Menstruační cyklus: fáze a období ovulačního cyklu

PMS je zaměňována s menstruací, připisují se mu všechny změny v ženské náladě, a pak věří, že ze ženy udělá nekontrolovatelné monstrum, a že vůbec neexistuje. Gazeta.Ru se zabýval populárními mýty o tomto stavu.

PMS a menstruace jsou totéž

PMS - premenstruační syndrom - se vyskytuje 2-10 dní před menstruací. Možná ti, kdo si tyto termíny pletou, neví, jak zkratka stojí. Ať je to jakkoli, ženy, které mají špatnou náladu, často v reakci slyší komentáře o nástupu menstruace..

Starověcí lékaři hovořili o „bolestivém stavu“ žen před menstruací.

Poprvé vědecké základy PMS shrnul v roce 1931 gynekolog Robert Frank, který spojil tento stav se snížením hladiny progesteronu. Je pravda, že si všiml vlivu období před menstruací hlavně na chování - jeho pacienti se v této době dopouštěli „hloupých a ukvapených činů“. Teprve v 60. a 70. letech 20. století spojila britská endokrinologka Katharina Daltonová nejen příznaky chování, ale také fyzické příznaky a zjistila jejich možnou příčinu - změnu poměru hormonů v těle.

Rozšířené šíření informací o PMS hrálo krutý vtip - ženy v tomto období byly téměř démonizovány, považovaly je za absolutně nekontrolovatelné. Například Dr. Edgar Berman, člen Výboru pro národní priority Demokratické strany USA, uvedl, že ženy nejsou vhodné pro vedoucí pozice kvůli nerovnováze způsobené „nekontrolovanými hormony“.

PMS je situace, kdy je žena před menstruací nervózní a hodně pláče.

PMS má více než 150 možných příznaků a ne všechny souvisí s náladou. Zahrnují také změny stravovacích návyků, otoky, nadýmání, neobratnost, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení a dokonce i bolest v srdci. Emoční příznaky přicházejí do popředí jednoduše proto, že jsou viditelné pro ostatní.

PMS se vyskytuje v důsledku kolísání hormonů

Příčiny PMS nebyly s konečnou platností stanoveny dodnes. Hormonální teorie převládá, ale existují i ​​jiné možnosti. PMS je tedy spojena s nedostatkem vápníku a hořčíku, poklesem hladin serotoninu (mimochodem s tím souvisí i deprese), náchylností těla k hormonům (a ne jejich koncentrací), nedostatkem vitaminu B6, genetickou predispozicí a dokonce i alergickou reakcí ženy na její vlastní progesteron..

"Všechno záleží na psychickém stavu ženy v té či oné době." Například, když je vše v klidu v práci i doma, pak samozřejmě PMS nebude tak výrazné, - řekl "Gazeta.Ru" porodník-gynekolog a chirurg Aigul Azimova. -

Myslím, že je hloupé obviňovat všechno z hormonů. Hladina hormonů nemůže tak silně ovlivnit stav ženy.

Všechny změny, ke kterým dojde, jsou naprosto funkční měsíční normální stav. Žena i lékař se proto musí na tuto otázku podívat širší. ““.

V roce 2016 navíc američtí odborníci navrhli, že přítomnost symptomů PMS může být spojena s akutním zánětlivým procesem, jehož biomarkerem je C-reaktivní protein (CRP). Po vyšetření více než 3 000 žen zjistili, že u těch, kteří si stěžovali na náhlé změny nálady, koliku a nadýmání, bolesti zad, zvýšenou chuť k jídlu a bolesti na hrudi před menstruací, došlo ve většině případů ke zvýšení CRP..

"Většina žen má nějakou formu příznaků PMS." Uznání, že PMS je spojen se základním zánětlivým procesem, otevírá nové cesty pro léčbu a prevenci, “uvedla studie, redaktorka časopisu Journal of Women's Health, kde byla publikována, Dr. Susan Korshtein..

PMS není normální a je třeba ho léčit

Podle různých zdrojů má až 90% žen různé příznaky PMS. Většina z nich zároveň nezasahuje do práce, studia, sportu - zkrátka vede stejný život jako mimo PMS. Koneckonců, ženy zažívají období, a tedy PMS, přibližně 400-450krát v životě a v průběhu času velká většina z nich zjistí, jak se vypořádat s podrážděností nebo bolestí..

Avšak 3–8% žen má premenstruační dysforickou poruchu a nyní je to již vážný problém..

Během PMDD žena pociťuje hlavní příznaky PMS, které souvisejí hlavně s emočním stavem (depresivní nálada, úzkost a napětí, labilita nálady, podrážděnost, snížený zájem o každodenní činnosti, snížená koncentrace, rychlá únava a slabost, změny chuti k jídlu, poruchy spánku, porucha sebeovládání, fyzické příznaky), ale v extrémně výrazné formě, která neumožňuje vést normální život. Pět z nich je dost na stanovení diagnózy..

V boji proti PMDD, orální antikoncepci a dalším hormonálním lékům se používají antidepresiva.

Pokud žádná z možností léčby nepomohla, musí se lékaři uchýlit k nejradikálnějšímu opatření - odstranění dělohy a vaječníků.

I při přijatelném emočním stavu může být žena vážně naštvaná fyziologickými příznaky. V takovém případě byste neměli snášet nepohodlí a měli byste se pouze poradit s lékařem..

"Některé změny v premenstruačním syndromu jsou považovány za abnormální - silné bolestivé pocity v dolní části břicha, neschopnost sexuálně žít, velmi silná reakce hrudníku před menstruací." V takových případech se provede analýza hormonálního stavu a gynekolog-endokrinolog zvolí terapii k minimalizaci těchto projevů, “vysvětluje Azimova.

PMS neexistuje, ženy jen ospravedlňují své záchvaty vzteku

PMS je zahrnuta v ICD, kde je popsána jako syndrom předmenstruačního napětí - syndrom předmenstruačního napětí. Současně to zjevně ani vědci nepovažují za příliš závažný problém - v databázi vědeckých článků ResearchGate je PMS pětkrát méně vědeckých článků než erektilní dysfunkce. Problém však nemusí být ani tak u vědců, jako u dárců..

Například psychologce University of Washington Kathleen Lastik bylo odepřeno financování studie PMS. Poskytovatelé odpověděli

PMS - „je to jen produkt naší společnosti a kultury, přirozený proces je prezentován v negativním světle, proto ženy vzhledem k předvídatelnosti menstruace mají pocit, že před nimi trpí.“.

Samozřejmě nelze vyloučit vliv efektu „seberealizujícího proroctví“, když se žena opravdu nafoukne, čímž zesílí své city. V sedmdesátých letech minulého století vědci zjistili, že pokud byla žena přesvědčena, že se blíží její období, měla mnohem větší pravděpodobnost hlášení negativních příznaků. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se rozlišilo mezi skutečnými a „nepřirozenými“ příznaky..

I když však vyloučíte emoční sféru, představu otoku, bolesti břicha nebo dolní části zad, překrvení mléčných žláz, nadýmání a kožní problémy jsou docela problematické..

Kvůli hormonům během PMS se nálada kazí a jindy se nic neděje

Vědci dlouho věnovali pozornost zlepšení kognitivních schopností žen během ovulace a po ní. V roce 2014 tým vědců z Rakouska a Švédska studoval změny kognitivních funkcí a emočního stavu ženy v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Ukázalo se, že zvýšené hladiny estradiolu jsou spojeny se zlepšenou verbální a prostorovou pamětí. Vysoká hladina estrogenu a progesteronu zlepšuje emoční paměť a přesnost rozpoznávání emocí. Vědci spojili tyto změny se zvýšenou aktivitou v amygdale, části mozku, která zpracovává emoce..

Hladina progesteronu a estradiolu stoupá až do poloviny luteální fáze - interval mezi ovulací a nástupem menstruace.

PMS postihuje pouze ženy

„Mužská PMS“ se dnes nepovažuje za zdravotní problém, ale muži také pociťují kolísání hormonů, které ovlivňují jejich pohodu a náladu..

Na Západě existuje dokonce i název tohoto státu - stavba.

Vědci si všimli souvislosti mezi mužskou náladou a hormonálními změnami již v 60. letech. V roce 2003 Peter Selec, profesor na Univerzitě Komenského v Bratislavě, publikoval výsledky několika studií, kde potvrdil, že emoční výkyvy a výskyt agrese u mužů jsou spojeny s poklesem hladiny testosteronu. Selets zjistil, že doba mužského hormonálního cyklu je 20 - 30 dní.

O dva roky později vydal Jed Diamond, americký profesor psychologie, filozofie a medicíny, knihu nazvanou The Irritated Man Syndrome. V něm popsal příznaky „mužského PMS“ a jsou pozoruhodně podobné těm ženským - emoční slabost, slzavost, podrážděnost, poruchy paměti a koncentrace, úzkost, snížené libido, nemotivovaná únava a sklon k depresi..

PMS je vaše období nebo ne

Zkratku PMS slyší každá žena v reprodukčním věku. Tento stav znamená předmenstruační syndrom a čelí mu nejméně 85% žen ve středním a mladém věku. Klinický obraz, který doprovází PMS, negativně ovlivňuje kvalitu života ženy a způsobuje abnormality ve fyzickém a psycho-emocionálním stavu..

Závažnost klinických projevů PMS přímo závisí na individuálních charakteristikách ženského těla, stavu hormonálního pozadí a také na vlivu nepříznivých faktorů zvenčí. Ne každá žena plně chápe rozdíl mezi tímto syndromem a menstruací, za předpokladu, že tyto definice jsou synonyma. Níže budeme podrobně zvažovat otázku, zda jsou menstruace a PMS jedna a tatáž, nebo jsou oba stavy na sobě nezávislé..

Specifikace

Klinické projevy premenstruačního syndromu pociťuje žena několik dní před nástupem menstruace. K tomu v průměru dochází 2-4 dny před nástupem menstruačního krvácení. Všechny příznaky PMS mizí samy první den menstruace..

Tento fyziologický proces zahrnuje změny v hormonálním pozadí, které ovlivňují metabolické procesy, způsobují vegetativní-vaskulární a psycho-emoční poruchy. Každá žena v reprodukčním věku se setkala s projevy tohoto syndromu, ale jen málo z nich se musí vypořádat s těžkým průběhem tohoto stavu. Než odpovíte na otázku, zda je PMS měsíčně, či nikoli, měli byste se seznámit s charakteristikami tohoto stavu a také s biomechanismem jeho výskytu..

Existuje několik hlavních teorií, které podle lékařských odborníků hrají rozhodující roli v procesu nástupu premenstruačního syndromu. Mezi tyto teorie patří:

 • Porušení imunity ženy;
 • Nerovnováha pohlavních hormonů;
 • Psychosomatické poruchy;
 • Zvýšení koncentrace hormonu prolaktinu;
 • Nedostatek mastných kyselin, vitamínů a minerálů;
 • Narušení systému renin-angiotensin-aldosteron.

Když se vyskytnou klinické projevy tohoto syndromu, má žena zvýšení koncentrace estrogenových hormonů. Mají tendenci zadržovat tekutinu a sodík v těle, což způsobuje nadměrnou produkci plynů ve střevech, periferní otoky, citlivost prsou a bolesti hlavy..

Kromě zmíněného účinku mají estrogeny vlastnost ovlivňovat struktury mozku odpovědné za tvorbu emočního pozadí. Pod vlivem estrogenů v těle ženy klesá koncentrace glukózy a draslíku, v důsledku čehož se objevují bolesti srdce, slabost a celková malátnost, apatie. V závislosti na oblasti vlivu existují takové možnosti projevů premenstruačního syndromu u žen:

Na straně metabolických procesů dochází ke zvýšené tvorbě plynů ve střevech (plynatost), periferní edém, zvýšení objemu a bolestivosti mléčných žláz, zimnice, pocit žízně, zvýšení tělesné teploty o 37,4 stupňů, dušnost, bolest v dolní části břicha.

Na straně autonomního nervového systému jsou bolesti hlavy a závratě, nevolnost (někdy zvracení), bolest na hrudi vyzařující do klíční kosti a levé lopatky, bušení srdce a zvýšení krevního tlaku.

Klinický obraz tohoto syndromu zahrnuje také příznaky poruchy činnosti centrálního nervu, které se projevují ve formě podrážděnosti, deprese, slzavosti a emoční lability..

Při mírném průběhu premenstruačního syndromu může žena pociťovat mírnou nevolnost, která nemá vliv na kvalitu jejího každodenního života. Pokud je PMS doprovázena výraznými klinickými příznaky, pak tento jev negativně ovlivňuje výkon ženy i kvalitu její interakce s blízkými a lidmi v jejím okolí..

Rozdíly

Mnoho žen má tendenci si myslet, že období jsou PMS. Navzdory velké polemice o této otázce je nemožné srovnávat definici premenstruačního syndromu a menstruace..

Oba tyto stavy jsou součástí ženského ovariálně-menstruačního cyklu, který je doprovázen změnou v po sobě jdoucích fázích. Neexistuje jasná představa o tom, jak se PMS liší od menstruace. Klinickými projevy PMS jsou fyziologické ukazatele, které naznačují blížící se změnu další fáze menstruačního cyklu. Menstruace je zase vyvrcholením, ke kterému dochází na vrcholu cyklických hormonálních změn.

Jednoduše řečeno, rozdíl mezi PMS a menstruací spočívá v tom, že premenstruační syndrom je pouze předzvěstí bezprostředního nástupu menstruačního krvácení..

Jaký je rozdíl mezi PMS a menstruací

Mnoho žen trpí premenstruačním syndromem (PMS), který se obvykle projevuje ve druhém období cyklu před menstruací a způsobuje endokrinní, psychoemočné a vegetativní-vaskulární poruchy. PMS má určité příznaky, kterými žena chápe, že brzy začne menstruovat. Příznaky navíc pomáhají pochopit, jak odlišit početí před zpožděním od premenstruačního syndromu..

Důvody PMS

Lékaři stále nemohou poskytnout přesnou odpověď, proč začíná premenstruační syndrom. Nejběžnějším názorem však je, že ve druhém období menstruačního cyklu dochází k hormonálnímu selhání, které vyvolává abnormální chování těla:

 • Zvyšuje se hladina hormonů estrogen, progesteron, prostaglandin, které zadržují tekutinu v těle, ovlivňují podrážděnost, agresivitu, způsobují zdravotní odchylky, projevují se bolestmi hlavy, trávením.
 • Úroveň serotoninu, který je zodpovědný za dobrou náladu, klesá - proto se objevuje smutek, deprese, slzavost.

Kromě toho se první příznaky PMS mohou objevit v důsledku nedostatku vitaminu B6, hořčíku v těle, stejně jako v souvislosti s kouřením, nadváhou, potratem nebo komplikovaným porodem..

Známky PMS před menstruací

PMS se může u žen projevovat různými způsoby: některé budou mít celou řadu znaků a některé budou mít pouze jedno. To může záviset na jejím fyzickém stavu, na tom, kolik dní je cyklus, zda měla porod, potraty. Všechny příznaky před menstruací lze rozdělit do tří velkých skupin:

 • Neuropsychické (emoční poruchy). Žena se stává agresivní, podrážděná, může být depresivní, bezdůvodně plakat.
 • Vegetovaskulární, projevující se celkovou malátností. Objevují se bolesti hlavy, nevolnost, závratě, poklesy krevního tlaku.
 • Exchange-endokrinní. Projevuje se zadržováním tekutin v těle, což vede k výskytu otoků, žízně, otoku prsou, nadýmání, horečky.

Na základě těchto skupin jsou znaky před PMS rozděleny do forem, které se nejčastěji objevují v souhrnu, nikoli samostatně:

 • Neuropsychická - nervová a emoční sféra jsou narušeny. Podrážděnost, agresivita, panický strach, výkyvy nálady, deprese, zapomnětlivost, závratě, nepřiměřená melancholie, poruchy spánku.
 • Krize - poruchy kardiovaskulárního systému. Projevuje se poklesy tlaku, výskytem tachykardie, bolestí srdce.
 • Edematózní - poruchy odtoku tekutiny z těla, charakterizované výskytem edému, neustálým žízní, nadváhou, bolestmi kloubů, sníženým močením a narušením trávicích procesů.
 • Cephalgic - poruchy neuralgické a vegetativně-vaskulární sféry, charakterizované příznaky jako migréna, nevolnost (zvracení), tachykardie, citlivost na pachy.
 • Atypické - horečka, alergické reakce, včetně Quinckeho edému, ospalost, zvracení.

Jak rozlišovat příznaky PMS od těhotenství

Je důležité, aby žena sledovala menstruační cyklus, věděla, kolik dní je, aby věnovala pozornost zpožděním a změnám v cyklu. To vše pomůže pochopit rozdíl mezi premenstruačním syndromem a koncepcí. Koneckonců, některé příznaky PMS před menstruací se neliší od prvních příznaků těhotenství. Patří mezi ně následující:

 • snížený výkon, únava;
 • výskyt nevolnosti nebo zvracení;
 • otok prsu;
 • změny nálady;
 • bederní bolest.

Když se však objeví první příznaky, neměli byste okamžitě běžet k lékaři, je lepší počkat na nástup menstruace, a pokud nedojde ke zpoždění, pak nedošlo k početí.

Aby nedošlo k záměně koncepce a prvních známek PMS, je důležité vědět, jak rozlišovat jeden od druhého, rozumět rozdílu mezi nimi. K tomu je nutné porovnat první zobrazené znaky:

 • Otok prsu s PMS prochází s nástupem menstruace, na rozdíl od početí, kdy citlivost prsou trvá po celou dobu.
 • Chuťové preference se mění, ale během těhotenství jsou výraznější.
 • Během PMS se může objevit bolest dolní části zad a během těhotenství se bolest objeví až později..
 • Přítomnost bolesti v dolní části břicha je také odlišná: u premenstruačního syndromu nejsou typické, zatímco při početí se mohou objevit drobné pocity bolesti.
 • Rozdíl bude v emočním stavu: těhotenství je charakterizováno slzavostí a PMS - podrážděnost.
 • Toxikóza během premenstruačního syndromu se projevuje okamžitě, na rozdíl od početí, kdy se nauzea nebo zvracení objeví až po měsíci.

Hranice mezi prvními příznaky početí a premenstruačním syndromem je velmi tenká, takže pouze gynekolog může porozumět a stanovit přesnou diagnózu - příznaky PMS nebo těhotenství. Pokud menstruace nezačala, zpoždění trvá déle než jeden den, je vhodné provést test, který pomůže pochopit, zda došlo k početí nebo ne..

Předmenstruační syndrom tedy bez ohledu na to, kolik dní trvá, způsobuje ženě velké potíže. Lze jej však regulovat sledováním vašeho zdraví a vedením menstruačního deníku..

Menstruace a premenstruační syndrom (PMS)

Menstruace nebo menstruace je u žen pravidelné krvácení, obvykle jednou za měsíc a trvá 3 až 7 dní. Termín „premenstruační syndrom“ se používá k popisu nepříjemných a nepříjemných příznaků, které může žena pociťovat ve dnech, které předcházely menstruaci..

Užitečné informace o menstruačním cyklu

Bolestivé období

Menstruace může být občas bolestivá a většina žen občas zažije „menstruační křeče“. Některé ženy mají velmi bolestivé období (toto se nazývá dysmenorea), což může v každém menstruačním cyklu způsobit několik dní značné nepohodlí..

Menstruační bolest lze léčit volně prodejnými léky proti bolesti, ale pokud je vaše menstruace velmi bolestivá, je nejlepší navštívit lékaře..

Silná menstruace

Některé ženy mají těžké období. Tato období se nazývají hypermenorea a zahrnují silné nebo prodloužené krvácení. Většina žen vylučuje 6 až 8 čajových lžiček krve za období, ale to je téměř nemožné měřit. Pokud musíte příliš často měnit tampon nebo vložku (častěji, než doporučuje výrobce) a máte velké krevní sraženiny, možná trpíte těžkými menstruacemi.

Silná menstruace může mít mnoho příčin, včetně hormonální nerovnováhy, nitroděložního tělíska (IUD) a myomů, ale u mnoha žen zůstává příčina neznámá..

Těžká období nemusí být nutně bolestivá. Pokud však trpíte silnou a velmi bolestivou menstruací, která ve skutečnosti narušuje váš každodenní život několik dní v měsíci, doporučujeme vám poradit se s lékařem a prodiskutovat metody snižování bolesti a krvácení..

Pokud trpíte silnými menstruacemi, měli byste také navštívit svého lékaře, abyste se ujistili, že neexistují žádné příznaky anémie (nedostatek železa, který může způsobit mdloby a závratě).

Existuje několik způsobů léčby, v závislosti na příčině silného krvácení. Pokud je příčinou hormonální nerovnováha, existuje mnoho léků, které mohou být předepsány, aby pomohly vyrovnat hormony. Z jiných důvodů si můžete vybrat z řady alternativních metod..

Nedostatek menstruace

U některých žen se může po dlouhých letech zcela pravidelných menstruací vyskytnout prodloužená absence menstruace. V tomto případě byste měli nejprve vyloučit možnost těhotenství provedením domácího těhotenského testu..

Lékařský termín pro to, že nemáte menstruaci déle než 6 měsíců, je amenorea. Existuje neočekávané zastavení menstruace z mnoha důvodů, včetně rychlého přibývání a snižování hmotnosti, nadměrného cvičení a stresu. Pokud trpíte návaly horka a sníženým zájmem o sex, mohou to být první příznaky menopauzy (perimenopauza).

Ať se objeví jakékoli příznaky, je vhodné se poradit s lékařem, pokud se vaše menstruace změní nebo zastaví..

Co je předmenstruační syndrom (PMS)?

Co je „PMS“?

Premenstruační syndrom (PMS), známý také jako premenstruační napětí (PMN), zahrnuje širokou škálu příznaků u žen během druhé poloviny menstruačního cyklu.

PMS zahrnuje širokou škálu příznaků a přibližně 75% žen se každý měsíc setká s jednou nebo více z nich. Příznaky mohou zahrnovat:

zvýšená citlivost mléčných žláz;

Předmenstruační syndrom nebo PMS u žen - příznaky a léčba

Mnoho žen má před menstruací závratě, změny nálady, bolesti hlavy a silné nepohodlí..

Proč se to stane asi 8-10 dní před nástupem menstruace a zmizí?

 1. Co je PMS nebo premenstruační syndrom?
 2. Pravda a mýty o PMS
 3. Klasifikace
 4. Rizikové faktory pro PMS
 5. Příznaky PMS
 6. Závisí PMS na věku ženy??
 7. PMS a hormony
 8. Jak zjistit PMS od těhotenství?
 9. Jak diagnostikovat PMS?
 10. Léčba
 11. Nedrogové přístupy
 12. Hormonální terapie
 13. Léky na zmírnění příznaků PMS
 14. Lidové léky
 15. Prevence PMS
 16. Co říkají ženy o PMS

Co je PMS nebo premenstruační syndrom?

Dekódování PMS v gynekologii - premenstruační syndrom. PMS se projevuje ve formě nepříjemných klinických příznaků asi týden před menstruací, trvá 2-12 dní. Tělo v daném časovém období způsobí nějakou poruchu. Funkce mnoha orgánů se začínají zotavovat až s příchodem menstruace nebo později - po jejich dokončení.

Je to všechno o hormonálních změnách, když se fyziologické procesy v těle začnou chovat divně. Ženské hormony, tak či onak, ovlivňují nervový systém a v nadbytku se hromadí v předvečer nástupu menstruace.

V této fázi cyklu je pozorováno následující:

 • pocit nevolnosti pod vlivem estrogenu a progesteronu;
 • vyčerpanost;
 • nadměrná podrážděnost, nervozita.

PMS, jako syndrom před menstruací, začíná vykazovat nadměrnou citlivost na tyto hormony. Tyto změny ve fyzickém stavu jsou způsobeny emocionálním pozadím, kdy ženy znervózňují, jsou rozčilené a prožívají stres.

Syndrom se často projevuje agregátně, protože hormonální pozadí prochází změnami a stopové prvky mají nerovnováhu.

To znamená:

 • nepohodlí;
 • plačtivost;
 • nadměrné přepětí;
 • otok mléčných žláz;
 • tahání bolesti v dolní části břicha.

Ženy si často pletou těhotenství a PMS, i když tu není nic společného. Podle statistik se syndrom vyskytuje, když je dosaženo určitého věku, u mladých dívek by to neměly mít dívky v dospívání.

Vinu za to všechno:

 • intelektuální přetížení,
 • podváha,
 • stres,
 • fyzický stres,
 • nedostatek spánku,
 • špatná výživa.

Pravda a mýty o PMS

PMS je u žen běžným jevem a doslova zarostl nejrůznějšími mýty. Proč je v tomto období tak špatná nálada? Co je pravda a kde lež?

Před menstruací může být pohoda ovlivněna:

 • kontrakce endometria v děloze;
 • prudké rozšíření tepen;
 • průnik krve endometriem s příchodem prvního dne menstruace.

Mnoho žen si naopak udržuje podobný stav, protože je po ruce. Existuje důvod, proč se dostat z nějakého druhu kontroly, odhodit nahromaděné emoce a hněv na příbuzné, blízké nebo jen na ty, kteří jsou poblíž. Taková je ženská povaha, že i když občas chci plakat, stěžovat si na potíže, problémy v životě.

Mýty o PMS zahrnují podobné příznaky, které s tímto syndromem nemají prakticky nic společného, ​​a nejsou, jedná se o:

 • nevhodné chování;
 • podrážděnost;
 • nepřiměřené ambice;
 • Deprese;
 • projev hněvu a vzteku.

Jedná se spíše o problémy psychologické povahy nebo osobnostních rysů, sociální zdatnosti ve společnosti než o argumenty a známky vývoje premenstruačního syndromu.

Za zmínku stojí některé mýty o PMS:

 1. Toto je nemoc, kterou může dostat kdokoli na světě. To není pravda. Ve skutečnosti ne více než 70% žen trpí závratěmi, únavou a křečemi v břiše.
 2. PMS je příznakem špatné nálady a lze mu zabránit konzumací například čokolády a sladkostí. Je to klam. Pokud jsou sacharidy schopny dobít, poskytnout energii a zlepšit pohodu v předvečer menstruace, pak to nebude mít vliv na PMS. Toto je větší psychologický stav ženy než léčba syndromu. Problém tedy můžete zamaskovat jen na chvíli..
 3. Syndrom PMS je zmírňován sedativními antispazmodiky, léky proti bolesti a je nevyléčitelný. Ve skutečnosti lze syndromu předcházet nasloucháním tělu, když příznaky zesílí a ve které dny začnou klesat. Možná se objeví jasnější uprostřed cyklu, od kterého bude léčba úplně jiná.

U některých žen je předmenstruační syndrom běžným způsobem života, u jiných je skutečný, trápení a utrpení, když přijde podrážděnost, hysterie, nervozita.

Možná důvodem je vývoj vážného vnitřního onemocnění a je to cítit. Hormonální pozadí reaguje podobnými projevy. Často se stává, že příčiny PMS jsou více psychologické než fyziologické..

Klasifikace

Forma PMS je odlišná:

 1. Neuropsychikum na pozadí poruch centrálního nervového systému s výskytem slzavosti, deprese, nemotivované agrese, podrážděnosti.
 2. Vegetovaskulární, u žen se objevují tlakové rázy, nevolnost, bolesti hlavy, bušení srdce, závratě.
 3. Endokrinní s metabolickými poruchami, doprovázené záchvaty plynatosti, zvýšeným pocením a horečkou až 39 gramů, těžkou žízní, dušností, průjmem, sníženou inteligencí a pamětí.
 4. Cephalgic při detekci hypertenze, onemocnění kardiovaskulárního systému.
 5. Krize jako závažnější forma, která se často vyskytuje na pozadí těžké přepracování, stresu a obav. Projevuje se ve formě skoků v krevním tlaku, tíhy a pocitu stlačení hrudní kosti, zvýšené srdeční frekvence, záchvaty paniky, migrény.

Příznaky PMS u žen mají různé směry. Pro některé je to běžný jev a dokonce ani důvod věnovat pozornost. Náchylnější ženy začnou před menstruací pociťovat skutečnou paniku a budou mít depresi a očekávají nepříjemné projevy.

S přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla lékaři rozlišují 3 možnosti rozvoje syndromu:

 • výskyt příznaků ve 2. fázi cyklu a úplný průchod s příchodem menstruace;
 • zmizení známek po úplném ukončení menstruace, ale s věkem, zvýšené projevy;
 • progrese nepříjemných projevů s nástupem menstruace a úplným vymizením za 2-3 dny po jejím ukončení.

Rizikové faktory pro PMS

Vědci nemohou skutečně vysvětlit, proč se u žen vyvine syndrom PMS.

Podle teorie se psychosomatika nebo hormonální poruchy člověka mohou stát faktorem. Ve druhé fázi menstruačního cyklu je poměr pohlavních hormonů extrémně nestabilní..

Estrogeny určené ke zlepšení tvůrčí inteligence a duševní pohody začínají pociťovat silnou nerovnováhu.

Pokud se progesteron hromadí v nadměrném množství, způsobuje mnoho zoufalství a dokonce i nelibost u mnoha žen.

Androgeny, které jsou odpovědné za energii a výkon, prudce stoupají. Je pozorována porucha mnoha funkcí a tělo se začne chovat nedostatečně. Hormony odpovědné za emoce a chování negativně ovlivňují části mozku.

Syndrom může být vyvolán:

 • dědičný faktor;
 • selhání endokrinního systému;
 • psychovegetativní odchylka.

Podobné výkyvy pohlavních hormonů se odrážejí v limbických oblastech mozku. Endorfiny a estrogeny negativně ovlivňují cyklické změny.

Pokud hladina endorfinů stoupá a hladina progesteronu klesá, je pozorováno ženské pohlaví:

 • otok;
 • nevysvětlitelná agresivita;
 • podrážděný žaludek, kardiovaskulární systém;
 • duševní poruchy před PMS s nedostatkem serotoninu, jako hormonu radosti, který vede k duševním poruchám, projevům deprese, smutku, slzavosti;
 • nedostatek vitaminu B6 v těle, a to je změna nálady, přecitlivělost, zvýšená únava. Pokud není dostatek hořčíku, pak ženy pociťují závratě, bolesti hlavy, příznaky tachykardie.

Menstruační cyklus má 2 fáze.

Nejprve se vytvoří folikul, poté:

 • vajíčko se vyvíjí a roste;
 • dospívá pod vlivem estrogenu jako hlavního ženského hormonu;
 • vejce opouští folikul s tvorbou žlutého tělíska;
 • produkuje se progesteron, který podporuje těhotenství, zvětšení břicha, otoky mléčných žláz.

V případě oplodnění začne vajíčko odumírat a rozpadat se. V této době je pozorován pouze pokles hladiny progesteronu, hormonální rázy, zvýšení estrogenu.

Skoky budou patrnější u vnitřních chronických onemocnění v ženském těle.

Příznaky PMS mohou být ovlivněny provokujícími faktory:

 • potrat;
 • traumatické zranění mozku;
 • podvýživa;
 • únava;
 • přepětí.

Podle statistik ženy, které kouří nebo mají nízkou tělesnou hmotnost, často trpí PMS s indexem maximálně 30. Syndrom může způsobovat zejména obezita. Genetický faktor a dědičnost nejsou vyloučeny.

Zahrajte si krutý vtip a provokujte syndrom může:

 • komplikovaná práce,
 • chirurgická operace,
 • gynekologická onemocnění,
 • neplánovaný potrat.

Příznaky PMS

Příznaky PMS jsou živé. Lékaři označují téměř 150 různých znaků a pouze 4 z nich jsou považovány za normu. Všechny jsou specifické a co je nejdůležitější, naučí se je odlišit od těhotenství, protože si mohou být velmi podobné..

Zvláštní změny jsou pozorovány během období aktivace žlutého tělíska jako dočasné žlázy, která začíná vylučovat progesteron. Je to tento hormon, který podrobuje tělo určitým změnám, umožňuje jeho obnovu, přípravu na další cyklus.

Endometrium tedy začíná růst, zhoustnout a poté se odlupovat.

Úroveň progesteronu se zároveň zvyšuje, když ženy mají:

 • akné na bradě, tváři;
 • tahání bolesti v dolní části břicha;
 • exacerbace ženského libida;
 • suchost v pochvě nebo zvýšený výtok;
 • zhrubnutí, otok mléčných žláz;
 • zkreslení chuti, touha po slaném (sladkém) jídle;
 • zvýšená žízeň;
 • průjem;
 • bolest svalů, kloubů.

Zjevně výraznými příznaky po jsou zvýšená žízeň, závislost na chutném jídle, změna, zvýšení krevního tlaku v případě poruch vegetativně-cévního systému

U neuropsychické formy u žen existují:

 • deprese, melancholie;
 • snížená koncentrace pozornosti;
 • nespavost;
 • závrať;
 • pocit ohromení;
 • agrese;
 • panický záchvat.

S edematózní formou na pozadí narušené rovnováhy vody a soli a akumulace tekutiny v tkáních jsou příznaky následující:

 • zvýšený pocit žízně;
 • svědicí pokožka;
 • bolestivé močení;
 • bolest hlavy;
 • nadýmání na pozadí zhoršeného trávení.

S cefalgickou formou:

 • migréna;
 • nadměrná citlivost na aroma;
 • příznaky tachykardie;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • ospalost;
 • závrať;
 • apatie;
 • stomatitida, ulcerózní gingivitida;
 • zvracení;
 • stagnace tekutiny v těle.

V krizové formě mohou být příznaky následující:

 • zvýšené močení;
 • točení hlavy;
 • necitlivost horních a dolních končetin;
 • Zvýšení teploty;
 • pocit strachu ze smrti;
 • nevysvětlitelná bázeň;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • zvýšený tlak;
 • záchvaty tachykardie;
 • panický záchvat.

V atypické formě jsou znaky:

 • zvýšená tělesná teplota (37-38 stupňů),
 • nevolnost,
 • zvracení,
 • alergie,
 • Quinckeho edém,
 • ospalost.

Závisí PMS na věku ženy??

V průběhu četných pozorování bylo zjištěno, že ženy ve věku 25–30 let trpí především patologií. Jako provokatéři samozřejmě mohou působit těžká vnitřní onemocnění, špatné návyky, nezdravá strava, negativní sklony..

PMS zpravidla postihuje ženy se slabým nervovým systémem, zranitelné a nestabilní před stresem, přičemž si vezme vše k srdci.

Podle hypotézy může být nástup PMS ovlivněn:

 • nemoci endokrinního systému;
 • porušení denního režimu;
 • špatná výživa
 • přejídání;
 • emoční stres;
 • fyzická únava, těžké zvedání.

Příznaky mohou být mírné nebo závažné. U PMS je jasným znamením cyklickost. Zdravotní stav se někdy 2 - 10 dní před menstruací zhoršuje, poté s příchodem beze stopy zmizí. Nástup poruchy probíhá hladce, často se promění v silnou a prodlouženou migrénu.

S výskytem bolesti před menstruací nebo s jejím příchodem spolu s krevním výbojem uprostřed cyklu je nejpravděpodobnější vývoj gynekologických onemocnění: dysmenorea, endometritida.

Neexistuje přesná odpověď na otázku, zda věk ženy ovlivňuje nástup premenstruačního syndromu. U některých se projevuje neustále, u jiných - pravidelně nebo zcela chybí..

PMS a hormony

Existuje názor, že hormonální hladiny ovlivňují PMS, zejména selhání, prudké zvýšení koncentrace některých hormonů a snížení jiných. Lékaři však zajišťují, že pokud je ovulační cyklus regulován, znamená to, že by hormonální poruchy neměly být.

Podle teorie může na vývoj PMS ovlivnit intoxikace, nedostatek vitamínů a mastných kyselin v těle, alergie, psychosomatika, dysfunkce aldosteronového systému..

Se syndromem se významně zvyšuje množství estrogenu a klesá počet progestogenu. Pokud se objeví bolest hlavy, otok a plynatost, je pravděpodobné, že v těle dochází k zadržování sodíku a tekutin. Tomu také pomáhají estrogeny aktivací systému aldosteronu..

Pokud je hladina glukózy a draslíku v krvi snížena, objeví se příznaky:

 • žal;
 • tachykardie;
 • slabost;
 • nevolnost;
 • bolest hlavy;
 • snížená aktivita gestagenu.

Zdá se, že PMS oddaluje nástup menstruace. Reakce se projevuje ve formě zvýšení teploty, bolesti na hrudi. Při jasně nadhodnocené hladině prolaktinu ve druhé fázi menstruačního cyklu dochází k tělesným, somatickým a duševním změnám.

Jak zjistit PMS od těhotenství?

Ženy si syndrom často pletou s počátkem těhotenství, i když podmínky jsou odlišné a je snadné je rozlišit. Stačí pochopit některé nuance a specifičnost nemoci.

U syndromu jsou chutě zkreslené, objevuje se chuť k jídlu a je ráno špatně. Známky jsou podobné těhotenství. Pak najednou chcete čokoládu nebo něco jiného lahodného. I když nedochází ke zpoždění menstruace, bolí to vzadu. To nemůže znamenat, že je žena těhotná..

Výkyvy nálady a špatný zdravotní stav jsou vlastní těhotenství.

Výrazné známky PMS:

 • Deprese;
 • Deprese;
 • úzkost.

Pokud to bolí v dolní části břicha, pak je bolest během těhotenství krátkodobá a nenápadná. Rozdíl v syndromu spočívá v tom, že se projevuje silněji a po delší dobu může pokračovat po celou dobu..

Je důležité, aby ženy poslouchaly své tělo, samozřejmě 2-3denní zpoždění ještě neznamená těhotenství. Jen výskyt krve několik dní před nástupem menstruace v důsledku vylití vajíčka do těla dělohy, kdy se na spodním prádle objeví několik růžových kapek, by měl upozornit.

Pokud vezmete v úvahu bazální teplotu, pak se s příchodem ovulace zvýší. Začíná klesat před menstruací na 36,7 stupňů, což naznačuje příchod menstruace. Pokud nedojde ke snížení teploty na tuto značku, lze předpokládat těhotenství nebo zánět děložního čípku.

Stává se, že hustý výtok opouští a postupně se mění na vodnatý kvůli zpoždění produkce progesteronu. Ženám se v tomto případě doporučuje zakoupit si další těhotenský test a nechat se otestovat.

Známky PMS a těhotenství se nemusí velmi lišit:

 • únava,
 • otok mléčných žláz,
 • podrážděnost,
 • nevolnost
 • skoky krevního tlaku,
 • bolesti zad,
 • emoční nerovnováha.

Rozdíly mohou být pro ženy obtížné. I když můžete jít snadnou cestou. Pokud se necítíte dobře, počkejte na příchod menstruace a v případě zpoždění zkontrolujte těhotenství a kupte si test, protože je velmi citlivý na hormon hCG při vylučování močí, když vykazuje 100% výsledek 10–11 dní po početí.

Samozřejmě, pokud se objeví PMS, je lepší navštívit gynekologa. Lékař prozkoumá děložní dutinu a předepíše ultrazvukové vyšetření, pokud existuje podezření na těhotenství.

Jak diagnostikovat PMS?

Diagnostické metody budou přímo záviset na stížnostech s příznaky, formách projevu PMS. Pokud máte podezření na cefalgickou, psychovegetativní formu, můžete být odkázáni na konzultaci k neurologovi.

Ženám se doporučuje, aby si vedly deník a dělaly si poznámky, když jejich období začne a skončí. Zaznamenejte zejména bazální teplotu, rušivé příznaky.

Takže nejlépe 3 cykly za sebou. Hlavní věcí je identifikovat si 4 nebo více stávajících rušivých znaků, například bolest na hrudi, slabost, změny chuti, deprese, nervozita, agresivita.

Stanovení správné formy PMS znamená provádět výzkum hormonů. Získejte testy na progesteron, estradiol, prolaktin.

Lékař na základě převažujících stížností předepíše příslušnou diagnózu:

 • MRI, CT vyšetření s neustálými závratěmi, tinnitem, sníženým zrakem;
 • EKG pro neuropsychiatrické poruchy, epileptické záchvaty;
 • analýza moči ke kontrole otoků nohou a noční enurézy ledvin
 • Ultrazvuk mléčných žláz s překrvením;
 • mamografie, aby se vyloučil vývoj možné organické patologie.

Léčba

Léčba syndromu znamená regulovat funkce hypotalamu, eliminovat stávající vnitřní nemoci, zejména dehydrataci. U PMS je důležité zvážit závažnost syndromu..

Mezi hlavní metody léčby patří:

 • akupunktura,
 • reflexologie,
 • léky,
 • bylinková medicína,
 • hormonální léčba estrogenem a progesteronem.

Nedrogové přístupy

Aby se usnadnila pohoda a snížily projevy PMS, doporučuje se ženám:

 • správná výživa;
 • vyloučit čokoládu, kávu, alkoholické nápoje, tučné jídlo 7 dní před nástupem menstruace;
 • přidejte do stravy potraviny s vápníkem;
 • normalizovat spánek, spát nejméně 8 hodin;
 • večer se projděte na čerstvém vzduchu;
 • pijte teplé mléko před spaním;
 • koupat se s přídavkem medu;
 • dávkujte fyzickou aktivitu, nezapomeňte, že pasivní životní styl přímo vede ke komplikacím a nepříjemným projevům PMS;
 • užívejte vitamíny (hořčík B6, Magnerot) 10 dní před očekávaným obdobím;
 • uchýlit se k aromaterapii při absenci alergií na éterické oleje (jalovec, bergamot);
 • přidejte oleje do teplých koupelí, provádějte sezení až 10 dní před menstruací, aroma těchto bylin může zlepšit náladu a stabilizovat psychiku.

Je to spánek, který posiluje imunitní systém a práci centrálního nervového systému a má příznivý účinek na celé tělo jako celek..

Hormonální terapie

Léčba PMS zahrnuje použití perorálních kontraceptiv jako hormonální substituční terapie.

Léky jsou zejména schopné minimalizovat nepříjemné příznaky ve druhé fázi menstruačního cyklu:

 • Bromokriptin,
 • Utrozhestan,
 • Duphaston,
 • Logest,
 • Yarina,
 • Janine.

U žen v reprodukčním věku a při absenci kontraindikací je docela možné použít perorální antikoncepci:

 • Danazol s výskytem bolesti v mléčných žlázách;
 • Zoladex jako antagonista, který může deaktivovat funkci vaječníků a vést k vymizení příznaků;
 • Dostinex v případě zvýšené sekrece prolaktinu ve druhé fázi menstruačního cyklu, přetrvávající deprese.

Při výběru hormonálních léků musíte samozřejmě konzultovat s lékaři, zejména s psychiatrem s nestabilní psychikou a jasně vyjádřenými odchylkami v chování v předvečer nástupu syndromu.

Možná jmenování drenážních léků k blokování syntézy prostaglandinu.

Léky na zmírnění příznaků PMS

Je nepravděpodobné, že by syndrom mohl být zcela vyléčen. Nepohodlí, tak či onak, bude pozorováno u žen s každým příchodem menstruace, zejména s věkem nebo přítomností vnitřních chronických onemocnění. Léčba by měla začít patologií přítomnou v těle.

U PMS nervový systém zjevně trpí, proto je nutné minimalizovat nepříjemné příznaky působením komplexu.

Následující seznam léků pomůže normalizovat zdraví, eliminovat podrážděnost, nervozitu, spastické bolesti hlavy a koliku v břiše:

 • antidepresiva;
 • nesteroidní léky pomohou zmírnit bolest (Nimesulid, Ibuprofen);
 • diuretika na otoky za účelem odstranění přebytečné tekutiny;
 • homeopatické léky ke snížení intenzity projevu PMS, obnovení hormonální rovnováhy, odstranění psychologických poruch;
 • gestageny (Oxyprogesteron, Duphaston) 6. - 7. den cyklu;
 • sedativa;
 • antidepresiva vám pomohou zbavit se nadměrné úzkosti, záchvaty paniky, deprese, nespavosti (Parlodel);
 • prostaglandiny (Naprasen, Indomethacin) ve fázi 2 cyklu;
 • histaminy, počínaje 2. dnem menstruace (Grandaxin, Nootropil, Aminalon) za účelem zlepšení krevního oběhu v centrálním nervovém systému;
 • homeopatické léky (Remens);
 • antipyretické tablety při vysokých teplotách (Paracetamol, Ibuprofen);
 • selektivní inhibitory, antispazmodika pro bolesti břicha;
 • bylinné sedativa obsahující isoflavony;
 • rostlinné estrogeny (Magnelis B6) jako sedativum, které pomůže překonat podrážděnost, slzavost, obnovit spánek a pomoci předat bolesti svalů.

S otokem mléčných žláz a bolestivostí na hrudi lékaři doporučují ženám užívat Progestogel, ale nezanedbávají dávky a dobu trvání přijetí. Mohou existovat kontraindikace, vedlejší účinky, takže je lepší požádat gynekologa o doporučení nejprve na klinice.

Lidové léky

Je docela možné snížit projevy PMS lidovými léky, i když je nesmírně nutné před použitím požádat o radu a souhlas gynekologa.

Recepty jsou bezpečné, účinné a schopné zmírnit negativní projevy syndromu:

 • měsíček (tinktura) užíváním 10 kapek 3krát denně před jídlem;
 • pampeliška (kořen), připravte odvar, nalijte 1 lžičku vroucí vodou (200 ml), nechte 15 minut, vezměte 0,5 šálku na bolest na hrudi 3krát denně před jídlem;
 • řebříček + jasmín, připravte odvar, smíchejte květiny rostliny (30 g) s řebříčkem (40 g), nalijte vroucí vodu (1 sklenici), trvejte na tom, pijte 1/4 šálku 3krát denně. Doporučuje se začít užívat 7 dní před začátkem menstruace;
 • připravte sbírku: kopřiva, manžeta, heřmánek (vezměte 2 díly), 1 polévková lžíce. sbírku zalijte vroucí vodou, trvejte na tom, pijte 150 ml 3krát denně, ošetřete, když se objeví i drobné známky PMS.
 • Nápoj z pampelišky se považuje za sedativum (bylinu lze zakoupit v lékárně). 1 polévková lžíce. l. nalijte vroucí vodu (2 šálky), stojte 1 den, napněte, vezměte 1/4 šálku krátce před jídlem 3-4krát denně. Můžete si připravit kolekci: máta + meduňka + kozlík lékařský + heřmánek + jasmín. 2 lžíce nalijte vroucí vodu, trvejte na tom, vezměte 0,5 šálků 3krát denně, dokud nedosáhnete požadovaného účinku.

Syndrom zmizí mnohem snáze, pokud ráno cvičíte, předcházíte depresivním projevům, normalizujete spánek, zmírňujete výkyvy nálady užíváním vitamínů B, C a pracujete ve dne.

Je důležité nasměrovat léčbu ke zvýšení hladiny endorfinu jako hormonu radosti, více se usmívat a všemi možnými způsoby zahnat lenost, melancholii a depresivní náladu. Ženám se doporučuje, aby se během volného času věnovaly svému oblíbenému koníčku (šití, ruční práce, pletení). Práce zjemňuje, uklidňuje, posiluje nervy a psychiku.

Syndrom PMS není nemoc, ale může výrazně ovlivnit zdravotní stav a následně - negativně na tělo jako celek. Neměli byste ignorovat vzhled mentální nestability, to je důvod pro kontaktování specialistů a provedení vyšetření.

Prevence PMS

Pokud se ženy obávají syndromu a nepříjemných příznaků, krátce před nástupem menstruace se staly obsedantními z měsíce na měsíc, pak lékaři doporučují:

 • udržovat obvyklý rytmus života;
 • sportovat, cvičit;
 • najít firmu podle svých představ;
 • udržovat nervózní, ne nervózní;
 • naučit se, jak správně a včas rozluštit příznaky PMS duševní, fyzické povahy;
 • eliminovat špatné návyky.

Mnoho žen si klade otázku, kolik dní PMS trvá. Obvykle je toto období 3-4 dny, ale hodně záleží na délce kritických dnů. Příznaky mohou začít náhle a zmizet beze stopy..

Pokud neprojdou dlouhou dobu a nemohou to vydržet, je lepší obrátit se na specialisty. Možná je to jen maskování vývoje závažného onemocnění v těle a v žádném případě nejde o dočasný syndrom..

PMS je stav s nepříjemnými příznaky a mnoho žen není ušetřeno. Známky jsou nejčastěji náhlé, i když nepředstavují zvláštní ohrožení života a zdraví žen, ale nejsilnější mohou způsobit nepohodlí.

Je důležité se naučit, jak se s takovými projevy vypořádat, ne dát jim důvod dominovat a převzít kontrolu nad tělem..

Podle statistik čelí 2% žen takovým problémům jako časná menopauza. Ukončení menstruace a zánik reprodukční funkce jsou ve věku 40–50 let normální. Pokud k menopauze dojde mnohem dříve, přibližně ve věku 30 let, pak to není norma.