Zpožděná období - 23 důvodů, proč nemáte menstruaci

Podle vašich výpočtů by měl každý z nás přijít nejoblíbenější čas v měsíci, ale není tam žádná menstruace. První věc, která mi přijde na mysl, je jít ven a koupit si těhotenský test. Pokud samozřejmě měla z čeho pocházet. Ale těhotenství není v žádném případě jediným důvodem, proč menstruace nezačne..

Dáte spirálu

Některé z jejich odrůd mohou způsobit, že menstruace bude vzácná nebo úplně zmizí. Pokud k tomu dojde, měli byste také pravidelně přispívat do prasátka výrobců těhotenských testů, protože stále existuje malé riziko a nejjasnější (omlouvám se za slovní hříčku) indikátor, že k početí nedošlo, zmizel.

Máte problémy se štítnou žlázou

Tato žláza reguluje metabolismus, produkuje hormony, reguluje teplotu a dělá další důležité věci pro tělo. Pokud působí příliš mnoho nebo naopak nedostatečně chytře, může zastavit ovulaci a způsobit nepravidelný menstruační cyklus..

Pokud se také rychle unavíte, vaše vlasy zeslábly, váha vyskočila na obě strany - lékař může mít podezření, že tomu tak je. Poté předepíše krevní test a případně předepíše léky. Při správné léčbě by se cyklus měl vrátit k normálu během několika měsíců..


Přehnali jste to sportovním tréninkem nebo dietou

Pokud je tělocvična vaším domovem, přepracováváte, málo jíte, rychle hubnete nebo trpíte poruchami příjmu potravy, může to také způsobit amenoreu (nedostatek menstruace). Zvláště pokud je váš BMI pod 18-19.

Pokud je to váš případ, obvykle stačí nabrat pár kilogramů nebo zkrátit plán tréninku, aby váš cyklus fungoval. Pokušení zbavit se otravných „červených dnů kalendáře“ je samozřejmě skvělé. Ale je to pro vaše tělo velmi nebezpečné a destruktivní! Vydržení amenorey po dobu jednoho roku může vést ke ztrátě kostní hmoty a osteoporóze.


Právě jste přestali užívat antikoncepční pilulky

Jasně regulují váš cyklus, a když je přestanete užívat, líné tělo si možná hned nebude pamatovat, jak to udělat sami. Může chvíli trvat, než shromáždí své myšlenky. Někdy trvá několik měsíců, než se menstruace vrátí..

Šest měsíců bez menstruace. Určete příčiny amenorey

Stanislava Mikhalevich,
Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky
a reprodukční zdraví BelMAPO, Dr. med. vědy, profesor

Amenorea (absence menstruace po dobu 6 cyklů) není nezávislá diagnóza. Toto je příznak, který signalizuje anatomické, biochemické, genetické,
fyziologické nebo duševní poruchy v těle. Pokud dříve byla menstruace, i když nepravidelná, mluvíme o sekundární amenorei. Pokud nikdy nepřišli - o primární.
Existuje téměř dvě desítky důvodů, proč se menstruace zastaví. Mezi nimi je stres; drastické hubnutí; přerušení léčby perorální antikoncepcí; užívání glukokortikoidů, danazolu, analogů hormonů uvolňujících gonadotropin; chemoterapie; dekompenzované endokrinopatie (diabetes mellitus, hypo- a hypertyreóza); hyperprolaktinemie; onemocnění nadledvin, hypofýzy (včetně nádorů); syndrom plýtvání vaječníků, nitroděložní synechie, specifická endometritida...
Amenorea se často projevuje autonomními a somatickými poruchami; obezita; maskulinizace (rozvíjejí se vlastnosti charakteristické pro člověka); dysfunkce štítné žlázy nebo nadledvin. Existuje také zvýšená mastná pleť, akné.


Jaký výzkum
pomozte diagnostikovat

1. Stanovení hladiny hCG v krevním séru, ultrazvuk pánevních orgánů - vyloučit těhotenství.
2. Koncentrace prolaktinu v krevní plazmě. Norma je nižší než 20 ng / ml. Pokud je hladina hormonu zvýšena, měl by být vyloučen nádor hypofýzy.
3. FSH a LH. Pokud je první vysoký (více než 40 mIU / ml), měl by se karyotyp vyšetřit, aby se vyloučil
Y chromozomy. Nízká koncentrace FSH (méně než 5 mIU / ml) naznačuje hypofunkci hypofýzy, pravděpodobně v důsledku hypotalamické dysfunkce..
4. Poměr LH / FSH 3: 1. U amenorey je LH obvykle zvýšený a FSH je na spodní hranici normy.
5. T4, TTG.
6. Glukóza v krvi, glukózový toleranční test.
7. Progesteronový test (10 mg / den. Medroxyprogesteron po dobu 5 dnů). Považuje se za negativní, pokud k menstruačnímu krvácení nedojde při absenci estrogenních účinků na endometrium nebo při patologických změnách v endometriu. Pozitivní - při krvácení během anovulace se zachovanou sekrecí estrogenu.
Rovněž budou vyžadovány instrumentální metody: laparoskopie (indikovaná pro podezření na polycystické vaječníky, dysgeneze Müllerových vývodů a vaječníků), ultrazvuk (pomůže identifikovat cysty), rentgenové vyšetření lebky (pro vyloučení prolaktinomu).
Stav endometria se hodnotí postupným užíváním estrogenů a progesteronu (2,5 mg / den estrogenů po dobu 21 dnů, v posledních 5 dnech cyklu - 20 mg / den medroxyprogesteronu).
Pokud dojde ke krvácení, objeví se hypergonadotropní amenorea. Pokud ne, pak musíme mluvit o abnormalitě pohlavního ústrojí nebo nefunkčním endometriu. To je potvrzeno hysterosalpingografií nebo hysteroskopií a také ultrazvukem.
Intravenózní pyelografie je nezbytná u všech pacientů s gonadální dysgenezí a genitálními anomáliemi, často spojenými s renální patologií. V některých případech je indikována počítačová tomografie a MRI (vyloučení novotvarů).

Od estrogenu po chirurgický zákrok

Potřeba léčby gonadotropní amenorey závisí na identifikaci etiologických faktorů, věku pacientky a její touze otěhotnět. Hormonální substituční léčbu lze zahájit po 6 měsících absence menstruace: pomůže zabránit vzniku osteoporózy a hypercholesterolemie způsobené nedostatkem estrogenu..
V případě vrozených anomálií je nutná operace - pitvá se přerostlá panenská blána nebo příčná poševní přepážka. Pokud pochva chybí, vytvořte umělou.
V případě získané anomálie je nutná kyretáž cervikálního kanálu a děložní dutiny s hysteroskopií nebo bez ní. Do dělohy je zaveden dětský balónkový katétr Foley nebo nitroděložní tělísko. Širokospektrální antibiotika jsou předepsána po dobu 10 dnů, aby se zabránilo infekci; cyklická hormonální terapie vysokými dávkami estrogenu (10 mg / den
estrogen po dobu 21 dnů, 10 mg / den medroxyprogesteronu denně v posledních 7 dnech cyklu po dobu 6 měsíců) - pro regeneraci endometria.
U syndromu polycystických vaječníků musí lékař vyřešit 2 hlavní úkoly: snížit závažnost příznaků nadbytku androgenů a obnovit ovulaci a plodnost.
Ke zmírnění příznaků způsobených nadbytkem androgenů se používají perorální antikoncepce (u některých pacientů pomáhají pouze při užívání léku) nebo glukokortikoidy, například dexamethason 0,5 mg v noci, protože k vrcholu uvolňování adrenokortikotropního hormonu (ACTH) dochází brzy ráno.
Spironolakton (100 mg 1–2krát denně) omezuje syntézu androgenů ve vaječnících a nadledvinách a brání vazbě androgenů na receptory vlasových folikulů.
Účinek hormonální terapie na nežádoucí růst vlasů na obličeji a těle obvykle nepřijde rychle. Zpravidla je zlepšení pozorováno po 3–6 měsících. Často je nutné uměle odstraňovat chloupky: oholit je, aplikovat různé typy odstraňování chloupků (foto, laser, mechanické atd.).
Pro neplodnost je předepsán klomifen citrát. Blokuje vazbu estrogenu na receptory v cílových buňkách (hypotalamus a hypofýza), stimuluje tvorbu LH a FSH. Typicky, pokud je klomifen citrát podáván od 5. do 9. dne cyklu indukovaného progesteronem, stimuluje folikulární zrání a ovulaci..
Menopauzální gonadotropin s biologickou aktivitou FSH a LH se podává parenterálně denně, dokud se nezvýší hladina estrogenu v krvi. Zrání folikulů ve vaječnících je sledováno pomocí ultrazvuku. Dále se hCG podává ke stimulaci ovulace. Vzhledem k riziku hyperstimulace a výskytu vícečetných těhotenství se taková terapie provádí pouze v případě, že jsou jiné metody neúčinné. Alternativně - gonadorelin 0,1 mg i.v. nebo subkutánně.
U chronické anovulace a abnormálního menstruačního krvácení je předepsán progestin (například 10 mg / den medroxyprogesteron-acetátu po dobu 10 dnů každé 1-3 měsíce) nebo cyklická léčba estrogenem-progestinem (čímž se přeruší přetrvávající proliferace endometria).
U hypertekózy a nádorů vaječníků vylučujících androgen je indikována ooforektomie.
Pokud je příčinou amenorey vrozená adrenální hyperplazie (adrenogenitální syndrom), je nutná substituční léčba hydrokortizonem k potlačení sekrece ACTH a nadměrné syntézy androgenu. Substituční léčba mineralokortikoidy (například deoxykortikosteronacetát) je indikována u pacientů trpících formou adrenogenitálního syndromu, který chřadne solí. V případě potřeby proveďte chirurgickou korekci anomálií vnějších genitálií.
V případech, kdy je amenorea způsobena hyperprolaktinemií, je účinný bromokriptin (po vysazení léku se vrátí předchozí stav). Bromokriptin se doporučuje u pacientů s hyperprolaktinemií s normální hypofýzou nebo mikroadenomem v kontinuálním režimu 2,5-7,5 mg / den.
Po 1-2 měsících se obnoví menstruační cyklus a u 70-80% pacientů po dalších 2-3 měsících dochází k těhotenství (pokud se o to snaží).
U genetických poruch je indikována substituční léčba estrogeny (2,5 mg estrogenu po dobu 21 dnů a medroxyprogesteron 10 mg / den denně po dobu posledních 7 dnů cyklu). Cílem je formovat sekundární sexuální charakteristiky. Pokud jsou předepsány estrogeny s progesteronem, dochází k pravidelnému menstruačnímu krvácení, ale schopnosti otěhotnění nelze dosáhnout.
V některých případech se doporučuje chirurgická excize pohlavních žláz obsahujících chromozom Y..
Léčba hypogonadotropní amenorey závisí na zájmu pacientky o těhotenství. Ženám, které neplánují otěhotnět, je předepsána přerušovaná léčba progestinem (medroxyprogesteron 10 mg / den po dobu 5 dnů každých 8 týdnů). Pro ty, kteří se chtějí stát matkou, je ovulace stimulována klomifencitrátem nebo gonadotropiny.
Stimulace ovulace a dokonce nástup těhotenství byly možné díky syntetickým analogům gonadoliberinů (s potenciálně aktivní hypofýzou).
Pokud existuje nádor centrálního nervového systému, je nezbytný chirurgický zákrok.
Kontraindikace pro použití estrogenů: těhotenství; hyperkoagulabilita a dědičná trombofilie; anamnéza mrtvice; estrogen-dependentní nádory; těžká jaterní dysfunkce. Při předepisování těchto léků je třeba postupovat opatrně, pokud má žena cukrovku, epilepsii nebo migrénu.
Pacienti, kteří kouří (zejména po 35 letech), mají zvýšené riziko vzniku závažných nežádoucích účinků z kardiovaskulárního a centrálního nervového systému. Může způsobit mozkovou ischemii, záchvaty anginy pectoris, tromboflebitidu, PE.
Při užívání estrogenů je také pravděpodobné zadržování tekutin, nevolnost, tromboflebitida a arteriální hypertenze..
Taktika monitorování závisí na příčině poruchy a předepsané léčbě. Doporučuje se přerušit substituční léčbu po 6 měsících, aby se menstruace obnovila sama.
Amenorea může být komplikována nedostatkem estrogenu: například se objevují návaly horka s pocitem tepla, vaginální suchostí. Při dlouhodobé amenorei s nízkou hladinou estrogenu se vyvíjí osteoporóza.
Prognóza onemocnění je předurčena příčinou amenorey. S hypotalamo-hypofyzární etiologií se menstruace obvykle dostaví do šesti měsíců, zvláště pokud je upravena tělesná hmotnost.

O čem mluvit
s pacientem

Žena s amenoreou musí být především informována o očekávané době nepřítomnosti menstruace (tento jev je dočasný nebo trvalý), jakož io účinku této patologie na schopnost mít děti. Je třeba prodiskutovat dlouhodobé důsledky neléčené amenorey způsobené endokrinními poruchami (osteoporóza a vaginální suchost).
Antikoncepci lze také doporučit ženě, protože oplodnění vajíčka je možné před první menstruací..
Udržování normální tělesné hmotnosti hraje důležitou roli v prevenci amenorey. Tenkost a obezita přispívají k reprodukčnímu selhání.
Pacientku je třeba varovat: ani perorální antikoncepce, ani hormonální substituční léčba problém nevyřeší jednou provždy. Můžete dosáhnout účinku na dobu užívání drog, ale po jejich zrušení se situace vrátí.
Je třeba věnovat pozornost psychologickému stavu. Předchůdcem mnoha onemocnění je stres. Stejně důležité je pomoci lidem trpícím amenoreou porozumět sami sobě; pochopit, co pacientka chce a jaký je její hlavní cíl. Žena často nechce z nějakého důvodu otěhotnět - a tělo „řeší tento problém“ objevením se nemoci, která brání početí.

Materiál je určen pro porodníky - gynekology, endokrinology, praktické lékaře.

Žádný měsíční rok

Proč neexistuje žádný menstruační rok

Neexistuje žádný měsíční rok, co dělat, pokud měsíc nepůjde, jaké testy musíte provést před návštěvou lékaře? Žena nemusí někdy v životě normálně menstruovat. Je tedy normální, pokud po porodu nejsou měsíční období, zatímco žena nadále aktivně kojí. Během těhotenství, laktace a menopauzy nedochází k žádným menstruacím. Někdy však menstruace po dlouhou dobu chybí z jiných důvodů. Nejběžnější důvody, proč neexistují měsíční období po dobu jednoho roku nebo déle, popíšeme dále.

Pokud se rozhodnete nejprve podstoupit testy, pak to může být krevní test na TSH (ke kontrole stavu štítné žlázy), FSH (k vyloučení vyčerpání vaječníků) a prolaktinu (k vyloučení role tohoto hormonu v nepřítomnosti menstruace).

Připravte se na odpovědi na otázky lékaře o tom, zda užíváte alkohol, drogy, toxické látky, zda užíváte nějaké léky, jaká máte chronická onemocnění, zda došlo k diagnostické kyretáži děložní dutiny, potratu. To vše je pro diagnózu velmi důležité. A nyní možné příčiny amenorey. Sekundární amenorea - přesněji řečeno.

Nízká hmotnost

Zpoždění v měsíčním období může být způsobeno příliš nízkou tělesnou hmotností. Pokud index tělesné hmotnosti (BMI) nepřesahuje 18. BMI se počítá takto: tělesná hmotnost v kilogramech děleno výškou v metrech čtverečních. Pokud má žena nižší BMI, doporučuje se nejprve přibrat. Obsah kalorií v potravinách lze zvýšit až na 3000 kcal denně. Po normální hmotnosti bude menstruace také pravidelnější..

Je třeba poznamenat, že v tomto případě není možné kombinovat perorální antikoncepci a hormonální substituční léčbu. Mohou sloužit pouze jako prevence rakoviny endometria, cyst na vaječnících, osteoporózy. Ale menstruační krvácení, ke kterému dochází, když jsou zrušeny, není skutečná menstruace. K obnovení cyklu je zapotřebí normální BMI. Pokud se vám podaří přibrat na váze při užívání hormonálních pilulek, pak po jejich zrušení během prvních dvou měsíců bude snadné otěhotnět. Tělo potřebuje leptin, který se produkuje v tukové tkáni. Bez ní nebudou vaječníky produkovat hormony tak, jak by měly. Je třeba mít na paměti, že hormonální testy mohou být ideální nebo téměř normální. I když ve skutečnosti nebude žádná menstruace.

Ale co když nemůžete přibrat na váze? Musíme najít důvod. Možná vám psychiatr pomůže zjistit to. A není třeba se ho bát navštívit. Rovněž stojí za to navštívit gastroenterologa, aby vyloučil celiakii. Mnoho lidí to má a úniky jsou vymazány. Současné lékařské pokyny poskytují informace o tom, co je třeba kontrolovat na celiakii u žen s amenoreou a nízkým BMI.

Intrauterinní synechie

Pokud po kyretáži po dobu jednoho roku není žádné období, pak lékaři obvykle mají podezření na tuto konkrétní diagnózu. Při nitroděložním zákroku, zvláště při hrubém provedení, se objevují adheze v děložní dutině, endometrium atrofuje. Přesnou diagnózu lze stanovit během hysteroskopie s vizuálním vyšetřením děložní dutiny pomocí speciálního zařízení. A okamžitě bude možné tyto adheze odstranit. Poté se obnoví menstruační funkce..

Aby se zabránilo Ashermanovu syndromu, tato patologie nese toto oficiální jméno, je nutné co nejzřídka, pouze pokud je zvláštní potřeba vyčistit dělohu. Přirozeně, zejména se vyhněte potratům. Pokud je třeba provést čištění ze zdravotních důvodů, jako je polyp endometria, nechte to být hysteroskopii. Poté bude lékař schopen velmi opatrně odstranit polyp, aby neporanil děložní dutinu. A nitroděložní synechie nenastanou.

Menopauza

Pokud nejsou měsíční období a začaly návaly horka, měly by být provedeny testy ke kontrole stavu vaječníků. Možná začalo jejich vyčerpání, nastala menopauza. K menopauze obvykle dochází přibližně ve věku 50 let, ale stane se to před 40. rokem. Věk, kdy nastává menopauza, je nejvíce ovlivněn genetikou. Žena s největší pravděpodobností projde menopauzou ve stejném věku jako její matka a babička. Některé léky proti rakovině, odstranění vaječníků, dělohy a další gynekologické zákroky však mohou přispět k dřívějšímu nástupu menopauzy. Pozdní menopauza za stejných podmínek nastává u žen vykonávajících fyzickou nebo duševní práci, sociálně aktivních. Pozdní menopauza je navíc častější u žen z jižních zeměpisných šířek..

Kromě návalů tepla a menstruační dysfunkce si ženy s menopauzou všimnou porušení jejich termoregulace, sníženého libida, pocení, periodického zvýšení krevního tlaku, dušnosti, suchosti sliznice pohlavních orgánů. Pokud jste neměli menstruaci déle než rok nebo i déle, musíte si udělat krevní test na FSH. Pokud je jeho hladina vysoká, znamená to menopauzu. Před poslední menstruací je období, přibližně 1–2 roky, kdy si ženy všimnou častého zpoždění menstruace. Říká se tomu perimenopause. Pokud začnete užívat hormonální substituční terapii (HRT), můžete zlepšit svou pohodu, kvalitu života, včetně sexuálního života. Ale pouze po konzultaci s lékařem. Existují orální a vaginální formy. Některé kontraindikace HRT:

 • rakovina prsu, dělohy, vaječníků;
 • těžká hypertenze a další kardiovaskulární onemocnění;
 • hyperplazie endometria;
 • selhání jater.

Je možné otěhotnět s menopauzou, pokud již rok neexistuje období - tato otázka znepokojuje mnoho žen. Mám se i nadále chránit před nechtěným těhotenstvím? To by mělo být provedeno před potvrzením nástupu menopauzy. Za tímto účelem lékař předepisuje krevní testy na hormony, ultrazvuk dělohy. Pokud menstruace stále přichází, i když s dlouhým zpožděním, to znamená, že vaječníky, i když špatně, nadále fungují, existuje malá pravděpodobnost těhotenství. Pokud však již dorazila menopauza, pak již nebudou obnoveny reprodukční funkce, těhotenství je nemožné..

Hyperprolaktinémie

Jedná se o patologii, při které je v krvi zaznamenána zvýšená hladina hormonu prolaktinu. Může to být fyziologické a patologické. Normálně se prolaktin zvyšuje během těhotenství, kojení, stresu, bezprostředně po probuzení, po pohlavním styku, pouhém sexuálním vzrušení. V případě patologie může být důsledkem syndromu polycystických vaječníků, cirhózy jater, některých onkologických onemocnění.

Ženy se zvýšeným prolaktinem jsou doporučovány pro MRI, protože ke zvýšení prolaktinu dochází u mikroadenomu hypofýzy, benigního nádoru, který může růst a zvyšovat hladinu prolaktinu. A zvýšená hladina prolaktinu vede k amenorei (absence menstruace), neplodnosti. Existují však léky, které snižují hladinu prolaktinu a vedou ke snížení mikroadenomu hypofýzy. Mnoho žen se vyhne operaci mozku a otěhotní s těmito léky..

Na závěr je třeba říci, že k určení příčiny prodloužené amenorey není třeba provádět desítky testů, které v diagnostice nijak nepomohou. Lékař na recepci by měl po prozkoumání a seznámení se s vaší anamnézou navrhnout diagnózu a předepsat konkrétní několik testů, které ji potvrdí..

Šest měsíců bez důvodu menstruace. Hlavní důvody absence menstruace

Důvody, které nejsou známy, se nestávají důvodem pro okamžitou návštěvu gynekologa. Ženy, které jsou sexuálně aktivní, se domnívají, že důvodem absence pravidelného menstruačního krvácení je možné těhotenství, a ženy ve zralejším věku si myslí, že je to způsobeno přirozenými změnami v těle souvisejícími s věkem, a rozhodně nepotřebují konzultaci lékaře.

Ve všech případech však musíte hledat důvody absence menstruace. Poté bude porodník-gynekolog schopen sledovat vývoj možného těhotenství od prvních dnů nebo včas identifikovat nemoc pacienta a předepsat léčbu. Zejména by měly být alarmující příznaky, jako je prudké zastavení menstruace v kombinaci s náhlými změnami tělesné hmotnosti - zvýšení nebo snížení, s výskytem bolesti v pánevních orgánech. V takovém případě by měl být okamžitě konzultován lékař, aniž by čekal na zhoršení stavu. S rozvojem maligních novotvarů genitální oblasti nebo atypického umístění vajíčka (mimoděložní těhotenství) může být každý den a dokonce i hodina zpoždění na začátku léčby fatální.

Nejpravděpodobnější příčinou je nedostatek menstruace

Důvody, které mohou být velmi rozmanité, lze samozřejmě vysvětlit zcela přirozenými faktory - měsíční krvácení se zastaví téměř u všech těhotných žen. Současně je výskyt malého množství krve ve chvíli ve stěně dělohy považován za normální situaci. V budoucnu bude jakékoli, i v malém množství, vyžadovat konzultaci s lékařem. Ale při odpovědi na otázku „Žádná menstruace - co dělat?“, Zejména při absenci předpokládaných známek těhotenství může existovat pouze jedna rada: pacient by měl okamžitě vyhledat radu od kvalifikovaného lékaře.

Pokud nepřítomnost menstruace, jejíž důvody nelze vysvětlit fyziologickými okolnostmi, vznikne nejprve lékař, vylučuje přítomnost těhotenství. Teprve poté lze provést aktivní diagnostické vyhledávání k detekci onemocnění endokrinních orgánů, zánětu dělohy a jejích přídavků, závažných onemocnění, která vyčerpávají tělo, včetně onkologických patologií jakékoli lokalizace.

Je třeba si uvědomit, že absence menstruace, jejíž důvody nelze zjistit ani po důkladném vyšetření, se může skrývat v pacientově touze dodržovat některé nové stravovací návyky. Při nedostatku určitých látek (vitamínů, tuků, stopových prvků) v těle se menstruace zastaví právě proto, že je narušena syntéza pohlavních hormonů, hemoglobinu a dalších metabolicky aktivních látek.

Program průzkumu je způsob, jak najít důvody

U pacientů starších 40 let menstruační krvácení také nikdy nekončí náhle - zánik reprodukční funkce obvykle prochází postupně a v moderních podmínkách se věk ukončení menstruace u většiny žen posouvá na 50 let. Proto je velmi nebezpečné se spokojit - můžete přeskočit první příznaky možného onemocnění, při kterém včasná lékařská péče zachrání život ženy.

Proto vyšetřovací program nutně zahrnuje jak gynekologická vyšetření a analýzy ukazující stav reprodukční funkce, tak všeobecné klinické studie a konzultace odborníků z příbuzných oborů medicíny - terapeutů, hematologů, endokrinologů, chirurgů.

Nedostatek menstruace je velmi často prvním příznakem těhotenství. Druhou zcela přirozenou příčinou tohoto stavu je kojení..

Často však může být takový příznak způsoben jinými faktory, kterých je poměrně málo. Pokud nemluvíme o nástupu těhotenství nebo nepravidelnosti v menstruačním cyklu, prodloužená nebo úplná absence menstruace naznačují patologické procesy vyskytující se v ženském těle, které musí být identifikovány a odstraněny.

V medicíně se absence menstruace nazývá amenorea. Jedná se o dva hlavní typy:

 • primární amenoreou je absence menstruace u dívek, které dosáhly puberty. Přesněji řečeno, v tomto případě se menstruace nezastavila, nikdy nezačala;
 • sekundární amenorea bude diskutována, pokud menstruace chybí déle než šest měsíců. Na rozdíl od primární formy této poruchy došlo k menstruaci alespoň jednou, velmi často se však pozoruje patologie u žen, jejichž menstruační cyklus byl dříve zcela normální a pravidelný.

Pokud vám menstruace chyběla po dlouhou dobu, tento příznak neignorujte, protože to může časem vést k nežádoucím následkům..

Amenorea je zastavení menstruace charakterizované absencí menstruace po dobu delší než šest měsíců. Absence menstruace po dobu jednoho roku bez těhotenství je nebezpečným znakem patologie, která musí být okamžitě diagnostikována v lékařském zařízení. Je pozoruhodné, že absence menstruace je problémem pouze v plodném věku ženy - od 16 do 40 let. Před pubertou a po menopauze nemůže dojít k výtoku. Na přelomu hormonálních období (první příznaky menopauzy) jsou také možné menstruační nepravidelnosti.

Menstruace se zastaví kvůli gynekologickým, neurologickým a endokrinním onemocněním ženského těla. Ve vaječnících nedochází k cyklickým změnám, endometrium je nefunkční, v důsledku čehož zcela chybí menstruační cyklus. Sexuální hormony v těle nestačí k provedení hormonální funkce vaječníků a dalších orgánů reprodukčního systému. Existují také případy falešné amenorey, kdy v těle ženy dochází k cyklu, ale nedochází k žádnému výtoku. Důvodem může být silná panenská blána, absence mezer v pochvě nebo děložním čípku. Krev se tedy hromadí uvnitř.
Při absenci patologických příčin se mluví o fyziologických. Fyziologická amenorea je považována za normální a nevyžaduje lékařský zásah.

Zahrnuje následující formuláře:

Pro léčbu a prevenci problémů s menstruačním cyklem (amenorea, dysmenorea, menoragie, Opsomenorea atd.) A vaginální dysbiózou naši čtenáři tuto metodu úspěšně používají. Po pečlivém prostudování této metody jsme se rozhodli nabídnout ji vaší pozornosti..

 1. Nedostatek menstruace po porodu. Při kojení lze menstruaci zastavit až na 3 roky.
 2. Časná menopauza. Obvykle k menopauze dochází ve věku 50 let, nicméně případy časné menopauzy u žen po 30 letech jsou všeobecně známé..
 3. Nestabilní menstruační cyklus u dospívajících. V prvních 2 letech má menstruace tendenci „přetrvávat“ několik měsíců, což je vysvětleno neidentifikovaným cyklem.

Měli byste také zdůraznit samostatný případ, kdy nedochází k ovulaci s pravidelnou menstruací. Mnoho lidí věří, že pravidelný cyklus nutně zahrnuje ovulaci..

Ale není tomu tak. Některé ženy mají průměrně 2–3 ovulace ročně. V tomto případě mají menstruaci podle kalendáře, ale výtok je sporý a končí za 2-3 dny. Při měření bazální teploty byla zaznamenána rovnoměrná řada dat, což naznačuje, že k ovulaci nedošlo.

Klasifikace

Nemoc má 2 formy:

 • hlavní;
 • sekundární.

Primární forma se nazývá absence menstruace a jakýkoli jejich náznak u dívky v přítomnosti vyvinutých mléčných žláz, ochlupení na ohanbí a podpaží. Pokud menstruace nezmizela do 16 let, považuje se to za patologii. Amenorea sekundární - koncept, který znamená nepřítomnost menstruačního cyklu, zavedený dříve. Existuje další forma patologické absence sekrecí - etiotropní forma. Tato forma zahrnuje normogonadotropní, hypergonadotropní a hypogonadotropní amenoreu.

 • Normogonadotropní amenorea se vyskytuje u žen s dostatečnou hladinou gonadotropinů. Sekrece pohlavních hormonů, estrogenu a progesteronu probíhá ve správném množství. V tomto případě zastavení menstruace na dlouhou dobu naznačuje dysfunkci orgánového systému cílové dělohy, ke kterému dochází u endometriálních patologií, u Ashermanova syndromu, po kyretáži.
 • Hypergonadotropní amenorea se vyskytuje u žen se zvýšenou produkcí gonadotropinů. Nedostatečná stimulace vaječníků způsobuje a nedostatek hormonů vede ke zvýšení hladiny gonadotropinů.
 • Hypogonadotropní forma je nejtěžší. S ním je nedostatek gonadotropinů a estrogenů. Vyvíjí se jako sekundární známka hormonální nerovnováhy.

3 stupně amenorey se liší od doby trvání onemocnění a stupně patologických změn:

 • 1 stupeň. Neexistuje žádný výtok po dobu až jednoho roku. Včasná diagnóza a nezbytná léčba amenorey vám umožní vyrovnat se s tímto stupněm relativně rychle.
 • 2. stupeň. Průměrná závažnost onemocnění. Žádné propuštění od 1 do 3 let. Amenorea 2. stupně se u každého druhého pacienta projevuje vegetativně-vaskulárními komplikacemi.
 • 3 stupně. Zaznamenávají se živé příznaky amenorey: zvětšená děloha, vaskulární poruchy, absence menstruace déle než 3 roky. Léčba sekundární amenorey je v tomto případě velmi zřídka úspěšná..

Příčiny nemoci

Fyziologie


Menarche, nástup první menstruace, nastává v průměru ve věku 12-13 let. Do této doby se objevují sekundární sexuální charakteristiky: narostlá prsa, ochlupení. Primární amenorea u dospívajících nastává, pokud menstruace nezačala do 3 let po vývoji mléčných žláz. Pokud se dívčí menstruace neobjeví na pozadí nedostatečného rozvoje sekundárních sexuálních charakteristik, pak tělo ještě není připraveno produkovat vajíčka, není dostatek hormonů.

Další fyziologickou příčinou je kojení. Při kojení chybí menstruace téměř po celou dobu laktace. V tomto případě může doba laktační amenorey trvat až 3 roky, zatímco se produkuje mléko. Některé ženy s novorozenci používají antikoncepční metodu laktační amenorey. Když žena používá mateřské mléko jako jediný způsob výživy svého dítěte, její tělo přirozeně oddaluje cyklus. Metoda je účinná v prvních 6 měsících po porodu, pokud se ke krmení používá pouze mateřské mléko. Během tohoto období není poporodní amenorea doprovázena ovulací..

Menopauza je dalším důvodem nedostatku přirozené menstruace. Zastavení výtoku naznačuje zánik reprodukční funkce ženy a produktivitu jejích genitálií. V průměru k menopauze dochází za 45–50 let.

Endokrinní a gynekologické poruchy

Mezi nejčastější příčiny sekundární amenorey patří hormonální, endokrinní a gynekologické poruchy. Předpokládá se, že hypotalamus je do značné míry zodpovědný za menstruační cyklus. Funkce této části mozku mohou být narušeny v důsledku stresu, na pozadí hubnutí, s významnou obezitou, vysokou fyzickou námahou a chronickými chorobami..

Mechanismus komunikace mezi hypotalamem a genitáliemi není zcela objasněn. Hypotalamická amenorea způsobuje nedostatek nebo nepřítomnost sekrece gonadotropinů.
Hypofýza je další centrum mozku, které řídí sexuální funkce. Nádory hypofýzy, dokonce i malé velikosti, mohou sloužit jako porušení menstruačního cyklu až do úplného ukončení menstruace. Amenorea centrální geneze - tak se nazývají příčiny amenorey na hypotalamu-hypofýze.

Patologie nadledvin mohou vést k tomu, že se v těle dívky nebudou vytvářet sekundární sexuální charakteristiky kvůli nedostatku enzymu 17-hydroxylázy.

Amenorea u dospívajících primární formy se také vyskytuje u pacientů s Cushingovým syndromem, hyperplazií kůry nadledvin. Nemoci štítné žlázy jsou doprovázeny hypotyreózou (selhání štítné žlázy). Je větší pravděpodobnost, že způsobí silné krvácení, pokud jsou kombinovány s hypofyzární nedostatečností.

Děložní forma amenorey je způsobena kyretáží endometria, komplikacemi po porodu, působením kauterizujících faktorů. Může být způsobeno traumatem v důsledku chirurgických nebo invazivních operací (například po laparoskopii). Děložní forma také zahrnuje nepřítomnost menstruace po (kvůli komplikacím porodu s císařským řezem). Hlavními příznaky jsou poškození vnitřní sliznice, endometritida různého původu, lokalizovaná jak v povrchových, tak v hlubších vrstvách.

Stres

Válečná amenorea - to je to, co lékaři nazývají absence menstruace v podmínkách extrémního stresu. Faktem je, že při stresu je uvolňování hormonů znatelně sníženo. Ve výsledku se stimulace gonadoliberinu téměř zastaví kvůli nadbytku endogenních oploidů. Uvolňování gonadotropinů se téměř zastaví, v důsledku čehož se objevuje psychogenní amenorea. Náhlá ztráta hmotnosti může také vést k onemocnění, protože intenzivní ztráta hmotnosti je tělem vnímána jako silný stres. Amenorea během hubnutí má stejný vývojový mechanismus, jak je popsáno výše. Přítomnost výtoku po obnovení normální hmotnosti je normou, nicméně uvolňování gonadotropinu může po stresovou dobu zůstat na stejné úrovni. V takovém případě musíte kontaktovat psychoterapeuta..
Ženy, které se vyčerpají silovým tréninkem, si na sobě všimnou zastavení menstruace. K tomu dochází v důsledku nejsilnějšího fyzického stresu, který je nucen vydat tělu povel k zastavení cyklu. Obvykle se obnovením obvyklého režimu a odmítnutím nadměrné fyzické námahy menstruace vrátí.

Užívání léků

Různé léky mohou způsobit nedostatečnou reakci žláz s vnitřní sekrecí u žen. Amenorea po užívání hormonální antikoncepce je u nás velmi častá. Perorální nebo perorální kontraceptiva snižují produkci estrogenu atypickou stimulací endometria. I po zrušení OK může dojít k dlouhé nepřítomnosti menstruace. Vztah hormonální antikoncepce s menstruací nebyl stanoven, nicméně statistiky dávají důvod nazývat tyto léky příčinou onemocnění.

Užívání antidepresiv může také způsobit, že vynecháte menstruaci. Léky jako methyldopa, rezepin patří do skupiny hypotonických pacientů, kteří působí na hypotalamus. To vede k zastavení menstruačních cyklů jako takových.

Znamení


Hlavní příznaky amenorey jsou při absenci menstruace - test je negativní a menstruační cyklus se neopakuje. Další je neschopnost otěhotnět. Je nutné zvážit příznaky nemoci v každém jednotlivém případě, v závislosti na důvodech, které ji způsobily.

Například falešná amenorea, při které jsou ucpané cesty pro vylučování sekrecí, vykazuje následující příznaky: bolestivé bolesti v podbřišku, nevolnost, bolesti hlavy, plnění prsou.

Genetické patologie se projevují v nepřítomnosti nebo nedostatečném rozvoji sekundárních sexuálních charakteristik, nepřiměřenosti těla ve vztahu k délce končetin. Poruchy centrální geneze jsou poznamenány změnami v chování, psychologickou nestabilitou, podrážděností. Děložní amenorea způsobující endometritidu různé etiologie se projevuje bolestmi v podbřišku, atypickým výtokem, horečkou.

Vede k obezitě a zvýšené hladině inzulínu. Na těle dochází ke zvýšenému růstu vegetace. Endokrinní patologie u dívek, které způsobují zastavení menstruace, se projevují bolestí v srdci, atypickými záchvaty horečky, celkovou únavou. Bez ohledu na to, jaké příznaky doprovázejí nepřítomnost menstruace, léčba by měla přijít co nejdříve. Další informace o příznacích si můžete přečíst ve vědeckých pracích (například abstrakt amenorey) šířených na internetu studenty a učiteli lékařských fakult.

Když dívka dosáhne puberty, má měsíční menstruaci. K tomu může dojít v různých věkových skupinách, v závislosti na vlastnostech organismu. Nejoptimálnější věk pro první menstruaci je 10-15 let. Někdy však chybí menstruace ve věku 16, 17 let a dokonce i v dospělosti. V praxi také existují situace, kdy menstruace pokračovala, ale k jejich ukončení došlo náhle. S čím to může souviset a proč nedochází k menstruaci, bude zváženo v rámci tohoto materiálu..

O čem svědčí fyziologie

Od prvního měsíce působí menstruace jako nedílná součást těla každé ženy. Jsou cyklické a trvají až do menopauzy. Pravidelnost a frekvence závisí na několika faktorech a charakteristikách. Pokud chybí menstruace, měla by žena rozhodně přemýšlet o kauzálních faktorech tohoto jevu. Pokud tak neučiníte včas, můžete čelit nepříznivým následkům v podobě závažných onemocnění nebo dokonce smrti..

Každá žena, která nemá menstruaci, jinými slovy zpoždění, se začíná obávat. Stojí za zmínku, že pokud by byly kritické dny odloženy o 2-3 dny, nemělo by to vzbuzovat obavy. Mnohem závažnější je situace, kdy menstruace nepokračuje týdny nebo dokonce měsíce. Abychom pochopili, proč se to děje, stojí za to mít určité znalosti fyziologie..

Systém sexuálního typu u každé ženy je přísně odladěn, obsahuje základní orgány:

 • hypotalamus;
 • děloha;
 • vaječníky;
 • hypofýza.

Všechny tyto orgány spolupracují a dochází k plnému fungování ženského těla. Ve výsledku se vytvoří cyklus. Pokud po dlouhou dobu neexistuje období, mělo by to být alarmující, protože faktor naznačuje problémy v těle. Cyklus probíhá ve třech fázích.

 1. Přípravné práce pro těhotenství.
 2. Zrání folikulů v oblasti vaječníků, uvolnění vajíčka.
 3. Těhotenství nebo menstruace.

Pokud dojde k oplodnění, vejce je připojeno ke stěně dělohy, takže absence menstruace v této fázi je pochopitelná. Pokud nedojde k početí, vajíčko je zničeno a endometrium se odlupuje. Proto začíná menstruace. Pokud menstruace nenastane a nedojde k těhotenství, měli byste věnovat pozornost dalším faktorům, které mohou mít fyziologickou nebo patologickou povahu..

Příčiny

Proč tedy menstruace nepřijde a jak lze tento jev vysvětlit? Jak ukazuje praxe, ženy někdy trpí poruchami cyklu. Důvody absence menstruace mohou spočívat v různých faktorech, ale pouze zkušený odborník může určit přesné předpoklady a předepsat kvalitní léčbu. A my zase zvážíme nejběžnější případy.

Těhotenství

Pokud vaše menstruace netrvá týden, první věc, která průměrné sexuálně aktivní dívce přijde na mysl, je: „Jsem těhotná?“ A to není překvapující, protože to je těhotenství, které může vysvětlit skutečnost, proč menstruace nezačne, i když měla přijít už dávno. Speciální testy pomohou tuto skutečnost potvrdit nebo vyvrátit. Ale i když je výsledek negativní, neměli byste tuto možnost vyloučit..

Ovulační anomálie

Dalším důvodem kromě těhotenství je stav amenorey. Jedná se o speciální onemocnění, při kterém dochází ke zpožděním. Pokud je ovulace narušena, může dojít k velmi pozdnímu zrání vajíčka nebo k absenci tohoto procesu. Takové anomálie mohou nastat v důsledku zánětu a jiných základních onemocnění. Pokud tedy hledáte odpověď na otázku, proč menstruace zmizela, odpověď může být v tomto stavu.

Užívání hormonálních léků

Při studiu problému, proč menstruace mizí, stojí za to věnovat pozornost takovému kauzálnímu faktoru, jako je užívání hormonálních léků. V tomto případě dívčina menstruace pokračuje, ale děje se to nepravidelně. Mezi základní prostředky těchto skupin patří antikoncepce, estrogeny a další pilulky. Absenci menstruace lze pozorovat také při prudkém ukončení užívání těchto skupin léčiv.

LUF syndrom

Ukazuje se, že absence menstruace může být způsobena skutečností folikulární vaječné cysty. Disease LUF znamená proces, při kterém došlo k úplnému zrání dominantního folikulu, k jeho následnému prasknutí nedojde. Případ může být periodický nebo jednorázový, ale někdy může způsobit stav neplodnosti. Přesnou odpověď na otázku, proč se projevuje absence „těchto dnů“, jakož i na otázku, jak obnovit menstruaci, lze poskytnout pouze podrobným vyšetřením - ultrazvukem a hormonální analýzou.

Amenorea

Odpověď na otázku, proč po dlouhou dobu neexistuje období, může být stav amenorey. Tento jev implikuje zpoždění sexuálního vývoje spojené s patologií genetické povahy. Projevuje se zcela jasně, zejména pokud závažné infekce fungují jako pozadí, a je zde také negativní dopad na životní prostředí. Jak vrátit menstruaci - na tuto otázku může odpovědět pouze kompetentní odborník.

Stresové faktory

Pokud se menstruace zastavila nebo vůbec nezačala, důvodem může být neustálý pobyt v depresivním a stresujícím stavu. Tato patologie je velmi vážná, zvláště pokud menstruace zmizela a dlouhodobě chybí. Pokud dívka nebo žena zažila silný stresující šok, období nemusí trvat několik měsíců, takže stojí za to dát nervy k vyřešení tohoto problému.

Gynekologická onemocnění

Dalšími častými důvody absence menstruace jsou gynekologická onemocnění. K absenci menstruace může dojít na pozadí bolesti břicha a zad, nevolnosti a zvracení, bolesti hlavy a závratí. Existují situace, kdy jsou výsledky testu negativní a menstruace nezačne dlouho. Důvodem může být průběh některých gynekologických onemocnění. Cyklické poruchy mohou být způsobeny následujícími patologickými stavy:

 • děložní myomy;
 • adnexitida;
 • stav endometritidy;
 • nemoci spojené s děložním čípkem;
 • cysty;
 • problémy s vaječníky.

A co dělat, když období teenagerů nebo zralých žen zmizelo, mohou problémy také spočívat v těchto státech, takže je třeba naléhavě konzultovat odborníka, abyste určili příčinné faktory. Pouze lékař může poskytnout podrobnou a srozumitelnou odpověď na otázku, proč nedochází k menstruačnímu toku, zda je možné obnovit cyklus a jak to udělat správně. Zotavení může trvat dlouho, ale normalizací endometria lze menstruaci zcela jednoduše vrátit.

Začátek klimakterického období

Tradiční odpovědí na otázku, proč po 40 letech menstruace nezmizí, je nástup menopauzy. Během této doby ženský reprodukční systém mizí, stejně jako restrukturalizace jejího hormonálního pozadí, která je doprovázena nepravidelným výtokem. A to jsou také běžné faktory, proč menstruace nemůže probíhat pravidelně a včas..

Potrat

Pokud kritické dny nepřijdou, může k tomuto stavu dojít v důsledku potratu. Faktem je, že tato událost se provádí mechanickým škrábáním děložní dutiny. Existuje možnost nadměrného odstranění tkáně, v důsledku čehož bude procedura trvat déle než klasický menstruační cyklus. Je také nutné obnovit ženský reprodukční systém. Proto může menstruační tok pokračovat po 1,5 měsíci od data potratu..

Vnitřní nemoci

Mohlo by na vaši menstruaci ovlivnit něco jiného? Určitě ano. K porušení může dojít při absenci těhotenství, pokud existují patologické stavy. Vše, co tělo v tomto případě potřebuje, je kvalitní léčba. Někdy tento jev znamená přítomnost následujících podmínek:

 • problémy s fungováním pankreatu;
 • nemoc štítné žlázy;
 • diabetes mellitus všech typů.

V těchto procesech se může aktivně účastnit endometrium, které také vyžaduje pravidelnou léčbu. Koneckonců, pokud menstruační cyklus chybí, první věc, která ho může ovlivnit, jsou nemoci spojené se systémem tvorby endometria.

Kolísání tělesné hmotnosti

Pokud je tělesná hmotnost nestabilní a neustále se zvyšuje nebo snižuje, může v tom spočívat příčinný faktor tohoto stavu. Dieta nebo přejídání jsou přímou cestou k problémům s fungováním genitální oblasti. Proč k takovým jevům může dojít? Je to jednoduché, tělo má nedostatek vitamínů a živin a může začít obezita doprovázená dalšími zdravotními problémy. Pokud začne aktivní přírůstek hmotnosti, pak příští měsíc existuje možnost zvýšení cyklu a menstruace může přijít později..

Změna podnebí

Pokud menstruace nezačala po dlouhou dobu a podařilo se jí zastavit, je možné, že „viníkem“ tohoto stavu je změna klimatických podmínek. Ofenzívu, která nastane později, lze snadno vysvětlit přesunem do jiného klimatického pásma. Přerušený cyklus je způsoben nejen aklimatizací, ale také změnou emočního pozadí. Pro obnovení předchozího stavu je nutné všechny tyto body normalizovat..

Nadměrná fyzická aktivita

Kritické dny mohou také chybět v případě zvýšené fyzické zátěže. To může znamenat pouze to, že tělesné cvičení a intenzivní cvičení jsou vyvolávány amenoreou, takže menstruace ve výsledku nemusí vůbec zmizet. Chcete-li normalizovat reprodukční funkci, musíte si domluvit schůzku s odborníkem, který odpoví na otázku, z jakých důvodů nedochází k měsíčnímu výtoku a co dělat, pokud měsíční krev nepřijde.

Co dělat v této situaci

Jaká by měla být taktika ženy, která čelí tomuto problému? Jak zvýšit cyklus a být schopen přežít tento stav? Ve skutečnosti je vše jednoduché. Okamžitě si domluvte schůzku s odborníkem, i když je zpoždění krátké. To vám umožní vyhnout se zdravotním problémům a vybudovat si stav cyklu k lepšímu. A s racionálním přijetím léčby by potíže měly projít a cyklus se s takovými kolosálními výkyvy již nezvýší..

Jaké jsou důsledky tohoto stavu

Co dělat, pokud vaše menstruace nezmizí - zvážili jsme. Zbývá jen seznámit se s důsledky, které čekají na dívku, která se včas neporadila s lékařem. Nemůžete nechat tento stav běžet, je důležité zjistit důvod, proč nedochází k měsíčnímu krvácení. Pokud není menstruace a dívka se nadále chová, jako by se nic nestalo, můžete čelit následujícím podmínkám a patologiím:

 • cukrovka;
 • kardiovaskulární onemocnění;
 • onkologické procesy;
 • Spontánní potrat;
 • neplodnost.

Podívali jsme se tedy na to, co dělat, pokud měsíční alokace zmizela, a jaká opatření by měla být přijata.

5 komentářů

Početí nemůže být možné bez ovulace. Toto je jediný den menstruačního cyklu, kdy existuje šance na otěhotnění a který nemá jasný harmonogram vzhledu: může to být 14.