Norma délky děložního čípku během těhotenství

Stanovení stavu děložního čípku je povinnou součástí gynekologického vyšetření. Takové vyšetření může odhalit nejen různé patologické změny na sliznici, ale také expanzi cervikálního kanálu..

Tento příznak je v některých případech impozantním znakem probíhajících patologických procesů, i když někdy je považován za součást přirozených změn v reprodukčním systému. Izolovaný závěr o přítomnosti dilatace cervikálního kanálu proto není jednoznačnou příčinou poplachu. Je třeba jej posoudit ve vztahu ke konkrétní klinické situaci..

Cervikální kanál - co to je a jaká je jeho funkce?

Cervikální kanál (canalis cervicis uteri) je přirozený lineární prostor uvnitř děložního čípku, který spojuje děložní dutinu s lumen pochvy. Za normálních podmínek má fusiformní tvar díky 2 fyziologickým koncovým konstrikcím. Nazývají se vnější a vnitřní hltan..

Cervikální kanál je vyložen speciálním sloupovitým epitelem, který plní bariérovou a sekreční funkci. Hlen produkovaný jeho buňkami obsahuje velké množství glykoproteinů a je to ve skutečnosti hydrogel s jemně pórovitou strukturou. Jeho konzistence, kyselost a propustnost navíc nejsou konstantní, ale mění se v závislosti na hormonálním pozadí ženy, dni jejího cyklu a řadě dalších faktorů.

Cervikální kanál má několik funkcí:

 • Bariéra

Hlen obsažený v lumenu kanálu je přirozenou překážkou pro bakterie a viry, tvoří „zátku“ a tím zabraňuje vzestupné infekci děložní dutiny. Kromě toho mají cervikální tkáně místní imunitní systém, který poskytuje další ochranu proti většině mikroorganismů. Představují jej imunokompetentní buňky, které produkují humorální faktory a protilátky. Díky děložnímu čípku si děložní dutina zachovává svoji sterilitu..

 • Vytvoření selektivně působící bariéry pro cestu spermií

Hormonální pozadí, které se mění během ovariálně-menstruačního cyklu, ovlivňuje kyselost a viskozitu hlenu děložního hrdla, což má regulační účinek na mužské zárodečné buňky. Před ovulací se sliznice zkapalní, její póry se zvětší v průměru, pH se zalkalizuje a cervikální kanál se mírně otevře. To vše vytváří příznivé podmínky pro penetraci spermií z pochvy do děložní dutiny. A temenní reverzní tok hlenu, ke kterému dochází během tohoto období, je faktorem, který vám umožní „vytrhnout“ funkčně neúplné mužské zárodečné buňky, které nejsou schopné progresivního účelného pohybu.

 • Odstranění menstruačního a poporodního výtoku z děložní dutiny

Cervix je přirozený a jediný způsob, jak evakuovat krev, odmítnuté endometrium, fyziologické a patologické tajemství. Porušení jeho průchodnosti vede k hromadění sekrecí, postupné rozšiřování děložní dutiny s vrháním obsahu do vejcovodů, vyvolává zánětlivý proces.

 • Tvorba porodních cest, zajišťující přirozené vypuzení plodu, jeho membrán a oddělené placenty

To je zajištěno expanzí, zkrácením a centralizací polohy děložního čípku během kontrakcí v 1. porodním období..

Cervikální kanál je často považován za speciální anatomickou formaci, která mu při vyšetřování ženy věnuje zvýšenou pozornost.

Co to znamená - cervikální kanál je zvětšen?

Za normálních okolností je u dospělé ženy s dostatečně vyvinutými genitáliemi délka cervikálního kanálu v průměru 3,5–4,5 cm a průměr v nejširší části nepřesahuje 8 mm. Jeho vnější hltan má zaoblený tvar a průměr 5-6 mm. A po porodu přirozeným způsobem získává tvar štěrbiny s několika radiálně odlišnými stopami slz tkáně podél okrajů a již se neuzavírá tak těsně.

Přípustná šířka lumenu cervikálního kanálu mimo proces porodu je až 8 mm. Zvětšení průměru nad tímto indikátorem je základem pro diagnózu dilatace (dilatace). To je doplněno zkrácením děložního čípku, které se někdy používá jako nezávislé kritérium..

Uzavřený cervikální kanál je normou během těhotenství až do nástupu porodu. Říká se o jeho expanzi přesahující průměrnou velikost v několika případech:

 • na konci prvního trimestru těhotenství dochází k rozšíření vnitřního hltanu až o 2 mm nebo více, s normálním průměrem zbytku cervikálního kanálu;
 • cervikální kanál je štěrbinovitě rozšířen v horní třetině, zatímco je často zaznamenán významný nárůst počtu krčních žláz;
 • dochází k nálevkovité deformaci vnitřního hltanu, při provádění 3D ultrazvuku a dostatečných odborných dovedností je často možné také opravit prolaps membrán;
 • expanze kanálu po celou dobu, se současným snížením délky děložního čípku, jeho změkčení.

Diagnostika

Rutinní základní vyšetření pánve obvykle nepotvrdí přítomnost dilatace, s výjimkou případů osteoartrózy. Pro spolehlivou diagnostiku jsou vyžadovány vitální zobrazovací techniky a obvykle postačuje ultrazvuk. V tomto případě je upřednostňován vaginální senzor, i když je možné použít konvenční transabdominální senzor. Měření děložního čípku během ultrazvuku se nazývá cervikometrie..

Přesnější zobrazovací metodou je MRI pánevních orgánů. Tato technika se samozřejmě nepoužívá pro primární diagnostiku cervikální patologie. MRI se provádí ve druhé fázi vyšetření pacienta, aby spolehlivě určila povahu jejích změn.

Analýza nátěru během expanze cervikálního kanálu je další diagnostickou metodou, která vám umožní potvrdit přítomnost zánětlivého procesu a určit jeho povahu. Aby se vyloučily pohlavně přenosné choroby jako příčina cervicitidy, provádí se sérologický krevní test na závažné infekce.

Proč je to nebezpečné?

Pokud se cervikální kanál zvětší bez těhotenství, nepředstavuje to bezprostřední nebezpečí pro život ženy. Ale taková dilatace je příznakem různých patologických procesů v děložním čípku nebo těle dělohy, což vyžaduje adekvátní diagnózu a včasnou úplnou léčbu..

Dilatace cervikálního kanálu během těhotenství je zjevně patologickým znakem. Může to být projev:

 • Hrozící spontánní potrat v časném těhotenství. Současně s expanzí cervikálního kanálu na ultrazvuku existují známky patologické hypertonicity dělohy. Lze také detekovat nástup oddělení vajíčka retrochorickým hematomem při zachování životaschopnosti embrya.
 • Istmicko-cervikální nedostatečnost, která je diagnostikována od 2. trimestru těhotenství. Mezi další diagnostické ultrazvukové příznaky tohoto stavu patří nálevkovitá expanze vnitřního hltanu, zmenšení délky děložního čípku po dobu méně než 20 týdnů na 3 cm, zmenšení poměru délky krku k jeho průměru (na úrovni vnitřního hltanu) menší než 1,5. Istmicko-cervikální nedostatečnost - příčina obvyklého potratu.
 • Probíhající potrat nebo neúplný spontánní potrat (časné těhotenství), předčasný porod zahájen (po 26 týdnech těhotenství).

Pokud je tedy během těhotenství diagnostikováno zvětšení cervikálního kanálu, musí lékař co nejdříve určit terapeutickou taktiku a posoudit proveditelnost urgentní hospitalizace pacienta..

Hlavní příčiny patologie

Proč je zvětšen cervikální kanál? Existuje mnoho důvodů pro tento stav:

 1. Hrozba ukončení těhotenství.
 2. Polyp cervikálního kanálu.
 3. Cystické léze děložního čípku (tzv. Nabotovova cysta), obvykle s anechoickým obsahem. Může to být několik malých cyst do průměru 1 mm.
 4. Jiné benigní neoplastické formace děložního čípku. Možné fibroidy, sarkomy, hemangiomy, leiomyomy.
 5. Vysoce kvalitní adenokarcinom děložního čípku.
 6. „Vznikající“ myom nebo polyp endometria.
 7. Endometrióza, adenomyóza.
 8. Akutní nebo chronická cervicitida (zánět sliznice cervikálního kanálu), včetně vývoje v důsledku pohlavně přenosných chorob.
 9. Nádory těla dělohy významné velikosti, které vedou k roztažení vnitřního os.

U žen v reprodukčním věku lze po určitou dobu po spontánním nebo lékařském potratu, v období rekonvalescence po porodu, po lékařských a diagnostických zásazích s bougienage děložního čípku pozorovat expanzi až na 12 mm nebo více..

V menopauze může být dilatace způsobena progresivní atrofií děložních tkání na pozadí výrazného nedostatku estrogenu. Současně se obvykle cervikální kanál roztahuje nerovnoměrně, je možné současné vynechání přední části pochvy a dělohy. A jak proces věkové involuce reprodukčního systému postupuje v postmenopauzálním období, dilatace je nahrazena zúžením na 3 mm nebo méně a následnou atrézií (přerůstáním).

Co dělat?

Taktika léčby je určena hlavní příčinou změn na děložním čípku.

Porodnický pesar na děložním čípku, aby se zabránilo jeho otevření

V přítomnosti polypů a nádorů je rozhodnuto o otázce chirurgické léčby, zatímco u žen v reprodukčním věku jsou upřednostňovány operace pro uchování orgánů. Výjimkou je adenokarcinom. V tomto případě s rozsáhlými lézemi a známkami malignity s invazí do okolních tkání lze rozhodnout o radikální intervenci s exstirpací dělohy a následnou chemoterapií a radiační terapií v souladu s principy léčby rakoviny děložního čípku..

U cervicitidy a endocervikálních cyst je konzervativní léčba indikována použitím systémových a lokálních antibakteriálních a protizánětlivých léků. V případě potvrzené pohlavně přenosné choroby se navíc provádí pod dohledem dermatovenerologa se současným ošetřením všech sexuálních partnerů a vyšetřením členů rodiny. Žena v budoucnu by měla být dynamicky registrována a pravidelně podstupovat kontrolní testy na pohlavně přenosné choroby a HIV.

V případě potvrzené adenomyózy se terapie provádí v souladu s platnými klinickými pokyny. Obvykle začínají komplexní konzervativní léčbou pomocí hormonálních a protizánětlivých léků. Jako pomocná opatření jsou předepsány fyzioterapie, absorbenty, vitamíny. Při rozšířené a nepodléhající konzervativní terapii adenomyózy je indikována chirurgická léčba.

Odhalená expanze cervikálního kanálu na ultrazvuku během těhotenství je základem pro urgentní řešení otázky hospitalizace těhotné ženy v souvislosti s hrozícím potratem nebo předčasným porodem. Předepisují se hormony, spazmolytika, hořčíkové přípravky a další tokolytika a předchází se placentární nedostatečnosti. V případě diagnostikované isthmicko-cervikální nedostatečnosti a potratů v anamnéze jsou přijata další opatření k posílení děložního čípku.

 • Aplikace speciálních stehů na krk, které jsou odstraněny po dobu 38 týdnů. V současné době se používají různé varianty šití s ​​přibližně stejnou účinností, výběr metody zůstává na lékaři.
 • Instalace pesaru - speciální latexový prsten nasazený na děložní hrdlo, aby se zabránilo jeho otevření. Možné pouze v raných fázích isthmicko-cervikální nedostatečnosti, někdy kromě šití.
 • V průměru za přítomnosti isthmicko-cervikální nedostatečnosti může být těhotenství prologické ve 2/3 případů.

Dilatace cervikálního kanálu je důležitým diagnostickým nálezem, který vyžaduje komplexní posouzení stavu ženy a hledání příčiny takové dilatace. Patologie vyžaduje zvláštní pozornost u těhotných žen, protože je známkou vysokého rizika ukončení současného těhotenství. Pravidelné preventivní prohlídky a návštěvy porodníka-gynekologa provádějící ultrazvuk podle pokynů lékaře nám umožňují včas diagnostikovat tuto patologii a zvolit optimální léčbu s minimálními ztrátami pro pacienta.

Úloha cervikálního kanálu v těhotenství

Většina nastávajících matek před prvním těhotenstvím si ani neuměla představit, co je to cervikální kanál. Jen málo lidí ví, kde je a jakou funkci vykonává. Ale protože cervikální kanál během těhotenství hraje důležitou roli, musíte o něm vědět co nejvíce..

 1. Co je cervikální kanál a k čemu slouží
 2. Jak se děložní hrdlo mění během těhotenství
 3. Problémy s cervikálním kanálem během těhotenství
 4. Vyšetření kanálu během těhotenství
 5. Sazby kanálu během těhotenství
 6. Známky patologie u těhotné ženy
 7. Pokud je cervikální kanál rozšířený, co dělat
 8. Léčba a prevence ICI u těhotných žen
 9. Nechirurgická metoda
 10. Operativní léčba
 11. Video: cervikální kanál během těhotenství

Co je cervikální kanál a k čemu slouží

Lékaři to také nazývají hltan. Vzhledem k tomu, kde je cervikální kanál, stojí za zmínku, že toto je segment, který spojuje dělohu a pochvu..

Průměr hrdla nepřesahuje 3 mm. U dívky, která nerodila, se při vyšetření gynekologem tento kanál podobá malé tečce. Ale žena, která již má děti, má malou mezeru.

Délka krku u ženy, která nemá dítě, je 4 cm, u ženy, která porodila, až 8 cm.

U žen, které rodí podruhé, je zcela normální, když hltanu může při vyšetření uniknout prst..

Současně by délka děložního čípku neměla překročit 2 cm.

Jak se děložní hrdlo mění během těhotenství

Po početí se přirozeně růžová barva přiblíží modré. Z tohoto důvodu gynekolog určí, že žena má dítě..

Během těhotenství se uvnitř krku tvoří hlenová zátka. Chrání nenarozené dítě..

Když začne porod, vzdaluje se. Přesný čas, kdy k tomu dojde, nelze říci. K vyjmutí zástrčky může dojít několik hodin před začátkem dodávky a dva týdny.

Ne ve všech případech mají ženy čas si všimnout jejího odchodu, protože k tomu dochází částečně.

Problémy s cervikálním kanálem během těhotenství

Nyní, když je zcela jasné, co je to cervikální kanál, je nutné zjistit důvody vzhledu a důsledky, které jeho patologie vede..

Několik týdnů před porodem se děložní čípek postupně otevírá. Když k tomu dojde dříve, délka cervikálního kanálu se zmenší. To může vyvolat předčasný porod..

Tato patologie se často vyskytuje ve druhém trimestru. Vyskytuje se kvůli isthmicko-cervikální nedostatečnosti.

Ona se zase objevuje z hormonální nedostatečnosti, vrozených patologií, dříve provedených potratů a poranění děložního čípku. Při potvrzování diagnózy těhotné ženy se doporučuje šití děložního čípku.

Polypy se často tvoří během těhotenství. Je to způsobeno hormonálními změnami..

Aby zjistili, zda je polyp benigní nebo maligní, lékaři provedou kolposkopii, provedou nátěr na onkologii a provedou biopsii cervikálního kanálu.

Pokud je polyp benigní a neobtěžuje se, léčba může být odložena až do období po porodu. Někdy to zmizí samo.

Dalším častým problémem je endocervicitida. Příčinou vzhledu jsou různé patogenní mikroby. Pronikají do rány, což se může objevit při mechanickém poranění. Zánětlivý proces se může nakonec rozšířit do děložního čípku a jeho svalové vrstvy.

Můžete se zranit po:

 • diagnostická kyretáž;
 • špatná manipulace s kontrolními nástroji;
 • nitroděložní tělíska, která byla používána bez dohledu lékařů;
 • potrat;
 • prasknutí děložního čípku při narození.

Vzhled zánětu může být ovlivněn také zvýšenou citlivostí sliznice na složky antikoncepčních léků..

Stojí za zmínku, že mikroby, jako jsou chlamydie a stafylokoky, mohou způsobit zánět kanálu, i když není zraněn..

Endocervicitida může vést ke zvýšenému tonusu dělohy, nedostatku kyslíku pro plod, uvolnění membrán a předčasnému porodu..

Vyšetření kanálu během těhotenství

Jedním z hlavních testů během těhotenství je bakteriální kultura z cervikálního kanálu..

Včasné zjištění akumulace nebezpečných mikroorganismů poskytuje záruku narození zdravého dítěte.

Nátěr se bere na vyšetření absolutně bezbolestně.

Sazby kanálu během těhotenství

V normálním stavu je cervikální kanál bezpečně uzavřen. To umožňuje udržovat plod uvnitř dělohy po celou dobu těhotenství..

Před porodem děložní čípek postupně měkne a vyhlazuje se. Od tohoto bodu se cervikální kanál rozšiřuje. Postupně se odvíjí od několika centimetrů do 10.

Jakmile se hltan otevře, lékaři určí připravenost pacienta na porod..

Během těhotenství se mění délka děložního čípku. Po odhadu jeho velikosti během diagnózy bude lékař schopen přesně určit čas početí.

Normálně je délka cervikálního kanálu během těhotenství až 4 cm, pokud je toto číslo vyšší, může dojít k potratu.

Trochu kratší hltan může být u víceplodných žen.

Známky patologie u těhotné ženy

Neexistují žádné zjevné příznaky ICI. Je možné zjistit, že žena má patologii až po předčasném vypuštění vody. Přesto stojí za to kontaktovat porodníka-gynekologa vedoucího těhotenství s pocitem tíže v dolní části břicha, častým močením a výtokem.

Lékař může poskytnout přesné informace o stavu hltanu po vyšetření pochvy a děložního čípku..
Co říká o ICN je;

 • děložní čípek je kratší než obvykle;
 • jeho stěny jsou ztenčené a změkčené;
 • vnější okraj kanálu je mírně otevřený;
 • kanálem prochází jeden nebo dva prsty.

Při vyšetření lékařem je v zrcadle vidět močový měchýř plodu..

U endocervicitidy je hojný výtok, který může obsahovat hnis. Během vývoje této patologie těhotná žena pociťuje svědění a pálení při močení. Mohou být přítomny bolestivé pocity v dolní části břicha.

Při vyšetření je endocervicitida indikována silným zarudnutím a otokem. Pokud patologie není detekována včas, může se změnit na chronickou formu..

Pokud je cervikální kanál rozšířený, co dělat

V případech, kdy má pacient expanzi cervikálního kanálu, nastoluje lékař otázku nutnosti hospitalizace.

Toto je hlavní příznak ischemicko-cervikální nedostatečnosti. Během tohoto období se děložní čípek předčasně otevírá. Ovoce, které časem roste, na ni ještě více tlačí a provokuje ji k dalšímu otevření.

Pokud existuje vícečetné těhotenství, je téměř ve všech případech pozorováno zvětšení hltanu..

K odstranění patologie se používají lékařské a chirurgické techniky..

Léky jsou předepsány k normalizaci hormonálních hladin nebo k odstranění zvýšeného tónu dělohy.

Chirurgická léčba se používá, když je detekována cervikální patologie, její poranění nebo existující polyp.

U polypózních výrůstků se provádí léčba a v případě potřeby se tvorba odstraní.

Léčba a prevence ICI u těhotných žen

Pokud je zjištěna ICI, doporučuje se ženě, aby se zdržela intimity, vzdala se sportu, vyhýbala se fyzickému a nervovému stresu.

Těhotné ženě mohou být předepsány léky, které snižují tonus dělohy.

Pokud je příčinou patologie hormonální narušení, jsou předepsány hormonální léky.

Nechirurgická metoda

Tato metoda je pro nastávající matku a její dítě bezpečná, je nekrvavá a jednoduchá. Používá se ambulantně po jakékoli období. Tato metoda poskytuje dobrý výsledek s menšími porušeními..

Nechirurgická korekce ICI se provádí pomocí porodnického prstence. Nasazuje se na děložní čípek, čímž se snižuje zátěž a rozkládá se na ni tlak. Vložení prstenu je jednoduché, bez následků pro těhotnou ženu.

Po instalaci je pacient pod dohledem lékaře.

Pokud dojde k krvavému výboji, je prsten odstraněn před plánovaným časem..

Operativní léčba

Je předepsána operace se zvýšením rozevření vnějšího os nebo celého děložního čípku.

Neprovádějte chirurgickou korekci závažných onemocnění kardiovaskulárního systému a vnitřních orgánů.

Během operace se na děložní čípek aplikuje speciální materiál, který znemožňuje jeho další odhalení.

Operace se provádí v intravenózní anestezii. V tomto případě se používají ty léky, které způsobí minimální poškození plodu..

Prevence patologie zahrnuje včasnou návštěvu lékaře.

Měli byste také dodržet interval mezi těhotenstvími 2 roky..

Pokud dojde k těhotenství, je nutné co nejdříve kontaktovat předporodní kliniku a dodržovat všechna doporučení odborníka.

Cervikální kanál je během těhotenství zvětšen až na 3 mm

Před těhotenstvím mnoho žen ani nepřemýšlí o tom, jak složité je jejich tělo, například co je to cervikální kanál, kde se nachází a jaké funkce plní. Nadcházející mateřství vás ale nutí věnovat více pozornosti svému vlastnímu tělu a jeho vlastnostem. Cervikální kanál hraje během těhotenství důležitou roli, takže všechny budoucí matky by se o něm měly dozvědět více..

Výsledek těhotenství do značné míry závisí na stavu děložního čípku a kanálu v něm. Když začne porod, jak bude pokračovat, existuje hrozba předčasného porodu - to vše může navrhnout lékař během gynekologického vyšetření.

Umístění

Cervikální kanál je vnitřní část děložního čípku, která spojuje genitální dutinu a vagínu. V medicíně se obvykle nazývá hltan, protože je to otvor. Během menstruace se menstruační krev vylučuje tímto hltanem do pochvy a v procesu nechráněného pohlavního styku do ní vstupují mužské pohlavní buňky - spermie..

Průměr vnějšího a vnitřního os, který se nachází v cervikálním kanálu, je v průměru 2–3 mm. Během gynekologického vyšetření vypadá zevní hltan u nulipární ženy jako bod. Po porodu a potratu vypadá hltan jako specifická mezera.

Délka cervikálního kanálu je přibližně 4 cm u žen v porodu a 7-8 cm u žen s anamnézou porodu nebo umělého potratu. Sliznice lemující stěny cervikálního hltanu se nazývá endocervix.

Jak se děložní hrdlo mění během těhotenství

Když dojde k těhotenství, získá cervikální kanál namísto obvyklé růžové charakteristický namodralý odstín. Lékař často na tomto základě určí, že je žena v této pozici.

Po početí se uvnitř cervikálního kanálu vytvoří hustá hlenová zátka, která se pro příštích 9 měsíců stane ochranou dítěte. Hlen je aktivně produkován endocervixem. Dopravní zácpa se stává spolehlivou bariérou na cestě patogenních bakterií a virů, které ohrožují zvenčí.

Krátce před nástupem porodu se zástrčka uvolní, čímž se uvolní porodní cesty. K této události může dojít jak 2 hodiny před porodem, tak 2 týdny - je obtížné předpovědět přesné načasování. Uvolněný korek vypadá jako žlutý nebo průhledný hlen pruhovaný krví. Ne všechny ženy si všimnou jejího výtoku, protože nejčastěji opouští lůno nastávající matky po částech ve formě malých slizničních sekrecí. Přečtěte si více o tom, jak sliznice odchází během těhotenství →

Norma cervikálního kanálu během těhotenství

Obvykle jsou vnější hltan cervikálního kanálu a samotný děložní hrdlo během těhotenství uzavřeny těsným kroužkem. To umožňuje ženskému tělu udržovat plod uvnitř dělohy po celou dobu těhotenství..

Když se ženské tělo začne připravovat na porod, dochází k postupnému změkčení a vyhlazení děložního čípku, jehož cílem je usnadnit průchod dítěte porodními cestami. Současně začíná expanze cervikálního kanálu, který zůstal během těhotenství pevně uzavřen. S nástupem kontrakcí se cervikální kanál otevírá postupně od 1 do 10 cm. Více o tom, jak se děložní hrdlo otevírá před porodem →

V závislosti na stupni otevření cervikálního kanálu určují lékaři očekávanou dobu porodu a anatomickou připravenost ženy na ně. Když šířka cervikálního kanálu dosáhne 10 cm, vytvoří se jediný porodní kanál, který se skládá z dělohy, cervikálního kanálu a pochvy.

Pokud je cervikální kanál rozšířený

Ultrazvuk cervikálního kanálu během těhotenství může zjistit, že se rozšiřuje před plánovaným časem. Někdy se patologie zjistí během plánované návštěvy předporodní kliniky.

Během vyšetření na židli si gynekolog může všimnout, že těhotná žena má štěrbinový cervikální kanál a otevření začalo (děložní čípek postrádá prst lékaře). To znamená, že předčasný porod může začít kdykoli. K této situaci obvykle dochází po 20. týdnu..

Proč tato podmínka vzniká? Za prvé, důvodem může být hormonální nerovnováha - přítomnost zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů v těle, které stimulují zrání děložního čípku..

Za druhé, můžeme hovořit o vícečetných těhotenstvích, v souvislosti s nimiž se vytváří vážný tlak na krk pohlavního orgánu. Za třetí, příčinou může být trauma a patologie vývoje samotného cervikálního kanálu.

Pokud nenavštívíte lékaře, můžete přijít o těhotenství. Léčba se provádí v nemocnici. S poskytnutím včasné pomoci zůstává prognóza nosení plodu před termínem příznivá.

Patologie

Hlavní funkcí cervikálního kanálu je udržení těhotenství. Pokud se tělo z nějakého důvodu nedokáže vyrovnat s cílem, mohou se objevit patologie, které ohrožují budoucí matku předčasným nástupem porodu.

Isthmicko-cervikální nedostatečnost

Pokud je krční hltan rozšířený a před očekávaným porodem zbývá ještě dlouhá doba, mluvíme o isthmicko-cervikální nedostatečnosti. V tomto případě pohlavní orgán nemůže vykonávat funkce, které mu byly přiděleny, a zadržovat plod. Mnoho žen čelí takové diagnóze v 18-20 týdnech těhotenství, právě v této době začíná dítě intenzivně přibírat..

Obvykle je délka cervikálního kanálu během těhotenství po dobu 20 týdnů 5-7 cm a průměr není větší než 6 mm. Pokud tyto ukazatele neodpovídají běžným kritériím, například je cervikální kanál zkrácen na 2-3 cm, hrozí lékař potratu nebo předčasnému porodu. Přečtěte si více o normách délky děložního čípku po týdnu →

Příčiny patologie jsou hormonální poruchy, mnohočetné těhotenství, anomálie cervikálního kanálu. Aby se zabránilo potratu, dostane žena léky na posílení děložního čípku a umístí se porodnický pesar. Pokud tyto metody nejsou účinné, lékař umístí chirurgické stehy kolem cervikálního kanálu. Odstranění stehů se praktikuje před zahájením porodu.

Hltanový polyp

Polyp cervikálního kanálu během těhotenství, objevený během vyšetření, může vyděsit nastávající matku. Nejprve však musíte zjistit povahu onemocnění, abyste zjistili, o jaký polyp se jedná - pravdivý nebo desítkový. Za tímto účelem předepisuje gynekolog pro budoucí matku kolposkopii, stejně jako histologické a cytologické vyšetření..

Deciduální polyp je ve skutečnosti pseudopolyp nebo polypoidní formace, která se objevuje výlučně na pozadí těhotenství a po porodu sama zmizí.

Deciduální pseudopolyp je výsledkem hormonální nerovnováhy v těle. Nevyžaduje chirurgické odstranění, obecně se ho snaží nedotýkat, je možná pouze léčba antiseptiky. Pseudopolyp sám zmizí po narození dítěte nebo začíná proces opačného vývoje v prvních dnech po porodu.

Méně častý je pravý polyp cervikálního kanálu během těhotenství. Obvykle se taková patologie objeví ještě před počátkem a aktivně jí brání. Pokud žena chce otěhotnět, doporučuje se chirurgické odstranění pravého polypu a nezbytný průběh léčby. Teprve potom může být dítě plánováno.

Někdy se však pravý polyp cervikálního kanálu vyvíjí po početí, již během těhotenství. V tomto případě se ho snaží nedotknout a čekají na narození dítěte. Zároveň se po celé období provádí pečlivé sledování jakýchkoli změn ve vzdělávání, aby se předešlo komplikacím.

Pouze ve vážných situacích by měl být takový polyp odstraněn během přepravy dítěte. To je možné za předpokladu, že je ohrožen život ženy..

Endocervicitida

Tato diagnóza znamená přítomnost zánětu v cervikálním kanálu způsobeném infekcemi. Onemocnění je diagnostikováno během vyšetření, zatímco lékař odebere tampon z cervikálního kanálu a odešle jej do laboratoře.

V závislosti na typu patogenu odborník zvolí nezbytný průběh léčby. Pro nastávající matky je vhodnější použít lokální přípravky - vaginální čípky nebo tobolky, které mají antimikrobiální a protizánětlivý účinek. Léky jsou vybírány s ohledem na dobu trvání a typ infekčního onemocnění. Aby se zabránilo infekci plodu, je léčba endocervicitidy povinná.

Prevence

Aby neexistoval důvod ke zbytečným obavám, je důležité, aby nastávající matka sledovala svůj blahobyt a neignorovala včasná lékařská vyšetření na prenatální klinice. Příprava na těhotenství je velmi důležitá, během níž jsou vyloučeny jakékoli gynekologické a endokrinní patologie a v případě potřeby jsou léčeny.

Žena také musí dodržovat hygienu intimní oblasti - denně se umýt a často měnit prádlo. Během těhotenství je zakázáno používat sprchovací metodu, protože vnější účinek na cervikální kanál může způsobit její infekci nebo poranění sliznice. To platí i pro příliš aktivní sexuální vztahy - násilné pohlavní styk může mít stejné následky. Přečtěte si více o nebezpečných a bezpečných polohách sexu během těhotenství →

Stav cervikálního kanálu během těhotenství je důležitým ukazatelem, na kterém závisí narození dítěte. Aby se zabránilo možným problémům, doporučuje se navštívit lékaře včas, nechat se otestovat a podstoupit ultrazvukové vyšetření. Sledování vašeho zdraví a průběhu těhotenství může zabránit jakýmkoli komplikacím.

Autor: Olga Rogozhkina, porodník-gynekolog,
speciálně pro Mama66.ru

Užitečné video o prvních příznacích předčasného porodu

Stanovení stavu děložního čípku je povinnou součástí gynekologického vyšetření. Takové vyšetření může odhalit nejen různé patologické změny na sliznici, ale také expanzi cervikálního kanálu..

Tento příznak je v některých případech impozantním znakem probíhajících patologických procesů, i když někdy je považován za součást přirozených změn v reprodukčním systému. Izolovaný závěr o přítomnosti dilatace cervikálního kanálu proto není jednoznačnou příčinou poplachu. Je třeba jej posoudit ve vztahu ke konkrétní klinické situaci..

Cervikální kanál - co to je a jaká je jeho funkce?

Cervikální kanál (canalis cervicis uteri) je přirozený lineární prostor uvnitř děložního čípku, který spojuje děložní dutinu s lumen pochvy. Za normálních podmínek má fusiformní tvar díky 2 fyziologickým koncovým konstrikcím. Nazývají se vnější a vnitřní hltan..

Cervikální kanál je vyložen speciálním sloupovitým epitelem, který plní bariérovou a sekreční funkci. Hlen produkovaný jeho buňkami obsahuje velké množství glykoproteinů a je to ve skutečnosti hydrogel s jemně pórovitou strukturou. Jeho konzistence, kyselost a propustnost navíc nejsou konstantní, ale mění se v závislosti na hormonálním pozadí ženy, dni jejího cyklu a řadě dalších faktorů.

Cervikální kanál má několik funkcí:

 • Bariéra

Hlen obsažený v lumenu kanálu je přirozenou překážkou pro bakterie a viry, tvoří „zátku“ a tím zabraňuje vzestupné infekci děložní dutiny. Kromě toho mají cervikální tkáně místní imunitní systém, který poskytuje další ochranu proti většině mikroorganismů. Představují jej imunokompetentní buňky, které produkují humorální faktory a protilátky. Díky děložnímu čípku si děložní dutina zachovává svoji sterilitu..

 • Vytvoření selektivně působící bariéry pro cestu spermií

Hormonální pozadí, které se mění během ovariálně-menstruačního cyklu, ovlivňuje kyselost a viskozitu hlenu děložního hrdla, což má regulační účinek na mužské zárodečné buňky. Před ovulací se sliznice zkapalní, její póry se zvětší v průměru, pH se zalkalizuje a cervikální kanál se mírně otevře. To vše vytváří příznivé podmínky pro penetraci spermií z pochvy do děložní dutiny. A temenní reverzní tok hlenu, ke kterému dochází během tohoto období, je faktorem, který vám umožní „vytrhnout“ funkčně neúplné mužské zárodečné buňky, které nejsou schopné progresivního účelného pohybu.

 • Odstranění menstruačního a poporodního výtoku z děložní dutiny

Cervix je přirozený a jediný způsob, jak evakuovat krev, odmítnuté endometrium, fyziologické a patologické tajemství. Porušení jeho průchodnosti vede k hromadění sekrecí, postupné rozšiřování děložní dutiny s vrháním obsahu do vejcovodů, vyvolává zánětlivý proces.

 • Tvorba porodních cest, zajišťující přirozené vypuzení plodu, jeho membrán a oddělené placenty

To je zajištěno expanzí, zkrácením a centralizací polohy děložního čípku během kontrakcí v 1. porodním období..

Cervikální kanál je často považován za speciální anatomickou formaci, která mu při vyšetřování ženy věnuje zvýšenou pozornost.

Co to znamená - cervikální kanál je zvětšen?

Za normálních okolností je u dospělé ženy s dostatečně vyvinutými genitáliemi délka cervikálního kanálu v průměru 3,5–4,5 cm a průměr v nejširší části nepřesahuje 8 mm. Jeho vnější hltan má zaoblený tvar a průměr 5-6 mm. A po porodu přirozeným způsobem získává tvar štěrbiny s několika radiálně odlišnými stopami slz tkáně podél okrajů a již se neuzavírá tak těsně.

Přípustná šířka lumenu cervikálního kanálu mimo proces porodu je až 8 mm. Zvětšení průměru nad tímto indikátorem je základem pro diagnózu dilatace (dilatace). To je doplněno zkrácením děložního čípku, které se někdy používá jako nezávislé kritérium..

Uzavřený cervikální kanál je normou během těhotenství až do nástupu porodu. Říká se o jeho expanzi přesahující průměrnou velikost v několika případech:

 • na konci prvního trimestru těhotenství dochází k rozšíření vnitřního hltanu až o 2 mm nebo více, s normálním průměrem zbytku cervikálního kanálu;
 • cervikální kanál je štěrbinovitě rozšířen v horní třetině, zatímco je často zaznamenán významný nárůst počtu krčních žláz;
 • dochází k nálevkovité deformaci vnitřního hltanu, při provádění 3D ultrazvuku a dostatečných odborných dovedností je často možné také opravit prolaps membrán;
 • expanze kanálu po celou dobu, se současným snížením délky děložního čípku, jeho změkčení.

Diagnostika

Rutinní základní vyšetření pánve obvykle nepotvrdí přítomnost dilatace, s výjimkou případů osteoartrózy. Pro spolehlivou diagnostiku jsou vyžadovány vitální zobrazovací techniky a obvykle postačuje ultrazvuk. V tomto případě je upřednostňován vaginální senzor, i když je možné použít konvenční transabdominální senzor. Měření děložního čípku během ultrazvuku se nazývá cervikometrie..

Přesnější zobrazovací metodou je MRI pánevních orgánů. Tato technika se samozřejmě nepoužívá pro primární diagnostiku cervikální patologie. MRI se provádí ve druhé fázi vyšetření pacienta, aby spolehlivě určila povahu jejích změn.

Analýza nátěru během expanze cervikálního kanálu je další diagnostickou metodou, která vám umožní potvrdit přítomnost zánětlivého procesu a určit jeho povahu. Aby se vyloučily pohlavně přenosné choroby jako příčina cervicitidy, provádí se sérologický krevní test na závažné infekce.

Proč je to nebezpečné?

Pokud se cervikální kanál zvětší bez těhotenství, nepředstavuje to bezprostřední nebezpečí pro život ženy. Ale taková dilatace je příznakem různých patologických procesů v děložním čípku nebo těle dělohy, což vyžaduje adekvátní diagnózu a včasnou úplnou léčbu..

Dilatace cervikálního kanálu během těhotenství je zjevně patologickým znakem. Může to být projev:

 • Hrozící spontánní potrat v časném těhotenství. Současně s expanzí cervikálního kanálu na ultrazvuku existují známky patologické hypertonicity dělohy. Lze také detekovat nástup oddělení vajíčka retrochorickým hematomem při zachování životaschopnosti embrya.
 • Istmicko-cervikální nedostatečnost, která je diagnostikována od 2. trimestru těhotenství. Mezi další diagnostické ultrazvukové příznaky tohoto stavu patří nálevkovitá expanze vnitřního hltanu, zmenšení délky děložního čípku po dobu méně než 20 týdnů na 3 cm, zmenšení poměru délky krku k jeho průměru (na úrovni vnitřního hltanu) menší než 1,5. Istmicko-cervikální nedostatečnost - příčina obvyklého potratu.
 • Probíhající potrat nebo neúplný spontánní potrat (časné těhotenství), předčasný porod zahájen (po 26 týdnech těhotenství).

Pokud je tedy během těhotenství diagnostikováno zvětšení cervikálního kanálu, musí lékař co nejdříve určit terapeutickou taktiku a posoudit proveditelnost urgentní hospitalizace pacienta..

Hlavní příčiny patologie

Proč je zvětšen cervikální kanál? Existuje mnoho důvodů pro tento stav:

 1. Hrozba ukončení těhotenství.
 2. Polyp cervikálního kanálu.
 3. Cystické léze děložního čípku (tzv. Nabotovova cysta), obvykle s anechoickým obsahem. Může to být několik malých cyst do průměru 1 mm.
 4. Jiné benigní neoplastické formace děložního čípku. Možné fibroidy, sarkomy, hemangiomy, leiomyomy.
 5. Vysoce kvalitní adenokarcinom děložního čípku.
 6. „Vznikající“ myom nebo polyp endometria.
 7. Endometrióza, adenomyóza.
 8. Akutní nebo chronická cervicitida (zánět sliznice cervikálního kanálu), včetně vývoje v důsledku pohlavně přenosných chorob.
 9. Nádory těla dělohy významné velikosti, které vedou k roztažení vnitřního os.

U žen v reprodukčním věku lze po určitou dobu po spontánním nebo lékařském potratu, v období rekonvalescence po porodu, po lékařských a diagnostických zásazích s bougienage děložního čípku pozorovat expanzi až na 12 mm nebo více..

V menopauze může být dilatace způsobena progresivní atrofií děložních tkání na pozadí výrazného nedostatku estrogenu. Současně se obvykle cervikální kanál roztahuje nerovnoměrně, je možné současné vynechání přední části pochvy a dělohy. A jak proces věkové involuce reprodukčního systému postupuje v postmenopauzálním období, dilatace je nahrazena zúžením na 3 mm nebo méně a následnou atrézií (přerůstáním).

Co dělat?

Taktika léčby je určena hlavní příčinou změn na děložním čípku.

Porodnický pesar na děložním čípku, aby se zabránilo jeho otevření

V přítomnosti polypů a nádorů je rozhodnuto o otázce chirurgické léčby, zatímco u žen v reprodukčním věku jsou upřednostňovány operace pro uchování orgánů. Výjimkou je adenokarcinom. V tomto případě s rozsáhlými lézemi a známkami malignity s invazí do okolních tkání lze rozhodnout o radikální intervenci s exstirpací dělohy a následnou chemoterapií a radiační terapií v souladu s principy léčby rakoviny děložního čípku..

U cervicitidy a endocervikálních cyst je konzervativní léčba indikována použitím systémových a lokálních antibakteriálních a protizánětlivých léků. V případě potvrzené pohlavně přenosné choroby se navíc provádí pod dohledem dermatovenerologa se současným ošetřením všech sexuálních partnerů a vyšetřením členů rodiny. Žena v budoucnu by měla být dynamicky registrována a pravidelně podstupovat kontrolní testy na pohlavně přenosné choroby a HIV.

V případě potvrzené adenomyózy se terapie provádí v souladu s platnými klinickými pokyny. Obvykle začínají komplexní konzervativní léčbou pomocí hormonálních a protizánětlivých léků. Jako pomocná opatření jsou předepsány fyzioterapie, absorbenty, vitamíny. Při rozšířené a nepodléhající konzervativní terapii adenomyózy je indikována chirurgická léčba.

Odhalená expanze cervikálního kanálu na ultrazvuku během těhotenství je základem pro urgentní řešení otázky hospitalizace těhotné ženy v souvislosti s hrozícím potratem nebo předčasným porodem. Předepisují se hormony, spazmolytika, hořčíkové přípravky a další tokolytika a předchází se placentární nedostatečnosti. V případě diagnostikované isthmicko-cervikální nedostatečnosti a potratů v anamnéze jsou přijata další opatření k posílení děložního čípku.

 • Aplikace speciálních stehů na krk, které jsou odstraněny po dobu 38 týdnů. V současné době se používají různé varianty šití s ​​přibližně stejnou účinností, výběr metody zůstává na lékaři.
 • Instalace pesaru - speciální latexový prsten nasazený na děložní hrdlo, aby se zabránilo jeho otevření. Možné pouze v raných fázích isthmicko-cervikální nedostatečnosti, někdy kromě šití.
 • V průměru za přítomnosti isthmicko-cervikální nedostatečnosti může být těhotenství prologické ve 2/3 případů.

Dilatace cervikálního kanálu je důležitým diagnostickým nálezem, který vyžaduje komplexní posouzení stavu ženy a hledání příčiny takové dilatace. Patologie vyžaduje zvláštní pozornost u těhotných žen, protože je známkou vysokého rizika ukončení současného těhotenství. Pravidelné preventivní prohlídky a návštěvy porodníka-gynekologa provádějící ultrazvuk podle pokynů lékaře nám umožňují včas diagnostikovat tuto patologii a zvolit optimální léčbu s minimálními ztrátami pro pacienta.

Ženské tělo je skutečně jedinečné. Při nošení dítěte se dokáže neustále měnit a přizpůsobovat se novým podmínkám. Ne každá žena ví, že během těhotenství plní cervikální kanál velmi důležité funkce. Chcete se na porod důkladně připravit? Poté nezapomeňte prostudovat strukturu, umístění a účel cervikálního kanálu. Všechny užitečné informace k tomuto tématu naleznete v tomto článku..

Definice

Cervikální kanál je hltan umístěný uvnitř děložního čípku. Je nutné spojit tento reprodukční orgán s pochvou. Samotný cervikální kanál je otvorem nebo z lékařského hlediska hltanem. Každým měsícem se vylučuje krev a semenná tekutina proniká k oplodnění.

Nástup porodu závisí hlavně na stavu děložního čípku a délce cervikálního kanálu. Gynekolog může posoudit velikost hltanu a stupeň jeho otevření v procesu jednoduchého vyšetření.

U zdravé ženy je průměr kanálu v děložním čípku 2-3 mm. Pokud spravedlivé pohlaví ještě nenarodilo děti, pak bude při vyšetření takový hltan připomínat malou tmavou tečku. Po porodu se otvor zvětší a vizuálně připomíná mezeru. Podle lékařských standardů je délka cervikálního kanálu u těch, kteří nerodili, 4 cm, u těch, kteří porodili - asi 7-8 cm, stěny tohoto otvoru jsou pokryty sliznicí endocervixem.

V normálním stavu je cervikální kanál růžový. Když žena nosí dítě, hltan začne být namodralý. Pokud gynekolog během vyšetření zjistí změnu barvy této díry, lze těhotenství s naprostou jistotou potvrdit..

Pro ochranu plodu před vnější infekcí je cervikální kanál vyplněn speciální sliznicí. Přetrvává po všech 9 měsíců těhotenství. Hlen pro okluzi hrdla je vytvářen přímo endocervixem.

Když se cervikální kanál během těhotenství otevře, zátka se sama odejme. Tento proces začíná těsně před porodem a otevírá cestu pro příchod dítěte na svět. U některých pacientů sliznice vychází před nástupem porodu, u jiných to trvá několik týdnů. Pacient si možná ani nevšimne, že došlo k uvolnění zástrčky.

Norma

Délka děložního čípku se mění s délkou těhotenství. Během standardní diagnostiky lékař posoudí velikost tohoto orgánu a stanoví načasování koncepce. Aby mohla být diagnóza potvrzena, musí pacient podstoupit ultrazvukové vyšetření a složit všechny nezbytné testy. To umožní lékaři co nejobjektivněji posoudit stav pacienta a plodu..

V procesu provádění ultrazvukového vyšetření u těhotné ženy je důležité přesně určit parametry embrya. Neméně důležitým parametrem je však délka cervikálního kanálu během těhotenství. Pokud jeho velikost neodpovídá normě, může dojít k potratu..

Normální šířka cervikálního hltanu během těhotenství je 3,5-4 cm, otvor je před porodem pevně stlačen a chráněn sliznicí. To spolehlivě udrží plod uvnitř ženského těla po celou dobu těhotenství..

Když přijde čas na kontrakce, děložní čípek začne aktivně měknout a postupně se zplošťovat. To značně zjednodušuje proces porodu dítěte. Na konci 9. měsíce se také začíná rozšiřovat hltan. Pokud před kontrakcemi má hrdlo průměr 3-4 cm, pak se na začátku pokusů zvýší na 10 cm.

Přibližnou dobu porodu lze určit podle toho, jak moc se otevřel děložní čípek těhotné ženy. Tento indikátor také charakterizuje připravenost pacienta na porod. Po rozšíření otvoru na 10 cm se všechny reprodukční orgány spojí do jednoho porodního kanálu.

V 24. týdnu těhotenství musí lékař provést u pacienta ultrazvukové vyšetření, aby určil délku děložního čípku a velikost cervikálního kanálu. Podle získaných údajů je možné vyvodit objektivní závěry o existenci hrozby předčasného porodu..

Pokud gynekolog zjistí, že je děložní čípek příliš krátký, může být dále zapotřebí transvaginální diagnostika. Tento typ vyšetření umožňuje přesnější výsledky..

Pokud ložisko dítěte není doprovázeno žádnými patologiemi, ve 24. týdnu je velikost děložního čípku 3,5 cm. S poklesem délky tohoto orgánu se zvyšuje riziko ukončení těhotenství. Čím delší je období, tím kratší je děložní čípek.

Je to pochopitelné, protože ženské tělo se postupně přestavuje na aktivní práci. Délka cervikálního kanálu během těhotenství - norma po dobu několika týdnů závisí na velikosti děložního čípku.

 • Od 16 do 20 týdnů těhotenství je velikost krku 4 - 4,5 cm;
 • Od 24 do 28 týdnů - 4 - 3,5 cm;
 • Od 32 do 36 týdnů - 3,5 - 3 cm.

Pokud se ukazatele pacienta výrazně liší od normy, může být zapotřebí další léčba a hospitalizace. V posledních týdnech nosení dítěte se děložní čípek začíná rychle zmenšovat a po narození jeho délka není větší než 1 cm.

Pokud děložní čípek krvácí po vyšetření během těhotenství, musíte o tom informovat svého lékaře. Pacient možná bude potřebovat další vyšetření. Takový výtok může signalizovat nástup předčasného porodu..

Patologie

Jednou z nejdůležitějších funkcí cervikálního kanálu je udržení těhotenství. Pokud existují patologie takového krku v těle těhotné ženy, existuje vysoká pravděpodobnost potratu nebo předčasného porodu. Abyste tomu zabránili, musíte během těhotenství pravidelně navštěvovat gynekologa a kontrolovat velikost cervikálního kanálu.

Jednou z nejčastějších patologií hltanu je isthmicko-cervikální nedostatečnost. S takovým porušením se otvor v děložním čípku rozšiřuje před plánovaným časem. V takovém případě nemusí plod zůstat v děloze a začne předčasný porod. Nejčastěji se tato patologie vyskytuje u těhotných žen ve věku 19-20 týdnů těhotenství. Během tohoto období plod aktivně roste a vyvíjí se, což znamená, že přibírá na váze..

Pokud se během těhotenství zvětší cervikální kanál, měli byste určitě vyhledat pomoc od lékaře. Tento stav je detekován během ultrazvukové diagnostiky nebo rutinního vyšetření. Velikost hltanu by se neměla zvětšovat před plánovaným termínem.

Když je cervikální kanál těhotné ženy natolik otevřený, že prst gynekologa volně prochází, je nutná urgentní hospitalizace. Tento stav ve 20. týdnu těhotenství může způsobit předčasný porod..

Existuje několik důvodů pro předčasné zvětšení velikosti cervikálního kanálu a děložního čípku. Tyto zahrnují:

 • Hormonální nerovnováha v těle nastávající matky. Pokud mužský hormon testosteron stoupá v krvi, začne děložní čípek rychleji zrát..
 • Pacientka má vícečetné těhotenství a je zde zvýšený tlak na cervikální kanál.
 • Vrozené patologie nebo mechanické trauma cervikálního kanálu.

Pokud délka krku během těhotenství po týdnech neodpovídá normě, je pacientovi předepsána léčba v nemocnici. Pouze kvalifikovaná lékařská pomoc zachrání život dítěte a zabrání předčasnému porodu.

Hlavní věc je požádat o pomoc včas. Jako terapie jsou nejčastěji předepisovány léky, je instalován pesar. V extrémních případech rozhodne lékař o potřebě chirurgického zákroku, při kterém se sešívá děložní hrdlo a cervikální kanál. Takový postup se provádí v anestezii a je velmi nebezpečný pro zdraví dítěte, protože existuje riziko infekce.

Polyp

Během gynekologického vyšetření může lékař zjistit polyp cervikálního kanálu u těhotné ženy. Taková diagnóza zpravidla děsí poctivé pohlaví, ale není třeba předem paniku. Polyp může být pravdivý nebo desítkový. K určení povahy novotvaru stačí provést kolposkopii a odeslat vzorek k cytologické laboratorní studii.

Pseudopolyp se vyvíjí pouze u těhotných žen. Takový růst neovlivňuje zdraví matky a dítěte a rozpouští se okamžitě po porodu.Takový novotvar se objevuje v důsledku hormonálních změn v těle. Není nutné jej chirurgicky odstraňovat. Stačí jednoduchá antiseptická léčba. Deciduální polyp brzy sám zmizí nebo se začne zmenšovat, dokud úplně nezmizí.

Pravý polyp cervikálního kanálu může způsobit potíže při početí dítěte. Pokud jste našli takový růst a plánujete těhotenství, je lepší jej okamžitě odstranit chirurgickým zákrokem. Po operaci musí pacient podstoupit další lékovou terapii, aby se zabránilo vzniku nových novotvarů na děložním čípku..

Pokud byl pravý polyp objeven již během těhotenství, nemělo by se ho dotýkat, dokud se dítě nenarodí. V takovém případě musíte pečlivě sledovat stav nahromadění, abyste včas zabránili vzniku jakýchkoli komplikací. V nejobtížnějších situacích je předepsáno chirurgické odstranění polypu navzdory těhotenství. Taková operace se však provádí pouze v případě ohrožení života nastávající matky..

Endocervicitida

Pokud se infekce dostane do cervikálního kanálu, může se zapálit. Během gynekologického vyšetření těhotné ženy může lékař diagnostikovat endocervicitidu. Chcete-li určit nejvhodnější metodu léčby, musíte si udělat nátěr a zkontrolovat jej v laboratoři..

Prvním krokem je identifikace typu původce zánětlivého onemocnění a teprve poté jsou předepsány účinné léky. Těhotným ženám se obvykle doporučuje používat topické léky. Mohou to být čípky nebo tobolky s léčivým antimikrobiálním činidlem. Pouze zkušený lékař může předepsat terapii. V tomto případě je nutně zohledněn nejen typ infekce, ale také gestační věk. Pokud chcete chránit plod před infekcí, věnujte náležitou pozornost léčbě endocervitidy..

Prevence

Pokud chcete, aby vaše těhotenství proběhlo bez obav, nezapomeňte pečlivě sledovat svůj zdravotní stav a pravidelně navštěvujte svého lékaře na plánované gynekologické vyšetření. Správná příprava na početí dítěte zajišťuje předběžnou léčbu jakýchkoli gynekologických onemocnění, endokrinních patologií. Pokud zjistíte nějakou abnormalitu, neignorujte ji. Poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili nejlepší způsoby řešení problému..

Kromě toho je při prevenci onemocnění děložního čípku a cervikálního kanálu důležité věnovat náležitou pozornost každodenní intimní hygieně. Musíte se umýt dvakrát denně a vyměnit prádlo jednou denně. Pokud nosíte dítě, přestaňte se sprchovat. Takový vnější vliv na hltan může negativně ovlivnit jeho fungování, bude zde riziko infekce plodu nebo způsobení mikrotrauma sliznice cervikálního kanálu. Stejné důsledky to může mít i po násilném sexu, proto na chvíli uklidněte svou vášeň.

toto je téma, které mi poslali, a já vám posílám své miláčkyJak určit ovulaci?Poloha děložního čípkuMožná jste si všimli, že někdy v určité dny cyklu v různých polohách vytváří styk pocit nepohodlí nebo dokonce bolesti.