Séroskop v děložní dutině po 60 letech

U postmenopauzálních žen se může vyvinout mnoho specifických onemocnění. Jedním z nich je serosometr - patologie charakterizovaná akumulací tekutiny uvnitř dělohy.

Obecné informace o serosometru

Akumulace serózních hmot v děloze během klimakterického období je způsobena dvěma důvody - přítomností překážky v jejich uvolňování nebo nadměrnou produkcí sekrece. Produkce tekutin během reprodukčního věku probíhá v endometriu a tento proces je považován za fyziologicky normální. Produkovaná sekrece spolu s vaginálním nebo menstruačním tokem opouští dělohu.

Po nástupu menopauzy se endometriální vrstva ztenčuje v důsledku snížení produkce hormonů, což také vede ke snížení sekreční aktivity žláz. Ale to se děje pouze při normálním průběhu menopauzy. Jinak endometrium nadále vylučuje tekutinu, která je zadržována v děložní dutině a způsobuje souběžné změny.

Séroskop není klasifikován jako nezávislé onemocnění, akumulace exsudátu v děložní dutině naznačuje hormonální nerovnováhu, zánět v genitáliích nebo infekční procesy v nich.

Vývoj serosometrů je možný s nástupem menopauzy po 45 letech, ale ve většině případů je patologie detekována u pacientů po menopauze starších 60 let. Onemocnění v tomto věku je diagnostikováno u 40% žen. Sérová tekutina se může hromadit nejen v samotné děloze, ale také v cervikálním kanálu. Patologie je v tomto případě indikována výrazem serosocervix, jedná se o závažnější stav ve srovnání se serosometrem.

Příčiny nemoci

Patologie může být výsledkem organických důvodů, to znamená porušení výdeje tekutin, vést k tomu:

 • Zúžení nebo úplné ucpání cervikálního kanálu. Vyskytuje se s atrofií tkání, což je zase způsobeno snížením produkce hormonů. Méně často se průchodnost kanálu mění na pozadí cervicitidy nebo vývojových abnormalit orgánů.

Hypersekrece exsudátu nebo jeho vstup z falopických trubiček jsou pozorovány, když:

 • endometrióza, endometritida, hyperplazie sliznice způsobená hormonální dysfunkcí;
 • mimoděložní těhotenství;
 • adnexitida;
 • nádory vaječníků a tuby.

Určení hlavní příčiny serosometrů je primární diagnostická úloha. Léčba bude účinná, pouze pokud je možné vyloučit vliv hlavní příčiny hromadění tekutin v děloze.

Faktory predisponující k nemoci

Pravděpodobnost vývoje serosometrů během menopauzy se zvyšuje, pokud žena zneužívá alkohol, hodně kouří a vede promiskuitní sexuální život. Špatné návyky postupně vyčerpávají zdroje endokrinního, nervového a imunitního systému, což ve stáří může nepříznivě ovlivnit fungování celého organismu.

Mezi další faktory předisponující k vývoji serosometrů patří:

Riziková skupina pro vývoj serosometrů zahrnuje také ženy, které mají několik dětí, protože častý porod zhoršuje hormonální hladiny.

Známky serosometry

Po dlouhou dobu nemusí patologie ženu obtěžovat. Známky nadměrné sekrece v děložní dutině jsou často detekovány náhodou během rutinního nebo diagnostického ultrazvuku.

Serosometr, který vede k akumulaci tekutiny v dutině orgánu, vede k významnému nárůstu břicha. Hromadění tajemství zase způsobuje:

 • bolest lokalizovaná v dolní části břicha a v bederní oblasti;
 • pocit tlaku na dělohu a konečník;
 • zvýšené močení;
 • zácpa.

Bolest se zvyšuje při pohlavním styku, při fyzické práci. Rovněž dochází k obecnému zhoršení pohody - může se zvýšit malátnost, slabost, tělesná teplota.

S úplným nebo částečným zachováním průchodnosti děložního čípku si ženy všimnou výskytu velkého vodnatého výtoku z pochvy. Jsou světle šedé nebo zcela průhledné barvy, někdy s příměsí krve. Akumulace tekutiny v děloze vytváří optimální prostředí pro reprodukci patogenních mikroorganismů. V tomto ohledu se pomocí serosometru velmi často vyvíjejí zánětlivé procesy. Jsou indikovány vysokou tělesnou teplotou, zvyšující se bolestí, slabostí, závratěmi..

Možné komplikace

Hlavním nebezpečím serosometrů je zánět, ke kterému dochází při hnisání. Je doprovázen systémy intoxikace, zvyšující se bolestí, uvolňováním hnisavého sekretu nažloutlé nebo nazelenalé barvy. Infekční proces se může rozšířit do sousedních orgánů, což jen zhoršuje pohodu ženy. Rostoucí děloha způsobuje tlak na pánevní struktury a narušuje odtok krve z dolních cév, což vede k otoku nohou.

Séroskop není samostatným onemocněním; nadměrná tvorba sekrece naznačuje určitá onemocnění. Musí být identifikovány včas, protože příčinou serosometrů mohou být maligní nádory a zánětlivé procesy, které vyžadují léčbu v rané fázi vývoje..

Vlastnosti léčby

Léčebný režim je vybrán po důkladném diagnostickém vyšetření. Ženy, které mají tajemství v děložní dutině, se hromadí v malém množství (až 5 ml) a nejsou zde žádné bolestivé nebo jiné nepohodlí, jsou předepsány:

 • léky, které zlepšují krevní oběh v pánevních orgánech;
 • vstřebatelné léky;
 • látky, které zvyšují regeneraci tkání.

Je ukázáno použití fyzioterapeutických metod vlivu. Pravidelná kontrola je nezbytná, spočívá v ultrazvukovém vyšetření a vyšetření gynekologem.

Při zánětu serózního obsahu v děloze je pacientovi podávána antibiotická terapie. Zahrnuje použití širokospektrých antibiotik (Cefotaxim, Ornidazol), protizánětlivých léků.

Při silných bolestivých pocitech jsou nutná analgetika.

Navíc jsou předepsány imunomodulační léky, probiotika k obnovení mikroflóry v pochvě. Léčba je doplněna vaginálními gely nebo čípky s estradiolem (Klimen, Divigel, Ovestin). Je také nutné použít multivitaminové komplexy, které musí zahrnovat vitamíny skupiny B a kyselinu askorbovou.

Chirurgický zákrok

S neúčinností konzervativních metod léčby a v těch případech, kdy je odtok tekutiny v důsledku infekce děložního čípku obtížný nebo se sekrece hromadí více než 6 ml, je ženě předepsána operace. Provádí se v několika fázích:

 • Nejprve se lumen rozšíří - bougienage. Jizvy, polypy jsou odstraněny.
 • Odčerpává se serózní tekutina. Vzorek exsudátu je odeslán pro histologii.
 • Další fází je hysteroskopie s kyretáží stěn dělohy. Kousky tkáně jsou také odeslány k histologickému vyšetření..

Po operaci je ženě podána protizánětlivá a antibiotická léčba. Hormonální substituční léčba je předepsána podle indikací.

V závažných případech nelze upustit od rozsáhlého chirurgického zákroku, protože odstranění dělohy brání rozvoji maligních procesů.

Další taktika péče o pacienta je zvolena na základě výsledků histologického vyšetření. Pokud se v biomateriálu nacházejí rakovinné a atypické buňky, je nutné úplné odstranění dělohy a přídavků.

Tradiční metody léčby

Používá se pouze jako doplňková terapie. To znamená, že žena by měla používat tradiční metody léčby po hlavní léčbě nebo na jejím pozadí. Je bezpodmínečně nutné vzít v úvahu toleranci fytopreparátů a jejich vliv na práci celého organismu jako celku..

Tabulka lidových prostředků používaných se serosometrem:

Léčivé surovinyMechanismus účinkuZpůsob použití
AloeMá protizánětlivý, imunomodulační, resorpční účinek.50 gramů masitých listů agáve se rozemele na kaši a smíchá se se 3 lžícemi. lžíce zkapalněného medu. Míchejte lžíci směsi ve sklenici teplého mléka a vypijte ji po jedné. Lék se pije dvakrát denně po dobu 3-4 týdnů..
Borovaya dělohaStimuluje produkci hormonů, má protizánětlivý účinek, ničí mikroby.50 gramů rostliny by mělo být nalito s půl litrem vroucí vody a ponecháno vyluhovat po dobu 3-5 hodin. Vezměte napjatý nápoj 50 ml 4krát denně po dobu nejméně jednoho měsíce.
KalinaBobule kaliny mají protizánětlivé vlastnosti, posilují imunitní systém a mají hemostatický účinek.Sto gramů plodů kaliny se nalije do termosky, zapařené litrem vroucí vody. Po hodině lze napjatou infuzi podat. Toto množství by se mělo vypít za 2 dny, rozdělené na tři porce denně. Léčba se provádí měsíc.
Květy heřmánku (lze nahradit třezalkou tečkovanou, dubovou kůrou, šalvějí)Zmírnit zánět, mít baktericidní a svíravý účinek.Používá se k přípravě vývaru. Dvě lžíce bylin se vaří se sklenicí vroucí vody a trvá 30-40 minut. Filtrovaný roztok se používá k sprchování jednou denně po dobu 3-4 týdnů.

Neměli byste kombinovat použití několika receptů najednou. Stačí si vybrat jeden bylinný prostředek pro vnitřní použití a například sprchování. Během léčby musíte sledovat vaši pohodu. Když se objeví nežádoucí reakce, fytorecept je zrušen.

Predikce průběhu serosometrů

Příznivý výsledek patologického stavu závisí na několika faktorech. Jedná se o včasnost léčby, hlavní příčinu patologie, přítomnost doprovodných onemocnění. Konzervativní terapie prováděná včas s malými změnami v děloze a nepřítomností výrazných příznaků problém téměř úplně řeší.

Neexistují žádná specifická preventivní opatření, která by zabránila výskytu serosometrů. Zdravý životní styl, odmítání škodlivých závislostí, racionální výživa, fyzická aktivita dostatečná pro věk ženy pomáhají snižovat pravděpodobnost patologie.

Pravidelně musíte být vyšetřeni gynekologem a v případě potřeby včas podstoupit léčbu odpovídající zjištěným změnám.

Séroskop je onemocnění, které lze dlouhodobě skrýt. Akumulace tekutiny v děložní dutině však není normou, a proto může vést k extrémně nežádoucím důsledkům. Ženy proto ani po nástupu menopauzy nemohou ignorovat pravidelnou návštěvu gynekologa..

Sdílej se svými přáteli

Udělejte něco užitečného, ​​nebude to trvat dlouho

Důvody pro objevení se serosometrů u postmenopauzálních žen a způsoby léčby

Co to je?

Séroskop je patologický proces, při kterém se v děloze objeví serózní exsudát. Postupem času zvětšuje objem a vyvolává výskyt klinického obrazu. Tento stav se nepovažuje za nezávislé onemocnění, kterému by pomohl standardní léčebný režim. Tekutina se hromadí uvnitř dělohy z patologických důvodů, což eliminuje problém, kterým se můžete zbavit.

Akumulace tekutin v děložní dutině se nejčastěji objevuje ve stadiu zániku funkce vaječníků. Dochází ke snížení sekrece pohlavních hormonů, ke změně životního stylu. U postmenopauzálních žen je tato diagnóza stanovena u čtyř z deseti pacientů, kteří si nejsou vědomi tohoto problému. Většina z nich přestala menstruovat asi před 15-30 lety.

Mechanismus rozvoje

Během postmenopauzálního období pacienti jen zřídka věnují náležitou pozornost zdraví svých žen. Podle doporučení WHO by po zániku menstruační funkce měli být vyšetřeni v gynekologii alespoň jednou za šest měsíců - podstoupit testy, podstoupit ultrazvuk a další diagnostické manipulace. Pokud nepodstoupíte lékařskou prohlídku, můžete se o existujícím problému dozvědět poměrně pozdě. K tomu nejčastěji dochází u serosometru..

Po dlouhou dobu se uvnitř dělohy hromadí tekutina, která je vylučována žlázovou vrstvou nebo pochází z jiných zdrojů - pobřišnice, vejcovody, vaječníky. Absence charakteristických příznaků v počátečních fázích dává pacientce důvod se domnívat, že nemá žádné patologie.

Klinické příznaky se objeví, když exsudát dosáhne velkého objemu. Přidání zánětlivého procesu urychluje progresi onemocnění. Výsledkem je, že ženy mají stížnosti, které je nutí navštívit gynekologa. Ve většině případů diagnóza určuje akumulaci hlenu působivých objemů - více než deset mililitrů.

Nedostatek tekutin v děloze je normální.

Serosometr se objevuje u žen po menopauze

Znamení

V počátečních fázích nemá pacient žádné stížnosti. Praxe ukazuje, že většina žen s touto diagnózou není sexuálně aktivní, takže si neuvědomují, že mohou mít problémy. K nástupu příznaků dochází později, když se exsudát hromadí a začne protahovat stěny dělohy.

 • zvětšení dělohy, doprovázené mírným výčnělkem spodní části břišní stěny;
 • tupá tahová bolest v malé pánvi;
 • časté nutkání používat toaletu způsobené tlakem na močový měchýř;
 • změny ve funkci střev - zácpa nebo časté pohyby střev;
 • nepohodlí v děloze a pánevní dutině během fyzické námahy a během intimity;
 • zvýšení objemu vaginálního výtoku - hlen je průhledný nebo smíchaný s hnisem.

Pokud je patologický proces komplikován zánětem, dochází k hnisání exsudátu. To vede k tomu, že se zvyšuje tělesná teplota ženy, objevují se akutní bolesti břicha a perinea a zhoršuje se celkový zdravotní stav..

Diagnostika

V gynekologii existuje mnoho nemocí, které se vyznačují podobnými příznaky. Podobný obraz mají fibroidy, které jsou často diagnostikovány na začátku menopauzy..

K diagnostice problému se provádí bimanuální vyšetření. Během palpace gynekolog zjistí, že děloha je zvětšena. Poté je pacientovi přiděleno ultrazvukové vyšetření, které přesně ukazuje objem klastru a jeho povahu:

 • hustoměr - slizniční exsudát způsobený zvýšenou sekreční aktivitou žláz;
 • pyometra - nahromadění směsi hnisavých a sliznic;
 • hematometr - akumulace krve.

K určení příčiny patologie se také provádějí instrumentální a laboratorní studie:

 • tomografie - umožňuje vizualizovat vnitřní orgány pacienta a novotvar v trojrozměrném obrazu;
 • hysteroskopie - umožňuje studovat stav stěn dělohy a odebrat tekutinu k analýze;
 • biopsie - zahrnuje odběr malého fragmentu vnitřní výstelky dělohy pro podrobné studium;
 • krevní test na nádorové markery - určuje riziko malignity novotvaru.

Diagnostické výsledky jsou vyhodnocovány komplexně, což vám umožňuje přesně určit příčinu problému a určit, co je třeba udělat dále. Nápravná opatření jsou zaměřena na eliminaci provokujících faktorů a odstranění nahromaděného exsudátu.

Příčiny

Zvýšená sekreční aktivita slizniční vrstvy dělohy nebo narušení odtoku exsudátu může u žen vyvolat hromadění tekutiny. Častým důvodem, proč se v postmenopauzálním období objevují gynekologické problémy, je změna hormonálních hladin. Produkce estrogenů, která hrála důležitou roli ve správném fungování pánevních orgánů, se zastaví.

Porušování odtoku exsudátu ve stáří může být vyvoláno:

 • atrézie děložního čípku nebo lumen v cervikálním kanálu. Častěji se vyskytuje kvůli nedostatku estrogenu a změnám v epiteliální tkáni. Může být spuštěno mechanickým poškozením nebo odchylkami od anatomické normy struktury pánevních orgánů;
 • novotvary maligní nebo benigní povahy. Mohou být umístěny na výstupu z dělohy nebo uvnitř cervikálního kanálu, jako jsou uzly polypu nebo svalové tkáně;
 • striktura cervikálního kanálu. Často se vyskytuje v gynekologické praxi po přenesených instrumentálních intervencích za účelem otevření krku, pokud jsou komplikovány zánětlivým procesem;
 • synechie v dutině nebo ústech dělohy. Tenké adheze mezi stěnami se objevují po kyretáži, komplikovaném porodu, infekcích a zánětech.

Zvýšená sekreční aktivita žláz ve stáří nebo stáří se objevuje v následujících případech:

 • zánětlivá onemocnění infekční povahy. Příčinou jsou latentní infekce, změny vaginální mikroflóry. Pokud pacient nepodstoupil léčbu včas, patologie má chronickou formu a její projevy jsou méně výrazné. To však neznamená uzdravení - zánět pokračuje v rozvoji;
 • patologie nezánětlivé povahy. Zvýšená sekrece provokuje endometritidu, hyperplazii endometria, endometriózu;
 • ektopické patologie. Tekutina může pocházet z břicha, vejcovodů, vaječníků. Ženy čelí takovým problémům s hydrosalpinxem, nádory na vaječnících.

Riziková skupina zahrnuje pacienty, kteří mají špatné návyky, promiskuitní sex, zneužívají hormonální léky k nouzové antikoncepci.

Ošetření serosometrů závisí na důvodech jeho výskytu.

Co dělat?

Technika korekce je zvolena individuálně pro každého pacienta. Pokud se mechanické překážky stanou příčinou hromadění exsudátu, léčba se provádí pouze chirurgicky. Při fixaci vnitřního povrchu cervikálního kanálu se doporučuje bougienage. Pokud se novotvar, například cysta, stane překážkou, je nádor odstraněn.

Se zvýšenou sekreční aktivitou slizniční vrstvy se k léčbě přistupuje komplexně. Pacienti jsou předepisováni:

 • antibiotika - k eliminaci kolonií nespecifických mikroorganismů;
 • imunomodulátory - ke zvýšení ochranné funkce těla;
 • eubiotika - k udržení zdravé mikroflóry pochvy;
 • proteolytické látky - pro resorpci exsudátu;
 • hormonální léky - pro substituční terapii za účelem udržení normálního stavu pánevních orgánů.

Pokud objem kapaliny nepřekročí pět mililitrů, provede se pozorování. Jak se objemy tekutin zvyšují, provádí se aspirace nebo kyretáž.

Možné komplikace

Při absenci včasné pomoci se exsudát zvětšuje v objemu, v důsledku čehož začíná zánětlivý proces. Patologie se šíří do dalších orgánů malé pánve. Tlak exsudátu na vnitřní orgány způsobuje stagnující procesy v malé pánvi, narušuje průtok krve. Co je třeba udělat v tomto případě, lékař rozhodne na základě dalších příznaků onemocnění.

Serosometry jsou ošetřeny pilulkami

Prognóza a preventivní opatření

Pro prevenci patologie je nutné se poradit s lékařem při prvních známkách nesprávné funkce pánevních orgánů. Pravidelná vyšetření gynekologem, testy a ultrazvuk pomohou včas odhalit problém a předcházet komplikacím.

Prognóza pomocí serosometru je obvykle příznivá. Po farmakoterapii se tekutina sama vylije u devíti z deseti pacientů. Pokud léky nepomohou vrátit dělohu do normálu, je třeba se uchýlit k operaci.

Když se nádorové procesy stanou příčinou akumulace slizničního exsudátu, není možné jednoznačně předpovědět výsledek léčby. Hodně záleží na povaze, velikosti a umístění novotvarů.

Výstup

Séroskop je diagnóza, která se provádí u pacientů, když je v jejich děloze zjištěna akumulace tekutin. Pokud je zjištěn problém, je nutné co nejdříve zahájit nápravu, což slibuje dobré výsledky. Postmenopauzální pacientky, které jednou čelí hromadění exsudátu, jsou ohroženy a vyžadují zvláštní pozornost od gynekologa.

Ošetření serosometrů pomocí tradiční medicíny

Séroskop je patologický stav charakterizovaný akumulací tekutiny v děložní dutině. Je důležité si uvědomit, že se nejedná o nezávislé onemocnění, ale o známku přítomnosti jiného, ​​vážnějšího onemocnění. Toto onemocnění je zpravidla detekováno ultrazvukovým skenováním. Sérometr nejčastěji indikuje hormonální nerovnováhu, například během menopauzy.

Docela často je tento projev zjištěn u žen, které nedávno podstoupily operaci. Malé množství tekutiny akumulující se v děložní dutině během menstruace je zcela normální a toto je jediný případ, který nezpůsobuje obavy. V zásadě je serosometr závažnou patologií, kterou je třeba okamžitě odstranit. A v tom pomohou účinné prostředky alternativní medicíny, osvědčené po staletí..

Efektivní tradiční léky při léčbě serosometrů

1. Použití parní lázně. Nejprve připravte stoličku nebo židli s otvorem ve spodní části. Pod židli umístěte umyvadlo nebo vědro. Vezměte zelné listy, zalijte je vroucí vodou a odložte na třicet minut. Poté vyjměte listy z vody a vložte do nádoby s mlékem. Položte výrobek na sporák a přiveďte k varu. Poté nalijte komponentu hrnce do umyvadla. Umístěte se na stoličku, aby měla léčivá pára přístup k pohlavním orgánům..

Doba trvání procedury je dvacet minut. Takové koupele musí být používány jednou denně, dokud bolest nezmizí. Tento lék má kromě svého analgetického účinku také protizánětlivý účinek. Zelné listy lze nahradit seno nebo ředkvičky. Ale v tomto případě musíte přidat rostlinný olej, jen pár kapek. Je také užitečné si přečíst: „Lidové léky pomohou překonat menopauzu“.

2. Hořčičné koupele. Nalijte malé množství hořčičného prášku do vany naplněné horkou vodou. Dobře promíchejte, aby se veškerý prášek rozpustil. Doba trvání hořčičné koupele - patnáct minut.

3. Aplikace lázní s jalovcem. Vařte sto gramů sušených a jemně nasekaných stonků a plodů rostliny v asi osmi litrech převařené vody. Nádobu umístěte na čtyři hodiny na teplé a suché místo. Produkt přeceďte a nalijte do lázně. Léčebná koupel trvá dvacet minut. Doporučuje se provádět tyto postupy dvakrát týdně..

4. Příprava infuze. Vzhledem k tomu, že má serosometr často zánětlivou povahu, doporučuje se k odstranění zánětlivého procesu použít následující infuzi. Kombinujte ve stejném poměru: heřmánek, šalvěj, květy slézu, oddenek mochny a dubová kůra.

Rozemlejte všechny komponenty a vařte dvacet gramů surovin s převařenou vodou. Nádobu umístěte na třicet minut na chladné a tmavé místo. Poté napněte a použijte pro každodenní sprchování. Můžete také vyrobit tampon ze sterilní gázy, navlhčit jej v infuzi a vložit jej do vagíny v noci.

5. Jíl pomůže v boji proti této nemoci. Vezměte umyvadlo a naplňte jej tekutým jílem. Ponořte do produktu nejprve pouze ruce po dobu asi třiceti minut. Po půl hodině ponořte do hlíny pouze dolní končetiny a nohy, opět na třicet minut. Doporučuje se provádět tento postup alespoň třikrát denně.
6. Aloe pomůže eliminovat serosometr. Vezměte několik čerstvých listů rostliny, opláchněte, osušte a nechte tři dny v chladu. Po uplynutí doby vyjměte suroviny, rozdrťte je pomocí mlýnku na maso nebo mixéru na kašovitou konzistenci. Do směsi přidejte rozpuštěné máslo a pár lžící přírodního medu. Ingredience dobře promíchejte.

Lék musíte užívat následovně: zřeďte deset gramů terapeutické hmoty ve tři sta mililitrů horkého mléka a pijte ve třech dávkách po celý den. Léčba by měla trvat šedesát dní.

7. Kalina v terapii serosometry. Nejprve opláchněte čerstvé plody rostliny, poté vložte do hrnce, podlejte vodou a povařte. Umístěte na třicet minut na suché místo. Pijte sto mililitrů drogy třikrát denně. Pro zefektivnění léčby se doporučuje použít šťávu z kaliny, 50 ml čtyřikrát denně.

8. Celerová šťáva pomůže překonat nemoc v co nejkratším čase. Nejprve se rostlina umyje, poté se jemně naseká a nechá se projít mlýnkem na maso. Pijte 50 ml hotového výrobku třikrát denně.

Příprava hojivé infuze. Kombinujte brzlík a adonis ve stejném množství. Rozdrťte suroviny, promíchejte a vařte suroviny ve dvou stech mililitrech převařené vody. Nádobu vložte na tři hodiny do chladu. Filtrujte a užívejte deset gramů léků čtyřikrát denně.

9. Jitrocel je ideálním pomocníkem při léčbě patologie. Vezměte sušená semena jitrocele, doslova patnáct gramů, a nalijte do smaltované pánve. Nalijte suroviny vodou, počkejte na vaření a nechte na mírném ohni vařit po dobu dvaceti minut. Vezměte lžíci finančních prostředků dvakrát denně. Léčba tímto lékem by měla být padesát dní.

10. Vaření infuze jednostranné ortilie. Vařte padesát gramů sušené a drcené byliny ortilie v 500 mililitrech převařené vody. Produkt nechejte lúhovat po dobu deseti hodin. Naplňte a spotřebujte 60 ml léku čtyřikrát denně.

11. Akát pomůže při hojení. Kombinujte nakrájenou kůru s čerstvými květinami rostliny, důkladně promíchejte. Nalijte 10 gramů surovin alkoholem nebo vodkou. Odložte na čtrnáct dní do chladné a temné místnosti. Doporučuje se užívat 20 kapek tinktury, předem zředěné v deseti mililitrech převařené vody, jednou denně.

12. Aplikace léčivé směsi. Vytlačte šťávu ze dvou malých brambor, kopřivy a dýně, a poté je spojte. Pijte 60 ml šťávy čtyřikrát denně.

13. Infuze Adamova kořene v terapii serosometrem. Rozemlejte suroviny a uvařte třicet gramů převařené vody. Trvejte na chladu dva dny. Užívejte 15 g léku dvakrát denně. Kurz trvá dvacet dní.

14. Aplikace adonis. Vařte sušenou nasekanou bylinu rostliny ve dvou stech mililitrech vroucí vody. Nádobu odložte na pár hodin do chladu. Naplňte a pijte infuzi v několika dávkách..

Je důležité si uvědomit, že při léčbě ženských onemocnění a jakékoli jiné včasnosti je důležité. V žádném případě byste neměli váhat navštívit odborníka nebo se pokusit odstranit bolestivé pocity pomocí léků proti bolesti nebo jakýmikoli jinými prostředky. Pamatujte, že vaše zdraví je zcela ve vašich rukou.

Pokud z jakéhokoli důvodu máte bolestivé pocity v břišní oblasti, serózní nebo krvavý výtok, měli byste co nejdříve navštívit svého gynekologa. Séroskop se může také objevit například u mladé dívky v důsledku neléčeného zánětlivého procesu. Pokud stále plánujete porodit dítě, měli byste s léčbou spěchat, protože nedostatek léčby může způsobit neplodnost. Aby vás tato patologie nepřekonala, oblékněte se teple, podstoupte včasná vyšetření a posílte imunitní systém.

Co je děložní serometr - léčba serosometrií

Během restrukturalizace hormonálního pozadí u žen, to znamená během menopauzy, jsou často diagnostikovány různé gynekologické patologie.

Nejběžnějším problémem je přetížení, při kterém se v děložní dutině hromadí tekutina - serosometr. Existuje mnoho důvodů pro vznik patologie; pro přesnou diagnózu je nutné důkladné vyšetření..

Neexistují žádné univerzální taktiky léčby serosometry, terapeutická opatření jsou vybírána individuálně.

Závěr

Můžeme shrnout následující:

 • serosometr - skryté onemocnění, které vyžaduje neustálé sledování;
 • serosometr se může vyvinout nejen u žen během menopauzy, ale také u mladých dívek, které mají problémy s hormonálními hladinami atd.;
 • není vždy nutné léčit nemoc, s včasnou diagnostikou postačuje pravidelné sledování;
 • navzdory skutečnosti, že se nemoc nemusí nijak deklarovat, je náchylná k transformaci na onkologii.

Co je serosometr v gynekologii

Serosometr - akumulace serózní tekutiny v děloze. Serózní membrána se nachází mezi svalovou vrstvou dělohy a endometriem a je pokryta velkým množstvím cév. Cévními stěnami vstupuje do dělohy transparentní světle žlutá krevní plazma - serózní tekutina.

U dívek, které mají mnoho jizev nebo jiných poranění na děložním čípku, které zabraňují odchodu tekutiny z dělohy, je nejčastěji diagnostikován séroskop.

V závažnějších situacích se v cervikálním kanálu hromadí také serózní tekutina. Patologie se nazývá serosocervix.

Séroskop v menopauze

Když spravedlivé pohlaví překročí hranici menopauzy, endometrium ztrácí schopnost obnovovat se. V této souvislosti se menstruace zastaví..

Menopauza také způsobuje další negativní transformace v ženském těle. To se často stává pomůckou pro vývoj serosometrů..

Sérometr u postmenopauzálních žen

U pacientů po menopauze se na pozadí serosometrů může změnit endocervikální kanál a únik tekutiny z dělohy se stává obtížnějším. V důsledku toho se může zvýšit objem dělohy. Je zaznamenán případ, kdy velikost dělohy odpovídala orgánu těhotné ženy po dobu 8 měsíců.

Proč se u žen po menopauze hromadí tekutina v děloze?

Časté jsou mechanické poškození pochvy, nadměrná sekrece v důsledku nedostatečné resorpce..

Za stejně častou příčinu hromadění tekutin se považuje:

 • fúze cervikálního kanálu;
 • novotvary, dokonce i benigní;
 • striktury cervikálního kanálu;
 • synechie dělohy atd..

Kromě toho může být příčinou patologie nadměrná sekrece exsudátu endometriem, stejně jako jeho penetrace z vejcovodů..

Jak se serosometr projevuje u postmenopauzálních žen

Nejprve nedochází k žádným změnám v práci ženského těla, proto je patologie často diagnostikována ultrazvukem po plánovaném vyšetření v prenatální klinice.

Pokud je děloha více než normální, může dojít k bolesti přes ohanbí bolestivé povahy, časté nutkání na močení, pocit tíhy na močovém měchýři a střevech. Bolestivé pocity mohou být intenzivnější během intimity i během fyzické aktivity.

Pokud není narušena průchodnost cervikálního kanálu, může se zvýšit množství vaginálního výtoku. Zpravidla jsou vodnaté, šedavé barvy nebo bez.

Pokud je však serosometr doprovázen zánětem, výtok se stává silnějším, získává nepříjemný specifický zápach, barvu od nažloutlé až nazelenalé.

Jak je diagnostikována tekutina v děloze ve stáří?

Chcete-li zkontrolovat, zda se tekutina hromadí, musí žena podstoupit ultrazvukové vyšetření. Poté je nutné složit testy, aby se zjistila skutečná hlavní příčina a podstata nemoci..

Aby byla zajištěna správná diagnóza, je pacientům předepsána řada testů z krve do moči, hormonálních hladin a testů nádorových markerů. Musíte také mít vaginální výtěry..

Jak zacházet s postmenopauzálním serosometrem a serosocervixem

Plán terapeutických opatření je regulován v závislosti na objemu akumulací, dynamice jejich akumulace a důvodech, které tento stav vyvolaly.

Pokud kapalina není větší než 5 ml a obraz není zatížen infekčními procesy, doporučuje se pacientovi pravidelně sledovat gynekologa, dynamická kontrola pomocí ultrazvuku. Také ženě jsou předepsány léky na stimulaci krevního oběhu v děloze, zlepšení tónu cévního systému a obnovení epitelu. S tímto průběhem patologie je fyzioterapie vysoce účinná..

Pokud je objem serózní tekutiny větší než 5 ml, zatímco množství akumulace se pravidelně zvyšuje, stejně jako při změnách zánětlivé povahy, je ženě předvedena komplexní léčba.

Jak je děložní serosometr léčen léky

Pro terapii jsou serosometry předepsány léky s analgetickými účinky ke zmírnění zánětlivého procesu, například Fibs. Často se také používá Detralex, který nejen normalizuje krevní oběh, ale také stav cévního systému..

Antiseptické látky jsou také velmi populární, což urychluje hojení a regeneraci buněk..

Výběr léků musí nutně regulovat lékař, protože léčba závisí na věku pacienta..

Pokud je serosometr doprovázen hnisavým výtokem, což naznačuje zánět, je ženě předepsáno antibiotikum ve formě čípků, jmenovitě indomethacin, naproxen nebo diklofenak.

Propíchnutí dělohy

Po stanovení diagnózy může pacientka aspirovat z dělohy a za ní. Po odběru vzorků se provede histologie.

Abychom pochopili, zda se v pobřišnici hromadí serózní tekutina, je pacient propíchnut. Taková manipulace je nutná v případě podezření na hromadění volné tekutiny v pánevní oblasti. To pomáhá včas diagnostikovat malignitu patologie.

Kyretáž a hysteroskopie

To jsou hlavní způsoby, jak odstranit přebytečnou tekutinu z dělohy, děložního hrdla a trubiček, když sérosometr způsobí bolesti zad a břicha..

Díky umělému otevření cervikálního kanálu vyjde obsah, po kterém je pacientovi ukázána kyretáž a hysteroskopie.

Je možné odstranit tekutinu z děložní dutiny bylinami

Při rovnováze hormonů může serosometr projít bez léčby. Ale v naději můžete ztratit spoustu drahocenného času, alespoň 12-15 měsíců.

Po konzultaci s gynekologem k léčbě se můžete uchýlit k tradiční medicíně, a to použít bylinky k normalizaci stavu a zbavit se stagnace.

Pomocí serosometru je užitečná děloha boru, ze které se připravuje infuze. Aloe listy jsou také široce používány s medem a máslem, s přídavkem mléka.

Při absenci zánětu

Je pravidlem, že pokud serosometr není doprovázen zánětlivým procesem, jsou pacientovi předepsány konzervativní metody léčby, které odvádějí dělohu a rozšiřují cervikální kanál. Gynekologové však často předepisují kyretáž a vylučování tekutin, poté se provádí histologické vyšetření.

Pokud existuje zánět

S rozvojem zánětlivého procesu je pacientům se serosometrem předepsán kurz antibiotické terapie a odvodnění dělohy. Kromě toho jsou předepsány protizánětlivé léky a detoxikační látky.

Recenze

Irma, 34 let

Byl mi diagnostikován serosometr stupně 1A. Poté, co gynekolog předepsal léčbu přípravkem Actovegin, Curantil a Hofitol. Nemohu říci, že to nemělo žádný účinek, bylo to jen malé. Účinnost léčby jsem si všiml po 10 sezeních v tlakové komoře. Po terapii se rychle vzpamatovala a také dokázala otěhotnět. Porodila zdravé dítě přesně za 40 týdnů.

Snezhana, 40 let

Přišla se stížnostmi na bolest v ohanbí. Po testech a ultrazvuku gynekolog řekl: „... máte serosometr, stupeň 1B...“. Okamžitě jsem zpanikařil a myslel jsem si, že už se nevyléčím. Ale po kapátcích v nemocnici se situace mírně zlepšila na 1A. Během návštěvy lékaře neberu žádné léky..

Ekaterina, 62 let

Před dvěma lety jsem byl na vyšetření u gynekologa, našli mi děložní séroskop. Vzhledem k tomu, že onemocnění nebylo doprovázeno zánětlivými procesy a jinými nepohodlí, lékař doporučil neustále sledovat onemocnění. Každé čtvrtletí podstoupím vyšetření a ultrazvuk. Lékař přesvědčí, že byste neměli paniku předem, situace se nezhoršuje. Osobně jsem se sám rozhodl, že budu pít dělohu bóraxu, abych tak řekl, za účelem prevence.

Séroskop (tekutina v děloze): proč je to nebezpečné a zda je vždy nutné škrábání

Serosometr je někdy zaměňován s ascitem. V druhém případě se tekutina hromadí v břišní dutině mezi vnitřními orgány, nikoli v děloze..

Co je serosometr v gynekologii

Serosometr - akumulace serózní tekutiny v děloze. Serózní membrána se nachází mezi svalovou vrstvou dělohy a endometriem a je pokryta velkým množstvím cév. Cévními stěnami vstupuje do dělohy transparentní světle žlutá krevní plazma - serózní tekutina.

U dívek, které mají mnoho jizev nebo jiných poranění na děložním čípku, které zabraňují odchodu tekutiny z dělohy, je nejčastěji diagnostikován séroskop.

V závažnějších situacích se v cervikálním kanálu hromadí také serózní tekutina. Patologie se nazývá serosocervix.

Séroskop v menopauze

Když spravedlivé pohlaví překročí hranici menopauzy, endometrium ztrácí schopnost obnovovat se. V této souvislosti se menstruace zastaví..

Jaké jsou důvody formace

Retence tekutin v těle během menopauzy je způsobena mechanickým poškozením průchodnosti cest pro odstraňování sekrecí. Mezi hlavní faktory organické etiologie patří:

 • atrézie a striktura cervikálního traktu;
 • nádorové formace;
 • synechie děložní dutiny.


Příčinou mohou být různé infekce pohlavních orgánů
Hypersekrece exsudátu z endometria může také vést k rozvoji patologie. Hypersekrece serózního výboje se zaznamenává za přítomnosti následujících faktorů:

 • infekční choroby;
 • mimoděložní těhotenství;
 • hyperplazie dělohy;
 • polypy sliznic;
 • hormonální poruchy.

Také při tvorbě patologických procesů hrají roli faktory, které snižují imunitní obranu ženského těla. Tyto zahrnují:

 • užívání alkoholických nápojů;
 • tabákové výrobky ke kouření;
 • nekontrolovaný příjem hormonálních léků.

Z dalších rizikových faktorů pro vznik odchylek stojí za zmínku iracionální strava bohatá na tučné a smažené pokrmy i neaktivní životní styl. Pokud jsou přítomny, pravděpodobnost akumulace serózních sekrecí v děloze se významně zvyšuje.

Proč se u žen po menopauze hromadí tekutina v děloze?

Časté jsou mechanické poškození pochvy, nadměrná sekrece v důsledku nedostatečné resorpce..

Za stejně častou příčinu hromadění tekutin se považuje:

 • fúze cervikálního kanálu;
 • novotvary, dokonce i benigní;
 • striktury cervikálního kanálu;
 • synechie dělohy atd..

Kromě toho může být příčinou patologie nadměrná sekrece exsudátu endometriem, stejně jako jeho penetrace z vejcovodů..

Možné komplikace

Hlavním nebezpečím serosometrů je zánět, ke kterému dochází při hnisání. Je doprovázen systémy intoxikace, zvyšující se bolestí, uvolňováním hnisavého sekretu nažloutlé nebo nazelenalé barvy. Infekční proces se může rozšířit do sousedních orgánů, což jen zhoršuje pohodu ženy. Rostoucí děloha způsobuje tlak na pánevní struktury a narušuje odtok krve z dolních cév, což vede k otoku nohou.

Séroskop není samostatným onemocněním; nadměrná tvorba sekrece naznačuje určitá onemocnění. Musí být identifikovány včas, protože příčinou serosometrů mohou být maligní nádory a zánětlivé procesy, které vyžadují léčbu v rané fázi vývoje..

Jak se serosometr projevuje u postmenopauzálních žen

Nejprve nedochází k žádným změnám v práci ženského těla, proto je patologie často diagnostikována ultrazvukem po plánovaném vyšetření v prenatální klinice.

Pokud je děloha více než normální, může dojít k bolesti přes ohanbí bolestivé povahy, časté nutkání na močení, pocit tíhy na močovém měchýři a střevech. Bolestivé pocity mohou být intenzivnější během intimity i během fyzické aktivity.

Pokud není narušena průchodnost cervikálního kanálu, může se zvýšit množství vaginálního výtoku. Zpravidla jsou vodnaté, šedavé barvy nebo bez.

Pokud je však serosometr doprovázen zánětem, výtok se stává silnějším, získává nepříjemný specifický zápach, barvu od nažloutlé až nazelenalé.

Souvislost s menopauzou

Když dojde k menopauze, jsou obvykle vidět vodní akumulace uvnitř dělohy. Je to způsobeno hlubokými hormonálními změnami. V této době se obnova endometria zastaví, menstruace se neobjeví.

Existují další provokující faktory, které vyvolávají vývoj patologie:

 • četná kyretáž během potratů, poranění sliznic orgánu;
 • porušení vaginální sliznice během pohlavního styku;
 • užívání nevhodných hormonálních léků ke zmírnění klimakterických projevů.

Hormonální změny ovlivňují propustnost stěn a buněčných membrán, což způsobuje vývoj serosometrů.

Jak zacházet s postmenopauzálním serosometrem a serosocervixem

Plán terapeutických opatření je regulován v závislosti na objemu akumulací, dynamice jejich akumulace a důvodech, které tento stav vyvolaly.

Pokud kapalina není větší než 5 ml a obraz není zatížen infekčními procesy, doporučuje se pacientovi pravidelně sledovat gynekologa, dynamická kontrola pomocí ultrazvuku. Také ženě jsou předepsány léky na stimulaci krevního oběhu v děloze, zlepšení tónu cévního systému a obnovení epitelu. S tímto průběhem patologie je fyzioterapie vysoce účinná..

Pokud je objem serózní tekutiny větší než 5 ml, zatímco množství akumulace se pravidelně zvyšuje, stejně jako při změnách zánětlivé povahy, je ženě předvedena komplexní léčba.

Jak je děložní serosometr léčen léky

Pro terapii jsou serosometry předepsány léky s analgetickými účinky ke zmírnění zánětlivého procesu, například Fibs. Často se také používá Detralex, který nejen normalizuje krevní oběh, ale také stav cévního systému..

Antiseptické látky jsou také velmi populární, což urychluje hojení a regeneraci buněk..

Výběr léků musí nutně regulovat lékař, protože léčba závisí na věku pacienta..

Pokud je serosometr doprovázen hnisavým výtokem, což naznačuje zánět, je ženě předepsáno antibiotikum ve formě čípků, jmenovitě indomethacin, naproxen nebo diklofenak.

Propíchnutí dělohy

Po stanovení diagnózy může pacientka aspirovat z dělohy a za ní. Po odběru vzorků se provede histologie.

Abychom pochopili, zda se v pobřišnici hromadí serózní tekutina, je pacient propíchnut. Taková manipulace je nutná v případě podezření na hromadění volné tekutiny v pánevní oblasti. To pomáhá včas diagnostikovat malignitu patologie.

Kyretáž a hysteroskopie

To jsou hlavní způsoby, jak odstranit přebytečnou tekutinu z dělohy, děložního hrdla a trubiček, když sérosometr způsobí bolesti zad a břicha..

Díky umělému otevření cervikálního kanálu vyjde obsah, po kterém je pacientovi ukázána kyretáž a hysteroskopie.

Je možné odstranit tekutinu z děložní dutiny bylinami

Při rovnováze hormonů může serosometr projít bez léčby. Ale v naději můžete ztratit spoustu drahocenného času, alespoň 12-15 měsíců.

Jaký druh chirurgické léčby

Chirurgické manipulace jsou základem úspěšné léčby pokročilých patologických procesů. Během ní jsou odstraněny akumulace v děložní dutině. Chirurgická léčba serosometrů v postmenopauzálním období spočívá v řezání jizev, které se vytvořily v místě fúze sliznic.


Ošetření lze provést také chirurgicky.

Poté lékař provede čištění orgánů hysteroskopickým vyšetřením odstraněného materiálu..

Po operaci začnou léčit patologii, která způsobila obstrukci kanálu, konzervativními způsoby terapie.

Recenze

Irma, 34 let

Byl mi diagnostikován serosometr stupně 1A. Poté, co gynekolog předepsal léčbu přípravkem Actovegin, Curantil a Hofitol. Nemohu říci, že to nemělo žádný účinek, bylo to jen malé. Účinnost léčby jsem si všiml po 10 sezeních v tlakové komoře. Po terapii se rychle vzpamatovala a také dokázala otěhotnět. Porodila zdravé dítě přesně za 40 týdnů.

Snezhana, 40 let

Přišla se stížnostmi na bolest v ohanbí. Po testech a ultrazvuku gynekolog řekl: „... máte serosometr, stupeň 1B...“. Okamžitě jsem zpanikařil a myslel jsem si, že už se nevyléčím. Ale po kapátcích v nemocnici se situace mírně zlepšila na 1A. Během návštěvy lékaře neberu žádné léky..

Prevence

Neexistují žádné speciální metody primární prevence serosometrů, ale s přihlédnutím ke zjištěným rizikovým faktorům pouze některé.

 • aktivní životní styl,
 • chráněný sex,
 • vyvážený přístup k určování invazivních metod vyšetření a léčby, vyvážená výživa.

Pro včasné zjištění patologie se ženám během menopauzy a po menopauze doporučuje pravidelné vyšetření u gynekologa a transvaginální ultrazvuk.

Možné komplikace

Při absenci včasné pomoci se exsudát zvětšuje v objemu, v důsledku čehož začíná zánětlivý proces. Patologie se šíří do dalších orgánů malé pánve. Tlak exsudátu na vnitřní orgány způsobuje stagnující procesy v malé pánvi, narušuje průtok krve. Co je třeba udělat v tomto případě, lékař rozhodne na základě dalších příznaků onemocnění.

Serosometry jsou ošetřeny pilulkami

Známky nemoci

Nejsou žádné zvláštní výrazné znaky serosometrů. Ve většině případů je problém zjištěn pomocí ultrazvukového skenování. Serosometr se nejčastěji projevuje následujícími příznaky:

 • Zvětšení dělohy, které je způsobeno velkým množstvím tekutiny v její dutině. Gynekolog to obvykle určuje během vyšetření palpací. Existovaly však případy, kdy žena sama pocítila nárůst dělohy v důsledku velkého objemu tekutiny nahromaděné v její dutině.
 • Dysfunkce orgánů, které se nacházejí poblíž. Například kvůli zvětšení dělohy se mohou objevit problémy s močením nebo defekací..
 • Tupé a tahavé bolesti v dolní části břicha, které se během pohlavního styku zesilují.
 • Abnormální výboj.
 • Narušení menstruačního cyklu.

Diagnostika

V gynekologii existuje mnoho nemocí, které se vyznačují podobnými příznaky. Podobný obraz mají fibroidy, které jsou často diagnostikovány na začátku menopauzy..

K diagnostice problému se provádí bimanuální vyšetření. Během palpace gynekolog zjistí, že děloha je zvětšena. Poté je pacientovi přiděleno ultrazvukové vyšetření, které přesně ukazuje objem klastru a jeho povahu:

 • hustoměr - slizniční exsudát způsobený zvýšenou sekreční aktivitou žláz;
 • pyometra - nahromadění směsi hnisavých a sliznic;
 • hematometr - akumulace krve.

K určení příčiny patologie se také provádějí instrumentální a laboratorní studie:

 • tomografie - umožňuje vizualizovat vnitřní orgány pacienta a novotvar v trojrozměrném obrazu;
 • hysteroskopie - umožňuje studovat stav stěn dělohy a odebrat tekutinu k analýze;
 • biopsie - zahrnuje odběr malého fragmentu vnitřní výstelky dělohy pro podrobné studium;
 • krevní test na nádorové markery - určuje riziko malignity novotvaru.

Diagnostické výsledky jsou vyhodnocovány komplexně, což vám umožňuje přesně určit příčinu problému a určit, co je třeba udělat dále. Nápravná opatření jsou zaměřena na eliminaci provokujících faktorů a odstranění nahromaděného exsudátu.

Obecná informace

Akumulace serózní tekutiny v děloze je nespecifickým projevem řady onemocnění doprovázených zvýšenou sekrecí nebo zhoršeným odtokem exsudátu do pochvy. Séroskop se často vyskytuje během postmenopauzy na pozadí involutivních procesů v ženských pohlavních orgánech a je diagnostikován u 40% pacientů v této skupině během gynekologického ultrazvuku.
Navíc je nejčastěji takové porušení zjištěno u žen s postmenopauzální dobou trvání 15 až 25 let. Vzhled nitroděložní tekutiny u pacientů v reprodukčním věku má u žen po menopauze zpravidla jiné důvody než serosometr a vyžaduje rychlou a pečlivou diferenciální diagnostiku..

etnoscience

Použití výhradně lidových prostředků k léčbě serosometrů je neúčinné a nebezpečné. Léčivé rostliny však pomohou posílit tělo a obnovit ho po léčbě..

Po konzultaci s lékařem můžete použít odvar z heřmánku, měsíčku, šalvěje, boraxu pro orální podání. Užitečné budou také čaje s přídavkem zázvoru a šípků..

Mělo by se pamatovat: serosometr není nemoc, kterou lze snadno vyřešit pouze lidovými léky. Pokud se objeví příznaky, neměli byste odkládat návštěvu lékaře..

Doba čtení: min.Do určité doby je děložní myom benigní novotvar, ale má vlastnosti, když je zanedbáván, a pod vlivem některých faktorů dochází k degeneraci. Abyste tomu zabránili se zjevnými příznaky, měli byste vyhledat pomoc od zdravotnického zařízení.