Dos a nedělejte menstruaci

Menstruace je nedílnou součástí života dívky, která se poprvé setkala s menarchií v mladém věku.

Příbuzní staré generace varují, že v kritických dnech je lepší nenosit přiléhavé bílé věci, nekoupat se, vyhýbat se intimitě s mužem. To nezastaví moderní ženy, protože současné hygienické výrobky jsou pohodlné a neviditelné..

Pravidelné krvácení je však pro tělo stresující a aby se pro něj nevytvářely další zátěže, je nutné jasně vědět, co lze a co nelze udělat v době, kdy dojde k menstruaci.

Co by žena neměla dělat během menstruace: názor lékařů

V době menstruace gynekologové doporučují omezit svou činnost, protože v procesu odmítnutí vnitřní vrstvy dělohy se děložní čípek otevírá a bolest se vyskytuje v dolní části břicha, v dolní části zad, v mléčných žlázách. Pocit nevolnosti znepokojuje ženy v předvečer menstruace a přetrvává první 1 - 2 dny od začátku krvácení. Postupně objem výboje klesá.

Abyste nezhoršili své celkové zdraví, měli byste dodržovat některá pravidla. Není možné plně předvídat všechny každodenní situace, musíte jen pochopit, co nelze během menstruace udělat, a řídit se lékařskými doporučeními.

Uvedeme, co konkrétně by se nemělo dělat s menstruačním krvácením, a podrobně zvážíme každou situaci:

 • Vezměte horké koupele.
 • Cvičte tvrdě v tělocvičně.
 • Zvedat závaží.
 • Dělat operace.
 • Vypijte nějaký lék.
 • Plavat v otevřených vodních plochách a bazénech.
 • Pijte alkohol a některá jídla.
 • Loupání a tetování.
 • Nechráněný sex.
 • Porušení pravidel osobní hygieny.

Vodní postupy

Posílení osobní hygieny v kritických dnech je důležitým okamžikem v péči o tělo. Nezapomeňte však, že horká voda pomáhá dilatovat krevní cévy, zrychlovat krevní oběh a zvyšovat množství krvavých výtoků. Užívání horké lázně během menstruace nevyhnutelně vede k děložnímu krvácení. Vany a sauny se nedoporučují ze stejného důvodu..

Pokud jde o plavání v moři, řece, jezeře, během menstruace patogenní mikroorganismy, které žijí ve vodě, snadno proniknou otevřeným děložním hrdlem. Riziko infekce vnitřních pohlavních orgánů se zvyšuje. Pokud se dívka rozhodne plavat s tamponem, nezapomeňte, že výrobek by měl být měněn každých 4 až 6 hodin..

Plavání v bazénu by bylo prospěšné pro tělo během menstruace, ne-li pro teplotu vody. Pobyt ve studené vodě v kritických dnech je nebezpečný pro rozvoj zánětlivého procesu. Kromě toho je problém návštěvy bazénu spojen s možností infekce genitálií a výskytem nepříjemných situací v důsledku intenzity krvácení. Je tedy lepší vodní procedury odložit na veřejných místech..

Pokud máte menstruaci, nemůžete mít úplné lékařské vyšetření, ale můžete podstoupit krevní test na hormony. Další testy budou zkresleny hormonálním výkyvem.

Tělesné cvičení

Odpověď na otázku, zda je možné sportovat během menstruace, nemůže být negativní a kategorická.

Mírné cvičení sníží bolest a neovlivní kvalitu vašeho cvičení. Pokud jsou kritické dny problematické, je vhodné upustit od cvičení nebo si vzít antikoncepční pilulky (například se blíží soutěž a je třeba posunout nástup krvácení).

Pokud je fyziologické nepohodlí mírné a nezasahuje do sportovních koníčků, můžete cvičit doma a jít do posilovny. Je jen důležité si uvědomit, která cvičení nelze provádět během menstruace:

 1. Zvednutí dolní části těla nad hlavu (v této poloze krev vstupuje do vejcovodů a vaječníků, stagnuje a vyvolává rozvoj endometriózy).
 2. Napájení (intenzivní krvácení).
 3. Kroutící se (bolest se zhoršuje).
 4. Houpačka (cvičení urychluje odtok krvavého výtoku).

Během menstruace se doporučuje provádět jednoduchá sportovní cvičení, relaxační gymnastiku a cvičení jógy.

Chirurgický zákrok

Menstruační proces zhoršuje kvalitu srážení krve. Proč je nemožné provést operaci během menstruace, je zřejmé, protože invazivní zásah v dnešní době přináší komplikace, pokud jde o vnitřní krvácení. U operovaných pacientů se rehabilitační období zvyšuje, dochází k otokům a krvácení.

Aby se zabránilo nepříznivým následkům, lékař při plánování operace zjistí vlastnosti cyklu, aby odložil léčbu v příznivé dny. Pokud je však nutná urgentní operace, menstruaci se nevěnuje pozornost..

Léky

Žena, která má menstruaci, by neměla užívat léky a bylinné přípravky, které přispívají ke kontrakci dělohy a zvýšenému krvácení. Tinktura boru dělohy může narušit pravidelnost cyklu a zvýšit objem menstruačního toku.

Z léků v kritických dnech je nebezpečné užívat přípravky s kyselinou acetylsalicylovou. Dokonce i obyčejný aspirin a analgin zvyšují průtok krve a prodlužují menstruaci. K odstranění silné bolesti břicha je lepší užívat léky s paracetamolem.

Mohu s menstruací jít do kostela? Odpověď závisí na stupni religiozity ženy. Za starých časů byly dívky s krvácením považovány za nečisté a nebylo jim dovoleno vstoupit do chrámu. Nyní díky moderním hygienickým prostředkům výboj neznečištění oblečení a zůstává neviditelný pro zvědavé oči..

Výživa

Mnoho žen má bolestivou menstruaci, ani si neuvědomuje, že viníkem je podvýživa a nemoci trávicího systému. Nafukování, gastritida, kolitida a další patologické stavy jsou kdykoli nepříjemné, ale pokud víte, co byste během menstruace neměli jíst, můžete se snadno vyhnout nepohodlí.

Seznam zakázaných potravin zahrnuje:

 • Kyselé okurky.
 • Fast Food.
 • Grapefruit.
 • Tlusté maso.
 • Horké koření.
 • Uzené maso.
 • Granát.
 • Čokoláda.
 • Rajčata.
 • Máslo.
 • Silný čaj, káva.
 • Petržel.
 • Tučné mléko.
 • Sycené nápoje.
 • Hojnost sladkostí.

Během menstruace by to ale neměla být hubená strava. Pro plnohodnotnou práci potřebuje tělo 500 - 1000 g zeleniny a ovoce denně. Během dne by žena měla mít mezi sebou 3 hlavní jídla a 2 občerstvení.

S menstruací je užitečné jíst libové maso, ryby, drůbež, obiloviny, celozrnné výrobky a komplexní sacharidy. Můžete pít fermentované pečené mléko, kefír, džusy, čistou vodu, zelený čaj.

Existuje však zákaz alkoholu. Proč nemůžete během menstruace pít alkohol? Faktem je, že opojné nápoje rozšiřují cévy a zvyšují nevolnost. Krev se intenzivně uvolňuje, zvyšuje se bolestivý syndrom, dochází k podrážděnosti. Zneužívání alkoholu činí cyklus nestabilním a narušuje reprodukční funkce těla.

Kosmetologické postupy

Proč je nemožné provádět tetování a chemický peeling během menstruace, zvedání pokožky obličeje, barvení vlasů, zvlnění, permanentní make-up a další procedury, které mění vzhled?

Pokud je manipulace bolestivá, nepohodlí se projeví zejména v menstruačních dnech. Barva vlasů nebo tetování nemusí dopadnout tak, jak chcete. Nežádoucí výsledek je způsoben vlivem nestabilního hormonálního systému.

Intimní život

Uvědomujíce si, že s největší pravděpodobností není možné mít sex během menstruace, některé dívky to ignorují a oddávají se milování. Vystavují se tak riziku infekce, protože špinění poskytuje výživu pro bakterie a houby..

Existuje také pravděpodobnost otěhotnění a další argumenty o odkladu sexuálního života na jinou dobu. Například bolestivé pocity v kritických dnech mohou přerušit příjem potěšení, ačkoli orgasmus je během menstruace užitečný a je žádoucí ho dosáhnout, protože partneři se rozhodli kontaktovat. Pokud je však dívka plachá, je nepravděpodobné, že by chtěla být nahá před mužem, znečištěná sekretem s charakteristickým zápachem.

Možná jste to nevěděli, ale neměli byste během menstruace zpívat. V kritických dnech hrtan a hlasivky nabobtnají, což oslabuje jejich pohyblivost. Zpěv zvyšuje riziko poranění vazů.

Co nelze udělat s menstruací a co se dá dělat?

Menstruace je cyklický přirozený proces výtoku z genitálií ženy, zejména z dělohy, krvavý výtok.

Charakteristika menstruace:

 1. Podobný stav se vyskytuje u ženy během puberty. V průměru jde o věk 13–15 let, který přetrvává až do menopauzy. Konec menstruace nelze předvídat, protože k ní dochází u každého různými způsoby. Průměrná doba trvání je 45 - 55 let.
 2. Menstruace má určité vlastnosti, jako je trvání, objem, bolestivost atd. Průměrná doba menstruace je 3 až 5 dní..
 3. Prodloužení trvání menstruace, stejně jako objemu, nelze považovat za normu. Celkový objem krve oddělené během menstruace není větší než 200 ml.

Tento proces je spojen s odmítnutím sliznice děložní dutiny - endometria. Jedná se o jeden z nejfunkčnějších prvků funkčního plánu, což lze do značné míry vysvětlit skutečností, že reprodukční funkce ženy bude záviset na jejím stavu a připravenosti na oplodnění a připevnění vajíčka..

Aby mohlo dojít k úplnému a včasnému odmítnutí endometria, je nutná koordinace práce důležitých endokrinních orgánů, které by měly zahrnovat vaječníky, nadledviny a štítnou žlázu.

Aby byl proces menstruace správný, je třeba dodržovat několik pravidel týkajících se životního stylu v daném období, výživy, sexuálního chování a zahrnutí zájmů a terapeutických opatření. Průběh menstruačního cyklu bude do značné míry záviset na jejich přísném dodržování.

 1. Co se nedoporučuje během menstruace?
 2. Tělesné cvičení
 3. Sexuální kontakty
 4. Koupání a koupání
 5. Vodní postupy
 6. Užívání léků
 7. Chirurgické zákroky
 8. Pití alkoholu
 9. Kosmetologické postupy
 10. Výživa
 11. Výzkum
 12. Co můžete dělat během menstruace?

Co se nedoporučuje během menstruace?

Tělesné cvičení

Ženské tělo se nedoporučuje po celý život zvedat závaží nebo pracovat s vysokou fyzickou námahou.

To je do značné míry způsobeno zvláštnostmi vazivového aparátu ženy:

 1. Děloha je orgán, který „visí“ v pánevní dutině a je velmi důležité chránit jej před mládím.
 2. Během fyzické aktivity je celý vazivový aparát zranitelný, je snadno vystaven roztažení a možnému roztržení.
 3. Navíc při provádění jakýchkoli cvičení se zvyšuje krevní oběh orgánu a zvyšuje se také rychlost výměny krve..
 4. A protože cévy endometria během menstruace mají otevřené kanály, žena si může všimnout zvýšené ztráty krve, což je doprovázeno výskytem tažné nebo bolestivé bolesti v dolní části břicha, pocitu tíhy v děloze. Krev vychází nejen ve velkých porcích, ale také s velkým počtem sraženin.

Po dobu menstruace je třeba úplně opustit sport nebo upřednostnit plnohodnotné zaměstnání, jeho částečnou realizaci. Pro dívky, jejichž fyzická aktivita ve sportu je jen koníčkem - je lepší je po dobu trvání menstruace úplně vyloučit. Pokud jsou pracovní podmínky spojeny s podobnými podmínkami, pak mají gynekologové právo v tuto chvíli vydat osvědčení o převodu na lehkou práci.

Sexuální kontakty

Mnoho žen možná slyšelo od svého gynekologa něco jako zákaz sexu během menstruace. Otázka, proč se ve skutečnosti nedoporučuje mít sex během menstruace, zajímá nejen ženu, ale i jejího partnera.

Důvody toho všeho jsou ve skutečnosti celkem jednoduché:

 • Během menstruace je vystaven povrch sliznice děložní dutiny, stará vrstva buněk je odmítnuta, zatímco nová se ještě nevytvořila. Cévy jsou v tuto chvíli velmi exponované a existuje vysoká pravděpodobnost infekce. Infekce se může dostat nejen od infikovaného partnera, ale pouze z povrchu jeho pohlavního orgánu, tj. to jsou ty mikroorganismy, které budou normálně klasifikovány jako oportunistické.
 • Z psychologického hlediska je doba menstruace nepříznivá pro sex kvůli nepohodlí, které mohou partneři pociťovat. Je to způsobeno uvolňováním krve, která má nejen dostatečně jasnou barvu, která může snadno zničit věci a vést ke vzniku obtížně odstranitelných skvrn, ale také nepříjemný zápach, který z nich vychází..
 • Pro ženu i muže je v tuto chvíli snadné zažít orgasmus způsobený otokem sliznic, který zužuje šířku lumenu v pochvě, ale tento stav během menstruace vyvolává silný průtok krve do pánevních orgánů. Po pohlavním styku bude možná vysoká ztráta krve.
 • Některé páry se domnívají, že během jejich období nemohou otěhotnět, ale vědci nyní dokázali opak. Těhotenství může nastat bezprostředně po menstruaci, zvláště pokud je cyklus krátký nebo nepravidelný.

Koupání a koupání

Během menstruace je velmi důležitým bodem péče dodržování pravidel osobní hygieny:

 • Žena se musí po každé cestě na toaletu osprchovat nebo umýt vnější genitálie, zejména defekaci.
 • Sprcha v této fázi není nejpříznivější metodou k odstranění krvavého výtoku z genitálního traktu. Zároveň by voda měla mít příjemnou teplotu, o několik stupňů vyšší než teplota v místnosti. Za žádných okolností by jí nemělo být horko.
 • Během menstruace se ženě v určitém smyslu nedoporučuje navštívit lázně. To znamená, že pokud žena ve svém životě nemá sprchu nebo koupelnu, může vanu použít, ale musí to být provedeno velmi opatrně. Během menstruace nemůžete vzít parní lázeň, dlouho sedět na horkých přístrojích, jako jsou police nebo lavice, napařovat se koštětem a být v sauně.

Návštěva lázní během menstruace by měla být mimořádně opatrná a měla by být používána pouze jako způsob přijímání hygienických postupů.

Vodní postupy

S příchodem tamponů se ženy během svého období přestaly omezovat ve fyzické aktivitě nebo při návštěvě bazénu, stejně jako otevřené vodní plochy. Jediným účelem použití tamponu v této době je zpomalení uvolňování krve z genitálního traktu..

Současně však téměř nikdo nepřemýšlí o tom, zda je během menstruace bezpečné plavat v bazénech nebo rybnících:

 • Ve skutečnosti je možné infikovat genitálie i tamponem a bude to nebezpečnější než koupání bez tamponu. To je způsobeno skutečností, že i když je ve vaginální dutině tampon, existuje možnost, že se do něj dostane voda, která může obsahovat různé mikroorganismy.
 • Na základě toho se ženě doporučuje osprchovat se a odstranit tampon co nejdříve ihned po návštěvě rybníka nebo bazénu během jejího období. Infekce obsažená ve vodě může být docela nebezpečná, protože vede k rozvoji atypického zánětlivého procesu.
 • Během menstruace také nemůžete mít sex v nádržích, protože to dále vede k infekci horních pohlavních cest..

Užívání léků

Během menstruace je mnoho žen kvůli určitým okolnostem nuceno užívat léky. Pro některé je to míra nezbytnosti pro chronické zdravotní potíže. Zároveň je to pro ostatní způsob, jak odstranit rušivý příznak bolesti..

Během menstruace je užívání jakýchkoli prostředků extrémně nežádoucí, protože to ovlivňuje práci reprodukčního systému a tento účinek nebude vždy příznivý:

 • Pokud má žena chronické onemocnění, zejména hypertenzi, je užívání léků povinné, protože nedostatečné použití finančních prostředků může vést k prudkému tlaku a následně k výraznějšímu krvácení.
 • Chcete-li snížit bolest, nemůžete užívat léky na bázi aspirinu, stejně jako analgin. První způsobují účinek na srážení krve a vedou ke snížení počtu krevních destiček, zatímco Analgin by se neměl užívat kvůli možnému rozvoji koagulopatie. Pokud žena cítí potřebu použít anestetikum, pak stačí, aby během svého období užívala léky na bázi ibuprofenu a také nesteroidní protizánětlivé látky nejnovější generace, které selektivně ovlivňují hemostázovou vazbu.
 • Při nadměrném vylučování krve je možné předepsat hemostatika, ale je nemožné provést nekontrolovaný příjem.

Chirurgické zákroky

 1. Pokud je nutné provést chirurgický zákrok, ošetřující lékař jakékoli specializace zjistí u ženy stav jejího menstruačního cyklu a stanoví datum operace.
 2. Pro operaci je důležité, aby se vybrané datum neshodovalo s měsíčním. A to není náhodné, protože během menstruace dochází nejen k výrazné hormonální změně, ale také k mírnému přirozenému poklesu imunitních sil.
 3. Dalším rysem průběhu menstruace je změna systému srážení krve..

Všechny výše uvedené faktory významně ovlivňují nejen průběh operace, ale také další období zotavení..

To významně zvyšuje pravděpodobnost možného vývoje krvácení v pooperační ráně, stejně jako nejhoršího zotavení, přidání infekčního procesu. Takové účinky jsou extrémně nežádoucí, pokud je operace plánována a spadá do období menstruace, měla by být odložena.

Pití alkoholu

Ženy se často potýkají s takovou otázkou, zda je možné během menstruace pít alkohol a co se může stát v budoucnu.

To je způsobeno negativním dopadem na reprodukční potenciál:

 • Vaječné buňky - ženské pohlavní buňky se tvoří v ženském těle ještě před okamžikem narození, proto jakékoli vystavení škodlivým faktorům ovlivňuje jejich stav po celý život. Ženy, které plánují těhotenství a v současné době nepoužívají antikoncepci, by si toho měly být vědomy. Při konzumaci alkoholu během menstruace se již vytváří nová vaječná buňka, tj. možný budoucí genetický materiál potřebný k oplodnění. V případě, že dojde k oplodnění po menstruaci, když žena pije alkohol, existuje pravděpodobnost narození slabého dítěte s vývojovými vadami a možného potratu v důsledku porušení genetického aparátu. Ve fázi plánování těhotenství byste neměli pít alkohol ani během menstruace.
 • Dalším negativním aspektem pití alkoholu během menstruace je vazodilatační účinek. Po použití této skupiny finančních prostředků dojde ke zvýšení průtoku krve do dělohy a může dojít k závažnějšímu krvácení. To je zvláště důležité pro ženy, které pijí alkohol během menstruace na pozadí onemocnění, jako jsou děložní myomy. V tomto případě se děloha během menstruace nebude schopna dobře stahovat a výtok bude pokračovat po dlouhou dobu..

Kosmetologické postupy

V poslední době se stále více žen uchýlí k takovým typům procedur, jako jsou peelingy, tetování, biorevitalizace, plazmové zvedání, zábaly, barvení vlasů, obočí, manikúra a mnoho dalšího..

Postupy se často provádějí opakovaně a další sezení může spadnout během menstruace, stejně jako předběžné schůzky s odborníkem. Ale každý profesionál by měl před provedením jakékoli manipulace varovat ženu, že je lepší neprovádět tyto postupy během menstruace..

To je způsobeno mnoha faktory:

 • Hlavním z nich je hormonální nerovnováha v těle, a proto nemusí být účinek v některých případech tak žádoucí, jak bychom si přáli, zejména u tetování nebo microbladingu.
 • Během menstruace dochází ke snížení ochranných imunitních sil, a proto existuje možnost vzniku zánětlivého procesu, zejména při čištění obličeje, odlupování a také při chrupu nebo epilaci. Žena čelí zarudnutí kůže, zánětu, infekci nebo hnisavému ohnisku.
 • Manikúra prováděná během menstruace se nosí mnohem kratší dobu než manikúra prováděná před nebo po.

Během řady procedur dochází také k určitému nepohodlí, protože výtok může být hojný nebo může mít nepříjemný zápach, což může matou ženu nebo pána..

Výživa

V každém věkovém období se každá žena alespoň jednou pokusí změnit stravu a obnovit stravovací návyky.

Během menstruace se nemůžete omezovat v živinách.

Existuje mnoho důvodů:

 • Během menstruace dochází k přirozenému procesu ztráty krve, z těla se vylučuje hemoglobin, látka nezbytná pro vitální funkce těla. Během této doby se vyhněte závratím, slabosti atd. Musíte jíst potraviny bohaté na bílkoviny a železo. To je maso, droby, pohanka atd..
 • Během menstruace navíc dozrává nové vejce, což znamená, že pro fungování reprodukčního systému je zapotřebí velké množství živin, jako jsou tuky a bílkoviny. Nedostatek kalorií ve stravě vede k jejich nedostatečnému příjmu do vaječníků.

Výzkum

S menstruací se některé ženy potýkají s otázkou výzkumu. Není vždy nutné hodnotit stav reprodukčního systému; somatická patologie může také sloužit jako indikace..

Mnoho lékařů může odložit čas na diagnostické postupy po skončení menstruace:

 • To je způsobeno skutečností, že na pozadí změněného hormonálního pozadí dochází k posunu laboratorních parametrů. I při obecném klinickém krevním testu jsou určeny posuny, které po menstruačním cyklu nebudou podobné. Stav anémie nebo zvýšení rychlosti sedimentace erytrocytů se po ukončení menstruace vrátí k normálu, někdy se mění poměr transamináz.
 • Pokud jde o metody instrumentálního výzkumu, je lepší provést ultrazvukové vyšetření po skončení menstruace, protože dutina může obsahovat neodmítnuté endometrium nebo nahromaděnou krev, což znemožňuje jasnou vizualizaci orgánu..
 • Doporučujeme rozlišovat další diagnostické metody kvůli možné slabosti ženy, narušení pohody atd..

Co můžete dělat během menstruace?

Vzhledem k tomu, že během menstruace nelze provést mnoho různých postupů, každá žena se bude zajímat o to, co lze během menstruace udělat.

Jedná se o poměrně širokou otázku porozumění, ale měli byste pochopit základní věci týkající se životního stylu během menstruace..

Mezi nimi:

 • Správná a výživná výživa. Je nutné zahrnout dostatečné množství mastných kyselin obsažených v rybách a ořechech a zajistit pro tělo přísun živočišných bílkovin s esenciálními aminokyselinami.
 • Omezení nebo dokonce vyloučení fyzické aktivity.
 • Pravidelné dodržování hygienických pravidel. Během menstruace můžete používat výrobky, jako jsou vložky nebo tampony. Po každé návštěvě toalety musíte vyměnit hygienické potřeby, umýt se nebo použít speciální ubrousek.
 • Během menstruace nemůžete nosit těsné syntetické prádlo. To může vést nejen ke zhoršení odtoku sekrecí, ale také ke zvýšení místní teploty, což může být faktorem ve vývoji růstu mikroorganismů s následným zánětem..
 • Během menstruace by člověk neměl být vystaven stresovým situacím a podchlazení. Právě tyto faktory významně ovlivňují hormonální pozadí, což přispívá k defektnímu odmítnutí endometria a vede k následným zpožděním nebo ke zkrácení doby trvání.
 • Je nutné odmítnout příležitostný sex.
 • Žena během svého období musí do svého obrazu zahrnout plný spánek, správný režim práce.

Právě v období kritických dnů je velmi důležité dodržovat tato pravidla, protože na nich závisí průběh dalšího cyklu, stav reprodukčního systému a zdraví ženy..

Lidová znamení, mýty a víry spojené s kritickými dny

Ženy obvykle považují své období za nutné zlo. Nepohodlné, nepříjemné, ale co dělat? Fyziologie je běžná. Před sto lety byl mezitím odlišný přístup k menstruaci. Žena během tohoto období byla považována za nečistou a nebezpečnou a menstruační krev byla aktivně používána k magickým účelům..

Ženy obvykle považují své období za nutné zlo. Nepohodlné, nepříjemné, ale co dělat? Fyziologie je běžná. Před sto lety byl mezitím odlišný přístup k menstruaci. Žena během tohoto období byla považována za nečistou a nebezpečnou a menstruační krev byla aktivně používána k magickým účelům..

Slyšel někdo, že existuje způsob, jak okouzlit muže smícháním kapky vaší menstruační krve s červeným vínem? Studenti medicíny si o tom někdy navzájem šeptají. Obyčejná dívka se nad touto informací ušklíbne. Hrůza, kterou prostě nepřijdou! Dnes, i kvůli velké lásce, se málokdo odváží takto experimentovat..

Ozvěny starých mýtů a přesvědčení spojené s obdobím žen přežily dodnes. Samozřejmě by neměli být bráni příliš vážně, ale stále stojí za to o nich vědět..

Kouzlo matek plácne

V ruské tradiční kultuře byly předpisy (menstruace) považovány za dobu, kdy byla žena nečistá, a proto by měla být izolována od společnosti. Proto bylo její chování během menstruace regulováno přísnými zákazy a předpisy..

Pokud však byla nečistota ženy nebezpečná hlavně pro její okolí, pak ji magické činy spojené s první menstruací měly chránit.

Rituály spojené s prvními předpisy byly obvykle prováděny matkou dívky. Aby její měsíční dcery nevydržely déle než tři dny, sama matka prala krvavé šaty, nejčastěji košili, a ve velkém stříkala vodu na spodní kmeny chýše. Věřilo se, že čím méně korun bude mokrých, tím méně dní bude mít menstruace dívka..

Také během první menstruace byla přikládána velká důležitost uchování ruměnec dívky, který byl považován za ukazatel jejího zdraví. Když se matka dozvěděla o prvních měsících své dcery, pokusila se ji silněji zasáhnout do tváře: aby její tvář zčervenala. Víra v sílu úderu matky, která zachovává dívčí ruměnec, se dodnes zachovala nejen ve venkovském, ale i v městském prostředí. Současně se věřilo, že pokud matka zemřela během první menstruace své dcery, pak dívka ztratila ruměnec, protože zesnulá matka by ho vzala na zem..

Samotné dívky se snažily udržet první menstruaci v tajnosti i všechny následující. Důvodem je pověra, že pokud bude blábolit, bude v den svatby trpět. Jmenovitě: navzdory přesným výpočtům přijde předčasná menstruace a svatba bude muset být odložena, protože v tomto stavu je návštěva kostela přísně zakázána.

Zakázat a nepustit!

Nyní vlastně o zákazech. Když má dívka první menstruaci, měly by ji dospělé ženy informovat o nutnosti být opatrná a neporušovat některá pravidla spojená s tímto obdobím..

Existuje mnoho zákazů a jsou neobvykle přísné. Některé z nich jsou pozorovány dodnes. Dokonce i moderní ženy uvádějí, že se tyto informace dozvěděly v mládí po první menstruaci od svých přítelkyň.

Církevní zákazy

Zákaz chodit do kostela během menstruace je tedy stále dodržován. Kromě tradičního motivu o „nečistotě“ ženy a urážení jejího chrámu Božím stavem však existuje další motivace pro tento zákaz. Pachateli se věří, že mu naroste vous.

Toto je nejběžnější, ale ne jediný zákaz spojený s rituální sférou života. Během menstruace tedy bylo zakázáno chodit na hřbitov a dokonce se rozloučit se zesnulým, protože si může od ženy vzít část „nečistoty“ a ztratit tak příležitost dostat se do nebeského království. Výsledkem bylo, že neklidný zesnulý se mohl začít „objevovat“ naživu nebo si je dokonce vzít s sebou na další svět.

Během menstruace bylo také ženám zakázáno zapalovat lampu nebo svíčku před ikonami, jíst prosphoru a pít svěcenou vodu. Věřilo se, že svatá voda ztratí svou sílu a svíčka zapálená před ikonami nebude hořet pro Boha, ale pro Ďábla..

Světské zákazy

Další skupina zákazů je spojena s výkonem sociálních funkcí žen. Nesměla se účastnit orby a setí, protože převzala moc ze země a rostlin. Žena by v tomto stavu neměla péct koláče, kvašené zelí a krájený chléb, protože těsto by zkyslo, zelí by hnilolo a chléb by se převrátil (což předznamenává zemřelého) nebo se rozpadal (což předznamenává chudobu).

Této ženě bylo v této době také zakázáno tkat, protože práce by se roztrhla a vlákna se zamotala. Jakákoli práce vykonaná v tomto okamžiku byla tedy vnímána jako zbytečná a zbytečná a někdy nebezpečná pro život a zdraví..

Během menstruace se ženy snažily nedívat na novorozence, protože se věřilo, že právě v těchto dnech byla síla „náhodného zlého oka“ velká.

Lidové menstruační čarodějnictví

Kromě zákazů byla s menstruační krví spojena i řada magických akcí. Aby dívka toho chlapce očarovala, musela po vyprání znečištěného prádla upéct dort ve vodě, která zbyla..

Pomocí menstruační krve bylo možné zkazit jinou ženu. Za tímto účelem shromáždili krev a nenápadně ji nalili na cestu, aby na ni šlápl předmět poškození. Věřilo se, že šlápnutím na menstruační krev „žena sama začne krvácet a krev se nezastaví“. Právě strach ze znehodnocení vysvětluje zákaz chodit do lázní během menstruace, protože „když se někdo podívá na tuto krev, pak bude žena sportovat, žena chřadne“.

Používá se menstruační krev a aby se zabránilo těhotenství. K tomu vzali někomu jinému prádlo potřísněné krví, umyli jej a šli s touto vodou do lázní. Tam byla na kamna hozena špinavá voda. Věřilo se, že poté dojde k potratu..

Tělesné cvičení

Dívky, které se aktivně věnují sportu, by měly vědět, že během menstruace nemůžete zvedat závaží a cvičit s vysokou intenzitou. Je důležité si uvědomit, proč je zakázána významná fyzická aktivita:

 1. Vážný stres podporuje průtok krve do pánevních orgánů, takže tento proces může vyvolat závažnější krvácení, což je obzvláště důležité, pokud je menstruace již silná.
 2. Menstruace je spojena se ztrátou určitého množství krve. Spolu s krví se také ztrácí hemoglobin a jeho nízký obsah v těle vede ke slabosti, ospalosti a zvýšené únavě..

Jeden by však neměl jít do druhého extrému - dodržovat odpočinek v posteli. Nejproblematičtější den menstruace je obvykle první. Pokud je vaše menstruace velmi bolestivá, je lepší pít anestetikum, ale neležet celý den v posteli..

Mírná fyzická aktivita vám umožní vyhnout se stagnující krvi a v době, kdy lék proti bolesti přestane fungovat, je proces normalizován a bolest nebude cítit.

První den menstruace lékaři doporučují vzdát se chodit do posilovny a dělat silová cvičení.


Zvedání vážných závaží způsobuje prolaps dělohy a pochvy. Během menstruace byste neměli skákat a běhat, ale naopak je zobrazena relaxační gymnastika. Můžete dělat pilates, jógu. Dospívající dívky mohou být v tento den osvobozeny od tělesné výchovy.
Pokud je to možné, měli byste odmítnout jít do bazénu nebo plavat na otevřené vodě. Pokud to není možné, musíte použít hygienický tampon, který by měl být po plavání vyměněn.

Komu je zakázáno vařit

Je možné zahřát chlazené nohy pouze u žen, jejichž menstruace je špatná nebo již končí. V posledních dnech menstruace je bezpečné provést proceduru. Věnujte však pozornost dalším kontraindikacím:

 • Je zakázáno pářit u žen, jejichž menstruace je doprovázena častými závratěmi;
 • Je nebezpečné plovoucí nohy, pokud jsou ženě diagnostikovány křečové žíly nebo tromboflebitida;
 • To platí také pro dívky, které trpí krvácením z nosu;
 • Pokud jste v minulosti měli děložní krvácení, nemůžete stoupat nohama;
 • Kontraindikací jsou také bohatá období s velkými tmavými sraženinami;
 • Je lepší neohřívat nohy, pokud jste nedávno potratili nebo jste podstoupili operaci vnitřních orgánů.

I při absenci kontraindikací může horká lázeň vést ke krvácení. V tomto případě je nutné se poradit s lékařem, aby předepsal hemostatické látky..

Sexuální život

Někteří zanedbávají zákaz lékařů pohlavního styku během menstruace a marně:

 1. Jako způsob prevence těhotenství menstruace nefunguje, protože lékaři již dlouho prokázali, že během kritických dnů může dojít k těhotenství. To je určeno fyziologickými charakteristikami ženy..
 2. Sex je stále stejná fyzická aktivita, které je třeba se vyvarovat..
 3. Proces může oběma partnerům způsobit nepohodlí (estetické i fyzické).
 4. Během tohoto období se zvyšuje riziko infekce, protože vnitřní povrch dělohy během tohoto období není chráněn sliznicí a ženské sekrece, které vstupují do močové trubice mužského penisu, mohou způsobit zánětlivý proces.
 5. Sex může být pro ženu bolestivý..
 6. Sexuální kontakt je doprovázen průtokem krve do pánevních orgánů, v důsledku čehož se zvyšuje krvácení.
 7. Krev se pumpuje do vejcovodů, což zvyšuje riziko vzniku endometriózy. Jeho důsledky: adheze, selhání cyklu a dokonce neplodnost.

Mít sex

Pokud jde o sex, vědci již dlouho dospěli k závěru, že je v pořádku mít sex během menstruace. Kdysi, když lidé neměli po ruce kohoutek s čistou teplou vodou (a tyto časy uběhly poměrně nedávno a ne všude), bylo nehygienické kombinovat menstruaci a sex, i když to sotva vždy přestalo. Během menstruace je riziko přenosu pohlavně přenosných infekcí vyšší, ale k ochraně jsou k dispozici kondomy.
Všeobecná víra, že sex během menstruace vede k endometrióze, nebyla potvrzena.

Až dosud nikdo neví jistě, co přesně způsobuje tuto nemoc. Poruchy imunitního systému, atypická struktura orgánů, podezření na genetiku, ale sexuální kontakty během menstruace nejsou na seznamu.

Neexistují žádné důkazy o tom, že sex během menstruace vede k endometrióze. Současně není neobvyklý reflux menstruační krve do břišní dutiny. Je zřejmé, že to není zásadní ve vývoji endometriózy. Proto zatím nevíme, co přesně vyvolává jeho vývoj..

Horké koupele

Vodní procedury během menstruace nejsou kontraindikovány, ale v tomto případě je důležitý indikátor teploty. Horká voda zvyšuje tělesnou teplotu, a proto se krevní cévy zase rozšiřují. Nadměrné krvácení, které je možné v důsledku takového vystavení, někdy nelze zastavit doma a je nutná lékařská péče.

Lékaři nedoporučují koupele kvůli možnosti infekce do těla. Pokud je přesto tento postup nevyhnutelný, jeho trvání by nemělo být delší než 20 minut a voda by neměla být horká, ale teplá. V tomto období je z hygienických důvodů vhodnější použít sprchu..

V kritických dnech je zakázáno:

Ztráta krve v lázni nebo sauně zvyšuje riziko mdloby.

Vykoupat se a jít do lázní

Ve skutečnosti je koupel nejen přijatelná, ale dokonce nezbytná. Nejprve je třeba dodržovat hygienu. Nejprve se můžete umýt a poté jít do vany, pokud vás zmátla krev ve vodě. Zadruhé, kvůli ztrátě krve a dysmenorei (tzv. Bolestivé období) může být žena velmi unavená a koupel a koupel pomáhají uvolnit se.

Samotné teplo a pocení vám během menstruace moc neuškodí. Musíte se soustředit na své pocity: s velkou ztrátou krve a zhoršením zdraví je zbytečná ztráta vody a pobyt v horké místnosti zbytečný. Při dokonalém zdraví a používání tamponů nebo misek je možné všechno..

Diagnostická opatření

Mnoho laboratorních a diagnostických testů poskytne chybné výsledky s menstruací..

 1. Během tohoto období se nedoporučuje darovat krev, protože se během tohoto období mění ukazatele a výsledky budou nespolehlivé.
 2. Je problematické brát moč a výkaly k analýze. Při odběru biomateriálu existuje vysoké riziko, že se do analýzy dostane krev.
 3. Ultrazvuk pánevních orgánů poskytne zkreslený výsledek, protože během tohoto období dochází k významným změnám.
 4. Přidělení neumožňuje během menstruace provést úplné gynekologické vyšetření sliznice a děložního čípku.

Ultrazvuk prsu a mamografie jsou velmi závislé na období cyklu. Ultrazvuk se tedy doporučuje provádět bezprostředně po menstruaci, ale mamografii naopak v kritických dnech. Pokud je na toto období přesto stanoven sběr testů nebo menstruace začala náhle, měli byste na to lékaře upozornit.

Operativní zásahy

Zákaz chirurgických zákroků během kritických dnů je spojen se zhoršením srážení krve, proto při plánování absolutně jakékoli operace bude brán zřetel na menstruační cyklus.

Během menstruace se navíc ztrácí až 150 ml krve, což zvyšuje celkovou ztrátu krve..

Chirurgické operace jsou obvykle předepsány 5. až 10. den cyklu, tj. ihned po menstruaci.

To je to, co operace ohrožuje menstruací:

 1. Kvůli aktivnímu přívodu krve do tkání v oblasti, kde byla operace provedena, může dojít k zánětu..
 2. Ze stejného důvodu se na operované ploše objevuje pigmentace. Ale tyto změny jsou reverzibilní a po několika dnech samy odezní..
 3. Kvůli snížení stupně srážení krve existuje vysoké riziko tvorby hematomu.
 4. Krev během operace bude obtížné zastavit.
 5. Výměna kolagenu je v tkáních narušena, takže se v místě řezu tvoří znatelné jizvy. Pokud je řez proveden na prominentním místě, mohou být v budoucnu vyžadovány estetické postupy.

Jaké produkty zahrnout do nabídky

Níže jsme sestavili seznam s příklady toho, co jíst během menstruace, abyste zmírnili stres svého těla. Ne všechny produkty v tomto seznamu pro vás budou fungovat. Proces pokusů a omylů vám ale pomůže lépe pochopit, jak vaše tělo reaguje na jídlo, které jíte..

Může to znít neintuitivně, ale pití více vody pomůže zmírnit zadržování tekutin a snížit nadýmání. Vaše tělo zadržuje vodu, protože se obává dehydratace. Pokud jí podáte více vody, tekutina se uvolní z tkání a otok zmizí. Voda také podporuje plynulý pohyb střev, což pomáhá snižovat ucpání trávicího traktu..

Zelenina

Ženy ztrácejí během každého období asi 30–80 ml krve a 15–25 ml železa, proto je důležité, abychom železo doplňovali jídlem. Mnoho zeleniny obsahuje železo. Je důležité to nepřehánět, protože příliš mnoho rostlinných potravin způsobí nadýmání..

Petržel - obsahuje apiol, sloučeninu, která účinně stimuluje menstruační tok a zmírňuje křeče. Špenát - obsahuje vitamín E, B6, hořčík, které bojují proti menstruačním křečím. Železné doplňky mohou také pomoci, ale možná budete muset vyzkoušet několik, než najdete ten, který nezpůsobuje zácpu..

Produkty: petržel, špenát, kel, celer, zelí, sušené švestky, broskve, dýňová semínka, rozinky, růžičková kapusta, fazole, čočka, cizrna, sója, artyčoky, luštěniny.

Vápník

Ženy potřebují alespoň 1 200 mg vápníku denně. V jedné studii došlo u žen, které užívaly 1 200 mg denně po dobu 3 měsíců, k 48% snížení symptomů PMS. Porovnejte to s 30% poklesem u těch, kteří užívali placebo (ahoj síla vědomí!). Výzkum byl proveden k prokázání výhod vápníku v boji proti PMS, zejména během luteální fáze cyklu.

Zelí je zdrojem vápníku; může absorbovat volné radikály - nestabilní molekuly, které poškozují tělo na buněčné úrovni. Brokolice - 91% vody, pomáhá zmírnit nadýmání, zmírňuje otoky, plynatost a únavu. Brokolice obsahuje vápník, vitamíny A, C, B6, E, draslík, hořčík.

Potraviny: Kale, špenát, zelená zelenina, brokolice, edamame, bok choy, fíky, mandle.

Ovoce

Šťavnaté zralé ovoce, zelenina a celozrnné výrobky jsou vašimi přáteli, zejména během období, a mohou snížit chuť k jídlu. Přidejte více ovoce před menstruací, abyste zlepšili pravidelnost..

Banány - Regulujte střeva, což je důležité pro ženy, které mají během menstruace průjem. Banány mohou také pomoci při křečích díky živinám, jako je vitamin B6. Skutečnou hvězdou je zde draslík, který snižuje zadržování vody a tím i nadýmání..

Ananas také pomáhá bojovat s křečemi, protože obsahuje bromelain, enzym, který pomáhá uvolnit svaly. Většina bromelainu v ananasu je ve stonku, který není tak chutný, ale také jedlý.

Produkty: třešně, borůvky, maliny, meruňky, pomeranče, švestky, hrušky, okurky a další.

Ořechy a semena

Ořechy a semena jsou zdroje paliva naplněné koncentrovanými bílkovinami, mastnými kyselinami, vitamíny, minerály, vlákninou a dalšími živinami jedinečnými pro konkrétní odrůdy.

Vlašské ořechy jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které mají protizánětlivé vlastnosti zmírňující bolest. Navíc jsou vlašské ořechy nabité hořčíkem a vitamínem B6. Jeden šálek nasekaných vlašských ořechů poskytuje 31% RDA pro B6.

Sezam je vynikajícím zdrojem vitaminu B6, zinku, vápníku, hořčíku a obsahuje určité prospěšné mastné kyseliny, které uvolňují svaly. Semena pískavice - malá semínka s pronikavou sladkou vůní, která jsou také oblíbeným lékem na menstruační bolesti.

Slunečnicová semínka jsou nabitá vitaminem E a hlavními minerály proti stárnutí, zinkem a hořčíkem. Tato semínka také obsahují pyridoxin (vitamin B6), který pomáhá zmírnit bolest díky své roli při syntéze neurotransmiteru dopaminu. Pyridoxin navíc podporuje vstřebávání zinku a hořčíku.

Potraviny: mandle, para ořechy, pekanové ořechy, kešu oříšky, lněná semínka (mletá), arašídy, dýňová semínka.

Studené, syrové jídlo je pro žaludek obtížně strávitelné a pití velkého množství teplých nápojů pomáhá procesu trávení. Bylinné čaje fungují nejlépe.

 • Heřmánkový čaj zmírňuje svalové křeče a snižuje napětí, které vede k úzkosti a podrážděnosti. Je to také přírodní protizánětlivý prostředek, který snižuje produkci prostaglandinů, zmírňuje menstruační křeče.
 • Máta peprná - přírodní lék na uvolnění svalů, potlačení chuti k jídlu.
 • Skořice má protizánětlivé, antispazmodické vlastnosti, které zmírňují příznaky menstruační bolesti.
 • Bazalka obsahuje kyselinu kávovou, která má analgetický účinek.
 • Tymián má také vlastnosti kyseliny kávové, které zabraňují bolesti.
 • Zázvor pomáhá při nevolnosti a nadýmání a je tradičním lékem na křeče v Číně.
 • Zelený čaj pomáhá snižovat hladinu estrogenu, což umožňuje efektivnější fungování endokrinního systému.
 • Šalvěj reguluje pocení, srážení krve. Třením šalvějového oleje do žaludku můžete zmírnit bolest.

Léky

Lékaři doporučují užívat kyselinu acetylsalicylovou s maximální opatrností. Některé ženy používají tento lék ke snížení nepohodlí spojeného se svalovými křečemi v děloze. Ale tato kyselina ředí krev, takže vaše menstruace bude těžší a bude trvat déle..

Analgin má podobný účinek. Doporučeno pro použití jako léky proti bolesti, které neobsahují kyselinu acetylsalicylovou nebo acetaminofen, jako je Ibuprofen, Paracetamol.

Pokud probíhá léčba aspirinem a menstruace je bohatá, je nutné tuto okolnost projednat s ošetřujícím lékařem.

Zákaz příjmu vitaminu C během menstruace není zaručen. Dříve byl používán ve vysoké koncentraci k vyvolání porodu. Nyní tato metoda není relevantní. Jako součást obvyklé vitaminové terapie lze vitamin užívat. Podle pozorování žen kyselina askorbová naopak zkracuje dobu menstruace..

Jak může být sex užitečný během vašeho období

Milování během menstruace může být prospěšné vzhledem k účinkům na vaše tělo:

 1. Pokud žena v těchto dnech zažívá bolestivé pocity, pak je podle některých odborníků intimní vztah omezuje.
 2. Sex může ovlivnit délku menstruace - kvůli kontrakci dělohy během intimity a orgasmu končí menstruační krvácení v průměru rychleji o 1 den.
 3. Mnoho z nežného pohlaví se vyznačuje zvýšenou citlivostí a vzrušivostí, takže pohlavní styk přináší více potěšení.
 4. Pokud partneři nemusí abstinovat, má to příznivý vliv na jejich náladu, zvláště pokud se ukáže, že sex je jasný.
 5. Během sexu menstruace vytváří další vlhkost v pochvě, což je druh maziva. To v řadě případů pozitivně ovlivňuje pocity obou partnerů. Ale někdy je krev tekutější než mazivo, naopak otupuje potěšení z procesu.

Kosmetické procedury

Kontraindikace kosmetických procedur jsou spojeny se zvýšenou náchylností k bolesti a zvýšením pravděpodobnosti nežádoucích vedlejších účinků v důsledku intenzivního plnění tkání krví, křehkosti kapilár, změn hormonálních hladin.

V seznamu postupů, které by měly být odloženy na jiný čas:

 • depilace;
 • mezolifting;
 • Injekce botoxu (možné modřiny, modřiny, pigmentace);
 • chemický peeling nebo hluboké mechanické čištění (může hrozit zánětem, alergiemi, otoky tkání);
 • magnetické postupy;
 • UHF;
 • masáž;
 • barvení vlasů (barva může trvat méně než obvykle a výsledek barvení může být také překvapením);
 • prodloužení nehtů (nehty vydrží méně);
 • permanentní makeup (stává se bolestivějším a jsou možné nepředvídatelné výsledky).

Diety

Aby nedošlo k vyvolání zvýšeného krvácení, nemůžete jíst potraviny, které zvyšují kontrakci dělohy a rozšiřují krevní cévy. Tyto zahrnují:

 • granáty;
 • grapefruit;
 • petržel;
 • rajčata;
 • káva;
 • kakao;
 • červené maso;
 • pikantní, nakládaná a slaná jídla.


Vzhledem k těmto omezením způsobu vaření byste měli přejít na používání komplexních sacharidů, bílkovin bohatých na hořčík, vápník, železo, produkty kyseliny listové, fermentované mléko (fermentované pečené mléko, kefír, jogurty), obiloviny, libové ryby a maso, ořechy.

Výživa by měla být vyvážená. Je možné použít vitamíny, včetně přírodních, ve formě ovocných nápojů (můžete si vyrobit odvar, například šípky).

Během menstruace byste neměli hladovět, protože to vyvolává selhání cyklu, hrozí hladové mdloby, slabost, závratě, chudokrevnost, nevolnost. Je důležité pít dostatek tekutin, aby vaše tělo bylo hydratované..

Zpěv

Pokud nevíte, co dělat během menstruace a proč, můžete si vážně ublížit na zdraví. Mnoho žen, zejména profesionálních zpěvaček, zjistilo, že je obtížnější zpívat ve stejné kvalitě během menstruace jako v běžné dny..

Byla dokonce provedena studie, ale nebylo možné odhalit rozdíl podle sluchu. To bylo zaznamenáno ve srovnávací studii charakteristik hlasu před a po menstruaci. Během této doby se hlas sníží, rozsah v horním registru se zmenší. Fyziologicky jsou změny charakterizovány otoky hrtanu a hlasivek.

Během tohoto období můžete zpívat, ale musíte ušetřit hlas, zpívat v pohodlném rozsahu, neprovádět žádné experimenty, protože se zvyšuje riziko poranění vazů a ztráty hlasu.

Pomocí tamponů

Nenoste příliš dlouho tampony. Je lepší používat vložky během menstruace. Kromě toho, že polštář je schopen absorbovat více sekrecí a minimalizovat únik, je třeba poznamenat mezi výhody přirozeného procesu mytí vaginální sliznice krví.


Co nedělat během menstruace a proč dospívající dívka, dívka, žena.

Nevýhodou tamponů je, že je třeba je měnit častěji než vložku. V ideálním případě by to mělo být provedeno každé 3 hodiny, což není vždy možné za vhodných podmínek s čistými rukama, a proto se zvyšuje riziko infekce.

Tampony je vhodnější použít ve třech případech:

 • při koupání v bazénu nebo rybníku;
 • v extrémním horku, protože vyrážka plenky se objevuje v důsledku nošení vložek;
 • během sportu.

Dělat sport

Za prvé, samotný sport je během vašeho období prospěšný. Pohyb a fyzická aktivita mohou pomoci vyrovnat se s onemocněními, které se často vyskytují u žen, jako jsou bolesti.

Menstruace je reakcí na prudký pokles hladiny progesteronu v krvi. V této době je také velmi nízká hladina estrogenu - dalšího ženského hormonu..

Během menstruace ženské tělo „vypadá jako“ mužské.

To znamená, že menstruace je období, kdy se můžete věnovat krátkým a intenzivním tréninkům, protože hormonální změny usnadňují tělu „dostat se“ k palivu. I krátké tréninky budou dostatečně účinné.

Samostatnou otázkou je silový trénink. Říkají, že mohou vést k prolapsu vnitřních orgánů, jinými slovy k prolapsu dělohy nebo pochvy. Prolaps je možný, protože svaly podporující vnitřní orgány jsou oslabené a jsou nejvíce ovlivněny věkem, hormony a porodem.

Obecně platí, že neustálá tvrdá fyzická práce je skutečně rizikovým faktorem prolapsu, ale zdaleka není nejdůležitější. Taková tvrdá práce navíc neznamená postupné zvyšování pracovní zátěže, bezpečnostních opatření a všeho, co je ve sportu..

Neexistuje přísný zákaz zvedání závaží během menstruace. Je však třeba mít na paměti, že pravidelné zvedání závaží (nad 20 kg) po několik let života ve skutečnosti zvyšuje riziko některých gynekologických onemocnění, včetně prolapsu pánevních orgánů.

Je to další věc, pokud se necítíte dobře a nechcete myslet na žádnou tělocvičnu, pak nepotřebujete přetížit tělo. Lepší sedět v nějaké poloze jógy - zmírňuje menstruační bolesti.

Náboženská omezení s menstruací

Je známo, že v mnoha náboženstvích má žena zakázáno během svého období chodit do kostela, například je zakázán vstup do pravoslavného kostela nebo mešity. Dokonce se věří, že poté, co žena v kritické dny církev navštívila, se ona (církev) stane nečistou a musí být znovu vysvěcena..

Proč tento zákaz existoval dříve, je jasné. Protože pokud vezmeme v úvahu problém z fyziologického hlediska, hygienické výrobky dříve nebyly k dispozici, ale nyní je s tím vše jednodušší.

Během menstruace nemůžete dělat některé věci a je třeba omezit určité činnosti, například intenzitu tréninku, protože to hrozí zvýšeným krvácením, zhoršením pohody a dalšími vedlejšími účinky. Během kritických dnů byste však neměli svůj stav vnímat jako patologii. Toto je normální fyziologický proces..

Co dělat v případě úniku?

Pokud těsnění těsní, vždy se stává velkým problémem. Ale i z takové situace existuje východisko. Prosakuje vám během pracovní doby tampon nebo vložka? Hlavní věcí je zůstat v klidu a dostat se na toaletu, abyste změnili svůj hygienický výrobek. Pokud nemáte po ruce ani vložku, ani tampon, neměli byste se stydět za ně požádat své přátele. V případě velkého úniku se budete muset vrátit domů, abyste se přestěhovali.

Pokud však dospělé ženy vědí, co mají dělat, pokud došlo k úniku hygienické vložky, pak je v případě teenagerek vše komplikovanější. Vzhledem k jejich psychice a zvláštnostem věku bude obtížné dostat se z vody v suchu. Co když tedy těsnění ve škole prosakuje? Hlavní věcí je zachovat klid, bez ohledu na to, jak je to obtížné. Pokud se na to silně zaměříme, můžeme situaci jen zhoršit. Pokud je to možné, opusťte třídu pomocí tašky nebo bundy. Pak jděte na toaletu a vyměňte podložku. Po skončení aktivit budete muset jít za zdravotní sestrou, vysvětlit situaci a požádat ji, aby si promluvila s třídní učitelkou. Ten by měl dívku poslat domů.

V případě velmi silného a častého výtoku stojí za to provést test na progesteron. Tato analýza vám velmi často umožňuje vyřešit problém s množstvím sekrecí. Koneckonců, je to hojnost, která je jedním z hlavních důvodů toku.

Hygienické výrobky pro menstruaci

Mnoho gynekologů je proti nošení tamponů během menstruace. Je povoleno používat tampony pouze 1-2krát, například na určité oblečení nebo při návštěvě bazénu (doprovázení dítěte, relaxace s rodinou na pláži). Důvody zákazu jsou následující:

vysoké riziko vaginální infekce;

trauma sliznic cervikálního kanálu.

Výměna tamponů ne vždy probíhá za sterilních podmínek, kdy je možné si umýt ruce mýdlem a opláchnout perineum. Při dlouhodobém nošení podporuje teplé prostředí rychlý rozklad krvinek, nepříjemný zápach, infekci.

Pro menstruaci je lepší používat vložky, které by se měly měnit nejméně každé 4 hodiny. To je nezbytné pro omezené sekrece. Nadměrné krvácení lze regulovat urologickými vložkami.

Výživa pro menstruaci

Ženám, které sledují svou vlastní postavu, se nedoporučuje zahájit dietu, omezit se v denním množství jídla. Oslabené tělo může reagovat na omezení jídla nevolností, závratěmi, mdlobami a malátností. Stačí dodržovat obvyklou stravu, která odpovídá klinické historii ženy, jejímu zdraví. Během menstruace klesá hladina železa, bílkovin, vápníku a kyseliny listové, proto je nezbytná vyvážená a výživná strava. Navíc můžete užívat komplexy vitamínů.

Během menstruace se doporučuje pít nasycené ovocné nápoje, kompoty, šípkový vývar, heřmánek. Je důležité dodržovat pitný režim (při absenci onemocnění ledvin). Pití spousty vody vám umožňuje očistit tělo, odstranit toxiny, toxiny.

Pít alkohol

Alkohol není během menstruace kontraindikován. Pít nebo nepít je vždy věcí obecného zdraví a osobního rozhodnutí, menstruace s tím nemá nic společného, ​​ale existuje jeden zajímavý vzorec.

Alkohol ovlivňuje stav ženy různými způsoby, v závislosti na fázi cyklu. Navzdory skutečnosti, že hladina ethanolu v krvi je standardní při užívání stejného množství alkoholu v různých fázích cyklu, tolerance (tolerance alkoholu) se v různých fázích mění.

Tato změna je obzvláště významná pro ženy, které mají obvykle dobrou toleranci, to znamená, že mohou hodně pít a neopít se. Mají prudký pokles tolerance přesně během menstruace. Tatyana Rumyantseva varuje: pokud pijete tolik alkoholu jako týden před menstruací, můžete být hodně opilí.

Ne každý menstruační cyklus u žen je ovulační. V některých cyklech nedochází k ovulaci, zatímco menstruace zůstává pravidelná a mnoho žen si ani neuvědomuje, že k ovulaci nedochází, dokud nebudou čelit nemožnosti početí dítěte.