Jaká by měla být bazální teplota před menstruací?

Jaká by měla být bazální teplota nebo BT krátce před menstruací? Mnoho žen sní o pravidelném menstruačním cyklu, protože je to jeden z hlavních znaků správného fungování reprodukčního systému. Jedním z důležitých ukazatelů je BT. Jeho denní měření vám umožňuje sledovat stav těla, určit blížící se ovulaci a začátek nového menstruačního cyklu. Zvažte vlastnosti testování a interpretaci výsledků měření BT.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg "alt =" teploměr v ústech "šířka = "660" height = "414" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg 660w, https: // dazachatie.ru / wp-content / uploads / 2018/02 / Gradusnik-protiv-zalyota-300x188.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Co je BT?

BT - indikátory, které byly získány pomocí teploměru v ústní dutině, vagině nebo rektálně, v řiti. Bazální teplota během menstruace, před změnami a také po nich.

Zvýšení nebo snížení tohoto ukazatele teploty je způsobeno rozdílem ve fázích měsíčního cyklu:

 • folikulární - fáze zrání vajíčka, hladina bt se sníží;
 • ovulace - plodná fáze, během níž je možné početí;
 • luteální - fáze nástupu menstruace, kdy všechny hormony klesají, BT klesá.

Během všech těchto fází je hladina hormonů v těle ženy odlišná. Estrogen a progesteron, které jsou tělem pravidelně vylučovány, ovlivňují změnu BT. A právě na změně BT je postavena jedna z nejspolehlivějších metod antikoncepce - metoda kalendáře.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg "alt =" graf "width =" 660 "výška = "334" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018 /03/chart-300x152.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Pravidla měření

Graf bazální (orální nebo rektální) teploty je tedy velmi důležitý, protože na základě získaných údajů bude lékař schopen vidět obraz o zdravotním stavu ženy a určit, zda dochází ke změnám v práci systému porodu..

Existuje řada pravidel pro měření teploty, podle kterých je možné získat nejpřesnější výsledky:

 1. Měření teploty musí být prováděno vždy ve stejnou denní dobu. Nejspolehlivější výsledky lze získat měřením BT ráno bezprostředně po probuzení. Mírné odchylky v čase jsou povoleny - +/- 30 minut nebude mít negativní vliv na hodnoty. Za ideální čas pro zákrok se považuje doba od 6 do 8 hodin. Současně je velmi důležité, aby před měřením BT byl zdravý spánek po dobu nejméně 4 hodin.
 2. Bazální nebo jinými slovy rektální teplota během menstruace se měří vždy stejným teploměrem. Pokud došlo k poškození nebo přerušení zobrazování správných hodnot a teploměr musel být vyměněn, je třeba to zaznamenat do svého notebooku, kde jsou naměřené hodnoty.
 3. Doporučuje se připravit teploměr předem umístěním blízko postele. A ztuhl, aby mohl pokračovat, aniž by vstal z postele.
 4. Délka procedury závisí na metodě měření, ale v průměru nejméně 5 minut.
 5. Ke sledování dynamiky změn v BT je nutné dodržovat speciální plán, kde jsou indikovány všechny indikátory pro den, týden, měsíc atd..

Při dodržení těchto jednoduchých doporučení můžete získat co nejpřesnější výsledky a s jejich pomocí zabránit exacerbaci onemocnění reprodukčního nebo urogenitálního systému nebo zjistit skutečnost těhotenství.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg "alt =" jak měřit "width =" 660 "height =" 371 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp- content / uploads / 2018/03 / maxresdefault-1-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

BT během menstruace

Studie by se měly začít zaznamenávat od prvního dne menstruace. Jaká by měla být BT před menstruací, například týden před menstruací? Indikace během tohoto období mohou být zvýšeny, takže tuto skutečnost lze ignorovat. Ale poslední den menstruace bude indikátor BT asi 36,3 ° C a může se pohybovat až 36,5 ° C. To jsou nejpříznivější podmínky pro plný vývoj folikulů..

Co BT před menstruací závisí na chování vajíčka: zda došlo k početí nebo ne. Když vajíčko opustí folikul, v místě prasknutí bubliny se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormony pro přípravu dělohy na implantaci embrya, pokud dojde k oplodnění. A právě tato žláza stimuluje zvýšení BT v první den zpoždění, aby se zlepšily podmínky v děloze pro pohodlnější vývoj embrya.

BT týden před menstruací

Během tohoto období budou ukazatele kolísat mezi 37-37,5 ° C. V tomto případě stojí za zvážení takový faktor, jako je potopení implantátu - když BT na chvíli poklesne a poté prudce stoupne.

Pokud během tohoto období nedošlo k oplodnění, pak se hladina progesteronu postupně snižuje, corpus luteum začíná mizet, což vede ke snížení teplotní hladiny.

BT 3 dny před menstruací

Jaký druh BT bude během menstruace a několik dní před nimi, závisí na individuálních charakteristikách každé jednotlivé ženy. Podle statistik mohou v předvečer menstruace indikátory klesnout o 0,3-0,5 ° C. Normou pro tuto fázi cyklu jsou hodnoty v rozmezí od 36,8 do 37,1 ° С..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg "alt =" během těhotenství "width =" 660 "výška = "371" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/ 2018/03 / maxresdefault11-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Důvody pro změnu BT

Existuje několik důvodů, které ovlivňují zvýšení nebo snížení teploty:

 1. Nedostatek progesteronu. Vede ke snížení indikátorů BT. Charakteristickým rysem tohoto patologického stavu je pomalý nárůst teploty, který nebude trvat déle než 7 dní. Rozdíl v ukazatelích v různých fázích cyklu současně nepřesahuje 0,4 ° C a doba trvání druhého období se sníží na 10 dní, což zase stimuluje nástup menstruace dříve.
 2. Endometritida. Toto onemocnění je charakterizováno zvýšením bazální teploty před menstruací - 37 ° C. Tento BT se udržuje až do konce menstruace. A když je pokles BT pozorován před menstruací, pak v případě endometritidy tyto hodnoty klesají pouze o několik desetin stupňů, poté začnou růst.
 3. Nástup těhotenství. Pokud dojde ke zpoždění a teplota v pochvě nebo konečníku dosáhne 37 ° C, ale ne vyšší než 37,5 ° C, pak s největší pravděpodobností došlo k početí dítěte. Pokud rychlý těhotenský test neukázal 2 proužky, pak možná mluvíme o pozdní implantaci nebo patologiích - mimoděložním těhotenství nebo anembryonii.
 4. Nástup anovulační fáze. Chaotické zvýšení a snížení indikátorů BT může naznačovat nepřítomnost ovulace. Zároveň graf bazální teploty nemá jasný okraj a nejvyšší bod.
 5. Přítomnost zánětlivých gynekologických onemocnění. Při zánětu vaječníků zaznamenává teploměr hodnoty kolem 37 ° C, které budou pozorovány v první a druhé periodě. Současně před menstruací se BT sníží, po kterém se opět zvýší, ale již o 38 ° С..

Také lze pozorovat netypické hodnoty bazální teploty v případě narušení hormonálního pozadí a v případě poruch štítné žlázy..

Závěr

Na konci publikace shrňme:

 1. BT je osvědčená gynekologická metoda pro sledování zdraví ženského reprodukčního systému. Hodnoty bazální nebo rektální teploty jsou obzvláště důležité po menstruaci a před kritickými dny, ovulace, přesněji řečeno, je důležitá dynamika jejich růstu a poklesu..
 2. Podle harmonogramu BT je možné určit přístup ovulace a menstruace, zjistit, zda existují odchylky v práci orgánů reprodukčního systému. Ostré teplotní skoky velmi často signalizují přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění.
 3. Existují určité standardy BT, jejichž odchylky se vyznačují zjevnými změnami ve fungování orgánů urogenitálního nebo reprodukčního systému..

Je třeba mít na paměti, že během perorálních kontraceptiv BT indikátory „skákají“, takže byste se neměli spoléhat na jejich spolehlivost.

Už jste někdy kontrolovali teplotu konečníku? Vedete si vy nebo vaši přátelé takový kalendář, abyste mohli sledovat plodnou fázi a přístup menstruace??

Co znamená bazální teplota před menstruací

Zdraví ženy je důležitým parametrem, díky kterému se v průběhu let cítí dobře. Fungování ženského reprodukčního systému je založeno na hormonální rovnováze, která ovlivňuje práci celého těla, včetně termoregulace. Proto bazální teplota před menstruací a sledování tohoto indikátoru umožňuje pochopit cyklické změny a včas se dozvědět o porušování.

 1. Co to je
 2. Jak správně měřit
 3. Co by mělo být nebo normy hodnot
 4. Bazální teplota před menstruací
 5. Během týdne
 6. Za 2-3 dny
 7. Kolik dní to trvá?
 8. Během těhotenství
 9. Důvody pro zvýšení
 10. Jak vytvořit plán

Co to je

Bazální teplota před menstruací je indikátorem, při kterém žena dostane jedinečnou příležitost nezávisle diagnostikovat těhotenství, určit dobu ovulace a stav jejího reprodukčního systému.

Měření bazální teploty před menstruací lze nazvat přesným způsobem, pokud je prováděno správně a pravidelně po dobu nejméně 3 měsíců.

Jak správně měřit

Jaká je bazální teplota před menstruací u ženy, zjistíte podle doporučení:

 • Měření provádějte vždy stejným způsobem - orálně, rektálně nebo vaginálně;
 • měřit až po úplném spánku (nejméně 5 hodin);
 • teplota by měla být měřena každý den ve stejnou hodinu, například v 7 hodin ráno (je povolen rozdíl půl hodiny, ne více);
 • změřte BT bez vstávání z postele (teploměr by měl ležet poblíž v natažené paži).

Nejlepší je měřit rtuťovým teploměrem a rektálně.

Je důležité v grafu označit vše, co by mohlo ovlivnit čísla:

 • užívání jakýchkoli léků den předem;
 • pohlavní styk;
 • užívání antikoncepce;
 • užívání alkoholických nápojů;
 • časový posun měření;
 • pomocí jiného teploměru.

Podle všech pravidel bude dobře vytvořený plán BT užitečný pro lékaře, který může získat důležité a nezbytné informace.

Co by mělo být nebo normy hodnot

Otázka, jaká by měla být bazální teplota před menstruací, zajímá mnoho žen.

Čísla se mohou lišit v závislosti na fázi cyklu:

 • Nejvyšší míry jsou pozorovány v luteální fázi (její trvání je v průměru asi 14 dní). Mohou se pohybovat od 36,8 do 37, 1, 37,2 a dokonce až do 37,5 stupňů.
 • Před nástupem menstruace bazální teplota obvykle klesá o několik dělení. První den menstruace zpravidla teploměr ukazuje asi 37 stupňů. Na konci menstruace BT klesá pod 36,5.
 • Pokud jde o folikulární fázi měsíčního cyklu, kdy začíná ovulace v ženském těle, ukazatele se mohou pohybovat od 36,6 do 36,9 stupňů.

Bazální teplota před menstruací

Je důležité zahájit výzkum hned od prvního dne menstruace. Indikátory jsou mírně nadhodnoceny, takže byste se neměli hned bát. Na konci menstruace bude teplota v rozmezí 36,5 a toto číslo je zobrazeno během první fáze cyklu. Takové teplotní podmínky těla jsou nezbytné pro růst folikulu, ke kterému dochází pod vlivem hormonu estrogenu..

Před ovulací, tj. Když zralé vejce musí opustit vaječník, BT stoupne na 37 a může být o něco vyšší. Tyto indikátory naznačují, že došlo k ovulaci a začátku druhé fáze..

Kolik dní před menstruací klesá bazální teplota? Vše závisí na tom, zda došlo k početí nebo ne. Poté, co vajíčko opustí vaječník, se na jeho místě objeví žluté tělísko, které začne energicky produkovat progesteron. Tento hormon je zodpovědný za koncepci a zavedení vajíčka do děložní sliznice. Je to progesteron, který zvyšuje bazální teplotu na více než 37 stupňů, což je nezbytné pro zahájení a rozvoj těhotenství v těle ženy..

Během týdne

Odpověď na otázku, jaká bude bazální teplota před menstruací za týden normální, je od 37 do 37,5 stupňů. Pokud během tohoto období došlo k oplodnění, bude na grafu patrný mírný pokles počtu o několik desetin. To naznačuje implantaci embrya, která může způsobit příznaky, jako je mírná bolest v podbřišku, stejně jako minimální vaginální výtok s malým množstvím krve. Dále jsou ukazatele BT vyrovnány a udržovány na stejné úrovni..

Pokud nedojde k oplodnění, počet se sníží v důsledku snížení množství progesteronu. Proto bude norma pro bazální teplotu před menstruací asi 37.

Za 2-3 dny

BT 2 nebo 3 dny před menstruací do značné míry závisí na vlastnostech každého organismu. Normou jsou ukazatele od 36,8 do 37,1 v těchto dnech.

Kolik dní to trvá?

Pokud budete sledovat graf, pak před nástupem menstruace můžete vidět, jak mírně klesá bazální teplota. To se obvykle projeví asi dva dny před nástupem menstruace..

Během menstruace je teplota asi 37 stupňů normální. Tento indikátor naznačuje, že ženský menstruační cyklus je normální..

Během těhotenství

Proces oplodnění a další těhotenství ovlivňuje fungování celého organismu. Proto se vždy zobrazuje na BT grafu..

Pokud žena provede měření správně a dodrží všechna doporučení, snadno na křivce uvidí, že těhotenství začalo.

Na koncepci můžete na grafu vidět přebytek indikátorů nad 37 stupňů a jejich uchování po dobu nejméně tří dnů. Čísla musí být porovnána se stejným obdobím předchozího cyklu. Pokud teplota stoupá více dní než obvykle, můžeme mluvit o početí.

Vysoká bazální teplota po dobu delší než 3 týdny je těhotenství.

Důvody pro zvýšení

Udržování vysoké bazální teploty před menstruací, nad 37 a více, může naznačovat problémy v těle.

Následující podmínky mohou způsobit vysoké sazby:

 • Zánětlivé procesy. Při zánětu přívěsků překračuje BT ve folikulární fázi 37 stupňů. Před menstruací může teplota vystoupit na 39 stupňů a být doprovázena slabostí, bolestí v dolní části břicha.
 • Endometrióza V tomto případě před menstruací teplota klesá jako obvykle, ale na začátku menstruace opět stoupá..

Mohou existovat období během těhotenství? Přečtěte si v článku o možnosti menstruace po početí, příčinách krvácení v časném těhotenství, doporučení pro ženy.

Proč se bolest na hrudi objevuje před menstruací? Podrobnosti na odkazu.

Jak vytvořit plán

Bazální teplota před menstruací vám umožní získat spoustu důležitých informací.

Z tohoto důvodu gynekologové doporučují provést plán v následujících situacích:

 • nemožnost početí po dobu jednoho roku;
 • hormonální nerovnováha;
 • diagnostika neplodnosti.

Dobře vytvořený plán BT vám navíc umožní zjistit následující:

 • když začíná ovulace;
 • přítomnost problémů ve fungování reprodukčního systému;
 • zda jsou hormony produkovány ve vaječnících;
 • datum dalšího období;
 • zda došlo k početí.

Při sestavování plánu na kousek papíru by se měly zobrazit následující body:

 • datum;
 • den cyklu;
 • bazální teplota.
Normální graf bazální teploty

Pokud graf ukazuje odchylky od normy, je důležité jít k lékaři včas. Bude provedena diagnostika k identifikaci patologií v těle.

Co by si každá žena měla pamatovat při sestavování harmonogramu BT je správnost měření, příjem dat je vždy ve stejnou dobu. To je to, co vám umožní vidět nejspolehlivější výsledky..

Ukazatele bazální teploty před, během a po menstruaci

Je normální, že žena chce dítě, protože rodit potomky je její přirozená funkce. Možná proto je spravedlivé pohlaví, které opravdu chce otěhotnět, tak šťastné ze zpoždění menstruace. Kritické dny však nejsou vždy zpožděny kvůli koncepci..

Abyste se radovali předem nebo nebyli rozrušení kvůli příchodu menstruace místo požadovaného těhotenství, měli byste vědět, jaká by měla být bazální teplota před menstruací a která označuje oplodnění vajíčka. Právě konstrukce grafu bazální teploty vám pomůže vybrat ten správný okamžik pro početí a zjistit jeho výskyt v raných fázích..

Bazální teplota (BT) je teplota měřená bezprostředně po nočním spánku. Provádění měření vyžaduje dodržování určitých pravidel, která určitě uvedeme v tomto článku..

Proč měřit BT - proč se hodnoty mění

Měření bazální teploty a vytvoření vhodného harmonogramu umožní ženě posoudit stav jejího reprodukčního systému. Vzhledem k tomu, že tělo každého zástupce spravedlivého sexu funguje ve svém vlastním režimu, pak bude harmonogram každé dámy vypadat jinak. Indikátory BT mohou být ovlivněny nejen charakteristikami těla a přítomností patologií, ale také dnem cyklu..

Chcete-li získat úplný obraz, musíte sledovat změny v BT po dobu nejméně 4 měsíců. Měření v 1 cyklu neumožní správné výpočty. V tomto případě nezáleží na tom, jak bylo měření provedeno: může to být orální, vaginální nebo rektální teplota, hlavní je, že pokaždé, když se měření provádí podobně jako předchozí.

Plán BT může lékaři hodně říci:

 • nejčastěji se tyto hodnoty používají k určení těhotenství při zpoždění menstruace;
 • můžete zjistit, zda je vajíčko zralé, to znamená, že čas ovulace je viditelný na grafu;
 • můžete určit přítomnost gynekologických onemocnění a zánětlivých procesů;
 • je určena funkčnost endokrinního systému;
 • hodnotí se úroveň vylučování hormonů vaječníky.

Pokud žena nemůže dlouho otěhotnět, dodržování harmonogramu BT pomůže určit přítomnost porušení v reprodukčním systému, například:

 • hormonální nerovnováha, která neumožňuje embryu uchytit se v endometriu;
 • skrývání gynekologických onemocnění, která způsobují neplodnost;
 • neplodnost kvůli nedostatku ovulace jako takové;
 • problémy v činnosti endokrinního systému.

Díky měření BT můžete výrazně zvýšit šance na početí, některé ženy používají takové grafy, aby počaly dítě určitého pohlaví.

Je třeba si uvědomit, že není možné stanovit diagnózu samostatně pouze podle naměřených hodnot bazální teploty; abyste ji potvrdili, musíte podstoupit laboratorní a instrumentální studie. Přesnou diagnózu může provést pouze lékař..

Pravidla měření

Aby měření bazální teploty poskytovalo nejspolehlivější informace, musíte zvolit správný okamžik pro měření, konkrétně čas, kdy je teplota nejnižší. Soulad s následujícími pravidly pro měření BT je klíčem k získání přesných informací:

 1. Bazální teplota by měla být měřena až po probuzení ze spánku, trvajícího nejméně 5–6 hodin bez přerušení.
 2. Měření se provádějí v následujících bodech: vagina, konečník (nejpřesnější údaje), ústa. Pokud se měří v ústech, měl by být teploměr umístěn pod jazyk na 5 minut. V ostatních bodech stačí držet teploměr po dobu 3 minut.
 3. Měření se provádí pokaždé ve stejnou dobu s rozpětím ne více než půl hodiny.
 4. Musíte měřit BT jednou metodou a jedním nástrojem. Pro tyto účely je vhodnější rtuťový teploměr..
 5. Měřicí zařízení musíte připravit večer. Teploměr musí být sražen a umístěn v blízkosti postele, aby z něj sutra nevstávala, ale okamžitě, když se probudíte, odečtěte hodnoty.
 6. Po probuzení, před měřením, byste v žádném případě neměli vstávat z postele, protahovat se a aktivně se hýbat.
 7. Hodnota BT je ovlivněna každým aktivním pohybem a časem. Každou hodinu po probuzení stoupne o 0,1 stupně, takže nemá smysl jej měřit během dne a večer, výsledek bude k ničemu.
 8. Pokud je třeba z jakéhokoli důvodu přerušit noční spánek, je nutné provést naplánované věci a poté spát další 3-4 hodiny a teprve poté provést měření BT.
 9. Musíte odečítat údaje v poloze na zádech, což znamená provádět měření bez vstávání z postele.
 10. Jakmile je teploměr odstraněn, musíte okamžitě zaznamenat naměřené hodnoty do grafu.
 11. Pokud se rtuťový sloupec na teploměru nachází mezi dvěma děleními, musíte vzít v úvahu spodní značku.
 12. Pokud žena pracuje na noční směně, měla by se odečítat hodnoty po spánku.
 13. V grafu si musíte povšimnout všech příhod, které mohou ovlivnit hodnotu měření, mezi takové faktory patří intimní vztahy den předem, dlouhý pobyt na silnici, zvýšení tělesné teploty, užívání prášků na spaní, hormonálních nebo sedativních drog a pití alkoholu..
 14. Měření se nejlépe provádí před 8:00.
 15. Vzhledem k tomu, že plán je třeba vyplnit přibližně za 3 měsíce, měření se provádějí denně, dokonce i v kritických dnech.

Vzhledem k tomu, že ženský reprodukční systém může po celý rok odpočívat dvakrát, k ovulaci v této době nedochází, lze podezření na početí, pouze pokud graf ukazuje, že byla v tomto cyklu.

Normy BT v různých fázích

Pro ženské tělo je zcela přirozené, že se BT během cyklu mění. Abychom však mohli určit, co je v normě, je nutné provádět měření po dobu nejméně 3 měsíců, abychom získali spolehlivá data. Zvažte, jaké jsou přípustné hodnoty BT v různých fázích menstruačního cyklu, co také tato nebo ta teplota může znamenat při systematických měřeních a kolik dní před menstruací začne její hodnota klesat.

Plán musíte začít sestavovat první den menstruace, to znamená, že v tento den musíte provést první měření. Jeho hodnota v prvních dnech mírně stoupá, takže se tento ukazatel na výpočtech nepodílí. V průměru může bazální teplota během menstruace kolísat mezi 36,3-36,5 ° C, tato hodnota může zůstat po celou 1. fázi cyklu. To jsou optimální podmínky pro růst folikulu pod vlivem hormonu estrogenu..

Bezprostředně před tím, než vyzrálé vajíčko musí opustit vaječník, BT začne klesat o několik desetin stupně a poté prudce vzroste na 37-37,2 ° C. Zvýšení bazální teploty indikuje nástup ovulace a začátek 2. fáze cyklu, tyto ukazatele lze uchovat až do konce cyklu.

Jaká bude bazální teplota před menstruací, závisí na stavu vajíčka: zda bylo oplodněno nebo ne. V místě porušení folikulu v ráně na stěně vaječníku se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Výsledek oplodnění do značné míry závisí na něm. Pod vlivem progesteronu stoupá BT na 37,0-37,5 ° C. To je nejlepší čas na otěhotnění. Až do konce cyklu bude graf zobrazovat hodnoty v těchto mezích. Při koncepci jsou takové indikace zaznamenány před a po zpoždění - to je nejjistější známka těhotenství. Chcete-li potvrdit jeho výskyt, můžete navíc použít test.

Týden před menstruací lze normální bazální teplotu udržovat kolem 37 ° C, nejvyšší značka by neměla překročit 37,5 ° C. Je třeba vzít v úvahu jednu nuanci, že u 4týdenního cyklu lze v tuto chvíli pozorovat potopení implantátu - BT se během fixace embrya ve stěně dělohy snižuje o několik desetin stupně. V tomto případě může nastávající matka cítit bolest v podbřišku a může také dojít k mírnému krvácení. BT během připevnění embrya nemusí klesat u každé ženy, ale v průběhu času je hodnota stále vyrovnána. Pokud nedošlo k oplodnění, pak hladina progesteronu klesá, což vede k poklesu BT v předvečer menstruace.

3 dny před menstruací se BT obvykle vyznačuje poklesem o 3-5 desetin stupně. Varianta normy během tohoto období bude považována za její hodnotu v rozsahu 36,7-37,1 °. Obecně však bude u každé ženy před menstruací míra bazální teploty individuální.

Díky měření bazální teploty je možné posoudit koherenci práce ženského těla, můžete s jistotou říci, kdy nastal čas, který je nejvhodnější pro koncepci, a objasnit dny, kdy se během pohlavního styku nemůžete chránit. Nejlepší je provádět měření několikrát za sebou, abyste dosáhli přesnějších výsledků..

Vzhledem k tomu, že práce ženského těla je vysoce závislá na hormonech, je zcela přirozené, že se díky jejich úrovni může hodnota BT zvyšovat a snižovat. Nízká bazální teplota nastává bezprostředně před ovulací a v posledních dnech cyklu. V druhém případě to znamená, že oplodnění nepřišlo a musíte se připravit na nástup menstruace. Pokud v tomto okamžiku neklesne bazální teplota, ale zůstane na úrovni 37 a půl nebo dokonce 38 °, může to znamenat přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění v těle. Během těhotenství se BT nezvýší o více než na 37,2-37,5 ° C, což znamená, že 38 ° C je alarmující signál pro ženu, což znamená, že je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Bazální teplota po menstruaci se udržuje v rozmezí 36-36,9 ° C, ale pokud zůstane na této úrovni po celý cyklus, znamená to, že tento měsíc se reprodukční systém rozhodl odpočinout, protože při nástupu ovulace by došlo ke zvýšení teploty. V tomto cyklu nebude těhotenství možné. Musíte paniku, pouze pokud se podobná situace opakuje několik cyklů za sebou - to je důvod, proč hledat pomoc od odborníka.

Tabulka bazální teploty před menstruací

BT graf je pravidelný spojnicový graf se 2 souřadnicovými osami, kde osa X představuje počet dní v cyklu a osa Y představuje hodnotu teploty ve stupních, stupnice osy Y je 0,1 °, zatímco nulová značka bude hodnota 35,7 ° C.

Každý den žena ihned po probuzení, přímo v posteli, měří BT jakoukoli metodou, která je pro ni vhodná, pomocí stejného teploměru. Po obdržení hodnoty umístí bod na křižovatku dne cyklu a odečtu na teploměru. Pak jsou tyto body spojeny. Je tedy možné jasně sledovat všechny změny BT během cyklu. Graf jasně ukazuje, kdy stoupá a kdy klesá.

Během kritických dnů může být BT 36,6 ° C, maximálně 36,7 ° C, poté klesá a bezprostředně před ovulací má nejnižší hodnotu několik dní. Po uvolnění vajíčka v těle dochází k prudkému skoku progesteronu, po kterém následuje skok teploty dosahující 37-37,2 ° C. Tato úroveň je udržována po celou druhou fázi cyklu, až do nového cyklu, a poté se postupně snižuje.

Důvody pro odchylky bazální teploty

Indikátory BT se mohou lišit od normálních hodnot typických pro konkrétní fázi cyklu. Pokud jsou odchylky v ukazatelích bazální teploty významné, je nutné vyhledat radu odborníka.

Odchylky v odečtech teplot pro patologie mohou být následující:

 • nedostatek progesteronu - křivka na grafu prudce klesá. Teplota se může mírně zvýšit, ale netrvá déle než týden. Teplotní rozdíl mezi fázemi je menší než 0,4 stupně. Druhá fáze se zkracuje (ne 14, ale 10 dní), menstruace se vyskytuje předčasně;
 • endometritida. Se zánětem sliznice dělohy v prvních dnech cyklu se BT místo pádu zvýší na 37 stupňů. S takovými příznaky můžete zjistit přítomnost patologie, ale abyste ji potvrdili, musíte kontaktovat odborníka;
 • problémové těhotenství. Pokud je BT zaznamenáno na úrovni 37 a půl stupně, nedochází k žádné menstruaci, což naznačuje těhotenství, ale začalo krvavé „mazání“ z pochvy, což může být známkou spontánního potratu. Pokud test nepotvrdí těhotenství, může být mimoděložní;
 • bez ovulace. Když jsou měření umístěna nahodile do grafu, vyskočí nahoru, poté spadnou, v tomto cyklu nedošlo k ovulaci a koncepce nenastane. Pokud se to opakuje několik cyklů za sebou, je nutná konzultace s gynekologem;
 • lze diagnostikovat zánět přívěsků, když i v první fázi je naměřena vysoká bazální teplota 37 °, potvrzením přítomnosti zánětlivého procesu je zvýšení BT na 38 stupňů ve 2. fázi cyklu.

Při užívání hormonální antikoncepce bude plánování BT neúčinné, protože tyto léky významně zkreslují naměřené hodnoty.

Závěr

Bazální teplota měřená podle všech pravidel umožňuje ženě řešit mnoho problémů týkajících se početí a zdraví jejího reprodukčního systému. Každá žena by proto měla vědět, jak správně sestavit plán BT..

Bazální teplota

Jak by se BT mělo chovat před a během menstruace?

 • Za normálních okolností, 2-4 dny před nástupem menstruace, BT začíná klesat a do 1. dne cyklu dosáhne 37,0-37,1. Poté během normální menstruace BT nadále klesá, a to navzdory vylučovanému objemu krve..
 • Pokud má žena skrytý aktuální zánět sliznice dělohy (endometritida) nebo samotné dělohy (endomyometritida), pak během menstruace BT stoupne nahoru, někdy dosahuje 37,5-37,6 při normální teplotě v podpaží.
 • Pokud BT stoupá v obvyklou dobu, ale potom neklesá před menstruací, zůstává téměř 37,0 po celou dobu menstruace a klesá v posledních dnech nebo po skončení menstruace, pak je to podezřelé z těhotenství, které bylo přerušeno ve dnech menstruace.
 • Pokud je BT ve druhé fázi udržována na nízké úrovni (36,9-37,0) a v době menstruace začne stoupat a zůstane nad 37,0 po celou dobu menstruace, pak s největší pravděpodobností mluvíme o zánětu přídavků.
 • Nárůst BT v posledních 1–2 dnech menstruace (pokud trvá alespoň 4–5 dní) může naznačovat zánět trubiček nebo (mnohem méně často) děložního čípku - aniž by to mělo vliv na samotnou dělohu.
 • Prudký nárůst BT po dobu jednoho dne během menstruace nic neznamená: zánět nemůže začít a skončit tak rychle.
 • Pokud je menstruace skromná nebo neobvyklá a BT je udržována na zvýšené úrovni, je možné těhotenství na pozadí hrozby ukončení.

Je nutné měřit BT během menstruace?

Měření BT lze zahájit jak od 1. dne menstruačního cyklu, tak v den ukončení výtoku (otázka pohodlí).

Jaký by měl být BT v první fázi?

 • Normálně je teplota první fáze udržována na 36,5-36,8.
 • Grafy však často ukazují nedostatek estrogenu, který je vyjádřen vysokou hladinou BT ve fázi 1. V takových případech lékaři předepisují estrogeny, jako je Microfollin. Ale pouze pokud byla tato podezření potvrzena hormonálním krevním testem.
 • Další neobvyklý plán fáze 1 nastane, když dojde k zánětu příloh. Po exacerbaci během menstruace může zánět ustoupit, ale čas od času dojde k mírné, čistě lokální exacerbaci, která se projeví na bazální teplotě. BT může po dobu 1–2 dnů stoupnout na 37,0–37,2 a poté znovu klesat.

Co může být spojeno s neočekávanou teplotou stoupá v první fázi?

Stres, cestování, příjem alkoholu, nachlazení s horečkou, sex večer (a ještě více ráno), měření BT v neobvyklém čase, pozdě do postele (například do postele ve 3 hodiny a měřeno v 6 hodin), bezesná noc a mnoho dalších věcí ovlivňuje BT. Eliminujte „neobvyklé“ teploty spojením normálních hodnot s tečkovanou čarou. Pokuste se zjistit a zmapovat možný důvod odchylky..

Co by mělo být BT ve druhé fázi?

 • Normálně teplota druhé fáze stoupne na 37,2-37,3. Rozdíl v průměrných teplotách je ale důležitější (čtěte níže).
 • Nízká teplota ve druhé fázi (ve vztahu k první) může naznačovat nedostatečnou funkci žlutého tělíska (progesteron). Na podporu druhé fáze (a těhotenství) je předepsán další příjem progesteronu (nejčastěji - Utrozhestan nebo Duphaston) - ale pouze pokud byla tato podezření potvrzena hormonálním krevním testem.
 • Přibližně 2-4 dny před nástupem menstruace se BT začíná snižovat a do 1. dne cyklu dosáhne 37,0-37,1.
 • Pokud BT stoupá v obvyklou dobu, ale potom neklesá před menstruací, zůstává téměř 37,0 po celou dobu menstruace a klesá v posledních dnech nebo po skončení menstruace, pak je to podezřelé z těhotenství, které bylo přerušeno ve dnech menstruace.
 • Pokud je BT ve druhé fázi udržována na nízké úrovni (36,9-37,0) a v době menstruace začne stoupat a zůstane nad 37,0 po celou dobu menstruace, pak s největší pravděpodobností mluvíme o zánětu přídavků.

Pokud teplota druhé fáze není dostatečně vysoká (není rozdíl 0,4 stupně), znamená to, že mám poruchu druhé fáze?

Možné, ale není nutné. BT neposkytuje žádné informace o užitečnosti funkce žlutého tělíska - ani o délce fáze (teplota může stoupat i několik dní po ovulaci), ani o hladině progesteronu produkovaného žlutým tělem (naměřené hodnoty teploměru neumožňují určit kvantitativní hladinu progesteronu v krvi - posoudit hladinu progesteron, musíte si udělat krevní test týden po ovulaci).

V jaký den dochází k ovulaci v souvislosti se zvýšením teploty??

Před ovulací teplota klesá a po ní stoupá. Zvýšení bazální teploty znamená, že již došlo k ovulaci.

Pokles teploty v době ovulace nastává jen u velmi malého počtu žen. Vzhledem k tomu, že k prudkému poklesu teploty dochází extrémně zřídka, nemůže být tento znak absolutně spolehlivý při určování schopnosti otěhotnět, proto pro určení přístupu ovulace je lepší použít další dva znaky.

Pokud plán ovulace není viditelný, znamená to, že tam nebyl, nebo mám problémy s hormony?

Metoda měření BT je velmi nespolehlivá! V žádném případě byste se na něj neměli spoléhat při diagnostice poruch nebo při předepisování hormonálních léků! V případech, kdy na grafech není zřejmá druhá fáze, je nutné provést ultrazvukové monitorování, a pokud dojde k ovulaci ultrazvukem, provést krevní test na progesteron týden po ovulaci, pokud jsou výsledky obou studií normální - takové grafy lze považovat za „rys“ těla a přestat měřit teplota, pokud není orientační;

Existuje více než jedna ovulace za cyklus??

Případy, kdy se z vaječníků v jednom cyklu uvolní dvě (nebo více) vajíček, představují velmi malé procento z celkového počtu ovulací. K takovému východu však vždy dojde do 24 hodin. Multiovulace vede k narození dvojčat.

Pokud je harmonogram perfektní, znamená to, že jste ovulovali? Znamená to, že můžete přesně odhadnout den ovulace?

Metoda neposkytuje přesné informace o přítomnosti úplné ovulace ani v přítomnosti dvoufázových grafů (například v případě předčasné luteinizace folikulu), stejně jako přesné informace o načasování ovulace, ke kterému došlo (teplota může stoupat další den a několik dní po ovulaci - to je v rámci normy),

Jaký by měl být teplotní rozdíl mezi první a druhou fází?

 • Rozdíl mezi průměrným BT druhé fáze a průměrným BT první fáze by měl být alespoň 0,4–0,5. Kromě případů, kdy je malý teplotní rozdíl pouze rysem ženského těla, a nikoli indikátorem jakéhokoli porušení. To se obvykle kontroluje dalšími vyšetřovacími metodami - ultrazvukem, krevními testy na hormony atd..
 • Pokud se v průběhu celého cyklu udržuje teplota na grafu přibližně na stejné úrovni nebo graf vypadá jako „plot“ (nízké teploty se neustále střídají s vysokými), a nikoli dvoufázový, znamená to, že v tomto cyklu s největší pravděpodobností nedošlo k ovulaci - anovulaci. K potvrzení této skutečnosti je nutné provádět ultrazvukové monitorování po několik cyklů, aby se zjistila přítomnost nebo nepřítomnost ovulace. U zdravých žen je povoleno několik anovulačních cyklů ročně, ale pokud je takový obraz pozorován ve všech cyklech, musíte se poradit s lékařem. Při úplné nepřítomnosti ovulace nemá žena úplnou menstruaci - pouze „menstruační krvácení“ (které může být pravidelné i nepravidelné).

Kolik dní by měl výstup trvat?

Výstup obvykle netrvá déle než 3 dny. Mírnější vzestup odráží nedostatek estrogenu a slabost, podřadnost vajíčka. Hnojení v cyklu, kdy je BT v první fázi vysoký a jeho nárůst trvá déle než 3 dny, je velmi problematické.

Jaká je doba trvání fází a proč je cyklus vždy jiný?

První fáze (předcházející ovulaci) může mít velmi odlišné trvání, a to jak u různých žen, tak u stejné. Délka této konkrétní fáze ženského cyklu obvykle ovlivňuje zpoždění menstruace - například pokud je zrání folikulu pomalejší nebo k němu nedochází vůbec. Druhá fáze (po ovulaci) není stejná pro různé ženy (od 12 do 16 dnů), ale téměř konstantní ve stejné (plus nebo minus 1-2 dny).

 • Prodloužení první fáze cyklu je atypické, ale to nemá vliv na normálnost cyklu. Dlouhý cyklus první fáze je normální.
 • Pokud je druhá fáze kratší než 12 dnů, pak je to známka selhání druhé fáze, nízké hladiny progesteronu.

Co BT naznačuje těhotenství?

 • Pokud menstruace chybí a BT se udržuje ve druhé fázi déle než 18 dní, znamená to možné těhotenství.
 • Můžete si být jisti nástupem těhotenství, pokud úroveň vysokých teplot přetrvává o 3 dny déle než obvyklá fáze žlutého tělíska. Například pokud je to obvykle 12 dní (maximálně 13), ale jakmile to trvá 16 dní, pak téměř
 • Pokud se v typickém dvoustupňovém cyklu objeví třetí úroveň teploty, jste téměř jistě těhotná. Tato třetí úroveň teploty je způsobena přidaným progesteronem v těle těhotné ženy. Bohužel však ne všechny ženy mají takový tříúrovňový plán.
 • Pokud je menstruace skromná nebo neobvyklá a BT je udržována na zvýšené úrovni, je možné těhotenství na pozadí hrozby ukončení.
 • Pokud BT stoupá v obvyklou dobu, ale potom neklesá před menstruací, zůstává téměř 37,0 po celou dobu menstruace a klesá v posledních dnech nebo po skončení menstruace, pak je to podezřelé z těhotenství, které bylo přerušeno ve dnech menstruace.

Kdy dochází k implantaci a jak se v tuto chvíli chová BT?

Implantace vajíčka nastává 6-8. Den. Stává se, že v tuto dobu teplota poklesne o 1, maximálně o 2 dny. Když na grafu uvidíte pokles teploty uprostřed fáze luteinizace, neznamená to, že jste těhotná. Během těhotenství navíc takový obraz není nutný..

Musím měřit BT při užívání OC nebo jiných hormonálních léků?

Během užívání OC byste neměli měřit BT - pod vlivem užívaných hormonů to nebude informativní.

Normy bazální teploty ve druhé fázi - od ovulace po menstruaci

V minulém století lékaři zjistili: pokud každý den měříte teplotu v těle ženy, můžete se dozvědět mnoho o tom, jak fungují její reprodukční orgány..

Bazální teplota před menstruací a po menstruaci vám umožňuje sledovat důležité změny v urogenitální oblasti žen. Pomocí denních záznamů teploty se vypočítají nejvhodnější nebo nepravděpodobné dny pro koncepci. Metoda BT pomáhá „detekovat“ těhotenství ještě před zpožděním, tj. Na konci cyklu, a také identifikovat odchylky ve stavu zdraví žen.

Jak to měřit

Bazální teplota - změny teplotního režimu zaznamenané u ženy rektálně, orálně nebo vaginálně bezprostředně po nočním spánku.

Bez ohledu na metodu byste pro přesný výsledek měření měli dodržovat některá pravidla:

 • Vybraná metoda měření by měla být použita pouze jedna. Pokud jste v tomto cyklu začali měřit BT v konečníku, pokračujte až do menstruace. A až v dalším cyklu lze metodu změnit;
 • Hodnoty teploty se zaznamenávají denně po dobu nejméně 3–5 měsíců podle zvláštního plánu.
 • Měření se provádějí brzy ráno ve stanoveném čase bezprostředně po probuzení ženy;
 • Během období měření by měl být hluboký spánek alespoň 3–5 hodin. To znamená, že pokud jste šli ráno na toaletu, 1-2 hodiny před vstáváním, bude výsledek měření nespolehlivý;
 • Graf by měl odrážet nejen údaje o bazální teplotě, ale také faktory ovlivňující její změny: stres, sexuální kontakt, příjem alkoholu nebo drog, změna doby studie. To vše může náhle zvýšit BT. Proto si pod grafem dělejte poznámky. Například: „5 dts - probudil se o 3 hodiny později“.

Ale to nejsou všechny důležité nuance. Přečtěte si podrobný článek o tom, jak mapovat bazální tělesnou teplotu a jak ji interpretovat..

BT v různých fázích cyklu

Ženské tělo je složitý mechanismus řízen mnoha hormony. Jsou to oni, kdo ovlivňuje digitální změny teploty v různých cyklických fázích: klesá nebo stoupá. To znamená, že graf jasně ukazuje dvě fáze: před a po ovulaci..

Bazální teplota ve druhé fázi cyklu je důležitým ukazatelem fungování ženských orgánů. Nestačí to však měřit pouze v tuto chvíli: musíte vidět celý „obrázek“ jako celek, to znamená, že měření BT jsou důležitá po celý měsíc, nejlépe několik.

Pojďme analyzovat, jaká by měla být bazální teplota v různých cyklických fázích u netehotné mladé ženy.

Čas menstruace

První den cyklu jsou ukazatele obvykle nízké, ale ani nízké - 36,7-36,9 stupňů. Dále lze pozorovat zvýšení teploty, avšak nepřekročí 37 stupňů. Na konci kritických dnů (o 4–7 dní) BT klesá.

Fáze zrání oocytů (první fáze)

V období, kdy je vajíčko zralé, bezprostředně po menstruaci, jsou čísla od 36,2 do 36,6 stupňů považována za optimální. Před ovulací může dojít k mírnému poklesu. Teplota začne stoupat, jakmile vajíčko začne opouštět folikul.

Luteální fáze (druhá fáze)

Teplota po ovulaci stoupá a dosahuje maximálních hodnot (37-37,5 stupňů). To je způsobeno aktivní produkcí hormonu progesteronu..

V závěrečné fázi luteální fáze začnou ukazatele opět mírně klesat. Optimální BT před menstruací (po dobu 2-4 dnů) se považuje za bazální teplotu 36,8-37 stupňů.

Vaše rektální teplota před menstruací se nemusí shodovat s vaší referenční teplotou. Rozdíl plus nebo minus 0,3 stupně je považován za normu, protože každý z nás má své vlastní charakteristiky. Proto je nesmírně důležité provádět výzkum několik měsíců, aby bylo možné identifikovat „vaše“ ukazatele.

Hlavní věcí zde však je obecný trend: bazální teplota ve druhé fázi cyklu stoupá o 0,4–1 stupně a několik dní před menstruací (2–3 dny) mírně klesá (o 0,2–0,4 stupně).

Odchylky

Někdy mohou mít výsledky měření bazální teploty před menstruací hodnoty, které se liší od standardních. Důvod těchto změn spočívá ve špatné funkci hormonů, ke které dochází v důsledku dvou faktorů:

 • Abnormality ve fungování reprodukčního systému;
 • Počátek početí.

Pojďme analyzovat rysy odchylek rektálních parametrů, když BT graf indikuje přítomnost onemocnění ženské genitourinární sféry.

Anovulační cyklus

Monofázický graf, když jsou měření zaznamenávána téměř na stejné úrovni, naznačuje nepřítomnost ovulace. V tomto případě je ve druhé fázi bazální teplota nízká. Tato situace je častěji způsobena hormonálními problémy. Bez ohledu na důvod žena nemůže otěhotnět.

Téměř každá žena může zaznamenat anovulační cyklus 1–2krát ročně. V takovém případě není důvod se obávat. Pokud však graf dlouhodobě ukazuje monotónní přímku, je nezbytná konzultace s gynekologem, aby se zjistily a odstranily příčiny..

Nedostatek progesteronu

Nedostatek hormonu progesteronu vyvolává stav nazývaný nedostatek progesteronu. Z důvodu nemoci teplotní ukazatele stoupají velmi mírně a ani týden před menstruací nedosahují 37 stupňů.

Charakteristickým rysem onemocnění je zkrácená druhá fáze cyklu, která způsobí výskyt menstruačního krvácení před plánovaným termínem..

Selhání fáze II (nedostatek progesteronu)

Zánětlivá onemocnění

Zánětlivé procesy v děložní sliznici způsobují endometritidu, což lze také rozpoznat podle křivky na grafu.

Jasným, charakteristickým rysem onemocnění jsou rektální indikátory v oblasti 37 stupňů první den cyklu a po mírném poklesu opět stoupají. Takové odchylky od normy vyžadují povinnou návštěvu odborníka..

Známky zánětlivého onemocnění

Se zánětem přívěsků (adnexitida) je BT trvale vysoká po celý cyklus - 37 stupňů a více.

Kdy navštívit lékaře

Kromě důležitých znalostí o tom, jaká by měla být bazální teplota před menstruací, musí žena zaznamenat dobu trvání každé fáze..

Délka druhé (luteální) fáze je obvykle 12-13 dnů. Pokud jde o indikátory před ovulací, pak je časový rámec volnější. U zdravé ženy by však takové výkyvy měly být zanedbatelné. Navíc by tato „drobná porušení“ měla být zaznamenána pouze v první fázi.

Uvádíme seznam důležitých znaků, po jejichž identifikaci musí žena podstoupit úplné gynekologické vyšetření:

 • Po ovulaci se bazální teplota zvýší, ale velmi mírně - o 0,3 stupně nebo dokonce méně;
 • Čísla, která fixují změny během celého cyklického období, mají přibližně stejné ukazatele nebo překročené nebo snížené hodnoty;
 • Uprostřed cyklu dochází k velmi pomalému nárůstu hodnot;
 • První fáze trvá déle než 18 dní a druhá - méně než 10.

BT a těhotenství

Ukazatele, které se liší od normy, však mohou být důkazem příjemné a často dlouho očekávané události..

Koneckonců, mnoho žen začíná používat tuto techniku, aby vypočítalo nejlepší čas na početí a rychle určilo počátek těhotenství pomocí BT.

Jaká by měla být bazální teplota po ovulaci, pokud žena počne dítě?

Někdy, asi týden po ovulaci, BT prudce nebo mírně klesá - o 0,2-0,5 stupně. Jedná se o takzvanou implantační retrakci - okamžik, kdy je vajíčko připevněno ke stěně dělohy. Netrvá dlouho - na grafu je pokles obvykle jen jeden den. Poté se indikátory vrátí na své předchozí zvýšené hodnoty. Před menstruací je bazální teplota udržována na 37,1 a výše (a neklesá jako obvykle).

Během těhotenství zůstávají údaje o teplotě po uvolnění vajíčka vysoké po dlouhou dobu: od 37 do 37,5 stupňů. Pokud jsou tyto faktory doprovázeny zpožděním menstruace a hrudník se cítí napjatý nebo bolestivý, může být těhotenský test pozitivní..

Pokud se však krvácení z pochvy spojí s těmito příznaky, je bezpodmínečně nutné navštívit lékaře, protože v takovém případě existuje vysoké riziko potratu.

V případě, že se k výše uvedeným příznakům přidá bolest a zvýšená tělesná teplota, je naléhavě nutné jít do nemocnice, protože tyto příznaky mohou naznačovat mimoděložní těhotenství.

Je metoda spolehlivá?

Pacienti a gynekologové dlouhodobě používají hodnoty rektální teploty, přestože se již objevily nové moderní diagnostické metody.

Lze tuto metodu výzkumu považovat za spolehlivou? bohužel ne.

I když budete dodržovat všechna doporučení pro měření teploty, indikátory mohou být nepřesné, protože teplotní režim ovlivňuje mnoho faktorů:

 • Tělesné cvičení;
 • Stresující podmínky nebo psycho-emoční stres;
 • Užívání hormonálních léků;
 • Infekční choroby;
 • ARVI;
 • Příjem alkoholu;
 • Sexuální kontakt;
 • Krátké nebo příliš dlouhé noci spát;
 • Cestování na dlouhé vzdálenosti.

Nelze zohlednit všechny faktory ovlivňující změnu teplotních indikátorů, proto nelze považovat měření bazální teploty 100% za spolehlivou metodu..

Bude správnější použít tuto techniku ​​jako pomůcku spolu s diagnostickými metodami, jako je folikulometrie nebo testy na hormonální úrovni..

Většina začínajících sportovců si myslí, že kondice a menstruace jsou neslučitelné pojmy a v těchto „dnech“ je přísně zakázáno sportovat..