Duphaston: pomoc při plánování těhotenství

U mnoha žen předepisují Dufaston ke koncepci kvalifikovaní odborníci. To není překvapující, díky jeho složení se zvyšuje šance na otěhotnění. Lék obsahuje látky syntetického původu (dydrogesteron). Mělo by se užívat podle pokynů lékaře..

Jmenování při plánování těhotenství

Pokud si pozorně přečtete pokyny, můžete se dozvědět o užívání drogy, jak Dufaston ovlivňuje tělo ženy. Absence těhotenství po dlouhou dobu naznačuje, že v něm existují určitá porušení. Někteří z nich jsou schopni opravit Dufaston.

Indikace pro použití drogy:

 • nedostatek progesteronového hormonu;
 • předmenstruační syndrom;
 • neplodnost na pozadí luteální nedostatečnosti;
 • obvyklý nebo hrozící potrat vyvolaný nedostatkem progesteronu, který je potvrzen výsledky testů;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • dysmenorea;
 • opakovaná amenorea;
 • poruchy s děložním krvácením;
 • hormonální substituční terapie.

Nejčastěji je však Duphaston předepsán při plánování těhotenství po ovulaci, zvláště když výsledky testu naznačují nedostatek hormonů. Pokud žena dodržuje všechna lékařská doporučení, užívá léky podle předepsaného schématu, početí dítěte přijde velmi brzy.

Bez pomoci kvalifikovaného lékaře nemůžete drogu vypít sami pro početí. Je důležité dodržovat a pamatovat si nejen indikace, ale také kontraindikace užívání léku.

Jak lék funguje?

Lék připravuje dělohu na vejce

Pokud žena nemůže otěhotnět, je v jejím těle nedostatek hormonu, jako je progesteron. Jeho hlavní odpovědností je připravit vnitřní vrstvu dělohy dříve, než se objeví oplodněné vajíčko. Říká se tomu - hormon těhotenství. Navíc progesteron nejen zvyšuje pravděpodobnost početí, ale také udržuje normální stav těla po tomto procesu..

Žena musí pochopit, že lék pouze připravuje děložní dutinu. Nemá antikoncepční účinek a také nestimuluje ovulační procesy. Pokud došlo k oplodnění, proces vývoje plodu pokračuje dále. V opačném případě je zbytečná sliznice odmítnuta, takže žena začíná své menstruační dny..

Příjem Duphastonu pomáhá zajistit narušení ženského těla. Někdy ovlivňují menstruační cyklus vnější faktory, hormonální nerovnováha vede k poruchám. To se může stát po velkém stresu nebo pohybu. Droga pomáhá napravit porušení, obnovit hladinu hormonů, proti nimž je možné početí dítěte.

Kvalifikovaní odborníci předepisují svým pacientům užívání léků po dobu nejméně 3 měsíců. Po absolvování úplné lékařské prohlídky a absolvování testů vám lékař řekne, jak pít Dufaston. Při předepisování terapie je důležité vzít v úvahu nejen výsledky testů, ale také individuální vlastnosti ženského těla..

Pokud dlouho očekávané těhotenství nepřišlo, je to v pořádku. Dydrogesteron je povolen pít až 6 měsíců. Průběh přijetí předepisuje a koriguje lékař.

Užitečná pravidla a pokyny

Lék se užívá až do dvacátého týdne

Při plánování těhotenství byste neměli poslouchat pouze doporučení lékaře. Musíte si pečlivě přečíst pokyny k léku. Ukazuje, jak užívat Duphaston, kontraindikace a vedlejší účinky. Budoucí matka by navíc měla věnovat pozornost skutečnosti, že pro užívání léku existují určitá pravidla..

Jak již bylo zmíněno, lék pomáhá uchytit oplodněné vajíčko ke stěnám dělohy. Pokud těhotenství již začalo v době užívání přípravku Duphaston, jeho složky zlepší probíhající procesy.

Základní pravidla pro užívání léku:

 1. Výsledky provedených studií mohou ukázat nedostatek progesteronu, poté odborníci předepisují ženám 1 kartu. 2 str. denně. Doporučuje se užívat lék ve druhé fázi menstruačního cyklu, počínaje 14 až 25 dny.
 2. Pokud nedošlo k oplodnění vajíčka, pak po užití léku bude obvyklá menstruace pokračovat.
 3. Těhotenství nemusí nastat ani po 3 měsících. Poté jsou pacientovi předepsána další vyšetření. Podle jejich výsledků lékař předepisuje zvýšenou dávku léku, to je 2 tab. 2 str. denně. Lék se také užívá ve druhé polovině menstruačního cyklu, od 14 do 25 dnů.
 4. V případě diagnózy „obvyklého potratu“ je pacientovi předepsáno užívání přípravku Duphaston 2 tab. Lék by měl být opilý ráno a večer. Jakmile dojde k těhotenství, žena pokračuje v medikamentózní terapii až do 20. týdne. Od druhého trimestru upravuje ošetřující lékař léčbu snížením dávky léku.

Tento lék nemá negativní vliv na hormonální pozadí ženy. Pokud tedy po absolvování kurzu Dufastonem nedošlo k oplodnění, ošetřující specialista může příjem léku zrušit.

Nežádoucí reakce a kontraindikace

Přes pozitivní účinek má Duphaston určité kontraindikace a vedlejší účinky. Každý pacient o tom musí vědět. Kromě toho by měl být před zahájením léčby varován ošetřující lékař, pokud se v minulosti vyskytly problémy spojené s nástupem těhotenství. Může to být alergická reakce na progesteron. Někdy může těhotenství vyvolat neurologickou reakci doprovázenou kožními vyrážkami a svěděním.

Pokud jde o vedlejší reakce, je to při užívání Duphastonu extrémně vzácné. Pokud však žena má problémy nebo porušení, musíte o nich okamžitě informovat svého lékaře..

Tyto zahrnují:

 • vývoj získané anémie;
 • bolesti hlavy, migrény, které se objevují poprvé;
 • individuální nesnášenlivost účinné látky nebo jiných doplňkových složek, z nichž jsou tablety vyrobeny;
 • děložní krvácení;
 • otoky končetin;
 • alergická reakce;
 • narušení jater nebo žlučníku. Současně se objevují doprovodné příznaky, včetně bolestivých pocitů v břiše a příznaků žloutenky.

Nemůžete pít Duphaston, pokud se objeví alespoň jeden příznak nežádoucí reakce. Mezi kontraindikace patří selhání ledvin chronické formy a přecitlivělost na aktivní složky léčiva.

Pokud ošetřující odborník doporučí absolvovat léčbu, neměli byste to odmítnout. Droga se ukázala být na dobré straně, zejména v oblasti gynekologie. Efektivní léčba a kompetentní přístup vám pomohou dosáhnout vašeho cíle, zotavit se z nepříjemného onemocnění nebo počkat na požadované těhotenství. Je třeba si pamatovat pokyny, které podrobně hovoří o Duphastonu, aby se zabránilo komplikacím nebo následkům.

Je možné těhotenství na pozadí Duphastonu

Mnoho žen se zajímá o to, zda je možné otěhotnět během užívání přípravku Duphaston. Na otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože existuje mnoho důvodů pro neplodnost. K určení typu neplodnosti u konkrétního pacienta se provádí komplexní vyšetření. Po stanovení přesné diagnózy je předepsána léčba, která může zahrnovat hormonální lék.

 • Proč Duphaston pomáhá
 • Vlastnosti recepce

V moderním světě jsou dívky ovlivňovány mnoha negativními faktory, díky nimž se reprodukční schopnost snižuje. Za hlavní příčinu problémů u žen je považována nerovnováha hormonů, zejména pohlavních..

Pokud je neplodnost způsobena nedostatkem progesteronu, pak s přípravkem Duphaston je někdy možné otěhotnět. Diagnózu však musí provést profesionální gynekolog. Léčba je také předepsána lékařem, který může určit vhodnou dávku léku a délku kurzu.

Proč Duphaston pomáhá

Duphaston je silná hormonální droga. Jeho aktivní složkou je syntetický dydrogesteron, který svou strukturou a farmakologickými vlastnostmi odpovídá progesteronu.

Drogové účinky:

 • normalizace menstruačního cyklu;
 • obnovení menstruace v jejich nepřítomnosti;
 • zlepšení vlastností endometria a jeho příprava na implantaci po početí;
 • při užívání přípravku Duphaston je riziko potratu sníženo;
 • příprava mléčných žláz na laktaci;
 • odstranění hormonální neplodnosti;
 • léčba endometriózy;
 • eliminace cystických dutin ve vaječnících.

Dufaston současně nedává nebezpečné vedlejší účinky, a proto se úspěšně používá ve fázi plánování těhotenství a během něj. Mnoho dívek však pochybuje, zda je možné otěhotnět pomocí tablet Duphaston. Většina hormonálních léků potlačuje ovulaci a znemožňuje oplodnění. Duphaston se na tyto léky nevztahuje, proto pokud se vaše menstruace zpozdí o více než dva týdny, měli byste si okamžitě udělat těhotenský test.

Tento lék nemá prakticky žádné kontraindikace, ale nelze jej užívat samostatně. I přes vysokou míru uzdravení a normální těhotenství může nekontrolované přijetí vést k úplné neplodnosti. Proto je odpověď na otázku: je možné otěhotnět, pokud užíváte lék bez rady lékaře, negativní.

Vlastnosti recepce

Progesteron se začíná produkovat ve velkém množství ve druhé fázi menstruačního cyklu, takže se užívá během tohoto období. Gestageny jsou také odpovědné za průběh těhotenství v prvním trimestru, takže Duphaston je opilý v průměru až 20 týdnů.

Aby byla pravděpodobnost otěhotnění během užívání přípravku Duphaston vysoká, musí žena nejprve podstoupit komplexní vyšetření u gynekologa. Lékař na základě výsledků testu předepíše režim užívání drogy. Měli byste začít užívat léky několik měsíců před očekávaným těhotenstvím..

Chcete-li otěhotnět přípravkem Duphaston, měli byste dodržovat následující pravidla:

 • pijte tablety v přísně stanovených dnech - od 11 (14) dnů cyklu do 25;
 • nevynechejte ani jednu schůzku;
 • v průměru se dávka léku rovná dvěma tabletám denně, které by se měly užívat ráno a večer (dávka se zdvojnásobí, pokud k těhotenství nedojde po třech měsících, a provede se další vyšetření);
 • pokud žena obvykle potratí, měli byste vypít 2 tablety léku ráno a večer.

Pokud pijete drogu, můžete otěhotnět během několika menstruačních cyklů. Poté žena pokračuje v pití léku, dokud lékař nezapíše schéma vysazení léku. Pokud přestanete užívat Duphaston bezprostředně po těhotenství, zvyšuje se riziko spontánního potratu.

Na konci užívání drogy jsou některé zvláštnosti. Náhlé stažení léku může způsobit potrat nebo způsobit další negativní reakci těla. Aby se zabránilo škodlivým účinkům, lékař postupně snižuje dávku přípravku Dufaston, dokud jej již ženský reprodukční systém nepotřebuje. Ve druhém trimestru těhotenství se placenta vyrovná s produkcí progesteronu.

Je Duphaston opravdu nezbytný při plánování těhotenství?

Těhotenství není nemoc, ale mnoho žen nemá náladu to pochopit a věří, že jelikož v těle dochází ke změnám, které jsou neustále sledovány lékařem, je třeba s nimi zacházet. Nebo se přinejmenším živte léky. Kvůli spravedlnosti je třeba poznamenat, že mezi lékaři existuje skupina těch, kteří si jsou jisti, že Duphaston je při plánování těhotenství i celého období těhotenství jednoduše nenahraditelný. Recenze jsou smíšené. Ale komu věřit? Pojďme na to přijít.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dyufaston-pri-planirovanii-beremennosti-instrukciya-po-primeneniyu.jpg " alt = "dyufaston při plánování těhotenství" width = "660" height = "440" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dyufaston-pri-planirovanii -beremennosti-instrukciya-po-primeneniyu.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dyufaston-pri-planirovanii-beremennosti-instrukciya-po-primeneniyu-300x200.jpg 300w "velikosti = "(max. šířka: 660px) 100vw, 660px" />

Nejdůležitější droga?

Progesteron je přesně ten hormon, bez kterého není možné pokračovat v životě. Nejen účinná látka má příznivý účinek na těhotenství. Progesteron se dokonce nazývá matrix všech ostatních hormonů, což opět zdůrazňuje jeho důležitost..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/1411485690_07-300x225.jpg "alt =" expozice progesteronu "width =" 300 "height =" 225 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/1411485690_07-300x225.jpg 300w, https://dazachatie.ru/wp- content / uploads / 2018/02 / 1411485690_07.jpg 660w "sizes =" (max-width: 300px) 100vw, 300px "/> Proč je Dufaston tak cenný? Je to velmi jednoduché. Účinnou látkou v jeho složení je dydrogesteron, progestogen, který je syntetický analog lidského progesteronu. Proto je Duphaston nejčastěji předepisovaným léčivem při plánování těhotenství. Je dobře absorbován, nehromadí se a po třech dnech se z těla úplně vylučuje. A co je důležité, v pokynech k jeho použití se uvádí, že Duphaston neovlivňuje metabolismus a nezpůsobuje maskulinizace - výskyt známek mužského typu.

Progestagenní léky pomáhají ženě obnovit normální hladinu progesteronu, regulovat menstruační cykly, a proto je lze použít k otěhotnění. Rozumný člověk by však měl pochopit, že jakékoli léky, a dokonce ještě hormonálnější, nelze předepisovat bezmyšlenkovitě bez konzultace s lékařem. Kromě toho se dávkovací režimy přípravku Duphaston liší v závislosti na patologii a očekávaném účinku..

Kdy jsou předepsány progestogeny?

Duphaston, stejně jako jakýkoli jiný produkt farmaceutického průmyslu, má jasné indikace pro použití. Nejprve je předepsán za přítomnosti laboratorně potvrzeného nedostatku endogenního progesteronu:

 • obvyklý potrat - 2 nebo více potratů;
 • hrozba ukončení těhotenství v důsledku ICI (ismicko-cervikální nedostatečnost);
 • nedostatečná luteální fáze;
 • neustálé porušování měsíčních cyklů;
 • sekundární amenorea;
 • endometrióza.

Za druhé, za účelem substituční léčby těžkého menopauzálního syndromu, chirurgické odstranění přídavků, například syndromu polycystických vaječníků nebo cysty žlutého tělíska.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/progesteron-pri-beremennosti-norma-po-nedelyam-10.jpg " alt = "dyufaston při plánování" width = "660" height = "440" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/progesteron-pri-beremennosti- norma-po-nedelyam-10.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/progesteron-pri-beremennosti-norma-po-nedelyam-10-300x200.jpg 300w "velikosti = „(max. šířka: 660px) 100vw, 660px“ />

Co znamená laboratorně potvrzený nedostatek endogenního progesteronu? Léky založené na důkazech uvádějí fakta, že krevní test na progesteron ve dnech 21–22 menstruačního cyklu vůbec není indikátorem, protože přináší všechny ženy pod společného jmenovatele - obě ženy, které mají cyklus 26–28 dní, a ženy, jejichž cyklus je 35– 40 dní. Jak správně darovat krev pro progesteron najdete v našem článku.

Duphaston a plánování rodiny

Ošetřující lékař řekne ženě, která sní o tom, že se stane matkou, jak správně užívat Dufaston při plánování těhotenství. Režimy příjmu závisí nejen na důvodech, proč k těhotenství nedochází, ale také na přítomnosti souběžných onemocnění a vnějších faktorů. Při výběru nejoptimálnějšího schématu se gynekolog také nutně zaměřuje na fázi měsíčního cyklu pacientky.

Pokud je příčinou neplodnosti právě nedostatek progesteronu, pak je Duphaston předepisován od 16. do 25. dne cyklu - bezprostředně po ovulaci nebo od 11. do 25. dne. Terapeutický kurz trvá 3 až 6 měsíců a dávka se volí individuálně podle výsledků cytologického vyšetření vaginálního nátěru a krevního testu ke stanovení hladiny progesteronu.

Najednou byla biopsie endometria považována za nejspolehlivější metodu, ale podle nedávných studií to nijak neovlivňuje, jak moc začne tělo těhotné ženy produkovat potřebné hormony.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/shutterstock_237222352.jpg "alt =" progesteron duphaston "width =" 660 "výška = "367" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/shutterstock_237222352.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/ 2018/02 / shutterstock_237222352-300x167.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Pokud je neplodnost vyvolána nejen nízkou hladinou progesteronu, ale také nedostatkem ovulace, zvyšuje se po užívání Clostilbegitu s Dufastonem šance na otěhotnění. Protože kombinace těchto léků je zaměřena na stimulaci ovulace a udržení těhotenství v případě úspěšného početí.

U endometriózy, syndromu polycystických vaječníků a dalších onemocnění způsobených hormonální nerovnováhou v důsledku nadměrné produkce prolaktinu je narušena druhá fáze menstruačního cyklu, což znemožňuje těhotenství. V tomto případě je pro korekci hladiny prolaktinu předepsáno současné podávání cyklodinonu a Duphastonu. Mělo by se však pamatovat na to, že cyklodinon musí být zrušen okamžitě po potvrzení těhotenství..

Progestogeny jako terapeutické činidlo

Pro korekci dysfunkčního krvácení, menstruačních nepravidelností a léčbu amenorey se progestogeny kombinují s estradiolem po dobu 5-7 dnů. Pro profylaktické účely je tato kombinace předepsána také od 11. do 25. dne menstruačního cyklu. Také podle schématu "11-25" je lék předepsán v případě závažné PMS.

Důležité! Duphaston, stejně jako jiné progestogeny, blokuje ovulaci, proto při plánování těhotenství by měl být příjem proveden po ovulaci!

Jako hormonální substituční lék je dydrogesteron předepisován pouze v kombinaci s estrogeny. Může to být buď kontinuální léčba malými dávkami, nebo cyklické užívání po dobu 14 dnů každý měsíc. Dávka HRT se volí individuálně v závislosti na stavu endometria, který se stanoví pomocí ultrazvuku nebo podle výsledků histologického vyšetření..

Recenze přípravku Duphaston při plánování těhotenství jsou nejednoznačná. Na internetu najdete mnoho stránek s protichůdnými prohlášeními. Někteří tvrdí, že Duphaston je nepostradatelný pro početí a dokonale pomáhá otěhotnět a porodit dítě. Jiní argumentují ve prospěch krátkodobého užívání progestogenů nebo jejich nepoužívání vůbec. Kdo má pravdu a komu věřit?

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/1366.png "alt =" duphaston vedlejší účinky "width =" 660 " height = "214" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/1366.png 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/02/1366-300x97.png 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Kupodivu mají obě strany pravdu, ale je nejrozumnější diskutovat o nutnosti předepsat hormonální lék, o režimu dávkování a dávkování Duphastonu při plánování těhotenství u lékaře, někdy dokonce ani o jednom. Ano, progestiny jsou vynikajícím řešením pro regulaci měsíčního cyklu a navrácení obou fází zpět do normálu..

Nežádoucí účinky přípravku Duphaston

Dlouhodobé užívání syntetického progesteronu má řadu vedlejších účinků:

 • vzhled krvavých mazanic;
 • snížená pohyblivost vejcovodů, což vede k mimoděložnímu těhotenství;
 • průlomové krvácení - masivní vaginální krvácení po nepřítomnosti menstruace;
 • otok a bolestivost mléčných žláz, stejně jako vzhled výtoku z nich;
 • nevolnost;
 • reakce přecitlivělosti doprovázené svěděním, vyrážkami až po anafylaxi;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • otok;
 • bolest kloubů;
 • změna tělesné hmotnosti;
 • poruchy metabolismu glukózy;
 • únava, slabost, deprese;
 • snížená sexuální touha;
 • poruchy spánku.

V kombinaci s vysokou hladinou estrogenu způsobuje chronický příjem progestogenu:

 • výrazný PMS;
 • vysoký krevní tlak, špatně reagující na užívání antihypertenziv;
 • riziko trombózy a embolie;
 • neurózy a neuritida;
 • různé erytémy a podkožní krvácení;
 • hirsutismus nebo vypadávání vlasů;
 • zhoršení kůže.

Jakákoli hormonální droga je velmi vážná, i když je umístěna jako nejbezpečnější, bez vedlejších účinků. A ještě více, v žádném případě byste se neměli léčit sami.

Ve fázi plánování u žen s hormonální neplodností nebo obvyklým potratem, s dostatečným příjmem Duphastonu, může skutečně dojít k těhotenství a zůstat. Stává se však také, že i na pozadí užívání progestogenů se těhotenství přestane rozvíjet - zamrzne, takže než začnete užívat Duphaston, musíte pečlivě zvážit výhody a nevýhody a skutečně projednat potřebu schůzky se svým lékařem.

Duphaston během těhotenství - skutečná podpora nebo marketing?

Proč pít Duphaston během těhotenství? Vědci z různých zemí opakovaně prokázali, že konzervační terapie v raných fázích neexistuje. Žádné léky nejsou schopny napravit vady vajíčka, pomoci mu uchytit se a vyvinout se bez patologií. I když k tomu dojde, výsledkem takového těhotenství bude buď narození dítěte s patologiemi, nebo pozdější zmrazení plodu..

Farmaceutický průmysl a lékaři, kteří dostávají skromné ​​procento každého předepsaného léku, přirozeně nechtějí přijít o svůj příjem. Zvláště pokud je úspěch ve většině případů zaručen předem. Mezi recenzemi žen, které užívaly ženy Duphaston, najdete ty, které říkají, že vynechání pilulky nebo odmítnutí léku nemělo vliv na nosení dítěte..

Podle gynekologických protokolů jsou všechny ženy, které otěhotní během užívání exogenního progesteronu, povinny užívat drogu před 16. týdnem těhotenství. To je způsobeno možností abstinenčního syndromu, který ohrožuje život plodu. Obvyklá dávka při plánování těhotenství je v průměru 20 mg denně injekčně nebo 200 mg v tabletách nebo vaginálně. V závislosti na stavu pacienta však může být dávka a frekvence podávání zvýšena..

Ano, progestiny mají schopnost normalizovat menstruační cyklus, stimulovat růst folikulů a ovulaci. Ano, podporují nezbytný stav endometria pro implantaci, zejména pomocí technologií asistované reprodukce. Ale! Je to stále droga a nemá smysl ji předepisovat absolutně každému.

Během těhotenství tělo produkuje dostatek endogenního progesteronu, aby uneslo dítě. To je přirozené. Ve všech zemích světa lékaři čestně prohlašují, že je téměř nemožné udržet těhotenství v raných stádiích, pokud se postaví tělo matky. To nezávisí na použití přípravku Duphaston nebo jiných léků. Syntetické progestogeny mohou potrat jen mírně oddálit. Proto je nutné přísně dodržovat jasné indikace pro použití hormonální terapie..

Co potřebujete vědět o Duphastonu a jeho analogech

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dufastone-300x197.jpg "alt =" dyufaston "width =" 300 " height = "197" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dufastone-300x197.jpg 300w, https://dazachatie.ru/wp-content /uploads/2018/02/dufastone.jpg 660w "sizes =" (max. šířka: 300px) 100vw, 300px "/> V naší síti lékáren najdete pouze dvě léčiva obsahující progestogeny. Jedná se o Duphaston a Utrozhestan. Při plánování dlouho očekávaného těhotenství účinná látka (extrakt z jam) těchto léčivých přípravků pomáhá připravit reprodukční systém na početí a porod. V raných fázích již začínajícího těhotenství snižují hypertonicitu dělohy, pokud ji skutečně mají, i když ve většině případů je to další důvod pro hororové příběhy.

Jmenování těchto léků se skutečně prokázaným nedostatkem progesteronu je oprávněné, v ostatních případech si vezměte pilulky nebo odmítněte - rozhodněte se sami. Měli byste si však být vědomi toho, že zrušení Duphastonu při plánování nebude mít takové důsledky jako ukončení užívání pilulek během již začínajícího těhotenství.

Tělo ženy užívající syntetické progestogeny si zvykne přijímat potřebné množství účinných látek zvenčí. Proto je těhotenský hormon - nejprve luteální a poté placentární progesteron syntetizován slabě, protože jeho nedostatek bude stále doplňován.

V důsledku toho náhlé vysazení léčby povede k náhlému nedostatku progesteronu, kontrakcím dělohy a potratu. Abyste zabránili nežádoucímu účinku zrušení, měli byste přestat užívat Dufaston nebo Utrozhestan ve fázích, což umožní tělu postupně nezávisle produkovat požadované množství tak důležitého hormonu.

Sečteno a podtrženo: pro hormony nebo proti?

Užívání Duphastonu a jeho analogů při plánování těhotenství by mělo být jasně regulováno. Nebojte se zeptat se svého lékaře, z jakého důvodu předepisuje tento nebo ten lék.

Nebojte se vypadat směšně nebo hloupě - je lepší mít důvěru ve své zdraví a úspěšný výsledek těhotenství, než se stát další obětí mazaného farmaceutického marketingu. Pamatujte, že vaše zdraví a zdraví nenarozeného dítěte je ve vašich rukou a každé rozhodnutí je třeba učinit pečlivě, protože jste si to promysleli více než jednou, protože jak víte: „Ve sporu se rodí pravda.“.

"Duphaston" pro početí. Pomáhá Duphaston otěhotnět? Kolik vypít "Duphaston" pro početí

S největší pravděpodobností každá dívka nebo žena ví o existenci drogy "Duphaston". K čemu se však používá, proč je tak často předepisován lékaři, v čem je jeho jedinečnost, ne každý ví.

Informace o léku budou velmi užitečné pro spravedlivé pohlaví, které dostalo neuspokojivou diagnózu „neplodnosti“. Neměli byste předem zpanikařit, nechat se odradit a vzdát se. Možná byste měli vyhledat lékařskou pomoc a požádat svého ošetřujícího gynekologa, aby vás vyšetřil a pokud je to možné, předepsat vám léčbu přípravkem Dufaston tablety? Je nepravděpodobné, že by vás jednoduchá konzultace zatěžovala, ale výsledek může předčit všechna očekávání.

Vlastnosti léčiva

Lék "Duphaston" je hormonální umělý analog hormonu známého ženám jako "progesteron". Není žádným tajemstvím, že ženské tělo potřebuje progesteron pro důležité změny biologické povahy, které jsou spojeny s vnitřními procesy přípravy na početí a zajištění dalšího normálního průběhu těhotenství. Přestože jsou chemické struktury hormonu a jeho náhražky podobné, nelze mezi těmito látkami učinit stejné znaménko..

Farmakologické vlastnosti léčiva

Tablety Duphaston jsou syntetický progestogen. Je určen k perorálnímu podání a pomáhá významně snížit riziko hyperplazie endometria i karcinogeneze, která se zvyšuje působením estrogenu. Lék je předepsán v případech, kdy je nedostatek endogenního progesteronu. Je však třeba poznamenat, že tablety Dufaston ve srovnání s progesteronem nemají sedativní, anxiolytické, tokolytické, antialdesteronové, neuroprotektivní a jiné účinky přírodního progesteronu. Lék "Duphaston" není charakterizován estrogenní, termogenní, kortikoidní, androgenní a anabolickou aktivitou.

Dnes mnoho lidí považuje Duphaston za početí. Pokyn podrobně popisuje, jak správně používat tento lék, aby nedošlo k poškození zdraví.

Výhody léku "Duphaston"

Je všeobecně známo, že u žen, které nemohou otěhotnět, lékaři předepisují lék "Duphaston". Pro početí nebo alespoň pro pokus o otěhotnění je to nejlepší lék, jaký existuje. Hlavní výhodou tablet Duphaston oproti většině farmakologických analogů je to, že se svou chemickou strukturou málo liší od přírodního progesteronu. Další analogy progesteronu se obvykle syntetizují podle principu mužských pohlavních hormonů, což může způsobit řadu nežádoucích vedlejších účinků. Například je nepravděpodobné, že by jakýkoli zástupce spravedlivého pohlaví byl potěšen náhlým růstem vousů nebo náhle hrubým hlasem. Použití takového léku jako "Duphaston" je ideální pro početí a zároveň nevyvolává výskyt strašných hormonálních změn v těle.

V jakých případech je předepsán lék "Duphaston"??

Obvykle, aby pacient mohl předepsat lék "Duphaston", lékař nemusí provádět žádné další laboratorní testy, které by potvrdily nedostatečnou produkci progesteronu v těle. To je způsobeno skutečností, že klinické projevy charakteristické pro nedostatek progesteronu jsou velmi zjevné a dobrý lékař jim prostě nemůže věnovat pozornost..

Nejběžnější indikace pro použití tablet Duphaston jsou následující:

- porušení menstruačního cyklu;

- hrozba potratu v důsledku nedostatku progesteronu;

Kromě všech výše uvedených jsou tablety "Duphaston" předepsány pro koncepci v případě ženské neplodnosti způsobené luteální nedostatečností.

V jakých případech je lék "Duphaston" kontraindikován??

Mnoho žen má otázku, zda přípravek „Duphaston“ pomáhá otěhotnět. Ačkoli lékaři tvrdí, že tento lék je velmi účinný a bezpečný hormonální lék používaný k léčbě neplodnosti, stále existují kontraindikace jeho použití. Například:

 1. Lék "Duphaston" je kontraindikován u žen trpících Rotorovým nebo Dabin-Johnsonovým syndromem.
 2. Nedoporučuje se užívat drogu během laktace, protože jednotlivé složky léčiva se mohou dostat do těla dítěte mateřským mlékem.
 3. Za žádných okolností byste neměli užívat tablety Duphastonu bez předchozí konzultace s lékařem. Důsledky samoléčby mohou být strašlivé.
 4. Lék "Duphaston" není předepsán pro ženy s přecitlivělostí na složky léku.
 5. Je nutné používat lék opatrně v různých formách hepatózy (výjimkou je jaterní hepatóza).

Vedlejší účinky, podmínky skladování a předávkování

V některých případech se při užívání léku "Duphaston" může objevit řada vedlejších účinků. Mezi nejběžnější patří:

 1. O imunitním systému - reakce přecitlivělosti.
 2. Co se týče hematopoetického systému - hemolytická anémie.
 3. Pokud jde o centrální nervový systém - bolesti hlavy, migrény.
 4. Pokud jde o hepatolibiary systém - mírná dysfunkce jater, která je někdy doprovázena slabostí a mírnou malátností, stejně jako žloutenka a bolest břicha.

Kůže a podkožní tkáň: řada alergických reakcí, jako jsou kožní vyrážky, kopřivka a svědění.

Lék "Duphaston" musí být skladován v původním obalu, na suchém místě při teplotě nepřesahující 30 ° C.

Navzdory skutečnosti, že dodnes nebyl identifikován jediný případ předávkování drogami, přesto, pokud byla náhodně podána dávka, která významně převyšuje terapeutickou dávku, budete muset neprodleně vyhledat lékaře. Poté, co lékař provede vyšetření, rozhodne o dalších krocích. Může doporučit výplach žaludku a v případě potřeby provést symptomatickou léčbu..

Ovulace a droga "Duphaston"

Ovulace označuje uvolnění vajíčka z jednoho z vaječníků. Nejpříznivějším obdobím pro početí jsou dva dny před ovulací a jeden po ní. Během první poloviny menstruačního cyklu dochází ke zrání vajíčka. Pokud nedojde ke zrání až do konce, pak k ovulaci bohužel nedojde, což znamená, že není možné otěhotnět. Někdy se však stane, že i když vajíčko dospělo, nedojde k ovulaci. To je způsobeno nedostatečným množstvím hormonu hypofýzy. V některých případech je možné otěhotnět, ale po chvíli dojde k spontánnímu potratu. Je to proto, že tělo neprodukuje dostatek progesteronu. K nápravě situace je ženě předepsáno tablety Duphaston k početí. Jak pít drogu, řekne vám lékař.

Použití tablet "Duphaston" pro koncepci s endometriózou

K dnešnímu dni jsou tablety "Duphaston" široce používány pro koncepci endometriózy. Jedná se o onemocnění, kdy tkáň dělohy roste buď v břišní dutině, nebo v pánevních orgánech nebo ve střevech. Bez ohledu na své umístění tato tkáň neustále prochází cyklickými změnami v důsledku účinků pohlavních hormonů. Postupně se zvětšuje a v určitém okamžiku je odmítnut a způsobuje krvácení. Při použití tablet Dufaston se však hladina progesteronu zvyšuje a tkáň dělohy (endometrium) tolik neroste. Současně zmizí bolestivé pocity. Vzhledem k tomu, že se v takových případech praktikuje několik různých režimů předepisování léku, pouze lékař by měl rozhodnout, jak ho užít pro každého jednotlivého pacienta. Mnoho žen je předepsáno tablety Duphaston k početí. Ti, kteří pomohli této droze, spěchají, aby ji doporučili svým přátelům a známým. Neměli bychom však zapomínat, že samoléčba je ve většině případů plná nepříjemných následků..

Je lék "Duphaston" předepsán všem během plánování těhotenství??

Ženy, které plánují těhotenství, se velmi často obracejí na svého ošetřujícího lékaře s otázkou, zda Duphaston pomáhá otěhotnět. Těmto pacientům je vysvětleno, že tento lék není vždy předepisován při plánování těhotenství, ale pouze v některých případech. Nejedná se o vitamíny, které může každý používat bez výjimky. Kromě toho je lék "Duphaston" poměrně závažným lékem, který se používá k profylaktickým účelům v důsledku předchozího potratu. Předepisuje se během plánování těhotenství pouze v případě, že má pacientka potvrzenou diagnózu neplodnosti (tj. Alespoň jeden rok aktivní sexuální aktivity, bez užívání antikoncepce a současně absence těhotenství).

Jak užívat drogu?

Pacienti, kteří plánují otěhotnět, se přirozeně zajímají o to, kolik vypít „Duphaston“, aby otěhotněli. Pokud ošetřující lékař nezjistí žádné kontraindikace užívání drogy, zvolí nejvhodnější léčebný režim pro ženu a podrobně jí vysvětlí, co a jak má dělat.

Tablety "Duphaston" pro koncepci se zpravidla používají v dávce 10 mg denně, počínaje 14. dnem a končí 25. dnem menstruačního cyklu. Užívání léku musí pokračovat po dobu 6 měsíců a také poté, co byl úspěšný pokus o otěhotnění. Je však třeba vzít v úvahu několik nuancí. Například je třeba poznamenat, že ne všechny ženy ovulují 12. až 14. den cyklu. Mezitím se lék "Duphaston" na početí nedoporučuje pít před ovulací, protože v tomto případě přijde takzvaná fáze sekrece endometria mnohem dříve, což může nepříznivě ovlivnit implantaci vajíčka, které bylo oplodněno.

Lék "Duphaston" pro koncepci: recenze žen

Každý den počet žen, u kterých byla diagnostikována strašná diagnóza neplodnosti, roste. V boji proti této nemoci lékaři stále více naléhají na své pacienty, aby užívali drogu „Duphaston“ k početí. Cena léku je přiměřená a jeho účinnost byla prokázána v průběhu času. Kromě toho si na různých fórech můžete přečíst mnoho pozitivních recenzí o této droze. Většina spravedlivého pohlaví, která podstoupila léčbu tabletami Dufaston, dosáhla vynikajících výsledků a tvrdí, že se jim podařilo otěhotnět a úspěšně nosit své milované dítě.

Pravděpodobnost otěhotnění během užívání přípravku Duphaston

Dobré odpoledne, moji milí. Dnešní téma bude zajímat ty mladé dámy, které kvůli hormonálním problémům nemohou samostatně počat dlouho očekávané dítě. Naštěstí moderní medicína již dlouho udělala krok vpřed a většina reprodukčních patologií je nyní úspěšně korigována léky. Jedním z nich je syntetizovaný analog přírodního hormonu progesteronu. V tomto článku chci hovořit o Duphastonu a odpovědět na mnoho otázek souvisejících s jeho účelem. Jak pravděpodobné je tedy těhotenství při užívání přípravku Duphaston? Jak správně užívat tento lék, abyste dosáhli požadovaného výsledku? Může Dufaston odstranit hrozbu přerušení? Jaký je rozdíl mezi prvními známkami tajného početí z přirozeného těhotenství? Jak a kdy je bezbolestné přestat užívat hormonální tobolky? O této a mnoha dalších věcech si dnes povíme. Připoj se k nám!

Obsah:

 1. To nejdůležitější je vědět o Duphastonu
 2. Jak správně užívat drogu
 3. Jak se dozvědět o nástupu těhotenství na Duphastonu
 4. Jaká „překvapení“ může Dufaston přinést
 5. Kontraindikace
 6. Závěr

To nejdůležitější je vědět o Duphastonu

Myslím, že má smysl začít příběh s vyznačením oblasti působení Duphastona. Jak jsem již napsal výše, tento lék je syntetickým analogem progesteronu, to znamená, že je předepsán v případech, kdy testy odhalí podceňovaný indikátor hlavního ženského pohlavního hormonu nebo „těhotenského hormonu“. Jaké patologie a problémy jsou léčeny přípravkem Dufaston? Podrobně je zvážím, abyste sami ocenili jejich důležitost..

Uvedu hlavní důvody předepisování léku nastávajícím matkám. Takže, Duphastone:

 • připravuje ženu na těhotenství;
 • ovlivňuje cyklus menstruace a embryonálního vývoje;
 • odstraňuje tón dělohy, snižuje pravděpodobnost hrozby ukončení těhotenství;
 • podporuje růst endometria;
 • zmírňuje placentární nedostatečnost a hladovění plodu kyslíkem;
 • připravuje mléčné žlázy na budoucí laktaci.

Z toho je zřejmé, že pro početí a následné těhotenství je nedostatek progesteronu katastrofický a musí být doplněn. Lékaři zjistili, že po Duphastonu se pravděpodobnost početí významně zvyšuje. Kromě toho se tento léčivý přípravek používá k léčbě endometriózy, hormonální neplodnosti, amenorey, odstranění cystických dutin ve vaječnících a prevenci děložního krvácení..

Spěchám rozptýlit vaše obavy: Duphaston nezpomaluje ovulaci, stejně jako některé jiné hormonální léky, nezasahuje do oplodnění uvolněného vajíčka. Musí však být používán přísně na doporučení lékaře..

Jak správně užívat drogu

S otázkou: jak správně užívat Duphaston k početí s hormonální nerovnováhou? - měli byste se samozřejmě poradit se svým lékařem. Řeknu vám o jednom z možných režimů léčby neplodnosti kvůli nízkému progesteronu.

Jelikož „těhotenský hormon“ produkuje naše tělo ve větším množství přesně ve druhé fázi cyklu, je užívání Duphastonu předepsáno až od 16. dne od začátku předchozí menstruace do 25. dne. Je velmi důležité nevynechávat techniky a neporušovat jejich obecnou cyklickost. Průměrná dávka léku na začátku léčby se rovná dvěma dávkám jedné tablety (ráno a před spaním). Pokud těhotenství stále nedojde do tří měsíců, může po dalších testech gynekolog zdvojnásobit denní příjem. V případě více neúspěšných pokusů vydržet již počaté dítě je ženě okamžitě přiděleno 4 tablety Dufastonu denně, také ráno a večer, 2 ks..

Je velmi důležité, abyste náhle nepřestali užívat hormonální pilulky, protože to je plné ztráty dítěte. Žena ne vždy hádá o těhotenství, které již přišlo, proto je zrušení Duphastonu možné pouze po dohodě s lékařem podle "hladkého" schématu, které napsal.

V případě, že těhotenství již začalo a je stále zapotřebí další progesteron, doporučují lékaři užívat Duphaston do 20. týdne těhotenství. Po tomto období je lví podíl na produkci hormonů převzat placentou a eliminována potřeba další infuze zvenčí.

Existují však problémy s reprodukcí, když se přípravek Duphaston doporučuje po celou dobu těhotenství. To platí pro ženy, které již prodělaly více než jedno zmrazené těhotenství, došlo k spontánním potratům. Navíc, když došlo k přerušení ve 2. a 3. trimestru s přetrvávající hypertonicitou, placentární nedostatečností a některými dalšími problematickými příznaky těhotenství.

Ještě jednou chci objasnit: užívání dalšího syntetického progesteronu je rozumné až po příslušných testech. Nedůvěřujte názoru lékaře, pokud předepíše Dufaston, jak se říká, „jen pro případ“.

Léčebný režim přípravkem Duphaston pro dysmenoreu, nepravidelná menstruace, PMS, endometriózu a děložní krvácení se bude lišit. Ale pravděpodobně se nebudeme zabývat všemi možnými možnostmi léčby, ale půjdeme dále k uvažovanému tématu..

Jak se dozvědět o nástupu těhotenství na Duphastonu

Dobře rozumím těm dámám, které s nadšením každý měsíc dávají pozor na časné známky těhotenství na pozadí Duphastonu. Zvláště tomu věříte, když byly zjištěny a napraveny důvody zabraňující početí. Některé dívky se mylně domnívají, že užívání hormonálních tobolek může zkreslit výsledky testů, a bojí se uvěřit tomu, co se děje, když ráno uvidí drahocenné dva proužky. K těmto kalhotkám vám chci připomenout, že množství produkovaného hCG ovlivňuje „pruhovanost“. Jelikož dotyčná droga je analogem úplně jiného hormonu, nemůže nijak ovlivnit zbarvení „zařízení“.

Jaké další „hovory“ můžete zjistit dobré zprávy, než se vydáte na zkoušku do lékárny? Napíšu si všechny možné „náznaky“ těla. Samozřejmě není vůbec nutné, aby ve vašem případě byli přítomni ve stejné výši. Poslouchejte sami sebe a tiše se radujte, pokud jsou vašimi společníky:

 1. Častá potřeba, dokonce i v noci.
 2. Ospalost.
 3. Zvýšená citlivost prsou a citlivost bradavek.
 4. Zpoždění příští menstruace.
 5. Mírná ranní nevolnost a / nebo ztráta chuti k jídlu, odmítnutí určitých pachů.
 6. Nervozita, slzavost.

Protože je velmi pravděpodobné, že se k souboru příznaků připojí 2 ověšené čáry na testovacím proužku.

Ale také nemám příliš dobré zprávy ((((Žena si někdy přeje být matkou tak vášnivě, že si „naprogramuje“ své těhotenské příznaky. Ve zvláště závažných případech je dokonce přesvědčena, že cítí pohyb plodu, roste jí břicho a zvyšuje se její váha. Pokud tedy byly předchozí koncepce patologické a vy jste příliš dychtiví slyšet dobrou zprávu, pak je pro získání konečné diagnózy nejlepší okamžitě konzultovat lékaře, zejména proto, že s největší pravděpodobností doporučí změnu léčebného režimu.

Jaká „překvapení“ může Dufaston přinést

Ve většině případů je Duphaston tělem dobře snášen. Ale jako každá jiná droga, zejména hormonální, má řadu vedlejších účinků. Některé ženy, bez ohledu na to, zda chtějí dítě nebo ne, si stěžují, že při užívání drogy mají falešné příznaky těhotenství. Již v prvním měsíci léčby a někdy i ve 2. až 3. den pacienti pozorují takové výrazné příznaky:

 • silná bolestivost, překrvení a tíha prsou, zvýšená citlivost bradavek;
 • nevolnost a (nebo) brutální chuť k jídlu;
 • bolestivé bolesti v dolní části břicha;
 • závrať;
 • zvýšené slinění.

Pro některé mladé dámy se tyto pocity staly radostným překvapením a začaly mentálně konverzovat s obyvatelkou břicha a pro jiné šokem, protože neplánovaly těhotenství. Takže vám doporučuji vzít v úvahu tento „roztomilý“ účinek této drogy.!

Poznámka!

Pokud máte na pozadí Duphastonu skvrny, žlutou nebo jinou barvu, měli byste navštívit lékaře. Důvody tohoto jevu jsou různé a vyžadují další zkoumání. Pokud je žena těhotná, může změna barvy hlenu na hnědý odstín naznačovat nízkou dávku léku, která je plná placentární exfoliace a potratu.

Pokud má nastávající matka krvavý výtok, pak to pravděpodobně znamená, že vajíčko je připojeno k vejcovodu, to znamená, že těhotenství je mimoděložní. Krvácení někdy předchází potratu.

Myslím, že není třeba dále vysvětlovat, že čím dříve je těhotná žena konzultována s lékařem, tím vyšší je šance na udržení dítěte.

Ve vzácných případech se hnědý výtok nezastaví ani ve druhém, ani ve všech následujících měsících léčby přípravkem Dufaston. Mohou to mít takové důvody:

 • porušení léčebného režimu předepsaného lékařem;
 • nekontrolované užívání drogy z vlastní iniciativy;
 • ovariální patologie, která způsobila pokles hladiny estrogenu;
 • chyby v kalendáři schůzek v důsledku posunu v den ovulace;
 • silná proliferace endometria, která brání normálnímu odtoku obsahu dělohy;
 • změny mikroflóry pochvy a obecná práce reprodukčních a endokrinních orgánů.

Pokud pacient nemá zajímavou pozici a gynekolog během vyšetření nezjistil žádnou další patologii, pak lze považovat za normu malé namazání v počáteční fázi léčby - vaše tělo si tak zvykne na zvýšení hladiny progesteronu.

Mezi dalšími vedlejšími účinky přípravku Duphaston se rozlišuje vývoj anémie, dysfunkce jater. Aby se snížilo riziko všech výše uvedených důsledků, je třeba pevně pochopit: jakékoli hormonální léky se užívají až po absolvování všech nezbytných testů. Je velmi důležité správně vypočítat cyklus po menstruaci a přísně dodržovat plán užívání tobolek.

Kontraindikace

Už jsme zjistili indikace, rysy a harmonogram přijetí, "překvapení" a vedlejší účinky Duphastonu. Nyní nastal čas vyjasnit kontraindikace jeho použití. Navzdory skutečnosti, že ve většině případů jsou tobolky dobře snášeny, není vždy možné narušit lidský hormonální systém. V jakých případech nelze Dufaston kategoricky vzít?

Duphaston se nedoporučuje používat u lidí s poškozením jater, ledvin, srdce, slinivky břišní, po diagnostikování srpkovité anémie, astmatu. Používá se opatrně a pod přísným dohledem lékaře pacienty s vaginálním krvácením a duševními poruchami..

Léčbu tímto syntetickým hormonem by měly věnovat zvláštní pozornost ženám, které dříve „seděly“ na OK (orální antikoncepce). Je to proto, že kombinace progestinů s estrogeny z antikoncepčních pilulek zvyšuje pravděpodobnost trombózy..

Závěr

Nedávno jsem se dozvěděl, že v lékařské komunitě panuje kontroverze ohledně bezpečnosti a „užitečnosti“ Duphastonu. Například ve Velké Británii byla ukončena v roce 2008. Některé publikace však v takovém rozhodnutí vidí pouze komerční důvody, protože dosud nebyly publikovány žádné přesvědčivé důkazy o „škodlivosti“ dané drogy. Pouze v některých zdrojích proklouznou informace o jeho teratogenním účinku na plod. Ale je to pravda?

Pokud máte problém, který dokáže vyřešit pouze Dufaston, nejprve projděte důkladným vyšetřením těla a poté neváhejte a důvěřujte svému zdraví spolehlivému lékaři!

To je pro mě vše. Možná se můžete podělit o své zkušenosti s léčbou přípravkem Dufaston? Měli jste s jeho pomocí dlouho očekávané těhotenství? Nebo jste možná sami pocítili všechna „kouzla“ vedlejších účinků? Sdílejte prosím osobní příběh nebo zkušenost blízkých přátel. A samozřejmě tento článek nezapomeňte doporučit svým přátelům..

konejšivý

Dyufaston, dívky, kterým se podařilo otěhotnět během užívání přípravku Dufa nebo bezprostředně po něm..

Příspěvek zveřejnil Balmy 12. února 2009

164 301 zobrazení

Dívky, píšu dnes znovu, už zařvaly, bez nálady, tyto příšery znovu přišly. Piju dyufaston druhý měsíc, řekněme, že je možné otěhotnět během jeho podávání nebo bezprostředně po zrušení (lékař předepsal tři měsíce), zůstal ještě jeden cyklus :) můj manžel zachránil před depresí.. sledoval krásný film "promiň láskou"

Luteální žláza umístěná ve vaječníku, jejímž hlavním úkolem je produkce ženského hormonu (progesteronu), se nazývá žluté tělísko.Jeho charakteristickým rysem je dočasný životní cyklus.