Když hojný vaginální výtok naznačuje zdravotní stav

Od okamžiku puberty byste měli aktivně sledovat své reprodukční zdraví. Někdy se u žen může vyskytnout silný vaginální výtok slizniční nebo vodnaté povahy. Zkušený sekretář gynekolog určí den cyklu nebo konkrétní onemocnění reprodukčního systému. Ale jakýkoli zástupce spravedlivého pohlaví bude díky níže uvedeným informacím schopen určit, kdy je vaginální tekutina přirozená a kdy stojí za to navštívit gynekologa.

Když není důvod k obavám

Sekrece v objemu 5 ml denně je považována za normu, 1 denní vložka může absorbovat stejné množství.

Pro ženské tělo je nezbytný výtok bez zápachu, středně bohatý a řídký. Podporují samočištění sliznic, odstraňují odumřelé buňky epitelu, zabraňují pronikání bakterií a rozvoji infekce. Sekrece pomáhá zvlhčit intimní oblast, zabraňuje suchu a mikrotrhlinám.

Nebojte se vybití v takových případech:

 1. Ovulace. Během ovulace musí být z pohlavních orgánů uvolněn transparentní viskózní hlen. Někdy je doprovázena bolestivostí vaječníků nebo pod pupkem, změnami ženské nálady, které jsou spojeny se změnou hladin hormonů.
 2. Znamení těhotenství. Známky, jako je zpoždění menstruace a dva proužky na testu, jsou schopny potvrdit fakt početí. Zvláštností takového vaginálního výtoku je nepřítomnost vůně a barvy..
 3. Puberta. Rok před začátkem první menstruace se v důsledku hormonálních změn může objevit tenká leucorrhoea. Výtok může být bílý nebo bezbarvý a konzistencí připomíná vaječný bílek. Během 2-3 let po nástupu menstruace, kdy se cyklus zlepšuje, může takový hlen také narušit.
 4. Příjem v pořádku a COC. Při užívání perorálních kontraceptiv se hlen stává hustým, což brání oplodnění..
 5. Námořnictvo. Po instalaci nitroděložního tělíska lze pozorovat podobnou neškodnou leucorrhoea..
 6. Intimita. Těžký, jasný výboj může být někdy známkou vzrušení. Během pohlavního styku, když sperma vstupuje do pochvy, sekret produkovaný ženskými pohlavními orgány transportuje spermie dále, což umožňuje koncepci a další těhotenství.

Intenzivní výtok během těhotenství

Během prvního trimestru těhotenství je normou jasný, jasný a hojný výtok bez zápachu, pokud je mírný a také není doprovázen bolestí nebo nepohodlí. Strach by měl být způsoben vodnatou tekutinou od 27 do 36 týdnů těhotenství. Může to znamenat vylití plodové vody a nástup předčasného porodu. Plodová voda je nezbytná pro život a vývoj plodu před odstraněním z dělohy.

Bohatý výtok jako příznak onemocnění

Hojnost hlenu často hovoří o patologických stavech způsobených v těle ženy užíváním určitých léků, snížením imunity, hormonálními poruchami.

Pokud se u žen náhle objeví těžké výtoky, špatný zápach, doprovázený bolestmi v podbřišku, pocity pálení a nepohodlí, naznačují nástup zánětlivého procesu v orgánech urogenitálního systému.

Při velmi hojném výtoku jsou diagnostikovány následující patologie.

Cervikální eroze

Jedná se o zánět horní vrstvy pohlavního orgánu; při vyšetření gynekologem vypadají ulcerace jako červené skvrny. Nejběžnější příčiny patologie:

 • poranění dělohy s příliš aktivním sexuálním životem;
 • časté používání tamponů;
 • sprchování nevhodnými léky bez lékařského předpisu;
 • viry a infekce;
 • hormonální poruchy.

Při erozi může mít silný výtok z intimní oblasti jinou barvu. Krevní pruhy naznačují přítomnost mechanického poranění. Krvavé špinění s touto patologií se objevuje 2–3 dny před nástupem menstruačního cyklu.

Důležité! Krvácení by mělo být důvodem k návštěvě lékaře. Někdy jsou způsobeny benigními formacemi, polypy, které se mohou při pohlavním styku poranit.

Kandidóza

Drozd je oportunistický. Jedna skupina lékařů věří, že nosičem je muž, který infikuje ženy. Jiní gynekologové mají tendenci tvrdit, že výskyt bílého nebo nažloutlého sýrového výtoku s kyselým zápachem je způsoben snížením imunity nebo zanedbáním hygienických norem. Předpokládá se, že krémový sýrový výtok se objevuje také během ovulace, stejně jako na pozadí antibakteriální terapie, při častém používání vložek, zejména s aroma. Trvalý výtok tvarohu u žen, doprovázený zarudnutím genitálií, svěděním a pálením, vyžaduje léčbu.

Bakteriální vaginóza

Snížení počtu bakterií mléčného kvašení ve vaginální mikroflóře přispívá k rozvoji bakteriální vaginózy. K prodlouženému hojnému výboji dochází v důsledku zvýšení oportunních bakterií a snížení ochranné funkce sliznice. Při absenci léčby onemocnění přispívá k rozvoji zánětlivého procesu v genitáliích..

Salpingitida a adnexitida

Při zánětu vejcovodu nebo přívěsků se cítí patologický výtok hnisavé nebo žluté barvy, změny tělesné teploty, akutní nebo rostoucí bolesti břicha z vaječníků nebo vejcovodů.

Zánětlivý proces v urogenitálním systému

Příčinou hojného výtoku je zánět močového měchýře nebo ledvin. Kvůli blízkému umístění pochvy a konečníku se Escherichia coli, streptokoky, stafylokoky dostávají do intimní zóny. Porušení norem osobní hygieny, nedostatečná pozornost chronickým zánětlivým onemocněním se často stávají spouštěčem reprodukčních patologií.

Bohatý výtok u sexuálně přenosných chorob

Někdy se nástup nepříjemného onemocnění (STD) skrývá za hojnými sekrety sliznic bez zápachu. Velké množství sexuálně přenosných nemocí je dnes snadno diagnostikováno, léčeno a nemá vážné následky. Je škoda si uvědomit, že pro dva jsou nyní nejen postel, ale také terapie.

 1. Trichomoniasis je doprovázen vylučovanou pěnivou bílou tekutinou s nepříjemným zápachem: voní jako ryba. Pokud onemocnění postupuje, spojují se s ním zánětlivé a hnisavé procesy, které mění barvu výtoku. Získávají žlutý nebo zelený odstín. Infekce je indikována bolestí při močení, pustulárními vyrážkami v intimní oblasti.
 2. Kapavka je také na seznamu běžných pohlavně přenosných nemocí, které jsou doprovázeny tenkými slizničními sraženinami. Ale to je v počáteční fázi. V průběhu doby, hojný výtok průhledné barvy, bez zápachu a svědění, získá bílý odstín, zesílí. Tento příznak je někdy zaměňován s projevem drozdů. Mezi nepříjemné příznaky patří pocit pálení v močové trubici, časté močení, hnisavý zápach a malé krvavé pruhy v hlenu mezi obdobími..
 3. Chlamydie mohou narušit stav vaginální mikroflóry. Ovlivňuje také dělohu u žen. Vyvolává hodně výtoku se silným zápachem, bolestmi břicha a křížové oblasti, celkovým zhoršením stavu - známky, které byste měli okamžitě věnovat pozornost.

Důležité! Pohlavně přenosné nemoci lze přenášet také z domácnosti - pomocí běžného nádobí, hygienických výrobků.

Diagnostika nemocí

Z poskytnutých informací je zřejmé, že při určování příčiny porušení je konzistence, barva a vůně kapaliny orientační. Pro přesnou diagnózu onemocnění to však nestačí..

Následující manipulace vám to pomohou zjistit:

 1. Kontrola se provádí na židli. Než si ji vezmete, musíte si koupit gynekologickou soupravu. Specialista provede několik nátěrů na přítomnost patogenních mikroorganismů, někdy se provádí biopsie. Zkušený odborník na vzhled posoudí stav dělohy a velikost vaječníků, což pomůže vyloučit erozi děložního čípku a hormonální nerovnováhu.
 2. Krevní a močové testy vám řeknou o zánětlivých procesech, přítomnosti protilátek proti patogenům infekčních onemocnění.
 3. Samostatně se provádí krevní test k identifikaci hladiny hormonů, jejichž nerovnováha také vede k nitkovitému výboji u žen.
 4. Pokud existuje podezření na zánětlivé procesy, je předepsán ultrazvuk pánve. Vnější (transabdominální) prochází stěnou břišní dutiny a vnitřní (transvaginální) - pomocí sondy zavedené vaginou.

Důležité! Ultrazvuk je také účinný při diagnostice benigních a maligních nádorů. Nejprve bude studie indikovat přítomnost formací.

Rovněž by měly být varovány zjevné příznaky sexuálně přenosných infekcí. Jedná se o bolest při pohlavním styku a po něm, bolest a pocit pálení při močení, časté nutkání, nepříjemný zápach sekrecí, jejich neprůhlednost. Bílé, pěnivé, zelené, hnědé, žluté sraženiny s krevním pruhem by měly sloužit jako signál k návštěvě ženského lékaře.

Před návštěvou lékaře jsou provedeny hygienické postupy, ale použití čípků a sprchování je vyloučeno. Mohou zasahovat do diagnostiky.

Terapeutická opatření

Pochopení příčiny tekutiny je důležité pro úspěšnou léčbu. Stabilizace hormonálních hladin během menstruačního cyklu, na začátku puberty, probíhá nezávisle.

Když se užíváte v pořádku, změní se také povaha výboje, stačí počkat 1-2 cykly. Ale v případě zánětlivých procesů a patologií způsobených původci onemocnění vylučovacího nebo reprodukčního systému budete muset užívat léky.

Eroze lidského papilomaviru bude vyžadovat režim antivirové léčby. Někdy se k odstranění zanícených ohnisek obrátí na laserovou terapii, zmrazení, použití sprchových a protizánětlivých čípků. Nedávno bylo toto onemocnění aktivně studováno, existuje teorie, že eroze není patologie, ale pouze neprozkoumaný stav děložního čípku během ovulace. Proto se neprovádí žádná léčba, ale je nutná konzultace s lékařem.

Drozd je léčen nejen ženami, ale také jejich sexuálními partnery - antifungálními látkami vnějšího a vnitřního spektra účinku. Pár bere prášky a dívky používají vaginální čípky a muži mast.

Adnexitis bude vyžadovat hospitalizaci. Používají se antibiotika, protizánětlivé léky a léky proti bolesti.

Pokud jsou diagnostikovány pohlavní choroby, znamená to, že bude nutná speciální komplexní terapie..

 1. Trichomoniasis, jehož původcem je Trichomonas, nelze léčit antibiotiky, léčebné režimy obsahují antiprotozoální a antimikrobiální léky.
 2. Chlamydie se vylučuje samostatnými skupinami antibiotik (makrolidy, fluorochinolony), antibakteriálními gely, tampony, sprchováním.
 3. Kapavka je léčena antibiotiky všech existujících skupin; v chronické formě se přidávají injekce imunostimulantů.
 4. Příčinníci syfilisu se bojí antibiotik, ale musíte pochopit: nemoc má více typů, včetně těch s poškozením nervového systému.

Někdy se tyto patologie neprojevují po dlouhou dobu, vydávají hojný vaginální výtok, ke kterému dochází při zanedbávání formy drozdů. Latentní průběh nemocí, různé inkubační doby vedou k tomu, že se žena o této nemoci dozví v pozdním stadiu. Tomu se vyhne každoroční rutinní vyšetření. Domácí léčba je vyloučena.

Prevence

Preventivní opatření mají velký význam pro udržení reprodukčního zdraví ženy a jejích budoucích dětí. Matky dospívajících dívek by měly připravit své dcery na vedení menstruačního kalendáře, vysvětlit důležitost pozornosti při výtoku na začátku, uprostřed a na konci cyklu.

S nástupem sexuální aktivity nebudou informace o antikoncepčních metodách, kde by bariérové ​​metody měly hrát hlavní roli, nadbytečné. V čele je stále „mužský“ kondom a ženský kondom. Chrání nejen před nechtěným těhotenstvím, ale také před infekcemi. Možnost odmítnout takovou antikoncepci u muže s pohlavně přenosným onemocněním je nejen neúctou k ženě, ale také trestným článkem (článek 121 trestního zákoníku Ruské federace).

Aby ženy následně netrpěly nepříjemným hojným výtokem s podezřením na chlamydie nebo syfilis, musí ženy dodržovat pravidla osobní hygieny na veřejných místech. Sdílení nádobí, ručníků, ložního prádla s infikovanou osobou vede k infekci v domácnosti.

Pokud neustále navštěvujete sauny, koupele, bazény, můžete se také připravit na hypotetické infekce..

Pokud se objeví drozd, sražený a hojný výtok znamená, že musíte zkontrolovat pravidla osobní hygieny. Je důležité používat dětské mýdlo, abyste dočasně vyloučili vložky do kalhotek (budou soutěžit s domácími gázovými vložkami). Syntetické spodní prádlo, řemínky budou muset být nahrazeny bavlněným spodním prádlem, klasickými modely.

Bohatý vodnatý výtok má různé předpoklady pro vzhled, ale kromě fyziologických jsou někdy způsobeny psychosomatickými poruchami. Psychosomatika studuje psychologické faktory, které ovlivňují vývoj patologií. Podle této vědy, pokud se něco pokazilo se ženou a jejím partnerem, dojde ke ztrátě důvěry nebo se objeví neshoda, objeví se problémy v reprodukčním systému. Někdy jsou vyprovokovány odmítnutím sebe sama. Ať už je to pravda nebo ne, tradiční medicína stanoví, že každý by měl mít rád sám sebe, podstoupit preventivní prohlídku jednou ročně a dávat pozor na své zdraví..

Výtok u žen

Vaginální sekrece je směs hlenu, deskvamovaného epitelu a zástupců slizniční mikroflóry. Vagina nemá svěrač, a proto neustále interaguje s prostředím. Výtok u zdravé ženy chrání sliznici před vysycháním a plní ochrannou funkci potlačením růstu bakterií, které vstupují do pochvy.

Normální leucorrhoea nevyvolává nepříjemné příznaky, žena si je prostě nevšimne. Množství, barva a konzistence vaginálních sekretů se mění v závislosti na dni menstruačního cyklu, během puberty a menopauzy. Zvažte typy výtoku u žen s fotografií.

Druhy vaginálního výtoku

Výtok z pohlavních orgánů u žen má 3 typy: patologický, fyziologický a menstruační. Normální leucorrhoea chybí u dívek a objevuje se v době puberty, kdy začíná aktivní produkce estrogenu ve velkém množství.

Sliznice pochvy a cervikálního kanálu začíná produkovat hlen, jehož množství se mění v různé dny menstruačního cyklu, v závislosti na hladině pohlavních hormonů. Viskózní kapalina myje genitálie, připravuje je na budoucí početí a vytlačuje buňky deskvamovaného epitelu.

K patologickému výboji dochází při onemocnění pohlavních orgánů. Stávají se hojnějšími, mají podivnou konzistenci a barvu, hnilobný zápach. Patologie je doprovázena specifickými příznaky.

Vaginální sekrece u pacientů se zánětlivým procesem v genitáliích obsahuje zvýšené množství patogenních mikroorganismů a leukocytů. Kyselost pochvy se mění na pozadí dysbiózy. Normálně převládají bakterie mléčného kvašení, které vytvářejí kyselé prostředí. Při pH patologie se hlen stává alkalickým v důsledku aktivity patogenů.

K menstruačnímu toku dochází jednou za měsíc ve formě krvácení, které trvá 3 až 5 dní. Obvykle by vaše menstruace neměla být příliš těžká a příliš vzácná. Krev má specifický zápach, ale není odpudivá. Pokud vaše menstruace páchne jako shnilá, je to známka patologie..

Normální výboj

Normální výtok se liší v závislosti na věku a hormonálním pozadí dívky a na dni menstruačního cyklu.

Úplná absence hlenu je pozorována u mladých dívek a u žen, které vstoupily do menopauzy. Před pubertou a během menopauzy chybí estrogeny, které jsou odpovědné za zvlhčení genitálií. Pokud je žena v plodném věku v intimní oblasti suchá, lze předpokládat hormonální narušení.

12-20 měsíců před menarchií se u dívek rozvine leucorrhoea s následujícími vlastnostmi:

 • transparentní nebo bělavý;
 • sporý;
 • mít slabý kyselý zápach.

Po nástupu menstruace se během roku vytvoří menstruační cyklus, proto se mezi plánovaným krvácením může objevit špinění. Pokud nejsou doprovázeny alarmujícími příznaky, jsou variantou normy..

U dívek se zavedeným menstruačním cyklem se leucorrhoea mění v závislosti na dni cyklu:

 1. První fáze cyklu je doprovázena nedostatečnou leucorrhoea. Jsou vodnaté, homogenní, bez zápachu.
 2. Během ovulace, ke které dochází přibližně uprostřed cyklu, se výtok stává hojným, viskózním, podobně jako vaječný bílek.
 3. Po ovulaci množství leucorrhoea klesá, jsou krémové, bělavé.

Pokud vaginální hlen neodpovídá dni cyklu, není to vždy patologie. Takže leucorrhoea se mění při změně sexuálního partnera, během těhotenství, při pohlavním styku, při užívání perorálních kontraceptiv. Mohou být ovlivněny spodním prádlem, prostředkem pro intimní hygienu. Při absenci zánětu jsou tyto projevy považovány za normální..

Perorální antikoncepce vyvolává hormonální změny v těle, takže výtok je vzácný. Po ukončení léčby se leucorrhoea vrátí do normálního stavu..

Během těhotenství dochází také k hormonálním změnám, zvyšuje se krevní oběh v pánevních orgánech a zvyšuje se produkce hlenu. Jedná se o ochrannou funkci, díky hojné leucorrhoea se patogeny rychle vymývají a riziko infekce plodu je minimalizováno.

Výtok po porodu se mění, nejprve jsou krvavé, pak tmavé barvy, růžové a žluté. Tento stav se nazývá lochie, krvácení z dělohy po oddělení placenty. Jak se rána hojí, barva hlenu se mění z krvavé na žlutou a nakonec se stává běžnou leucorrhoea..

Když změníte sexuálního partnera, zvyknete si na jeho mikroflóru, takže se leucorrhoea může stát hojnější. Pokud je výsledkem pohlavního styku svědění a hlen páchne, můžete mít podezření na STD infekci. V tomto případě se ženě doporučuje konzultovat dermatovenerologa..

Leucorrhoea se mění s individuální reakcí na materiály, ze kterých je spodní prádlo, vložky a tampony vyrobeny, na mýdlo a intimní gely, spermicidy. Sliznice se tedy snaží vyhnat alergen, očistit se. Proto musíte vyloučit alergickou reakci..

Možné příznaky nemoci

Patologická leucorrhoea se vyskytuje u zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů. V hlenu se objevují nečistoty hnisu, odpadní produkty patogenních mikroorganismů a v důsledku toho leucorrhoea mění svoji konzistenci, barvu a vůni.

U pohlavně přenosných chorob se objevuje žlutá leucorrhoea s nepříjemným zápachem - kapavka, chlamydie. U trichomoniázy jsou pěnivé a bohaté. Hnisavý exsudát je vylučován zánětem vaječníků, dělohy a pochvy.

Zelený hlen je důsledkem zánětlivého procesu v pochvě způsobeného gonokoky. S takovou leucorrhoea musíte co nejdříve navštívit lékaře..

Silný bílý hlen se zrnky, podobný tvarohu - známka kandidální vaginitidy nebo drozdů.

Hnědá leucorrhoea se objevuje u endometriózy i na pozadí chronického zánětu pochvy. Tento druh výtoku se vyskytuje při poranění sliznice, například při vyšetření gynekologem nebo při násilném styku.

Bakteriální vaginóza provokuje šedý hlen vůní ryb. Obecně se uznává, že vaginóza se tvoří, když je prospěšná mikroflóra potlačena oportunní gardnerellou.

Kdy začít dělat starosti?

Změna barvy a vůně bílých nemusí vždy znamenat vývoj infekčního onemocnění. Za přítomnosti řady varovných signálů se doporučuje naléhavě navštívit gynekologa:

 • svědění v genitální oblasti, zejména v pochvě;
 • zarudnutí stydkých pysků, bobtnají;
 • výtok zasychá na kůži a tvoří krusty;
 • v hlenu se objevují vločky a hrudky;
 • strach z bolesti v dolní části břicha;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • pálení během močení v pochvě;
 • během pohlavního styku a po něm žena bolí;
 • na kůži nebo sliznicích se vytvořil vřed, objevila se vyrážka;
 • strach z vysoké tělesné teploty, zimnice.

Tyto příznaky mohou naznačovat vývoj vaginitidy nebo pohlavně přenosné choroby..

Samostatně je nutné zdůraznit špinění, které není spojeno s menstruací. Jedná se o variantu normy v případě mechanického poranění a v prvních měsících užívání perorálních kontraceptiv. V ostatních případech je důvodem ke zkoumání krevní nátěr.

Krvavý výtok během těhotenství je patologický znak, který naznačuje hrozbu potratu nebo nástupu porodu. Když se objeví krev, těhotná žena si musí lehnout a zavolat sanitku.

Analýzy a diagnostika

Podle povahy leucorrhoea ani nejzkušenější gynekolog nemůže stanovit přesnou diagnózu. Infekci lze míchat, postupovat latentně, proto jsou k diagnostice pohlavně přenosného pohlavního styku nutné laboratorní testy:

 1. ELISA nebo enzymová imunoanalýza - detekuje protilátky proti infekcím v krvi;
 2. PCR analýza nátěru z genitálního traktu - detekuje stopy DNA patogenu v biologickém vzorku;
 3. Vyšetření nátěrů pod mikroskopem a kultivace bakterií s analýzou citlivosti na antibiotika.

Patologická leucorrhoea, zejména hnisavá, může být známkou zánětlivého procesu v děloze a přídavcích. Gynekolog proto provádí bimanuální vyšetření (palpaci) genitálií. Zanícený orgán je bolestivý, zvětšený a ztuhlý. K potvrzení diagnózy je pacient odeslán na ultrazvuk pánve.

Jakého lékaře kontaktovat?

Pokud se ženská leucorrhoea změnila, musí se poradit s gynekologem. Lékaři doporučují navštívit ženského lékaře každých 6 měsíců nebo naléhavě, pokud se objeví jakýkoli patologický příznak.

Není nutné ošetřovat samotný výtok, je nutné eliminovat příčinu jejich vzhledu a zmizí. Terapie proto bude záviset na tom, jaké onemocnění vyvolalo výskyt špatného hlenu..

Při syfilisu a kapavce budou ženě předepsána antibiotika a vaginální čípky s protizánětlivými a antimikrobiálními účinky. Trichomoniasis, chlamydia, gardnerellosis provokují nejjednodušší mikroorganismy, proto se léčba provádí pomocí antiprotozoálního činidla.

Genitální herpes je virové onemocnění a je léčen antivirotiky a imunomodulátory. Drozd je způsoben houbami, proto je léčen antifungálními pilulkami a čípky..

Zánět dělohy a přívěsků vyžaduje komplexní terapii, předepisuje se antibiotikum, nesteroidní protizánětlivé léčivo a kombinované vaginální čípky. Dokončete léčbu fyzioterapií a lázeňskou relaxací.

Obzvláště nebezpečné jsou nemoci vnitřních orgánů, které vyvolávají tvorbu adhezí a neplodnost. Léčba endometritidy a adnexitidy musí být brána vážně a musí být prováděna včas..

Při léčbě příčiny patologické leucorrhoea musíte věnovat pozornost svému životnímu stylu. Je velmi důležité dodržovat pravidla osobní hygieny, ráno a večer se umýt a vyměnit spodní prádlo. Menstruační vložky by se měly měnit každé 3 hodiny. Nepoužívejte žínky a ručníky s jinými lidmi. Doporučuje se přestat mít sex, dokud se neuzdraví..

Pokud jsou tato pravidla špatně dodržována, infekce po léčbě znovu vstoupí do genitálního traktu a dojde k relapsu..

Komplikace a důsledky při absenci léčby

Nejběžnější komplikací zánětlivého onemocnění pochvy je přechod infekce do chronické formy. Při akutním zánětu ovlivňují mikroby pouze sliznici, ale postupem času pronikají do hlubších vrstev. Příznaky mizí nebo se zdají velmi mírné, ale patogeny nadále poškozují tělo.

Chronická vaginitida se neustále zhoršuje, což způsobuje nepohodlí u ženy během sexu a sucho v intimní oblasti. Tento stav vážně narušuje kvalitu života a je obtížné jej léčit..

Infekce v pochvě může snadno vstoupit do dělohy přes cervikální kanál. V tomto případě dochází k endometritidě - zánětu endometria. Endometritida je pro reprodukční zdraví ženy velmi nebezpečná, protože poškozuje sliznici a vytváří na ní jizvy. Výsledkem je nemožnost připevnění embrya, diagnostikuje neplodnost.

Pokud infekce pronikne do vaječníků a vejcovodů, vytvoří se adnexitida. Zánět způsobuje tvorbu adhezí ve vejcovodech a jejich ucpání. Výsledkem je, že vajíčko nemůže fyzicky vstoupit do dělohy a pacient se stává neplodným..

Ve zvláště závažných případech, pokud žena všemi možnými způsoby ignoruje silnou bolest, vysokou tělesnou teplotu a neléčí zánět vnitřních orgánů, vyvine se absces nebo hnisání, pak zánět pobřišnice (zánět pobřišnice) a smrt. To se stává velmi zřídka, protože bolesti jsou nesnesitelné a žena jde k lékaři. Ale riziko vzniku neplodnosti na pozadí těchto komplikací je velmi vysoké, protože absces může způsobit odstranění dělohy nebo vaječníku.

Závěr

Vaginální výtok je obvykle přítomen u každé ženy v plodném věku, což je dobrým znamením pro zdraví reprodukčního systému. Pokud však leucorrhoea změní svou barvu, vůni a je doprovázena nepříjemnými příznaky, je nutné se poradit s gynekologem.

Patologie ženských pohlavních orgánů musí být okamžitě ošetřeny, jinak jistě ovlivní reprodukční funkci ženy. Léčba obstrukce vejcovodů a špatného endometria je mnohokrát obtížnější než akutní zánětlivý proces nebo pohlavní choroba.

TOP 5 osvědčených venerologických klinik

 1. MedCenterService (18 poboček)
  8 (495) 324-88-22
 2. SM-Clinic (13 poboček)
  8 (495) 292-63-14
 3. Nejlepší klinika (3 pobočky)
  8 (495) 023-33-00
 4. Akademie zdraví
  8 (495) 162-57-77
 5. Placené lékařské centrum pro dermatologii a venerologii
  8 (495) 532-66-57

Normální a abnormální výtok u žen: barva, objem, vůně a konzistence

Vaginální výtok u žen je výsledkem určitých procesů v těle. Hlen z cervikálního kanálu plní důležité funkce reprodukčního systému. A podle stavu vylučované tekutiny může být porušení diagnostikováno v rané fázi vývoje.

Jaké výtoky u žen se považují za normální

Neexistuje jasný obraz toho, jaký by měl být výtok zdravé ženy. Lékaři však tvrdí, že rychlost výtoku u žen má následující relativní vlastnosti:

 1. Objem. Několik mililitrů denně, ale ne více než 5 ml. To lze určit podle denního proužku, na kterém by skvrna neměla přesahovat průměr 1 nebo 1,5 cm.
 2. Konzistence. Výtok může vypadat jako hlen, vaječný bílek, hlen. Docela tlustý, ale žádné hrudky. Vodnaté jsou povoleny pouze po určitou dobu cyklu, během těhotenství a se silným vzrušením.
 3. Struktura. Homogenní bez hrudek, velkých hrudek nebo vloček. Menší těsnění do 4 mm jsou povolena.
 4. Aroma. Výtok voní kvůli kyselině vaginální trochu kyselě, ale častěji zápach zcela chybí.

Chcete-li posoudit svůj stav, musíte studovat, jakou barvu by měl mít výboj:

 • průhledný;
 • bílý;
 • béžový;
 • žlutá.

Je důležité vzít v úvahu odstín ve spojení s dalšími znaky normy. Žádná z těchto barev by neměla být děsivá, pokud nedojde k nepohodlí nebo jiným nepříjemným pocitům. Ale v každém parametru jsou povoleny malé odchylky kvůli individuálním charakteristikám každého organismu. Přečtěte si v jednom z našich článků o tom, proč mají dívky na kalhotkách bílý výtok pomocí odkazu.

Význam tajemství a jeho složení

Mnoho žen se snaží zbavit vaginálního výtoku, protože je to nepřirozené a patologické. Cervikální tekutina nebo hlen však hraje důležitou roli ve fungování reprodukčního systému a udržování zdraví žen..

Vaginální sekrece má obvykle následující složení:

 1. Buněčné a tekuté složky. Sliznice dělohy se neustále obnovuje, staré buňky odumírají, spojují se s vaginální tekutinou a jdou ven. Může být přítomen plazmatický a lymfatický transudát.
 2. Hlen cervikálního kanálu. Cervix obsahuje speciální žlázy, které produkují sekreci, čímž chrání reprodukční systém před penetrací a dalším množením patogenních mikroorganismů.
 3. Bakterie a houby vaginální flóry. Sexuální mikroflóra obsahuje nejen prospěšné laktobacily, ale v malém množství i podmíněně škodlivé mikroorganismy. U zdravé dívky tyto patogeny umírají a vystupují spolu s vaginálními sekrety..
 4. Leukocyty. Podle jejich obsahu lze diagnostikovat přítomnost zánětlivého procesu. Limit normy je 10 ks. v nátěru, ale malé odchylky jsou povoleny.

Ženský výboj má mnoho funkcí:

 • samočištění vagíny;
 • udržování zdravé mikroflóry;
 • boj proti škodlivým bakteriím, tyčinkám, houbám;
 • přirozená hydratace během pohlavního styku;
 • odstranění mrtvých buněk;
 • ochrana plodu během těhotenství.

Nejdůležitějším účelem vaginální sekrece zůstává včasné varování ženy před nepříznivými procesy v reprodukčním systému..

Co ovlivňuje vaginální sekreci

První vaginální výtok se vyskytuje u dívek bezprostředně po narození v důsledku hormonů matky. Toto období netrvá dlouho, po kterém hlen zmizí a znovu se objeví krátce před menarche..

Indikátory vaginálního hlenu u ženy se zavedeným menstruačním cyklem závisí na:

 • obecné zdraví;
 • hormonální podmínky;
 • stáří;
 • aktivita vaječníků;
 • frekvence pohlavního styku.

Změny během cyklu

Menstruační cyklus postupně mění pH pochvy. Kyselost v první polovině stoupá, během plodného období mírně klesá, poté opět stoupá a krátce před menstruací klesá na minimální úroveň. A během menstruace jsou již zaznamenány alkalické reakce..

Vlastnosti samotné tekutiny z cervikálního kanálu závisí na hlavních ženských hormonech a jejich poměru. Když je hodně estrogenu, dívčí výtok je tenčí, dokonce vodnatý. Na pozadí zvýšení hladiny progesteronu hlen z pochvy postupně zesiluje a prakticky mizí až do dalšího skoku estrogenu.

Vezmeme-li standardní cyklus 28 dnů, pak je u žen zaznamenána následující dynamika výtoku:

1. až 12. den. Lehce kyselý zápach, homogenní struktura, malé množství. Konzistence je tekutá nebo slizká na pozadí průhledného, ​​nažloutlého nebo bílého odstínu. Mnoho žen nemá po menstruaci žádný výtok..

Vodnatý slizovitý výtok

Ovulace. Plodné období je charakterizováno uvolňováním velkého množství tekutiny, která se snadno protahuje mezi prsty a připomíná sopel nebo kuřecí vaječný bílek. Hlen může být bílý, průhledný, béžový. Někdy se objeví příměs krve, což naznačuje příznivý okamžik početí.

Průhledný slizovitý výtok s krví

Druhá fáze cyklu. Vaginální sekrece se stává mnohem méně, někdy úplně zmizí. Kapalina má krémovou nebo rosolovitou konzistenci.

Vypouštění bílého hlenu Bílý krém

Několik dní před menstruací je povoleno hnědé, bez zápachu a bezbolestné špinění, které signalizuje přístup měsíčního krvácení.

Povaha normálního výboje u žen (foto výše) se mění podle doby cyklu, ale není to pravidlem pro každý případ. Někdy se bílý výtok po ovulaci produkuje ve velkém množství a zůstává tekutý bez nepohodlí, což naznačuje hormonální skok nebo nedostatek progesteronu..

Důvody pro malé odchylky

Je důležité zjistit, které výtoky se za určitých podmínek považují z pochvy za normální. Změna povahy sekrece bez přítomnosti onemocnění reprodukčního systému může:

 • těhotenství;
 • premenopauza;
 • menopauza;
 • nedávné narození dítěte;
 • období laktace;
 • užívání antikoncepčních pilulek;
 • léčba některými léky.

V závislosti na konkrétním důvodu se konzistence, množství a barva přirozeného sekretu u žen mění, ale ne na dlouho. Pokud má vaginální tekutina nepříjemný zápach nebo jiné příznaky, jako je svědění, pálení, silná bolest, měli byste se poradit s lékařem.

Jak identifikovat nemoc

Nejčastější příčinou patologického výtoku u žen je porušení vaginální mikrobiocenózy. Způsobuje změny v normálním fungování vaginální mikroflóry, nedodržování hygieny genitálií nebo nadměrné sprchování vodou nebo speciálními roztoky.

A také problémy samočištění vagíny se vyskytují na pozadí:

 • užívání antibiotik;
 • hormonální léčba;
 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • diabetes mellitus;
 • oslabená imunita.

Doporučuje se studovat povahu výtoku u dívek, pokud jde o barvu a vůni, protože tyto dva příznaky pomohou pochopit, co se děje v těle a zda existuje důvod kontaktovat gynekologa a složit potřebné testy.

Průhledný

I bezbarvý vaginální hlen může naznačovat určité poruchy:
Zánět endometria nebo přívěsků. Množství cervikální tekutiny s nepříjemným zápachem se zvyšuje na pozadí endometritidy a andexitidy. V pokročilých případech hlen obsahuje krevní sraženiny.

Dysbióza. Onemocnění je doprovázeno zarudnutím vnějších genitálií, bohatou vodnatou tekutinou z pochvy, sekrety páchnoucí jako shnilé ryby.

Bílý

Bílý homogenní vaginální výtok bez nepříjemného zápachu a svědění je druh výtoku, který by měl být u žen normální. Pokud vás však tekutina s bělavým nádechem neustále obtěžuje, měli byste se poradit se svým lékařem, zvláště pokud má vlastnosti popsané níže a uvedené příznaky.

 1. Vlastnosti: tvarohová konzistence; velký počet; silný nepříjemný zápach.
 2. Příznaky: svědění a pálení; zarudnutí vnějších pohlavních orgánů.

Pouze lékař může přesně zjistit, proč má dívka bílý výtok, protože existuje několik údajných důvodů:

 • porušení pravidel intimní hygieny;
 • dostat infekci do těla;
 • kolpitida nebo andexitida;
 • problémy se stěnami pochvy;
 • kandidóza (drozd);
 • dlouhodobá hormonální terapie;
 • neaktivní životní styl;
 • používání nevhodných hygienických prostředků.

S krví

Bílo-hnědý, růžový, krvavý, hnědý nebo šarlatový denní výtok je považován za známku potíží a může naznačovat následující patologie:

 • ektopie děložního čípku (eroze);
 • benigní novotvar;
 • pokročilý zánět endometria;
 • maligní nádory.
 • polypy.

Hlen s krevními sraženinami není vždy spojen s onemocněním. Může to být důsledek potratu, potratu, nesprávné dávky nebo nevhodných hormonálních pilulek atd. Nebude však na škodu navštívit lékaře, aby mu byla stanovena přesná diagnóza a zvolena vhodná léčba..

Žlutá a béžová

Hlen žlutého nebo béžového odstínu se může uvolňovat přirozeně po menstruaci, nedávném porodu nebo během ovulace. Při samovyšetření není na škodu sledovat, jak často se na kalhotkách objevují žluté značky a jak vypadají. Tohle by mohlo být:

 1. Trichomoniasis. Žlutý nebo zelený pěnivý hlen z pochvy se špatným zápachem.
 2. Zánět vaječníků nebo vejcovodů. Existuje spousta žlutozelené vaginální tekutiny, někdy je přítomna krev.
 3. Vaginální infekce. Vylučovaný hlen je zpočátku malý, závažné příznaky se mohou začít objevovat rok po infekci.
 4. Kapavka. Bohatá žlutá kapalina s příměsí hnisu a páchnoucího zápachu. Onemocnění způsobuje silné pálení a svědění.

Typ vaginálního výtoku u žen hraje významnou roli při studiu současného stavu reprodukčního systému. Znát rysy normální vaginální sekrece, je možné identifikovat onemocnění v rané fázi času a s pomocí lékaře zvolit léčbu.

Vaginální výtok

Vaginální výtok je výsledkem práce žláz umístěných ve vaginální sliznici. Podle povahy výtoku můžete posoudit stav orgánů v oblasti ženských pohlavních orgánů.

Normální vaginální výtok se nepovažuje za onemocnění, protože je nezbytný pro normální fungování reprodukčního systému. V předvečer pochvy a v blízkosti děložního čípku jsou sekreční žlázy, které produkují hlen, který je nezbytný pro zvlhčení sliznice a vytvoření zdravé mikroflóry. Zdravý výtok je malý, jasný, bez zápachu a bez bolesti nebo svědění. Když se změní typ výtoku, znamená to přítomnost patologického procesu v orgánech ženské genitální oblasti.

Druhy výboje

V závislosti na množství produkovaného hlenu je výtok rozdělen na sporý, hojný a normální..

Štíhlá se nazývá výtok, což není dostatečné pro normální fungování pochvy a vnějších pohlavních orgánů. Sliznice začnou vysychat, praskat. Během pohlavního styku je cítit tření a bolest. Štíhlý výtok je výsledkem hormonálních změn v důsledku věku, endokrinních onemocnění nebo užívání hormonálních léků.

Nadměrný výtok je výtok, který vede k neustálému pocitu vlhkosti v pochvě. Jsou viditelné na spodním prádle. U mladých žen během ovulace uprostřed menstruačního cyklu lze diagnostikovat hojný výtok, jsou průhledné a nemají nepříjemný zápach. Během těhotenství, zejména před porodem, se výtok také stává hojnějším. Toto je zdravé vypouštění a nemělo by se ho bát. Pokud se změní konzistence, objem, barva nebo vůně výtoku, znamená to nástup patologického procesu.

Přirozený výtok je výtok, který dostatečně zvlhčuje vagínu a není rušivý. V případě normálního výtoku není potřeba další vlhkost pochvy před pohlavním stykem.

Pokud jde o konzistenci, sekrece se liší na vodnatou, slizkou, sraženou a pěnivou..

 • Výtok kapaliny - vodnatý a slizký - bez zápachu a bez barvy. Během ovulace je uprostřed cyklu zaznamenán vodnatý výtok, během pohlavního styku se objevují sliznice a slouží jako lubrikant.
 • Silný, sýrový výtok naznačuje přítomnost plísňové infekce. Lékaři obvykle diagnostikují kandidózu. Výtok připomíná tekutý tvaroh, nejsou konzistentní konzistence.
 • Pěnivý výboj naznačuje přítomnost bakteriální infekce. To je obzvláště nebezpečné, pokud mají nepříjemný zápach nebo výraznou barvu. Pěnivý výtok je charakteristickým znakem trichomoniázy.

Barva výboje rozlišuje mezi průhlednou (normální), bílou, krvavou, žlutou, zelenou a hnědou.

 • Transparentní výboj je normou. Na spodním prádle a na těle jsou obvykle neviditelné..
 • Silný bílý výtok signalizuje přítomnost kandidózy (afty). Ve zdravém stavu se před porodem může objevit bílý výtok..
 • Krvavý a hnědý výtok je nejnebezpečnější, protože signalizuje přítomnost krve v pochvě. Normálně jsou pouze během menstruace. Při užívání hormonální antikoncepce, zejména v prvních měsících, je vzhled intermenstruačního krvácení přípustný, je to normální a informuje o přizpůsobení těla umělým hormonům. V ostatních případech špinění naznačuje přítomnost závažné patologie nebo nástup krvácení.
 • Žlutý a zelený výtok naznačuje přítomnost infekčního a zánětlivého procesu.

Výtok bez zápachu a zápachu, se sladkým zápachem, s kyselým zápachem, s nepříjemným zápachem.

 • Fráze „výtok bez zápachu“ je podmíněná, protože veškerý výboj člověka je charakterizován určitým zápachem. Ve zdravém stavu je tato vůně příjemná a jemná. U každé osoby je to individuální. Protože to člověk cítí neustále, nakonec to přestane cítit. Pokud žena výtok necítí, lze konstatovat, že jde o výtok bez zápachu..
 • Výtok s nasládlou nebo kyselou vůní nejčastěji hovoří o drozdech. Candida používá cukr k jídlu, miluje ho a žije v prostředí bohatém na cukr.
 • Špinavý zápach je způsoben bakteriální infekcí. Často voní jako zatuchlá ryba. Anaerobní bakterie dodávají charakteristický rybí pach. Čím silnější je vůně, tím silnější je infekce.

Důvody vzhledu

Intimní sekrece slouží jako druh indikátoru zdraví ženské sféry..

S přirozenými sekrety, které nezpůsobují nepohodlí, lze vyvodit závěr, že orgány ženského reprodukčního systému jsou zdravé. Pravidelné kontroly u gynekologa na začátku cyklu jsou však stále nutné. Mnoho patologických procesů prochází bez příznaků, jejich přítomnost může prokázat pouze gynekologické vyšetření a laboratorní testy.

Na typ výtoku u zdravé ženy může mít vliv několik faktorů. To je stres, změna klimatu, užívání hormonálních léků, užívání silných léků, alergické reakce. Osobní hygiena může také ovlivnit povahu vypouštění..

Žena by měla být znepokojena, když se výtok změní v konzistenci, získá podivnou barvu nebo vůni nebo se změní intenzita. Často je takový výtok doprovázen bolestí v podbřišku, svěděním, řezáním perinea, podrážděním vnějších pohlavních orgánů a nepříjemným pocitem při močení..

Existují některé příznaky, podle nichž lze onemocnění předběžně určit. Přesná diagnóza je samozřejmě možná pouze u lékaře po vyšetření a laboratorní diagnostice, ale vzhled některých může poskytnout více či méně přesný obraz o nemoci.

Bílý tvarohový výtok se sladkým nebo kyselým zápachem naznačuje kandidózu. Další příznaky kandidózy jsou:

 • pálení, svědění v pochvě a vnějších genitáliích;
 • otok vagíny po pohlavním styku;
 • bolest při močení a při pohlavním styku.

Hustý žlutý nebo krvavý výtok s nepříjemným zápachem může naznačovat bakteriální vaginitidu. Jedná se o zánět pochvy způsobený porušením mikroflóry. To znamená, že lokální imunita nemůže omezit růst patogenních bakterií, napadají buňky pochvy a začíná zánětlivý proces. Typické příznaky bakteriální vaginitidy:

 • zarudnutí, svědění a otok genitálií;
 • tahání bolesti v dolní části břicha;
 • bolestivost pohlavního styku;
 • mírné zvýšení tělesné teploty;
 • slabost a únava;
 • zvýšené močení.

Hojná pěnivá leucorrhoea s nepříjemným zápachem může naznačovat trichomoniázu. Původcem choroby je Trichomonas. Pozorovány jsou také následující příznaky:

 • podráždění genitálií a vnitřních stehen;
 • eroze sliznic intimní oblasti;
 • bolest při močení;
 • bolesti dolní části břicha;
 • bolest při pohlavním styku.

Rovnoměrný žlutozelený výtok s nepříjemným zápachem může být známkou kapavky. Jedná se o akutní infekční onemocnění způsobené gonokoky a je sexuálně přenosné. Příznaky kapavky jsou:

 • svědění a bolest v močové trubici a pochvě;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • oddělení hnisu od pochvy;
 • časté bolestivé močení;
 • zvětšení a bolestivost lymfatických uzlin;
 • slabost;
 • nevolnost;
 • zhoršená chuť k jídlu.

Serózně hnisavý výtok s krví často naznačuje přítomnost cysty v děloze nebo jejích přílohách. Příznaky cysty, kromě krvavého výtoku, jsou:

 • nepohodlí v pochvě;
 • bolest v dolní části břicha;
 • bolest při pohlavním styku;
 • zvýšený menstruační tok;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • bolestivost menstruace.

Zářivě žlutý a zelený výtok v hojném množství s velmi nepříjemným zápachem signalizuje endometritidu. Jedná se o zánět dělohy způsobený bakteriemi nebo zraněním. Příznaky endometritidy:

 • akutní bolest v břiše, v dolní části;
 • zvýšená teplota se zimnicí;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • bolestivé močení;
 • slabost;
 • zvětšení dělohy způsobené zánětem tkáně;
 • bohatá a bolestivá období;
 • neplodnost.

Hnědý výtok při zpoždění menstruace může informovat o patologickém průběhu těhotenství, například o mimoděložním těhotenství. Pravděpodobnost této patologie můžete posoudit podle následujících příznaků:

 • nedostatek menstruace;
 • Ostrá nebo křečová bolest v dolní části břicha, obvykle na boku
 • toxikóza a další příznaky těhotenství.

Jedná se o velmi nebezpečný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. I když je těhotenství děloha, ale dochází ke krvavému výtoku, musíte okamžitě konzultovat lékaře, protože to je známkou hrozby ukončení těhotenství.

Kterého lékaře kontaktovat pro nezdravé vaginální výtoky

Pokud máte výtok nepřirozené barvy, zápachu nebo konzistence, měli byste navštívit gynekologa. Lékař se zeptá na příznaky, provede vizuální vyšetření, odebere výtěr z pochvy a na základě výsledků testů provede diagnózu. Analýza vaginálního výtoku ukáže, zda existuje bakteriální, virová nebo plísňová infekce, jaký je stupeň infekce. Poté je předepsáno ultrazvukové vyšetření orgánů reprodukčního systému. Ultrazvuk ukáže velikost orgánů ženského systému, jejich polohu, přítomnost novotvarů, například cyst nebo nádorů, a pomůže objasnit diagnózu. Lékař navíc předepisuje kompletní krevní obraz, cytologické vyšetření a / nebo kolposkopii.

U cysty nebo nádoru je nutná další konzultace s onkologem. Pokud zaznamenáte silné výboje v důsledku stresu, je dobré navštívit psychologa. Pokud je zjištěna pohlavně přenosná nemoc, bude nutná konzultace s imunologem. U dlouhodobého průběhu onemocnění je užitečné konzultovat imunologa a posoudit imunitní stav. V případě hojného výtoku na pozadí alergií se doporučuje konzultace s alergikem. U dětí hodnotí nezdravý výtok dětský gynekolog a pediatr.

Jak zacházet s abnormálním vaginálním výtokem

Ošetření problematického výtoku by mělo vždy probíhat za účasti lékaře po důkladné diagnostice..

S bakteriální infekcí a zánětem na pozadí jsou předepsány antimikrobiální léky. Antibiotika jsou předepisována orálně a topicky ve formě čípků, krému, masti.

U houbových infekcí jsou předepsány antifungální léky. Je třeba si uvědomit, že drozd je místním projevem rozsáhlého poškození těla houbou a jeho léčba se neomezuje pouze na svíčky a krémy. Převážná část houby je ve střevech, takže stojí za to léčit celé tělo jako celek, nejen vagínu.

Při virové infekci jsou předepsány antivirové léky. Viry jsou nebezpečné organismy a lékaři se dosud nenaučili, jak s nimi účinně zacházet. Důležitou roli zde hraje posílení imunity..

Když se objeví novotvary, je možná jejich konzervativní léčba nebo odstranění. Zde hraje rozhodující roli povaha novotvaru - benigního nebo maligního - a rychlost jeho vývoje..

V případě těhotenství dělohy s hrozbou potratu je pacientka odeslána do nemocnice, je vyšetřen stav dělohy, placenty a plodu. U mimoděložního těhotenství je nutné okamžité odstranění vajíčka z těla ženy.

V každém případě, když se objeví nezdravý výtok, je nutná velmi pečlivá hygiena, protože mnoho patologických výtoků koroduje pokožku genitálií. Někdy lékař předepisuje koupele s léčivými roztoky a sprchy.

Existuje mnoho alternativních metod léčby výtoku. Někdy pomáhají, ale někdy mohou rozmazat klinický obraz a zkomplikovat diagnostiku a léčbu nemoci. Z lidových metod je mytí odvarem bylin považováno za bezpečné a užitečné. Heřmánek, měsíček, třezalka tečkovaná zmírňují záněty, zvyšují místní imunitu a zklidňují podrážděnou pokožku. V některých případech by neměly být do pochvy vkládány cizí předměty, jak doporučují některé lidové recepty. To může poškodit mikroflóru a poškodit již podrážděnou vaginální sliznici..

Jak zabránit abnormálnímu vaginálnímu výtoku

Prvním pravidlem prevence bolestivého výtoku je pravidelná hygiena. Musíte se umýt pokaždé po použití toalety a večer před spaním. Mytí se provádí čistou teplou vodou se speciálními prostředky pro intimní hygienu. Pravidelné mýdlo může zničit přirozenou mikroflóru a podpořit růst patogenních bakterií. Horká voda zabíjí prospěšné laktobacily a studená voda může zhoršit virovou infekci.

Denně měňte spodní prádlo. Prádlo musí být prodyšné a absorbovat vlhkost, proto se doporučuje prádlo z přírodních tkanin - bavlna, len. Syntetické spodní prádlo by se nemělo nosit stále. Pevné spodní prádlo a tanga dráždí pokožku genitálií a snižují místní imunitu. Gynekologové nedoporučují používat kalhotkové vložky, protože narušují výměnu vzduchu. Lepší je častěji měnit spodní prádlo.

Výživa také ovlivňuje povahu výtoku. Konzumace velkého množství sladkých potravin zvyšuje hladinu cukru v krvi a podporuje množení Candidy.

Ženské tělo každý měsíc prochází kolosálními změnami zaměřenými na přípravu na pravděpodobné těhotenství. Reprodukční, endokrinní, nervový, kardiovaskulární a další systém se hodí k mnoha cyklickým metamorfózám, které označují nástup další menstruace, a to vše kvůli budoucím potomkům.