5 důvodů pro bolest bradavek před, po a během menstruace

Když bradavky bolí před menstruací, nedobrovolně vzniká úzkost. Mohl by příznak naznačovat zdravotní problém nebo je to jen projev PMS? V tomto článku zvážíme všechny možné odpovědi na tyto otázky..

Co vám řekne citlivost bradavek

Bradavky jsou jednou z nejcitlivějších oblastí lidského těla (obě pohlaví). Kromě toho je také skvělým ukazatelem zdravotního stavu ženského těla, kterému je třeba čas od času věnovat pozornost. Někdy může pomoci při včasné diagnostice závažných poruch: hormonálních změn, onemocnění prsu, hypotermie, dědičných a onkologických onemocnění. Všechna tato onemocnění nějakým způsobem ovlivňují bradavky a někdy se projevují ve formě bolesti, svědění nebo deformace..

Před menstruací mohou být bradavky citlivé a jedná se o zcela normální reakci těla, která se dříve či později objeví u každé ženy. Cítí se různými způsoby: mírným svěděním a otokem bradavek, brněním nebo změnou barvy svatozáře. Odkud tyto účinky pocházejí v takové situaci? Je to všechno o hormonech. Přesněji řečeno, v estrogenu.

Estrogeny jsou skupina hormonů, které ovlivňují reprodukční funkci. Připravují tělo na oplodnění, pomáhají při porodu a poté při zotavení po porodu..

V procesu přípravy vajíčka na oplodnění se produkuje zvýšená dávka estrogenu (2 nebo dokonce 3krát vyšší než průměr). Lumen cév se v hrudníku rozšiřuje, bobtná, zvětšuje se a stává se hustší, což je při palpaci dobře patrné. Výsledkem je další tlak vyvíjený na bradavky, které na něj mohou reagovat mírnou bolestí nebo jednoduše zvýšenou citlivostí. Celý tento proces je nezbytný k přípravě ženy na krmení a probíhá ve 12. - 15. den menstruačního cyklu, ve skutečnosti v jeho samém středu. To znamená, že když bradavky bolí dva týdny před menstruací, je to normální a přirozené..

Existují však výjimky z této normy a problém může být mnohem vážnější, pokud:

 • hrudník velmi nápadně bolí;
 • existuje neustálé obsedantní svědění;
 • bolesti se neobjevují uprostřed cyklu, ale několik dní před nástupem menstruace a jsou projevem premenstruačního syndromu;
 • bolí při jakémkoli dotyku, zejména hadříkem.

Klinické příčiny bolesti bradavek a prsou

Lze je rozdělit do dvou velkých skupin:

 1. Nemoci přímo související s výskytem problémů v mléčných žlázách. Většinou se jedná o rakovinu prsu.
 2. Nemoci jiných orgánů, které ovlivňují stav celého těla a způsobují nepohodlí na hrudi a bradavkách. Patří mezi ně poruchy vaječníků, onemocnění reprodukčního systému, zánětlivé procesy v těle, změny hormonálních hladin a mnoho dalších..

Druhá skupina by měla být zvážena podrobněji - je mnohem obsáhlejší a vyžaduje před provedením diagnózy pečlivý výzkum.

Mastopatie

Když bradavky bolí během, před a po menstruaci, je vysoce pravděpodobné, že se jedná o projev mastopatie. Jedná se o specifický zánět pojivových tkání prsu. Je to cítit a fixováno jako hrudka v hrudi. Může zabírat jak významný povrch, tak velikost hrachu.

Příčiny tohoto onemocnění spočívají v dysfunkci endokrinního systému, tj. Hormonální nerovnováha v těle (estrogen by měl být produkován třikrát více než normálně pouze dva týdny před menstruací a je produkován v 9 a neustále). Jaký konkrétní hormon nefunguje správně, zjistí pouze testy.

Zánět

Pokud bradavky po menstruaci bolí, může to být také příznakem zánětlivých procesů probíhajících jak v celém těle, tak v mléčných žlázách. Nejčastěji jsou tyto procesy způsobeny podchlazením a projevují se jako nachlazení..

V tomto případě může provokatéra po řadě studií a analýz určit pouze kvalifikovaný odborník..

Neklinické příčiny bolesti bradavek

Před menstruací mohou bradavky bolet z 5 dalších důvodů:

 1. Alergická reakce těla. V moderním kosmetickém průmyslu existuje obrovská škála produktů. Hlavní nebezpečí alergií na kosmetiku spočívá právě ve skutečnosti, že není možné přesně předpovědět reakci a některé účinky se objevují až po dlouhodobém používání. Alergie jsou také způsobeny detergenty nebo látkou, ze které jsou vyrobeny. V tomto případě je vše individuální - něco, co u jedné ženy nezpůsobí žádné starosti, u druhé povede k pravidelné bolesti a zvýšené citlivosti prsou.
 2. Pravidelné nervové napětí. Stres často vede k narušení práce celého organismu, ale trpí hlavně nervový systém. Výsledkem je, že hladiny estrogenu mohou spontánně vzrůst, bez ohledu na menstruační cyklus. Proto se objevuje nerovnováha hormonů. Jedná se o poměrně alarmující příznak, i když v obvyklém případě nejde o patologii. Přítomnost pravidelného stresu přispívá k rozvoji a prohlubování nerovnováhy.
 3. Užívání konkrétních léků. Léky, které obsahují hormony nebo stimulanty k léčbě určitých problémů, mohou vést ke zvýšení produkce estrogenu mimo menstruační cyklus. V takovém případě musíte o svých pocitech informovat lékaře, který léky předepsal. K zastavení bolesti na hrudi před menstruací jsou předepsány orální antikoncepce.
 4. Neformální důvěrné vztahy. Sex je nejmocnějším nástrojem v boji za reprodukční zdraví. Pravidelný sexuální život s důvěryhodným a spolehlivým partnerem pomůže nejen vyvážit produkci hormonů, ale také bojovat proti stresu.
 5. Fyzický dopad na prsa nebo bradavky. Dalším důvodem, proč bradavky bolí, a menstruace již prošla - mechanické poškození. Jak mohou být způsobeny? Cokoli, od příliš intenzivní masáže nebo poranění prsních svalů během intenzivního tréninku, až po nepohodlné spodní prádlo nebo podprsenku vyrobenou z nekvalitního materiálu.

Bolestivé bradavky během těhotenství

Samostatně stojí za zmínku, že těhotenství může také způsobit zvýšenou citlivost bradavek. Během tohoto období se tělo začne restrukturalizovat a kromě absence standardních příznaků PMS a přítomnosti zpoždění se může objevit bolest, mírné svědění a ztmavnutí halo. Pokud kritické dny nenastaly včas a bradavky byly přecitlivělé, měli byste si koupit těhotenský test v lékárně. Je pravděpodobné, že se jedná o první známky toho. Tělo se tak připravuje na krmení dítěte - mléčné žlázy se přizpůsobují produkci mléka, mění se tvar a velikost a zvýšená citlivost chrání samotný prsa před zbytečnou stimulací.

Kdy navštívit lékaře

Pokud bradavky bolí jen týden před menstruací, ale bolest je spíše mírná a pozadí než akutní a dotěrná, není se čeho bát. Situace se stává kritickou, když:

 • silně a akutně bolí;
 • problém se opakuje několik měsíců po sobě;
 • neustále svědí;
 • nepohodlí trvá déle než dva dny a nezmizí;
 • citlivost bradavek a brnění se vyskytují během menstruace nebo bezprostředně po jejich ukončení;
 • bolest je mnohem zřetelnější a přináší vážné nepohodlí;
 • objeví se výtok z bradavek s příměsí krve;
 • vaše menstruace skončila, ale bolest není;
 • halo nerovnoměrně ztmavne, skvrny;
 • hrudník není zcela zhutněný a těžší, ale zonální a je doprovázen bolestivým syndromem po celém povrchu.

Pokud je před návštěvou mammologa ještě hodně času (a potřebujete ho navštívit alespoň jednou ročně), můžete kontaktovat jak gynekologa, tak terapeuta. Kdokoli z nich bude schopen poskytnout počáteční konzultaci a napsat doporučení pro testy a další vyšetřovací metody.

Neměli byste se pokoušet předepsat si vlastní léčbu a užívat léky, jejichž obsah vám není znám, a jejich samotné použití není schváleno lékařem. Je také nutné být opatrný při metodách tradiční medicíny - použití kostek ledu nebo „napařování“ prsu může jen zhoršit a dokonce vytvořit problém tam, kde nikdy neexistoval.

Zpoždění menstruace o 2 dny a bolesti v podbřišku, bolení bradavek

Není vždy jasné, zda jsou bolestivé pocity spojeny s menstruačním cyklem, nebo jsou důvody mnohem vážnější, takže je důležité pochopit, jak cyklus a stav prsu souvisí..

Bolest na hrudi: norma nebo patologie?

Jako jeden z předmenstruačních syndromů způsobují bolestivé bradavky před menstruací nepohodlí téměř každému druhému zástupci něžnějšího pohlaví. Tento příznak se často vyskytuje současně s dalšími projevy PMS - otoky, závratě, akné na těle, výkyvy nálady a řada dalších příznaků.

Podle statistik bradavky před menstruací u žen velmi často bolí. Pokud je menstruace pozdě, ale žena zažívá bolestivé pocity v mléčných žlázách, první věc, kterou by se měl gynekolog ujistit, je, že nedojde k těhotenství. Dívky, u kterých se podobné příznaky objeví, musí proto nejprve provést těhotenský test..

Nebo vás bradavky bolí před menstruací po dlouhou dobu? Je možné, že existuje patologie mléčných žláz. Ať už to bylo cokoli, pokud hrudník a bradavky bolí před menstruací a s nástupem menstruace syndrom nezmizí, musíte se poradit s lékařem.

Prsní cyklus a stav

Jakmile se ve vaječníku vytvoří vajíčko, začne se obnovovat ženský hormonální systém: produkuje se více ženských hormonů, zejména estrogenů. Jsou nezbytné k přípravě celého těla na nadcházející porod dítěte..

Nejprve je připravena děloha: endometrium postupně roste, aby bylo zajištěno spolehlivé připojení oplodněného vajíčka. Pokud k oplodnění nakonec nedojde, odejde sliznice jako „zbytečná“ a začne menstruační krvácení.

V tomto přípravku je ovlivněna nejen děloha, ale také mléčné žlázy. Ještě před těhotenstvím se ženské tělo začíná měnit tak, aby bylo kojení v budoucnu co nejúčinnější..

Estrogeny působí na prsní tkáň, zejména tukovou tkáň. Pod vlivem hormonů začíná růst, což vede nejen ke zvýšení velikosti prsou, ale také k bolestivým pocitům. Tuková tkáň, která je objemnější, stlačuje krevní cévy, a proto dochází k mírnému otoku. Zároveň se bradavky stávají citlivějšími. Obvykle jsou tyto jevy pozorovány až po 10 měsících, plus nebo minus 3-4 dny.

S nástupem menstruace mnoho žen pociťuje nepohodlí na hrudi, bolesti v podbřišku a celkovou nevolnost. Blíže k jeho dokončení zmizí všechny nepříjemné příznaky a prsa získá svůj původní tvar a stav. Pocity v oblasti bradavek jsou také normalizovány. Jinými slovy, bolestivost bradavek a mléčných žláz před menstruací je jedním ze znaků premenstruačního syndromu, který není patologií a nevede k rozvoji žádných nemocí..

Proč se to stalo

Mohou bradavky bolet před menstruací? Existuje několik hlavních důvodů pro tento jev:

 • zvýšená produkce ženských hormonů v předvečer kritických dnů;
 • vznik a vývoj patologických procesů v mléčné žláze;
 • narušení endokrinního systému.

Pokud má gynekolog podezření na přítomnost onemocnění prsu, pošle pacienta mamologovi. Na základě výsledků vyšetření bude lékař schopen stanovit přesnou diagnózu a určit příčinu, jejíž odstranění zaručuje úspěch léčby.

Tradiční metody pro stanovení prvních příznaků těhotenství

Mezi oblíbené metody a přesvědčení pro určení zajímavé pozice patří:

 • Neobvyklé sny.
  Podle obecné víry, pokud zástupce ženské poloviny lidstva sní o rybě v jakékoli formě, znamená to brzké doplnění rodiny.
 • Pocit „mávání motýlími křídly v břiše“.
  Mnoho žen si všimlo, že téměř od okamžiku početí pociťují v žaludku nepopsatelné pocity, srovnatelné s dotykem křídla hmyzu na kůži..
 • Těhotný vzhled.
  Žena, v níž roste nový život, má zvláštní vzhled. Podle znaků je prvním příznakem těhotenství před zpožděním menstruace změna vzhledu ženy, pokud se podíváte do jejích očí, můžete v nich vidět jakési tajemství, známé pouze přírodě.

Všechny uvedené první příznaky těhotenství před nástupem zpoždění menstruace jsou považovány za nespolehlivé. Je možné přesně určit, zda k dlouho očekávané události došlo až po zpoždění a moderním těhotenském testu. Konečné stanovisko vydá pouze gynekolog po důkladném vyšetření a ultrazvuku pánevních orgánů.

Hormonální změny

Estrogen a progesteron jsou převládající hormony v ženském těle. Jejich počet v různých obdobích menstruačního cyklu se může výrazně lišit. Například estrogen dosahuje nejvyšší koncentrace v těle krátce před ovulací..

Změny hladin hormonů mohou významně ovlivnit stav mléčných žláz. U mnoha žen jsou prsa vyplněná, elastická a mírně se zvětšují. Pokud se před menstruací pravidelně zvětšují prsa a bolí bradavky, s největší pravděpodobností se nemusíte obávat. Za normu se považuje také změna barvy dvorce, ke které dochází v důsledku zvýšení produkce hormonů..

Mohou bradavky bolet před menstruací? Samozřejmě proto, že produkce ženských hormonů v těle zahrnuje stimulaci růstu tukové tkáně, která je hlavním materiálem ve struktuře mléčné žlázy. Hrudník bobtná, zvětšuje se, a proto se objevuje bolestivost. Závažnost syndromu závisí na věku ženy, fyziologických charakteristikách a životním stylu.

Porucha endokrinního nebo centrálního nervového systému

Velmi často se pálení a svědění v oblasti bradavek objevují v důsledku užívání perorálních kontraceptiv jako vedlejších účinků. V tomto případě gynekologové říkají o přítomnosti období návyku těla během prvních několika měsíců. Během tohoto období mohou bradavky nabobtnat a vstát, mohou bolet špičky.

Práce orálních antikoncepčních léků je založena na práci stejných hormonů, které způsobují bolest bradavek u premenstruačního syndromu. Pokud bolest způsobí vážné nepohodlí, měli byste se o změně léku poradit se svým lékařem.

Absolutně všechny hormony v lidském těle jsou vzájemně propojeny. Změna koncentrace některých látek v krvi okamžitě vede ke změně jiných. Důsledkem změny obvyklého hormonálního pozadí může být porušení menstruačního cyklu a výskyt bolesti v mléčných žlázách. Podobná situace může nastat v důsledku nesprávné funkce hypofýzy, nadledvin nebo štítné žlázy. Zánětlivé onemocnění vaječníků také přispívá k nevhodné produkci ženských pohlavních hormonů.

V tomto případě bolest jde pouze na prsa. Lokalizaci bolesti může lékař úspěšně identifikovat během vyšetření a výslechu pacienta.

Nemoci prsu

Pokud není dodržen vztah mezi menstruačním tokem a diskomfortem bradavek, musíte hledat příčinu v jiném. Mezi chorobami mléčných žláz je nejčastější mastopatie - jedná se o benigní proliferaci tkání doprovázenou bolestí. Výtok z bradavek je také charakteristický pro mastopatii. Na rozdíl od přirozeného otoku prsu před menstruací, u mastopatie, jsou pozorovány prodloužené otoky a výraznější mastodynie (jak lékaři nazývají bolest v mléčných žlázách).

Jiné příčiny, které vyvolávají bolest v bradavkách, mohou být spojeny se zánětem tkání, selháním endokrinního a urogenitálního systému, ale nejnebezpečnější je rakovina. Bez ohledu na věk, pokud vás bradavky bolí před menstruací ve 42, 32 nebo 22 letech, neměli byste odkládat návštěvu předporodní kliniky.

Obecná informace

Před zvážením příčin bolesti v bradavkách je nutné získat informace o tom, jak probíhá menstruační cyklus a co je jeho základem. Reprodukční funkce ženského těla je zajištěna úzkým vztahem mezi neurohumorálními procesy a strukturálními změnami ve vnitřních pohlavních orgánech. Je známo, že ústředním rozdělením regulace je hypotalamus a hypofýza. Produkují uvolňující faktory a tropické hormony, které působí na vaječníky, a ty zase stimulují změny v děloze..

První fáze cyklu začíná koncem menstruace. Ve vaječnících folikuly dozrávají a děloha pod vlivem postupně se zvyšující koncentrace estrogenu obnovuje jeho sliznici (proliferace endometria). 10. až 14. den je pozorována ovulace, tj. Uvolnění vajíčka z prasklého dominantního folikulu. Na jeho místě se tvoří žluté tělísko, které produkuje progesteron. Pod jeho vlivem endometrium bobtná a roste v něm počet žlázových struktur, aby se připravil na možnou implantaci vajíčka (sekreční fáze). Pokud nedojde k těhotenství, pak je funkční vrstva znovu odmítnuta s příchodem další menstruace.

Prsní žlázy jsou také ovlivněny hormonálními posuny. Skládají se z lalůčků tvořených alveoly a odtokovými kanály. Estrogeny zvyšují jejich počet a jsou odpovědné za hypertrofii stromálních prvků žlázy. Na konci druhé fáze menstruačního cyklu se stává nejdůležitější progesteron. Vyvolává růst alveol a vývoj lalůčků a také zvyšuje počet tkáňových receptorů.

Vnější podněty

Ženská prsa jsou přecitlivělá. Kůže, která pokrývá mléčné žlázy, je tvořena mnoha nervovými plexy, takže prsa může individuálně reagovat na určité faktory. Bradavky nebudou před menstruací špatně bolet, pokud příčinou syndromu bolesti není žádná patologie. Zvyšující se citlivost prsu před menstruací však může ženě způsobit velké nepohodlí kvůli:

 • nepohodlná nebo nekvalitní podprsenka;
 • nadměrné pocení a nedostatek hygieny;
 • dlouhodobé vystavení slunci nebo vystavení ultrafialovému záření;
 • klimatická změna;
 • prudká změna hmotnosti;
 • stres;
 • dlouhodobé užívání léků (nesteroidní protizánětlivé, hormonální atd.);
 • používání alergenních chemikálií pro domácnost, kosmetiky.

V některých případech lze problém vyřešit odstraněním ovlivňujícího faktoru nebo použitím speciálních zvlhčovačů..

Bolest v bradavkách před menstruací

U některých žen je nástup menstruace nepostřehnutelný a zcela bezbolestný, zatímco jiné ženy mohou před menstruací zažít skutečné utrpení. Zajímavé je, že dosud nebyla stanovena žádná kritéria, která by určovala, zda je daný jev normou nebo patologií, v závislosti na tom, kdy syndrom vznikl, kolik dní před menstruací. Mohou bradavky bolet před menstruací, buď týden před jejich nástupem, nebo pár dní u stejné ženy? Ano, k tomu skutečně dochází, ale nejdůležitějším indikátorem, který by naznačoval patologii, je pokračování bolesti během menstruace a někdy i po ní. Normálně nepohodlí zmizí v prvních dnech ženského výtoku..

Pokud menstruace stále nepřichází, ale bolí vás hrudník, je nejlepší udělat si těhotenský test. Pokud je výsledek negativní, budete muset projít objasňujícím krevním testem na hladinu hCG. Pokud je jeho výsledek také negativní, musíte se určitě poradit s lékařem a určit další taktiku vyšetření..

První příznaky těhotenství před zpožděním menstruace

Mateřství je snem mnoha žen. Bude možné přesně zjistit, zda byl další pokus úspěšný, nebo nejen po nástupu zpoždění kritických dnů a výsledku těhotenského testu, ale byly případy, kdy mohla žena bezprostředně po pohlavním styku s jistotou tvrdit, že v ní nastal nový život. Takový vhled není charakteristický pro každého, ale pokud posloucháte své tělo, můžete si všimnout některých známek těhotenství již týden po početí. Cítí to zejména ty, které otěhotní poprvé nebo mají chronické gynekologické nemoci.

Navzdory skutečnosti, že všechna znamení jsou relativní, lze je rozdělit na hlavní. To znamená, že setkání u většiny těhotných žen a relativní, charakteristické pouze pro některé ženy.

Změny prsou během těhotenství

Ukázal test dva pruhy? To znamená, že mluvíme o změnách v mléčných žlázách, ke kterým dochází u nastávajících matek. Od okamžiku početí se tělo ženy začne aktivně připravovat na plod, porod a kojení, takže velikost prsou se výrazně zvětšuje, bobtná, areola kolem bradavky získává tmavší odstín.

Změny v mléčné žláze jsou také způsobeny hormonálními změnami a přímo souvisejí se zvýšením produkce prolaktinu, látky zajišťující laktační procesy. Pod vlivem tohoto hormonu rostou tkáně žláz mnohem rychleji než nervová zakončení a zvyšuje se citlivost. U těhotných žen může i lehký dotyk bradavek vyvolat nepříjemné a bolestivé pocity. Kromě bolestí na hrudi, které projdou druhým trimestrem, může nastávající matka pozorovat nažloutlý olejovitý výtok z bradavek. Nestojí to za to - tvoří ho kolostrum, které se stane prvním jídlem narozeného dítěte.

Relativní nebo další příznaky těhotenství

Kromě hlavních znaků je možné rozlišit relativní (další) příznaky těhotenství před zpožděním menstruace, které se nenacházejí u všech reprezentativních žen, ale společně s hlavními dávají vysokou pravděpodobnost naznačení možného těhotenství:

 • Zvýšený vaginální výtok. Leucorrhoea vylučovaná z genitálií se stává intenzivnější a získává žlutohnědý nádech, pro ně netypický. To se děje obzvláště silně v noci..
 • Nástup drozdů. Pokud žena nemá nachlazení, neužívala antibiotika nebo jiné léky, které mohou vyvolat toto nepříjemné onemocnění, může být náhlý nástup kandidózy spojen se změnou vaginální flóry charakteristické pro těhotné ženy. Drozd musí být léčen, protože může nastávající matce a dítěti způsobit velké potíže.
 • Nedostatek pohodlí při sezení. Od začátku těhotenství nemůže žena pohodlně sedět na židli nebo židli. Neustále chce změnit svou pozici..
 • Změna polohy těla během spánku. Budoucí matky si často všimnou, že od okamžiku početí jsou přitahovány ke spánku pouze v jedné poloze a leží na břiše. Pokusy o převrácení často vyvolávají nespavost a končí návratem do výchozí polohy.
 • Bolesti hlavy mohou být spojeny jak s nástupem těhotenství, tak s projevy přepracovanosti nebo vegetativně-vaskulární dystonie.
 • Pocit brnění, nikoli silný spam ve spodní části, je docela pravděpodobně předzvěstí menstruace a může také naznačovat růst dělohy. Pokud se při výskytu tohoto příznaku objeví časté močení, můžeme s jistotou říci, že žena čeká dítě.
 • Na hrudi se objeví modrá pavučina žil. To se děje 8-10. Den od početí.
 • Chuť kovu v ústech, kterou nemůže utopit ani jídlo ani pití, naznačuje nástup zajímavé situace. Tato nepříjemná reakce těla je založena na snížení hladiny hemoglobinu v krvi, které je charakteristické pro všechny těhotné ženy, a na zvýšení čichu, který ovlivňuje vnímání chuti výrobků..

Po menstruaci

U pacientů, kteří mají po kritických dnech nepohodlí na hrudi a bradavkách, je také nutné vyhledat lékaře. Normálně by 5. - 7. den cyklu měla být nepřítomnost bolestivosti v mléčných žlázách. Jejich vzhled může být způsoben endokrinními poruchami v těle, v důsledku kterých se zvyšuje produkce estrogenu, nebo vývojem nádoru. Pokud jsou bradavky velmi bolestivé před menstruací a po kritických dnech symptom přetrvává nebo se zesiluje, je důležité podstoupit diagnostiku, aby se vyloučil nebo potvrdil maligní nádor. Poměrně nebezpečným onemocněním je také fibrocystická forma mastopatie..

Jak funguje prevence bolesti?

Pokud žena nemá žádné patologické abnormality, ale objeví se nepříjemné příznaky v oblasti hrudníku, je nutné předem zjistit příčinu a zbavit se stávajících mechanických podnětů, které negativně ovlivňují bradavky.

K tomu byste měli věnovat pozornost zvláštnostem složení použitého spodního prádla. Nejlepší je nakupovat výrobky z přírodních tkanin, vyhýbejte se syntetickým látkám, které jsou pro tělo škodlivé. Zakoupené zboží je nutné před použitím umýt vysoce kvalitními prášky, podprsenky důkladně opláchnout čistou vodou.

Aby se zabránilo nepříjemným projevům PMS, je důležité udržovat normální spánek a dietu před nástupem kritických dnů. Během této doby musíte jíst dostatečné množství zdravých potravin, včetně zeleniny a ovoce v surové formě, a také cvičit. Několik dní před menstruací můžete začít pít odvar z léčivých bylin s relaxačním a antispazmodickým účinkem..

Jako preventivní opatření odborníci doporučují dodržovat správnou výživu a zdravý životní styl. Normální tělesná hmotnost, přiměřený spánek a vzdání se špatných návyků budou dobrými pomocníky při udržování zdraví mléčných žláz..

Pozornost vůči svému tělu pomáhá udržovat křehké zdraví. Je třeba si vždy pamatovat, že bolest je jen signálem, že nastal problém. Je velmi důležité najít a odstranit samotnou příčinu bolesti, která se objeví..

Otázky a odpovědi

Proč bradavky přestaly bolet před menstruací

Mnoho gynekologů se domnívá, že absence symptomu PMS naznačuje hormonální nerovnováhu v těle. Pokud prsa před menstruací nepodstoupí žádné změny, je pravděpodobné, že tělo ženy v těle snížilo produkci estrogenu. Důvodem nerovnováhy ženských hormonů může být:

 • nepravidelný sexuální život;
 • užívání nesprávně vybraných perorálních kontraceptiv, které potlačují produkci estrogenu;
 • nezdravý životní styl (častá konzumace alkoholu, kouření, nedostatečná fyzická aktivita, nevyvážená strava);
 • nedostatek vitamínů a minerálů;
 • blížící se menopauza;
 • stres a úzkost.

Hormonální pozadí se také mění po porodu. Pokud před narozením dítěte měla žena vždy bradavky před jejím obdobím a po obnovení stabilní menstruace tento syndrom není pozorován, mluvíme o postpartálních hormonálních změnách. Aby ženské tělo fungovalo stejným způsobem jako před porodem, musí uplynout alespoň 2–3 roky.

Fyziologické rysy jako příčina bolesti

Proč bradavky tolik bolí? Normálně může ženské tělo pociťovat bolest během premenstruačního syndromu, těhotenství a kojení. Tyto bolesti jsou známkami hormonálních změn v těle ženy. Bolestivost je pozorována rovnoměrně v obou mléčných žlázách a zmizí beze stopy po odstranění příčiny.

Na začátku těhotenství se zvyšuje koncentrace estrogenu a progesteronu v krvi. Tyto hormony jsou navrženy tak, aby přizpůsobily tělo nadcházejícímu těhotenství..

Těhotenské hormony přispívají k zadržování sodíku v těle, což vede k hromadění tekutiny v tkáních a obecnému otoku. Velikost mléčných žláz také roste. Nervová zakončení, která jsou součástí struktury žláz, si po nějakou dobu zvyknou na rychlé protahování tkání a připraví mléčné kanály pro plnění mlékem. Proto nastávající matka začíná pociťovat bolest na hrudi a bradavkách..

Během tohoto období se bradavky mohou zvětšovat, jejich pigmentace se zvyšuje. Žena může v některých případech pocítit pocit pálení nebo si všimnout průhledného výtoku z bradavek. Všechny tyto projevy závisí na individuálních charakteristikách ženského těla..

Během laktace je hypersenzitivní pokožka na bradavkách snadno zranitelná. Proto je velmi důležité, aby zralé matky dodržovaly správnou techniku ​​připevňování dítěte k prsu a jeho krmení. Hlavním předpokladem bezpečného krmení je, aby dítě uchopilo bradavku s dvorcem..

Hlavní příčiny bolesti bradavek během kojení jsou:

 • vrozené anomálie ve tvaru bradavek (zatažené dovnitř, výrůstky, krtky nebo záhyby v této oblasti);
 • příliš časté mytí prsou pomocí alkalických hygienických prostředků;
 • těsné spodní prádlo;
 • výskyt trhlin v důsledku sucha dermis;
 • otírání bradavek sloučeninami obsahujícími alkohol;
 • rychlá laktace a protahování prsní tkáně přebytečným mlékem;
 • zranění v důsledku nesprávné funkce odsávačky;
 • kousání prsou dítě.

Všechny tyto faktory mohou poškodit choulostivou oblast papil. Správná péče o tuto oblast zahrnuje:

 • hygiena, aby se zabránilo komplikacím ve formě plísňových a bakteriálních infekcí;
 • ošetření trhlin speciálním výživným krémem nebo rakytníkovým olejem, které jsou pro dítě bezpečné;
 • používání specializovaných bradavek během krmení.

1-2 týdny před menstruací, bradavky bobtnají a začínají bolet. Ve druhé polovině cyklu začíná v těle ženy zvýšená produkce hormonů. Tyto hormony se nacházejí v tukové tkáni mléčných žláz. Kvůli přívalu tekutiny do mléčných žláz a natažení jejich stěn se objevuje bolestivost.

Hormonální nárůst začíná uprostřed cyklu a může trvat až 15 dní v závislosti na celkové délce menstruačního cyklu..

Akutní bolest v bradavkách před menstruací může být doprovázena jejich zvětšením a zvýšenou pigmentací. V tomto případě jedna: pravá nebo levá bradavka může bolet více než druhá. Progesteron připravuje ženské tělo na možné těhotenství. Jakmile dojde k ovulaci a začne menstruace, tělo se vrátí k normálnímu fungování. Bolest se zastaví s nástupem menstruace.

Odhaduje se, že devět z deseti žen má přirozenou bolest bradavek alespoň jednou před začátkem menstruace. Důvod pro takové bolestivé pocity spočívá v rovině ženské fyziologie. Změna koncentrace hormonů estrogenu a progesteronu před menstruací vede k růstu žlázové tkáně mléčných žláz. Toto je další proces, stejný jako růst endometria, který je nutný k přípravě ženského těla na těhotenství..

To, jak citlivé budou bradavky před menstruací, závisí na životním stylu ženy, jejím zdraví, věku a dalších faktorech. Stejný důvod může u některých způsobit mírné brnění, u jiných silnou bolest při sebemenším dotyku a další si vůbec nic nevšimnou. Nemluvíme o nemoci, ale o různých reakcích na stejnou přirozenou situaci..

Kvůli stejným hormonálním změnám dochází k otoku prsou. To vede k vytvoření dalšího tlaku na neurovaskulární vlákna. Výsledkem je zvýšení citlivosti bradavek, které se stávají ještě bolestivějšími..

Pokud nedojde k těhotenství, pak žlázová tkáň atrofuje a objem prsu klesá zpět. Tělo chápe, že nedojde k laktaci a krmení dítěte, což znamená, že přípravek musí být zrušen. Bradavky před menstruací mohou pravidelně bolet, ale mohou ublížit jednou ročně. Gynekolog často zaznamenává takové pocity pro projevy PMS..

Bolest je tak silná a nepříjemná, že lze vytvořit názor na přítomnost onemocnění. Intenzivní bolest však může být také normální..

Jak nebezpečné jsou bolesti bradavek

Protože bolestivý syndrom je známkou hormonálních poruch v ženském těle, není vyloučena pravděpodobnost vývoje funkčních poruch v urogenitální a reprodukční sféře, zánětlivých, infekčních nebo onkologických patologiích. Čím dříve je zjištěna příčina nepohodlí v mléčných žlázách, tím vyšší je šance na překonání vážného onemocnění, pokud existuje. Není třeba se bát ani odkládat návštěvu lékaře. Včasná diagnóza zvyšuje šance pacienta, dokonce iu rakoviny prsu. Vážným a někdy i nevratným komplikacím lze zabránit pouze v rané fázi..

Výtok z bradavek

Dříve bylo zjištěno, že při bolestech bradavek u žen se může objevit výtok. V závislosti na jejich barvě a konzistenci se předpokládá příčina příznaku. Nejčastěji se tekutina z bradavek netehotných žen uvolňuje kvůli vysoké hladině estrogenu a prolaktinu, které, jak již bylo zmíněno, připravují ženu na porod a ovlivňují vzhled tekutiny v mléčných kanálech.

Kromě předmenstruačního syndromu může být příčinou výtoku z hrudníku nadměrná fyzická námaha, zvýšená excitabilita a stresové situace. Pokud je výtok neustále pozorován a doprovázen bolestivými pocity v žláze a bradavkách, je důležité v blízké budoucnosti navštívit mammologa.

Metody stanovení těhotenství před zpožděním menstruace

Naši předchůdci, stejně jako moderní ženy, přemýšleli, jak je možné určit těhotenství před zpožděním. Co se dříve žijící představitel krásné poloviny lidstva zavázal k určení zajímavého postavení dlouho před příchodem moderních testů? Kromě výše uvedených příznaků lze pomocí časem ověřených metod určit těhotenství před opožděním kritických dnů:

Nejznámější metody stanovení těhotenství jsou spojeny s užíváním jódu a moči ženy:

Vyžaduje kapku jódu v pipetě a ranní vzorek moči. Po shromáždění moči v nádobě a ponechání 10 minut stát ženy kapaly jod do tekutiny a sledovaly chování léku. Pokud se kapka rozpustila v kapalině bez reziduí, žena zjistila, že nebyla těhotná, pokud lék zůstal skvrnou na povrchu moči nebo klesl na dno nádoby, bylo nutné šit dětské oblečení.

Přísady jsou stejné, stále je potřeba pouze proužek silného bílého papíru. Papír byl na několik sekund ponořen do nádoby s ranní močí, poté byl dodán, položen na rovný povrch a byl na něj odkapán lék. Pokud se proužek změní na modrý, znamená to, že nedochází k těhotenství, ale pokud se změní na fialový, znamená to, že žena čeká dítě.

Z estetického hlediska trochu nepříjemné, ale spolehlivá metoda pro stanovení těhotenství před nástupem zpoždění k nám přišla ze sovětské minulosti. Podle něj zástupce spravedlivého pohlaví, který chtěl znát její stav, shromáždil ranní moč do žáruvzdorné nádoby, dal ji do ohně a přivedl k varu. Pokud se v moči objevily velké bílé vločky, znamená to, že přišlo těhotenství.

Krásné dámy středověku, které sní o tom, že přinesou dobrou zprávu o vzhledu dlouho očekávaného dědice, míchaného vína a ranní moči ve stejném poměru. Pokud tekutina zůstala průhledná, stálo za to se radovat z rychlého naplnění touhy.

Metoda eliminace syndromu bolesti

Pokud je bolest bradavek součástí komplexu symptomů předmenstruačního syndromu, nepotřebují léčbu. Nepříjemné pocity na hrudi jsou způsobeny fyziologickými charakteristikami ženského těla a obvykle procházejí bez jakéhokoli druhu zásahu.

Těžké nepohodlí na hrudi můžete vyřešit pomocí následujících doporučení:

 • Vykoupat se. Teplo blahodárně působí na stav žlázové tkáně, zejména pokud do vody přidáte několik kapek éterického oleje, bylinného čaje nebo mořské soli. Zahřívání v teplé vodě není povoleno, pokud je na hrudi zánět nebo pokud není diagnóza jasná.
 • Zdravý životní styl. Aby PMS způsoboval méně problémů, včetně toho, že nebyl doprovázen silnou bolestí v mléčných žlázách, je důležité jíst správně, vzdát se špatných návyků, dostatek odpočinku, užívat si sedativa ve stresových situacích, pít vitamíny a minerální komplexy obsahující hořčík.
 • Vyhněte se podchlazení. V chladném období se musíte oblékat podle počasí, protože mrznutí způsobuje bolesti na hrudi, nachlazení, záněty.

Pokud příčina bolesti bradavek spočívá ve vlivu vnějších faktorů, měla by být žena při výběru spodního prádla opatrnější..

Při nákupu podprsenky byste měli věnovat pozornost kvalitě tkanin - je vhodné opustit syntetiku ve prospěch přírodních materiálů (bavlna, len). Při výběru detergentů, prášků na praní a máchání po prádle je třeba postupovat opatrně. Léčivé přípravky ve formě krémů a krémů na prsa a bradavky lze používat pouze na doporučení odborníka.

Pokud vás bradavky velmi bolí, nemusíte snášet bolest. Dnes existuje široká škála léků proti bolesti, které pomohou přenést PMS (Tamipul, Nurofen, Spazmalgon, No-Shpa, Analgin). Je důležité si uvědomit, že užívání léků proti bolesti a antispazmodik je nutné, pouze pokud není možné snížit bolest jinými způsoby..

Jiné důvody

Bolest v bradavkách před menstruací může být způsobena mechanickým účinkem na hrudník:

 • pokud před menstruací nosíte nepohodlnou podprsenku, která nemá velikost a je vyrobena z nekvalitního materiálu, existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že citlivé bradavky brzy začnou bolet;
 • bolestivost bradavek může po vodních procedurách způsobit příliš velké otírání prsu tvrdým ručníkem;
 • přítomnost bolesti v hrudi lze vysvětlit příliš silnou masáží hrudníku;
 • při použití nevhodné kosmetiky může být prsa bolestivá, pokožka vysychá, v některých případech se mohou objevit alergické reakce;
 • nejsilnější nepohodlí může být způsobeno změnou obvyklého prostředí, v některých případech může být aklimatizace doprovázena hormonálními poruchami a bolestivým stavem prsou a bradavek;
 • emoční stres, stresující podmínky, prudké zvýšení nebo snížení hmotnosti, hypotermie.

Za zmínku stojí další důvod vzniku bolesti v bradavkách, to je příjem hormonálních léků. Abyste minimalizovali nežádoucí účinky těchto léků, užívejte je výhradně podle pokynů svého lékaře..

Proč bradavky bolí před menstruací??

Vítáme všechny čtenáře na našem webu. Dnes budeme hovořit o tom, proč se ženy pravidelně obávají bolesti v zóně SAH (bradavka a areola).

Během života ženy prochází prsa změnami, které podléhají hormonálním cyklům. U některých žen jsou tyto změny téměř bez povšimnutí, zatímco u jiných dochází k periodickému nepohodlí. Včetně bradavek před menstruací.

Bolestivý syndrom před menstruací

Asi týden před menstruací během ovulace je krev žen nasycena estrogenem. To je velmi důležité pro úspěšné početí. Vysoký obsah těchto hormonů způsobuje labilitu nálady, mírné zvýšení objemu prsou a zvýšení jejich citlivosti.

Po nástupu menstruace bolest ustupuje. Pokud bolest přetrvává po dlouhou dobu, měli byste se poradit s lékařem.

U některých dívek a žen je bolest bradavek tak silná, že ovlivňuje kvalitu života. To je buď známka PMS (premenstruační syndrom), nebo příznak rozvoje mastopatie.

Je pravda, že v druhém případě obvykle nezraní jen zóna SAH. Při sondování žlázy jako celku se objevují nepříjemné pocity. V takovém případě se prsa může zdát zcela nalita nebo lze cítit samostatná těsnění. Žena si může všimnout mírného výtoku. V obou případech stojí za to se poradit s lékařem.

Bolest v oblasti SAH před měsíčním krvácením: norma nebo patologie?

Otázka, zda je normální, že bolí hrudník, včetně šťáv, během menstruace a před nástupem menstruace, je široce diskutována. Některé články naznačují, že tento jev je normální, zatímco jiné zdůrazňují, že bolest je signálem špatného zdraví těla. Kdo má pravdu?

Zvýšený estrogen, zadržování tekutin, mírné zvětšení prsou a břicha před menstruací jsou normální. Stejně jako zvýšení sexuální touhy a citlivosti bradavek. Bolestivost není normou.

Asi 80% žen však PMS zná. A pokud to není výrazné a žena nepotřebuje pracovní neschopnost, ani lékaři, ani jejich pacienti nevěnují zvláštní pozornost:

 • na mastalgii;
 • bolest břicha;
 • cephalalgia;
 • a obecná nevolnost.

Dívky a ženy zachraňují NSAID (nehormonální protizánětlivé látky) a antispazmodika. Někdy "kousejte" systémovými analgetiky místo komplexní léčby.

Příčina bolesti před menstruací

Jak jste již pochopili, zvýšení citlivosti poprsí a zóny SAH, zejména u žen, vděčí za estrogen, hromadění tekutiny v prsních tkáních a mechanické podráždění nervových zakončení v této zóně..

Proč bradavky velmi silně bolí během menstruace, před nebo po? Možná je tato otázka pro vás relevantní. Bohužel se jedná pravděpodobně o hormonální nerovnováhu. Pokud se jedná o jednorázový výskyt, pravděpodobně jste zaznamenali:

 • stres;
 • dramaticky změnili místo pobytu (odletěli do jiné země);
 • unavený (tvrdě pracoval, cestoval atd.);
 • byli nemocní nebo zmrzli.

Pokud vás tento fenomén neustále obtěžuje, stojí za to vyšetřit gynekologa a mammologa. Bolest mohou vyvolat nemoci dělohy a přívěsků, hormonální poruchy, benigní nádory prsu a rakovina. Pokud vaše menstruace uběhla a bradavky vás nepřestaly bolet, cesta za lékařem pro vás doslova pláče.

Zpoždění a zvýšení citlivosti zóny SAK

Pokud vás bradavky bolí jako obvykle a nejste v menstruaci, můžete být těhotná. Zpoždění může naznačovat úspěšné početí nebo hormonální narušení. Proto je čas navštívit známého gynekologa.

Bolí bradavky během těhotenství, ptá se mnoho nastávajících matek. Stále bolí. U některých žen je bolestivost v zóně SAH první známkou nástupu těhotenství spolu s:

 • dunění v žaludku;
 • přecitlivělost na pachy;
 • zvýšená podrážděnost a únava.

Při úspěšném početí se první nebo dva týdny po fixaci embrya přesně vyznačuje zvýšenou citlivostí, dokonce i bolestivostí poprsí:

 • oblíbená podprsenka je otravná;
 • bradavky svědí a bolí;
 • brnění na hrudi.

Během tohoto období se hormony uvolňují každý den ve stále větším množství. Tělo je přestavěno na dlouhý proces nošení dítěte.

dodatečné informace

Mohou bradavky a prsa obecně bolet po potratu nebo potratu? Samozřejmě, že mohou. Tělo se začalo aktivně připravovat na těhotenství a bylo přerušeno na nejzajímavějším místě. Asi další týden nebo deset dní lze následky pocítit ve formě nepohodlí v oblasti poprsí a podbřišku, náhlých výkyvů nálady.

Proč bradavky bolí více než obvykle, když po prodlevě krvácení stále začalo? Možná ke koncepci došlo. Ukázalo se však, že embryo nebylo životaschopné, nemohlo se implantovat do myometria a bylo odmítnuto. V tomto případě jsou pocity ženy srovnatelné se silným projevem PMS, menstruace je bolestivější, hrudník více bobtná a bolest je znatelnější.

Bez ohledu na to, zda se považujete za zdravého, nebo víte o existující odchylce stavu reprodukčních orgánů, s ostrými bolestivými pocity v zóně SAH, poraďte se s lékařem.

Na tomto se s vámi loučíme. Sdílejte článek se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí a navštivte nás znovu, pokud máte nějaké dotazy týkající se prsou.

Proč bradavky u žen bolí: typické příznaky a běžné příčiny

Prsní žláza plní důležitou funkci v ženském těle: je jí přidělena role syntézy mléka pro novorozence. Někdy se může objevit bolest v bradavkách, která je spojena s mechanickým poškozením, fyziologií nebo patologickými důvody. Tento příznak by měl pacienta upozornit, protože ve většině případů je předzvěstí závažných onemocnění, jako je mastitida a rakovina..

 • 1 Příznaky
  • 1.1 Typ bolesti
  • 1.2 Intenzita
  • 1.3 Podmínky výskytu
  • 1.4 Lokalizace
  • 1.5 Frekvence
  • 1.6 Další příznaky
 • 2 Období vzhledu
  • 2.1 Těhotenství
  • 2.2 Kojení
  • 2.3 Puberta
  • 2,4 PMS
 • 3 důvody
  • 3.1 Nepatologické
  • 3.2 Patologické

Je vhodné vzít v úvahu nepříjemné pocity na hrudi na základě typu bolesti, její povahy, lokalizace a frekvence.

V bradavkách se mohou projevit tři hlavní typy bolesti:

 1. 1. Akutní - zhoršuje se pohybem a nošením podprsenky, může být doprovázeno brněním a pocitem otoku celé bradavky.
 2. 2. Bolest - vyjádřená mírnou bolestí, která pravidelně mizí a objevuje se. Taková bolest úzce souvisí s mechanickým účinkem na hrudník..
 3. 3. Šití a spastické - v hrudi je cítit pulzování a mnoho malých pocitů brnění, které se zesilují náhlými pohyby.

Závažnost nepohodlí je jedním z důležitých faktorů v diagnostice: čím silnější se bolestivý syndrom projeví, tím závažnější je jeho příčina.

Z hlediska intenzity je bolest rozdělena do následujících skupin:

 1. 1. Silná bolest - doprovázená řadou dalších příznaků, včetně horečky, tvrdosti prsou.
 2. 2. Střední - vyvíjí se jako reakce na dráždivou látku, objevuje se pravidelně, ale v případě vážného onemocnění se může vyvinout v silnou..
 3. 3. Nepohodlí a podráždění - důsledky poranění bradavek nebo menší hormonální nerovnováhy, odezní samy.

Mezi hlavní příčinou bolesti a podmínkami jejího vzniku existuje úzký vztah, který nemá v diferenciální diagnostice malý význam.

Bolest se může objevit za následujících podmínek:

 1. 1. Po stisknutí je bradavka nafouklá a po stisknutí je cítit těsnění. V klidu není bolest.
 2. 2. Při pohybu nebo zvedání rukou - zejména s velkým poprsím mohou bradavky bolet při různých vibracích: běh, tanec, plavání, koňské dostihy.
 3. 3. Při těsném spodním prádle jsou vytlačovány malé kapiláry, zpomalují se metabolické procesy, trpí nervová zakončení, což signalizuje potřebu normalizovat průtok krve.
 4. 4. Při dotyku - bolest může být tak silná a výrazná, že k ní dochází i při dotyku na mléčnou žlázu.

Dalším parametrem může být výskyt malých skvrn, podráždění a vyrážky na hrudi..

Bolest se může projevit symetricky i samostatně. Mezi nepříjemné pocity patří:

 1. 1. Pouze bradavka - pouze levá nebo pravá může bolet, a to buď, nebo postupně.
 2. 2. Celá prsa a bradavky - tento stav naznačuje přítomnost onemocnění prsu, nejčastěji hormonálního původu.
 3. 3. Celý hrudník - vyžaduje okamžitou diagnostiku a léčbu.

Bolest bradavek se často šíří do celého hrudníku a postihuje hrudník. K tomu dochází u závažných endokrinních poruch, nádorů a akutních zánětů..

Ve většině případů je nepohodlí v bradavkách spojeno s hormonálními změnami v těle ženy, ke kterým dochází každý měsíc. Při sběru anamnézy se proto bere v úvahu frekvence bolesti a její závislost na fázi menstruačního cyklu. Mohou nastat nepříjemné pocity:

 1. 1. Před menstruací - objeví se 2-3 dny před nástupem menstruace.
 2. 2. Během menstruace - vyvíjejte se během prvních 3-4 dnů nového cyklu.
 3. 3. Bez ohledu na fázi cyklu - tento stav vyžaduje okamžité vyšetření.
 4. 4. Neustále - signál o přítomnosti nemoci nebo nesprávně vybraného prádla.
 5. 5. Najednou - může to být známka jiné patologie.

Jakékoli nepohodlí v bradavkách, které nezmizí samo o sobě po dobu 2-3 dnů, je důvodem k návštěvě lékaře.

Všechny výše uvedené charakteristiky pocitů bolesti pomohou lékaři při shromažďování primární anamnézy, protože na základě údajů získaných od pacienta lze rychle procházet dalším průběhem akcí.

V přítomnosti závažných patologií se mohou vyvinout další příznaky, například:

 • zvýšená tělesná teplota - obecná a místní, v oblasti hrudníku;
 • zimnice a horečka;
 • vzhled hrudek v hrudi;
 • neschopnost spát v poloze na břiše;
 • podrážděnost;
 • výtok hnisu, mleziva nebo ichoru z bradavky;
 • ztmavnutí halo bradavky, změna jeho tvaru;
 • nepříjemný zápach výtoku;
 • přítomnost zánětlivého procesu;
 • psychosomatické poruchy.

Takový klinický obraz naznačuje potřebu diagnostiky a identifikace skutečné příčiny patologického stavu..

Je extrémně vzácné, že bolest nastane náhle a nemá žádné předpoklady. Nejčastěji je nepohodlí spojeno s různými procesy v těle, které jsou řízeny hormony..

Počínaje prvními dny zpoždění dochází v těle nastávající matky ke změnám, které jsou nezbytné pro úspěšný vývoj plodu. To platí také pro prsa, která začíná rychle růst a zvětšovat se. Podobný fyziologický proces je nutný, aby se později syntetizované mléko mohlo hromadit a dorazit v požadovaných objemech..

Zvýšení objemu prsou vyžaduje natažení tkáně, takže bradavky mohou bolet. Žena cítí mírný pocit pálení, nepohodlí při dotyku, někdy otok a horečku. Příznaky obvykle vymizí na konci prvního trimestru, kdy se stabilizuje hormonální pozadí těhotné ženy. Tento stav je variantou normy a neznamená přítomnost patologie..

Je nutné konzultovat odborníka, když se během těhotenství prsa začnou silně bolet, péct, kůže se odlupuje a zhrubne. K omezení nepohodlí mohou být zapotřebí speciální výrobky pro péči o bradavky.

Pokud v prvních týdnech těhotenství dojde k silným bolestem bradavek, které jsou doprovázeny známkami toxikózy, ale v určitém okamžiku zmizí, měla by žena navštívit lékaře. Prudké zlepšení celkového stavu může naznačovat přítomnost zmrazeného těhotenství, kdy se tělo nedokáže vyrovnat se syntézou hormonů a plod se nemůže plně vyvinout. Pokud v období od 4. do 10. týdne bradavky silně bolí, ale pak bolest náhle prošla a neobjeví se v budoucnu, považuje se to za důvod další návštěvy odborníka.

Po příchodu mléka se prsa zvětší a zvětší, což se považuje za normální. Krmení první den po narození dítěte je docela traumatizující, protože nepřipravená kůže bradavek může prasknout, krvácet a bolet mechanickým tlakem.

Během období krmení je důležité kontrolovat, jak dítě uchopuje bradavku. Pokud je tato manipulace provedena nesprávně, může bolest přetrvávat nejen během krmení, ale i po něm. Bradavka by měla odpovídat jazyku dítěte a jeho rty by měly těsně přiléhat k svatozáře. Obvykle se po 1–2 týdnech laktace zlepší a kůže bradavek zhrubne.

Pokud dítě nedojčí dobře nebo sní méně mléka, přebytek by měl být odstraněn mechanicky pomocí rukou nebo odsávačky. Jinak trvalé mléko povede k ucpání kanálků, což bude mít za následek rozvoj mastopatie, těsnění, bolesti a vysoké teploty..

Puberta dívky zahrnuje nástup menstruačního cyklu a růst mléčné žlázy. Tyto procesy aktivace reprodukčního systému naznačují připravenost těla na reprodukci. Je důležité, aby rodiče zajistili, že v hrudi teenagera nebudou žádné plomby, bolesti, otoky a že jakékoli stížnosti dítěte by měly být posuzovány společně s lékařem..

Na pozadí hormonálních změn se mohou objevit patologie mléčné žlázy způsobené nesprávným fungováním endokrinního systému. To platí zejména u adolescentů s nadváhou s nedostatkem jódu a se sklonem k cukrovce..

Podprsenky se kupují s nárůstem prsou, protože nesprávně vybrané spodní prádlo během období aktivního růstu mléčné žlázy může také vyvolat vývoj řady patologií.

Když vajíčko zůstane neoplodněné a tělo se nemusí připravovat na vývoj embrya, přeskupí se hormony, což signalizuje začátek nového cyklu a menstruace. Během tohoto období mohou bradavky bobtnat, být hrubé, bolet a zvětšovat prsa..

Tento stav je normální, pokud neexistují žádné další doprovodné příznaky. Obvykle 2. - 3. den nového cyklu zmizí nepohodlí a bolest samy, aniž by bylo nutné provádět další opatření.

Všechny důvody, které mohou vyvolat bolestivé pocity v bradavkách, jsou rozděleny do dvou kategorií - patologických a nepatologických:

 • v prvním případě je bolest důsledkem progrese onemocnění, jehož léčba by měla být vyřešena co nejdříve;
 • ve druhé - syndrom bolesti je spojen s vlivem vnějších faktorů, které nejsou prekurzory žádné patologie.

Zvláštností nepatologických příčin je, že vyvolávají výskyt periodické a mírné bolesti, která může projít sama, bez vnější pomoci. Pokud k tomu nedošlo ani po vyloučení tohoto nebo toho faktoru, je nutná konzultace s mammologem.

Nejběžnější příčiny této skupiny jsou:

 1. 1. Nesprávně vybrané spodní prádlo, které mačká mléčnou žlázu.
 2. 2. Mechanické poškození hrudníku při běhu nebo náhlých pohybech.
 3. 3. Přirozené hormonální změny v těle (těhotenství, menstruace, puberta).
 4. 4. Nosit tlakové oblečení: korzety, šle, obvazy.
 5. 5. Užívání léků (perorální antikoncepce), které vyvolávají umělou změnu hormonálních hladin.
 6. 6. Nedostatečná hygiena prsou.

Nemoci prsu se mohou vyvinout z různých důvodů, ale problém nejčastěji spočívá v hormonech. Je to narušení endokrinního systému, které vyvolává výskyt patologických stavů prsu, které jsou doprovázeny bolestivostí bradavek, přítomností výtoku, otokem a otokem:

ChorobaPříčinyCharakteristický
Maligní novotvary (rakovina) a benigníHormonální poruchy, těsné spodní prádlo, přítomnost stagnujících procesů v prsou, problematická laktaceSilná bolest na hrudi, otok, otok bradavky, hrčky a hrudky, hnisavý nebo krvavý výtok, bolest v podpaží
Duševní poruchaVystavení silnému stresu, při kterém vzniká velké množství hormonůOstrá, paroxysmální bolest na hrudi, bradavkách a hrudníku
Endokrinní onemocnění: diabetes mellitus, tyreotoxikózaPoruchy v hormonálním systémuBolest v bradavkách na začátku cyklu, jejich ztmavnutí a zhrubnutí, řada dalších příznaků
Doprovodné nemociInterkostální neuralgie, trauma hrudníku, chronické onemocnění hrudní kostiBolest bradavek se vyvíjí v důsledku podráždění nervových receptorů, které se spojují s většími nervovými zakončeními hrudníku
MastitidaProgrese zánětlivého procesu v mléčné žláze způsobená vniknutím patogenních mikroorganismůHorečka, akutní bolest na hrudi, hrudky

Je nemožné určit, co přesně se v těle děje, a vysledovat závislost bolesti na účincích hormonů sami. K tomu musíte podstoupit komplexní diagnostiku a poté podstoupit optimální léčbu..

Častá bolestivost bradavek, která není spojena s fází cyklu, je docela nebezpečná, protože naznačuje přítomnost závažné patologie. Tak se projevuje rakovina prsu, kterou lze překonat pouze včasnou diagnostikou. To vyžaduje každoroční lékařské vyšetření a vyšetření mléčných žláz mammologem. Riziková skupina zahrnuje ženy, které dokončují laktaci, a také pacientky během menopauzy, kdy je hormonální pozadí nestabilní.

Pro snížení intenzity vypouštění se doporučuje používat hemostatické byliny se silným obdobím. Před zahájením aplikace je však vhodné poradit se s gynekologem, podstoupit komplexní vyšetření.