Cervikální kanál příčiny je otevřený. Léčba onemocnění cervikálního kanálu děložního čípku. Z jakých důvodů je zvětšen cervikální kanál

Cervikální kanál je vřetenovitá dutá část, která spojuje děložní dutinu a vagínu. Normálně je tato oblast těsně uzavřena. Plní ochrannou funkci - infekce by se neměla dostat do dělohy. Vnitřní vrstva buněk produkuje hlen, který vytváří určitý druh zátky v děložním čípku.

Během těhotenství se v kanálu vytvoří sliznice, která těsně uzavře děložní čípek a chrání embryo.

Při manipulaci v děložní dutině, diagnostických postupech musí lékař rozšířit cervikální kanál.

Indikace a kontraindikace postupu

Dilatace cervikálního kanálu je předepsána v následujících případech:

Postup se neprovádí, když:

 • podezření na mimoděložní těhotenství;
 • zavedené mimoděložní těhotenství;
 • zánětlivý proces v akutním období jakékoli lokalizace - gynekologické a jiné orgány;
 • infekční choroby

Ostatní případy jsou diskutovány individuálně s každým pacientem.

Jaký je postup

Manipulace se provádějí pouze v lékařském zařízení. Dodržování pravidel aseptiky a praktické dovednosti zdravotnického personálu jsou povinné.

1. pacientka je na gynekologickém křesle;
2. vnější genitálie, pochva jsou ošetřeny dezinfekčními prostředky;
3. gynekolog provádí manuální vyšetření pacienta - intravaginálně i rektálně;
4. zrcadla jsou vložena do pochvy a krček je vystaven;
Pět. přední ret děložního hrdla je uchopen kleštěmi;
6. vyšetřuje se děložní dutina, určuje se směr zavedení nástrojů;
7. rozšířit cervikální kanál až na 8 mm. K tomu použijte speciální dilatátory;
8. poté proveďte požadované manipulace v děložní dutině - vyšetření, chirurgický zákrok, ukončení těhotenství.

Po zákroku gynekolog vyšetřuje rty děložního čípku. Pokud se objeví známky krvácení, proveďte vhodnou léčbu.

Komplikace po dilatačním postupu

Postup pro rozšíření cervikálního kanálu je invazivní postup. Proto po provedení následujících komplikací může dojít:

 • krvácející;
 • prasknutí nebo perforace stěn cervikálního kanálu;
 • infekce vnitřních orgánů;
 • alergické reakce na anestetické materiály, léky;
 • psychologické problémy u pacienta.

Pokud se gynekologická manipulace provádí v nemocničním prostředí, je riziko komplikací minimalizováno.

Cervikální kanál je průchod děložního čípku přímo do těla dělohy. Nejčastěji má kónický nebo válcovitý tvar, uprostřed je otvor, kterým děloha komunikuje s pochvou. Normálně je délka cervikálního kanálu 3-4 cm.

V každodenním životě je termín „cervix“ běžnější, což znamená také kanál. Anatomicky je však cervikální kanál pouze částí děložního čípku, samotného otvoru, který spojuje děložní dutinu s pochvou. Otevírá se zevním hltanem přímo do pochvy a vnitřním do dělohy.

Jaké jsou funkce cervikálního kanálu?

Po zvážení vnější struktury cervikálního kanálu je třeba říci o jeho funkcích. Nejprve je to ochrana dělohy před různými druhy infekcí a patogenů..

Jak víte, pochva obsahuje obrovské množství mikroorganismů, v některých případech patogenních. Děložní dutina však vždy zůstává sterilní. To je způsobeno buňkami umístěnými přímo v cervikálním kanálu. Jsou to oni, kdo produkují hlen, jehož vlastnosti se mění v závislosti na

Takže na jeho začátku a na konci se uvolňuje poměrně viskózní hlen, který má kyselé prostředí. Většina mikroorganismů za těchto podmínek zemře. Takové prostředí navíc brání vstupu spermatických buněk do děložní dutiny, které pod jejím vlivem ztrácejí pohyblivost. Uprostřed menstruačního cyklu stoupá hladina estrogenu v krvi, což vede k tomu, že hlen mění své prostředí na zásadité, stává se tekutějším. Právě v této době mají mužské pohlavní buňky šanci dostat se do děložní dutiny a oplodnit vajíčko.

S nástupem těhotenství se při působení progesteronu hlen stává viskóznějším a tvoří zátku, která spolehlivě chrání embryo před vnější infekcí. Výtok z cervikálního kanálu tedy není nic jiného než hlen..

Jaké jsou patologie cervikálního kanálu?

Za normálních okolností je děložní hrdlo uzavřeno. K jeho zveřejnění dochází pouze před zahájením generického procesu. Avšak ne všechny ženy, které slyšely od gynekologa při rutinním vyšetření frázi, že je cervikální kanál uzavřen, vědí, že je to normou. V praxi tomu tak není vždy a dochází k odchylkám. Patří mezi ně vrozené anomálie:

 • vývoj 2 cervikálních kanálů;
 • ucpání cervikálního kanálu.

Druhé porušení je mnohem častější. V tomto případě je narušena správná komunikace mezi pochvou a děložní dutinou. Současně říkají, že cervikální kanál je uzavřen, což opět naznačuje, že se jedná o patologii. Ve většině případů je onemocnění asymptomatické a neprokazuje se. S nástupem puberty si však dívky s takovým porušením začnou stěžovat na dlouhodobou nepřítomnost menstruace. Výsledkem je, že se krev začne hromadit uvnitř dělohy, aniž by opustila vnější stranu, což může vést k smutným následkům. Jediným řešením problémové situace je chirurgický zákrok..

Samostatně je třeba říci o tom, kdy je zvětšen cervikální kanál, protože ne každý ví, co to může znamenat. Podobný jev je obvykle pozorován u těhotných žen, přímo Přibližně za týden se děložní čípek začne mírně otevírat, a proto se kanál rozšiřuje. Pokud je tento jev pozorován dříve, je žena hospitalizována kvůli hrozbě potratu..

Pokud je podobná situace pozorována u netehotných žen, je předepsána léčba, při které se užívají hormonální léky ke zvýšení tonusu myometria dělohy a uzavření cervikálního kanálu.

Často ženy v závěru přijatém do svých rukou po vyšetření gynekologem vidí záznam o zvětšení cervikálního kanálu, nicméně nevědí, co to znamená. Pokusme se pochopit tento problém..

Jaký cervikální kanál by měl být normální?

Je třeba poznamenat, že za normu se považuje takový stav, kdy je otevřená nebo uzavřená pouze její část, jejíž délka nepřesahuje 3 cm. Obvykle má po celé své délce stejný průměr. Jeho délka je asi 3,5-4 cm.

Změna v cervikálním kanálu je zaznamenána před ovulací, když je mírně rozšířená. To je nezbytné pro lepší penetraci spermií do děložní dutiny a další koncepci.

Z jakých důvodů je zvětšen cervikální kanál?

Zvýšení tohoto parametru je zpravidla pozorováno s rozvojem pohlavně přenosných nemocí. Pro jejich přesnou identifikaci je předepsán nátěr z pochvy.

Samostatně je třeba říci o takové situaci, kdy je zvětšen cervikální kanál. V tomto období je podobný jev způsoben nadměrným tlakem samotného plodu na děložní hrdlo. Výsledkem je rozvoj isthmicko-cervikální nedostatečnosti. Toto porušení vede k spontánnímu potratu. Během jeho diagnostiky je stav cervikálního kanálu sledován dynamicky pomocí dat ultrazvukové diagnostiky.

Je možné zúžit rozšířený cervikální kanál?

Taková potřeba vyvstává, pouze pokud je žena v pozici. Korekce lumenu kanálu může nastat třemi způsoby: hormonální terapií, pesarem a chirurgickým zákrokem. Je třeba poznamenat, že toto se používá poměrně zřídka, když dříve přijatá opatření nepřinesla očekávaný výsledek..

Někdy může cervikální kanál částečně nebo úplně zarůst. Bougienage cervikálního kanálu je rozšíření oblasti vnitřních pohlavních orgánů pomocí chirurgických nástrojů. Operace se provádí v celkové anestezii, takže pacient necítí bolest. Pooperační vysoká míra zotavení.

Jaká je expanze děložního čípku

Jedná se o chirurgický zákrok prováděný v důsledku zúžení nebo úplné atrézie (ucpání) cervikálního kanálu. Patologie se vyskytuje u žen v reprodukčním věku z různých důvodů.

Často však dochází ke zúžení nebo ucpání cervikálního kanálu v důsledku kyretáže nebo změn souvisejících s věkem. Tyto akce mají negativní vliv na stav děložního čípku..

Průchodnost cervikálního kanálu je obnovena pomocí jednoduché chirurgické operace. Provádí se pomocí speciálního nástroje - bougie (odtud název postupu).

Bougie je jediný způsob, jak léčit závažné patologie, které omezují schopnost ženy mít děti. Tento typ intervence se také provádí u žen během menopauzy..

Někteří pacienti popisují tento postup jako děsivý. Není tomu tak, protože žena necítí bolest během operace cervikální dilatace v důsledku působení anestézie. Lékařská centra používají vybavení, které umožňuje zkrátit pobyt pacienta v nemocnici.

Ženy, které neví, co je cervikální bougienage, někdy odmítají zasáhnout. Tím se ohrožují, protože v tomto případě je možný vývoj zánětlivých a onkologických patologií. Infekce cervikálního kanálu může navíc vést k neplodnosti..

Indikace a vlastnosti postupu

Přípravek Bougie je předepsán za následujících podmínek:

 • infekční patologie (herpes, syfilis, chlamydiové léze, toxoplazmóza);
 • dlouhodobé užívání léků;
 • vystavení tělu ionizujícího záření;
 • provádění postupu pro kyretáž dělohy;
 • kauterizace epiteliálních vrstev dělohy pomocí elektrokoagulace nebo použití dusičnanu stříbrného;
 • rakovina děložního čípku a dělohy;
 • potrat;
 • endometritida nebo endocervicitida;
 • stenóza nebo atrézie děložního čípku;
 • hypertrofické jizvy.

Procedura se provádí v nemocničním prostředí s použitím celkové anestezie. Místní anestezie není předepsána, protože je neúčinná. Typ anestezie stanoví lékař po důkladném vyšetření těla pacienta.

Z operace vyplývá, že do cervikálního kanálu bude zaveden speciální nástroj, bougie. Bez anestézie by pacient měl bolesti, protože by to vedlo k poranění sliznic. Bougies se zvyšují postupně, jinak je pravděpodobné prasknutí krku.

Poranění tkáně vždy vede k opětovnému uzavření cervikálního kanálu. Správně provedené rozšíření cervikálního kanálu zaručuje žádné komplikace.

Bougienage se nedělá, pokud se vyvinula v důsledku maligního procesu. V tomto případě jsou zapotřebí radikálnější operace. Bougie je zakázána, pokud trvání falešné amenorey u ženy je delší než šest měsíců. V tomto případě je krk rekanalizován..

Příprava na operaci a metodologie

Aby operace proběhla dobře, měl by pacient podstoupit řadu přípravných testů. Jsou potřebné nejen k potvrzení diagnózy, ale také ke kontrole celkového zdravotního stavu. Komplex diagnostických opatření zahrnuje:

 • obecné vyšetření krve;
 • biochemický výzkum;
 • test k určení přítomnosti genitálních infekcí v těle;
 • test na HIV a AIDS, syfilis a přítomnost patogenů hepatitidy B, C v těle;
 • test srážení krve (umožňuje určit riziko vzniku závažného krvácení během a po operaci);
 • kolposkopie;
 • mikroskopie nátěru z pochvy a děložního čípku;
 • elektrokardiogram (musí být proveden k detekci pravděpodobného rizika vzniku srdečních problémů);
 • fluorografie;
 • znějící;
 • bakteriální kultura z pochvy;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.

Na žádost ženy lze domluvit konzultaci anesteziologa. Lékaři obvykle zakazují jíst a pít v den operace. Zákaz je způsoben skutečností, že během nitrožilní anestézie může dojít k nevolnosti a zvracení.

Cena bougienage na různých klinikách se může výrazně lišit. Při výběru kliniky je třeba vzít v úvahu její pověst a kvalifikaci lékařů.

Zvažte, jak se provádí bougienage cervikálního kanálu.

 1. Pacientka je umístěna na gynekologické křeslo. Dostává nitrožilní anestezii.
 2. Lékař provádí ošetření genitálií, aby udržel maximální stupeň sterility a zabránil infekci.
 3. Lékařské zrcátko je vloženo do pochvy (rozšiřuje přístup k děložnímu čípku).
 4. Pro primární expanzi se používá nejmenší bougie. Po dokončení expanze s ním je odebrán druhý, větší nástroj.
 5. Operace končí, když bougie požadovaného průměru vstoupí do cervikálního kanálu.

Postupné zavádění nástroje je zaměřeno na snížení pravděpodobnosti prasknutí během operace. Lékař zvolí nejšetrnější režim.

Po ukončení operace žena obvykle jde domů. Někdy však lékař může doporučit zůstat v nemocnici alespoň jeden den. To pomůže snížit riziko krvácení..

Ambulantní léčba je přípustná, pouze pokud ženy nemají patologii srdce a cév. Lokální anestézii lze v některých případech provést pomocí lokální anestézie.

Pooperační období a hojení děložního čípku

Pacient se může vrátit do normálního života po bougienage děložního čípku asi za 2 týdny. Během této doby všechny bolestivé pocity úplně zmizí.

Pokud se bolest zvýší do 14 dnů, pak je naléhavá potřeba navštívit lékaře. U ženy může dojít k relapsu infekce. Za tímto účelem je možné instalovat aloplastický kanál.

Během pooperační léčby by měl pacient užívat protizánětlivé léky a čípky, aby urychlil proces hojení ran. Jsou předepisovány pouze gynekologem se zaměřením na zdravotní stav ženy a přítomnost individuální nesnášenlivosti určitých léků.

Pokud se u vás vyskytnou tyto příznaky, měli byste se neprodleně poradit s lékařem:

 • výtok krve a hlenu z genitálií;
 • přetrvávající bolest v dolní části břicha;
 • zvýšená tělesná teplota.

Aby se zabránilo vzniku negativních důsledků bougienage cervikálního kanálu, měl by pacient užívat antibakteriální léky.

V závislosti na závažnosti klinického případu se používají tablety nebo injekční formy. Aby se zabránilo rozvoji drozdů, musíte užívat antifungální látky (nejčastěji jsou předepsány ve formě čípků).

Aby se zabránilo infekci, je třeba přijmout následující opatření:

 • včasná léčba zánětlivých procesů v děloze a cervikálním kanálu;
 • pravidelně podstupovat lékařská vyšetření k detekci zánětlivých patologií a maligních novotvarů (tato vyšetření by měla být prováděna od dospívání);
 • potraty by měly být prováděny pouze v nemocničním prostředí a pouze kvalifikovaným personálem;
 • nepoužívejte bez kontroly a nutnosti sprchování, nedělejte jim agresivní řešení;
 • od dětství musíte dodržovat pravidla zdravého životního stylu, pravidelně sportovat;
 • nepoužívejte chemickou antikoncepci bez kontroly;
 • vyhnout se infekci infekčními patologiemi;
 • během těhotenství neužívejte léky, které mají toxický účinek na dítě.

Důsledky a možné komplikace bougie

Možné důsledky bougienage zahrnují:

 • zánětlivé patologie v pánevní oblasti;
 • krvácení z dělohy;
 • narušení integrity krku (perforace);
 • zánětlivé procesy.

Všechny tyto jevy způsobují opakované zúžení cervikálního kanálu a potřebu nové operace. Proto se ženě doporučuje zůstat po operaci ještě několik dní, aby bylo možné sledovat možná rizika a včas přijímat opatření k odstranění komplikací.

Použití laseru během bougienage může významně snížit pravděpodobnost komplikací, zkrátit dobu pobytu ženy v nemocnici a zvýšit účinnost léčby.

Někdy se může v dutině dělohy vytvořit hematometr - akumulace krve v důsledku porušení jejího odtoku během menstruace. Toto je velmi vzácný a nebezpečný jev. Bez terapie je to fatální.

S hematometrem se objeví velmi silná bolest, bledost kůže, pokles krevního tlaku. Léčba je obvykle chirurgická. Lékař odstraní anatomickou překážku, aby mohla vytékat krev. U závažných komplikací je děloha zcela odstraněna.

Provoz bougienage cervikálního kanálu je předepsaný zásah k obnovení jeho normální šířky a prevenci úplné infekce.

Pokud je operace prováděna v souladu s lékařskými předpisy pomocí nejnovější technologie, pak bude pravděpodobnost komplikací velmi nízká. Žena musí sledovat své zdraví a konzultovat s lékařem včas, když se objeví první příznaky gynekologických patologií.

Na prezentovaném videu můžete vidět, jak vypadá cervikální kanál po bougienage.

Před těhotenstvím mnoho žen ani nepřemýšlí o tom, jak složité je jejich tělo, například co je to cervikální kanál, kde se nachází a jaké funkce plní. Nadcházející mateřství vás ale nutí věnovat více pozornosti svému vlastnímu tělu a jeho vlastnostem. Cervikální kanál hraje během těhotenství důležitou roli, takže všechny budoucí matky by se o něm měly dozvědět více..

Výsledek těhotenství do značné míry závisí na stavu děložního čípku a kanálu v něm. Kdy začne porod, jak bude pokračovat, hrozí předčasný porod - to vše může navrhnout lékař při gynekologické prohlídce.

Cervikální kanál je vnitřní část děložního čípku, která spojuje genitální dutinu a vagínu. V medicíně se obvykle nazývá hltan, protože je to otvor. Během menstruace se menstruační krev vylučuje tímto hltanem do pochvy a v procesu nechráněného pohlavního styku do ní vstupují mužské pohlavní buňky - spermie..

Průměr vnějšího a vnitřního os, který se nachází v cervikálním kanálu, je v průměru 2–3 mm. Během gynekologického vyšetření vypadá zevní hltan u nulipární ženy jako bod. Po porodu a potratu vypadá hltan jako specifická mezera.

Délka cervikálního kanálu je přibližně 4 cm u žen v porodu a 7-8 cm u žen s anamnézou porodu nebo umělého potratu. Sliznice lemující stěny cervikálního hltanu se nazývá endocervix.

Jak se děložní hrdlo mění během těhotenství

Když dojde k těhotenství, získá cervikální kanál namísto obvyklé růžové charakteristický namodralý odstín. Lékař často na tomto základě určí, že je žena v této pozici.

Po početí se uvnitř cervikálního kanálu vytvoří hustá, která se pro příštích 9 měsíců stane ochranou dítěte. Hlen je aktivně produkován endocervixem. Dopravní zácpa se stává spolehlivou bariérou na cestě patogenních bakterií a virů, které ohrožují zvenčí.

Krátce před nástupem porodu se zástrčka uvolní, čímž se uvolní porodní cesty. K této události může dojít jak 2 hodiny před porodem, tak 2 týdny - je obtížné předpovědět přesné načasování. Uvolněný korek vypadá jako žlutý nebo průhledný hlen pruhovaný krví. Ne všechny ženy si všimnou jejího výtoku, protože nejčastěji opouští lůno nastávající matky po částech ve formě drobných slizničních sekrecí.

Norma cervikálního kanálu během těhotenství

Obvykle jsou vnější hltan cervikálního kanálu a samotný děložní hrdlo během těhotenství uzavřeny těsným kroužkem. To umožňuje ženskému tělu udržovat plod uvnitř dělohy po celou dobu těhotenství..

Když se ženské tělo začne připravovat na porod, dochází k postupnému změkčení a vyhlazení děložního čípku, jehož cílem je usnadnit průchod dítěte porodními cestami. Současně začíná expanze cervikálního kanálu, který zůstal během těhotenství pevně uzavřen. S nástupem kontrakcí se cervikální kanál otevírá postupně od 1 do 10 cm.

V závislosti na stupni otevření cervikálního kanálu určují lékaři očekávanou dobu porodu a anatomickou připravenost ženy na ně. Když šířka cervikálního kanálu dosáhne 10 cm, vytvoří se jediný porodní kanál, který se skládá z dělohy, cervikálního kanálu a pochvy.

Pokud je cervikální kanál rozšířený

Ultrazvuk cervikálního kanálu během těhotenství může zjistit, že se rozšiřuje před plánovaným časem. Někdy se patologie zjistí během plánované návštěvy předporodní kliniky.

Během vyšetření na židli si gynekolog může všimnout, že těhotná žena má štěrbinový cervikální kanál a otevření začalo (děložní čípek postrádá prst lékaře). To znamená, že předčasný porod může začít kdykoli. K této situaci obvykle dochází po 20. týdnu..

Proč tato podmínka vzniká? Za prvé, důvodem může být hormonální nerovnováha - přítomnost zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů v těle, které stimulují zrání děložního čípku v těle..

Za druhé, můžeme hovořit o tom, v souvislosti s nímž se vytváří vážný tlak na krk pohlavního orgánu. Za třetí, příčinou může být trauma a patologie vývoje samotného cervikálního kanálu.

Pokud nenavštívíte lékaře, můžete přijít o těhotenství. Léčba se provádí v nemocnici. S poskytnutím včasné pomoci zůstává prognóza nosení plodu před termínem příznivá.

Patologie

Hlavní funkcí cervikálního kanálu je udržení těhotenství. Pokud se tělo z nějakého důvodu nedokáže vyrovnat s cílem, mohou se objevit patologie, které ohrožují budoucí matku předčasným nástupem porodu.

Isthmicko-cervikální nedostatečnost

Pokud se ukázalo, že krční hltan je rozšířený a před očekávaným porodem zbývá ještě hodně času, mluvíme o tom. V tomto případě pohlavní orgán nemůže vykonávat funkce, které mu byly přiděleny, a zadržovat plod. Mnoho žen čelí takové diagnóze v 18-20 týdnech těhotenství, právě v této době začíná dítě intenzivně přibírat..

Obvykle je délka cervikálního kanálu během těhotenství po dobu 20 týdnů 5-7 cm a průměr není větší než 6 mm. Pokud tyto ukazatele nesplňují běžná kritéria, například je cervikální kanál zkrácen na 2 - 3 cm, lékař hrozí potratem nebo předčasným porodem.

Příčiny patologie jsou hormonální poruchy, mnohočetné těhotenství, anomálie cervikálního kanálu. Aby se zabránilo potratu, je ženě předepsáno léky zaměřené na posílení děložního čípku a je nainstalováno. Pokud tyto metody nejsou účinné, lékař umístí chirurgické stehy kolem cervikálního kanálu. Odstranění stehů se praktikuje před zahájením porodu.

Hltanový polyp

Polyp cervikálního kanálu během těhotenství, objevený během vyšetření, může vyděsit nastávající matku. Nejprve však musíte zjistit povahu onemocnění, abyste zjistili, o jaký polyp se jedná - pravdivý nebo desítkový. Za tímto účelem předepisuje gynekolog pro budoucí matku kolposkopii, stejně jako histologické a cytologické vyšetření..

Deciduální polyp je ve skutečnosti pseudopolyp nebo polypoidní formace, která se objevuje výlučně na pozadí těhotenství a po porodu sama zmizí.

Deciduální pseudopolyp je výsledkem hormonální nerovnováhy v těle. Nevyžaduje chirurgické odstranění, obecně se ho snaží nedotýkat, je možná pouze léčba antiseptiky. Pseudopolyp sám zmizí po narození dítěte nebo začíná proces opačného vývoje v prvních dnech po porodu.

Méně častý je pravý polyp cervikálního kanálu během těhotenství. Obvykle se taková patologie objeví ještě před počátkem a aktivně jí brání. Pokud žena chce otěhotnět, doporučuje se chirurgické odstranění pravého polypu a nezbytný průběh léčby. Teprve potom může být dítě plánováno.

Někdy se však pravý polyp cervikálního kanálu vyvíjí po početí, již během těhotenství. V tomto případě se ho snaží nedotknout a čekají na narození dítěte. Zároveň se po celé období provádí pečlivé sledování jakýchkoli změn ve vzdělávání, aby se předešlo komplikacím.

Pouze ve vážných situacích by měl být takový polyp odstraněn během přepravy dítěte. To je možné za předpokladu, že je ohrožen život ženy..

Endocervicitida

Tato diagnóza znamená přítomnost zánětu v cervikálním kanálu způsobeném infekcemi. Onemocnění je diagnostikováno při vyšetření, přičemž lékař jej vezme a odešle do laboratoře.

V závislosti na typu patogenu odborník zvolí nezbytný průběh léčby. Pro nastávající matky je vhodnější použít lokální přípravky - vaginální čípky nebo tobolky, které mají antimikrobiální a protizánětlivý účinek. Léky jsou vybírány s ohledem na dobu trvání a typ infekčního onemocnění. Aby se zabránilo infekci plodu, je léčba endocervicitidy povinná.

Prevence

Aby neexistoval důvod ke zbytečným obavám, je důležité, aby nastávající matka sledovala svůj blahobyt a neignorovala včasná lékařská vyšetření na prenatální klinice. Příprava na těhotenství je velmi důležitá, během níž jsou vyloučeny jakékoli gynekologické a endokrinní patologie a v případě potřeby jsou léčeny.

Žena také musí dodržovat hygienu intimní oblasti - denně se umýt a často měnit prádlo. Během těhotenství je zakázáno používat sprchovací metodu, protože vnější účinek na cervikální kanál může způsobit její infekci nebo poranění sliznice. To platí i pro příliš aktivní sexuální vztahy - násilné pohlavní styk může mít stejné následky. Přečtěte si více o nebezpečných a bezpečných polohách sexu během těhotenství →

Co znamená diagnóza „Zvětšuje se cervikální kanál“ během těhotenství a v jeho nepřítomnosti??

Stanovení stavu děložního čípku je povinnou součástí gynekologického vyšetření. Takové vyšetření může odhalit nejen různé patologické změny na sliznici, ale také expanzi cervikálního kanálu..

Tento příznak je v některých případech impozantním znakem probíhajících patologických procesů, i když někdy je považován za součást přirozených změn v reprodukčním systému. Izolovaný závěr o přítomnosti dilatace cervikálního kanálu proto není jednoznačnou příčinou poplachu. Je třeba jej posoudit ve vztahu ke konkrétní klinické situaci..

Cervikální kanál - co to je a jaká je jeho funkce?

Cervikální kanál (canalis cervicis uteri) je přirozený lineární prostor uvnitř děložního čípku, který spojuje děložní dutinu s lumen pochvy. Za normálních podmínek má fusiformní tvar díky 2 fyziologickým koncovým konstrikcím. Nazývají se vnější a vnitřní hltan..

Cervikální kanál je vyložen speciálním sloupovitým epitelem, který plní bariérovou a sekreční funkci. Hlen produkovaný jeho buňkami obsahuje velké množství glykoproteinů a je to ve skutečnosti hydrogel s jemně pórovitou strukturou. Jeho konzistence, kyselost a propustnost navíc nejsou konstantní, ale mění se v závislosti na hormonálním pozadí ženy, dni jejího cyklu a řadě dalších faktorů.

Cervikální kanál má několik funkcí:

 • Bariéra

Hlen obsažený v lumenu kanálu je přirozenou překážkou pro bakterie a viry, tvoří „zátku“ a tím zabraňuje vzestupné infekci děložní dutiny. Kromě toho mají cervikální tkáně místní imunitní systém, který poskytuje další ochranu proti většině mikroorganismů. Představují jej imunokompetentní buňky, které produkují humorální faktory a protilátky. Díky děložnímu čípku si děložní dutina zachovává svoji sterilitu..

 • Vytvoření selektivně působící bariéry pro cestu spermií

Hormonální pozadí, které se mění během ovariálně-menstruačního cyklu, ovlivňuje kyselost a viskozitu hlenu děložního hrdla, což má regulační účinek na mužské zárodečné buňky. Před ovulací se sliznice zkapalní, její póry se zvětší v průměru, pH se zalkalizuje a cervikální kanál se mírně otevře. To vše vytváří příznivé podmínky pro penetraci spermií z pochvy do děložní dutiny. A temenní reverzní tok hlenu, ke kterému dochází během tohoto období, je faktorem, který vám umožní „vytrhnout“ funkčně neúplné mužské zárodečné buňky, které nejsou schopné progresivního účelného pohybu.

 • Odstranění menstruačního a poporodního výtoku z děložní dutiny

Cervix je přirozený a jediný způsob, jak evakuovat krev, odmítnuté endometrium, fyziologické a patologické tajemství. Porušení jeho průchodnosti vede k hromadění sekrecí, postupné rozšiřování děložní dutiny s vrháním obsahu do vejcovodů, vyvolává zánětlivý proces.

 • Tvorba porodních cest, zajišťující přirozené vypuzení plodu, jeho membrán a oddělené placenty

To je zajištěno expanzí, zkrácením a centralizací polohy děložního čípku během kontrakcí v 1. porodním období..

Cervikální kanál je často považován za speciální anatomickou formaci, která mu při vyšetřování ženy věnuje zvýšenou pozornost.

Co to znamená - cervikální kanál je zvětšen?

Za normálních okolností je u dospělé ženy s dostatečně vyvinutými genitáliemi délka cervikálního kanálu v průměru 3,5–4,5 cm a průměr v nejširší části nepřesahuje 8 mm. Jeho vnější hltan má zaoblený tvar a průměr 5-6 mm. A po porodu přirozeným způsobem získává tvar štěrbiny s několika radiálně odlišnými stopami slz tkáně podél okrajů a již se neuzavírá tak těsně.

Přípustná šířka lumenu cervikálního kanálu mimo proces porodu je až 8 mm. Zvětšení průměru nad tímto indikátorem je základem pro diagnózu dilatace (dilatace). To je doplněno zkrácením děložního čípku, které se někdy používá jako nezávislé kritérium..

Uzavřený cervikální kanál je normou během těhotenství až do nástupu porodu. Říká se o jeho expanzi přesahující průměrnou velikost v několika případech:

 • na konci prvního trimestru těhotenství dochází k rozšíření vnitřního hltanu až o 2 mm nebo více, s normálním průměrem zbytku cervikálního kanálu;
 • cervikální kanál je štěrbinovitě rozšířen v horní třetině, zatímco je často zaznamenán významný nárůst počtu krčních žláz;
 • dochází k nálevkovité deformaci vnitřního hltanu, při provádění 3D ultrazvuku a dostatečných odborných dovedností je často možné také opravit prolaps membrán;
 • expanze kanálu po celou dobu, se současným snížením délky děložního čípku, jeho změkčení.

Diagnostika

Rutinní základní vyšetření pánve obvykle nepotvrdí přítomnost dilatace, s výjimkou případů osteoartrózy. Pro spolehlivou diagnostiku jsou vyžadovány vitální zobrazovací techniky a obvykle postačuje ultrazvuk. V tomto případě je upřednostňován vaginální senzor, i když je možné použít konvenční transabdominální senzor. Měření děložního čípku během ultrazvuku se nazývá cervikometrie..

Přesnější zobrazovací metodou je MRI pánevních orgánů. Tato technika se samozřejmě nepoužívá pro primární diagnostiku cervikální patologie. MRI se provádí ve druhé fázi vyšetření pacienta, aby spolehlivě určila povahu jejích změn.

Analýza nátěru během expanze cervikálního kanálu je další diagnostickou metodou, která vám umožní potvrdit přítomnost zánětlivého procesu a určit jeho povahu. Aby se vyloučily pohlavně přenosné choroby jako příčina cervicitidy, provádí se sérologický krevní test na závažné infekce.

Proč je to nebezpečné?

Pokud se cervikální kanál zvětší bez těhotenství, nepředstavuje to bezprostřední nebezpečí pro život ženy. Ale taková dilatace je příznakem různých patologických procesů v děložním čípku nebo těle dělohy, což vyžaduje adekvátní diagnózu a včasnou úplnou léčbu..

Dilatace cervikálního kanálu během těhotenství je zjevně patologickým znakem. Může to být projev:

 • Hrozící spontánní potrat v časném těhotenství. Současně s expanzí cervikálního kanálu na ultrazvuku existují známky patologické hypertonicity dělohy. Lze také detekovat nástup oddělení vajíčka retrochorickým hematomem při zachování životaschopnosti embrya.
 • Istmicko-cervikální nedostatečnost, která je diagnostikována od 2. trimestru těhotenství. Mezi další diagnostické ultrazvukové příznaky tohoto stavu patří nálevkovitá expanze vnitřního hltanu, zmenšení délky děložního čípku po dobu méně než 20 týdnů na 3 cm, zmenšení poměru délky krku k jeho průměru (na úrovni vnitřního hltanu) menší než 1,5. Istmicko-cervikální nedostatečnost - příčina obvyklého potratu.
 • Probíhající potrat nebo neúplný spontánní potrat (časné těhotenství), předčasný porod zahájen (po 26 týdnech těhotenství).

Pokud je tedy během těhotenství diagnostikováno zvětšení cervikálního kanálu, musí lékař co nejdříve určit terapeutickou taktiku a posoudit proveditelnost urgentní hospitalizace pacienta..

Hlavní příčiny patologie

Proč je zvětšen cervikální kanál? Existuje mnoho důvodů pro tento stav:

 1. Hrozba ukončení těhotenství.
 2. Polyp cervikálního kanálu.
 3. Cystické léze děložního čípku (tzv. Nabotovova cysta), obvykle s anechoickým obsahem. Může to být několik malých cyst do průměru 1 mm.
 4. Jiné benigní neoplastické formace děložního čípku. Možné fibroidy, sarkomy, hemangiomy, leiomyomy.
 5. Vysoce kvalitní adenokarcinom děložního čípku.
 6. „Vznikající“ myom nebo polyp endometria.
 7. Endometrióza, adenomyóza.
 8. Akutní nebo chronická cervicitida (zánět sliznice cervikálního kanálu), včetně vývoje v důsledku pohlavně přenosných chorob.
 9. Nádory těla dělohy významné velikosti, které vedou k roztažení vnitřního os.

U žen v reprodukčním věku lze po určitou dobu po spontánním nebo lékařském potratu, v období rekonvalescence po porodu, po lékařských a diagnostických zásazích s bougienage děložního čípku pozorovat expanzi až na 12 mm nebo více..

V menopauze může být dilatace způsobena progresivní atrofií děložních tkání na pozadí výrazného nedostatku estrogenu. Současně se obvykle cervikální kanál roztahuje nerovnoměrně, je možné současné vynechání přední části pochvy a dělohy. A jak proces věkové involuce reprodukčního systému postupuje v postmenopauzálním období, dilatace je nahrazena zúžením na 3 mm nebo méně a následnou atrézií (přerůstáním).

Co dělat?

Taktika léčby je určena hlavní příčinou změn na děložním čípku.

Porodnický pesar na děložním čípku, aby se zabránilo jeho otevření

V přítomnosti polypů a nádorů je rozhodnuto o otázce chirurgické léčby, zatímco u žen v reprodukčním věku jsou upřednostňovány operace pro uchování orgánů. Výjimkou je adenokarcinom. V tomto případě s rozsáhlými lézemi a známkami malignity s invazí do okolních tkání lze rozhodnout o radikální intervenci s exstirpací dělohy a následnou chemoterapií a radiační terapií v souladu s principy léčby rakoviny děložního čípku..

U cervicitidy a endocervikálních cyst je konzervativní léčba indikována použitím systémových a lokálních antibakteriálních a protizánětlivých léků. V případě potvrzené pohlavně přenosné choroby se navíc provádí pod dohledem dermatovenerologa se současným ošetřením všech sexuálních partnerů a vyšetřením členů rodiny. Žena v budoucnu by měla být dynamicky registrována a pravidelně podstupovat kontrolní testy na pohlavně přenosné choroby a HIV.

V případě potvrzené adenomyózy se terapie provádí v souladu s platnými klinickými pokyny. Obvykle začínají komplexní konzervativní léčbou pomocí hormonálních a protizánětlivých léků. Jako pomocná opatření jsou předepsány fyzioterapie, absorbenty, vitamíny. Při rozšířené a nepodléhající konzervativní terapii adenomyózy je indikována chirurgická léčba.

Odhalená expanze cervikálního kanálu na ultrazvuku během těhotenství je základem pro urgentní řešení otázky hospitalizace těhotné ženy v souvislosti s hrozícím potratem nebo předčasným porodem. Předepisují se hormony, spazmolytika, hořčíkové přípravky a další tokolytika a předchází se placentární nedostatečnosti. V případě diagnostikované isthmicko-cervikální nedostatečnosti a potratů v anamnéze jsou přijata další opatření k posílení děložního čípku.

 • Aplikace speciálních stehů na krk, které jsou odstraněny po dobu 38 týdnů. V současné době se používají různé varianty šití s ​​přibližně stejnou účinností, výběr metody zůstává na lékaři.
 • Instalace pesaru - speciální latexový prsten nasazený na děložní hrdlo, aby se zabránilo jeho otevření. Možné pouze v raných fázích isthmicko-cervikální nedostatečnosti, někdy kromě šití.
 • V průměru za přítomnosti isthmicko-cervikální nedostatečnosti může být těhotenství prologické ve 2/3 případů.

Dilatace cervikálního kanálu je důležitým diagnostickým nálezem, který vyžaduje komplexní posouzení stavu ženy a hledání příčiny takové dilatace. Patologie vyžaduje zvláštní pozornost u těhotných žen, protože je známkou vysokého rizika ukončení současného těhotenství. Pravidelné preventivní prohlídky a návštěvy porodníka-gynekologa provádějící ultrazvuk podle pokynů lékaře nám umožňují včas diagnostikovat tuto patologii a zvolit optimální léčbu s minimálními ztrátami pro pacienta.

Jak se provádí bougienage cervikálního kanálu a za jakým účelem?

Někdy může cervikální kanál částečně nebo úplně zarůst. Bougie cervikálního kanálu je rozšíření oblasti vnitřních pohlavních orgánů pomocí chirurgických nástrojů. Operace se provádí v celkové anestezii, takže pacient necítí bolest. Pooperační vysoká míra zotavení.

Tak hledají Gegarovi dilatátoři bougienage cervikálního kanálu.

 1. Jaká je expanze děložního čípku
 2. Indikace a vlastnosti postupu
 3. Příprava na operaci a metodologie
 4. Pooperační období a hojení děložního čípku
 5. Důsledky a možné komplikace bougie

Jaká je expanze děložního čípku

Jedná se o chirurgický zákrok prováděný v důsledku zúžení nebo úplné atrézie (ucpání) cervikálního kanálu. Patologie se vyskytuje u žen v reprodukčním věku z různých důvodů.

Často však dochází ke zúžení nebo ucpání cervikálního kanálu v důsledku kyretáže nebo změn souvisejících s věkem. Tyto akce mají negativní vliv na stav děložního čípku..

Průchodnost cervikálního kanálu je obnovena pomocí jednoduché chirurgické operace. Provádí se pomocí speciálního nástroje - bougie (odtud název postupu).

Bougie je jediný způsob, jak léčit závažné patologie, které omezují schopnost ženy mít děti. Tento typ intervence se také provádí u žen během menopauzy..

Někteří pacienti popisují tento postup jako děsivý. Není tomu tak, protože žena necítí bolest během operace cervikální dilatace v důsledku působení anestézie. Lékařská centra používají vybavení, které umožňuje zkrátit pobyt pacienta v nemocnici.

Ženy, které neví, co je cervikální bougienage, někdy odmítají zasáhnout. Tím se ohrožují, protože v tomto případě je možný vývoj zánětlivých a onkologických patologií. Infekce cervikálního kanálu může navíc vést k neplodnosti..

Pro stenózu cervikálního kanálu je nezbytný větší krček děložního čípku

Indikace a vlastnosti postupu

Přípravek Bougie je předepsán za následujících podmínek:

 • infekční patologie (herpes, syfilis, chlamydiové léze, toxoplazmóza);
 • dlouhodobé užívání léků;
 • vystavení tělu ionizujícího záření;
 • provádění postupu pro kyretáž dělohy;
 • kauterizace epiteliálních vrstev dělohy pomocí elektrokoagulace nebo použití dusičnanu stříbrného;
 • rakovina děložního čípku a dělohy;
 • potrat;
 • endometritida nebo endocervicitida;
 • stenóza nebo atrézie děložního čípku;
 • hypertrofické jizvy.

Procedura se provádí v nemocničním prostředí s použitím celkové anestezie. Místní anestezie není předepsána, protože je neúčinná. Typ anestezie stanoví lékař po důkladném vyšetření těla pacienta.

Z operace vyplývá, že do cervikálního kanálu bude zaveden speciální nástroj, bougie. Bez anestézie by pacient měl bolesti, protože by to vedlo k poranění sliznic. Bougies se zvyšují postupně, jinak je pravděpodobné prasknutí krku.

Poranění tkáně vždy vede k opětovnému uzavření cervikálního kanálu. Správně provedené rozšíření cervikálního kanálu zaručuje žádné komplikace.

Bougienage se nedělá, pokud se vyvinula v důsledku maligního procesu. V tomto případě jsou zapotřebí radikálnější operace. Bougie je zakázána, pokud trvání falešné amenorey u ženy je delší než šest měsíců. V tomto případě se provede plastová rekanalizace krku.

Je nutné složit testy 1-2 týdny před operací

Příprava na operaci a metodologie

Aby operace proběhla dobře, měl by pacient podstoupit řadu přípravných testů. Jsou potřebné nejen k potvrzení diagnózy, ale také ke kontrole celkového zdravotního stavu. Komplex diagnostických opatření zahrnuje:

 • obecné vyšetření krve;
 • biochemický výzkum;
 • test k určení přítomnosti genitálních infekcí v těle;
 • test na HIV a AIDS, syfilis a přítomnost patogenů hepatitidy B, C v těle;
 • test srážení krve (umožňuje určit riziko vzniku závažného krvácení během a po operaci);
 • kolposkopie;
 • mikroskopie nátěru z pochvy a děložního čípku;
 • elektrokardiogram (musí být proveden k detekci pravděpodobného rizika vzniku srdečních problémů);
 • fluorografie;
 • znějící;
 • bakteriální kultura z pochvy;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.

Na žádost ženy lze domluvit konzultaci anesteziologa. Lékaři obvykle zakazují jíst a pít v den operace. Zákaz je způsoben skutečností, že během nitrožilní anestézie může dojít k nevolnosti a zvracení.

Cena bougienage na různých klinikách se může výrazně lišit. Při výběru kliniky je třeba vzít v úvahu její pověst a kvalifikaci lékařů.

Technika dilatace cervikálního kanálu

Zvažte, jak se provádí bougienage cervikálního kanálu.

 1. Pacientka je umístěna na gynekologické křeslo. Dostává nitrožilní anestezii.
 2. Lékař provádí ošetření genitálií, aby udržel maximální stupeň sterility a zabránil infekci.
 3. Lékařské zrcátko je vloženo do pochvy (rozšiřuje přístup k děložnímu čípku).
 4. Pro primární expanzi se používá nejmenší bougie. Po dokončení expanze s ním je odebrán druhý, větší nástroj.
 5. Operace končí, když bougie požadovaného průměru vstoupí do cervikálního kanálu.

Postupné zavádění nástroje je zaměřeno na snížení pravděpodobnosti prasknutí během operace. Lékař zvolí nejšetrnější režim.

Po ukončení operace žena obvykle jde domů. Někdy však lékař může doporučit zůstat v nemocnici alespoň jeden den. To pomůže snížit riziko krvácení..

Ambulantní léčba je přípustná, pouze pokud ženy nemají patologii srdce a cév. Lokální anestézii lze v některých případech provést pomocí lokální anestézie.

Pooperační období a hojení děložního čípku

Pacient se může vrátit do normálního života po bougienage děložního čípku asi za 2 týdny. Během této doby všechny bolestivé pocity úplně zmizí.

Pokud se bolest zvýší do 14 dnů, pak je naléhavá potřeba navštívit lékaře. U ženy může dojít k relapsu infekce. Za tímto účelem je možné instalovat aloplastický kanál.

Během pooperační léčby by měl pacient užívat protizánětlivé léky a čípky, aby urychlil proces hojení ran. Jsou předepisovány pouze gynekologem se zaměřením na zdravotní stav ženy a přítomnost individuální nesnášenlivosti určitých léků.

Pokud se u vás vyskytnou tyto příznaky, měli byste se neprodleně poradit s lékařem:

 • výtok krve a hlenu z genitálií;
 • přetrvávající bolest v dolní části břicha;
 • zvýšená tělesná teplota.

Aby se zabránilo vzniku negativních důsledků bougienage cervikálního kanálu, měl by pacient užívat antibakteriální léky.

Výběr protizánětlivých léků provádí ošetřující gynekolog

V závislosti na závažnosti klinického případu se používají tablety nebo injekční formy. Aby se zabránilo rozvoji drozdů, musíte užívat antifungální látky (nejčastěji jsou předepsány ve formě čípků).

Aby se zabránilo infekci, je třeba přijmout následující opatření:

 • včasná léčba zánětlivých procesů v děloze a cervikálním kanálu;
 • pravidelně podstupovat lékařská vyšetření k detekci zánětlivých patologií a maligních novotvarů (tato vyšetření by měla být prováděna od dospívání);
 • potraty by měly být prováděny pouze v nemocničním prostředí a pouze kvalifikovaným personálem;
 • nepoužívejte bez kontroly a nutnosti sprchování, nedělejte jim agresivní řešení;
 • od dětství musíte dodržovat pravidla zdravého životního stylu, pravidelně sportovat;
 • nepoužívejte chemickou antikoncepci bez kontroly;
 • vyhnout se infekci infekčními patologiemi;
 • během těhotenství neužívejte léky, které mají toxický účinek na dítě.

Důsledky a možné komplikace bougie

Možné důsledky bougienage zahrnují:

 • zánětlivé patologie v pánevní oblasti;
 • krvácení z dělohy;
 • narušení integrity krku (perforace);
 • zánětlivé procesy.

Všechny tyto jevy způsobují opakované zúžení cervikálního kanálu a potřebu nové operace. Proto se ženě doporučuje zůstat po operaci ještě několik dní, aby bylo možné sledovat možná rizika a včas přijímat opatření k odstranění komplikací.

Použití laseru během bougienage může významně snížit pravděpodobnost komplikací, zkrátit dobu pobytu ženy v nemocnici a zvýšit účinnost léčby.

Někdy se v děložní dutině může vytvořit hematometr - akumulace krve v důsledku porušení jejího odtoku během menstruace. Toto je velmi vzácný a nebezpečný jev. Bez terapie je to fatální.

Akumulace krve v děložní dutině

S hematometrem se objeví velmi silná bolest, bledost kůže, pokles krevního tlaku. Léčba je obvykle chirurgická. Lékař odstraní anatomickou překážku, aby mohla vytékat krev. U závažných komplikací je děloha zcela odstraněna.

Provoz bougienage cervikálního kanálu je předepsaný zásah k obnovení jeho normální šířky a zabránění úplnému přerůstání.

Pokud je operace prováděna v souladu s lékařskými předpisy pomocí nejnovější technologie, pak bude pravděpodobnost komplikací velmi nízká. Žena musí sledovat své zdraví a konzultovat s lékařem včas, když se objeví první příznaky gynekologických patologií.

Na prezentovaném videu můžete vidět, jak vypadá cervikální kanál po bougienage.

Velikost folikulu má přímý dopad na pravděpodobnost oplodnění. Pokud je to více než obvykle, existuje riziko vzniku cyst. Za odchylku se také považuje více folikulů stejné velikosti.