Jaká by měla být bazální teplota během menstruace

Mnoho dívek, které chtějí co nejdříve otěhotnět a mít dítě, používá několik metod pro výpočet nejpříznivějších dnů pro oplodnění současně, včetně měření bazální teploty (BT). Pomocí této metody je možné skutečně sledovat konec jedné fáze cyklu a začátek další, určit dny ovulace a zvýšit šance na početí. Bazální teplota během menstruace nemá malý význam, pokud dojde ke zpoždění, protože její ukazatele mohou naznačovat nástup oplodnění. Mimo těhotenství BT během menstruace odhaluje skryté gynekologické nemoci a hormonální poruchy.

Koncept bazální teploty

Přeloženo z řečtiny, bazální je „základní“, takže základní tělesná teplota se bere jako indikátory získané během měření na povrchu sliznic v přirozených otvorech lidského těla (konečník, ústní dutina, pochva). Získaná data se proto nazývají bazální, protože jsou nejblíže fyziologickým. Teplota, která je v normálních mezích, znamená, že zdraví ženy a co je nejdůležitější, její reprodukční systém je v dobrém stavu..

Měření BT po skončení menstruace, během nich a na konci cyklu po dlouhou dobu téměř nikdo nevodí v pochvě nebo v ústech, protože získané ukazatele mohou být zkresleny. Bazální teplota se nejpřesněji projevuje měřením v konečníku.

Pro jaké účely se BT měření provádějí

Chcete-li získat plnohodnotný graf bazální teploty pro konkrétní ženu, musí být změna indikátorů teploměru sledována nejméně čtyři měsíce po sobě. Výsledky získané během jednoho menstruačního cyklu neumožní správně posoudit stav reprodukčních orgánů a hormonální rovnováhu..

Graf BT může poskytnout gynekologovi spoustu důležitých údajů:

 1. Hodnoty BT během období očekávaných kritických dnů, pokud má dáma zpoždění, pomohou identifikovat těhotenství co nejdříve.
 2. Můžete sledovat, kdy začíná ovulační fáze cyklu a zda je vajíčko připraveno k oplodnění.
 3. Umožňuje odhalit skryté gynekologické patologie a zánětlivé procesy.
 4. Určete, jak dobře funguje endokrinní systém.
 5. Vyhodnoťte, zda vaječník produkuje hormony převládající v určité cyklické fázi ve správném množství.

U žen, které nemohou dlouho počat dítě, pomohou bazální měření identifikovat možné příčiny neplodnosti - nedostatek ovulace, hormonální nedostatek, ovlivňující implantaci embrya do dělohy.

Mnoho dívek používá metodu BT k početí dítěte určitého pohlaví, v závislosti na dni cyklu..

Pravidla měření

Aby bylo možné správně měřit bazální teplotu po menstruaci a v dalších fázích, je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel, protože tělo ženy je velmi náchylné ke změnám ve vnějším prostředí:

 1. Měření provádějte se stejným teploměrem, nejlépe rtutí - je přesnější a poskytuje menší chyby.
 2. Měření ihned po probuzení, bez náhlých pohybů a bez vstávání z postele - nejlepší čas pro zafixování BT je od 05.00 do 07.00 ráno.
 3. Je lepší měřit teplotu v konečníku, udržovat teploměr po dobu nejméně pěti minut, v hloubce 2-3 cm, poté výsledek okamžitě zapsat.
 4. Teplota se měří až po 5-6 hodinách nepřerušovaného spánku.
 5. Opravte značky v kalendáři, pokud bylo měření provedeno po sexu, konzumaci mastných, uzených, slaných jídel, stresu a nedostatku spánku.

Bazální ukazatele by neměly být měřeny, pokud je ženě diagnostikována akutní virová nebo bakteriální infekce probíhající na pozadí vysoké tělesné teploty. Výsledky BT v takové situaci budou nesprávné..

Změny teplotních indikátorů v průběhu měsíčního cyklu

Je nutné zahájit vypracování harmonogramu BT první den menstruace - fyzické ukazatele teploměru jsou v tuto chvíli mírně zvýšeny, takže tento indikátor je zřídka zohledněn. Mělo by být zřejmé, že data získaná během měření nepředstavují žádnou diagnózu, pokud existují odchylky od normy. Pouze odborník může mít podezření na onemocnění, o čemž svědčí významné změny normálních parametrů BT.

Během menstruace

Normou BT pro menstruaci jsou hodnoty teploměru 36,8–37 ° C. Dominance hormonu progesteronu v ženském těle právě skončila, což je nezbytné k vytvoření hustého a svěžího endometria, které zajišťuje zavedení embrya do stěny dělohy. V této době se žena může cítit slabá, má bolesti břicha vyzařující do dolní části zad. Některé dívky si stěžují na mírný pocit nevolnosti a závratě. Tyto příznaky nejsou nebezpečné - tělo je zbaveno toxinů.

Třetí den menstruace klesá bazální teplota z 36,8 ° C na 36,4–36,5 ° C, čtvrtý den menstruace se ukazatele ještě snižují a zůstávají na 36,2–36,3 ° C. Pátý až šestý den bude teploměr ukazovat 36,3-36,4 ° C.

Po menstruaci

Během folikulární fáze je pod vlivem estrogenu a folikuly stimulujícího hormonu spuštěn proces zrání folikulů v přílohách, z nichž jeden nakonec vytlačí zbytek, stane se největším a bude mít vajíčko.

Bazální teplota prvního dne nástupu menstruace se udržuje na úrovni 36,7-37 ° C a poté začíná klesat na 36,5-36,9 ° C. V předvečer ovulace bude teploměr ukazovat známky o několik desetin stupně méně - 36,4-36,5 ° C. Tato fáze před uvolněním vajíčka do děložní dutiny se nazývá nízkoteplotní fáze..

Ovulační fáze trvá 1–2 dny, což znamená, že teploměr bude v této době kolem 36,3–36,5 ° C. Poté, co vejce opustí dominantní folikul a vstoupí do dutiny vejcovodu, a poté do dělohy, bazální indexy pod vlivem uvolňování progesteronu prudce vzrostou - až na 37–37,3 ° C. Tento skok v BT je pro koncepci nejpříznivější..

Před nástupem menstruace

V případě úspěšného oplodnění zůstanou BT indikátory až do nástupu očekávané menstruace zvýšené a budou 37,1–37,5 ° C. Pokud žena otěhotní, ve třetí fázi cyklu (luteální) budou na teploměr zaznamenány následující údaje:

 1. Den hnojení je 36,5–36,7 ° C. Výkyvy v BT jsou stále neviditelné, pouze po týdnu nebo 10 dnech, kdy embryo dosáhne dutiny dělohy a pronikne do stěny pohlavního orgánu, bude teploměr ukazovat hodnoty 37-37,3 ° C.
 2. Implantace vajíčka do stěny dělohy - bazální teplota klesá o 0,2-0,4 ° C (implantace zatažením).
 3. 3-5 dní po zavedení embrya do dělohy - teplota stoupne na 37 ° C.
 4. Dalších 7-14 dní - bazální stopy jsou 37,2-37,5 ° C, normálně by neměly klesnout pod.

V raných fázích těhotenství neexistuje spolehlivý způsob, jak to určit, pokud zpoždění ještě nezačalo. Testy odhalují oplodnění až po nepřítomnosti pravidelné menstruace, kdy hladina hCG v moči dosáhne 25-30 mIU / ml.

Zvýšení bazální teploty ve dnech před příchodem očekávané menstruace a dalších na pozadí zpoždění je jistým znamením, že došlo k početí.

Důvody pro změny v BT

Pokud po několik měsíců zůstaly ukazatele BT na stejné úrovni a za poslední se dramaticky změnily, měli byste o tom informovat lékaře - příznak může naznačovat následující patologické procesy v těle:

 1. Zánět v malé pánvi - ve dnech, kdy by teplota měla běžně klesat (před a během menstruace), naopak stoupá.
 2. Nedostatečná produkce progesteronu - pokud je produkováno malé množství hormonu, hladina BT klesá v porovnání s normálními během luteální fáze (méně než 37 ° C).
 3. Spontánní ovulace - zvýšení BT, které by mělo být obvykle pozorováno 1–2 dny po ovulaci, je zaznamenáno mnohem dříve nebo později. Předčasné uvolnění vajíčka do dělohy může být vyvoláno hormonálními poruchami nebo exacerbací somatických onemocnění.
 4. Reovulace je vzácný případ, kdy během jednoho cyklu dozrávají dvě vajíčka najednou. BT růstové vrcholy budou pozorovány dvakrát, v okamžiku, kdy každá z gamet vstoupí do děložní dutiny (mohou opustit folikuly současně nebo v intervalu až sedmi dnů).

Pokud bazální teplota po menstruaci dosáhne 37 ° C a neklesne nebo teploměr dosáhne 38 ° C, lze předpokládat akutní zánětlivý proces v malé pánvi. Adnexitis - zánět vaječníků, projevující se tažením bolesti v podbřišku, vyzařujícím do zad, možným zvýšením tělesné teploty, celkovou malátností.

Endometritida je onemocnění infekční povahy, při kterém dochází k zánětu vnitřní vrstvy dělohy v důsledku potratu, diagnostické kyretáže a chirurgických zákroků v děložní dutině. Obecná tělesná teplota může vzrůst na 38-38,5 ° C, bazální dávky jsou také vysoké. Endometritidu lze rozpoznat podle krvavého výtoku z genitálního traktu rozptýleného hlenem a hnisem, bolesti břicha, prudkého zhoršení pohody.

Každá z cyklických fází je charakterizována vlastními změnami bazální teploty, podle nichž lze posoudit, zda reprodukční systém ženy plně funguje. Pokud jsou zjištěny odchylky, zejména ty, které se vyskytují na pozadí podezřelých příznaků v kterékoli fázi cyklu, je nutné konzultovat gynekologa, podstoupit vyšetření a identifikovat faktory, které způsobily porušení.

Jaká je bazální teplota po menstruaci

Sestavení grafu bazální teploty jako způsobu, jak zjistit příznivý čas pro oplodnění, je známé každé ženě. V našem článku se budeme zabývat tím, jaké hodnoty bazální teploty po menstruaci jsou normální a co mohou znamenat její odchylky, protože plán umožňuje kromě identifikace ovulace sledovat vaše zdraví.

Hodnoty fázové teploty

Pomocí této metody se zaznamenává tělesná teplota v klidu, měřená rektálně. Znalost hlavních indikátorů, metod měření a pravidel pro konstrukci teplotní křivky má velký význam pro získání aktuálního grafu.

První fáze: bazální teplota po menstruaci

 • V první polovině cyklu se bazální teplota po menstruaci udržuje na 36,2-36,5 °, v některých případech na 36,7 °. Doba trvání: přibližně 1 až 11 dní (s 28denním cyklem). V této době určité množství estrogenu v krvi vytváří nejpříznivější podmínky pro růst a vývoj dominantního folikulu.
 • Od 12 do 16 dnů dojde nejprve k poklesu o 0,1 - 0,2 °, což znamená rychlý odchod z článku, a poté ke zvýšení o 0,4-0,6 °, což potvrzuje skutečnost prasknutí kapalné bubliny s článkem. Kvůli takovému okamžiku se měří teplota, protože je to jediný segment cyklu, jen den nebo o něco více, kdy je nejpravděpodobnější koncepce.

Druhá fáze: vysoká bazální teplota pro početí

 • Druhá fáze je charakterizována teplotou 37,0-37,3 °, ale ne vyšší než 37,5 °. V tomto případě působí progesteron, který je nezbytný pro vytvoření příznivých podmínek pro početí a těhotenství..
Rozdíl v bazální teplotě po menstruaci a před fázemi s normálním cyklickým obdobím je 0,4-0,6 °.

Pokud jsou možné atypické ukazatele po menstruaci

Bazální teplota 36,9 ° po menstruaci

Bazální teplota 36,9 ° po menstruaci může naznačovat nedostatek hormonu první fáze, což způsobuje zvýšení teplotních indikátorů. Ale možná jde pouze o individualitu daného organismu, pokud jsou takové hodnoty zaznamenávány měsíčně. Například u dokonale zdravé ženy jsou po číslech v první části grafu 36,1–36,2 ° ve druhém segmentu zaznamenány hodnoty 36,8–36,9 °.

Bazální teplota po menstruaci 36.8

Bazální teplota po menstruaci je 36,8 a zvýšení jejích hodnot po ovulaci, ale při odchylce 0,4 ° není patologie rozpoznána. Tento stav se nazývá hypertermický a je definován jako normální individuální příznak..

Předpokládá se, že normální průměrné výkyvy teplotních čísel jsou následující:

 • Od prvního do posledního dne menstruace dochází ke snížení z 37 na 36,3-36,5 °;
 • Před ovulací klesání s poklesem o 0,1-0,2 °;
 • Poté, co se buňka objeví do 3 dnů, zvýšení na 37,0-37,3 °;
 • Ve druhé fázi udržuje 37,0-37,4 °;
 • 1-2 dny před menstruací, pokles na 36,8 °;
 • Pokud nedojde k poklesu a dojde ke zpoždění, můžeme hovořit o nástupu těhotenství.
Existují možné výkyvy bazální teploty po menstruaci o 0,1-0,2 ° - to je u zdravé ženy zcela normální.

Diagnostikovat nemoc podle plánu

V případě onemocnění dochází k odchylkám od normálních teplotních hodnot. Nejběžnější jsou zánětlivé procesy.

Bazální teplota po menstruaci 37 °

Bazální teplota po menstruaci 37 ° je identifikačním znakem endometritidy, zánětu děložní sliznice. S mírným poklesem v předvečer kritických dnů dochází k nárůstu v první den menstruace a může trvat až do jejich konce a později. Pokud takový obrázek na grafu najdete, měli byste kontaktovat svého gynekologa, abyste se problému včas zbavili.

Bazální teplota po menstruaci 37,1-37,0 °

Při zánětu přívěsků je bazální teplota po menstruaci také charakteristická pro 37,1-37,0 °. K těmto číslům prudce stoupá, trvá několik dní a stejně prudce klesá. V takových případech můžete nesprávně vypočítat den ovulace, přičemž tento skok použijete, pokud se to stalo 9. nebo 11. den. U tohoto onemocnění bude ve druhé fázi cyklu teplota ukazovat hodnoty nad normální hodnotu, což bude opět vyžadovat lékařský zásah, aby se předešlo komplikacím.

Bazální teplota po menstruaci 37,1-37,0 ° může znamenat začátek procesu zánětu přívěsků.

Možné příčiny odchylek a chyb

Vysoká bazální teplota po menstruaci, která trvá pouze jeden den, nepředstavuje zvláštní hrozbu, protože je zřejmé, že za den nezmizí ani jeden zánět. Proto je třeba hledat jiné důvody.

Pokud pravidla nejsou dodržována

Mohlo dojít k chybám měření. Pamatujeme si, že měření jsou prováděna s přihlédnutím k jasným pravidlům:

 • Po 6 hodinách klidného spánku;
 • Ve stejnou dobu;
 • Bez vstávání z postele a bez náhlých pohybů;
 • Jeden teploměr připravený večer;
 • Při použití elektroniky namočte na 5-7 minut nebo dokud nezazní pípnutí.

Další faktory

Výsledek mohou ovlivnit také vnější faktory:

 • Stresující situace den předem;
 • Nespavost nebo přerušovaný spánek;
 • Fyzický stres, přepracování;
 • Studený;
 • Sexuální styk méně než 8 hodin před měřením;
 • Let, změna klimatických podmínek.
Někteří skeptici se domnívají, že graf bazální teploty není dostatečně přesný, protože teplotu ovlivňuje mnoho faktorů, což analytikovi ztěžuje.

Ale mnoho žen s jeho pomocí dokázalo naplánovat těhotenství a vypočítat optimální čas pro účinný čin. Nechť to není dostatečně informativní, pokud jde o stanovení časného těhotenství, ale podle bodů v grafu označujících, jaká je bazální teplota po menstruaci, v době ovulace a před nimi, můžete posoudit hormonální rovnováhu, která podporuje plodnost ženy, zaznamenat odchylky v čase a přijmout vhodná opatření.

Výstup

Jaká by měla být bazální teplota po menstruaci, tedy v každém případě závisí na vlastnostech ženského těla. Můžete se zaměřit na průměrné standardy, s nimiž jsme vás seznámili. Současně je důležité dodržovat pravidla měření a vykreslování..

Za normální je považována dvoufázová křivka s viditelným předovulačním zatažením, nárůstem ve druhém období cyklického procesu a poklesem před menstruací. Jeho nepřítomnost naznačuje přítomnost těhotenství, pokud nárůst přetrvává déle než 18 dní po ovulaci.

Bazální teplota před menstruací a po menstruaci. Pravidla měření bazální teploty

Každý, kdo plánuje dítě v blízké budoucnosti nebo jen sleduje jeho zdraví, se zajímá o zvláštnosti práce těla. Mnoho žen měří bazální teplotu, protože pomáhá pochopit, zda reprodukční systém funguje normálně. Chcete-li zjistit, zda je vše v pořádku, musíte vědět, jaké ukazatele by žena měla mít v různých obdobích cyklu..

Pravidla měření

Než začnete mluvit o konkrétních hodnotách, je důležité přesně zjistit, jak by měla být měřena bazální teplota před menstruací. Nejpřesnější hodnoty budou pouze při splnění několika podmínek. Doporučuje se tedy provádět měření současně, ráno, až do okamžiku, kdy žena vstane z postele. Lékaři doporučují sledovat bazální teplotu a neprovádět měření v ústech nebo v podpaží. Předpokládá se, že v konečníku je nejspolehlivější.

Vykreslování

Je třeba poznamenat, že existují obecné průměrné ukazatele toho, jaká by měla být bazální teplota před a po menstruaci, během ovulace a také v jiných obdobích cyklu. Ale každý organismus je individuální, proto, abychom pochopili, zda existují problémy s reprodukčním systémem, je nutné pravidelně zaznamenávat získané hodnoty a vytvářet grafy. Možná onemocnění se posuzují podle teplotních výkyvů, podle rozdílu v ukazatelích v první a druhé fázi, podle povahy jejich změn. Graf je sestaven následovně: vodorovná osa označuje dny cyklu a svislá osa označuje hodnoty měření. Za normálních okolností by na něm měly být jasně vysledovány dvě fáze. V první z nich je teplota nižší a je na úrovni 36,5 stupňů a ve druhé, ke které dochází po uvolnění vajíčka, stoupne na 37 nebo více. Abychom pochopili, zda existují nějaké problémy, lékaři doporučují odečíst průměry v každé z fází. Rozdíl mezi nimi musí být nejméně 0,4 stupně.

Cyklické změny

Pokud je to jasné z indikátorů v první a druhé fázi, pak mnoho žen znepokojuje otázka, jaká by měla být bazální teplota před menstruací. V ideálním případě by během druhé fáze, která začíná po ovulaci, měly být hodnoty nad 37 stupňů. Na začátku menstruace se mohou mírně snížit. První dny menstruace se vyznačují skutečností, že teplota každý den klesá a na konci dosáhne úrovně 36,5-36,8 stupňů.

Před ovulací může bezprostředně po uvolnění vajíčka ještě více poklesnout a prudce stoupat. To naznačuje, že druhá fáze začala. Pokud jsou ukazatele měřeny pravidelně, lze odchylkou hodnot předpokládat různé problémy. Navzdory skutečnosti, že mnozí hovoří o nesmyslnosti měření v kritických dnech, teplota v tomto období může říci, kterým aspektům zdraví žen je třeba věnovat pozornost. Bazální teplota během menstruace by měla klesnout, pokud se tak nestane, měli byste myslet na absolvování vyšetření.

Možné nemoci

V průměru by se ukazatele měly začít snižovat několik dní před začátkem vypouštění. Během kritických dnů by mělo dojít také k postupnému snižování teploty. Pokud namísto poklesu během menstruace dojde k prudkému nárůstu ukazatelů asi 37,6 stupňů, může to znamenat vývoj endometritidy nebo endomyometritidy. Zvýšená bazální teplota během menstruace by samozřejmě měla upozorňovat, ale je nepřijatelné diagnostikovat pouze jedno měření.

Ale v případě, že ve druhé fázi teplota sotva dosáhne 37 stupňů, ale s nástupem kritických dnů stoupne nad tuto úroveň, lze podezření na zánět přídavků. Kromě toho měření umožňují identifikovat problémy s trubkami nebo děložním čípkem. Stojí za to hovořit o pravděpodobném zánětu těchto orgánů v těch případech, kdy se teplotní ukazatele zvýší o 4-5 den menstruace. Stojí za to věnovat zvláštní pozornost těm případům, kdy je bazální teplota před menstruací 37,2. Pokud současně s nástupem kritických dnů významně neklesne, je lepší provést test. Možná se jedná o těhotenství s hrozbou ukončení. Pokud se ale teplota zvýšila o jeden den, neměli byste se bát, nic to neznamená. Nezapomeňte také, že samotná měření nestačí k provedení diagnózy; to bude vyžadovat řadu vyšetření.

První fáze

Po zvládnutí teploty během kritických dnů můžete zjistit, jak by se tělo mělo chovat po jejich skončení. Obyčejně by hodnoty teploměru měly být asi 36,6, ale budou záviset na osobních vlastnostech každé dívky nebo ženy. U některých zůstanou na úrovni 36,4 během celé první fáze, u jiných mohou vystoupit na 36,8 stupňů. Oba popsané případy jsou ale docela přijatelné..

Výraznější nárůst teploty však naznačuje, že je lepší, aby se žena poradila s gynekologem. Pokud se ukazatele v první fázi blíží 37 stupňům, může to znamenat nedostatek estrogenu. To však lze potvrdit pouze krevním testem na hormony. Měli byste být také opatrní, pokud během menstruace stoupne bazální teplota během menstruace a její periodické zvyšování o 1-2 dny během první fáze až na 37 stupňů a více. To může naznačovat zánět..

Indikátory během ovulace

Neobvyklá bazální teplota před menstruací nebo během jejího průchodu může naznačovat řadu problémů. Ale měření v jiné dny nejsou o nic méně orientační. Za normálních okolností žena ráno po uvolnění vajíčka pozoruje zvýšení teploty. Může to být ostré nebo postupné. U některých se první den zvýší o 0,4 stupně, u jiných se tento rozdíl získá za 2–3 dny. Obě tyto situace jsou naprosto přijatelné. V případě, že vzestup hodnot trvá déle než 3 dny, lze mít podezření na podřadnost vajíčka uvolněného z vaječníku nebo nedostatek estrogenu. Je zpravidla téměř nemožné otěhotnět v takovém cyklu..

Začátek druhé fáze

Pokud ukazatele po uvolnění vajíčka nedosahují 37 stupňů, může to znamenat podřadnost žlutého tělíska. Ale nestojí za to mluvit o nedostatečnosti druhé fáze pouze hodnotou teploty. Je důležité podívat se nikoli na samotné ukazatele, ale na rozdíl v hodnotách, které byly v první a druhé části cyklu. Pokud jsou měření prováděna ve stupních Celsia, pak to bude během normálního fungování těla 0,4 nebo dokonce vyšší. Ačkoli se neoplatí dělat žádné diagnózy bez vyšetření. Nedostatek druhé fáze a jmenování progesteronových léků je možný pouze po příslušné analýze.

Konec druhé fáze

Bez ohledu na to, jaké hodnoty měla žena po ovulaci a před ní, měla by se bazální teplota před menstruací začít snižovat. Navíc by jeho hodnota do prvního dne cyklu normálně neměla překročit 37 stupňů. Pokud podle plánu došlo k ovulaci před více než 14 dny a teplota neklesla, můžete provést test, který pomůže diagnostikovat početí dítěte v raných fázích. Bazální teplota před měsíčními 37 stupni je považována za zcela normální. Je však důležité, aby to s nástupem výtoku klesalo. Pokud začala menstruace a horečka trvala několik dalších dní a klesla až ke konci kritických dnů, může to znamenat přerušené těhotenství.

Fáze trvání

Kromě toho, co víme, jaká by měla být bazální teplota před menstruací, je důležité vědět, jak dlouho může každá část cyklu trvat. Délka pouze jeho druhé části je tedy relativně konstantní, v závislosti na vlastnostech organismu každé konkrétní ženy to může být 12-16 dní. Je však zvažována ideální volba, která trvá 14 dní. Ale zdlouhavá první část cyklu se může pohybovat od 10-12 dnů do několika týdnů. Samozřejmě, s 28denním cyklem trvá asi 14 dní, během nichž má folikul čas zrát a dojde k ovulaci. U některých žen to však může být mnohem delší. Současně v jejich těle procházejí všechny nezbytné fáze: růst a zrání folikulu, uvolňování vajíčka, tvorba a fungování žlutého tělíska..

Normální možnosti

Nestojí za to mluvit o jakýchkoli onemocněních pouze úrovní teplot. Tato informace je však nutná k podezření na určité problémy a k provedení nezbytného výzkumu k potvrzení nebo popření diagnózy. Současně je nemožné posoudit pouze jeden cyklus; je nutné provádět měření po dobu nejméně tří měsíců. Pokud se obraz opakuje každý měsíc, můžete společně s gynekologem vyvodit jakékoli závěry analýzou změn bazální teploty před menstruací. Sazbu za to nelze nastavit v absolutních hodnotách. Závisí to jak na hodnotách ve druhé, tak v první fázi. Pokud jsou ukazatele ženy před ovulací kolem 36,4 stupňů, pak po ní nesmí překročit 36,9. Současně zvýšení denní teploty až na 37 nebude hovořit o blížících se kritických dnech, ale o nástupu těhotenství.

Anovulační cykly

V ideálním případě by žena měla mít dvoufázový graf bazální teploty. Před menstruací mírně klesá, ale zároveň rozdíl mezi průměrnými ukazateli první a druhé poloviny cyklu zapadá do normy. Je však docela přijatelné, pokud ovulace chybí jednou nebo dvakrát ročně. V tomto případě se indikátory mohou měnit každý den, teplota může stoupat a klesat. To nenaznačuje žádné problémy, pouze to, že tento měsíc nedojde k ovulaci..

Důležité nuance

Pokud by v některý ze dnů před měřením došlo k porušení běžného denního režimu, teplota nebude orientační. Pokud jste vypili alkohol večer, vstali jste pár hodin před měřením na toaletě nebo jste byli ráno blízko, mohou se získané hodnoty významně lišit. Dokonce i banální podráždění žaludku nebo stres předchozího dne může způsobit kolísání teplotní křivky. To je mimochodem jeden z důvodů, proč je nemožné posoudit zdravotní stav ženy pouze na základě jednoho grafu. Zároveň je však třeba poznamenat, že ani ideální graf, ve kterém jsou načrtnuty dvě jasné fáze s dobrým rozdílem v ukazatelích a bazální teplota před menstruací je 36,9 stupňů, neznamená, že si žena vede se svým zdravím dobře. Například měření neposkytnou žádné informace o velikosti endometria v děloze nebo adhezích v tubách. Proto ani při normálních ukazatelích byste neměli zanedbávat návštěvy gynekologa.

Jaká je bazální teplota po menstruaci

Doba čtení: min.

Bazální teplota po menstruaci

Ženy by měly vědět, jaká by měla být bazální teplota po menstruaci. Sled změn vypadá takto:

 • před příchodem nového měsíčního cyklu indikátor BT mírně klesá;
 • ve dnech menstruace by neměla prudce stoupat;
 • den před koncem menstruace BT klesá - na přibližně 36,3 - 36,4;
 • bazální teplota bezprostředně po menstruaci zůstává na úrovni 36,5 - 36,8.

Bazální teplota po menstruaci 9. dne může prudce poklesnout a poté opět stoupat. Den, kdy prudce klesá, je přesně den, kdy se objevil oocyt. V tuto chvíli existuje nejvyšší pravděpodobnost početí..

Ženy by si měly pamatovat, že pokud BT mírně vzroste před očekávaným novým menstruačním cyklem a zůstane tak dále, lze předpokládat těhotenství.

Jsou chvíle, kdy se teplota může po menstruaci změnit:

 • s nedostatečností žlutého tělíska;
 • pokud byly v měření nepřesnosti - například žena vstala před měřením BT, měla koitus (mělo by to být alespoň 8 hodin před měřením);
 • kdyby tam byl stres;
 • pokud měření probíhají v různých časech (přípustná odchylka v čase měření je půl hodiny).

Pokud má žena krátký menstruační cyklus, bude velmi často bazální teplota nestabilní. To je způsobeno zvláštnostmi fungování ženského těla. Nedoporučuje se si s tím dělat starosti..

Bazální teplota po menstruaci 37: co to je?

Pokud je po menstruaci stabilní vysoká teplota, může to znamenat vývoj patologického procesu v těle. Pokud lékař diagnostikoval zánětlivý proces, je nutné zahájit léčbu co nejdříve: to bude zárukou absence komplikací.

Proč vytvořit graf bazální teploty a jak podle něj určit těhotenství

Ovulace je uvolnění zralého vajíčka z folikulu. Bez ní je koncepce nemožná. Za normálních okolností by se měla objevovat měsíčně u všech žen v reprodukčním věku. Ženy, které si jsou vědomy načasování ovulace, mohou zvýšit pravděpodobnost početí dítěte. Nejjednodušší způsob, jak získat informace, je změřit si bazální teplotu. Aby byly naměřené hodnoty přesné, je nutné vzít v úvahu základní pravidla postupu. Dámy potřebují vědět, jaká je bazální teplota v jednotlivých dnech cyklu a co naznačuje její odchylka od harmonogramu.

Význam ukazatelů

Na menstruační cyklus ženy má vliv poměr určitých pohlavních hormonů: estrogeny, progesteron, prolaktin, hCG atd. Pravidelnost menstruace a schopnost ženy počat dítě závisí na jejich rovnováze. Obvykle je doba mezi menstruací 28 až 36 dnů. Z tohoto důvodu nelze s jistotou říci, v který den bude dívka ovulovat. Každá žena v reprodukčním věku se doporučuje vést si vlastní kalendář, aby se zvýšila šance na početí dítěte nebo se zabránilo nechtěnému těhotenství.

Zjistěte, zda je možné početí během menstruace, v článku na odkazu.

Bazální teplota poskytuje informace o fungování vnitřních orgánů. Stanoví se ráno po probuzení. Jakákoli fyzická aktivita před měřením negativně ovlivní informační obsah výsledku..

Indikátor se měří pouze v těch dutinách, které mají souvislost s vnitřními částmi a systémy: ústa, pochva a konečník.

Jaká by měla být BT po menstruaci, před a během

Hormony mají významný vliv na tělo a podle toho i na studovaná data. Po menstruaci se estrogen aktivně produkuje v ženském těle, takže značka na teploměru bude nižší než během a bezprostředně po ovulaci. Od 10 do 13 dnů cyklu se produkuje progesteron. Z tohoto důvodu se hodnota na teploměru zvyšuje o 0,4 stupně ve srovnání s předchozími. Pokud dítě nebylo počato, množství progesteronu klesá do 20. dne.

Menstruační plán spravedlivého sexu v pozici bude vypadat jinak, takže žena může mít podezření na početí dítěte ještě před zpožděním.

Pravidla měření bazální teploty

Abyste získali přesné hodnoty, musíte se seznámit se základními pravidly postupu. Měření musí být prováděno stejným teploměrem, aby nedošlo k sebemenší chybě ve výsledcích. Je žádoucí, aby byl postup prováděn současně. Gynekologové doporučují umístit teploměr do konečníku pro stanovení hodnot BT..

Během menstruace bude měření vaginální bazální teploty problematické. Výsledky měření v ústech budou neinformativní v případě výtoku z nosu nebo jiných onemocnění nosohltanu.

Další pravidla týkající se sestavování grafu bazální teploty po dobu 30 dnů cyklu:

 1. Denní měření BT (i o víkendech).
 2. Umístění teploměru vedle postele. Žena by neměla vstávat, aby sáhla po teploměru. Jinak budou výsledky měření zkreslené..
 3. Postup proveďte až po dlouhém odpočinku.
 4. Změřte teplotu před odchodem na toaletu. Poslední vyprázdnění by mělo být provedeno 3-4 hodiny před procedurou.
 5. Teploměr nastavte nejméně na 5 minut.
 6. Monitorujte indikátor od 1. dne cyklu a po ukončení menstruace proceduru nezastavujte.
 7. Pokud se teploměr zastavil mezi dvěma sousedními číslicemi, udělejte nejmenší výsledek.
 8. Zadejte všechna přijatá data do tabulky.

Pokud dívka měří BT v ústní dutině, měla by být během procedury její rty těsně uzavřeny. Externí vzduch může ovlivnit platnost výsledků. Zařízení je umístěno do vaginálního nebo análního otvoru v hloubce 3-4 cm.

Datový list bazální teploty

Bazální teplota u těhotných a zdravých žen

Analýza BT je obzvláště důležitá při plánování těhotenství. Teplota sliznic pohlavních orgánů a střev se rychle mění s hormonálními rázy v těle ženy. S pomocí těchto indikátorů bude dáma také schopna podezření na abnormální změny a vývoj patologií v reprodukčním systému..

Gynekologové navrhli zaměřit se na určité hodnoty bazální teploty každý den cyklu. Jakékoli odchylky od stanovených norem jsou důvodem pro komplexní diagnostiku těla. Ideální plán nemusí být 28-30 dní. Je možná další doba mezi obdobími, hlavní je, že nepřesahuje 36 a nesmí být delší než 24 dní.

Bazální teplota podle dnů cyklu:

 1. Na začátku cyklu (kromě dnů menstruace) jsou ukazatele BT kolem 36,5 stupňů. Po dobu 5-6 dnů by tato hodnota měla být stejná. Chyba 0,1 - 0,2 stupně je povolena. Čára na grafu bazální teploty je nakreslena podle průměrného indikátoru mezi těmito čísly.
 2. Když se objeví zralá reprodukční buňka, teplotní indikátory se sníží o 0,1-0,4 stupně od průměrné hodnoty. Obvykle připadá na 14. den cyklu..
 3. Po ovulaci je značka na teploměru nad 37 stupňů. Tento stav odpovídá 16-17 dnům cyklu. Ovulace rozděluje celý cyklus na několik fází - folikulární a luteální.
 4. Do 19. dne cyklu budou ukazatele na stejné úrovni nebo se budou postupně snižovat.
 5. V období od 23 dnů do 26 dnů u žen dochází k „předmenstruační depresi“ BT. Několik dní před údajným krvácením se značka na teploměru snižuje o 0,1-0,3 stupně. Pokud se průměrné hodnoty bazální teploty ve fázích neliší, znamená to přítomnost onemocnění reprodukční sféry u dívky.
Normální dvoufázový graf

Výkon jednoho dne se může velmi lišit od předchozího. To je způsobeno skutečností, že BT se během dne může měnit pod vlivem vnějších faktorů. Ženy, které den předtím souložily, užívaly hormonální léky nebo utrpěly silné emoční otřesy, si mohou takové výkyvy všimnout..

Jednotlivé odchylky od normy by neměly být brány jako anomálie. Po ukončení vlivu vnějších faktorů se vše vrátí do normálu. Pokud dáma zaznamená časté výkyvy teploty, které neodpovídají standardním ukazatelům, měla by se poradit s lékařem.

Nízká bazální teplota ve druhé fázi cyklu je také známkou rozvoje patologií reprodukčního systému.

Anovulační cyklus graf

Dívky, které mají problémy s hormonálními hladinami, nemají ovulaci (uvolnění vajíčka z folikulu). Tento stav vyžaduje ošetření gynekologem, protože žena, která nemá zrání vaječných buněk, nebude schopná počat dítě.

Graf anovulačního cyklu pro hyperprolaktinemii

Problém může vést k dalším komplikacím gynekologické povahy - vzniku benigních a maligních nádorů, předčasné menopauze.

Vlastnosti anovulačního plánu:

 1. Žádný pokles tělesné teploty uprostřed cyklu. Přímka na menstruačním grafu naznačuje, že z folikulu se neuvolňuje žádný oocyt.
 2. Mírné rozdíly ve odečtech na teploměru ve druhé a první fázi cyklu.

Pokud žena nemá ovulaci déle než 2 měsíce, musí navštívit gynekologa. V takových případech je dámám předepsána hormonální korekce pomocí léků..

Bazální teplota na počátku těhotenství

Graf teplotních ukazatelů u těhotných žen se liší od dříve diskutovaných. Je to způsobeno prudkou změnou hormonálního pozadí nastávající matky..

Ukazatele bazální teploty v časném těhotenství:

 1. Luteální fáze uchovává stejná data.
 2. Vysoké ukazatele BT přetrvávají po dlouhou dobu.

Příznak naznačuje změnu stavu ženy, zvláště pokud měla dříve pravidelně „předmenstruační depresi“ bazální teploty..

Tabulka bazální teploty během těhotenství

Potvrzením těhotenství je také mírné snížení bazální teploty po implantaci (o 0,2–0,3 stupně). Zvýšená BT u těhotných žen je pozorována až do konce těhotenství.

Důvody pro změnu bazální teploty

Menší teplotní skoky jsou možné po pohlavním styku, použití OK nebo silném stresu. Nevyžadují lékařskou péči a zmizí samy. Pomocí záznamu dat můžete určit přítomnost nebo nepřítomnost ovulace v konkrétním měsíci.

Silné odchylky BT od harmonogramu jsou známkou vážných endokrinních poruch, s nimiž si žena doma nedokáží poradit..

Důvody pro odchylku grafu bazální teploty od standardních hodnot v luteální fázi:

 • novotvary různé etiologie v přílohách a vaječnících;
 • endometrióza.

Důvody pro nedostatek ovulace v proteinové fázi:

 • zánětlivé procesy ve vaječnících;
 • závažné patologie gastrointestinálního traktu;
 • vyčerpávající fyzická aktivita.

Anovulační grafy jsou obvykle pozorovány u dívek během puberty a u žen vstupujících do menopauzy. Pokud jsou poruchy doplněny zhoršením blahobytu, znamená to:

 • endometritida;
 • mimoděložní těhotenství;
 • potrat;
 • zmrazené těhotenství.

V posledních dvou situacích jsou pozorovány abnormálně nízké ukazatele bazální teploty. Pomocí neustálého plánování může žena v sobě sledovat hormonální poruchy a konzultovat s lékařem kvalifikovanou léčbu. Pokud jsou skoky BT pozorovány jednou, pak jsou spojeny s negativním dopadem vnějších faktorů.

Konstantní odchylky harmonogramu od normy jsou příznakem endokrinních poruch.

Kdy navštívit lékaře

Pokud jsou ukazatele BT o něco menší než obvykle, ale rozdíl mezi teplotami ve fázích cyklu je nejméně 0,4 stupně, pak by se dívka neměla bát. Rozpor mezi těmito normativními ukazateli je v každém případě způsoben individuálními charakteristikami organismu..

Projevy, ve kterých dáma potřebuje navštívit gynekologa:

 • nerovné rozvrhy na 2 měsíce;
 • zatažení linie BT ve druhé polovině cyklu nebo rozdíl mezi průměrnými hodnotami v luteální a proteinové fázi není větší než 0,4 stupně;
 • zpoždění menstruace po dobu 5 nebo více dnů;
 • menstruační cyklus méně než 24 dnů;
 • vysoká bazální tělesná teplota po dobu delší než 18 dnů.

Bazální teplota po menstruaci - obecné informace a doporučení

Bazální teplota po menstruaci

Ženy by měly vědět, jaká by měla být bazální teplota po menstruaci. Sled změn vypadá takto:

 • před příchodem nového měsíčního cyklu indikátor BT mírně klesá;
 • ve dnech menstruace by neměla prudce stoupat;
 • den před koncem menstruace BT klesá - na přibližně 36,3 - 36,4;
 • bazální teplota bezprostředně po menstruaci zůstává na úrovni 36,5 - 36,8.

Bazální teplota po menstruaci 9. dne může prudce poklesnout a poté opět stoupat. Den, kdy prudce klesá, je přesně den, kdy se objevil oocyt. V tuto chvíli existuje nejvyšší pravděpodobnost početí..

Ženy by si měly pamatovat, že pokud BT mírně vzroste před očekávaným novým menstruačním cyklem a zůstane tak dále, lze předpokládat těhotenství.

Jsou chvíle, kdy se teplota může po menstruaci změnit:

 • s nedostatečností žlutého tělíska;
 • pokud byly v měření nepřesnosti - například žena vstala před měřením BT, měla koitus (mělo by to být alespoň 8 hodin před měřením);
 • kdyby tam byl stres;
 • pokud měření probíhají v různých časech (přípustná odchylka v čase měření je půl hodiny).

Pokud má žena krátký menstruační cyklus, bude velmi často bazální teplota nestabilní. To je způsobeno zvláštnostmi fungování ženského těla. Nedoporučuje se si s tím dělat starosti..

Pokud je po menstruaci stabilní vysoká teplota, může to znamenat vývoj patologického procesu v těle. Pokud lékař diagnostikoval zánětlivý proces, je nutné zahájit léčbu co nejdříve: to bude zárukou absence komplikací.

Video

Titulní odkaz pro spuštění videa - o čem video je - jeden nebo dva nebo tři řádky.

Konec druhé fáze

Bez ohledu na to, jaké hodnoty měla žena po ovulaci a před ní, měla by se bazální teplota před menstruací začít snižovat. Navíc by jeho hodnota do prvního dne cyklu normálně neměla překročit 37 stupňů. Pokud podle plánu došlo k ovulaci před více než 14 dny a teplota neklesla, můžete provést test, který pomůže diagnostikovat početí dítěte v raných fázích. Bazální teplota před měsíčními 37 stupni je považována za zcela normální. Je však důležité, aby to s nástupem výtoku klesalo. Pokud začala menstruace a horečka trvala několik dalších dní a klesla až ke konci kritických dnů, může to znamenat přerušené těhotenství.

Co se stane během vašeho období

Bazální teplota se obvykle měří na začátku měsíčního cyklu, tj. V první den menstruace..

Počáteční fáze cyklu je charakterizována odstraněním nahromaděných toxinů z těla. Proto ženy před menstruací pociťují určité fyzické nepohodlí:

 • Kreslení bolesti v dolní části zad nebo v dolní části břicha;
 • Bolestivost a mírná hrudka na hrudi;
 • Závrať;
 • Časté bolesti hlavy.

Kromě fyzických změn u žen dochází k prudkým změnám nálady, nepřiměřenému hněvu nebo depresi..

Tento stav je spojen s náhlými změnami hormonálních hladin. Na konci luteálního období je pozorováno maximální množství progesteronu produkovaného tělem. Hormon je v této fázi velmi aktivní. Pokud nedošlo k početí, jeho koncentrace klesá. Je nahrazen estrogenem, který nahrazuje progesteron v menstruačním období..

Během menstruace začíná endometrium odmítat své funkční částice, což se projevuje výskytem krvácení. Po několika dnech se endometriální dutina obnoví a menstruační tok skončí.

V průměru ztrácí ženské tělo každý den 20 až 60 g krve, což se výrazně liší od běžné ztráty krve: nezrazí se a má specifický zápach.

Náhlé hormonální změny vedou k projevům psychické a fyzické nerovnováhy. Ačkoli některé ženy nikdy nezažily projevy předmenstruačního syndromu a docela dobře snášejí přirozené funkční změny.

Tyto hormonální rázy také mění hodnoty BT v různých fázích cyklu. Jejich hodnoty určují nejen „důležité“ dny pro početí, ale také různé odchylky ve zdraví žen.

Řada lékařů se domnívá, že během kritických dnů není možné provádět měření, protože během tohoto období nejsou počty tak důležité, jako například uprostřed cyklu. A rozhodně nedoporučují používat metodu vaginálního měření - během období krvácení je to nehygienické a dokonce škodlivé.

Zvažte, jaká by měla být bazální teplota během menstruace a proč se její ukazatele mohou lišit od normy.

Těhotenství

Během těhotenství jsou ukazatele podobné pouze do okamžiku, kdy dojde k ovulaci. Následné odečty bazálních teplot před menstruací závisí na tom, zda je vajíčko oplodněno, jinými slovy, zda došlo k početí. S vývojem událostí, kdy by mělo dojít k těhotenství po ovulaci, je bazální teplota před menstruací 37 ° C. V tomto případě se nezmění do tří dnů a je příznivým obdobím pro početí a také se stane prvním příznakem těhotenství a jeho potvrzení bude standardními příznaky a výsledky testů.

Dále se v dolní části břicha objevuje slabá tažná bolest a nepříliš silné krvácení z pochvy. To znamená, že došlo k početí a na vnitřních stěnách povrchu dělohy se narodilo embryo. Poté jsou čísla zarovnána a vrácena na své předchozí hodnoty. Pokud nedošlo k početí, množství progesteronu se postupně snižuje, což vede ke snížení teploty..

Den, kdy teplota prudce poklesne a poté rychle stoupá, je obvykle považován za den početí.

Když bazální teplota klesá a stoupá před menstruací?

Bazální teplota je osvědčená gynekologická metoda, která se úspěšně používá již desítky a stovky let. Hormonální ženské pozadí (pohlavní hormony) ovlivňuje, jak se teplota mění s příchodem každé fáze cyklu. Teplota se stává obzvláště důležitou před nástupem kritických dnů..

Údaje o teplotě mohou poskytnout mnoho informací lékařům i samotné ženě o tom, co se děje s jejím tělem. Takto například můžete určit dobu uvolnění vajíčka - dobu, která je nejpříznivější pro početí nebo dokonce pro samotné těhotenství. Teplota často „křičí“ o přítomnosti zánětlivého procesu nebo nemoci. Ale častěji, nebo spíše každý měsíc, nás varuje před přístupem menstruace..

normální úroveň teploty

 • Jak ukazuje podrobné pozorování ženského těla, tělesná teplota před nástupem menstruace je obvykle o něco nižší než rektální teplota (teplota měřená rektální metodou). Tato teplota může být zcela odlišná, ale její hodnota se pohybuje od 36,7 stupňů do 37,6 stupňů. Před nástupem menstruace můžete vidět, jak se mírně snižuje. K tomu dochází několik dní před nástupem výtoku
 • Během výboje je teplota 37 stupňů považována za optimální. To je považováno za nejpřijatelnější indikátor a hovoří o normálním průběhu cyklu. Není ale vždy nutné soustředit se pouze na hodnotu naměřenou pouze jednou. Zde je třeba každý den vést podrobnou tabulku měření a striktně zohlednit všechny fáze, kde je snadné si všimnout rozdílu v ostatních fázích
 • Pokud teplota stoupne před kritickými dny, jedná se o normální jev, protože se jedná o reakci těla na přirozený proces. Je velmi snadné pochopit, proč se to děje. Během ovulace se v ženském těle hromadí nadměrné množství progesteronu, hlavního ženského hormonu. Je to tento hormon, který je schopen ovlivnit teplotní centrum. který je v mozku
 • Příkazy jsou vydávány ze středu mozku, že teplota by měla být zvýšena. Stává se to asi týden před nástupem samotné menstruace a jen pár dní (asi dva) před nástupem krvácení - teplota výrazně klesá. Teplota se během menstruace normalizuje.

Teplotní standardy v různých fázích

Odchylky od průměru by neměly být děsivé. Ve většině případů lze spolehlivost dat snížit z mnoha důvodů. Výsledkem je, že bazální teplota podléhá změnám. Aby bylo možné spolehnout se na získaný plán s vysokou mírou spolehlivosti, musí být pozorování prováděno nejen na pár měsíců, ale dokonce i na roky. Poté bude možné porovnat získané výsledky se stanovenými průměrnými normami. Při hodnocení dat a na základě stávajících cyklických změn, které jsou charakteristické pro ženský reprodukční systém, si můžete všimnout několika dobře odlišitelných fází:

 • první dny krvácení;
 • poslední dny menstruace;
 • interval od kritických dnů do měsíčního nástupu ovulace;
 • skutečné období ovulace;
 • interval od ovulace po přístup ke kritickým dnům;
 • v předvečer menstruace.

Ukazatele pro tyto fáze jsou přibližně následující:

 1. Měsíční. Na začátku se odečty termometrie udržují v rozmezí 36,9-37,3. Na konci jsou tato data na úrovni 36,3-36,8.
 2. Ovulace. V datovém grafu je pokles na nejnižší hodnotu a poté indikátory stoupají do oblasti 37 stupňů.
 3. Před ovulací. Teploměr ukazuje hodnotu mnohem nižší než před menstruací, asi 36,4.
 4. Po ovulaci. Na teploměru je udržována charakteristická teplota - asi 37,1. Odchylky 0,1 stupně jsou přijatelné v obou směrech.
 5. Před menstruací. Ve čtení dochází k postupnému a stálému posunu směrem k poklesu. Pak je možný mírný krátkodobý vzestup, avšak ne vyšší než 37,3, který končí dalším poklesem teploty.

Pokud ukazatele neodpovídají normám, vzniká podezření na přítomnost patologie. Jeho hlavním rysem je absence výrazného hladkého vzoru změn dat v grafu. K tomu může dojít téměř u každé ženy, i když ne neustále v každém cyklu. Pokud je pozorován podobný nedostatek pohybu grafu po více než jeden cyklus, když jsou sledovány 3–5 měsíců, znamená to anovulační patologický proces. Když se zmenšený rozdíl mezi různými fázemi aktuálního cyklu projeví jen jednou, nemusí to být příliš nebezpečné. Je to tak, že vaječníky odpočívají v cyklu..

Když se po ovulaci teplota nezvýšila na doporučené hodnoty, ale dosáhla vzestupu pouze 0,3 stupně, znamená to existující nedostatečnou práci vaječníků. Tělu současně chybí estrogen i progesteron. Přečtěte si také Příčiny krvácení před menstruací

Pokud termometrie ukázala nárůst přijatých dat na úroveň 37 stupňů, ale tato hodnota téměř okamžitě klesla a nezvýšila se 3-7 dní po době ovulace, znamená to nízkou hladinu progesteronu.

Pravidla měření bazální teploty

Bazální teplota (grafy budou vytvořeny přesně, pokud budou zohledněna všechna pravidla měření) po celou dobu měření by měla být měřena 1 teploměrem. A také na 1. místě. Gynekologové doporučují měřit bazální teplotu v konečníku. Během menstruace se vyskytnou nepříjemnosti v pochvě a v ústní dutině může malý výtok z nosu narušit přesnost.

Pravidla pro přesnost měření bazální teploty:

 1. Měřte denně, ve stejnou dobu, dokonce i o víkendech.
 2. Teploměr by měl být blízko postele, rtuťový teploměr by měl být večer protřepán.
 3. Doba odpočinku by neměla být kratší než 6 hodin.
 4. Po probuzení okamžitě změřte teplotu bez zbytečných pohybů a výletů na toaletu. Poslední návštěva toalety musí být 3 hodiny před probuzením.
 5. Doba měření teploty rtuťovým teploměrem by měla být bez odchylek 5 minut. Elektronické zařízení a infračervený signál o připravenosti měření.
 6. Teplota se začíná měřit od 1. dne menstruačního cyklu. Během období menstruace se postup nezastaví.
 7. Doba měření teploty trvá od 3 do 4 menstruačních cyklů.
 8. Pokud se sloupec na rtuťovém teploměru zastaví uprostřed dvou číslic, musíte provést menší výsledek.
 9. Všechna potřebná data se zadávají do tabulky pro vytvoření křivky.

Při měření teploty v ústní dutině by měly být rty těsně uzavřeny. Konec teploměru by měl být pod jazykem. Přívod čerstvého vzduchu ústy naruší přesnost měření. Při umístění zařízení do konečníku nebo pochvy by mělo jít o 3-5 cm.

Odchylky

Někdy mohou mít výsledky měření bazální teploty před menstruací hodnoty, které se liší od standardních. Důvod těchto změn spočívá ve špatné funkci hormonů, ke které dochází v důsledku dvou faktorů:

 • Abnormality ve fungování reprodukčního systému;
 • Počátek početí.

Pojďme analyzovat rysy odchylek rektálních parametrů, když BT graf indikuje přítomnost onemocnění ženské genitourinární sféry.

Anovulační cyklus

Monofázický graf, když jsou měření zaznamenávána téměř na stejné úrovni, naznačuje nepřítomnost ovulace. V tomto případě je ve druhé fázi bazální teplota nízká. Tato situace je častěji způsobena hormonálními problémy. Bez ohledu na důvod žena nemůže otěhotnět.

Téměř každá žena může zaznamenat anovulační cyklus 1–2krát ročně. V takovém případě není důvod se obávat. Pokud však graf dlouhodobě ukazuje monotónní přímku, je nezbytná konzultace s gynekologem, aby se zjistily a odstranily příčiny..

Nedostatek progesteronu

Nedostatek hormonu progesteronu vyvolává stav nazývaný nedostatek progesteronu. Z důvodu nemoci teplotní ukazatele stoupají velmi mírně a ani týden před menstruací nedosahují 37 stupňů.

Charakteristickým rysem onemocnění je zkrácená druhá fáze cyklu, která způsobí výskyt menstruačního krvácení před plánovaným termínem..

Selhání fáze II (nedostatek progesteronu)

Zánětlivá onemocnění

Zánětlivé procesy v děložní sliznici způsobují endometritidu, což lze také rozpoznat podle křivky na grafu.

Jasným, charakteristickým rysem onemocnění jsou rektální indikátory v oblasti 37 stupňů první den cyklu a po mírném poklesu opět stoupají. Takové odchylky od normy vyžadují povinnou návštěvu odborníka..

Známky zánětlivého onemocnění

Se zánětem přívěsků (adnexitida) je BT trvale vysoká po celý cyklus - 37 stupňů a více.

Normy BT v různých fázích

Pro ženské tělo je zcela přirozené, že se BT během cyklu mění. Abychom však mohli určit, co je v normě, je nutné provádět měření po dobu nejméně 3 měsíců, abychom získali spolehlivá data. Zvažte, jaké jsou přípustné hodnoty BT v různých fázích menstruačního cyklu, co také tato nebo ta teplota může znamenat při systematických měřeních a kolik dní před menstruací začne její hodnota klesat.

Plán musíte začít sestavovat první den menstruace, to znamená, že v tento den musíte provést první měření. Jeho hodnota v prvních dnech mírně stoupá, takže se tento ukazatel na výpočtech nepodílí. V průměru může bazální teplota během menstruace kolísat mezi 36,3-36,5 ° C, tato hodnota může zůstat po celou 1. fázi cyklu. To jsou optimální podmínky pro růst folikulu pod vlivem hormonu estrogenu..

Bezprostředně před tím, než vyzrálé vajíčko musí opustit vaječník, BT začne klesat o několik desetin stupně a poté prudce vzroste na 37-37,2 ° C. Zvýšení bazální teploty indikuje nástup ovulace a začátek 2. fáze cyklu, tyto ukazatele lze uchovat až do konce cyklu.

Jaká bude bazální teplota před menstruací, závisí na stavu vajíčka: zda bylo oplodněno nebo ne. V místě porušení folikulu v ráně na stěně vaječníku se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Výsledek oplodnění do značné míry závisí na něm. Pod vlivem progesteronu stoupá BT na 37,0-37,5 ° C. To je nejlepší čas na otěhotnění. Až do konce cyklu bude graf zobrazovat hodnoty v těchto mezích. Při koncepci jsou takové indikace zaznamenány před a po zpoždění - to je nejjistější známka těhotenství. Chcete-li potvrdit jeho výskyt, můžete navíc použít test.

Týden před menstruací lze normální bazální teplotu udržovat kolem 37 ° C, nejvyšší značka by neměla překročit 37,5 ° C. Je třeba vzít v úvahu jednu nuanci, že u 4týdenního cyklu lze v tuto chvíli pozorovat potopení implantátu - BT se během fixace embrya ve stěně dělohy snižuje o několik desetin stupně. V tomto případě může nastávající matka cítit bolest v podbřišku a může také dojít k mírnému krvácení. BT během připevnění embrya nemusí klesat u každé ženy, ale v průběhu času je hodnota stále vyrovnána. Pokud nedošlo k oplodnění, pak hladina progesteronu klesá, což vede k poklesu BT v předvečer menstruace.

3 dny před menstruací se BT obvykle vyznačuje poklesem o 3-5 desetin stupně. Varianta normy během tohoto období bude považována za její hodnotu v rozsahu 36,7-37,1 °. Obecně však bude u každé ženy před menstruací míra bazální teploty individuální.

Díky měření bazální teploty je možné posoudit koherenci práce ženského těla, můžete s jistotou říci, kdy nastal čas, který je nejvhodnější pro koncepci, a objasnit dny, kdy se během pohlavního styku nemůžete chránit. Nejlepší je provádět měření několikrát za sebou, abyste dosáhli přesnějších výsledků..

Vzhledem k tomu, že práce ženského těla je vysoce závislá na hormonech, je zcela přirozené, že se díky jejich úrovni může hodnota BT zvyšovat a snižovat. Nízká bazální teplota nastává bezprostředně před ovulací a v posledních dnech cyklu. V druhém případě to znamená, že oplodnění nepřišlo a musíte se připravit na nástup menstruace. Pokud v tomto okamžiku neklesne bazální teplota, ale zůstane na úrovni 37 a půl nebo dokonce 38 °, může to znamenat přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění v těle. Během těhotenství se BT nezvýší o více než na 37,2-37,5 ° C, což znamená, že 38 ° C je alarmující signál pro ženu, což znamená, že je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Bazální teplota po menstruaci se udržuje v rozmezí 36-36,9 ° C, ale pokud zůstane na této úrovni po celý cyklus, znamená to, že tento měsíc se reprodukční systém rozhodl odpočinout, protože při nástupu ovulace by došlo ke zvýšení teploty. V tomto cyklu nebude těhotenství možné. Musíte paniku, pouze pokud se podobná situace opakuje několik cyklů za sebou - to je důvod, proč hledat pomoc od odborníka.

Kolik dní před menstruací klesá bazální teplota

Bazální teplota ve fázi ovulace se udržuje téměř konstantní až do začátku krvácení. Tělo „doufá“ v těhotenství. Data mohou kolísat v rozmezí 0,1 °. Pokud byla vaše počáteční BBT vysoká, může se začít postupně snižovat několik dní před menstruací. S počátkem krvácení ale hodnoty prudce klesají. Indikátory se téměř okamžitě vrátí na průměrnou úroveň 36,5 ° С..

Bazální teplota před menstruací: co je normální?

Když se rozhodnete měřit bazální teplotu týden před menstruací, měli byste si být vědomi toho, že užívání léků, stejně jako alkoholické nápoje vypité den předem nebo špatný zdravotní stav ženy mohou změnit teplotní ukazatele těla.

Bezprostředně před menstruací v ženském těle se mění teplotní ukazatele těla. Při sledování tohoto nárůstu teplotních indikátorů můžete vidět, že jsou v rozmezí od 36,6 do 37,6 stupňů. Kromě teploty má žena i jiné vjemy:

 • bolestivost v oblasti hrudníku;
 • bolest hlavy;
 • nervový stav.

Dny předcházející měsíčnímu období jsou charakterizovány zvýšením teplotních ukazatelů u ženy. Tyto dny jsou z hlediska početí nejúspěšnější. V takových dnech se možná budete chtít vyhnout používání ochranných pomůcek během pohlavního styku, protože šance na otěhotnění jsou velmi nízké..

Měli byste si uvědomit, že bazální teplotu můžete měřit pouze v poloze na zádech. Prováděním jakékoli činnosti ji můžete narušit a získaný výsledek vás jednoduše uvede v omyl, protože nebude odpovídat normě bazální teploty před menstruací..

Pokud provádíte měření bazální teploty několik měsíců po sobě, můžete se podrobně seznámit s charakteristikami vašeho těla a určit dny, které předcházejí menstruaci..

Atypické odečty teploty

Existují možné odchylky od normy v důsledku nemoci nebo hormonální nerovnováhy, která je vyjádřena v různých ukazatelích v grafu. Nejtypičtější příklady odchylek:

Nedostatek progesteronu

 • Nedostatek progesteronu způsobující tendenci dolů po křivce grafu. Je charakterizován pomalým nárůstem teploty, který netrvá déle než týden. Rozdíl v digitálních hodnotách mezi fázemi se zmenší na méně než 0,4 °, druhá perioda cyklu se zkrátí na 10 dní namísto 14, což způsobí předčasný výskyt menstruace;

Při nedostatku progesteronu bazální teplota nejprve klesá, poté stoupá a trvá asi dva týdny.

Endometritida

 • Endometritida, zánět sliznice dělohy, naopak zvyšuje teplotu v prvních menstruačních dnech na 37 °. Zde je charakteristická bazální teplota před menstruací a první den krvácení. Když po mírném poklesu před začátkem dojde k dalšímu nárůstu ukazatelů, je jasné, že se neobejdete bez návštěvy lékaře;

Bazální teplota před menstruací a první den, pokud existuje takový zánětlivý proces, jako je endometritida, se udržuje na 37 °.

Těhotenství

 • Když je těhotenství potvrzeno, když teplota zůstává zvýšená - až 37,5 °, menstruace nezačala včas, ale došlo k výtoku krve z pochvy, což naznačuje hrozbu potratu. Při negativním testu a vysoké teplotě může dojít k mimoděložnímu těhotenství;

Během těhotenství zůstane bazální teplota po dlouhou dobu na 37,5 ° C..

Nedostatek ovulace

 • Nedostatek ovulace, když výsledný graf představuje množinu chaotických bodů, buďto vyvýšených nebo nízkých, bez jasné hranice mezi fázemi;

BT během menstruace

Studie by se měly začít zaznamenávat od prvního dne menstruace. Jaká by měla být BT před menstruací, například týden před menstruací? Indikace během tohoto období mohou být zvýšeny, takže tuto skutečnost lze ignorovat. Ale poslední den menstruace bude indikátor BT asi 36,3 ° C a může se pohybovat až 36,5 ° C. To jsou nejpříznivější podmínky pro plný vývoj folikulů..

Co BT před menstruací závisí na chování vajíčka: zda došlo k početí nebo ne. Když vajíčko opustí folikul, v místě prasknutí bubliny se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormony pro přípravu dělohy na implantaci embrya, pokud dojde k oplodnění. A právě tato žláza stimuluje zvýšení BT v první den zpoždění, aby se zlepšily podmínky v děloze pro pohodlnější vývoj embrya.

BT týden před menstruací

Během tohoto období budou ukazatele kolísat mezi 37-37,5 ° C. V tomto případě stojí za zvážení takový faktor, jako je potopení implantátu - když BT na chvíli poklesne a poté prudce stoupne.

Pokud během tohoto období nedošlo k oplodnění, pak se hladina progesteronu postupně snižuje, corpus luteum začíná mizet, což vede ke snížení teplotní hladiny.

BT 3 dny před menstruací

Jaký druh BT bude během menstruace a několik dní před nimi, závisí na individuálních charakteristikách každé jednotlivé ženy. Podle statistik mohou v předvečer menstruace indikátory klesnout o 0,3-0,5 ° C. Normou pro tuto fázi cyklu jsou hodnoty v rozmezí od 36,8 do 37,1 ° С..

Odchylky teplotních hodnot pro nemoci

I když jen málo lidí má ideální teplotní plán, každá žena má svou vlastní „normu“, která byla zjištěna experimentálně. Odchylky od této normy naznačují jakékoli onemocnění. Někdy trvale zvýšený, ale ne příliš vysoký BTT, naznačuje pomalý zánět.

Odchylky od plánu v jednom nebo druhém směru mohou naznačovat vnitřní patologie:

 • mírný pokles BT v předvečer menstruace a opět zvýšení indikátorů nad 37 ° naznačuje endometritidu;
 • zvýšené BT, nemění se po dobu 18 dnů a žádná menstruace v obvyklém čase = těhotenství. Je však lepší zajistit si to u odborníka;
 • zvýšení BT až na 37 ° C v první polovině cyklu naznačuje zánět přídavků. V tomto případě je zvýšený BT udržován ve druhé fázi, aniž by se snižoval s nástupem menstruace. Během krvácení je BT také více než 37 ° C;
 • pomalý nárůst s rozdílem mezi první a druhou fází menší než 0,4 ° je příznakem nedostatku progesteronu. Selhání je také indikováno zkrácením doby druhé fáze a předčasnějším nástupem menstruace.

Samotná závada v teplotním plánu ještě není známkou žádné nemoci. Výkon je ovlivněn mnoha dalšími faktory. Pokud však máte pravidelné odchylky, musíte navštívit lékaře..

Možné nemoci

V průměru by se ukazatele měly začít snižovat několik dní před začátkem vypouštění. Během kritických dnů by mělo dojít také k postupnému snižování teploty. Pokud namísto poklesu během menstruace dojde k prudkému nárůstu ukazatelů asi 37,6 stupňů, může to znamenat vývoj endometritidy nebo endomyometritidy. Zvýšená bazální teplota během menstruace by samozřejmě měla upozorňovat, ale je nepřijatelné diagnostikovat pouze jedno měření.

Ale v případě, že ve druhé fázi teplota sotva dosáhne 37 stupňů, ale s nástupem kritických dnů stoupne nad tuto úroveň, lze podezření na zánět přídavků. Kromě toho měření umožňují identifikovat problémy s trubkami nebo děložním čípkem. Stojí za to hovořit o pravděpodobném zánětu těchto orgánů v těch případech, kdy se teplotní ukazatele zvýší o 4-5 den menstruace. Stojí za to věnovat zvláštní pozornost těm případům, kdy je bazální teplota před menstruací 37,2. Pokud současně s nástupem kritických dnů významně neklesne, je lepší provést test. Možná se jedná o těhotenství s hrozbou ukončení. Pokud se ale teplota zvýšila o jeden den, neměli byste se bát, nic to neznamená. Nezapomeňte také, že samotná měření nestačí k provedení diagnózy; to bude vyžadovat řadu vyšetření.

BT v různých fázích cyklu

Ženské tělo je složitý mechanismus řízen mnoha hormony. Jsou to oni, kdo ovlivňuje digitální změny teploty v různých cyklických fázích: klesá nebo stoupá. To znamená, že graf jasně ukazuje dvě fáze: před a po ovulaci..

Bazální teplota ve druhé fázi cyklu je důležitým ukazatelem fungování ženských orgánů. Nestačí to však měřit pouze v tuto chvíli: musíte vidět celý „obrázek“ jako celek, to znamená, že měření BT jsou důležitá po celý měsíc, nejlépe několik.

Pojďme analyzovat, jaká by měla být bazální teplota v různých cyklických fázích u netehotné mladé ženy.

Čas menstruace

První den cyklu jsou ukazatele obvykle nízké, ale ani nízké - 36,7-36,9 stupňů. Dále lze pozorovat zvýšení teploty, avšak nepřekročí 37 stupňů. Na konci kritických dnů (o 4–7 dní) BT klesá.

Fáze zrání oocytů (první fáze)

V období, kdy je vajíčko zralé, bezprostředně po menstruaci, jsou čísla od 36,2 do 36,6 stupňů považována za optimální. Před ovulací může dojít k mírnému poklesu. Teplota začne stoupat, jakmile vajíčko začne opouštět folikul.

Luteální fáze (druhá fáze)

Teplota po ovulaci stoupá a dosahuje maximálních hodnot (37-37,5 stupňů). To je způsobeno aktivní produkcí hormonu progesteronu..

V závěrečné fázi luteální fáze začnou ukazatele opět mírně klesat. Optimální BT před menstruací (po dobu 2-4 dnů) se považuje za bazální teplotu 36,8-37 stupňů.

Vaše rektální teplota před menstruací se nemusí shodovat s vaší referenční teplotou. Rozdíl plus nebo minus 0,3 stupně je považován za normu, protože každý z nás má své vlastní charakteristiky. Proto je nesmírně důležité provádět výzkum několik měsíců, aby bylo možné identifikovat „vaše“ ukazatele.

Hlavní věcí zde však je obecný trend: bazální teplota ve druhé fázi cyklu stoupá o 0,4–1 stupně a několik dní před menstruací (2–3 dny) mírně klesá (o 0,2–0,4 stupně).

Co říká bazální teplota 38 před menstruací??

Je možné, že před nástupem kritických dnů můžete pozorovat zvýšenou bazální teplotu. To může symbolizovat přítomnost jakýchkoli poruch nebo chorob v těle..

Nejprve zkontrolujte, zda v těle nedochází k zánětlivým stavům. Obecně vyvolávají zvýšení tělesné teploty. Pokud byla teplota pozorována pouze jeden den. s největší pravděpodobností to byla ovulace.

vysoká teplota

Bazální teplota, která se udržuje na úrovních od 37,1 do 37,5 před očekávaným výtokem a neklesá, naznačuje nástup těhotenství. Vezměte prosím na vědomí, že vysoká teplota 38 stupňů, která se udržuje déle než jeden den, naznačuje přítomnost onemocnění a zánětu..

Před měřením teploty věnujte pozornost následujícím faktorům:

 • pohlaví, ke kterému došlo nejméně šest hodin před měřením teploty
 • ne klidný, vstávání z postele a pohyb
 • alkoholické nápoje opilé den předem
 • brát léky
 • malý a velmi krátký sen

Všechny tyto faktory způsobují nesprávné a nesprávné měření teploty. Pohyb a sex zvyšují krevní oběh v pánevních orgánech a způsobují horečku.

Pokud si všimnete teploty 36,9 v prvním a druhém cyklu, s největší pravděpodobností to znamená, že tento měsíc vajíčko prostě není zralé. Neměli byste zde panikařit, protože ovulace nemusí nastat několik měsíců v roce. Pokud však takovou frekvenci sledujete po dlouhou dobu, měli byste se poradit s lékařem..

Jaká by měla být bazální teplota během ovulace

Abyste se ujistili, že tělo funguje správně, musíte se ujistit, že dostupná bazální teplota po ovulaci je 37 stupňů. Je možná odchylka o 0,1 stupně vyšší. To pomáhá zajistit, aby nedocházelo k narušení produkce potřebných hormonů, dostatečné produkci progesteronu a narušení celkové rovnováhy. Skutečnost, že existuje zdravá produkce estrogenu, může být také indikována bazální teplotou před ovulací. Jaká se ukáže termometrie, závisí na práci vaječníků. Vajíčková buňka v nich dozrává, a to by mělo probíhat při teplotě ne vyšší než 36,6. Jinak nelze tvorbu oocytů provést správně..

Jaká bazální teplota měřená před ovulací tedy může osvětlit mnoho tajemství ženského těla. Například vzestup teploty, ke kterému dochází před ovulací na teplotním grafu, naznačuje zánět. Musíte přemýšlet o tom, zda přídavky mohly nachladnout. Infekce a snížená imunita mohou někdy přispět k zánětu. Musíte dodržovat výživu, podstoupit vyšetření, podstoupit testy.

Pokud je graf naměřené ranní teploty před ovulací, během samotné ovulace i po ní, nevýraznou akumulací bodů umístěných chaoticky bez jasně definovaného obrazu dvou úrovní, je obtížné určit datum takové důležité události. Koneckonců, pokud víte, kdy došlo k ovulaci, můžete předpokládat nástup těhotenství a také vypočítat dobu nástupu kritických dnů, ke kterým dojde po 2 týdnech. Ale nedostatek jasného signálu na teplotním grafu může vyvolat pochybnosti a obavy. Důvodem absence výrazného obrazu, který naznačuje přítomnost ovulace, může být buď porušení pravidel měření, nebo absence samotné ovulace. A to už je nežádoucí patologie..

Neustálým měřením a plánováním několika cyklů můžete zjistit, jaká by měla být bazální teplota během ovulace v příštím menstruačním cyklu. A to pomůže vyřešit mnoho problémů, možná dokonce splnit sny a naděje. A nejdůležitější věcí je zajistit si dobré zdraví.

Pokud je moje BT „špatně“

Navzdory skutečnosti, že výše uvedené ukazatele jsou zprůměrovány, významné odchylky od nich naznačují vývoj patologických procesů v těle..

Pokud měření BT během všech kritických dnů zaznamenávají vysoké počty (od 37,1 do 37,9), může to znamenat přítomnost zánětlivých procesů. Patologie lze detekovat ve výstelce dělohy nebo v samotném orgánu. Charakteristickým rysem „ženského“ zánětu je absence zjevných příznaků a normální tělesná teplota, měřená obvyklým způsobem.

To znamená, že pokud máte 36,5 v podpaží a BT v 5. den cyklu je 37,2, musíte navštívit gynekologa. Pokud je teplota zvýšena tam i tam, pak je třeba hledat příčinu u nějakého běžného onemocnění. Například máte banální ARVI.

Zánět v přílohách je charakterizován neustálým nárůstem indikátorů během všech kritických dnů. Pokud je doba kritických dnů od 3 do 5 dnů (to je normální) a po menstruaci dochází k rychlému nárůstu počtu na teploměru, může dojít k zánětlivému procesu ve vejcovodech.

Známky zánětlivého onemocnění

Pokud je menstruace hubená a neobvyklá v pocitech a současně je BT trvale vysoká, může to znamenat těhotenství, ale s hrozbou jejího ukončení.

V případě, že byl na krátkou dobu zaznamenán ostrý skok v indikátorech, například na jeden den, neměli byste si dělat starosti. S největší pravděpodobností jsou takové změny spojeny s psychologickými důvody nebo chybami měření, protože rozvoj zánětu trvá déle..

Nedostatečné množství estrogenu se projeví vysokým počtem rektálních teplot těsně před začátkem menstruace (37,5).

Teplota 37 a vyšší, která neklesá, počínaje ovulací a až do plánovaného období (a poté menstruace nepřijde), nejčastěji naznačuje nástup početí.

To je způsobeno skutečností, že po vzniku života se progesteron nadále aktivně produkuje a zabraňuje růstu estrogenu. Proto se během prvního trimestru těhotenství zvýší ukazatele BT. Teprve na začátku čtvrtého měsíce se množství hormonu začne mírně snižovat. To se projeví v počtech rektální teploty..

Jakékoli významné odchylky od průměru vyžadují konzultaci s gynekologem.

Kdy navštívit gynekologa?

Pro určení správné funkce reprodukčního systému je nutné sestavit graf bazální teploty po dobu nejméně 4 cyklů. Získaná data by měla být zobrazena gynekologovi, pouze odborník bude schopen podle křivky z grafu provést předběžnou diagnózu a předepsat nezbytné další vyšetření.

Jaké tabulky a další příznaky byste měli okamžitě kontaktovat gynekologa:

Data grafuDalší příznaky
Mít anovulární cyklus častěji než 2krát každých 12 měsíců.Těhotenství se nevyskytuje. Možná chybí menstruace.
Doba trvání 2. fáze je 11 dní nebo méně.Změna povahy menstruace, bohatá nebo skrovná, nedostatečné početí.
Trvání menstruačního cyklu je méně než 20 dní a více než 36 dnů.Není to počátek těhotenství, hojný výtok s velkým počtem sraženin.
Nestabilita menstruačního cyklu.Přítomnost intermentálního výtoku, bolesti a horečky.
Křivka má mírné odchylky, zatímco samotná bazální teplota je nad normální hodnotou.Nedostatek těhotenství nebo časté potraty. Možné selhání menstruace nebo nedostatek menstruačního toku.
Silné změny teploty v 1. fázi cykluBolestivost v oblasti přívěsků, další výtok z pochvy
Změna indikátorů bazální teploty, nahoru nebo dolů během těhotenství.Bolest v podbřišku a přítomnost špinění.

Pokud je plán měření bazální teploty bez odchylek, musíte se poradit s odborníkem, ale nedojde k těhotenství. Samodiagnostika a léčba je nebezpečná a může vést k úplné neplodnosti.

Co říká bazální teplota od 36,9 do 37,5 před menstruací?

Měření bazální teploty umožní ženě určit, jak dobře její tělo pracuje, určit přesný nástup ovulace pro příznivé početí a správně vypočítat dny, kdy se můžete zapojit do „nechráněného“ sexu.

Samozřejmě nejpřesnějších hodnot měření lze dosáhnout pouze tehdy, když je teplota měřena několik cyklů za sebou.

Je normální, když teplota ženského těla kolísá na nejnižších hodnotách. Ženské tělo je řízeno hormony a jsou to oni, kdo je zodpovědný za pokles a růst značek teploměru. Před menstruací teplota, která vzrostla na minimální hodnoty, klesá. je beze změny a pouze říká, že vypouštění brzy začne.

Co říká bazální teplota od 36,9 do 37,5 před menstruací?

V normálním stavu dosahuje 37, 37,1, 37,2 a dokonce 37,5 stupňů. Záleží jen na tom, jak funguje ženské tělo. Buďte opatrní, zvýšení teploty z 36 stupňů na 37 a výše by mělo být dosaženo až na začátku druhé poloviny cyklu.

Vykreslování

Je třeba poznamenat, že existují obecné průměrné ukazatele toho, jaká by měla být bazální teplota před a po menstruaci, během ovulace a také v jiných obdobích cyklu. Ale každý organismus je individuální, proto, abychom pochopili, zda existují problémy s reprodukčním systémem, je nutné pravidelně zaznamenávat získané hodnoty a vytvářet grafy. Možná onemocnění se posuzují podle teplotních výkyvů, podle rozdílu v ukazatelích v první a druhé fázi, podle povahy jejich změn. Graf je sestaven následovně: vodorovná osa označuje dny cyklu a svislá osa označuje hodnoty měření. Za normálních okolností by na něm měly být jasně vysledovány dvě fáze. V první z nich je teplota nižší a je na úrovni 36,5 stupňů a ve druhé, ke které dochází po uvolnění vajíčka, stoupne na 37 nebo více. Abychom pochopili, zda existují nějaké problémy, lékaři doporučují odečíst průměry v každé z fází. Rozdíl mezi nimi musí být nejméně 0,4 stupně.

BT pro různé patologie

Bazální teplota (grafy umožňují určit odchylky v produkci hormonů a přítomnost zánětlivého procesu), její změny, naznačují přítomnost patologií.

Anovulační cyklus

Při normálním menstruačním cyklu je plán rozdělen do dvou fází: před a po ovulaci. V 1. fázi teplota nepřesahuje ukazatele nad 36,5 stupňů. Po ovulaci (fáze 2) se v důsledku tvorby žlutého tělíska produkuje progesteron, což vede ke zvýšení teploty.

Tabulka bazální teploty pro anovulační cyklus

Když je křivka grafu rovnoměrná, nemá charakteristické snížení teploty, den před ovulací a následné zvýšení, pak k uvolnění vajíčka z vaječníku nedošlo.

Tento jev se považuje za normální, pokud k němu dojde až dvakrát ročně. Častější projev charakterizuje vývoj patologie. Dokud se problém nevyřeší, těhotenství se nevyvíjí. U žen starších 40 let může být anovulační cyklus častější.

Nedostatek estrogenu a progesteronu

Pokud má teplotní rozsah na grafu rozdíl nejvýše 0,4 stupně a nedojde ke snížení teploty před uvolněním vajíčka, znamená to nedostatečnou produkci estrogenu a progesteronu.

V tomto případě je ovulace přítomna a může dojít k těhotenství, ale nebude k dispozici dostatek hormonů pro její udržení. Dojde k předčasnému potratu. Pokud jsou tyto odchylky zjištěny, musíte kontaktovat svého gynekologa. Podle plánu naplánuje krevní test na určité období. Pro léčbu jsou předepsány hormonální látky.

Krátká druhá fáze

Pokud je délka 2. fáze kratší než 12 dní, znamená to nedostatečnou produkci progesteronu v důsledku nepravidelného vývoje žlutého tělíska. Pokud je hormon nedostatečný, oplodněné vajíčko se nemůže připojit k děloze. Bez hormonální léčby žena neotěhotní.

Nedostatek estrogenu

Nedostatek estrogenu bude při zakreslování grafu poznamenán zvýšenou teplotou od 1. dne menstruačního cyklu (nad 36,7 stupňů), ve druhé fázi může indikátor vzrůst na 37,5 stupňů. Těhotenství je nepravděpodobné, pokud jsou tyto hormony nedostatečné..

Ovulace prakticky není sledována kvůli plynulému přechodu menstruačního cyklu z 1. fáze do 2. fáze. Pro léčbu gynekologem je předepsán kurz hormonální terapie.

Zánět přídavných látek

Při zánětlivém procesu v reprodukčních orgánech je také zaznamenáno zvýšení teploty od 1. dne 1. fáze cyklu. Nedrží to však neustále, dochází k prudkým poklesům, pouze v 1. fázi.
Ve druhé fázi se teplota udržuje nad standardem a může dosáhnout 37,5 stupňů. Dále je zaznamenán cizí výtok z pochvy. Léčba je předepsána po úplném vyšetření..

Normy indikátorů BT během celého cyklu, během těhotenství

Když je vajíčko oplodněno, změní se křivka základní teploty. Pre-ovulační fáze se nemění. Po uvolnění vajíčka začne teplota stoupat a na konci menstruačního cyklu může dosáhnout 37,4 stupňů.

Pokles indikátorů 2-6 dní před nástupem menstruačního toku není zaznamenán. Potvrzením těhotenství je pokles teploty (o 0,1–0,3 stupně) 6. nebo 7. den po ovulaci a trvá až 2 dny. K tomu dochází v důsledku implantace embrya do dělohy.

Dále se teplota udržuje stabilní na 37,1-37,4 stupňů až do 14-16 týdnů těhotenství. Od 15-17 týdnů se hormon progesteron snižuje, což vede ke snížení teploty na 36,8-37 stupňů. Na normální hodnotu 36,6 stupňů nedojde k poklesu, dokud se dítě nenarodí.

Měření bazální teploty se doporučuje až 18 týdnů. Protože před tímto obdobím dochází ke zmrazenému těhotenství nebo potratům, které jsou doprovázeny snížením bazální teploty. Od 19. týdne je měření bazální teploty zrušeno.

Příprava na močeníPro laboratorní testy je nutné předat ranní moč. Biologická tekutina produkovaná v ledvinách naznačuje jejich fungování a stav dalších orgánů..Před provedením testů se musíte vyvarovat fyzické aktivity, nepijte alkohol, neužívejte léky a vitamíny.