6 důležitých skutečností o odstranění nitroděložního tělíska a důsledcích odstranění spirály

Navzdory zjevným výhodám nitroděložního tělíska (pohodlí, hospodárnost, účinnost, dlouhodobé užívání) je stále potřeba jej odstranit. A čím blíže je den předepsaného postupu, tím větší strach a úzkost žena zažívá: bolí to, jak se to stane, jsou komplikace?

Důvody pro odstranění spirály

Foto: nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T.

Životnost nitroděložního tělíska je v zásadě od 3 do 5 až 10 a dokonce 15 let. Závisí to na typu a složení spirály: nitroděložní tělíska obsahující měď slouží méně (3 - 5 let), spirály obsahující stříbro a hormony jsou vhodné po dobu 5 - 7 let a antikoncepce se zlatem se mohou používat po dobu 10 - 15 let, pokud neexistují žádné kontraindikace.

Odstranění nitroděložního tělíska: indikace

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí podle následujících indikací:

 1. Datum spotřeby. Na konci své životnosti antikoncepční účinek přípravku klesá a je odstraněn.
 2. Na žádost ženy. Může to být způsobeno tím, že se žena rozhodla otěhotnět a mít dítě, nebo není s touto metodou antikoncepce spokojena („neseděla“).
 3. Došlo k posunutí nitroděložního tělíska v děložní dutině nebo k jeho částečnému prolapsu (vypuzení). V tomto případě může žena pociťovat nepohodlí, pocit brnění nebo si všimnout, že antény spirály se poněkud prodloužily. V takové situaci neexistuje záruka účinné antikoncepce. Proto by měla být špička špičky odstraněna a měla by být nainstalována nová..
 4. Nástup těhotenství při používání nitroděložní antikoncepce. K těmto situacím bohužel dochází. Mimoděložní těhotenství se navíc vyskytují častěji. Odstranění cívky je povinné u těhotenství dělohy i mimoděložního těhotenství.
 5. S menopauzou. Rok po poslední menstruaci je spirála při menopauze odstraněna jako zbytečná.
 6. Ze zdravotních důvodů. Pokud se během užívání antikoncepce objeví bolest, krvácení, zánět v děloze a přívěskách, stejně jako vývoj nebo růst benigního nádoru dělohy (fibroidů), je nutné jeho okamžité odstranění.

Je třeba poznamenat, že malé děložní myomy samy o sobě nejsou kontraindikací pro zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě lékař doporučí spirálu s gestagenem.

Pokud se však děložní myom poprvé objevil na pozadí nitroděložního tělíska nebo začal růst, měla by být antikoncepce co nejdříve odstraněna..

Kdo a jak se provádí odstranění

Spirála je zpravidla odstraněna z dělohy na malém operačním sále pro prenatální kliniku nebo gynekologickou nemocnici. Procedura je prováděna kvalifikovaným lékařem - gynekologem v souladu se všemi pravidly asepsy a antiseptiky.

Jak odstranit spirálu u žen?

Foto: Pacient s odstraněním nitroděložního tělíska

Před zahájením manipulace lékař provede gynekologické vyšetření pacientky. Po vaginálním vyšetření je děložní čípek vystaven speciálním zrcadlům a ošetřen jakýmkoli antiseptickým roztokem. Poté se kontrolní vlákna antikoncepce uchopí lékařským nástrojem - kleštěmi nebo kleštěmi a pomalu usrkáváním se spirála vytáhne z dělohy.

Pokud žena při nošení nitroděložního tělíska neměla komplikace a zánět, nejsou s extrakcí žádné problémy. Postup je jednoduchý a bezbolestný.

V době odstraňování mohou být vlákna spirály odtržena. V tomto případě lékař vytáhne spirálu pomocí speciálního háku. Je lepší, když k tomu dojde pod kontrolou ultrazvuku.

Existují situace, kdy nitroděložní antikoncepce dorůstá do stěny dělohy (obvykle k tomu dochází, když chybí životnost) a není možné ji odstranit obvyklým způsobem. Poté je nitroděložní tělísko odstraněno v gynekologické nemocnici v nitrožilní anestézii pomocí diagnostické kyretáže děložní dutiny nebo pomocí lékařského optického zařízení - hysteroskopu.

Pokud není možné IUD odstranit cervikálním kanálem (k tomu dochází, když je atrézie nebo zarostlá), uchýlí se k vytažení spirály přes břišní dutinu laparoskopickými metodami v celkové anestezii.

Po operaci k odstranění nitroděložního tělíska je předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba, provádí se ultrazvuk pánevních orgánů.

Jak dlouho procedura trvá? Potřebuji anestezii?

Je třeba poznamenat, že zavedení spirály je bolestivější a pracnější proces než její odstranění..

Při absenci komplikací je správné umístění nitroděložního tělíska v děložní dutině a přítomnost kontrolních nití postup trvající několik minut, jednoduchý a prakticky bezbolestný..

Prahová hodnota bolesti je u každé osoby odlišná. A pokud má žena paniku z nadcházejícího postupu, může si vzít anestetikum (analgin, ketorol, ale - shpu). Lékař s nízkým prahem bolesti může použít lokální anestetikum ve formě lidokainového spreje.

Jaká vyšetření jsou nutná před postupem odebrání

Před zákrokem jsou vyžadovány stejné testy a podobné vyšetření jako při instalaci VC: obecný test krve a moči, nátěr na vaginální mikroflóru. Doporučuje se podstoupit ultrazvuk dělohy a kolposkopii.

Když je nitroděložní tělísko odstraněno

Neexistuje jasně stanovený časový rámec pro odstranění antikoncepce. Můžete jej odstranit v kterémkoli období života ženy, které považuje za nutné..

Odborníci doporučují odstranit spirálu během menstruace, protože během tohoto období je vnější krční osa mírně otevřená a extrakce je měkčí a bezbolestnější. Nejvýhodnější dny pro manipulaci jsou považovány za první a poslední den menstruace, kdy výtok není tak hojný. Dodržování této podmínky však není povinné a v případě potřeby lze spirálu odstranit v kterýkoli den menstruačního cyklu, včetně před a po menstruaci..

Pokud je žena zdravá a nemá žádné kontraindikace, lze ihned po odstranění předchozí zavést novou spirálu. Nejsou nutné žádné přestávky na odpočinek.

Těhotenství po spirále

Intrauterinní antikoncepce nemá vliv na následné těhotenství. Pokud se žena rozhodla porodit dítě a nemá žádné zdravotní problémy, dochází k těhotenství téměř okamžitě po odstranění spirály. Ve vzácných případech, pokud se na pozadí stálé antikoncepce vyvinuly komplikace (například endometritida), vám gynekolog doporučí, abyste se zdrželi početí, dokud nebude zánět vyléčen. Po zotavení můžete bezpečně otěhotnět.

Stále je však lepší odložit plánování těhotenství o 2 až 3 měsíce. Tato doba je nezbytná pro úplnou obnovu sliznice dělohy, kde bude po oplodnění implantováno oplodněné vajíčko. Bude vhodné před počátkem a užíváním vitamínových přípravků.

Možné komplikace

Mezi nejčastější komplikace patří:

 • chronická endometritida;
 • zánět v děložních přídavcích;
 • krvácející.

Přijatelné a krátkodobé příznaky po odstranění nitroděložní antikoncepce mohou být:

 • svalové křeče v břiše;
 • mírná bolest v pánevní oblasti;
 • menší špinění;
 • bolest (jako u menstruace) bolest v podbřišku.

Tyto příznaky nejsou patologické, nevyžadují návštěvu lékaře a speciální ošetření.

Jaká pravidla je třeba dodržovat po odstranění

Neexistují žádná zvláštní doporučení, ale je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel po odstranění VC do jednoho týdne:

 • sexuální odpočinek;
 • omezit těžkou fyzickou aktivitu;
 • dodržovat intimní hygienu;
 • odmítnout navštívit saunu nebo koupel;
 • nepoužívejte tampony;
 • nestříkejte.

Je třeba si uvědomit, že přítomnost cizího tělesa v děložní dutině a jeho dlouhodobé nošení je mnohem horší a nebezpečnější než postup pro jeho odstranění. Ženské tělo je velmi křehké a netoleruje drsné zacházení. Pokud tedy přítomnost spirály způsobí nepohodlí a nepohodlí, není třeba čekat až do konce její životnosti. Raději co nejdříve navštivte svého lékaře.

Jak je odstranění nitroděložního tělíska

V některých situacích se odstranění nitroděložní antikoncepce provádí před plánovaným časem, aby se zabránilo patologickým komplikacím a vedlejším účinkům.

Extrakce nitroděložního tělíska se provádí v následujících případech:

 • Konec doporučené doby používání nitroděložního tělíska (nitroděložní tělíska lze používat po dobu 5-10 let);
 • Přítomnost nekontrolovaného krvácení z děložní dutiny, která je způsobena zavedením nitroděložního tělíska;
 • Těhotenství, ke kterému došlo na pozadí nainstalovaného nitroděložního tělíska;
 • Změny růstové aktivity benigního nádorového novotvaru v děložní dutině po zavedení nitroděložního tělíska (fibroidy, fibroidy);
 • Identifikace maligních nádorových procesů v pánevních orgánech;
 • Vyloučení nitroděložního tělíska - posunutí nitroděložní antikoncepce vzhledem k její správné počáteční poloze;
 • Vzestup vzestupného infekčního procesu (kapavka);
 • Přítomnost akutních zánětlivých patologií pánevních orgánů.

Příprava na odstranění nitroděložního tělíska

Před zahájením procedury pro odstranění nitroděložní antikoncepce by se měla pacientka poradit s gynekologem. Lékař provede důkladné gynekologické vyšetření, které posoudí polohu nitroděložního tělíska, délku antén a typ nitroděložní antikoncepce. Lékař navíc provede ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, které vyhodnotí povahu a lokalizaci možných patologických procesů a také provede nátěr na mikroflóru z vaginální dutiny a cervikálního kanálu..

Odstranění nitroděložního tělíska - vyjmutí nitroděložního tělíska z děložní dutiny po uplynutí doby jeho použití.

Pokud je odstranění nitroděložního tělíska prováděno instrumentální metodou, je třeba nejprve provést klinické a biochemické vyšetření krve a darovat krev na hepatitidu, HIV, RW. V závislosti na lékařských indikacích, individuálních charakteristikách a zdravotním stavu pacienta lze provést další instrumentální a laboratorní vyšetřovací metody (kolposkopie, testy moči, bakteriologická kultivace z pochvy)..

V přítomnosti aktivních zánětlivých procesů je pacientovi kromě standardního diagnostického algoritmu předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba.

Metody a metody odstraňování nitroděložního tělíska

Extrakce nitroděložního tělíska se nejčastěji provádí ambulantně uprostřed menstruačního cyklu. Postup standardního odstranění nitroděložního tělíska nevyžaduje anestezii. Odstranění nitroděložního tělíska se provádí tažením kleštěmi (speciální chirurgický nástroj) nebo pinzetou na antény, které by normálně měly viset z cervikálního kanálu. Tato metoda odstranění nitroděložního tělíska je nejjednodušší, nejbezpečnější a nejlevnější.

Pokud chybí úponky nitroděložního tělíska, lze nitroděložní antikoncepci odstranit instrumentálně během hysteroskopie nebo pomocí extraktoru. Instrumentální odstranění IUD se provádí v lokální nebo intravenózní anestézii. Po mechanické expanzi cervikálního kanálu se do děložní dutiny vloží hysteroskop. Pokud nitroděložní tělísko leží volně v děložní dutině, uchopí se pomocí speciálních kleští a poté se vytáhne. V závažných případech může být instrumentální metoda odstranění IUD doprovázena poškozením stěn kanálu, dělohy a krvácením. Pokud byla důvodem pro odstranění nitroděložní antikoncepce přítomnost zánětlivých, infekčních nebo nádorových procesů děložní dutiny, po odstranění nitroděložního tělíska se z ní odeberou šmouhy ve formě otisků pro další histologické vyšetření.

Během předběžného gynekologického vyšetření může lékař často identifikovat nitroděložní tělísko, které vyrostlo do stěn dělohy. V tomto případě je odstranění nitroděložní antikoncepce prováděno seškrábnutím děložní dutiny a následnou histologickou diagnostikou výsledného biomateriálu. Pokud se část nitroděložního tělíska nachází v blízkosti velkých cév, močovodu a močového měchýře nebo rostla do břišní dutiny, spirála se odstraní pomocí laparotomie nebo laparoskopie.

V každém případě by odstranění nitroděložního tělíska mělo provádět pouze kvalifikovaný gynekolog. Je kontraindikováno, abyste si nitroděložní tělísko odstranili sami doma. Takové akce mohou způsobit mechanické poškození sliznic pohlavních orgánů a jejich infekci. Při odstraňování nitroděložního tělíska může lékař zjistit možné důsledky použití spirály a v případě potřeby vyvinout individuální terapeutický účinek.

Období zotavení po odstranění nitroděložního tělíska

Po dobu 5-6 dnů po odstranění nitroděložního tělíska by se žena měla zdržet intimity, používání vaginálních tamponů a čípků (čípků). Rovněž se nedoporučuje sprchovat, navštívit saunu a koupel, věnovat se těžké fyzické aktivitě a sportu, užívat si horkou koupel a léky, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou. U některých žen může po odstranění nitroděložního tělíska dojít k tažení, bolestivé bolesti v dolní části břicha a také k drobnému krvácení nebo špinění. Vzhled takových patologických stavů je považován za normu. Nepotřebují léčbu, protože by měly za několik dní samy zmizet. Další menstruace může začít s mírným zpožděním, což je také považováno za normální. Pokud bylo zavedeno hormonální nitroděložní tělísko, obnovení menstruačního cyklu může trvat o něco déle..

Po odstranění nitroděložní antikoncepce u 30% pacientů dochází k těhotenství během prvního měsíce, u 60% - během prvních tří měsíců. Do 1 roku po odstranění nitroděložního tělíska dojde k těhotenství u 90–95% žen, pokud v tuto chvíli neužívají jinou antikoncepci.

Video: Intrauterinní zařízení (IUD). Indikace a kontraindikace. Výhody a poškození nitroděložního tělíska

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Je bolestivé odstranit cívku a kdy je lepší odstranit nitroděložní tělísko

Aktualizace Gulnara Cleveland Aktualizováno 15. ledna 2019 Otázky a odpovědi 5 komentářů

Ženy, které se rozhodnou pro zavedení nitroděložního tělíska, stále pociťují úzkost, když přijde čas na jeho odstranění. Současně bolestivé pocity nejsou rozšířeným jevem; v rukou profesionálního gynekologa není odstranění nitroděložního tělíska bolestivé a prochází dostatečně rychle. Jsou však možné zvláštní případy.

Není snadné rozhodnout o jakékoli manipulaci spojené s vnitřními pohlavními orgány žen. Nitroděložní tělísko (IUD) je však běžnou formou antikoncepce, zejména u žen po porodu. Tato metoda je populární kvůli své vysoké spolehlivosti, snadnému použití a možnosti dlouhodobého použití..

Kdy je nejlepší spirálu odstranit

Primárním faktorem, ze kterého musí být cívka odstraněna, je, když se blíží konec doby platnosti. Intrauterinní zařízení jsou několika typů:

 • V závislosti na tvaru: ve tvaru T, deštník, prsten atd.;
 • Složení: měď obsahující, stříbro obsahující, zlato obsahující, hormonální;
 • Životnost.

To je obzvláště důležité - je nutné přísně dodržovat dobu nošení antikoncepce. V průměru může nitroděložní tělísko vydržet 3 až 10–15 let.

Datum vypršení platnosti nitroděložního tělíska, v závislosti na jeho typu:

 • S obsahem mědi - 3-5 let;
 • S obsahem stříbra - 5-7 let;
 • S obsahem zlata - 5-15 let;
 • S hormony - 5-7 let.

Indikace pro předčasný výběr

Existuje řada důvodů, proč musíte spirálu vytáhnout před datem vypršení platnosti..

 • Dojde-li k menopauze u ženy, která trvá alespoň rok, je nutné spirálu vytáhnout jako zbytečnou;
 • Nekonzistence velikosti nitroděložního tělíska s konkrétní ženou;
 • S tvorbou fibroidů a dalších patologických procesů v děložním čípku a děloze;
 • Vymístění nebo částečné prolaps IUD (vyloučení);
 • Potřeba sondování dělohy (diagnostický postup);
 • Pokud je to žádoucí, změňte metodu antikoncepce na jiný typ;
 • Pokud máte infekce pohlavních orgánů nebo potřebujete léčbu, která není kompatibilní s přítomností nitroděložního tělíska.

Pokud se žena rozhodne otěhotnět, není nutné předčasné vytěžování cívky před plánovaným počátkem, protože antikoncepce je tímto způsobem zcela reverzibilní. Hnojení vajíčka je možné do jednoho měsíce po vyjmutí.

Pravděpodobnost početí při použití cívky je nízká, ale přetrvává a mimoděložní těhotenství se vyskytuje častěji než obvykle. Pokud žena otěhotní, je nutné tuto antikoncepci z těla odstranit.

V případě nežádoucích účinků nebo individuální nesnášenlivosti je odstranění IUD nepochybné. Mezi alarmující příznaky patří:

 • intermenstruační krvácení nebo hnisavý výtok;
 • změna povahy menstruace k horšímu, trvající déle než 3-4 měsíce (bolest, trvání, hojnost);
 • pocit mechanického nepohodlí - tření, brnění;
 • ztráta kontroly nad anténami spirály (žena by měla pravidelně tápat anténami v pochvě, aby se ujistila, že je spirála na svém místě);
 • pocit vláken z nitroděložního tělíska během pohlavního styku;
 • absence menstruačního krvácení - amenorea;
 • acyklita menstruačního cyklu.

Se správným nitroděložním zavedením antikoncepce má malý vliv na menstruaci. Pokud se doba trvání zvýšila (3-4 měsíce po instalaci, protože si tělo nejprve zvykne) nebo se objeví nadměrná bolestivost menstruace, je nutné ji vyšetřit, možná se to stane indikací k odstranění spirály, protože v tomto případě poškození překročí účinnost.

Všechny tyto příznaky jsou důvodem mimořádné návštěvy gynekologa.

Absolutní kontraindikací je vlastní odstranění nitroděložního tělíska. To může provést pouze odborník při dodržení všech požadavků na sterilitu. Jinak mohou být následky nepředvídatelné, neměli byste riskovat své zdraví.

Jaké je riziko používání spirály delší než předepsanou dobu

Pohodlí této metody prevence nežádoucího těhotenství vám umožňuje na tento problém zapomenout několik let. Během této doby si žena zvykne a může zapomenout na včasné odstranění nitroděložního tělíska. Prošlá spirála, která je v dutině vnitřních pohlavních orgánů, může vést k následujícím nepříjemným jevům:

 • zarůstání do tkáně;
 • zánětlivé procesy v reprodukčním systému;
 • infekční onemocnění pánevních orgánů;
 • syndrom chronické pánevní bolesti;
 • neplodnost.

Jak odstranit spirálu u žen

Odstranění nitroděložního tělíska zahrnuje několik fází.

Přípravné činnosti

Týden před navrhovaným postupem, pokud nechcete otěhotnět, se doporučuje vyloučit nechráněný sex. Je to způsobeno zachováním aktivity spermií po několik dní a možností ovulace bezprostředně po vysazení antikoncepce. Může tedy dojít k efektivnímu setkání spermatu a vajíčka..

Pro menstruaci se doporučuje vyjmout nitroděložní tělísko. Tato okolnost usnadní a zmírní postup. Optimální bude 3-4 dny po nástupu menstruace, kdy výtok již není hojný. Tento stav však není nutný, můžete nitroděložní tělísko odstranit v kterýkoli den cyklu, počkat na nástup menstruace s neustálými rušivými příznaky - nemůžete.

Procedura začíná běžným vyšetřením na gynekologickém křesle. Gynekolog zkoumá polohu dělohy, palpuje břišní dutinu jednou rukou, zatímco druhá drží prsty ve vagině. Poté lékař zjistí umístění vláken (antén) nitroděložního tělíska. Posledním okamžikem v přípravné fázi je zavedení dilatátoru ke stabilizaci dělohy a ošetření její dutiny antiseptikem.

Bolí to odstranit spirálu

Všichni majitelé nitroděložní antikoncepce se v předvečer postupu jejího odstranění obávají, zda to bolí. Instalace nitroděložního tělíska je ve srovnání s odstraněním náročnější a časově náročnější proces. Ve většině případů není anestezie nutná, když je nitroděložní tělísko odstraněno..

Tělo každé dámy je samozřejmě individuální a práh bolesti je stejný. Je-li to žádoucí, může žena před manipulací užít mírné analgetikum.

Lokální anestézie ve formě paracervikálního bloku nebo spreje s lidokainem je možná s nízkým prahem bolesti nebo s úzkostí z postupu.

Stává se, že se antény odlomí nebo ztratí v děložní dutině, v takovém případě může postup vyžadovat hysteroskopii (vizuální vyšetření děložní dutiny pomocí optického zařízení) v anestezii.

Důvodem celkové anestézie je nemožnost provedení manipulace s odstraněním přes cervikální kanál v děložním čípku. V takové situaci musíte odstranit spirálu přes břišní dutinu pomocí laparoskopických kleští.

Popis postupu

Žena se zhluboka a pomalu nadechla a lékař pomocí kleští zachytil spirálové nitě, které volně visí z cervikálního kanálu, a opatrně jej odstranil z děložní dutiny. Poté může být nitroděložní systém již dosažitelný ručně. S menstruací bude klouzání lepší a jemným pohybem lze spirálu snadno vyjmout z pochvy.

Celková doba standardního postupu je několik minut, s přihlédnutím k přípravné fázi.

Přijatelné reakce při odstranění cívky a krátce po zákroku jsou svalové křeče, křeče a krvácení (malé krvácení). Všechny tyto příznaky jsou obvykle krátkodobé..

Je-li to žádoucí, lze ve stejný den nainstalovat nové nitroděložní tělísko, pokud nenastanou žádné komplikace.

Je důležité si uvědomit, že neexistuje žádný speciální plán pro odstranění nitroděložního tělíska; spirálu můžete odstranit kdykoli, kdy to žena považuje za nutné.

Obtížné odstranění nitroděložního tělíska

Každý lékařský proces se může pokazit a mohou nastat nepředvídané potíže. Pokud gynekolog zjistí nehybnost spirály, může pomocí ultrazvukového vyšetření určit důvod.

 • Nesprávný směr směru svorek.
 • Umístění nitroděložního tělíska je těsné ke stěně dělohy.
 • Fúze spirály s vnitřními tkáněmi.

Poslední komplikace je nejvážnější. K tomu může dojít v důsledku předčasného vyjmutí nitroděložního tělíska, to znamená jeho použití po skončení životnosti uvedené na obalu výrobku. Odstranit nitroděložní tělísko s takovou komplikací musí být chirurgicky.

Pro zkušeného odborníka nebude těžké tyto potíže překonat. To bude vyžadovat další lékařské nástroje..

Péče po odstranění

Ženské tělo po odstranění IUD nevyžaduje zvláštní péči. Pokud lékař neuvedl potřebu zvláštní péče, stačí dodržovat obecná hygienická pravidla a doporučení pro zachování intimního zdraví.

Když přestanete používat nitroděložní antikoncepci za účelem plánování početí, bude vhodné užívat vitamínové komplexy.

Kdy potřebujete navštívit lékaře

Pokud se po návratu domů po zákroku objeví určité známky zhoršení zdravotního stavu, je nutné se poradit s gynekologem. Příznaky mohou zahrnovat následující:

 • silné křeče;
 • břišní křeče;
 • bolestivost v pánevní oblasti;
 • horečka;
 • zhoršení celkového stavu těla;
 • vaginální špinění.

Vyskytly se po odstranění spirály nějaké změny v cyklu

Odstranění nitroděložního tělíska má ve většině případů malý vliv na menstruační cyklus. Období zotavení může trvat několik týdnů až několika měsíců.

Doba čekání na obnovení měsíčního cyklu závisí na:

 • typ spirály, delší obnova cyklu nastane po použití spirály obsahující hormony;
 • věk ženy;
 • doba nošení nitroděložního tělíska;
 • úroveň vyčerpání vnitřní vrstvy dělohy;
 • přítomnost stresových faktorů;
 • přidružená onemocnění nebo funkční poruchy.

Může se také změnit povaha menstruace:

 • Husté vypouštění. Nejčastěji to může znamenat zánětlivý proces endometria nebo poškození dělohy;
 • Malý výboj. Tento typ období je přirozenější. To je způsobeno dlouhodobým potlačením plného fungování endometria a vaječníků. Obnova je nemožná v jednom cyklu.

Normálně by se po 3-4 menstruačních cyklech měla povaha měsíčního výtoku vrátit na předchozí hodnoty před použitím nitroděložního tělíska. Pokud se tak nestane, je pravděpodobné, že dojde k hormonální nerovnováze. V takovém případě musíte podstoupit vyšetření k obnovení reprodukčního zdraví..

Neměli byste se bát okamžiku, kdy je nitroděložní tělísko odstraněno, je mnohem nebezpečnější to přehánět s nosením cizího tělesa v sobě. Po uplynutí doby použitelnosti je nitroděložní tělísko zdraví škodlivé a komplikuje proces jeho odstranění. Oblast ženských pohlavních orgánů je choulostivý mechanismus, který nelze zanedbávat. Pokud nošení spirály způsobuje nepohodlí, neměli byste čekat na konec její životnosti, ale jít na schůzku s lékařem ke konzultaci.

je možné spirálu odstranit bez menstruace ?

ano, podivná reakce lékaře. I když předpokládáme, že spirálu odstraňuje pouze během menstruace (i když ji lze odstranit každý den), musíte si nejprve udělat stěr. Pokud dojde k zánětu, spirála se neodstraní; nejprve je třeba ji léčit. Navštivte jiného lékaře. Na okresní klinice udělají všechno, zdarma a.

takže mi během měsíců odstranili minulost - otázka sekund.

Uklízel jsem bez menstruace - necítil jsem vůbec nic

Je možné spirálu odstranit bez menstruace

Použití nitroděložního tělíska jako antikoncepčního prostředku má určité výhody. I přes účinnost ochrany před nechtěným těhotenstvím, hospodárnost a dlouhodobé používání je odstranění cívky v určitém časovém období považováno za nezbytný postup..

Kdy odstranit spirálu

Životnost nitroděložní antikoncepce se pohybuje od 3 do 15 let. Doba používání spirály závisí na typu zařízení a základním materiálu:

 • měděné nitroděložní tělíska - od 3 do 5 let;
 • výrobky na bázi stříbra, které uvolňují hormony - od 5 do 7 let;
 • antikoncepce používající zlato - od 10 do 15 let.

Existují následující indikace pro odstranění spirály:

 • konec období provozu;
 • plánování těhotenství;
 • výběr jiné metody antikoncepce;
 • přemístění nebo vyloučení (ztráta) produktu;
 • nástup početí;
 • vstup do menopauzy;
 • gynekologické stavy, včetně zánětu, otoku, bolesti nebo krvácení.

Jak odstranit spirálu z dělohy

Odstranění nitroděložního tělíska se nazývá drobná lékařská manipulace. Je zakázáno sami si vyjímat zařízení z důvodu rizika narušení integrity děložní sliznice, infekce a výskytu zánětlivého procesu. Pokud je spirála nesprávně odstraněna, úponky jsou někdy prasklé, produkt je v cervikálním kanálu, což je doprovázeno intenzivní bolestí.

Příprava na odstranění spirály

Odstranění nitroděložního tělíska se obvykle provádí ambulantně. Postup vyžaduje dodržování aseptických a antiseptických pravidel. Před odstraněním produktu provede gynekolog všeobecné vyšetření.

Přípravná fáze pro odstranění zahrnuje následující:

 • obecná analýza moči a krve;
 • nátěr na flóru a onkocytologii;
 • ultrazvukové vyšetření orgánů lokalizovaných v malé pánvi;
 • kolposkopie.

Odstranění spirály z dělohy

Odstranění antikoncepce se provádí po vyšetření pochvy a děložního čípku. Pro postup je nutné použít gynekologická zrcadla, pomocí kterých je vystavena vaginální část děložního čípku. Aby se zabránilo pronikání patogenní flóry a zánětu, je sliznice ošetřena jakýmkoli antiseptikem.

K odstranění spirály uchopí lékař antény, které jsou ovládacími vlákny produktu, pinzetou nebo kleštěmi. Pomocí lékařského nástroje gynekolog pomalu vytahuje antikoncepci z děložní dutiny.

Neexistuje žádný časový limit pro odstranění produktu. Doporučuje se však zařízení vyjmout během menstruace, protože vnější osy děložního čípku jsou pootevřené. Díky tomu je postup pro odstranění antikoncepce jednodušší a bezbolestný. První a poslední den menstruace se považuje za příznivé období pro manipulaci kvůli nedostatku intenzivního výtoku.

Jak odstranit spirálu, pokud antény nejsou viditelné

Někdy se vlákna nebo úponky odlomí během odstraňování nitroděložního tělíska. V takovém případě je produkt odstraněn speciálním hákem. Pokud nelze antény zobrazit, doporučuje se provést postup pomocí ultrazvukového zařízení. Odstranění spirály bez antén může trvat déle.

Může spirála dorůst do dělohy

Růst nitroděložního tělíska do stěny dělohy je někdy pozorován, když chybí přiměřená doba pro odstranění antikoncepce. Tato komplikace brání obvyklému odebrání zařízení v ambulantním prostředí..

Odstranění spirály u žen se provádí po hospitalizaci v gynekologické nemocnici. Manipulace se provádí v celkové anestezii škrábáním pod kontrolou hysteroskopu.

Někdy není možné odstranit antikoncepci cervikálním kanálem, například v případě kontaminace nebo atrézie. Gynekologové používají laparoskopickou techniku ​​k odstranění nitroděložního tělíska přes peritoneální dutinu. Operace se provádí v intravenózní anestezii. V období zotavení jsou předepisována antibiotika a protizánětlivé léky. Je nutné provádět ultrazvukovou diagnostiku.

Bolí to odstranit spirálu

Gynekologové zdůrazňují, že pokud během používání spirály nedošlo k žádným komplikacím a zánětlivým procesům, odstranění se provádí rychle a bez následků. Bolestivé pocity během extrakce spirály se obvykle neobjevují.

Vložení nitroděložního tělíska je považováno za časově náročnější než jeho vyjmutí. Doba trvání procedury ve většině případů nepřesahuje několik minut.

Je známo, že práh bolesti je individuální. Pokud má pacient silný strach z manipulace, lze užít jakýkoli lék proti bolesti. Při poměrně nízkém prahu bolesti je možné použít lokální anestézii (lidokain ve formě spreje).

Možné komplikace

IUD je cizí těleso, které někdy způsobuje komplikace. Odstranění cívky může mít následující důsledky:

 • krvácející;
 • akutní a chronická endometritida;
 • zánět přívěsků dělohy.

Po odstranění spirály může žena pozorovat následující příznaky:

 • křeče v břiše;
 • syndrom bolesti pokrývající malou pánev;
 • mírné špinění.

Bolestivé bolesti, které připomínají menstruaci, nejsou považovány za patologické a nevyžadují lékařskou pomoc. Vzhled výtoku s nepříjemným zápachem, zvýšení teploty, zhoršení pohody jsou důvodem pro vyhledání lékařské pomoci.

Obnova po odstranění spirály

Postup pro odstranění nitroděložního tělíska je jednoduchá manipulace. Při absenci komplikací a chirurgickém zákroku by měl pacient dodržovat několik pravidel:

 • sledovat sexuální odpočinek několik dní;
 • snížit intenzitu fyzické aktivity;
 • dodržovat doporučení týkající se intimní hygieny;
 • vyloučit návštěvy lázní, saun, pláží;
 • přestaňte používat tampony a sprchování.

Dlouhodobé nošení nitroděložního tělíska může vést k vážným následkům. Žena musí po skončení svého života antikoncepci odstranit.

Po odstranění nitroděložního tělíska je někdy zaznamenána změna povahy menstruačního cyklu. Délka období zotavení se liší a může trvat několik měsíců.

Na dobu zotavení mají vliv následující faktory:

 • spirálový typ (hormon);
 • věk ženy;
 • doba užívání antikoncepce;
 • úroveň vyčerpání endometria;
 • doprovodné patologie;
 • psycho-emocionální stav.

Menstruace po odstranění nitroděložního tělíska může být:

 • hojný, což někdy naznačuje zánět;
 • nedostatečné kvůli inhibici funkce vaječníků.

Kolik stojí odstranění spirály v gynekologii

V ceně může být zahrnuto vyšetření u gynekologa i předběžná diagnostika. V Rusku stojí odstranění nitroděložního tělíska od 1 500 do 2 000 ruských rublů.

Závěr

Odstranění spirály musí být včasné. Životnost závisí na typu výrobku a také na individuálních vlastnostech ženy. Pokud se objeví příznaky patologického stavu, nitroděložní tělísko lze odstranit před datem splatnosti.

Nitroděložní tělísko se odstraní na konci data exspirace, při plánování těhotenství nebo při výskytu komplikací. Postup pro odstranění nitroděložního tělíska by měl provádět lékař za sterilních podmínek. Nedoporučuje se odstraňovat cívku samostatně, protože je možné mechanické poškození sliznice dělohy s následným přidáním infekce.

V jakých případech je nitroděložní tělísko odstraněno

 • Na konci doby použitelnosti cívky: obvykle po 3–5 letech, u určitých typů cívek je životnost až 10 let.
 • Se silnými bolestmi v podbřišku nebo při pohlavním styku.
 • S výskytem hojného krvácení, které nelze podrobit konzervativní léčbě. Tato komplikace se vyskytuje u 10% žen v prvním roce po instalaci spirály. V případě anémie doprovázené bledostí kůže a celkovou slabostí je indikováno jmenování přípravků železa. Pokud příznaky přetrvávají po dlouhou dobu, měli byste se poradit s gynekologem.
 • V případě částečného vyloučení, kdy je šroubovice posunuta a existuje riziko těhotenství. O částečném vyloučení se mluví v případě prodloužení spirálních nití nebo v přítomnosti nitroděložního tělíska v pochvě nebo v cervikálním kanálu.
 • O úplném vypuzení svědčí nemožnost detekce vláken spirály nebo samotné spirály různými vyšetřovacími metodami (sondování děložní dutiny, ultrazvuk, rentgen děložní dutiny). V tomto případě a při absenci kontraindikací (těhotenství, zánět dělohy a přívěsků) je možné po odstranění nitroděložního tělíska nainstalovat nový.
 • Když se objeví zánětlivá onemocnění dělohy, trubice nebo vaječníky.
 • Pokud je vloženo příliš velké nitroděložní tělísko. V tomto případě lékař vybere a vloží spirálu vhodné velikosti.
 • Při sondování dělohy během zavádění spirály.
 • Při podezření na mimoděložní těhotenství.
 • Vývoj mimoděložního těhotenství může být indikován zpožděním menstruace nebo výskytem krvavého výtoku, doprovázeným bolestí vyzařujícími do konečníku.

Postup pro odstranění nitroděložního tělíska

Měl by být prováděn gynekologem za sterilních podmínek. Anestezie a hospitalizace nejsou nutné. Ve většině případů se nitroděložní tělísko odstraní zatažením za antény.

Odstranění cívky během menstruace značně usnadňuje postup, i když ho lze provést i bez menstruace. Pokud je to požadováno a při absenci kontraindikací (například zánětlivých onemocnění maca a přívěsků), můžete okamžitě nainstalovat novou spirálu.

Pokud nelze antény detekovat, je spirála odstraněna instrumentální metodou pomocí extraktoru.

Těhotenství po odstranění cívky

Po odstranění nitroděložního tělíska 90% žen obvykle otěhotní v prvním roce. Počátek těhotenství je však možný ihned po odstranění spirály, proto se doporučuje používat kondom, dokud se sliznice dělohy během prvních tří měsíců úplně neobnoví, aby nedocházelo k problémům s nosením plodu.

Pokud po odstranění nitroděložního tělíska nedojde k těhotenství během prvního roku, měli byste se poradit s lékařem a podstoupit vyšetření na gynekologická a endokrinní onemocnění (šmouhy, krev na přítomnost protilátek atd.), Což může být důvodem nemožnosti otěhotnění..

Nitroděložní tělísko je jednou z nejspolehlivějších antikoncepčních prostředků. Tato metoda antikoncepce zahrnuje zavedení speciálního zařízení do děložní dutiny. Dokud spirála nevyprší, žena nebude moci otěhotnět. Ale co očekávat, pokud potřeba ochrany již zmizela a žena odstranila spirálu. Jak rychle bude pacientka schopna otěhotnět, zda bude nástup těhotenství po spirále problematický - tyto otázky znepokojují každou ženu.

Vůně novorozence pro matku je lepší než nejdražší parfém

Nitroděložní tělísko je cizí předmět, který zabraňuje navázání vajíčka na stěnu dělohy během implantace. Spirála ve skutečnosti nijak nebrání spermiím proniknout do buňky a oplodnit ji, ačkoli výrobci a tvůrci této antikoncepce tvrdí opak. Hlavním účelem nitroděložního tělíska je přesto zabránit fixaci oplodněného vajíčka na děložní endometrium..

Podobný účinek je způsoben zánětlivým účinkem zařízení na endometrium dělohy, v důsledku čehož vajíčko nedostává potřebné množství potřebné výživy a samotná endometriální vrstva neroste do požadované tloušťky. Tyto faktory společně brání nástupu těhotenství a oplodněná buňka opouští dělohu spolu s menstruačním tokem. Jinými slovy, takové nitroděložní antikoncepční prostředky neustále způsobují spontánní potraty. Proto nelze s jistotou tvrdit, že po odstranění spirály bude možné otěhotnět bez problémů..

Použití nitroděložního tělíska je nepochybně pohodlné, ale pouze za podmínky, že je přístroj nainstalován zkušeným a kvalifikovaným gynekologem. Kromě toho je nutné zvolit IUD individuálně pro každého pacienta. Pokud je cívka zvolena nesprávně nebo je během zavádění porušena technika, existuje riziko vzniku nitroděložního zánětu během pobytu nitroděložního tělíska uvnitř děložní dutiny. Aby se předešlo těmto komplikacím, je nutné přísně dodržovat požadavky a vzít v úvahu kontraindikace pro nošení spirály, které zahrnují:

 • Všechny druhy zánětlivých lézí reprodukčních orgánů;
 • Novotvary jiné povahy;
 • Vrozené vady vývoje dělohy;
 • Patologie šířící se během pohlavního styku;
 • Přítomnost alergické nesnášenlivosti na měď nebo její slitiny;
 • Krvácení z dělohy neznámé etiologie;
 • Polypy nebo myomatózní formace;
 • Příliš mladý věk, protože reprodukční systém dívek se ještě úplně nevytvořil a instalace spirály může vést k nevratným odchylkám uvnitř těla.

Odborníci navíc doporučují používat nitroděložní tělísko u žen, které již porodily. Proč? Je to jen to, že nitroděložní tělísko mírně otevírá cervikální kanál, což zvyšuje riziko pronikání pohlavně přenosných infekcí. Na pozadí těchto patologií může být docela obtížné otěhotnět po odstranění spirály. Lékaři proto varují pacienty, že je vhodné používat takové prostředky ochrany pouze pro ty, kteří mají pouze jednoho sexuálního partnera..

Odrůdy nitroděložního tělíska

Jakékoli antikoncepční přípravky vybírá lékař individuálně

Existuje mnoho druhů nitroděložních antikoncepčních přípravků, ale jen několik z nich je zvláště populárních. Například zařízení ve tvaru písmene T s hormonálními složkami. Tato cívka má pružné hroty a kroužek pro snadné vyjmutí. Uvnitř tyče je speciální nádobka obsahující hormonální přípravek. Uvolňuje se denně v mikro dávkách do dělohy a vytváří tak další ochranu proti spermiím. Obvykle je taková spirála nastavena na 5leté období..

IUD se stříbrnou složkou jsou také docela populární. Lékaři tvrdí, že vydrží až 7 let a jsou 98% účinné, přičemž nečistoty poskytují další protizánětlivé účinky. Intrauterinní antikoncepce může mít celou řadu forem: smyčku, tvar písmene s, prstencový tvar, tvar deštníku atd..

Nebezpečné následky nitroděložního tělíska

Obvykle je nitroděložní antikoncepce tolerována pacienty docela snadno, ale ve vzácných případech mohou nastat určité komplikace, jako je odmítnutí zařízení, silné krvácení nebo bolest. Obecně se komplikace spojené s nitroděložním tělískem běžně dělí na komplikace spojené s instalací antikoncepce, s jejím užíváním nebo vznikající po vysazení. Již se zavedením nitroděložního tělíska mohou nastat problémy jako perforace dělohy, ruptura děložního hrdla, vazovagální reakce nebo krvácení a zánětlivé procesy. Ale takové komplikace jsou poměrně vzácné, obvykle na pozadí neprofesionality nebo nízké kvalifikace lékaře.

O něco častěji se nežádoucí účinky vyskytují, když žena již po určitou dobu žila s nitroděložní antikoncepcí. Neexistují žádné konkrétní údaje o tom, jak dlouho po injekčních komplikacích dojde. Ale obecně se v procesu nošení spirály mohou pacienti setkat s vedlejšími účinky, jako jsou:

 • Silné nebo prodloužené krvácení. Silná a prodloužená menstruace se obvykle objeví již při první menstruaci po instalaci. Mimochodem, jsou považovány za dlouhodobé, pokud trvají déle než 8 dní, a hojné - pokud jsou dvakrát tak silné. Pokud se během šesti měsíců počet nebo trvání menstruace nesnížily, může to vést k těžké anémii, proto se doporučuje nitroděložní tělísko odstranit.
 • Ostré křečové bolesti v dolní části břicha. Pozorováno zpravidla první tři měsíce, zejména u mnoha mladých pacientů s nuliparií, kteří užívali měděné nitroděložní tělísko.
 • Užívání hormonální nitroděložní antikoncepce někdy vede k amenorei, acyklitě menstruace, intermenstruačnímu špinění atd..
 • Také na pozadí přítomnosti hormonálních látek v nitroděložním těle v prvních 3 měsících se objevují příznaky systémového působení gestagenních hormonů, jako je akné, překrvení prsou, záchvaty migrénových bolestí a nevolnost-zvracení, snížené libido, radikulitidní bolesti zad a nadměrná nervozita, psychoemotické poruchy až Deprese. Pokud takové příznaky nezmizí 3 měsíce po instalaci nitroděložního tělíska, je nutné změnit antikoncepční metodu.

Pokud jde o nežádoucí účinky, které se vyskytnou po odstranění spirály, vyskytují se ve velmi vzácných případech a projevují se ve formě nízko bazálního zánětu, akutních infekcí, mimoděložního početí atd..

Když po odstranění spirály můžete naplánovat těhotenství

Při plánování je nezbytné jíst vyváženou stravu.

Mohu otěhotnět po nošení cívky? Tato otázka se najednou objevila před mnoha ženami. Statistiky ukazují, že téměř všechny ženy po odstranění spirály počaly dostatečně rychle a bezpečně nosily dítě. Pokud budete postupovat podle všech lékařských doporučení, početí proběhne bez problémů během 6–12 měsíců po vysazení antikoncepce. Ale mnoho z nich, kteří se rozhodli o těhotenství, chce otěhotnět ve velmi blízké budoucnosti, a tak vyvstává otázka, jak rychle otěhotnět ihned po odstranění spirály.

Žádný specialista nemůže jednoznačně odpovědět na tak choulostivou otázku, protože každý případ je individuální. Rychlost těhotenství závisí na mnoha různých faktorech, jako je doba nošení nitroděložní antikoncepce, protože dlouhodobý nitroděložní systém v děloze nemá velmi dobrý vliv na reprodukci žen. Spirála může vyvolat sexuální zánět, mikrotrauma stěny dělohy a pokud zařízení obsahovalo hormonální složku, pak její zbytky vstupují do dělohy, což také komplikuje nástup těhotenství. Proto pro každého konkrétního pacienta existují individuální doporučení..

Důvody nedostatečné koncepce

Stává se také, že pacientky po dlouhodobém odstranění spirály nemohou otěhotnět, přestože dodržují všechna lékařská doporučení. Může to mít mnoho důvodů. Za prvé, hormonální poruchy mohou vyvolat potíže s koncepcí. Pokud nitroděložní tělísko obsahuje hormonální složky, může vážně změnit hormonální pozadí ženy. Pokud po šesti měsících nebylo možné otěhotnět, musíte darovat krev pro hormony.

Důvodem, proč pacientky po spirále dlouho neotěhotní, může být také endometritida. V procesu odstraňování spirály je často traumatizováno endometrium, které následně končí zánětlivými procesy. Pokud nejsou dlouhodobě léčeni, vyvine se endometrióza, která při zanedbání patologického procesu vede k neplodnosti..

Problémy a potíže

U některých se po odstranění nitroděložního tělíska na stěnách dělohy objevují mikrodámy. Co by měl pacient udělat v podobné situaci? Pro taková zranění lékař předepisuje specializované léky, které pomohou rychle obnovit poškozené stěny orgánů. Pokud pacient ignoruje lékařské předpisy a ke koncepci dojde bezprostředně po odstranění nitroděložního tělíska, zvyšuje se riziko spontánního potratu. I když se v porodnické praxi vyskytly případy, kdy pacientky otěhotněly nitroděložní antikoncepcí.

Ale stále je lepší, když se pacient řídí doporučeními lékaře, když po spirále je možné otěhotnět, jinak mohou být následky smutné.

 • Sexuální vztahy je nutné zahájit nejdříve dva týdny po odstranění spirály. Proč ne dříve? Je to jen tak, že když je odstraněna spirála, je poraněna výstelka dělohy a pohlavní styk může vyvolat krvácení nebo infekci.
 • Po odstranění nitroděložního tělíska obsahujícího kov mohou pokusy o otěhotnění začít až po 3-4 měsících. Pokud je tento požadavek porušen a poté, co spirála není chráněna, může početí vést k potratu nebo k němu vůbec nedojde.
 • Pokud byla odstraněna hormonální cívka, bude konečné zotavení trvat nejméně šest měsíců. IUD interferuje s ovulací a zeslabuje vrstvu endometria, takže tělo bude potřebovat určitou dobu na zotavení.

Podle statistik, pacienti úspěšně otěhotní v prvním roce. Přestože jsou organizmy každého člověka jiné, závisí doba na jeho zotavení na jednotlivých vlastnostech. Stává se, že pacientky pravidelně několik měsíců sleduje odborník a stěžují si, že nemohu otěhotnět. Není však třeba vrhnout se na takové rozhodnutí, je lepší hrát na jistotu a počkat, až se reprodukční systém plně zotaví.

Ačkoli lékaři poskytují optimistické předpovědi ohledně početí, ve skutečnosti existuje spousta případů, kdy se žena setká s obtížemi a hledá způsoby, jak otěhotnět po odstranění spirály. Nejčastěji je přítomnost problémů vysvětlena neprofesionalitou lékaře, špatně provedeným postupem pro odstranění spirály nebo nedodržováním pravidel osobní hygieny a sexuálního odpočinku v prvních několika týdnech po odstranění.

Jak urychlit těhotenství

Žena se tedy dlouho chránila pomocí spirály a rozhodla se pro dítě. Po odstranění nitroděložního tělíska se řídila doporučeními lékaře, ale nedokáže si představit. Jak velké jsou šance ženy na těhotenství a jak můžete bezpečně urychlit nástup takové žádoucí události? Lékaři doporučují pít komplex vitamínů užitečných pro ženy k urychlení regenerace těla.

Kromě toho je nutné vzdát se nezdravých návyků. Cigarety, alkohol narušují pouze oplodnění vajíčka, proto je důležité, aby je žena odmítla. Musíte také věnovat náležitou pozornost hmotnosti, a to nejen nadváze, ale také příliš hubeným dívkám. Doporučuje se vyvážená strava a sport. Je nutné vyhnout se psycho-emocionálním zážitkům a starostem, plně odpočívat.

Odstraněním nitroděložního antikoncepčního systému (IUD), populárně označovaného jako spirála, doufá žena v početí dítěte. Jak otěhotnět rychleji po odstranění spirály a co tomu může zabránit? Zjistíme názor lékařů na tuto věc..

Kdy můžete po odstranění spirály otěhotnět?

Touha otěhotnět co nejdříve po odstranění spirály je pochopitelná a pochopitelná. Dlouhodobý pobyt cizího předmětu v děloze však ovlivňuje ženské tělo a ihned po odstranění nitroděložního tělíska nemusí být žena připravena na otěhotnění a porodit dítě.

Podle statistik o něco méně než třetina žen otěhotní v prvním měsíci po zbavení se antikoncepce, 60% z nich otěhotní po třech měsících a zbývajících 10% se podaří otěhotnět během jednoho roku..

 • Je lepší začít s pohlavním stykem jen dva týdny po odstranění antikoncepce. Odstranění nitroděložního tělíska je bolestivé a zahrnuje ztrátu krve a poškození výstelky dělohy (endometria). Proto bude tělo potřebovat čas na zotavení a doplnění ztracených zdrojů..
 • Při odstraňování spirály obsahující kov (s přídavkem mědi, zlata, stříbra) je nutné vydržet čtyři měsíce před pokusem o početí dítěte. Tolik času je zapotřebí, aby tělo plně obnovilo endometrium. Jinak nemusí dojít k oplodnění nebo žena nebude schopna plod nést..
 • Při odstraňování hormonálních cívek stojí za to dát tělu 6 měsíců na obnovení reprodukční funkce. Tyto typy antikoncepce blokují produkci vajíček a ztenčují endometrium, což znemožňuje těhotenství. Proto trvá určitou dobu, než vaječníky pracují ve stejném režimu a vnitřní výstelka dělohy se vrátí do normálu.

Proč nedochází k těhotenství?

Proč v některých případech po vyjmutí nitroděložního tělíska není možné nejen rychle otěhotnět, ale i počat dítě i po roce? Důvody mohou být různé:

 • hormonální nerovnováha. Odstranění hormonálních spirál vede k narušení hormonálního pozadí a s ním i měsíčního cyklu. Šance na rychlejší otěhotnění jsou v takových případech extrémně nízké..

Normalizace produkce hormonů může trvat až 12 měsíců. Pokud se měsíční cyklus neobnoví po roce, měli byste se poradit s lékařem;

 • zánět endometria. Někdy postup pro odstranění nitroděložního tělíska má za následek zánět sliznice dělohy. Stává se to ze dvou důvodů: pokud gynekolog připustí porušení během extrakce nitroděložního tělíska nebo žena nedodrží pravidla intimní hygieny doporučená lékařem během prvních dvou týdnů po operaci.

Zánět endometria se projeví ostrými bolestmi v podbřišku, periodickým hnisavým krvavým výtokem, skoky v tělesné teplotě a celkovou slabostí. V takovém případě nemůžete ztrácet čas: naléhavě vyhledejte lékaře.

Lékaři doporučují nasadit nitroděložní antikoncepci ženám, které již nikdy neplánují porod. Pokud chcete počat dítě, ale musíte počkat určitou dobu, chodit se spirálou, měli byste se postarat o výběr dobrého specialisty, který dokáže dodat toto zařízení s minimálními negativními důsledky pro vaše zdraví.

Zeptejte se svých přátel, přečtěte si recenze na internetu: ženy tyto informace rádi sdílejí. Pokud je operace úspěšná, zkuste se obrátit na odstranění nitroděložního tělíska u stejného specialisty..

Zatímco tělo obnovuje plodnost narušenou přítomností nitroděložní antikoncepce, připravte ji na početí a nošení dítěte:

 • pijte kurz prenatálních vitamínů - pomohou vám rychleji otěhotnět. Kromě obecných posilujících látek obsahují kyselinu listovou, kterou tělo prakticky neprodukuje, ale je nezbytná k tomu, aby zabránila rozvoji patologických stavů ve vývoji nervové trubice v zárodku;
 • vzdejte se špatných návyků: alkohol a nikotin narušují oplodnění vajíčka a způsobují vážné poruchy ve vývoji plodu;
 • normalizovat váhu. Ženy, které jsou příliš hubené a mají velkou nadváhu, na rozdíl od žen s normální hmotností nebudou moci otěhotnět rychleji. Sledujte svoji stravu, cvičte, ale nepřehánějte to - poraďte se s odborníkem na výživu a fitness trenérem;
 • starej se o svůj psycho-emocionální stav. Neustálý stres opakovaně odkládá vyhlídky na otěhotnění.

Poté, co se ujistíte, že je tělo připraveno dítě snést, zvolte ten správný čas na početí: nejjednodušší způsob, jak otěhotnět, je brzy na jaře a na konci podzimu. V této době jsou spermie nejaktivnější a schopné oplodnění..

Navzdory zjevným výhodám nitroděložního tělíska (pohodlí, hospodárnost, účinnost, dlouhodobé užívání) je stále potřeba jej odstranit. A čím blíže je den předepsaného postupu, tím větší strach a úzkost žena zažívá: bolí to, jak se to stane, jsou komplikace?

Důvody pro odstranění spirály

Foto: nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T.

Životnost nitroděložního tělíska je v zásadě od 3 do 5 až 10 a dokonce 15 let. Závisí to na typu a složení spirály: nitroděložní tělíska obsahující měď slouží méně (3 - 5 let), spirály obsahující stříbro a hormony jsou vhodné po dobu 5 - 7 let a antikoncepce se zlatem se mohou používat po dobu 10 - 15 let, pokud neexistují žádné kontraindikace.

Odstranění nitroděložního tělíska: indikace

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí podle následujících indikací:

 1. Datum spotřeby. Na konci své životnosti antikoncepční účinek přípravku klesá a je odstraněn.
 2. Na žádost ženy. Může to být způsobeno tím, že se žena rozhodla otěhotnět a mít dítě, nebo není s touto metodou antikoncepce spokojena („neseděla“).
 3. Došlo k posunutí nitroděložního tělíska v děložní dutině nebo k jeho částečnému prolapsu (vypuzení). V tomto případě může žena pociťovat nepohodlí, pocit brnění nebo si všimnout, že antény spirály se poněkud prodloužily. V takové situaci neexistuje záruka účinné antikoncepce. Proto by měla být špička špičky odstraněna a měla by být nainstalována nová..
 4. Nástup těhotenství při používání nitroděložní antikoncepce. K těmto situacím bohužel dochází. Mimoděložní těhotenství se navíc vyskytují častěji. Odstranění cívky je povinné u těhotenství dělohy i mimoděložního těhotenství.
 5. S menopauzou. Rok po poslední menstruaci je spirála při menopauze odstraněna jako zbytečná.
 6. Ze zdravotních důvodů. Pokud se během užívání antikoncepce objeví bolest, krvácení, zánět v děloze a přívěskách, stejně jako vývoj nebo růst benigního nádoru dělohy (fibroidů), je nutné jeho okamžité odstranění.

Je třeba poznamenat, že malé děložní myomy samy o sobě nejsou kontraindikací pro zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě lékař doporučí spirálu s gestagenem.

Pokud se však děložní myom poprvé objevil na pozadí nitroděložního tělíska nebo začal růst, měla by být antikoncepce co nejdříve odstraněna..

Kdo a jak se provádí odstranění

Spirála je zpravidla odstraněna z dělohy na malém operačním sále pro prenatální kliniku nebo gynekologickou nemocnici. Procedura je prováděna kvalifikovaným lékařem - gynekologem v souladu se všemi pravidly asepsy a antiseptiky.

Jak odstranit spirálu u žen?

Foto: Pacient s odstraněním nitroděložního tělíska

Před zahájením manipulace lékař provede gynekologické vyšetření pacientky. Po vaginálním vyšetření je děložní čípek vystaven speciálním zrcadlům a ošetřen jakýmkoli antiseptickým roztokem. Poté se kontrolní vlákna antikoncepce uchopí lékařským nástrojem - kleštěmi nebo kleštěmi a pomalu usrkáváním se spirála vytáhne z dělohy.

Pokud žena při nošení nitroděložního tělíska neměla komplikace a zánět, nejsou s extrakcí žádné problémy. Postup je jednoduchý a bezbolestný.

V době odstraňování mohou být vlákna spirály odtržena. V tomto případě lékař vytáhne spirálu pomocí speciálního háku. Je lepší, když k tomu dojde pod kontrolou ultrazvuku.

Existují situace, kdy nitroděložní antikoncepce dorůstá do stěny dělohy (obvykle k tomu dochází, když chybí životnost) a není možné ji odstranit obvyklým způsobem. Poté je nitroděložní tělísko odstraněno v gynekologické nemocnici v nitrožilní anestézii pomocí diagnostické kyretáže děložní dutiny nebo pomocí lékařského optického zařízení - hysteroskopu.

Pokud není možné IUD odstranit cervikálním kanálem (k tomu dochází, když je atrézie nebo zarostlá), uchýlí se k vytažení spirály přes břišní dutinu laparoskopickými metodami v celkové anestezii.

Po operaci k odstranění nitroděložního tělíska je předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba, provádí se ultrazvuk pánevních orgánů.

Jak dlouho procedura trvá? Potřebuji anestezii?

Je třeba poznamenat, že zavedení spirály je bolestivější a pracnější proces než její odstranění..

Při absenci komplikací je správné umístění nitroděložního tělíska v děložní dutině a přítomnost kontrolních nití postup trvající několik minut, jednoduchý a prakticky bezbolestný..

Prahová hodnota bolesti je u každé osoby odlišná. A pokud má žena paniku z nadcházejícího postupu, může si vzít anestetikum (analgin, ketorol, ale - shpu). Lékař s nízkým prahem bolesti může použít lokální anestetikum ve formě lidokainového spreje.

Jaká vyšetření jsou nutná před postupem odebrání

Před zákrokem jsou vyžadovány stejné testy a podobné vyšetření jako při instalaci VC: obecný test krve a moči, nátěr na vaginální mikroflóru. Doporučuje se podstoupit ultrazvuk dělohy a kolposkopii.

Když je nitroděložní tělísko odstraněno

Neexistuje jasně stanovený časový rámec pro odstranění antikoncepce. Můžete jej odstranit v kterémkoli období života ženy, které považuje za nutné..

Odborníci doporučují odstranit spirálu během menstruace, protože během tohoto období je vnější krční osa mírně otevřená a extrakce je měkčí a bezbolestnější. Nejvýhodnější dny pro manipulaci jsou považovány za první a poslední den menstruace, kdy výtok není tak hojný. Dodržování této podmínky však není povinné a v případě potřeby lze spirálu odstranit v kterýkoli den menstruačního cyklu, včetně před a po menstruaci..

Pokud je žena zdravá a nemá žádné kontraindikace, lze ihned po odstranění předchozí zavést novou spirálu. Nejsou nutné žádné přestávky na odpočinek.

Těhotenství po spirále

Intrauterinní antikoncepce nemá vliv na následné těhotenství. Pokud se žena rozhodla porodit dítě a nemá žádné zdravotní problémy, dochází k těhotenství téměř okamžitě po odstranění spirály. Ve vzácných případech, pokud se na pozadí stálé antikoncepce vyvinuly komplikace (například endometritida), vám gynekolog doporučí, abyste se zdrželi početí, dokud nebude zánět vyléčen. Po zotavení můžete bezpečně otěhotnět.

Stále je však lepší odložit plánování těhotenství o 2 až 3 měsíce. Tato doba je nezbytná pro úplnou obnovu sliznice dělohy, kde bude po oplodnění implantováno oplodněné vajíčko. Bude vhodné před počátkem a užíváním vitamínových přípravků.

Možné komplikace

Mezi nejčastější komplikace patří:

 • chronická endometritida;
 • zánět v děložních přídavcích;
 • krvácející.

Přijatelné a krátkodobé příznaky po odstranění nitroděložní antikoncepce mohou být:

 • svalové křeče v břiše;
 • mírná bolest v pánevní oblasti;
 • menší špinění;
 • bolest (jako u menstruace) bolest v podbřišku.

Tyto příznaky nejsou patologické, nevyžadují návštěvu lékaře a speciální ošetření.

Jaká pravidla je třeba dodržovat po odstranění

Neexistují žádná zvláštní doporučení, ale je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel po odstranění VC do jednoho týdne:

 • sexuální odpočinek;
 • omezit těžkou fyzickou aktivitu;
 • dodržovat intimní hygienu;
 • odmítnout navštívit saunu nebo koupel;
 • nepoužívejte tampony;
 • nestříkejte.

Je třeba si uvědomit, že přítomnost cizího tělesa v děložní dutině a jeho dlouhodobé nošení je mnohem horší a nebezpečnější než postup pro jeho odstranění. Ženské tělo je velmi křehké a netoleruje drsné zacházení. Pokud tedy přítomnost spirály způsobí nepohodlí a nepohodlí, není třeba čekat až do konce její životnosti. Raději co nejdříve navštivte svého lékaře.

Zpoždění menstruace je nejcharakterističtějším, univerzálním a nejběžnějším znakem časného těhotenství. V naprosté většině všech případů ženy začínají mít podezření, že k početí došlo právě kvůli absenci další menstruace včas.