Rozmazání hnědého výtoku po menstruaci: důvody, nezbytná léčebná opatření

Množství a kvalitu výtoku z genitálií by měla žena neustále sledovat, protože jsou prvním příznakem onemocnění reprodukčního systému. V určitých dnech menstruačního cyklu je rozmazané tajemství tmavého odstínu považováno za absolutní normu. Někdy to však naznačuje nemoc, v takových případech mohou být pro stav ženy charakteristické další příznaky.

 • 1 Kdy je to norma?
 • 2 Patologické příčiny
 • 3 Iatrogenní příčiny
 • 4 Jaké faktory ovlivňují vzhled tajemství?
 • 5 Co dělat?

Málo špinění po menstruaci je považováno za normální, pokud trvá 1-2 dny. Jedná se o zbytky endometria, které je během menstruace odmítnuto. Tmavá barva sekrece nastává, pokud je její malé množství zadrženo v děloze a pochvě a je oxidováno.

Příslušné vypouštění je navíc v následujících případech:

 • během první menstruace;
 • před ovulačním obdobím, které se obvykle vyskytuje uprostřed menstruačního cyklu;
 • během menopauzy po celou dobu menstruace - snížení sekrece pohlavních hormonů vede ke kvantitativnímu snížení sekrece ve všech dnech cyklu;
 • několik dní před menstruací, jejíž pokračování je hojnější a tekutější;
 • během zotavení po porodu, pak jsou růžový ichor;
 • v prvním měsíci těhotenství - implantace vajíčka je doprovázena poškozením krevních cév, a proto se objevuje mini-krvácení;

Normální tmavě hnědý výtok má homogenní slizovitou nebo krémovou konzistenci, bez nepříjemného zápachu a krevních sraženin.

Pokud po skončení menstruace pokračuje v rozmazávání po dlouhou dobu, mohou to být následující nemoci:

Endometritida je onemocnění, při kterém dochází ke zánětlivým procesům ve sliznici dělohy. Vyvolávají abnormální proliferaci endometriálních buněk, které odlupují ve formě krevních sekretů. Kromě prodlouženého tmavého výtoku před nebo po menstruaci se endometritida projevuje následujícími příznaky:

 • obecná slabost;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bolest v dolní části břicha a dolní části zad

U endometriózy je pozorována abnormální proliferace slizniční tkáně dělohy, která se projevuje:

 • bohatá dlouhá období;
 • častá menstruace - 2-3krát za měsíc;
 • krvácení po všechny dny cyklu;
 • bolestivé pocity v genitální oblasti (ne vždy)
ChorobaPopis
PolypyV důsledku hyperplazie slizniční tkáně dělohy (endometria) se mohou objevit polypy - těsnění vyčnívající po obvodu dělohy. Zpočátku jsou tyto léze benigní, jejich struktura je volná a často krvácejí. Proto i po skončení menstruace teče krev dále. Polypy se nejčastěji objevují v důsledku hormonálních onemocnění a jako komplikace zánětlivého procesu
AdenomyózaStrukturálně je děloha tvořena svalovou, ochrannou sliznicí. Ten je každý měsíc aktualizován podle fází menstruačního cyklu. Někdy endometrium přeroste a pronikne do svalové tkáně přes ochrannou. Děloha je v tomto případě deformována, stává se sférická. Velké množství sliznice je odmítnuto jako sekrece
LeiomyomLeiomyomy jsou benigní nádory, které se objevují až v pozdním vývoji. Hlavním příznakem této patologie je krvácení, které se rozmazává po dlouhou dobu po menstruaci a nezastaví se ani po týdnu. Jejich barva se pohybuje od šarlatové po černou. Podle statistik jsou ženy ve věku nad 40 let náchylnější k takovým onemocněním, kdy plodnost slábne a v těle dochází ke změnám na pozadí hormonálních změn.
Dysfunkce vaječníkůPři normálním fungování vaječníků od prvního dne menstruace v nich dozrávají vajíčka, uprostřed cyklu je dominantní hozeno do břišní dutiny pro oplodnění a na jejím místě se tvoří žluté tělísko, jehož hlavní funkcí je vylučování pohlavních hormonů. Pod vlivem estrogenu a progesteronu je regulován počet buněk endometria - jejich růst se zpomaluje, proto je měsíční krvácení charakterizováno normálním trváním a množstvím. Při dysfunkci vaječníků vajíčko nezraje, není vyhozeno do vejcovodu a žluté tělísko, které vylučuje hormony, se netvoří. Endometrium stále roste a je ho příliš mnoho. Proto je menstruační krvácení hojnější a delší, trvá ještě nějakou dobu po menstruaci.
Endometritida
Endometrióza
Cervikální erozePro erozi děložního čípku je před menstruací charakterističtější růžový výtok, ale mohou se objevit po menstruaci.
Poruchy srážení krvePříčinou hnědé mazlavosti mohou být nejen patologické stavy, ale mohou ji vyprovokovat i nemoci, při kterých se špatně sráží krev. Jednou z nich je vrozená nebo získaná koagulopatie. Druhá forma nastává po terapii léky, které narušují schopnost krevních destiček slepit se. Tyto problémy se projevují vnitřním krvácením a špatným hojením kožních ran.
Mimoděložní těhotenstvíMimoděložní těhotenství se stává příčinou neobvyklého výtoku. V tomto případě žena velmi silně bolí dolní část břicha, zhoršuje se její zdraví, stoupá její tělesná teplota. Bolest může být tak intenzivní, že žena může omdlet. Okamžitě potřebuje pomoc odborníků - zdraví a život jejích žen jsou ohroženy

Nebezpečí poloviny uvedených patologií (novotvary, adenomyóza, eroze děložního čípku) spočívá v tom, že v prvních fázích vývoje jsou asymptomatické a lze je diagnostikovat pouze při pravidelných návštěvách lékaře.

Po menstruaci to rozmazává - norma nebo důvod navštívit lékaře?

Menstruace je komplexní hormonálně závislý proces, který se vyskytuje u žen. Podobný klinický obraz se vyskytuje u žen v reprodukčním věku, počínaje průměrem 14-15 let a pokračováním až 50-55 let.

Taková čísla jsou individuální a závisí na mnoha faktorech, které ovlivní reprodukční systém ženy. Genetická predispozice k jejich fungování u různých žen má velký význam..

Je charakterizován výskytem špinění krvácení z genitálního traktu, které se obvykle vyskytuje každý měsíc. Délka takového období menstruace je přísně individuální, nicméně u většiny žen je to interval 3 až 5 dní nebo týden.

Objem ztracené krve by neměl přesáhnout 150 ml po celou dobu krvácení, menší množství může charakterizovat osobní vlastnosti ženy, strukturu jejího reprodukčního systému, velikost orgánu atd..

Je však obvyklé charakterizovat větší počet sekrecí jako patologii, a pokud má žena stížnosti na hojný výtok z genitálního traktu, je třeba hledat příčinu.

Vzhled těchto znaků charakterizuje celý vzájemně propojený složitý proces, který se v těle ženy vyskytuje každý měsíc, a konečným výsledkem jeho vývoje je vzhled krve. Hlavní funkce v tomto případě plní progesteron a estrogeny..

Estrogenní typ podporuje sekreci a růst vnitřní sliznice děložní dutiny a již progesteronový typ její transformace a zrání. Na konci expozice progesteronu, bez těhotenství, se tato vrstva odlupuje, což je charakterizováno krvácením.

 1. Špinění po menstruaci
 2. Příčiny špinění po menstruaci
 3. Když je namazání po menstruaci známkou patologie?
 4. Hnědý výboj
 5. Růžový skvrnitý výtok z genitálního traktu
 6. Černý výtok po menstruaci
 7. Špinavý výtok během těhotenství
 8. Kdy navštívit lékaře?
 9. Léčba
 10. Samoléčba pro dlouhé špinění krvácení
 11. Recenze žen

Špinění po menstruaci

Jedná se o poměrně častý problém, kterému mohou ženy čelit v jakémkoli věku, a to bez ohledu na to, zda mají sex. Kromě toho by neměly být vždy připisovány patologii, je to zřídka varianta normy..

Příčiny špinění po menstruaci

Existuje mnoho důvodů pro vznik rozmazaného výtoku po menstruaci..

Mezi nimi jsou hlavní:

 • Chronické zánětlivé procesy v děložní dutině,
 • Menstruační nepravidelnosti spojené s hormonálními změnami,
 • Sexuálně přenosné infekce,
 • Tak časté onemocnění, jako je endometrióza, které se také projevuje rozmazáním po menstruaci
 • Užívání hormonální antikoncepce,
 • Nejnebezpečnějším faktorem vedoucím k výskytu mazu po menstruaci je považována hyperplazie endometria a maligní proces.

Když je namazání po menstruaci známkou patologie?

Pokud se po menstruaci zpozdí a jejich trvání trvá déle než 5 dní, doporučuje se poradit se s odborníkem. Kromě toho lze podezření na patologickou příčinu s výskytem sraženin, přítomností nepříjemného zápachu a zhoršením celkového blahobytu..

Hnědý výboj

 1. Z morfologického hlediska je rozmazání hnědého výtoku po menstruaci koagulovanou krví, která nadále opouští děložní dutinu. Proto je v některých případech tento obrázek normou..
 2. Pokud se u ženy objeví krvavý výtok na začátku několik dní po menstruaci, ale ne déle než 2 dny, za předpokladu, že předtím došlo k silnému krvácení. Kromě toho je třeba mít na paměti, že by za normálních okolností neměly být hojné, jejich objem začíná postupně klesat. Také nemají žádný nepříjemný zápach, zvláště hnilobný. V některých případech nahrazují pravidelnou menstruaci, zejména u žen v premenopauzálním období.

S patologickou povahou takového výboje je třeba hledat příčinu následujících patologií:

 • To je chronická endometritida. Zánětlivý proces, který narušuje normální oddělení sliznice a následné zotavení.
 • Endometrióza těla dělohy nebo děložního čípku je charakterizována vyplněním děložních dutin endometriem, vrstvou dělohy, která by normálně neměla být umístěna v jiných oblastech. Protože je také hormonálně závislá, během menstruace je také vylučována z dutin. Ale kvůli zvláštnostem jeho umístění může být proces oddělení zpožděn a žena po dlouhou dobu po menstruaci zažívá podobné nepříjemnosti..
 • Hyperplazie endometria. Jedná se o proces nadměrné proliferace děložní sliznice a během menstruace může být proces jejího oddělení zpožděn. V některých případech se tedy může doba oddělování normálních prodloužit. V případě částečného přemnožení může hnědý výtok pokračovat až do dalšího období.
 • Polyp endometria. To je další častý důvod pro výskyt hnědých skvrn, velmi často se kombinuje s hyperplazií. Polyp zpravidla sám nekrvácí, ale brání úplnému kontrakci endometria, což vede k narušení procesu buněčného výboje a eliminaci krve.
 • Pohlavně přenosné nemoci a další infekční nespecifické faktory. Jsou schopni napadnout buňky endometria a narušit proces jeho normální deskvamace, navíc, stejně jako zánětlivý proces, ztěžují průchod endometria a ztěžují hojení.
 • Projevy mimoděložního těhotenství. Hnědý výtok může často napodobovat normální menstruaci, když dojde k mimoděložnímu těhotenství. Hormonální pozadí začíná špatně odpovídat těhotenství, ale příprava endometria ještě neprobíhá.
  Žena to může užívat pro normální menstruaci, což ztěžuje pozdější diagnostiku.
 • Traumatické účinky sliznice. Obvykle vznikají po nitroděložních zákrocích, jako je potrat a kyretáž. Kombinace traumatu a zánětu je obzvláště nebezpečná. Hnědý výtok v tomto případě může trvat dostatečně dlouho a účinek terapie se nedostaví.

Velmi často je takový hnědý výtok po menstruaci kombinován s dalšími příznaky:

 1. Mezi nimi se bolest vyskytuje hlavně v dolní části břicha nebo dolní části zad, bolestivé povahy.
 2. Porušení obecné pohody, slabost, malátnost, mírné zvýšení tělesné teploty. Podobné příznaky mohou nastat v důsledku zánětlivého procesu vyskytujícího se v pánevních orgánech nebo spojeného se ztrátou krve, což bude vyjádřeno anémií.
 3. Endometrióza a výtok hnědého výtoku po menstruaci jsou často kombinovány se syndromem silné bolesti, který obvykle začíná ve druhé polovině menstruačního cyklu. K jejich posílení může dojít také během sexu. Podobný příznak se často kombinuje s neplodností u ženy..
 4. V případě mimoděložního těhotenství se také objevuje bolestivý syndrom, který je doprovázen bolestivou trakcí krku a lokalizací fokusu na obou stranách..

Růžový skvrnitý výtok z genitálního traktu

Jsou to buňky čerstvé krve po menstruaci, v některých případech ještě ne srážené, které jsou smíchány s krémovou leucorrhoea. Díky tomu se vytváří světlejší odstín..

V případě, že se objeví špinavý růžový výtok tohoto typu bez nepříjemného zápachu, je obvyklé jej považovat za normu.

Podobný obrázek může nastat, když:

 • Menstruace, které jsou periodické. Neexistuje úplné zotavení cyklu. V průměru může toto období trvat rok..
 • Po užívání perorální antikoncepce, zejména během návyku.
 • Traumatické účinky z vaginální sliznice, drsný styk nebo používání cizích těles.
 • Ovulační období. Jedná se o druh reakce na proces zrání a uvolnění vajíčka..
 • Vaginální manipulace, jako je zavedení nitroděložní antikoncepce nebo jiný zásah.

V takovém případě bude výtok považován za normu, pokud nebude trvat déle než dva dny.

Pokud je proces zpožděn, měly by být tyto procesy vyloučeny:

 • Zánětlivé procesy v cervikální oblasti, stejně jako poškození sliznice. Nejčastěji se jedná o erozi, která nemůže vždy přesně charakterizovat namazání po menstruaci..
 • Nádorové formace v cervikální oblasti, jak maligní, tak benigní.
 • Známky mírného zánětlivého procesu v endometriu, infekčních a endokrinních patologií.
 • Časné projevy mimoděložního těhotenství nebo časného potratu.

Černý výtok po menstruaci

Tato barva výtoku z genitálního traktu není normou, a proto, pokud se objeví příznaky, měli byste se poradit s lékařem.

 1. Tento znak je důkazem srážení krve před jeho uvolněním a možné prodloužené přítomnosti v genitálním traktu, stejně jako destrukce erytrocytů uvolněním železa.
 2. Velmi často je hojný výtok po menstruaci s tímto znakem projevem přítomnosti abnormálních forem dělohy spojených se zdvojnásobením orgánu. V důsledku toho se vytvoří dutina, ve které dochází ke zpoždění a předčasnému vylučování krve..
 3. Je to také taková patologie jako endometrióza, někdy může být lokalizována v těle dělohy a v některých případech se tvoří cysty v krční oblasti, které lze vyprázdnit.

Špinavý výtok během těhotenství

Toto je vždy patologický stav, který je doprovázen malým krvavým výtokem po menstruaci..

Mezi důvody vedoucími k této situaci je třeba zdůraznit:

 • Hrozba nebo spontánní potrat, který začal. V tomto případě to může být způsobeno oddělením membrán. Vyskytuje se hlavně na počátku těhotenství a vždy vyžaduje léčbu změnami životního stylu. Obvykle se jedná o hormonální a hemostatické léky..
 • V pozdějších fázích budou tyto příznaky indikovat buď abrupci placenty, nebo pokud je přítomna. V prvním případě jsou vždy tmavé, doprovázené bolestí a nepohodlí. A ve druhém je to asymptomatické oddělení krvavého výboje světlé barvy. V tomto případě lze provést i léčbu drogami nebo urgentní porod císařským řezem..

Kdy navštívit lékaře?

V případě, že výtok není normou, měli byste se obrátit na odborníka. Kromě toho nemůžete zahájit léčbu samostatně, zejména u žen v reprodukčním věku, pokud je plánováno těhotenství. Teprve po důkladné diagnostice začíná léčba drogami.

Léčba

Metody léčby:

 • V přítomnosti zánětlivého procesu je maz po menstruaci léčen komplexem obecných protizánětlivých a imunostimulačních látek a také antibiotiky, širokým i úzkým spektrem účinku. Kromě toho provádějí opatření proti relapsu..
 • U endometriózy je léčba obvykle hormonální. Mohou to být systémová léčiva, která potlačují produkci estrogenu. Stejně jako nitroděložní tělíska ze skupiny levonorgestrelu.
 • Pokud je cyklus narušen, bude výběr metody záviset na typu poruchy.
 • V případě mimoděložního těhotenství je nutné urgentní ukončení chirurgickým zákrokem.
 • Bláznovství na pozadí těhotenství v počátečních fázích vyžaduje jmenování progesteronu, mezi něž patří Dufaston nebo Utrozhestan.

Samoléčba pro dlouhé špinění krvácení

Obvykle je to bylinné přípravky ve formě odvarů nebo nálevů..

Mezi užitečné bylinky, které pomáhají při mazání po menstruaci, patří:

 • Odvar z heřmánku. Má mírný protizánětlivý účinek. Chcete-li získat potřebný vývar, měli byste napařit květiny heřmánku lékárny v horké vodě a nechat nějakou dobu. Po vychladnutí směs přeceďte a pijte po malých doušcích. Léčba obvykle probíhá a může být profylaktická.
 • Odvar z kopřivy, účinný lék na rychlé zastavení krvavých šmouh po menstruaci. Chcete-li získat vývar, nalijte čerstvé listy nebo sušené ve vroucí vodě. Poté směs vyžaduje trvat hodinu, protože se ochladí, pije se v malém množství. Kurz je obvykle krátkodobý, neměl by přesáhnout 10 dní.

Proč hnědý výtok jde po menstruaci: s vůní a bez zápachu, pokud se nezastaví po dlouhou dobu, normu a patologii

V intermenstruačním období - krátce před začátkem regulace nebo několik dní po menstruaci - by u žen neměl být žádný hnědý nebo jinak výrazný barevný výtok.

Jakýkoli vaginální výtok, který má nepřirozenou barvu, vůni a konzistenci, to znamená, že není transparentní, páchnoucí a rozmazávající viskózní, by měl být vnímán jako signál problémů ženského reprodukčního systému..

Je pravda, že krvavý hnědý výtok po menstruaci v některých případech hovoří o fyziologických procesech v těle. Uvažujme, jaké jsou tyto procesy a kdy by mělo být takové vypouštění považováno za patologické.

Hnědý výboj - co to je?

Pokud se hnědý vaginální výtok objevil 1-2 dny před nástupem menstruace nebo pokračuje 2-3 dny po jejich ukončení, můžeme říci, že je to normální. Proces oddělení endometria (ve skutečnosti menstruace) může probíhat podle tohoto schématu a je považován za normální, pokud je výtok bez zápachu, nedráždí vulvu a není doprovázen svěděním.

Pokud se hnědé skvrny objeví mnohem dříve než menstruace, lze předpokládat infekční onemocnění genitálního traktu, endometriózu a další patologické stavy.

Porušení normy je také považováno za výtok po menstruaci krvavě červené nebo hnědé barvy, pokud mají nepříjemný zápach - to je jistá známka zánětlivého procesu v reprodukčním systému ženy. Pokud budou pokračovat i po 10 dnech nebo déle, je pravděpodobné riziko vzniku mimoděložního těhotenství nebo hrozba spontánního potratu.

Oddělení endometria během menstruace

Světlo

Světle hnědý výtok lze připsat variantě normy, pokud nemá patologické příznaky (vůně, hrudky, vločky, pěna a jiné nečistoty) a nepřekračuje více než 3 dny po menstruaci. Pokud existují příznaky, které naznačují odchylku od normy, může být světle hnědá barva výtoku způsobena hnisavým zánětlivým procesem nebo bakteriální infekcí.

Temný

Ve většině případů je tmavě hnědý výtok po menstruaci fyziologicky vysvětlitelný a neměl by být důvodem k obavám, pokud nemá dříve uvedené příznaky. Pokud jsou vylučovány v ovulační fázi (obvykle 7. den cyklu), po skončení menstruace a jsou příliš hojné, může to znamenat nedostatek progesteronu, polycystické onemocnění vaječníků a další patologické abnormality.

Proč začali chodit o týden později?

Při určování důvodů, proč se hnědý výtok objeví po skončení menstruace, byste měli věnovat zvláštní pozornost době jejich výskytu. Je užitečné si uvědomit, že výtok, který se objeví 1-2 dny před začátkem a pokračuje 2-3 dny po skončení měsíčního výtoku, lze připsat normálnímu.

Hnědý výtok, který se objeví týden po skončení menstruace, lze považovat za normální pouze v jednom případě - pokud došlo k těhotenství. Pak budou "masti" krátkodobé (ne více než 2 dny), nebudou bohaté a bez zápachu. Kolem této doby se vajíčko implantuje do stěny dělohy a u některých žen je doprovázeno mírným krvácením nebo špinavým hnědým výtokem.

Důvody, pokud přetrvávají po dlouhou dobu

Dlouhodobé krvácení nebo výtok hnědého výtoku po menstruaci mohou mít patologické příčiny:

 • nedostatek vitaminu K, trombocytopenie, další faktory, které snižují srážlivost krve;
 • různá onemocnění vnitřních orgánů, včetně štítné žlázy, srdce, ledvin;
 • dysfunkce a polypy vaječníků, myomy, adenomyóza dělohy, endometritida a další nemoci v oblasti ženských pohlavních orgánů;
 • hormonální nestabilita během období „hormonálních bouří“ - puberty, těhotenství, po porodu, před menopauzou;
 • anémie z nedostatku železa - tato patologie je charakterizována sporými obdobími, spíše jako hnědý výtok, který není včas, tj. přichází několik dní po očekávaném nástupu menstruace a trvá déle než 5 dní.

Instalace nitroděložního tělíska může vyvolat prodloužené krvácení nebo hnědý výtok po ukončení menstruace. Tento faktor je kontraindikací pro další pobyt nitroděložního tělíska v těle dělohy, spirála bude muset být odstraněna.

Co říká slizniční výtok??

Přítomnost hlenu ve vaginálním výtoku je zcela normální, protože je to původně hlen.

 • hlen v reprodukčním systému ženy působí jako lubrikant, chrání zranitelnou vaginální sliznici před poškozením - prasknutí kapiláry, mikroskopické praskliny a další.
 • slouží také jako čisticí prostředek, který neustále odstraňuje odumřelé buňky vaginálního epitelu, drobná cizí tělesa a částice z genitálního traktu.
 • nakonec jí byla přidělena role ochranné bariéry proti patogenní flóře, která může infikovat pohlavní ústrojí.

Samozřejmě, při masivním napadení bakteriemi nebo houbami je infekce nevyhnutelná, ale při absenci hlenu se riziko infekce zvyšuje stokrát. Proto po celý život - od narození do stáří - vylučují reprodukční orgány ženy šetřící hlen..

Uvolnění nahnědlého hlenu po pohlavním styku je také fyziologicky vysvětlitelné - krev z prasklých kapilár pochvy se dostane do výtoku, to se stane. Je špatné, pokud hlen má výrazný nepříjemný zápach - pak je to signál zánětlivého procesu.

Šíření konzistence

Jak jsme již zjistili, rozmazání výtoku po menstruaci hnědé barvy, které nemá patologické příznaky, není nebezpečné. Pokud se 7-10. Den po ukončení menstruace (14-20. Den cyklu) objeví nahnědlý výtok rozmazané konzistence - můžeme předpokládat nástup těhotenství a implantaci vajíčka (s krátkým menstruačním cyklem).

Implantace oplodněného vajíčka

Hnědý výtok 3 dny po menstruaci a později může být příznakem hormonálních poruch.

Co to znamená, pokud má výtok kyselý nebo nepříjemný zápach?

Pokud je hnědý výtok po menstruaci bez zápachu a není doprovázen bolestí břicha nebo svěděním, lze je připsat normě, ale vzhled vůně v nich by měl být léčen opatrně. Obecně je kyselé prostředí pro vagínu považováno za normální, které zajišťují prospěšné laktobacily. Jsou to laktobacily, které poskytují ochrannou bariéru urogenitálního traktu ženy.

Při normálních úrovních pH je vaginální výtok bez zápachu nebo velmi jemný. Hnědý výtok po menstruaci, který má výrazný kyselý zápach, naznačuje narušení rovnováhy kyselin a převahu oportunní nebo patogenní flóry ve vaginálním prostředí.

Není možné určit, co takové výtoky znamenají pouze podle vzhledu a vůně, proto je nutné vyšetření gynekologa a test stěrem pro analýzu mikroflóry.

Mohlo by to být po Dufastonovi?

Moderní gynekologové často předepisují svým pacientům lék z farmakologické skupiny progestogenů - Duphaston. Používá se k léčbě nedostatku progesteronu a souvisejících:

 • endometrióza;
 • nefunkční děložní krvácení;
 • sekundární amenorea;
 • PMS;
 • neplodnost způsobená luteální nedostatečností a jinými patologickými stavy.

Podle pokynů k použití drogy jsou ve vzácných případech během užívání přípravku Duphaston možné vedlejší účinky, jako je průlomové děložní krvácení a někdy hnědé výtoky po menstruaci nebo místo ní. Druhý, soudě podle recenzí žen, se stane téměř vždy po užití Duphastonu a po jeho zrušení zmizí hnědý výtok, podobný menstruaci.

Co dělat, pokud se vypouštění nezastaví?

Krátkodobé uvolnění hnědého hlenu po menstruaci po několik dalších dní obvykle není patologické, ale je zbytkovým jevem po menstruaci. Pokud se hnědý výtok nezastaví po týdnu nebo 2 týdnech po skončení menstruace, je to nebezpečný signál. Může to znamenat vývoj závažných onemocnění ženského reprodukčního systému, včetně mimoděložního těhotenství nebo nádoru, takže je nutné neprodleně podstoupit vyšetření.

Krvavé problémy

Pokud se 10. den po menstruaci objeví hnědé nebo krvavé výtoky, můžete mít podezření na těhotenství. Přibližně v této době dochází k implantaci vajíčka do endometria, což se u mnoha žen projevuje „mazanicemi“.

Hnědý výtok 5 dní po menstruaci s nečistotami krve lze považovat za zbytkový projev menstruace a nebojte se, pokud jsou bezbolestné, bez zápachu a nedráždí stydké pysky.

Jiné barvy výtoku po menstruaci

Kromě hnědého výtoku bezprostředně po menstruaci žena pravidelně mění barvu vaginálního sekretu v závislosti na stavu její imunity, vaginální mikroflóře a přítomnosti chronických onemocnění. Barvy a odstíny hlenu se mohou pohybovat od transparentní bělavé po růžovou s krvavými pruhy a od krémové po žlutozelenou. Normálně by výtok neměl mít výraznou barvu, proto by změna barvy a vůně výtoku měla být důvodem k návštěvě gynekologa.

Šmouha po menstruaci hnědá. Důvody a stojí za to si dělat starosti?

Polyp

Mezi patologické příčiny špinění po menstruaci patří nemoci reprodukčního systému a zvláštní podmínky ženy. Nejčastěji jsou spojeny s onemocněními dělohy a děložního čípku a důsledky léčby hormonálními léky. V těchto případech jsou možné další příznaky: nepohodlí v dolní části břicha a dolní části zad, zhoršené zdraví, zvýšená tělesná teplota.

U žen se zdravými pohlavními orgány trvá mazání po menstruaci 1–2 dny a není doprovázeno nepohodlí.

Polypy jsou benigní výrůstky na vnitřních pohlavních orgánech s volnou strukturou, která často krvácí. V tomto ohledu se po menstruaci objeví krvavý výtok o několik dní později - týden, což ženy vnímají jako opakovanou menstruaci.

Hlavní příznaky polypů jsou:

 • prodloužený, prodloužený a silný menstruační tok;
 • namazat týden po menstruaci, někdy později, ale časový interval je méně než 20 dnů;
 • bolestivá bolest v genitální oblasti - nebezpečí tohoto příznaku spočívá ve skutečnosti, že je nejčastěji charakteristická pro pozdní fázi onemocnění.

Hnědý mazanice světlých odstínů je normální v různých obdobích cyklu

Je třeba říci, že podobná barva se vytvoří, když se několik kapek sražené krve smísí s vaginálním hlenem. Nebojte se, děloha je lemována endometriem, které se snadno poškodí a je co nejvíce naplněno krví.

Na začátku cyklu

Hnědý výtok místo menstruace se vyskytuje u dospívajících, protože jejich tělo je ve fázi formování a během premenopauzy v důsledku nástupu neplodnosti z přirozených důvodů.

Během laktace jsou menstruace zpočátku slabé a nestabilní v důsledku potlačujícího působení prolaktinu.

Po operacích, kdy je odstraněno celé endometrium, je první cyklus považován za rehabilitaci, menstruace přichází ve formě tmavého a světle hnědého výtoku.

Ve fázi adaptace je pozorováno prodloužené mazlení v období kritických dnů, kdy je užívání antikoncepčních pilulek pozorováno. Trvá až 3 měsíce.

Pokud vaše pravidelné období končí hnědým výbojem různých odstínů, nemusíte se bát. Děloha je jednoduše odstraněna ze zbývajícího endometria..

Uprostřed cyklu

Když dominantní folikul praskne během ovulace, mohou se červené krvinky rozpustit v břišním prostoru. Ale ve vzácných případech jsou stahovány do dělohy kontrakcemi vejcovodů a ven pochvou. Vaginální sekrece zbarví béžově. Proto je světle hnědý nebo růžový výtok uprostřed menstruačního cyklu známkou nejlepšího času na otěhotnění. Při ovulaci je tajemství jednoho dne mírně zabarveno, jinak může být podezření na patologii.

Zajímavý fakt! Pokud roztáhnete ovulační hlen prsty, nit se nerozlomí na 8-10 cm.

Na konci cyklu

Pokud spermie našla vajíčko a došlo k oplodnění, pak bude za týden nebo déle embryo implantováno do děložní dutiny. Endometrium je v této době silné a volné, fixace je doprovázena poškozením. Žena si může všimnout hnědého, světlého výboje týden před menstruací nebo se zpožděním, v závislosti na délce jejího cyklu. Analýza obsahu hCG v krvi může v tuto chvíli potvrdit zajímavou situaci, po několika týdnech je možné vidět vajíčko na ultrazvukovém vyšetření a test ukáže negativní výsledek až do zpoždění 6-8 dnů.

Bezprostředně před menstruací je světle hnědá mazanina normální po dobu 1-2 dnů. Zvláště u aktivních žen. Fyzická aktivita nebo pohlavní styk mohou způsobit mírné odmítnutí nitroděložní sliznice, když je tělo již připraveno na menstruaci.

Stěr po intimitě

Sexuální styk někdy vede ke vzniku prasklin ve stěnách pochvy. K tomu dochází při násilném nebo drsném sexu, se silným rozporem mezi velikostí genitálií muže a ženy, při absenci vzrušení. Ženy během menopauzy mají malý slizniční výtok, takže během blízkosti pociťují suchost a pociťují bolest při poškození ztenčeného povrchu.

Pozornost! Hnědý výtok po sexu může být příznakem polypů nebo eroze, stejně jako přítomnosti genitálních bradavic v genitálním traktu.

Adenomyóza

Adenomyóza dělohy je zánět v těle dělohy, při kterém slizniční vrstva roste přes ochrannou tkáň do svalu. Onemocnění je podobné endomitrióze (vyznačuje se abnormální proliferací endometria). Proto, abychom pochopili rozdíl mezi endometriózou a adenomyózou, doporučujeme přečíst si o této problematice další informace..

Tato patologie může být po dlouhou dobu asymptomatická, ale její hlavní projev se považuje za mazání po menstruaci hnědé barvy, která může být černá.

Ovulační dysfunkce

Ovariální dysfunkce je onemocnění, které se vyvíjí s hormonální nerovnováhou, která je charakterizována nezralými vaječnými buňkami, a proto během ovulačního období nevstupuje do břišní dutiny.

V takové situaci se žluté tělísko, které vylučuje pohlavní hormony, netvoří. Výsledkem je nerovnováha, při které vrstva endometria nepřestane růst před regulací, stane se příliš. V tomto ohledu je menstruace bez ovulace delší a hojnější, často se objevuje opakovaná menstruace nebo hnědé skvrny..

Hyperplazie a malignita

Fenomény, které vznikají v důsledku přítomnosti patologických procesů v genitáliích:

 1. Hyperplazie endometriální vrstvy - nadměrné množení benigních nebo maligních buněk, v důsledku čehož se tvoří nádory.
 2. Malignita - transformace benigní nebo zdravé tkáně na maligní.

Nejčastěji se vyskytují v klimakterickém období a jsou příčinou těžkých období po 40 letech. V této době je fyziologie ženy charakterizována neustálým poklesem sekrece. Navíc se mění jeho odstín - ztmavne. Proto s růžovým, šarlatovým menstruačním tokem, který trvá déle a objevuje se častěji, je nutné podstoupit vyšetření k vyloučení novotvarů.

Malý, slabý výtok po menstruaci (období)

Menstruační tok mizí měsíčně u všech žen během období plodnosti. Jejich trvání je v průměru od 3 do 7 dnů, mohou být hojné nebo vzácné, v závislosti na individualitě organismu. To vše se děje pravidelně a naznačuje normální fungování reprodukčního systému orgánů.

. Existují však chvíle, kdy menstruace a výtok již skončily, zatímco malý výtok pokračuje ve formě mazanice.

Kromě toho může být barva těchto sekretů průhledná, bílá, nažloutlá, hnědá nebo narůžovělá. Žena se může začít obávat takového výtoku, takže musíte vědět, kdy navštívit lékaře s podobným jevem, a když se bojí patologií, není důvod.

Endometritida

Hnědé skvrny jako výtok po menstruaci mohou být příznakem endometritidy, onemocnění, při kterém dochází k zánětu ve výstelce dělohy (endometria). Ovlivňují množení této tkáně, stává se abnormální. V tomto ohledu nadbytečné buňky odlupují a objevuje se krevní tajemství.

Hnědý vaginální výtok jako příznak gynekologických onemocnění

Vaginální výtok u reprodukčně zdravé ženy nemá výrazný zápach. Nepříjemný zápach sekrecí se objevuje v důsledku množení bakterií. Hnědý vaginální výtok s nepříjemným zápachem může naznačovat přítomnost infekčních agens v těle ženy - chlamydie, ureaplasma, viry herpes simplex, mycoplasma. U sexuálně přenosných infekcí lze pozorovat hojný hnědý výtok po menstruaci. Vzhledem k tomu, že pohlavně přenosné nemoci se snadno přenášejí pohlavním stykem, měla by žena okamžitě kontaktovat gynekologa a poté venereologa, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce. K potvrzení nemoci si žena vezme vaginální nátěr.

Jedním z pravděpodobných důvodů pro vznik hnědého vaginálního výtoku po menstruaci u ženy může být mimoděložní těhotenství, které se vyznačuje zavedením vajíčka ne do výstelky dělohy, ale vejcovodu, vaječníku nebo břišní dutiny. Pro potvrzení diagnózy gynekolog nasměruje ženu na ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů. Jedinou léčbou této patologie je chirurgické odstranění vajíčka z těla ženy. Zjištění mimoděložního těhotenství v nejbližším možném termínu zabrání odstranění vajíčkovodu, což následně umožní ženě úspěšně nosit a porodit požadované dítě.

Iatrogenní příčiny

Důvody, které rozmazávají po dlouhou dobu po menstruaci, nemusí být patologické stavy, ale důsledky:

 • užívání hormonálních léků k léčbě nebo ochraně;
 • intravaginální ultrazvuk, při kterém byla zraněna vaginální tkáň;
 • nátěr na cytologii, při jehož odběru byl poškozen vnitřní povrch genitálií;
 • kauterizace cervikální eroze - výtok je indikátorem hojení a měl by být sledován lékařem.

Diagnostické metody

Gynekolog vyšetří pacientku a provede s ní rozhovor. Žena by měla říct, jaký druh výtoku má, jejich barvu, přítomnost zápachu, v jaké fázi cyklu a s jakou frekvencí vznikají, aby odborník mohl zjistit, co to znamená.

Během vyšetření gynekolog pomocí zrcadla vizuálně identifikuje změny na sliznici. Bude také schopen detekovat erozi nebo zánět. K určení mikroflóry a detekci infekce, bakterií a jiných patogenních mikroorganismů je bezpodmínečně odebrán nátěr.

V případě potřeby se používají další diagnostické metody. Ultrazvuk ukazuje jakékoli poruchy ve vývoji dělohy a dalších orgánů: endometritida, polycystika, fibroidy atd. Obecné testy krve a moči pomáhají identifikovat zánět, kontrolovat rovnováhu hormonů.

Probíhají další studie:

 • kolposkopie - vyšetření sliznice speciálním přístrojem, který pomocí zvětšení umožňuje zkoumat její strukturu a změny;
 • biopsie - studie buněk odebraných z podezřelého místa;
 • histologie - analýza endometriální tkáně po kyretáži.

I když výtok není doprovázen nepříjemnými příznaky, měli byste podstoupit vyšetření. Možná jsou to první příznaky závažných patologií, jejichž příznaky se objeví v průběhu času..

Po důkladném vyšetření pomocí gynekologických zrcadel a odebrání stěr pro cytologii provede lékař průzkum, aby zjistil přibližné předpoklady pro nástup příznaků.

Nejprve gynekolog předepíše obecný a biochemický krevní test a analýzu moči k identifikaci zánětlivého procesu.

Poté jsou potřebné takové analýzy a diagnostické metody:

Jaká porušení jsou indikována výskytem špinění po menstruaci

Vaginální výtok je přirozeným příznakem, který zažívá každá žena. Někdy tajemství mění svůj odstín, konzistenci a hojnost. Zvláště dámy se bojí špinění po menstruaci. Pokud si dívka kromě tohoto příznaku všimne dalších neobvyklých známek, měla by okamžitě kontaktovat odborníka.

Známky normy

Tajemství světlého odstínu se objevuje v důsledku změny poměru pohlavních hormonů. Na konci menstruace se vaginální hlen stává hustým a vláknitým. Umožňuje vám chránit pohlavní orgány před infekcí patogeny. Tlustá hlenová zátka také narušuje normální pohyb spermií do vajíčka.

Na konci kritických dnů je povolen výskyt silného, ​​bílého nebo béžového sekretu. Hlen získává nažloutlé odstíny díky obsahu částic endometria dělohy a leukocytů v něm. Za normálních okolností má sekrece slabý kyselý zápach. Před ovulací jsou sekrece řídké a průhlednější.

Během uvolňování vajíčka z folikulu získá vaginální prostředí mírně zásadité pH. Všechny tyto podmínky vytvářejí optimální prostředí pro pohyb spermií do vajíčka. Pokud nedojde k početí dítěte, pak několik dní po ovulaci získá sekrece opět hustou konzistenci..

Příznaky normálního vaginálního výtoku po menstruaci:

 • vzhled v malém množství - 1-4 ml denně;
 • světlé odstíny - od průhledných po nažloutlé;
 • vůně - mírná, téměř nepostřehnutelná.

V každém případě se barva a konzistence leucorrhoea mění v závislosti na fyziologických vlastnostech ženy: úroveň srážení krve, složení biologické tekutiny, zdravotní stav, metabolismus.

U různých žen se vaginální výtok může lišit nejen barvou a strukturou, ale také množstvím..

Přípustné odchylky výtoku po menstruaci

Mnoho dám si samo všimlo, že jejich menstruace skončila, ale dva dny pokračovaly v hnědnutí. Tento jev patří mezi fyziologické v případě, že žena užívá perorální antikoncepci (OC). Hnědé nebo růžové mazání lze pozorovat až 2–3 měsíce po zahájení užívání léků nebo po zásahu do instalace nitroděložního tělíska. Léky ovlivňují hormonální cyklus ženy a jeho délku. Pokud jsou léky vybrány správně, symptom zmizí po několika měsících..

Krvavý, řídký růžový výtok místo menstruace je pozorován u dospívajících dívek po první menarche v pubertě. Jsou spojeny s tvorbou cyklu a nástupem puberty. Jiným způsobem se takové mazance nazývá juvenilní krvácení. Cyklus mladých dívek se nevrací okamžitě do normálu. To může trvat 1 až 2 roky. Rodiče musí dívce ukázat gynekologa, pokud je její výtok rozmazaný déle než 8 dní. Situace může vést k rozvoji anémie.

Podobné příznaky se objevují u žen starších 45 let. To je způsobeno přípravou jejich těla na premenopauzu. Hlavním důvodem rozmazání po nebo místo menstruace je změna hormonálních hladin, vyhynutí reprodukčních funkcí vaječníků. Ženy, které vstupují do menopauzy, by měly navštívit gynekologa alespoň jednou za šest měsíců. V tomto věku na pozadí hormonálních změn existuje riziko vzniku závažných patologií přívěsků a dělohy. Jednou z nejnebezpečnějších poruch často diagnostikovaných u žen v dospělém věku jsou novotvary rakovinné povahy..

Patologické příčiny špinění

Situace, kdy menstruace již skončila, ale nadále se rozmazává hnědou - jasným znamením patologických změn v těle. Na vývoj problému mají vliv jak exogenní (vnější), tak endogenní (vnitřní) faktory. První kategorie důvodů zahrnuje:

 1. Zranění. Abnormální sekrece se objevuje v důsledku silného mechanického namáhání dolní části břicha. Krvácení po menstruaci je často způsobeno nepřesným pohlavním stykem. Další příčinou příznaku je použití vaginálních tablet nebo čípků.
 2. Stresující situace. Krvavé skvrny na dámském spodním prádle jsou pozorovány po emocionálním zmatku. Fyzické přepětí spojené s tvrdým pracovním rytmem nebo mužskými sporty (vzpírání, páka atd.).
 3. Problémy s cyklem jsou spojeny s neustálým přepracováváním ženy v důsledku příliš aktivního životního stylu nebo nedostatečného odpočinku. Zbavit se problému v tomto případě umožní odstranění vnějších negativních faktorů.Pokud menstruace prošla a po 3 dnech se začala rozmazávat, pak to signalizuje vnitřní poruchu v těle. Mezi ně patří:
 4. Krátké trvání menstruace. Tento stav je způsoben dědičnými faktory. Pokud nejbližší příbuzní dívky měli krátkou menstruaci, bude s největší pravděpodobností u ní pozorována také proyomenorea. V takových případech se časový interval mezi krvácením snižuje z 28–36 dnů (obvykle) na 2–3 týdny. Tento stav je vyvolán nedostatečnou produkcí ženských pohlavních hormonů.
 5. Endometrióza je další častou příčinou krvácení po menstruaci. V důsledku abnormálních procesů se menstruační cyklus prodlužuje. Pokud dáma krvácela po dobu 4–5 dnů, pak na pozadí nemoci vydrží nejméně další 3 dny. V případě nemoci nastává menstruace s hlenem.
 6. Pohlavní choroby. Pokud si žena po kontaktu s nosičem infekce všimla rozmazaného výtoku na spodním prádle, znamená to, že byla nakažena. Pohlavně přenosné nemoci se vyznačují latentní povahou kurzu, takže leucorrhoea se obvykle rozmazává ne bezprostředně po menstruaci, ale 7. až 8. den cyklu. Výtok v nepříjemném zápachu po menstruaci naznačuje vývoj patogenní mikroflóry v pochvě.
 7. Hyperplazie endometria je onemocnění, při kterém je po regulaci pozorováno špinění. Hyperplázie je charakterizována mírným a hojným výtokem v závislosti na závažnosti patologie. V druhém případě se hlen shromažďuje v sraženinách. Situace vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
 8. Myom, fibrom, sarkom. Menstruace skončila, ale nadále se rozmazávají krví kvůli růstu novotvaru. V onkologii je příznak navíc doprovázen akutní bolestí, nepříjemným zápachem sekrece (v důsledku rozkladu zdravých buněk), obecným zhoršením blahobytu (nevolnost, slabost, neustálá únava). Velké nádory komprimují krevní cévy postiženého orgánu (nebo sousedních systémů), což vede k výskytu krvavé leucorrhoea z pochvy.
 9. Ovulace je přirozeným důvodem, proč dochází ke špinění po menstruačním cyklu. Příznak se obvykle objevuje 10. - 22. den cyklu. Tento stav nelze nazvat patologickým, protože k němu dochází v důsledku prasknutí membrán folikulu, ve kterém se vajíčko nachází. Krvácení nastává po dobu 1–2 dnů a končí po ovulaci samo.

Známky poruchy nebo nemoci

Rozmazání po menstruaci může naznačovat normální procesy v těle nebo vývoj nebezpečných chorob. K určení závažnosti onemocnění mohou lékaři použít instrumentální diagnostické metody, laboratorní testy a posouzení příznaků problému. Lékař může provést předběžnou diagnózu po prozkoumání barvy a konzistence tajemství..

Zvýrazní hnědou barvu

Po menstruaci se rozmazává hnědě kvůli oxidaci krevních zbytků v pochvě kyslíkem. Tento stav je pozorován několik dní po menstruaci. Tělo je tak zcela očištěno od endometriálních částic..

Hnědá leucorrhoea, která je rozmazaná již 2 týdny, naznačuje hyperplazii pohlavního orgánu, erozi děložního čípku a tvorbu polypů.

Dalším důvodem dlouhodobého tajemství je mimoděložní těhotenství. Podobný příznak by měl být důvodem pro okamžitou návštěvu gynekologa.

Tmavý výboj, který vznikl na pozadí patologických faktorů, má často heterogenní strukturu a nepříjemný zápach. V jejich přítomnosti navíc dochází k selhání menstruačního cyklu nebo k úplné absenci regulace.

Černý výboj

Gynekologové tvrdí, že hlen této barvy není normou za žádných podmínek. Signalizuje nástup vnitřního krvácení v reprodukčním systému. Pod vlivem kyslíku je krev oxidována a získává tmavý odstín. Mezi hlavní patologie, které tento problém vyvolávají, patří: endometrióza, endocervicitida, zánětlivé procesy v přílohách.

Tmavý výboj se objevuje na pozadí dalších nepříjemných příznaků:

 • bolesti dolní části břicha;
 • silná menstruace doprovázená obecným zhoršením blahobytu;
 • dlouhé předpisy.

Jakékoli z uvedených příznaků je důvodem k návštěvě lékaře a provedení komplexní studie těla.

Bílý výboj

Existuje několik důvodů pro vznik dlouhého výboje světla po menstruaci:

 • infekce pohlavních orgánů;
 • eroze děložního čípku;
 • drozd;
 • vaginóza;
 • hormonální nerovnováha.

Když je infikováno infekcí, bílé tajemství bude mít místo slabého fermentovaného mléka shnilý zápach. Při erozi děložního čípku je leucorrhoea navíc doprovázena bolestí v břiše. Drozd se vyskytuje na pozadí silného svědění, podráždění a pálení genitálií. V tomto případě získá leucorrhoea konzistenci tvarohu. Vaginóza je charakterizována výskytem silné, bílé, viskózní sekrece..

Zelený a žlutý výboj

Znamení - důkaz infekce infekčními patogeny a porušení vaginální mikroflóry. Kromě abnormální barvy se sekrece vyznačuje nepříjemným zápachem (shnilá ryba) a porušením menstruačního cyklu. Včasné terapeutické postupy pomohou ženám předcházet negativním důsledkům infekčních komplikací. Hlavní podmínkou léčby bakteriální infekce pohlavních orgánů je současné podávání antibiotik oběma partnery.

Růžový výboj

Růžový výtok je po menstruaci rozmazaný chronickou endometritidou. Toto onemocnění ovlivňuje nejen množství sekrece rozmazání, ale také pravidelnost menstruace. Pokud příznak není způsoben endometritidou, může být jeho výskyt bezprostředně po menstruaci spojen se spontánním očištěním dělohy od zbytků endometria nebo opakovanou ovulací na začátku cyklu. Dvě ovulace v jednom cyklu jsou extrémně vzácné, ale někdy k tomu dojde při užívání perorálních kontraceptiv nebo při prudké změně hormonálních hladin.

Krvavé problémy

Červený výtok, který trvá tři nebo méně dní po menstruaci, není patologický. Jsou důsledkem probíhajícího čištění dělohy. Překročení tohoto období naznačuje následující gynekologická onemocnění:

 • časná fáze endometritidy;
 • patologie těhotenství;
 • odmítnutí nitroděložního tělíska.

Léčba

Trvalé hnědé skvrny po menstruaci vyžadují povinnou léčbu.

Léčebný režim pro pacienty je vybrán po obdržení výsledků laboratorních testů a instrumentální diagnostiky. Hlavním způsobem stanovení patologií v ženském těle je ultrazvukové vyšetření, krevní test na infekci a nátěr z pochvy na flóru.

Terapie je předepsána v závislosti na výsledcích výzkumu.

Bakteriální infekce jsou léčeny antibiotiky - metronidazol, doxycyklin. Vaginální kandidóza vyžaduje použití orálně nebo intravaginálně antimykotik - Pimafucin, Utrozhestan, Geksikona. Zjistěte, jaké výtoky se mohou objevit během léčby přípravkem Geksikon, v článku na odkazu.

Krvácení způsobené hormonálními poruchami je eliminováno pomocí perorálních kontraceptiv. S poklesem hladiny hormonů v krvi je ženám předepsán Utrozhestan nebo Duphaston. V klimakterickém období se pacientům doporučují doplňky stravy, které snižují závažnost projevu krizového období.

Endometrióza, eroze, benigní nádory v reprodukčním systému - onemocnění, která lze odstranit chirurgickým zákrokem.

Eroze je odstraněna v dospělosti, poté, co žena porodila děti. U mladých žen je takový postup kontraindikován..

Po skončení menstruace je třeba navštívit gynekologa a po nich se objeví abnormální sekrece. Příznak naznačuje endometriózu nebo jiné nebezpečné poruchy. Výskyt špinavého výtoku je přípustný pouze uprostřed cyklu, během ovulace. Hnědé, žluto-zelené a červené mazanice doprovázené bolestmi břicha, nestabilní regulací a zhoršením zdraví - důvod pro naléhavou návštěvu lékaře.

Zpožděná období a bolesti dolní části zad mohou být vzájemně provázané jevy. Velmi často je taková bolest typická pro krátké období těhotenství, kdy se začíná zvětšovat plod embrya přilepený ke stěnám dělohy a tímto faktorem se dotýká nervových zakončení matky.