Cervikální kanál, co to je

Léčba onemocnění cervikálního kanálu děložního čípku

Na naši kliniku se hlásí pacienti s různými ženskými chorobami. Mezi nimi lékaři kliniky často diagnostikují patologie cervikálního kanálu děložního čípku: polypy, cysty, záněty atd..

Hlavní funkcí pohlavních orgánů je reprodukční funkce a je velmi důležité, aby jejich nemoci nemohly vést k neplodnosti nebo menstruační dysfunkci. Každá žena by proto měla podstoupit preventivní prohlídky alespoň jednou ročně..

Gynekologové pracující na klinice pomohou diagnostikovat a léčit onemocnění včas. Čím dříve je nemoc detekována, tím větší je šance na její vyléčení a ne chronizaci.

Co je to cervikální kanál

Vnitřní ženské pohlavní orgány jsou umístěny v dolní části břicha a sestávají z děložního čípku, který je viditelný při pohledu do zrcadel, a těla dělohy, které se nachází v břišní dutině (pánvi). Vejcovody vyčnívají z dělohy (z jejích rohů) a vaječníky jsou umístěny pod vejcovody na obou stranách. Cervix je válcový nebo kuželovitý.

Příroda hodně přemýšlela a v zájmu ochrany ženského těla před infekcemi pocházejícími z pochvy a udržení těhotenství během těhotenství existují 2 zúžení v cervikálním kanálu, takzvaný hltan (vnitřní hltan a vnější hltan). Lékař zkoumá vnější hltan během vyšetření v „zrcadlech“. Tečkovaný hltan - typický pro nulipární ženy, podobný štěrbině - pro porod nebo potrat.

Uvnitř krku je cervikální kanál. Je to cervikální kanál, který tvoří spojení mezi vnějšími a vnitřními orgány. To je skrz něj, že infekce z pochvy může vstoupit a rozšířit se do břišní dutiny. Během porodu se děložní čípek zkracuje a dítě se rodí vyhlazeným cervikálním kanálem. Kanál, děloha a pochva tvoří porodní kanál.

Vnitřní vrstva cervikálního kanálu je lemována epitelem, který produkuje hlen. Epitel je hormonálně závislý a produkuje jiné tajemství v závislosti na dni menstruačního cyklu. Na základě hlenu v cervikálním kanálu, uprostřed menstruačního cyklu, určí lékař „příznak zornice“ - známku ovulace. Během těhotenství tvoří epitel v hlenu děložní hlen - zátka, jejíž výtok je předzvěstí nástupu porodu.

Při pohledu na zrcadla lékař věnuje pozornost povrchu děložního čípku. Pokud je hladká, světle růžová, pak není problém. Lékař zkoumá hranici cervikálního epitelu a epitelu cervikálního kanálu. Pokud je hranice epitelu posunuta nebo existuje erozivní povrch, lékař popisuje umístění a velikost identifikované patologie. Kromě vizuální prohlídky může lékař provést Schillerův test zabarvením cervikální sliznice roztokem obsahujícím jód. Kromě toho lze provést kolposkopii.

Během postmenopauzy, stejně jako během těhotenství a po porodu dochází ke změnám na děložním čípku. Během menopauzy se tedy sliznice zbledne, tajemství se nevytváří, v pochvě je sucho. Lékař každoročně provádí ženské seškrábání pro onkocytologii pomocí speciálního kartáčku z cervikálního kanálu a z povrchu děložního čípku, aby včas odhalil onkologická a předonkologická onemocnění. Během těhotenství má děložní čípek cyanotickou barvu..

Jedná se o normální fyziologické změny, ke kterým dochází po určitou dobu..

Cervikální kanál nepodléhá cyklickým změnám spojeným s menstruačním cyklem. Pouze během ovulace se zvyšuje sekrece.

Patologie cervikálního kanálu děložního čípku

Často na naši kliniku přicházejí ženy, které si stěžují na zvýšené sekrece z pohlavního ústrojí, jejich nepříjemný zápach, krvavé výtoky po pohlavním styku.

Během vyšetření lékař vidí pouze děložní čípek a vnější osy cervikálního kanálu. Hlavní nemoci diagnostikované u pacientů na základě vyšetření v zrcadlech a mikrobiologického výzkumu:

• Cervicitida, což je zánět cervikálního kanálu děložního čípku (lze diagnostikovat po vyšetření nátěrů). Při dlouhodobé neléčené cervicitidě může dojít k fúzi stěn nebo ucpání cervikálního kanálu. Léčba cervicitidy se omezuje na jmenování protizánětlivé léčby a lokální léčby děložního čípku a pochvy.

• Polypy jsou benigní novotvary, jejichž příčinou je stejný zánětlivý proces. Růst polypu v cervikálním kanálu může být vyvolán hormonálními poruchami, stejně jako traumatem děložního čípku během porodu nebo potratu. Naši lékaři odstraňují polypy chirurgicky. Kromě toho je předepsána souběžná léčba. Polypy vyžadují chirurgickou léčbu a po jejich histologickém vyšetření je předepsána adekvátní terapie.

• Zúžení, zakřivení cervikálního kanálu - při provádění ultrazvuku malé pánve lékař nutně popisuje délku a průběh cervikálního kanálu, popisuje neviditelnou část děložního čípku. Pokud je zjištěno nebo existuje podezření na zúžení, zakřivení cervikálního kanálu nebo částečné ucpání kanálu, lékař navrhuje vyšetření cervikálního kanálu pomocí optického hysteroskopu. Pokud se plánuje léčba neplodnosti pomocí metod ART, měl by lékař provádějící manipulaci s inseminací nebo přenosem embrya vzít v úvahu všechny nuance struktury cervikálního kanálu, jeho umístění vzhledem k děloze. V případě potřeby se provádí bougienage cervikálního kanálu, disekují se synechie, provádí se protizánětlivá léčba.

Přečtěte si o patologii viditelné části děložního čípku v části KOPOSKOPIE.

Pokud jsou zjištěny patologické stavy cervikálního kanálu děložního čípku, lékař vám určitě předepíše další vyšetření: testy urogenitálních infekcí, nátěr PAP, pomocí kterého můžete zjistit vývoj rakoviny v raných stádiích, kolposkopie, biopsie atd..

Měli byste pečlivě sledovat své zdraví a při prvních nepříjemných nebo bolestivých příznacích vyhledat pomoc od gynekologa. Lékaři naší kliniky mají bohaté zkušenosti, rozsáhlé znalosti a praxi, takže určitě pomohou určit onemocnění a předepíší účinnou léčbu. I když nemáte žádné stížnosti, nezapomeňte podstoupit každoroční prohlídku odborníkem: pak budete vědět, že je vše v pořádku s vaším zdravím..

Cervikální kanál

Cervikální kanál děložního čípku je anatomická část ženského reprodukčního systému umístěná ve vnitřních pohlavních orgánech. Úspěch výsledku těhotenství a samotného procesu porodu přímo závisí na tomto vzdělání..

Hlavní příčinou problémů s počátkem i ve fázi oplodnění, stejně jako při dalším porodu dítěte, může být nezdravý cervikální kanál. Co to je a důležitost tohoto vzdělávání je maximálně popsána níže. Jeho funkčnost je způsobena potřebou mít základní informace o struktuře a jejích možných změnách způsobujících onemocnění..

Anatomie cervikálního kanálu děložního čípku

Při provádění funkce spojovacího článku ženského systému vnitřních a vnějších pohlavních orgánů je cervikální kanál umístěn ve velmi silné tloušťce děložního čípku. Nestačí dosáhnout své velikosti okamžitě, ale postupně se zvyšuje u dívek od narození do okamžiku plnohodnotné puberty.

Následující uspořádání ženských vnitřních pohlavních orgánů je považováno za normální: děložní dutina začíná vnitřním děložním hltanem a prochází do cervikálního kanálu děložního čípku, který zase prochází do děložního čípku a končí vnějším děložním hltanem procházejícím do pochvy. Díky této anatomické struktuře je možné kontrolovat proces porodu v jeho první fázi..

Existence děložního hltanu umožňuje postupné otevírání cervikálního kanálu. Proces začíná vnitřním děložním hltanem a teprve poté se otevře vnější. Reverzní proces v období po porodu probíhá podobným způsobem: na konci prvního týdne se vnitřní os cervikálního kanálu uzavře a po 3 týdnech - vnější děložní hltan.

Anatomickým rysem je, že po prvním porodu nedojde k uzavření vnějšího osy cervikálního kanálu až do konce, což významně urychluje opakovaný porodní proces.

Cervikální kanál děložního čípku má také rysy struktury jeho histologie. Na rozdíl od exocervixu (jinými slovy je to slizniční kanál, který spojuje dělohu a pochvu, jinak se nazývá cervikální kanál děložního čípku), pokrytý vícevrstvým epitelem plochého nekeratinizujícího typu, je endocervix lemován jednovrstvým epitelem válcového typu. Pro úplné pochopení pojmu a hrozby takového pojmu jako „dysplázie“ potřebujete vědět, že tkáně ENDocervix a EKZocervix jsou odděleny speciální zónou umístěnou v oblasti vnějšího děložního hltanu.

Přítomnost jakékoli patologie systému vnitřních pohlavních orgánů lze předpokládat, když se na ni díváme pomocí speciálního zrcadla vnější krční osy, protože zná její normální anatomický rys. Tyto znalosti nebudou zbytečné pro samotnou ženu, která dokáže rozumně vyhodnotit diagnózu stanovenou odborníky..

Během těhotenství se cervikální kanál upravuje pod vlivem velkého množství produkovaných hormonů a celkové přípravy těla, jakož i porodních cest, zejména při porodu.

Normální je považována za délku děložního čípku řádově 3,5-4,5 centimetru a šířku - 0,5 centimetru. Nesrovnalost mezi těmito parametry nahoru nebo dolů obvykle naznačuje riziko komplikací. Výjimkou z pravidla je fyziologické zkrácení děložního čípku na délku 3,5 centimetru ve třetím trimestru těhotenství, kdy se ženské tělo již maximálně připravuje na porod.

Když je děložní hrdlo zkráceno na 30. týden těhotenství na hodnotu 2-2,5 centimetru, hovoří o existenci isthmicko-cervikální nedostatečnosti. Taková patologie zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu a vyžaduje chirurgický zákrok ve formě pesaru. Tento typ porodního stehu je překážkou dalšího otevírání děložního čípku a kruhového upevnění jeho kanálu. Pesar je rychle odstraněn po celých 8 měsících těhotenství. Pokud není diagnostika provedena a chybí potřebné informace, existuje vysoká pravděpodobnost úmrtí plodu při předčasném porodu..

Reverzní patologie, tj. Prodloužení děložního čípku až na 4,5 centimetru a více, také negativně ovlivňuje proces těhotenství a porodu. Dlouhý děložní čípek, narušující anatomickou strukturu cervikálního kanálu, zvyšuje pravděpodobnost patologií připevnění placenty. V tomto případě je možné nízké, boční nebo střední připevnění..

Možné komplikace při porodu se projevují prodloužením jejich trvání z 12 hodin u žen, které poprvé porodily, az 9 hodin u těch, které porodily dříve. Tato komplikace vzniká na pozadí nepřipravenosti podlouhlého děložního čípku na proces porodu a v důsledku toho k jeho pomalému otevírání. Tvrdost a délka krku neumožňuje, aby došlo k procesu jeho normálního vyhlazení. Tato situace vede ke zvýšení celkového trvání kontrakcí a přepracování porodní ženy, což prohlubuje slabost porodu. Tato situace vyžaduje pro stimulaci přímý lékařský zásah specialistů.

Podlouhlý děložní čípek navíc může kvůli své nepřipravenosti zasahovat do procesu sestupu přítomné části dítěte do porodních cest. Tento stav zvyšuje riziko hypoxie plodu a vyžaduje pomoc lékařů..

Je třeba také říci o důležité ochranné funkci cervikálního kanálu děložního čípku. Žlázy endocervikálního epitelu, které jsou ve zdravém stavu, produkují velké množství sekrece, která se hromadí a vytváří slizniční zátku, která brání vstupu cizích mikroorganismů do děložní dutiny po celou dobu těhotenství. Zástrčka se uvolní přirozeně v předvečer nástupu porodu.

Závěrem z výše uvedeného vyplývá, že cervikální kanál plní mnoho důležitých funkcí souvisejících s reprodukčním životem ženy. Proto je nutné přistupovat k porušením, která s ním souvisejí, se zvláštní péčí a pravidelně provádět veškerou potřebnou diagnostiku..

Nemoci cervikálního kanálu děložního čípku

Bez ohledu na stav těhotenství a věk ženy jsou poruchy cervikálního kanálu vážným problémem spojeným s rizikem neplodnosti..

Patologické stavy cervikálního kanálu se obvykle dělí na:

 • Strukturální abnormality cervikálního kanálu.
 • Zánětlivá onemocnění.
 • Vzhled novotvarů.

Strukturální abnormality cervikálního kanálu

Strukturální abnormality cervikálního kanálu jsou zase rozděleny na vrozené a získané. Vrozené anomálie obvykle pokrývají oblast celého ženského pohlavního systému. Některé patologické stavy se mohou nacházet ve struktuře dělohy nebo pochvy. V praxi jsou deformity získané během chirurgického zákroku častější, stejně jako strukturní anomálie, které vznikly v procesu jizvení nebo pájení. Nejběžnější jsou kruhový kanál, zúžení a obstrukce cervikálního kanálu děložního hrdla..

Kruhový kanál děložního čípku je v lékařské praxi odchylkou v orgánech reprodukčního systému, která se vyznačuje výskytem formací. Změny, které probíhají, mohou negativně ovlivnit jak samotnou možnost oplodnění vajíčka, tak celý proces porodu dítěte jako celku. Důvodem této deformace je prasknutí vnitřních orgánů, jejich rychlá obnova a nesprávná fúze. S tímto typem patologické změny v cervikálním kanálu netrpí jeho hlavní reprodukční funkce při zachování spojení dělohy s vaječníky. Falešná kontrakce svalových vláken však může způsobit komplikace při následném porodu, způsobit diskoordinaci aktivity a v důsledku toho problémy s otevřením děložního čípku. Tato deformace nevyžaduje ošetření. Provádí se pouze symptomaticky za přítomnosti jakýchkoli komplikací.

Když cervikální kanál dosáhne velikosti menší než 0,5 centimetru a jeho strnulosti, mluví o zúžení cervikálního kanálu. Taková patologie se může projevit jako porušení normálního menstruačního cyklu ženy podle typu oligomenorey: prodloužení doby výtoku se snížením samotného objemu v důsledku zúžení a interference s menstruačním procesem.

Pokud jde o těhotenství a průběh pracovního procesu za přítomnosti této anomálie, proces závisí na hormonálním pozadí ženy a průběhu pracovní činnosti s dynamikou otevírání děložního čípku a dalšího porodu. V případě opačné situace a v podmínkách špatné práce je však zúžení cervikálního kanálu jedním z přímých indikátorů císařského řezu. Nejtěžší formou patologie je obstrukce kanálu..

Obstrukce cervikálního kanálu děložního čípku je patologie, která vyžaduje naléhavou lékařskou operaci a přímo ohrožuje život ženy. Projevem této anomálie je přítomnost mechanické překážky, která narušuje normální tok menstruace a jejich hromadění. Příznakem tohoto stavu, který se nazývá hematometr, je výskyt silné bolesti v břišní dutině, napětí v přední stěně a opakované zpoždění menstruace. Děloha je cítit na napětí a akutní bolest.

Zánětlivá onemocnění

Nejběžnějším zánětlivým onemocněním je endocervicitida. Toto porušení je charakterizováno přítomností fokálního zánětu samotného cervikálního kanálu. Jakýkoli mikroorganismus s jakoukoli úrovní patogenity, který přirozeně vstupuje do prostředí cervikálního kanálu, se může stát faktorem etiologického typu takového onemocnění. Příznaky endocervicitidy jsou hnisavý výtok, nepohodlí, které se mohou objevit při pohlavním styku nebo dokonce v klidu, menstruační nepravidelnosti. Kromě příznaků samotného reprodukčního systému může být onemocnění vyjádřeno zvýšením tělesné teploty, intoxikací těla, přítomností abnormalit v obecném krevním testu. Léčba tohoto onemocnění se provádí dvěma způsoby najednou:

 • Místní léčba zahrnuje výplach vaginálního prostředí speciálními antiseptiky, použití vaginálních čípků a zvýšenou hygienu vnějších pohlavních orgánů.
 • Obecná léčba se týká sedmidenního cyklu antibiotik a terapie symptomů, které se objeví. Přirozeně je po celou dobu léčby sexuální styk zakázán. Pravidelní partneři podstoupí léčbu společně. Pokud existuje několik takových partnerů, pak by to situaci jen zhoršilo..

Vzhled novotvarů

Pokud jde o novotvary, mohou být benigní i maligní. Nejběžnějším typem benigního novotvaru je polyp cervikálního kanálu. Tato porucha je hmota, která vypadá jako květák na tlustém stojanu. Tuto formaci lze snadno vidět. Nejběžnější příčinou je lidský papilomavirus, který kvůli vysoké úrovni tropismu infikuje epiteliální buňky vnitřních pohlavních orgánů. Místní forma onemocnění je vzácná. Polyp cervikálního kanálu je nejčastěji lokalizován na několika místech a vzájemně kombinuje "ostrůvky". Odstranění polypu cervikálního kanálu závisí na konkrétním případu a příznacích.

Cysta je další běžná patologie cervikálního kanálu děložního hrdla. Tento novotvar má vysokou rychlost růstu, jemnou strukturu a je naplněn kapalnou infekční složkou. Kvůli omezenému prostoru v cervikálním kanálu jsou časté případy prasknutí cysty, když je vystřelen veškerý její obsah. Navzdory možné nepřítomnosti příznaků vyžaduje cysta komplexní léčbu odborníky. Cystickou výplní může být také menstruační tok. Tato cysta se bude jmenovat endometrioid. Takový novotvar se může dobře stát předmětem chirurgické léčby..

Mezi maligní novotvary patří především rakovina děložního hrdla. Jedná se o poměrně vzácný typ patologie ve srovnání s jinými lokalizacemi rakoviny. Hlavním nebezpečím této formace je její asymptomatičnost, proto ji lze odhalit náhodným vyšetřením již v pozdějších stadiích, kdy má nemoc čas na šíření metastáz do dalších orgánů. V případě včasného zjištění rakoviny děložního hrdla se provádí komplexní léčba, zahrnující jak radikální chirurgické metody pro úplné odstranění dělohy, tak nejbližších postižených lymfatických uzlin, a radiační terapii..

Diagnostika patologie cervikálního kanálu děložního čípku

Aby se vyloučila přítomnost patologií, provádí se komplexní vyšetření ženy.

Nejprve se provede rozhovor s pacientkou, během kterého jsou podrobně popsány všechny stávající příznaky a je sestavena úplná historie ženy, včetně určení data nástupu poslední menstruace a údajů o ní. Vyšetření se provádí pomocí speciálního zrcadla zevního děložního hltanu. Přítomnost polypózy v pochvě naznačuje možnost existence polypů a hlouběji v cervikálním kanálu samotného děložního čípku. Tímto způsobem navíc vidíte přítomnost možného výtoku (krvavého nebo hnisavého), charakteristického pro prasklou cystu cervikálního kanálu.

Hlavním krokem v diagnostice patologií je roztěr. Pro objektivitu výsledků je odebrán nejen nátěr z cervikálního kanálu, ale také z mezilehlé zóny. Výsledné nátěry se podrobí histologickým a cytologickým vyšetřením.

Díky cytologii je diagnostikována metaplazie - prekancerózní patologie děložního čípku, což je nebezpečné onemocnění. Histologie dává představu o přítomnosti dalších nemocí.

Hlavní typy tahů jsou:

 • histologie zdravého pacienta;
 • změny v nátěru benigní nebo zánětlivé povahy;
 • intraepiteliální neoplazie cervikálního kanálu;
 • metaplazie první úrovně - přítomnost dysplastických buněk, distribuovaných ne více než 1/3 epiteliálního krytu;
 • metaplazie druhé úrovně - přítomnost dysplastických buněk, distribuovaných ne více než 2/3 epiteliálního krytu;
 • metaplazie třetí úrovně - přítomnost dysplastických buněk rozložených na více než 2/3 bez invaze do bazální membrány;
 • předpoklad rakoviny;
 • rakovina;
 • je nutný druhý nátěr - kvůli nedostatku jakéhokoli typu epitelu.

Vzhledem k tomu, že nátěr začíná od typu 3, jsou zapotřebí další vyšetření.

Během těhotenství se cervikometrie provádí na plánovaném ultrazvuku, který určuje parametry cervikálního kanálu děložního čípku. Když je zjištěna některá z indikovaných patologií, je rozhodnuto o nejbezpečnější nápravě stavu ženy. Například polyp cervikálního kanálu během těhotenství je pozorován dynamicky, aniž by se uchýlil k radikálním metodám chirurgického zákroku.

Operace cervikálního kanálu

Je velmi obtížné dostat se do samotného cervikálního kanálu, takže operace na něm jsou extrémně vzácné. Zpravidla se operují samostatné lokalizované oblasti podléhající patologiím. Nejběžnější jsou minimálně invazivní zásahy, jsou-li indikovány.

Porušení struktury cervikálního kanálu děložního čípku je korigováno bougienage kanálu. Spočívá v korekci tvaru kanálu pomocí speciálního nástroje - bougie, což je kovový nástroj, který se vybírá individuálně. Postup se několikrát opakuje, dokud se nedosáhne požadovaného výsledku..

Z chirurgických metod léčby polypů se používá kryodestrukce - laserové vypalování lokalizace polypů pomocí kapalného dusíku. Po kauterizaci polypů odpadnou samy.

Populární metodou je laserová terapie, která funguje jako skalpel..

Jako diagnostická metoda i pro terapeutické účely se provádí kyretáž cervikálního kanálu. Tato metoda se také používá, pokud existuje podezření na přítomnost cizího tělesa v cervikálním kanálu, včetně mimoděložního těhotenství a komplikací v poporodním období. Méně často se používá k léčbě polypózy, která má více lézí nebo nereaguje na minimálně invazivní léčbu.

Výsledek

Cervikální kanál, který plní spojovací funkci v ženském systému vnitřních a vnějších pohlavních orgánů, je důležitou a nedílnou součástí reprodukčního systému. Normální stav této anatomické formace zajišťuje fungování procesů početí, plodu a úspěšného porodu. Pravidelné prohlídky kanálu a včasná diagnostika chorob pomohou vyhnout se chirurgickému zákroku a udržovat zdraví žen po mnoho let.

Anatomie cervikálního kanálu a možné patologie

Nejdůležitější věcí pro ženu je narození jejího dítěte. Při této příležitosti musíte pečlivě sledovat své zdraví. Ženský reprodukční systém má složitou strukturu. Nejdůležitějším orgánem je hypofýza, která uvolňuje hormony, které ženám umožňují otěhotnět. Reprodukce závisí také na práci genitálií. Cervikální kanál je průchod děložního čípku přímo do dělohy.

stav cervikálního kanálu je pro normální průběh porodu velmi důležitý

Co je to cervikální kanál

Cervikální kanál je kanál děložního čípku. Skládá se z vnitřního a vnějšího otvoru o průměru asi 2–3 mm. Během vyšetření má vnější hltan u pacienta, který ještě nerodil, bodový tvar a po narození dítěte nebo ukončení těhotenství je štěrbinovitý. Infekce z pochvy může proniknout kanálem a rozšířit se do břišní dutiny. Úspěch těhotenství a porodu závisí hlavně na cervikálním kanálu. Hlavním důvodem, proč si pár nemůže představit, je nezdravý kanál.

Který lékař zkoumá

Orgán je vyšetřen gynekologem. Nejprve se provádí kompletní studie těla. Mluví s ženou, ptají se na příznaky, datum poslední menstruace. Na gynekologickém křesle se provádí vyšetření pomocí speciálního zrcadla. Pokud jsou v pochvě polypy, může to znamenat jejich přítomnost a hlouběji. Kromě toho můžete pomocí zrcadla vidět přítomnost výtoku krve nebo hnisu..

Hlavním krokem v diagnostice patologických změn je roztěr. Pro přesnější výkon je třeba vzít nejen ze samotného kanálu, ale také ze střední zóny. Poté jsou nátěry odeslány na histologii a cytologii. Cytologické vyšetření může naznačovat přítomnost prekancerózní patologie, která je nebezpečná. A histologie poskytuje pohled na další nemoci.

Důvody pro uzavření kanálu

Na průnik spermií do vajíčka má vliv lumen děložního čípku. Zmenšení cervikálního kanálu je diagnostikováno, pokud je velikost menší než 8 mm. Pokud se děložní čípek uzavře, lékař nejčastěji diagnostikuje stenózu. Od ostatních onemocnění se liší následujícími způsoby:

 • porušení menstruačního cyklu (absence menstruace);
 • bolestivý pocit při krvácení;
 • neschopnost otěhotnět;
 • bolest při pohlavním styku;
 • patologický proces v močových cestách;
 • akumulace menstruace v děloze, kvůli tomu se táhne;
 • mdloby;
 • porušení střevní funkčnosti;
 • nevolnost.
Můžete mít podezření na problém s porušením menstruačního cyklu.

Vzhledem k tomu, že je lumen cervikálního kanálu zúžen, je téměř nemožné počat dítě. Proto by mělo být provedeno bougienage. Pokud se pacientovi podařilo zúžit lumen, je možné počat dítě, existuje vysoká pravděpodobnost problémů během porodu a císařského řezu.

Hlavní důvody, proč může být kanál uzavřen:

 • užívání léků;
 • chirurgické ukončení těhotenství;
 • infekce v těle. Například: syfilis, toxoplazmóza a další;
 • rakovina děložního čípku;
 • špatné škrábání.

Nejčastěji dochází ke zúžení lumenu v důsledku nějakého druhu poranění nebo zánětu, což vede k fúzi povrchů. Extrémní fáze - obstrukce kanálu, která vyžaduje povinný chirurgický zákrok.

Při obstrukci dochází k akutní bolesti v dolní části břicha, napětí v břišní stěně.

Co je to atrézie

Proces, kdy stěny děložního čípku rostou společně a jeho dutina zmizí, se nazývá atrézie. Patologie se projevuje absencí menstruace, bolestivými pocity v dolní části břicha, zánětem pohlavních orgánů.

Stěny cervikálního kanálu se mohou hojit

Důvody pro rozšíření kanálu

Pokud žena ještě nerodila, je povolena šířka až 8 mm. Hodnotu nad tímto číslem lze považovat za rozšíření. Existuje mnoho důvodů, proč se kanál rozšiřuje. Tyto zahrnují:

 • polypy;
 • Nabotovova cysta;
 • myom;
 • endometrióza;
 • adenomyóza;
 • zánětlivý proces v cervikálním kanálu akutní nebo chronické povahy;
 • velké nádory, které protahují orgán.

Může dojít k zánětu kanálu

Nejčastější patologií je zánětlivý proces v kanálu (endocervicitida). To je způsobeno strukturou samotného kanálu. Obvykle se zánětlivý proces nejprve objeví v pochvě a pronikne do děložního čípku, objeví se kolpitida.

Pokud porušení není vyléčeno včas, nemoc se změní na vleklou, pomalou formu s vážnými komplikacemi.

Příznaky zánětlivého procesu:

 • horečka;
 • narušení těla v důsledku pronikání patogenních bakterií;
 • změna krevního obrazu.
Pokud teplota stoupne, mohl začít zánět

Místní a obecná léčba se používá jako léčba zánětlivého procesu. V prvním případě se používá sprchování antiseptiky, zavedení čípků s antibakteriálním léčivem a hygiena orgánů. Při obecné terapii pomáhají antibiotika i vyloučení pohlavního styku.

K jakým onemocněním kanálu dochází

Patologické změny v kanálu hrají pro ženu velmi důležitou roli. Všechny patologie lze rozdělit do 3 skupin.

Strukturální a strukturní anomálie

Anomálie se dělí na vrozené a získávají se v procesu vitální činnosti. Mezi tyto anomálie patří:

názevPopis
Kruhový kanálPatologický proces, při kterém má kanál tvar nálevky. Vyskytuje se v důsledku prasknutí vnitřních orgánů během porodu nebo chirurgického zákroku. Příznaky patologie mohou chybět, protože jsou zachovány všechny funkce pohlavních orgánů. Problémy se objevují ve druhém těhotenství. Pokud nastanou komplikace, může být předepsána léčba.
Cervikální ektopieJedná se o patologii, která je doprovázena šířením epitelu mimo kanál. Toto onemocnění je v zásadě asymptomatické. Pak dochází k porušení ve formě bolestivého pocitu při pohlavním styku, pocitu pálení ve vaginální oblasti, výtoku krve.

Zánět

Endocervicitis je nejčastější zánět. Léčba spočívá v užívání protizánětlivých léků a topických léků.

Z tohoto videa můžete zjistit, co je stenóza cervikálního kanálu:

Nádory

Všechny nádory jsou benigní nebo maligní. První typ zahrnuje:

 • Polypy - objevují se v důsledku penetrace viru papilomu.
 • Cysta je novotvar, který má tenkou stěnu s tobolkou, která obsahuje rostoucí tekutinu. Příliš velké zvětšení tobolky může vést k prasknutí cysty. Novotvar je asymptomatický a je detekován náhodně pomocí ultrazvukové diagnostiky.
 • Rakovina je vzácná, ale velmi nebezpečná, protože je bez příznaků. Maligní nádor je diagnostikován v pozdější fázi. Formy 1 a 2 jsou léčeny radioterapií. V pozdějších fázích je zapotřebí soubor opatření.

Kdy navštívit lékaře

Specialista musí být navštíven jednou za šest měsíců za účelem vyšetření. Pokud máte příznaky onemocnění kanálu, měli byste také přijít na schůzku do nemocnice. Běžné příznaky:

 • výtok z pohlavního orgánu hlenu různé konzistence;
 • krev během pohlavního styku;
Navštivte svého lékaře ohledně bolesti v podbřišku
 • trauma během pohlavního styku;
 • rozmazání výtoku krví;
 • bolest při pohlavním styku;
 • neschopnost otěhotnět;
 • bolest a pálení v genitální oblasti;
 • tahání bolesti v dolní části břicha.

Je to velmi důležitý orgán v ženském reprodukčním systému. Ovlivňuje menstruaci, oplodnění, těhotenství a porod. Aby se předešlo komplikacím v budoucnu, je nutné všechny nově vznikající nemoci léčit včas. Žena by měla pečlivě sledovat své zdraví a při prvním projevu příznaků se poradit s lékařem - gynekologem.

Úloha cervikálního kanálu v těhotenství

Většina nastávajících matek před prvním těhotenstvím si ani neuměla představit, co je to cervikální kanál. Jen málo lidí ví, kde je a jakou funkci vykonává. Ale protože cervikální kanál během těhotenství hraje důležitou roli, musíte o něm vědět co nejvíce..

 1. Co je cervikální kanál a k čemu slouží
 2. Jak se děložní hrdlo mění během těhotenství
 3. Problémy s cervikálním kanálem během těhotenství
 4. Vyšetření kanálu během těhotenství
 5. Sazby kanálu během těhotenství
 6. Známky patologie u těhotné ženy
 7. Pokud je cervikální kanál rozšířený, co dělat
 8. Léčba a prevence ICI u těhotných žen
 9. Nechirurgická metoda
 10. Operativní léčba
 11. Video: cervikální kanál během těhotenství

Co je cervikální kanál a k čemu slouží

Lékaři to také nazývají hltan. Vzhledem k tomu, kde je cervikální kanál, stojí za zmínku, že toto je segment, který spojuje dělohu a pochvu..

Průměr hrdla nepřesahuje 3 mm. U dívky, která nerodila, se při vyšetření gynekologem tento kanál podobá malé tečce. Ale žena, která již má děti, má malou mezeru.

Délka krku u ženy, která nemá dítě, je 4 cm, u ženy, která porodila, až 8 cm.

U žen, které rodí podruhé, je zcela normální, když hltanu může při vyšetření uniknout prst..

Současně by délka děložního čípku neměla překročit 2 cm.

Jak se děložní hrdlo mění během těhotenství

Po početí se přirozeně růžová barva přiblíží modré. Z tohoto důvodu gynekolog určí, že žena má dítě..

Během těhotenství se uvnitř krku tvoří hlenová zátka. Chrání nenarozené dítě..

Když začne porod, vzdaluje se. Přesný čas, kdy k tomu dojde, nelze říci. K vyjmutí zástrčky může dojít několik hodin před začátkem dodávky a dva týdny.

Ne ve všech případech mají ženy čas si všimnout jejího odchodu, protože k tomu dochází částečně.

Problémy s cervikálním kanálem během těhotenství

Nyní, když je zcela jasné, co je to cervikální kanál, je nutné zjistit důvody vzhledu a důsledky, které jeho patologie vede..

Několik týdnů před porodem se děložní čípek postupně otevírá. Když k tomu dojde dříve, délka cervikálního kanálu se zmenší. To může vyvolat předčasný porod..

Tato patologie se často vyskytuje ve druhém trimestru. Vyskytuje se kvůli isthmicko-cervikální nedostatečnosti.

Ona se zase objevuje z hormonální nedostatečnosti, vrozených patologií, dříve provedených potratů a poranění děložního čípku. Při potvrzování diagnózy těhotné ženy se doporučuje šití děložního čípku.

Polypy se často tvoří během těhotenství. Je to způsobeno hormonálními změnami..

Aby zjistili, zda je polyp benigní nebo maligní, lékaři provedou kolposkopii, provedou nátěr na onkologii a provedou biopsii cervikálního kanálu.

Pokud je polyp benigní a neobtěžuje se, léčba může být odložena až do období po porodu. Někdy to zmizí samo.

Dalším častým problémem je endocervicitida. Příčinou vzhledu jsou různé patogenní mikroby. Pronikají do rány, což se může objevit při mechanickém poranění. Zánětlivý proces se může nakonec rozšířit do děložního čípku a jeho svalové vrstvy.

Můžete se zranit po:

 • diagnostická kyretáž;
 • špatná manipulace s kontrolními nástroji;
 • nitroděložní tělíska, která byla používána bez dohledu lékařů;
 • potrat;
 • prasknutí děložního čípku při narození.

Vzhled zánětu může být ovlivněn také zvýšenou citlivostí sliznice na složky antikoncepčních léků..

Stojí za zmínku, že mikroby, jako jsou chlamydie a stafylokoky, mohou způsobit zánět kanálu, i když není zraněn..

Endocervicitida může vést ke zvýšenému tonusu dělohy, nedostatku kyslíku pro plod, uvolnění membrán a předčasnému porodu..

Vyšetření kanálu během těhotenství

Jedním z hlavních testů během těhotenství je bakteriální kultura z cervikálního kanálu..

Včasné zjištění akumulace nebezpečných mikroorganismů poskytuje záruku narození zdravého dítěte.

Nátěr se bere na vyšetření absolutně bezbolestně.

Sazby kanálu během těhotenství

V normálním stavu je cervikální kanál bezpečně uzavřen. To umožňuje udržovat plod uvnitř dělohy po celou dobu těhotenství..

Před porodem děložní čípek postupně měkne a vyhlazuje se. Od tohoto bodu se cervikální kanál rozšiřuje. Postupně se odvíjí od několika centimetrů do 10.

Jakmile se hltan otevře, lékaři určí připravenost pacienta na porod..

Během těhotenství se mění délka děložního čípku. Po odhadu jeho velikosti během diagnózy bude lékař schopen přesně určit čas početí.

Normálně je délka cervikálního kanálu během těhotenství až 4 cm, pokud je toto číslo vyšší, může dojít k potratu.

Trochu kratší hltan může být u víceplodných žen.

Známky patologie u těhotné ženy

Neexistují žádné zjevné příznaky ICI. Je možné zjistit, že žena má patologii až po předčasném vypuštění vody. Přesto stojí za to kontaktovat porodníka-gynekologa vedoucího těhotenství s pocitem tíže v dolní části břicha, častým močením a výtokem.

Lékař může poskytnout přesné informace o stavu hltanu po vyšetření pochvy a děložního čípku..
Co říká o ICN je;

 • děložní čípek je kratší než obvykle;
 • jeho stěny jsou ztenčené a změkčené;
 • vnější okraj kanálu je mírně otevřený;
 • kanálem prochází jeden nebo dva prsty.

Při vyšetření lékařem je v zrcadle vidět močový měchýř plodu..

U endocervicitidy je hojný výtok, který může obsahovat hnis. Během vývoje této patologie těhotná žena pociťuje svědění a pálení při močení. Mohou být přítomny bolestivé pocity v dolní části břicha.

Při vyšetření je endocervicitida indikována silným zarudnutím a otokem. Pokud patologie není detekována včas, může se změnit na chronickou formu..

Pokud je cervikální kanál rozšířený, co dělat

V případech, kdy má pacient expanzi cervikálního kanálu, nastoluje lékař otázku nutnosti hospitalizace.

Toto je hlavní příznak ischemicko-cervikální nedostatečnosti. Během tohoto období se děložní čípek předčasně otevírá. Ovoce, které časem roste, na ni ještě více tlačí a provokuje ji k dalšímu otevření.

Pokud existuje vícečetné těhotenství, je téměř ve všech případech pozorováno zvětšení hltanu..

K odstranění patologie se používají lékařské a chirurgické techniky..

Léky jsou předepsány k normalizaci hormonálních hladin nebo k odstranění zvýšeného tónu dělohy.

Chirurgická léčba se používá, když je detekována cervikální patologie, její poranění nebo existující polyp.

U polypózních výrůstků se provádí léčba a v případě potřeby se tvorba odstraní.

Léčba a prevence ICI u těhotných žen

Pokud je zjištěna ICI, doporučuje se ženě, aby se zdržela intimity, vzdala se sportu, vyhýbala se fyzickému a nervovému stresu.

Těhotné ženě mohou být předepsány léky, které snižují tonus dělohy.

Pokud je příčinou patologie hormonální narušení, jsou předepsány hormonální léky.

Nechirurgická metoda

Tato metoda je pro nastávající matku a její dítě bezpečná, je nekrvavá a jednoduchá. Používá se ambulantně po jakékoli období. Tato metoda poskytuje dobrý výsledek s menšími porušeními..

Nechirurgická korekce ICI se provádí pomocí porodnického prstence. Nasazuje se na děložní čípek, čímž se snižuje zátěž a rozkládá se na ni tlak. Vložení prstenu je jednoduché, bez následků pro těhotnou ženu.

Po instalaci je pacient pod dohledem lékaře.

Pokud dojde k krvavému výboji, je prsten odstraněn před plánovaným časem..

Operativní léčba

Je předepsána operace se zvýšením rozevření vnějšího os nebo celého děložního čípku.

Neprovádějte chirurgickou korekci závažných onemocnění kardiovaskulárního systému a vnitřních orgánů.

Během operace se na děložní čípek aplikuje speciální materiál, který znemožňuje jeho další odhalení.

Operace se provádí v intravenózní anestezii. V tomto případě se používají ty léky, které způsobí minimální poškození plodu..

Prevence patologie zahrnuje včasnou návštěvu lékaře.

Měli byste také dodržet interval mezi těhotenstvími 2 roky..

Pokud dojde k těhotenství, je nutné co nejdříve kontaktovat předporodní kliniku a dodržovat všechna doporučení odborníka.

Kyretáž cervikálního kanálu je diagnostický postup pro onemocnění děložního čípku

Cervikální kanál děložního čípku je umístěn po celé své délce uvnitř děložního čípku, který slouží jako chodba mezi štěrbinovou dutinou dělohy a pochvou. Vývoj tohoto orgánu končí úplnou pubertou dívek..

Před těhotenstvím plní kanál ochrannější funkci proti zavlečení patogenních mikroorganismů do děložní dutiny během menstruace. Přes to prochází menstruační krev. Role ochrany v něm je prováděna hlenem vylučovaným vrstvou epiteliálních buněk, které lemují celý průchod z pochvy do děložní dutiny. Vzhledem k tomu, že se cervikální kanál během menstruace zvětšuje, je produkce hlenu v tomto období maximální..

Rozměry cervikálního kanálu se mění v různých obdobích života. U žen v plodném věku, které ještě nerodily, se během menstruace kanál rozšiřuje pouze na 2 mm. Blíže ve věku 20–25 let se ženské tělo připravuje na svůj hlavní účel a všechny reprodukční orgány se mírně zvětšují. Hlavní věcí je provést ultrazvukové vyšetření před plánováním těhotenství, aby bylo možné přesně znát anatomickou strukturu reprodukčních orgánů..

U cervikálního kanálu je důležitá hodnota délky a průměru, protože to v budoucnu ovlivní průchod dítěte porodním kanálem. Jakékoli odchylky od normy mohou způsobit vážné komplikace během těhotenství a porodu..

Co je to cervikální kanál

Ve skutečnosti má většina žen pouze obecnou představu o struktuře jejich reprodukčního systému. A většina spravedlivého sexu ani nepřemýšlí o tom, co je cervikální kanál (ať už je rozšířený nebo ne, řekne vám gynekolog). Ale tento orgán reprodukčního systému hraje v těle velmi důležitou roli..

Cervikální dutina má poměrně zajímavou strukturu. Jedná se o dutý kanál, který lze srovnat s vřetenem se dvěma zúženími na koncích. Taková dutina se nachází v oblasti dělohy a má délku asi čtyři až pět centimetrů. Pokud však žena porodila nebo potratila, lze cervikální kanál prodloužit až na sedm až osm centimetrů. V některých případech jej lze rozšířit. Cervikální kanál je spojení mezi dělohou a pochvou.

Samotný vnitřní povrch dutiny se skládá z epiteliálních buněk, které produkují speciální slizniční sekreci. Tato tkáň se skládá ze speciálních receptorů, které mohou reagovat na hladiny hormonů v těle. Proto množství a viskozita menstruačního hlenu závisí na tom, která fáze menstruačního cyklu ženy v daném časovém období..

Jak víte, stanovení těhotenství ve velmi krátkém období není vždy snadný úkol. Zkušený lékař to však bude schopen určit podle barvy sliznice. Pokud došlo k oplodnění, obvykle získá modravý odstín..

Zda je krční kanál zvětšen nebo ne, lze určit pouze při návštěvě gynekologa. Lékař vloží zrcátko do pochvy a tím prozkoumá vstup do dutiny. Pokud dívka ještě nerodila, bude vchod vypadat jako malá tečka. Ale u ženy, která porodí, se to promění v malou mezeru.

Příčiny a odrůdy: vrozené a získané

Rozlišujte mezi vrozenou a získanou atrézií. V prvním případě se infekce cervikálního kanálu u plodu ženy vyskytuje v embryonálním stadiu nebo během dalšího nitroděložního vývoje. Důvody metabolických poruch nebo dělení buněk:

 • Infekce těhotné ženy syfilisem, oparem, toxoplazmózou, chlamydií;
 • Nežádoucí účinky léků užívaných v prvním trimestru těhotenství;
 • Vystavení těhotné ženě ionizujícímu záření.

Při vrozené atrézii negativní příznaky neobtěžují dívku až do puberty, začátku první menstruace.

Získaná atrézie se objevuje se změnami souvisejícími s věkem nebo v důsledku traumatu cervikálního kanálu. Období menopauzy je doprovázeno zmenšením velikosti dělohy a jejího děložního čípku, změnami tkáňové struktury a funkčnosti všech reprodukčních orgánů..

Tyto změny jsou způsobeny zastavením produkce estrogenu, necitlivostí pohlavních orgánů na působení hormonu stimulujícího folikuly. Epitel cervikálního kanálu je hormonálně závislá struktura.

Snížení množství hlenu vede ke ztenčení epitelu, částečnému zúžení lumen kanálu. V průběhu času se stenóza změní na atrézii, tkáňová atrofie se zvyšuje. Příčiny atrézie získané během reprodukčního věku:

 • Důsledky chemické nebo elektrokoagulace kanálu;
 • Nesprávně provedená diagnostická kyretáž, potrat;
 • Komplikace endocervicitidy, endometritidy;
 • Rakovina děložního čípku a těla dělohy;
 • Důsledky infekcí: tuberkulóza a záškrt genitálií, kapavka, chlamydie.

V důsledku poranění a zánětlivých procesů jsou kontaktní povrchy endometria granulovány a spojeny dohromady.

Cervikální stenóza je zúžení, při kterém je narušena funkce dělohy. K zúžení může dojít z:

 • zánětlivý proces, do kterého bude natažen cervikální kanál;
 • infekční nemoci (kapavka, tuberkulóza, chlamydie, záškrty genitálií);
 • patologické zjizvení;
 • porušení technologie kyretáže děložní dutiny;
 • zranění, ke kterým došlo během porodu a potratu;
 • výskyt maligních nádorů;
 • léze s endocervicitidou, endometritidou, endometriózou;
 • chemické popáleniny povrchu sliznice;
 • elektrokoagulace cervikálního kanálu.

Někdy se ve stáří objevuje spontánní zúžení.

Atresia je lékařský termín pro „kontaminaci“. Tvořící adheze mohou vyvolat zánětlivé a traumatické faktory:

 • endocervicitis (zánět cervikálního kanálu způsobený patogenními bakteriemi, méně často viry);
 • terapeutická kyretáž;
 • potrat;
 • kauterizace krku elektrickým proudem k léčbě dysplázie;
 • konizace (excize).

Pokud je děložní hrdlo neprůchodné, dochází k falešné amenorei. To je, když existuje menstruační cyklus, endometrium se odlupuje ve svém vlastním čase, ale zůstává v děloze, je hozeno dále do vejcovodů a dokonce do břišní dutiny. To vše vede k rozvoji endometriózy a akutnímu zánětlivému procesu. Žena cítí silnou bolest, jako během menstruace, ale nedochází k žádnému krvácení. To by mělo varovat.

Stenóza cervikálního kanálu se často vyskytuje po nitroděložním zákroku, například kyretáži pro zmrazené těhotenství. U ženy se vyznačuje velmi slabým výtokem po operaci nebo úplnou absencí a později zpožděním menstruace. Existuje hematometr - akumulace krve v děloze as ní zánět.

Dalším častým problémem v důsledku přerůstání je neplodnost. Spermie nemůže vstoupit do děložní dutiny kvůli adhezi. Bougie také řeší tento problém. Často se to dělá v rámci přípravy na IVF..

Zajištění koncepce

Mnoho pacientů si klade otázku, proč je zvětšen cervikální kanál. Je velmi důležité zjistit, zda se jedná o normu nebo patologii, abyste pochopili, v jakém stavu je vaše zdraví..

Jak víte, pro vznik koncepce je velmi důležité, aby spermie cestovaly dlouhou cestou z pochvy přes cervikální kanál. Již jsme řekli, že na tomto místě se vytváří velké množství hlenu, který plní ochrannou funkci..

V určité dny cyklu (před nástupem ovulace) se však hlen začíná zkapalňovat a v důsledku toho vzniká zásaditější prostředí. Aby spermie mohly přejít do vajíčka, je velmi důležité, aby byl cervikální kanál děložního hrdla mírně rozšířen. To přispívá k nástupu početí. Pokud se tedy pár rozhodl mít dítě, je velmi důležité zvolit pro to nejpříznivější období. Mimochodem, hlen produkovaný kanálem je schopen vyřadit slabé a neživotaschopné spermie, takže k jejich cíli se budou pohybovat pouze ti nejsilnější a nejzdravější..

Struktura a umístění fixačních vazů

V normálním stavu ženského těla je děloha, vaječníky a další sousední orgány podporovány vazivovým aparátem, který tvoří struktury hladkého svalstva. Fungování vnitřních reprodukčních orgánů do značné míry závisí na stavu svalů a fascií pánevního dna. Vazivový aparát se skládá ze zavěšení, fixace a podpory.
Složení vazivového aparátu vnitřních reprodukčních orgánů

ZařízeníProváděné funkceVazy tvořící aparát
VisacíSpojuje dělohu se stěnami pánveSpárovaná široká děloha
Vazy na podporu vaječníků
Vlastní vazy vaječníku
Kulaté vazy dělohy
UpevněníUzamyká polohu orgánu, táhne se během těhotenství a zajišťuje potřebnou mobilituHlavní vazivo dělohy
Vezikouterinní vazy
Sacro-děložní vazy
PodpůrnéTvoří pánevní dno, což je podpora pro vnitřní orgány urogenitálního systémuSvaly a fascie perinea (vnější, střední, vnitřní vrstva)

Anatomie dělohy a přívěsků, stejně jako dalších orgánů ženského reprodukčního systému, se skládá z vyvinuté svalové tkáně a fascie, které hrají významnou roli v normálním fungování celého reprodukčního systému.

Anatomie dělohy měla převzít svůj přirozený účel - nést a porodit potomky. Tento proces je nevyhnutelně doprovázen aktivní kontrakcí, růstem a pohybem pohlavního orgánu. V této souvislosti je nutné nejen zafixovat správnou polohu dělohy v břišní dutině, ale také jí zajistit potřebnou pohyblivost. Upevňovací struktury se objevily právě pro tyto účely..

Hlavní vazivo dělohy se skládá z plexusů vláken hladkého svalstva a pojivové tkáně, umístěných radiálně k sobě. Plexus obklopuje děložní čípek v oblasti vnitřního os. Vazivo postupně přechází do pánevní fascie, čímž upevňuje orgán do polohy pánevního dna. Vezikouterinní a stydké vazivové struktury začínají ve spodní části přední části dělohy a připevňují se k močovému měchýři a pubisovi.

Sakro-děložní vaz je tvořen vláknitými vlákny a hladkými svaly. Vybočuje ze zadní části krku, obklopuje konečník po stranách a spojuje se s fascií pánve na křížové kosti. Ve stoje jsou vertikální a podporují děložní čípek.

Jak pochopit, že je zvětšen cervikální kanál

Může to mít několik důvodů. U normálně vyvinuté nulipární ženy je maximální šířka kanálu obvykle až osm milimetrů. Pokud se však tento indikátor zvýší, může to znamenat přítomnost patologie. Pokud má žena těhotenství, je cervikální kanál uzavřen. Expanze je však obvykle pozorována v těchto případech:

 • Vnitřní hltan je rozšířen na dva milimetry. V tomto případě je cervikální kanál zvětšen ve střední třetině.
 • V horní třetině může být také štěrbinovitá expanze, která je obvykle doprovázena aktivní prací žláz..
 • Prodloužení zahrnuje případ, kdy je cervikální kanál rozšířen po celé délce. Současně je také pozorováno změkčení dělohy a zkrácení jejího děložního čípku..
 • Existuje také stav, kdy má cervikální kanál nálevkovitý tvar a vnitřní hltan je uzavřen..

Kde je děloha?

Orgán se nachází v malé pánvi mezi konečníkem a močovým měchýřem. Děloha je velmi mobilní orgán, který má navíc individuální vlastnosti a tvarové patologie. Jeho umístění je významně ovlivněno stavem a velikostí sousedních orgánů. Normální anatomie dělohy v charakteristice místa obsazeného v malé pánvi je taková, že její podélná osa by měla být orientována podél osy pánve. Jeho dno je nakloněno dopředu. Když je močový měchýř plný, trochu se posune zpět, když je prázdný, vrátí se do původní polohy.

Peritoneum pokrývá většinu dělohy kromě spodní části děložního čípku a tvoří hlubokou kapsu. Vyčnívá zdola, jde dopředu a dosahuje ke krku. Zadní část dosahuje k vaginální stěně a poté jde k přední stěně konečníku. Toto místo se nazývá Douglasův prostor (deprese).

Důvody expanze

Ve skutečnosti existuje mnoho důvodů pro vznik takového stavu. Pokud není cervikální kanál rozšířený, co to znamená? Obvykle, pokud je uzavřena a na jejím konci se vytvoří slizniční zátka, znamená to, že žena otěhotněla. Pokud se však kanál během těhotenství sám rozšíří, bude to znamenat jeho přerušení..

Existují i ​​další důvody pro expanzi. Zvažte, které z nich:

 • V cervikálním kanálu jsou přítomny polypy nebo cysty. V tomto případě je nejčastěji cervikální kanál rozšířen a je přítomný anechoický obsah. Tento obsah nejčastěji zahrnuje tekutinu nebo krev..
 • Přítomnost dalších benigních lézí v kanálu, jako je sarkom nebo fibrioma. Výskyt maligních nádorů však není vyloučen..
 • Expanze může nastat za přítomnosti patologických stavů, jako je endometrióza a adenomyóza, jakož i při výskytu zánětlivých onemocnění a sexuálně přenosných patologických stavů.

U žen, které jsou schopné nést potomky, lze pozorovat zvětšení po potratu, porodu a také během některých diagnostických postupů. Stav se však brzy vrátí k normálu, protože tělo potřebuje období zotavení..

S nástupem menopauzy může dojít k rozšíření i zúžení kanálu. U postmenopauzálních žen obvykle není cervikální kanál rozšířen. Co to znamená? To naznačuje, že ženský reprodukční věk skončil a hladina ženských hormonů v těle se výrazně snížila. Kanál lze zúžit o více než tři milimetry. Následně je obvykle pozorován jeho růst.

Dešifrování nátěru na flóru: epitel, leukocyty, koky, atypické buňky

Zjištěno ne více než 10 v zorném poli

- Za normálních okolností je v nátěru skvamózní epitel, protože tyto buňky se neustále obnovují a odlupují.

Zjištěno ve velkém počtu, více než 10 v zorném poli

- Zvýšení počtu epiteliálních buněk v nátěru je známkou zánětlivého procesu v pochvě.

Nenalezeno

- Při absenci epitelu v nátěru pochvy a děložního čípku lze předpokládat narušení hormonálního pozadí ženy, nedostatečné množství estrogenu. Je to také nepřímý znak atrofie vaginální sliznice..

Leukocyty v pochvě

0-10 v zorném poli

- Normálně je přítomnost jednotlivých leukocytů ve vagině a na povrchu krku povolena.

Leukocyty více než 15 v zorném poli, epitel více než 10

- zvýšení počtu leukocytů, velké množství epitelu naznačuje přítomnost zánětlivého procesu v pochvě.

Leukocyty v cervikálním kanálu

Až 30 v dohledu

- V cervikálním kanálu je normou přítomnost leukocytů v množství nepřesahujícím 30 buněk.

Leukocyty více než 30 v zorném poli, prizmatický epitel více než 10

- Zvýšení počtu leukocytů a epitelu je známkou zánětu v cervikálním kanálu.

Staphylococcus aureus, koky

Nenalezeno

- Obvykle je absence cizí flóry známkou vysokého stupně vaginální čistoty.

Méně než 10 detekováno v zorném poli

- v normě je povoleno jediné množství cizích oportunních mikroorganismů, pokud nejsou žádné známky zánětu.

Zjištěno více než 15 v zorném poli, celé zorné pole, leukocyty nad 15 v zorném poli

- Přítomnost velkého počtu koků, leukocytů, zánětlivých buněk (klíčových buněk) je laboratorním indikátorem hnisavého zánětu v pochvě nebo cervikálním kanálu..

Tyčinky (Doderlein)

Nezjištěno, koky, gonokoky, Trichomonas, houby, leukocyty více než 15

- absence tyčinek je známkou závažného narušení stavu pochvy, výrazného zánětu s vytěsněním patogenní flóry vaginálních laktobacilů.

Nalezeno v malém množství, koky, gonokoky, Trichomonas, houby, leukocyty více než 15

- Nedostatečný počet tyčinek je známkou závažného narušení stavu pochvy, výrazného zánětu s vytěsněním patogenní flóry vaginálních laktobacilů..

95% všech bakterií

- Přirozená mikroflóra pochvy je obvykle 95% nebo více.

Atypické buňky

Nezjištěno

Nalezeny leukocyty nad 15 v p.z..

- Atypické buňky, buňky klíče, jsou buňky epitelu a malé tyčinky slepené dohromady - gardnerella. Přítomnost těchto buněk naznačuje gardrenelózu - bakteriální vaginózu. Přítomnost velkého množství gardnerelly se obvykle projevuje nepříjemným zápachem z pochvy, podobně jako vůně zkažených ryb..

Candida

Nezjištěno

- Kvasinkové houby by neměly být přítomny v normální mikroflóře pochvy.

Nalezena Candida nad 104 CFU / ml, leukocyty více než 15 p.z., dlaždicový epitel více než 10 p.z.

- Přítomnost kvasinkových hub je projevem kandidózy (afty) nebo doprovodným laboratorním indikátorem zánětlivých procesů v pochvě..

Candida je považována za oportunní flóru a je často doprovázena virovými infekcemi děložního čípku a pochvy, pohlavně přenosných chorob.

Trichomonas

Nenalezeno

- Trichomonas nalezený v nátěru v jakémkoli množství je laboratorním potvrzením trichomoniázy. Vyžaduje specifické zacházení s drogami, včetně sexuálního partnera.

Gonokok

Nenalezeno

- Gonokoky nalezené v nátěru v jakémkoli množství jsou laboratorním potvrzením kapavky. Léčba antibakteriálními léky je nezbytná, včetně sexuálního partnera.

Colibacillus

Nenalezeno

- v pochvě E. coli by normálně neměly být

Bylo zjištěno, že leukocyty byly více než 15 na p.z. -

E. coli ve vagině může být součástí oportunní flóry a do vaginy vstupuje ze střev. V přítomnosti velkého počtu leukocytů a nepřítomnosti dalších infekcí je E. coli v nátěru považována za původce zánětlivého procesu.

Nalezeno v jednom množství -

E. coli ve vagině může být součástí oportunní flóry a do vaginy vstupuje ze střev. Při absenci stížností není léčba nutná

Jaké je nebezpečí

Pokud je cervikální kanál zvětšen a zbytek indikátorů je normální, pak to obvykle nepředstavuje fatální hrozbu pro spravedlivé pohlaví. Tento jev však nejčastěji naznačuje, že v ženském reprodukčním systému jsou pozorovány některé patologické procesy, které vyžadují diagnostiku a výběr optimální metody léčby..

Pokud se cervikální kanál během těhotenství rozšíří, může to být spojeno s vážným nebezpečím. Zvažme možná rizika:

 • Pokud je žena v počátečních stádiích těhotenství, existuje obrovské riziko spontánního potratu. Během ultrazvukového vyšetření je obvykle diagnostikován fenomén, jako je hypertonicita dělohy..
 • Existuje takový fenomén jako ischemicko-cervikální nedostatečnost, kterou lze diagnostikovat od druhého trimestru těhotenství. Tento jev obvykle vede k jeho přerušení, protože dítě se může narodit předčasně..

Proto, pokud byla těhotná žena diagnostikována s takovým jevem, jako je rozšíření cervikálního kanálu, je velmi důležité provést včas všechny druhy diagnostických opatření a urgentně předepsat pacientovi nezbytnou léčbu..

Děloha: struktura, anatomie, fotografie. Anatomie dělohy, vejcovodů a přívěsků

Spárovaný orgán, kterým vejce z břišní dutiny vstupuje do dělohy. Vejcovody jsou kanály oválného tvaru a probíhají v horní části širokého vazu dělohy. Jejich délka může být až 13 centimetrů a jejich průměr je 3 mm. Vejce je transportováno děložními a břišními otvory, jejichž názvy odpovídají dutinám, do kterých vychází.

Vejcovody se skládají z:

 • děložní část - umístěná v tloušťce dělohy;
 • šíje - nejužší část se silnými stěnami;
 • ampule;
 • trychtýře - přes jejich lumen vstupuje vajíčko do vejcovodu;
 • třásně - vedou vejce k trychtýři.

Uvnitř trubice je sliznice s řasinkovitým epitelem a podélnými záhyby, jejichž počet se s přiblížením k břišnímu otvoru zvyšuje. Z vnější strany jsou vejcovody pokryty serózní membránou.

Děloha je reprodukční nepárový vnitřní orgán ženy. Skládá se z plexusů vláken hladkého svalstva. Děloha se nachází uprostřed malé pánve. Je velmi mobilní, takže ve srovnání s jinými orgány může být v různých pozicích. Spolu s vaječníky tvoří reprodukční systém ženského těla..

Diagnostické testy

Během počátečního gynekologického vyšetření lze změny obvykle zaznamenat pouze v případě, že je hltan v rozšířeném stavu. Ale k získání přesnějších výsledků se obvykle provádí diagnostický postup, jako je ultrazvukové skenování. Proces měření děložního čípku se nazývá cervikometrie. Maximální výsledky lze dosáhnout pomocí MRI pánevních orgánů. Obvykle se takový postup provádí, pokud pacient již měl v reprodukčním systému nějaké patologické procesy.

Je také velmi důležité odebrat tampon. Může pomoci určit přítomnost zánětlivých procesů i pohlavně přenosných chorob..

Jaké jsou příznaky?

Při vrozené atrézii je hlavním příznakem patologie falešná amenorea, kdy má mladá dívka známky cyklických změn v těle, ale nedochází k menstruačnímu krvácení. Akumulace krve, která nenachází cestu z nadměrně natažené dělohy, je doprovázena syndromem silné bolesti.

Jiné příznaky cervikální atrézie:

 • Křeče;
 • Nevolnost a zvracení;
 • Zvýšení teploty;
 • Porušení funkčnosti močového měchýře a gastrointestinálního traktu;
 • Ztráta vědomí.

Spojení patologie zánětlivého procesu v děloze, tubách a vaječnících se projevuje zhoršením stavu ženy. Při pohledu do zrcadel vidí lékař vyhlazený děložní čípek, sférickou dělohu, bolestivou při palpaci.

Hematometr.
V důsledku porušení odtoku menstruační krve se hromadí v děložní dutině.

Průnik menstruační krve do vejcovodů.

Retrográdní odlitek odděleného endometria z dělohy do malé pánve.

Provokovat rozvoj endometritidy.

Pokud se stenóza objeví na pozadí rakoviny děložního čípku nebo jejího těla nebo se v něm vytvoří zánět, hromadí se v dutině hnis.

Získaná atrézie způsobuje neplodnost, když je oplodnění vajíčka nemožné z anatomických důvodů. Spermie nemůže vstoupit do částečně nebo úplně ucpaného cervikálního kanálu.

Zúžení cervikálního kanálu může způsobit problémy. Při vrozené atrézii je patologie detekována při první menstruaci. Krev nemůže opustit dělohu, začne se v ní hromadit a protahovat její stěny. To vyvolává zhoršení blahobytu:

 • teplota stoupá,
 • objevuje se slabost, zimnice, pocení,
 • u dívek může dojít ke ztrátě vědomí;
 • bolest v dolní části břicha, která se zvyšuje s pohybem a vyzařuje do bederního kříže.

Kromě toho krev vstupuje do vejcovodů, což vede k hnisavému zánětu..

U stenózy dospělých nemusí být žádné charakteristické příznaky. Pouze ve vzácných případech je zúžení tak intenzivní, že během menstruace přestane uvolňovat krev. Častěji se patologie nachází, když se žena obrátí na gynekologa kvůli neplodnosti.

Gynekolog může stanovit stenózu během vyšetření zrcadly nebo obouručním vyšetřením, které se provádí vagínou nebo rektálně. Zkušený lékař si všimne změn v oblasti dělohy a jejího děložního čípku.

Následující typy diagnostiky také pomáhají stanovit diagnózu: ultrazvuk, MRI, hysterosalpingoskopie a ureteroskopie.

Gynekolog se znatelným zúžením kanálu provede test PAP k detekci prekancerózních změn v epitelu.

Pokud má pacient těžkou stenózu a není možné odebrat nátěr z cervikálního kanálu, provede se sondování, aby se přesně stanovila diagnóza. Pokud pomocí speciální sondy není možné se dostat do děložní dutiny, je diagnostikována úplná fúze kanálu. Situaci lze napravit pouze chirurgickým zákrokem..

Se zúžením, které narušuje normální fungování dělohy, se provádí biopsie endometria a cytologické vyšetření. To vám umožní vyloučit nebo potvrdit onkologii.

Částečná kontaminace se nemusí projevit abnormální menstruací a u ženy po menopauze.

Úplná fúze stěn vede k nemožnosti odtoku menstruační krve s rozvojem zánětu endometria na tomto pozadí, který je doprovázen syndromem vysoké intenzity bolesti a obecnými příznaky intoxikace při vysoké teplotě. Tento stav lze považovat za „akutní břicho“ a žena je zaměřena na operaci.

Metody léčby

V závislosti na tom, proč je zvětšen cervikální kanál, bude zvolena metoda léčby. Pokud v něm byly nalezeny polypy nebo nádorové formace, pak se v tomto případě lékaři obvykle uchýlí k chirurgickému zákroku. Spravedlivé pohlaví má zároveň příležitost zachovat funkce reprodukčního systému. Pokud však formace získaly maligní charakter, pak by v tomto případě měl být proveden radikální zásah, který je obvykle doprovázen radiací a chemoterapií..

V přítomnosti endocervikálních cyst a cervicitidy lékaři obvykle předepisují konzervativní metody léčby, které zahrnují antibakteriální a protizánětlivé léky (azithromycin, cefixim, erythromycin, doxycyklin). Pokud byla ženě diagnostikována pohlavně přenosná nemoc, musí se v tomto případě zaregistrovat. Zároveň bude také testována a v případě potřeby by měl zahájit léčbu i její sexuální partner..

Pokud má žena adenomyózu, je v tomto případě předepsána komplexní konzervativní léčba, při které se používají protizánětlivé a hormonální léky („Marvelon“, „Duphaston“, „Anteovin“, „Dysmenorm“). V některých případech lékaři také doporučují, aby nežné pohlaví podstoupilo další rehabilitační terapii, která zahrnuje užívání vitamínových doplňků, vstřebatelných léků a fyzioterapie. Pokud konzervativní metody léčby nedávají požadovaný výsledek, pak se v tomto případě lékaři rozhodnou provést chirurgický zákrok..

Pokud byla během těhotenství zjištěna expanze cervikálního kanálu, měla by být v tomto případě žena urgentně odeslána do nemocnice, protože v tomto případě existuje vysoké riziko potratu nebo předčasného porodu. V tomto případě jsou pacientovi předepsány hormonální léky, spazmolytika, vitamíny a je provedeno vše, co je možné, aby se zabránilo placentární nedostatečnosti. V případě potřeby se rovněž provádějí následující ochranná opatření:

 • Uložení speciálních stehů na děložní čípek, které se obvykle odstraní ve třicátém osmém týdnu těhotenství;
 • Někdy je vložen pesar. Tento postup zahrnuje zavedení speciálního latexového kroužku na děložní čípek, který mu neumožňuje otevření. Nejčastěji se tato metoda používá sama a někdy v kombinaci se sešíváním.

Prevence

Aby neexistoval důvod ke zbytečným obavám, je důležité, aby nastávající matka sledovala svůj blahobyt a neignorovala včasná lékařská vyšetření na prenatální klinice. Příprava na těhotenství je velmi důležitá, během níž jsou vyloučeny jakékoli gynekologické a endokrinní patologie a v případě potřeby jsou léčeny.

Žena také musí dodržovat hygienu intimní oblasti - denně se umýt a často měnit prádlo. Během těhotenství je zakázáno používat sprchovací metodu, protože vnější účinek na cervikální kanál může způsobit její infekci nebo poranění sliznice. To platí i pro příliš aktivní sexuální vztahy - násilné pohlavní styk může mít stejné následky. Přečtěte si více o nebezpečných a bezpečných polohách sexu během těhotenství →

závěry

Každá žena by měla sledovat své zdraví a také zdraví reprodukčního systému. Je velmi důležité pravidelně navštěvovat svého gynekologa kvůli rutinní prohlídce. Dilatace cervikálního kanálu obvykle neprobíhá sama o sobě (pokud se to samozřejmě netýká přirozeného procesu porodu). Nejčastěji to signalizuje, že v ženském reprodukčním systému jsou přítomny infekční a zánětlivé procesy, stejně jako benigní nebo maligní formace. Proto neignorujte návštěvy gynekologa, zejména u žen během těhotenství. Včasná diagnostická a léčebná opatření mohou chránit vaše zdraví i život vašeho nenarozeného dítěte.

Starejte se o své zdraví právě teď. To vám pomůže eliminovat další rizika a nebezpečí. opatruj se.

Diagnostika

Při kontaktování lékaře se stížnostmi první věc, kterou udělá, je provedení externího vyšetření pomocí gynekologického zrcadla. Podle povahy vnějšího hltanu lze předpokládat diagnózu. Pak určitě rozmaže flóru. Po obdržení výsledků může lékař předepsat další diagnostické metody: ultrazvuk, testy (OAK, OAM). Po provedení všech nezbytných diagnostických metod předepíše gynekolog léčbu.

Cervikální kanál je orgán, o kterém se žena učí nejčastěji během těhotenství. Musíte však neustále sledovat své zdraví. Lékaři doporučují absolvovat preventivní gynekologickou prohlídku dvakrát ročně. To ochrání ženu před nepříjemnými chorobami..

Struktura oběhového systému

Přívod krve do pohlavního orgánu je způsoben děložní tepnou, která je větví vnitřní kyčelní tepny. Anatomie dělohy a vejcovodů zahrnuje odtok krve ze dvou stran, takže tepna má dvě větve. Každý z nich je umístěn podél širokého vazu a poté se dělí na menší cévy směřující k přednímu a zadnímu povrchu orgánu. V blízkosti děložního fundusu se céva znovu rozvětvuje, aby umožnila průtok krve ve vejcovodech a vaječnících.

Děložní žíly se tvoří z venózního plexu, kde proudí venózní krev. Odtud pocházejí žíly, které poté proudí do vnitřních iliakálních, vaječníkových žil a rektálního plexu. Venózní odtok po děložních a vaječníkových žilách vede do iliakální a dolní duté žíly.

Rakovina děložního čípku: příznaky a příznaky v rané fázi u žen, příčiny, fotografie, jak dlouho žijí

Lymfatické uzliny, do kterých lymfy proudí z těla a děložního čípku, jsou kyčelní, křížové a tříselné. Jsou umístěny v místě průchodu iliakálních tepen a na přední části křížové kosti podél kulatého vazu. Lymfatické cévy umístěné ve spodní části dělohy se dostávají do lymfatických uzlin dolní části zad a třísla. Společný plexus lymfatických cév z vnitřních pohlavních orgánů a konečníku se nachází v Douglasově prostoru.

Vnitřní pohlavní orgány jsou inervovány sympatickým a parasympatickým autonomním nervovým systémem. Nervy na dělohu jsou obvykle sympatické. Na své cestě se spojují páteřní vlákna a struktury plexu sakrálního nervu. Kontrakce dělohy jsou regulovány nervy nadřazeného hypogastrického plexu.

Jaký den cyklu se provádí škrábání??

Bez ohledu na vzhled škrábání sleduje vždy dva úkoly:

 1. Odstraňte patologickou formaci z děložní dutiny a cervikálního kanálu;
 2. Získejte materiál pro histologické vyšetření (škrábání), které umožní lékaři provést konečnou diagnózu.

Pokud se škrábání provádí podle plánu, a nikoli pro nouzové indikace, pak je předepsáno v předvečer menstruace, 1-2 dny před nebo v první den menstruace.

Proč? Protože je lepší, když se proces kyretáže shoduje s obdobím fyziologického odmítnutí sliznice dělohy.

Co je to za operaci?

Jedná se o chirurgický zákrok prováděný v důsledku zúžení nebo úplné atrézie (ucpání) cervikálního kanálu. Patologie se vyskytuje u žen v reprodukčním věku z různých důvodů.

Často však dochází ke zúžení nebo ucpání cervikálního kanálu v důsledku kyretáže nebo změn souvisejících s věkem. Tyto akce mají negativní vliv na stav děložního čípku..

Průchodnost cervikálního kanálu je obnovena pomocí jednoduché chirurgické operace. Provádí se pomocí speciálního nástroje - bougie (odtud název postupu).

Bougie je jediný způsob, jak léčit závažné patologie, které omezují schopnost ženy mít děti. Tento typ intervence se také provádí u žen během menopauzy..

Ženy, které neví, co je cervikální bougienage, někdy odmítají zasáhnout. Tím se ohrožují, protože v tomto případě je možný vývoj zánětlivých a onkologických patologií. Infekce cervikálního kanálu může navíc vést k neplodnosti..


Pro stenózu cervikálního kanálu je nezbytný větší krček děložního čípku

Kyretáž cervikálního kanálu - co to je? Pro zkušeného lékaře jde o jednoduchou manipulaci, jejíž podstatou je instrumentální odstranění povrchové vrstvy epitelu cervikálního kanálu spolu s možnými patologickými formacemi.

Tato operace se provádí se dvěma cíli: terapeutickým a diagnostickým.

Kromě toho je tato manipulace nedílnou součástí samostatné diagnostické kyretáže děložní dutiny a děložního hrdla prováděné s děložním krvácením, hyperplazií endometria nebo s krvácením v menopauze.

Podpůrný aparát: svaly a fascie

Závěsný aparát je tvořen spárovanými vazy dělohy, díky nimž je v určité vzdálenosti „připevněn“ ke stěnám malé pánve. Široký děložní vaz je příčný peritoneální záhyb. Pokrývá tělo dělohy a vejcovody na obou stranách. U druhého je vazová struktura nedílnou součástí serózního krytu a mezenterie..

Správné vazy každého z vaječníků pocházejí z fundusu dělohy na zadní straně pod větví vejcovodů a dosahují vaječníků. V nich prochází děložní tepny a žíly, takže struktury jsou poměrně husté a silné..

Jedním z nejdelších závěsných prvků je kulatý vaz dělohy. Jeho anatomie je následující: vaz vypadá jako šňůra dlouhá až 12 cm. Vzniká v jednom z rohů dělohy a prochází pod předním listem širokého vazu do vnitřního otvoru třísla. Potom se vazy rozvětvují do mnoha struktur v tkáni pubis a stydkých pysků, tvořící vřeteno. Je to díky kulatým vazům dělohy, které mají fyziologický sklon vpředu.
Anatomie ženské dělohy - struktura pánevního dna

VrstvaSvalCharakteristický
VnějšíIschiocavernousParní místnost, která se nachází od sedacích hrbolků po klitoris
Cibulovitá houbaParní komora, obklopuje vchod do pochvy, což jí umožňuje stahovat se
VenkovníStlačuje konečník „prstencem“, obklopuje celý dolní konečník
Povrch příčnýŠpatně vyvinutý spárovaný sval. Pochází z ischiální tuberosity na vnitřním povrchu a připojuje se k šlaze perinea, která se připojuje ke stejnoměrnému svalu běžícímu ze zadní strany
Střední (urogenitální bránice)m. svěrač urethrae externumStlačuje močovou trubici
Hluboký příčnýParní lázeň, která se nachází mezi kostmi symfýzy, stydkých a sedacích kostí.
Vnitřní (pánevní bránice)Pubic-coccygealSpárované větve m. levator ani, který zvyšuje konečník. Dobře vyvinuté.
Iliac-coccygeal
Sciaticococcygeal

Normální anatomii dělohy a přívěsků zajišťuje přesně pánevní dno, které je hlavní podporou vnitřních orgánů urogenitálního systému. Správné uspořádání orgánů je klíčem k jejich zdravému fungování. Poškození a výrazné oslabení svalů pánevního dna hrozí prolapsem nebo dokonce prolapsem orgánu.

Anatomie dělohy, vaječníků jsou reprodukční orgány spojené pomocí vejcovodů. Vaječníky jsou pohlavní žlázy umístěné na obou stranách dělohy. V nich během menstruačního cyklu dozrávají vajíčka, která poté vejcovodem vstupují do děložní dutiny..

Vaječníky jsou fixovány závěsným vazem a mezenterií. Na rozdíl od dělohy nejsou pokryty pobřišnicí. Struktura vaječníku je založena na dřeni a kůře. Ten obsahuje zralé folikuly. Na vnitřní straně přiléhá ke stěně zrnitá vrstva, ve které leží vajíčko. Je obklopen zářící korunou a průhlednou zónou.

Během ovulace se folikul přiblíží k vnější vrstvě vaječníku a praskne. Takto se vajíčko uvolní a vejcovodem se dostane do děložní dutiny. Prasklý folikul nahrazuje žluté tělísko, které bez těhotenství postupně mizí. Dojde-li k oplodnění, corpus luteum nadále existuje po celou dobu pro provádění intrasekrečních funkcí.

Povrch vaječníků je pokryt bílou membránou tvořenou pojivovou tkání. Každý vaječník je obklopen přílohami, které mají spletitý tvar a skládají se z podélných a příčných přítoků. Jsou považovány za primitivní formace..

Exkurze do anatomie

Abychom pochopili, jak operace probíhá a které orgány se na tom podílejí, je nutné mít představu o anatomii ženských pohlavních orgánů..

Cervix a samotná děloha jsou jedním z hlavních orgánů ženského reprodukčního traktu. Tělo dělohy má tvar hrušky. Cervix je představován dutou svalovou trubicí, která spojuje dělohu a pochvu. Uvnitř děložního čípku prochází cervikální kanál, který má fusiformní tvar a ústí do děložní dutiny s vnitřním hltanem a do pochvy s vnějším.

Vnější vaginální část děložního čípku se nazývá exocervix a vnitřní část se nazývá endocervix.

Nejběžnější patologií děložního čípku, která vyžaduje léčbu a diagnostiku, jsou polypy a nádorové formace cervikálního kanálu.

Jak se připravit na operaci

Stejně jako u každé operace musíte podstoupit určité vyšetření:

 • krevní test (obecný, biochemický, pro koagulaci);
 • nátěr na stupeň čistoty a stanovení vaginální mikroflóry;
 • krev pro syfilis, HIV, hepatitidu;
 • nátěr na onkocytologii děložního čípku;
 • Ultrazvuk malé pánve;
 • EKG a konzultace s terapeutem.

Den předem budete v rámci přípravy na studium potřebovat:

 • vyprázdnit střeva;
 • oholte rozkrok a ochlupení.

Močový měchýř musí být vyprázdněn bezprostředně před operací.

Příprava na operaci a metodologie

Pro operaci samostatné kyretáže děložní dutiny a cervikálního kanálu je nutné podstoupit vyšetření. Aby se zabránilo infekci, jsou odesíláni k diagnostice pohlavně přenosných chorob: hepatitida, HIV, syfilis, trichomoniáza a chlamydie.

Před zákrokem jsou předepsána následující diagnostická vyšetření podle obecně přijímaného schématu v gynekologii. Nezapomeňte podstoupit obecný krevní test.

Kromě podstoupení laboratorních testů musí pacient informovat lékaře o lécích, které užívá. Někdy lékař navrhne dočasně zastavit léčbu. Pacient by měl také odmítnout sex, používat výrobky pro intimní hygienu a odmítnout jídlo a vodu v den operace..

Operaci lze provést několik dní před menstruací.

Rovnoměrný menstruační cyklus je důležitým znakem zdraví žen. Jakékoli porušení vede k selhání hormonálního systému a následně k porušení menstruačního cyklu.