojení

Kojení menstruace je individuální. Možná bude zpočátku cyklus nepravidelný. Jeho porušení v období po porodu se považuje za normu. Při absenci zdravotních problémů se uzdraví sám.

Stává se, že před těhotenstvím byla menstruace doprovázena bolestí, ale po porodu příznaky zmizí. To je způsobeno skutečností, že nepohodlí bylo spojeno s ohýbáním dělohy a po těhotenství a porodu patologie prošla.

Délka menstruace závisí také na hladině prolaktinu ve vašem těle. Pokud je vysoká, krvácení rychle skončí. Pokud je hormon produkován v malém množství, menstruace se prodlouží..

Menstruace během kojení je prvním znakem normalizace všech procesů u ženy po porodu.

Krvavý výtok po císařském řezu

Bez ohledu na způsob porodu procházejí všechny ženy procesem čištění a hojení děložní dutiny. Lochia po císařském řezu může trvat až 2 měsíce. Nástup prvního odmítnutí funkční vrstvy endometria nezávisí na tom, jak se dítě narodilo.

Lochy charakter:

 • první 2-3 dny po porodu - špinění;
 • od 3-4 dnů - serózní-krvavý výtok
 • od 10. dne - žluto-bílý výtok;
 • po 5-6 týdnech se výtok z dělohy zastaví.

Prodloužený výtok s krví - důvod k návštěvě lékaře!

V budoucnu, pokud kojící matka pravidelně položí dítě na prsa a v noci odsaje mléko (dítě v noci odmítá jíst), bude laktační amenorea pokračovat, dokud nezačne pokles produkce prolaktinu, to znamená, že by se neměl očekávat nástup menstruace..

Po císařském řezu bude obnovení menstruačního cyklu, objem výtoku a další ukazatele záviset na individuálních charakteristikách pacienta.

Navzdory skutečnosti, že císařský řez je považován za jednoduchou operaci, mohou po něm nastat komplikace. Z tohoto důvodu se ženám, které rodily císařským řezem, doporučuje vědět, jaké jsou rozdíly mezi děložním krvácením, lochií a menstruací..

O tom si promluvíme v jednom z našich dalších článků..

Krmení dítěte během menstruace

Pokud se menstruace obnoví během laktace, neměli byste se kojení vzdát. Obnova cyklu nemá vliv na kvalitu mléka, jeho chuťové vlastnosti se také nemění - záleží na tom, co kojící žena jí.

U některých žen klesá objem mateřského mléka produkovaného během menstruace. Chcete-li zvýšit jeho množství, doporučuje se dítě častěji položit na prsa. Ke zvýšení produkce přispívají speciální přípravky pro laktaci, které lze zakoupit v lékárně..

Nedoporučuje se přerušovat kojení během menstruace. to může vést ke zmizení mléka.

Pokud dítě během menstruace odmítne kojit, doporučuje se ženě častěji se sprchovat a provádět hygienu bradavek (prsou).

Důvodem tohoto chování dítěte může být vůně matky: během menstruace se pod vlivem hormonů mění vůně ženského těla.

Obnova menstruačního cyklu, a tedy nástup menstruace, obvykle nastává po skončení období laktace nebo po zavedení doplňkové stravy pro dítě.

Kdy navštívit lékaře

Žena se doporučuje konzultovat s gynekologem preventivní prohlídku nejpozději měsíc po propuštění. Lékař zkontroluje proces kontrakce dělohy, odebere nátěr, vyšetří mléčné žlázy, poskytne doporučení ohledně antikoncepčních metod atd..

Důvodem návštěvy lékaře může být nevolnost, například bolest v podbřišku. Pokud lochie zmizela, měli byste se poradit s gynekologem, ale po několika dnech se obnovili.

Za normálních okolností by první menstruace po ukončení laktace měla nastat během 2 měsíců až šesti měsíců. Pokud po 6 měsících menstruace nezačne, doporučuje se podstoupit lékařskou prohlídku.

Lékařská pomoc je nutná u žen, které po dlouhou dobu neobnoví pravidelnost cyklu.

Menstruace po ukončení laktace

Trvá asi 8 měsíců, než se tělo zotaví z těhotenství a porodu. Během tohoto období se děloha stahuje do své normální velikosti, uzdravují se vnější pohlavní orgány a obnovuje se hormonální pozadí.

Po dokončení laktace potřebuje ženské tělo 1-2 měsíce k normalizaci vaječníků. Pokud tedy matka krmila dítě pravidelně, měla by po ukončení kojení očekávat menstruaci za 30-60 dní..

Ale protože každý organismus je individuální, je možné, že se práce vaječníků obnoví dříve..

První kritické dny po ukončení laktace se mohou lišit od menstruačního krvácení před těhotenstvím. Výtok může být nadměrně vzácný nebo hojný a může obsahovat krevní sraženiny.

Trvání menstruace po hepatitidě B se také často liší od doby před počátkem..

K obnovení hormonálních hladin dochází postupně, takže druhá a následující menstruace mohou začít dříve nebo později..

Nepravidelné období u žen, které přestaly kojit, lze považovat za běžnou možnost.

Obnovení funkce vaječníků umožňuje tělu oplodnění, z tohoto důvodu, pokud pár neplánuje více dětí a menstruační krvácení nepřijde včas, doporučuje se provést těhotenský test nebo krevní test na hladinu hCG.

Kdy začíná první období po porodu?

Porod je vážnou zkouškou pro každou ženu. Radikálně mění práci těla a všech orgánů obecně, včetně obvyklého menstruačního cyklu, takže každá žena, která porodila, je znepokojena přirozenou otázkou, kdy začíná menstruace po porodu, co je považováno za normální a co může naznačovat gynekologická onemocnění a komplikace.

Poporodní období

Po narození dítěte děloha postupně ztrácí tón a pomalu se vrací do své normální velikosti a stavu. První dny po porodu začne rána krvácet, v místě, kde se nacházela placenta.

Tato událost se v žádném případě nevztahuje na menstruaci: lékaři tomu říkají poporodní krvácení, které trvá několik dní a rychle prochází. Zpočátku je výtok silný, s kousky plodového vajíčka a placenty, ale pak postupně zeslabují a projdou. Je třeba si uvědomit, že poporodní krvácení není možné určit, kdy se menstruace objeví.

Nástup první menstruace závisí na následujících faktorech:

 1. Průběh těhotenství a přítomnost různých komplikací. Těhotenství narušuje hormonální pozadí ženy, proto, pokud je to obtížné, nemusí menstruace brzy přijít.
 2. Chronická onemocnění, poporodní komplikace, deprese, porodní horečka výrazně prodlouží nástup menstruace.
 3. Kojení. Existuje vzor: pokud je dítě zcela kojeno, ale ne podle režimu, může menstruace začít v okamžiku, kdy je dítě odstaveno od prsu. Pokud matka začala kojit dítě podle plánu, spolu s prvními doplňkovými potravinami, pak se zcela zdravým tělem po dobu 3-4 měsíců, můžete začít čekat na menstruaci. Přibližně ve stejnou dobu začíná menstruace, pokud žena začne předčasně krmit. To je způsobeno skutečností, že během krmení se v těle mladé matky uvolňuje speciální hormon, který blokuje progesteron a estrogen, které jsou potřebné pro menstruační cyklus..
 4. Když menstruace začíná po porodu, záleží přímo na individuálních genetických vlastnostech ženy. Pokud matka neměla menstruaci měsíc po ukončení krmení, nebude ji mít v tuto chvíli ani její dcera. Pokud po ukončení kojení nedojde k menstruaci, může to být patologie. V takovém případě byste se měli určitě poradit s lékařem a provést vyšetření..

Odborníci poznamenávají, že obnovení menstruace není ovlivněno tím, zda žena byla schopna porodit dítě sama, nebo zda měla císařský řez..

Norma nebo patologie

Jak dlouho po narození začíná menstruace, nikdo nemůže s jistotou říci. V období po porodu se děloha obnoví: mohou zmizet různé nádory, cysty a další abnormality. Menstruace se může objevit po ukončení kojení nebo o něco dříve. Mohou být nepravidelné, přerušované, předčasné nebo mírně pozdě.

Celý menstruační cyklus se obnoví až po jednom a půl až dvou měsících od začátku menstruace, to však neznamená, že je žena opět připravena na těhotenství. Doporučuje se plánovat dítě nejdříve 2 roky po začátku menstruace po porodu..

Několik příznaků patologie, o kterých by každá žena měla vědět:

 1. Bolestivá menstruace. Některé ženy zjistí, že bolestivá menstruace odezní a jejich měsíční krvácení je snazší. Je to proto, že v poporodním období se ohyb dělohy narovnává, což vyvolalo bolest. Bolestivé kritické dny jsou prvním příznakem patologie, která vyžaduje řádný odborný zásah.
 2. Pokud dojde ke zhoršení zdraví: menstruace by měla jít, ale nepřijdou. Zvláště stojí za to věnovat pozornost, pokud od ukončení krmení uplynulo více než šest měsíců. Důvodem absence menstruace může být skrytá patologie, trauma nebo hormonální nerovnováha..
 3. Silné krvácení s ostrými bolestmi. Pokud první den začala menstruace probíhat velmi hojně, takže museli vyměnit těsnění za méně než 2–3 hodiny, mluvíme o krvácení. V tomto případě je lepší neztrácet čas a jít k specialistovi nebo zavolat sanitku. Po porodu přichází období bezbolestné nebo téměř bezbolestné, stejně jako dříve.
 4. Pokud je nástup menstruace neustále přerušován, výtok je řídký, štiplavý nebo neobvyklý.
 5. Pokud menstruace začíná před ukončením kojení. Odborník, který vede těhotenství, může obvykle určit, jak dlouho po porodu začne menstruace, pokud laktace skončila. Pokud menstruace začne před koncem krmení, jedná se o vážnou hormonální nerovnováhu..

Čerstvé matky by měly vědět, že tělo ženy, která nedávno porodila, je příliš mnoho prolaktinu a nedostatek estrogenu. V této situaci může žena začít přibírat na váze, takže může být nutná hormonální terapie..

Kontaktování specialisty

Nejnebezpečnější jsou silná menstruace se spoustou krve nebo nečistot, neobvyklou konzistencí nebo zápachem. Pozornost odborníka si zaslouží stav, kdy menstruace trvá méně než 2 dny, když je bolestivá nebo pokud dochází k pravidelnému krvácení, které není spojeno s obnovením cyklu. Bolest se může vrátit a může být doprovázena dalšími příznaky.

Je špatné, pokud po ukončení kojení po dlouhou dobu nedojde k menstruaci. Specialista určí, proč se to děje, a předepíše léčbu.

Kdy začíná první menstruace po porodu a jaké jsou: jak dlouho jdou, pravidelnost, povaha výtoku

První menstruace po porodu je zaznamenána v různých časech. Délka tohoto období je dána délkou kojení, charakteristikami a průběhem práce a stavem poporodní ženy jako celku..

Ani jeden zkušený porodník-gynekolog neodpoví přesně, jak dlouho trvá menstruace po porodu. Každá žena v poporodním období mění trvání a další rysy periodického krvácení a celý ženský cyklus.

Kdy začíná menstruace kojením?

Když menstruace začíná po porodu kojením, nikdo nedá jednoznačnou odpověď. Harmonické obnovení hormonální rovnováhy, a proto je ženské tělo velmi individuální, existují výrazné rozdíly u jedné ženy po první epizodě porodu a opakované.

Trvání období bez menstruace je ovlivněno různými faktory. Mezi nejvýznamnější patří:

 • povaha kojení;
 • rysy individuálního průběhu porodu (fyziologické nebo patologické);
 • chronická patologie vnitřních orgánů a reprodukční sféry;
 • emoční stav ženy po porodu.

V poporodním období se v hypofýze ženy intenzivně syntetizuje hormon prolaktin. Pokud je jeho množství dostatečné, pak se produkuje množství mléka potřebného pro dítě a hlavní hormony regulující ženský cyklus (gonadotropní) jsou syntetizovány v nedostatečném množství, takže se cyklus neobnoví.

Pokud si žena po porodu přiloží dítě k prsu ještě na porodním sále, snaží se všemi způsoby zlepšit produkci mléka, krmí novorozence pouze na požádání, pak to vše brání obnovení hormonálního a pravidelného menstruačního cyklu.

U většiny se menstruace po porodu s kojením, nedostatečná nebo nepravidelná, neobjeví dříve než za 4–6 kalendářních měsíců po narození dítěte. Dokončuje se obnovení hormonální rovnováhy, a to: cyklická syntéza gonadotropních hormonů, progesteronu a estrogenu.

Pokud žena po porodu nedokázala vytvořit kolostrum a mléko pod vlivem vnějších nebo vnitřních faktorů, je možné pojmenovat přibližný časový rámec po tom, kolik menstruace začíná po porodu. Fyziologický ženský cyklus s ovulací se dostaví v průměru 3-4 měsíce po narození dítěte, pokud je ukončena plnohodnotná trvalá laktace. Reprodukční funkce je obnovena, je možné další těhotenství.

Fyziologický ženský cyklus s ovulací

Není jisté, kolik období přichází po porodu, pokud žena pravidelně kojí v „plánovaném“ režimu nebo se její objem mléka nezvyšuje s růstem dítěte. To se může stát 4–6 měsíců po narození dítěte nebo o něco později. Žena si nemůže být jistá, že k ovulaci nedochází, a měla by používat antikoncepční metody.

Pokud byl porod pacienta obtížný nebo patologický, zhoršila se somatická patologie (například endokrinní sféra), žena po porodu je podvyživená a je ve stavu stálého stresu, pak je také těžké říci, jak dlouho trvá zahájení menstruace po porodu. Delší doba zotavení způsobí, že se menstruační krvácení objeví později. Ovulace se obnoví po 2–3 cyklech.

Může vaše menstruace začít měsíc po porodu? Ano, pokud mluvíme o patologickém procesu porodu, nedostatečné nebo krátké laktaci. Pokud k tomu dojde, měla by žena rozhodně zvolit metodu antikoncepce a přísně ji dodržovat, aby nedošlo k dalšímu těhotenství. Vzhled menstruace po porodu o měsíc později je důvodem pro mimořádnou konzultaci porodníka-gynekologa, protože krvácení v tak krátkém období způsobuje těžkou anémii a zhoršení zdraví ženy.

Jak dlouhé jsou první období

Neexistuje jasný vzor, ​​jak dlouho vaše menstruace trvá po porodu. Vliv mají počáteční charakteristiky ženského cyklu, délka samotného krvácení a celý cyklus před nástupem vyřešeného těhotenství, stejně jako laktační faktor..

Kolik dní je menstruace po porodu - ne více než 8 dní. Trvání skutečného krvácení u zdravé ženy se pohybuje od 4 do 6 dnů, méně často se prodlužuje na 7-8 dní.

Všechny rodící ženy se bez výjimky zajímají o to, čím jsou - první menstruace. Úplně první cyklus se zřídka vyskytuje u ovulace - uvolnění zralého vajíčka z jednoho vaječníku. Pozoruje se reverzní tvorba folikulu a po 10-14 dnech začíná odmítnutí horní vrstvy endometria - menstruace. Žena obvykle nepociťuje žádný rozdíl ve svém vlastním stavu a bez určitých testů nemůže vědět o nepřítomnosti ovulace.

Jak dlouho trvá menstruace po porodu, co by mělo být považováno za normu, jaké příznaky by měly být alarmující - lékař předporodní kliniky, který pacienta dlouhodobě sleduje, odpoví na řadu otázek. Jak probíhá menstruace po porodu - je docela vhodné se zeptat lékaře, který vede porodnici a porodnice v porodnici.

Menstruační cyklus a endometrium

Musí být hojné nebo vzácné.

Těžká období po porodu nejsou neobvyklá. Objem výtoku v určitém období fyziologického cyklu se pohybuje od 20 do 80 ml. Pokud je objem výtoku větší, pak se to považuje za možnou patologii, zvláště pokud je tento vzorec znovu zaznamenán. K vyloučení endometriózy a jakékoli jiné patologie reprodukční sféry je nutná konzultace s lékařem.

Některé ženy uvádějí po porodu sporé období. Snížení hlasitosti nemůže být kritické. Objem vypouštění je po celou dobu krvácení menší než 20 ml nebo by se za menstruaci neměly považovat stopy po rozmazání na prádle. V takové situaci je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem..

Velmi těžké období po porodu je pravděpodobně známkou patologie. Důvody jsou různé: nemoci gynekologické sféry, koagulační systém, žlázy s vnitřní sekrecí. Neměli byste se věnovat samoléčbě, je lepší kontaktovat porodníka-gynekologa. Léčba dysfunkčního děložního krvácení v časných stádiích onemocnění je vždy snazší než na pozadí těžké anémie a plýtvání.

Nepravidelná období

Nepravidelná období po porodu jsou běžná a nejsou nijak zvlášť znepokojující. Harmonické obnovení hormonální rovnováhy se někdy natáhne na několik měsíců, a doba krvácení bude kolísat.

Žena v poporodním období potřebuje vědět, jak by měla běžet její menstruace po porodu, aby mohla včas podezřívat patologii a navštívit svého porodníka-gynekologa.

Proč jsou bolestivé a je to normální

Bolestivé období po porodu je zcela přirozená situace, zvláště pokud žena před těhotenstvím zaznamenala během období krvácení nepohodlí. Nepříjemné pocity jsou způsobeny nízkým prahem bolesti, neúplným obnovením hormonální sféry.

Pouze v některých případech, pokud jde o nemoc, je nutná konzultace s lékařem. Naléhavá konzultace je nutná, pokud se vyskytnou následující příznaky:

 • bolest je silná, nezmiňuje se běžnými analgetiky;
 • žena zaznamenává silnou slabost, silnou bledost, snížený tlak;
 • horečka, zimnice;
 • výtok bohatý nebo s výrazným nepříjemným zápachem.

Výše uvedené příznaky se označují jako „akutní břicho“ a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Co dělat, pokud po dobu 6 měsíců neexistuje žádná regulace

Pokud po porodu nejsou žádné 3 měsíce měsíčně, musí žena analyzovat svůj životní styl a její stav. Pokud žena pouze plně kojí, nedojde ke změně jejího celkového stavu (bledost, slabost, horečka, zhoršení stavu vlasů a nehtů), pak není důvod k panice. Jedná se o přirozený fyziologický jev spojený se zvýšenou syntézou prolaktinu a inhibicí gonadotropních hormonů.

Pokud po porodu neexistují žádné 6 měsíce nebo déle a žena po porodu neudržuje laktaci nebo upřednostňuje umělé nebo smíšené krmení, pak je to důvodem k obavám. Je nemožné najít příčinu amenorey sami, potřebujete pomoc gynekologa.

Poporodní zotavení

Úplné zotavení menstruace po porodu může trvat až šest měsíců, za předpokladu správné výživy a racionálního režimu práce a odpočinku. Doba trvání je ovlivněna věkem ženy, charakteristikami porodu (fyziologickými a patologickými), typem porodnické pomůcky (kleště, císařský řez). Důležitý je také fyzický a emoční stav ženy. Proto je těžké říci, kdy menstruace přichází přesně po porodu.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Otázka „Kdy se obnoví menstruační cyklus po narození dítěte?“ znepokojuje mnoho žen. Možnost otěhotnění závisí na této okolnosti, což znamená potřebu uchýlit se k antikoncepci. Podle menstruace lze navíc posoudit zdraví žen: je reprodukční systém normální po narození dítěte.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Čas potřebný ke zlepšení menstruačního cyklu po porodu je u každého jiný. Důvodem je mnoho okolností:

 • dítě je na přírodní nebo umělé výživě;
 • kojí ženu na vyžádání nebo každou hodinu;
 • Zda jsou drobky krmeny směsí;
 • zda při porodu byly nějaké potíže;
 • zda matka jíst vyváženě a úplně;
 • zda žena dost odpočívá a spí;
 • přítomnost deprese a zdravotních problémů u matky.

Jak je kojení spojeno s nástupem kritických dnů

Kojení je hlavním faktorem ovlivňujícím vaši menstruaci. Jejich příchod závisí na frekvenci připevnění dítěte k mléčné žláze:

 • pokud je dítě krmeno umělou výživou nebo kojeno, ale nepravidelně přicházejí kritické dny asi měsíc a půl po narození. Ovulace se ne vždy děje, ale přesto je pravděpodobnost uvolnění vajíčka poměrně vysoká, takže šance na otěhotnění při absenci antikoncepce jsou velmi vysoké;
 • pokud je krmení organizováno podle plánu, pak první menstruace může přijít již dva měsíce po porodu;
 • pokud kojení nastane na požádání, vzhled menstruace se zpozdí o šest měsíců nebo rok. Kritické dny zpravidla přicházejí, jakmile jsou do stravy dítěte zavedeny doplňkové potraviny; Absence menstruace po porodu je způsobena změněným hormonálním pozadím ženy
 • někdy menstruace u kojících žen přichází později než o rok později, což je spojeno s individuálními charakteristikami těla.

Pokud menstruace nepřišla o rok později, musíte vyloučit:

 • možné těhotenství;
 • hyperlaktinémie je hormonální onemocnění charakterizované zvýšeným množstvím prolaktinu. Tento hormon ovlivňuje ovulaci, a tím i menstruační cyklus..

Proč někdy po porodu nejsou žádná období

Důvody absence menstruace v období po porodu mohou být následující:

  účinek hormonu prolaktinu na tělo, který způsobuje takzvanou laktační amenoreu;

Laktační amenorea je stav ženského těla, při kterém nedochází k ovulaci spojené s laktací. Hormon prolaktin je hlavním hormonem při produkci mateřského mléka a brání vajíčku opouštět vaječníky. Hladina estrogenu se také nezvyšuje, proto menstruace u kojících matek přichází mnohem později..

Během laktace by absence menstruace neměla být děsivá, protože se jedná o normální fyziologický proces. Pokud však žena přestala kojit a po několika měsících nezačala menstruace, musíte určitě navštívit lékaře. Nedostatek menstruace rok po porodu je důvodem k návštěvě lékaře

Je možné nepoužívat antikoncepci po porodu, pokud ještě není menstruace

Často se věří, že kojení může chránit před nechtěným těhotenstvím téměř o 100%. Ale není. Laktační amenorea brání ovulaci. Aby však tato metoda fungovala, musí být dítě aplikováno na prsa nejméně každé 3 hodiny během dne a maximálně 6 hodin v noci. Ale i tak samozřejmě neexistuje 100% záruka.

Světová zdravotnická organizace doporučuje zahájit antikoncepci již tři týdny po porodu, a to navzdory přítomnosti nebo nepřítomnosti menstruace. Žena prostě nemusí čekat na nástup menstruace, protože první ovulace skončí těhotenstvím..

Doba trvání a přípustná intenzita první a následné menstruace po porodu

První menstruace po porodu se často liší od předchozí menstruace ženy. U některých je výtok hojnější, u jiných naopak skromný. Pokud byla dříve pozorována nepravidelnost v cyklu, pak po narození dítěte tento problém zpravidla zmizí..

Průměrný menstruační cyklus je 28 dní, ale může se pohybovat od 21 do 35 dnů. Doba výtoku je 3–6 dní, někdy trvá až 8–10.

Největší intenzita výtoku během menstruace nastává v prvních 2 dnech. Pokud se tento ukazatel do sedmého dne nesnížil nebo menstruace trvá déle než týden, je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Jak odlišit lochii a krvácení od menstruace

Po narození dítěte má každá žena krvácení, které je způsobeno oddělením placenty od dělohy. Obnova trvá určitou dobu (až dva měsíce), během níž se mění povaha výboje:

 • krvácení je pozorováno v prvních 2-3 dnech;
 • od 3-4 dnů do konce prvního týdne - serózně-sakrální výtok;
 • od 10. dne - žluto-bílý výtok;
 • výtok se zastaví na 5-8 týdnech.

Toto krvácení se nazývá lochie a není měsíční. Odstraňují z těla matky vše zbytečné, aby byl proces obnovy dělohy dokončen co nejdříve. Ve svém složení kromě krve existují částice endometria, hlen a části fetální membrány. Během menstruace opouští tělo pouze krev a části horní vrstvy dělohy, nejsou zde žádné placentární složky.

Hlavní rozdíl mezi lochií a menstruací je povaha jejich výskytu: menstruační cyklus je regulován hormony, zatímco lochie je způsobena stavem dělohy po porodu..

Děložní krvácení je patologický stav charakterizovaný velkou ztrátou krve. Na rozdíl od menstruace vede k celkové slabosti, anémii, únavě a vyžaduje kvalifikovanou pomoc..

Tabulka: rysy lochie, krvácení a menstruace

Poporodní lochieObdobíDěložní krvácení
Barva výboje je červená. Pak zhnědnou a postupně zesvětlují na průhlednou nebo krémovou barvu..Během menstruace je ve výtoku vždy krev. Zpravidla má hned na začátku a na konci nahnědlou barvu..Barva výboje se nemění a objem se po několika dnech nesnižuje.
Po dodání může vybíjení trvat až 4–8 týdnů.Vaše menstruace by neměla trvat déle než týden.Děložní krvácení trvá déle než týden.

Jak dlouho trvá úplné obnovení normálního cyklu po porodu?

Pravidelnost kritických dnů po porodu se nevrátí okamžitě. I s příchodem první menstruace je poměrně těžké říci, kdy budou další. Tělo se v průměru potřebuje na zotavení 3 měsíce po začátku prvního období. Ale tento termín je individuální.

První menstruace po porodu: zkušenosti žen

První období byla normální. Ale pak po dobu šesti měsíců byly nepravidelné a hojnější než dříve. Poté, co se vše víceméně uklidnilo, však již nebyl tak jasný cyklus a bezbolestná menstruace jako před těhotenstvím, škoda.

Maria

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4474752/

Trvalo mi to 2,5 měsíce po porodu. Dítě má IW, takže její období začalo brzy. Teprve teď prošli. Byli velmi silní. Musel jsem používat urologické vložky 2 dny. Proudil silně a slabost. Zavolal jsem doktorovi, který porodil, řekl, že by to mohlo být. Ultrazvukem před 3 týdny bylo vše v pořádku.

Olga

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4474752/

Začal jsem, když bylo dítěti 7 měsíců (kojila, byla dokonce překvapená), po dobu 5 dnů došlo k mazání, pak měsíc klidu. Pak šli jako obvykle, pouze se cyklus prodloužil, dosáhl 35 a před těhotenstvím to bylo 28 a samotné krvácení se snížilo. Ale k čemuž jsem opravdu velmi šťastný, že se staly bezbolestnými, dříve prvního dne žily léky proti bolesti. Ale PMS je nyní noční můra a předtím se zvětšila jen hrudník.

Olga

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4474752/

Měl jsem císařský řez, výtok po 3 týdnech. První menstruace přišla téměř po roce a půl (ošetřovaná). Ale první byli oh-oh-oh-velmi hojní, vůbec se nestalo, jako by byli pobodáni.

Plyš

http://www.babyplan.ru/forums/topic/42452-pervaya-menstruatsiya-posle-rodov/#ixzz4wlnJlK1D

Je možné kojit po nástupu kritických dnů

Existuje názor, že v kritické dny mateřské mléko zahořkne, a proto může dítě kojení odmítnout. Je to mýtus. Vědci nezjistili účinek menstruace na chuť a vůni mateřského mléka. Vůně matky se může mírně změnit, protože během menstruace se zvyšuje pocení. Ale tento problém lze snadno vyřešit důkladnější osobní hygienou..

Dalším častým mýtem týkajícím se kojení během menstruace je, že v kritických dnech klesá množství mléka. Menstruace neovlivňuje množství produkované živiny. Pokud dítě začne být rozmarné, neznamená to, že má hlad nebo nemá rád chuť mléka. S největší pravděpodobností byl emoční stav dítěte přenesen na dítě, protože se často zhoršují příznaky PMS (premenstruační syndrom) v období po porodu..

Neexistují žádné kontraindikace kojení během menstruace.

Video: kojení během menstruace

Bolestivé nebo těžké období: patologie a norma

Ženy, které pociťují bolest během menstruace před porodem, tomu po narození dítěte zpravidla nepřikládají význam. Někteří dokonce uvádějí, že bolestivost se snížila. Ale ti, kteří to ještě nezažili, mají velké obavy, když po porodu přijde bolestivá menstruace. Jaký je důvod těchto změn?

Bolest během menstruace v poporodním období může být důsledkem:

 • hormonální poruchy;
 • poškození orgánů během porodu;
 • císařský řez;
 • zánětlivý proces;
 • endometrióza - proliferace buněk ve vnitřní vrstvě dělohy;
 • onkologie;
 • neúplné čištění dělohy od zbytků placenty.

Při menstruaci může kojící žena pociťovat nárůst bolesti, když se dítě přichytí na prsa. Je to proto, že sání způsobuje intenzivní kontrakci dělohy. A protože práh bolesti je v kritických dnech snížen, bolest je pociťována silněji. Bolestivá období po porodu mohou naznačovat vývoj patologie

Jakmile se objeví první menstruace, doporučuje se navštívit lékaře. To je nutné k posouzení stavu orgánů mladé matky a určení, jak jsou obnoveny..

Naléhavá návštěva ordinace gynekologa je nutná, pokud:

 • výtok během menstruace je příliš hojný (maximální absorpční vložky stačí pouze na jednu hodinu);
 • doba menstruace je více než 10 dní;
 • menstruační cyklus trvá méně než dva týdny;
 • ve výtoku je mnoho sraženin. Výboj světlé šarlatové barvy;
 • uplynul rok od narození dítěte nebo žena nedojčí tři měsíce a menstruace nenastala;
 • pokud po lochy období přišlo dříve než o měsíc později;
 • pravidelnost menstruace mladé matky po několika menstruačních cyklech se neobnovila.

Osobní hygiena mladé maminky

V období po porodu by pozornost ženy na osobní hygienu měla být ještě opatrnější, protože oslabené tělo a ne vždy plně uzdravené orgány mohou plně odolávat různým infekcím. Důkladné a časté mytí, použití intimních gelů pomáhá zabránit vstupu patogenních mikroorganismů.

Ihned po porodu se doporučuje použít speciální poporodní vložky nebo, pokud žádné nejsou, obyčejné bez síťovaného povrchu. Po vrácení menstruace neexistují žádné zvláštní požadavky na výrobky osobní hygieny. Měly by se měnit každé 2 hodiny po umytí rukou. Je nemožné používat tampony v období po porodu. Po porodu můžete používat pouze vložky, nikoli tampony

Návrat menstruace je indikátorem toho, že ženský reprodukční systém se téměř zotavil z porodu. Vaše období po porodu se může lišit od období před porodem. Ať už je to jakkoli, pokud se obáváte neobvyklých projevů v kritických dnech, pak je lepší neprodleně navštívit lékaře.

Během celého menstruačního cyklu se mění hormonální pozadí ženy. Tělo reaguje na přístup menstruace bolestí v podbřišku, otokem mléčných žláz, výkyvy nálady a změnami vaginální sekrece.