Cervikální kanál a děložní čípek

Léčba onemocnění cervikálního kanálu děložního čípku

Na naši kliniku se hlásí pacienti s různými ženskými chorobami. Mezi nimi lékaři kliniky často diagnostikují patologie cervikálního kanálu děložního čípku: polypy, cysty, záněty atd..

Hlavní funkcí pohlavních orgánů je reprodukční funkce a je velmi důležité, aby jejich nemoci nemohly vést k neplodnosti nebo menstruační dysfunkci. Každá žena by proto měla podstoupit preventivní prohlídky alespoň jednou ročně..

Gynekologové pracující na klinice pomohou diagnostikovat a léčit onemocnění včas. Čím dříve je nemoc detekována, tím větší je šance na její vyléčení a ne chronizaci.

Co je to cervikální kanál

Vnitřní ženské pohlavní orgány jsou umístěny v dolní části břicha a sestávají z děložního čípku, který je viditelný při pohledu do zrcadel, a těla dělohy, které se nachází v břišní dutině (pánvi). Vejcovody vyčnívají z dělohy (z jejích rohů) a vaječníky jsou umístěny pod vejcovody na obou stranách. Cervix je válcový nebo kuželovitý.

Příroda hodně přemýšlela a v zájmu ochrany ženského těla před infekcemi pocházejícími z pochvy a udržení těhotenství během těhotenství existují 2 zúžení v cervikálním kanálu, takzvaný hltan (vnitřní hltan a vnější hltan). Lékař zkoumá vnější hltan během vyšetření v „zrcadlech“. Tečkovaný hltan - typický pro nulipární ženy, podobný štěrbině - pro porod nebo potrat.

Uvnitř krku je cervikální kanál. Je to cervikální kanál, který tvoří spojení mezi vnějšími a vnitřními orgány. To je skrz něj, že infekce z pochvy může vstoupit a rozšířit se do břišní dutiny. Během porodu se děložní čípek zkracuje a dítě se rodí vyhlazeným cervikálním kanálem. Kanál, děloha a pochva tvoří porodní kanál.

Vnitřní vrstva cervikálního kanálu je lemována epitelem, který produkuje hlen. Epitel je hormonálně závislý a produkuje jiné tajemství v závislosti na dni menstruačního cyklu. Na základě hlenu v cervikálním kanálu, uprostřed menstruačního cyklu, určí lékař „příznak zornice“ - známku ovulace. Během těhotenství tvoří epitel v hlenu děložní hlen - zátka, jejíž výtok je předzvěstí nástupu porodu.

Při pohledu na zrcadla lékař věnuje pozornost povrchu děložního čípku. Pokud je hladká, světle růžová, pak není problém. Lékař zkoumá hranici cervikálního epitelu a epitelu cervikálního kanálu. Pokud je hranice epitelu posunuta nebo existuje erozivní povrch, lékař popisuje umístění a velikost identifikované patologie. Kromě vizuální prohlídky může lékař provést Schillerův test zabarvením cervikální sliznice roztokem obsahujícím jód. Kromě toho lze provést kolposkopii.

Během postmenopauzy, stejně jako během těhotenství a po porodu dochází ke změnám na děložním čípku. Během menopauzy se tedy sliznice zbledne, tajemství se nevytváří, v pochvě je sucho. Lékař každoročně provádí ženské seškrábání pro onkocytologii pomocí speciálního kartáčku z cervikálního kanálu a z povrchu děložního čípku, aby včas odhalil onkologická a předonkologická onemocnění. Během těhotenství má děložní čípek cyanotickou barvu..

Jedná se o normální fyziologické změny, ke kterým dochází po určitou dobu..

Cervikální kanál nepodléhá cyklickým změnám spojeným s menstruačním cyklem. Pouze během ovulace se zvyšuje sekrece.

Patologie cervikálního kanálu děložního čípku

Často na naši kliniku přicházejí ženy, které si stěžují na zvýšené sekrece z pohlavního ústrojí, jejich nepříjemný zápach, krvavé výtoky po pohlavním styku.

Během vyšetření lékař vidí pouze děložní čípek a vnější osy cervikálního kanálu. Hlavní nemoci diagnostikované u pacientů na základě vyšetření v zrcadlech a mikrobiologického výzkumu:

• Cervicitida, což je zánět cervikálního kanálu děložního čípku (lze diagnostikovat po vyšetření nátěrů). Při dlouhodobé neléčené cervicitidě může dojít k fúzi stěn nebo ucpání cervikálního kanálu. Léčba cervicitidy se omezuje na jmenování protizánětlivé léčby a lokální léčby děložního čípku a pochvy.

• Polypy jsou benigní novotvary, jejichž příčinou je stejný zánětlivý proces. Růst polypu v cervikálním kanálu může být vyvolán hormonálními poruchami, stejně jako traumatem děložního čípku během porodu nebo potratu. Naši lékaři odstraňují polypy chirurgicky. Kromě toho je předepsána souběžná léčba. Polypy vyžadují chirurgickou léčbu a po jejich histologickém vyšetření je předepsána adekvátní terapie.

• Zúžení, zakřivení cervikálního kanálu - při provádění ultrazvuku malé pánve lékař nutně popisuje délku a průběh cervikálního kanálu, popisuje neviditelnou část děložního čípku. Pokud je zjištěno nebo existuje podezření na zúžení, zakřivení cervikálního kanálu nebo částečné ucpání kanálu, lékař navrhuje vyšetření cervikálního kanálu pomocí optického hysteroskopu. Pokud se plánuje léčba neplodnosti pomocí metod ART, měl by lékař provádějící manipulaci s inseminací nebo přenosem embrya vzít v úvahu všechny nuance struktury cervikálního kanálu, jeho umístění vzhledem k děloze. V případě potřeby se provádí bougienage cervikálního kanálu, disekují se synechie, provádí se protizánětlivá léčba.

Přečtěte si o patologii viditelné části děložního čípku v části KOPOSKOPIE.

Pokud jsou zjištěny patologické stavy cervikálního kanálu děložního čípku, lékař vám určitě předepíše další vyšetření: testy urogenitálních infekcí, nátěr PAP, pomocí kterého můžete zjistit vývoj rakoviny v raných stádiích, kolposkopie, biopsie atd..

Měli byste pečlivě sledovat své zdraví a při prvních nepříjemných nebo bolestivých příznacích vyhledat pomoc od gynekologa. Lékaři naší kliniky mají bohaté zkušenosti, rozsáhlé znalosti a praxi, takže určitě pomohou určit onemocnění a předepíší účinnou léčbu. I když nemáte žádné stížnosti, nezapomeňte podstoupit každoroční prohlídku odborníkem: pak budete vědět, že je vše v pořádku s vaším zdravím..

Čípek

Cervix spojuje vagínu s tělem dělohy. Tento malý orgán hraje velkou roli ve zdraví ženy. Jeho normální fungování ovlivňuje sexuální život, plodnost, těhotenství a normální porod..

Cervikální onemocnění je u žen zcela běžné. Většina z nich je v počátečních stádiích asymptomatická, včetně onkologického procesu. Mohou být detekovány pouze během gynekologického vyšetření. Nezanedbávané formy onemocnění jsou zároveň zpravidla zcela vyléčitelné, proto by každá žena měla sledovat své zdraví a každoročně navštívit gynekologa..

Struktura děložního čípku a jeho funkce

Orgán má válcovitý tvar a jeho vnitřní částí je dutá „trubice“ lemovaná epitelovou tkání.

Cervix je rozdělen do dvou oblastí:

 1. Vaginální. Vstupuje do vaginální dutiny. Má konvexní tvar. Lemované vrstevnatým dlaždicovým epitelem.
 2. Supravaginální. Leží nad pochvou. Lemované sloupovitým epitelem.

Oblast, kde se dlaždicový epitel vaginální části mění na válcový cervikální kanál, se nazývá transformační zóna.

Cervikální kanál je centrální část děložního čípku. Má vnitřní hltan, který jde do těla dělohy, a také vnější, směřující k pochvě - to vidí gynekolog při vyšetření pacienta. U nulipárních žen má vnější hltan kulatý nebo oválný tvar, u těch, které porodily, je štěrbinovitý. Kanál vždy obsahuje určité množství hlenu.

Cervikální hlen je biologická tekutina, jejíž význam pro reprodukční zdraví ženy lze jen těžko přeceňovat..

Má antibakteriální vlastnosti a zabraňuje vstupu infekce do děložní dutiny. Když žena otěhotní, je cervikální kanál uzavřen hustou slizniční zátkou, která spolehlivě chrání plod před patogenními mikroorganismy.

Reologické vlastnosti cervikálního hlenu se liší v závislosti na měsíčním cyklu ženy. Během ovulace a menstruace se stává tekutější. V prvním případě pomáhá pohybu spermií kanálem, což znamená, že podporuje početí. Ve druhé podporuje odtok menstruační krve.

Cervix během těhotenství

Úkolem děložního čípku během tohoto období je chránit plod před infekcí a zabránit potratům nebo předčasnému porodu.

Brzy po početí v ní nastanou následující změny:

 • Růžový povrch kanálu získává modravý odstín díky posílení vzoru krevních cév. To je usnadněno intenzivním krevním oběhem v děloze..
 • Sliznice se stává měkčí. Je to také způsobeno zvýšeným krevním oběhem a tvorbou hlenu..
 • Cervix klesá níže a lumen kanálu se zužuje a je pevně „utěsněn“ zátkou.

Na základě těchto změn může gynekolog vizuálně určit těhotenství několik týdnů po početí..

Jak se plod vyvíjí v děloze, délka děložního čípku se postupně zmenšuje. Je velmi důležité, aby to odpovídalo gestačnímu věku, protože příliš krátký krk může ohrozit potrat nebo předčasný porod..

Ve třetím trimestru se děložní čípek zkracuje, měkčí a blíže k porodu se začíná mírně otevírat. Slizniční zátka se může uvolnit během několika týdnů po porodu..

Cervix a práce

Před nástupem aktivního porodu je orgán zkrácen na 1 cm a jeho anatomická poloha se mění. Krk, dříve směřující mírně dozadu, se pohybuje do středu a je umístěn pod hlavou dítěte.

S postupujícím porodem se děložní čípek zkracuje a vyhlazuje a jeho lumen se postupně otevírá, aby jím mohla procházet hlavička dítěte. Plná dilatace děložního čípku - asi 10 cm.

Při prvním narození se nejprve otevře vnitřní hltan a poté vnější. S následným zveřejněním k němu dochází současně, takže práce je rychlejší.

Nemoci děložního čípku

Nemoci tohoto orgánu se dělí na následující typy:

 1. Pozadí - nesouvisí se maligními procesy.
 2. Precancerous (dysplázie) - existují oblasti s poškozenou buněčnou strukturou (atypické buňky), ale bez maligních změn.
 3. Rakovina - maligní změny ve struktuře buněk.

Většina onemocnění děložního čípku je asymptomatická. V některých případech mohou být doprovázeny zvýšeným výtokem, nepohodlí při pohlavním styku a krvavým výtokem. Ale i rakovina děložního čípku může mít závažné příznaky až v pozdním stadiu, kdy je onemocnění obtížně léčitelné..

Cervikální patologii lze detekovat pouze specializovanými metodami během gynekologického vyšetření.

Mezi tyto metody patří:

 • Nátěr na cytologii (PAP test). Umožňuje vám podezření na přítomnost atypických buněk a stupeň jejich poškození a identifikovat zánětlivý proces v děložním čípku. Na základě výsledků PAP testu se provádí další vyšetření pacienta.
 • Kolposkopie. Vizuální vyšetření sliznice orgánu pomocí optického zařízení - kolposkopu. Během kolposkopie mohou být provedeny různé testy k identifikaci poškozených oblastí a může být proveden fragment tkáně (biopsie) k provedení histologického vyšetření.
 • Histologická analýza. Studium buněčné struktury vybraného biomateriálu pod mikroskopem. Diagnózu „dysplázie“ a „rakoviny děložního čípku“ lze stanovit pouze na základě výsledků histologie.
 • Nátěr na flóru. Provádí se za účelem identifikace patogenní flóry a stanovení její citlivosti na antibiotika a antimykotika (antimykotika). Analýza je nezbytná pro organizaci léčby zánětlivých procesů.

Váš lékař může také objednat krevní testy na pohlavně přenosné choroby (STD) a lidský papilomavirus (HPV). Některé kmeny HPV jsou onkogenní a vyvolávají dysplazii a rakovinu děložního čípku.

Onkologické procesy děložního čípku se tvoří poměrně pomalu a procházejí třemi stádii dysplázie - mírnou, střední a těžkou. A dokonce i třetí stupeň dysplázie je léčitelný s plným zachováním reprodukční funkce u ženy..

Rané stádium rakoviny děložního čípku má také příznivou prognózu pro pacientku, pokud je léčba zahájena včas. O tom, zda bude orgán zachován, rozhodne lékař podle indikací.

V pozdějších fázích se praktikuje radikální hysterektomie - odstranění dělohy s přívěsky, pánevními lymfatickými uzlinami a horní pochvou.

Zopakujme, že dysplázie a následně rakovina děložního čípku se vyvíjejí pomalu, prakticky bez příznaků, ale lze je snadno diagnostikovat během lékařského vyšetření. Zda žena dostane tento typ rakoviny nebo ne, je do značné míry záležitostí její osobní odpovědnosti. Každoroční návštěva gynekologa na preventivních prohlídkách vás ochrání před tímto vážným onemocněním a uchová vaše reprodukční zdraví..

Cervikální kanál děložního hrdla

Články lékařských odborníků

Cervikální kanál děložního čípku je anatomická formace vnitřních pohlavních orgánů, která má důležitou funkci v procesu těhotenství a porodu dítěte. Různé změny a deformace tohoto kanálu mohou přispět k patologii těhotenství, stejně jako k samotnému procesu oplodnění. Proto je důležité porozumět anatomickým a fyziologickým charakteristikám i možným patologickým změnám, které mohou onemocnění způsobit..

Anatomie cervikálního kanálu děložního čípku

Cervikální kanál děložního čípku je útvar, který je umístěn v tloušťce děložního čípku a vykonává mnoho funkcí, z nichž hlavní je spojení mezi vnějšími a vnitřními pohlavními orgány. U dívky se vyvíjí postupně a dosahuje normální velikosti blíže k pubertě. Normálně je anatomie vnitřních ženských pohlavních orgánů umístěna následovně: vagina prochází do děložního čípku, který začíná vnějším děložním hltanem, pak začíná cervikální kanál děložního čípku, který končí vnitřním děložním hltanem a prochází do děložní dutiny. Tato anatomie umožňuje regulovat proces otevírání děložního čípku v první fázi porodu. Díky děložnímu hltanu se cervikální kanál začíná otevírat z vnitřního děložního hltanu a poté se jako přesýpací hodiny otevírá vnější hltan. V procesu involuce dělohy v poporodním období se nejprve uzavírá vnitřní děložní hltan po dobu 5-7 dnů a poté 21. den je uzavřen vnější hltan cervikálního kanálu..

Takové anatomické rysy přispívají k těmto fyziologickým změnám již v poporodním období, zatímco vnější hltan se po prvním narození úplně nezavře, což přispívá k tomu, že opakovaný porod je rychlejší.

Pokud jde o histologickou strukturu cervikálního kanálu děložního čípku, má také své vlastní zvláštnosti. Vagina, která se také nazývá exocervix, je lemována stratifikovaným plochým nekeratinizujícím epitelem a cervikální kanál neboli endocervix je vytvořen z jednovrstvého sloupcového epitelu. Mezi těmito zónami je obvykle malá hranice, která se nazývá přechodová zóna a obvykle se nachází na úrovni vnějšího os. Taková struktura musí být známa, aby bylo možné lépe porozumět pojmu „dysplazie“ a skutečné hrozbě takového stavu..

Při zkoumání ženy v zrcadlech lze vidět děložní čípek, nebo spíše jeho vnější hltan, a když znáte anatomické rysy této oblasti a fyziologické změny, lze předpokládat tu či onou dysfunkci. Je také důležité, aby žena sama pochopila, co konkrétní diagnóza znamená, ve srovnání s normálními hodnotami..

Cervikální kanál během těhotenství má své vlastní charakteristiky, které jsou spojeny jak s vlivem hormonů, tak s další přípravou porodních cest pro porod plodu. Délka děložního čípku je obvykle 35-45 milimetrů a průměr kanálu je 5 milimetrů, jakékoli odchylky v jednom či druhém směru představují riziko komplikací. Délka cervikálního kanálu blíže k 32-35 týdnu těhotenství se může snížit na 35 milimetrů, což je považováno za fyziologický indikátor, který je způsoben přípravou na porod. Pokud je délka děložního čípku menší než 35 milimetrů, a to je často 20-25, před 30. týdnem těhotenství, pak mluví o takovém konceptu jako isthmicko-cervikální nedostatečnost. Jedná se o riziko předčasného porodu, proto se chirurgická léčba provádí formou porodnického stehu - pesaru - který kruhově fixuje cervikální kanál a brání jeho předčasnému otevření. Po 35–36 týdnech je steh odstraněn. Nediagnostikovaný včas může tento stav vést k předčasnému porodu. Pokud je délka cervikálního kanálu během těhotenství a porodu větší než 45 milimetrů, pak mluví o dlouhém děložním čípku, což má také své negativní důsledky. Během těhotenství může dojít k narušení normálního připojení placenty, protože je narušena anatomická struktura děložního hltanu a placenta může mít centrální, boční nebo nízké připojení. Během porodu může také nastat řada komplikací. Jedním z projevů může být prodloužený porod, který u primiparousů trvá více než 12-14 hodin a u multiparousů více než 9-12 hodin. To je způsobeno skutečností, že protáhlý děložní čípek před porodem není připraven a pomalu se otevírá. Dlouhý a tvrdý děložní čípek není vyhlazený, což vede k nedostupnosti porodních cest. Kontrakce proto trvají dlouhou dobu, vedou k únavě a vyčerpání ženy a tento stav může vést k sekundární slabosti porodu, což již vyžaduje aktivní taktiku v podobě stimulace těhotenství.

Normální průchod dítěte porodními cestami může být také překážkou, protože protáhlý krček není dostatečně rozšířený a hlava dítěte nebo jeho část může být po dlouhou dobu v jedné rovině, což zvyšuje riziko hypoxie a může vyžadovat další metody.

Dalším důležitým rysem cervikálního kanálu během těhotenství je jeho důležitá ochranná funkce: během normálního fungování epitelu cervikálního kanálu vylučují žlázy obrovské množství sekrece, v důsledku čehož se vytváří slizniční zátka, která zabraňuje vstupu patogenních mikroorganismů do děložní dutiny. Před samotným narozením se tato slizniční zátka uvolní.

Je tedy zřejmé, že jakékoli porušení anatomické struktury cervikálního kanálu děložního čípku může v budoucnu způsobit komplikace, proto vyžaduje včasnou diagnostiku a léčbu..

Nemoci cervikálního kanálu

Cervikální patologie může hrát velkou roli ve vývoji onemocnění, a to jak během těhotenství, tak i mimo něj, a to i při možné neplodnosti.

Patologie cervikálního kanálu lze obvykle rozdělit na:

 1. anomálie struktury a struktury cervikálního kanálu;
 2. zánětlivá onemocnění;
 3. novotvary cervikálního kanálu.

Anomálie struktury a struktury cervikálního kanálu mohou být jak vrozené, tak získané. Vrozené anomálie jsou zpravidla doprovázeny doprovodnými anomáliemi jiných pohlavních orgánů - pochvy, dělohy. Častěji u žen v reprodukčním věku se vyskytují anomálie struktury cervikálního kanálu, ke kterým dochází v důsledku adhezí, jizev, deformací po různých chirurgických zákrocích. Mezi takové patologie patří kruhový kanál děložního čípku, zúžení cervikálního kanálu a jeho obstrukce.

Kruhový kanál děložního čípku - jedná se o patologii, při které má kanál tvar trychtýře kvůli nesprávnému uspořádání svalových vláken v kruhovém směru. Tato patologie může nastat při prasknutí vnitřních pohlavních orgánů v důsledku porodu a jejich chirurgické léčby - šití, v budoucnu to může být důvodem pro takový proces s nesprávným hojením tkání. Tato patologie se nemusí projevit žádným způsobem kvůli své bezvýznamnosti, to znamená, že netrpí všechny fyziologické procesy v děloze a vaječnících. Problémy mohou nastat během příštího těhotenství, kdy může dojít k diskoordinaci porodu v důsledku nesprávné kontrakce svalových vláken kruhového kanálu děložního čípku, což znemožňuje normální otevření děložního čípku. Léčba této patologie jako takové neexistuje, protože jde o strukturální změny, které nelze opravit. Léčba může být symptomatická, pokud dojde ke komplikacím.

Zúžení cervikálního kanálu - to jsou jeho rozměry menší než 5 milimetrů. Současně může žena v reprodukčním věku již mít příznaky ve formě menstruační nepravidelnosti typu oligomenorea, protože úzký cervikální kanál může interferovat s normální menstruací, což prodlužuje menstruaci s malým množstvím výtoku. Pokud jde o těhotenství, může to být přímá hrozba pro normální porod, v případě špatného otevření děložního čípku a indikace pro císařský řez. Může však existovat dostatečné hormonální pozadí s dobrou dynamikou otevírání děložního hrdla a porodu, pak tento stav není nebezpečný. Extrémním stupněm zúžení cervikálního kanálu je jeho obstrukce. Obstrukce cervikálního kanálu děložního čípku je stav, který již vyžaduje zásah, protože existují komplikace. S touto patologií se vytváří mechanická bariéra, která u žen v reprodukčním věku může způsobit zpoždění menstruační krve s její akumulací v dutině dělohy a tvorbou akutních stavů v gynekologii - hematometr. Pak existuje klinika akutních bolestí břicha, napětí v přední břišní stěně a údaje z historie naznačují zpoždění menstruace o několik týdnů nebo několikrát za sebou. Při vyšetření můžete určit napětí a bolestivost dělohy. Toto je stav, který vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

Mezi zánětlivými onemocněními cervikálního kanálu děložního hrdla je nejčastější endocervicitida patologie charakterizovaná fokálním zánětem cervikálního kanálu. Etiologickou příčinou může být jakýkoli patogenní nebo oportunistický mikroorganismus, který vstupuje na vzestupnou cestu. Současně dochází k zánětu v cervikálním kanálu s místními příznaky ve formě hnisavého výtoku z pochvy, bolesti během pohlavního styku a v klidu, poruchy menstruace. Kromě místních příznaků se navíc objevují obecné příznaky ve formě horečky, intoxikace, změn krevního testu. Léčba by měla být komplexní - místní a obecná. Místní léčba je sprchování antiseptiky, čípky s antibiotikem a hygiena genitálií. Obecná léčba zahrnuje systémové užívání antibiotik po dobu 7-10 dnů a symptomatickou léčbu. V době nemoci a léčby je nutné vyloučit sexuální vztahy a současně lépe zacházet s partnerem, zejména v případě ověření specifické urogenitální flóry.

Cervikální novotvary mohou být benigní nebo maligní. Z benigních onemocnění jsou nejčastější polypy cervikálního kanálu děložního čípku. Jedná se o patologii charakterizovanou vytvořením charakteristické struktury ve formě květáku na stonku nebo široké základně. Tato struktura je viditelná pouhým okem. Příčinou této formace je nejčastěji lidský papilomavirus, který kvůli vysokému tropismu ovlivňuje epiteliální buňky pohlavních orgánů. Polypóza cervikálního kanálu děložního čípku je často mnohonásobná a je kombinována s jinou lokalizací polypů - v děložním čípku, pochvě.

Mezi benigními formacemi cervikálního kanálu děložního čípku se také nachází cysta. Jedná se o tenkostěnnou formaci, která má tenkou tobolku, uvnitř tekutý obsah a tendenci růst. Vzhledem k tomu, že cervikální kanál má omezený průměr, často vznikají komplikace ve formě prasknutí cysty nebo její infekce. Pak je také nutné provést komplexní léčbu. Průběh takové cysty s malou velikostí může být asymptomatický, pak to může být jen náhodný nález na ultrazvuku. Někdy může být obsahem cysty menstruační krev, pak se mluví o endometrioidní cystě. Taktika léčby může být účinná, pokud je náhodně nalezena taková formace.

Mezi zhoubné nádory může patřit rakovina děložního hrdla děložního čípku. Tato patologie se nevyskytuje tak často jako rakovina jiné lokalizace, ale je velmi nebezpečná z hlediska asymptomatického průběhu. Proto je taková rakovina často diagnostikována ve stadiu metastázy do jiných orgánů. V první nebo druhé fázi onemocnění je radikální chirurgická léčba s exstirpací dělohy a regionálních lymfatických uzlin, stejně jako předoperační a pooperační radiační terapie. V pozdějších fázích kombinovaná léčba.

Toto jsou hlavní nemoci, které lze lokalizovat v cervikálním kanálu děložního čípku..

Diagnostika patologie cervikálního kanálu děložního čípku

Diagnostika těchto patologií by měla být komplexní, aby byly vyloučeny další stavy a správná léčba.

Nejprve je nutné poslouchat stížnosti s úplnými podrobnostmi o příznacích. Je také nutné objasnit anamnestické údaje se stanovením data poslední menstruace. Zkoumání v zrcadlech vám umožňuje vidět pouze vnější osy cervikálního kanálu, ale pokud jsou v pochvě polypy, lze předpokládat, že existuje také polypóza cervikálního kanálu děložního čípku. Může také dojít ke krvavému výtoku, když praskne cysta cervikálního kanálu děložního čípku, nebo hnisavý výtok, když hnisá.

Důležitou fází vaginálního vyšetření ženy v zrcadle je odběr stěrů dvou typů - na bakteriální flóru a na histologické vyšetření. Každému ženě se pomocí speciálního štětce promítá stěr z cervikálního kanálu. Musí být dodržena správná technologie - nátěr je odebrán ze tří zón děložního čípku - endocervixu, mezilehlé zóny a cervikálního kanálu, to znamená, že musí být přítomny všechny tři typy epitelu. Dále jsou všechny nátěry odeslány do laboratoře pro cytologii a histologii.

Cytologické vyšetření děložního čípku a cervikálního kanálu umožňuje diagnostikovat tak nebezpečný stav, jako je metaplazie děložního čípku - prekancerózní onemocnění pozadí. Na základě výsledků histologie se posuzuje možné onemocnění. Existuje šest hlavních typů úderů:

 1. histologický obraz zdravé ženy;
 2. zánětlivé a benigní změny v nátěru;
 3. cervikální intraepiteliální neoplazie
  1. světelná metaplazie (CIN-I) - změněné dysplastické buňky sahají do hloubky ne více než jedné třetiny epiteliálního krytu;
  2. mírná metaplazie (CIN-II) - změněné dysplastické buňky zasahují do hloubky ne více než o dvě třetiny;
  3. těžká metaplazie (CIN-ІІІ) změnila dysplastické buňky šířené hlouběji o dvě třetiny nebo více, ale bez invaze do bazální membrány;
 4. podezření na rakovinu;
 5. rakovina;
 6. neinformativní nátěr (nejsou uvedeny všechny typy epitelu).

Pokud existuje podezření na metaplazii, tj. Pokud je nátěr třetího typu, provedou se další výzkumné metody. Během těhotenství se třetím plánovaným ultrazvukem podstupují všechny ženy speciálnímu ultrazvukovému vyšetření - cervikometrii - měření délky a tloušťky cervikálního kanálu děložního čípku. Pokud jsou ukazatele mimo normu, rozhodují o možné taktice korekce.

Operace cervikálního kanálu

Chirurgické zákroky na cervikálním kanálu se neprovádějí příliš často, protože se jedná o velmi nepřístupné místo. Nejčastěji se pro určité indikace provádějí minimálně invazivní zákroky. S anomáliemi ve struktuře cervikálního kanálu děložního čípku, jako je zúžení nebo obstrukce cervikálního kanálu, se provádí speciální postup - bougienage cervikálního kanálu. Jedná se o zásah, který spočívá v rozšíření kanálu o speciální nástroj - bougie. Toto je nejčastěji kovový nástroj, který je vybrán podle čísla, které odpovídá jeho velikosti, a začíná od nejmenšího po nejširší. Často je nutné postup opakovat několikrát, protože jednou nestačí. Takový zásah je účinný při malých stupních zúžení..

Z chirurgických metod léčby patologií cervikálního kanálu děložního hrdla, v tomto případě s polypy kanálu, se používá kryodestrukce, vypalování kapalným dusíkem a laserové vypalování.. Metoda kryodestrukce je použití chladu, který zmrazí polypy a spadnou. Tento postup se opakuje 1-2krát týdně, dokud polyp úplně nezmizí. Moxování s kapalným dusíkem funguje stejně..

Laserová terapie - je použití laserového paprsku se skalpelovým mechanismem působení.

Kyretáž cervikálního kanálu lze provádět jak pro diagnostické, tak pro terapeutické účely. Diagnostická kyretáž cervikálního kanálu se provádí při podezření na mimoděložní těhotenství nebo při podezření na cizí těleso. V tomto případě je důležité zaslat veškerý materiál přijatý k histologickému vyšetření. Terapeutická kyretáž cervikálního kanálu se provádí v poporodním období, kdy se objeví komplikace nebo pokud existuje podezření na zánětlivé ložisko v děloze. Mohou také provádět tuto metodu léčby, pokud jsou minimálně invazivní metody neúčinné při léčbě polypózy nebo s její mnohonásobnou povahou..

Cervikální kanál děložního čípku je formace, která má důležité funkce v procesu oplodnění, porodu a porodu, stejně jako v patologii ženského reprodukčního systému. Pro včasnou diagnostiku patologie a stanovení taktiky možné léčby je nutné znát některé rysy anatomické struktury cervikálního kanálu děložního čípku.

Cervikální kanál

Cervikální kanál děložního čípku je anatomická část ženského reprodukčního systému umístěná ve vnitřních pohlavních orgánech. Úspěch výsledku těhotenství a samotného procesu porodu přímo závisí na tomto vzdělání..

Hlavní příčinou problémů s počátkem i ve fázi oplodnění, stejně jako při dalším porodu dítěte, může být nezdravý cervikální kanál. Co to je a důležitost tohoto vzdělávání je maximálně popsána níže. Jeho funkčnost je způsobena potřebou mít základní informace o struktuře a jejích možných změnách způsobujících onemocnění..

Anatomie cervikálního kanálu děložního čípku

Při provádění funkce spojovacího článku ženského systému vnitřních a vnějších pohlavních orgánů je cervikální kanál umístěn ve velmi silné tloušťce děložního čípku. Nestačí dosáhnout své velikosti okamžitě, ale postupně se zvyšuje u dívek od narození do okamžiku plnohodnotné puberty.

Následující uspořádání ženských vnitřních pohlavních orgánů je považováno za normální: děložní dutina začíná vnitřním děložním hltanem a prochází do cervikálního kanálu děložního čípku, který zase prochází do děložního čípku a končí vnějším děložním hltanem procházejícím do pochvy. Díky této anatomické struktuře je možné kontrolovat proces porodu v jeho první fázi..

Existence děložního hltanu umožňuje postupné otevírání cervikálního kanálu. Proces začíná vnitřním děložním hltanem a teprve poté se otevře vnější. Reverzní proces v období po porodu probíhá podobným způsobem: na konci prvního týdne se vnitřní os cervikálního kanálu uzavře a po 3 týdnech - vnější děložní hltan.

Anatomickým rysem je, že po prvním porodu nedojde k uzavření vnějšího osy cervikálního kanálu až do konce, což významně urychluje opakovaný porodní proces.

Cervikální kanál děložního čípku má také rysy struktury jeho histologie. Na rozdíl od exocervixu (jinými slovy je to slizniční kanál, který spojuje dělohu a pochvu, jinak se nazývá cervikální kanál děložního čípku), pokrytý vícevrstvým epitelem plochého nekeratinizujícího typu, je endocervix lemován jednovrstvým epitelem válcového typu. Pro úplné pochopení pojmu a hrozby takového pojmu jako „dysplázie“ potřebujete vědět, že tkáně ENDocervix a EKZocervix jsou odděleny speciální zónou umístěnou v oblasti vnějšího děložního hltanu.

Přítomnost jakékoli patologie systému vnitřních pohlavních orgánů lze předpokládat, když se na ni díváme pomocí speciálního zrcadla vnější krční osy, protože zná její normální anatomický rys. Tyto znalosti nebudou zbytečné pro samotnou ženu, která dokáže rozumně vyhodnotit diagnózu stanovenou odborníky..

Během těhotenství se cervikální kanál upravuje pod vlivem velkého množství produkovaných hormonů a celkové přípravy těla, jakož i porodních cest, zejména při porodu.

Normální je považována za délku děložního čípku řádově 3,5-4,5 centimetru a šířku - 0,5 centimetru. Nesrovnalost mezi těmito parametry nahoru nebo dolů obvykle naznačuje riziko komplikací. Výjimkou z pravidla je fyziologické zkrácení děložního čípku na délku 3,5 centimetru ve třetím trimestru těhotenství, kdy se ženské tělo již maximálně připravuje na porod.

Když je děložní hrdlo zkráceno na 30. týden těhotenství na hodnotu 2-2,5 centimetru, hovoří o existenci isthmicko-cervikální nedostatečnosti. Taková patologie zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu a vyžaduje chirurgický zákrok ve formě pesaru. Tento typ porodního stehu je překážkou dalšího otevírání děložního čípku a kruhového upevnění jeho kanálu. Pesar je rychle odstraněn po celých 8 měsících těhotenství. Pokud není diagnostika provedena a chybí potřebné informace, existuje vysoká pravděpodobnost úmrtí plodu při předčasném porodu..

Reverzní patologie, tj. Prodloužení děložního čípku až na 4,5 centimetru a více, také negativně ovlivňuje proces těhotenství a porodu. Dlouhý děložní čípek, narušující anatomickou strukturu cervikálního kanálu, zvyšuje pravděpodobnost patologií připevnění placenty. V tomto případě je možné nízké, boční nebo střední připevnění..

Možné komplikace při porodu se projevují prodloužením jejich trvání z 12 hodin u žen, které poprvé porodily, az 9 hodin u těch, které porodily dříve. Tato komplikace vzniká na pozadí nepřipravenosti podlouhlého děložního čípku na proces porodu a v důsledku toho k jeho pomalému otevírání. Tvrdost a délka krku neumožňuje, aby došlo k procesu jeho normálního vyhlazení. Tato situace vede ke zvýšení celkového trvání kontrakcí a přepracování porodní ženy, což prohlubuje slabost porodu. Tato situace vyžaduje pro stimulaci přímý lékařský zásah specialistů.

Podlouhlý děložní čípek navíc může kvůli své nepřipravenosti zasahovat do procesu sestupu přítomné části dítěte do porodních cest. Tento stav zvyšuje riziko hypoxie plodu a vyžaduje pomoc lékařů..

Je třeba také říci o důležité ochranné funkci cervikálního kanálu děložního čípku. Žlázy endocervikálního epitelu, které jsou ve zdravém stavu, produkují velké množství sekrece, která se hromadí a vytváří slizniční zátku, která brání vstupu cizích mikroorganismů do děložní dutiny po celou dobu těhotenství. Zástrčka se uvolní přirozeně v předvečer nástupu porodu.

Závěrem z výše uvedeného vyplývá, že cervikální kanál plní mnoho důležitých funkcí souvisejících s reprodukčním životem ženy. Proto je nutné přistupovat k porušením, která s ním souvisejí, se zvláštní péčí a pravidelně provádět veškerou potřebnou diagnostiku..

Nemoci cervikálního kanálu děložního čípku

Bez ohledu na stav těhotenství a věk ženy jsou poruchy cervikálního kanálu vážným problémem spojeným s rizikem neplodnosti..

Patologické stavy cervikálního kanálu se obvykle dělí na:

 • Strukturální abnormality cervikálního kanálu.
 • Zánětlivá onemocnění.
 • Vzhled novotvarů.

Strukturální abnormality cervikálního kanálu

Strukturální abnormality cervikálního kanálu jsou zase rozděleny na vrozené a získané. Vrozené anomálie obvykle pokrývají oblast celého ženského pohlavního systému. Některé patologické stavy se mohou nacházet ve struktuře dělohy nebo pochvy. V praxi jsou deformity získané během chirurgického zákroku častější, stejně jako strukturní anomálie, které vznikly v procesu jizvení nebo pájení. Nejběžnější jsou kruhový kanál, zúžení a obstrukce cervikálního kanálu děložního hrdla..

Kruhový kanál děložního čípku je v lékařské praxi odchylkou v orgánech reprodukčního systému, která se vyznačuje výskytem formací. Změny, které probíhají, mohou negativně ovlivnit jak samotnou možnost oplodnění vajíčka, tak celý proces porodu dítěte jako celku. Důvodem této deformace je prasknutí vnitřních orgánů, jejich rychlá obnova a nesprávná fúze. S tímto typem patologické změny v cervikálním kanálu netrpí jeho hlavní reprodukční funkce při zachování spojení dělohy s vaječníky. Falešná kontrakce svalových vláken však může způsobit komplikace při následném porodu, způsobit diskoordinaci aktivity a v důsledku toho problémy s otevřením děložního čípku. Tato deformace nevyžaduje ošetření. Provádí se pouze symptomaticky za přítomnosti jakýchkoli komplikací.

Když cervikální kanál dosáhne velikosti menší než 0,5 centimetru a jeho strnulosti, mluví o zúžení cervikálního kanálu. Taková patologie se může projevit jako porušení normálního menstruačního cyklu ženy podle typu oligomenorey: prodloužení doby výtoku se snížením samotného objemu v důsledku zúžení a interference s menstruačním procesem.

Pokud jde o těhotenství a průběh pracovního procesu za přítomnosti této anomálie, proces závisí na hormonálním pozadí ženy a průběhu pracovní činnosti s dynamikou otevírání děložního čípku a dalšího porodu. V případě opačné situace a v podmínkách špatné práce je však zúžení cervikálního kanálu jedním z přímých indikátorů císařského řezu. Nejtěžší formou patologie je obstrukce kanálu..

Obstrukce cervikálního kanálu děložního čípku je patologie, která vyžaduje naléhavou lékařskou operaci a přímo ohrožuje život ženy. Projevem této anomálie je přítomnost mechanické překážky, která narušuje normální tok menstruace a jejich hromadění. Příznakem tohoto stavu, který se nazývá hematometr, je výskyt silné bolesti v břišní dutině, napětí v přední stěně a opakované zpoždění menstruace. Děloha je cítit na napětí a akutní bolest.

Zánětlivá onemocnění

Nejběžnějším zánětlivým onemocněním je endocervicitida. Toto porušení je charakterizováno přítomností fokálního zánětu samotného cervikálního kanálu. Jakýkoli mikroorganismus s jakoukoli úrovní patogenity, který přirozeně vstupuje do prostředí cervikálního kanálu, se může stát faktorem etiologického typu takového onemocnění. Příznaky endocervicitidy jsou hnisavý výtok, nepohodlí, které se mohou objevit při pohlavním styku nebo dokonce v klidu, menstruační nepravidelnosti. Kromě příznaků samotného reprodukčního systému může být onemocnění vyjádřeno zvýšením tělesné teploty, intoxikací těla, přítomností abnormalit v obecném krevním testu. Léčba tohoto onemocnění se provádí dvěma způsoby najednou:

 • Místní léčba zahrnuje výplach vaginálního prostředí speciálními antiseptiky, použití vaginálních čípků a zvýšenou hygienu vnějších pohlavních orgánů.
 • Obecná léčba se týká sedmidenního cyklu antibiotik a terapie symptomů, které se objeví. Přirozeně je po celou dobu léčby sexuální styk zakázán. Pravidelní partneři podstoupí léčbu společně. Pokud existuje několik takových partnerů, pak by to situaci jen zhoršilo..

Vzhled novotvarů

Pokud jde o novotvary, mohou být benigní i maligní. Nejběžnějším typem benigního novotvaru je polyp cervikálního kanálu. Tato porucha je hmota, která vypadá jako květák na tlustém stojanu. Tuto formaci lze snadno vidět. Nejběžnější příčinou je lidský papilomavirus, který kvůli vysoké úrovni tropismu infikuje epiteliální buňky vnitřních pohlavních orgánů. Místní forma onemocnění je vzácná. Polyp cervikálního kanálu je nejčastěji lokalizován na několika místech a vzájemně kombinuje "ostrůvky". Odstranění polypu cervikálního kanálu závisí na konkrétním případu a příznacích.

Cysta je další běžná patologie cervikálního kanálu děložního hrdla. Tento novotvar má vysokou rychlost růstu, jemnou strukturu a je naplněn kapalnou infekční složkou. Kvůli omezenému prostoru v cervikálním kanálu jsou časté případy prasknutí cysty, když je vystřelen veškerý její obsah. Navzdory možné nepřítomnosti příznaků vyžaduje cysta komplexní léčbu odborníky. Cystickou výplní může být také menstruační tok. Tato cysta se bude jmenovat endometrioid. Takový novotvar se může dobře stát předmětem chirurgické léčby..

Mezi maligní novotvary patří především rakovina děložního hrdla. Jedná se o poměrně vzácný typ patologie ve srovnání s jinými lokalizacemi rakoviny. Hlavním nebezpečím této formace je její asymptomatičnost, proto ji lze odhalit náhodným vyšetřením již v pozdějších stadiích, kdy má nemoc čas na šíření metastáz do dalších orgánů. V případě včasného zjištění rakoviny děložního hrdla se provádí komplexní léčba, zahrnující jak radikální chirurgické metody pro úplné odstranění dělohy, tak nejbližších postižených lymfatických uzlin, a radiační terapii..

Diagnostika patologie cervikálního kanálu děložního čípku

Aby se vyloučila přítomnost patologií, provádí se komplexní vyšetření ženy.

Nejprve se provede rozhovor s pacientkou, během kterého jsou podrobně popsány všechny stávající příznaky a je sestavena úplná historie ženy, včetně určení data nástupu poslední menstruace a údajů o ní. Vyšetření se provádí pomocí speciálního zrcadla zevního děložního hltanu. Přítomnost polypózy v pochvě naznačuje možnost existence polypů a hlouběji v cervikálním kanálu samotného děložního čípku. Tímto způsobem navíc vidíte přítomnost možného výtoku (krvavého nebo hnisavého), charakteristického pro prasklou cystu cervikálního kanálu.

Hlavním krokem v diagnostice patologií je roztěr. Pro objektivitu výsledků je odebrán nejen nátěr z cervikálního kanálu, ale také z mezilehlé zóny. Výsledné nátěry se podrobí histologickým a cytologickým vyšetřením.

Díky cytologii je diagnostikována metaplazie - prekancerózní patologie děložního čípku, což je nebezpečné onemocnění. Histologie dává představu o přítomnosti dalších nemocí.

Hlavní typy tahů jsou:

 • histologie zdravého pacienta;
 • změny v nátěru benigní nebo zánětlivé povahy;
 • intraepiteliální neoplazie cervikálního kanálu;
 • metaplazie první úrovně - přítomnost dysplastických buněk, distribuovaných ne více než 1/3 epiteliálního krytu;
 • metaplazie druhé úrovně - přítomnost dysplastických buněk, distribuovaných ne více než 2/3 epiteliálního krytu;
 • metaplazie třetí úrovně - přítomnost dysplastických buněk rozložených na více než 2/3 bez invaze do bazální membrány;
 • předpoklad rakoviny;
 • rakovina;
 • je nutný druhý nátěr - kvůli nedostatku jakéhokoli typu epitelu.

Vzhledem k tomu, že nátěr začíná od typu 3, jsou zapotřebí další vyšetření.

Během těhotenství se cervikometrie provádí na plánovaném ultrazvuku, který určuje parametry cervikálního kanálu děložního čípku. Když je zjištěna některá z indikovaných patologií, je rozhodnuto o nejbezpečnější nápravě stavu ženy. Například polyp cervikálního kanálu během těhotenství je pozorován dynamicky, aniž by se uchýlil k radikálním metodám chirurgického zákroku.

Operace cervikálního kanálu

Je velmi obtížné dostat se do samotného cervikálního kanálu, takže operace na něm jsou extrémně vzácné. Zpravidla se operují samostatné lokalizované oblasti podléhající patologiím. Nejběžnější jsou minimálně invazivní zásahy, jsou-li indikovány.

Porušení struktury cervikálního kanálu děložního čípku je korigováno bougienage kanálu. Spočívá v korekci tvaru kanálu pomocí speciálního nástroje - bougie, což je kovový nástroj, který se vybírá individuálně. Postup se několikrát opakuje, dokud se nedosáhne požadovaného výsledku..

Z chirurgických metod léčby polypů se používá kryodestrukce - laserové vypalování lokalizace polypů pomocí kapalného dusíku. Po kauterizaci polypů odpadnou samy.

Populární metodou je laserová terapie, která funguje jako skalpel..

Jako diagnostická metoda i pro terapeutické účely se provádí kyretáž cervikálního kanálu. Tato metoda se také používá, pokud existuje podezření na přítomnost cizího tělesa v cervikálním kanálu, včetně mimoděložního těhotenství a komplikací v poporodním období. Méně často se používá k léčbě polypózy, která má více lézí nebo nereaguje na minimálně invazivní léčbu.

Výsledek

Cervikální kanál, který plní spojovací funkci v ženském systému vnitřních a vnějších pohlavních orgánů, je důležitou a nedílnou součástí reprodukčního systému. Normální stav této anatomické formace zajišťuje fungování procesů početí, plodu a úspěšného porodu. Pravidelné prohlídky kanálu a včasná diagnostika chorob pomohou vyhnout se chirurgickému zákroku a udržovat zdraví žen po mnoho let.

Co je to cervikální kanál a děložní čípek

Ženský reprodukční systém je složitý komplex, jehož orgány jsou navzájem úzce propojeny. Jejich hlavním úkolem je porodit a porodit dítě. Jednu z nejdůležitějších rolí v těhotenství a při porodu hraje děložní čípek a jeho kanál. Struktura, funkce děložního čípku a cervikálního kanálu určují průběh a výsledek těhotenství. Povrch děložního čípku je předmětem zvláštní pozornosti lékařů, protože je považován za místo nejčastějšího vývoje patologie.

Anatomické rysy

Cervix je spodní část dělohy, která je spojnicí mezi dutinou a pochvou. Uvnitř je to cervikální kanál, který je jediným způsobem komunikace s prostředím a vnitřními pohlavními orgány.

Vzhledem k tomu, že může dojít k infekci cervikální tkáně, má speciální obranný mechanismus. Existují dva hltany: vnější - otvor do vaginální dutiny, je to on, kdo je k dispozici lékaři k vyšetření, a také vnitřní - umístěný na křižovatce s dutinou děložní. Tyto struktury jsou primárně potřebné nejen k ochraně orgánů před viry a patogenními bakteriemi, ale také k normálnímu těhotenství..

Zevnitř je cervikální kanál lemován buňkami epiteliálního žlázového typu, které jsou schopné produkovat hlen. Vzhledem děložního čípku, jeho barvou a povrchem, stejně jako konzistencí hlenu, může lékař navrhnout přítomnost jakékoli patologie.

Funkce

Mezi hlavní funkce děložního čípku patří:

 • bariéra - vnější hltan brání virům, mikroorganismům a bakteriím ve vstupu do děložní dutiny a také omezuje pohyb spermií do vajíčka (s výjimkou období ovulace);
 • plodit - děložní čípek je schopen silného protažení během průchodu dítěte porodními cestami;
 • oplodnění - hlen produkovaný buňkami cervikálního kanálu, uprostřed menstruačního cyklu, vytváří příznivé prostředí pro penetraci spermií do dělohy a další koncepci.

Všechny výše uvedené funkce jsou důležité pro ženské tělo, zejména v období porodu..

Možné patologie

Cervikální patologie jsou jedním z nejčastějších případů v gynekologické praxi. Nemoci se mohou vyvinout z mnoha důvodů, mezi hlavní patří:

 • vrozené poruchy;
 • nerovnováha hormonálního systému;
 • infekce;
 • zánětlivé procesy;
 • zranění během operace.

Běžnými příznaky cervikálních patologií jsou bolest, atypický nebo dokonce krvavý výtok a nepohodlí při pohlavním styku.

Strukturální abnormality

První skupinu cervikálních onemocnění tvoří anomálie spojené se změnami struktury. Mohou být jak vrozené, tak získané. V prvním případě se patologie nejčastěji rozšíří do dalších částí ženského reprodukčního systému..

Strukturální abnormality jsou primárně spojeny se změnami průchodnosti nebo tvaru cervikálního kanálu. Mezi hlavní nemoci patří následující patologie.

 • Cervikální kanál má tvar nálevky, která se vyvinula v důsledku nesprávného umístění svalových vláken. Může se objevit během porodu, což vede k obtížím při následném těhotenství. Tato patologie neposkytuje léčbu.
 • Atrézie cervikálního kanálu - je úplná překážka nebo silné zúžení kanálu. Může to být jak vrozená anomálie, tak patologie, které se vyvinuly během potratu nebo vzniku rakovinových nádorů. Nebezpečný hromaděním menstruační krve v děložní dutině a neschopností počat dítě.
 • Vývoj dvou kanálů je vrozenou anomálií, což je zdvojnásobení genitálií. V tomto případě existuje možnost normálního těhotenství a porodu, proto je chirurgický zákrok extrémním opatřením..

Někdy existují případy rozšíření cervikálního kanálu, což s sebou nese nebezpečí během těhotenství. Je to způsobeno přebytkem mužských pohlavních hormonů v těle a ztrátou cervikální funkce držení plodu. Nejčastěji jsou předepsány vhodné léky ke korekci hormonálních hladin nebo je zaveden gynekologický kroužek. Struktura krku často obsahuje přebytečné množství pojivové tkáně; v takových situacích orgán nemůže odolat mechanickému tlaku vyvíjenému plodem. Cervikální kanál se začíná rozšiřovat a děložní čípek se začíná zkracovat.

Zánětlivé procesy

Hlavním zánětlivým onemocněním cervikálního kanálu je endocervicitis. Skutečným důvodem je penetrace patogenních mikroorganismů do děložního čípku. Mezi příznaky patří hnisavý výtok, bolest v klidu i při pohlavním styku, menstruační nepravidelnosti i celková nevolnost a zvýšení tělesné teploty.

Jako léčba jsou předepsány antibiotické léky a léky k odstranění příznaků patologie.

Novotvary

Nádorové nádory děložního čípku a cervikálního kanálu mohou být benigní i maligní. Mezi neškodné patří:

 • polypy;
 • myomy;
 • hemangiomy;
 • myomy;
 • leiomyomy.

Tato onemocnění mohou být zcela asymptomatická nebo mohou způsobit velké nepohodlí při močení, doprovázené krvácením a rozvojem obstrukce dolních střev. Léčba vyžaduje chirurgický zákrok.

Mezi nádory maligní povahy patří především cysta a adenokarcinom. Cysta je malá formace naplněná tekutinou a náchylná k přerůstání. Vzhledem k omezenému průměru cervikálního kanálu může růst cysty vyvolat její prasknutí a další infekci tkáně.

Adenokarcinom je rakovinová léze cervikálního kanálu. Projevy této cervikální patologie v pozdějších stádiích jsou prudký pokles tělesné hmotnosti, akutní bolest v dolní části břicha, krvácení a změna krevního vzorce..

Gynekologické vyšetření a diagnostika nemocí

První fází diagnostiky patologií je standardní gynekologické vyšetření. Lékař zkoumá povrch děložního čípku, jeho strukturu, barvu, odhaluje jakékoli odchylky od normy. Vzhledem k tomu, že není možné vizuálně zkontrolovat cervikální kanál, je proveden nátěr pro další mikroskopické vyšetření. Pomocí této metody je možné identifikovat původce zánětlivých procesů a infekčních onemocnění, jakož i jakékoli změny v buňkách, které předcházejí vývoji nádorů.

Kromě toho se ultrazvuk používá v diagnostice k vyšetření polohy děložního čípku ve srovnání s jinými orgány a k identifikaci jakýchkoli strukturálních změn. Další metodou je hysteroskopie. Pomocí speciálního zařízení vám metoda umožňuje vizualizovat dělohu zevnitř, včetně cervikálního kanálu, a také vybrat biomateriál pro další cytologické studie.

Cervix a cervikální kanál, které jsou jednou z nejdůležitějších struktur ženského těla, vyžadují pečlivou pozornost. Je důležité každoročně navštěvovat gynekologa a sledovat jakékoli změny v těle.