Krvácení po porodu

Bez ohledu na způsob porodu a blahobyt porodního procesu má žena po porodu vždy špinění. Placenta, nebo, jak se také nazývá jiným způsobem, místo dítěte je připevněno k děloze pomocí klků a je spojeno s plodem pupeční šňůrou. Odmítnutí plodu a placenty během porodu je přirozeně doprovázeno prasknutím kapilár a krevních cév. V některých případech však během poporodního období může dojít ke krvácení z patologických důvodů..

Příčiny krvácení po porodu

V poslední fázi porodu je placenta vyřazena z dělohy a na povrchu endometria se tvoří rána. Krvácí až do úplného uzdravení a lékaři tomu skvrnitou říkají lochie. Ženy často užívají lochii na první menstruaci po porodu, ale tento výtok má jinou příčinu a povahu..

Lochia nevyžaduje žádnou léčbu, ale během tohoto období je třeba věnovat zvláštní pozornost intimní hygieně. Patologické krvácení by však mělo být důvodem pro okamžitou lékařskou pomoc..

„Dobré“ krvácení po porodu

Lochia je fyziologické, normální krvácení, které doprovází období po porodu. Patologické stavy, které jsou nebezpečné pro zdraví a dokonce i pro život ženy, však mohou nastat také tehdy, když ztráta krve překročí přípustné normy. Aby se jim zabránilo, měli by lékaři, kteří převzali porod, bezprostředně po porodu aplikovat na břišní dutinu ženy po porodu ledovou vyhřívací podložku a v případě potřeby přijmout další opatření (provést externí masáž dělohy, zavést hemostatické léky).

Dokud se povrch rány dělohy v místě předchozího připojení placenty zcela nezhojí, bude lochie pokračovat. První den po porodu mohou být velmi hojní, ale postupně se bude měnit jejich počet, charakter a barva. Brzy začnou být krvavé, poté žluté a nakonec se váš prenatální výtok vrátí..

„Špatné“ krvácení po porodu

V některých případech je však nutné okamžitě vyhledat lékaře. Měly by vás upozornit následující značky:

 • * Lochia nezmění jasnou šarlatovou barvu déle než 4 dny po dodání;
 • * každou hodinu musíte měnit hygienické vložky;
 • * krvavý výtok má nepříjemný zápach;

Krvácení po porodu: příčiny poporodního krvácení, způsob odchodu, jaký výtok je považován za normální

Děložní krvácení po porodu - takové „termíny“ matky nazývají jakékoli špinění z genitálního traktu po ukončení porodu. A mnoho žen po porodu začíná panikařit, protože neví, kolik krvácení po porodu by mělo trvat, jaká je jeho intenzita a jak odlišit normu od patologie.

Aby se takové situace vyloučily, porodník v předvečer propuštění z nemocnice vede rozhovor s ženou, vysvětluje všechny rysy poporodního období, jeho trvání a jmenuje návštěvu předporodní kliniky (obvykle po 10 dnech).

Vlastnosti poporodního období

Jak dlouho trvá takzvané krvácení po porodu, tedy krvácení

Normální intenzivní špinění obvykle netrvá déle než 2 až 3 dny. Jedná se o přirozený proces a takové vypouštění se nazývá lochia..

Jak víte, po narození plodu dochází k oddělení nebo, zhruba řečeno, oddělení místa dítěte (placenty) od vnitřní výstelky dělohy. V tomto případě se vytvoří dostatečně velká plocha rány, která se hojí dlouho. Lochia není nic jiného než tajemství rány, které představuje výtok z povrchu rány.

První den po porodu se lochie skládá z krve a kousků decidua. Poté, co se děloha stahuje a vrací se do své normální „pre-těhotné“ velikosti, se k sekreci výtoku připojí krevní plazma a tkáňová tekutina, stejně jako částice deciduální membrány, které i nadále padají, hlen s leukocyty. Proto se po několika dnech stane výtok po porodu krvavě serózní a poté serózní. Jejich barva se také mění, od jasně červené po hnědou, a na konci nažloutlou.

Spolu s barvou sekretů se také mění (snižuje) jejich intenzita. Proces vybíjení končí o 5-6 týdnů. Pokud je výtok prodloužen nebo je krvavý a intenzivnější, měli byste se poradit s lékařem.

Změny v děloze a děložním čípku

Cervix a samotná děloha také procházejí fází změny. V období po porodu, které v průměru trvá přibližně 6 - 8 týdnů, tj. Až 42 dní, se děloha zmenšuje (stahuje) a její „vnitřní rána“ se hojí. Kromě toho se také tvoří děložní čípek..

Nejvýraznější fáze reverzního vývoje nebo involuce dělohy nastává během prvních 14 dnů po porodu. Na konci prvního poporodního dne je fundus dělohy palpován v místě pupku a poté, při normální kontrakci, děloha klesá každý den o 2 cm nebo 1 příčný prst.

Jak klesá výška fundusu dělohy, zmenšují se také další velikosti dělohy. Děloha se stává plochější a užší v průměru. Asi 10 dnů po porodu fundus dělohy klesá za stydké kosti a již není hmatatelný přes přední břišní stěnu. Při provádění gynekologického vyšetření můžete určit dělohu až 9–10 týdnů těhotenství.

Souběžně se tvoří děložní čípek. Cervikální kanál se postupně zužuje. Po 3 dnech to projde pro 1 prst. Nejprve se zavře vnitřní hltan a poté vnější. Zcela vnitřní hltan se uzavře o 10 dní, zatímco vnější o 16 - 20 dní.

Co se nazývá poporodní krvácení

Poporodní krvácení zahrnuje intenzivní ztrátu krve až do 0,5% nebo více tělesné hmotnosti ženy v porodu a přímo souvisí s porodem.

 • Pokud dojde ke krvácení po porodu po 2 hodinách nebo více (v příštích 42 dnech), nazývá se to pozdě.
 • Pokud je zaznamenána intenzivní ztráta krve bezprostředně po porodu nebo do dvou hodin, je vyvolána brzy.

Poporodní krvácení je považováno za impozantní porodnickou komplikaci a může vést k úmrtí ženy po porodu.

Závažnost krvácení je určena velikostí ztráty krve. U zdravé porodní ženy odhadovaný objem ztráty krve během porodu nepřesahuje 0,5% tělesné hmotnosti, zatímco u gestózy, anémie nebo koagulopatie klesá na 0,3%. Pokud v časném období po porodu ztratila žena více krve, než bylo vypočítáno, hovoří se o časném poporodním krvácení, které vyžaduje okamžité opatření, někdy až po operaci.

Příčiny poporodního krvácení

Příčiny silného krvácení v časném i pozdním poporodním období jsou různé:

Atonie nebo hypotenze dělohy

Je to jeden z hlavních faktorů přispívajících ke krvácení. Hypotonie dělohy je stav, při kterém je snížen tón i jeho kontraktilní schopnost. S atonií dělohy je tonus a kontraktilní aktivita výrazně snížena nebo zcela chybí a děloha je v „paralyzovaném“ stavu. Atony je naštěstí extrémně vzácný, ale nebezpečný při masivním krvácení, které nelze podrobit konzervativní léčbě. Krvácení spojené se zhoršeným tonusem dělohy se vyvíjí v časném období po porodu. Jeden z následujících faktorů přispívá ke snížení a ztrátě tonusu dělohy:

 • nadměrné přetažení dělohy, které je pozorováno u polyhydramnionu, vícečetných těhotenství nebo velkého plodu;
 • výrazná únava svalových vláken, která je usnadněna prodlouženým porodem, iracionálním používáním kontrakcí, rychlým nebo rychlým porodem;
 • ztráta schopnosti myometria normálně se smršťovat s jeho jizevnatými, zánětlivými nebo degenerativními změnami.

Následující faktory predisponují k rozvoji hypo- nebo atonie:

 • mladý věk;
 • patologické stavy dělohy:
  • myomatózní uzliny;
  • malformace;
  • pooperační uzliny v děloze;
  • strukturální a dystrofické změny (zánět, velký počet narozených);
  • přetěžování dělohy během těhotenství (polyhydramnios, vícečetné těhotenství)
 • komplikace těhotenství;
 • anomálie porodních sil;
 • abnormality placenty (projev nebo abrupce);
 • gestóza, chronická extragenitální onemocnění;
 • DIC syndrom jakéhokoli původu (hemoragický šok, anafylaktický šok, embolie z plodové vody.

Porucha placenty

Po období vypuzení plodu začíná třetí nebo následující období porodu, během kterého je placenta oddělena od děložní stěny a vylučována. Jakmile se placenta narodí, začíná časné období po porodu (nezapomeňte, že trvá 2 hodiny). Toto období nejvíce vyžaduje pozornost matky i ošetřujícího personálu. Po narození placenty se vyšetřuje celistvost, pokud v děloze zůstane jakýkoli lalůček, může to vyvolat masivní ztrátu krve, takové krvácení zpravidla začíná měsíc po porodu na pozadí plného zdraví ženy.

Co bych chtěl poznamenat. Bohužel takové krvácení, které náhle začíná měsíc nebo déle po porodu, není neobvyklé. Může za to samozřejmě lékař, který dítě porodil. Podíval jsem se, že na placentě není dostatek lalůčku, nebo že se jedná o další lalok (odděleně od placenty), a nepřijal jsem příslušná opatření (manuální kontrola děložní dutiny). Ale jak říkají porodníci: „Neexistuje placenta, kterou by nebylo možné složit.“ To znamená, že nepřítomnost lalůčku, zejména doplňkového, lze snadno přehlédnout a lékař je osoba, nikoli rentgen. V dobrých porodnicích se při propuštění z porodu provádí povinný ultrazvuk dělohy, ale bohužel ne všude je ultrazvukový přístroj. A dříve nebo později by tento pacient začal krvácet, pouze v takové situaci byl „pobídnut“ silným stresem.

Poranění porodních cest

Nejmenší roli ve výskytu poporodního krvácení (zpravidla v prvních 2 hodinách) hrají porodnická poranění. V případě hojného krvácení z genitálního traktu musí porodník nejprve vyloučit poškození porodních cest. Porušená integrita může být v:

 • pochva;
 • čípek;
 • děloha.

Někdy jsou ruptury děložního čípku tak dlouhé (3–4 stupně), že se přesunou do vaginálních kleneb a do dolního segmentu dělohy. K prasknutí může dojít jak spontánně, během vypuzení plodu (například rychlý porod), tak v důsledku lékařských manipulací použitých při extrakci plodu (zavedení porodnických kleští, vakuový eskalátor).

Po císařském řezu může být krvácení způsobeno porušením techniky šití (například zmeškaná nezajištěná céva a divergence stehů na děloze). Navíc v pooperačním období to může být vyvoláno jmenováním antiagregačních látek (ředění krve) a antikoagulancií (snížení jejich srážlivosti).

Rupturu dělohy usnadňují predisponující faktory:

 • jizvy na děloze po předchozích chirurgických zákrocích;
 • škrábání a potrat;
 • užívání nitroděložní antikoncepce;
 • porodnické manipulace (vnější rotace plodu nebo nitroděložní rotace);
 • stimulace porodu;
 • úzká pánev.

Krevní nemoci

Různá onemocnění krve spojená se zhoršenou srážením krve by měla být považována za faktor možného krvácení. Tyto zahrnují:

 • hemofilie;
 • von Willebrandova choroba;
 • hypofibrinogenemie a další.

U onemocnění jater není vyloučen ani vývoj krvácení (jak víte, je v něm syntetizováno mnoho koagulačních faktorů).

Klinický obraz

Časné poporodní krvácení, jak již bylo uvedeno, je spojeno s porušením tónu a kontraktility dělohy, takže žena zůstává pod dohledem zdravotnického personálu na porodním sále 2 hodiny po porodu. Každá žena, která se právě stala matkou, by si měla pamatovat, že během těchto 2 hodin nemůže spát. Silné krvácení se může objevit náhle a je pravděpodobné, že v blízkosti matky nebude žádný lékař ani porodní asistentka. Hypo- a atonické krvácení může nastat dvěma způsoby:

 • Krvácení se okamžitě stává masivním, „nalévá jako kohoutek“. Zároveň je děloha velmi uvolněná a ochablá, její hranice nejsou definovány. Neexistuje žádný účinek vnější masáže, manuální kontroly dělohy a kontrakčních léků. Vzhledem k vysokému riziku komplikací (diseminovaná intravaskulární koagulace a hemoragický šok) je žena po porodu okamžitě operována.
 • Krvácení je zvlněné. Děloha se někdy uvolní, poté se stáhne, takže se krev uvolní v částech 150 - 300 ml. Pozitivní účinek redukčních léků a vnější masáže dělohy. Ale v určitém okamžiku se krvácení zesílí a stav ženy se prudce zhorší, výše uvedené komplikace se spojí.

Ale jak zjistit patologii, pokud je žena již doma? Nejprve je třeba si uvědomit, že celkový objem lochie za celé období zotavení (6 - 8 týdnů) je 0,5 - 1,5 litru. Jakékoli odchylky naznačují patologii a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc:

Nepříjemný zápach výtoku

Hnisavé a ostré „aroma“ výtoku, a dokonce s příměsí krve nebo krvavé po 4 dnech po porodu, naznačuje vývoj zánětu v děloze nebo endometritidě. Kromě výtoku může být varováno zvýšení teploty a výskyt bolesti v dolní části břicha.

Nadměrné krvácení

Vzhled takového výtoku, zvláště poté, co se lochie stala šedou nebo žlutou, by měl ženu upozornit. Krvácení může být okamžité nebo opakované pravidelně a krevní sraženiny mohou nebo nemusí být ve výtoku. Samotná krev může změnit barvu - od světlé šarlatové po tmavou. Rovněž trpí obecný stav matky. Její pulz a dýchání se stávají častějšími, objevují se slabost a závratě, žena může neustále mrznout. Podobné příznaky naznačují zbytky placenty v děloze..

Silné krvácení

Pokud krvácení začalo a je dostatečně masivní, je nutné urgentně zavolat sanitku. Pro mladou matku nebude těžké určit intenzitu krvácení sama - je třeba vyměnit několik vložek za hodinu. Neměli byste sami jít k lékaři v podobném stavu, protože na ulici existuje vysoké riziko ztráty vědomí.

Ukončení vypouštění

Není vyloučena možnost, jako je náhlé zmizení sekrecí, což také není normou a vyžaduje lékařskou péči..

Krvácení po porodu netrvá (obvykle) déle než 7 dní a je podobné silné menstruaci. Pokud se doba krvavého výtoku prodlouží, mělo by to upozornit mladou matku.

Léčba

Po narození placenty byla přijata řada opatření, aby se zabránilo vzniku časného poporodního krvácení:

Poporodní žena zůstává na porodním sále

Hledání ženy na porodním sále v příštích 2 hodinách po ukončení porodu je nezbytné pro přijetí nouzových opatření pro případ možného krvácení. Během této doby je žena sledována zdravotnickým personálem, který hodnotí krevní tlak a puls, barvu kůže a množství vylučované krve. Jak již bylo uvedeno, přípustná ztráta krve během porodu by neměla překročit 0,5% hmotnosti ženy (v průměru až 400 ml). Jinak je ztráta krve považována za časné poporodní krvácení a jsou přijata opatření k jejímu zastavení..

Vyprázdnění močového měchýře

Ihned po ukončení porodu se katétrem vypustí moč, aby se vyprázdnil plný močový měchýř a zabránilo se tlaku na dělohu. V opačném případě bude plná moč tlačit na dělohu, což jí zabrání v normálním stahu a může způsobit krvácení..

Kontrola placenty

Po narození místa dítěte jej musí porodník společně s porodní asistentkou vyšetřit a rozhodnout o integritě placenty, přítomnosti / nepřítomnosti dalších lalůčků, jejich oddělení a zadržení v děložní dutině. V případě pochybností o integritě placenty se provádí manuální vyšetření dělohy (v anestezii). Během vyšetření dělohy lékař provádí:

 • vylučuje poranění dělohy (prasknutí);
 • odstraňuje zbytky placenty, membrán a krevních sraženin;
 • provádí manuální (s opatrností) masáž dělohy na pěst.

Zavedení uterotoniky

Jakmile se placenta narodí, intravenózně, méně často intramuskulárně, se injikují léky snižující dělohu (oxytocin, methylergometrin). Tyto léky zabraňují atonii dělohy a zvyšují její kontraktilitu..

Prohlídka porodních cest

V nedávné minulosti se vyšetření porodních cest po porodu provádělo pouze u prvorodiček. V tuto chvíli se tato manipulace provádí u všech porodních žen bez ohledu na počet porodů. Během vyšetření je prokázána integrita děložního čípku a pochvy, měkkých tkání perinea a klitorisu. Pokud jsou slzy nalezeny, jsou sešity (v lokální anestezii).

Opatření pro rozvoj časného poporodního krvácení

V případě zvýšeného krvavého výtoku během prvních 2 hodin po ukončení porodu (500 ml nebo více), lékaři přijmou následující opatření:

 • Vyprázdnění močového měchýře (pokud se tak nestalo dříve).
 • Intravenózní podání uterotonik ve zvýšené dávce.
 • Chlad na dolní části břicha.
 • Vnější masáž děložní dutiny

Poté, co jste umístili ruku na fundus dělohy, jemně ji stlačte a uvolněte, dokud se děloha úplně nezatáhne. Postup pro ženu není příliš příjemný, ale docela snesitelný.

 • Ruční masáž dělohy

Provádí se výše popsaným způsobem v celkové anestezii. Do dělohy je vložena ruka a po prozkoumání jejích stěn je ruka zaťatá v pěst. Druhou rukou je masáž dělohy zvenčí.

 • Tamponáda zadního fornixu pochvy

Tampon nasycený etherem se vloží do zadního vaginálního fornixu, což způsobí reflexní kontrakci dělohy.

Pokud všechna výše uvedená opatření neměla pozitivní účinek a krvácení se zvýšilo a dosáhlo 1 litru nebo více, je problém chirurgického zákroku vyřešen. Současně se provádí intravenózní podávání roztoků, krve a plazmatických přípravků k doplnění ztráty krve. Z operací platí:

 • amputace nebo exstirpace dělohy (v závislosti na situaci);
 • ligace děložních tepen;
 • podvázání vaječníkových tepen;
 • ligace iliakální tepny.

Zastavení pozdního poporodního krvácení

Pozdní poporodní krvácení, jak již bylo uvedeno, nastává v důsledku zadržení částí placenty a membrán, méně často krevních sraženin v děložní dutině. Schéma pomoci je následující:

 • okamžitá hospitalizace ženy na gynekologickém oddělení;
 • příprava na kyretáž děložní dutiny (infuzní terapie, zavedení kontrakcí);
 • provádění vyprazdňování (škrábání) děložní dutiny a odstranění zbytků vajíčka a sraženin (v anestezii);
 • ledový balíček po dobu 2 hodin na spodní části břicha;
 • v případě potřeby další infuzní terapie, transfuze krevních produktů;
 • předepisování antibiotik;
 • jmenování uterotoniky, přípravků železa a vitamínů.

Co může žena udělat

Aby se zabránilo krvácení v pozdním období po porodu, doporučuje se mladé matce dodržovat jednoduché pokyny:

Sledujte svůj močový měchýř

Měli byste pravidelně močit, abyste zabránili přetečení močového měchýře, zejména první den po porodu. Zatímco je žena v nemocnici, jděte každé tři hodiny na toaletu, i když to není žádoucí. Doma také nezapomeňte na včasné vyprázdnění močového měchýře..

Krmení dítěte na vyžádání

Časté přitahování k prsu nejen navazuje a posiluje fyzický a psychologický kontakt mezi matkou a dítětem. Podráždění bradavek způsobuje uvolňování exogenního (vnitřního) oxytocinu, který stimuluje kontrakci dělohy a také zvyšuje sekreci (vyprazdňování dělohy).

Lehněte si na břicho

V horizontální poloze na břiše pomáhá nejen zvýšit kontraktilitu dělohy, ale také odtok z ní sekrece.

Chlad na dolní části břicha

Je-li to možné, měla by si mladá matka na spodní část břicha aplikovat ledový obklad (nejlépe až 4krát denně). Chlad stimuluje kontraktilní aktivitu dělohy a stahuje otevřené děložní cévy na její vnitřní výstelce.

Krvácení a výtok v šestinedělí

Po porodu je těhotenství nahrazeno novým obdobím - obdobím po porodu, možná ne méně a někdy ještě obtížněji než těhotenství. Mnoho žen pečujících o novorozence nevěnuje pozornost svým vlastním problémům a považuje je za něco nepodstatného. Tato nedbalost může následně vést k vážným zdravotním komplikacím. Lze jim však zabránit.

Jaké je období po porodu?

Poporodní období začíná bezprostředně po narození placenty a trvá přibližně 6-8 týdnů. Během této doby není fyzický stav ženy ani zdaleka normální. Děloha, která po porodu váží asi 1 kg, je téměř nepřetržitá rána.

Ve snaze vrátit se do normálního stavu se děloha neustále stahuje, v důsledku čehož se její velikost postupně zmenšuje. Děloha se navíc snaží očistit, což se děje poporodním výtokem, kterému se říká lochie.

V poporodním období výtok trvá asi 6-8 týdnů, během nichž se děloha vrátí do své normální velikosti. Pokud žena nedojčí, její tělo začne fungovat jako dříve, to znamená, že začne menstruovat. V období po porodu může být výtok velmi bolestivý. Aby se předešlo komplikacím, je nutné vytvořit příznivé podmínky pro sekreci, aby se děloha volně stahovala a lochie volně vynikla. Pokud něco zasahuje do tohoto procesu, zvyšuje se pravděpodobnost krvácení a infekce dělohy a jedná se již o komplikace, které je třeba léčit v nemocnici.

Co přispívá ke kontrakci dělohy? Hlavně samozřejmě kojení. Zpočátku, když dítě začne sát, cítí matka něco podobného jako porodní bolesti doprovázené pulzující bolestí v podbřišku. Výtok se začíná stupňovat, objevují se krevní sraženiny - to jsou zcela normální jevy..

Druhým faktorem přispívajícím k rychlejší kontrakci dělohy je včasné vyprazdňování močového měchýře a střev. Prvních několik dní po porodu je vhodné, aby žena ležela častěji na břiše - přispívá to k odtoku lochie.

Pokud v poporodním období krvácení končí do 8. týdne a nepřináší ženě nepohodlí, pak se vše děje podle očekávání. Obvykle do sedmého dne je výtok vzácnější, obsah krve v nich klesá, stávají se světle růžovými a poté zcela bělavými, slizkými - a tak dále, dokud úplně nezmizí.

Bylo prokázáno, že u kojících žen končí krvácení v poporodním období rychleji. Pokud se dítě narodilo císařským řezem - vše se naopak děje pomaleji.

Kdy mám navštívit lékaře?

Okamžitě byste měli kontaktovat odborníka, pokud se výtok stal hnisavým, má nepříjemný zápach a po růžovém, krvavém výtoku začala opět jasně červená. Všechny tyto příznaky naznačují komplikace, které nezmizí samy o sobě, ale přinesou spoustu potíží, pokud nepožádáte o pomoc lékaře..

Mělo by to způsobit obavy z krvácení v časném období po porodu, které trvá déle než 15 dní.

Co jiného by se mělo bát?

Je bezpodmínečně nutné dodržovat přísná pravidla osobní hygieny: po každé návštěvě toalety důkladně umyjte, zejména pokud jsou poporodní stehy. Mnoho lékařů doporučuje používat dětské mýdlo pro tyto účely, a ještě lépe, kupodivu to zní, domácí mýdlo, nejčastější hnědé. Je to takové mýdlo, které pomůže dobře vysušit pokožku bez vyvolání alergické reakce..

Kromě toho by měla být vložka měněna po každé návštěvě - alespoň každé 4 hodiny. Tato opatření vám umožní chránit se 90% před různými komplikacemi..

Během celého období po porodu byste se neměli sprchovat a také používat vaginální tampony. Toto je velmi vážné varování - toto je nejjednodušší způsob, jak se nakazit! Gynekolog, který zakazuje sexuální aktivitu v období po porodu, se vás také snaží chránit před infekcemi. Sexuální kontakt je jedním z nejkratších způsobů, jak „chytit“ infekci.

Obecně byste měli být při zahájení styku po porodu mimořádně opatrní. Faktem je, že sliznice ženy zůstávají po dlouhou dobu zranitelné a příliš citlivé a pohlavní styk jí nemusí poskytnout ty nejpříjemnější pocity. Nejprve je nutné používat kondom, nejlépe lubrikantem - pomůže zvlhčit pochvu, čímž sníží bolest u ženy, a navíc ji ochrání před různými infekcemi, které by v normálním „prenatálním“ stavu nezpůsobily sebemenší obavy..

Poporodní problémy

Všechny potíže, které čekají na ženu po porodu, lze rozdělit na vážné problémy a „maličkosti“. Vážné komplikace navíc obvykle vyžadují ošetření v nemocnici. Je však chybou si myslet, že můžete „maličkosti“ ignorovat. Pokud s nimi nebudete „jednat“ okamžitě, mohou v budoucnu přinést spoustu zármutku..

Faktory, které mohou přispět k rozvoji PPH:

- Nadměrně natažená děloha - v důsledku vícečetného těhotenství nebo velkých plodů.
- Obtížná prodloužená práce.
- Polyhydramnios.
- Nesmršťující se děloha - k tomu dochází kvůli dlouhým porodním bolestem.
- Příliš rychlé oddělení dětské sedačky.
- Prasklá děloha.
- Prolaps dělohy.
- Vaginální slzy.
- Zbytky placenty v děloze.
- Porušení srážení krve u matky. Může to být vrozená anomálie nebo může vyplynout z užívání určitých léků, jako je aspirin..

Poporodní krvácení: prevence

Aby se předešlo komplikacím spojeným s poporodním krvácením, je-li to možné, je nutné provést kvalifikovaná preventivní opatření. Proto musí žena během těhotenství podstoupit mnoho různých krevních testů. Lékaři vyšetřují počet leukocytů, krevních destiček a erytrocytů, čas krvácení, čas srážení krve, hladinu hemoglobinu... Pokud je zjištěna jakákoli patologie, lékař předepíše řadu zvláštních preventivních opatření pro těhotnou ženu.

Takovým nastávajícím matkám hrozí zvýšené riziko krvácení během porodu nebo v období po porodu. Ideální možností je, pokud je porodnice přijata do speciální porodnice se specializací na lékařskou péči o ženy s onemocněním krve. Pokud to lékař uzná za vhodné, dostane žena transfuzi vlastní krve, která jí byla odebrána předem.

Ihned po porodu jsou navíc ženám injekčně podány speciální léky, které by měly urychlit kontrakci dělohy a zkrátit tak dobu poporodního krvácení..

Krvácení po porodu

Krvácení po porodu je normální fyziologický proces stanovený přírodou. Tělo ženy se tak zbavuje placenty, lochie a zbytků placenty. Vyskytuje se v časném období po porodu a může pokračovat i později. Jeho závažnost je určena porodníky podle povahy výtoku a objemu ztráty krve..

PPH však není vždy normální fyziologický proces. V některých případech může dokonce představovat hrozbu pro život ženy. Ztráty obvykle činí 0,5% z celkové tělesné hmotnosti rodící ženy.

Časné poporodní krvácení je krvácení, které nastane během prvních dvou hodin, a pozdní krvácení může trvat až 1,5 měsíce.

Krvácení jeden měsíc po porodu

Normálně, během prvního týdne po narození dítěte, má žena nadále výtok. Postupně mění barvu, blednou, sraženiny v nich přestávají být přítomny, každým dnem se stávají méně a méně.

Existují případy, kdy ženy i po měsíci nadále pozorují výtok z porodních cest. V malých množstvích jsou normou, protože se jedná o přirozený proces opravy dělohy. To platí zejména pro ženy, které nekojily. Pokud nejsou žádné sraženiny a nepříjemný zápach, neměli byste se bát. V blízké budoucnosti takový výtok přestane ženu obtěžovat a přestane..

Stojí za to kontaktovat lékaře, pokud se malé krvácení změní na hojné.

Situace je obzvláště nebezpečná, když výtok získá hnilobný zápach a stane se žlutým nebo zeleným odstínem. Nejčastěji se jedná o známku toho, že se v děloze nebo ve vaginální dutině vyvíjí zánětlivý proces. Může to být spojeno s hromaděním lochie v důsledku zalomení vejcovodů..

U ženy se může začít rozvíjet poporodní endometritida. Má různé stupně závažnosti a může být doprovázeno výrazným zvýšením tělesné teploty. Nejobtížnějším případem je případ, kdy má žena bolesti v podbřišku doprovázené horečkou a krvavým výtokem. Pokud lékař potvrdí takovou diagnózu, pak je žena mechanicky odstraněna ze zbytků a je předepsán průběh antibiotik.

Další možností pro výskyt hojného krvácení měsíc po porodu je obnovení menstruačního cyklu. Pokud žena nedojčí, neprodukuje speciální hormon - prolaktin, který inhibuje ovulaci. Proto lze po měsíci pozorovat první menstruaci. To naznačuje normalizaci funkce dělohy a obnovení hormonálních hladin..

Sexuální styk zahájený příliš brzy může vyvolat krvácení měsíc po porodu. Lékaři doporučují zdržet se intimity po dobu 2 měsíců poté, co má žena dítě. To je způsobeno skutečností, že děloha se musí zotavit, vzít svou předchozí velikost a vrátit se do normálního stavu.

Někdy může být krvácení 30 dní po porodu způsobeno nedostatečně vyléčenými erozivními procesy v krční oblasti. V tomto případě je nutné vyhledat radu od gynekologa a podstoupit vhodnou léčbu. Sexuální vztahy by v tomto případě neměly začít.

Poraďte se s lékařem, pokud:

Měsíc po porodu dochází k hojné ztrátě krve s náhlým nástupem a výrazným nárůstem.

Pokud špinění změní barvu nebo zápach.

Pokud jsou ve výtoku přítomny krevní sraženiny.

Pokud se celkový zdravotní stav prudce zhorší, teplota těla se zvýší, objeví se známky intoxikace těla.

Pokud dojde k bolesti v dolní části břicha, doprovázené velkou ztrátou krve.

Kolik krvácení po porodu?

Za normální období, během kterého se po porodu pozoruje špinění, se považuje až 6 týdnů. Během této doby může žena ztratit až 1,5 litru krve. Neměli byste se však těchto čísel bát, protože tělo se na tyto výdaje předem připravilo. Ve skutečnosti se během těhotenství u žen celkový objem cirkulující krve významně zvyšuje.

Kojení je dalším faktorem ovlivňujícím dobu krvácení po porodu. Pokud k tomu dojde, děloha se stahuje a regeneruje mnohem rychleji, což přispívá k dřívějšímu procesu zastavení sekrecí..

Pokud žena podstoupila císařský řez, může krvácení trvat o něco déle. To je způsobeno skutečností, že děloha byla zraněna a byla na ni nasazena nit. V tomto případě se obnovuje poněkud pomaleji ve srovnání s přirozeným porodem..

Ženy se zvýšenou fyzickou aktivitou a stresem v poporodním období mohou také delší dobu sledovat proces průtoku krve z porodních cest. Pokud je to možné, měli byste co nejvíce odpočívat a vyhnout se vzrušení..

Načasování krvácení po porodu mohou ovlivnit také následující faktory:

Vícenásobná těhotenství, kvůli kterým se děloha významně zvětšila.

Velké dítě s velkou hmotností.

Části placenty zbývající v porodních cestách a zánětlivý proces, který začal v souvislosti s tím.

Slabá kontraktilita dělohy.

Užívání určitých léků, jako je aspirin.

Trauma porodního kanálu, vnitřní stehy.

Poruchy srážení krve.

Chcete-li zkrátit dobu krvácení po porodu, je užitečné spát na břiše nebo si na něj jen tak odpočinout. Také byste se neměli vyhnout tomu, abyste šli na toaletu vyprázdnit močový měchýř, když se objeví první nutkání. Je důležité vyhnout se namáhavé fyzické aktivitě a zvedat těžké předměty. To vše pomůže zkrátit dobu krvácení po porodu a vyhnout se komplikacím..

Děložní krvácení je výtok krve z dělohy. Nejčastěji se jedná o vážný příznak onemocnění ženského těla. Jakékoli krvácení z dělohy by mělo být diagnostikováno včas a ženě by měla být poskytnuta lékařská pomoc. Ignorování takového příznaku vede k vážným následkům, dokonce smrtelným.

U některých dívek dochází k takzvanému juvenilnímu krvácení, které se vyznačuje sezónností a trvalým nedostatkem ovulace. Spolu s juvenilními metroragiemi je třeba si uvědomit i ty, které se tvoří během menopauzy. Vyznačují se vysokou frekvencí, která se stává znamením nejen.

Mnoho žen v reprodukčním věku často čelí problému děložního krvácení. Normální menstruační cyklus trvá 5-7 dní, přičemž celková ztráta krve je až 80 ml krve. V případě, že se v orgánech urogenitálního systému vyvinou různá onemocnění, může žena začít krvácet.

Arteriální krvácení je jedním z nejnebezpečnějších krvácení, které představuje přímou hrozbu pro lidský život. Důvodem je především skutečnost, že ztráta krve je vysoká a intenzivní. Proto je důležité znát jeho hlavní znaky a pravidla první pomoci..

Krvavý výtok po porodu, jeden měsíc po porodu

V důsledku těhotenství a porodu dochází v těle ženy k vážným změnám. Návrat do normálu bude nějakou dobu trvat. V důsledku zahrnutí mechanismů obnovy se začíná objevovat výtok po porodu - lochia. Mohou být fyziologické nebo patologické..

Krvavý výtok po porodu

Během těhotenství se objem krve cirkulující v těle ženy může významně zvýšit. Statistiky ukazují, že jeho množství se může zvýšit o 30-50%. To je nezbytné k zajištění toho, aby dítě dostávalo odpovídající výživu a přísun. Tímto způsobem se navíc vytváří rezerva krve, která usnadňuje proces porodu a poporodní zotavení. Dochází k expanzi cév dělohy. V době, kdy se dítě narodí, jeho zásoba krve dosáhne svého maxima.

Lochia se objevuje kvůli skutečnosti, že během porodu dochází k poškození sliznice a cév dělohy. Tento jev je zvláště pozorován v místě připojení placenty. Po narození dítěte se děloha začne čistit. Musí se zbavit zbytků plodového měchýře, krevních sraženin a odlupovaného epitelu. Sekrece také obsahují směs, která se vytváří v cervikálním kanálu..

Lochia je pozorována, dokud se všechny rány v děložní dutině nezhojí a nemůže se vrátit do normálního stavu. Během zotavení se normalizuje velikost orgánu a obnovuje se epitel. Pokud očistný proces probíhá bez komplikací, lochie se zastaví po 5-8 týdnech. Přesná doba vybíjení závisí na následujících faktorech:

 • fyzická aktivita ženy;
 • schopnost dělohy se stahovat;
 • laktace;
 • věk ženy;
 • srážení krve;
 • stav tkání dělohy;
 • stav hematopoetického systému.

První tři dny lochie připomínají klasickou menstruaci. Jejich objem se postupně zmenšuje. Zpočátku to může být až 500 ml denně. Časem množství vypouštění klesá na 100 mililitrů denně..

Existuje několik typů poporodního výtoku. Odborníci do seznamu zahrnují následující typy lochií:

 1. Krvavý. Toto je první poporodní výtok. Obvykle mají jasně červenou barvu. Voní jako čerstvá krev. Výtok se skládá z krvavých sraženin a částic mrtvé tkáně. Obsahují velké množství erytrocytů, které určují barvu lochie.
 2. Serózní lochie. Objeví se přibližně 4 dny po dodání. Jsou světlejší barvy než špinění. Serózní lochie jsou hnědavě růžové. Počet červených krvinek v nich klesá. V tomto případě je pozorován nárůst počtu leukocytů. Výtok má zatuchlý zápach.
 3. Bílá lochia. Objeví se 10. den po porodu. Výtok se konečně rozjasní a nažloutne. Mají tekutou konzistenci. Necítí. Postupně množství výboje klesá. Stávají se štíhlejšími a kvetoucími. 5-6 týdnů po porodu obsahuje výtok pouze hlen z cervikálního kanálu děložního čípku.

Aby se vytlačila mrtvá tkáň, hlen a další produkty, které zůstaly v těle po porodu, děloha se stahuje. To vede k bolesti v dolní části břicha. Připomínají kontrakce. Po opakovaném porodu se pocity bolesti zvyšují.

Někdy po 3 týdnech se může objevit černá lochie. Pokud neexistují žádné bolestivé příznaky a nepříjemný zápach, považuje se takové vypouštění za patologii. Mohou vzniknout v důsledku hormonálních procesů v těle a také změn ve složení hlenu.

Pozdní poporodní výtok

Krvácení může také nastat měsíc po porodu. Později může být lochie vyvolána různými faktory. V normální situaci kontrakce dělohy pokračuje po určitou dobu po porodu. Zintenzivňují se, když si žena vloží dítě do prsou. To pomáhá děloze očistit se od krevních částic a sraženin v ní. Pokud žena nedojčí, nenastává hormon prolaktin, který stimuluje kontrakci dělohy. To se stává důvodem pomalého čištění orgánu. Pokud ve výtoku nejsou žádné krevní sraženiny a lochie nemají nepříjemný zápach, není důvod se obávat. Postupně se vypouštění zastaví.

Existuje řada dalších důvodů, které prodlužují dobu čištění dělohy po porodu. Seznam obsahuje:

 1. Porucha srážení krve. Pokud je problém znám předem, je nutné o něm informovat lékaře ve fázi plánování těhotenství. Žena by měla být připravena na přirozené krvácení, které bude trvat mnohem déle..
 2. Velké ovoce. To způsobí, že se děloha během těhotenství více protahuje. Podobný jev lze pozorovat, pokud existuje několik druhů ovoce. Silné protahování prodlužuje čas potřebný pro návrat orgánu do předchozí velikosti.
 3. Porod byl proveden císařským řezem. V důsledku toho se na děloze vytvoří steh. Brání jí ve správném uzavírání smluv. Výsledkem je zpomalení procesu obnovy. Podobný jev lze pozorovat, pokud došlo k poraněním a prasklinám během porodu, stejně jako k otevření silného krvácení, které vyžadovalo chirurgický zákrok a šití.
 4. Děloha obsahuje polypy, myomy a myomy, které jí brání v normálním kontrakci. To vše vede ke prodloužení doby vybíjení..

Žena obvykle nemá menstruaci do 2 měsíců po porodu. Pravidlo se však vztahuje pouze na kojící pacientky. V tomto případě se uvolňuje prolaktin, který inhibuje produkci estrogenu, který je zodpovědný za zrání folikulu a obnovení menstruačního cyklu. U žen, které z nějakého důvodu nepřipojily dítě k prsu, se menstruace může zotavit během 1-1,5 měsíce po porodu. Takové jevy jsou považovány za pozitivní znamení. Vzhled menstruace naznačuje rychlé zotavení dělohy a hormonální hladiny. Během menstruace se výtok stává bohatým a jasným. Žena v období po porodu se musí ujistit, že jde skutečně o menstruaci. Je třeba si uvědomit, že existuje riziko krvácení z dělohy, které vyžaduje neodkladnou péči..

Patologické výtoky po porodu a důvody jejich vzniku

Pokud se lochie začala zmenšovat, ale pak se jejich objem prudce zvýšil, je to důvod k obavám. Tento příznak může naznačovat otevření děložního krvácení. Pokud je standardní vložka nasáklá krví za 40-60 minut, jedná se o vnitřní krvácení.

Pokud výtok získá hnilobný zápach nebo se stane žlutozeleným, může to znamenat vývoj zánětlivého procesu ve vnitřních pohlavních orgánech. Příčiny jeho výskytu mohou být ohyb děložní trubice a hromadění lochie. Zánětlivý proces, který se vyvinul v děloze, může způsobit endometritidu. Tento jev je doprovázen silnou bolestí lokalizovanou v dolní části břicha. Kromě toho dochází ke zvýšení tělesné teploty a výskytu hnisavého výboje. V boji proti patologii lékař předepíše antibakteriální léky a kyretáž dělohy.

Následující příznaky mohou také naznačovat přítomnost patologií:

 • žena má zvýšenou tělesnou teplotu;
 • ve výtoku se objevují hleny a sraženiny;
 • dochází k obecnému zhoršení blahobytu;
 • slabost je přítomna;
 • bolest v podbřišku.

Příčinou přetrvávajícího krvácení v prvních hodinách po porodu může být prasknutí děložního čípku, pokud byly špatně přišity nebo zůstaly bez povšimnutí. V tomto případě je lokální krvácení pozorováno v tkáních pochvy a perinea. Po důkladném vyšetření lékař otevře hematom a znovu ušije slzy. Důsledkem děložního krvácení může být rozvoj anémie. Toto jméno bylo dáno nedostatkem hemoglobinu a v důsledku toho porušením dodávky kyslíku do tkání těla. Pokud žena v tomto stavu kojí dítě, nemůže se u něj také vyvinout. Seznam dalších důvodů vedoucích ke vzniku krvavého výtoku měsíc po porodu může zahrnovat:

 1. Části placenty a membrány zůstaly v děloze. To významně zpomaluje proces hojení a může vyvolat vznik silného krvácení, které se vyvíjí náhle. Jeho charakteristickým rysem je absence bolesti.
 2. Dochází k atonii nebo hypotenzi dělohy. Patologie je spojena s jejím nadměrným roztahováním, ochablostí nebo oslabením. Pokud je pozorována slabá kontraktilní aktivita, krev z pochvy vytéká buď kontinuálním proudem, nebo odděleně. Tento stav je nebezpečný pro život ženy a vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc.
 3. Nadměrné cvičení po porodu. Podobný jev je pozorován v důsledku příliš brzkého pohlavního styku..
 4. Malá menstruace. Tento název byl dán postupnému návratu ženského reprodukčního systému k menstruační funkci. U některých skupin porodních žen začíná být 21. až 28. den zaznamenán opakovaný výskyt krvavého výtoku.

Diagnostické testy

Pokud má žena sklon ke krvácení, provede se úplná diagnostika. Lékař zkontroluje u pacienta patologie spojené s chronickými a genetickými chorobami. Bude brána v úvahu velikost dělohy a srážení krve. Při pozdním výtoku krve po porodu zahrnuje vyšetření následující studie:

 • měření tělesné teploty, krevního tlaku a pulzu;
 • kontrola fundusu dělohy;
 • provádění obecné diagnostiky;
 • vyšetření pohlavních orgánů;
 • obecné analýzy a ultrazvuk.

Pokud se u ženy objeví měsíc po porodu jasně červený výtok, vyšetření začíná kontrolou fundusu dělohy a močového měchýře. Poté se hodnotí kvalita a množství lochie. Za tímto účelem zvážte těsnění 15 minut po naplnění..

Poranění často vedou k rozvoji krvácení, kvůli kterému se děloha nemůže smrštit a vrátit se do předchozí podoby. Pokud se při kontrole orgánu nezjistí žádné abnormality, vezme se v úvahu přítomnost bolesti u ženy a výsledek vyšetření pochvy. Je sledován celkový stav pacienta. Lékař měří puls, tělesnou teplotu a krevní tlak. Normálně by měla být pokožka pacienta světlá a rty by měly být růžové. Sliznice by neměly být suché.

Při vnitřním krvácení je pozorována silná bolest. Vagina je oteklá. Kůže získává tmavě modrý odstín. Poté se může objevit černý výboj. Pokud jsou přítomny všechny výše uvedené příznaky, znamená to přítomnost tržné rány uvnitř nebo vně.

Léčba patologie

Léčba děložního krvácení závisí na stavu ženy. Proces probíhá po etapách. Zpočátku se provádí diagnostika a vyšetření, během nichž jsou identifikovány příčiny patologie. Po celou tu dobu jsou monitorovány tlak a puls.

Práce dělohy se obnovuje užíváním drog. Léky jsou vybírány individuálně. Chlad se aplikuje na dolní část břicha, aby se uvolnily křeče a zastavilo krvácení. Pokud se objeví měsíc po porodu, může být pacientovi předepsán oxytocin. Léčba se používá ke stimulaci svalové kontrakce. Aplikuje se jako kapátko během porodu nebo po narození dítěte. Dále se používá methylergometrin. Činidlo se podává intramuskulárně. Používá se pouze v období po porodu. Léčba urychluje kontrakci svalů dělohy.

Specialista vyšetří dělohu a zavede tampon obsahující kontrakční pomůcku. Pokud části placenty zůstanou uvnitř, provádí se čištění orgánů v celkové anestezii..

Pokud nelze krvácení zastavit, je problém vyřešen chirurgickým zákrokem. Lékař může:

 • mačkání v poškozených nádobách;
 • šití tržných ran a poranění uvnitř orgánů;
 • odstranění dělohy.

Chirurgie se provádí pouze jako poslední možnost. Všechny chirurgické zákroky se provádějí v celkové anestezii. Pokud dojde k těžké ztrátě krve, je možná transfuze krve.

Krvácení po porodu

Vlastnosti poporodního krvácení

Krvácení po porodu je patologie, kterou by žena, která porodila, a její lékaři neměli ignorovat. Existují přibližné míry ztráty krve v období po porodu, které je nutné sledovat, i když je to nutné, i při opuštění porodnice..

Normálně ztrácí žena 250 gramů krve přímo během porodu. To lze přirovnat ke třem těžkým obdobím. Krvácení pokračuje v období po porodu. Během 2–3 dnů může žena vyměnit v průměru 1 hygienickou vložku za hodinu. Pak by měl být výtok menší. Důvodem infuze darované krve může být příliš silné krvácení z dělohy po porodu. Naštěstí taková potřeba vyvstává zřídka..

Každý den se děloha stále více zmenšuje, vrací se do své netehotné velikosti, výtok se postupně mění v rozmazání. A mohou zůstat tak vzácní po dobu až 6-8 týdnů. Přesně tak dlouho trvá krvácení po porodu normálně u ženy.

Je špatné, když intenzita výboje prudce stoupá. To se může stát 10-15 dní po propuštění z nemocnice. To je důvod pro naléhavou návštěvu gynekologa. Samozřejmě již nebude možné vrátit se do nemocnice, ale diagnostiku lze provádět také ambulantně. Pokud začalo silné krvácení týden po porodu, lékař musí nejprve provést gynekologické vyšetření pacientky, cítit její dělohu, aby určil její přibližnou velikost, konzistenci, zjistit, zda je bolestivé, zjistit, zda je děložní čípek uzavřený. Je nezbytné mluvit s pacientem, zde je důležitým bodem přítomnost zvýšené tělesné teploty. Pokud se taková žena obává, musíte přesně zjistit, jak měří teplotu a na jakém místě. V podpaží mohou být měření neinformativní, protože v tuto chvíli je stanovena laktace a malá laktostáza, stagnace mateřského mléka v mléčných kanálech, může vést k lokálnímu zvýšení teploty. Bude správnější měřit teplotu, například v ohybu loktů.
A pokud existuje horečka, krvácení, bolest nesouvisející s prsy - to je nejčastěji indikace pro hospitalizaci v gynekologické nemocnici. Na ultrazvuku lékař také vyšetřuje dělohu. Hlavním cílem je zjistit příčiny krvácení po porodu, zda částice placenty zůstávají v děloze, zda se vytvořil placentární polyp. Navzdory skutečnosti, že po narození placenty se vždy vyšetřuje celistvost a v takovém případě se děloha reviduje („čistí“), k takovým případům často dochází. Tato diagnóza se obzvláště často potvrzuje, když silné krvácení začíná měsíc po porodu..

Pokud je podle výsledků ultrazvuku vše víceméně v pořádku, provede žena vyšetření krve a moči. To se provádí za účelem zjištění, zda existuje zánětlivý proces. A pokud ano, pak jsou předepsána antibiotika. Co nejšetrnější, takže nemůžete omezit kojení.

Dlouhodobé poporodní krvácení se často vysvětluje subinvolucí dělohy, její špatnou kontraktilní schopností. Lékaři nazývají takovou dělohu „línou“. Hlavní léčba v tomto případě je jmenování oxytocinu k vyvolání kontrakcí dělohy a hemostatických léků. Například „Vikasola“. V případě potřeby souběžně s tímto antibiotikem.

Po porodu je doba krvácení normální až 8 týdnů, ale v průměru je výtok pozorován během prvních 5-6. Ale někdy poté se znovu objeví špinění. Může to být časná menstruace, když žena kojí na požádání? Ano, často se stává, že ke krvácení dojde 2 měsíce po porodu. V tomto případě by se žena měla podrobněji podívat na výtok, jeho vůni a hojnost. Za normálních okolností ztrácí žena během menstruace asi 50 gramů krve. S hojností - až 80-100 gramů. Pokud je však žena nucena měnit vložky každé dvě hodiny, je to hlavní kritérium pro rozlišení menstruace od krvácení po porodu a nepříjemný zápach výtoku může naznačovat bakteriální infekci. Kromě toho je přítomnost velkých sraženin považována za špatný příznak, což také naznačuje velkou ztrátu krve a vyžaduje konzultaci s lékařem..

Velmi často mají ženy po menstruaci jejichor. A mnozí neví, zda se jedná o patologii nebo normu. Žena by měla být velmi opatrná, pokud jde o její menstruační cyklus, protože v případě odchylek od normy byste měli kontaktovat odborníka.