Nevolnost s menopauzou: příčiny a metody k překonání

Climax je doba změn a úzkosti. Toto období je doprovázeno řadou zásadních změn v těle ženy, jejichž obecným posláním je úplné dokončení reprodukční funkce. Každá zástupkyně veletržní poloviny snáší tyto změny svým vlastním způsobem: někteří nemusí prakticky pociťovat negativní projevy menopauzy, zatímco jiní zažívají celý kaleidoskop symptomů patologické menopauzy.

Projev těchto příznaků může být velmi různorodý. Návaly tepla, psychoemoční labilita, dušnost, záchvaty závratí, nespavost, nevolnost s menopauzou - to není celý seznam projevů, které se mohou v této obtížné době objevit, někdy docela otravovat ženu a výrazně zhoršovat kvalitu jejího života.
V tomto článku budeme hovořit o tom, proč může nastat nevolnost během menopauzy a jak se můžete vyrovnat s tímto nepříjemným jevem..

Proč je nevolnost při menopauze?

Nejprve je třeba poznamenat, že s menopauzou nevolnost nejčastěji není nezávislým charakterem, ale je doprovodným příznakem dalších projevů menopauzálního syndromu, které žena prožívá.

Pokud mluvíme o základních příčinách pocitu nevolnosti během menopauzy, pak se samozřejmě jedná o hormonální procesy probíhající v těle a změny s nimi spojené. Snížení hladiny progesteronu a estrogenu spouští řadu patologických procesů, které ovlivňují práci všech orgánů a systémů a způsobují komplex reakcí z jejich strany.

Přílivy a odlivy

Nejčastěji je nevolnost s menopauzou první známkou nástupu návalu horka. Téměř každá žena zažívá tento jev během menostázy. Návaly tepla se vyskytují pod vlivem takové části mozku, jako je hypotalamus. Projevují se náhlým pocitem horké vlny stoupající od středu těla nahoru a pokrývající oblast paží, krku a obličeje. Současně může dojít k pocitu dušnosti, závratě, slabosti, zvýšeného pocení. Před nástupem záchvatu může žena velmi často zvracet, ve vzácných případech může dojít ke zvracení.

Gastrointestinální problémy

Nemoci gastrointestinálního traktu zahrnují nevolnost v klasickém obrazu jejich příznaků. Účinek snižování ženských pohlavních hormonů často způsobuje exacerbaci existujících onemocnění a podle toho vyvolává závratě.

Kardiovaskulární choroby

Další příčinou nevolnosti je často nesprávná funkce srdce a krevních cév, zejména rozvoj hypotenze nebo hypertenze. Problémy s tlakem jsou často příznaky menopauzy. To se vysvětluje skutečností, že snížení hladiny estrogenu nepříznivě ovlivňuje stav krevních cév a práci srdečního svalu. Nevolnost je klasickým doprovodným příznakem těchto onemocnění a během menopauzy může být ještě akutnější..

Hypotyreóza

Nemoci štítné žlázy se také projevují jako vnější příznaky, jako je nevolnost. Hormonální pokles se nejlépe odráží na činnosti tohoto citlivého orgánu. Pod vlivem patologické menopauzy se hypotyreóza často vyvíjí nebo zhoršuje, což je často doprovázeno tímto pocitem. Pokud jde o další příznaky onemocnění, přečtěte si článek: Příznaky hypotyreózy u žen v menopauze.

Novotvary

Maligní novotvary se někdy také projevují nevolností. Onkologie, která dosud nebyla diagnostikována, velmi často dává první příznaky přesně pomocí podobného příznaku. Je to způsobeno intoxikací, která vyvolává množení rakovinných buněk..

Cukrovka

Diabetes mellitus se také často projevuje tímto nepříjemným příznakem. Endokrinní systém ostře reaguje na hormonální procesy probíhající v těle ženy během menopauzy. Proto právě v této fázi života toto závažné onemocnění nejčastěji „zvedá hlavu“. Nevolnost je v tomto případě výsledkem zvýšení hladiny glukózy, což zase zvyšuje aktivitu žaludku. Pokud existují také záchvaty silného hladu nebo žízně, je nutné vyloučit možnost vzniku této patologie.

Může být doprovázeno závratí a premenstruačním syndromem (PMS), jehož exacerbace je často poznamenána premenopauzou. Hormonální nerovnováha negativně ovlivňuje průběh mnoha biologických procesů, zejména těch, které souvisejí s prací reprodukčního systému.

Psychologický faktor

Emoční stres a přepracování, které žena zažívá, mohou také způsobit záchvaty nevolnosti. Nedostatek estrogenu nepříznivě ovlivňuje činnost autonomního nervového systému, snižuje jeho adaptivní schopnost změny a odolnost vůči stresu. To je vyjádřeno zvýšenou nervozitou, podrážděností, častými změnami nálady, depresí, apatií a nespavostí. V tomto případě je nevolnost psychosomatickým projevem a zpravidla není příliš výrazná. Hladinu tohoto hormonu můžete určit pomocí estrogenního typu nátěru.

Těhotenství

Existuje ještě jeden důvod pro nevolnost během menopauzálních změn. Překvapivě, ale toto je těhotenství. Během premenopauzy a menopauzy, kdy cyklus ztrácí svoji dřívější pravidelnost, žena velmi často nemusí věnovat pozornost absenci pravidelných menstruací, spoléhat se na to, že k početí nedojde. V takovém případě by to mohlo být zrození nového života, které by mohlo způsobit záchvaty nevolnosti. Během těhotenství se však tyto epizody vyskytnou častěji ráno, doprovázené změnou preferencí chuti a aroma. A přesto, aby se rozptýlily všechny pochybnosti, je lepší navštívit kancelář gynekologa, protože může být obtížné samostatně rozlišovat mezi příznaky těhotenství a menopauzy..

Provokátoři nevolnosti během menopauzy

Velmi často je nevolnost s menopauzou vyvolána vnějšími faktory. Mezi nimi je několik hlavních:

 • chyby ve výživě během menopauzy: spousta tučných, smažených, příliš slaných, příliš kořeněných a jiných druhů "těžkých" potravin, stejně jako příliš teplých nebo studených jídel;
 • pití sycených, kofeinových nápojů, zejména nadměrně teplých nebo studených;
 • být v horkých, dusných, stísněných místnostech;
 • silné emoční otřesy;
 • příjem alkoholu;
 • kouření.

Co dělat během útoku?

 • První věcí, kterou musíte udělat, je pokusit se dostat na čerstvý vzduch. To platí zejména, když jste v dusné a horké místnosti. Pokud to není možné, musíte alespoň otevřít okno, abyste zajistili dostatečný přísun kyslíku.
 • Pokud existují podmínky, musíte se posadit, odhodit hlavu a dát nohy na pódium. Zároveň je důležité se co nejvíce uvolnit a odvrátit myšlenky od sebe a svého stavu..
 • Pokud se záchvaty nevolnosti během menopauzy pravidelně opakují, je lepší mít s sebou bonbóny po celou dobu, například „Tick-tock“, „Rondo“ atd..
 • Můžete si dát pár doušků studené vody, nebo ještě lépe, chlazeného čaje na bázi máty nebo citrónového balzámu. Pokud nevolnost neustále předchází záchvatům návalů horka, bude užitečné mít takový nápoj neustále u sebe.
 • Pokud se v noci dostaví nevolnost, měli byste si ulehčit stav, abyste si lehli na levou stranu a přitáhli si kolena k hrudi, tj. Zaujměte polohu „embrya“.
 • Chladná sprcha nebo alespoň otření vlhkým ručníkem na obličej a krk pomůže zlepšit stav.

Jak se zbavit záchvatů nevolnosti během menostázy?

První věc, kterou je třeba říci: pokud se nevolnost stala neustálým společníkem, musíte se okamžitě poradit s lékařem. To pomůže eliminovat možnost vážných patologií, které mohou toto onemocnění vyvolat..

Pokud ošetřující lékař zjistí, že to je klimakterický syndrom, který způsobuje závratě, lze tento stav zlepšit použitím bylinných přípravků i léků.

Terapii lze provádět dvěma hlavními směry:

 1. S pomocí přípravků obsahujících rostlinné estrogeny (Klimadinon, Tsi-Klim, Mensa, Estrovel atd.);
 2. S pomocí hormonální substituční terapie (Premarin, Proginova Klimara, Extraderm atd.) Přečtěte si recenze o náplasti Klimara na odkazu.

První možnost je výhodnější díky jemnějšímu působení a absenci závažných vedlejších účinků..

Léčba může být také doplněna užíváním bylinných čajů na bázi máty, meduňky, kozlíku lékařského. Tyto byliny mají mírný sedativní účinek, pozitivně ovlivňují stav nervového systému a také snižují činnost žaludku..

Klášterní čaj pro žaludek se osvědčil dobře. Kromě uklidňujících bylin obsahuje sbírku bylin, které posilují imunitní systém a profilovají nemoci gastrointestinálního traktu: caddy, přeslička, měsíček, třezalka tečkovaná, pelyněk.

Menopauza je přirozený biologický proces, ale žena z ní často prožívá velmi tvrdé pocity. Aby byla tato fáze co nejšetrnější, měli byste dodržovat zásady zdravého životního stylu a poslouchat doporučení svého lékaře. Je velmi důležité vyloučit samoléčbu, aby se váš stav ještě více nezhoršil..

Nevolnost s menopauzou

Při menopauze je pocit nevolnosti charakteristickým znakem změn, ke kterým dochází v ženském těle. Vzhledem k nevyhnutelnému procesu stárnutí způsobují změny související s věkem mnoho osobních nepohodlí pro zdraví. Climax není věta, můžete se vypořádat s jejími příznaky, musíte bojovat. Co se doporučuje udělat, bude probráno později..

Příčiny nevolnosti s menopauzou

Zvracení s menopauzou může být v nepřítomnosti požadovaného množství estrogenu. Nedostatečné množství pohlavních hormonů narušuje normální fungování orgánů a systémů obecně. Mohou se objevit náhlé skoky krevního tlaku.

Příčiny příznaku:

 1. Povinným příznakem během menopauzy je nával horka, který se začíná aktivně projevovat během období normální menstruační funkce. Tento stav doprovází vegetativní poruchy, horečka, migréna, náhlé změny teploty a pocit nevolnosti. Příznak je závažný, až do zvracení se žlučí. Po ústupu útoku, přílivu, žena cítí prudký pokles síly, deprese, deprese. Vychází silněji z intenzity návalů horka (s menopauzou mnohokrát denně).
 2. Zvýšený krevní tlak. Kardiovaskulární systém reaguje poměrně silně na hormonální změny v těle. Žena čelí projevu tachykardie, předchozí elasticita stěn cév je ztracena. Krev se stává viskózní, což může vést k tvorbě plaků cholesterolu, které brání normálnímu pohybu krve cévami. Vede k prudkému zvýšení krevního tlaku, závratím, bolestem hlavy, zvracení.
 3. Během menopauzy se zakalí kvůli psycho-emocionálnímu vzrušení. Vyskytuje se v důsledku poklesu hormonů estrogen, progestogen, současného poklesu hormonů endorfin, serotonin, které jsou zodpovědné za dobrý emoční stav. Žena po 50 letech může projevovat nepřiměřený hněv, podráždění, zoufalství. U depresivního stavu se může rozvinout těžká deprese s averzí k jídlu..
 4. Poruchy spánku. Negativní účinky menopauzy výrazně ovlivňují kvalitní spánek. Žena neodpočívá ve dne ani v noci. Silná únava, nervové napětí, nízký krevní tlak přispívají k rozvoji dávivého reflexu.
 5. Před vyhynutím reprodukčního mechanismu je žena narušena silným předmenstruačním příznakem. Menstruace jsou vzácné, změny objemu, konzistence výtoku. U premenstruačního symptomu se vyvine silná bolest doprovázená nevolností.
 6. Nesprávná strava. Obvyklá strava se skládá z těžkého, vysoce kalorického, slaného, ​​kořeněného, ​​sladkého, uzeného jídla. Způsobuje těžkou nevolnost, dávivý reflex. Budeme muset přemýšlet o úpravě vlastního menu. Ženské tělo potřebuje další výživu s vitamíny, minerály, které přispívají k produkci estrogenů, celkovému zlepšení zdraví, pohodě.

U menopauzy se u nemoci může objevit neustálý pocit nevolnosti. Hormonální restrukturalizace silně ovlivňuje pokles imunity, vyvolává vývoj a zhoršuje nemoci.

Charakteristické jsou následující nemoci:

 • Problémy se štítnou žlázou. Hypotyreóza je doprovázena pocitem nevolnosti, není přepsána, nekončí dietou, fyzickou aktivitou. Vývoj onemocnění štítné žlázy během menopauzy je charakteristickým jevem pro orgán produkující hormony. Nerovnováha estrogenu, gestagenu a androgenu ovlivňuje normální fungování štítné žlázy.
 • Rozvoj diabetes mellitus. U diabetes mellitus stoupá hladina glukózy v krvi, což vede ke zvýšení aktivity orgánů gastrointestinálního traktu. Cukrovka je doprovázena neustálým pocitem hladu, intenzivní žízeň, nervózní přepětí, neustále nevolnost.
 • Vzhled zhoubných novotvarů. Onkologie je onemocnění, které se projevuje až v poslední fázi. S rozvojem maligního nádoru vzniká pocit nevolnosti - primární známka intoxikace těla.
 • Vývoj kardiovaskulárních chorob. Problémy se srdcem, hematopoetickým systémem jsou spouštěny menopauzou. Příznak, onemocnění se objevuje v pozdním období menopauzy. Doporučuje se podstoupit seriózní a kompetentní léčbu, která zabrání tvorbě plaků cholesterolu, opotřebení srdečního svalu.
 • Nemoci gastrointestinálního traktu. Důvodem silného zákalu není menopauza, ale stávající onemocnění gastrointestinálního traktu (gastritida, kolitida, cholecystitida). Nemoci se obvykle projevují v období zvýšené nervozity, prudkého poklesu imunity a dalších následků menopauzy.

Co dělat a jak léčit nevolnost s menopauzou

Je důležité, aby se v průběhu menopauzy objevoval neustálý nepříjemný zákal, který se podrobí úplnému vyšetření, aby bylo možné odhalit skutečnou povahu jeho původu, nebo objasnit, že příčinou je výhradně menopauza. Léková terapie pomůže vyrovnat se se špatným zdravotním stavem, neutralizuje další příznaky menopauzy a předchází vzniku vážného onemocnění.

Pokud se zjistí, že hlavní příčinou je menopauza, pak v tomto případě budete muset podstoupit hormonální terapii, farmakoterapii, která může eliminovat nepříjemný příznak, který ji způsobuje.

V případě výrazných příznaků během menopauzy jsou předepsány následující hormonální léky:

 • Klimara;
 • Proginova;
 • Divina;
 • Livial.

Výše uvedená hormonální činidla dělají dobrou práci s příčinou, která vyvolává samotný pocit nevolnosti, příznaky doprovázející menopauzu. Měli byste pečlivě zvážit jejich použití, předepsat se, abyste se zbavili jakýchkoli příznaků.

Pokud není třeba používat silné hormonální látky, doporučuje se užívat homeopatické, sedativní léky, které dobře vyrovnávají hormonální rovnováhu, dokonale zvládají projevy nevolnosti a zvracení. Mezi tyto léky patří: Climaxan, Remens, Motherwort, Vamelan.

Léky, které mohou eliminovat příčinu nevolnosti, jsou cerucal, aeron, validol.

Doporučuje se také vzít v úvahu skutečnost, že léky jsou předepisovány výhradně ošetřujícím lékařem, jinak nemusí být marné.

Tradiční metody řešení nevolnosti s menopauzou

Stárnutí zasáhlo generace, ženy za všech okolností bojovaly s menopauzou a jejími projevy. Proto existují dostupné a účinné způsoby, jak eliminovat tento a další příznaky během menopauzy, například:

 • Odmítnout špatné návyky;
 • Dodržujte správnou a zdravou stravu;
 • Vedení zdravého životního stylu a žádný věk zde není překážkou;
 • Nepřehřívejte, chodte co nejvíce na čerstvý vzduch;
 • Nevstávejte ráno náhle z postele;
 • Pijte infuze léčivých rostlin, jako je pivoňka, máta, heřmánek, zázvor.

Navzdory skutečnosti, že nevolnost je nepříjemnou funkcí těla, díky níž informuje o změnách, které v něm probíhají, může toto znamení zabránit rozvoji vážných a nebezpečných nemocí, protože v tomto stavu se ženy mnohem častěji obracejí na lékaře a konzultují je.

Mohu se cítit nemocný menopauzou?

S nástupem menopauzy dochází v těle ženy k mnoha změnám, primárně spojeným s porušením produkce ženských pohlavních hormonů. Taková endokrinní nerovnováha dříve či později vede k výskytu různých druhů poruch v práci orgánů nebo dokonce v jejich celých systémech. Klimakterické období je doprovázeno určitými příznaky, o kterých díky moderním zdrojům informací slyšela každá žena. Jedním z nejčastějších příznaků je nevolnost..

Proč je v menopauze pocit nevolnosti

Během menopauzy, jak již bylo zmíněno dříve, objem jednoho z hlavních ženských hormonů, estrogenu, v krvi prudce klesá. V tomto ohledu může pacient pociťovat celou řadu příznaků, které přímo nebo nepřímo vedou k nevolnosti..

Přílivy a odlivy

Nejběžnějším a časným příznakem blížícího se menopauzy jsou návaly horka. Mohou navíc začít poprvé ještě před ukončením menstruačního cyklu ženy. V tomto případě si pacient stěžuje na pocit tepla v těle, silné bolesti hlavy, slabost, slabost a horečku. To vše zpravidla zhoršuje pocit nevolnosti, který pak sám odezní..

Předmenstruační syndrom

Vzhledem k aktivním hormonálním změnám u žen mohou dříve charakteristické příznaky bezprostředního nástupu menstruace zmizet a příznaky PMS se mohou zhoršit. V tomto případě je výskyt záchvatů nevolnosti docela možný, stejně jako zvýšení bolesti v břiše, zvýšení migrény, výskyt nekontrolované touhy po sladkosti atd. Navíc často pacienti pociťují poruchy cyklu, nepravidelnosti, změny v povaze výtoku.

Gastrointestinální problémy

Pokud žena měla problémy s prací zažívacích orgánů dříve, pak se během menopauzy mohou několikrát zhoršit. Dochází k exacerbaci peptického vředu a gastritidy, pacient je náchylnější k různým pachům, což vede k záchvatům nevolnosti. Kromě toho hrají důležitou roli také potravinové preference: u žen, které jsou zvyklé na tučné a kořeněné jídlo, se mohou náhle objevit příznaky dyspeptické poruchy (mezi nimiž patří nevolnost na jednom z předních míst), ačkoli se dříve nemohly vzdát, i když nebyla dodržována strava.

Kardiovaskulární choroby

Sexuální hormony významně ovlivňují práci kardiovaskulárního systému. Proto je nerovnováha v jejich rovnováze plná problémů s normálním srdečním rytmem (pacienti jsou často narušeni záchvaty tachykardie), pružností cévních stěn (stávají se méně pružnými) a složením krve (zvyšuje se její viskozita). Zvláště nebezpečná je nerovnováha lipoproteinů, která v konečném důsledku vede k hromadění přebytečného cholesterolu a ukládání cholesterolových plaků (ateroskleróza). Všechny tyto faktory společně vedou ke zvýšení krevního tlaku, těžkým záchvatům migrény a nevolnosti..

Hypotyreóza

Štítná žláza je důležitým endokrinním orgánem v lidském těle, na jehož aktivitě závisí mnoho procesů v těle. Zároveň je velmi citlivá na jakékoli změny v těle ženy, což znamená, že je vystavena velkému riziku, když dojde k menopauze. Pacienti tedy mají následující příznaky, které vznikají při přetrvávajícím nedostatku hormonů štítné žlázy:

 • návaly horka se stávají častějšími a časově delšími;
 • chuť k jídlu je narušena - žena se přejídá. Konstantní nadbytek kalorií vede k obezitě a mnoha souvisejícím chorobám;
 • trpí paměť, výkon a celková pohoda;
 • hladina cholesterolu v krvi prudce stoupá;
 • existují trvalé skoky krevního tlaku, které negativně ovlivňují tělo;
 • častější záchvaty nevolnosti.

Novotvary

Maligní nádory, které se dříve necítily, se mohou během menopauzy ostře projevit. Je to způsobeno hormonálními změnami a zvýšenou náchylností ke všem druhům změn. Pocit nevolnosti v tomto případě bude známkou rozsáhlé intoxikace těla..

Cukrovka

Nevolnost může být jedním z příznaků počínající poruchy funkce slinivky břišní - se zvýšením hladiny glukózy se mnohokrát zvyšuje sekreční kapacita žaludku, díky čemuž vzniká pocit nevolnosti. Pokud k tomu přidáte pocit silné žízně a zvýšení chuti k jídlu, měli byste okamžitě kontaktovat endokrinologa, aby provedl testy na hladinu cukru v krvi.

Psychologický faktor

Menopauza je u mnoha žen stále doprovázena zvýšenými pocity strachu a pochybností o sobě. Mnoho pacientů přestává cítit svoji vlastní sexualitu a někdy se vůbec necítí jako silná a plnohodnotná osoba se ženským principem. Takové psychologické zážitky se často odrážejí v projevech nevolnosti, závratí, bolestí hlavy atd. Žena se stáhne do deprese, odmítne aktivní společenský život, což situaci jen zhoršuje. K vyřešení tohoto problému bylo na internetu vytvořeno velké množství kanálů k danému tématu, kde se pacienti po menopauze podělili o své zkušenosti a potřebné informace.

Těhotenství

Mnoho žen si často zaměňuje nástup menopauzy s amenoreou (zastavení menstruačního cyklu v důsledku fyzického nebo psychického přetížení) nebo selháním cyklu, v důsledku čehož se menstruace stává nepravidelnou a přichází s velkým zpožděním. V takovém případě, pokud pacientka přestane používat antikoncepci, je pravděpodobné těhotenství, což je také velmi často doprovázeno nevolností a slabostí..

Provokující faktory

Kromě výše uvedených důvodů mohou k pocitu nevolnosti přispět následující body:

 • zneužívání silné kávy, alkoholu;
 • nedodržování stravy a zásad správné výživy (množství mastných, kořeněných, smažených potravin ve stravě);
 • neustálý psycho-emoční stres a stresové situace;
 • kouření.

Kromě toho může prodloužený pobyt ženy v dusných místnostech a intenzivní fyzická aktivita také nepřímo ovlivnit zvýšenou frekvenci záchvatů nevolnosti..

Jak zmírnit záchvaty

První pomoc v případě nevolnosti bude následující:

 1. Žena potřebuje zajistit čerstvý vzduch.
 2. Položte ji na vodorovný povrch a skloňte hlavu dozadu.
 3. Dejte bonbón nebo mátovou příchuť.
 4. Nalijte studenou vodu nebo slabý čaj.
 5. Na čelo si dejte ručník namočený ve studené vodě.

Nevolnost s menopauzou je extrémně nepříjemný příznak, který je ale velmi úspěšně přístupný moderní léčbě. V tomto případě je nejdůležitější neváhat vyhledat radu od svého lékaře. V žádném případě byste se neměli léčit sami - může to nejen přinést očekávané výsledky, ale také výrazně zhoršit stávající situaci. Kvalifikovaný odborník bude schopen provést úplné vyšetření těla pacientky a předepsat pro ni vhodnou léčbu.

Nevolnost u žen s menopauzou: příčiny příznaků a způsob, jak s nimi zacházet + jsou během menopauzy závratě

V průběhu let se reprodukční funkce ženy postupně snižuje. Estrogen, který je důležitým hormonem v ženském těle, se produkuje stále méně. To způsobuje určité poruchy nebo nerovnováhu ve všech jejích vazbách - orgánech a systémech.

Nejprve se to týká vaječníků, které se po ukončení funkce zmenšují a jsou nahrazeny pojivovou tkání..

Hormonální změny doprovázené řadou nepříjemných příznaků mění během několika let mnoho funkcí ženského těla. Toto a následující období se nazývá menopauza nebo menopauza..

Climax a jeho fáze

Doba nástupu menopauzy je čistě individuální.

Závisí to na mnoha faktorech:

 • ze zdravotního stavu;
 • z přítomnosti stresu;
 • ze životního stylu;
 • z klimatických a environmentálních faktorů;
 • z dědičnosti a dalších věcí.

V nejhorších případech je časná menopauza zaznamenána po 40 letech, ale častěji hormonální změny začínají u žen po 50 letech. Většina dam v této době pociťuje nesnesitelné nepohodlí s mnoha příznaky..

Přečtěte si také o příznacích menopauzy po 30 letech a po 45 letech.

Lékaři dělí menopauzu do tří fází:

 • premenopauza, kdy kvůli snížení funkce vaječníků menstruace nepřichází pravidelně. To je doprovázeno bolestí a tíhou v malé pánvi, zhoršením celkového zdraví;
 • menopauza. Obecně se uznává, že přišlo, když se menstruace zastavila a po rok chyběla;
 • postmenopauza. Následuje rok po poslední menstruaci a do konce života..

Předzvěst menopauzy

Menopauze předchází narušení menstruačního cyklu - změny v jeho trvání a intenzitě výtoku. To je způsobeno snížením produkce ženských pohlavních hormonů - v těle žen jsou všude zvláštní receptorové senzory, které reagují na sebemenší hormonální změny v krvi.

S nástupem menopauzy mohou prekurzory zhoršit stav:

 • struktura kůže;
 • vlasy;
 • sliznice;
 • kosti;
 • metabolismus;
 • jiné systémy a orgány.

Přečtěte si také o bolesti a nadýmání během menopauzy.

Vzhled vrásek se zrychluje, barva očí postupně mizí, vlasy se ztenčují. Kromě toho je krepitus kloubů slyšitelný, nadváha se objevuje bez zjevného důvodu, nepohodlí v pochvě je pociťováno v důsledku suchosti sliznice a její větší zranitelnosti.

O tom, zda mohou nohy během menopauzy bobtnat, si přečtěte v tomto článku..

Nástup příznaků

Předzvěsti se mění v příznaky menopauzy, které je už těžké přehlédnout.

Mezi hlavní patří:

 • emoční nestabilita, projevující se výkyvy nálady a nadměrnou citlivostí;
 • rychlá únava a chronická únava;
 • poruchy spánku (nespavost nebo neustálé chutě na spánek);
 • Nadměrné pocení;
 • tachykardie;
 • bolest na hrudi;
 • bolest kloubů;
 • návaly horka - nepředvídatelný pocit tepla v horní části těla a v hlavě. A to je oprávněné, protože s takovými útoky dochází ke zvýšenému toku krve do těchto oblastí. Návaly horka mohou být doprovázeny i bolestmi hlavy.

Později se objeví další příznaky menopauzy:

 • močová inkontinence, zejména noční;
 • změny ve struktuře kostí, zvýšení jejich křehkosti v důsledku nedostatku vápníku (osteoporóza). V důsledku toho - snížení růstu o několik centimetrů;
 • cystické útvary v mléčných žlázách;
 • zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění v důsledku odstranění estrogenní ochrany;
 • destabilizace metabolických procesů, v důsledku čehož se zvyšuje krevní tlak, zvyšuje se tělesný tuk a zvyšuje se riziko cukrovky.

Ale ne všechny jsou povinné, jejich stupeň projevu je také čistě individuální.

Mám jít k lékaři

Mohla by být menopauza důvodem, proč vypadat jako lékař? Jakékoli projevy menopauzy vyžadují pozornost. Nejsou zdaleka vždy nebezpečné, ale je nutné je prozkoumat..

V některých případech menopauza v důsledku snížení imunity vyvolává relapsy chronických onemocnění. Proto musíte navštívit terapeuta a gynekologa, který vám předepíše laboratorní vyšetření. Neublíží ani návštěva endokrinologa za účelem kontroly hormonálních změn..

Návaly tepla, které jsou často doprovázeny nevolností, často vyvolávají strach a dokonce vedou k depresi. Několik návštěv terapeuta může pomoci tyto problémy vyřešit.

Je možné toto období odložit

Je možné oddálit nástup menopauzy zdravým životním stylem. Jedná se o odvykání kouření a časté požívání alkoholu, povinné fyzické cvičení, včetně systematické chůze. Vyvážená a pravidelná strava hraje v tomto procesu důležitou roli..

Metody hormonální antikoncepce, větší počet fyziologických porodů a prodloužená laktace pomáhají zachovat výkonnost vaječníků.

V tomto případě je také účinná hormonální substituční léčba, a pokud je kontraindikována - fytoestrogeny nebo homeopatické léky. Vitamíny, zejména skupina B, a doplňky vápníku jsou velkým přínosem.

Můžete se cítit nemocní menopauzou?

Je vám během menopauzy špatně? Ano, nevolnost je jedním z nejčastějších příznaků menopauzy. V tomto období se vegetativní poruchy objevují dříve než ostatní. Nejcharakterističtější z nich jsou přílivy a odlivy.

Pocit horka je doprovázen zvýšeným srdečním rytmem a může ho také doprovázet pocení, horečka, slabost, závratě a bolesti hlavy. Ale všem těmto známkám předchází nevolnost. Někdy její záchvaty následované návaly horka pronásledují ženu několikrát denně a oslabují ji.

Mezi další příčiny nevolnosti během menopauzy patří:

 • zvýšení krevního tlaku - v důsledku ztráty vaskulární elasticity způsobené hormonálními změnami se krev zhušťuje, navíc je pozorována vazokonstrikce kvůli plakům cholesterolu;
 • emoční nerovnováha - restrukturalizace negativně ovlivňuje produkci hormonů radosti endorfinů a serotoninu. Žena je často pohlcena obavami, zoufalstvím, hněvem, depresí;
 • poruchy spánku - kvůli nepohodlí způsobenému útoky tepla, pocení (zejména v noci), denní rytmus je ztracen, je pozorováno chronické přepracování;
 • PMS se zvyšuje během menopauzy. Je to způsobeno poruchami cyklu, bolestivými pocity;
 • nerovnováha a poruchy příjmu potravy.

Všechny tyto jevy nutně způsobují nesnesitelnou nevolnost..

Je možné, kromě toho může být nevolnost známkou nemoci? Ano, kromě takových důvodů, které jsou typické pro menopauzu, mohou existovat i další, které naznačují patologické změny v těle nebo zhoršení chronických onemocnění.

Jsou možné následující možnosti, které jsou vždy doprovázeny nevolností:

 • problémy se štítnou žlázou. To je velmi nebezpečné vzhledem k tomu, že štítná žláza sama produkuje hormony. Narušení její práce v jednom či druhém směru významně zhoršuje hormonální problémy;
 • cukrovka. Způsobuje závažné abnormality v zažívacím traktu v důsledku abnormalit v cukru v krvi;
 • maligní nádor doprovázený intoxikací;
 • gastrointestinální problémy - vředy, gastritida;
 • kardiovaskulární choroby. Jedná se o pozdní projevy menopauzy, kdy tlak často skáče, srdeční sval se rychleji opotřebovává a při bolestech srdce se může vyvinout ateroskleróza..


Nevolnost v menopauze může být doprovázena následujícími příznaky:

 • vysoký krevní tlak a migréna;
 • depresivní projevy a averze k jídlu;
 • nízký krevní tlak a nespavost;
 • bolest v dolní části břicha s PMS;
 • pocit hladu a žízně - s diabetes mellitus;
 • průjem a zvracení - s onemocněním gastrointestinálního traktu a srdečními poruchami.

Jak zmírnit záchvaty

Pokud je žena nemocná, první věc, kterou musíte udělat, je:

 • zajistit čerstvý vzduch - otevřít okno nebo jít ven;
 • pro hluboké dýchání sundejte těsný oděv z krku a horní části těla;
 • je dobré sedět s hlavou odhodenou dozadu a dát si pod nohy židli. Zároveň je důležité snažit se uvolnit a myslet na něco příjemného;
 • vezměte si do úst mátový bonbón;
 • pijte čaj s mátou nebo meduňkou, v extrémních případech - studenou vodou;
 • u nočních útoků je užitečné ležet na levé straně v poloze „embryo“;
 • osprchujte se nebo si otřete obličej a krk ručníkem navlhčeným ve studené vodě.

S takovými útoky dobře pomáhají přírodní léky na bázi máty, kozlíku lékařského, pivoňky a meduňky, například Vamelan. Používají se v dlouhodobých kurzech, doporučuje je profylakticky lékař při prvních stížnostech na menopauzální změny.

Správná výživa hraje důležitou roli v boji proti nevolnosti (jako projev hormonálních poruch). V tomto případě musíte omezit uzená a smažená jídla, koření, koření a nahradit je dietním masem, čerstvou zeleninou, saláty a ovocem..

Měli byste se vzdát kofeinovaných nápojů, kouření, nedostatku spánku. Je dobré být často na čerstvém vzduchu, chodit, cvičit, najít si čas na proveditelný sportovní trénink.

Pro zmírnění příznaků menopauzy, ještě předtím, než k nim dojde (pokud je to nutné), lékař předepisuje speciální hormonální léky.

Závěr

Nevolnost je častým příznakem menopauzy. Nemůžeš ji nechat bez dozoru.

Existuje mnoho prostředků, které vám pomohou zvládnout nevolnost. Jedná se o přírodní přípravky, denní a výživový režim, hormonální látky, které předepisuje pouze lékař..

V některých případech se jedná o projev závažné patologie - existuje řada onemocnění doprovázených nevolností a dalšími nepříjemnými příznaky. Proto je zapotřebí komplexní vyšetření, aby se zjistila příčina nevolnosti a bojovalo se s ní..

Užitečné video

Video popisuje příčiny nevolnosti a závratí a také způsob, jak s nimi zacházet:

Nevolnost u žen s menopauzou: příčiny příznaků a způsob, jak s nimi zacházet + jsou během menopauzy závratě

Climax je doba změn a úzkosti. Toto období je doprovázeno řadou zásadních změn v těle ženy, jejichž obecným posláním je úplné dokončení reprodukční funkce. Každá zástupkyně veletržní poloviny snáší tyto změny svým vlastním způsobem: někteří nemusí prakticky pociťovat negativní projevy menopauzy, zatímco jiní zažívají celý kaleidoskop symptomů patologické menopauzy.

Projev těchto příznaků může být velmi různorodý. Návaly tepla, psychoemoční labilita, dušnost, závratě, nespavost, nevolnost s menopauzou - to není celý seznam projevů, které se mohou v této obtížné době objevit, někdy docela otravovat ženu a výrazně zhoršovat kvalitu jejího života. V tomto článku budeme hovořit o tom, proč může nastat nevolnost během menopauzy a jak se můžete vyrovnat s tímto nepříjemným jevem..

Climax a jeho fáze

Doba nástupu menopauzy je čistě individuální.

Závisí to na mnoha faktorech:

 • ze zdravotního stavu;
 • z přítomnosti stresu;
 • ze životního stylu;
 • z klimatických a environmentálních faktorů;
 • z dědičnosti a dalších věcí.

V nejhorších případech je časná menopauza zaznamenána po 40 letech, ale častěji hormonální změny začínají u žen po 50 letech. Většina dam v této době pociťuje nesnesitelné nepohodlí s mnoha příznaky..

Předzvěst menopauzy

Menopauze předchází narušení menstruačního cyklu - změny v jeho trvání a intenzitě výtoku. To je způsobeno snížením produkce ženských pohlavních hormonů - v těle žen jsou všude zvláštní receptorové senzory, které reagují na sebemenší hormonální změny v krvi.

S nástupem menopauzy mohou prekurzory zhoršit stav:

 • struktura kůže;
 • vlasy;
 • sliznice;
 • kosti;
 • metabolismus;
 • jiné systémy a orgány.

Užitečné video

Video popisuje příčiny nevolnosti a závratí a také způsob, jak s nimi zacházet:


S nástupem menopauzy dochází v těle ženy k mnoha změnám, primárně spojeným s porušením produkce ženských pohlavních hormonů. Taková endokrinní nerovnováha dříve či později vede k výskytu různých druhů poruch v práci orgánů nebo dokonce v jejich celých systémech. Klimakterické období je doprovázeno určitými příznaky, o kterých díky moderním zdrojům informací slyšela každá žena. Jedním z nejčastějších příznaků je nevolnost..

Nástup příznaků

Předzvěsti se mění v příznaky menopauzy, které je už těžké přehlédnout.

Mezi hlavní patří:

 • emoční nestabilita, projevující se výkyvy nálady a nadměrnou citlivostí;
 • rychlá únava a chronická únava;
 • poruchy spánku (nespavost nebo neustálé chutě na spánek);
 • Nadměrné pocení;
 • tachykardie;
 • bolest na hrudi;
 • bolest kloubů;
 • návaly horka - nepředvídatelný pocit tepla v horní části těla a v hlavě. A to je oprávněné, protože s takovými útoky dochází ke zvýšenému toku krve do těchto oblastí. Návaly horka mohou být doprovázeny i bolestmi hlavy.

Později se objeví další příznaky menopauzy:

 • močová inkontinence, zejména noční;
 • změny ve struktuře kostí, zvýšení jejich křehkosti v důsledku nedostatku vápníku (osteoporóza). V důsledku toho - snížení růstu o několik centimetrů;
 • cystické útvary v mléčných žlázách;
 • zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění v důsledku odstranění estrogenní ochrany;
 • destabilizace metabolických procesů, v důsledku čehož se zvyšuje krevní tlak, zvyšuje se tělesný tuk a zvyšuje se riziko cukrovky.

Ale ne všechny jsou povinné, jejich stupeň projevu je také čistě individuální.

Mám jít k lékaři

Mohla by být menopauza důvodem, proč vypadat jako lékař? Jakékoli projevy menopauzy vyžadují pozornost. Nejsou zdaleka vždy nebezpečné, ale je nutné je prozkoumat..

V některých případech menopauza v důsledku snížení imunity vyvolává relapsy chronických onemocnění. Proto musíte navštívit terapeuta a gynekologa, který vám předepíše laboratorní vyšetření. Neublíží ani návštěva endokrinologa za účelem kontroly hormonálních změn..

Návaly tepla, které jsou často doprovázeny nevolností, často vyvolávají strach a dokonce vedou k depresi. Několik návštěv terapeuta může pomoci tyto problémy vyřešit.

Musím ten pocit vydržet?


Je absolutně nemožné vydržet neustálou nevolnost! U takových onemocnění musíte co nejdříve zjistit příčinu odchylky. Pokud důvody spočívají v latentních onemocněních, pomůže jejich včasná léčba obnovit dobré zdraví pacienta. Ale i když je odchylka způsobena pouze nedostatkem pohlavních hormonů, nelze to také ignorovat. Pokud trpíte nevolností bez návštěvy lékaře, může to vážně ovlivnit vaše celkové zdraví, protože s takovou malátností zmizí chuť k jídlu, což znamená, že žena nedostává potřebné vitamíny a minerály z potravy.

Návaly tepla s menopauzou: co dělat, léčba

Nevolnost s menopauzou může být periodická i konstantní. Samozřejmě, pokud zvracíte jednou a pak všechno zmizelo a stav ženy je normální, není důvod k obavám a nejpravděpodobněji je malátnost způsobena chybami ve výživě, ale pokud se malátnost objevuje pravidelně, je to důvod k důkladnému vyšetření.

Je možné toto období odložit

Je možné oddálit nástup menopauzy zdravým životním stylem. Jedná se o odvykání kouření a časté požívání alkoholu, povinné fyzické cvičení, včetně systematické chůze. Vyvážená a pravidelná strava hraje v tomto procesu důležitou roli..

Metody hormonální antikoncepce, větší počet fyziologických porodů a prodloužená laktace pomáhají zachovat výkonnost vaječníků.

V tomto případě je také účinná hormonální substituční léčba, a pokud je kontraindikována - fytoestrogeny nebo homeopatické léky. Vitamíny, zejména skupina B, a doplňky vápníku jsou velkým přínosem.

Hormonální a jiná léčba je předepsána pouze odborníkem po příslušném vyšetření. Samoléčba je nebezpečná a nepřijatelná.

Opravné prostředky

Existuje několik způsobů, jak zmírnit příznaky nevolnosti:

 1. Otevřete okno nebo jděte ven na čerstvý vzduch.
 2. Nenoste oblečení, které omezuje pohyb.
 3. Kupte si máty peprné nebo si připravte čaj z léčivé rostliny.
 4. Dejte si chladnou sprchu.
 5. Udržujte vyváženou stravu. Snižte spotřebu smažených a uzených potravin. Nepřejídejte se.
 6. Pijte méně kávových nápojů.
 7. Spánek by měl být alespoň 7-8 hodin.
 8. Omezte kouření a pití.
 9. Žít aktivním životním stylem. Cvičení ráno.

Můžete se cítit nemocní menopauzou?

Je vám během menopauzy špatně? Ano, nevolnost je jedním z nejčastějších příznaků menopauzy. V tomto období se vegetativní poruchy objevují dříve než ostatní. Nejcharakterističtější z nich jsou přílivy a odlivy.

Pocit horka je doprovázen zvýšeným srdečním rytmem a může ho také doprovázet pocení, horečka, slabost, závratě a bolesti hlavy. Ale všem těmto známkám předchází nevolnost. Někdy její záchvaty následované návaly horka pronásledují ženu několikrát denně a oslabují ji.

Mezi další příčiny nevolnosti během menopauzy patří:

 • zvýšení krevního tlaku - v důsledku ztráty vaskulární elasticity způsobené hormonálními změnami se krev zhušťuje, navíc je pozorována vazokonstrikce kvůli plakům cholesterolu;
 • emoční nerovnováha - restrukturalizace negativně ovlivňuje produkci hormonů radosti endorfinů a serotoninu. Žena je často pohlcena obavami, zoufalstvím, hněvem, depresí;
 • poruchy spánku - kvůli nepohodlí způsobenému útoky tepla, pocení (zejména v noci), denní rytmus je ztracen, je pozorováno chronické přepracování;
 • PMS se zvyšuje během menopauzy. Je to způsobeno poruchami cyklu, bolestivými pocity;
 • nerovnováha a poruchy příjmu potravy.

Všechny tyto jevy nutně způsobují nesnesitelnou nevolnost..

Je možné, kromě toho může být nevolnost známkou nemoci? Ano, kromě takových důvodů, které jsou typické pro menopauzu, mohou existovat i další, které naznačují patologické změny v těle nebo zhoršení chronických onemocnění.

Jsou možné následující možnosti, které jsou vždy doprovázeny nevolností:

 • problémy se štítnou žlázou. To je velmi nebezpečné vzhledem k tomu, že štítná žláza sama produkuje hormony. Narušení její práce v jednom či druhém směru významně zhoršuje hormonální problémy;
 • cukrovka. Způsobuje závažné abnormality v zažívacím traktu v důsledku abnormalit v cukru v krvi;
 • maligní nádor doprovázený intoxikací;
 • gastrointestinální problémy - vředy, gastritida;
 • kardiovaskulární choroby. Jedná se o pozdní projevy menopauzy, kdy tlak často skáče, srdeční sval se rychleji opotřebovává a při bolestech srdce se může vyvinout ateroskleróza..

Při poruchách štítné žlázy se nevolnost stává konstantní.

Nevolnost v menopauze může být doprovázena následujícími příznaky:

 • vysoký krevní tlak a migréna;
 • depresivní projevy a averze k jídlu;
 • nízký krevní tlak a nespavost;
 • bolest v dolní části břicha s PMS;
 • pocit hladu a žízně - s diabetes mellitus;
 • průjem a zvracení - s onemocněním gastrointestinálního traktu a srdečními poruchami.

Příčiny nevolnosti u dětí

Mnoho rodičů se mylně domnívá, že jejich dítě ještě nemůže mít zdravotní problémy, protože u nich dojde pouze k nevolnosti a zvracení v důsledku otravy jídlem. To však není tento případ.

 1. Děti mohou mít zvýšený nitrolební tlak. Pak se ráno objeví nevolnost spolu s bolestí hlavy..
 1. Vestibulární aparát - v případě problémů s ním se v dopravě objevuje nevolnost u dětí. Před cestou byste takové dítě neměli krmit, dávat ho blíže k řidiči, požádat ho, aby se dívalo přímo před sebe a občas nám dáme vypít vodu.
 1. Stres. Děti jsou často nevolné, pokud se velmi bojí, uráží nebo se cítí provinile, když se snaží izolovat od problémů. Zde mohou pomoci dechová cvičení nebo jednoduchý papírový sáček..
 1. Alergická reakce. Nevolnost - v důsledku nesnášenlivosti jakéhokoli produktu. Alergik vám pomůže určit, který z nich.
 1. Nadměrný příjem potravy. U dětí se často vyskytuje nevolnost při přejídání. Pokud dítě nechce jíst, zapomeňte na „společnost čistých talířů“. Necháte ho dojíst, pocítíte hrdost na uspokojení své rodičovské vůle a potom se dítě bude cítit nemocně...
 1. Dehydratace. Děti, často hrající a potící se, mohou pociťovat záchvaty nevolnosti, okamžitě jim dejte napít se čisté vody, což pomůže záchvat odstranit.

Jak zmírnit záchvaty

Pokud je žena nemocná, první věc, kterou musíte udělat, je:

 • zajistit čerstvý vzduch - otevřít okno nebo jít ven;
 • pro hluboké dýchání sundejte těsný oděv z krku a horní části těla;
 • je dobré sedět s hlavou odhodenou dozadu a dát si pod nohy židli. Zároveň je důležité snažit se uvolnit a myslet na něco příjemného;
 • vezměte si do úst mátový bonbón;
 • pijte čaj s mátou nebo meduňkou, v extrémních případech - studenou vodou;
 • u nočních útoků je užitečné ležet na levé straně v poloze „embryo“;
 • osprchujte se nebo si otřete obličej a krk ručníkem navlhčeným ve studené vodě.

S takovými útoky dobře pomáhají přírodní léky na bázi máty, kozlíku lékařského, pivoňky a meduňky, například Vamelan. Používají se v dlouhodobých kurzech, doporučuje je profylakticky lékař při prvních stížnostech na menopauzální změny.

Správná výživa hraje důležitou roli v boji proti nevolnosti (jako projev hormonálních poruch). V tomto případě musíte omezit uzená a smažená jídla, koření, koření a nahradit je dietním masem, čerstvou zeleninou, saláty a ovocem..

Měli byste se vzdát kofeinovaných nápojů, kouření, nedostatku spánku. Je dobré být často na čerstvém vzduchu, chodit, cvičit, najít si čas na proveditelný sportovní trénink.

Pro zmírnění příznaků menopauzy, ještě předtím, než k nim dojde (pokud je to nutné), lékař předepisuje speciální hormonální léky.

Léčba

Léčba může zahrnovat následující:

 • homeopatie;
 • bylinná medicína a lidové metody ke stabilizaci hormonálních hladin;
 • hormonální terapie;
 • léčba doprovodných onemocnění, nově vznikajících nebo chronických v exacerbované formě;
 • používání bioaktivních potravinářských přídatných látek ve formě pilulek nebo tablet na menopauzu, například „Bonisan“.

Léky

Seznam nejlepších pilulek na menopauzu:

 • Femoston;
 • Norkolut;
 • Trisequencing;
 • Duphaston;
 • Angelique;
 • Ovestin a další.

Vysoce účinné bylinné tablety:

 1. Klimadinon, jehož hlavní účinnou látkou je extrakt racymose cimifuga.
 2. Estrovel, který ve svém složení obsahuje celou sbírku léčivých bylin, doplněný o obsah vitamínového komplexu a přírodního medu.
 3. Feminal, který zahrnuje rostlinu, jako je červený jetel, nebo spíše extrakt z něj, velmi podobný složení jako estrogeny.
 4. Feminalgin, který obsahuje takové účinné látky jako cimifuga, fosforečnan sodný, luční lumbago.
 5. Tsi-klim je relativně levná droga. Snižuje výskyt návalů.
 6. Menopace a další bylinné tablety.

Lidové léky

Lidové léky na menopauzu jsou velmi široce zastoupeny, následující jsou považovány za nejúčinnější z nich:

 • prádlo;
 • lékořice;
 • petržel;
 • bórová děloha;
 • šalvěj;
 • Červený jetel;
 • okurkové biče.

Životní styl

Není žádným tajemstvím, že se při sportu uvolňují endorfiny, hormony radosti, proto je v elegantním věku sportování tak důležité. Jaký typ fyzické aktivity zvolit - každý se rozhodne sám. Hlavní věc je, že lekce přináší potěšení, zlepšuje náladu..

Během menopauzy odborníci doporučují plavání a vodní aerobik. Voda zlepšuje tón, dodává energii, odstraňuje negativitu. Můžete jít na kole, ráno si zaběhat nebo začít tančit.

Výživa

Seznam doporučených produktů:

 1. Vejce, listová zelenina a zmrzlina. Tyto potraviny doplňují nedostatek vápníku a dodávají vám pocit sytosti.
 2. Ořechy a rostlinný olej. Snižte hladinu cholesterolu v krvi, zajistěte dostatečný příjem vitamínů E a B..
 3. Mořské ryby, rybí konzervy a rybí olej. Posiluje imunitu, udržuje normální mozkovou funkci.
 4. Otrubový chléb, perličkový ječmen a krupice z ječmene. Obsahuje vitamíny, které posilují endokrinní systém.
 5. Fazole. Obsahují velké množství fytoestrogenů, které vyrovnávají hormonální pozadí, posilují imunitní systém a podporují regeneraci tkání.
 6. Drůbeží maso. Zdroj kolagenu. Tato látka je zodpovědná za pružnost pokožky a lesk vlasů..
 7. Lněná semínka. Dokonale pomáhá v boji proti suchým sliznicím.
 8. Ovoce a zelenina. Bobule, zelenina, sušené ovoce a ovoce nasytí tělo vitamíny, které jsou v klimakterickém období tak nezbytné.