Jaký by měl být výtok po porodu?

V poslední fázi porodu se rodí placenta, což znamená konec procesu porodu. To je doprovázeno uvolňováním velkého množství krve a hlenu: protože je poškozený povrch dělohy, zůstává na něm rána z dřívějšího připevnění placenty. Dokud se povrch dělohy nezahojí a sliznice se nezotaví, bude se obsah rány uvolňovat z pochvy ženy po porodu, postupně se bude měnit barva (bude stále méně a méně nečistot v krvi) a bude se snižovat množství. Tento poporodní výtok se nazývá lochia..

Ihned po ukončení porodu je ženě injekčně podán lék ke stimulaci kontraktilní aktivity dělohy. Obvykle je to Oxytocin nebo Methylegromethryl. Močový měchýř je vyprázdněn katétrem (aby netlačil na dělohu a nezasahoval do jejích kontrakcí) a na spodní část břicha je umístěna podložka na ohřev ledu. Tato doba je velmi nebezpečná s objevem hypotonického děložního krvácení, takže dvě hodiny po porodu je žena pozorována na porodním sále.

Krvavý výtok je nyní velmi hojný, ale přesto by neměl překračovat normu. Žena nepociťuje žádnou bolest, avšak krvácení rychle vede ke slabosti a závratím. Pokud tedy máte pocit, že krev jde velmi silně (například plenka pod vámi je celá mokrá), nezapomeňte o tom informovat zdravotnický personál..

Pokud výtok během těchto dvou hodin nepřekročí půl litru a stav ženy po porodu je uspokojivý, je převedena na oddělení po porodu. Nyní musíte sledovat své sekrece, a proto musíte vědět, jaké jsou a jak dlouho trvají. Nebojte se: sestra bude samozřejmě všechno kontrolovat. A lékař určitě přijde, včetně posouzení povahy a množství výtoku. Ale abyste si byli sebejistí a klidní, je lepší předem vědět, co se vám stane poprvé po porodu a jaká postava by měla být normální poporodní výtok.

Jaké jsou výtoky po porodu?

Lochia se skládá z krevních buněk, jejichoru, plazmy, zbytků výstelky děložní dutiny (umírající epitel) a hlenu z cervikálního kanálu, takže si v nich všimnete hlenu a sraženin, zejména v prvních dnech po porodu. Při tlaku na břicho i při pohybu se může zvýšit výtok obsahu rány. Zvažte to, pokud chcete vstát z postele - okamžitě se z vás vylije. Proto doporučujeme, abyste si nejprve pod nohy položili plenu..

Lochia bude neustále měnit svůj charakter. Zpočátku připomínají výtok během menstruace, jen mnohem hojněji. To je dobré, protože děložní dutina je zbavena obsahu rány. Po několika dnech bude lochie mírně tmavší a menší v množství. Druhý týden bude výtok hnědavě žlutý, získá slizkou konzistenci a po třetím žlutavě bílý. Ale nečistoty v krvi lze pozorovat celý měsíc po porodu - to je normální.

Aby se zabránilo krvácení?

I poté, co je žena po porodu převedena na oddělení po porodu, je pravděpodobnost krvácení stále vysoká. Pokud se množství výtoku prudce zvýšilo, okamžitě vyhledejte lékaře. Chcete-li zabránit krvácení, postupujte takto:

 • Pravidelně se převalujte na břiše: to pomůže vyprázdnit děložní dutinu od obsahu rány. Ještě lépe, ležte více na břiše než na zádech nebo na boku.
 • Jděte na toaletu tak často, jak je to možné, i když na to necítíte nutkání. Optimálně každé 2–3 hodiny, protože plný močový měchýř tlačí na dělohu a brání jí ve smrštění.
 • Několikrát denně položte na spodní část břicha ledovou topnou podložku: cévy se budou stahovat, což také zabrání krvácení.
 • Nezvedejte nic těžkého - při fyzické námaze se může množství výtoku zvýšit.

U kojících matek navíc lochie končí mnohem rychleji. Kojte proto dítě na požádání - během sání se v těle matky vytváří oxytocin, který vyvolává kontrakci děložních svalů. Současně žena cítí křečové bolesti a samotný výtok se zvyšuje.

Výtok po porodu

Poslední aktualizace: 06/06/2020

Obsah článku

 • Jak dlouho trvá výtok po porodu?
 • Výtok po porodu: norma a patologie
 • Výtok, který může být známkou patologie
 • Tělo ženy v poporodním období, video
 • Menstruace a výtok po porodu
 • Poporodní zotavení

Abyste se vyhnuli možným komplikacím po porodu, musíte věnovat pozornost svému tělu a sledovat množství a složení sekrecí, tělesnou teplotu, bolest. Koneckonců, výtok po porodu naznačuje, že porodní cesty jsou otevřené a vnitřní povrch dělohy je stále ve fázi hojení, takže jakákoli infekce, která se tam dostane, může způsobit vážné problémy.

Jak dlouho trvá výtok po porodu?

Každou mladou matku zajímá, jak dlouho trvá výtok po porodu, jak dlouho trvá a v jaké situaci může být nadměrné trvání lochie známkou poruch v těle? Samozřejmě, každý případ je individuální, ale výtok u žen po porodu se obvykle zastaví o 42 dní - tak dlouho trvá období po porodu.

Doba propuštění po porodu

Výtok po porodu: norma a patologie

Jaké výtoky po porodu se považují za normální? Voní a jakou mají mít barvu - tmavou nebo světlou? Jsou doprovázeny bolestí? Někdy se ukáže, že žena nezná odpověď na tyto otázky a může se velmi bát, že se výtok objevil po porodu. Zjistíme, jaká by měla být normální lochie a po kolika dnech se výtok po porodu obvykle zastaví.?

Lochia je obvykle velmi bohatá v prvních hodinách po porodu. Současně je nesmírně důležité kontrolovat jejich objem lékařem. Z tohoto důvodu se ženám nedoporučuje používat hygienické vložky, ale upřednostňovat absorpční pleny, které umožní lékaři přesněji posoudit intenzitu vypouštění a nevynechat komplikace, jako je děložní krvácení..

Abychom zhruba odhadli objem lochie, stojí za zvážení, že hmotnost dělohy bezprostředně po narození dítěte je asi 1 kilogram, zatímco po ukončení výtoku, kontrakce a hojení vnitřního povrchu dělohy jeho hmotnost nepřesahuje 60 gramů.

Je pozoruhodné, že v poporodním období je lochie z 80% tvořena krví v nezměněné formě (krevní destičky, leukocyty a erytrocyty), takže výtok může mít charakteristický nasládlý zápach. Zbývajících 20% normálního výtoku v prvních hodinách po porodu je speciální sekrece děložních žláz, které jsou odpovědné za rychlé zotavení a hojení povrchu dělohy.

Následující dny budou známky normálního poporodního výtoku postupně klesat na intenzitě. V prvních dnech by objem vypouštění neměl být větší než 400 ml a úplné zastavení lochie je pozorováno 6-8 týdnů po narození dítěte.

První dny v lochii mohou být patrné krevní sraženiny. Avšak po 7-10 dnech nejsou takové sraženiny pozorovány v normálních sekrecích. V průběhu času mění špinění po porodu barvu. Na začátku období po porodu má lochie jasně červenou barvu, do poloviny období se hnědý výtok po porodu stává normou a v poslední době jsou nahrazeny průhledným slizovitým výbojem. Hlen označuje hojení dělohy.

Výtok, který může být známkou patologie

Pokud máte po porodu malý výtok nebo se náhle zastavili, může to být jasný příznak patologie - lochiometry. Důvodem pro snížení nebo úplné zastavení lochie může být křeč děložního čípku, který jednoduše „neuvolňuje“ výtok ven. To platí zejména pro první dny po narození dítěte. Tato odchylka od normy je charakterizována zpožděním v děložní dutině lochie, v důsledku čehož je orgán protažen. Současně žena cítí tíhu a bolest v dolní části břicha, děloha se zvětšuje, horečka začíná vzestupem teploty na 38-40 stupňů. Pokud se neporadíte s lékařem včas, může se vyvinout zánět endometritidy dělohy. Pro léčbu jsou lochiometry obvykle předepisovány antispazmodické a redukční léky, méně často antibiotika. Někdy je eliminace akumulace lochie možná pouze vyprázdněním děložní dutiny.

Žena po porodu

Dalším důvodem k naléhavé návštěvě lékaře je hojný, silný výtok po porodu. Tento příznak může být známkou abnormalit v procesu kontrakce dělohy a také signalizovat porušení srážení krve. Obě podmínky představují hrozbu pro život ženy, a proto vyžadují okamžitá opatření..

Také někdy v prvních několika hodinách po porodu dochází ke krvácení ze stehů položených na slzy v porodních cestách. Obvykle se to stane, pokud nejsou splněny požadavky na zajištění maximálního odpočinku těchto zón - vyloučení fyzické aktivity, sexuální odpočinek, kontrola namáhání a povaha stolice, žádný tlak na švy. Pokud k takové situaci dojde, je důležité okamžitě vyhledat lékaře..

Jiné příznaky patologie v povaze a množství výtoku

Ukončení vybíjení dříve než 6 týdnů po porodu (40-50 dní). Výjimkou jsou případy předčasného ukončení kojení. V takových situacích může mladá matka začít obnovovat menstruační cyklus, zatímco kojící žena má obvykle první menstruaci mnohem později. Je to způsobeno produkcí speciálního hormonu (prolaktinu), který je odpovědný za kojení, v těle kojící matky. Určitá hladina prolaktinu interferuje s tvorbou nového vajíčka a může potlačit proces ovulace (ale to neposkytuje 100% antikoncepci), což brání mužům začít před ukončením kojení.

Pokud se 7-10 dní po porodu objeví světlé skvrny, je o tom naléhavě nutné informovat lékaře. Podobnou situaci lze pozorovat, pokud je hojení dělohy pomalé nebo nesprávné..

Pokud výtok s krevními sraženinami po porodu skončil a začal znovu, také stojí za to co nejdříve jít do nemocnice. To může naznačovat náhlý nástup děložního krvácení..

Někdy po porodu se objeví hnisavý nazelenalý nebo žlutý výtok s nepříjemným zápachem. Tato situace obvykle naznačuje, že infekce vstoupila do dělohy. Takový pach je často známkou již vzniklé endometritidy, jejíž léčba vyžaduje hospitalizaci v nemocnici a komplexní léčbu krok za krokem.

Směs bílých vloček s kyselou vůní, konzistence připomínající tvaroh, se svěděním a zarudnutím pochvy a bolestivým močením, svědčí o drozdech. Měli byste o tom také informovat svého lékaře, protože infekce kvasinkovými houbami přináší ženě mnoho nepříjemností..

Další příznaky, které by vás měly upozornit v období po porodu

Kromě prudké změny v povaze a intenzitě výtoku by žena měla být upozorněna na další nepříjemné příznaky. Prvním z nich je bolest v podbřišku. Samozřejmě, že v prvních dnech se děloha intenzivně stahuje, což způsobuje paroxysmální nepohodlí v dolní části břicha, zejména zhoršené kojením. Nárůst bolestivých pocitů, výskyt ostrých křečí by však měl být důvodem pro naléhavou návštěvu gynekologa.

Dalším jistým příznakem poruchy funkce těla je zvýšení tělesné teploty. Zde je pouze nutné vyloučit výskyt stagnace mléka v prsu - laktostázu, která způsobuje prudké a silné zvýšení tělesné teploty. Pokud na hrudi není bolest a „tíže“ a tělesná teplota je vyšší než 37 stupňů, měli byste naplánovat návštěvu lékaře. Možná se tímto způsobem objeví infekce v děložní dutině. Mezi další příznaky infekčních komplikací patří celková nevolnost, bolesti hlavy, závratě, bolesti těla a kloubů..

Tělo ženy v poporodním období, video

Porodník, gynekolog Kovaleva Irina Vladimirovna v poporodním období. Zdroj - kliniky Skandinávie

Menstruace a výtok po porodu

Jak bylo uvedeno výše, začátek menstruačního cyklu v poporodním období závisí na povaze výživy dítěte. Pokud je plně kojen, menstruace obvykle chybí po celou dobu krmení. V případě smíšeného krmení se menstruace vrátí po 4–5 měsících. Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě (například při absenci mléka), cyklus se obnoví po několika měsících.

V každém případě, kdykoli se obnoví menstruace ženy, mladé matky často zaznamenávají výskyt acyklického výtoku po porodu, nestabilitu cyklu a zpoždění nástupu první menstruace. Pokud máte některý z těchto příznaků, nebojte se, ale pro svůj vlastní klid o tom informujte svého lékaře..

Poporodní zotavení

Každá žena v poporodním období by měla vědět, že kojení je vynikající prevencí všech druhů komplikací. Koneckonců, když je dítě aplikováno na prsa, okamžitě se uvolní hormon oxytocin, který také způsobuje kontrakce dělohy. Po krmení může žena pozorovat viditelné zvýšení výtoku, které je spojeno přesně s kontrakcí svalů dělohy a nemělo by vyvolávat obavy.

Pro urychlení kontrakce dělohy by měl být močový měchýř včas vyprázdněn. V období po porodu je vhodné to dělat každé tři hodiny, i když žena nemá výrazný pocit plného močového měchýře a vyhýbá se zácpě.

Během 1-2 měsíců po porodu nemůže být výtok absorbován pomocí tamponů, a to právě proto, že neodstraňují lochii, ale jednoduše je absorbují. To může vést k množení patogenních bakterií a mikroorganismů. Místo tamponů se doporučují vložky nebo pleny. Vyberte si neochucené produkty, protože musíte kontrolovat nejen barvu a množství lochie, ale také jejich vůni.

Dobrá osobní hygiena je nezbytná. Zvláště stojí za to sledovat hygienu genitálií jeden až dva týdny po porodu, kdy je výtok stále krvavý. V tuto chvíli je zakázáno vykoupat se, omezeno pouze na sprchu. Proud vody ze sprchy by neměl být příliš silný a měl by směřovat zepředu dozadu - a pouze zvenčí. Pro bezpečné čištění vnějších pohlavních orgánů a vaginální sliznice se doporučuje používat speciální přípravky - například mycí gely Ginokomfort pro intimní hygienu. Tyto fondy byly vyvinuty specialisty farmaceutické společnosti VERTEX, vyznačují se bezpečným složením, které zahrnuje přírodní účinné látky, a také mají všechny potřebné certifikáty, certifikáty a další potřebné dokumenty..

Sexuální odpočinek trvá až 42 dní a intimní vztahy jsou obnoveny až po kontrolním ultrazvuku pánevních orgánů, vyšetření porodníkem-gynekologem a adekvátní volbě metody antikoncepce.

Sportovní aktivity po porodu
Prameny:

 1. VČASNÁ DIAGNOSTIKA A PREVENCE PODVOLENÍ POSTPORODÍ Naumkin N.N., Ivanyan A.N., Smirnova T.I. // Bulletin of new medical technologies. - 2008. - č. 2. - S. 46-48.
 2. KYTOLOGIE DĚLNÍ LOCHIE V ENDOMETRITIS PO PRÁCI. Kupert M.A., Kupert A.F., Solodun P.V. // Acta Biomedica Scientifica. - 2004. - č. 2. - S. 172-175.

Cystická fibróza: moderní úspěchy a současné problémy. Kapranov N.I. et al // M., - 2005.

Hodnota cytologického vyšetření lochie při hodnocení stavu dělohy v poporodním období. Z.K. Fursov. A.P. Nikonov, N.A. Lutfulaeva, E.A. Kuchurova // Porodnictví a gynekologie. - 1991. - č. 1. S. 45-49.

Pooperační hnisavé septické komplikace v porodnictví (predikce, prevence, včasná diagnostika a terapie). Kryukovskij S.B. // Dis. dr. Miláček. Sciences. - M., -2002. - S. 266.

Povaha výtoku po porodu, možné odchylky

Z jakého důvodu je po porodu výtok

Během porodu se děloha velmi stahuje, tlačí dítě ven. Po narození dítěte placenta nebo placenta vyjde. V místě jeho připojení zůstává velké množství zejících nádob. Děloha se stahuje co nejvíce v prvních hodinách po narození dítěte, ale zůstává ve zvětšeném stavu ještě několik dalších týdnů.

Přítomnost otevřených cév vyvolává vaginální výtok. Po narození dítěte se jim říká lochia. Nejprve jsou hojné a poté se snižují v množství, mění se jejich barva.

Pro zvýšení intenzity kontrakcí děložního orgánu se ihned po porodu zavede do močové trubice katétr, který vyprázdní močový měchýř. To se provádí za účelem zmírnění tlaku na dělohu..

V prvních hodinách po narození dítěte existuje velmi vysoké riziko vzniku děložního krvácení. Porodní žena je ponechána další 2 hodiny na porodním sále, aby sledovala její stav. Takové činnosti vám umožňují poskytnout včasnou pomoc, zastavit krvácení. Pokud nedojde ke komplikacím, je stav ženy uspokojivý, po 2 hodinách je s dítětem převezena na oddělení po porodu.

Jaký by měl být výtok po porodu u zdravé ženy

Lochia obsahuje krev, plazmu, sraženiny vytvořené z vnitřní výstelky děložního orgánu, slizniční formace. Objem krve ztracené bezprostředně po porodu by neměl překročit 1,5 litru.

Dále se děloha stahuje, což vede ke snížení množství výtoku. V prvních dnech je výtok krvavý. Pacienti aktivně opouštějí krev, krevní sraženiny vytvořené z částic sliznice děložního orgánu, plodových membrán.

Po několika dnech je krvavý výtok nahrazen tmavším výbojem, který připomíná menstruační krvácení. Objem lochie je větší než během menstruace. Tato povaha výtoku hovoří o dobré kontraktilitě dělohy a jejím očištění od zbytků sliznice a placenty.

Normální děložní kontrakce zajišťují dobrou eliminaci zbytků placenty.

Po týdnu je výtok světle žlutý. Už nejsou tak hojní. V jejich složení se objevuje hlen. Je možné změnit nažloutlou barvu výtoku na nahnědlou. To je norma. Výtok naznačuje dobrou srážlivost krve a kontraktilní aktivitu děložního orgánu. Hnědý a světle nažloutlý výtok přetrvává po dobu jednoho týdne.

Po 3 týdnech po porodu se výtok stane světle žlutým nebo nažloutlým bílým. Jsou povoleny krevní nečistoty, které přetrvávají až 30-40 dní po narození dítěte.

Vypouštění nemá nepříjemný zápach. První týden voní jako krev. Po několika dnech nabije výtok shnilý zápach..

Kolik jdou

Výtok se objeví ihned po porodu a trvá 6 týdnů. Možná mírné snížení nebo zvýšení v období vypouštění lochie. Intenzita a doba trvání výboje závisí na následujících faktorech:

 1. Vlastnosti těla, jmenovitě rychlost zotavení.
 2. Těhotenský kurz.
 3. Vlastnosti porodu.
 4. Přítomnost nebo nepřítomnost komplikací v poporodním období.
 5. Typ porodu: po císařském řezu je termín pro uvolnění lochie delší než při přirozeném porodu.
 6. Kojení. Čím častěji pacientka krmí dítě, tím intenzivněji se děloha stahuje..

Pokud je doba výtoku kratší než měsíc nebo delší než 6 týdnů, musíte se poradit s lékařem. Lékař provede vyšetření, předepíše terapii nebo pošle do nemocnice.

Jak zabránit krvácení

Riziko velké ztráty krve v prvních dnech přetrvává. Pokud se objem vypouštění výrazně zvýšil, okamžitě vyhledejte lékaře.

Existuje řada opatření, která zabraňují vzniku ztráty krve:

 1. Vyprázdněte močový měchýř každé 2-3 hodiny, i když není nutné močit, protože lisovací měchýř snižuje kontraktilní aktivitu děložního orgánu.
 2. Zaujměte polohu na břiše, která stimuluje vylučování obsahu dělohy.
 3. Aplikujte nádobu s ledem na dolní část břicha, aby se zúžily krevní cévy, pokud se děloha špatně stahuje.
 4. Nezvedejte nic těžkého, protože náklad vede ke zvýšení objemu vypouštění.

Dalším důležitým cvičením je kojení. Když se dítě přichytí na prsa, uvolní se hormon oxytocin. Jeho působením se děloha intenzivně snižuje, odstraňuje sraženiny a krev. Během krmení pacient pociťuje bolest břicha, která je doprovázena uvolňováním krve z pochvy.

Prevence infekcí

Krev je živnou půdou pro růst bakterií, proto se dodržují pravidla pro prevenci infekce rány v děložní dutině.

Doporučujeme následující aktivity:

 1. Po každém vyprázdnění močového měchýře a konečníku se umyjte. Hygienu vnějších pohlavních orgánů provádějte zepředu dozadu. Není možné se umýt ve vaginální dutině.
 2. Osprchujte se každý den. Odmítnout koupel.
 3. Vyvarujte se sprchování, protože to zvyšuje pravděpodobnost vzestupné infekce.
 4. První den používejte pouze sterilní pleny, které se vydávají v nemocnici.
 5. Hygienické vložky používejte od druhého dne. Měňte je nejméně 8krát denně.
 6. Použijte bavlněné prádlo.
 7. Nepoužívejte tampony, protože znesnadňují vylučování, zvyšují pravděpodobnost růstu bakterií.

Tyto činnosti pomohou dobře přenést časné období po porodu, zabránit vzestupné infekci..

Patologický výtok po porodu

Normálně je vaginální výtok po narození dítěte krvavý. Je nahrazen nažloutlým, nahnědlým nebo nažloutle bílým výtokem. Rozpor mezi načasováním a barvou výboje s normou hovoří o patologii.

Typy patologických výtoků u žen, příčiny vzhledu:

 1. Jasně nažloutlý. Vznikají v důsledku zánětu sliznice děložního orgánu, zejména endometritidy, zánětlivých ruptur děložního čípku a pochvy. Oslavováno 4-5 dní.
 2. Zelený. Zjistí se během vývoje endometitidy, která je vyvolána špatnou kontraktilitou děložního orgánu. Když se objeví zelený výtok, pacient zaznamená bolesti břicha, horečku a nepříjemný zápach.
 3. Hnědavý. Pokud je výtok zaznamenán déle než 10 dní, vede to k endometritidě, děložním fibroidům, ohnutí děložního orgánu, špatné srážení krve. Pokud má pacient hojný výtok s hnědým odstínem, znamená to neúplné odtržení placenty.
 4. Brzy sliznice. Vyskytují se u 2–3 týdnů u zdravé ženy. Časné sekrece sliznice skrývají poškození děložního orgánu a pochvy. Při perforaci dělohy je zaznamenán hojný výtok sliznice..
 5. Krvavé, narůžovělé, prodloužené, více než 3-4 týdny. Zjistí se u pacientů s atonií a přetížením děložního orgánu, patologií koagulačního systému, časným pohlavním stykem, těžkou fyzickou prací. Také růžový a krvavý výtok po měsíci a více naznačuje první menstruaci..
 6. Bílé, tvarohové. Vyskytují se v důsledku plísňové infekce genitálního traktu.

Pokud se objeví patologická lochie, je nutné navštívit lékaře. Lékař určí příčinu, předepíše vyšetření a léčbu.

Co dělat s patologickým výtokem

Pokud se objeví patologický výtok, doporučuje se neprodleně vyhledat lékaře. Nemůžeme váhat, protože některé z nich vedou k hrozným následkům. Pokud má žena změnu povahy výtoku v nemocnici, musíte o tom okamžitě informovat službukonající porodní asistentku nebo lékaře.

Pokud je krvácení mnohem hojnější, doporučuje se okamžitě zavolat službukonajícímu gynekologovi nebo ošetřujícímu lékaři. Toto je první známka krvácení. Pokud po propuštění z nemocnice dojde k těžké ztrátě krve, zavolejte sanitku doma.

Když se objeví nažloutlý, nazelenalý nebo nahnědlý výtok, kontaktujte místního gynekologa. Lékař provede vyšetření, vyšetření a předepíše ambulantní léčbu. Pokud existuje riziko otravy krve, endometritidy nebo jiných zánětlivých onemocnění malé pánve a detekce zbytků placenty v děložní dutině, provádí se hospitalizace s následnou léčbou. V některých případech je nutná operace.

Znát povahu poporodního výtoku je velmi důležité. Díky tomu jsou včas detekována a léčena zánětlivá onemocnění, krvácení, nemoci srážení krve a další stavy..

Rychlost a odchylky ve výtoku po porodu: co by mělo být, kolik jde, když to skončí

Obecný proces končí tím, že žena opouští placentu. Je doprovázeno velkou ztrátou krve (lochie). Výtok po porodu je považován za přirozený, protože po něm je epitel dělohy poškozen v důsledku oddělení placenty.

Normálně uvolňování krvavé sekrece pokračuje, dokud se tkáně pohlavního orgánu úplně nezhojí. Existují však odchylky lochie v délce, normě a barvě..

Jak dlouho trvá přirozené poporodní krvácení??

Kolik dní výtok trvá, závisí na schopnosti ženského těla zotavit se. Proto je doba pracovního procesu, intenzita kontrakcí, jiná. Lékaři nemohou poskytnout jednoznačnou odpověď na to, kolik lochie jde po porodu. Mohou pouze určit průměrnou dobu dokončení rehabilitace. Cokoli mimo tyto limity se považuje za odchylku..

Co je lochia?

Lochia - poporodní výtok, ke kterému dochází bezprostředně po vzhledu dítěte. Hlavním cílem obranné reakce těla je očistit dělohu od zbytků placenty a zabránit její sekundární infekci.

Sekrece obsahují části membrán, cervikální tekutinu a mrtvé buňky výstelky dělohy. Šarlatová barva tajemství je způsobena obsahem velkého počtu červených krvinek.

Obnova dělohy po porodu

Jaké by měly být?

Několik dní lochie vypadá jako obyčejná krev husté konzistence. Bohaté lochie končí za týden. Jsou nahrazeny malým množstvím nažloutlých nebo nahnědlých sekrecí, což naznačuje regeneraci tkání děložního epitelu.

Výtok po měsíci by měl připomínat příznaky typické pro konec menstruace. Dlouhodobý příznak by neměl ženy děsit, což je normální. Musíte se bát, pokud tajemství získá nazelenalý odstín nebo je pozorováno 2 měsíce po porodu.

Podívejme se blíže na to, co jsou přísavky, podle toho, jak dlouho vydrží:

 1. První 2-3 dny - krvavé jasné šarlatové tajemství tekuté konzistence.
 2. Týden. Získání hustší konzistence a tmavé barvy hlenem. Příznak naznačuje obnovení krevních cév.
 3. 2-3 týdny - snížení množství vylučované sekrece a změna jejich barvy na hnědou.
 4. Od 3-4 týdnů - transparentní tajemství.

Doba trvání je normální

V průměru výtok po přirozeném porodu trvá od 6 do 8 týdnů. U žen však existuje jak dodržování normy, tak odchylky od stanoveného harmonogramu. Mírné odchylky od stanoveného časového rámce se nepovažují za abnormální v případě, že žena nezaznamená zhoršení blahobytu a jiné patologické příznaky. Pokud lochie končí za méně než 5 týdnů nebo trvá déle než 2 měsíce, měla by se žena rozhodně poradit s lékařem.

Krátké období výtoku by mělo ženu upozornit. Po nějaké době se neodstraní fragmenty tkáně, které se rozloží, což způsobí zánět dělohy nebo jejího děložního čípku.

Jak dlouho to může trvat?

Existuje několik faktorů, které ovlivňují, jak dlouho po porodu dochází k špinění:

 • hmotnost dítěte (narození velkých dětí je doprovázeno větším traumatem porodního orgánu);
 • chronické pohlavně přenosné choroby nevyléčené před porodem;
 • hladina srážení krve;
 • způsob doručení;
 • způsob krmení.

Před propuštěním pacientky z nemocnice by jí měli porodníci poskytnout informace o tom, jak dlouho výtok trvá a jaké jsou. Obvykle je doba vybíjení od 40 do 62 dnů..

Co naznačuje žlutá barva výboje??

Když výboj skončí, tajemství se zbarví žlutě nebo světle. Mělo by to být bez zápachu.

Následující příznaky naznačují progresivní onemocnění:

 • výtok bez zápachu;
 • pocit svědění a pálení v perineu;
 • hypertermie;
 • bolest břicha.

Lepkavá, rosolovitá konzistence žlutého tajemství je také důvodem pro kontaktování gynekologa. Příznak je charakteristický pro rozvoj infekce a endometritidy.

Je těžké přesně odpovědět, kolik žlutého výtoku po porodu jde. Obvykle je toto období až 2 týdny, poté tajemství získá světlý odstín..

Zelená (hnisavý výboj)

Zelený výtok po porodu je známkou abnormalit v ženském těle. Příznak je považován za patologický, bez ohledu na období zotavení..

Hnisavý výtok naznačuje:

 • kapavka;
 • chlamydie;
 • gardnerelóza;
 • trichomoniáza.

V tomto případě bude ženě předepsána antibakteriální léčba. Bude zrušeno až po vyčerpání alokace.

Výtok s nepříjemným zápachem je odchylka?

Výtok s nepříjemným zápachem by neměl zůstat bez povšimnutí. Podívejme se blíže na to, co by mělo být normální. Během prvních 3-4 dnů se tajemství uvolňuje nejaktivněji a má charakteristický pach krve. 10. den jeho množství klesá a získává mírně kyselou vůni..

Žena by měla být po porodu upozorněna rybím zápachem výtoku. Problém se vyvíjí kvůli exacerbaci drozdů, pokud nejsou dodržována pravidla osobní hygieny.

Hnilobný zápach jezera je charakteristický pro:

 • endometritida;
 • vaginitida;
 • kolpitida;
 • poporodní peritonitida.

Do lochie jděte po císařském řezu?

Po několik týdnů je po císařském řezu pozorován krvavý výtok z genitálního traktu. Podívejme se blíže na to, kolik lochie se uvolní po porodu..

Jak vypadají?

Trvání a hojnost lochií po císařském řezu jsou stejné jako po přirozeném porodu. Normální tajná barva:

 • jasně červená;
 • narůžovělý;
 • šarlatový;
 • hnědý;
 • hnědý;
 • bezbarvý.

Doba trvání

Normálně lochie po císařském řezu trvá až 30 dní. Silné krvácení po dobu delší než 1,5 měsíce způsobuje u ženy závratě a slabost. Do 30. dne se výtok stane skromným a transparentním..

Žena by měla být znepokojena, pokud je doba výtoku kratší než 5 týdnů. Příznak často naznačuje nedostatečnou kontraktilitu děložního svalu.

Typ a doba trvání lochie

Když konec?

Jak dlouho trvá krvácení po císařském řezu? V průměru je toto období od 8 do 10 týdnů. Hnědá barva sekrece označuje konec období zotavení. V tuto chvíli by měla dáma navštívit lékaře, aby si vzal kontrolní nátěr a zkontroloval zánět a erozi děložního čípku. Abnormální, pokud poporodní výtok přetrvává déle než 2,5 měsíce.

Výtok během těhotenství

Přípustný výtok během těhotenství je světlý nebo průhledný. Všechny ostatní změny odkazují na patologické příznaky a naznačují možná onemocnění. Zejména během těhotenství je jasně červený výboj nebezpečný. Naznačují hrozbu ukončení těhotenství.

Lochia po porodu: když výtok končí

V očekávání prvního dítěte jen málo z budoucích porodních žen přemýšlí o tom, co se stane s jejich tělem a jak dlouho trvá kojení po porodu. Kromě hormonálních změn souvisejících s produkcí mléka je skutečně nezbytné také zotavení ženských pohlavních orgánů. Co se považuje za normu a jaký je „první zvon“ pro návštěvu gynekologa?

Výtok po porodu (lochie) trvá v průměru 6-8 týdnů.

Výtok po porodu během prvních dvou hodin

K předčasnému propuštění, s nímž se žena, která porodila, setká, dochází dokonce i na porodním oddělení, kde matka a novorozenec zůstávají první 2 hodiny. Takový výtok je považován za přijatelný, měl by být krvavý, velmi hojný, ale nedosahující 400 ml (norma je 0,5 procenta z celkové hmotnosti porodní ženy). Aby se předešlo ztrátě krve po porodu a infekci, lze na spodní část břicha aplikovat ledový obklad nebo vyprázdnit močové cesty katétrem. Pro velkou ztrátu krve jsou někdy předepsány léky, které způsobují kontrakci dělohy (například Oxytocin).

Je také nutné vydržet tuto dobu na porodním sále, aby nedošlo k opomenutí vývoje děložního krvácení, které je často způsobeno nesprávnou funkcí dělohy (pokud nedochází ke kontrakcím a svaly jsou uvolněné).

Mladá matka tráví tento čas pod dohledem zdravotnických pracovníků, proto jakmile žena cítí pod sebou velmi vlhkou plenu, mírné nepohodlí a závratě, vyplatí se okamžitě kontaktovat personál. Koneckonců nemusí existovat žádné bolestivé pocity a důsledky budou extrémně negativní..

První poporodní výtok zahrnuje také krvácení v případě prasknutí nebo nedostatečného ošetření stehu na tkáni porodních cest. Pokud je bolest nebo nepohodlí v perineální oblasti akutně pociťováno, je nutné vyšetření pochvy. Protože nesprávné zpracování může vést k hematomu a potom k opakovanému šití slz.

V případě pozitivního výsledku, pokud je úspěšné předčasné zotavení (neexistují žádné procesy popsané výše), jsou matka a dítě převedeny na oddělení po porodu.

Poporodní oddělení a možný výtok

Prvních několik týdnů těžkého vaginálního výtoku je normální a přirozené. Jediným bodem je, že v každé fázi jsou jiné. Tento výtok (lochia) je zpočátku hojný. A na každém oddělení po porodu jsou pro ženy k dispozici speciální sterilní pleny. Poporodní polštářky mohou být plné během několika hodin po jejich výměně.

K absorpci sekretů se používají látkové pleny nebo speciální polštářky po porodu.

Lochia, podobně jako krev se sraženinami, má podobný zápach jako výtok během menstruace. S každým dalším dnem se jejich počet snižuje, barva se blíží nahnědlé. Takový výtok se může zvýšit v důsledku pohybů nebo při stlačení břicha během vyšetření. Použití zakoupených vložek nebo plenek - rozhoduje správa porodnice. Protože je snazší pochopit povahu a objem vypouštění tkáňovou bází.

Jako preventivní opatření proti možnému patologickému krvácení potřebuje mladá matka:

 1. Při prvním nutkání jít na toaletu. Aby se děloha správně stahovala, mělo by se močení provádět každé tři hodiny.
 2. Krmte dítě na požádání, ne včas. Když dítě stimuluje bradavky, produkuje se oxytocin, díky kterému se stahují svaly dělohy. Mohou se objevit drobné pocity bolesti v podbřišku (podobné kontrakcím). Zvýšený objem výtoku při kontaktu novorozence s prsy je považován za normální..
 3. Během odpočinku si lehněte na břicho. Na tomto místě nic nezasahuje do odtoku sekretů, děloha je umístěna správně. To zase eliminuje riziko krvácení..
 4. Pokud je to možné, a ne jednou denně, ale více - naneste formu s kousky ledu na oblast dolní části břicha. Tato akce způsobí kontrakci dělohy a cév. I když v současné době existuje názor, že tato akce pravděpodobně způsobí cystitidu u ženy, než bude prospěšná.

Léčba (injekce oxytocinu) v prvních dnech je nutná po obtížném porodu. Okamžitá návštěva lékaře je však nutná, pokud žena pocítí prudký nárůst výtoku. Krvácení, ke kterému dochází z mnoha důvodů, ale po dvou hodinách porodu je považováno za pozdní.

Nelze vyloučit riziko krvácení v důsledku zadržené placenty a také možná onemocnění krve. Pokud problém není diagnostikován ani během těhotenství, léčba se provádí v anestezii s další antibiotickou terapií. Pokud je patologie detekována v procesu nesení plodu, jsou prováděna preventivní opatření bez čekání na porod.

Pro správné vylučování sekretů se ženám po porodu doporučuje ležet na břiše..

Nejběžnější krvácení z důvodu nedostatečné kontrakce dělohy je hypotonické. Při nevýznamné ztrátě krve se intravenózně vstřikuje další objem tekutiny s bohatšími sekrety - plazma.

Navíc není vyloučena opačná situace - když se lochie hromadí v těle a výtok se zastaví. Říká se tomu lochiometr, který v pokročilém stádiu může vést k endometritidě - zánětlivému procesu na výstelce dělohy. Léčte komplikace zavedením oxytocinu a odstraněním křečí pomocí No-shpa.

Vybíjejte doma

Celkově bude výtok po porodu trvat déle než 6–7 týdnů. Toto je doba zotavení dělohy. Ihned po propuštění je výtok podobný menstruačnímu výtoku. Postupně se objemy snižují, mění se barva na světle žlutou, protože hlen vychází paralelně. Po čtyřech týdnech se stávají šmouhami a později jsou téměř nepostřehnutelné a velmi podobné výboji před těhotenstvím. Krvácení z kojení může skončit mnohem dříve. Díky neustálé stimulaci prsu a produkci oxytocinu se děloha stahuje rychleji. A po porodu pomocí císařského řezu naopak všechny procesy v těle probíhají ve zpomalené verzi.

Hygienické postupy

Dodržování čistoty a každodenních hygienických postupů nepovede k předčasnému dokončení vypouštění, ale pomůže vyhnout se infekci infekčními chorobami. Lochia je příjemné prostředí pro mikroby, proto by jim nemělo být dovoleno hromadit se v perineu. Po dobu 1,5-2 měsíců s výtokem stojí za to používat hygienické polštářky po porodu nebo sterilní pleny. Současně se výrobky osobní hygieny mění každých několik hodin..

Nepoužívejte klasické tampony a parfémované vložky.

Po každé evakuaci se doporučuje umýt genitálie a denně se sprchovat. Voda by měla mít příjemnou teplotu, ne horkou. Proto se nemůžete vykoupat, protože existuje vysoké riziko přenosu infekce. Ze stejných důvodů se doporučuje umýt zevní genitálie určitým pohybem - vpředu, pohněte rukou dozadu.

Když potřebujete lékařskou pomoc

Pokud nastanou následující situace, je lepší neztrácet čas, ale ihned se poraďte s lékařem:

 1. Vůně výtoku se zhoršila - hnisavé projevy a nepříjemný „zápach“ naznačují přítomnost zánětu (endometritida). To může vést k mírnému zvýšení tělesné teploty a bolesti v dolní části břicha..
 2. Výtok postupně odezněl, ale najednou se obnovil v hojnějším množství. Buď výboj s HV po dlouhou dobu nezmění krevní charakter a nezastaví se. To může znamenat, že části placenty nebyly odstraněny, což povede k infekci a musí být odstraněno..
 3. Vzhled bílého výboje, podobný tvarohu. Souběžně může být doprovázeno svěděním a zarudnutím genitálií - tak se projevuje drozd.
 4. Náhlé a předčasné ukončení výtoku po porodu.
 5. Otevřené krvácení. Pro prudké sekrece nestačí několik polštářků za hodinu. V takovém případě musíte okamžitě zavolat sanitku.

Samotné odstranění těchto příznaků nebude možné, často jde o hospitalizaci. Pokud jde o nouzovou pomoc, žena, která nedávno porodila, může jít jak na konzultaci, tak do porodnice (nejpozději do 40 dnů od data narození).

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Pro každou ženu neexistuje žádný konkrétní časový rámec. Nedostatek menstruace je spojen s produkcí prolaktinu, který potlačuje ovulaci. Průtok menstruace během kojení se víceméně normalizuje po 5-6 měsících. Je možné, že menstruaci lze obnovit až po ukončení kojení. Kromě toho mohou být během laktace nepravidelné nebo mohou chybět..

Dodržování pravidel osobní hygieny a mírné fyzické aktivity pomůže mladé matce obnovit zdraví a zabránit rozvoji komplikací. Stojí za to poslouchat sami sebe, klidně reagovat na všechny změny v těle, a když se objeví první příznaky krvácení, poraďte se s lékařem.

Poporodní období: jak dlouho po porodu se objeví špinění

Narození dítěte je pro rodinu úžasnou událostí a pro matku obtížným fyziologickým procesem, protože její tělo prochází vážnými změnami. Po narození dítěte se tělo postupně vrací do svých dřívějších forem - děloha získává původní velikost, reprodukční systém se obnovuje a znovu se připravuje na možné početí.

Jak víte, menstruace maminky nepokračuje, dokud kojí, ale to neznamená, že nemá vůbec žádné sekrece. Výtok po narození dítěte nebo lochie může pokračovat dva měsíce poté. Jak dlouho po porodu je špinění, jaké by to měly být a jak odlišit přirozený proces od patologie?

Doba trvání

Když výtok končí po narození dítěte - to je nejnaléhavější otázka pro rodící ženy.

Během narození dítěte je placenta oddělena od sliznice, ke které byla připojena, a začíná krvácet.

Krev, která vychází, je poporodní výtok, ke kterému se přidávají krevní sraženiny, zbytky placenty, hlen a odlupovaný epitel.

Trvá déle než menstruace, obvykle po celou dobu hojení. V nemocnici to lékaři kontrolují a po propuštění žena sama.

Jak dlouho trvá výtok po porodu? Jedná se o individuální proces, který závisí na rychlosti hojení ran v děložní dutině, jejím kontrakci a rychlosti obnovy její vnitřní výstelky. Obnova obecně závisí na:

 • rychlost kontrakce dělohy;
 • rychlost srážení krve;
 • stáří;
 • stav dělohy;
 • fyzická aktivita.

Pokud je hojení aktivní a není doprovázeno komplikacemi, pak obvykle končí za 5-8 týdnů, pak se lochie také zastaví.

Ve svém vzhledu je lochie velmi podobná menstruaci, ale jejich počet denně klesá z 0,5 l na 0,1 l.

Charakteristický

Je nesmírně důležité sledovat stav a barvu lochie, protože to jsou ukazatele toho, jak dobře proces hojení probíhá a zda existují komplikace. V prvních hodinách je přirozený nepříjemný zápach z pochvy a také množství krve. Stav ženy sledují lékaři a není se čeho bát, to je přirozené. Celý proces propuštění po porodu je rozdělen do fází:

 1. První den jsou sekrety extrémně aktivní - přirozené cesty jsou otevřené, proto je důležité dodržovat hygienu, aby nedošlo k infekci. Během prvních 7 dnů jsou lochie silné a světlé (červené nebo vínové), s příměsí hlenu a krevních sraženin. V tuto chvíli se děloha aktivně stahuje a všechny zbytky z ní vycházejí..
 2. 2–3 týdny: množství lochií klesá, již nejsou syté barvou a bez hlenu. Správná hygiena je nezbytná k odstranění zápachu. Již můžete použít vložky a vyměnit je po 4–5 hodinách.
 3. 3-4 týdny: krev se stává méně, je již lehká a bez zápachu. Děloha se již přestala stahovat, cesty se uzavřely, takže už nebude bolest.
 4. 4-5 týdnů: v této době se lochie obvykle zastaví a získá před tím hnědý nebo nažloutlý odstín, zcela bez zápachu. Někdy to kvůli individuálním charakteristikám organismu trvá až 8 týdnů. To je to, kolik lochie může jít.

Jak dlouho trvá výtok po porodu? Obvykle končí pátým týdnem rychlým uzdravením. Ale nebojte se, pokud vydrží až 8 týdnů - to je normální. Jeden by měl být znepokojen, pokud krvácení přestalo 2-3 týdny po porodu. Obvykle se jedná o špatný příznak existujícího problému a signál o nutné návštěvě lékaře. Důvodem může být:

 • záhyb dělohy;
 • zácpa a neustále plný močový měchýř;
 • endometritida.

Stojí za zmínku, že kojení urychluje proces obnovy. Současně produkovaný prolaktin „zmrazil“ přídavky a menstruaci.

Složení a barva

Jakou barvu by měl mít výtok po porodu? Lochiae se liší svými vlastnostmi:

 1. Krvavý: jdou první den a voní čerstvou krví. Podle své konzistence jsou sakrální, protože obsahují ve svém složení sraženiny mrtvé tkáně - to zanechává všechny zbytky a krvácí z placentární separace.
 2. Serózní - hnědo-růžové barvy a objevují se 5. den. Zároveň nepříjemně voní a je třeba pečlivě dodržovat hygienické normy, aby nedošlo k infekci..
 3. Bílá - začíná kolem 10. dne a je tenčí než předchozí. Necítí a jejich počet se postupně snižuje. Bílý výtok po porodu může být pro genitourinární systém také přirozený, pokud je jednotný a bez zápachu. Pokud mají kýčovitou konzistenci, voní kyselě a jsou doprovázeni svěděním pochvy - je to známka: drozd, zánět, patologie, zhoršená sekrece děložních žláz.
 4. Hnědá - když rána uvnitř přestane krvácet, lochie ztmavne. Je to způsobeno uvolněním staré, již hnědé krve. Obvykle se objevují ve třetím týdnu a trvají až 4–6 týdnů..
 5. Žlutá je normou po 5-8 týdnech, kdy signalizují konec procesu obnovy a někdy i začátek menstruačního cyklu. Stojí za to prozkoumat, zda jsou doprovázeny: nepříjemným přetrvávajícím zápachem, svěděním, pálením. To je s největší pravděpodobností známkou množící se infekce v urogenitálním systému a je velmi důležité zabránit jejímu průchodu do dělohy;
 6. Hnisavý výtok po porodu je nebezpečným příznakem zánětu, který může ohrozit zdraví a život. Okamžitě byste měli jít do nemocnice o pomoc, zvláště pokud teplota prudce stoupne. Velmi často se stává známkou endometritidy - zánětu dělohy, její sliznice.
 7. Zelený výtok po porodu je dalším příznakem zánětu. Je doprovázena horečkou a bolestí, obvykle se vyskytuje, pokud po narození zůstane uvnitř, může také začít krvácení. Lochia této barvy nutí ženu okamžitě konzultovat s gynekologem.

Aby se předešlo komplikacím, měla by žena přestat sprchovat a používat chemickou antikoncepci. Je důležité dodržovat intimní hygienu a dodržovat odpočinek v posteli.

Vzhled černé lochie je normální - k tomu dochází, když se změní jejich složení a tělo prochází hormonálními změnami.

Odchylky

Při komplikovaném procesu hojení dělohy začíná žena pociťovat bolest, teplota stoupá a začíná krvácet s netypickou barvou a vůní.

To by mělo být základem pro návštěvu lékaře. Existuje několik typů závažných komplikací, ale každá z nich je nebezpečná a může způsobit značné poškození zdraví a života ženy:

 1. Infekce - žlutozelené sekrety se shnilým zápachem naznačují šíření infekcí. Spolu s nimi stoupá teplota a začínají silné bolesti v břiše. Při včasné návštěvě lékaře a absolvování testů je diagnostikována žena (je stanoven patogen) a je předepsána léčba, která umožňuje tělu překonat infekci a pokračovat v procesu obnovy.
 2. Krvácení - nastává, když jsou svaly dělohy oslabeny. V tomto případě je ženě podána injekce oxytocinu, která způsobí rychlé stažení dělohy..
 3. Stagnace - břišní svaly jsou oslabené, děloha se začíná odklánět dozadu a dochází k ohybu, který narušuje uvolňování krve. Kvůli hromadění krevních sraženin a nežádoucímu hlenu v děložní dutině dochází k zánětu, který může vést k vážným patologiím. V takové situaci je nutné obnovit produkci lochie a za tímto účelem gynekolog injikuje ženu intravenózně dvěma léky: Oxytocin - ke zvýšení kontrakcí; No-shpa - ke zmírnění cervikálního křeče.

Aby se zabránilo stagnaci, měla by žena ležet častěji na břiše, nevykonávat aktivity a pít hodně vody..

Abyste se vyhnuli komplikacím, měli byste přísně dodržovat pokyny lékaře, dodržovat hygienické normy a zapojit se do prevence.

Prevence

Prevence komplikací zahrnuje především pravidelné sledování lékařem. Pouze včasné analýzy a vyšetření mohou zabránit rozvoji závažných patologií. V případě stagnace nebo silné bolesti bude lékař schopen předepsat léky, které urychlují kontrakce dělohy a čistí její dutinu. Mezi další profylaktické látky patří:

 1. 4-5 hodin po narození se ženě doporučuje vstát a začít chodit.
 2. Před vypuštěním je bezpodmínečně nutné provést ultrazvukové vyšetření, abyste se ujistili, že je dutina čistá od placenty, a kontrolovat proces její redukce.
 3. Během prvních několika týdnů se vyvarujte namáhavé fyzické aktivity, zvedání závaží. Nejlepší je ležet na břiše a odpočívat nejvíce.
 4. Dbejte na hygienickou péči o tělo a zejména na pochvu (umýt každých 4-5 hodin, ráno a večer se sprchovat).
 5. Ošetřete šev, pokud existuje.
 6. Nevykoupejte se, protože zahřátím se zvýší průtok krve a existuje riziko infekce genitálií.
 7. Nemůžeš dělat sprchování.
 8. Jako hygienické výrobky používejte pleny nebo vložky, ne tampony! Tampony blokují výstup z dělohy a zpomalují průtok krve, což zpomaluje proces hojení a čištění a vytváří riziko zánětu. Pomocí polštářků a plenek je vhodné sledovat intenzitu a stav sekrecí.

Výstup

Jak dlouho trvá špinění po porodu? - ve skutečnosti to není nejdůležitější otázka. Je mnohem důležitější, aby byly normální barvy a konzistence. Ženy by měly pečlivě sledovat jejich stav v prvních dvou měsících po porodu. Právě toto období je nebezpečné se vznikem neočekávaných obtíží, které se mohou vyvinout v patologii. Proto je důležité být pravidelně sledován gynekologem a provádět všechny nezbytné testy a současně posilovat imunitní systém a zdraví těla jako celku. Jak můžete otěhotnět během menstruace, přečtěte si náš článek.

Jakékoli změny v normálním životě ženského těla nějakým způsobem ovlivňují povahu menstruačního cyklu. Existují patologie, které zkracují její trvání nebo mění přirozený proces menstruačního toku, ale existují vnitřní a vnější faktory, které po menstruaci způsobují nepohodlí na intimním místě.