Jak zacházet s polymenoreou (časté období)

Hlavní charakteristikou menstruačního cyklu při absenci patologií je pravidelnost. Jeho formace začíná v dospívání a průměrně tento proces trvá asi rok. Změny v trvání cyklu naznačují narušení reprodukčního systému. V tomto případě musíte okamžitě konzultovat s lékařem diagnostiku a léčbu patologie..

Hlavní příčiny nemoci

Poruchy vyvolané poruchami činnosti endokrinního systému se mohou objevit v každém věku. Normální doby cyklu se pohybují od 21 do 35 dnů. Nejběžnější patologií je absence menstruace po dobu delší než šest měsíců (amenorea). Častá období jsou mnohem méně častá, ale jsou také známkou vážných poruch reprodukce. V medicíně se patologie nazývá polymenorea. Takovou odchylku může vyvolat nedostatečná produkce hormonů odpovědných za tvorbu žlutého tělíska..

V pubertě se první menstruace objevuje každých 15 dní. Toto je známka hormonálních změn v těle, které nevyžadují léčbu. V reprodukčním věku může žena zaměňovat výtok, ke kterému dochází uprostřed cyklu, za menstruaci. Vznikají při poškození krevních cév v důsledku prasknutí folikulu.

V dospělosti nárůst menstruace naznačuje nástup menopauzy. To se stane po 45 letech. Existují však pojmy jako pozdní a časná menopauza. Během menopauzy produkce estrogenu postupně klesá na minimum. Kritické dny přicházejí nejprve chaoticky, pak úplně zmizí..

Důvody časté menstruace se obvykle dělí na vnitřní a vnější. První typ zahrnuje patologické procesy, na jejichž pozadí je narušena hlavní funkce genitálií. Mezi vnější příčiny patří faktory prostředí a životní styl pacienta. V obou případech lze porušení napravit..

Vliv ženských chorob

Každý pohlavní orgán je spojením v jednom celku. S odchylkami v práci jednoho z nich je narušen obecný proces fungování reprodukčního systému. Pokud přijdou kritické dny o 1–2 týdny dříve než v den splatnosti, pak v tomto případě nedojde k ovulaci. Hormony nemají čas na opětovné sestavení před odmítnutím endometria.

Rozlišují se následující důvody pro krátký menstruační cyklus:

 • infekční nemoci reprodukčního systému;
 • nádory benigní nebo maligní povahy původu;
 • hormonální poruchy;
 • komplikace po utrpení zarděnky nebo neštovic;
 • nemoci doprovázené zánětlivým procesem;
 • mimoděložní těhotenství;
 • onemocnění endokrinního systému.

Provokující faktory

Pravidelnost menstruace je ovlivněna životním stylem ženy. Za přítomnosti špatných návyků se významně zvyšuje riziko vzniku onemocnění reprodukčního systému. Mezi provokující faktory patří:

 • přesun do jiné klimatické zóny;
 • nedostatek živin se špatnou výživou;
 • stresové situace;
 • dlouhodobé užívání hormonálních léků;
 • zneužívání fyzické aktivity;
 • závislosti (drogy, kouření a alkohol).

Příznaky patologie

Polymenorea se může objevit jak samostatně, tak v kombinaci s jinými poruchami.

Při diagnostice lékař bere v úvahu intenzitu ztráty krve, přítomnost nepohodlí, typ výtoku a související příznaky. Polymenorea se vyznačuje následujícími vlastnostmi:

 • doba menstruace je více než týden nebo méně než dva dny;
 • akutní bolest v podbřišku;
 • zhoršení zdraví;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • narušení stolice;
 • rozmazaný charakter menstruačního toku.

Diagnostika

Nárůst menstruace naznačuje potřebu navštívit gynekologa. Chcete-li zjistit příčinu problému, musíte podstoupit důkladné vyšetření. Nejprve lékař s touto ženou pohovorí a vyšetří ji. Chcete-li poskytnout úplné údaje o svém stavu, musíte si vést kalendář menstruace, kde byste měli zaznamenávat dobu trvání, intenzitu menstruace a související příznaky..

Na židli lékař provede palpaci a vizuální vyšetření genitálií. Za účelem vyloučení infekčních chorob se na flóru odebere nátěr. Mezi další studie, které pomohou stanovit správnou diagnózu, patří:

 • absolvování analýzy pro hormony;
 • Ultrazvuk malé pánve;
 • MRI mozku (turecké sedlo);
 • biochemický krevní test.

Folikulometrie pomůže určit, zda žena ovuluje. Postupem je ultrazvukové skenování v různých dobách cyklu. První návštěva se koná 10. – 12. Den. Během tohoto období se při normálním fungování reprodukčního systému zvyšuje endometrium, vizualizuje se dominantní folikul. 14. - 15. den dosahuje sliznice těla dělohy 9-15 mm. Folikul se zralým vejcem v objemu je 18-25 mm.

Poslední návštěva připadá na 16. - 17. den cyklu. Pokud došlo k ovulaci, pak se v místě dominantního folikulu nachází žluté tělísko. V případě menstruačních nepravidelností bude problém odhalen v jedné z fází zrání vajíček. Pokud je přítomna ovulace, příčinou krvácení jsou patologické útvary v děloze nebo vaječnících (polypy, fibroidy, nádory). To vyžaduje další vyšetření..

Možnosti léčby

Ve většině případů je polymenorea výsledkem specifické gynekologické poruchy. Léčba se proto provádí po potvrzení diagnózy. V případě hormonální nerovnováhy jsou předepsány léky. Hormonální terapie má několik typů:

 1. Náhradní. Využívají se prostředky, které obsahují syntetické hormony. Taková léčba je indikována při inhibici práce jedné ze žláz endokrinního systému. Léčba se často užívá po zbytek života..
 2. Stimulace. Účinek terapie je krátkodobý, proto se provádí pro konkrétní účel. Léky, které ovlivňují funkci vaječníků, se nejčastěji užívají pro neplodnost.
 3. Brzdění Užívání léků je indikováno k nadměrné aktivaci žláz s vnitřní sekrecí, což vyvolalo vývoj nádoru.

Regulace menstruačního cyklu se provádí pomocí estrogenu nebo progesteronu. Lék je předepsán po obdržení výsledků hormonálního výzkumu. Mezi léky obsahující druhou látku patří Utrozhestan, Progestozhel a Duphaston. Při nedostatku estrogenu je indikován příjem přípravku Proginova, Estrofem, Ovestin nebo Microfollin.

K ponoření vaječníků do spánkového režimu se používají orální antikoncepce, jako je Novinet, Yarina, Jess, Regulon atd. Délka léčby závisí na závažnosti onemocnění. Hormonální terapie se obvykle podává po dobu šesti měsíců. Po vysazení léku je tělo znovu vyšetřeno.

Pokud se během diagnostiky u ženy objeví infekční onemocnění, je nutná protizánětlivá léčba. Zahrnuje příjem a intramuskulární podávání antibiotik. Nejčastěji se léčba provádí v nemocničním prostředí. A také předepište injekce aloe a vitaminu B.V případě adhezivního procesu jsou předepsány fyzioterapie, gynekologické masáže a bahenní terapie.

Benigní a maligní formace jsou eliminovány chirurgicky. Existují dvě možnosti intervence: operace břicha a laparoskopie. Standardní postup se provádí, pokud jsou nádory velké. Druhá metoda je vhodná pro diagnostiku patologií a odstranění drobných formací.

V případě, že polymenorea je nestálá, stačí začít vést zdravý životní styl a chránit se před stresem. Jediný projev patologie je charakteristický pro cestování, nervové vypětí a špatnou výživu. V tomto případě nejsou nutné hormonální léky. Aby se zabránilo výskytu patologie, jsou předepsány doplňky stravy a komplexy vitamínů.

Prevence

Před polymenoreou se nemůžete úplně chránit. Ale můžete snížit pravděpodobnost vzniku gynekologických onemocnění. Preventivní opatření jsou založena na následujících zásadách:

 1. Hygienické postupy se provádějí nejméně dvakrát denně. Během menstruace se jejich frekvence zvyšuje..
 2. Správná výživa a mírné cvičení pomáhají imunitnímu systému bojovat proti závažným virovým a infekčním chorobám.
 3. Nekontrolovaný příjem léků způsobuje poruchy v těle. Doporučuje se užívat silné léky pouze po konzultaci s lékařem.
 4. Zbavení se špatných návyků má pozitivní vliv na fungování reprodukčního systému.
 5. Pravidelné návštěvy gynekologa pomohou identifikovat nemoc v rané fázi jejího projevu. Optimální frekvence návštěv předporodní kliniky je jednou za šest měsíců.
 6. Chráněný pohlavní styk předchází pohlavně přenosným infekcím.

Závěr

Polymenorea je jedním z hlavních příznaků poruchy reprodukčního systému. Ignorovat patologii je extrémně nebezpečné. Včasná diagnostika a dodržování zásad terapeutické terapie zamezí komplikacím.

To je plné vzhledu neplodnosti. Čím déle je patologie ignorována, tím obtížnější je odstranit příčinu porušení..

Proč jsou časté období

Častá období - menstruační tok s krátkým intervalem mezi nimi. Nejedná se o nemoc, ale o projev poruchy funkce těla, příznak.

Vznikají z různých důvodů - od změny klimatu a chronické únavy až po vývoj onemocnění orgánů reprodukčního systému.

 1. Menstruační cyklus je normální
 2. Proč jsou časté období
 3. U dospívajících
 4. Hormonální změny
 5. Nástup těhotenství
 6. Po porodu
 7. Mimoděložní těhotenství
 8. Zánětlivá a infekční onemocnění
 9. Děložní myomy a ovariální cysty
 10. Endometrióza
 11. Užívání perorální antikoncepce
 12. Intrauterinní zařízení
 13. Změna životního stylu
 14. Potřebuji léčbu
 15. Doporučení gynekologa

Menstruační cyklus je normální

Ženský cyklus je rozdělen do dvou fází:

 • folikulární;
 • luteální.

V první fázi dochází k zrání folikulu s vejcem. To trvá polovinu prvního cyklu. Na konci první fáze začíná ovulace - folikul praskne a vyjde zralé vajíčko připravené k oplodnění.

Pak začíná druhá fáze cyklu. Ve vaječníku se tvoří žluté tělísko, které produkuje progesteron. Tento hormon je nutný k udržení a rozvoji normálního těhotenství. Pokud nedošlo k početí, luteální fáze končí menstruací - odmítnutím endometria v dutině dělohy a jeho odstraněním ven s krvavým výtokem.

Pravidelná menstruace je indikátorem normálního fungování ženského reprodukčního systému. Interval mezi nimi je od 21 do 32 dnů, v závislosti na jednotlivých vlastnostech organismu.

Proč jsou časté období

Hormony estrogen a progesteron jsou odpovědné za pravidelnost menstruace. Vaječníky, hypofýza, hypotalamus jsou odpovědné za udržování rovnováhy..

Polymenorea nebo častá menstruace dochází v důsledku porušení normálního hormonálního pozadí, jehož důvody jsou následující:

 • Zánětlivá onemocnění reprodukčního systému - endometritida, adnexitida, salpingo-ooforitida.
 • Sexuálně přenosné infekce.
 • Endometrióza.
 • Formace v orgánech reprodukčního systému - děložní myomy, cysty na vaječnících, polypy.
 • Perorální antikoncepce.
 • Nemoci jiných orgánů - patologie štítné žlázy, diabetes mellitus, problémy s játry.
 • Změna životního stylu.

Není možné samostatně identifikovat a eliminovat příčinu polymenorey. K tomu musíte navštívit lékaře a nechat se otestovat..

U dospívajících

Cyklus u dívek po menstruaci se okamžitě stává pravidelným pouze u 30%. U ostatních normalizace menstruace trvá až 2 roky. Během tohoto období je menstruace nepravidelná, může se objevit více či méně často než jednou za 21-35 dní.

Častou poruchou dospívajících dívek je krvácení mladistvých. Patologie vyžaduje léčbu.

Hormonální změny

Polymenorea je často důsledkem hormonální nerovnováhy v těle.

Nerovnováha může být způsobena přirozenými příčinami v různých věkových kategoriích:

 • U dospívajících, když cyklus ještě není stabilní.
 • U žen po 45 letech věku, kdy začíná premenopauza.

Hormonální nerovnováha způsobuje ovariální dysfunkci, její příznaky:

 • zpoždění nebo naopak časté vypouštění;
 • bolesti dolní části břicha;
 • živé projevy PMS - premenstruační syndrom.

Nástup těhotenství

Někdy se menstruace objeví dříve, než se očekávalo, v důsledku početí. Jedná se o implantační krvácení, které žena bere na své období..

Oplodněné vajíčko se přemění na zygotu a zahájí svůj pohyb trubičkou do děložní dutiny. Tam je připevněn ke stěně dělohy a poškozuje nejmenší krevní cévy. Takto začíná malé krvácení v důsledku implantace, ke kterému dochází asi u 10% žen.

Další událostí v průběhu početí je odmítnutí oplodněného vajíčka a jeho vylučování ven s krvavým výtokem..

Po porodu

Normalizace menstruace trvá nějakou dobu. Po porodu mohou jít příliš často nebo naopak zřídka..

Menstruace bude pravidelná po 2-3 cyklech, pokud žena nekrmí dítě.

Mimoděložní těhotenství

Jedná se o patologii, při které se embryo nemohlo dostat do děložní dutiny a bylo připojeno na jiné místo, které není určeno. Mimoděložní těhotenství může být vaječníkové, vejcovodové, břišní.

Když embryo dosáhne určité velikosti, rozbije orgán, kde je lokalizován, například tubus. Žena, která začala krvácet, si může předem mýlit bolestivá období.

Rozdíl je v tom, že při mimoděložním těhotenství bolí nejen žaludek, ale dochází i k syndromu silné bolesti, doprovázenému nevolností a zvracením, zimnicí, zmatením a závratěmi. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Zánětlivá a infekční onemocnění

Pravidelnost menstruačního cyklu je ovlivněna zánětlivými procesy reprodukčního systému..

Adnexitida, endometritida, salpingo-ooforitida způsobují nejen polymenoreu, ale také související příznaky:

 • vaginální výtok - bílý, žluto-zelený, zakalený, s nepříjemným zápachem;
 • bolest v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad, konečníku;
 • pálení, svědění, vaginální hyperémie.

Častá období vyvolávají pohlavně přenosné infekce pánevních orgánů. Menstruace se může jevit jako hnědá mazanina, a to nejen často, ale také po dobu až dvou týdnů.

Děložní myomy a ovariální cysty

Benigní nádory narušují funkci orgánů. Myomatózní uzliny, jednotlivé nebo vícečetné, mění tvar dělohy a fungování její svalové vrstvy. Z tohoto důvodu se vaše menstruace může objevit častěji než obvykle..

Cysty vytvořené na vaječnících mění hormonální hladiny. Porucha syntézy hormonů zkracuje nebo prodlužuje interval mezi obdobími.

Endometrióza

Patologická proliferace vnitřní vrstvy dělohy nad její hranice způsobuje intermenstruační krvácení - hojné, sraženiny.

Šíření endometria zvyšuje jeho plochu. Proto odmítnutí tkáně u endometriózy ve dnech menstruace poskytuje hojné krvácení..

Užívání perorální antikoncepce

Antikoncepční pilulky obsahují hormony. Na začátku jejich příjmu je možné porušení cyklu. Menstruační krvácení často začíná v polovině cyklu nebo častěji než obvykle.

To je normální situace, po 2-3 měsících bude výtok pravidelný. Takto se tělo přizpůsobuje příjmu hormonů zvenčí..

Intrauterinní zařízení

IUD, ženské tělo často vnímá cizí těleso. Důsledek - zánět v děložní dutině a odmítnutí endometria v předstihu.

Pokud se po dvou nebo třech cyklech menstruace nezlepší, je třeba nitroděložní tělísko nahradit jinou metodou antikoncepce.

Změna životního stylu

Na menstruační cyklus mají vliv různé faktory. Častá menstruace může být způsobena:

 • chronická únava a přepracování;
 • přenesená napětí;
 • nedostatek spánku;
 • nesprávná výživa;
 • fyzické přetížení;
 • lety a změna klimatu.

Ve videu o nefunkčním krvácení

Potřebuji léčbu

Chcete-li zjistit, proč je výtok častý, měli byste kontaktovat kliniku a podstoupit vyšetření. Pokud si žena vede menstruační kalendář, je lepší si ji vzít na schůzku, aby lékař viděl změny v cyklu.

Častá období nejsou onemocněním, ale reakcí těla na problémy v něm. K identifikaci nemocí potřebujete:

 • gynekologické vyšetření;
 • obecná analýza krve;
 • vaginální výtěr;
 • krevní test na hormony (v případě potřeby).

Gynekolog může poslat na další konzultaci dalším odborníkům - mammologovi, endokrinologovi.

Taktika léčby závisí na příčině. U zánětlivých onemocnění jsou předepsány antibakteriální léky, vitamíny, u endometriózy, myomu, cyst je nutná hormonální terapie.

Pokud předčasná menstruace měla jediný charakter a v následujících cyklech přicházejí včas, možná selhání bylo způsobeno stresem, nedostatkem spánku. Odpočinek, spánek, sedativa obnoví práci těla.

Doporučujeme přečíst si článek o příčinách krátkých období. Z ní se dozvíte o příčinách krátkých období u dospívajících, během těhotenství, u žen po porodu, na začátku menopauzy a také o nutnosti navštívit lékaře..

Proč je týden před menstruací růžový výtok? Přečtěte si zde.

Doporučení gynekologa

Před zahájením léčby časté menstruace je nutné zjistit příčinu. Zohledňuje se věk pacienta - u dospívajících dívek není někdy léčba vůbec nutná a u žen po 40 letech začíná menopauza a je nutné udržovat reprodukční funkce.

Aby se zabránilo negativním důsledkům a narušení cyklu, je důležité vést zdravý životní styl. To je dobrý odpočinek a spánek, pravidelná fyzická aktivita, vyloučení nezdravého jídla a návyků..

Jaké časté období bude naznačovat

Častá období lze volat, pokud přicházejí častěji než jednou za 21 dní. Tento stav se nazývá polymenorea. V některých případech se nemusíte vyrovnávat s častými menstruacemi, ale s menstruací a krvácením během cyklu. Rozlišování podmínek je někdy docela obtížné i pro odborníka.

Hormonální nerovnováha je jednou z nejčastějších příčin polymenorey. Během puberty, v prvních dvou letech od začátku menstruace, jsou povolena častá období, zatímco dívčí tělo se přizpůsobuje. V těchto situacích je však nutné rozlišovat mezi častou menstruací a krvácením mladistvých. Ty jsou bohaté, prodloužené a doprovázené poklesem hladin hemoglobinu.

Hormonální poruchy a v důsledku toho častá menstruace se ve většině případů vyskytují na pozadí stresu, emočního přetížení během období menopauzy. Polymenorea se může objevit při užívání jakýchkoli hormonálních léků, zejména perorálních kontraceptiv v prvních třech měsících - období adaptace.

Další důvody:

 • drastické hubnutí;
 • možná nějaký čas po porodu - dva až tři měsíce;
 • nemoc štítné žlázy;
 • některé gynekologické stavy, jako jsou nádory produkující hormony.

Časté období, které je obtížné odlišit od krvácení nebo intermenstruačního špinění, může nastat u následujících nádorů reprodukčního systému:

 • děložní myomy;
 • polypy endometria;
 • ovariální cysty;
 • tvorba na děložním čípku.

Mohou být identifikovány i při rutinním gynekologickém vyšetření a potvrzeny ultrazvukem a kolposkopií.

V raných fázích může být těhotenství jemné. Některé ženy si zároveň mýlí hrozbu přerušení s menstruací, která se může dokonce přibližně shodovat s očekávanými dny po dnech. Pokud má například výtok poněkud neobvyklou povahu, začal rychle a rychle skončil nebo je pouze rozmazaný, mělo by být těhotenství vyloučeno pomocí močového testu nebo krevního testu na hCG.

Když je těhotenství potvrzeno, špinění je známkou patologie, například hrozba ukončení, nevyvíjení, mimoděložní atd..

Jiné gynekologické problémy, které způsobují časté menstruace:

 • endometrióza;
 • zánět přívěsků a děložní dutiny (endometritida);
 • polypy děložní dutiny, cervikálního kanálu a děložního čípku;
 • maligní nádory těla a děložního čípku;
 • ovariální cysty.
Menstruace s endometriózou

Malý interval mezi menstruací může být po chirurgických zákrocích - kyretáž, operace vaječníků (například odstranění cysty nebo šití na mrtvici).

Vnější a vnitřní faktory pro vznik časté menstruace:

 • Neznámý předmět. Tampon, který nebyl odstraněn včas, gynekologické prstence, různé intimní pomůcky, pokud jsou v pochvě delší dobu, způsobují reaktivní zánět, který může poškodit vaginální sliznici a způsobit menstruační výtok.
 • Stres, přetížení, pohyb. Psycho-emocionální stav ženy ovlivňuje reprodukční systém více, než by si někdo myslel. Psychoterapie, vitamíny, v některých případech i vážnější léky, pomáhají věci rozjet..
 • Špatný způsob života. Kouření, fyzická nečinnost a nadváha, nadměrná konzumace alkoholu také ovlivňují fungování pohlavních orgánů. U těchto žen je vyšší riziko následujících stavů: selhání vaječníků, maligní a benigní nádory pohlavních orgánů, dysfunkce vaječníků a menstruační nepravidelnosti.

Polymenorea je nebezpečná za následujících podmínek:

 • můžete přeskočit vážná onemocnění, včetně maligních nebo prekancerózních;
 • neustálý výtok, i v malém množství, povede k anémii - snížení hladiny hemoglobinu, a tedy slabosti, letargie, dušnosti, snížené duševní a fyzické aktivity.

Zásady léčby menstruačních nepravidelností jsou následující:

 • normalizace režimů spánku a bdění;
 • správná a vyvážená výživa;
 • korekce tělesné hmotnosti;
 • vitamíny - A, E, skupina B nebo v komplexech, například Time factor, Cyclovita a další;
 • v případě potřeby hormonální terapie;
 • léčba provokujících / příčinných chorob je po podrobném vyšetření povinná.

Přečtěte si více v našem článku o příčinách a léčbě častých menstruací.

Hlavní příčiny častých období

Ženské menstruace se objevují pravidelně - obvykle každých 28-29 dní, ale tento interval se může lišit - od 21 do 35 dnů (Americká gynekologická asociace navrhuje období od 24 do 38 dnů). „Krvavé dny“ trvají obvykle tři až sedm dní, vše víceméně je patologie.

Častá období lze volat, pokud přicházejí častěji než jednou za 21 dní. Tento stav se nazývá polymenorea. V některých případech se nemusíte vyrovnávat s častými menstruacemi, ale s menstruací a krvácením během cyklu. Rozlišování podmínek je někdy docela obtížné i pro odborníka.

Hormonální nerovnováha

Celý reprodukční systém ženy je pod kontrolou hormonů. Změna jejich poměru nebo absolutních hodnot vede k různým poruchám, které se mohou vylévat do polymenorey.

Během puberty, v prvních dvou letech od začátku menstruace, jsou povolena častá období, zatímco dívčí tělo se přizpůsobuje. V těchto situacích je však nutné rozlišovat mezi častou menstruací a krvácením mladistvých. Ty jsou bohaté, prodloužené a doprovázené poklesem hladin hemoglobinu.

Hormonální poruchy a v důsledku toho častá menstruace se ve většině případů vyskytují na pozadí stresu, emočního přetížení, během formování menopauzy.

Menstruační cyklus je normální

Polymenorea se může objevit při užívání některých hormonálních léků, zejména perorálních kontraceptiv v prvních třech měsících - období adaptace.

Obecně platí, že všechny podmínky, které mohou ovlivnit hladinu pohlavních hormonů, mohou mít za následek menstruační nepravidelnosti, jako je častá menstruace. Například často najdete následující:

 • drastické hubnutí;
 • možná nějaký čas po porodu - dva až tři měsíce;
 • nemoc štítné žlázy;
 • některé gynekologické stavy, jako jsou nádory produkující hormony.

A zde je více o tom, co může vést k přerušovaným obdobím..

Nádory

Časté období, které je obtížné odlišit od krvácení nebo intermenstruačního špinění, může nastat u následujících nádorů reprodukčního systému:

 • děložní myomy;
 • polypy endometria;
 • ovariální cysty;
 • tvorba na děložním čípku.

Mohou být identifikovány i při rutinním gynekologickém vyšetření a potvrzeny ultrazvukem a kolposkopií.

Těhotenství

V raných fázích může být těhotenství jemné. Některé ženy si zároveň mýlí hrozbu přerušení s menstruací, která se může dokonce přibližně shodovat s očekávanými dny po dnech. Pokud je tedy výtok poněkud neobvyklý, například začal rychle a rychle skončil, nebo je pouze rozmazaný, mělo by být vyloučeno těhotenství.

Doma to lze provést pomocí standardního testu moči. Je však více informativní provést krevní test na hCG, který již od 10. dne po početí vykazuje spolehlivý výsledek. Pokud je těhotenství potvrzeno, i při slabě pozitivním testu, měli byste se poradit s lékařem. Krvavý výtok na tomto pozadí je známkou patologie, například hrozba přerušení, nevyvíjející se, mimoděložní atd..

Podívejte se na toto video o příčinách krvácení v časném těhotenství:

Jiné gynekologické problémy

Častá období mohou předzvěst různá onemocnění reprodukčního systému. V tomto případě mohou být výsledkem hormonální nerovnováhy nebo představují acyklické sekrece, které lze snadno zaměnit s menstruací. Nejčastěji jsou takové poruchy pozorovány u následujících patologií:

 • endometrióza;
 • zánět přívěsků a děložní dutiny (endometritida);
 • polypy děložní dutiny, cervikálního kanálu a děložního čípku;
 • maligní nádory těla a děložního čípku;
 • ovariální cysty.
Polypy dutiny a děložního čípku

Malý interval mezi menstruací může být po chirurgických zákrocích - kyretáž, operace vaječníků (například odstranění cysty nebo šití na mrtvici).

Vnější a vnitřní faktory vzniku časté menstruace

Kromě organických problémů mohou být selhání cyklu výsledkem stavů, které nesouvisejí s chorobami, v tomto případě nejsou porušení trvalá, ale epizodická a existuje jasný vztah s nějakou událostí, která provokuje faktor.

Neznámý předmět

Tampon, který nebyl odstraněn včas, gynekologické prstence, různé intimní pomůcky, pokud jsou v pochvě delší dobu, způsobují reaktivní zánět, který může poškodit vaginální sliznici a způsobit menstruační výtok.

Nesprávná instalace (vyloučení) nitroděložního tělíska

Stres, přetížení, pohyb

Psycho-emocionální stav ženy ovlivňuje reprodukční systém více, než by si někdo myslel. Jde o to, že hypofýza, která reguluje uvolňování pohlavních hormonů, je pod vedením hypotalamu. A ten je regulován aktivitou mozkové kůry..

Narušení interakcí mezi hemisférami, aktivace některých funkcí a inhibice jiných vede ke změně práce hypofýzy a hypotalamu a v důsledku toho k narušení menstruačního cyklu. Zasedání psychoterapie, vitamíny, v některých případech - vážnější léky pomáhají založit práci.

Špatný způsob života

Kouření, fyzická nečinnost a nadváha, nadměrná konzumace alkoholu také ovlivňují fungování pohlavních orgánů. U těchto žen je vyšší riziko následujících stavů:

 • vyčerpání vaječníků;
 • maligní a benigní nádory pohlavních orgánů;
 • ovariální dysfunkce a menstruační nepravidelnosti.

Zbavení se špatných návyků v průběhu času snižuje pravděpodobnost vzniku onemocnění.

Proč je tento stav nebezpečný?

Každá žena by měla sledovat pravidelnost menstruace - vést si kalendář. Díky moderním gadgetům je tento proces snadný a pohodlný. Identifikace poruch, včetně časté menstruace, by měla být důvodem pro kontaktování lékaře. Polymenorea je nebezpečná za následujících podmínek:

 • můžete přeskočit vážná onemocnění, včetně maligních nebo prekancerózních;
 • neustálý výtok, i v malém množství, povede k anémii - snížení hladiny hemoglobinu, a tedy - slabosti, letargie, dušnosti, snížení duševní a fyzické aktivity.

Jak normalizovat cyklus

Je nutné regulovat menstruaci až po zjištění příčiny. Kromě toho se velmi nedoporučuje samoléčit nebo používat lidové metody bez stanovení - tímto způsobem můžete pouze zahájit onemocnění.

Zásady léčby menstruačních nepravidelností jsou následující:

 • normalizace režimů spánku a bdění;
 • správná a vyvážená výživa;
 • korekce tělesné hmotnosti;
 • vitamíny - A, E, skupina B nebo v komplexech, například Time factor, Cyclovita a další;
 • v případě potřeby hormonální terapie;
 • povinné - léčba provokujících / původců nemocí po podrobném vyšetření.

A tady je více o tom, proč se namísto menstruace objevila mazanice.

Častá období nejen způsobují ženě nepohodlí, snižují počet „čistých dnů“, ale mohou být také příznakem vážného onemocnění. I epizodická taková porušení by se měla stát důvodem pro úplné vyšetření u gynekologa.

Léčba se může skládat ze změny životního stylu a výživy, užívání vitamínů nebo z vážnosti při zjištění onemocnění. Každá žena by měla sledovat svůj cyklus zapisováním dat svých období do aplikace kalendáře nebo telefonu..

Užitečné video

Podívejte se na toto video a důvody dvojitých období:

Někdy se dlouhá období stávají zcela běžnými a normálními (po potratu, s dědičností). Pokud jsou déle než 7 dní, mají silné bolesti a červené sraženiny, je to důvod k návštěvě lékaře. Je vysoce nežádoucí provádět léčbu sami.

U řady určitých onemocnění, stejně jako během těhotenství, dospívání a před menopauzou, mohou nastat přerušovaná období. Je důležité diagnostikovat stav včas a v případě potřeby zahájit léčbu..

I po prvním vyšetření nemůže zkušený lékař vždy zjistit příčiny špatné menstruace. Mohou být jak vrozené, tak po operaci, těhotenství, porodu, drogách.

Menstruace se spirálou často probíhá stejně jako bez ní. Někdy však může být individuální reakce opačná - začne krvácení. Kdy je nejlepší spirálu odstranit? Jaká jsou normální období??

Častá menstruace

Doba čtení: min.

Tělo každé ženy je tak individuální, že neexistují striktně stanovená čísla, která by charakterizovala menstruační cyklus. Obvykle to trvá od 21 do 35 dnů, ale dochází také k časté menstruaci, která vyžaduje, aby lékař správně diagnostikoval a v případě potřeby léčbu.

Častou menstruaci lze obvykle pozorovat u ženy, jejíž menstruace právě začala a od první menstruace uplynuly méně než dva roky, stejně jako u žen v menopauze. Důvody jejich výskytu jsou tak rozmanité, že je nemožné vyjmenovat vše stručně. Nejběžnější z nich jsou účinky faktorů prostředí (stres, cvičení, nachlazení), hormonální poruchy při užívání hormonální léčby nebo antikoncepce, nedostupnost hormonální regulace v dospívání nebo indikace mimoděložního těhotenství.

Častá menstruace je tedy taková menstruace, která se vyznačuje krvavým výtokem z genitálního traktu častěji než každé 3 týdny nebo méně. Přítomnost infekcí a zánětů reprodukčního systému je také charakterizována častými obdobími.

Lhůty jdou dvakrát měsíčně

Vzhledem k různým charakteristikám těla, přítomnosti doprovodné patologie a dopadu mnoha dalších faktorů na tělo ženy se mohou nepravidelnosti menstruace také lišit. Jedním z těchto porušení je, že vaše menstruace přichází dvakrát měsíčně.

Proč menstruace 2krát za měsíc: jejich důvod může být velmi různorodý, ale to jasně naznačuje přítomnost patologie v těle.

Samozřejmě byste neměli okamžitě podléhat panice a depresi. Je přípustné, aby se u dívek, u nichž právě začaly, vyskytla menstruace dvakrát měsíčně, a kvůli jejich hormonální nerovnováze bude trvat dostatečné množství času na jejich regulaci. Pokud jde o menstruaci dvakrát měsíčně u ženy v dospělém věku, je třeba být opatrný a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc pro včasnou diagnostiku a léčbu patologického stavu vedoucího k takovým porušením. Pokud má žena období mezi menstruací po celou dobu od 21 do 28 dnů, může také existovat menstruace dvakrát měsíčně, ale to pro konkrétní ženu bude variantou normy.

Proč máte menstruaci dvakrát za měsíc? Tuto otázku si klade každá žena, která se potýká s takovým stavem, a na ni může jednoznačně odpovědět až po úplném vyšetření a objasnění příčiny patologického stavu. Mezi hlavní důvody, které způsobují menstruaci dvakrát měsíčně, patří:

 • zahájení hormonální antikoncepce může způsobit krvácení. Pokud však budou pokračovat i po třech měsících od začátku užívání drogy, měli byste o tom informovat ošetřujícího lékaře a ten si vezme jinou drogu
 • hormonální narušení v těle. Nejčastěji se vyskytuje na pozadí zánětlivých změn v děloze, po potratu, potratu nebo nedostatečnosti druhé fáze menstruačního cyklu
 • Věk ženy může být příčinou časté menstruace, protože tělo dospívající dívky se upravuje během prvních pár let po nástupu menstruace. U žen v premenopauzálním období jsou také možné menstruační nepravidelnosti, což naznačuje hormonální nerovnováhu
 • regulační výtok. U některých žen se v době implantace oplodněného vajíčka do děložní dutiny pozoruje hnědý výtok, který žena někdy bere na menstruaci, takže nevyžaduje lékařskou péči
 • přítomnost nitroděložního tělíska může způsobit krvácení, což naznačuje potřebu jeho odstranění.
 • Mezi nemoci reprodukčního systému, které mohou způsobit časté a silné krvácení, je třeba poznamenat:
  • děložní myom
  • adenomyóza
  • endometrióza
  • polypy děložní dutiny a děložního čípku
  • patologie vejcovodu
  • rakovina dělohy
  • narušení těhotenství nebo interupce
  • porušení schopnosti srážení krve.

Každá z těchto patologií může být příčinou krvácení, proto pro její diagnostiku a včasnou léčbu musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc od odborníků..

U některých žen dochází k menstruaci dvakrát měsíčně, když je tělo vystaveno stresovým situacím s emočními šoky v důsledku změny klimatu.

Pokud máte 2krát za měsíc, pak byste měli především eliminovat nervové šoky a zkušenosti, neztrácet čas maličkostmi, zkoumat hormonální pozadí a měli byste také kontrolovat léky, které užíváte. Odstraněním těchto problémů je často možné cyklus normalizovat.

Pokud menstruace začala 2 týdny po menstruaci? Co dělat a kam jít? Každá žena, která se stará zejména o své zdraví a reprodukční zdraví, by měla vědět, co je normální menstruační cyklus a na jaké nepravidelnosti by měl upozornit a vyhledat pomoc. Menstruační cyklus je určité časové období (každá žena má své vlastní), které se rovná intervalu od prvního dne jedné menstruace do prvního dne druhé. abyste poznali své menstruační charakteristiky, je důležité vést kalendář kritických dnů, kde můžete jasně sledovat pravidelnost a délku cyklu. Normálně menstruační cyklus trvá 28 dní (od 21 do 35 dnů je také variantou normy), krvácení není delší než sedm dní, bez velkého počtu velkých sraženin a bezbolestné. V dospívání dívky často pozorují druhou menstruaci za měsíc nebo měsíčně každé 2 měsíce, což naznačuje tvorbu hormonální rovnováhy a normalizaci cyklu, což je varianta normy. Pokud však takové krvácení způsobuje patologické příznaky, měl by být na to upozorněn lékař, který dokáže rozlišit, zda se jedná o normu nebo patologii.

Menstruace podruhé za měsíc může být také u žen v období před menopauzou, ale v tomto případě by to měl pochopit pouze lékař, protože mohou existovat jak fyziologické poruchy, tak důkazy o vývoji patologických příznaků. Při diagnostice patologického krvácení je důležité včas odstranit a diagnostikovat příčinu. za tímto účelem lékař provede úplné vyšetření a předepíše další laboratorní a instrumentální diagnostické metody. Koneckonců častá menstruace nejčastěji indikuje vývoj patologického procesu v těle, který lze identifikovat a ve většině případů eliminovat.

Stává se, že menstruace probíhá každý druhý den, pak se mluví o přerušované menstruaci. K tomu dochází ve všech věkových skupinách, protože je to důsledek hormonálních výkyvů, které naznačují patologii v těle a někdy v dospívání jsou variantou normy. Důvodem takové menstruace může být porušení jedné ze souvislostí v hormonální regulaci ženy.

Pouze zkušený a kvalifikovaný lékař může této problematice porozumět, proto nemá smysl se samostatně zapojit do diagnostiky a léčby. je důležité okamžitě vyhledat radu od odborníka.

Období do 3 týdnů

Menstruaci po dvou týdnech nebo po třech lze pozorovat u dospívajících dívek, u kterých ještě nedošlo k menstruaci. Někdy se menstruace vyskytuje dopředu a u ženy se zavedeným cyklem, což vyžaduje diagnostiku a identifikaci příčiny tohoto porušení.

Pokud existují menstruace každé 2 týdny: důvody jsou velmi rozmanité, ale mezi nimi je důležité místo:

 • dopad stresových situací na tělo ženy
 • významná fyzická aktivita
 • akutní virová onemocnění
 • zánět dělohy nebo její infekční onemocnění
 • klimatická změna
 • užívání hormonální antikoncepce během prvních tří měsíců užívání
 • porušení režimu a povahy výživy
 • zneužívání špatných návyků.

Pokud menstruace začala po 2 týdnech od předchozí, musíte se obrátit na svého lékaře o pomoc a diagnostikovat příčinu porušení. Po provedení dalších vyšetřovacích metod, po ultrazvukovém vyšetření a dalších diagnostických postupech lékař určí příčinu poruch a předepíše vám vhodnou léčbu..

Pokud menstruace začala 14 dní po předchozích - důvodem je silné nervové napětí nebo vystavení stresu, pak je v tomto případě nutné tyto účinky eliminovat, použít sedativa a menstruace se obnoví. Někdy může být menstruace, po 14 dnech od poslední menstruace, variantou normy. Toto je pozorováno u žen, které mají krátký cyklus.

Každý ví, že průměrná doba menstruačního cyklu je 28 dní, zatímco za normou se považuje také cyklus 21 až 35 dnů. Pokud tedy menstruace u ženy začíná tři týdny po poslední menstruaci, po vyloučení všech výše uvedených důvodů si nedělejte starosti a starosti, protože to je rys těla. Žena by měla být ostražitá a vyhledat pomoc, pokud měla předtím delší cyklus, ale v poslední době se krátil a menstruace začíná o tři nebo dokonce o dva týdny později. S tím se může vypořádat pouze lékař. V žádném případě nepoužívejte samoléčbu, protože to může jen zhoršit stav a vývoj komplikací se stane předvídatelným.

Pokud bylo porušení jednorázové a nenastaly další příznaky - bolest, slabost atd., Pak byste se neměli bát, a pokud se to opakuje několikrát, měli byste zaznít alarm.

3krát za měsíc

Pokud do jednoho měsíce objevíte špinění třikrát nebo více, měli byste okamžitě vyhledat pomoc od odborníků, protože to vždy naznačuje přítomnost patologického zaměření v těle.

Měsíčně třikrát měsíčně: příčinou této poruchy je nejčastěji hormonální nerovnováha, ke které dochází po prvním nástupu menstruace nebo před menopauzou. Z patologických stavů, které způsobují časté krvácení, je přítomnost nitroděložního tělíska, nádor v děloze, nejčastěji maligní..

Měsíčně třikrát měsíčně - důvody jsou velmi rozmanité, ale pokud se krvácení vyvíjí na pozadí normálního a pravidelného menstruačního cyklu, měli byste naléhavě vyhledat pomoc od lékaře.

Pokud je menstruace v dospívání častá a je pozorována během prvních dvou let od menstruace, stejně jako u žen v reprodukčním věku, jejichž menstruační funkce se vytrácí, není třeba se obávat, protože tyto změny jsou fyziologické. A pokud nedojde k rozvoji jakýchkoli komplikací, nastává čas jen k nastolení hormonální rovnováhy v těle, která je zodpovědná nejen za pravidelnost menstruace, ale také za reprodukční zdraví každé ženy..

Období za týden

Ženy v reprodukčním věku se velmi často potýkají s takovým problémem, jako je menstruace týden po menstruaci. Každý by měl pochopit a uvědomit si, že týden po menstruaci by neměl být žádný krvavý výtok. To je přípustné pouze u těch dívek, jejichž menstruace začala nedávno a cyklus ještě nebyl stanoven, pokud nejsou doprovázeny žádnými patologickými příznaky. Pokud se objeví bolest, slabost, malátnost nebo jiné příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Pokud vaše menstruace trvala týden po menstruaci, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože takové porušení naznačuje vývoj patologie v těle. Existuje mnoho důvodů pro vznik krvácení po menstruaci. Mezi nimi jsou následující:

 • hormonální nerovnováha v důsledku porušení hormonální regulace na jedné z regulačních úrovní
 • účinky stresu a nervové zátěže
 • zánětlivé změny v pánevních orgánech
 • porušení vlastností srážení krve
 • hrozba ukončení těhotenství nebo jeho ukončení
 • přítomnost nádorů v děloze
 • endometrióza.

Pokud menstruace začala týden po skončení předchozích, pak to vůbec není menstruace, ale krvácení vyžadující odbornou diagnostiku a léčbu.

Pokud se vaše menstruace 10 dní po předchozí opakovaně opakuje, pak odložení návštěvy lékaře škodí pouze vašemu zdraví. Pokud se po menstruaci objeví krvácení, bez důvodu (žena neužívá COC, nemá spirálu, nepotratila, nerodila, nedošlo k žádným stresovým situacím), pak je to přímý znak onemocnění v reprodukčním systému nebo je příčinou hormonálního narušení... Pouze lékař může tento důvod zjistit po vyšetření, odběru anamnézy a po dalších laboratorních a instrumentálních výzkumných metodách. Ve většině případů musí být příčina metroragie odstraněna lékařsky nebo chirurgicky, i když existují případy, kdy stačí odstranit cívku, přestat užívat antikoncepci nebo po odstranění účinků stresu a nervové zátěže.

Dávejte pozor na své zdraví, protože je lepší předcházet nebo detekovat onemocnění v rané fázi, než identifikovat a léčit po vzniku komplikací. Za tímto účelem byste měli pravidelně navštěvovat lékaře a pokud se objeví potíže, okamžitě ho o tom informujte..

Skončil a začal znovu

Proč vaše období skončilo a začalo znovu? Tuto otázku lékaři často slyší od žen v reprodukčním věku a není vždy možné na ni okamžitě odpovědět, protože pro tento stav existuje velké množství důvodů a hlavní příčinu lze zjistit po vyšetření a dalších diagnostických metodách.

Pokud vaše menstruace skončila a o týden později začala znovu, neměli byste jít, ale běžet k lékaři, protože to je signál o přítomnosti špatného zdraví v reprodukčním systému nebo v rozporu s hormonální regulací, což vyžaduje rychlou diagnostiku a léčbu.

Fyziologicky může být tento stav u žen v premenopauzálním věku au dospívajících dívek, kdy je menstruace pouze upravena nebo zastavena, což naznačuje zánik reprodukční funkce. Existuje také taková situace, ale velmi zřídka, když dvě vajíčka dozrávají současně v těle a po zrání jednoho se objeví menstruace a po zrání druhého více. Připomeňme, že se jedná o velmi vzácný stav, zatímco druhá menstruace není tak bohatá, bezbolestná a neexistují žádné další varovné příznaky.

Nejlepší je konzultovat s lékařem jakékoli porušení cyklu.!

Častá období u žen nad 40 let a dospívajících: možné příčiny a léčba

Situace, kdy menstruace nastává dvakrát měsíčně, je vlastní jak dospívajícím dívkám, tak ženám po 40 letech. Má lékařský název - polymenorea. Jedná se o zcela normální jev spojený s krátkým cyklem, ale v některých případech může naznačovat přítomnost onemocnění, takže je třeba se poradit s lékařem. V závislosti na příčině, která způsobila častou menstruaci, je předepsána léčba, včetně užívání léků a lidových prostředků.

 • 1 Příčiny polymenorey
  • 1.1 Menstruace po 40 letech
 • 2 Hlavní příznaky
 • 3 Diagnostika
 • 4 Léčba drogami
 • 5 Bylinná terapie

Příčiny časté menstruace u dospívajících dívek souvisejí s hormonálními změnami. Během tohoto období se cyklus nejčastěji ještě neusadil a výkyvy v hormonální rovnováze nastávají poměrně ostře. U žen po 40 letech je tento problém pozorován v přítomnosti predispozice k časné menopauze..

Hlavní důvody častých období jsou:

 • porušení pravidel osobní hygieny;
 • přítomnost zánětlivých onemocnění dělohy, vaječníků nebo přívěsků v akutní a chronické formě;
 • infekční nemoci různé povahy, včetně těch, které jsou sexuálně přenosné;
 • těžké psycho-emocionální přepětí;
 • nadváha;
 • instalace nitroděložního tělíska;
 • chirurgické zákroky, včetně neúspěšných potratů;
 • endokrinní patologie;
 • chronická onemocnění ledvin a močového měchýře (pyelonefritida, cystitida atd.);
 • cukrovka;
 • dlouhodobé léky.

Někdy se polymenorea vyvíjí v důsledku prudké změny klimatu. V tomto případě to projde poté, co se žena vrátí do svých obvyklých klimatických podmínek..

Faktory jako těhotenství a kojení také ovlivňují menstruační cyklus. Po porodu musí uplynout určité období, než se cyklus vrátí do normálu. Nebude to nutně stejné jako před těhotenstvím..

Po 40 letech začíná v těle ženy řada změn, v důsledku čehož dochází k menstruačním nepravidelnostem..

Normálně vybíjení pokračuje po dobu 4-5 dnů. Ale po 40 letech mohou ženy mít prodloužená období, která trvají až týden. Někdy menstruace trvá jen 2 dny a je charakterizována sporým výtokem..

Kvůli hormonálním změnám v těle spojeným s přirozenými procesy stárnutí lze pozorovat také poměrně hojný výtok. Někdy má žena zkrácení trvání menstruačního cyklu nebo řadu prodloužených menstruací. Kritické dny se často vyskytují dvakrát měsíčně nebo se po určitou dobu úplně zastaví..

U některých žen mohou výše popsané procesy začít až po 45 letech a ještě později. Hodně záleží na životním stylu pacienta, přítomnosti chronických onemocnění, špatných návycích.

Jakékoli odchylky musí být oznámeny ošetřujícímu lékaři. Ještě před menopauzou by se menstruační cyklus neměl dramaticky měnit. Trvá to několik let, někdy i deset let. Vše záleží na tom, jak rychle vaše hladiny estrogenu poklesnou. Navíc v některých případech může jeho produkce naopak vzrůst. Během těchto období se silné krvácení střídá se slabým.

Hlavními příznaky polymenorey jsou změny v délce cyklu nebo povaze výtoku. Existuje však řada dalších znaků, které naznačují, že procesy mají patologickou povahu..

Pokud jsou na výtoku dobře viditelné sraženiny, může být přítomno infekční onemocnění. Zvyšující se bolest v dolní části břicha - známka patologie dělohy.

Příznaky jako:

 • slabost;
 • chronická únava;
 • ospalost;
 • bolest v oblasti solar plexus.

Tyto příznaky naznačují významnou ztrátu krve a to, že tělo nemá čas na její produkci v dostatečném množství. V této době je žena neustále žíznivá, zvyšuje se chuť k jídlu.

Změny charakteristické pro polymenoreu mohou být spojeny s jinými nemocemi. Hormonální změny tedy mohou vyvolat zhoršení funkce žlutého tělíska. V tomto případě je kromě krátkého menstruačního cyklu pozorována menoragie: existují dlouhá a bohatá období, která někdy trvají dva týdny po sobě. Zároveň je významně snížen interval mezi krvácením.

Počet folikulů (i při poklesu funkce žlutého tělíska) zůstává normální, k dozrávání dochází také bez významných změn.

Polymenorea by neměla být zaměňována se zkráceným menstruačním cyklem, pokud nejsou žádné zvláštní nepravidelnosti, ale menstruace se objevuje každé dva týdny. V medicíně se tento jev nazývá pseudopolymenorea. Vyznačuje se krátkým trváním samotné menstruace (ne více než 2-3 dny). Toto krvácení je spíš jako špinění, které je předzvěstí menstruace. To je způsobeno skutečností, že dochází k předčasnému odmítnutí endometria.

Situace je pozorována při dlouhodobém a nekontrolovaném užívání hormonální antikoncepce. Pokud žena vezme pilulky předepsané lékařem, ale povaha menstruace se změní, musíte o tom informovat odborníka - lékař zvolí jiný lék.

Climax je v životě ženy zvláštní období. Jeho příznaky mohou ženě bránit žít v míru několik let. Odstranit návaly horka, nespavost, podrážděnost atd.