Pokud po porodu není žádný měsíc, stojí za to bít na poplach

Nedávno jste oslavili významné datum v životě svého dlouho očekávaného dítěte. Rušný rok zkušeností, malých i velkých radostí, prvních úspěchů a úspěchů uplynul. Bouře vzrušujících emocí po porodu ustoupila a jen v hloubi mé duše hlodá pocit úzkosti - po celý rok nebylo žádné měsíční období! Účelem tohoto článku je pomoci vám rozptýlit pochybnosti nebo potvrdit obavy, které se vkradly..

Poporodní období

Někdy může být krvácení po porodu zaměňováno s menstruací, ale ve skutečnosti tomu tak není. Představují přirozený proces, který probíhá v těle každé ženy bez ohledu na to, zda porodila sama nebo pomocí císařského řezu. Ihned po ukončení porodu se ztratí asi 300 ml krve. Po oddělení placenty se na povrchu dělohy vytvoří rány, které pak krvácejí. Toto špinění se nazývá lochie a lze jej obvykle pozorovat až 8 týdnů po porodu. Zpočátku jsou intenzivní, které se postupně uzdravují a mizí, jak se děloha hojí..

Jak dlouho neexistuje období a kdy po porodu by měli přijít? Zvažte tři možnosti:

 • když žena, která porodila, nekojí dítě z různých důvodů a je zcela uměle nakrmeno;
 • když dítě současně přijímá prsa a je doplňováno mléčnou výživou a doplňkovými potravinami, přičemž je krmeno smíšeným způsobem;
 • když novorozenec dostává mateřské mléko jako jediné jídlo a pití, doplňkové potraviny se nezavádějí do 6–8 měsíců a nedojde k doplňování vodou, jinými slovy je kojeno.

Možnost 1. Umělé krmení

V tomto případě dochází k obnovení menstruačního cyklu rychle. První menstruace může začít po zahojení sliznice dělohy - když se zastaví uvolňování lochie. Tento proces trvá v průměru 6 týdnů a ve velmi vzácných případech až 4–5 měsíců po porodu..

Veškeré špinění, ke kterému dochází po lochii, by mělo být vnímáno jako normální menstruace, pokud neexistují žádné příznaky děložního krvácení. Výskyt takového krvácení je vzácný, ale pravděpodobně i několik měsíců po narození dítěte.

Věnujte zvýšenou pozornost signálům svého těla a v případě pochybností o příčinách krvácení okamžitě vyhledejte lékaře.

Pokud vaše menstruace není delší než 4 měsíce od začátku porodu, měli byste si dělat starosti a podstoupit lékařskou prohlídku.

Možnost 2. Smíšené krmení

U tohoto typu krmení nedochází k menstruaci od 3–4 měsíců do roku po narození dítěte. Tato změna v načasování je spojena s okamžikem, kdy matka přestala krmit v noci a ráno. V těchto hodinách se produkuje hormon, který je zodpovědný za produkci mléka a potlačení ovulace, což vede k menstruaci. Čím později nová matka v tuto denní dobu skončila s krmením, tím déle neměla menstruaci..

Možnost 3. Kojení

Dokud nebude období, pokud je dítě krmeno způsobem, který zamýšlela příroda, tj. kdykoli během dne nebo v noci, na vyžádání? A tady začíná zábava.

Může to být 3-4 měsíce, rok nebo dokonce dva! Názory odborníků na tuto záležitost se liší. Ale všichni se shodují na jedné věci, že časný nástup menstruace je v tomto případě individuálním rysem ženského těla a její hypofýzy, která je zodpovědná za sekreci "krmení" hormonů, funguje zvláštním způsobem..

Krátký exkurz do historie kojení v Rusku

„Matka nese dítě po sedm měsíců v lůně a čtyřicet čtyřicet (40 měsíců) ho potom krmí mateřským mlékem,“ - výňatek ze staroslovanského kalendáře. Navíc za týden v té době bylo 9 dní a za měsíc 40 nebo 41 dní, v závislosti na paritě. Kojení trvalo téměř čtyři a půl roku!

V té vzdálené éře, bez internetu, medicíny v jejím současném chápání, speciální literatury, všech druhů bludů a obav, kojili na první pláč, pláč, požadavek dítěte.
Existovalo dokonce respektované a čestné povolání, láskyplně nazývané „zdravotní sestra“.

O hodnotě kojení se poté nediskutovalo a matka dítěte mohla být s ním po celou dobu, když získala podporu příbuzných a přátel v domácích a rodinných pracích..

Samozřejmě existovaly výjimky a na pomoc přišly mokré sestry. V extrémních případech bylo použito umělé krmení kozím a kravským mlékem. Bylo to však považováno za velkou hanbu pro matku, pokud nemohla dítě sama nakrmit..

Při tak přirozeném průběhu porodu, dlouhodobém kojení, skutečnost, že žena nemá menstruaci, nezpůsobila překvapení a zkušenost. Obvykle začaly rok nebo dva po narození dítěte. A to bylo považováno za normu.

Nedostatek menstruace v ošetřovatelství - hormonální příčiny

Jaké je vaše období? Jedná se o fyziologický jev, který doprovází proces odmítnutí sliznice dělohy. Předpokládá se, že jejich nástup je regulován hormonálním systémem. V první fázi menstruačního cyklu (počítá se od prvního dne po ukončení menstruačního krvácení), která trvá průměrně dva týdny, folikul dozrává, poté praskne a vychází z něj vajíčko. Uvolňování vajíčka z folikulu se nazývá ovulace..

V místě prasklého folikulu se tvoří žluté tělísko, které po dobu 10-12 dnů produkuje hormony, včetně progesteronu, „těhotenského“ hormonu. Pokud během tohoto období nedošlo k oplodnění vajíčka, nedojde k jeho implantaci do výstelky dělohy, pak se žluté tělísko degeneruje, hladina progesteronu v krvi klesá a začíná menstruace. Tak dochází k cyklické práci endokrinního systému..

Co se stane, když kojíte? V tomto případě hypofýza produkuje hormon prolaktin, který je zodpovědný za produkci a množství mléka. Prolaktin blokuje syntézu progesteronu, která zabraňuje zrání folikulu, narušuje menstruační cyklus a brání početí. Po narození dítěte potřebuje žena zdroje těla, aby mohla nakrmit novorozence, a ne nové těhotenství. Proto menstruace nepřichází.

Pokud kojíte své dítě na požádání, zejména v noci a ráno od 6 do 8 hodin, pak je hladina prolaktinu dostatečně vysoká, aby zpomalila nástup ovulace a v důsledku toho obnovila menstruační cyklus. I když je dítěti již více než rok a dostává doplňkovou stravu.

Dříve naše babičky používaly tuto vlastnost těla jako spolehlivou metodu antikoncepce. Díky napjatému životnímu rytmu, stresu, špatné ekologii nyní dochází k narušení přirozeného hormonálního programu a během kojení je ještě lepší chránit se před nechtěným těhotenstvím.

Při zrušení a ukončení kojení se menstruační cyklus obnoví v průměru po dvou měsících.

Nové těhotenství

Ano! A také nelze vyloučit tuto možnost absence menstruace. Navzdory skutečnosti, že krmíte dítě pouze svým mlékem a podle očekávání a menstruační krvácení nepřišlo, v praxi někdy za podobných podmínek dojde k novému těhotenství.

A pokud o tom pochybujete, proveďte těhotenský test nebo navštivte gynekologa.

Na závěr shrňme:

 • Pokud jste matkou praktikující umělé nebo smíšené krmení a menstruace nedorazila ani rok po nástupu porodu, důrazně doporučujeme navštívit gynekologa a složit všechny potřebné testy. Možná se u vás vyvinula patologie genitální oblasti a musíte podstoupit léčbu.
 • Pokud nově vyrobená matka dodržuje tradiční kojení a nedochází k pravidelnému krvácení rok po porodu nebo více, pak byste neměli vydávat poplach a paniku. Tato vlastnost je v těle přirozená a absence menstruace je normou..
 • Pokud jste po roce přestali dávat mateřské mléko a menstruace nezačala po 2 měsících, měli byste navštívit lékaře a zjistit důvody.

Nezapomeňte také na pravděpodobnost nového těhotenství, a to i při „správném“ krmení.

Když menstruace přichází po porodu a důvody jejich nepřítomnosti

Kdy máte menstruaci??

Nelze poskytnout jednoznačnou odpověď, u každé dívky probíhá proces obnovy menstruace individuálně, u někoho to bude trvat dva měsíce a u někoho to bude trvat dva roky. Mnoho dívek, které okamžitě začnou brát výtok, se mýlí s menstruací. Ale to není vůbec pravda. Toto krvácení nepatří k menstruaci a říká se jim lochie. Vyčnívají z dělohy, nebo spíše z její rány. Placenta je během porodu oddělena od stěny dělohy a v placentě se tvoří rána. Tato rána v prvních dnech hodně krvácí, ale jak se hojí, výtok se zmenšuje a jejich vzhled se mění. Lochia začíná vynikat okamžitě po porodu a končí po 6 týdnech nebo 8.

V průměru dívky, které kojí své děti, začínají menstruovat 14 až 16 měsíců po porodu. V prvních šesti měsících po porodu se menstruace vyskytuje u 7% dívek. Po 7 - 12 měsících se menstruace objeví u 37% dívek. Po roce a až 24 měsících začíná menstruace u 48% dívek. A 2 roky po porodu začíná menstruace u 8% dívek.

U matek, které své dítě nedojčí, se menstruace vrací po 10 nebo 15 týdnech. Ve většině případů se cyklus zpočátku stává pravidelným. Je však přípustné, že zpočátku dojde ke zpoždění, nebo naopak, menstruace přijde před plánovaným termínem. V tomto případě by mělo být vše vyřešeno po 2 - 3 cyklech..

Menstruační změny

Nepravidelná období často přetrvávají několik cyklů po narození. Tyto změny nemusí být trvalé. Během 1 až 2 měsíců se cyklus normálně vrátí k prenatálním charakteristikám nebo se mírně změní v trvání.

 • Štíhlá období mohou být během počátečních 2–3 cyklů normální, zvláště pokud se používá smíšené krmení.
 • Naproti tomu během prvních cyklů po porodu u některých žen dochází k těžkým obdobím. Může to být normální, ale pokud se menstruace v příštím cyklu nestane běžnou, musíte se poradit s gynekologem.
 • Pravidelnost menstruačního toku je narušena, to znamená, že se cyklus ztratí.
 • Mohou nastat bolestivá období, i když si žena před těhotenstvím nikdy nestěžovala na bolest. Důvodem jsou infekce, přílišná kontrakce stěny dělohy. Ve většině případů se naopak bolestivá období před těhotenstvím stávají normálními. Je to způsobeno normalizací umístění dělohy v tělesné dutině.
 • U některých žen se objevují nebo jejich předchůdci: nevolnost, otoky, závratě, emoční změny před menstruací.

Proč při kojení neexistuje období?

Obnova menstruace je hormonální proces v těle dívky a záleží na tom, jak brzy se obnoví hormonální pozadí těla po porodu. A při obnově hormonálních hladin hraje důležitou roli způsob kojení. Obnova menstruace nezávisí na tom, jak se dítě narodilo: pomocí císařského řezu nebo přirozeně.

U kojících matek se může objevit laktační amenorea, tj. žádná menstruace po 6 měsících, roce nebo delší době. K obavám a přemýšlení, proč není menstruace nutná, dochází k tomuto zpoždění fyziologicky. Pokud ho maminka od samého narození dítěte nakrmí jak směsí, tak prsem, menstruace se dostaví do 6 měsíců. Pokud se dítě krmí pouze mateřským mlékem, pije ho na požádání kdykoli, pak může menstruace začít 2 roky po porodu, po ukončení laktace. Pokud bylo dítě zavedeno do stravy doplňkových potravin a začalo méně aktivně jíst prsa, může menstruace přijít ještě před koncem laktace.

Během nástupu menstruace si mnoho matek všimne, že množství mateřského mléka klesá. Nebojte se, jakmile vaše menstruace skončí, objem mléka bude stejný. A při chůzi je vhodné přiložit dítě k prsu častěji..

Mnoho matek věří, že je nemožné otěhotnět během amenorey. Není tomu tak, početí může nastat i s takovým zpožděním. Je lepší jít na gynekologa a ten zvolí metodu antikoncepce, která nepoškodí dítě a chrání před nechtěným těhotenstvím.

Nedostatek menstruace v ošetřovatelství - hormonální příčiny

Jaké je vaše období? Jedná se o fyziologický jev, který doprovází proces odmítnutí sliznice dělohy. Předpokládá se, že jejich nástup je regulován hormonálním systémem. V první fázi menstruačního cyklu (počítá se od prvního dne po ukončení menstruačního krvácení), která trvá průměrně dva týdny, folikul dozrává, poté praskne a vychází z něj vajíčko. Uvolňování vajíčka z folikulu se nazývá ovulace..

V místě prasklého folikulu se tvoří žluté tělísko, které po dobu 10-12 dnů produkuje hormony, včetně progesteronu, „těhotenského“ hormonu. Pokud během tohoto období nedošlo k oplodnění vajíčka, nedojde k jeho implantaci do výstelky dělohy, pak se žluté tělísko degeneruje, hladina progesteronu v krvi klesá a začíná menstruace. Tak dochází k cyklické práci endokrinního systému..

Co se stane, když kojíte? V tomto případě hypofýza produkuje hormon prolaktin, který je zodpovědný za produkci a množství mléka. Prolaktin blokuje syntézu progesteronu, která zabraňuje zrání folikulu, narušuje menstruační cyklus a brání početí. Po narození dítěte potřebuje žena zdroje těla, aby mohla nakrmit novorozence, a ne nové těhotenství. Proto menstruace nepřichází.

Pokud kojíte své dítě na požádání, zejména v noci a ráno od 6 do 8 hodin, pak je hladina prolaktinu dostatečně vysoká, aby zpomalila nástup ovulace a v důsledku toho obnovila menstruační cyklus. I když je dítěti již více než rok a dostává doplňkovou stravu.

Příznaky mastitidy u kojící matky a správná léčba

Dříve naše babičky používaly tuto vlastnost těla jako spolehlivou metodu antikoncepce. Díky napjatému životnímu rytmu, stresu, špatné ekologii nyní dochází k narušení přirozeného hormonálního programu a během kojení je ještě lepší chránit se před nechtěným těhotenstvím.

Při zrušení a ukončení kojení se menstruační cyklus obnoví v průměru po dvou měsících.

Další faktory

Následující faktory kromě HB ovlivňují také to, kdy menstruace nastane po porodu:

 1. Režim maminky.
 2. Její jídlo. Musí to být úplné a výživné..
 3. Spát. Kromě nočního spánku musíte během dne odpočívat..
 4. Psychologický stav. Nemělo by docházet ke stresu a nervovému napětí.
 5. Nemoc nebo komplikace, které začaly po porodu. Je vhodné je včas identifikovat a vyléčit. Více o komplikacích po porodu →

Krátký exkurz do historie kojení v Rusku

„Matka nese dítě po sedm měsíců v lůně a čtyřicet čtyřicet (40 měsíců) ho potom krmí mateřským mlékem,“ - výňatek ze staroslovanského kalendáře. Navíc za týden v té době bylo 9 dní a za měsíc 40 nebo 41 dní, v závislosti na paritě. Kojení trvalo téměř čtyři a půl roku!
V té vzdálené době, bez internetu, medicíny v jejím současném chápání, speciální literatury, nejrůznějších klamů a obav, kojili na první pláč, pláč, požadavek dítěte. Existovalo dokonce respektované a čestné povolání, láskyplně nazývané „zdravotní sestra“.

O hodnotě kojení se poté nediskutovalo a matka dítěte mohla být s ním po celou dobu, když získala podporu příbuzných a přátel v domácích a rodinných pracích..

Příčiny nepravidelných období po porodu

Samozřejmě existovaly výjimky a na pomoc přišly mokré sestry. V extrémních případech bylo použito umělé krmení kozím a kravským mlékem. Bylo to však považováno za velkou hanbu pro matku, pokud nemohla dítě sama nakrmit..

Při tak přirozeném průběhu porodu, dlouhodobém kojení, skutečnost, že žena nemá menstruaci, nezpůsobila překvapení a zkušenost. Obvykle začaly rok nebo dva po narození dítěte. A to bylo považováno za normu.

Menstruace po porodu, co jsou zač?

Když menstruace nastane po porodu, všimnete si, že se mírně liší od menstruace, která byla před porodem. Pokud nebyla menstruace před porodem pravidelná, bude po porodu bez prodlení pravidelnější.

Průměrný menstruační cyklus trvá 28 dní, ale může se pohybovat od 21 do 35 dnů. Menstruace trvá 3 až 6 dní, někdy může dosáhnout 8 dní. Bolestivost také klesá během menstruace. A vaše menstruace může být buď méně, nebo hojnější. Největší objem krve během menstruace se uvolní 1. a 2. den. Dokud nebude cyklus obnoven, tampony a polštářky, jejichž povrch má absorpční síť, by měly být zlikvidovány..

Vlastnosti poporodního období

Obnova menstruačního cyklu je spojena s hormonálními hladinami. Je možné vzít v úvahu hlavní důvody, kvůli kterým žena po narození dítěte nemá o rok později menstruaci, hormonální změny v těle a průběh laktačního období.

Také absence měsíční menstruační tekutiny může naznačovat, že žena bude brzy muset znovu porodit. Při kojení není pravděpodobnost početí neobvyklá.

Obnova plodnosti a menstruace je jakýmsi individuálním faktorem. Menstruace může chybět několik měsíců, v ostatních případech po celou dobu laktace. U více než poloviny žen (50-60%), které nedojčí, se plodnost a menstruační aktivita obnoví v 6-8 postnatálních týdnech.

V některých případech, dokonce i během období laktace, je možná ovulace a pravděpodobnost početí.

Proces obnovení menstruace je přísně individuální, přímo v závislosti na způsobu krmení dítěte, časování je také odlišné.


Při kojení se menstruace rychle nezotaví

Kdy navštívit lékaře

Lékař by měl být okamžitě konzultován v následujících případech:

 1. Když po ukončení laktace po 2 měsících dojde ke zpoždění menstruace.
 2. Když je v děloze pociťována silná bolest.
 3. Pokud jsou v krvi velké sraženiny nebo barva výtoku má jasně červený odstín.
 4. Když je výtok menstruace doprovázen štiplavým zápachem.
 5. Když hojné a prodloužené vybíjení trvá déle než 7 dní.

Pokud ani rok po porodu není menstruace, nepropadejte panice a být nervózní. Je lepší přijít k vyšetření ke gynekologovi, zjistit příčiny zpoždění a pokračovat v jejich odstraňování. Pokud nejsou žádné problémy, můžete bezpečně počkat na nástup menstruačního cyklu a užít si mateřství..

Co dělat

Někdy k lékaři přicházejí ženy, které si stěžují na pět až sedm měsíců. Navíc jsou matkami umělých dětí. Tento příznak často varuje před hormonální nerovnováhou..

U kojící matky je někdy zaznamenáno snížení imunity, což je také důvod pro zpoždění menstruace. S mateřským mlékem dostává dítě vitamíny a zároveň se významně zvyšuje riziko, že matka „zachytí“ tu či onou chorobu.

U žen se často vyskytuje polycystická nebo obstrukce děložních trubiček na pozadí zánětlivých onemocnění. Tyto stavy nejen způsobují menstruační nepravidelnosti, ale často vedou k neplodnosti..

Aby se zabránilo negativním důsledkům, měla by mladá matka podstoupit lékařskou prohlídku bezprostředně po ukončení lochie. Druhá návštěva lékaře se doporučuje po skončení období laktace. V případě potřeby může lékař doporučit provedení hormonálních testů.

Léčba téměř vždy zahrnuje předepisování léků. K tradiční medicíně je třeba přistupovat opatrně. Přínosem může být i speciální strava. Kromě toho by mladá matka měla přehodnotit svou každodenní rutinu, trávit více času a častěji na čerstvém vzduchu. Je vhodné občas vyrazit do přírody. Pokud je venku léto a teplé počasí, koupání na otevřené vodě je povoleno. Je nežádoucí intenzivně sportovat, pokud k narození dítěte došlo před méně než 6 měsíci.

Jakákoli léčba by měla být plně pod dohledem lékaře. Pokud byla léčba zahájena včas, menstruační cyklus se obnoví během dvou až tří měsíců.

Těhotenství a porod zdravých potomků je jedním z důležitých přirozených úkolů ženského těla. Během těhotenství a porodu jsou zapojeny všechny systémy ženského těla, takže období zotavení po tom bude u každé matky úplně jiné. Jeho trvání závisí jak na celkovém stavu porodní ženy, tak na průběhu těhotenství, porodu a dalším životním stylu ženy.

Mnoho matek má bezprostředně po narození dítěte zcela odlišné otázky týkající se nejen dítěte, ale také jeho těla. Nejoblíbenější a nejzajímavější okamžiky:

 • jaká strava je povolena těhotným ženám a pouze ženám po porodu;
 • kdy je povoleno zahájit cvičení;
 • kdy je povolen sex a je možné otěhotnět po porodu;
 • proč po porodu není období a kdy by měli přijít.

Po 9 měsících těhotenství se ženy pravděpodobněji budou zajímat, kdy přijde jejich první menstruace. To je důležitá otázka, protože hormonální změny po narození dítěte začínají menstruační cyklus kdykoli a je důležité si uvědomit, na čem záleží a jak můžete ovlivnit absenci menstruace po porodu. Musíte také vědět, kdy je jejich nepřítomnost problémem a jistým příznakem, že musíte urgentně vyhledat pomoc od gynekologa.

Poté, co spermie oplodnila vajíčko a žena mohla otěhotnět, menstruace již nepokračuje. Nosení dítěte probíhá bez menstruačního cyklu, ale po porodu přichází menstruace u každé ženy svým vlastním způsobem, u jedné po 4 měsících a u druhé po 8 měsících je načasování naprosto individuální a lze jej ovlivnit mnoha faktory..

Dříve se věřilo, že kojící matka bude mít cyklus nejdříve dva nebo tři roky po porodu, ale nyní s příchodem umělé kojenecké výživy a aktivního životního stylu dnešních žen se tento čas výrazně snížil, protože už za šest měsíců nebo rok si dítě začne zvykat na obvyklé jídlo a přestane pít mateřské mléko.

Hlavní důvody pro nástup časné menstruace v poporodním období:

 • užívání hormonální antikoncepce;
 • císařský řez;
 • nemoci endokrinního systému a jejich léčba;
 • ukončení laktace z různých důvodů;
 • odstavení nebo odmítnutí kojení novorozence.

Tyto faktory jsou důvodem předčasného nástupu menstruace po porodu..

Kdy by měla být období po porodu normální??

Obnova reprodukčního systému ženy v období po porodu je přísně individuální proces.

. Stále však existují některé obecné vzorce obnovení menstruace:

 • Pokud je máma zastáncem
  , a krmí dítě svým mlékem, pak s velkou pravděpodobností lze říci, že menstruace po porodu přijde, když je kojení zastaveno.
 • Pokud je dítě krmeno z lahve
  , potom se mléko jeho matky přestane časem produkovat. První menstruace po porodu vás nenechá dlouho čekat a
  přijde dost brzy
  (asi o měsíc později).
 • Když matka nemá dostatek mléka a musí své dítě krmit umělou výživou
  , vaše období bude, když bude vašemu dítěti asi 4 měsíce.
 • Dětem se obvykle podává první doplňková strava počínaje 4 měsíci
  , což znamená, že děti, které jsou na GV, začnou jíst méně mateřského mléka a přestanou se produkovat ve stejném objemu. Jak dítě přechází na jídlo „pro dospělé“, laktaci lze snížit na nic. S tímto přístupem menstruace přijde k ženě 5-7 měsíců po porodu..

To znamená, že můžeme říci, že laktace je považována za hlavní určující faktor prvního výtoku po porodu. To je způsobeno skutečností, že s HS se hormon prolaktin objevuje v těle matky ve velkém množství

(odpovědný za produkci mléka), který pomáhá blokovat přirozené funkce těla odpovědného za reprodukci. Zabraňuje tvorbě ženských reprodukčních buněk a jejich uvolňování z vaječníku, tj. ovulace.

Proč po tak dlouhém porodu neexistuje období??

Na schůzku s gynekologem si ženy, které nedávno porodily dítě, často kladou otázku: „Proč je to tak dlouho po porodu? Porodila dítě před více než 6 měsíci a je blízká svému manželovi. Dělám těhotenské testy, ale všechny jsou negativní. Co ovlivňuje toto zpoždění? “ V takových situacích je odpověď spojena s charakteristikami hormonálního pozadí, které jsou u pracujících žen velmi individuální. Jaké jsou tyto vlastnosti a kdy očekávat nástup první menstruace, promluvme si podrobněji.

Proč neexistuje menstruace?

Přemýšlíte, proč po porodu nedochází k menstruaci, věnujte pozornost hlavnímu bodu - kojíte? Pokud je přítomna laktace, je vaše tělo nyní řízeno hormonem prolaktinem. Inhibuje působení dalších hormonů, které regulují funkci vaječníků a zastavují menstruaci..

U aktivního kojení menstruace nepřichází v úvahu. HS se stává hlavní příčinou prodloužené laktační amenorey.

Díky absenci menstruace po porodu je tělo kojící matky chráněno před těhotenstvím, věří, že pro každého není dostatek zdrojů. U mnoha žen se prolaktin produkuje v malém množství, což nestačí k úplnému potlačení funkce vaječníků. Pak, dokonce i při hepatitidě B, porodná žena zažívá menstruační krvácení..

Co je laktační amenorea?

Dominantním hormonem v těle těhotné ženy je progesteron. Jeho maximální úroveň je udržována nejprve žlutým tělem, poté placentou a v době porodu klesá. Před porodem se začíná aktivně produkovat hormon prolaktin, látka odpovědná za laktaci. Koncentrace prolaktinu se zvyšuje a dosahuje maxima v době porodu a v období po porodu.

Zvýšené množství prolaktinu vede ke snížení syntézy estrogenů a progesteronu, v důsledku čehož po dlouhou dobu chybí ovulační cykly a menstruace..

Prolaktin je hlavní příčinou prodlouženého zpoždění menstruace po porodu. Toto období se nazývá laktační amenorea. Během tohoto období (pokud je GW praktikováno bez použití doplňkových potravin, krmení alespoň po 3,5 hodinách, bez noční přestávky) bude udržování hladiny prolaktinu na dostatečně vysoké úrovni. Proto si můžete alespoň 6 měsíců po porodu odpočinout a vůbec si na podložky nepamatovat.

Až přijde vaše menstruace?

Pokud je laktace ženy na normální úrovni, může dojít k menstruaci i 10-11 měsíců po porodu. Musíte pochopit dva body:

 1. Pokud své dítě aktivně krmíte, jste chráněni před ovulací, takže menstruace nenastane..
 2. Jakmile začnete krmit dítě, přidejte vodu - tím se sníží koncentrace prolaktinu v těle..

Po nasycení doplňkovými potravinami bude dítě vysávat méně mléka, tělo v tuto chvíli určitě zareaguje. Mozek vydává stop signál, prolaktin klesá a estrogen a progesteron se postupně zvyšují. Reprodukční systém říká „Připraveno na otěhotnění“, začínají nové menstruační cykly.

V průměru nemá kojící matka období po dobu šesti měsíců po porodu. U některých žen však období přicházejí za 3-4 měsíce..

Existují ženy, které mají menstruaci za 1-2 měsíce poporodní období. Závisí to na individuální citlivosti. Ženy se silným reprodukčním systémem a zvýšenými hormonálními hladinami jsou méně citlivé na účinky hormonu prolaktinu. Jejich první ovulace probíhá rychleji. Možná to necítí, sledují pouze primární příznaky:

 • jsou malé špinavé výboje;
 • nepravidelné slabé krvácení;
 • tahání, bolestivé bolesti v dolní části břicha, bez výtoku.

Toto jsou první známky toho, že se rodící systém začíná zotavovat. Je také důležité nezaměňovat menstruaci s lochií - specifickým poporodním výtokem, který se skládá ze zbytků placentární membrány, hlenu a krve.

A pokud nekojím?

Pokud žena ihned po porodu převede dítě na umělé krmení a vůbec ho nedojčí, obnoví se její měsíční cyklus za 1-2 měsíce. Některé ženy však nemají období do 6 měsíců po porodu, i když nekojí. To je také normální jev spojený s charakteristikami těla..

Možná jste to vy, kdo potřebuje více času na obnovení hormonálních hladin. Pokud se u vás neobjeví žádné bolestivé příznaky, není důvod k obavám..

Pokud jde o nestandardní situace, menstruace nejčastěji nepřichází, protože dochází k novému těhotenství. Je velmi důležité, aby rodící ženy dodržovaly optimální antikoncepční metody a pravidelně podstoupily těhotenský test, pokud by došlo k nechráněné intimitě s jejich manželem.

Dalším důvodem absence menstruace mohou být patologie reprodukčního systému - endometrióza, cysty, fibroidy. Přítomnost těchto patologií je obvykle doprovázena živými příznaky, které je těžké si nevšimnout:

 • silná bolest;
 • nepravidelné krvácení;
 • podivné špinění různých typů;
 • nepohodlí v dolní části břicha

Abyste se ujistili o přítomnosti nebo nepřítomnosti takových problémů, je nutné provést ultrazvuk.

Pojďme to shrnout

Dlouhodobá absence menstruace po porodu je normální jev spojený s prací hormonu prolaktinu. Dokud žena kojí, menstruace nenastane. Pokud je dítě od narození uměle nakrmeno, uplynulo hodně času, ale období neprobíhá, existují dvě možnosti:

 1. Neuplynulo dost času na úplné obnovení hormonálních hladin.
 2. Řešíte patologické stavy.

Pokud si všimnete zvláštních příznaků bolesti, nikoli typického výtoku, vyhledejte diagnózu u svého lékaře.

Proč do jednoho roku po porodu nejsou menstruace

Cyklus obnovy po porodu probíhá u všech žen odlišně. Začátek období signalizuje konec tohoto období. Doba trvání takového období reorganizace se může lišit až o několik let. Pokud se zjistí, že žena rok po porodu nemá menstruaci, není to přímý důvod k obavám. Je třeba vzít v úvahu a zvážit všechny faktory, protože například krmení dítěte přímo souvisí s absencí kritických dnů žen.

Obnova cyklu po porodu neprobíhá okamžitě

Vlastnosti poporodního období

Obnova menstruačního cyklu je spojena s hormonálními hladinami. Je možné vzít v úvahu hlavní důvody, kvůli kterým žena po narození dítěte nemá o rok později menstruaci, hormonální změny v těle a průběh laktačního období.

Také absence měsíční menstruační tekutiny může naznačovat, že žena bude brzy muset znovu porodit. Při kojení není pravděpodobnost početí neobvyklá.

Obnova plodnosti a menstruace je jakýmsi individuálním faktorem. Menstruace může chybět několik měsíců, v ostatních případech po celou dobu laktace. U více než poloviny žen (50-60%), které nedojčí, se plodnost a menstruační aktivita obnoví v 6-8 postnatálních týdnech.

V některých případech, dokonce i během období laktace, je možná ovulace a pravděpodobnost početí.

Proces obnovení menstruace je přísně individuální, přímo v závislosti na způsobu krmení dítěte, časování je také odlišné.

Při kojení se menstruace rychle nezotaví

Proč nejsou žádná období

Patologie mohou být také důvodem absence menstruace. Tyto zahrnují:

 • hormonální poruchy;
 • cystické novotvary ve vaječnících;
 • infekce reprodukčního systému;
 • neustálý stres a psychický stres;
 • nádory v orgánech ženského reprodukčního systému;
 • podvýživa;
 • nedostatek plnohodnotného rozvrhu dne;
 • kvalita a rychlost spánku ženy, která porodila;
 • obtížný porod, vícečetná těhotenství.

Kojení

Konstantní produkce prolaktinu narušuje proces ovulace a jsou pozorovány příznaky laktační amenorey. Tento faktor je charakteristický, pokud šest měsíců po porodu nedochází k menstruaci..

Doba laktační amenorey se pohybuje od 13 týdnů do dvou let.

Indikátor závisí na několika faktorech:

 • Systematické kojení. Krmení podle potřeb dítěte, nikoli pravidelně, pomáhá tvorbě prolaktinu a intenzitě přeměny sekrece mleziva na zralé mléko, obnova cyklu se zpomaluje.
 • Obecné blaho matky.
 • Začátek krmení dítěte. Kojící období je méně časté a sekrece prolaktinu je výrazně snížena, takže se dostaví obnovení ovulace a menstruace.
Kojení interferuje s nástupem ovulace

V důsledku toho je míra nepřítomnosti menstruačního toku během kojení od několika měsíců do tří let. Pokud je cyklus zotavení pomalý, ale neexistují žádné alarmující příznaky, nemusí se žena zbytečně obávat.

Smíšené krmení

Pokud dítě nemá dostatek mateřského mléka, začnou mu být podávány doplňkové potraviny, do stravy se přidávají suché směsi přizpůsobené mléku. I když dítě kojí matčin prsa, je to mnohem méně než při plném přirozeném krmení. A podle toho klesá produkce prolaktinu, poté se může ženský cyklus obnovit během šesti měsíců..

Je možné očekávat výskyt menstruace před koncem laktační doby pouze se zavedením doplňkových potravin.

Hormon prolaktin je zodpovědný za stimulaci mléka a je produkován, dokud dítě nekojí. Čím později matka dokončí funkci připevnění k prsu, tím déle bude trvat období bez nástupu menstruace.

Umělé krmení

Pokud je dítě plně uměle nakrmeno, pojídá upravenou kojeneckou výživu, není zajištěna bezpečnost prolaktinu kvůli úplné absenci vazby na prsa matky dítěte. Absence menstruace pak není spojena s procesem laktogeneze, ale je omezena pouze podmínkami úplné rehabilitace dělohy.

Při umělém krmení se cyklus obnoví rychleji

Po narození novorozence začíná fáze involuce dělohy - postupné snižování hmotnosti a objemu, nabývá svých předchozích rozměrů, hltan se zavírá. Poté, co placenta odejde, se na jejím místě objeví povrch rány, který potřebuje určitou dobu k uzdravení. Pro proces obnovy orgánu a růst nové vnitřní výstelky dělohy endometria tedy trvá až osm týdnů..

Po obnovení děložní tkáně se lochie zastaví. Pokud je výtok krve objemný, může se jednat o poporodní krvácení, stane se to, pokud jsou v děložní dutině zbytky placenty..

Pokud neexistují žádné příznaky děložního krvácení, lze výtok, který se objeví po skončení lochie, připsat normální standardní menstruaci. Tato situace nastává zřídka a je pozorována po třech až čtyřech měsících po narození dítěte..

Po dokončení fáze obnovy umělým krmením začíná vývoj procesu ovulace a poté začíná menstruace. Normální doba je až šest měsíců.

Pokud má porodná žena dítě, které jí umělou směs, ale ani po roce stále nemá menstruaci, musí se poradit s gynekologem.

Jaká jsou období po porodu

Nástup menstruace přímo souvisí s hladinami hormonů. Hormonální charakter se během těhotenství dramaticky mění. V poporodním období se ženské tělo začíná zotavovat a pokračuje ve své obvyklé rutině. Žádný kvalifikovaný lékař nebude jmenovat stoprocentní datum po doručení nástupu menstruace. Tento faktor je u všech žen individuální a vyskytuje se různými způsoby..

Kdy by měla menstruace začít po porodu? Podívejte se na toto video:

První menstruační krvácení z dělohy je někdy doprovázeno bolestivými pocity a nadměrným výtokem. Může se také změnit délka menstruačního cyklu a cyklu..

Pokud si všimnete nepravidelného menstruačního cyklu nebo jiných neobvyklých projevů, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem, abyste předešli výskytu patologických problémů.

Normalizace menstruační fáze může být způsobena některými důležitými faktory:

 • pravidelný příjem potravy;
 • normalizovaná denní rutina;
 • psycho-emocionální stav;
 • chronická onemocnění.

První měsíční krvácení je rozmazané a extrémně skrovné. Někdy však lze pozorovat velmi silný výboj. Jejich úplné uzdravení lze očekávat po 2–3 ovariálních cyklech..

Co dělat, pokud není žádné období

Žena, která porodí, je povinna pečlivě sledovat její pohodu a zdraví, aby včas zaznamenala porušení. Nepravidelný cyklus menstruace v poporodním období by neměl být důvodem k obavám. Důvodem návštěvy specialisty by měly být následující situace:

 • prodloužená absence normálního menstruačního výtoku z dělohy;
Pokud se vaše menstruace nezotaví příliš dlouho, musíte navštívit lékaře
 • pokud se naopak menstruace objevila příliš brzy;
 • silná bolest v dolní části břicha;
 • výtok s charakteristickým nepříjemným zápachem.

Je třeba si uvědomit, že k početí může dojít i při absenci menstruace a při dlouhodobém kojení..

Nástup menstruační fáze po narození dítěte nelze považovat za skutečnost připravenosti ženského těla na nové těhotenství. Pro normální úplné uzdravení to trvá asi dva roky, po tomto období odborníci doporučují přemýšlet o plánování příští koncepce.

Cyklus zotavení po porodu a jeho načasování je ovlivněno nejen stavem těla, ale také typem krmení dítěte. V průměru, pokud je dítě umělé, pak je rehabilitační období minimální od 6 do 18 týdnů a při kojení může trvat asi dva roky.

Po roce a půl porodu není žádné období. Proč po porodu nejsou žádné období?

Někteří lidé mylně považují výtok, ke kterému dochází bezprostředně po narození dítěte, za menstruaci. To není pravda. Tomuto krvavému výtoku se říká lochie, takže se děložní rána vytvořená během odloučení placenty hojí. Lochia končí přibližně 6-8 týdnů po porodu.

Přibližně podmíněnou normou je nástup menstruace u kojících matek během 10-15 týdnů po narození dítěte. Menstruační cyklus může být nepravidelný, po několika cyklech se vrátí do normálu, bez ohledu na to, zda se dítě narodilo v důsledku císařského řezu nebo přirozeně.

Pokud žena kojí své dítě, stane se, že menstruace dlouho nepřijde. Toto období závisí na tom, jak rychle lze obnovit hormonální pozadí. Tato takzvaná laktační amenorea je normální fyziologický stav. Pokud je vaše dítě nakrmeno na požádání a mezi krmením nepřestávají déle než tři hodiny, je pravděpodobné, že vám menstruace nějakou dobu potrvá. Když se dítěti zavedou doplňkové potraviny, prodlužuje se interval mezi připevněním k prsu, zpomaluje se produkce hormonu prolaktinu, mění se hormonální pozadí a začíná menstruace.

Mnoho matek si všimne, že se jim během menstruace snižuje přísun mléka. To není důvod k obavám: když se menstruace zastaví, objem mléka se vrátí k předchozímu, ale prozatím stojí za to přiložit dítě k prsu častěji..

Existuje mylná představa, že těhotenství během laktační amenorey je nemožné. V tomto případě však může dojít k početí. Požádejte svého gynekologa, aby pro vás v tomto období zvolil antikoncepci, aby nedošlo k nechtěnému těhotenství.

Faktory, které ovlivňují nástup menstruace:

 • Zavedený režim dne;
 • Racionální a správná výživa;
 • Možnost dobrého spánku a odpočinku;
 • Celkový duševní stav;
 • Nemoci a komplikace vyplývající z porodu.

Nástup menstruace po porodu

Důvod návštěvy lékaře

Situaci, kdy rok po porodu nedojde k menstruaci, zná mnoho mladých matek. a návrat menstruace je postupný. Doba pro návrat k normálu se pohybuje od 2 měsíců do několika let.

Obnova menstruace je hormonální proces. Mezi hlavní důvody, proč žena nemá menstruaci celý rok po porodu, patří hormonální změny a přechod laktačního období..

Kromě toho může absence menstruace varovat, že brzy bude žena muset znovu porodit. Nástup nového těhotenství není neobvyklý, když kojí starší dítě.

Mezi další faktory způsobující vážné zpoždění patří:

 • rysy každodenní rutiny;
 • výživové vlastnosti mladé matky;
 • trvání a kvalita ženského spánku.

Mladá matka by měla jíst pouze zdravé jídlo, strava by měla být vyvážená. Je vhodné spát nejen v noci, ale i ve dne. Nemůžete se bát a být nervózní a jakékoli nemoci, které začaly po porodu, by měly být okamžitě ošetřeny.

Obnova cyklu

U mladých matek, které kojí novorozence, spadá začátek „kritických dnů“ do čtrnáctého nebo šestnáctého měsíce. U 7% matek je menstruace pozorována v prvních 6 měsících. U 37% žen k tomuto procesu dochází až po sedmi měsících nebo roce. Ve 22–24 měsících se menstruační cyklus obnoví přibližně u poloviny mladých matek a u 8% žen tento proces začíná až po dvou letech.

Průběh období laktace

Přítomnost nebo absence kojení má velký význam pro obnovení hormonálních hladin. Některé ženy jsou pozorovány. Tato diagnóza se stanoví, když po šesti měsících chybí menstruace..

Nestojí to za nic, protože „zpoždění“ kritických dnů o šest měsíců nastává z zcela přirozených, fyziologických důvodů.

Časný příchod „kritických dnů“ je způsoben individuálními charakteristikami organismu mladé matky. Hodně záleží na aktivitě hypofýzy, která je zodpovědná za uvolňování „laktačního hormonu“.

S umělým krmením

Pokud je novorozené dítě „umělé“, může se menstruace vrátit, jakmile se obnoví výstelka dělohy. Zpočátku se lochie zastaví, ale doba procesu návratu k normálu se pohybuje od jednoho a půl do čtyř až pěti měsíců.

Pokud neexistují žádné příznaky děložního krvácení, lze výtok, který nastane po vymizení lochie, připsat standardnímu měsíci. K tomuto jevu dochází zřídka. Lze ji pozorovat 3-4 měsíce po narození dítěte..

Pokud si žena, která dokázala bezpečně porodit dítě, všimla, že po dobu více než čtyř měsíců neexistují žádné „kritické dny“ s umělým krmením, musí naléhavě vyhledat pomoc lékaře.

Se smíšeným krmením

Při smíšeném krmení se menstruace obvykle vrátí do šesti měsíců. Jejich výskyt před koncem laktačního období lze očekávat až po zavedení doplňkových potravin. Někdy pozorováno ve třetím nebo čtvrtém měsíci po narození dítěte, ale některé ženy musí očekávat příchod menstruace do 12 měsíců.

Tuto fluktuaci načasování lze vysvětlit načasováním kojení. Prolaktin, hormon odpovědný za produkci mléka, se produkuje, dokud se ním dítě živí. Čím později jeho matka dokončí proces krmení, tím déle období nepřijde..

Vlastnosti menstruace po porodu

„Kritické dny“, které nastanou po úlevě od zátěže, se poněkud liší od obvyklé menstruace. Pokud dříve nebyli pravidelní, pak po narození dítěte s největší pravděpodobností přijdou bez prodlení. Trvání krvácení může dosáhnout osmi dnů a bolestivý syndrom se často poněkud snižuje.

Měli byste spěchat k lékaři, i když „nebezpečné dny“ nepřijdou 60 dní po ukončení laktace. Příznaky, jako jsou velké sraženiny nebo jasně červený výtok, mohou být signálem nebezpečného onemocnění..

Co dělat

Někdy k lékaři přicházejí ženy, které si stěžují na pět až sedm měsíců. Navíc jsou matkami umělých dětí. Tento příznak často varuje před hormonální nerovnováhou..

U kojící matky je někdy zaznamenáno snížení imunity, což je také důvod pro zpoždění menstruace. S mateřským mlékem dostává dítě vitamíny a zároveň se významně zvyšuje riziko, že matka „zachytí“ tu či onou chorobu.

U žen se často vyskytuje polycystická nebo obstrukce děložních trubiček na pozadí zánětlivých onemocnění. Tyto stavy nejen způsobují menstruační nepravidelnosti, ale často vedou k neplodnosti..

Aby se zabránilo negativním důsledkům, měla by mladá matka podstoupit lékařskou prohlídku bezprostředně po ukončení lochie. Druhá návštěva lékaře se doporučuje po skončení období laktace. V případě potřeby může lékař doporučit provedení hormonálních testů.

Léčba téměř vždy zahrnuje předepisování léků. K tradiční medicíně je třeba přistupovat opatrně. Přínosem může být i speciální strava. Kromě toho by mladá matka měla přehodnotit svou každodenní rutinu, trávit více času a častěji na čerstvém vzduchu. Je vhodné občas vyrazit do přírody. Pokud je venku léto a teplé počasí, koupání na otevřené vodě je povoleno. Je nežádoucí intenzivně sportovat, pokud k narození dítěte došlo před méně než 6 měsíci.

Jakákoli léčba by měla být plně pod dohledem lékaře. Pokud byla léčba zahájena včas, menstruační cyklus se obnoví během dvou až tří měsíců.

- cesta je obtížná a zodpovědná, protože orgány a systémy se musí přizpůsobit předchozímu prenatálnímu životu. Podle toho, kdy po porodu nastane menstruace, lze posoudit, jak se tělo ženy vyrovnává s touto funkcí..

Kdy by měla být období po porodu normální??

Obnova reprodukčního systému ženy v období po porodu je přísně individuální proces. Stále však existují některé obecné vzorce obnovení menstruace:

 • Pokud je matka podporovatelkou a nakrmuje dítě svým mlékem, lze s velkou pravděpodobností říci, že po ukončení kojení dojde po porodu k menstruaci..
 • Pokud je dítě krmeno z láhve, potom se jeho matka v průběhu času přestává produkovat mléko. První menstruace po porodu vás nenechá dlouho čekat a přijde dostatečně brzy (asi po měsíci).
 • Když matka nemá dostatek mléka a musí své dítě krmit směsí, bude období, kdy je dítěti asi 4 měsíce.
 • Obvykle, od 4 měsíců, se dětem zavádí první doplňkové jídlo, což znamená, že děti, které jsou na HBV, začnou jíst méně mateřského mléka a přestávají se vyrábět ve stejném objemu. Jak dítě přechází na jídlo „pro dospělé“, laktaci lze snížit na nic. S tímto přístupem menstruace přijde k ženě 5-7 měsíců po porodu..

To znamená, že můžeme říci, že laktace je považována za hlavní určující faktor prvního výtoku po porodu. To je způsobeno skutečností, že s HS se hormon prolaktin objevuje ve velkém množství v těle matky (odpovědném za produkci mléka), což pomáhá blokovat přirozené funkce těla odpovědného za reprodukci. Zabraňuje tvorbě ženských reprodukčních buněk a jejich uvolňování z vaječníku, tj. ovulace.

Proč po porodu neexistuje období, ačkoli hepatitida B již byla dokončena?

Skončil GW, ale nepřišel? Neměli byste paniku, protože existuje řada faktorů, které zabraňují vzniku první menstruace po porodu. Řekněme, že jednou z nejčastějších příčin je nedostatek spánku. Je možné, že tento problém může postihnout pouze mladé matky, jejichž dítě je první, a nedostatek zkušeností s péčí a výchovou dítěte jim může způsobit psychický stres. Výsledkem je zpoždění období ovulace. Důvody mohou být také špatná výživa, exacerbace chronických onemocnění, přítomnost komplikací získaných během porodu, dědičnost.

Ale v případě, že menstruace po porodu není pozorována déle než 2 měsíce po ukončení přirozeného krmení, stojí za to začít bít na poplach a vyhledat radu od svého ošetřujícího gynekologa.

Jaká je délka období po porodu?

Obvykle povaha a trvání menstruace zůstávají stejné, ale průběh může být méně bolestivý. Je pravidlem, že v prvních měsících po porodu může dojít ke změně trvání a nestability, ale to vše souvisí s obnovením reprodukční funkce ženského těla.

Příliš mnoho výtoku během menstruace je normální.?

V průměru je objem krve uvolněný během menstruace až 200 ml. Ty. Střední hygienická vložka by měla být naplněna za 4 hodiny (během nejhojnějšího vypouštění). Pokud první menstruace po porodu spadá do tohoto rámce nebo se mírně odchyluje, pak můžeme hovořit o normální obnově reprodukčního systému ženského těla. V případě příliš velkého výtoku je třeba se obávat vývoje závažných onemocnění dělohy: endometritidy a endometriózy.

Je možné otěhotnět, pokud se menstruační cyklus ještě nezotavil?

Umět. Pokud poporodní menstruace ještě nezačala a kojení je v plném proudu, neznamená to, že nemusíte používat antikoncepci. Ovulace (nejpříznivější doba pro nové těhotenství) se ve skutečnosti odehrává uprostřed menstruačního cyklu, tj. týden nebo dva před výskytem krvavého výtoku, což znamená, že je téměř nemožné to předpovědět. Žena nemůže vědět, v jaké fázi obnovy je její reprodukční systém v tuto chvíli, tedy vůbec

Obnova menstruačního cyklu bude záviset na tom, jak porod probíhal, na hormonálním pozadí, na zvoleném typu krmení a dokonce i na podmínkách, v nichž se mladá matka nachází. Zastavení nebo zavedení doplňkových potravin může vést k dřívějšímu obnovení menstruace po narození dítěte. Na druhé straně stres, nedostatečná výživa, úbytek hmotnosti povede k delší rehabilitační době. Existuje však několik průměrných ukazatelů, od nichž bude pro nás snazší porozumět našemu tělu a určit, zda je stav ženy normou, nebo by měla kontaktovat specialistu na konzultaci a vyšetření..

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Absence menstruace po porodu se nazývá „laktační amenorea“. Hladina hormonu prolaktinu produkovaného hypofýzou je vysoká a funkce vaječníků je potlačena. Obvykle při dobře zavedeném kojení toto období trvá asi 6 měsíců - během tohoto období dítě potřebuje pouze mateřské mléko. Vaječníky jsou spící, k ovulaci nedochází, hlavním úkolem reprodukčního systému je tvorba mateřského mléka.

Informace Obnovení menstruačního cyklu, ke kterému došlo dříve než 6 měsíců po narození, je obvykle spojeno s nízkými hladinami prolaktinu v důsledku hormonálního narušení, ale může mít také neškodnější důvod - může být také vnímána změna na formu, předčasné doplňkové krmení (od 4 měsíců) nebo krmení v režimu tělo jako pokles potřeby produkce mléka, což povede k dřívější první menstruaci.

Po úplném odmítnutí kojení hladina prolaktinu rychle klesá a první menstruace může přijít již 11-12 týdnů po porodu. Malé výkyvy by se neměly stát příčinou poplachu, ale mělo by se pamatovat na to, že vážné důvody mohou narušit včasné zotavení:

 • přítomnost zánětlivých procesů ve vaječnících,
 • nádory v děloze nebo vaječnících,
 • endometrióza.

První menstruace po narození dítěte

První normální měsíční krvácení se může mírně lišit od obvyklého - období se může zvýšit o 1-2 dny a výtok může být hojnější nebo naopak vzácný. Mnoho si současně všimne, že nástup menstruace je méně bolestivý - je to způsobeno změnami, ke kterým došlo v děloze, po prvním narození se jeho děložní čípek otevírá rychleji a snadněji.

Normální ztráta krve je 50 až 150 ml. V prvních dvou dnech, kdy je výtok nejintenzivnější, by měla běžná hygienická vložka stačit alespoň na dvě hodiny, jinak musí být vyloučeno krvácení. Příliš skromná regulace - jejíž celkový objem je menší než 50 ml, se nazývá hypomenorea, ale s laktací v prvním cyklu to není odchylka od normy.

Informace Obvyklá doba po narození je 3 až 7 dní. Navzdory skutečnosti, že úplné obnovení plánu bude trvat další 2–3 měsíce, je třeba pamatovat na první den, abyste mohli sledovat další období.

Po začátku první menstruace byste měli navštívit lékaře k preventivní prohlídce - zkontroluje stav vaječníků a dělohy, soulad její velikosti s normou.

Barva menstruace po porodu

Normální barva menstruace po porodu by měla být červená, hnědý výtok může být, avšak první den, kdy menstruace teprve začíná, je tento odstín docela přijatelný. Hnědá barva, zejména při bolestech v podbřišku a / nebo horečce, naznačuje přítomnost onemocnění - eroze nebo nádory děložního čípku, endometritida nebo naznačuje přítomnost mimoděložního těhotenství. Jinak by barva měla zůstat stejná jako před porodem - sytá barva (jen o něco tmavší než normální krev) v prvních dnech, s žlázovým zápachem.

Obsah krve v pravidelném výtoku je 90%, při poklesu hladiny se může odstín měnit směrem k tmavě žluté nebo červené barvě - to naznačuje vysoký obsah buněk hlenu a endometria. Velmi tmavá, téměř černá barva menstruace po porodu je také odchylkou od normy - taková krev již oxidovala, což naznačuje její akumulaci v děložní dutině. To může být způsobeno následujícími podmínkami:

 • Fyziologické roztahování dělohy v důsledku těhotenství;
 • Poruchy v endokrinním systému;
 • Zúžení cervikálního kanálu.

Doba trvání

Nebuďte překvapeni, pokud se po porodu doba menstruace mírně prodlouží a prodlouží se o jeden den. Je to způsobeno přirozenými změnami - objem dělohy se mírně zvýšil než před prvním těhotenstvím. Prudké zkrácení doby výtoku by mělo být alarmující - až 2 dny nebo nepřetržitá menstruace po dobu 10 dnů. Vzhled „průlomového“ krvácení (obnovující se několik dní po skončení) je také patologie a vyžaduje povinnou návštěvu lékaře.

Sledování toho, kolik dní trvá měsíční krvácení, pomůže zajistit, aby nedošlo k žádným patologiím a procesy probíhaly normálně..

Dále je třeba věnovat zvláštní pozornost výskytu krvácení bezprostředně po ukončení, v časném období po porodu. Od běžné menstruace se bude lišit přesně délkou a intenzitou. To může znamenat, že zbytky placenty nebo membrán jsou stále v děložní dutině. V tomto případě je nutné další čištění v nemocnici a následné podání antibiotik..

Bolestivá období po porodu

Většina z těch, kteří porodili, zaznamenala snížení nepohodlí - silné křeče, křeče v dolní části břicha po menstruaci jsou méně patrné, někdy je začátek období tak bezbolestný, že je těžké si toho všimnout. Je to způsobeno přirozenými změnami - pokud došlo k mírnému ohybu dělohy, který způsobil nepříjemné pocity, po porodu je eliminován nebo je méně patrný.

Bolestivost lze vysvětlit nedostatečným čištěním dělohy - rychlým uzavřením tam zůstanou sraženiny; traumatický porod a. Pokud nebyla provedena včasná kontrola lékařem po propuštění z nemocnice, mělo by to být provedeno okamžitě, jakmile se objeví stížnosti. Je nutné vyloučit závažnější patologie:

 • Přítomnost benigních nebo maligních nádorů v děloze, děložním čípku nebo vaječnících;
 • Zánětlivé procesy v pánevních orgánech;
 • Hrubé hormonální poruchy.

Silná menstruace po porodu

U žen po porodu může menstruace začít náhle, bez období špinění nebo křečí. Objem vylučované krve se tedy kvůli době trvání mírně zvyšuje, ale intenzita by neměla být příliš vysoká..

Při silném výtoku je důležité jej odlišit od krvácení - může to být způsobeno nezhojeným poškozením stěn dělohy. Při traumatickém porodu jsou možné i vnitřní stehy. Cvičení nebo nedostatek bílkovin ve stravě narušuje normální hojení. Pokud jsou hygienické vložky v době vašeho období po porodu příliš rychle nasáklé krví, jedná se o alarm.

Informace V nepatologickém průběhu opouští „vše zbytečné“ děložní dutinu spolu s lochií. V normálním cyklu by nemělo být přítomno příliš mnoho hlenu. Velké množství hlenu, nečistot, sraženin ve výtoku, zejména žlutozelené barvy, s charakteristickým zápachem, znamená přítomnost zánětlivého procesu.

Menstruace ihned po porodu

Na začátku první menstruace po narození dítěte se často užívá uvolňování krevních sraženin (lochia), které se uvolňují bezprostředně po porodu a trvají od 10 dnů do 1,5 měsíce a jsou stále vzácnější. Toto vybití není spojeno s obnovou cyklu a je normální. Po porodu vyžadují stěny dělohy dlouhodobé uzdravení, nové zdravé endometrium vyroste po dobu nejméně jednoho měsíce a staré, poškozené porodem, bude odmítnuto. V prvních dnech může být krvácení intenzivnější, jasně červené, později bude výtok nahnědlý.

Maximální doba pro vypuštění lochie může být až 40 dní, ale blíže ke konci tohoto období budou připomínat nažloutlý hlen, který postupně mizí.

Kontrolu nad množstvím výtoku provádí gynekolog, který je stále v nemocnici, při propuštění se provádí ultrazvukové vyšetření dělohy, aby se vyloučila přítomnost zbytků membrán, kousků placenty nebo velkých krevních sraženin. Pokud se však po propuštění krvácení zvýší, neměli byste se spoléhat na dobré výsledky vyšetření - musíte okamžitě kontaktovat místního gynekologa a v případě velké ztráty krve zavolat sanitku.

Proč po porodu není menstruace?

Příležitost vzít si oddechový čas a obnovit sílu a rezervy těla poskytuje sama příroda. Proto je za normálního fyziologického období těhotenství, porodu a laktace nepravděpodobné okamžité oplodnění a nástup menstruace bezprostředně po porodu..

Během několika týdnů po narození dítěte jsou stěny dělohy povrchem rány a hojení vyžaduje čas. Během tohoto období se jeho dutina očistí a obnoví se vnitřní vrstva - endometrium. Vaječníky odpočívají bez uvolnění vajíčka, což znamená, že nový cyklus menstruace po porodu ještě není možný..

Navíc v budoucnu laktace ovlivňuje přestávku - čím častěji se aplikuje na prsa, tím intenzivněji se uvolňuje prolaktin, který inhibuje práci vaječníků a zabraňuje uvolňování vajíčka. S úplným odmítnutím kojení a přechodem na umělou výživu bude období pro vytvoření normálního cyklu trvat méně času - asi tři měsíce.

Po narození dítěte neexistují období po dobu jednoho roku

V některých případech trvá zotavení těla ženy, která porodila, déle než obvykle. Obvykle je ovlivněna neustálým krmením na vyžádání a pozdním doplňkovým krmením. Pokud je však laktace dokončena a amenorea pokračuje, dochází k hormonální nerovnováze. Nejčastěji je spojena se zvýšenou produkcí prolaktinu hypofýzou. Pokud byla laktace dokončena před více než třemi měsíci a neměli jste menstruaci rok po porodu, věnujte pozornost následujícím příznakům:

 • Silná podrážděnost
 • Vysoká únava
 • Rychlé přibývání na váze
 • Obecné špatné zdraví

Tato kombinace je dobrým důvodem pro kontaktování endokrinologa, aby potvrdil nebo popřel patologickou povahu hyperprolaktinémie..

Hyperprolaktinemie je způsobena změnami v práci hypofýzy a hypotalamu a také onemocněními jater a štítné žlázy. Existují však také faktory domácnosti, které ovlivňují zvýšenou produkci hormonu:

 • Stres
 • Půst nebo přejídání
 • Nadměrná fyzická aktivita
 • Chronická deprivace spánku

Právě tyto podmínky bohužel často doprovázejí mladou matku v prvním roce života dítěte..

Jak zlepšit menstruaci po porodu?

Stanovení jasného harmonogramu pro dokončení prvního období po narození trvá přibližně 3 měsíce. Během tohoto období by malé odchylky neměly vzbuzovat obavy. Současně nesmíme zapomínat, že poporodní nebo fyziologická amenorea je často způsobena ani ne tak závažnými patologiemi, jako špatně upraveným životem - nedostatkem času na odpočinek a spánek, těžkým kočárkem a samotným dítětem, zvýšenou úzkostí a depresí.

Navíc nejčastěji trpí matky prvorozených, které se stydí přiznat vlastní únavu nebo vyhledat pomoc. Pamatujte, že péče o sebe a své vlastní pohodlí je prvním krokem k obnovení vašeho zdraví a reprodukční funkce..

Dobrým doplňkem k šetrnějšímu režimu bude příjem komplexu vitamínů a mikroelementů, které normalizují fungování vaječníků a tím i cyklus menstruace po porodu, a také rozšíření stravy o potraviny bohaté na bílkoviny, včetně různých druhů zeleniny a ovoce..

Ve vážnějších případech způsobených endokrinními poruchami bude nutné potvrzení diagnózy a stanovení režimu léčby drogovou závislostí, která bude zahrnovat užívání hormonálních léků.

Měsíce po porodu s kojením

Nejběžnějším mýtem je prohlášení o povinné nepřítomnosti menstruace během laktace a krmení. Ve skutečnosti tomu tak není. Hormonální pozadí se může vrátit k normálu, dostatečnému k obnovení reprodukčního systému, dlouho před koncem kojení. To samozřejmě neznamená, že ženské tělo je skutečně připraveno na nové početí a těhotenství, jen se vaječníky mohou probudit o něco dříve než obvykle - již 3-4 měsíce po narození dítěte.

Informace Poradci při kojení často tvrdí, že podmínky pro laktační amenoreu jsou dostatečné na vyžádání a bez doplňkových potravin. Ale zaprvé mluvíme o krátkém období - pouze o prvních šesti měsících života dítěte, a zadruhé, hormonální pozadí je individuální vlastnost, která neuznává jediný standard.

Nebojte se, pokud jsou splněny všechny podmínky, a první cyklus menstruace po porodu začal o pár měsíců dříve, než se očekávalo - to znamená, že rehabilitační proces je pozadu.

Druhý populární mýtus je o změně chuti mléka, když se obnoví menstruace a dítě odmítá kojit. Obnovení menstruace během krmení není vůbec signálem k jejímu zkrácení a chuť mléka se dítěti nebude zdát hořká ani nechutná - naopak, jeho složení bude vyhovovat potřebám rostoucího dítěte.

Zpoždění před druhým obdobím po porodu

Mírná odchylka od kalendáře je přípustná jak na začátku druhého, tak během třetího cyklu menstruace po porodu. Je však třeba mít na paměti, že na rozdíl od prvního období, kdy vejce po zrání nemusí nikdy opustit folikul, je během tohoto období již připraveno k oplodnění. Pokud se antikoncepce nepoužívá, těhotenství je docela pravděpodobné, proto je nejprve nutné tuto možnost vyloučit.

Ale i při úplném návratu reprodukční funkce do normálu jsou zpoždění menstruačního cyklu po narození dítěte až několik dní přirozená a mohou být způsobena nejen fyziologickými, ale také vnějšími faktory - stresem i prudkými výkyvy klimatu. Neměli bychom zapomínat na dosud nevyvážené hormonální pozadí, které ovlivňuje možné odchylky od běžného rozvrhu..

Menstruace po narození druhého dítěte

Nejvíce ze všeho ovlivňuje období zotavení menstruačního cyklu po porodu typ krmení - kojení na vyžádání nebo podle režimu, smíšené, umělé i četnost aplikace. Ale typ porodu - byly přirozené nebo provedené, a to, co byly v řadě, ve skutečnosti nezáleží.

Informace Jediným důvodem, který narušuje včasné nastolení normálního fungování a práce vaječníků, jsou závažné komplikace: endometritida, sepse nebo krvácení spojené s vnitřními prasknutími, zánětlivé procesy v důsledku špatné kontrakce a vyprazdňování děložní dutiny bezprostředně po porodu..

Jak po prvním, tak po druhém porodu je důležité sledovat další pravidelnost menstruace - doba trvání samotného cyklu se může měnit ve směru zvyšování nebo snižování, ale kalendářní data po 2–3 měsících by měla být již jasná, bez zpoždění a poruch.

Je možné otěhotnět po porodu bez menstruace?

Pevná víra v nemožnost otěhotnění v nepřítomnosti menstruace po porodu je jedním z běžných důvodů narození dětí s počasím. Za prvé, někteří rodiče jsou zklamáni výše popsanou teorií o šestiměsíčním období laktační amenorey. Zadruhé, selhání této metody antikoncepce je spojeno s neschopností určit, zda se tělo probudilo a zda vaječníky pracují v plné síle před začátkem první menstruace..

V průměru k ovulaci obvykle dochází ve 12-13 dnech cyklu - během tohoto období je pravděpodobnost úspěšného oplodnění maximálně vysoká. Pokud však při normálním rozvrhu a ustáleném cyklu není vůbec těžké vypočítat toto období, pak v období po porodu nebude možné sledovat, že nastaly příznivé dny pro početí..

Důležité Pro ženy, které podstoupily císařský řez, je zvláště nebezpečné mít nechráněný sex. Na rozdíl od přirozeného porodu, i když to vyžaduje obnovení síly a normalizaci hormonálních hladin, druhé těhotenství, ke kterému došlo brzy po porodu, může představovat vážné nebezpečí pro nezhojenou jizvu na děloze.

Nedávno jste oslavili významné datum v životě svého dlouho očekávaného dítěte. Rušný rok zkušeností, malých i velkých radostí, prvních úspěchů a úspěchů uplynul. Bouře vzrušujících emocí po porodu ustoupila a jen v hloubi mé duše hlodá pocit úzkosti - po celý rok nebylo žádné měsíční období! Účelem tohoto článku je pomoci vám rozptýlit pochybnosti nebo potvrdit obavy, které se vkradly..

Poporodní období

Někdy může být krvácení po porodu zaměňováno s menstruací, ale ve skutečnosti tomu tak není. Představují přirozený proces, který probíhá v těle každé ženy bez ohledu na to, zda porodila sama nebo pomocí císařského řezu. Ihned po ukončení porodu se ztratí asi 300 ml krve. Po oddělení placenty se na povrchu dělohy vytvoří rány, které pak krvácejí. Toto špinění se nazývá lochie a lze jej obvykle pozorovat až 8 týdnů po porodu. Zpočátku jsou intenzivní, které se postupně uzdravují a mizí, jak se děloha hojí..

Jak dlouho neexistuje období a kdy po porodu by měli přijít? Zvažte tři možnosti:

 • když žena, která porodila, nekojí dítě z různých důvodů a je zcela uměle nakrmeno;
 • když dítě současně přijímá prsa a je doplňováno mléčnou výživou a doplňkovými potravinami, přičemž je krmeno smíšeným způsobem;
 • když novorozenec dostává mateřské mléko jako jediné jídlo a pití, doplňkové potraviny se nezavádějí do 6–8 měsíců a nedojde k doplňování vodou, jinými slovy je kojeno.

Možnost 1. Umělé krmení

V tomto případě dochází k obnovení menstruačního cyklu rychle. První menstruace může začít po zahojení sliznice dělohy - když se zastaví uvolňování lochie. Tento proces trvá v průměru 6 týdnů a ve velmi vzácných případech až 4–5 měsíců po porodu..

Veškeré špinění, ke kterému dochází po lochii, by mělo být vnímáno jako normální menstruace, pokud neexistují žádné příznaky děložního krvácení. Výskyt takového krvácení je vzácný, ale pravděpodobně i několik měsíců po narození dítěte.

Věnujte zvýšenou pozornost signálům svého těla a v případě pochybností o příčinách krvácení okamžitě vyhledejte lékaře.

Pokud vaše menstruace není delší než 4 měsíce od začátku porodu, měli byste si dělat starosti a podstoupit lékařskou prohlídku.

Tampony se velmi snadno používají a umožňují ženám vést v kritických dnech aktivní životní styl. Jak bezpečné je však pro panny používání tamponů??Jaké tampony mohou dívky používat?