Léčba endometriózy hormonálními léky a lidovými léky doma

Správná léčba endometriózy zkušeným lékařem umožní ženě zbavit se nebezpečného onemocnění, obnovit normální fungování dělohy a přívěsků. Nepříjemné onemocnění může způsobit neplodnost a vyvíjí se v 80% případů během plodného věku u pacientů, kteří nedosáhli menopauzy. Zjistěte, zda lze endometriózu trvale vyléčit a jaké terapie se praktikují.

Co je to endometrióza

Před léčbou musíte pochopit specifika gynekologického onemocnění. Lidská děloha se skládá z těla, krku a trubiček, uvnitř je pokryta speciální vrstvou - endometrium. Jeho hlavní funkce je reprodukční. Během těhotenství roste tkáň na vnitřním povrchu dělohy, vajíčko se zavádí do sliznice a připojuje se. Zdá se, že cévy zajišťují pomocí placenty životně důležitou činnost plodu. Pokud nedojde k těhotenství, slizniční povrch dělohy se odlupuje a vychází s krví, to znamená, že žena začíná své období.

Onemocnění může nastat, když krev z děložní dutiny vstoupí do jiných orgánů malé pánve. Endometrióza je patologický proces proliferace endometria. Existují dvě formy onemocnění;

 • Genitální endometrióza - ovlivněna je děloha, vaječníky, pochva, děložní čípek. Vyskytuje se v 85% případů.
 • Extragenitální endometrióza - jsou ovlivněny pooperační jizvy, střeva, močový měchýř, vnitřní orgány. Vzácná forma se vyskytuje v důsledku skutečnosti, že krevní sraženiny mohou vstoupit do břišní dutiny. Normálně by se měly rozpustit, ale stává se, že buňky endometria se zakořenily mimo dělohu a začaly růst. Pravděpodobnost této formy onemocnění je 5-15%. Léčba může probíhat pouze chirurgicky.

Endometrióza způsobuje vnitřní zánětlivý proces v břišní dutině. Změna struktury orgánů vede k narušení jejich práce. Toto onemocnění je velmi často zaměňováno s myomem. Endometrióza vede k poškození povrchu dělohy, vzhledu uzlin a adhezí, což je plné nemožnosti připojení embrya, tj. způsobuje neplodnost. Moderní gynekologie nezkoumala všechny příčiny patologického onemocnění. Mezi nejpravděpodobnější patří imunitní a hormonální poruchy, dědičné faktory, nervové poruchy, stres.

Příznaky endometriózy

Zákerná nemoc je plná projevů příznaků až v pozdním stadiu. Pacient může onemocněním trpět dlouhou dobu, aniž by o tom vůbec věděl. Příznaky endometriózy:

 • Zvětšení dělohy až do 5-6 týdnů těhotenství. Získává zaoblený tvar.
 • Pocit těžkosti v dolní části břicha.
 • Bolení břicha. Mohou být během menstruace, sexu, během defekace a močení.
 • Neplodnost.
 • Porušení menstruačního cyklu (nástup dříve nebo později, než je zamýšlené datum). Výboj se stává bohatým, mění barvu.

Jak rychle se vyvíjí endometrióza

V závislosti na faktorech prostředí, genetické predispozici, věku - endometrióza se u každé ženy vyvíjí jinak. S dobrou imunitou se buňky děložní výstelky nezakoření v jiném prostředí nebo to bude trvat dlouho. Při obtížném porodu, hormonálních poruchách může vývoj endometriózy trvat méně než 6 měsíců. Gynekolog bude schopen diagnostikovat s vysokou přesností, léčit nemoc a kontrolovat výskyt relapsů. Zkušený lékař předepíše následující metody diagnostiky endometriózy:

 • Vyšetření a palpace na gynekologickém křesle. Lékař si může všimnout zvýšené velikosti dělohy a přívěsků.
 • Ultrazvuk je účinný pouze v posledních stadiích onemocnění, kdy lze jasně vidět léze. Může pomoci identifikovat cysty.
 • Laparoskopie. Bezbolestný postup vám umožní vyšetřit endometrium, pánevní orgány, patologické útvary malým otvorem.
 • Čínská příjmení muž a žena
 • Tvarohové buchty jako chmýří za 5 minut: recepty
 • Jak snížit hladinu cukru v krvi

Jak zacházet s endometriózou

Léčba endometriózy se vybírá individuálně v závislosti na formě onemocnění pacienta. Konzervativní metoda se používá u žen v plodném věku. Zahrnuje užívání léků (hormonální léky proti bolesti, protizánětlivé léky). Pokud se stav pacienta nezlepší, použije se chirurgická metoda léčby. Operace se provádí s velkou ztrátou krve, adhezivním procesem, bolestivým syndromem. Můžete se dozvědět více o tom, jak léčit endometriózu dělohy léky nebo okamžitě od svého lékaře..

Léčba endometriózy léky

U mladé ženy je důležité zachovat reprodukční funkci, proto je endometrióza léčena léky pro věkovou skupinu 25-45 let. Díky integrovanému přístupu umožňují různá schémata dosáhnout dobrého účinku v krátkém časovém období. Kromě hormonálních léků se používá symptomatická léčba. Léčba spočívá v úlevě od bolesti, nevolnosti, křečí.

Hormonální léky

Tablety endometriózy umožňují kontrolovat trvání menstruačního cyklu a v důsledku toho růst endometria. Předepsané léky na léčbu endometriózy po důkladné analýze hormonálních hladin. Při správném použití nezpůsobí negativní účinky. Trvání přijetí a dávku, kterou lékař zvolí individuálně. Hormonální léky na endometriózu:

 • Jednofázové COC (kombinovaná perorální antikoncepce). Patří mezi ně Janine, Femoden, Logest, Regulon.
 • Přípravky obsahující jednu progestogenní složku - Progesteron, Dyufaston, Utrozhestan. Tato léčba pomáhá obnovit plodnost..
 • Nitroděložní tělíska založená na levonorgestrelu. Mirena je populární, umisťuje se na jiné období (od 3 do 7 let).
 • Přípravky obsahující mužské hormony androgeny (Methyltestosteron).
 • Gonadotropní léky (Danol, Danazol). Při této léčbě je potlačena produkce vlastních pohlavních hormonů v těle..

Režim léčby endometriózy

Správný léčebný režim pro endometriózu je ten, který vám gynekolog předepíše po komplexním vyšetření. Lékař vybere všechny léky individuálně, zejména pro hormony. Schéma zahrnuje nejen užívání pilulek a injekcí podle předepsaného kurzu, ale také mytí, sprchování, speciální tampony, obklady, lidové metody. Tyto metody mohou pomoci ženě zbavit se problému. V průměru bude léčba trvat 6 až 9 měsíců.

Tampony pro endometriózu

Tampony se používají v gynekologii pro endometriózu. Jsou zvláště účinné, když nemoc postihla děložní hrdlo, pochvu. Tampony jsou vyráběny z továrny, nasáklé bylinnými extrakty, kyselinou hyaluronovou a kyselinou mléčnou. Jejich činnost je zaměřena na obnovení funkčnosti a snížení bolesti při pohlavním styku. Tampony si můžete také vyrobit sami. Chcete-li to provést, vezměte roli vaty a sterilní obvaz, složte jej do 6-8 vrstev. Namočte dobře do oleje nebo do infuze. Nechte tampon přes noc v pochvě. Průběh léčby je 5-6 týdnů.

Sprchování

Lékař může předepsat použití sprchování pro endometriózu, aby se snížilo šíření endometria v děloze i mimo ni, snížil se zánět. Ošetřete zavlažovací stříkačkou nebo konvenční stříkačkou s měkkou špičkou. Na endometriózu se používají farmaceutické přípravky (prášky, hotové roztoky: Tantum Rose, Furacilin) ​​a odvar z léčivých bylin.

 • Houba mezi prsty: účinná léčba
 • Deprese - příznaky u žen: známky stavu
 • Antioxidanty - co to jsou, potraviny a přípravky s antioxidanty

Chirurgická operace

Radikální metodou léčby je chirurgický zákrok. Je jmenována po důkladném vyšetření. Aby byla zachována možnost reprodukční funkce, je široce používána laparoskopie. Chirurgická léčba endometriózy touto metodou je minimálně invazivní, zahrnuje rychlé odstranění endometriální tkáně a má dobrý kosmetický účinek. Chirurgie prochází malými řezy, kterými může lékař odstranit léze v děloze a dalších orgánech. Nebo se kyretáž provádí podle mechaniky potratů.

Jak vyléčit endometriózu lidovými léky

Lékaři vám řeknou, jak vyléčit endometriózu lidovými léky. Ženy se bojí užívat hormonální léky, obávají se vedlejších účinků, na pomoc přicházejí bylinky, hospodářská zvířata a včelařské produkty. Naučte se, jak léčit endometriózu dělohy doma, od svého lékaře pomocí jednoduchých receptů. Kombinace různých metod poskytuje vynikající výsledky a předchází relapsům.

Bylinné ošetření

Bylinná léčba endometriózy, osvědčená v průběhu let, má trvalý účinek. Mnoho rostlinných léčivých přípravků se užívá na gynekologické poruchy. Lék z dělohy boru, červený kartáč se užívá orálně ve formě bylin nebo kapek na bázi alkoholu. Poplatky s bezinkem, malinovými listy, ostružinami mohou zabránit růstu endometria v děložní dutině.

Kopřiva

Unikátní vlastnosti kopřivy - očistit krev od toxinů a obnovit hormonální poruchy - jsou známy již dlouho. Bylinu lze užívat interně i externě (sprchování, tampony). Kopřiva s endometriózou zmírňuje bolest, snižuje množství sekretů. Jsou ošetřeny pouze čerstvě připraveným vývarem. K tomu nalijte 2 lžíce kopřivy se sklenicí vroucí vody a nechte půl hodiny.

Vlaštovičník

Krásná rostlina vlaštovičník je přírodní baktericidní a fungicidní lék. Je schopen inhibovat novotvary v lidském těle. Vlaštovičník by měl být používán s opatrností pro endometriózu. Při překročení stanovené dávky se u pacienta mohou objevit vedlejší účinky. Vlaštovičník recepty:

 1. Vnitřní infuze, aplikujte 50 ml 3krát denně po dobu 7-14 dnů. Pro jeho přípravu je nutné vařit 15 g vlaštovičníkové byliny ve sklenici vroucí vody. Nechte vařit asi 2 hodiny v termosce.
 2. Infuze pro sprchování se používá dvakrát denně po dobu 45-65 dní. K jeho přípravě vezměte 20 g trávy a nalijte ¾ sklenice vroucí vody. Výslednou kapalinu přeceďte, abyste se zbavili pevných částic.

Léčba propolisem

Pokud lidové a lékařské metody nepomáhají, má léčba endometriózy propolisem dobrý účinek. Unikátní složení tohoto včelařského produktu pomáhá zpomalit růst epitelu. Jakékoli jeho použití je účinné: tinktury, obklady, čípky, tampony. Tinkturu propolisu na alkoholu lze zakoupit v lékárně a zředit (1 lžíci na sklenici vody) na sprchování, výrobu obkladů.

Prevence

Abyste zabránili rozvoji onemocnění, musíte pravidelně navštěvovat gynekologa. Prevence endometriózy zahrnuje následující:

 1. Příjem lidových a léčivých přípravků, které zvyšují imunitu.
 2. Zdržet se sexu během menstruace.
 3. Včasná léčba gynekologických onemocnění.
 4. Výběr správné antikoncepce, aby se zabránilo potratům.

Je nutné, aby vás sledoval zkušený lékař, který včas odhalí onemocnění, poskytne pomoc a předepíše léčbu. Onemocnění se projevuje u žen, které nemají problémy s otěhotněním, občas je objeveno zcela náhodou. Pokud je vaše menstruace bolestivá, objevuje se častěji než jednou za měsíc, ale víceméně často nemá konkrétní cyklus, je důvodem kontaktovat lékaře.

Video: Tradiční metody léčby endometriózy

Recenze

Olga, 33 let Dlouho nemohla otěhotnět, ačkoli ona a její manžel měli pravidelný sexuální život. Menstruace pokračovala včas, ale byla velmi bolestivá, bez léků proti bolesti. Náhodou jsem navštívil zkušeného lékaře, který mi stanovil správnou diagnózu a předepsal účinnou léčbu. Po užívání drog jsem otěhotněla.

Inga, 40 let Lékař mi předepsal komplexní léčbu endometriózy, onemocnění nastalo po obtížném potratu. Dlouho jsem užíval hormonální tablety podle schématu, polil je roztoky, dal jsem na noc čípky Methyluracil a pil jsem uvnitř tinkturu propolisu. Průběh léčby byl 15 měsíců, ale podařilo se mi vyhnout se operaci.

Olesya, 25 let Od mládí byla moje období nekonzistentní, velmi bolestivá, nevolná a omdlela. Šel jsem k lékaři, diagnostikoval endometriózu v těžké fázi a bylo mi jen 19 let. Podstoupila chirurgickou léčbu (laparoskopii) a kurz hormonální terapie. O 2 roky později pod dohledem stejného lékaře otěhotněla a měla zdravou dívku.

Efektivní léčba endometriózy u žen léky a lidovými prostředky

K dnešnímu dni je rozsah stávajících účinných způsobů léčby endometriózy u žen omezený. V rámci lékové terapie se používají hormony, které přímo ovlivňují příčinu onemocnění, stejně jako nesteroidní protizánětlivé léky, které jsou určeny k úlevě od bolestivého syndromu doprovázejícího onemocnění. Cvičí se používání lidových léků ve formě bylinného lékařství, stejně jako homeopatie, fyzioterapie.

 • 1 Druhy a příznaky nemoci
 • 2 Léčba endometriózy
  • 2.1 Hormonální terapie
   • 2.1.1 Kombinované orální antikoncepce
   • 2.1.2 Progestogeny
   • 2.1.3 Antigonadotropiny
   • 2.1.4 Agonisté hormonů uvolňujících gonadotropiny
   • 2.1.5 Inhibitory aromatázy
  • 2.2 Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) a jiná analgetika
 • 3 Další ošetření

Endometrióza je hormonálně závislé onemocnění s progresivním rekurentním průběhem, při kterém dochází k benigní proliferaci tkáně mimo děložní dutinu, podobné morfologickými a funkčními vlastnostmi endometriu.

Rozlišují se následující typy endometriózy:

 • Genitální - tělo dělohy a její vazy, vejcovody, vaječníky, peri-děložní prostory, děložní čípek, pochva, vnější pohlavní orgány.
 • Extragenital - střeva, močový měchýř, pooperační jizva, pupek, plíce a další lokalizace.

Klinické příznaky endometriózy se projevují bolestivým syndromem, různými menstruačními poruchami a neplodností. Jejich závažnost často závisí na lokalizaci ložisek nemoci..

Lékařská taktika pro léčbu endometriózy u žen je určena místem léze a stádiem onemocnění, věkem pacientů a jejich touhou po zachování reprodukční funkce, příznaky, riziky a vedlejšími účinky léčby.

Hlavní metodou řešení endometriózy genitálií je chirurgické odstranění. Operace musí být provedena 5. až 12. den menstruačního cyklu, v důsledku čehož je možné snížit riziko relapsu na polovinu..

Někdy je možné odstranit pouze viditelná a přístupná ohniska a mikroskopické nebo abnormálně umístěné heterotopy mohou zůstat neporušené, takže se nemoc může znovu objevit. Míra relapsu po operaci zůstává vysoká.

Mezi moderní principy boje s endometriózou patří chirurgická léčba a medikace (prováděná pro určité typy onemocnění, stejně jako v případě, že je zásah nevhodný nebo existuje riziko relapsu).

Drogovou terapii lze považovat za symptomatickou, protože nevede k úplnému vyléčení nemoci. Endometriální heterotopy zůstávají v těle. Vzhledem k tomu, že onemocnění závisí na fázi menstruačního cyklu a jeho klinické projevy jsou aktivovány estrogenem, k léčbě se používají hormonální léky. Snižují bolest a blokují menstruační funkce. Kromě hormonální terapie se k úlevě od bolesti používají protizánětlivé léky a další analgetika. Léčebné režimy se vybírají individuálně.

Při léčbě endometriózy je třeba mít na paměti, že léčba by měla být užívána po dlouhou dobu. Proto je léčba vybírána přísně individuálně, s přihlédnutím k toleranci a možným vedlejším účinkům. Po 3 měsících je nutné vyhodnotit účinnost terapie, v některých případech je lék nahrazen.

Hormonální terapie pomáhá zlepšit kvalitu života žen, snižuje klinické projevy, zachovává plodnost, na rozdíl od radikální chirurgie. Nedoporučuje se zahájit hormonální terapii s histologicky nepotvrzenou diagnózou endometriózy. Pokud to není možné, je nutné důkladné vyšetření pacienta a vyloučení dalších příčin bolesti a neplodnosti, jakož i cystických útvarů.

Léková terapie se doporučuje v následujících případech:

 • odmítnutí pacienta z operace;
 • přítomnost kontraindikací pro chirurgickou léčbu;
 • přetrvávání nebo relaps onemocnění po operaci;
 • adenomyóza - vnitřní endometrióza;
 • povrchová peritoneální endometrióza;
 • histologicky potvrzená hluboká infiltrační endometrióza;
 • první fáze léčby extragenitální endometriózy.

Hlavní mechanismy působení hormonálních léků:

 • Vytvoření "pseudomenopauzy" v důsledku inhibice funkce vaječníků (antigonadotropiny, agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropiny, inhibitory aromatázy).
 • Zahájení stavu pseudodecidualizace následované atrofií ložisek endometriózy (progestogeny, kombinovaná perorální antikoncepce (COC)).

Doporučení pro použití hormonální terapie:

 • Léčba první linie - COC a monoterapie progestogenem.
 • Léčba druhé linie - agonisté GnRH nebo nitroděložní tělíska (nitroděložní tělíska) s levonorgestrelem.
 • Další léky - antigonadotropiny, inhibitory aromatázy.

Obsahují 2 typy hormonů - estrogeny a progestiny. Mechanismus jejich působení spočívá v blokádě gonadoliberinu, potlačení cyklické sekrece folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH), které je doprovázeno anovulací a atrofií endometria.

COC se používají k úlevě od bolesti pánve, pokud neexistují kontraindikace jejich užívání. Jsou účinné při prevenci recidivy v pooperační terapii..

Při léčbě endometriózy je nutné je užívat dlouhodobě v nepřetržitém režimu (po užití aktivních pilulek nedochází k sedmidenní přestávce) pod dohledem lékaře.

Výhodou terapie je nízká frekvence nežádoucích účinků, možnost dlouhodobé léčby. Používá se u mladých pacientů. Mezi nevýhody patří nedostatek důkazů o bezpečnosti dlouhodobého užívání, protože obsahují estrogen v malých dávkách.

V moderních COC se jako progestogenová složka používají různé progestogeny. Z nich se dienogest osvědčil při léčbě endometriózy. Kombinuje antiandrogenní účinek, téměř neovlivňuje metabolismus lipidů, zatímco je schopen působit přímo na endometrioidní ložiska. Dienogest je součástí kombinovaného přípravku Janine.

Podle doporučení lékařů patří mezi léky první linie také monoterapie progestogenem..

 • blokovat vliv hypotalamo-hypofyzárního systému na vaječníky snížením sekrece estrogenu;
 • mají přímý účinek na ohniska endometriózy, což vede k jejich atrofii;
 • převést estradiol na méně aktivní formu;
 • mají inhibiční účinek na syntézu prostaglandinu E2.

K léčbě endometriózy se používají následující formy:

 • orální progestogeny - Duphaston, Megeis, norethisteronacetát (NETA), Visanne, Charosetta atd.;
 • parenterální formy - Depo-Provera;
 • nitroděložní systém s levonorgestrelem - Mirena.

Použití těchto léků se osvědčilo při léčbě endometriózy, protože došlo k výraznému snížení bolesti, ústupu stávajících heterotopií a prevenci rozvoje nových ložisek.

Progestogeny musí být užívány nepřetržitě po dlouhou dobu.

Nevýhody těchto léků spočívají v tom, že se používají ve vysokých dávkách (s výjimkou dienogestu a Mireny) a mají závažné vedlejší účinky (včetně intermenstruačního krvácení).

Nejčastěji používanými v této skupině jsou dienogest (Vizanna) a systém Mirena..

Účinek těchto léčiv na endometriózu je realizován potlačením syntézy FSH a LH hypofýzou, což vede k inhibici ovulace a atrofie endometria. Používají se k léčbě těžkých forem, pokud existují kontraindikace pro léčbu léky první volby.

Mezi nevýhody patří skutečnost, že nejsou vhodné k dlouhodobému užívání (do 6 měsíců), mají výrazné androgenní a anabolické účinky a velký seznam vedlejších účinků.

Zástupci této skupiny jsou danazol (zřídka používaný kvůli nežádoucím činům) a gestrinon.

Jejich účinek na tělo je blokovat uvolňování hormonu uvolňujícího gonadotropin. S jeho nedostatkem se vytváří výrazný hypoestrogenismus doprovázený atrofií heterotopie. Léky v této skupině jsou nejúčinnější při léčbě závažných a infiltračních forem endometriózy..

Používají se depotní formy, intramuskulární injekce, subkutánní implantáty, které se podávají jednou za měsíc od 2. do 4. dne cyklu, je možné použít intranazální spreje s denním průběhem.

Nevýhody léků spočívají v tom, že nechrání před relapsem, mají rozsáhlé vedlejší účinky, včetně snížení kostní hustoty, nepoužívají se v dospívání, kvůli výraznému stavu nedostatku estrogenu je nutné dodatečně předepsat návrat („add-back“ ) substituční terapie.

Populární jména: Sinarel, Zoladex, Differelin, Decapeptyl-depot, Buserelin a Lucrin.

Klinický účinek léků je způsoben blokováním enzymu aromatázy, který se podílí na změně androgenních hormonů na estrogeny. Podle principu zpětné vazby dochází ke zvýšení gonadotropních hormonů. Tyto léky jsou široce používány jako antineoplastické látky a obvykle se používají při léčbě maligních estrogen-dependentních novotvarů prsu. Měli by se pít v nižších dávkách při komplexní léčbě přetrvávajících opakujících se forem endometriózy.

Mezi nevýhody patří skutečnost, že se používají hlavně u žen po menopauze, u plodných pacientů způsobují polycystické vaječníky, výraznou ztrátu kostní denzity. Z těchto důvodů se musí používat v kombinaci s COC nebo progestogeny..

Se syndromem silné bolesti je spojena léčba nesteroidními protizánětlivými léky. Tyto léky mohou být doporučeny dodatečně po předepsání primární léčby..

Vzhledem k tomu, že analgetická léčba by měla být systémová a dlouhodobá (průběh - 3–6 měsíců), zvyšuje se riziko nežádoucích účinků - alergické reakce, eroze a vředy v zažívacím traktu, antiovulační účinek při užívání uprostřed menstruačního cyklu atd. Mechanismus bolesti při endometrióze nedostatečně studováno. Někdy ženy kvůli syndromu silné bolesti ztrácejí schopnost pracovat, proto některé považují za vhodné předepsat další analgetika:

Analgetická léčba endometriózyKomentáře
NSAID, včetně léků:Účinnost při léčbě bolesti při endometrióze nebyla prokázána. Léky první volby jsou neselektivní inhibitory COX s nízkou účinností. Pokud nedojde k žádnému výsledku, doporučuje se přejít na selektivní inhibitory COX-2. Mezi účinností léků však nebyly žádné významné rozdíly.
1. ParacetamolÚčinnost je omezená
2. Selektivní inhibitory cyklooxygenázy-2 (COX-2)Předepsáno v případě zvýšeného rizika nežádoucích účinků z gastrointestinálního traktu
Tricyklická antidepresiva: amitriptylin, fluoxetin atd..Máte rozsáhlý seznam kontraindikací
Antikonvulziva: gabapentin, karbamazepinÚčinnost je omezená
Opioidní analgetikaMělo by být předepsáno, pokud jsou všechny ostatní léčby neúčinné

Některé léčby, které nezahrnují hormonální terapii, byly klinicky zkoumány. Mnoho žen je kontraindikováno jako antikoncepční prostředek nebo je jejich zrušení spojeno se závažností nežádoucích účinků. Vědci prokázali, že ke snížení syndromu bolesti přispívá použití následujících alternativních metod:

 • fyzioterapie (včetně pomocí vysokofrekvenčního myostimulátoru);
 • reflexní body, které pomáhají snižovat menstruační bolesti;
 • akupunktura;
 • vitaminoterapie B1, E, hořčíkové přípravky.

Existují důkazy o terapeutickém účinku botulotoxinu na bolest v perineální oblasti a při pohlavním styku, který vzniká na pozadí endometriózy. Zbytek nehormonálních metod léčby nemoci a účinky alternativní léčby nebyly potvrzeny, jejich bezpečnost je sporná.

Mnoho žen si uvědomuje, že bylinná medicína jim pomáhá vyrovnat se se závažností příznaků bolesti u endometriózy. Léčba rostlinnými přípravky musí být schválena lékařem, protože použití některých složek může nepříznivě ovlivnit proces hojení. Použití lidových prostředků je přípustné při absenci kontraindikací a vyloučení rakoviny. Bylinné léky zahrnují horskou dělohu, červený kartáč, heřmánek, vlaštovičník, třezalku tečkovanou, aloe, kopřivu atd..

Homeopatické léky se také používají, například Actea Racemosis, která je zaměřena na obnovení menstruačního cyklu, a Thuja.

Samoléčba lidovými léky, bylinnými přípravky a homeopatií bez konzultace s lékařem, bahenní terapie a použití tepla v dolní části břicha a dolní části zad jsou přísně kontraindikovány.

Doposud žádná z navrhovaných metod konzervativní léčby endometriózy neposkytuje úplné uzdravení a nechrání před relapsem. Ve vzácných případech je jedinou léčbou chirurgické odstranění léze.

Jak a jak léčit endometriózu dělohy léky: názvy léků

Podstatou patologie je proliferace endometriotické tkáně mimo dělohu (do pobřišnice, trubiček, vaječníků, pochvy a dalších orgánů).

Toto onemocnění je častěji pozorováno u žen v plodném věku nad 25-35 let. Až 70% případů je registrováno u pacientů s diagnostikovanou neplodností.

Léčba endometriózy závisí na následujících faktorech:

 • závažnost + formy průběhu onemocnění;
 • závažnost klinických příznaků;
 • lokalizace + prevalence ložisek ostění;
 • stáří;
 • přítomnost nebo nepřítomnost dětí, touha mít je nebo potíže s počátkem.

Indikace pro konzervativní léčbu endometriózy:

 • neexistují žádné známky progrese patologie;
 • obnovení reprodukčních funkcí;
 • plánování těhotenství.

Účinná léčba endometriózy zahrnuje užívání:

 • hormonální léky (perorální antikoncepce);
 • léky na zmírnění zánětlivých procesů;
 • různé skupiny drog.

Léčebný režim pro endometriózu by měl zvolit odborník. Pouze lékař může určit účinnost léku ve vztahu k individuálním charakteristikám, klinické anamnéze, výsledkům vyšetření a stavu pacienta.

Je nebezpečné léčit se s takovou diagnózou. Bez znalosti principu působení a slučitelnosti léků s léčbou endometriózy mohou být způsobeny ještě závažnější hormonální změny.

Při negramotném přístupu je snadné vyvolat rychlý růst výstelky, což povede ke komplikacím a zhoršení celkové pohody.

Tablety pro endometriózu dělohy

Minimální rizika, vysoká účinnost farmakoterapie činí tuto metodu nejoblíbenější v léčbě endometriózy..

Konzervativní metoda je zaměřena na plnění hlavních úkolů:

 • potlačit produkci určitých hormonů, včetně ženských estrogenů;
 • způsobit zánik ovulačních funkcí;
 • eliminovat silné menstruační krvácení;
 • eliminovat klinické příznaky, zejména bolestivý syndrom;
 • zastavit endometriotické léze a proliferaci tkání.

Léčba patologie zahrnuje následující skupiny drog:

názevPopis
AGNRH (agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin)Hlavní funkcí léčby je vyvolat hypoestrogen stimulací umělé menopauzy. Ukončení menstruace zastaví růst tkáně a vede k regresi lézí. Například jmenování lékaře Dipherelin, Zoladex nebo Buserelin.
AntigestagenyPotlačení produkce LH, progesteronu, FSH vede ke zpomalení proliferace buněk ve slizniční vrstvě. Nejčastěji je k léčbě endometriózy předepsán Danazol nebo Mifepriston. Léky mají vedlejší účinky.
GestagenyPři léčbě progesteron a jeho analogy přispívají k normalizaci menstruačního cyklu prodloužením druhé fáze. Obvykle předepsané Dyufaston, Utrozhestan, Norkolut.
COC (perorální antikoncepce)Kombinované prostředky přerušují ovulaci, stabilizují hormonální hladiny a zastavují vývoj patologie. Například antikoncepce Janine, Jess, Diane-35, Yarina, Klayra a další.

Každá z těchto skupin léčiv má tu vlastnost, že potlačuje produkci reprodukčních hormonů při léčení endometriózy.

Další prostředky jsou zaměřeny na eliminaci bolesti, komplexních příznaků nebo prevenci opakování patologie. K léčbě se používají NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky).

Byzanne

Léčivo je účinné při léčbě endometriózy dělohy a vaječníků. Obsahuje aktivní složku - mikronizovaný dienogest.

Účinek léku na léčbu endometriózy:

 • inhibuje produkci ženských hormonů;
 • obnovuje výstelku dělohy;
 • narušuje výživu výstelky, což vede k její atrofii.

Na rozdíl od analogů lék Vizanne během léčby nepřispívá k akumulaci tekutin v těle a rozvoji hypertenze..

Duphaston

Duphaston - analog progesteronu

Populární produkt nové generace, který nemá prakticky žádné vedlejší účinky. Je to analog přírodního progesteronu.

Prostředky skupiny progestogenů mají podobné vlastnosti decidualizace a atrofie vrstvy endometria. Duphaston s léčbou endometriózy účinně zastavuje vývoj patologie a bolesti.

Danazol

Jedná se o syntetický androgen, který současně ovlivňuje zdravé a patologické oblasti endometria. Léčivý účinek léku zajišťuje zastavení menstruace, v důsledku čehož dochází k atrofii slizniční vrstvy.

V důsledku absence silného krvácení během léčby endometriózy se stav pacienta znatelně zlepšuje, bolest a další alarmující příznaky zmizí.

Buserelin

Buserelin se používá k léčbě bolesti

Léky skupiny AGNRH ovlivňují hypofýzu. Používají se při léčbě rozšířené endometriózy, závažných příznaků, k úlevě od intenzivní bolesti. A také jako přípravná terapie před operací.

Buserelin a další agonisté jsou poměrně agresivní léky, které způsobují umělou menopauzu. Po ukončení léčby bude obnovení ovulace trvat déle než rok..

Během léčby Buserelinem však téměř 100% pacientů, dokonce i ve vážném stavu, pociťuje okamžité vymizení intenzivních pocitů bolesti jakékoli etiologie..

Po podstoupení léčby endometriózy účinek přetrvává 6 až 12 měsíců. To je způsobeno prodlouženým působením agenta.

Čípky pro endometriózu dělohy (názvy)

Čípky jsou nejvhodnější dávkovou formou pro léčbu patologických stavů v reprodukčním systému. V závislosti na příznacích se používají tři typy nápravných opatření:

 • vaginální - pro hluboké ponoření do pochvy (co nejblíže k děložnímu čípku);
 • rektální - pro umístění do konečníku;
 • tyčinky - vložené do močovodu nebo děložního čípku.

Kromě protizánětlivého a analgetického účinku mají čípky pro endometriózu tu výhodu, že dodávají léčivo do postižené oblasti. Pouhá půl hodiny po podání léku vstoupí aktivní složka do krevního řečiště a začne působit.

Zvažte účinné čípky pro endometriózu.

Utrozhestan

Utrozhestan lze užívat s jinými léky

Univerzální přípravek pro orální a vaginální podání. Lék se používá jako monoterapie nebo v kombinaci s jinými léky s řadou progesteronů.

Je předepsán pro patologické stavy, které vznikly na pozadí endometriózy. Například neplodnost, menstruační nepravidelnosti, snížení estrogenu atd..

Longidaza

Tyto čípky jsou předepsány pro úlevu a resorpci adhezí, které způsobují ucpání trubiček. To je jeden z důvodů neplodnosti s endometriózou..

V kurzech se používají čípky Longidaza, způsob podání je rektální nebo vaginální podle pokynů lékaře.

Indomethacin

Lék zastavuje růst endometriotické výstelky. Výsledek je poskytován díky trojnásobnému působení čípků - protizánětlivý, analgetický a antipyretický účinek.

Indomethacinové čípky během medikamentózní léčby endometriózy nenarušují mikroflóru sliznic pohlavních orgánů. Někdy se objeví drobné krvácení.

Antibiotika pro endometriózu dělohy

Léky v této skupině mohou během vývoje endometriózy způsobit komplikace nebo vyvolat nežádoucí vedlejší účinek.

Musí existovat vážné indikace pro použití antibakteriálních látek, například:

 • penetrace hub;
 • důsledky infekce orgánů v pánevní oblasti;
 • předchozí onemocnění reprodukčního a močového systému zánětlivé povahy.

U endometriózy dělohy jsou předepsány tři typy antibiotik.

Antibakteriální látka Zedex

Širokospektrální antibakteriální látky

S rozšířením výstelky během léčby endometriózy je obvykle předepsáno pít kurs Unidox, Macropen nebo Amoxiclav. Dávkování a pravidla přijetí stanoví lékař s přihlédnutím k historii a indikacím. Tablety se obvykle užívají do 10–14 dnů, aniž by došlo k porušení předpisu..

Cefalosporiny

Jedná se o úzkoprofilová antibiotika, která se při léčbě endometriózy používají jen zřídka. Indikace - stav pacienta, při kterém se odmítnutí léku stane ještě větším rizikem pro zdraví.

Skupina cefalosporinů zahrnuje Cedex, Ceftriaxon, Ceftazidin atd. Celý průběh podávání není delší než 10 dní.

Antiflexibilní léky

Pro plísňové infekce

Tyto prostředky se používají v závažných případech, kdy je pacient náchylný k houbové infekci. Patří sem léky různých forem uvolňování - tablety, čípky, injekce.

Nejznámější: Nystatin, Fluconazole nebo Flucostat.

Hormonální léky

Výhodou této skupiny léků je zachování a v některých případech úplné obnovení reprodukčních funkcí ženy..

Předpokladem před použitím při léčbě endometriózy je podrobné vyšetření k identifikaci chybějících hormonů. Výběr antikoncepce závisí na stadiu, formě průběhu a závažnosti příznaků.

Charakteristickým rysem hormonální terapie je doba užívání. To je možná důvod, proč se při endometrióze obvykle předepisují antikoncepce se sníženou dávkou..

Když podšívka roste

Janine

Populární lék, který se předepisuje, když se objeví známky růstu výstelky. Podle statistik v 90% případů dochází k inhibici růstu ložisek, blokování bolesti a zánětlivých procesů.

Janine v medikamentózní léčbě endometriózy podporuje anovulaci, inhibuje produkci určitých hormonů, snižuje jejich koncentraci a kontraktilitu trubiček.

Ve výsledku má pacient regresi patologie a zlepšení pohody..

Jeden z nejběžnějších léků na endometriózu. Nástroj obsahuje 2 typy tablet - placebo (užívané v intervalu) + kombinace gestagenu a estrogenu (aktivní forma po dobu 24 dnů).

Pokud se patologie nadále rozvíjí, během léčby endometriózy je Jess nahrazen lékem Lactinet, který neobsahuje estrogen.

Působí jako placebo

Mini pil

Jedná se o skupinu antikoncepčních prostředků, které obsahují minimální koncentraci hormonů. Mezi ně patří Regulon, Marvelon, Novinet, Lindinet a další.

Všechny léky na léčbu endometriózy se užívají podle podobného schématu. Účinnost je však zaznamenána pouze během období léčby. Po zrušení je možná relaps.

Jaké další léky jsou předepsány pro endometriózu dělohy

Patologie ustupuje během rehabilitační terapie, která zahrnuje:

 • korekce imunity;
 • odstranění syndromu bolesti;
 • eliminace hemoragické anémie a neuropsychiatrických projevů.

Konzervativní terapie bez hormonů je založena na užívání následujících léků:

 • imunomodulátory - jmenujte Levamisol, T-aktivin, Splenin, Likopid;
 • antioxidanty - vitamíny A, E, C, Pycnogenol jsou účinné;
 • fytohormony rostlinného původu - Cyklodin je předepsán k normalizaci cyklu;
 • antispazmodika - předepište Drotaverin, No-shpa nebo Spazmalgon;
 • sedativa - sedativa Phenazepam, Seduxen, Elenium;
 • přípravky na bázi železa - Ferroplex, Fenuls;
 • lyofilizát - obvykle předepsaný živočišný proteinový přípravek Endophyrin.

K potlačení produkce prostaglandinů během léčby endometriózy, která způsobuje zánět ohnisek, jsou předepsány NSAID. Například Ibuprofen nebo Diclofenac.

Z výroby prostaglandinů

Režimy léčby endometriózy dělohy

Metoda, dávkování, pravidla a průběh přijetí je proces, který se vybírá přísně individuálně. V závislosti na závažnosti, lokalizaci a formě onemocnění se užívání drog provádí podle 3 schémat:

 • absolvování kurzu jednou za 90 dní;
 • měsíční terapie;
 • denní příjem.

Celková léčba trvá v průměru 6–9 měsíců. Každé schéma je založeno na užívání různých skupin drog.

Blok odpovědí na často kladené otázky

Ženy s endometriózou neustále hledají řešení problému. Níže jsou uvedeny odpovědi na nejoblíbenější otázky pacientů.

Chirurgická léčba endometriózy

Léčí se endometrióza dělohy bez operace (operace)

Vše závisí na výsledcích vyšetření, které odhalí úplný klinický obraz patologie. Konzervativní terapie je předepsána v případech, kdy existují příznivé podmínky pro její provedení..

Existují situace, kdy je léčba kontraindikována nebo neúčinná. Poté je problém vyřešen chirurgicky.

Existují příznaky, které lze odstranit pouze chirurgickým zákrokem. Například:

 • přítomnost fibroidů zhoršených krvácením;
 • ovariální cysta;
 • adenomyóza;
 • retrocervikální lokalizace patologie;
 • jiné komplikované formy.

Lze endometriózu vyléčit bez hormonů?

Toto onemocnění je klasifikováno jako hormonálně závislé patologické stavy, které nelze vyřešit bez použití antikoncepce..

Komplex pomáhá ze všeho nejlépe

Jakou komplexní léčbu předepisuje endometrióza dělohy?

Všestranný přístup k problému zahrnuje všechny známé metody oficiální a alternativní medicíny. Kromě chirurgického zákroku a farmakoterapie odborníci často předepisují léčbu patologie pomocnými prostředky.

Tyto zahrnují:

 • tamponování nebo sprchování;
 • fyzioterapie a hirudoterapie;
 • akupunktura;
 • balneoterapie;
 • lidové prostředky.

Recenze o léčbě endometriózy dělohy

"Po vyšetření mi byla diagnostikována endometrióza děložního těla, stupně I a II." Podle indikací se lékař rozhodl začít s užíváním drogy Janine a poté se podívat na výsledky. Ukázalo se, že náprava byla tak účinná, že problém byl vyřešen za 6 měsíců používání. “.

"Vůbec jsem nevěřil, že takovou obsedantní chorobu lze vyléčit pilulkami." Lékař předepsal pít drogu Visanne po dobu 6 měsíců.
Lék je vynikající. Skvrny ostře zmizely, bolesti během menstruace ustoupily, zdravotní stav se vrátil do normálu. Lékaři uvedli, že relaps je možný kdykoli. Ale již několik let se všechno nezměnilo. “.

O autorovi: Borovikova Olga

Léky na endometriózu

Endometrióza je onemocnění, při kterém roste tkáň související s endometriem. Proces probíhá mimo děložní výstelku. Existuje několik míst, kde lze vidět endometriotické inkluze:

 • Lumen vejcovodů;
 • Peritoneum malé pánve;
 • Vagina;
 • Čípek;
 • Děloha.

Navíc někdy mohou být přítomny inkluze ve vaječníku, stejně jako v jizvách vytvořených po císařském řezu. Vývoj onemocnění probíhá souběžně s fungováním vaječníků. Ohniska procesu mohou podléhat reverznímu vývoji v důsledku přirozené nebo umělé menopauzy.

Endometrióza dělohy se nejčastěji vyskytuje u žen po 35-40 letech. Stojí za zmínku, že endometrióza je pozorována u 50-70% pacientů, jejichž hlavní diagnózou je neplodnost. Podle různých zdrojů se výskyt tohoto onemocnění u žen v plodném věku pohybuje od 10–15% do 30–50%.

Navzdory skutečnosti, že mechanismus vývoje onemocnění je již považován za jasný, dosud nebyly nalezeny univerzální léky pro léčbu endometriózy u žen. To je způsobeno skutečností, že vědci dosud nebyli schopni zjistit důvod, proč má přesně tuto formu..

O nemoci

Před zahájením léčby nemoci je nutné vědět, proč se vyvíjí a jak se projevuje. Stojí za zmínku, jak je klasifikována endometrióza. Existují tři hlavní typy onemocnění:

 1. Endometrióza zevních genitálií;
 2. Endometrióza vnitřních pohlavních orgánů;
 3. Extragenital.

V prvním typu jsou oblasti endometria umístěny ve většině případů na následujících orgánech:

 • Vejcovody;
 • Čípek;
 • Rozkrok;
 • Pobřišnice;
 • Vaječníky.

Pokud mluvíme o endometrióze vnitřních genitálií, pak jsou tyto oblasti umístěny v tloušťce svalových stěn dělohy. Existuje také další název pro toto onemocnění, jmenovitě adenomyóza. Hlavním rozdílem mezi extragenitální endometriózou je skutečnost, že endometrium roste na jiných skupinách orgánů (střeva, plíce, pupek a močový měchýř). Tento typ není tak běžný a vyskytuje se pouze v 7-8% případů..

Nyní se podívejme na hlavní příznaky endometriózy dělohy. Mezi nimi jsou následující:

 • Bolest v pánevní oblasti;
 • Nedostatečný výtok červené nebo hnědé barvy v období před nebo po menstruaci;
 • V prvních dnech menstruace se zvyšuje bolest;
 • Močení je doprovázeno bolestí;
 • Dyspareunie (bolestivost při pohlavním styku);
 • Prodloužený silný menstruační tok.

Kromě toho se u pacienta může objevit nevolnost, zvracení. Přitěžujícím faktorem je nerovnováha pohlavních hormonů, protože přispívá k rozvoji onemocnění, jako je anémie z nedostatku železa. Bohužel korekce léků není vždy úspěšná, což vede k anémii..

V procesu vývoje onemocnění dochází v důsledku šíření postižených orgánů k vážným bolestivým záchvatům. Měsíčně dávají specifické špinění, mimo jiné z mléčných žláz..

Přesné příčiny nástupu onemocnění nebyly identifikovány, ale odborníci přesto identifikují následující faktory, které by mohly přispět k jeho vzniku:

 • Snížená imunita;
 • Chronické zánětlivé procesy v genitáliích;
 • Komplikace po císařském řezu;
 • Dědičnost;
 • Zvýšený estrogen.

Jaká léčba existuje?

Celkově existují tři hlavní metody léčby této nemoci:

 1. Chirurgický zákrok bez odstranění orgánu;
 2. Radikální chirurgie;
 3. Konzervativní terapie.

Volba doporučené techniky přímo závisí na věku pacienta, umístění ohniska, stadiu onemocnění a také na potřebě obnovit reprodukční systém.

Pokud je pacientem mladá žena, použije se ve většině případů nejšetrnější léčebný režim, a to chirurgický zákrok a hormonální terapie. Tato technika nebrání vývoji vajíčka, takže riziko komplikací není tak velké..

Většina pacientů je však zralejší (35-40 let). Léčba endometriózy se v tomto případě provádí v závislosti na umístění ohniska. Terapie se provádí v komplexu:

 • Chirurgie k odstranění uzlů a cyst, disekce adhezí a pálení lézí;
 • Intenzivní léčba hormonálními léky;
 • Kurz imunostimulantů.

Ve většině případů není možné zcela vyléčit endometriózu bez chirurgického zákroku, a proto odborníci doporučují komplexní typ léčby. Existují však případy, kdy se nedoporučuje uchýlit se k chirurgickému zákroku a provádí se konzervativní léčba:

 • Neplodnost;
 • Reprodukční věk pacienta;
 • Nemoc je asymptomatická.

Chirurgický zákrok se provádí za následujících okolností:

 • Žena má somatickou patologii;
 • Přítomnost dalších onemocnění pohlavních orgánů;
 • Endometrióza jizvy nebo pupku;
 • Léky nemají požadovaný účinek.

Stejně tak nejsou vyloučeny případy, kdy je nutná urgentní radikální chirurgická léčba:

 • Těžká forma adenomyózy;
 • Ovariální endometrióza;
 • Předchozí metody nevedou k zotavení.

Pouze lékař může oznámit potřebné schéma léčby, nespěchejte a nepijte hormonální léky. V tomto případě můžete bez rady odborníka používat pouze homeopatická léčiva. Homeopatie je neškodný lék, který může normalizovat hormonální funkci člověka. Navzdory tomu stojí za to brát vážně výběr takové drogy, protože nejsou univerzální a nejsou vhodné pro každého..

Lze endometriózu vyléčit léky??

Na tuto otázku nelze definitivně odpovědět, protože každý případ onemocnění je individuální a je léčen různými metodami. Teoreticky je pomocí léků možné vyléčit pacienta z této nemoci, ale to se nestává ve všech případech..

Léčba endotermiózy zahrnuje:

 • Antikoncepční pilulky (Janine, Yarina);
 • Léky, které obsahují progesteron nebo jeho náhražky: Visanne, Utrozhestan, Dufastan;
 • Danazol;
 • Zoladex nebo jiné analogy gonadotropinů.

Stojí za zmínku, že každá z těchto skupin má na tělo pacienta jiné spektrum účinku. O tom, jaké léky má pacient použít, by měl znovu rozhodnout kvalifikovaný lékař.

Hormonální léky na endomatriózu

Hormony v endometrióze jsou jedním z nejdůležitějších aspektů. Hormonální léky pomáhají zastavit progresi onemocnění a potlačit sekreci estrogenu a ovulace.

Udělejme seznam hlavních skupin léků pro hormonální terapii:

 • Antiprogestiny;
 • Agonisty GnRH;
 • Progestogeny a progestogeny.

Agonisté hormonů uvolňujících gonadotropiny

Hypotalamus je zodpovědný za produkci přírodních agonistů GnRH za účelem indukce uvolňování hormonů hypofýzy, které jsou ve velkém množství schopné neutralizovat práci vaječníků. Zde jsou léky, které se pacientům běžně předepisují:

 • Diphereline. Používá se k intramuskulární injekci po dobu prvních 5 dnů.
 • Decaptil Depot. Injekčně pod kůži v dávkách 3,75 mg každých 28 dní.
 • Zoladex. Injekce do břicha. Účinná látka se uvolní do 28 dnů.
 • Buserelin. Injekčně do svalu v dávkách 3,75 každý měsíc.
 • Depot Lucrin. Lék se injektuje 3. den menstruace. Injekce se opakuje každých 28 dní.

Účinek těchto léků odpovídá stavu menopauzy. Jakmile zmizí estrogeny, endometrium se zastaví. Patologické oblasti endometria se také nevyvíjejí.

Tento typ léčby trvá asi 6 měsíců a je poměrně obtížný. Příznaky menopauzy se čas od času začnou rozdávat. Kromě toho kosti začínají ztrácet svoji hustotu, což může vést ke zlomeninám..

Inhibitory gonadotropních hormonů a antigestagenů

Endometrióza je také léčena inhibitory. Takové prostředky jsou schopny inhibovat vývoj buněk endometria. Kvůli jejich účinku přestávají vaječníky fungovat, a proto se zastaví také produkce estrogenu. Mezi vedlejšími účinky těchto léků je třeba zdůraznit:

 • Zrychlený růst ochlupení na těle;
 • Nadměrné přibývání na váze;
 • Akné.

Nejznámější léky v této kategorii:

 • Danazol;
 • Mifepriston, Gestrinon.

Gestageny

Podstatou léčby je užívat léky podobné progesteronu. Hlavní funkcí látky je potlačit šíření děložní sliznice. Udělejme si seznam hlavních léků pro hormonální terapii založených na hormonech této série:

 • Duphaston. Dodává se ve formě tablet, které se užívají od 5. do 25. dne menstruačního cyklu.
 • Visanne s endometriózou. 1 celá tableta se užívá každý den. Lék začíná působit poté, co přestane růst endometrium, poté přestanou fungovat vaječníky a přestane menstruace..
 • Organometril. Používá se k prevenci vývoje nových ložisek nemoci, navíc snižuje velikost starých. Je nutné užívat od 14. do 25. dne cyklu, 1 tabletu denně.

Antikoncepční prostředky pro endometriózu (hormonální orální antikoncepce)

Hlavní výhodou hormonálních léků při léčbě endometriózy je, že mohou současně provádět několik úkolů. Kombinovaná perorální antikoncepce se obvykle používá k prevenci těhotenství. Skládají se z kusových estrogenů a gestagenů. Díky nim tělo samo přestane produkovat hormony a endometrium se přestane vyvíjet..

Nejoblíbenější antikoncepční pilulky na endometriózu jsou:

 • Janine;
 • Jess;
 • Dimia;
 • Klayra;
 • Yarina;
 • Diana 35.

Lékař může s pacientkou konzultovat, která antikoncepce je pro ni nejlepší. Pomocí antikoncepčních pilulek se žena zbavuje menstruace a vyrovnává svou hormonální rovnováhu. V tomto ohledu estrogen již neovlivňuje vývoj endometria..

Nehormonální léky

Pouze odborník může pacientovi předepsat správnou metodu léčby. Přesto faktory, jako je bolestivý syndrom, slabost a časté výtoky, nutí pacienta uchýlit se k užívání léků proti bolesti. Můžete zvýraznit seznam základních nástrojů pro zmírnění pocitu těžkosti a zánětu:

 • Ibuprofen;
 • Papaverin;
 • Novigan.

K udržení imunity lze použít následující léky:

 • Retinol;
 • Tokoferol;
 • Cykloferon.

Léčba endometriózy bez hormonů je indikována v následujících případech:

 1. Pacient je alergický na hormonální léky;
 2. Tendence k tromboembolismu a trombóze;
 3. Arteriální hypertenze;
 4. Těžké patologie ledvin a jater;
 5. Cukrovka;
 6. Thyrotoxikóza.

V každém případě by měl výběr nehormonální léčby řešit odborník kvalifikovaný v této oblasti..

Antibakteriální léky

Antibiotika pro endometriózu se užívají v takových případech:

 • Souběžně se základním onemocněním se vyvíjí plísňová infekce;
 • Existují komplikace určitých infekčních onemocnění pohlavních orgánů;
 • Pacient měl dříve zánětlivé patologie.

Ve všech ostatních případech nejsou antibakteriální léky předepsány, protože tento typ léčby může mít za následek velké množství komplikací nebo vedlejších účinků. Antibiotika mají tendenci potlačovat imunitní systém, což přispívá k dalšímu rozvoji endometriózy.

Jaké svíčky lze použít

Jak již vidíte, léky na endometriózu se mohou lišit. Další z nich jsou svíčky. Při endometrióze dělohy se nejčastěji používají následující léky:

 • Diklofenak;
 • Indomethacin;
 • Anusole;
 • Viferon.

Ve většině případů jsou takové léky předepsány, pokud chce pacient dosáhnout maximálního účinku úlevy od bolesti, aniž by užíval analgetika ve velkých dávkách. Používají se také pro adheze. Dávka obvykle závisí na závažnosti stavu. Způsob aplikace je poměrně jednoduchý: čípky se zavádějí do análního průchodu dvakrát denně..

V intermenstruačním období je také normální vaginální výtok, je však třeba věnovat pozornost jeho povaze. Pokud žena zaznamená změnu vůně, barvu bělosti po příští menstruaci, často to naznačuje přítomnost nemoci.