Jak dlouho trvá hnědý výboj po seškrábnutí

Kyretáž může být nutná u různých gynekologických onemocnění nebo potratů, diagnostických studií. Lékaři považují tento postup za chirurgický zákrok, který má někdy nepříjemné následky. Vyhodnocení hnědého výtoku po kyretáži dělohy je třeba brát vážně..

Důvody vzhledu

Proč dochází ke krvácení? Během operace je část sliznice dělohy oddělena, případně s obsahem dutiny, to znamená, že dochází ke stejnému procesu jako během menstruace.

Rozdíl je v tom, že v kritické dny dochází k odmítnutí endometria během týdne a proces kyretáže trvá 30-45 minut.

Po operaci lze vnitřní výstelku dělohy přirovnat k krvácející raně, jejíž hojení vyžaduje čas..

Probíhá tedy obnova endometria doprovázená hnědým výtokem po škrábání..

Tento proces ne vždy probíhá dobře, jsou možné komplikace:

 • nástup infekce;
 • zánětlivý proces endometria;
 • zbytky nerozdělené tkáně v děložní dutině.

Potom bude krvácení jiné povahy a doba hojení bude trvat déle..

Doba hojení po kyretáži

Jak dlouho trvá výtok po čištění dělohy? Jiný počet dní v závislosti na důvodu, pro který byla operace provedena.

Pokud byly provedeny diagnostické testy - od dvou do šesti dnů, po potratu deset až dvanáct, kyretáž nerozvíjejícího se těhotenství - od sedmi do tří týdnů, což se považuje za normu.

V prvních dnech po škrábání jsou bohaté, jasně červené..

Později se jejich počet snižuje a barva se stává světlejší..

Na konci období hojení jsou hnědé a v malém množství.

To naznačuje, že tělo obnovuje pohlavní hormony.

Pokud po deseti dnech po operaci krvácení pokračuje, je možné:

 • děloha není zcela očištěna;
 • hormonální pozadí je narušeno. V takovém případě je vyžadováno odborné poradenství;
 • krvácení kvůli špatné srážení krve.

Definice patologie

Patologie v těle je určena nejen časovým intervalem vylučování sekretů, ale také jejich kvalitou.

Měly by být:

 • mírný objem;
 • bez hnilobného zápachu;
 • jednotná hmota bez hrudek.

Barva se mění z červené na začátku léčebného období dělohy na hnědou na jejím konci..

Po vyčištění dokončí hnědý výtok proces obnovy slizničního povrchu orgánu..

Po zákroku se mohou objevit komplikace s následujícími příznaky:

Nepříjemný zápach výtoku.

Při streptokokové nebo stafylokokové infekci dochází k zápachu shnilého vejce.

 1. Doba vypouštění je více než deset dní a se stejnou intenzitou jako na začátku. To naznačuje, že v těle je možná hormonální nerovnováha, bylo provedeno nekvalitní čištění nebo krev dostatečně nesráží.
 2. Velké množství výboje. Jejich objem by měl být každý den zmenšen. K hojnému krvácení po operaci dochází, když: endometritida, trauma stěn dělohy, zbytky patologických tkání nebo embryí v ní.
 3. Neobvyklá barva. Hnědé se žlutým nebo zeleným odstínem naznačují infekční onemocnění, růžové se zánětem orgánů, s bílými částicemi o přítomnosti hnisavého procesu.

5-9 dní po čištění je výtok řídký a hnědne.

Pokud po třech týdnech mazání pokračuje, a to i při ostrých bolestech břicha, měli byste se poradit s gynekologem.

S největší pravděpodobností došlo k zánětu ženských orgánů nebo ke komplikacím v důsledku nekvalitního škrábání.

Ukončení nebo absence krvácení

V případě náhlého zastavení nebo absence výtoku je bezpodmínečně nutné vyhledat lékaře.

Jelikož se jedná o vážný důvod k okamžitému vyšetření, zjištění příčin a následné léčby.

Absence krvácení je důsledkem tvorby krevních sraženin v děloze nebo výskytu malého nádoru na děložním čípku, který neumožňuje vylučování sekretů.

Možná budete muset vzít antibiotika nebo opakovat postup škrábání. Obvykle v takové situaci stoupá vysoká teplota, v břiše jsou ostré bolesti..

Výtok po kyretáži děložní dutiny, který vznikl po měsíci, je příležitostí ke konzultaci s gynekologem. Možná se jedná o další menstruaci, ale nelze vyloučit známky počínající infekce ženských reprodukčních orgánů..

V případě jakýchkoli odchylek ve vašem zdraví po čištění je nutné vyhledat pomoc od odborníků. Když se změní vůně, konzistence, krevní sekrece, pokud žlutý výtok bude i nadále rozmazaný po dlouhou dobu po škrábání, v každém případě lékař předepíše správnou léčbu, samoléčba je vyloučena. Normální výtok trvá pět až šest dní bez velké intenzity, nemá nepříjemný zápach.

Pak se jejich objem zmenšuje, získává rozmazaný vzhled a postupně se zastaví. Obecně by toto období nemělo být delší než deset dní. V tomto případě je krvácení doprovázeno bolestmi břicha a dolní části zad, jak se děloha stahuje. A to vše je normou.

Hnědý výtok jeden měsíc po čištění dělohy

Související a doporučené otázky

3 odpovědi

Prohledávání stránek

Co když mám podobnou, ale jinou otázku?

Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou. Můžete také položit novou otázku a naši lékaři ji po chvíli zodpoví. Je to zdarma. Informace, které potřebujete, můžete také vyhledat v podobných otázkách na této stránce nebo prostřednictvím stránky pro vyhledávání na webu. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích..

Medportal 03online.com provádí lékařské konzultace formou korespondence s lékaři na tomto webu. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve svém oboru. V tuto chvíli na webu můžete poradit v 50 oblastech: alergik, anesteziolog-resuscitátor, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, dětský neurolog, dětský urolog, dětský endokrinní chirurg, dětský endokrinní chirurg, specialista na infekční nemoci, kardiolog, kosmetička, logopéd, ORL specialista, mammolog, lékařský právník, narkolog, neuropatolog, neurochirurg, nefrolog, výživový poradce, onkolog, urolog, ortoped-traumatolog, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, revmatolog, psycholog, radiolog, sexuolog-androlog, zubař, tricholog, urolog, lékárník, fytoterapeut, phlebolog, chirurg, endokrinolog.

Odpovídáme na 96,78% otázek.

Výtok po kyretáži: norma a patologie

Může být zapotřebí kyretáž při léčbě gynekologických patologií kvůli potřebě ukončení těhotenství, diagnostice. Manipulace je odborníky považována za plnohodnotný chirurgický zákrok, po kterém jsou možné negativní důsledky. A proto by měl být vyhodnocen hnědý výboj po kyretáži, protože by to mohlo naznačovat další problémy..

Přečtěte si v tomto článku

Příčiny výboje

Postupem je oddělení povrchové části sliznice dělohy, někdy společně s obsahem dutiny. To znamená, že při škrábání se děje zhruba to samé jako během menstruace. Pouze v kritických dnech endometrium postupně odumírá a také se pomalu vylučuje, což trvá až 7 dní. A při škrábání se proces vejde do 30 - 40 minut.

Sliznice dělohy není vždy připravena k odmítnutí, i když lékaři volí čas pro manipulaci tak, aby byla co nejvíce fyziologická. A přesto je po něm vnitřní povrch rána. Potřebuje uzdravení, což vyžaduje čas. Regenerace endometria a dochází doprovázena sekrety z genitálního traktu.

Tento proces není vždy zdravý. Škrábání může mít negativní důsledky:

 • přístup infekce;
 • akutní zánět endometria;
 • ponechání tkání oddělených v děložní dutině.

Obsah opouštějící pohlavní ústrojí pak bude mít jiný vzhled a charakter než během normálního procesu hojení. A budou objeveny déle.

Jak dlouho vybíjení vydrží po seškrábnutí

Krvavý výtok po škrábání bez komplikací trvá déle než jeden den. Doba hojení sliznice dělohy závisí na důvodu, který vyvolal potřebu manipulace (ať už se jednalo o potrat, diagnózu, zmrazené těhotenství, jakoukoli orgánovou patologii). Na tento příznak mají vliv další okolnosti:

 • zda má žena jiné patologie pánevních oblastí;
 • jak dobře byla operace provedena (dodržování sterility, kvalifikace lékaře);
 • kolik materiálu bylo odstraněno.

Hnědý výtok po seškrábnutí zmrazeného těhotenství je nejdelší a považuje se za normu, pokud trvá od 7 dnů do 3 týdnů. Ale i zde existují určitá zdravotní kritéria:

 • zpočátku jsou docela hojní, se zjevnou přítomností krve;
 • pak jejich počet výrazně klesá a barva se rozjasní;
 • na konci mohou získat vzhled mazanice, což naznačuje pokusy těla obnovit objem pohlavních hormonů.

Jaké vypouštění je považováno za normální a co signalizuje patologii

Pro zdraví nezáleží pouze na délce vypouštění sekretů, ale také na tom, jaké jsou. Krvavý hlen z genitálního traktu by za normálních okolností měl splňovat následující kritéria:

 • mít mírný objem;
 • nemají nepříjemný zápach;
 • být jednotná hmota bez hrudek.

Barva výboje se pohybuje od červené do hnědé. Čím více času uplyne od okamžiku manipulace, tím blíže je jejich odstín druhé možnosti. Tmavě hnědý výtok po seškrábnutí se nachází blíže ke konci procesu obnovy sliznice, když zbytky koagulované krve vyjdou.

Pokud postup z jakéhokoli důvodu vedl ke komplikacím, mohou se projevit následujícími příznaky:

ManifestacePříčiny
Špatný zápach výtokuKdyž je hnilobný nebo zkažený, mluvíme o streptokokové nebo stafylokokové infekci, endometritidě. Pravděpodobně také špatně provedené škrábání, po kterém jsou zbytky tkáně zadrženy a rozloženy v dutině..
Doba výboje je při stejné intenzitě více než 10 dnůZde můžete mít podezření na hormonální nerovnováhu, nekvalitní čištění, nedostatečné srážení krve.
Zvýšená intenzitaObjem vypouštění by se měl snažit od samého začátku snižovat. Děložní krvácení po kyretáži, kdy je nutné vyměnit těsnění každé 3 hodiny, se stane s endometritidou (stále je zde zápach a sraženiny), traumatem stěn orgánu a zanecháním patologických tkání nebo zbytků embryí.
Zvláštní barva výbojeŽlutá nebo zelená označuje bakteriální infekci. Růžová, pozorovaná déle než jeden den, naznačuje zánětlivý proces. Mohou se objevit bílé skvrny v důsledku hnisavých inkluzí.

Kdy je čas navštívit lékaře

Pokud pooperační výtok neodpovídá normě čistě navenek a objemově, trvá déle než obvykle, je to již dostatečný důvod k návštěvě gynekologa. Je to ještě horší, když jsou doplněny poruchou pohody:

 • bolest v břiše, která není zmírněna pilulky;
 • zvyšování a udržování vysoké teploty;
 • obecný pokles síly.

Stejně nebezpečným znamením je absence výboje nebo jejich náhlé zastavení za 1 - 2 dny po startu. K tomu dochází, když je obsah oddělující se od povrchu rány zadržen uvnitř dělohy v důsledku cervikální stenózy nebo tvorby hematomu na ní. To vše také doprovází bolest, horečnatý stav..

Krvavý výtok měsíc po kyretáži také diktuje potřebu návštěvy lékaře. Může to být další období, ale existuje také možnost, že se v reprodukčních orgánech vyvinul zánět. A ne nutně jen v lůně.

Doporučujeme přečíst si článek o hnědé menstruaci. Z toho se dozvíte o nejpravděpodobnějších příčinách patologických sekrecí - početí, zánětlivých procesů, pohlavně přenosných infekcí, hormonálních poruch v těle ženy.

Abyste zjistili nepříznivý vývoj událostí po seškrábnutí, nemusíte být zdravotníkem. Chcete-li však situaci napravit, budete potřebovat odbornou pomoc. Možná to bude spočívat v injekcích „Oxytocinu“, který vyrovnává rovnováhu hormonů. A někdy musí být škrábání provedeno znovu.

Hnědý výtok po čištění dělohy

Hnědý výtok po kyretáži (kyretáž, čištění) dělohy je normální jev. Nezapomeňte, že čištění dělohy je invazivní chirurgický zákrok doprovázený různými komplikacemi..

Přítomnost hnědého výtoku po kyretáži je považována za fyziologickou normu, ale v některých případech může naznačovat vývoj patologie.

Příčiny výboje

Postup čištění spočívá v úplném odstranění horní (funkční) vrstvy endometria dělohy. Po kyretáži u ženy dojde ke krvácení připomínajícímu menstruaci. Rozdíl je v tom, že během kyretáže je sliznice odstraněna během krátké doby - doba procedury není delší než 20-40 minut. Závisí to na účelu, pro který byla žena přiřazena k čištění dělohy..

V některých případech se škrábání provádí uprostřed menstruačního cyklu. Pokud je postup načasován tak, aby se kryl s nástupem menstruace, je vnitřní povrch dělohy po čištění otevřenou krvácející ranou. Vyžaduje zotavení, které trvá určitou dobu - přibližně jeden menstruační cyklus - 1 měsíc. Během období regenerace endometriálních tkání u ženy je pozorován hnědý výtok.

Proces obnovy endometria po kyretáži dělohy však není vždy plynulý. Komplikace po čištění se mohou stát:

 • vývoj sekundární bakteriální infekce;
 • zánět endometria;
 • zánět iniciovaný zbývajícími částmi embrya nebo jeho tkání, stejně jako kousky sliznice.

Doba trvání

Hnědý výtok po kyretáži dělohy, i při absenci komplikací, může trvat 10-20 dní. Gynekologové připouštějí přítomnost krvácení různé intenzity po dobu 14-21 dnů po čištění, pokud se žena neobává bolesti a konzistence a vůně výtoku jsou normální. Vše závisí na důvodech, proč bylo čištění provedeno - může to být potrat, diagnostická kyretáž, zmrazené těhotenství nebo onemocnění dělohy.

Existují však i další faktory, které mají přímý dopad na délku krvácení. To:

 • přítomnost dalších patologií orgánů nízko bazální oblasti;
 • kvalita provedené manipulace;
 • celkový objem odstraněného endometria.

Po diagnostické kyretáži půjde hnědý výtok nejméně: maximálně 10 dní. Po potratu budou delší - lze je pozorovat 14–21 dní. A pokud vezmeme v úvahu objem, pak to bude významnější než po diagnostickém čištění dělohy. Nejdelší výtok by se však měl očekávat po seškrábnutí děložní dutiny, aby se odstranilo zamrzlé těhotenství. V tomto případě může lehké krvácení trvat až tři týdny..

Existuje několik kritérií, na která se gynekologové spoléhají při hodnocení rychlosti a odchylky špinění..

 • Během prvních několika hodin po čištění dělohy jsou hojné a červené barvy, což představuje typické krvácení..
 • Poté se výboj zesvětlí a zmenší objem.
 • Před dokončením výběr zhnědne a připomíná „mazanici“. Jeho vzhled naznačuje začátek obnovy cyklické produkce pohlavních hormonů a dokončení regenerace vrstvy endometria..

Norma a patologie

Známkou dobře provedené kyretáže děložní dutiny je nejen doba hnědého výtoku, ale také jejich kvalita. Při absenci patologie by měli mít následující vlastnosti:

 • mají malý objem a průměrný stupeň hustoty;
 • nemají nepříjemný zápach;
 • neobsahují sraženiny.

Pokud je na začátku výtoku téměř úplně totožný s krví, pak se blíží ke konci období zotavení zhnědnou.

Pokud byla kyretáž děložní dutiny provedena v rozporu s pravidly asepsy a antiseptiky nebo žena během období zotavení nedodržovala doporučení lékařů, mohou se vyvinout různé komplikace.

Pokud má hnědý výtok také štiplavý nepříjemný zápach, může tento příznak naznačovat následující:

 • vývoj infekce způsobené jak oportunní, tak patogenní patogenní flórou s tvorbou endometritidy, stejně jako vzestupná infekce;
 • hematometr;
 • zbytky částí vajíčka v děloze a jejich nekróza.

Při dlouhodobém hnědém výboji - více než 21 dní - při zachování významného objemu lze předpokládat:

 • vývoj hormonálního narušení;
 • špatně provedené škrábání;
 • máte problémy se srážením krve.

Významné množství hnědého výboje je také patologie, protože by se mělo snižovat. Vývoj děložního krvácení, typický pro hematomy, je indikován nutností vyměnit hygienickou vložku každé dvě až tři hodiny. Kromě toho jsou ve složení výtoku přítomny také sraženiny. Tento příznak může také signalizovat trauma na stěnách dělohy..

Pokud je hnědý výtok nažloutlý nebo zelený, jedná se o příznak bakteriální infekce. Růžově hnědá je typickým příznakem zánětu. Když se ve složení výtoku objeví bílé skvrny, můžeme hovořit o nástupu hnisání. Výtok z genitálního traktu na konzistenci masa s ostrým zápachem signalizuje endometritidu.

Navštivte lékaře

Pokud hnědý výtok po škrábání neodpovídá fyziologické normě ani ve vzhledu, ani v objemu, doporučuje se ženě v blízké budoucnosti navštívit kancelář gynekologa.

Hnědý výtok po čištění dělohy je obzvláště nebezpečný, pokud se vyskytnou následující příznaky:

 • zvýšení tělesné teploty na vysoké hodnoty;
 • syndrom dlouhodobé bolesti, který nelze odstranit léky proti bolesti;
 • zhoršení celkové pohody.

Úplné zastavení krvácení během několika hodin nebo dnů po zákroku se také stává nebezpečným znamením. Důvodem tohoto stavu je hematometr - akumulace krve v děložní dutině způsobená zastavením jejího fyziologického odtoku. K tomu může dojít v důsledku křeče děložního čípku, stejně jako v přítomnosti patologie srážení krve. Dalšími známkami hematomů jsou silná bolest v podbřišku a zvýšení tělesné teploty.

Hnědý výtok, který se objeví měsíc po čištění dělohy, je důvodem pro kontaktování gynekologa. Mohou to být buď příští menstruace, nebo známky pokročilé infekce ženského reprodukčního systému..

Pokud máte po kyretáži jakékoli pochybnosti o svém zdraví, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Když se změní vůně, konzistence hnědého výtoku, měl by se léčit pouze gynekolog a měla by být vyloučena samoléčba.

Vyprázdněte dva týdny po čištění

Hnědý výtok po škrábání

Hnědý výtok po kyretáži (kyretáž, čištění) dělohy je normální jev. Nezapomeňte, že čištění dělohy je invazivní chirurgický zákrok doprovázený různými komplikacemi..

Přítomnost hnědého výtoku po kyretáži je považována za fyziologickou normu, ale v některých případech může naznačovat vývoj patologie.

Příčiny výboje

Postup čištění spočívá v úplném odstranění horní (funkční) vrstvy endometria dělohy. Po kyretáži má žena krvácení, které připomíná menstruaci.

Rozdíl je v tom, že během kyretáže je sliznice odstraněna během krátké doby - doba procedury není delší než 20 - 40 minut.

Závisí to na účelu, pro který byla žena přiřazena k čištění dělohy..

V některých případech se škrábání provádí uprostřed menstruačního cyklu. Pokud je postup načasován na začátek menstruace, je vnitřní povrch dělohy po vyčištění otevřenou krvácející ranou.

Vyžaduje zotavení, které trvá určitou dobu - přibližně jeden menstruační cyklus - 1 měsíc.

Během období regenerace endometriálních tkání u ženy je pozorován hnědý výtok.

Proces obnovy endometria po kyretáži dělohy však není vždy plynulý. Komplikace po čištění se mohou stát:

 • vývoj sekundární bakteriální infekce;
 • zánět endometria;
 • zánět iniciovaný zbývajícími částmi embrya nebo jeho tkání, stejně jako kousky sliznice.

V tomto případě bude mít děložní výtok nejen hnědou barvu, ale také se bude lišit od normy v konzistenci a vůni. Takový výboj bude rušit mnohem déle..

Doba trvání

Hnědý výtok po kyretáži dělohy, i při absenci komplikací, může trvat 10-20 dní.

Gynekologové připouštějí přítomnost krvácení různé intenzity po dobu 14-21 dnů po čištění, pokud se žena neobává bolesti a konzistence a vůně výtoku jsou normální.

Vše závisí na důvodech, proč bylo čištění provedeno - může to být potrat, diagnostická kyretáž, zmrazené těhotenství nebo onemocnění dělohy.

Existují však i další faktory, které mají přímý dopad na délku krvácení. To:

 • přítomnost dalších patologií orgánů nízko bazální oblasti;
 • kvalita provedené manipulace;
 • celkový objem odstraněného endometria.

Po diagnostické kyretáži půjde hnědý výtok nejméně: maximálně 10 dní. Po potratu budou delší - lze je pozorovat 14–21 dní.

A pokud vezmeme v úvahu objem, pak to bude významnější než po diagnostickém čištění dělohy. Nejdelší výtok by se však měl očekávat po škrábání děložní dutiny, aby se odstranilo zamrzlé těhotenství.

V tomto případě může lehké krvácení trvat až tři týdny..

Existuje několik kritérií, na která se gynekologové spoléhají při hodnocení rychlosti a odchylky špinění..

 • Během prvních několika hodin po čištění dělohy jsou hojné a červené barvy, což představuje typické krvácení..
 • Poté se výboj zesvětlí a zmenší objem.
 • Před dokončením výběr zhnědne a připomíná „mazanici“. Jeho vzhled naznačuje začátek obnovy cyklické produkce pohlavních hormonů a dokončení regenerace vrstvy endometria..

Norma a patologie

Známkou dobře provedené kyretáže děložní dutiny je nejen doba hnědého výtoku, ale také jejich kvalita. Při absenci patologie by měli mít následující vlastnosti:

 • mají malý objem a průměrný stupeň hustoty;
 • nemají nepříjemný zápach;
 • neobsahují sraženiny.

Pokud je na začátku výtoku téměř úplně totožný s krví, pak se blíží ke konci období zotavení zhnědnou.

Bohatý tmavě hnědý odstín naznačuje uvolňování zbytků koagulované krve a neměl by ženu děsit.

Pokud byla kyretáž děložní dutiny provedena v rozporu s pravidly asepsy a antiseptiky nebo žena během období zotavení nedodržovala doporučení lékařů, mohou se vyvinout různé komplikace.

Pokud má hnědý výtok také štiplavý nepříjemný zápach, může tento příznak naznačovat následující:

 • vývoj infekce způsobené jak oportunní, tak patogenní patogenní flórou s tvorbou endometritidy, stejně jako vzestupná infekce;
 • hematometr;
 • zbytky částí vajíčka v děloze a jejich nekróza.

Zánět po čištění může vést k peritonitidě a sepse, život ohrožujícím stavům.

Při dlouhodobém hnědém výboji - více než 21 dní - při zachování významného objemu lze předpokládat:

 • vývoj hormonálního narušení;
 • špatně provedené škrábání;
 • máte problémy se srážením krve.

Významné množství hnědého výboje je také patologie, protože by se mělo snižovat. Vývoj děložního krvácení, typický pro hematomy, je indikován nutností vyměnit hygienickou vložku každé dvě až tři hodiny. Kromě toho jsou ve složení výtoku přítomny také sraženiny. Tento příznak může také signalizovat trauma na stěnách dělohy..

Pokud je hnědý výtok nažloutlý nebo zelený, jedná se o příznak bakteriální infekce. Růžově hnědá je typickým příznakem zánětu. Když se ve složení výtoku objeví bílé skvrny, můžeme hovořit o nástupu hnisání. Výtok z genitálního traktu na konzistenci masa s ostrým zápachem signalizuje endometritidu.

Navštivte lékaře

Pokud hnědý výtok po škrábání neodpovídá fyziologické normě ani ve vzhledu, ani v objemu, doporučuje se ženě v blízké budoucnosti navštívit kancelář gynekologa.

Hnědý výtok po čištění dělohy je obzvláště nebezpečný, pokud se vyskytnou následující příznaky:

 • zvýšení tělesné teploty na vysoké hodnoty;
 • syndrom dlouhodobé bolesti, který nelze odstranit léky proti bolesti;
 • zhoršení celkové pohody.

Úplné zastavení krvácení během několika hodin nebo dnů po zákroku se také stává nebezpečným znamením..

Příčinou tohoto stavu je hematometr - akumulace krve v děložní dutině způsobená ukončením jejího fyziologického odtoku.

K tomu může dojít v důsledku křeče děložního čípku, stejně jako v přítomnosti patologie srážení krve. Dalšími známkami hematomů jsou silná bolest v podbřišku a zvýšení tělesné teploty.

Hnědý výtok, který se objeví měsíc po čištění dělohy, je důvodem pro kontaktování gynekologa. Mohou to být buď příští menstruace, nebo známky pokročilé infekce ženského reprodukčního systému..

Pokud máte po kyretáži jakékoli pochybnosti o svém zdraví, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Když se změní vůně, konzistence hnědého výtoku, měl by se léčit pouze gynekolog a měla by být vyloučena samoléčba.

Jak dlouho trvá výtok po kyretáži děložní dutiny: norma a patologie, možné komplikace a vlastnosti léčby

Kyretáž děložní dutiny je typ operace. Tento postup se obvykle provádí v celkové anestezii. Účelem operace může být odstranění zamrzlého těhotenství nebo diagnostika některých gynekologických onemocnění..

Bez ohledu na cíle v prvních dnech má žena výtok po kyretáži děložní dutiny. Mohou být fyziologické nebo patologické..

Ukazatele normy

Vzhled výtoku z dělohy po operaci je přirozený a logický proces.

Jelikož je funkční vrstva endometria (vnitřní výstelka dělohy) odstraněna během kyretáže, zůstává na tomto místě krvácející rána. Děloha po diagnostické kyretáži vždy krvácí.

Povaha krvácení po operaci se obvykle neliší od toho během menstruace..

Okamžitě se objeví výtok po kyretáži dělohy. Jejich intenzita může být různá - od špatné anestézie krve až po silné krvácení. Doba trvání závisí na objemu operace a individuálních charakteristikách těla ženy.

Normální výtok z dělohy má následující charakteristiky:

 1. Střední intenzita.
 2. Obsahují převážně čerstvou krev..
 3. Žádný nepříjemný zápach.
 4. Krev je postupně nahrazována světlejšími sekrety..
 5. Dále se množství jejichoru postupně snižuje.
 6. Po několika dalších dnech se mazanice úplně zastaví..
 7. Výtok může být doprovázen mírnou tažnou bolestí v podbřišku. Bolest může vyzařovat do dolní části zad. Příčinou těchto bolestí je kontrakce svalů dělohy..

Pokud pooperační období probíhá podle popsaného „scénáře“ - je to známka toho, že hojení probíhá normálně.

Doba vybíjení

Stav těla bude záviset na tom, kolik vyprázdnění po seškrábání. Pokud bylo čištění provedeno podle všech pravidel a obnova probíhá normálně, celková doba nepřesáhne 10 dní. Pokud se škrábání provádí v předvečer menstruace, je doba krvácení přibližně stejná jako doba menstruace. Obvykle v takových případech netrvá déle než 5-6 dní.

Pokud byl postup proveden v cervikálním kanálu dělohy, bude výtok velmi krátkodobý. Pokud krvácení trvá příliš dlouho (více než 10–20 dní), může to znamenat hormonální nerovnováhu v těle ženy.

Žádné krvácení

Někdy se také stává, že po škrábání děložní dutiny se špinění vůbec neobjeví. Tento příznak je nepříznivý a měl by varovat zdravotníka i samotnou ženu..

Důvodem, proč nedochází k výtoku, mohou být krevní sraženiny, které se tvoří v děložní dutině (hematometr). Někdy se na krku vytvoří modřina, která naruší normální odtok tekutiny z dutiny.

Velmi často se spojuje zánět, pak se bolesti břicha ženy zesilují, teplota stoupá, celková pohoda se zhoršuje.

Tyto změny vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Příčiny a příznaky patologie

Výtok z děložní dutiny může být patologický. Tyto změny mohou být způsobeny:

 1. Přítomnost onemocnění urogenitálních orgánů.
 2. Porušení pravidel asepsy a antiseptik během kyretáže a v pooperačním období.
 3. Špatná kvalita škrábání.
 4. Nedostatečné množství odstraněného endometria.

Patologický výtok lze rozpoznat podle jeho charakteristických rysů. Patří mezi ně následující změny:

 1. Krvácení je masivní i několik hodin po čištění (žena potřebuje více než 1 tampón za hodinu).
 2. Vypouštění přebírá štiplavý nepříjemný zápach.
 3. Navenek se stávají jako maso. Tyto příznaky naznačují přidání infekce a rozvoj zánětlivého procesu..
 4. Jakmile se vytvoří hematomy, může se krvácení náhle zastavit..
 5. Obecný stav ženy se mění: teplota stoupá, dochází k slabosti a malátnosti. Může se objevit nevolnost a zvracení.
 6. Pacient cítí silnou křečovitou bolest v dolní části břicha.
 7. Bolest se může postupně šířit do celého břicha a vyzařovat do dolní části zad, stehen a perinea. Bolest nelze zmírnit užíváním antispazmodických léků.
 8. Při dlouhodobém krvácení se vyvíjí anémie.

Jednou z nejzávažnějších komplikací po očištění je děložní krvácení. Může se vyvinout, pokud má žena narušený systém srážení krve. Toto krvácení je intenzivnější a delší. Může představovat vážnou hrozbu pro zdraví a život ženy..

Léčba komplikací po čištění

Pokud se u ženy po diagnostické kyretáži děložní dutiny objeví patologický výtok, měla by být hospitalizována v gynekologické nemocnici. Lékaři provedou vyšetření a předepíší vhodnou léčbu:

 1. Nejčastěji se provádí škrábání.
 2. S rozvojem zánětlivého procesu jsou předepsány antibakteriální léky.
 3. V případě hormonální nerovnováhy je nutná konzultace s gynekologem-endokrinologem, který provede příslušnou korekci.
 4. K zastavení krvácení jsou předepsány léky, které snižují svaly dělohy (Oxytocin).
 5. Pokud se u pacienta objeví anémie, doporučuje se zlepšit výživu. Strava by měla zahrnovat hovězí játra, telecí maso, granátová jablka a pohanka.

Je možné snížit riziko pooperačních komplikací, pokud je kyretáž prováděna pomocí hysteroskopu. Toto zařízení umožňuje lékaři vidět děložní dutinu zevnitř, posoudit její stav a provést zákrok co nejúčinněji a bez zbytečného traumatu.

Jak dlouho po seškrábnutí vybití

Škrábání (čištění) dělohy je low-traumatická operace, během níž gynekolog zcela odstraní celou funkční vrstvu endometria.

Výsledný rozsáhlý povrch rány způsobuje krvácení a v některých případech i zánět.

Jak dlouho trvá vytékání po seškrábnutí (vyčištění)? Odpověď na tuto otázku zajímá mnoho žen a závisí na různých faktorech..

Norma

Jak dlouho krvavý výtok vydrží po seškrábnutí? Hned je třeba poznamenat, že trvají více než jeden den. Doba regenerace poškozené děložní sliznice závisí na důvodech, které vyvolaly potřebu čištění. Může to být potrat, odstranění zmrazeného embrya, diagnostická nebo terapeutická kyretáž.

Existují však i další okolnosti, které ovlivňují, kolik výtoku může jít po seškrábnutí (čištění) děložní dutiny. Tyto zahrnují:

 • přítomnost / nepřítomnost onemocnění orgánů nízko bazální oblasti;
 • kvalita čištění, zejména dodržování pravidel asepsy lékařem;
 • kolik endometria bylo odstraněno, například když je poškrábán pouze cervikální kanál, výtok nebude dlouho trvat.

Výtok bude pokračovat velmi krátkou dobu po diagnostickém čištění dělohy. Pokud mluvíme o tom, kolik dní je, pak ne více než sedm až deset dní.

Krvácení trvá mnohem déle, pokud byla provedena kyretáž dělohy pro potrat. Kolik dní bude v tomto případě trvat propuštění? Průměrná doba je 14 - 21 dní. Zároveň se zvyšuje jejich objem, pokud to porovnáme s množstvím po diagnostické kyretáži.

Zvláště po dlouhou dobu má žena výtok po kyretáži provedené pro zmrazené těhotenství. Pokud mluvíme o tom, jak dlouho jdou, pak jsou to v průměru dva až tři týdny..

Existuje několik nuancí, které naznačují fyziologickou rychlost krvácení:

 • zpočátku je bohatá a obsahuje čerstvou krev;
 • postupně množství výboje klesá a je mnohem lehčí. Takový výboj se nazývá sakrální;
 • blíže ke konci krvácení výtok připomíná „mazanici“, je to jasný signál, že proces obnovy endometria probíhá normálně.

Výtok po vyčištění může dobře vypadat jako hubená hnědá hnědá.

Může to být varianta normy, protože naznačuje kontrakci dělohy a úzkost by neměla způsobit namazání. Pokud se krvácení náhle zastavilo a bolest břicha se zhoršuje, vyhledejte lékařskou pomoc.

Pokud bylo čištění dělohy provedeno bezprostředně před nástupem menstruace, pak může výtok probíhat přesně stejně jako obvyklá menstruace. Ale i zde existují časové limity: výtok obvykle netrvá déle než 6 dní.

Patologie

Patologické abnormality týkající se množství výtoku po kyretáži dělohy se vyvíjejí z různých důvodů. Rozhodujícími faktory mohou být:

 • doba čištění a objem odstraněné vrstvy endometria;
 • porušení pravidel aseptiky lékaři, které způsobilo vznik zánětu;
 • špatně provedené škrábání - v takové situaci zůstávají částice vajíčka nebo patologické sliznice v děložní dutině.

Pokud se čištění provádí za účasti hysteroskopu, riziko pooperačních komplikací je mnohem menší. To znamená, že krvavý výboj po kyretáži bude trvat tak dlouho, jak by měl. Zařízení umožňuje gynekologovi vidět vnitřní povrch dělohy s dobrým zvětšením a provádět kyretáž co nejúčinněji, aniž by došlo k náhodnému poranění orgánu.

Patologické krvácení z fyziologické normy lze rozlišit podle následujících znaků:

 • pokud výtok po čištění dělohy trvá velmi dlouho - více než 25 dní -, znamená to, že došlo k hormonálnímu selhání;
 • výtok začal mít štiplavý zápach a v barvě - připomínající maso - takové příznaky naznačují vývoj infekce;
 • pokud krvácení prudce pokleslo a žena začala bolet žaludek, je to známka vývoje hematomů. Krev nenachází cestu z děložní dutiny kvůli křeči cervikálního kanálu.

Infekce dělohy může být indikována nejen změnou výtoku, ale také zvýšením tělesné teploty doprovázeným zvýšenou bolestí v dolní části břicha.

Prodloužené krvácení je příznakem hormonální nerovnováhy. V tomto případě se ženě doporučuje poradit se s gynekologem-endokrinologem.

Vztah mezi vypouštěním a typem čištění

Docela často se ženy zajímají o to, zda existuje vztah mezi tím, jak dlouho trvá výtok, a tím či oním škrábáním. Podobná závislost se odehrává.

Po proceduře potratu mrtvého plodu má žena poměrně silný výtok.

Pokud mluvíme o tom, jak dlouho mohou jít, pak v průměru jejich trvání je 1,5-2 týdny - za předpokladu, že potrat byl proveden v raných gestačních obdobích.

Pokud je ženě doporučen potrat později, pak samotné krvácení po čištění dělohy bude hojné a prodloužené.

Pro diagnostickou kyretáž je typický mírný krvavý výboj. Jak dlouho trvá krvácení? V průměru to netrvá dlouho. Nejčastěji, pokud nejsou žádné komplikace, se zastaví šestý až desátý den.

Je třeba si uvědomit, že uvedené podmínky trvání výtoku po čištění dělohy jsou průměrnými ukazateli. Ženské tělo je individuální a ani jeden lékař nebude schopen přesně říci, kolik výtoku po škrábání půjde. Lékař může předpokládat pouze na základě dlouholeté lékařské statistiky..

Ale výtok, který trvá déle než 3-4 týdny, je považován za jednomyslný znak patologie. V takovém případě musí žena okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit nezbytné diagnostické postupy. Po obdržení všech údajů může gynekolog rozhodnout a v případě potřeby předepsat opakovanou kyretáž..

Jaký výtok po kyretáži dělohy naznačuje komplikaci

Kyretáž dělohy (kyretáž) je zákrok, který mnoho žen musí provádět z toho či onoho důvodu. Někteří pacienti to snášejí snadno, u jiných se brzy objeví komplikace.

Bez ohledu na individuální vlastnosti těla bude mít žena po škrábání děložní dutiny výtok.

Jejich barva, vůně a konzistence působí jako důležité diagnostické příznaky: mohou indikovat jak vývoj patologického procesu, tak říci, že zásah nezpůsobil žádné poruchy.

V tomto článku budeme hovořit o tom, kolik dní po kyretážovém krvácení by mělo jít, jaké příznaky by měly upozornit, jak se vyhnout komplikacím a kdy je třeba vyhledat pomoc od lékaře.

Kdy se provádí kyretáž?

Vnitřní dutina dělohy je lemována vrstvou endometria. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, každý měsíc je tato vrstva přirozeně odmítána a dochází k děložnímu krvácení - menstruaci.

Pravidelně se tedy děloha čistí a připravuje se na nové potenciální početí. Z nějakého důvodu nastávají situace, kdy je třeba vyčistit vnitřní plášť.

K tomu se používá chirurgická metoda - škrábání.

Pokud lékař nařídil čištění, měli byste vědět, že se jedná o chirurgický zákrok, takže bude nutné dlouhé období zotavení.

Čištění dělohy se používá jako diagnostický a terapeutický postup, který se provádí u následujících patologií:

 1. Ředění nebo zesílení vnitřní vrstvy dělohy.
 2. Spontánní ukončení těhotenství.
 3. Porucha v menstruačním cyklu.
 4. Endometrióza.
 5. Neúplný potrat pomocí vakuové aspirace.
 6. Biopsie.
 7. Nemoci děložního čípku.
 8. Zánětlivé patologie.
 9. Přítomnost nebo podezření na novotvar jakékoli povahy.

Jaký by měl být výtok po škrábání

Během kyretáže dělohy gynekolog odstraní funkční vrstvu pohlavního orgánu. Operace je docela traumatizující a bezprostředně po ní se děloha změní na krvácející ránu.

První den je výtok po vyčištění zmrazeného těhotenství nebo z jiného důvodu velmi hojný a vysoce intenzivní. Tento stav lze přirovnat k menstruaci, kdy je endometriální vrstva přirozeně odmítnuta..

V situaci kyretáže se to provádí pomocí nástrojů lékaře..

Je třeba si uvědomit, že menstruační cyklus každé ženy funguje pod přímým vlivem hormonů. Záleží na nich, jak dlouho menstruace trvá..

Výtok po chirurgickém potratu je také pod vlivem hormonů, existují však ukazatele míry trvání a povahy krvácení. Po dobu 5-6 dnů po operaci dochází zejména k velkému vylučování krve, nemělo by však dojít k žádnému zápachu. Pak jsou tu krvavé výtoky, pak se rozmazávají a pak se úplně zastaví.

Celková doba čištění pohlavního orgánu by obvykle neměla být delší než deset dní. Nedělejte si starosti, pokud je během této doby bolest v děloze trýzněna - to je normální..

Pokud byla kyretáž provedena před očekávaným datem nástupu menstruace, pak se doba výtoku bude rovnat počtu „kritických“ dnů.

Aby bylo každé ženě, která se setkala s tak nepříjemným a traumatizujícím zákrokem, jasné, čemu je třeba v rehabilitačním období věnovat pozornost, doporučujeme vám seznámit se s níže uvedenými informacemi.

Hlavní kritéria pro hodnocení stavu po operaci

Je třeba si uvědomit, že existují 4 kritéria pro absolutorium, která pomáhají udržet situaci pod kontrolou - jedná se o barvu, hojnost, trvání a konzistenci..

Barva a vůně

Je možné určit správné hojení ran v děloze změnou barvy značek na vložce.

Hnědý

Vzhled hnědého mazu je známkou toho, že krev rychle sráží, což předznamenává bezprostřední obnovu pohlavního orgánu.

Žlutá

Pokud bylo čištění provedeno kvůli smrti plodu, často dochází k porušení reparačních procesů těla..

U těchto pacientů má výtok vodnatou strukturu s podezřelými skvrnami, jsou poměrně hojné, vyznačují se charakteristickým nažloutlým odstínem a shnilým zápachem..

Ke změně barvy vylučované sekrece dochází v důsledku skutečnosti, že z dělohy vychází speciální zánětlivá tekutina. Skládá se z krvinek, krve a vody..

Žluté značky na těsnění - výstražný signál, který indikuje přítomnost akutního zánětlivého procesu.

Tato kapalina poskytuje ideální prostředí pro velké množství mikroorganismů. V procesu své vitální aktivity se uvolňují sloučeniny obsahující dusík, které způsobují páchnoucí zápach..

Růžový

Růžový výtok po seškrábnutí endometria je jasným znamením, že je narušena srážlivost krve. Pacienti, kteří se obávají růžových skvrn na podložce, by měli se stížnostmi vyhledat radu u hematologa.

Nepříjemná vůně

Shnilý zápach je dalším velmi nebezpečným příznakem. Zdá se to kvůli těkavým sloučeninám, které bakterie produkují během svého života..

Hojnost

Po operaci by mělo být množství výtoku stejné jako během menstruace. Žena si všimne, že každý den lze těsnění měnit méně a méně, a do konce týdne zmizí potřeba používat tyto hygienické výrobky.

Pokud je objem krve během „kritických“ dnů přibližně 180 mg, pak po kyretáži může být tento indikátor překročen 1,5krát.

Pokud potřebujete vyměnit těsnění příliš často (méně než 3 hodiny), měli byste se určitě poradit se svým lékařem - tento stav může způsobit anémii.

Nedostatek krvácení je také důvodem k obavám. Důvodem je buď nesprávně provedená operace; buď hematometr; nebo exacerbace gynekologického onemocnění; nebo hormonální narušení.

Konzistence

Povaha výtoku by měla být podobná menstruaci. Po vyčištění lze na vložce vidět stopy hnědé nebo jasně červené barvy s endometriálními částicemi kvůli odumření vajíčka. Výtok po seškrábnutí fibroidů má podobnou konzistenci a měl by mít také normální zápach.

I když byla kyretáž provedena pro diagnostické účely, nemělo by dojít k významnému rozdílu v povaze výtoku a jakékoli patologické změny jsou důvodem pro návštěvu gynekologa.

Jaké vypouštění je považováno za patologické

Výtok po vyčištění dělohy v normálních objemech naznačuje dobrý proces hojení ran. Zvýšení vaginální sekrece je jasným znamením, že genitální orgán je obtížné obnovit.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat pouze barvě: žlutý výtok po škrábání se objeví pouze v případě bakteriální infekce..

Takový příznak by neměl být ignorován, protože vývoj patologického procesu představuje velkou hrozbu pro zdraví ženy.

Pro profylaktické účely lékaři předepisují antibiotickou terapii po operaci..

Následující příznaky by také měly být důvodem pro kontaktování odborníka:

 1. Po škrábání nedochází k žádnému výboji.
 2. Výrazný nárůst teploty.
 3. Bolest v podbřišku, která není zmírněna analgetiky.
 4. Velké množství krve.
 5. Pochybná konzistence tajemství.
 6. Shnilý genitální zápach.
 7. Významné zhoršení blahobytu.
 8. Sliznatý nazelenalý výtok.
 9. Nepříjemný zápach.
 10. Změna barvy zvýraznění - změní se na žlutou nebo zelenou.
 11. Vzhled sraženin a slizničních sekrecí byl pruhovaný krví.

Nepochybně je čištění dělohy velkým stresem pro ženské tělo. Je zcela přirozené, že tělesná teplota může stoupnout na subfebrilní úrovně. Pacient si bude stěžovat na slabost - pokud je to tolerováno, nemělo by to vzbuzovat obavy.

Stává se, že žena nezažije silnou bolest - zcela přirozený proces, když je zotavení doprovázeno křečemi. K úlevě od bolesti lze použít jakékoli analgetikum..

Obecná pohoda a stav by se měly každý den postupně zlepšovat..

Nedostatek pozitivní dynamiky může naznačovat přítomnost souběžných komplikací, takže žena bude potřebovat další diagnostiku.

Jaké komplikace mohou nastat

Při správném provozu se komplikace vyskytují zřídka, někdy se však vyskytnou. Tento seznam obsahuje:

 1. Děložní krvácení. Vyskytuje se zřídka u vysoce rizikové skupiny pacientů s poruchami krvácení. Bohatý výtok po kyretáži endometria by měl být do několika dnů po manipulaci, zatímco mnohem později vzniklé krvácení představuje velkou hrozbu pro zdraví a život pacienta.
 2. Hematometr je akumulace krevních sraženin v pohlavním orgánu. Patologie se vyvíjí na pozadí nadměrného stlačení děložního čípku, které se objeví na konci operace. Hematometr se stává příčinou progrese infekčního procesu. Z preventivních důvodů předepisují gynekologové injekce s antispazmodiky.
 3. Endometritida je infekční proces způsobený vstupem patogenní mikroflóry do dělohy. Aby se zabránilo komplikacím, gynekologové předepisují antibiotické injekce.
 4. Neplodnost - vzhledem k moderním metodám provádění operace existuje jen malá šance, že se taková komplikace objeví.

Vztah mezi typy čištění a sekrecí

Ženy se často ptají lékaře, zda intenzita a doba krvácení závisí na příčině čištění dělohy..

Po odstranění endometria a vajíčka v důsledku smrti embrya se děloha velmi hojně očistí. Výtok po neúspěšné kyretáži prováděné po krátkou dobu bude trvat 10 až 14 dní. Pokud bylo ze zdravotních důvodů ukončení těhotenství provedeno v pozdější fázi, bude krvácení po WFD dlouhé.

Výtok po diagnostické kyretáži děložní dutiny je malé množství krve, které zmizí asi týden po manipulaci. Za normálních okolností by na podložce neměly být žádné stopy krve.

Jakékoli výrazy, které se vztahují k době čištění dělohy, jsou velmi podmíněné. Tělo každého ze spravedlivých pohlaví je jedinečné, takže ani zkušený gynekolog nemůže nic předvídat. Lékaři mohou na základě svých zkušeností předpokládat pouze dobu čištění dělohy.

Léčba komplikací po čištění

Alokace, které trvají déle než 1 měsíc, naznačují přítomnost patologie. Je to velmi dlouhá doba, takže tento stav je vždy důvodem k hospitalizaci. Žena musí urgentně navštívit lékaře a odborník ji pošle, aby provedla všechny testy. Jakmile lékař obdrží výsledky výzkumu, bude zvolena jedna z léčebných metod:

 1. Reoperace, která je obvykle indikována k akumulaci sraženiny, nebo špatně provedený potrat. Výboj po opakované kyretáži by měl být v blízké budoucnosti normalizován.
 2. Pokud dojde k zánětlivému procesu, pacientovi jsou předepsána antibiotika.
 3. Na pozadí těžkého krvácení jsou předepsány léky, které pomáhají snižovat dělohu.
 4. Hormonální poruchy jsou upraveny individuálně zvoleným léčebným režimem. Za tímto účelem musí žena navštívit endokrinologa..
 5. Anémie je léčena správným oddělením výživy a použitím vitamínů obsahujících železo.

Jak se vyhnout komplikacím

Komplikace v rehabilitačním období vznikají na pozadí snížení imunitní obrany a hormonálních poruch. Abyste se co nejvíce chránili před dlouhým obdobím zotavení, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 1. Po vyčištění neopouštějte nemocnici alespoň 24 hodin.
 2. Po dobu 7 dnů po škrábání dodržujte odpočinek v posteli.
 3. Eliminujte nadměrnou fyzickou aktivitu.
 4. Chraňte se před stresovými situacemi.
 5. Chraňte před mrazem.
 6. Dodržujte všechna doporučení gynekologa.
 7. Aplikujte terapii zaměřenou na udržení obranyschopnosti těla.
 8. Včas podstoupit opakované ultrazvuky k vyhodnocení opravných procesů.

Ženy, které jsou po operaci pravidelně sledovány gynekologem, jsou maximálně chráněny před komplikacemi. Proto je tak důležité neignorovat potřebu navštívit lékaře. Pacienti, kteří šli do nemocnice na konzultaci, se v budoucnu nemusí obávat o své zdraví.

Kyretáž dělohy je nepříjemná, ale nezbytná operace, bez které se někdy neobejde. Procedura prováděná vysoce kvalifikovanými odborníky velmi zřídka způsobuje komplikace, které vyžadují odpovídající léčbu. Vypouštění po čištění je však přirozený a zcela normální proces, kterému se nelze vyhnout..

Úkolem každé ženy je kontrolovat povahu, barvu a délku výtoku..

Mnoho lidí neví, co dělat, pokud se během období zotavení zdravotní stav zhorší. V takové situaci existuje pouze jedna cesta ven - vyhledat pomoc od odborníků..

Pouze lékař může poskytnout skutečné hodnocení stavu zdraví žen a předepsat adekvátní terapii.

Výtok po kyretáži: norma a patologie

Při léčbě gynekologických patologií může být zapotřebí kyretáž kvůli potřebě ukončení těhotenství, diagnostice.

Manipulace je odborníky považována za plnohodnotný chirurgický zákrok, po kterém jsou možné negativní důsledky..

A proto by měl být vyhodnocen hnědý výboj po kyretáži, protože by to mohlo naznačovat další problémy..

Příčiny výboje

Postupem je oddělení povrchové části sliznice dělohy, někdy společně s obsahem dutiny. To znamená, že při škrábání se děje zhruba to samé jako během menstruace. Pouze v kritických dnech endometrium postupně odumírá a také se pomalu vylučuje, což trvá až 7 dní. A při škrábání se proces vejde do 30 - 40 minut.

Sliznice dělohy není vždy připravena k odmítnutí, i když lékaři volí čas pro manipulaci tak, aby byla co nejvíce fyziologická. A přesto je po něm vnitřní povrch rána. Potřebuje uzdravení, což vyžaduje čas. Regenerace endometria a dochází doprovázena sekrety z genitálního traktu.

Tento proces není vždy zdravý. Škrábání může mít negativní důsledky:

 • přístup infekce;
 • akutní zánět endometria;
 • ponechání tkání oddělených v děložní dutině.

Obsah opouštějící pohlavní ústrojí pak bude mít jiný vzhled a charakter než během normálního procesu hojení. A budou objeveny déle.

Jak dlouho vybíjení vydrží po seškrábnutí

Krvavý výtok po škrábání bez komplikací trvá déle než jeden den. Doba hojení sliznice dělohy závisí na důvodu, který vyvolal potřebu manipulace (ať už se jednalo o potrat, diagnózu, zmrazené těhotenství, jakoukoli orgánovou patologii). Na tento příznak mají vliv další okolnosti:

 • zda má žena jiné patologie pánevních oblastí;
 • jak dobře byla operace provedena (dodržování sterility, kvalifikace lékaře);
 • kolik materiálu bylo odstraněno.

Hnědý výtok po seškrábnutí zmrazeného těhotenství je nejdelší a považuje se za normu, pokud trvá od 7 dnů do 3 týdnů. Ale i zde existují určitá zdravotní kritéria:

 • zpočátku jsou docela hojní, se zjevnou přítomností krve;
 • pak jejich počet výrazně klesá a barva se rozjasní;
 • na konci mohou získat vzhled mazanice, což naznačuje pokusy těla obnovit objem pohlavních hormonů.

Jaké vypouštění je považováno za normální a co signalizuje patologii

Pro zdraví nezáleží pouze na délce vypouštění sekretů, ale také na tom, jaké jsou. Krvavý hlen z genitálního traktu by za normálních okolností měl splňovat následující kritéria:

 • mít mírný objem;
 • nemají nepříjemný zápach;
 • být jednotná hmota bez hrudek.

Barva výboje se pohybuje od červené do hnědé. Čím více času uplyne od okamžiku manipulace, tím blíže je jejich odstín druhé možnosti. Tmavě hnědý výtok po seškrábnutí se nachází blíže ke konci procesu obnovy sliznice, když zbytky koagulované krve vyjdou.

Pokud postup z jakéhokoli důvodu vedl ke komplikacím, mohou se projevit následujícími příznaky:

ManifestacePříčiny
Špatný zápach výtokuKdyž je hnilobný nebo zkažený, mluvíme o streptokokové nebo stafylokokové infekci, endometritidě. Pravděpodobně také špatně provedené škrábání, po kterém jsou zbytky tkáně zadrženy a rozloženy v dutině..
Doba výboje je při stejné intenzitě více než 10 dnůZde můžete mít podezření na hormonální nerovnováhu, nekvalitní čištění, nedostatečné srážení krve.
Zvýšená intenzitaObjem vypouštění by se měl snažit od samého začátku snižovat. Děložní krvácení po kyretáži, kdy je nutné vyměnit těsnění každé 3 hodiny, se stane s endometritidou (stále je zde zápach a sraženiny), traumatem stěn orgánu a zanecháním patologických tkání nebo zbytků embryí.
Zvláštní barva výbojeŽlutá nebo zelená označuje bakteriální infekci. Růžová, pozorovaná déle než jeden den, naznačuje zánětlivý proces. Mohou se objevit bílé skvrny v důsledku hnisavých inkluzí.

Kdy je čas navštívit lékaře

Pokud pooperační výtok neodpovídá normě čistě navenek a objemově, trvá déle než obvykle, je to již dostatečný důvod k návštěvě gynekologa. Je to ještě horší, když jsou doplněny poruchou pohody:

 • bolest v břiše, která není zmírněna pilulky;
 • zvyšování a udržování vysoké teploty;
 • obecný pokles síly.

Stejně nebezpečným znamením je absence výboje nebo jejich náhlé zastavení za 1 - 2 dny po startu. K tomu dochází, když je obsah oddělující se od povrchu rány zadržen uvnitř dělohy v důsledku cervikální stenózy nebo tvorby hematomu na ní. To vše také doprovází bolest, horečnatý stav..

Krvavý výtok měsíc po kyretáži také diktuje potřebu návštěvy lékaře. Může to být další období, ale existuje také možnost, že se v reprodukčních orgánech vyvinul zánět. A ne nutně jen v lůně.

Doporučujeme přečíst si článek o hnědé menstruaci. Z toho se dozvíte o nejpravděpodobnějších příčinách patologických sekrecí - početí, zánětlivých procesů, pohlavně přenosných infekcí, hormonálních poruch v těle ženy.

Abyste zjistili nepříznivý vývoj událostí po seškrábnutí, nemusíte být zdravotníkem. Chcete-li však situaci napravit, budete potřebovat odbornou pomoc. Možná to bude spočívat v injekcích „Oxytocinu“, který vyrovnává rovnováhu hormonů. A někdy musí být škrábání provedeno znovu.

Každý měsíc mají ženy kritické dny. Nikdo nemá toto období rád a někteří na něj čekají se strachem kvůli strašným bolestem v křečích. Jsou chvíle, kdy je zástupce slabšího pohlaví nucen zůstat doma a zavolat sanitku, protože se cítí hrozně.