Jak se zbavit častého močení během menopauzy?

Během menopauzy ženy čelí různým příznakům. Objevují se kvůli ostré hormonální nerovnováze, ke které dochází v důsledku dysfunkce vaječníků. Menopauza - dlouhé období, během kterého se problémy mohou měnit jeden po druhém.

Mezi typické příznaky patří návaly horka, bolesti hlavy, krvácení, slabost, nespavost a úzkost. Existují i ​​jiné, méně časté příznaky. U některých žen dochází během menopauzy k častému močení. Vyznačuje se nejen častými cestami na toaletu, ale také inkontinencí, nepohodlí během procesu atd..

Není třeba takové potíže snášet. Existuje mnoho způsobů, jak ulevit svému stavu. Navíc nezapomeňte, že během menopauzy klesá imunita a časté močení u žen s menopauzou může být spojeno se záněty nebo infekcemi..

Tento příznak je nepříjemný nejen fyzicky, ale i morálně. Mnoho žen si klade otázku, co dělat s častým močením během menopauzy?

Existuje spousta ošetření. Přečtěte si níže o příčinách, metodách léčby a důsledcích symptomu..

Příčiny

Zvažte důvody, proč se během menopauzy může objevit časté močení. Jedná se o poměrně častý problém, i když se o něm často nemluví. Samozřejmě jsou větší riziko u žen, které dříve měly infekce reprodukčního systému nebo onemocnění ledvin..

Změny, ke kterým dochází v těle během menopauzy, jsou velmi závažné, proto ovlivňují nejen reprodukční systém, ale i zbytek.

V důsledku snížení estrogenu se zhoršuje pružnost tkání. To platí pro tkáň močového měchýře včetně.

Všechny příčiny častého močení s menopauzou:

 1. Snížená pružnost.
  Uvolněná tkáň nemůže zadržovat moč tak, jak to bývalo. Orgány mohou navíc změnit své umístění. Oslabená jsou také střeva..
 2. Nadváha.
  Pokud jste během menopauzy přibrali nebo jste předtím byli obézní, pak pod tlakem hmoty budou orgány také horší..
 3. Suché sliznice.
  Toto je běžný jev během menopauzy. Podráždění a pocit pálení mohou způsobit infekce, které ztěžují kontrolu močení během menopauzy.
 4. Změny tkáně močového měchýře.
  Stěny během menopauzy jsou tužší a neprotahují se dobře. Moč může odtékat, i když není zcela naplněna.

Oslabená imunita může způsobit onemocnění ledvin, cukrovku a onemocnění štítné žlázy. To jsou další, vážnější důvody, proč může dojít k inkontinenci..

Účinky

Problémy s močením během menopauzy jsou normální, ale neměli byste tento příznak ignorovat a vyhnout se léčbě. V jeho nepřítomnosti bude žena čelit nepříjemným následkům..

Za zmínku stojí psychologické nepohodlí. S takovým problémem je obtížné soustředit se na obvyklé věci, jako je sportování, chůze atd. Otázka hygieny je také akutní, protože někdy se může zdát, že žena neustále páchne močí.

Časté hygienické postupy sliznice ještě více vysychají a začíná podráždění. Proto je lepší navštívit lékaře a začít dělat vše pro to, aby vás symptom nechal na pokoji..

Diagnostika

Mnoho lidí si může špatně diagnostikovat sebe sama a najít problém tam, kde skutečně neexistuje. Pokud jste šli na toaletu vícekrát než obvykle, nemusí to nutně znamenat, že máte časté močení..

Příznaky, kterými můžete diagnostikovat časté močení u žen s menopauzou:

 • inkontinence;
 • noční pomočování;
 • bolest a svědění;
 • silné a bolestivé nutkání, výsledkem je málo moči;
 • výtok moči s náhlými pohyby nebo kašláním.

Druhy močové inkontinence.

Alespoň jeden z těchto příznaků hovoří o inkontinenci s menopauzou. Při nachlazení se nutkání zvyšuje.

Pamatujte, že příznaky se zhorší, pouze pokud se neléčí..

V mírném stádiu může žena kontrolovat močení, i když se cítí nepohodlí, když jde na toaletu.

Ve střední fázi spontánně vytéká moč několikrát denně.

V těžké fázi, neustálé nutkání používat toaletu, moč vychází ve velmi malém množství. Náhlé vyprázdnění je také možné.

Léčba

V tomto případě je bezpodmínečně nutné vyhledat terapii. Tento příznak je léčen a docela úspěšně. Čím dříve vyhledáte pomoc, tím snazší bude její vyléčení..

Drogová terapie

Pokud je stádium onemocnění počáteční, pak jsou zpravidla předepsány léky jako Driptan, Vesicar, Detrusitol.

Pokud důvod spočívá ve špatné pružnosti tkání, věnujte pozornost Ubretidu, Proserinu, Neuromidinu.

Pokud je problém v nervovém systému, pak lékaři předepisují Simbalt a Duloxetin.

Zvláštní léčba častého močení během menopauzy není vždy nutná, někdy lze upustit od hormonální léčby předepsané pro obvyklé příznaky menopauzy. Pokud však takové pilulky nefungují, můžete požádat svého lékaře, aby vám předepsal výše uvedené léky. Nepoužívejte samoléčbu!

Cvičení

Existuje dobré cvičení, které pomáhá posilovat veškerou svalovou tkáň. Jedná se o cvičení, která se nazývají „Kegelova gymnastika“. Cvičí svaly močového systému.

Musíte si sednout a napnout spodní svaly. Je nutné zastavit imaginární proud moči a držet svaly v tomto stavu několik sekund. Pak je třeba čas prodloužit. Cvičení by mělo být prováděno čtyřikrát denně..

Po několika týdnech tréninku můžete cvičit při kýchání nebo kašlání..

Chirurgická operace

Pokud obvyklé metody, jako jsou pilulky a školení, nepomáhají, můžete zkusit chirurgickou metodu. Poskytuje největší záruku a výsledek, avšak ze zřejmých důvodů se ženy bojí chirurgického zákroku častěji obávat. Nejsou však traumatizující a rychle proveditelné..

Jsou prováděny následující operace:

 1. Léky.
  Do oblasti se vstřikuje kolagen nebo silikon, který přináší močovou trubici do zdravého stavu. Časem je nutná korekce a podpora terapie.
 2. Colporrhaphy.
  Jedná se o utažení vaginálních stěn, které uvolňuje tlak na močový měchýř.
 3. Kolposuspenze.
  Jedná se o napnutí tkání močové trubice. Toto je nejefektivnější, ale také nejobtížnější operace..
 4. Sling.
  Jedná se o smyčku, kterou dávám na močovou trubici a udržuji ji ve zdravé poloze. Tato operace ne vždy dává stoprocentní výsledek..

Operace se provádějí v extrémních případech, kdy terapie nepomůže.

Fyzioterapie

Fyzioterapii lze kombinovat s jinými typy terapie. To je zahřátí, změkčení vazů. Postupy obnovují průtok krve. Pomáhá elektroforéza a parafinová terapie. Stimulujte také tkáně mikroproudem.

Zařízení monitorují aktivitu pánevních svalů.

Nezapomeňte, že během léčby musíte trávit spoustu času na čerstvém vzduchu, dodržovat intimní hygienu a jíst správně. I když vám pilulky a fyzikální terapie pomohou, je lepší cvičit s posilováním svalů.

Jakýkoli abnormální příznak vyžaduje léčbu a práci na něm, i když je to v menopauze běžný výskyt. Pokud máte problémy s močením, navštivte svého lékaře.

Časté močení s menopauzou

Časté močení během menopauzy se vyskytuje u žen ve 30% případů. Je doprovázena náhlými výkyvy tlaku a dalšími příznaky. S inkontinencí v menopauze mají ženy mnoho problémů, nemohou cestovat, cvičit, soustředit se na práci atd. V takovém případě musíte zjistit, jak problém vyřešit..

 1. Inkontinence a menopauza - jaká je souvislost?
 2. Druhy poruch
 3. Příčiny
 4. Léčba
 5. Drogová terapie
 6. Lidové léky
 7. Životní styl
 8. Chirurgický zákrok
 9. Věci k zapamatování?

Inkontinence a menopauza - jaká je souvislost?

Většina žen má během menopauzy časté močení s velmi odlišnými příznaky. Tento problém často vyžaduje zásah lékaře. Během menopauzy je u žen přestavěna práce hormonálního pozadí, která ovlivňuje všechny systémy těla, zejména působení genitourinárních orgánů.

Ve dne tento problém příliš nepociťujeme, na rozdíl od noci, kdy se musíte probouzet každých několik hodin. K častému močení dochází v důsledku sníženého svalového tonusu v orgánech pánevního dna. Pokud má žena nadváhu, začne vyvíjet tlak na orgány urogenitálního systému. Důvody pro častou inkontinenci s menopauzou zahrnují ztrátu pružnosti, v důsledku čehož se ztrácí schopnost zadržovat tekutinu..

Během menopauzy sliznice vysychá a umožňuje průchod bakterií, což přispívá k častému močení. V tomto případě by měl ošetřující lékař předepsat léky, které zvýší tonus močové trubice a svěrače. Patří mezi ně „Vesikar“, „Spazmex“ atd..

Druhy poruch

Existuje několik typů poruch inkontinence u menopauzy:

 1. Stresový typ - charakterizovaný uvolňováním tekutiny během cvičení, kašláním, kýcháním, smíchem a dalšími pohyby, které ovlivňují tlak močového měchýře.
 2. Motivace - charakterizovaná neschopností zadržet tekutinu před odchodem na toaletu. Tento typ je často přítomen u těch, kteří mají diabetes mellitus, demenci, sklerózu, parkinsonismus, rakovinu močového měchýře atd..

Je obzvláště nutné zdůraznit časté močení, které výrazně snižuje výkon ženy, narušuje její každodenní život. Chcete-li tento problém odstranit, musíte se poradit se svým lékařem, který vám předepíše účinný průběh léčby..

Příčiny

Mezi hlavní příčiny častého močení a inkontinence moči při menopauze je třeba zdůraznit následující aspekty:

 • věková deformace hormonálního pozadí. V genitáliích udržuje hormon estrogen svalový tonus v urogenitálním systému. S věkem klesá produkce estrogenu, svaly ochabují, což vyvolává močovou inkontinenci;
 • aktivita močového měchýře. Vyvíjí se během menopauzy u žen s diabetes mellitus nebo se zánětem štítné žlázy;
 • zánětlivý proces v orgánech urogenitálního systému. Nemoci jako cystitida nebo plísňové infekce mohou vést k častému močení během menopauzy;
 • stresové situace. Už ve stáří ženy na sobě cítí vše, co za celý svůj život trénovaly - těžké tašky s potravinami, děti v náručí a další pravidelné zatížení svalů zad a malé pánve. To nakonec vede k oslabení svalů, které nejsou schopny podporovat močový měchýř;
 • užívání léků. K léčbě hypertenze související s věkem některé ženy užívají antihypertenziva, která mají diuretický účinek, což vyvolává časté nutkání používat toaletu.

Díky včasné identifikaci příčiny tohoto příznaku a správnému určení léčby bude období menopauzy probíhat bez komplikací, aniž by to ovlivnilo každodenní život ženy..

Léčba

Časté močení během menopauzy jako takové není nemoc, existují však případy, kdy je léčba tohoto onemocnění prostě nutná. Existuje několik způsobů léčby, v závislosti na rozsahu příznaku. Časté močení je léčeno konzervativně:

 • elektrická stimulace svalů;
 • Cvičení, která posilují vaše pánevní svaly
 • zavedení kolagenu a krevní plazmy do periuretrální oblasti k fixaci a stabilizaci práce močové trubice.

V případě inkontinence může být pacientovi přidělena operace - metodou volné smyčky nebo smyčkou. Závěs je malý proužek vyrobený ze speciálního materiálu, který je umístěn v malé pánvi, kde drží krk, zadržuje tekutinu a brání jejímu potopení.

Drogová terapie

V závislosti na příčině tohoto příznaku s menopauzou je předepsána určitá skupina léků:

 • uroantiseptika jsou předepsána pro cystitidu, pyelonefritidu nebo uretritidu (Kanefron, Uronesan);
 • antibiotika jsou předepsána pro zánět močového systému (Amoxiclav, Gentamicin);
 • pribiotika jsou předepsána, pokud došlo ke změně flóry v močovém a pohlavním ústrojí (Linex, Bifiform);
 • inzulínová terapie se používá, pokud má pacient diabetes mellitus;
 • antispazmodická léčba je předepsána, pokud jsou také pozorovány kameny v močových cestách (No-shpa, Spazmalgon).

Nedoporučuje se odkládat průběh léčby, aby nedošlo k rozvoji patologického nebo zánětlivého procesu v pánevních orgánech.

Lidové léky

V medicíně existuje několik účinných lidových prostředků, které mohou zmírnit projev příznaků:

 • Granát. Jeho slupka po mletí stabilizuje práci všech orgánů urogenitálního systému. Kurz trvá 5 dní;
 • čaj / tinktury. Vynikající čaj je považován z březových pupenů nebo z pupenu topolu černého. Pijte půl šálku před jídlem třikrát denně po dobu jednoho týdne;
 • mátový vývar. Složení máty obsahuje flavonoid, éterické oleje a karotenoid, díky čemuž má vývar uklidňující, spazmolytický a choleretický účinek. Pijte třikrát denně po dobu jednoho týdne;
 • sezam. Kromě zastavení nadměrného močení jsou semena považována za dobrý antioxidant. Pro nejlepší účinek se doporučuje vařit s cukrem a karambolem.

Použití lidových prostředků pouze snižuje projevy příznaků, ale neléčí příčinu narušení močového měchýře.

Životní styl

Při absenci nemocí lze frekvenci chodit na toaletu normalizovat díky správné stravě. Pokuste se vyloučit citrusové, kyselé ovocné šťávy a omezit konzumaci kávy, alkoholu, energetických nápojů a černého čaje. Horká čokoláda má také negativní vliv na fungování močového měchýře, jater a ledvin. Při dietě nepřidávejte do jídel omáčky, koření, cukr a med..

Kromě správné výživy by ženy měly používat také kvalitní urologické vložky, protože pravidelné menstruační vložky nebudou schopny odolat množství unikající tekutiny..

Chirurgický zákrok

Ve vzácných případech může lékař předepsat operaci pro časté močení během menopauzy, kdy začíná deformace orgánů v urogenitálním systému. Síťovaná páska je připevněna k močové trubici a tím omezuje tok tekutiny. Po operaci bude pacient schopen řídit proces močení.

Časté močení u žen s menopauzou

Inkontinence moči a časté močení během menopauzy jsou velmi naléhavým problémem. Všechny příznaky poruch močení se označují obecným pojmem „dysurie“. Je součástí velmi častého urogenitálního klimakterického syndromu. Minimálně 40% žen ve věku 35–75 let tomu čelí, ale pouze asi 4% z nich se o tom obrací na lékaře a dostávají včasnou léčbu. [1] Ale mlčet o tomto problému nebo odmítnout navrhovanou terapii je riziko progrese poruchy. Jeden rok po nástupu menopauzy (zastavení menstruace související s věkem) byla klimakterická dysurie pozorována u 64,7% žen a o 6 let později - již u 84,2%. [2]

Proč menopauza ovlivňuje močení?

Příznaky menopauzy u žen se neobjevují spontánně. Je to důsledek hormonálních poruch, které bez adekvátní léčby rostou nejméně několik předchozích let. Estrogen navíc hraje v tomto přirozeném procesu klíčovou roli. Je to hlavní ženský pohlavní hormon, který se produkuje ve vaječnících během reprodukčního (plodného) období..

Asi po 35–36 letech začínají procesy přirozeného snižování aktivity pohlavních žláz, které je doprovázeno postupným snižováním produkce estrogenu. Když jeho hladina dosáhne kriticky nízkých čísel, žena vstoupí do klimakterického období..

Těžký nedostatek estrogenu ovlivňuje stav většiny orgánů, ovlivňuje metabolismus a stává se predispozičním faktorem pro řadu onemocnění. Nejvýraznější změny v menopauze se však vyskytují v urogenitálním systému a sousedních tkáních. Močová trubice (močová trubice), svaly a vazy perinea a malé pánve spolu s cévami umístěnými zde. Tkáně, které je tvoří, obsahují velké množství vysoce citlivých estrogenových receptorů. Estriol (typ estrogenu) je schopen se na ně vázat přímo, což přímo ovlivňuje buněčnou aktivitu. Kritický nedostatek tohoto hormonu proto může vést k inkontinenci moči a častému močení během menopauzy. Tyto poruchy močení s menopauzou jsou zahrnuty do struktury takzvaného klimakterického urogenitálního syndromu.

Co se děje v urogenitálním systému s menopauzou?

Nedostatek estrogenu vede ke komplexu změn charakteristických pro menopauzu v urogenitální oblasti. To zahrnuje:

 • atrofie sliznice pochvy a močové trubice. Ve výsledku se stává příliš tenkým, nedostatečně elastickým, náchylným k poškození a zánětu;
 • snížené obranné mechanismy s významným zvýšením rizika vzestupu urogenitální infekce. V důsledku atrofie klesá místní imunita a bakterie z tlustého střeva, které se dostávají na sliznici močové trubice a pochvy, vyvolávají různá onemocnění;
 • snížený tonus močového měchýře pánevního dna a malé svaly pánve. To předurčuje k prolapsu (prolapsu) vnitřních orgánů a zhoršení močového měchýře..

Všechny tyto změny jsou zaznamenány i u těch žen, které subjektivně nezjistí žádné problémy s močením během menopauzy. Závažnost těchto porušení je samozřejmě malá. Ale urogenitální syndrom má obecně tendenci postupovat v průběhu času. Inkontinence moči se proto často vyvíjí po nástupu menopauzy a vymírání živých vegetativně-vaskulárních příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka nebo pocení..

Jak se to projevuje?

Inkontinence v menopauze je občasný únik moči. K úniku obvykle dochází při kašlání, kýchání, smíchu, napínání, smrkání, zvedání závaží. Inkontinence je obvykle doprovázena častým močením během menopauzy s uvolňováním malého množství moči a špatně omezeným nutkáním. Časté jsou také časté noční výlety na toaletu zvané nokturie, které významně zhoršují kvalitu spánku..

Je možné nějak snížit inkontinenci moči menopauzou?

Ve snaze vyrovnat se s menopauzálními močovými poruchami se mnoho žen uchýlilo k bylinné medicíně s použitím fytoestrogenů (rostlinných sloučenin podobných estrogenu). To však nedává očekávaný účinek, jako je vitaminová terapie. [3]

Podle současných klinických pokynů je ženám s inkontinencí moči během menopauzy prokázána lokální (vaginální) hormonální léčba. [4], [5] suchost nebo inkontinence a menopauza. To nejen sníží závažnost již vzniklých potíží, ale také zabrání rozvoji závažnějších urogynekologických poruch (například vzestupné nebo opakující se infekce, genitální prolaps).

Místní hormonální terapie pro ženskou inkontinenci

Místní menopauzální hormonální substituční léčba užívající léky obsahující estrogen (například Ovestin) přispívá k rychlé úlevě urogenitálních projevů menopauzy u žen. To je zajištěno několika efekty [7], [8], [9]:

 • normalizace složení vaginální mikroflóry a bez dalšího zavádění laktobacilů zvenčí. To významně snižuje riziko vzestupu urogenitální infekce [10], [11] a slouží jako prevence cystitidy;
 • aktivace buněčné obnovy vaginální sliznice a močové trubice bez ovlivnění endometria dělohy. Na pozadí použití lokálních forem Ovestinu je zaznamenána normalizace tloušťky a vlhkosti sliznice pochvy a močové trubice;
 • zvýšená aktivita sliznic pochvy a močové trubice;
 • zvýšení síly podpůrné pojivové tkáně a svalových tkání perinea a malé pánve;
 • zlepšení prokrvení urogenitální oblasti, což pomáhá močovému měchýři pracovat normálně.

Bylo prokázáno, že použití ovestinového krému nebo čípků (vaginálních čípků) pro inkontinenci moči pomáhá dosáhnout pozitivního účinku. Studie [12] ukázaly, že po 2 týdnech každodenního užívání drogy většina žen zaznamenala výrazné zlepšení jejich stavu: průměrný počet močení denně je snížen o 30%, pH pochvy je obnoveno na fyziologicky normální úroveň.

[1] N. I. Tarasov, V. N. Mironov. „Moderní přednemocniční diagnostika a léčba močové inkontinence u žen“, Studijní příručka pro praktické lékaře, urology, gynekology, neurology. 2003.

[2] F. Palmaa, *, A. Volpea, P. Villa b, A. Cagnacci, Vaginální atrofie žen v postmenopauze. Výsledky multicentrické observační studie: Studie AGATA, Maturitas, 2016.

[3] Klinické pokyny „Menopauzální hormonální terapie a udržování zdraví žen v dospělosti.“ Dopis Ministerstva zdravotnictví Ruské federace 15-4 / 10 / 2-5804 ze dne 02.10.2015.

[4] Klinické pokyny „Menopauzální hormonální terapie a udržování zdraví žen v dospělosti.“ Dopis Ministerstva zdravotnictví Ruské federace 15-4 / 10 / 2-5804 ze dne 02.10.2015.

[5] R. J. Beber, N. Panay, A. Fenton, IMS doporučení, Climacteris, 2016.

[6] V. E. Balan. "Genitourinární nebo urogenitální syndrom." Možnosti dlouhodobé terapie “. Miláček. Rada. Č. 12. 2016.

[7] I. V. Kuzněcovová. „Role lokálního použití estriolu při optimalizaci výsledků chirurgické léčby prolapsu genitálií u peri- a postmenopauzálních pacientů.“ EF. 19.2015.

[8] I. A. Apolikhin. „Korekce stavů s nedostatkem estrogenu u žen s urogenitálními poruchami.“ Porodnictví a gynekologie. 2015.

[9] M. A. Weber, M. H. Kleijn, M. Langendam, J. Limpens, M. J. Heineman, J. P. Roovers. Místní estrogen pro poruchy pánevního dna: Systematický přehled, 2015.

[10] Raz R, Stamm WE. Kontrolovaná studie intravaginálního estriolu u postmenopauzálních žen s opakovanými infekcemi močových cest. N Engl J Med. 1993; 329 (11): 753-756.

[11] Pokyny pro lékařské použití drogy Ovestin®.

[12] Urologiia. 2009 červenec-srpen; (4): 14-9. Léčba chronické cystitidy u postmenopauzálních žen. Davidov MI, Petruniaev AI, Bunova NE.

Při kopírování informací z článku musíte uvést odkaz na tento web. RU-EST-00001-0919

Inkontinence moči s menopauzou - co by měla žena udělat, aby takové onemocnění odstranila

Jak diagnostikovat inkontinenci v sobě

Sama žena může detekovat nesrovnalosti v činnosti močového systému podle určitých znaků:

 • uvolňování určitého množství moči s náhlým pohybem, námahou, kašláním nebo kýcháním;
 • neschopnost udržet moč v močovém měchýři i na krátkou dobu;
 • noční enuréza;
 • častá bolest a svědění v důsledku neomezeného pronikání infekcí (cystitida);
 • časté močení, silné a někdy bolestivé nutkání se vyskytují u téměř prázdného močového měchýře, vychází velmi málo moči.

Tyto jevy lze pozorovat samostatně i současně, což způsobuje fyzické a psychické nepohodlí. Žena si zvykne být v napětí, je pro ni těžké být v týmu a při banálním nachlazení je typická touha zvýšit. O sportu a intimním životě nemůže být reč. Současné příznaky však nejsou nejhorší. Bez léčby mohou být následky mnohem hrozivější..

Specialisté rozlišují tři formy onemocnění:

 1. Mírné, když má žena při močení nějaké nepohodlí, ale dokáže to normálně ovládat a nutkání vyprázdnit močový měchýř.
 2. Střední, charakterizovaná nekontrolovanou produkcí tekutin několikrát denně.
 3. Těžký. Časté - více než 10krát denně - nutkání jít na toaletu, zatímco moč se uvolňuje v malých porcích, aniž by přinesla úlevu. Mezi výlety na toaletu může dojít k samovolnému vyprázdnění močového měchýře.

Příznaky porušení

Imperativní narušení toku moči během menopauzy - kombinace častého močení ve dne i v noci na pozadí atrofie vaginální sliznice.

Problém je doprovázen následujícími příznaky:

 1. Nutkání na močení je v noci znepokojující. Žena je může zažít více než dvakrát..
 2. Infikují se močové cesty.
 3. Moč se nedobrovolně vylučuje během smíchu, kašle nebo fyzické námahy. Právě stresová inkontinence způsobuje sociální a hygienické problémy..

Časté močení zasahuje do plného života. Ženy trpící těžkou nemocí jsou nuceny zůstat doma.

Jaký je důvod?

Proč dochází k inkontinenci moči? V menopauze dochází k hormonálním změnám, které způsobují změny ve všech systémech těla. Pokud měla žena v mládí problémy s urogenitální sférou, narostou v druhé polovině jejího života, ale i při jejich nepřítomnosti může menopauza narušit ideálně fungující systém. Při nedostatečné hladině hormonu estrogenu se prudce sníží pružnost a pružnost tkání, které zajišťují koordinovanou práci orgánů:

 1. Svalová tkáň v celém těle se ztenčuje, ztrácí svůj tón, to platí i pro pánevní dno. Žena již není schopna ovládat svaly, aby udržovala moč. Pokud měla zkušenost s traumatizujícím porodem, může se tento příznak projevit dříve a během menopauzy zesílit..
 2. Nedostatek přirozeného mazání v pochvě z něj činí přístupný cíl pro viry a bakterie.
 3. Stěny močového měchýře jsou hrubé a ztrácejí schopnost protáhnout se, zároveň se stávají hyperaktivními a citlivými na jakékoli podráždění. To přispívá k nedobrovolnému vyprazdňování s hromaděním velmi malého množství moči, jeho úniku a výskytu kapek moči na prádle..
 4. Lisování na močový měchýř ze strany dělohy a pochvy, které během menopauzy často klesají.
 5. Přírůstek hmotnosti, tlak na pánevní dno a protahování již slabých svalů.
 6. Jakýkoli chirurgický zákrok, zejména odstranění dělohy, může narušit fungování všech orgánů malé pánve.

Inkontinence moči s menopauzou se také vyvíjí na pozadí jiných zdravotních problémů, které nesouvisejí s urogenitální strukturou. Například diabetes mellitus nebo neurologické poruchy blokují citlivost nervových zakončení, která přenášejí informace z močového měchýře do mozku. Poruchy, které potlačují duševní činnost, zbavují člověka kontroly nad jakýmikoli fyziologickými funkcemi.

Jak rozpoznat močovou inkontinenci? Je těžké si nevšimnout úniku velkého objemu tekutiny. Je mnohem obtížnější diagnostikovat kapku po kapce moči. V tomto případě zůstávají na prádle vlhké skvrny, objeví se nepříjemný štiplavý zápach. Vylučování moči se zvyšuje při kašli, kýchání, smíchu, fyzické námaze. Lékař bude schopen stanovit přesnou diagnózu po vyšetření pacienta.

Doporučení týkající se životního stylu

Aby se zabránilo uretritidě během menopauzy, je důležité udržovat hormonální rovnováhu těla. Doporučuje se nevystavovat tělo podchlazení, dodržovat hygienu vnějších pohlavních orgánů, chodit včas na toaletu, nosit bavlněné spodní prádlo. Ženám s urolitiázou se doporučuje pravidelně podstupovat testy, absolvovat medikamentózní terapii, a to i při absenci exacerbací.

Režim vody

Během menopauzy je důležité dodržovat pitný režim. Ženám se doporučuje konzumovat nejméně 1,8 litru denně. Voda podporuje zrychlení metabolických procesů, ředění krve v žilách. Kapalina zabraňuje ucpání těla.

Cvičení

Při komplexní terapii klimakterické cystitidy spolu s léky jsou zobrazena speciální gymnastická cvičení. Jsou zaměřeny na optimalizaci krevního oběhu v pánevní oblasti a na zlepšení funkčnosti močových cest. Kegelova metoda je široce používána. Cvičení se provádí vsedě.

Komplex se skládá ze tří důležitých složek:

 1. Mačkání a uvolnění svalů intimní zóny. Cvičení se provádí několik sekund, poté byste si měli odpočinout..
 2. Napětí a relaxace, které se střídají s větší frekvencí.
 3. Vysunutí. V tomto případě není nutné silné napětí. Svaly by měly být udržovány ve staženém stavu co nejdéle..

Tři základní cviky pomáhají posilovat svaly pánevního dna. Každý z nich se provádí 10krát. Délka se postupně zvyšuje na 30 minut.

Při cvičení by měla být břišní svaly uvolněná. Měli byste dýchat klidně a rovnoměrně. Začátečníkům se doporučuje cvičit vleže. Po chvíli je lze provést vsedě..

Třídy musí být pravidelné, jinak bude jejich účinnost nízká.

Výživa

Ve stravě by mělo převládat ovoce, zelenina, luštěniny, ryby, mléčné výrobky, vejce, kuřecí maso.

Během menopauzy se doporučuje upustit od užívání určitých potravin, které mají škodlivý účinek na tělo..

 1. Alkoholické nápoje. Vyvolávají zúžení lumen cév a návaly horka..
 2. Uzené výrobky.
 3. Silný čaj a káva.
 4. Červené maso.
 5. Cukroví. Narušují metabolismus.
 6. Pikantní a kořeněné jídlo. Podporují zadržování tekutin a zhoršují metabolismus.
 7. Nápoje obsahující plyn.

Tyto potraviny mají negativní vliv na tělo a zhoršují všechny příznaky menopauzy..

Osobní hygiena

Osobní hygiena během menopauzy má některé zvláštnosti. Během inkontinenční terapie ženy často pociťují nepořádek. Časté mytí vyvolává suchost vaginální sliznice, což zvyšuje projevy cystitidy. Měli byste se umýt 2-3krát denně pomocí kosmetických přípravků.

Doporučuje se používat speciální urologické vložky. Je důležité je často měnit, abyste zabránili podráždění slizniční moči..

Co způsobuje inkontinenci

Vzhledem k tomu, že široká škála poruch v těle vede k inkontinenci moči, mohou také přispět k rozvoji souběžných onemocnění:

 • oslabené svaly následně vyvolávají inkontinenci plynů a výkalů, poruchy fungování střev;
 • časté záněty vedou k chronické cystitidě nebo uretritidě;
 • prolaps orgánů reprodukčního systému bude pokračovat;
 • kapky moči, které jsou v neustálém kontaktu s pokožkou, vytvářejí svědění;
 • neustálé probuzení v noci a brzy ráno, vedoucí k nespavosti;
 • voňavé hygienické vložky, bez nichž je život v takové situaci nemyslitelný, mohou způsobovat alergie a dráždit pokožku a také vytvářejí skleníkový efekt.

Ztráta kontroly nad močením je jakýmsi signálem zdravotních problémů souvisejících s věkem během menopauzy. Lékařská prohlídka stanoví přesnou příčinu, kterou existuje velká šance odstranit..

Hygienické vlastnosti během menopauzy

S nástupem menopauzy je věnována zvláštní pozornost péči o genitálie. Pro zdraví urogenitálního systému je nebezpečná jak hygiena, tak nadměrná čistota. Množství patogenních bakterií vyvolává vývoj infekčních onemocnění. Používání drsných čisticích prostředků k mytí pohlavních orgánů vysuší sliznice. Dokud se problém s močovou inkontinencí neodstraní, ženě se doporučuje používat specializované urologické vložky.

Diagnostické metody

K identifikaci patologie malé pánve se nutně používá ultrazvuk. Vyšetřují se reprodukční orgány, močová trubice, močový měchýř, ledviny a močovody. Stanoví se tedy porušení struktury orgánů, změna jejich polohy, přítomnost novotvarů.

Je nutné předat moč a vaginální nátěr k analýze, může být předepsán krevní test na hormony, ultrazvuk štítné žlázy, konzultace s endokrinologem a dalšími odborníky. Je možné, že bude zapotřebí komplexní léčba.

Odstranění zápachu


Nepríjemný zápach se objevuje v důsledku vývoje patogenů na kůži, spodním prádle. Abyste tomu zabránili, musíte dodržovat hygienická pravidla popsaná v předchozí části. Pokud používáte těsnění, vyměňujte je alespoň 4krát denně. K zabránění zápachu se vyrábějí speciální hygienické výrobky podobné těm, které se používají v kritických dnech. Použití domácích těsnění také vyžaduje častou výměnu. Je třeba mít na paměti, že deodorační prostředky v této situaci nepomohou..

Vlastní zotavení

Nejhorší v této věci jsou myšlenky, že inkontinence moči během menopauzy u žen je zcela neléčitelná a příznaky lze zmírnit pouze dočasně. Ve většině případů však dochází k úplnému uzdravení a obnovení kvality života.

Je dobré, když zejména od mládí po porodu žena samostatně posiluje svaly pánevního dna. To vám ušetří mnoho problémů v dospělosti a stáří..

Kegelova cvičení jsou speciálně zaměřena na udržení a obnovení tonusu svalů urogenitálního systému. Principem tréninku je napětí a uvolnění perinea a pochvy. Doba redukce by měla být upravena na 3 minuty. Existuje celá řada cviků, při jejichž realizaci právě tyto svaly fungují. Doporučuje se pravidelně pracovat po celý den..

Pokud máte nutkání, je vhodné sedět na tvrdém povrchu a při hlubokém a rovnoměrném dýchání zadržovat moč svalovou silou nebo to dělat na cestě na toaletu. Totéž by mělo být provedeno při kýchání a jiných stresech, které způsobují nedobrovolné uvolňování tekutiny..

Byly také vyvinuty simulátory pro procvičování intimních svalů - jejich princip při překonávání mechanické odolnosti.

Během návštěvy toalety se doporučuje trénovat močovou trubici záměrným přerušením proudu moči. Jakákoli řízená svalová práce je vždy prospěšná.

Druhy poruch

Existuje několik typů poruch inkontinence u menopauzy:

 1. Stresový typ - charakterizovaný uvolňováním tekutiny během cvičení, kašláním, kýcháním, smíchem a dalšími pohyby, které ovlivňují tlak močového měchýře.
 2. Motivace - charakterizovaná neschopností zadržet tekutinu před odchodem na toaletu. Tento typ je často přítomen u těch, kteří mají diabetes mellitus, demenci, sklerózu, parkinsonismus, rakovinu močového měchýře atd..

Je obzvláště nutné zdůraznit časté močení, které výrazně snižuje výkon ženy, narušuje její každodenní život. Chcete-li tento problém odstranit, musíte se poradit se svým lékařem, který vám předepíše účinný průběh léčby..

Léčba drogami

V některých případech se inkontinence a časté močení zastaví po obnovení hormonální rovnováhy, která je narušena během menopauzy. Pokud nedojde k žádným patologickým změnám v systému pánevních orgánů, vše se po odstranění příznaků menopauzy dostatečně rychle vrátí do normálu. Účinek však může být krátkodobý a po ukončení užívání hormonálních léků se problém může vrátit, takže gymnastika se v každém případě ukáže každému.

Gynekolog zpravidla předepisuje léky (ve formě pilulek nebo injekcí) zaměřené na zmírnění křečí a stresu pro celkovou relaxaci. Problém často spočívá ve vzrušení nervového systému, které vyvolává časté močení a vytváří neustálé nutkání.

V případě souběžné uretritidy a cystitidy jsou předepsána antibiotika a antifungální látky. Léky se podávají orálně nebo lokálně ve formě čípků. Výběr konkrétního činidla bude záviset na původci onemocnění..

Prevence

Je možné zabránit patologickému močení během menopauzy. K tomu musí žena po 40 letech přehodnotit svůj obvyklý životní styl a upravit stravu:

 • dělat gymnastiku ráno k posílení svalů pánevních orgánů;
 • podniknout dlouhé procházky;
 • vzdejte se silného čaje, kávy, nezneužívejte alkoholické nápoje;
 • kontrolní hmotnost;
 • užívejte léky ke zlepšení celkového zdraví, posílení imunity, odstranění příznaků menopauzy;
 • dodržovat hygienická pravidla;
 • navštívit gynekologa nejméně dvakrát ročně.

Chirurgická operace

Chirurgický zákrok je indikován, když jsou jiné metody terapie bezmocné. Nejčastěji se používá k prolapsu a přemístění orgánů, které tlačí na močový měchýř. Toto je často jediný způsob, jak zabránit prolapsu dělohy a pochvy. Tato operace je nejobtížnější, ale také nejúčinnější..

Existují i ​​jiné, méně traumatické typy intervence:

 1. smyčka z pružného síťového materiálu, nazývaná smyčka, je přehozena přes močový kanál a udržuje ji v požadované poloze;
 2. zavedení léků, které obnovují povrch sliznice a strukturu pochvy a močové trubice - silikon, kolagen nebo tuková tkáň;
 3. utahování vaginální stěny.

Fytoterapie

Byliny a rostliny jsou spolehlivé a časem prověřené léky na enurézu. Na jejich základě můžete připravit jak léčivé infuze, tak odvary..

Šalvěj


Druhým jménem šalvěje je „posvátná bylina“ od Hippokrata

Sage je považován za jeden z nejdostupnějších lidových prostředků při léčbě močové inkontinence. Doporučuje se užívat ve formě infuze. K tomu musíte vzít 40 g suchých surovin a nalijte to 1 litr vroucí vody. Pro lepší přípravu šalvěje ji nechte 2 hodiny pod uzavřeným víkem. Hotovou infuzi přeceďte přes sítko nebo gázový filtr a vezměte sklenici hotového nápoje třikrát denně.

Koprová semínka


Semena kopru obsahují vitamíny skupiny A, B, C, éterické oleje, kyselinu palmitovou a linickou

Koprová semínka jsou dalším vynikajícím lékem na inkontinenci moči. Chcete-li připravit lék, vařte lžíci semen se sklenicí vroucí vody a odešlete nádobu s obsahem po dobu 2-3 hodin na teplé místo a vše zabalte do teplé látky. Po stanovené době infuzi přeceďte a vypijte sklenici hotového léku denně. Doporučuje se pokračovat v léčbě, dokud není dosaženo pozitivního výsledku. Tradiční léčitelé tvrdí, že tato metoda pomůže ženám jakéhokoli věku zbavit se pomočování..

Šípkový

Rosehip je známý léčitel v boji proti mnoha onemocněním, včetně inkontinence moči. Bobule tohoto keře se používají společně s bobulemi peckovin v poměru čtyři polévkové lžíce k jedné. Tato směs se nalije do litru vody a vaří se na mírném ohni po dobu třiceti minut. Po této době, aniž byste odstranili vývar ze sporáku, přidejte do něj dvě polévkové lžíce šípkových květů a pokračujte v vaření a snižte teplotu na minimum. Počkáme, až se tekutina znovu vaří, a vyjmeme lék ze sporáku. Filtrovaný produkt pijeme ve sklenici dvakrát denně.

Brusinka

Bobule a listy brusinky se používají k léčbě nočního pomočování.

Každý ví, že bobule brusinky mají vysoký močopudný účinek. Pokud je však použijete společně s listy rostlin a třezalkou tečkovanou, můžete dosáhnout úžasných výsledků. Chcete-li připravit léčivou směs, měli byste si vzít 1 polévkovou lžíci. l. bobule a listy brusinek, stejně jako 2 lžíce. l. Byliny z třezalky tečkované. Nalijte směs tří lžící 600 ml vroucí vody, nádobu s obsahem pošlete na pomalý oheň a nechte lék vařit. Po filtraci vypijeme tři sklenice chlazeného vývaru denně.

Je důležité vzít si první sklenici ve čtyři odpoledne, poslední před spaním a druhou mezi nimi.

Mrkvový džus

Mrkvová šťáva je dobrým lékem nejen k posílení imunitního systému a zraku, ale také k léčbě enurézy. Pro léčebné účely se doporučuje vypít sklenici čerstvě vymačkané mrkvové šťávy denně ráno na lačno, dokud se neobjeví pozitivní výsledky..

Ostružiny a borůvky

Lahodný a zdravý kompot, který pomáhá zbavit se močové inkontinence, lze připravit ze sušených nebo čerstvých bobulí ostružin a borůvek, které je nutné smíchat dohromady v 1 polévkové lžíci. l. Nalijte směs 500 ml vody a vařte bobule 10–20 minut na mírném ohni. Vypijte připravený kompot 4krát denně a rozdělte dané množství nápoje na stejné části.

Řebříček

Yarrow má diaphoretické a adstringentní vlastnosti, pomáhá normalizovat metabolismus v těle

Řebříček je pokladem zdravotních výhod, které vám mohou pomoci vyrovnat se s močovou inkontinencí. K léčbě tohoto onemocnění připravte 10 g suché byliny a naplňte ji sklenicí vody. Mělo by se vařit na mírném ohni po dobu 10 minut a poté je nutné nechat lék vyluhovat pod uzavřeným víkem další hodinu. Vezměte hotový vývar v polovině sklenice 3krát denně.

Léčivá bylinná sbírka

Pokud je močová inkontinence spojena se změnami souvisejícími s věkem, zkuste další kolekci, pro kterou budete muset vzít lžíci listů medvědice, břízy, kořene lékořice a kukuřičného hedvábí. Před vařením musí být všechny tyto součásti důkladně rozemleté, poté si vezměte jednu lžíci směsi a zalijte ji sklenicí vody při pokojové teplotě. Je nutné vyluhovat lék po dobu 5-6 hodin a po této době ho vařit na mírném ohni po dobu 5 minut a filtrovat. Vezměte hotovou infuzi jednu lžíci čtyřikrát denně krátce před jídlem..

Bylinná medicína je skutečným všelékem v boji proti ženské enuréze. Dodržováním pokynů a dodržováním jasné dávky přijetí se můžete snadno zbavit této nemoci v jakémkoli věku. Hlavní věcí je pravidelné pití navrhovaných infuzí a odvarů bez ukončení léčby až do úplného uzdravení..

 • Autor: Maria Khorolets

Téma tradiční medicíny mě zaujalo asi před rokem. Inspirací pro začátek psaní článků tohoto druhu byly četné výstřižky ze známých novin „Babushka“.

Močová inkontinence je častým problémem, který se může vyskytnout jak u dítěte, tak u dospělého. Důvody pro zabránění ovládání svalů močového měchýře mohou být velmi odlišné..

Urolog, urogynekolog bude schopen zjistit skutečnou příčinu a předepsat terapeutickou léčbu. Souběžně s hlavní léčbou nebude nadbytečné posilovat močový měchýř pomocí osvědčených lidových léků na inkontinenci moči, předávaných z generace na generaci..

Tento typ problému není neobvyklý u dětí, starších lidí a žen. U malých dětí se inkontinence obvykle vyskytuje během spánku, u dospělých během dne.

Preventivní opatření


Navzdory úspěšné konzervativní nebo operabilní léčbě je profylaxe důležitá, aby se zabránilo opakování. Od ženy se toho tolik nevyžaduje:

 1. pravidelná gymnastika pro intimní svaly;
 2. každodenní procházky;
 3. intimní hygiena;
 4. zdravá strava (k udržení optimální hmotnosti a normalizaci metabolických procesů a hormonálních hladin).

Na co pamatovat

Menopauza je obtížné období, jehož život závisí do značné míry na postoji a péči o zdraví po celý život. Jakýkoli nepříjemný příznak lze nejprve zmírnit nebo ulevit uvolněním a přijetím situace. Ani močení, které během menopauzy způsobuje velké problémy, nedokáže narušit obvyklý životní rytmus ženy, která si je sebevědomá, připravená se o sebe postarat, podstoupit vyšetření a svědomitě spolupracovat s lékaři.

 • Jak zacházet s návaly horka s menopauzou
 • Výtok u žen s menopauzou: normou nebo musíte jít k lékaři
 • Jak léčit svědění a pálení genitálií s menopauzou u žen
 • Zadržování tekutin během menopauzy, otoky pod očima

Jak předcházet močovým potížím během menopauzy?

K prevenci nedobrovolného močení je třeba se uchýlit předem, aniž byste čekali na nástup menopauzy. Existuje několik základních metod:

 • ztráta váhy,
 • pravidelné cvičení,
 • vyvážená strava,
 • úplné odmítnutí alkoholu,
 • systematické vyšetření lékařem.

Použitím těchto pokynů můžete minimalizovat riziko problémů s močovým měchýřem, aniž byste trpěli nedobrovolným tokem moči i během menopauzy..

Léky na klimakterickou cystitidu

Základem terapie je obnovení normálních hormonálních hladin. Cystitida s menopauzou se vyskytuje v důsledku nedostatku estrogenu, takže léčba musí nutně zahrnovat léky, které ji obsahují.

Obvykle se používají ve formě tablet, i když je možné použít čípky, masti, náplasti, injekce. Hormonální substituční léčba se provádí po celý život pod dohledem lékaře. Dle potřeby upravuje dávkování a typ léku.

Díky této léčbě se obnoví mucinová vrstva, normalizuje se tvorba hlenu a zvýší se tón orgánů urogenitálního systému. Používají se následující léky:

 • „Trisequencing“;
 • „Klimonorm“;
 • Cyclo-Proginova;
 • „Klymen“;
 • Ovestin;
 • "Premarin";
 • Estriol;
 • "Hormoplex".

Také dobrá odpověď od lékařů obdržela léky na bázi fytoestrogenů: "Estrovel", "Remens", "Tsi-Klim", "Feminal". Vyznačují se mírným působením, bez vedlejších účinků a jsou vhodné pro dlouhodobé užívání..

Bolestivý syndrom pomáhá zmírnit "No-Shpa", "Ketorol". Bakteriální infekce jsou léčeny léky následujících skupin:

 • deriváty chinolonu - „Perfloxacin“, „Lomefloxacin“, „Ofloxacin“, „Norfloxacin“.
 • deriváty nitrofuranu - "Furagin", "Furadonin", "Furazolidon";
 • kyselina pipemidová - "Pimidel", "Palin";
 • kyselina oxolinová - "Glamurin";
 • kyselina nalidixová - "Nevigramon", "Negram";
 • deriváty 8-hydroxychinolinu - "Nitroxolin", "Intestopan".

Výběr fondů je široký, ale používají se výhradně podle lékařského předpisu, který bude vybírat léky podle individuálních potřeb pacienta..

Časté močení s menopauzou

Časté močení v noci u žen v menopauze přechází v některých případech samo, což je dočasný příznak. Někteří pacienti vyžadují chirurgický zákrok..

Tělo nemůže fungovat jako dříve, pokud nastal čas na výrazné hormonální změny. Jak víte, starší ženy mají pokles hladiny estrogenu. Orgány urogenitálního systému jsou obzvláště citlivé na změny..

Změny spojené se stárnutím se mohou projevit následujícími způsoby:

 • imunitní systém je narušen;
 • zpomaluje krevní oběh v dolní části břicha;
 • vaginální sliznice vysychá;
 • stav vnitřní vrstvy močových cest se zhoršuje;
 • svaly svěrače močové trubice oslabují.

Vzhledem k výše uvedenému zhoršení je časté močení u starších žen zcela přirozené. Již na začátku menopauzy musíte chodit na toaletu častěji než obvykle.

Během dne může být tento obraz způsoben dietou a pitným režimem. Pokud jde o noční výlety na toaletu, projevují se problémy spojené s močovým měchýřem. Řekněme hned, že v těchto změnách nehrozí žádné zdraví. Toto je jen další fáze života, ve které musíte adekvátně reagovat.

Menopauza může nicméně zvýšit riziko infekcí a časté močení u žen ve věku 60 let vede k prasklinám a vředům v oblasti slabin, podráždění v důsledku kontaktu s močí.

Není třeba paniku a vypít kopec pilulek. V klidu byste měli svůj stav prodiskutovat se svým lékařem a najít správný způsob, jak problém vyřešit. Nejtěžší situace je považována za spontánní odtok moči. Zde se bez pomoci určitě neobejdete..

Druhy porušení

Odborníci rozdělili poruchu močení na několik typů.

 • Stresující. V tomto případě se svěrač uvolní kvůli napětí břišních svalů a nebude možné zadržet moč. K tomu dochází při kýchání, kašlání, smíchu nebo zvedání závaží..
 • Náhlý. V tomto případě neexistuje žádná souvislost s vnějšími faktory. Všechno se děje díky procesům probíhajícím v těle. A v určitém okamžiku se uvolní moč. Obvykle žena o takových netěsnostech ví a nosí speciální vložky.
 • Časté výlety na toaletu. Problémy s menopauzou močového měchýře mohou být nekonečné. Žena chodí na toaletu dnem i nocí. Vychází málo moči.

Jak již bylo zmíněno, pokud pocítíte svědění nebo bolest, měli byste se poradit s lékařem..

Únik moči

Inkontinence v menopauze je diagnostikována, pokud:

 • moč vychází spontánně - žena nemá čas kontrolovat proces;
  vyvstává nutkání a pacient nemá čas dosáhnout toalety, která se nachází poblíž;
 • v noci musíte vstát a běžet na toaletu více než dvakrát.

Když se žena blíží menopauze, téměř vždy je pozorováno časté močení. Na vině jsou estrogeny, o kterých jsme mluvili výše.

Jak víte, estrogeny jsou odpovědné za pevnost a pružnost tkání, což je činí pružnými. Pokud jich není dost, tón se sníží. A výsledkem jsou problémy.

Rizikové faktory

Níže budeme podrobněji diskutovat, co v dospělosti vyvolává časté výlety na záchod..

 • Svalový tonus. Dříve byly pánevní svaly v dobré kondici. Díky jejich pružnosti byla žena schopna zadržet moč. A pokud je to možné, vyprázdněte močový měchýř. Menopauza tento proces mění. A kontrola je ztracena.
 • Obezita. V přítomnosti nadváhy jsou orgány umístěné v dolní části břicha přetíženy závažností. Častější nutkání močit u starších žen s nadváhou se objevuje častěji, zejména pokud byly v životě obézní. Ale u těch pacientů, kteří získali kilá navíc kvůli menopauze, jsou také možné problémy..
 • Tkáň močového měchýře. Ztráta pružnosti ve stěnách močového měchýře vede k tomu, že ztrácejí schopnost protáhnout se. A dokonce i minimální množství moči vyvolává nutkání.
 • Suché sliznice. Infekce se snadno dostane do močového měchýře, pokud dojde k porušení ochranné bariéry v důsledku vysychání sliznice.
 • Výhřez dělohy. Pokud svaly úplně ztratí svoji pružnost, nebude možné udržet vnitřní orgány. A pak opustí správnou pozici. To je často případ dělohy. A v případech, kdy se odstraní. Proč se to děje, neexistuje jediná odpověď. A přesto kvůli jednomu orgánu trpí i ostatní..

Léčba

Pokud ženy v menopauze často močí, co dělat - není vedena hned. Někdo si myslí, že se vše samo vrátí do normálu, zatímco jiní okamžitě jdou k lékaři. Existují také pacienti, kteří berou to, co se děje, jako samozřejmost a prostě snášejí, přizpůsobují se změnám v těle..

Léčba častého močení a inkontinence moči se může lišit. Vše závisí na závažnosti patologie. Medicína nabízí farmakoterapii, chirurgii a dokonce i psychoterapii.

Cvičení. V počátečních fázích mohou pomoci speciální Kegelovy cviky i pravidelné dřepy. Pravidelným cvičením se posilují svaly pánevního dna, což má příznivý vliv na fungování urogenitálního systému. Cvičte každý den po dobu tří měsíců. Časté močení u starších žen ve zanedbaném stavu bohužel nelze vyléčit cvičením, bohužel.

Deník. Vedení vypouštěcího deníku je užitečné. Pokus se můžete pokaždé pokusit zadržet a mírně prodloužit mezery mezi nimi..

Fyzioterapie. Procedury tohoto druhu zlepšují krevní oběh v dolní části břicha a zvyšují svalový tonus a pružnost..

Strava. Nezapomeňte sledovat svoji váhu. Před spaním nepijte hodně tekutin. Jezte více potravin bohatých na fytoestrogeny. Patří sem česnek, luštěniny, petržel, hrozny, naklíčená pšeničná zrna. Zvýšením hladiny estrogenu v těle můžete zmírnit příznaky menopauzy. To zahrnuje časté používání toalety..

Estrogenové pilulky. Lékaři často ženám předepisují hormony na bázi estrogenu. Někdo také praktikuje homeopatickou léčbu. Ale tady již potřebujete povinnou konzultaci s lékařem..

Hygiena. Po každé cestě na toaletu je vhodné se umýt, abyste předešli popálení a podráždění. Zbývající moč na spodním prádle je dobrou živnou půdou pro bakterie. K mytí pohlavních orgánů je potřebná čistá voda, která tělu příjemně prospívá. Pokud je omezen přístup k vodě, například během pracovní doby, měly by být použity hygienické vložky. Abyste zabránili vysušení pokožky, použijte zvlhčovací krém.

Pokud uniká moč, měli byste nosit vložky nebo pleny, pleny, které absorbují vlhkost. Jsou ideální pro noční použití. Dnes je v prodeji široká škála hygienických výrobků. Těsnění je třeba měnit nejméně čtyřikrát denně. Pokud si chcete podložky vyrobit sami, pamatujte, že je také nutné je vyměnit a poté důkladně umýt..

Konečně jste tedy přesvědčeni, že nastal problém. A rozhodli jsme se s ní bojovat. Nejprve musíte kontaktovat gynekologa a bez váhání mu říct o svém stavu. Lékař vás vyšetří na židli, v případě potřeby vás odkáže na ultrazvukové vyšetření a testy. Nejčastěji je předepsáno stanovení hladiny hormonů, aby se zvolila správná taktika léčby..

Léčba častého močení u starších žen neexistuje. Při sestavování léčebného plánu se lékař bude spoléhat na prezentované příznaky a jejich závažnost.

etnoscience

Při řešení problémů s močením se pacienti často obracejí na lidové recepty a užívají si odvary a infuze bylin nebo bobulí.

Nejčastěji se volí koprová semínka, šalvěj, řebříček, brusinka, šípky, medvědice, kukuřičné hedvábí. Na podporu těla můžete pít čerstvě vymačkaný džus z mrkve, rajčat, hroznů.

Drogová terapie

Jak jsme již zmínili, problémy s menopauzou močového měchýře vznikají v důsledku hormonální nerovnováhy. Proto je jako léčba nutná hormonální substituční léčba..

Nejběžnějšími léky jsou Divina, Klimonorm, Femoston, Klimara, Angelik. Tyto léky jsou založeny na fytoestrogenech, takže nepoškozují zdraví žen. Z homeopatických léků je upřednostňován Klimakt-Hel, Remens, Klimaksan.

Pokud se na pozadí infekce objeví zánět, jsou zapotřebí antibiotika a protizánětlivé léky.

Chirurgická operace

Pokud uniká moč, je nejčastěji nutná operace. Pro tento účel se používá metoda praku, když se na močovou trubici aplikuje smyčka. Díky tomu bude moč zadržena a nebude samovolně vytékat. Procedura vyžaduje lokální anestezii a je trochu traumatizující.

Další metodou je zavedení speciálních látek do submukózního prostoru, které pomáhají obnovit pružnost. Patří mezi ně kolagen, silikon, tuková tkáň.

Kolposuspenze. V tomto případě je prověšená tkáň kanálu utažena. Výsledek je často zaručen, ale samotná operace je velmi pracná. Je předepsán pouze v závažných případech..

Colporrhaphy. Pokud jsou vaginální stěny dole, musí být vráceny do správné polohy. A pak problémy s menopauzou močového měchýře také zůstávají v minulosti..

Zotavení po zásahu

Toto období bude záviset na tom, jaký druh operace byl proveden. Pokud byla zvolena metoda smyček nebo zavedení látek pod sliznici, dojde k úplnému uzdravení za dva týdny. Ostatní zásahy jsou považovány za závažnější a jejich zotavení trvá dlouho..

Prevence

Abyste zabránili častému močení u žen ve věku 60 let, musíte začít měnit svůj životní styl po 40 letech..

 • Ujistěte se, že cvičíte, abyste udrželi své pánevní svaly napnuté. Chůze denně bude také velmi užitečná..
 • Vylučte alkohol ze stravy, stejně jako čaj, kávu, silně vařenou.
 • Měli byste vždy sledovat svoji váhu.
 • Vezměte všechny druhy komplexních přípravků na podporu těla během restrukturalizace, stejně jako vitamínové a minerální doplňky.
 • Je důležité navštívit gynekologa nejméně dvakrát ročně, aby nedošlo ke ztrátě přehledu o patologických procesech, které v tomto konkrétním věku nabývají na síle..

Pojďme to shrnout. Nenechte se odradit, pokud během menopauzy často močíte. Už víte, co dělat. Nejdůležitější je vyhledat lékaře, se kterým můžete snadno probrat jakékoli problémy.!

Bolest v menopauze zažívá mnoho žen. Jedná se o fyziologický a gynekologický problém, kterému v určitém věku čelí téměř každá žena. Období stárnutí těla se také odráží v pohlavních hormonech, které postupně mění své množství, což způsobuje nepříjemné pocity.