Bazální teplota během menstruace

Každá dívka, která se chce stát matkou, se stará o to, zda je zdravá. Bazální teplota během menstruace a po ní je jedním z indikátorů toho, zda vaše vaječníky fungují správně, zda jsou schopné produkovat plnohodnotná vajíčka.

Jaká je zvláštnost této techniky a proč se měří bazální teplota během menstruace, budeme uvažovat v našem článku.

Pravidla měření

Bazální teplotou se rozumí odečty teploty získané měřením rektální metody, tj. V konečníku. To není jediný způsob, jak se dozvědět více o tom, jak fungují vaše reprodukční orgány. Moderní gynekologové upřednostňují přesnější metody. Například ultrazvuk, studie hormonálního profilu, ovulační testy. Metoda měření BT je však stále populární, protože je jednoduchá, bezplatná, cenově dostupná a velmi informativní..

Pro spolehlivost diagnózy by studie měly být prováděny denně po dobu několika měsíců. Čísla se zadávají do zvláštního plánu, pomocí kterého se sledují kolísání teploty.

Rektální indexy se liší od obvyklého teplotního režimu. Koneckonců fixují minimální výhřevnost těla pouze díky fungování vnitřních orgánů. V ideálním případě by měla chybí svalová energie..

K dosažení těchto podmínek je třeba při měření BT dodržovat následující pravidla:

 • Proveďte diagnostiku ihned po probuzení z nočního spánku v určitou pevnou dobu;
 • Proveďte výzkum vleže a proveďte minimální počet pohybů;
 • Používejte pouze jeden teploměr, nejlépe rtuťový;
 • Diagnostiku provádějte pouze za podmínky úplného hlubokého spánku po dobu nejméně 5-8 hodin.

Jakákoli odchylka od těchto pravidel zkresluje výsledek..

Kromě toho ovlivňuje teplotní ukazatele mnoho faktorů: stres, alkohol, léky atd. Proto je vhodné označit jakékoli provokující faktory na grafu vedle zaznamenaných digitálních výsledků..

Co se stane během vašeho období

Bazální teplota se obvykle měří na začátku měsíčního cyklu, tj. V první den menstruace..

Počáteční fáze cyklu je charakterizována odstraněním nahromaděných toxinů z těla. Proto ženy před menstruací pociťují určité fyzické nepohodlí:

 • Kreslení bolesti v dolní části zad nebo v dolní části břicha;
 • Bolestivost a mírná hrudka na hrudi;
 • Závrať;
 • Časté bolesti hlavy.

Kromě fyzických změn u žen dochází k prudkým změnám nálady, nepřiměřenému hněvu nebo depresi..

Tento stav je spojen s náhlými změnami hormonálních hladin. Na konci luteálního období je pozorováno maximální množství progesteronu produkovaného tělem. Hormon je v této fázi velmi aktivní. Pokud nedošlo k početí, jeho koncentrace klesá. Je nahrazen estrogenem, který nahrazuje progesteron v menstruačním období..

Během menstruace začíná endometrium odmítat své funkční částice, což se projevuje výskytem krvácení. Po několika dnech se endometriální dutina obnoví a menstruační tok skončí.

V průměru ztrácí ženské tělo každý den 20 až 60 g krve, což se výrazně liší od běžné ztráty krve: nezrazí se a má specifický zápach.

Náhlé hormonální změny vedou k projevům psychické a fyzické nerovnováhy. Ačkoli některé ženy nikdy nezažily projevy předmenstruačního syndromu a docela dobře snášejí přirozené funkční změny.

Tyto hormonální rázy také mění hodnoty BT v různých fázích cyklu. Jejich hodnoty určují nejen „důležité“ dny pro početí, ale také různé odchylky ve zdraví žen.

Řada lékařů se domnívá, že během kritických dnů není možné provádět měření, protože během tohoto období nejsou počty tak důležité, jako například uprostřed cyklu. A rozhodně nedoporučují používat metodu vaginálního měření - během období krvácení je to nehygienické a dokonce škodlivé.

Zvažte, jaká by měla být bazální teplota během menstruace a proč se její ukazatele mohou lišit od normy.

Rychlost

Bazální teplota během menstruace se může u jednotlivých žen lišit, protože každý z nás je jiný. Obecný trend je ale důležitý. Na BT grafu by měla křivka na začátku menstruace jasně indikovat pokles indikátorů. 16. - 25. den cyklu je teplota v konečníku obvykle stabilní nad 37.

Do prvního „kritického“ dne by měření měla opravit čísla 36,8-37,0. Tato sazba se může mírně lišit. Současně zůstanou obvyklé ukazatele tělesné teploty známé - 36,5-36,7.

V budoucnu, bez ohledu na dobu trvání kritických dnů a množství sekrecí, se počet musí nutně snížit. A na konci menstruace indikátory klesnou na 36,2-36,6.

Pokud je moje BT „špatně“

Navzdory skutečnosti, že výše uvedené ukazatele jsou zprůměrovány, významné odchylky od nich naznačují vývoj patologických procesů v těle..

Pokud měření BT během všech kritických dnů zaznamenávají vysoké počty (od 37,1 do 37,9), může to znamenat přítomnost zánětlivých procesů. Patologie lze detekovat ve výstelce dělohy nebo v samotném orgánu. Charakteristickým rysem „ženského“ zánětu je absence zjevných příznaků a normální tělesná teplota, měřená obvyklým způsobem.

To znamená, že pokud máte 36,5 v podpaží a BT v 5. den cyklu je 37,2, musíte navštívit gynekologa. Pokud je teplota zvýšena tam i tam, pak je třeba hledat příčinu u nějakého běžného onemocnění. Například máte banální ARVI.

Zánět v přílohách je charakterizován neustálým nárůstem indikátorů během všech kritických dnů. Pokud je doba kritických dnů od 3 do 5 dnů (to je normální) a po menstruaci dochází k rychlému nárůstu počtu na teploměru, může dojít k zánětlivému procesu ve vejcovodech.

Známky zánětlivého onemocnění

Pokud je menstruace hubená a neobvyklá v pocitech a současně je BT trvale vysoká, může to znamenat těhotenství, ale s hrozbou jejího ukončení.

V případě, že byl na krátkou dobu zaznamenán ostrý skok v indikátorech, například na jeden den, neměli byste si dělat starosti. S největší pravděpodobností jsou takové změny spojeny s psychologickými důvody nebo chybami měření, protože rozvoj zánětu trvá déle..

Nedostatečné množství estrogenu se projeví vysokým počtem rektálních teplot těsně před začátkem menstruace (37,5).

Teplota 37 a vyšší, která neklesá, počínaje ovulací a až do plánovaného období (a poté menstruace nepřijde), nejčastěji naznačuje nástup početí. To je způsobeno skutečností, že po vzniku života se progesteron nadále aktivně produkuje a zabraňuje růstu estrogenu. Proto se během prvního trimestru těhotenství zvýší ukazatele BT. Teprve na začátku čtvrtého měsíce se množství hormonu začne mírně snižovat. To se projeví v počtech rektální teploty..

Jakékoli významné odchylky od průměru vyžadují konzultaci s gynekologem.

Pokud křivka „skočí“

Významné výkyvy křivky na grafu ne vždy znamenají nástup těhotenství nebo patologii v urogenitální oblasti ženy.

Docela často je to kvůli porušení důležitých pravidel během měření. Musíte měřit bazální teplotu podle doporučení, o kterých jsme mluvili výše..

Kromě toho je před studií nutné vyloučit provokující faktory, které významně zkreslují informace:

 • Užívání léků;
 • Pohlavní styk;
 • Stres;
 • Významná fyzická aktivita;
 • Psycho-emoční stres;
 • Klimatická změna;
 • Pití alkoholu, a to i v malých dávkách.

Jak vidíte z výše uvedených příkladů, na čísla v grafu rektální teploty může mít vliv řada faktorů. Tuto metodu proto nelze považovat za absolutně spolehlivou..

Znalosti o tom, jaká by měla být bazální teplota v normě, však pomohou ženě nezávisle detekovat abnormality v práci reprodukčního systému a včas konzultovat s lékařem.

Gynekolog po prostudování poskytnutých harmonogramů předepíše příslušnou diagnostiku a laboratorní testy. S jejich pomocí lékař potvrdí nebo popře předpoklady o možných patologických změnách v těle..

Jak se mění hodnoty bazální teploty během menstruace

Mnoho dívek sní o otěhotnění, ale samotná touha nestačí k úspěšnému oplodnění vajíčka. Správný přístup zvýší šance dítěte. Nejvhodnějším obdobím je ovulační období. Příchod ovulace a časného těhotenství lze určit pomocí bazální teploty, protože je ovlivněna hormonálními hladinami. Bazální teplota během menstruace může určit nejen cykly, ale také ukázat gynekologická onemocnění a abnormality v práci reprodukčních orgánů.

Měření bazální teploty pomáhá stanovit den ovulace

Co je bazální teplota

Bazální teplota během těhotenství, před menstruací, po nich i během menstruace je nejnižší teplota, která se měří během spánku nebo odpočinku. Působí jako indikátor, který se liší v závislosti na změnách, ke kterým došlo v ženském těle na hormonálním pozadí.

Správné použití teploměru a dodržování základních pravidel měření určí:

 • začátek ovulačního cyklu;
 • období ovulace;
 • produktivita vaječníků;
 • příprava dělohy na těhotenství.

Pokud je teplota během menstruace normální, pak je to první krok k úspěšnému početí..

Jak se měří správně

Použití bazálního teploměru je běžné nejen pro stanovení nejlepších dnů těhotenství, ale také během těhotenství. Dívka by měla i nadále dodržovat plán a každý den jej vyplňovat. Tyto informace jsou nezbytné ke sledování stavu plodu. Kontrola teploty umožní určit časové odchylky během vývoje dítěte nebo zahájit včasnou léčbu zanícených orgánů (pokud existují).

Měření musí být prováděna denně

Teplota během těhotenství, během menstruace se měří stejným způsobem:

 1. Je nutné měřit každý den ve stejnou dobu.
 2. Je nutné vybrat jedno z míst k vyplnění grafu: vagina, ústní dutina nebo konečník.
 3. Teploměr použijte ihned po spánku.
 4. Probuzení, aby se minimalizoval pohyb a dokonce i konverzace.
 5. Procedura začíná první den cyklu..
 6. Použijte pouze jeden teploměr.
 7. Pečlivě vyplňte plán.
 8. V případě nemoci, stresu nebo nevolnosti - označte dny v rozvrhu.
 9. Neměřte teplotu během dne, večera ani v jinou denní dobu, kromě rána. Pokud jste zmeškali ranní měření: buď přeskočte záznam, nebo jděte spát po obědě alespoň na 6 hodin a poté proveďte měření analogicky s ranním.

Mnoho dívek, které otěhotní, začne měřit teplotu několikrát denně. Neměli byste to dělat, protože po celý den se neustále mění, zejména při fyzické aktivitě..

Jak se indikátor mění s menstruací

Nízká nebo vysoká teplota během menstruace není hrozný jev, protože závisí na několika faktorech a změnách v každém cyklu. Hlavní věc je, že to nepřekračuje normy..

Teplota závisí na fázi cyklu

Informace uvedené pro pravidelný menstruační cyklus:

 • Tvorba primárního folikulu. Teplota by neměla být nižší než 37 ° C a procházející do druhé fáze cyklu by neměla být nižší než 37,4 ° C.
 • Období před ovulací. V této době stoupá hladina estrogenu a ovlivňuje teplotní indikátor. Mělo by to odpovídat číslům od 36,5 do 36,9 C. Pokud je vyšší, znamená to nedostatek estrogenu.
 • Ovulace. Během tohoto období by měla být bazální teplota v oblasti 37 ° C. V případě sníženého indikátoru existuje riziko anovulace. Současně se teplota pohybuje od 36,5 do 36,9 ° C. Je třeba poznamenat, že za 365 dní může být několik takových období, a to není problém. Pokud se však opakuje od menstruace k menstruaci několik měsíců, znamená to abnormální abnormality v ženském těle..
 • Postovulační období. V tomto případě teplota klesne na 37-37,2 ° C. Pokud kolísá o 0,3–0,4 ° C, může to být nedostatek estrogenu a progesteronu..

Toto video hovoří o měření bazální teploty během menstruace:

Toto jsou standardní informace poskytované klinickými testy. Na základě indikátorů nelze vyvodit žádné závěry.

Každý organismus je jedinečný a má své vlastní vlastnosti, takže přesné informace může poskytnout pouze kvalifikovaný lékař.

Proč je teplota nad normální hodnotou

Vysoká teplota během menstruace se může pohybovat od 37,5 do 38,5. Odborníci poznamenávají, že u některých žen byla norma 38 ° C, zatímco nebyly pozorovány žádné negativní odstíny. Jakékoli teplotní skoky však mohou naznačovat gynekologická onemocnění nebo zánětlivé procesy v těle..

Je nemožné a dokonce nebezpečné nezávisle určit příčinu tohoto jevu, proto při udržování osobního rozvrhu menstruačního cyklu a detekci odchylek je nutné kontaktovat odborníka.

Je velmi důležité navštívit lékaře včas

Když je teplota pod normální hodnotou

Teplota v první den menstruace by neměla být nižší než 37 C. V mnoha případech (s výjimkou jednotlivých charakteristik) to naznačuje komplikaci průběhu těhotenství. Nízká teplota je důvodem k návštěvě svého lékaře. To ale neznamená, že musíte okamžitě běžet do nemocnice. Stojí za to počkat několik hodin a znovu měřit teplotu, pokud je indikátor stejný, pouze v tomto případě kontaktujte odborníka. Faktem je, že hormonální pozadí není vždy stabilní a estrogen a progesteron neustále mění své hodnoty a ovlivňují teplotu.

Kdy navštívit lékaře

Při abnormálních teplotních skokech při provádění měření a jejich opakování po několik dní je to první důvod k návštěvě lékaře. Nízká teplota může naznačovat zmrazení plodu. Odborníci nazývají tento jev zmrazeným těhotenstvím. Někdy dochází k vyblednutí na pozadí vysoké teploty, proto je při jakýchkoli změnách nutné kontaktovat kvalifikovaného lékaře o pomoc.

Bazální teplota během menstruace: normy a odchylky

Norma bazální teploty při menstruaci 36,3 ° - 36,8 °.

Zvýšený BT naznačuje přítomnost zánětlivých procesů v těle, reprodukčním systému.

Co je bazální teplota

Bazální je nejnižší tělesná teplota, kterou člověk dosahuje během odpočinku. Je důležitá pro ženu.

Tento indikátor odráží hormonální cyklické změny v těle spravedlivého pohlaví.

Tabulka bazální teploty

Pomocí bazální teploty se stanoví ovulační fáze (doba uvolnění vajíčka z folikulu pro oplodnění), můžete zjistit příznivé dny pro početí. Podle BT se těhotenství určuje po dobu 1 týdne.

Díky každodennímu měření tohoto indikátoru je vytvořeno vaše vlastní antikoncepční schéma, jsou stanoveny hormonální poruchy a příčiny neplodnosti.

Pokud pár nemůže počat dítě déle než šest měsíců, pak gynekolog rozhodně doporučí sledovat změny BT po dobu 2-3 měsíců.

Pravidla měření

Aby žena získala správné hodnoty BT, změří to po ranním probuzení. Je zakázáno vstávat z postele, dělat fyzická cvičení, která mohou ovlivnit výsledky.

Pro měření je lepší použít rtuťový teploměr. Zařízení je přesnější než elektronické.

BT se měří rektálně. Do konečníku se vloží teploměr, který trvá 3 minuty.

Procedura se provádí denně ve stejnou dobu. Odchylka 30 minut je povolena.

Metody měření bazální teploty

BT můžete zkontrolovat dvěma způsoby:

 1. Perorálně (teploměr se vkládá do úst po dobu 5 minut).
 2. Intravaginálně (zařízení je umístěno do pochvy na 3 minuty).

Vždy používejte pouze jeden způsob.

Lékaři trvají na rektální metodě!

Poté jsou data zadána do zvláštního plánu (můžete si nakreslit nebo koupit hotový). BT je ovlivněna nervovým vypětím, pitím alkoholu, užíváním léků, prášky na spaní, podstupováním hormonální terapie a intimním jednáním. Pokud došlo k jednomu z faktorů, mělo by to být uvedeno v tabulce.

Bazální teplota během menstruace

Teplota BT se podle pravidel začíná měnit 1. den menstruačního toku. V závislosti na fázi se indikátory výrazně mění.

Čím vyšší je teplota, tím blíže je nástup ovulační fáze - příznivé období pro početí dítěte.

Zvýšení bazální teploty v důsledku zrání folikulů

S poklesem tohoto ukazatele jsou tedy šance na oplodnění významně sníženy, protože růst BT indikuje zrání folikulu pod vlivem estrogenu (hormonu produkovaného vaječníky).

Pro otěhotnění je optimální teplota 37,0 - 37,5 stupňů.

Indikátory BT před menstruací

Indikátor je stabilní 7 dní před menstruací. To se rovná 37,0 °. Ve vzácných případech stoupne na 37,5 °.

Pokud ženský menstruační cyklus sestává z 27 dnů (norma 28), pak týden před začátkem menstruace teplota vyskočí kvůli implantačnímu zatažení (připojení vajíčka k endometriu v děložní dutině).

Stabilita bazální teploty v důsledku připojení plodného vajíčka k děloze

Fúze spermií s vajíčkem nastává 1-3 den ovulace. Poté po dobu 10-14 dnů vajíčko klesá podél vejcovodu, aby se zafixovalo.

Retrakce implantace způsobuje nepohodlí, mírně hmatatelnou bolest na jedné straně reprodukčního systému.

Ve vzácných případech může vaginální výtok smíchaný s krví indikovat připojení embrya. Mnoho žen si to mýlí s nástupem menstruace..

Po zavedení do endometria je mírně poškozeno a krvácí. 3 dny před očekávanou menstruací indikátor klesá z 0,3 ° na 0,5 °. Obvykle se pohybují mezi 36,7 ° - 37,1 °.

Indikátory BT během menstruace

První den v měsíci se bazální teplota pohybuje od 36,7 ° do 36,8 °. To je považováno za normu..

V prvních dnech menstruačního cyklu se žena může cítit špatně. Její tělo je zbaveno nahromaděných toxinů.

Neberte bolest v dolní části zad, břicha jako signál nemoci. Kromě toho se u dívek objevuje celková slabost, závratě a bolesti hlavy..

Bolest hlavy během menstruace

Norma bazální teploty během menstruace je nižší než 36,8 °. Třetí den dochází k prudkému poklesu.

Bazální teplota 4. den menstruace by měla klesnout v rozmezí 36,2 ° - 36,3 °. 5. den se mírně zvyšuje. 6. den během menstruace by bazální teplota neměla být vyšší než 36,3 °.

Indikátory BT po menstruaci

V luteální fázi jsou indikátory po dobu 20 - 21 dnů 37,2 °. Následujícího dne je možné zvýšení na 37,4 °.

25. den prudce poklesne BT:

 • 25 d - 37,3 °.
 • 26 d - 37,2 °.
 • 27 d - 37,1 °.
 • 28 d - 37,0 °.

Důvody pro změnu BT

Změny bazální teploty v důsledku častých letů. Příčinou jsou zánětlivé procesy v těle ženy nebo akutní infekce dýchacích cest.

Indikátory se mění kvůli nedostatku progesteronu v ženském těle. V tomto případě dochází k pomalému nárůstu po dobu 6 - 8 dnů.

Dalším důvodem je endometritida (zánětlivý proces, který postihuje vnitřní slizniční vrstvu děložního orgánu). Toto onemocnění se projevuje zvýšením BT až o 37,0 ° v první den menstruačního cyklu..

Změna bazální teploty v důsledku endometritidy

 1. Hnisavý, krvavý výtok.
 2. Bolest v dolní části břicha.

Nejběžnějším důvodem odchylky indikátorů od normy je nástup těhotenství. Pokud to bude probíhat bez komplikací, pak k dívčině menstruaci nedojde. Bazální teplota během těhotenství během nástupu menstruace přesahuje 37,5 °.

Polycystické onemocnění vaječníků často způsobuje nedostatek ovulace. V takové situaci není bazální teplota během menstruace konzistentní. V grafu se to zobrazuje jako chaotická sada bodů, takže není možné pochopit, kdy došlo k nárůstu a kdy je pokles nemožný..

Závěr

Existují tři fáze menstruačního cyklu, z nichž každá je charakterizována svými vlastními indikátory. První je folikulární. Během tohoto období folikuly aktivně dozrávají..

Začíná to od 1 dne menstruace, trvá 12 - 14 dní. Rychlost se pohybuje od 36 ° do 36,6 °

Druhá fáze je ovulační. Došlo k prudkému poklesu a poté ke zvýšení ukazatelů.

Třetí fáze je luteální. Má vysokou BT.

Je třeba sledovat bazální teplotu během menstruace, protože údaje mohou „říci“ o hormonálních poruchách, porušování vaječníků, zánětlivých procesech přívěsků a děloze. Pravidelné sledování pomáhá udržovat zdraví žen a vyhledat lékařskou pomoc včas.

miafelicia

Jak by se BT mělo chovat před a během menstruace

Příspěvek zveřejnil miafelicia 9. ledna 2010

46 136 zobrazení

Často kladené otázky o grafech BT.

• Pokud má žena latentní aktuální zánět sliznice dělohy (endometritida) nebo samotné dělohy (endomyometritida), pak během menstruace BT stoupne nahoru, někdy dosahuje 37,5-37,6 při normální teplotě v podpaží.

Je nutné měřit BT během menstruace?

• Normálně se teplota první fáze udržuje na 36,5-36,8.

• Další neobvyklý plán fáze 1 nastane, když dojde k zánětu příloh. Po exacerbaci během menstruace může zánět ustoupit, ale čas od času dojde k mírné, čistě lokální exacerbaci, která se projeví na bazální teplotě. BT může po dobu 1–2 dnů stoupnout na 37,0–37,2 a poté znovu klesat.

Co může být spojeno s neočekávanou teplotou stoupá v první fázi?

• Normálně teplota druhé fáze stoupne na 37,2-37,3. Rozdíl v průměrných teplotách je ale důležitější (čtěte níže).

• Nízká teplota ve druhé fázi (ve vztahu k první) může indikovat nedostatečnou funkci žlutého tělíska (progesteron). Na podporu druhé fáze (a těhotenství) je předepsán další příjem progesteronu (nejčastěji - Utrozhestan nebo Duphaston) - ale pouze pokud byla tato podezření potvrzena hormonálním krevním testem.

• Pokud teplota jednou nebo vícekrát poklesne pod 37,0 stupňů - je to důkaz smrti vajíčka a graf odráží prudký pokles hladin hormonů v daném okamžiku.

Pokud teplota druhé fáze není dostatečně vysoká (není rozdíl 0,4 stupně), znamená to, že mám poruchu druhé fáze?

V jaký den dochází k ovulaci v souvislosti se zvýšením teploty??

Před ovulací teplota klesá a po ní stoupá. Zvýšení bazální teploty znamená, že již došlo k ovulaci.

Pokles teploty v době ovulace nastává jen u velmi malého počtu žen. Vzhledem k tomu, že k prudkému poklesu teploty dochází extrémně zřídka, nemůže být tento znak absolutně spolehlivý při určování schopnosti otěhotnět, proto pro určení přístupu ovulace je lepší použít další dva znaky.

Pokud plán ovulace není viditelný, znamená to, že tam nebyl, nebo mám problémy s hormony?

Existuje více než jedna ovulace za cyklus??

Případy, kdy se z vaječníků v jednom cyklu uvolní dvě (nebo více) vajíček, představují velmi malé procento z celkového počtu ovulací. K takovému východu však vždy dojde do 24 hodin. Multiovulace vede k narození dvojčat.

Pokud je harmonogram perfektní, znamená to, že jste ovulovali? Znamená to, že můžete přesně odhadnout den ovulace?

Metoda neposkytuje přesné informace o přítomnosti úplné ovulace ani v přítomnosti dvoufázových grafů (například v případě předčasné luteinizace folikulu), stejně jako přesné informace o načasování ovulace, ke kterému došlo (teplota může stoupat další den a několik dní po ovulaci - to je v rámci normy),

Jaký by měl být teplotní rozdíl mezi první a druhou fází?

Kolik dní by měl výstup trvat?

Výstup obvykle netrvá déle než 3 dny. Mírnější vzestup odráží nedostatek estrogenu a slabost, podřadnost vajíčka. Hnojení v cyklu, kdy je BT v první fázi vysoký a jeho nárůst trvá déle než 3 dny, je velmi problematické.

Jaká je doba trvání fází a proč je cyklus vždy jiný?

První fáze (předcházející ovulaci) může mít velmi odlišné trvání, a to jak u různých žen, tak u stejné. Délka této konkrétní fáze ženského cyklu obvykle ovlivňuje zpoždění menstruace - například pokud je zrání folikulu pomalejší nebo k němu nedochází vůbec. Druhá fáze (po ovulaci) není stejná pro různé ženy (od 12 do 16 dnů), ale téměř konstantní ve stejné (plus nebo minus 1-2 dny).

• Prodloužení první fáze cyklu je atypické, ale to nemá vliv na normálnost cyklu. Dlouhý cyklus první fáze je normální.

• Pokud je druhá fáze kratší než 12 dní, pak je to známka selhání druhé fáze, nízké hladiny progesteronu.

• Počátkem těhotenství si můžete být jisti, pokud úroveň vysokých teplot přetrvává o 3 dny déle, než je vaše obvyklá fáze žlutého tělíska. Pokud například trvá obvykle 12 dní (maximálně 13), ale jednou trvá 16 dní, jste téměř jistě těhotná

• Pokud se v typickém dvoustupňovém cyklu objeví třetí úroveň teploty, jste téměř jistě těhotná. Tato třetí úroveň teploty je způsobena přidaným progesteronem v těle těhotné ženy. Bohužel však ne všechny ženy mají takový tříúrovňový plán.

Kdy dochází k implantaci a jak se v tuto chvíli chová BT?

Implantace vajíčka nastává 6-8. Den. Stává se, že v tuto dobu teplota poklesne o 1, maximálně o 2 dny. Když na grafu uvidíte pokles teploty uprostřed fáze luteinizace, neznamená to, že jste těhotná. Během těhotenství navíc takový obraz není nutný..

Při psaní tohoto materiálu byly použity následující zdroje:

A se světem na provázku

Tento materiál shromáždil uživatel Vitaminka. Úplné kopírování materiálu je povoleno pouze se souhlasem autora. Při kopírování odkazu je tato stránka vyžadována.

Typy teplotních křivek:

Typ I - nárůst teploty ve druhé fázi cyklu nejméně o 0,4 C; dochází k „preovulačnímu“ a „předmenstruačnímu“ poklesu teploty. Doba nárůstu teploty je 12-14 dní. Tato křivka je typická pro normální dvoufázový menstruační cyklus;

Typ II - ve druhé fázi dochází ke slabě výraznému nárůstu teploty (0,2-0,3 ° C). Tato křivka naznačuje nedostatek estrogenu a progesteronu;

Typ III - teplota stoupá krátce před menstruací a nedochází k „předmenstruačnímu“ poklesu. Druhá fáze je kratší než 10 dní. Tato křivka je typická pro dvoufázový menstruační cyklus s poruchou druhé fáze;

Typ IY - monotónní křivka (beze změn během celého cyklu). Taková křivka je pozorována u anovulačního (bez ovulace) cyklu;

Typ Y - atypická (chaotická) teplotní křivka. Existují velké výkyvy teploty, které se nehodí do žádného z výše uvedených typů. Tento typ křivky lze pozorovat s těžkým nedostatkem estrogenu a může také záviset na náhodných faktorech.

Ke zvýšení bazální teploty dochází, když hladina progesteronu v krevním séru překročí 2,5-4,0 ng / ml (7,6-12,7 nmol / l). Monofázická bazální teplota však byla nalezena u řady pacientů s normálními hladinami progesteronu během druhé fáze cyklu. Kromě toho je monofázická bazální teplota zaznamenána přibližně u 20% ovulačních cyklů. Jednoduché vyjádření dvoufázové bazální teploty neprokazuje normální funkci žlutého tělíska. Bazální teplota také nemůže být použita k určení doby nástupu ovulace, protože bifázická bazální teplota je také pozorována při luteinizaci neovulovaného folikulu. Nicméně trvání luteální fáze v souladu s údaji o bazální teplotě a nízká rychlost nárůstu bazální teploty po ovulaci jsou mnoha autory přijímány jako kritéria pro diagnostiku luteinizačního syndromu neovulačního folikulu..

BT ZA MĚSÍC

ZÁKLADNÍ TEPLOTA
Měření bazální teploty (BT) vám umožňuje vyřešit několik problémů:
zkontrolujte, jak správně vaječníky uvolňují hormony ve fázích menstruačního cyklu;
určit, zda vajíčko dospívá a kdy k němu dojde (zvýraznit „nebezpečné“ dny, aby byla chráněna možnost oplodnění nebo naopak);
zjistit, zda došlo k těhotenství v případě zpoždění nebo neobvyklé menstruace;
podezření na přítomnost endometritidy - zánětu dělohy.

Bazální teplota, tj. Teplota měřená v análním otvoru ženy, odráží výkyvy spojené se změnami tkáňových reakcí vnitřních pohlavních orgánů v závislosti na produkci určitých hormonů. Tyto teplotní výkyvy jsou lokální povahy a neovlivňují měřenou teplotu, například v podpaží nebo v ústech. Obecně se však zvyšuje teplota v důsledku nemoci, přehřátí atd. přirozeně ovlivňuje ukazatele BT a činí je nespolehlivými.
Proto jsou PRAVIDLA PRO MĚŘENÍ BT poměrně přísná:
1A. Teplota musí být změněna přibližně ve stejnou dobu ve všední dny a svátky.
2A. Připravte si lékařský teploměr předem, umístěte jej do bezprostřední blízkosti postele.
3A. Bez vstávání, bez sezení, bez velké aktivity v posteli si vezměte teploměr a zasuňte jeho úzkou část do konečníku.
4A. Nehybně ležte 5 minut.
5A. Vyjměte teploměr a zapište si ukazatel do tabulky.

Tabulka záznamů BT je následující:


Den v měsíci 15. března 16. března 17. března 18. března
Den cyklu
1
2
3
4
BT
36.8
36.7
36.5
36.4
Zvláštní poznámky Bohaté zvýraznění Hojné zvýraznění Střední zvýraznění Střední zvýraznění

Tato forma záznamu velmi pomáhá samotné ženě a jejímu lékaři pochopit možné příčiny neplodnosti, poruchy cyklu atd..
Sloupec „speciální značky“ obsahuje některé odchylky, které mohou ovlivnit BT: obecné onemocnění s horečkou, průjem, pohlavní styk večer (a ještě lépe ráno), příjem alkoholu, měření BT v neobvyklou dobu, pozdní spánek ( například šel spát ve 3 hodiny a měřil v 6), užíval prášky na spaní atd..
Pro přehlednost je lepší vytvořit graf na listu obyčejného papíru v krabici. Jeden list obsahuje teplotu pro celý cyklus (ale ne za měsíc!). Jedna buňka odpovídá jednomu dni vodorovně a 0,1 stupně svisle. Obvykle je vodorovná čára nakreslena na 37,0.
Normálně BT vypadá jako létající racek: v první polovině cyklu je pod 37,0 a ve druhé polovině je vyšší. Graf NORMÁLNÍHO cyklu u oplodněné ženy má následující parametry (průměrná doba trvání cyklu se obvykle bere - 28 dní).
1B. Od 1. dne cyklu až do konce menstruace BT postupně klesá z přibližně 37,0 na přibližně 36,3-6,5.
2B. Zhruba do poloviny cyklu (v delších cyklech - přibližně v den, který přijde 2 týdny před začátkem další menstruace) kolísá BT mezi 36,3–36,6.
3B. 2 týdny před začátkem další menstruace záleží na VAJÍCÍCH, a proto se BT během 3-4 dnů zvýší na 37,1-37,3. (U mnoha žen se BT může zvýšit o 1–2 dny o 0,1–0,2 *).
4B. Během fáze P se BT udržuje v rozmezí 37,0-37,4.
5 B. 2-3 dny před nástupem menstruace se BT začíná snižovat a na začátku dosahuje přibližně 37,0..
6B. Rozdíl mezi průměrným BT druhé fáze a BT první fáze musí být alespoň 0,4-0,5 *.
Popsán je ideál, který je dostatečně vzácný.
Odchylky se mohou lišit a každá funkce označuje určitá porušení:
1B. Během menstruace se BT nesnižuje, ale zvyšuje - přítomnost chronické endometritidy (zánět děložní sliznice), jedna z příčin ženské neplodnosti.
2B. Ve fázi 1 je BT vysoký (36,6 a vyšší) - nízký obsah estrogenů (ženských pohlavních hormonů), důvod nezralé vaječné buňky v tomto cyklu.
3B. Nárůst BT ve středu cyklu trvá déle než 3 dny - vaječná buňka buď nedozrála, nebo není životaschopná. Těhotenství v tomto cyklu je sporné.
4B. Fáze méně než 12-14 dní - selhání fáze P, vejce není zralé nebo slabé, oplodnění je sporné.
5B. Ve fázi II má BT jednu nebo více depresí (pokles pod 37,0) - vajíčko zemřelo.
6B. Pokles BT před menstruací trvá déle než 3 dny - vajíčko bylo slabé, koncepce je pochybná.
7B. Menstruace chybí a BT se udržuje v P fázi déle než 2 týdny - což je pravděpodobný příznak těhotenství. Vyžadují se těhotenské testy.
8B. Menstruace chybí, ale BT poklesla pod 37,0 - těhotenství je velmi pochybné, s největší pravděpodobností mluvíme o dysfunkci vaječníků.
9B. Menstruace je skrovná nebo neobvyklá a BT zůstává nad 37,0 - těhotenství je možné na pozadí hrozby ukončení. Vyžadují se těhotenské testy.
10B. Rozdíl mezi průměrnou hodnotou fází BT 1 a P je menší než 0,4 * - vejce nezraje.
11B. Uprostřed cyklu dochází k dvojitému nárůstu: BT stoupá například na 37,1 po dobu 1 dne, poté klesá na 36,8 po dobu 1–2 dnů a poté stoupá na 37,2–37,4, takže trvá až do konce - obvykle známka cizího vzduchu při 1 vzestupu (nemoc, průjem atd. - viz zvláštní poznámky).
12V. Uprostřed cyklu dochází k dvojitému nárůstu: BT stoupá například na 37,2 po dobu 2–3 dnů, poté klesá na 36,8 po dobu 1–2 dnů a poté stoupá a drží nad 37,0, ale ne tak rovnoměrně jako obvykle - vejce zemřelo bezprostředně po zrání.

U cyklu delšího nebo kratšího než 28 dnů se fáze 1 prodlouží nebo zkrátí (dokud teplota nezvýší) a fáze P by v každém případě měla být alespoň 12-14 dní.
Pro výpočet „nebezpečných dnů“ s ochranou kalendáře je nutné měřit BT po dobu nejméně 3-4 cyklů. „Nebezpečné dny“ se počítají takto: ode dne, kdy teplota překročila hranici 37,0, se počítá 6 dní tam a zpět. U PERFEKTNÍHO cyklu to bude: zrání vajíček nastalo 14. den.
14–6 = 8 („nebezpečné dny“ začaly 8. den od začátku menstruace).
14 + 6 = 20 (20. den od začátku menstruace skončily „nebezpečné dny“).
Takže od 1 do 7 dnů cyklu a od 21 do konce můžete žít, aniž byste se chránili.
„Nebezpečné dny“ se skládají ze 2 faktorů: v děloze může žít asi 6 dní spermatu a čekat na zrání vajíčka; vajíčko žije asi 6 dní a čeká na oplodnění.
POZORNOST! Pokud v různých cyklech den přechodu na 37,0 úrovni „chodí“ (například vejce dozrává 12., 18., 13. den), pak k určení „nebezpečných dnů“ odečtěte 6 od indikátoru MÉNĚ (v tomto případě 12. den) a přidejte 6 do VELKÉ (v tomto případě - 18. den). Ve výše uvedeném příkladu jsou tedy „nebezpečné dny“ od 6 do 24 dnů. Samozřejmě v tomto stavu je fyziologický (kalendářní) způsob ochrany málo užitečný..
Totéž platí pro krátké cykly. Pokud například cyklus trvá 21 dní, potom zrání vajíčka začíná 7. den. „Nebezpečné dny“, respektive od 2 do 13, pokud den zrání „nechodí“.
V každém případě se však měření BT doporučuje většině žen alespoň pro orientaci v jejich „nebezpečných dnech“, možnost otěhotnění obecně, přítomnost endometritidy (pokud došlo k potratům, potratům, komplikovanému porodu, zánětu přívěsků).
VYSOKÁ TEPLOTA ve FÁZE 1 (například 36,8 v obvyklé fázi P - 37,2-37,4) indikuje NEDOSTATEK estrogenů, které je třeba užívat (například Microfollin, 1 tableta denně od 1 dne cyklu, dokud teplota nevystoupí) ).
NÍZKÁ TEPLOTA ve FÁZE II (například 37,0-37,1 s normální fází 1 - 36,3-36,5) indikuje NEDOSTATEČNOST TĚSTA TĚLA, která je kompenzována například Progesteronem (1,0 1% roztok v / svalnatý každý druhý den) nebo Turinal (1 tableta denně před nástupem menstruace a v případě těhotenství - až 10-12 týdnů).
VYSOKÁ TEPLOTA V OBOU FÁZE (například 36,8 a 37,6) při zachování rozdílu alespoň 0,4 * není patologie. Tento stav se nazývá hypertermický a je běžným individuálním příznakem..
NÍZKÁ TEPLOTA V OBOJÍCH FÁZECH (například 36,0 a 36,5) při zachování rozdílu alespoň 0,4 * je také běžným individuálním jevem.
BT NESMÍ být měřeno při užívání perorální antikoncepce: teplota bude přibližně stejná po celý cyklus, což závisí na koncentraci hormonů v pilulkách, ale ne na vaší vlastní hormonální aktivitě.
Konečně je zde PERFEKTNÍ graf BT pro 28denní cyklus. V tom menstruace trvá 5 dní, vzestup BT uprostřed - 3 dny, pokles před menstruací - 4 dny, den zrání vajíček - 15, „nebezpečné dny“ od 9 do 21.

Fotografie z fotogalerie na E1.ru

[Zpráva změněna uživatelem 06/12/2006 20:42]

Jaká je bazální teplota během menstruace

Asi začnu tím nejdůležitějším. Naše dítě bylo včera 11 měsíců. Ale předtím byla ještě velmi dlouhá cesta. Nyní jsou myšlenky zmatené a já chci tolik psát. Obecně se mi s manželem nepodařilo otěhotnět po dobu 3 let, někdo by řekl hodně, někdo trochu, rozumím oběma, protože v té době jsem nevylezl z internetu a hledal alespoň nějaký způsob, aby dokázali jsme to. Současně byly provedeny testy (ne ideální, ale vše bylo v normálních mezích), bazální teplota, ultrazvuk. Pokračovat ve čtení →

Proč je bazální teplota během menstruace 37,2? Pokračovat ve čtení →

Řekni mi prosím! Po ovulaci mi teplota zůstávala po celou dobu na 37-37,3, měla jsem všechny známky těhotenství, brala jsem lutein 2 tablety ráno a večer + kyselinu listovou a poté podle harmonogramu 19. 2. 2013 menstruace zmizela, ale teplota byla 37,1 a nyní je padá. Co to může být, řekni mi, možná se s tím někdo setkal, co to může být. Pokračovat ve čtení →

Otázka pro dívky, které měly menstruaci během těhotenství nebo něco podobného menstruaci. Dívky, jaká byla bazální teplota? Mám na mysli první den „krvácení“ a pak taky. Pokračovat ve čtení →

Dobré odpoledne! Kdo může říct. Proč BT nespadá během menstruace? Již čtvrtý den menstruace a teplota je 36,8-, 36-9 ??. První cyklus po laparoskopii začal měřit teplotu. V posledním cyklu našli cystu žlutého tělíska, možná kvůli tomu mám velké obavy, abych nedostal zánět ((((Přečíst více →

Jaká by měla být bazální teplota během menstruace? Během menstruace se normální bazální teplota pohybuje od 37,0 ° C do 37,9 ° C. Obvykle se první den menstruace BT stále zvyšuje (37,9 ° C - 37,7 ° C) a následující dny se postupně snižuje na 37,1 ° C - 36,3 ° C Jaká bazální teplota by měla být od 5 do 7 dnů menstruačního cyklu? V první fázi cyklu, která trvá od 5 do 7 dnů do ovulace, se bazální teplota sníží a normálně nestoupne nad 36,8 ° C. Jaká je bazální teplota během ovulace. Pokračovat ve čtení →

Nyní máme 21 týdnů! Tento dlouho očekávaný den mi ale zůstal v paměti, když jsem si uvědomil, že se stanu matkou. Plánování těhotenství nebylo příliš dlouhé - 6 měsíců, ale během této doby se mi podařilo být nervózní. Na začátku roku jsem začal být vyšetřován a hned první ultrazvuk ukázal tenké endometrium a žádnou ovulaci. Předepsala mi léčba na několik měsíců ve formě Elevit a Duphaston a bylo mi řečeno, abych přišel na druhý ultrazvuk na jaře. Nejprve jsem nebyl příliš rozrušený, protože jsem věděl, že jednou nebo dvakrát ročně může existovat anovulační cyklus. Ale začala měřit také bazál. Pokračovat ve čtení →

Na jednom webu jsem dnes našel informace o BT. Po přečtení mi připadalo velmi snadné to pochopit. Sdílím. Jaká je bazální teplota před menstruací? Ženské měsíční cykly mají kromě vnějších známek, které zahrnují výtok krve z pochvy, řadu vnitřních rozdílů, které nejsou viditelné pouhým okem. Jsou však nesmírně důležité. Mezi tyto „skryté“ příznaky patří bazální teplota. Jak víte, před menstruací, po nich a mezi nimi má tendenci kolísat. Jaká je souvislost mezi tímto jevem a fyziologickým. Pokračovat ve čtení →

Dívky, dobré ráno. ))) Třetí cyklus začal měřit bazální teplotu. Za poslední dva měsíce se nedostal vůbec nad 36,8. A dnes, třetí den cyklu, jsem začal měřit bazální a teplota byla 36,4. Nemělo by to být během vašeho období alespoň 37,0? Dělám něco špatně? Buď je teploměr vadný (mám ho elektronický), nebo je to stále něco s hormony. Řekni mi, měl někdo něco takového? Pokračovat ve čtení →

Řekněte mi prosím, je nutné nastavit teplotu během menstruace v grafu bazální teploty? Pokud nenastavíte teplotu během menstruace, uvidí graf v budoucnu ovulaci? Pokračovat ve čtení →

Pravidla pro měření bazální teploty. Bazální teplota by měla být měřena každý den, pokud je to možné, včetně dnů menstruace. Lze ji měřit v ústech, pochvě nebo konečníku. Hlavní věc je, že místo měření se během celého cyklu nemění. Měření teploty v podpaží není přesné. Při orální metodě měření bazální teploty vložíte pod jazyk teploměr a se zavřenými ústy měřte 5 minut. Pro vaginální nebo rektální měření vložte úzkou část teploměru do konečníku nebo pochvy, měření trvá 3 minuty. Pokračovat ve čtení →

Dobrý den všem! Teď jsem s vámi.. =) V mém příběhu není nic zvláštního, ale chci se o všechno podělit a psát, najednou mi někdo přijde vhod. A abych byl upřímný, rady zkušených matek mi vůbec neublíží !!) Začnu pravděpodobně od začátku. Je mi 28 let. Toto je moje první těhotenství. Přesněji řečeno, nebo podezření na těhotenství. Těhotenství plánujeme od konce roku 2016. Jak jsme plánovali, právě jsme se snažili vést zdravý životní styl, do této doby jsem právě přišel na zuby. Pokračovat ve čtení →

Měl jsem spoustu otázek ohledně BT a našel jsem to na internetu)). Možná někdo najde vlákno užitečné)) Grafy bazální teploty s příklady a dekódováním Měření bazální teploty se stalo opravdu populárním prostředkem plánování těhotenství. Proč měřit bazální teplotu Bazální nebo rektální teplota (BT) je tělesná teplota v klidu po nejméně 3–6 hodinách spánku, teplota se měří v ústech, konečníku nebo pochvě. Teplota měřená v tomto okamžiku není prakticky ovlivněna faktory prostředí. Zkušenosti ukazují, že mnoho žen vnímá. Pokračovat ve čtení →

Milé děvčata, jsem tu poprvé a mám takovou otázku. Pil jsem rok a cyklus byl 28 dní, upustil jsem a v 16 dts ovulační test ukázal dva proužky, můj manžel a já jsme zkoušeli jak před ovulací, tak během. Bazální teplota se začala měřit pouze od 10 do -37,4, 11 až -37,5 - menstruace měla začít, ale nepřišla. A dnes je to 12 dpo a BT. 37, 1. Zatím žádná menstruace, testy jsou negativní. Znamená tento pokles teploty, že menstruace brzy přijde nebo. Pokračovat ve čtení →

Proč měřit bazální teplotu? Bazální nebo rektální teplota (BT) je tělesná teplota v klidu po nejméně 3–6 hodinách spánku, teplota se měří v ústech, konečníku nebo pochvě. Teplota měřená v tomto okamžiku není prakticky ovlivněna faktory prostředí. Zkušenosti ukazují, že mnoho žen vnímá požadavky lékaře na měření bazální teploty jako formalitu a bazální teplota nic neřeší, ale to je daleko od případu. Metodu měření bazální tělesné teploty vyvinul v roce 1953 anglický profesor Marshall a uvádí. Pokračovat ve čtení →

Hladiny hormonů v ženském těle se během menstruačního cyklu neustále mění. Změny hormonálních hladin jsou doprovázeny kolísáním bazální teploty. Podle jeho ukazatelů můžete stanovit nejpříznivější dny pro početí dítěte. Zvýšená bazální teplota před menstruací je známkou těhotenství. Zde je odpověď na otázku, jaké jsou první příznaky těhotenství před menstruací. Ukazatele bazální teploty každé ženy se mohou lišit, ale v určitém intervalu. Chcete-li stanovit normu pro své tělo, musíte provádět výzkum několik měsíců. Přijatá data by se měla shodovat. Pokračovat ve čtení →

Bazální teplota se během menstruace zvýšila - jsou možné zánětlivé procesy. Pokud bazální teplota po ovulaci poklesla, je možné, že zralé vajíčko nebylo životaschopné. Příliš vysoká teplota před ovulací - nízký estrogen (vajíčko nemusí dozrát). Absence menstruace v kombinaci s teplotou na úrovni folikulárního období s největší pravděpodobností znamená těhotenství. Pokud se bazální teplota po ovulaci snížila a menstruace nepřišla, není vyloučena ovariální dysfunkce. Pokud před nástupem očekávané ovulace teplota několikrát stoupne a poklesne, znamená to. Pokračovat ve čtení →

Před 35 dny jsem udělal medabort kvůli zmrzlé B, třetí den bylo ultrazvukové vyšetření - lékař řekl, že vajíčko vyšlo, endometrium je lineární, všechno je v pořádku. Až příště řekla, že přijde 8. den po první menstruaci. Z léků jsem nic nepředepsal. V tuto chvíli, 35 dní z 28, žaludek táhne pátý den, co se týče menstruace, předtím tam bylo mazání po dobu pěti dnů, pouze na kousku papíru (hnědý, s trochou krve) nyní prošel, ale žaludek usrkává, před pěti dny byly vaječníky velmi bolavé ze dvou večírky. V 21. Pokračujte ve čtení →

Druhá fáze - luteální - se dostaví přibližně 14 dní před menstruací a je fází vyšších teplot. Ovulace se vyskytuje na hranici mezi nízkou a vysokou teplotou. Ovulace je zaznamenána s poklesem teploty o 0,1 stupně a následným prudkým nárůstem. Během ovulace obvykle klesá teplota v pochvě a konečníku, někdy dokonce na 36,2-35,9 ° C. Často se stává, že k poklesu nedojde. To znamená, že den ovulace je ten, který předchází dni, kdy teplota stoupá. Být více. Pokračovat ve čtení →

Ahoj všichni, píšu poprvé. Dívky, nedívejte se na test, je to činidlo? Těhotenství jsem neplánovala, nevím, jaký je den DPO, moje menstruace brzy začíná! Už několik dní mě táhlo žaludek, teplota těla je 37 (neměřím bazální teplotu), při stlačení mě bolí hrudník, ráno mi bylo nevolno, teď jsem skoro zvracel. Viděl jsem nějaký světle žlutý výboj. S manželem jsem měl PAP kolem 16.05 a 30.05, zbytek času s preziky. Můj manžel je tak úhledný! Opravdu mám tentokrát takový PMS? "! Fotografie ztmavla. Přečíst více →

Tabulka bazální teploty pro normální menstruační cyklus Menstruační cyklus se u zdravé ženy skládá ze dvou fází: folikulární (před ovulací) a luteální (po ovulaci). Pokud byla měření prováděna od začátku menstruace, pak je bazální teplota v první fázi cyklu stanovena přibližně na 36,4 - 36,7 stupňů. Blíže ke středu cyklu postupně klesá na 36,3 a poté náhle stoupne o 0,4–0,6 stupně. Je dobré, když se dostane nad 37 stupňů. Tento okamžik se shoduje s ovulací, přesněji s tvorbou žlutého tělíska v místě prasknutí folikulu. Normální. Pokračovat ve čtení →

Návštěva koupele a sauny pro ženské tělo má mnoho výhod a má příznivý vliv na stav pokožky, metabolické procesy a vnitřní orgány. V době menstruačního krvácení je však děložní hrdlo mírně otevřené, což při návštěvě bazénu do děložní dutiny představuje velkou hrozbu pro penetraci infekčních patogenů.