Co je amenorea a jak může být nebezpečná

Pro některé se absence menstruace jeví jako radostná událost, protože hovoří o bezprostředním narození dítěte. Jiné ženy se z toho naopak rozčilují. Ale jen málo lidí si myslí, že dlouhodobá absence menstruace může signalizovat vážné onemocnění reprodukčního systému. Je obtížné nazvat onemocněním nezávislou amenoreu (dlouhodobou nepřítomnost menstruace), je to spíše příznak různých patologií. Co jsou tyto nemoci, jak je lze vyléčit a jak jim lze předcházet??

Co je to menstruace?

Chcete-li odpovědět na výše uvedené otázky, měli byste pochopit povahu vašeho období, zjistit, jaké změny v těle probíhají během „těchto dnů“:

 1. Od okamžiku narození začnou ve vaječnících dozrávat folikuly..
 2. Jsou umístěny ve vaječnících, každý z nich obsahuje vejce.
 3. Během puberty (s nástupem menstruace, která se obvykle vyskytuje ve věku 11-13 let) folikuly prasknou, vajíčko se uvolní do vejcovodů. Tomu se říká ovulace..
 4. Přísně vzato je tělo připraveno na otěhotnění. Pokud nedojde k oplodnění, je vajíčko odstraněno z těla během menstruace..

I když nedojde k těhotenství, absence menstruace nemusí vždy znamenat patologii. Někdy si tělo „odpočine“, ale častější je anovulace, tj. Menstruace bez uvolnění vajíčka z vaječníků. Koncepce dítěte v takové situaci je nemožná, ale jednorázové selhání zpravidla neznamená přítomnost nemoci. Prodloužená absence menstruace jako takové (šest měsíců a více) naznačuje zdravotní problémy, je nutná návštěva lékaře. Pokud vyšetření a léčbu ignorujete, můžete „dokončit hru“ na neplodnost a někdy přeskočit vývoj vážného onemocnění, jako je rakovina.

Podle ICD 10 je kód nemoci 91,0. Patologie je klasifikována jako důsledek změn v těle, které po dlouhou dobu vedou k nepřítomnosti menstruace.

Formy amenorey

V závislosti na příčinách onemocnění, věku pacienta a jeho fyziologických vlastnostech se amenorea tradičně dělí na:

 • Za primární amenoreu se považuje období, kdy se období neobjevilo u dívky mladší 16 let. To zpravidla nepůsobí jako známka patologie, spíše mluví o opožděné pubertě. Na druhou stranu nejsou vyloučeny hormonální poruchy, takže nebude na škodu poradit se s lékařem. To platí zejména v případě, že existují problémy s endokrinním systémem, pacient vede nesprávný životní styl, stejně jako v případech, kdy mladá dáma neustále zažívá silný stres, například v souvislosti se studiem.
 • Sekundární amenorea se umístí, pokud je pacientovi již 16 let nebo měl alespoň jedno období s charakteristickým vaginálním výtokem. V některých případech absence menstruace v sekundární formě onemocnění naznačuje přítomnost patologie. Člověk by však neměl podléhat panice, možná mluvíme o fyziologické amenorei, kterou nelze léčit, nepředstavuje nebezpečí a nakonec projde bez vnějších zásahů. Přečtěte si o tom více v následující části..

V tomto případě by měla být amenorea rozdělena na falešnou a pravdivou:

 1. Falešná amenorea není spojena s patologickými procesy v těle. Vaječníky, hormonální systém a imunita fungují normálně, ale nedochází k žádnému krvavému výtoku. U panen to může být způsobeno příliš hustou panenskou blánou, u pacientů všech kategorií je tato forma amenorey spojena s mechanickou překážkou v pochvě, atypickou formou děložního čípku a silným emočním přetížením.
 2. Pravá amenorea je důsledkem patologie. Může to být jak fyziologické (těhotenství, laktační amenorea, menopauza), tak patologické, tj. Způsobené onemocněním.

Pamatujte, že fyziologická skutečná amenorea nevyžaduje léčbu a nepředstavuje nebezpečí pro život a zdraví pacienta.

Příčiny amenorey

Výše popsaná primární amenorea je vzácná. Obvykle je to kvůli pomalému zrání, ale pokud příčina jevu spočívá v patologii, pak bude diagnóza a léčba téměř stejná jako v případě sekundární formy. Vyskytuje se tedy amenorea:

 • Těhotenství. Toto je nejčastější a nejbezpečnější důvod pro vynechání menstruace. Problém je v tom, že žena ne vždy ví o novém stavu svého těla, takže nejjednodušší diagnostika nebude bolet. Mluvíme o těhotenských testech v lékárně. Pokud testy ukazují negativní výsledek (nedojde k těhotenství), ale jsou přítomny i další příznaky, například nevolnost, zvracení, slabost, časté výkyvy nálady, pak přejděte na ultrazvukové vyšetření, není chyba.
 • Hormonální změny v těle. A opět se vracíme k porodu - normální menstruační cyklus lze obnovit do jednoho roku po narození dítěte, i když nejčastěji se situace vrátí do normálu po 5-6 měsících. Pokud nedošlo k těhotenství a porodu, může dojít k menopauze (menopauze). Ženy se s tímto stavem obvykle seznámí ve věku 50 let nebo i později, v některých případech však k menopauze dochází u 40letých pacientů. Kromě toho se amenorea může vyvinout z nesprávného užívání perorálních kontraceptiv a hormonálních léků..
 • Anorexie. Je smutné, že ženy se obvykle dostávají do stavu extrémního vyčerpání (diety, odmítnutí jíst, aby zhubly). V této situaci je práce téměř všech tělesných systémů narušena, hormony a metabolismus „létají“. Ve výsledku se menstruace zastaví..
 • Onemocnění endokrinního systému. Bez normálního metabolismu je menstruace stěží možná. Pokud štítná žláza trpí nějakým onemocněním a žena žádným způsobem nebojuje s patologií, můžete na své období zapomenout. Naštěstí po ukončení terapeutického kurzu se menstruační cyklus obnoví..
 • Pohlavní choroby. Různé viry „zasáhly“ různé prvky reprodukčního systému, takže nelze pojmenovat běžnou příčinu amenorey způsobenou takovými infekcemi. Po léčbě je práce reprodukčního systému plně obnovena, pokud pacient nevytáhl problém před nástupem smutných komplikací.
 • Onkologická onemocnění. Rakovina samozřejmě není vždy věta, ale způsobí tělu kolosální úder. I když nádor nezasáhl genitálie, metabolismus stále trpí, takže problémy s menstruací jsou běžné, zejména v pozdějších stadiích onemocnění. Kromě toho terapeutická opatření, jako je chirurgický zákrok, chemoterapie a ozařování, mohou způsobit amenoreu..
 • Stres. Způsobují psychogenní amenoreu, způsobují složité poruchy v těle a napaden je také reprodukční systém. Taková amenorea není nebezpečná, jakmile se žena vyrovná s nervovým napětím, menstruační cyklus se vrátí do normálu. Nejradikálnějším opatřením v boji proti tomuto jevu je konzultace s psychologem.
 • Špatné návyky. Pravidelné úlitby nezpůsobují amenoreu, ale závislost (tabák, alkohol, drogy) zaručeně naruší menstruační cyklus. Pokud se žena zastaví včas, problém se vyřeší sám, ale v závažných případech (alkohol nebo drogy se užívají pravidelně roky) se období zastaví navždy (ne ve všech případech, ale poměrně často).
 • Narušení produkce pohlavních hormonů v odpovědných sektorech mozku (hypogonadotropní amenorea). Docela nepříjemná forma nemoci. Komplex důvodů pro jeho výskyt je rozsáhlý:
 1. stres;
 2. porušení stravy;
 3. opojení;
 4. infekce.

To je ale nesmysl ve srovnání s nebezpečnou a bohužel běžnou příčinou - nádorem hypofýzy..

Vezměte prosím na vědomí, že pokud příčinou amenorey u dívky mladší 16 let není závažné onemocnění, ale hormonální změny nebo opožděný sexuální vývoj, neměli byste s tímto problémem bojovat, pacient by měl být jednoduše sledován lékaři a vést zdravý životní styl.

Někdy, když dojde k těhotenství, menstruace přetrvává po dobu dalších 1–2 cyklů. Není to děsivé, nemusíte nic léčit. Pokud menstruace trvá i třetí měsíc, musíte navštívit lékaře..

Diagnostika

Diagnostické úkoly pro amenoreu spočívají v identifikaci příčin dlouhodobé nepřítomnosti menstruace. Vyšetření začíná odběrem anamnézy. Lékař zjistí rysy intimního života pacienta, předchozí onemocnění genitální oblasti a endokrinní systém. Již v této fázi je možné vyvodit první závěry, po kterých se gynekolog (je to ten, kdo zahájí vyšetření) odkáže na další odborníky. V závislosti na primárních diagnostických výsledcích mohou být:

 1. endokrinolog;
 2. venerolog;
 3. onkolog;
 4. neuropatolog;
 5. psychoterapeut.

Lékař by měl v každém případě vyloučit těhotenství v počáteční fázi diagnózy. To platí zejména pro pacienty, kteří nedosáhli věku 16 let: pokud se u takové dívky ukáže, že je „v pozici“, měla by být kontrola jejího stavu zvláštní. Lékař zpravidla předepisuje analýzu hCG (lidský choriový gonadotropin, který se vyrábí pouze u těhotných žen). Poté následuje doporučení pro ultrazvukové vyšetření (ne vždy, ale často).

Další diagnostická opatření jsou předepsána v závislosti na podezření na různé patologie:

 1. obecný krevní test;
 2. krevní test na hormony;
 3. Ultrazvuk různých orgánů, nejčastěji štítné žlázy;
 4. vyšetření na gynekologickém křesle;
 5. analýza vaginálního výtoku, moči a výkalů;
 6. biopsie (pokud existuje podezření na rakovinu);
 7. analýza patogenní mikroflóry, zejména pohlavně přenosných infekcí, jako je syfilis, chlamydie, kapavka (hlavní metody jsou PCR a biopsie).

Zvláště nebezpečná je kapavka, která se vyvíjí během těhotenství. V tomto článku najdete příznaky tohoto onemocnění, způsoby léčby a to, zda existuje šance porodit zdravé dítě.?

Tomografie je předepsána zřídka. Toto opatření se zpravidla uchyluje v případě podezření na onkologii. Po ukončení všech činností lékař stanoví přesnou diagnózu a předepíše léčbu.

Léčba a prevence

Hlavní věcí při léčbě sekundární amenorey je odstranění hlavní příčiny, tj. Základní nemoci. Přesnou terapeutickou strategii předepisuje lékař, ale nemůžete to udělat bez udržení hormonálního systému. K tomu jsou předepsány následující léky:

 • Proginova (stojí asi 500 rublů);
 • Serofen (cena kolísá kolem 600 rublů);
 • Utrozhestan (nejen normalizuje hormonální hladiny, ale také podporuje obnovení funkčnosti vaječníků, stojí kolem 450 rublů);
 • Dyufaston (stojí v průměru 550 rublů, najdete ho levněji);
 • Parlodel (cena nepřesahuje 400 rublů).

Tyto léky jsou zaměřeny na normalizaci produkce estrogenu a prolaktinu (hlavních ženských hormonů). Není možné nezávisle určit průběh léčby, protože léky netvoří základ léčby a nesprávné dávkování pouze poškodí.

Alternativní léčba amenorey je přípustná pouze u zdravotně nezávadných diagnóz. Například, pokud příčina onemocnění spočívá ve snížení úrovně imunitní obrany (bez zvláštních důsledků), můžete si vzít farmaceutické bylinné přípravky. Speciální dieta pro amenoreu je povolena, pouze pokud o tom informuje lékař. Obvykle mluvíme o sexuálně přenosných infekcích, metabolických poruchách nebo rakovině. Dieta pro amenoreu je obvykle následující:

 1. tučné potraviny jsou vyloučeny;
 2. množství solených a uzených produktů je sníženo;
 3. do stravy se přidávají rostlinné potraviny bohaté na vitamíny (zelenina a ovoce);
 4. alkohol je vyloučen;
 5. sladké sycené nápoje jsou nežádoucí.

Kromě toho musíte omezit konzumaci potravin, které mohou způsobit silnou alergickou reakci..

Prevence amenorey je rozsáhlá, protože má mnoho důvodů. Hlavním pravidlem je péče o vaše zdraví:

 1. nemít nechráněný sex;
 2. léčit infekční nemoci včas;
 3. brát vitamíny a jíst více rostlinných potravin;
 4. dodržovat denní rutinu;
 5. odmítnout špatné návyky;
 6. vyhnout se stresovým situacím.

Při prvních známkách amenorey musíte okamžitě podstoupit vyšetření. Čím dříve je léčba zahájena (pokud je to samozřejmě nutné), tím méně negativních důsledků pro tělo bude. Postarejte se o sebe a své blízké!

Můžete také sledovat video, kde vám lékař řekne, co je amenorea a jaké nemoci se mohou objevit, pokud máte menstruaci zpožděnou.

Amenorea - příznaky, diagnostika a léčba

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Příznaky amenorey

Amenorea může být doprovázena řadou klinických příznaků. Jeho klinický obraz nezávisí ani tak na stupni nebo typu amenorey, ale na základním onemocnění, jehož je příznakem.

Příznaky amenorey jsou:

 • nedostatek menstruace;
 • hirsutismus;
 • bolesti dolní části břicha;
 • galaktorea;
 • akné;
 • obezita;
 • metabolická porucha;
 • neplodnost;
 • snížená kostní hustota nebo osteoporóza.

Nedostatek menstruace

Hirsutismus s amenoreou

Bolesti dolní části břicha s amenoreou

Galactorea s amenoreou

Galaktorea je spontánní tok mléka z mléčných žláz. Obvykle se galaktorea objevuje u kojících matek, ale může být také příznakem některých patologických stavů. Galactorea s amenoreou se objeví, když je doprovázena zvýšenou koncentrací hormonu prolaktinu. Ve skutečnosti je to příčina amenorey, protože prolaktin narušuje cyklickou transformaci endometria a snižuje sekreci ženských pohlavních hormonů.
Množství vylučovaného mléka se může lišit - od několika kapek po neustálé hojné vylučování. U většiny pacientů se galaktorea neobjevuje v počátečních stádiích onemocnění nebo je přerušovaná (přerušovaná).

Možnosti průběhu galaktorey s amenoreou jsou:

 • pravidelné vypouštění kapek mléka;
 • vypouštění kapek mléka při stlačení;
 • tryskové vypouštění mléka při stisknutí;
 • spontánní uvolňování mléka ve formě kapek nebo proudu;
 • trvalý tok mléka.
Také galaktorea může být pozorována u mnoha onemocnění různých orgánů a systémů. Tyto patologie mohou přímo ovlivnit sekreci hormonů hypofýzy nebo udržovat zvýšenou koncentraci hormonu v krvi. Galaktorea je nejčastěji projevem hypotyreózy (nedostatek hormonů štítné žlázy), polycystických vaječníků, nedostatečnosti kůry nadledvin nebo chronického selhání ledvin. Užívání některých léků může stimulovat uvolňování prolaktinu s dalším vývojem galaktorey. Ukončení užívání těchto léků nebo snížení jejich dávkování významně snižuje hladinu prolaktinu v krvi.

Léky, které mohou způsobit galaktoreu, jsou:

 • antiemetika - metoklopramid, domperidon;
 • antipsychotika - haloperidol, chlorpromazin, risperidon;
 • hormonální antikoncepční léky;
 • blokátory kalciových kanálů - verapamil, diltiazem.

Akné s amenoreou

Obezita s amenoreou

Přírůstek hmotnosti a další metabolické poruchy jsou zaznamenány ve 30 procentech případů s polycystickými vaječníky a ve více než 50 procentech případů s adrenální amenoreou. Typ obezity závisí na základní příčině onemocnění..

Typy obezity s amenoreou jsou:

 • mozková obezita;
 • hypofýza obezita.
Mozková obezita
U obezity cerebrálního typu je distribuce podkožního tuku nerovnoměrná. Na břiše se ukládá tuk ve formě „zástěry“, na stehnech ve formě kalhotek. Také se zvyšuje tuková tkáň v oblasti ramenního pletence a hrudníku.

Hypofýza obezita
Při obezitě typu hypofýzy dochází ke zvýšení tělesné hmotnosti rovnoměrně.

Obezita je doprovázena dalšími metabolickými poruchami ve formě hypersekrece hormonu kortizolu. To zase vede k vysokému krevnímu tlaku a hyperglykémii. Kůže pacientů je suchá, bledá, s červeným akné na obličeji, na břiše a na stehnech jsou jasně červené pruhy. Na začátku onemocnění je hyperestrogenismus (zvýšená koncentrace estrogenů), který je následně nahrazen hypofunkcí vaječníků a amenoreou. Hypofunkce vaječníků je také doprovázena hypofunkcí štítné žlázy a hypoplastickými změnami v genitáliích. Vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie) u lidí s příznaky, jako je žízeň a časté močení.

Metabolické poruchy

Neplodnost s amenoreou

Procesy, které jsou narušeny v polycystických vaječnících, jsou:

 • růst a zrání folikulů;
 • prasknutí dominantního folikulu;
 • uvolnění vajíčka z folikulu;
 • migrace vajíčka z vaječníku do vejcovodu;
 • oplodnění vajíčka spermatem.
Všechny tyto procesy jsou nezbytné pro proces hnojení. Pokud k jednomu z nich nedojde podle očekávání, nedojde k fúzi vajíčka a spermatu (proces oplodnění). S polycystickým vaječníkem jsou však všechny výše uvedené procesy narušeny, což se stává překážkou požadovaného pojetí. Úplná dezorganizace struktury vaječníků s nahrazením folikulů cystami znemožňuje proces zrání vajíček. Neplodnost je také komplikací rezistentního ovariálního syndromu a ovariálního hypofunkčního syndromu..

U onemocnění štítné žlázy je neplodnost zaznamenána v 8–10 procentech případů. Má to několik důvodů. Takže s hyperfunkcí štítné žlázy (tyreotoxikóza) v důsledku zvýšené koncentrace hormonů štítné žlázy je potlačen ovulační vrchol hormonů. V důsledku toho nedochází k ovulaci, což je důvod neplodnosti. Snížená funkce štítné žlázy také vede k neplodnosti. V tomto případě v důsledku obecného poklesu gonadotropních hormonů klesá produkce ženských pohlavních hormonů. To vede k atrofickým změnám v endometriu (vnitřní vrstvě dělohy), ovariální rezistenci vůči hormonům. Zvýšená i snížená funkce štítné žlázy je tedy charakterizována zhoršenou reprodukční funkcí. Neplodnost a menstruační nepravidelnosti jsou také charakteristické pro tyroiditidu..

Neplodnost a menstruační nepravidelnosti u různých onemocnění štítné žlázy

(snížená funkce štítné žlázy)

Hypertyreóza nebo tyreotoxikóza

Neplodnost je velmi častá.

Častější je potrat.

Většinou amenorea.

Oligomenorea, opsomenorea, amenorea.

Narušení menstruačního cyklu.

Narušení menstruačního cyklu.


Neplodnost může být velmi často důsledkem amenorey dělohy. Důvodem v tomto případě je nemožnost implantace již oplodněného vajíčka do endometria. U děložní amenorey je pozorována endometriální dysfunkce, absence její cyklické transformace nebo sklerotická změna. Například u Ashermanova syndromu existuje řada adhezí v děložní dutině, které zabraňují zavedení vajíčka do slizniční vrstvy endometria. Někdy mohou strukturální změny v děloze chybět. Současně však existuje nekonzistence receptorů pro působení pohlavních hormonů. Výsledkem je, že anatomicky a strukturálně zdravé endometrium je imunní vůči působení pohlavních hormonů. To vede k absenci cyklické transformace, která způsobuje amenoreu a neplodnost geneze dělohy. Je třeba poznamenat, že jak amenorea, tak neplodnost jsou v tomto případě primární.

Osteoporóza s amenoreou

Osteoporóza je patologie, která je doprovázena snížením minerální hustoty kostí. Osteoporóza může být důsledkem fyziologické amenorey (zejména během menopauzy) i patologické. Během menopauzy, kdy absence menstruace není patologií, dochází k vyplavování solí vápníku z kostní tkáně u každé druhé ženy. Taková osteoporóza se také nazývá postmenopauzální; tvoří 85 procent všech případů primární osteoporózy. Důvodem poklesu kostní minerální hustoty je „odstavení“ funkce vaječníků a v důsledku toho snížení produkce estrogenu. Je známo, že estrogeny mají anabolický účinek na kostní tkáň. To znamená, že stimulují procesy „tvorby kostí“. Během jejich nepřítomnosti začínají v kostní tkáni převládat katabolické procesy (procesy destrukce) nad procesy anabolickými (procesy syntézy). Rychlost vývoje osteoporózy určuje závažnost klinického obrazu menopauzy. Těžké případy jsou charakterizovány ztrátou 3 až 10 procent kostní hmoty během prvního roku. Navíc každých 5 žen má zlomeniny obratlů nebo krku stehenní kosti a každých 6 žen má zlomeniny poloměru. Poté se během 2 až 3 let úbytek kostní hmoty zvýší na 15 procent.

Osteoporóza u patologické amenorey má stejnou povahu. Hlavním mechanismem je hypoestrogenismus a související destrukce kostní tkáně. Pokles sekrece estrogenů je pozorován u polycystických vaječníků, hypofunkce vaječníků a dalších patologických stavů.

Diagnóza amenorey

Diagnóza amenorey je primárně založena na pacientových stížnostech, objektivních datech a laboratorních testech. Hlavní stížností pacienta je absence menstruace po dobu delší než 6 měsíců. Kromě toho může žena předložit další potíže, které doplňují klinický obraz amenorey..

Další stížnosti od pacienta s amenoreou jsou:

 • nedobrovolné vypouštění mléka z mléčných žláz (galaktorea);
 • porušení reprodukční formy (neplodnost);
 • přírůstek hmotnosti nebo naopak úbytek hmotnosti;
 • osteoporóza;
 • akné;
 • hojný růst vlasů;
 • vysoký nebo nízký krevní tlak;
 • zvýšené vyčerpání, slabost (s hypofunkcí štítné žlázy);
 • slzavost, zvýšená podrážděnost (s hyperfunkcí štítné žlázy).

Vyšetření pacienta s amenoreou

Lékařské vyšetření často odhalí domněnku o příčinách amenorey, protože každý typ amenorey má své vlastní klinické projevy. V zásadě tyto projevy ovlivňují typ těla, distribuci tukové tkáně, známky virilizace.

Vzhled žen s různými typy amenorey

Typ amenorey

Specifické vlastnosti

Amenorea typu hypotalamus-hypofýza

Ovariální amenorea

Adrenální amenorea

Děložní amenorea

 • specifické rozdělení podkožního tuku - na břicho, ramenní pletenec, obličej;
 • fialová barva obličeje;
 • hyperpigmentace kožních záhybů, loktů;
 • suchá kůže;
 • hypoplázie (zmenšení) mléčných žláz.
 • distribuce podkožního tuku je rovnoměrná;
 • nedostatečný rozvoj primárních a sekundárních sexuálních charakteristik u primární amenorey;
 • akné s polycystickým vaječníkem.
 • obezita také není běžná;
 • nadměrné mužské vlasy;
 • akné;
 • typ mužského těla;
 • redukce mléčných žláz.
 • tělesné změny nejsou charakteristické, obezita nebo metabolické poruchy také nejsou pozorovány;
 • jsou přítomny některé vrozené anomálie dělohy a genitálního traktu, které jsou detekovány během vyšetření pánve.

Amenorea v ICD10

Podle Mezinárodní klasifikace nemocí desáté revize (ICD-10) se rozlišuje několik variant amenorey, z nichž každá má svůj vlastní kód.

Mezi typy amenorey podle ICD-10 patří:

 • primární amenorea - kód N91.0;
 • sekundární amenorea - kód N91.1;
 • amenorea neurčené geneze - kód N91.2.
Integrálním krokem v diagnostice amenorey je laboratorní výzkum. Spočívají v měření hladiny hormonů štítné žlázy, hypofýzy, nadledvin a také hladiny ženských a mužských pohlavních hormonů.

Laboratorní diagnostika amenorey

Typ amenorey

Laboratorní diagnostické parametry

Amenorea hypofýzového původu

Amenorea typu hypotalamus-hypofýza

Ovariální amenorea

Adrenální amenorea

Amenorea s hypofunkcí štítné žlázy

Děložní amenorea

 • pokles koncentrace folikuly stimulujícího hormonu (FGS) a luteinizačního hormonu (LH);
 • pokles koncentrace estrogenu;
 • zvýšení koncentrace androgenů (zejména testosteronu).
 • zvýšená koncentrace prolaktinu;
 • zvýšené hladiny adrenálních androgenů - dihydrotestosteron a kortizol;
 • pokles koncentrace folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu.
 • porušení poměru folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu - zvýšení hormonu LH a snížení FGS;
 • hyperandrogenismus;
 • hyperinzulinémie.
 • hyperandrogenismus se zvýšením jak DHEA (dehydroepiandrosteron), tak DHEA-S (dehydroepiandrosteron sulfát);
 • zvýšená koncentrace adrenokortikotropního hormonu (ACTH).
 • zvýšené vylučování hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH);
 • pokles hormonů štítné žlázy (T3, T4);
 • zvýšení poměru LH a FSH;
 • hypoestrogenismus.
 • hormony v normálních mezích.

Ultrazvuk pro amenoreu

Testy s hormony pro amenoreu

Hormonální testy jsou také důležitým článkem v diagnostice amenorey. Pomáhají identifikovat příčinu amenorey a její úroveň poškození.

Test na dexamethason
Test spočívá v podání určité dávky dexamethasonu, což vede ke snížení DHEA (dehydroepiandrosteron) a DHEA-S (dehydroepiandrosteron sulfát). Pokles androgenů v krvi, který inhibuje uvolňování adrenokortikotropního hormonu, naznačuje adrenální povahu amenorey.
U syndromu polycystických vaječníků se provádějí funkční testy s estrogeny a liberiny. Se zavedením estrogenů do krve je tedy zaznamenán pokles hormonu stimulujícího folikuly. Současně se zavedením liberinů se zvyšuje koncentrace tohoto hormonu, stejně jako koncentrace luteinizačního hormonu. Tyto testy dokazují zachování reverzního hypotalamo-hypofyzárního spojení, což naznačuje, že léze je lokalizována na úrovni vaječníků. Rovněž pro nejpodrobnější studium povahy polycystických vaječníků se provádí cyklické podávání estrogenů a gestagenů. Během první fáze se po dobu 14 dnů vstřikuje 1 mililitr 0,1% roztoku folikulinu nebo estradiolbenzoátu. Během druhé fáze se podává 10 miligramů progesteronu. Toto postupné podávání hormonů napodobuje fáze menstruačního cyklu. 5 dní po dokončení tohoto testu se u ženy rozvine menstruační reakce.

Progesteronový test
Progesteronový test se používá pro diferenciální diagnostiku děložní amenorey. Progesteron se podává intramuskulárně v dávce 10 miligramů denně po dobu jednoho týdne. 2 až 3 dny po poslední injekci má žena menstruační reakci. To hovoří ve prospěch nedostatku progesteronu v těle ženy a normálního fungování dělohy. Pokud se reakce nevyvíjí, hovoří to ve prospěch děložní amenorey. V tomto případě i přes dostatečnou hladinu progesteronu zůstává endometrium dělohy vůči němu imunní. Tento test se také používá k diferenciální diagnostice hyperandrogenismu vaječníků a nadledvin. Za tímto účelem se před vzorkem stanoví koncentrace 17-ketosteroidů (17-KS) v moči. Dále se týden provádí test na progesteron. Pokud po testu poklesne hladina 17-KS o 50 procent nebo více, znamená to ovariální povahu onemocnění.

Regulonův test
Tento typ testu se používá ke stanovení funkčního stavu hypotalamo-hypofyzárního systému. Lék by měl být užíván 21 dní v měsíci po dobu 3 měsíců. Pokud po dokončení testu začala menstruace, znamená to dobré fungování hypotalamo-hypofyzárního systému..

Test choriového gonadotropinu
Provádí se také ke stanovení funkčního stavu vaječníků. Choriový gonadotropin se podává intramuskulárně v dávce 1 500 jednotek (akčních jednotek) od 12 do 14 dnů cyklu (5 dní). Pokud amenorea trvá dlouho, pak se gonadotropin podává bez ohledu na cyklus. U funkčně úplných vaječníků je test doprovázen zvýšením hladiny progesteronu a bazální teploty. U primárně postižených vaječníků není vzorek doprovázen žádnými změnami.

Klomifenový test
Test se také doporučuje pro amenoreu doprovázenou nepřítomností ovulace. Klomifen citrát se předepisuje perorálně 2 tablety denně (100 miligramů), od 5 do 10 dnů cyklu. Za pozitivní test se považuje, když je doprovázen zvýšením koncentrace estradiolu, zvýšením bazální teploty a zvýšením gonadotropinů v krevní plazmě. Pozitivní test na klomifen indikuje zachování hypotalamo-hypofyzárního spojení. Pokud nejsou pozorovány žádné změny, znamená to negativní vzorek..

Parlodelův pokus
Tento typ testu se používá při diferenciální diagnostice funkční hyperprolaktinémie a hyperprolaktinémie způsobené nádorem hypofýzy. Za tímto účelem se hladiny prolaktinu měří na lačný žaludek. Poté pacient užije 2 tablety parlodelu (5 miligramů) perorálně a po 2 hodinách se znovu změří hladina prolaktinu. Pokud se po tomto sníží koncentrace prolaktinu na polovinu nebo více, pak to hovoří ve prospěch hyperprolaktinémie způsobené léky nebo jinými anorganickými důvody. Nádory hypofýzy však nejsou doprovázeny kolísáním hladin prolaktinu a po testu zůstává koncentrace tohoto hormonu beze změny..

Endoskopie pro amenoreu

V diagnostice amenorey se také používají různé endoskopické metody, které pomáhají určit strukturální změny ve vnitřních pohlavních orgánech..

Endoskopické metody používané při diagnostice amenorey jsou:

 • kolposkopie;
 • hysteroskopie;
 • laparoskopie.
Kolposkopie
Jedná se o diagnostickou metodu, která se používá k vyšetření vaginální části dělohy pomocí optického nástroje (kolposkopu). Rozlišujte mezi jednoduchou a rozšířenou kolposkopií. Jednoduchá kolposkopie zkoumá vaginální část dělohy, cervikálního kanálu, pochvy a vnějších genitálií. Současně je věnována pozornost stavu sliznice - jejímu reliéfu, barvě, cévnímu vzoru. Poté přejdou k rozšířené kolposkopii s použitím farmakologických látek. Rozšířená kolposkopie s použitím 3% roztoku kyseliny octové pomáhá identifikovat patologicky změněné oblasti sliznice. Pokud použijete Lugolov roztok, zdravé buňky sliznice získají tmavou barvu a poškozené se rozjasní. Tato metoda rozšířené kolposkopie se nazývá Schillerův test. Metoda je snadno použitelná, a co je nejdůležitější, velmi informativní. Světlé skvrny poškozené sliznice jasně vyniknou na tmavém pozadí.

Hysteroskopie
Hysteroskopie je zlatým standardem v diagnostice různých patologií vnitřních pohlavních orgánů. Je založen na použití zařízení z optických vláken se systémem vzduchových čoček. Prostřednictvím těchto zařízení jsou dodávána různá řešení, která dobře vedou světlo a protahují děložní dutinu. To vše vytváří optimální podmínky pro vizualizaci vnitřního prostředí dělohy. Často se používá izotonický roztok chloridu sodného nebo 10% roztok dextrózy. Je méně pravděpodobné, že způsobí různé komplikace (alergické, nouzový syndrom) než jiné léky. Současně se při provádění hysteroskopie pořizují fotografie nebo videa.

Laparoskopie
Laparoskopie je také všestrannou metodou při diagnostice různých příčin amenorey. Stanoví vyšetření pánevních orgánů, zejména dělohy a jejích přídavků pomocí optických nástrojů. Tato zařízení se zavádějí do břišní dutiny malými řezy v břiše. Poté pomocí systému čoček lékař provádějící laparoskopii vizualizuje vnější stav dělohy, vejcovodů a vaječníků. U polycystických vaječníků jsou tedy vaječníky zvětšeny o 2–3krát a jsou pokryty hustou perleťově zbarvenou skořápkou.

Zásady léčby amenorey

Femoston, duphaston a další léky při léčbě amenorey

Výběr léků na amenoreu závisí na jejím typu a na přítomnosti dalších patologických stavů. Při hyperprolaktinemii se používají léky, které stimulují dopaminové receptory. K tomuto účelu se používá bromokriptin, jehož dávka se volí postupně. Zpočátku se předepisuje půl tablety denně s jídlem. Poté se každé dva dny dávka zdvojnásobí a zvýší se na 4 tablety denně. Zvyšování dávky se provádí pod přísnou kontrolou hladiny prolaktinu v krvi. Po obnovení menstruačního cyklu se dávka bromokriptinu sníží na jednu tabletu denně. Při této dávce léčba pokračuje dalších 6 až 8 měsíců. Účinnost této metody je 80 - 90 procent. K obnovení spojení hypofýza-vaječníky (nebo k vytvoření tohoto spojení, pokud jde o primární amenoreu) se doporučují hormonální přípravky, které jsou předepsány v cyklech. Nejčastěji jsou léky předepisovány po dobu 2 až 3 měsíců, po nichž následuje tříměsíční pauza.

Pokud je druhá fáze menstruačního cyklu nedostatečná, je navíc předepsán klomifen, který stimuluje ovulaci. Léčba je účinná při neplodnosti, která je doprovázena nedostatkem ovulace. Analogy bromokriptinu jsou norprolac, dostinex. Předepisují se 1 miligram denně po dobu 3 až 4 měsíců.
Klomifen je také účinný při syndromu polycystických vaječníků. Je mu předepsáno 100 miligramů denně, od 5. do 10. dne. V tomto případě je ovulace obnovena ve 40 - 70 procentech případů a těhotenství u dříve neplodných žen nastává ve 20 - 30 procentech případů. Analogy klomifenu jsou pergonální, humegon. Obnova menstruačního cyklu u žen s ovariální amenoreou se provádí pomocí kombinované perorální hormonální antikoncepce.

Kombinované perorální antikoncepce (COC) používané při léčbě amenorey jsou:

 • Diana;
 • androkur;
 • femoston;
 • Janine;
 • yarina.
Femoston je kombinovaný přípravek obsahující estradiol a dydrogesteron. Předepisuje se jako tableta denně po dobu 28 dnů. Během prvních 14 dnů cyklu je předepsána 1 růžová tableta (označená v balení číslem „1“) bez ohledu na jídlo. Ve zbývajících 14 dnech (od 15 do 28 dnů) je předepsána jedna žlutá tableta (v balení pod číslem „2“), také uvnitř a bez ohledu na příjem potravy. Nejčastěji je femoston kombinován s jmenováním ráno nebo estrogelu.

Utrozhestan je předepsán 200 miligramů od 15 do 25 dnů po dobu 2 až 3 měsíců za sebou. Užívání femostonu je nejčastěji doprovázeno vedlejšími účinky, jako jsou bolesti břicha, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy.

Duphaston je lék obsahující gestageny, a proto je předepsán pro amenoreu během menopauzy. Doporučuje se užívat 10 miligramů dyufastonu dvakrát denně, od 11 do 25 dnů menstruačního cyklu. Minimální doba léčby je 6 měsíců.

Alternativní léčba amenorey (absence menstruace)

Amenorea je rozdělena do dvou hlavních skupin: primární a sekundární forma.

Primární amenorea je vzácný stav. Je určena absencí menstruace po dosažení věku 14 let, doprovázenou absencí sekundárních sexuálních charakteristik nebo absencí menstruace u 16letých dívek, s rozvojem sekundárních sexuálních charakteristik: zvětšení prsou, vzhled vlasů v oblasti ohanbí (oblast trojúhelníku), v podpaží nebo na chodidla.

U primární amenorey nevede bylinná léčba k menstruaci, protože v endokrinním systému jsou velmi závažné poruchy.

Sekundární amenorea je definována jako absence menstruace po tři po sobě jdoucí menstruace. Toto je nejběžnější forma.

Existuje řada důvodů, které mohou vyvolat amenoreu:

 • Nedostatek stopových prvků, makroživin, vitamínů, esenciálních (nenahraditelných) aminokyselin, esenciálních mastných kyselin;
 • Poruchy tolerance glukózy (hyperinzulinémie, cukrovka, pre-diabetické stavy);
 • Obezita nebo malé množství tělesného tuku;
 • Polycystický syndrom;
 • Stres;
 • Nádory hypofýzy;
 • Poruchy normální funkce štítné žlázy;
 • Premenopauza a menopauza.

Výživa jako způsob normalizace menstruačního cyklu

Velmi důležité minerály pro normální fungování vaječníků jsou:

 • Žehlička;
 • Vitamin "C" (tento vitamin přispívá k normální absorpci železa, proto je velmi důležité konzumovat potraviny bohaté na železo a také vitamin "C");
 • Vitamíny skupiny B;
 • Nenasycené mastné kyseliny (nejdůležitější je v tomto ohledu omega-3);
 • Cholesterol (je nutný jako prekurzor syntézy pohlavních hormonů).

Musíte omezit používání beztukových potravin.

Chcete-li získat potřebné množství cholesterolu, musíte použít zdravé zdroje: vejce, kravský olej, plnotučné mléčné výrobky. Ale nepoužívejte tyto produkty nadměrně..

Zinek je jedním z nejdůležitějších minerálů odpovědných za udržování normální hladiny estrogenu, progesteronu a testosteronu. Ženské tělo potřebuje určité množství zinku k produkci zralých vajíček připravených k oplodnění..

Nejbohatším zdrojem zinku jsou ústřice, dýňová semínka a sezamová semínka. Dalšími zdroji zinku jsou zrna, pšeničné klíčky, maso, humr, slávky, ovoce, zelenina, tmavá čokoláda, špenát, houby, ořechy.

Stres a amenorea

Když je člověk ve stresu, syntetizuje se v jeho těle kortizol a adrenalin. Ovlivňují také normální sekreci pohlavních hormonů, vedou k nesprávné funkci štítné žlázy a nadledvin. A pokud zvládnete stres, můžete výrazně zlepšit funkci těchto žláz..

Obezita a podváha vedou k anovulaci

Pro obezitu je charakteristické příliš mnoho tukových buněk (adipocytů), které produkují příliš mnoho estrogenu. A hyperestrogenemie je jednou z hlavních příčin menstruačních nepravidelností. Ženy s podváhou mají příliš málo tukových buněk, které nedokážou poskytnout nezbytné množství estrogenu potřebné pro úplné zrání vajíčka.

Čínská angelica s amenoreou

Také známý jako „Angelica sinensis“ nebo „Dong Quai“. Nejčastěji se používá k léčbě doprovodných příznaků menopauzy.

Angelica Chinese - má řadu pozitivních účinků na tělo: snižuje emoční stres, zlepšuje funkci pohlavních žláz, což vede k normalizaci koncentrace estrogenu a progesteronu, má antispasmodický účinek a může snížit vysoký krevní tlak. Současně s těmito účinky zlepšuje funkci děložních svalů zlepšením průtoku kyslíku. Dalším příznivým účinkem je kontrola anemického syndromu. To vše díky železu obsaženému v „čínské Angelice“.

Kořen "Black Cohosh" pro amenoreu

Tato bylina je také známá jako „Cimicifuga Racemosa“ nebo „Actaea Racemosa“. Podle některých bylinkářů může způsobit menstruační krvácení. Tato vlastnost je způsobena obsaženými fytoestrogeny, které přirozeně regulují menstruační cyklus u žen..

Jiní autoři tvrdí, že tato bylina může vést k rychlejší regeneraci výstelky dělohy díky obsahu tříslovin, které jsou známé svým adstringentním účinkem. Používá se také na bolestivá období. Má schopnost snižovat nežádoucí účinky menopauzy (noční pocení, návaly horka).

Manžeta

Nazývá se také „Rosyatnik“, „Poplaris“ a latinsky „Alchemilla vulgaris“. Věděli o této trávě už ve starověku. Hlavními léky k léčbě amenorey byly řebříček obecný, kopřivka a manžeta. Předpokládá se, že manžeta stimuluje ovulaci a reguluje produkci hormonů žlutého tělíska. Alchemilla vulgaris se nejčastěji používá jako tinktura.

Psí kopřiva

Tato bylina má jiná jména: matka, srdcovka. V latině „Leonurus Cardiaca L“, což znamená „lví ocas“. Tato bylina stimuluje tón dělohy, což vytváří příznivé prostředí pro menstruaci..

Mezi další příznivé účinky konzumace kopřivy patří snížení krevního tlaku, snížení otoků a zmírnění příznaků spojených s předmenstruačními obdobími. Tyto příznivé účinky jsou spojeny s alkaloidy (cholin, stachydrin, leonurin) a flavonoidy (kvercetin, rutin).

Fuchsie

V latině se této bylině říká „Fuchsia Hybrida“. Tato rostlina se velmi často používá jako dekorace v domácnostech. Díky svému bohatému obsahu rostlinných hormonů - giberelinů se často používá jako alternativní bylinný prostředek proti menstruačním potížím a neplodnosti. Nejčastěji se používají jeho nadzemní části. Tato rostlina se snadno pěstuje v zemi nebo doma v květináči..

Kořen shatavari pro amenoreu

Shatavari je známý pod latinským názvem „Asparagus racemosus“. Kořen shatavari má schopnost regulovat hladinu estrogenu, což vede k normálnímu menstruačnímu cyklu normalizací folikulární fáze. Je také známý svými adaptogenními vlastnostmi a zvýšenou obranyschopností těla. Doporučuje se také pro neplodnost vyvolanou stresem.

Bílá pivoňka

V latině „Paeonia Officinalis“. Tato bylina se velmi často používá pro amenoreu. Zvyšuje průtok krve do reprodukčních orgánů, zlepšuje jejich trofismus. Kromě toho má antispasmodické a analgetické účinky, proto se často používá při bolestivých menstruačních cyklech (dysmenorea) a také při bolestech břicha během premenstruačního syndromu..

Bílý řebříček

Velmi slavná bylina, která roste ve všech oblastech Ruska. Častěji se používá k léčbě problémů s ledvinami. Kromě diuretického účinku má tato bylina také tonizující účinek na svaly dělohy. To vše vytváří příznivé podmínky pro prasknutí cév funkční vrstvy endometria (povrchnější část sliznice dělohy, která během menstruace vypadne) a způsobuje menstruační krvácení.

Tribulus se plazí s amenoreou

Chemické složení této byliny je různé. Obsahuje: spirostanové saponiny, sapogenin diosgenin, beta-sitosterol a kampesterol, hyogenin a chlorogenin, astragalin, tribulozid, alkaloidy. Tato bylina se doporučuje ke stimulaci ovulace. Existují studie, které tvrdí, že jsou 67% účinné při vyvolání ovulace.

Tribulus by měl být užíván od 5. do 14. dne menstruačního cyklu v dávce 300-400 miligramů denně. Účinek nastává po 3 měsících užívání byliny, ale může nastat již v prvním měsíci. Většina zdrojů doporučuje užívat 600 miligramů denně, zatímco to doporučují užívat po jídle, protože dráždí žaludeční výstelku. Většina zdrojů uvádí vyšší dávku 600 mg denně, ale doporučuje se užívat ji po jídle, protože dráždí sliznici žaludku..

Pokud chcete vzít "kotvy plíživé" ve formě odvaru, pak můžete použít následující recept: 5 polévkových lžiček bylin nebo 3 čajové sáčky se zalijí 1 litrem horké vody, umístí se na sporák (30 minut). Poté se směs filtruje a přidá se k 1 litru vody. Po 24 hodinách infuze v chladničce se bujón odebírá následujícím způsobem: první den 3krát 3 lžíce, druhý den 3krát 4 lžíce. Od třetího dne se vývar užívá 5 lžící, 3krát denně po jídle.

Nejznámější bylinná kombinace, který spouští menstruační cyklus, se skládá z následujících 5 bylin: lékořice, šalvěj, jetel červený, chmel, verbena. Tyto byliny obsahují fytoestrogeny, které stimulují ovulaci a stimulují zrání vajíčka.

Pravidelná ovulace je jednou z nejdůležitějších podmínek pro normalizaci menstruačního cyklu. A byliny se zavádějí v první fázi stimulující folikuly menstruačního cyklu - od 1. do 14. dne. Tyto bylinky by se neměly používat na rakovinu prsu, myomy nebo jiné stavy, které zahrnují zvýšenou hladinu estrogenu v krvi..

Jak vyléčit amenoreu

Doba čtení: min.

 1. Jak vyléčit amenoreu
 2. Průzkum
 3. Doplňky pro amenoreu
 4. Ovariamin
 5. Divigel
 6. Ovarium compositum
 7. Progesteron

Pokud je ženě diagnostikována amenorea, první otázka, která ji zajímá, je, jak s amenoreou zacházet a co se stane, pokud se s amenoreou neléčí? Pokusíme se na všechny tyto otázky odpovědět..

Jaké je tedy nebezpečí amenorey? Mnoho žen, které se potýkají s absencí menstruace během těhotenství, laktace, menopauzy a před nástupem menarche v dospívání, chápe, že se jedná o přirozené fyziologické procesy, které nevyžadují léčbu a nepoškozují zdraví. Pokud se však menstruace zastaví v jiném období života s vyloučením výše uvedených důvodů, musíte pochopit, že amenorea je příznakem jedné z nemocí ženského těla, které je třeba identifikovat a léčit. Samotná amenorea s sebou nese nejen nepřítomnost těhotenství, tj. Neplodnost, ale je také nebezpečná pro vznik rakoviny, srdečních chorob a cukrovky. Amenorea se může objevit ve věku 40 let v důsledku vyčerpání nebo odstranění vaječníků.

Co dělat, pokud je amenorea primární, to znamená, že u dívky nebo ženy, když dosáhne věku 4 let bez známek sexuálního vývoje, nebo po dosažení věku 16 let se známkami sexuálního vývoje, vůbec nebyla menstruace. Nejprve by měl být hlavní důvod jeho absence identifikován diagnostikou na základě laboratorních testů, karyotypizace a řady dalších instrumentálních vyšetření. V některých případech je vývoj primární amenorey spojen s patologií vývoje pohlavních orgánů a vyžaduje pouze chirurgickou léčbu. Téměř vždy s ní se hormonální substituční léčba používá v kombinaci s fyzioterapeutickými metodami léčby. Menstruace po amenorei primární povahy a její hormonální příčině nastává po jmenování vhodné léčby.

A pokud je sexuální vývoj pomalý, je nutné provádět doplňkovou výživu, vyváženou a vysoce kalorickou, obohacenou a obohacenou o bílkoviny a tuky. Z života dívky je nutné vyloučit sportovní profesionální činnosti a dopad stresových situací a psychické přepětí.

Co dělat se sekundární amenoreou? Zde je odpověď nejednoznačná, protože důvody jejího vývoje jsou poměrně rozmanité. Pokusíme se je rozebrat samostatně. Pokud se tedy amenorea vyvinula na pozadí anorexie, je v tomto případě prokázáno, že eliminuje těžké hladovění a podvýživu vyváženou a kalorickou stravou, aby normalizovala fyzickou aktivitu. Je možné užívat kombinované nízké dávky perorálních kontraceptiv k regulaci cyklických procesů ve vaječnících a děloze. Pokud se amenorea objeví na pozadí onemocnění polycystických vaječníků, pak jedinou léčbou je chirurgický zákrok, pokud je to možné, laparoskopicky, aby se v budoucnu snížilo trauma a rozvoj adhezivního onemocnění. Účelem operace je odstranit patologické formace vaječníků, fenestrovat je další hormonální léčbou k obnovení reprodukční funkce ženy..

Pokud je příčinou sekundární amenorey hyperprolaktinemie, je indikováno podávání léků zahrnutých do skupiny agonistů dopaminu a blokování produkce prolaktinu buňkami přední hypofýzy..

Co dělat, je amenorea nebezpečná? Ano, v závislosti na příčině zvolí léčbu pouze lékař, ale mnoho amenorey lze vyléčit bez použití hormonů. Vzhledem k tomu, že vývoj sekundární amenorey je ve většině případů spojen se zánětlivými procesy, výživou a stresem na těle, je často zapotřebí pouze protizánětlivá léčba k jejich obnovení nebo k eliminaci účinků nepříznivých faktorů na tělo. Mezi ně patří především užívání různých diet vedoucích k dramatickému úbytku hmotnosti, až kachexii, obezitě, vystavení stresovým situacím, bolestem hlavy s amenoreou, negativním emocím. V tomto případě eliminace všech těchto faktorů, léčba lidovými léky a psychoterapeutická sezení obnoví cyklus během několika cyklů. Nemělo by se zapomínat, že dietu a pohybový režim by měl zvolit pouze lékař; samoléčba se nedoporučuje kvůli výskytu komplikací a nevratných procesů v reprodukčních orgánech. A samozřejmě by měl být postoj ženy k obnovení tělesné hmotnosti pozitivní, protože právě její emoční nálada je klíčem k úspěšné léčbě a obnovení menstruace..

Co pít s amenoreou poradí pouze lékař po úplném vyšetření. Velmi často se používají infuze a odvar z bylin (manžeta, petržel, kozlík lékařský, matka, vlaštovičník a další) nebo bylinné přípravky (heřmánek a tymián, pastýřská kabelka s křídlatkou ptačí, kořen lékořice a kopřiva), které je třeba pít na doporučení lékaře s výběrem dávky a trvání léčby. Tyto metody ve většině případů vedou k výskytu menstruace, ale nejsou schopny vyléčit a obnovit cyklus, proto se spolu s lidovými léky často používá hormonální terapie a fyzioterapie..

Eleuterokok je široce používán mezi fytopreparáty na amenoreu. Mezi adolescenty se velmi často používá jako bylinný přípravek k posílení imunitního systému, protože adolescentní amenorea je často spojována s účinky různých psychogenních faktorů - stresu, psychického a fyzického stresu na tělo adolescenta. Patří mezi komplexy vitamínů a minerálů a adaptogeny přírodní povahy a zvyšuje odolnost těla vůči jakýmkoli vnějším nepříznivým faktorům prostředí.

Vyšetření na amenoreu

Vyšetření na amenoreu by mělo začít vyloučením těhotenství u ženy v reprodukčním věku. Za tímto účelem je všem ženám, které konzultovaly lékaře bez menstruace po více než jeden cyklus, proveden krevní test na B - hCG. U primární amenorey by mělo být provedeno vyšetření, aby se vyloučily vrozené anomálie reprodukčního systému, laboratorní studie hormonálního pozadí a vyloučení chromozomálních abnormalit..

Sekundární amenorea - její vyšetření je především zaměřeno na vyloučení těhotenství a stanovení úrovně poškození, posouzení anamnézy (první menstruace, menstruační a reprodukční funkce, přítomnost chirurgických zákroků, virilizace, známky galaktorey, tělesná hmotnost, užívání léků), ultrazvuk může vyloučit vývojové vady. Hormonální studie ženské krve vám umožňuje určit úroveň poškození a určit typ amenorey. Z tohoto důvodu jsou zkoumány následující hormony: FSH, LH, testosteron, prolaktin a estriol. Někdy je nutné zkontrolovat funkci dalších žláz s vnitřní sekrecí - štítné žlázy a nadledvin, které mohou také způsobit amenoreu v reprodukčním období.

Doplňky pro amenoreu

Doplňky stravy jsou biologicky aktivní přísady, které se v gynekologii často používají k úpravě syntézy a výměny pohlavních steroidů. Hlavní metodou léčby je hormonální léčba amenorey, má však vedlejší účinky a kontraindikace a ženy ji často odmítají. Pokud tedy jde o počáteční fázi onemocnění, je možné předepsat bylinné přípravky, které jsou součástí doplňků stravy. Za tímto účelem je indikován příjem bylinných hormonálních přípravků nebo hormonálních prekurzorů, mezi nimiž zaujímají přední místo multifloral horolezec, jam, černý koš, mořské řasy, jetel, kopřiva a vojtěška.

Doplňky stravy pro amenoreu mají dobrý terapeutický účinek a jsou uznávány u nás - Eve Ker, Time Factor, Melilotin. Používají se v kombinaci s homeopatickými léky a kyselinou listovou k posílení imunitního systému. Pokud je v těle zjištěn nedostatek minerálů, mají pozitivní účinek také doplňky stravy v kombinaci s jinými způsoby léčby..

Amenorea - doplněk stravy má korekční účinek na fungování pohlavních žláz, chrání před rozvojem osteoporózy - hypoestrogenního stavu, reguluje hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá předcházet usazování aterosklerotických plaků a normalizovat krevní tlak.

Ovariamin

V poslední době si droga ovariamin získala velkou popularitu pro amenoreu, recenze jsou téměř vždy pozitivní. Je klasifikován jako lék s estrogenním účinkem a pozitivním účinkem na vaječníky v reprodukčním období. Jeho působení je založeno na poklesu gonadotropinů, protože vedou k narušení cyklu a přispívají k normalizaci jejich funkčního stavu během zánětu.

Droga ovariamin - recenze, amenorea a další hormonální poruchy jsou upraveny tím, že ji užíváte 1-3 tablety 3x denně po jídle po dobu 2 týdnů, ale někdy je průběh léčby jiný, protože pouze lékař může zvolit správnou dávku a léčebný režim. Nejlépe se používá v první polovině cyklu. Vzhledem k tomu, že lék sestává z bílkovin a bílkovin z tkání skotu, pak patří k homeopatickým přípravkům, které neobsahují hormony, ale to ženám neumožňuje používat je samostatně v případě porušení. Samotný lék nejen obnovuje funkci vaječníků, pomáhá snižovat aktivitu hypofýzy, což vede ke snížení FSH a zvýšení estrogenu, a výsledkem bude růst folikulů a vzhled ovulace, který je nezbytný pro nástup těhotenství.

Jak vrátit menstruaci s amenoreou: divigel s amenoreou

Divigel - je jedním z estrogenních léků, podobně jako přírodní estradiol, produkovaný v ženském těle vaječníky od období menarche do menopauzy.

Divigel pro amenoreu se používá v primární i sekundární formě. Pokud má dívka primární amenoreu, která vyžaduje estrogenovou substituční terapii, měl by se v případě nedostatečné puberty použít 0,1% roztok oleje, 1–2 mg každý den po dobu jednoho roku nebo dokud se velikost dělohy nestane normální s dalším užíváním progesteronů.

Divigel - amenorea sekundární formy znamená jeho použití v dávce 1 mg každý den po dobu 2 týdnů s další léčbou progesteronovými léky po dobu 6-8 dnů. Někdy se léčba opakuje, pokud není dosaženo požadovaného účinku.

Pokud má žena endokrinní poruchy funkce vaječníků a opožděný sexuální vývoj u dospívajících dívek, pak se estrogeny široce používají. Mezi nimi je nejběžnější a dobře snášen Divigel, který se vyrábí nejen ve formě tablet, ale také ve formě transdermálního gelu, nosního spreje, olejového roztoku..

Ovarium Compositum pro amenoreu

Ovarium Compositum s amenoreou má pozitivní účinek nejen díky svým složkám, které jsou vyráběny a spojovány striktně podle konkrétní metody. Tento homeopatický přípravek má díky své jedinečnosti a schopnostem nejen hormonální účinek na tělo ženy, ale má také regenerační a normalizační účinek na metabolismus. Zahrnuje obyčejnou aquilegii, která se používá pro amenoreu s dosažením pozitivních výsledků při obnově cyklických procesů.

U žen během menopauzy je rozšířený hormonální lék climonorm, který zahrnuje levonorgestrel a estradiol v cyklických dávkách charakteristických pro normální menstruační cyklus. Proto je při správné aplikaci napodoben proces příjmu hormonů v cyklickém režimu, což vám umožňuje obnovit nejen menstruační cyklus, ale také cyklické procesy. Jak užívat climonorm s amenoreou je zajímavé pro všechny ženy, protože jeho nesprávné použití vede k řadě komplikací a rozvoji nežádoucích účinků. Balení obsahuje 21 tablet, každá očíslovaná, měli byste začít s amenoreou v kterýkoli den a po dobu 21 dní striktně ve stejnou dobu a poté si dát týdenní přestávku. Na samém začátku užívání je nutné vyloučit přítomnost těhotenství, a pokud dojde k vynechání jedné z pilulek, vyžaduje to její brzké přijetí.

Progesteron pro amenoreu

Progesteron pro amenoreu se používá s nedostatečnou funkcí vaječníků, které jej neprodukují v požadovaném množství k normalizaci a stabilizaci menstruačního cyklu. To vede k rozvoji amenorey..

Téměř ve všech případech, bez ohledu na formu amenorey, žena potřebuje hormonální substituční terapii.

Progesteron u sekundární amenorey je indikován, když je 2. fáze cyklu nedostatečná, což vede k amenorei na pozadí hyperestrogenismu. Za tímto účelem se syntetické analogy progesteronu běžně používají v 11. fázi cyklu nebo COC s 21denním cyklem. Existují různé formy jejich uvolňování: jsou to tabletové formy, retardované formy, gely pro vnější použití, vaginální čípky nebo tablety, stejně jako injekční formy. Dyufaston ve formě tablet se rozšířil, který se používá od 14. do 25. dne po dobu půl roku a když dojde k těhotenství, neměli byste jej přestat užívat, ale musíte jej užívat po dobu 5 týdnů alespoň pod dohledem lékaře.

Velmi často dochází k amenorei s nedostatečnou produkcí progesteronu, proto nedochází k menstruaci, protože nedochází k cyklickým a proliferativním procesům v reprodukčních orgánech. Po úplném vyšetření a vyloučení stavů vyžadujících chirurgickou léčbu se k vyvolání menstruace používají injekce progesteronu. Nejprve je indikována léčba estrogeny, s jejichž použitím dochází k proliferaci endometria, následované intramuskulárním zavedením progesteronu v dávce 5 mg každý den nebo 10 mg každý druhý den 6-8krát.

Paracetamol je populární lék na léčbu příznaků rychle se rozvíjející infekce nachlazení. Je nepostradatelným pomocníkem v případě hypertermie těla mimo rozsah, kdy ukazatel teploty překročil 38,5 stupňů těla.