5 důvodů pro bolest bradavek před, po a během menstruace

Když bradavky bolí před menstruací, nedobrovolně vzniká úzkost. Mohl by příznak naznačovat zdravotní problém nebo je to jen projev PMS? V tomto článku zvážíme všechny možné odpovědi na tyto otázky..

Co vám řekne citlivost bradavek

Bradavky jsou jednou z nejcitlivějších oblastí lidského těla (obě pohlaví). Kromě toho je také skvělým ukazatelem zdravotního stavu ženského těla, kterému je třeba čas od času věnovat pozornost. Někdy může pomoci při včasné diagnostice závažných poruch: hormonálních změn, onemocnění prsu, hypotermie, dědičných a onkologických onemocnění. Všechna tato onemocnění nějakým způsobem ovlivňují bradavky a někdy se projevují ve formě bolesti, svědění nebo deformace..

Před menstruací mohou být bradavky citlivé a jedná se o zcela normální reakci těla, která se dříve či později objeví u každé ženy. Cítí se různými způsoby: mírným svěděním a otokem bradavek, brněním nebo změnou barvy svatozáře. Odkud tyto účinky pocházejí v takové situaci? Je to všechno o hormonech. Přesněji řečeno, v estrogenu.

Estrogeny jsou skupina hormonů, které ovlivňují reprodukční funkci. Připravují tělo na oplodnění, pomáhají při porodu a poté při zotavení po porodu..

V procesu přípravy vajíčka na oplodnění se produkuje zvýšená dávka estrogenu (2 nebo dokonce 3krát vyšší než průměr). Lumen cév se v hrudníku rozšiřuje, bobtná, zvětšuje se a stává se hustší, což je při palpaci dobře patrné. Výsledkem je další tlak vyvíjený na bradavky, které na něj mohou reagovat mírnou bolestí nebo jednoduše zvýšenou citlivostí. Celý tento proces je nezbytný k přípravě ženy na krmení a probíhá ve 12. - 15. den menstruačního cyklu, ve skutečnosti v jeho samém středu. To znamená, že když bradavky bolí dva týdny před menstruací, je to normální a přirozené..

Existují však výjimky z této normy a problém může být mnohem vážnější, pokud:

 • hrudník velmi nápadně bolí;
 • existuje neustálé obsedantní svědění;
 • bolesti se neobjevují uprostřed cyklu, ale několik dní před nástupem menstruace a jsou projevem premenstruačního syndromu;
 • bolí při jakémkoli dotyku, zejména hadříkem.

Klinické příčiny bolesti bradavek a prsou

Lze je rozdělit do dvou velkých skupin:

 1. Nemoci přímo související s výskytem problémů v mléčných žlázách. Většinou se jedná o rakovinu prsu.
 2. Nemoci jiných orgánů, které ovlivňují stav celého těla a způsobují nepohodlí na hrudi a bradavkách. Patří mezi ně poruchy vaječníků, onemocnění reprodukčního systému, zánětlivé procesy v těle, změny hormonálních hladin a mnoho dalších..

Druhá skupina by měla být zvážena podrobněji - je mnohem obsáhlejší a vyžaduje před provedením diagnózy pečlivý výzkum.

Mastopatie

Když bradavky bolí během, před a po menstruaci, je vysoce pravděpodobné, že se jedná o projev mastopatie. Jedná se o specifický zánět pojivových tkání prsu. Je to cítit a fixováno jako hrudka v hrudi. Může zabírat jak významný povrch, tak velikost hrachu.

Příčiny tohoto onemocnění spočívají v dysfunkci endokrinního systému, tj. Hormonální nerovnováha v těle (estrogen by měl být produkován třikrát více než normálně pouze dva týdny před menstruací a je produkován v 9 a neustále). Jaký konkrétní hormon nefunguje správně, zjistí pouze testy.

Zánět

Pokud bradavky po menstruaci bolí, může to být také příznakem zánětlivých procesů probíhajících jak v celém těle, tak v mléčných žlázách. Nejčastěji jsou tyto procesy způsobeny podchlazením a projevují se jako nachlazení..

V tomto případě může provokatéra po řadě studií a analýz určit pouze kvalifikovaný odborník..

Neklinické příčiny bolesti bradavek

Před menstruací mohou bradavky bolet z 5 dalších důvodů:

 1. Alergická reakce těla. V moderním kosmetickém průmyslu existuje obrovská škála produktů. Hlavní nebezpečí alergií na kosmetiku spočívá právě ve skutečnosti, že není možné přesně předpovědět reakci a některé účinky se objevují až po dlouhodobém používání. Alergie jsou také způsobeny detergenty nebo látkou, ze které jsou vyrobeny. V tomto případě je vše individuální - něco, co u jedné ženy nezpůsobí žádné starosti, u druhé povede k pravidelné bolesti a zvýšené citlivosti prsou.
 2. Pravidelné nervové napětí. Stres často vede k narušení práce celého organismu, ale trpí hlavně nervový systém. Výsledkem je, že hladiny estrogenu mohou spontánně vzrůst, bez ohledu na menstruační cyklus. Proto se objevuje nerovnováha hormonů. Jedná se o poměrně alarmující příznak, i když v obvyklém případě nejde o patologii. Přítomnost pravidelného stresu přispívá k rozvoji a prohlubování nerovnováhy.
 3. Užívání konkrétních léků. Léky, které obsahují hormony nebo stimulanty k léčbě určitých problémů, mohou vést ke zvýšení produkce estrogenu mimo menstruační cyklus. V takovém případě musíte o svých pocitech informovat lékaře, který léky předepsal. K zastavení bolesti na hrudi před menstruací jsou předepsány orální antikoncepce.
 4. Neformální důvěrné vztahy. Sex je nejmocnějším nástrojem v boji za reprodukční zdraví. Pravidelný sexuální život s důvěryhodným a spolehlivým partnerem pomůže nejen vyvážit produkci hormonů, ale také bojovat proti stresu.
 5. Fyzický dopad na prsa nebo bradavky. Dalším důvodem, proč bradavky bolí, a menstruace již prošla - mechanické poškození. Jak mohou být způsobeny? Cokoli, od příliš intenzivní masáže nebo poranění prsních svalů během intenzivního tréninku, až po nepohodlné spodní prádlo nebo podprsenku vyrobenou z nekvalitního materiálu.

Bolestivé bradavky během těhotenství

Samostatně stojí za zmínku, že těhotenství může také způsobit zvýšenou citlivost bradavek. Během tohoto období se tělo začne restrukturalizovat a kromě absence standardních příznaků PMS a přítomnosti zpoždění se může objevit bolest, mírné svědění a ztmavnutí halo. Pokud kritické dny nenastaly včas a bradavky byly přecitlivělé, měli byste si koupit těhotenský test v lékárně. Je pravděpodobné, že se jedná o první známky toho. Tělo se tak připravuje na krmení dítěte - mléčné žlázy se přizpůsobují produkci mléka, mění se tvar a velikost a zvýšená citlivost chrání samotný prsa před zbytečnou stimulací.

Kdy navštívit lékaře

Pokud bradavky bolí jen týden před menstruací, ale bolest je spíše mírná a pozadí než akutní a dotěrná, není se čeho bát. Situace se stává kritickou, když:

 • silně a akutně bolí;
 • problém se opakuje několik měsíců po sobě;
 • neustále svědí;
 • nepohodlí trvá déle než dva dny a nezmizí;
 • citlivost bradavek a brnění se vyskytují během menstruace nebo bezprostředně po jejich ukončení;
 • bolest je mnohem zřetelnější a přináší vážné nepohodlí;
 • objeví se výtok z bradavek s příměsí krve;
 • vaše menstruace skončila, ale bolest není;
 • halo nerovnoměrně ztmavne, skvrny;
 • hrudník není zcela zhutněný a těžší, ale zonální a je doprovázen bolestivým syndromem po celém povrchu.

Pokud je před návštěvou mammologa ještě hodně času (a potřebujete ho navštívit alespoň jednou ročně), můžete kontaktovat jak gynekologa, tak terapeuta. Kdokoli z nich bude schopen poskytnout počáteční konzultaci a napsat doporučení pro testy a další vyšetřovací metody.

Neměli byste se pokoušet předepsat si vlastní léčbu a užívat léky, jejichž obsah vám není znám, a jejich samotné použití není schváleno lékařem. Je také nutné být opatrný při metodách tradiční medicíny - použití kostek ledu nebo „napařování“ prsu může jen zhoršit a dokonce vytvořit problém tam, kde nikdy neexistoval.

Proč bradavky bolí před menstruací??

Vítáme všechny čtenáře na našem webu. Dnes budeme hovořit o tom, proč se ženy pravidelně obávají bolesti v zóně SAH (bradavka a areola).

Během života ženy prochází prsa změnami, které podléhají hormonálním cyklům. U některých žen jsou tyto změny téměř bez povšimnutí, zatímco u jiných dochází k periodickému nepohodlí. Včetně bradavek před menstruací.

Bolestivý syndrom před menstruací

Asi týden před menstruací během ovulace je krev žen nasycena estrogenem. To je velmi důležité pro úspěšné početí. Vysoký obsah těchto hormonů způsobuje labilitu nálady, mírné zvýšení objemu prsou a zvýšení jejich citlivosti.

Po nástupu menstruace bolest ustupuje. Pokud bolest přetrvává po dlouhou dobu, měli byste se poradit s lékařem.

U některých dívek a žen je bolest bradavek tak silná, že ovlivňuje kvalitu života. To je buď známka PMS (premenstruační syndrom), nebo příznak rozvoje mastopatie.

Je pravda, že v druhém případě obvykle nezraní jen zóna SAH. Při sondování žlázy jako celku se objevují nepříjemné pocity. V takovém případě se prsa může zdát zcela nalita nebo lze cítit samostatná těsnění. Žena si může všimnout mírného výtoku. V obou případech stojí za to se poradit s lékařem.

Bolest v oblasti SAH před měsíčním krvácením: norma nebo patologie?

Otázka, zda je normální, že bolí hrudník, včetně šťáv, během menstruace a před nástupem menstruace, je široce diskutována. Některé články naznačují, že tento jev je normální, zatímco jiné zdůrazňují, že bolest je signálem špatného zdraví těla. Kdo má pravdu?

Zvýšený estrogen, zadržování tekutin, mírné zvětšení prsou a břicha před menstruací jsou normální. Stejně jako zvýšení sexuální touhy a citlivosti bradavek. Bolestivost není normou.

Asi 80% žen však PMS zná. A pokud to není výrazné a žena nepotřebuje pracovní neschopnost, ani lékaři, ani jejich pacienti nevěnují zvláštní pozornost:

 • na mastalgii;
 • bolest břicha;
 • cephalalgia;
 • a obecná nevolnost.

Dívky a ženy zachraňují NSAID (nehormonální protizánětlivé látky) a antispazmodika. Někdy "kousejte" systémovými analgetiky místo komplexní léčby.

Příčina bolesti před menstruací

Jak jste již pochopili, zvýšení citlivosti poprsí a zóny SAH, zejména u žen, vděčí za estrogen, hromadění tekutiny v prsních tkáních a mechanické podráždění nervových zakončení v této zóně..

Proč bradavky velmi silně bolí během menstruace, před nebo po? Možná je tato otázka pro vás relevantní. Bohužel se jedná pravděpodobně o hormonální nerovnováhu. Pokud se jedná o jednorázový výskyt, pravděpodobně jste zaznamenali:

 • stres;
 • dramaticky změnili místo pobytu (odletěli do jiné země);
 • unavený (tvrdě pracoval, cestoval atd.);
 • byli nemocní nebo zmrzli.

Pokud vás tento fenomén neustále obtěžuje, stojí za to vyšetřit gynekologa a mammologa. Bolest mohou vyvolat nemoci dělohy a přívěsků, hormonální poruchy, benigní nádory prsu a rakovina. Pokud vaše menstruace uběhla a bradavky vás nepřestaly bolet, cesta za lékařem pro vás doslova pláče.

Zpoždění a zvýšení citlivosti zóny SAK

Pokud vás bradavky bolí jako obvykle a nejste v menstruaci, můžete být těhotná. Zpoždění může naznačovat úspěšné početí nebo hormonální narušení. Proto je čas navštívit známého gynekologa.

Bolí bradavky během těhotenství, ptá se mnoho nastávajících matek. Stále bolí. U některých žen je bolestivost v zóně SAH první známkou nástupu těhotenství spolu s:

 • dunění v žaludku;
 • přecitlivělost na pachy;
 • zvýšená podrážděnost a únava.

Při úspěšném početí se první nebo dva týdny po fixaci embrya přesně vyznačuje zvýšenou citlivostí, dokonce i bolestivostí poprsí:

 • oblíbená podprsenka je otravná;
 • bradavky svědí a bolí;
 • brnění na hrudi.

Během tohoto období se hormony uvolňují každý den ve stále větším množství. Tělo je přestavěno na dlouhý proces nošení dítěte.

dodatečné informace

Mohou bradavky a prsa obecně bolet po potratu nebo potratu? Samozřejmě, že mohou. Tělo se začalo aktivně připravovat na těhotenství a bylo přerušeno na nejzajímavějším místě. Asi další týden nebo deset dní lze následky pocítit ve formě nepohodlí v oblasti poprsí a podbřišku, náhlých výkyvů nálady.

Proč bradavky bolí více než obvykle, když po prodlevě krvácení stále začalo? Možná ke koncepci došlo. Ukázalo se však, že embryo nebylo životaschopné, nemohlo se implantovat do myometria a bylo odmítnuto. V tomto případě jsou pocity ženy srovnatelné se silným projevem PMS, menstruace je bolestivější, hrudník více bobtná a bolest je znatelnější.

Bez ohledu na to, zda se považujete za zdravého, nebo víte o existující odchylce stavu reprodukčních orgánů, s ostrými bolestivými pocity v zóně SAH, poraďte se s lékařem.

Na tomto se s vámi loučíme. Sdílejte článek se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí a navštivte nás znovu, pokud máte nějaké dotazy týkající se prsou.

Proč bradavky bolí před menstruací

Menstruační cyklus pro každou ženu je velmi individuální. Někdo se sebevědomě připravuje na nástup menstruace, která přijde včas, zatímco někdo sedí každý měsíc na špendlících a jehlách. Například téměř u 90% žen tedy dochází k nepohodlí v mléčných žlázách a bradavky před menstruací bolí. Pro někoho ze spravedlivého sexu je vše bezbolestné a snadné, zatímco pro ostatní těžké PMS a bolest.

Není vždy jasné, zda jsou bolestivé pocity spojeny s menstruačním cyklem, nebo jsou důvody mnohem vážnější, takže je důležité pochopit, jak cyklus a stav prsu souvisí..

Prsní cyklus a stav

Jakmile se ve vaječníku vytvoří vajíčko, začne se obnovovat ženský hormonální systém: produkuje se více ženských hormonů, zejména estrogenů. Jsou nezbytné k přípravě celého těla na nadcházející porod dítěte..

Nejprve je připravena děloha: endometrium postupně roste, aby bylo zajištěno spolehlivé připojení oplodněného vajíčka. Pokud k oplodnění nakonec nedojde, odejde sliznice jako „zbytečná“ a začne menstruační krvácení.

V tomto přípravku je ovlivněna nejen děloha, ale také mléčné žlázy. Ještě před těhotenstvím se ženské tělo začíná měnit tak, aby bylo kojení v budoucnu co nejúčinnější..

Estrogeny působí na prsní tkáň, zejména tukovou tkáň. Pod vlivem hormonů začíná růst, což vede nejen ke zvýšení velikosti prsou, ale také k bolestivým pocitům. Tuková tkáň, která je objemnější, stlačuje krevní cévy, a proto dochází k mírnému otoku. Zároveň se bradavky stávají citlivějšími. Obvykle jsou tyto jevy pozorovány až po 10 měsících, plus nebo minus 3-4 dny.

S nástupem menstruace mnoho žen pociťuje nepohodlí na hrudi, bolesti v podbřišku a celkovou nevolnost. Blíže k jeho dokončení zmizí všechny nepříjemné příznaky a prsa získá svůj původní tvar a stav. Pocity v oblasti bradavek jsou také normalizovány. Jinými slovy, bolestivost bradavek a mléčných žláz před menstruací je jedním ze znaků premenstruačního syndromu, který není patologií a nevede k rozvoji žádných nemocí..

Během těhotenství

Situace se stává dvojnásobně vzrušující, když začnou bolet prsa a bradavky, a v menstruačním kalendáři je zjevné zpoždění. V tomto případě může být tento jev jedním z prvních příznaků těhotenství. Když je žena v poloze, prsa se začne aktivně připravovat na nadcházející laktaci po 9 měsících. Žlázy znatelně bobtnají, bradavka roste a tmavne. Téměř všechny ženy v prvním trimestru do určité míry bolesti na hrudi..

Změny stavu prsu během těhotenství jsou spojeny se všemi stejnými hormony. Jeden z nich, prolaktin, je hlavním v laktačním procesu. Tkáně, které při svém působení zvětšují objem, rostou rychleji než nervová tkáň. Ve vláknech je napětí, které je doprovázeno zvýšením citlivosti bradavek, bolestivostí, svěděním a pocitem tíže. Někdy může bolest dosáhnout takového rozsahu, že žena pocítí extrémní nepohodlí při sebemenším dotyku..

Tváří v tvář podobné situaci je lepší nehádat, a ještě více nedělat samoléčbu. Stojí za to okamžitě provést těhotenský test nebo, pro spolehlivější výsledek, darovat krev pro hCG.

Protože je znepokojen

Stojí za to brát vážněji situaci, kdy bolest bradavek a fáze menstruačního cyklu spolu nesouvisí. Takový příznak může být projevem celé řady nemocí a poruch. Bolest v bradavkách po skončení menstruace může být vyvolána životním stylem ženy nebo závažnějšími poruchami:

 • Nepravidelný sexuální život. Při prodloužené abstinenci v ženském těle může dojít k akumulaci hormonů, což nakonec vede k hormonálnímu narušení a rozvoji zánětlivých procesů.
 • Endokrinní poruchy. A opět za to mohou hormony, jejichž nerovnováha ovlivňuje stav prsu jako celku a citlivost bradavek.
 • Dysfunkce vaječníků. Vede k selhání produkce hormonů.
 • Zánětlivá a infekční onemocnění pohlavních orgánů.
 • Přítomnost onemocnění prsu, jako je mastopatie, fibrom nebo rakovina.

Obvykle bolestivé pocity, které se vyskytnou před menstruací, zmizí po jejich dokončení. Když se po menstruaci setkáte s bolestivými bradavkami, je nutné se poradit s lékařem a vyšetřit na určité porušení. Pokud je zjištěný problém spojen s hormonálními poruchami, bude se léčbou zabývat gynekolog-endokrinolog. V závislosti na individuálních vlastnostech ženského těla budou předepsány určité hormonální léky.

Situace je komplikovanější, když příčina bolesti spočívá v přítomnosti onemocnění prsu. Chcete-li je diagnostikovat, budete muset složit testy, podstoupit ultrazvukové vyšetření a případně mamografii.

Léčba onemocnění prsu bude také spojena s užíváním hormonálních léků, ale možná s mírně odlišným spektrem. Po dokončení kurzu a odstranění onemocnění se obnoví normální citlivost a stav prsu, zmizí nepohodlí v bradavkách.

Jiné důvody

Periodické nepohodlí v oblasti bradavek může být výsledkem čistě mechanického účinku na hrudník.

 • Pokud si tedy žena zvolí špatnou podprsenku, je šitá z nekvalitní látky, mačká žlázy, táhne a tlačí, podráždění bradavek pravděpodobně přijde velmi rychle.
 • Příliš silné tření po prsou tvrdým ručníkem může způsobit nepohodlí.
 • Příliš intenzivní masáž prsou, další příčina bolesti.
 • Na stav bradavek má vliv také použití různých ošetřujících kosmetik. Nejprve musíte vyhodnotit denně používané mýdlo a sprchový gel: je možné, že pokožku hodně vysuší, což vede k mikroskopickým prasklinám a silnému podráždění jemné pokožky bradavek, z čehož může být žena při pohybu nebo dotyku velmi bolestivá. Dále mohou alergie způsobovat krémy, masti, tření a jiné výrobky pro péči o pokožku prsou, včetně terapeutických. Z tohoto důvodu odborníci doporučují pečlivě sledovat reakci pokožky na novou kosmetiku..
 • Bolestivost bradavek a prsou může být kdykoli ovlivněna změnou prostředí, zejména klimatických podmínek. Pokud žena dlouho žila v zemi se studeným podnebím a poté se dostala do horkého jižního státu, může hormonální systém trochu selhat. Postupně se pozadí obnoví a nepříjemné pocity a poruchy v cyklu zmizí.
 • Stres a silné pocity, náhlý nárůst hmotnosti, úbytek hmotnosti nebo naopak může zvýšení tělesné hmotnosti ovlivnit stejným způsobem..

Úleva od bolesti

Pokud po vyšetření gynekologem a mammologem bylo zjištěno, že bolest bradavek je jedním z projevů PMS, může žena trochu zmírnit nepohodlí. Je možné užívat léky:

 • Ne-shpa
 • Nurofen
 • Analgin

Musíte si je vzít jednou, a ne průběžně, a pouze v případě, že bolest je skutečnou nepříjemností.

Další věci, které mohou pomoci zmírnit příznaky PMS:

 • Teplá (ne horká!) Koupel s mořskou solí nebo éterickými oleji. Tento postup má relaxační účinek na celé tělo, zklidňuje. Je obzvláště účinné vykoupat se v noci, pokud po ní okamžitě jdete spát..
 • Pokud dlouhá vodní procedura není podle vašich představ, můžete se omezit na teplou sprchu. Vytváří masážní efekt, zrychluje průtok krve, a to i v oblasti hrudníku.
 • Různé bylinné čaje jsou prospěšné. Odvar z heřmánku, meduňky, tymiánu nejen zeslabuje bolest, ale má také uklidňující účinek na nervový systém.
 • Zjištěním, v jakém bodě před menstruací se objeví bolest bradavek, se žena může předem připravit na to, aby bolest byla opět slabší. Abyste toho dosáhli, musíte se pokusit vyhnout napětí a stresu, nezanedbávat spánek, jíst více čerstvé zeleniny a ovoce..
 • Je důležité chránit mléčné žlázy před podchlazením. Obecně platí, že jakékoli fyzické podněty se během tohoto období zdvojnásobí..
 • Vyhýbání se špatným návykům může pomoci postupně snížit citlivost bradavek a prsou před menstruací. Bolest je důsledkem hormonální nestability a kouření a alkohol nepříznivě ovlivňují jeho stav.

Prevence podráždění

Pokud bolestivost bradavek nesouvisí se zvláštnostmi cyklu, ale projevuje se kvůli přítomnosti určitých dráždivých látek, je velmi snadné se s tímto problémem vyrovnat, stačí tuto dráždivou látku odstranit. Postupně se vrátí normální citlivost bradavek.

Kupujte pouze vysoce kvalitní spodní prádlo, vzdejte se levné syntetiky. Při nákupu položky ji před použitím důkladně umyjte. Bude tedy možné se zbavit přebytečných barviv (pokud existují) a nečistot, které jsou na nové věci hojné..

Prací prášky a gely, kondicionéry, bělidla, vyberte jakýkoli prací prostředek s velkou péčí, neváhejte studovat složení. Po každém praní prádlo důkladně opláchněte, aby v látce nezůstaly žádné částice pracího prostředku.

Při výběru produktů osobní hygieny, mýdel, krémů, sprchových gelů si také prostudujte složení. Pokud máte jemnou a citlivou pokožku, vyberte vhodné produkty, které jsou prezentovány v samostatném řádku od téměř všech výrobců. Nepoužívejte léčivé masti nebo krémy speciálně na prsa a bradavky. O jejich vhodnosti a účinnosti se vždy poraďte se svým lékařem..

Bolestivé pocity v oblasti bradavek před menstruací nejsou patologií a vyskytují se u mnoha žen. Jsou spojeny s hormonálními změnami v těle, které ovlivňují stav prsní tkáně. Po ukončení menstruace bolest zmizí a hrudník se vrátí do předchozího stavu..

Pokud nepříjemné pocity na bradavkách nezmizely, měla by být žena znepokojena a měla by se poradit s lékařem. Důvodem mohou být jak mírné hormonální poruchy, tak vážná onemocnění prsu, až po onkologii. Po včasném rozpoznání nemoci bude možné ji vyléčit mnohem rychleji a efektivněji..

Proč bradavky bolí před menstruací

Ženské tělo je navrženo tak, aby žádné zdravotní změny nepřicházely bez prekurzorů. Když bradavky ublíží před menstruací, měli byste věnovat pozornost stavu reprodukčního systému: ve většině případů tento příznak znamená přístup k menstruaci. Pečlivé sledování zdraví a dalších souvisejících projevů pomůže najít příčinu.

Mohou bradavky bolet před menstruací

Téměř každá žena pociťuje nepohodlí s nástupem menstruace. Prsa je považována za nejaktivnější orgán v těle, který reaguje na změny a hormonální poruchy. Citlivé bradavky před menstruací jsou běžné. Považuje se za normu, pokud neexistují žádné další příznaky jiných patologií.

To může zahrnovat i onemocnění štítné žlázy a mléčných žláz, ale takovou diagnózu může stanovit pouze lékař na základě pečlivě naplánované diagnózy..

Příčiny bolesti

Estrogen produkovaný tělem se zvyšuje v krvi s nástupem menstruace. Prsa zhustne, trochu bobtná, bradavky reagují na každý dotek. Existuje několik důvodů pro bolest bradavek: v závislosti na fázi menstruačního cyklu může být nepohodlí způsobeno různými faktory.

Bradavky bolí dva týdny před menstruací

Typická bolest se může objevit již 2 týdny před očekávanou menstruací. Zároveň bolí nejen bradavku, ale celé prsa. Nafoukne se a ztvrdne. Žena zažívá nepříjemné pocity v okamžiku dotyku i po odstranění podprsenky. Příčiny tohoto příznaku mohou být:

 • hormonální poruchy;
 • fibrocystické onemocnění prsu.

Chcete-li problém vyřešit, musíte navštívit gynekologa a mammologa. Musíte se domluvit na schůzce s uvedenými lékaři 5. až 7. den menstruačního cyklu. Gynekolog provede vyšetření, provede ústní konzultaci a přesto vás odkáže na mammologa. Tento lékař provede ultrazvuk: pokud prokáže přítomnost malých cyst, bude předepsána další léčba léky.

Bradavky bolí týden před menstruací

Asi 10 dní před nástupem menstruace mohou být ženské bradavky citlivé. Během tohoto období jsou mléčné žlázy ovlivňovány prací hormonů prolaktinu a estrogenu. Pod vlivem estrogenů se zvyšuje tuková tkáň, což může způsobit bolestivost bradavek.

Pod vlivem prolaktinu jsou citlivé bradavky pozorovány týden před menstruací. To je způsobeno skutečností, že prolaktin působí na žlázový epitel a způsobuje bolest. Zarostlý epitel zadržuje v kanálech více vody, takže se prsa může zdát oteklá, plná a těžká. Kromě toho se krevní cévy zvětšují a způsobují bolest. V ojedinělých případech jsou takové jevy považovány za normu. Pokud se často opakují, měli byste navštívit lékaře..

Proč bradavky bolí během menstruace

Bolest bradavek během menstruace se často nepovažuje za patologii. Jedná se o individuální rys toku menstruace u dívky. Ale se silnou a často se opakující bolestí byste neměli váhat: takový jev může způsobit patologii. Existuje několik dalších předpokladů pro výskyt tohoto příznaku:

 • nedostatečná hygiena prsou;
 • užívání antibakteriálních léků;
 • nosit nekvalitní prádlo.

To bude signalizovat alergii a náznak zastavení léčby. Nízká kvalita syntetického spodního prádla vyvolává praskliny na bradavkách, takže je lepší dát přednost důvěryhodným výrobcům. Nezapomeňte také na každodenní hygienu mléčných žláz..

Proč bradavky bolí po menstruaci

Pokud bradavky svědí před menstruací, pak to není patologie. Další věcí je projev bolesti v bradavkách po skončení menstruace. Důvody tohoto jevu jsou:

 1. Vzácný styk. Pokud má žena zřídka sex, hromadí se v těle hormon estrogen a je zadržován v mléčných žlázách, což ovlivňuje tukovou tkáň. Současně obě bradavky začnou bolet v období po menstruaci..
 2. Hormonální poruchy. Jakákoli změna zdraví je plná hormonálních poruch, které je třeba neustále sledovat, zejména v dospělosti.
 3. Endokrinní poruchy. Některé patologické stavy štítné žlázy vyvolávají zvýšenou produkci hormonů.

Pokud zjistíte, že se tyto příznaky opakují několikrát, doporučujeme vyhledat radu. Lékař předepíše test hormonálních indikátorů, po kterém doporučí léky k odstranění nepohodlí.

Proč bradavky bolí uprostřed cyklu

Bolest bradavek uprostřed cyklu je také považována za variantu normy. Citlivost papil u žen před menstruací se zaznamenává v průměru po dobu 2,5 týdne. Tento příznak se nepovažuje za patologii, protože signalizuje ovulaci. Co se děje v těle:

 1. Uvolnění vajec.
 2. Zvýšený průtok krve do mléčných žláz.
 3. Pocit tíhy na hrudi a nepohodlí v bradavkách.
 4. Bolestivé reakce na dotek.

Tyto příznaky se vyskytují na konci druhého týdne menstruačního cyklu, pokud jeho doba není delší než 28 dnů. Malý hormonální nárůst nepřinese negativní důsledky.

Zpožděné období a bolavé bradavky

Ženy si na takové příznaky často stěžují: nemá žádné období, test je negativní a bradavky bolí. To naznačuje drobné změny stavu těla. Důvody tohoto jevu jsou:

 • změna klimatického pásma;
 • nedávný stres nebo intenzivní zkušenost;
 • existují různá chronická onemocnění;
 • žena nedávno podstoupila operaci;
 • užívání hormonálních léků;
 • dochází k prudkému úbytku hmotnosti.

Z těchto důvodů může dojít ke zpožděné bolesti bradavek. V tomto případě zpoždění netrvá déle než 2 týdny a stále se objevuje menstruace. Pokud vaše menstruace nepřijde, stojí za to navštívit gynekologa, aby diagnostikoval možné těhotenství.

Jak odstranit bolest

Když je objasněna příčina nepohodlí, můžete začít zmírňovat bolestivý stav. V případě závažných patologií lékař předepisuje vhodné léky, bude užitečné přijmout další opatření:

 • koupit pohodlnou podprsenku bez švů;
 • otok pod bradavkou před menstruací pomůže zmírnit aplikaci teplé vyhřívací podložky na hrudník před spaním;
 • koupele s přídavkem aromatických olejů;
 • normalizace stravy;
 • pilulky No-shpa, ibuprofen pomůže snížit bolestivý syndrom.

Mytí bradavek mýdlem nestojí za to - to je vysuší a přispěje k prasklinám.

Možné patologie

Většina z těchto důvodů nejsou patologie, ale když bradavky pokaždé silně bolí před menstruací, mohou se stát předpoklady následující patologie:

 1. Hormonální nerovnováha - jakékoli změny v množství hormonů vedou k menstruačním nepravidelnostem.
 2. Poruchy nervového a endokrinního systému: nejzávažnější problémy s tímto příznakem jsou interkostální neuralgie a adrenální dysfunkce..
 3. Užívání hormonálních pilulek. Pokud předepsaná antikoncepce není vhodná, doporučuje se je přestat užívat a nahradit léky jinými, jak předepsal lékař..
 4. Stres. Nervové poruchy přímo souvisejí s hormony.
 5. Modřiny. I malé poranění prsu má negativní důsledky.

Vážnou patologií, která způsobuje bolesti bradavek před menstruací, je nádor prsu. Je doprovázena určitými příznaky, u nichž je nutné naléhavě domluvit schůzku s lékařem..

Kdy navštívit lékaře

Několik dalších příznaků, které naznačují, že se v těle vyskytuje závažný problém:

 • výtok z bradavky;
 • změna jeho barvy a tvaru;
 • nepohodlí a tahání bolesti v podpaží;
 • zjištěné plomby v době autodiagnostiky;
 • bolest je pozorována pouze v jedné z mléčných žláz.

Uvedené příznaky mohou naznačovat přítomnost nádoru, proto okamžitá návštěva lékaře, která pomůže získat čas.

Více o bolesti v mléčných žlázách se dozvíte ve videu:

Prevence

Preventivní opatření k odstranění bolesti bradavek před menstruací zahrnují následující opatření:

 • důkladná hygiena mléčných žláz;
 • vyhýbání se stimulaci prsou;
 • správný výběr spodního prádla;
 • nedostatek stresu a normalizace výživy.

Ženám, které si stěžují, že jim před menstruací bobtnají bradavky, se doporučuje vést aktivní životní styl a být častěji v přírodě.

Závěr

Pokud bradavky bolí před menstruací, doporučuje se věnovat pozornost doprovodným příznakům. Výtok, nesnesitelná bolest, deformace dvorce, zarudnutí a otoky mohou být předzvěstí závažných onemocnění. Včasná konzultace s odborníkem pomůže předcházet negativním důsledkům.

Příčiny bolesti v bradavkách před menstruací: patologie, výtok a onemocnění prsu

Bradavky patří mezi nejcitlivější části ženského těla. Reagují ostře na všechny vnitřní a vnější vlivy.

Menstruace, těhotenství, porod, kojení. Jedná se o přirozené procesy. Často, když k nim dojde, bradavka začne bolet. Každá dívka má své vlastní fyziologické vlastnosti, takže reakce těla jsou také odlišné..

Před odchodem do nemocnice prozkoumejte možné faktory ovlivňující zdraví bradavek. Bolestivé pocity nemusí vždy znamenat nemoc.

Proč bradavky bolí před menstruací

Hlavní fyziologickou příčinou bolesti prsou a bradavek je menstruace. S menstruací se množství ženského hormonu estrogenu několikrát zvyšuje. Tyto změny jsou s ním spojeny..

Uprostřed cyklu dochází k ovulaci. Těch pár dní se vejce připravuje a uvolňuje. Během tohoto období také stoupá množství estrogenu. V ovulačních dnech tělo připravuje prsa na laktaci. Objeví se otok, je pozorováno zvýšení velikosti a objevují se bolestivé pocity. Bradavky obvykle bolí před menstruací.

Pokud není vajíčko během ovulace oplodněno, je množství estrogenu na začátku menstruace podhodnoceno. Bolest v bradavkách a prsou ustupuje a během prvních dnů menstruace zmizí otoky a otoky.

Během těhotenství se zvyšuje množství estrogenu, mění se hormonální pozadí a bradavky a prsa znovu bolí. Během laktace jsou bradavky nejcitlivější a neustále bolestivé.

Patologie

Bolest je často přítomna i po menstruaci a ovulaci. Tento problém nesouvisí se zvýšeným ženským hormonem. Musíte přemýšlet o možných patologiích, dotazovat se na celkový stav těla a konzultovat s lékařem. Bolest způsobená nezvyšováním estrogenu je nejčastěji vyvolána následujícími patologiemi:

 1. Hormonální nerovnováha. Estrogen se začíná vylučovat ve velkém množství a tyto změny nejsou kontrolovány menstruačním cyklem. Hrudník bobtná a bolestivé pocity přetrvávají.
 2. Sexuální nekonzistence. Sexuální hormony se neustále vyrábějí v malém množství, ale nenacházejí východisko. Shromažďují a narušují hormony..
 3. Poruchy endokrinního systému. S takovým problémem je narušen správný poměr produkovaných hormonů. Štítná žláza nefunguje správně.
 4. Fibrocystické onemocnění prsu. Hrudky, neškodné. Vyskytují se během laktace nebo jiných dnů. Existuje silná bolest na hrudi a bradavkách. Teplota stoupá.
 5. Do měkké tkáně prsu se dostala infekce. Zánětlivý proces začal.
 6. Zranění z vnějšího prostředí, rány, modřiny.
 7. Porucha vaječníků.

Výtok z bradavek

Mnoho žen zažívá výtok z bradavek, když je laktační období u konce, nebo ještě nezačalo. Je to způsobeno porušením hormonálního pozadí před menstruací. Estrogen a progesteron se vyrábějí ve velkém množství. Výboj je obvykle průhledný nebo bílý. Nevědí, jak cítit. S nástupem menstruace přestanou vynikat..

Pokud pozorujete přetrvávající výtok, změny tvaru prsou, barvu bradavek, poraďte se s lékařem! Při vypouštění krve se tam bez přemýšlení okamžitě otočte.

Nemoci prsu

Pokud jsou bolesti na hrudi konstantní a nezávisí na menstruačním cyklu, příčina bolesti je jiná. Důvodem je možné onemocnění.

Existuje mnoho onemocnění prsu. Jednou z nejběžnějších je mastopatie. Jedná se o benigní růst tkání. S jejich růstem se objevují silné bolestivé pocity. Jedním z jeho projevů je výtok v oblasti bradavek..

Při menstruaci prsa dlouho bobtná. S mastopatií neustále bobtná a vykazuje otoky, mastodynii.

Mohou existovat i jiné důvody pro vznik bolesti. Zánět tkání, poškození endokrinního nebo močového systému. Nejkritičtějším důvodem je rakovina. Bez ohledu na to, jak stará je dívka, nemůžete váhat jít k lékaři.

Během těhotenství

Stojí za to přemýšlet o možném těhotenství, pokud se papila začne píchat a v kalendáři je zpoždění. Tyto faktory jsou hlavními příznaky těhotenství..

Než dítě dorazí po 40 týdnech, tělo se musí dobře připravit na období laktace. Prsa začnou bobtnat. Prsa se zvětšují a bradavky získávají tmavší odstín. Bolestivé pocity na hrudi jsou často pozorovány u žen během prvních 3 měsíců těhotenství.

Všechny tyto důsledky se projevují také v důsledku těhotenství. Hlavním hormonem je prolaktin. V procesu laktace zaujímá vedoucí úlohu. Pod jeho vlivem se tkáně rychle zvětšují..

Vlákna jsou napnutá. Bradavky jsou velmi citlivé a bolestivé. Hrudník je těžký a svědí. Bolest může být intenzivní i slabá. Malý dotek již může způsobit nepohodlí.

Ocitnout se v takové situaci, no, ztrácet čas a neléčit se. Kupte si těhotenské testy. Pokud o nich pochybujete, darujte krev pro HCG.

Vnější podněty

Hrudník je velmi citlivý na vnější podněty. Kůže mléčných žláz obsahuje velké množství nervových plexusů. Reakce na podněty je u každého individuální..

Kvůli menstruaci vás bradavky nikdy moc nebudou bolet. S největší pravděpodobností existuje patologie. Hlavní příčiny těžkého nepohodlí v oblasti bradavek během menstruace jsou:

 • Špatně padnoucí velikost a kvalita podprsenky
 • Špatná hygiena, nadměrné pocení
 • Vysoké vystavení slunečnímu záření nebo ultrafialovému záření
 • Nové povětrnostní podmínky, stěhování
 • Prudký pokles nebo nárůst tukové hmoty
 • Stres
 • Dlouhodobé užívání hormonálních léků
 • Nebezpečné používání alergenních chemikálií pro domácnost, kosmetiky

Většinu těchto problémů lze vyřešit odstraněním jeho zaměření. V některých případech však šetří pouze speciální zvlhčovače.

Metoda eliminace syndromu bolesti

Nepokoušejte se zmírnit bolest bradavek, pokud jsou přítomny i jiné předmenstruační faktory. Tyto nepříjemné pocity jsou zcela normální a jsou vyvolávány ženskou fyziologií..

Tato doporučení vám pomohou vyrovnat se s nepohodlí v oblasti hrudníku během PMS:

 1. Teplá koupel. Horká voda bude mít dobrý účinek na žlázovou tkáň. Pro nejlepší účinek přidejte do vody éterický olej, bylinné čaje nebo mořské soli. Pokud si však nejste jisti svou diagnózou, nepoužívejte tuto metodu. Při zánětu v oblasti bradavek je tato metoda zakázána..
 2. Správná výživa a aktivní životní styl. Abyste snížili bolest během PMS v oblasti hrudníku, musíte začít vést zdravý životní styl. Vzdejte se špatných návyků, jedzte správně, odpočívejte častěji. Užívejte sedativa, když jste ve stresu.
 3. Nepřechlazujte. V zimě, v chladném počasí, se oblékněte co nejtepleji. Zmrazení vyvolává bolest v bradavkách. Mohou se objevit nachlazení, záněty.

Pečlivě si vybírejte spodní prádlo. Pokud příčina bolesti pochází z vnějšího prostředí, zachrání vás.

Při nákupu je důležité věnovat pozornost kvalitě látky. Vyhněte se syntetickým podprsenkám. Bavlna a prádlo jsou více žádané.

Pečlivě sledujte složení a pověst výrobců detergentů, prášků na praní a máchání oděvů.

Nepoužívejte výrobky ve formě krémů, krémů na prsa bez konzultace s lékařem!

Pokud máte silnou bolest bradavek, netolerujte ji. Existuje mnoho orálních anestetik. Většina z nich je skvělá pro práci s PMS..

Léky proti bolesti však berte jako poslední možnost, pokud jste nenašli jiné metody, jak problém vyřešit..

Příčiny bolesti v bradavkách před menstruací: patologie, výtok a onemocnění prsu

Diagnostika a samovyšetření

Chcete-li diagnostikovat patologie ženských mléčných žláz, měli byste navštívit mammologa: zkušený lékař si během vyšetření všimne odchylek. Dále jsou podle indikací předepsány ultrazvuk, mamograf, MRI nebo CT. A není čas jít na odborníka: rychlá diagnóza eliminuje následky.

Pravidelné samovyšetření pomáhají včas odhalit problémy. Postup se provádí následovně:

 1. Vyšetření podprsenky na stopy patologického výtoku.
 2. Vizuální kontrola žláz u zrcadla. Posuďte jejich symetrii (jasné rozdíly ve velikosti vás upozorní), tvar, struktura bradavek, barva kůže.
 3. Přejděte k vlastní palpaci. Zvedněte ruku ze strany vyšetřovaného prsu a vezměte ji za hlavu. Druhou rukou opatrně nahmatejte hrudník a pohybujte se ve spirále od středu k okraji. Zahrňte také oblast podpaží. Hmatejte také druhý prsa..
 4. Stisknutím na bradavce zjistíte, zda během mechanického namáhání nedochází k výbojům.

Jak odstranit bolest

Pokud vzniklé bolesti jsou spojeny výhradně s PMS a zmizí s nástupem menstruace, pak takové projevy nevyžadují léčbu. Jsou způsobeny individuálními fyziologickými charakteristikami..

Pocity bolesti můžete snížit nebo úplně odstranit pomocí následujících technik:

 1. Vystavení teplu. Užívání teplých koupelí nebo sprch, stejně jako aplikace vyhřívací podložky (ale ne horké!) Na prsa před spaním, má příznivý účinek na zmírnění nebo odstranění bolesti v mléčných žlázách. Přijetí teplých koupelí s přídavkem mořské soli, bylinných přípravků a aromatických olejů má zvláštní účinek..
 2. Správná strava. Doporučeno:
 • vzdát se alkoholu a nikotinu;
 • snížení množství spotřebované kávy, čaje, kořeněných a tučných jídel;
 • preference přírodních a zdravých potravin, zeleniny, ovoce, džusů;
 • uklidňující, protizánětlivé bylinné čaje, odvar;
 • užívání vitamínových komplexů a doplňků obsahujících vysokou hladinu hořčíku.

Zdravý životní styl
Během menstruace je důležité věnovat zvláštní pozornost svému zdraví:

 • udržovat osobní hygienu a denní rutinu a věnovat dostatek času spánku;
 • vyhnout se stresovým situacím;
 • oblékněte se do počasí (nachlazení zesiluje bolest v mléčných žlázách, ale přehřátí může způsobit nachlazení, zánět kůže v důsledku zvýšeného pocení).
 1. Odstranění příčin podráždění pokožky působením vnějších faktorů:
 • upřednostňujte vysoce kvalitní spodní prádlo vyrobené z přírodních tkanin, vyhýbejte se syntetice;
 • pečlivý výběr domácích chemikálií pro praní, opakované máchání prádla po praní;
 • výběr vhodných výrobků osobní hygieny s přihlédnutím k individuálním vlastnostem pokožky a složení výrobků;
 • používání léčivých bradavek a prsních krémů pouze na doporučení lékaře.

Existují však chvíle, kdy se bolest stává tak silnou, že je nutná léčba. Je třeba hned poznamenat: léky proti bolesti nelze používat neustále, jinak si na ně tělo zvykne a lék ztratí svoji účinnost. Léky pomohou snížit bolestivý syndrom: no-shpa (a jeho analogy), analgin, nurofen.

Během těhotenství

Pigmentace centrální části prsu se stává intenzivnější, pokud stoupne hladina hormonu progesteronu v krvi. Pravděpodobnost vzniku plodu, funkce vaječníků závisí na koncentraci této biologicky aktivní látky.

Pokud jsou ženské bradavky tmavé barvy, ale její zdraví zůstává normální, jedná se o jeden ze základních příznaků těhotenství. Pokud jsou centrální oblasti mléčných žláz přirozeně světlé, tím výraznější bude zvýšení intenzity jejich stínu. Současně s tím, jak pokožka bradavek ztmavne, poprsí oteklé, bolestivé a postupně zvětšuje objem. Moderní testy se vyznačují vysokou citlivostí. Proto je možné provést studii doma ještě před nástupem zpoždění menstruace..

Když bradavky během těhotenství ztmavnou

Po oplodnění v těle ženy nastává nerovnováha estrogenu a progesteronu. K zbarvení komplexu bradavka-areola může dojít ještě před zpožděním menstruace. Závisí to na vlastnostech ženského těla a na celkovém stavu jejího hormonálního pozadí.

Nejčastěji halo a bradavky ztmavnou již za 4-6 týdnů od okamžiku početí. Někdy těhotná žena zaznamená primární změny až ve 3. trimestru období těhotenství. Jedná se o individuální faktor, který se liší od ženy k ženě..

Pokud střední část prsu není růžová, ale béžová, je sytost pigmentace méně patrná.

Tmavé bradavky během laktace

Zvýšená pigmentace komplexu bradavka-areola během kojení je spojena se zvýšenou koncentrací prolaktinu v krvi. Méně často se centrální část mléčných žláz ztmavne kvůli nesprávnému připojení novorozence k prsu. Dítě nedosahuje bradavek, kousne je a poprsí ztmavne v důsledku vznikajících podkožních hematomů.

Až se přirozená barva bradavek vrátí

Přirozený odstín bradavkové dvorce se vrací do 2-3 měsíců po porodu. Pokud však žena po narození dítěte plánuje kojit, obnova barev nastane o něco později. Je to způsobeno procesem stabilizace hormonálních hladin, který trvá určitou dobu..

Někdy bradavky ztmavnou kvůli chorobám - polycystický vaječník; otok nebo zánět prsu; endometrióza, problémy se štítnou žlázou. K obnovení přirozeného stínu centrální části prsu dochází až po odstranění hlavní příčiny příznaku. V některých klinických případech se závažnost tmavé oblasti žlázy během léčby základní patologie snižuje.

Malé triky velkého ženského štěstí

Pokud bolest na hrudi během menstruace není problémem a je součástí normálního průběhu cyklu, lze ji zmírnit jednoduchými a dostupnými metodami..

Správně vybrané spodní prádlo

Dobrá podprsenka by měla podporovat prsa v přirozené poloze, nemačkat je nebo jim umožňovat protahování

Pro sport je velmi důležité vybrat ten správný top - poprsí by v něm mělo být dobře zafixované, ale ne deformované

Vitaminová terapie

Správná výživa během menstruace pomůže zlepšit pohodu a částečně neutralizovat bolest na hrudi:

Je důležité udržovat poměr BJU - bílkovin, tuků a sacharidů, přičemž dáváme přednost zdravým produktům.
Je třeba vyloučit škodlivé pokrmy. Alkohol, slaná, mastná a smažená jídla, uzeniny a marinády nebudou v tomto období prospěšné pro vaše zdraví..
Speciální komplexy vitamínů pomohou správnému fungování všech tělesných systémů a sníží nepohodlí. Podle některých žen jim i dočasné odmítnutí kávy po dobu menstruace pomůže zbavit se bolesti

To potvrzuje, že pohoda v kritických dnech úzce souvisí s výživou.

Podle některých žen jim i dočasné zastavení kávy po dobu menstruace pomáhá zbavit se bolesti. To potvrzuje, že pohoda v kritických dnech úzce souvisí s výživou..

Fytoterapie

Pokud se bolestivé pocity obtěžují během menstruace, léčivé rostliny pomohou zmírnit stav:

 1. Koupele s odvarem z uklidňujících a relaxačních bylin uvolní napětí a zmírní bolest. K tomu jsou vhodné heřmánek, máta.
 2. Tradiční medicína navrhuje aplikaci obkladů z listů lopuchu nebo matky a nevlastní matky na mléčné žlázy.
 3. Místo čaje se doporučuje pít infuzi šípků, šalvěje, měsíčku a kopřivy..

Před použitím metod tradiční medicíny je vhodné poradit se s lékařem a zjistit přesnou příčinu onemocnění.

Přípravy na mastopatii

Pokud se mastopatie stala příčinou bolesti, měli byste přísně dodržovat léčbu předepsanou lékařem. Pokud je patologie zjištěna v rané fázi, je snadné s ní zacházet:

 1. V počáteční fázi je k úpravě hormonální rovnováhy dostatečný průběh homeopatického přípravku Mastodinon a vitamin E..
 2. V obtížnějších případech se ke snížení hladiny estrogenu předepisují perorální antikoncepce (Marvelon, Silest) nebo tamoxifen..
 3. Pokud je onemocnění zanedbáno, uchýlí se k chirurgickému zákroku a antibiotikům..

Prsa nejsou jen ozdobou ženy, jsou důležitým orgánem, který vyžaduje pečlivou pozornost.

Pro jeho zachování je důležité nezavírat oči před nepříjemnými příznaky a nedělat si samoléčbu. Včasný přístup k lékaři je nezbytný pro udržení zdraví

Menstruace je doprovázena řadou nepříjemných příznaků, které dávají ženě nepohodlí. Během tohoto období se zhoršují chronická onemocnění, objevují se bolesti břicha a zvyšuje se citlivost hrudníku. Mnoho žen má bolesti bradavek před menstruací. Je to způsobeno hormonálními změnami.

Hlavní důvody

Existuje řada důvodů, proč bradavky bolí před menstruací. Mezi hlavní patří:

 1. zvýšená produkce estrogenu před kritickými dny;
 2. vývoj některých onemocnění prsu (mastopatie, zánět prsu atd.);
 3. poruchy v endokrinních nebo jiných systémech těla.

Estrogen, který se obzvláště rychle vytváří během ovulace, má silný účinek na tělo jako celek i na prsa. Mnoho žen si všimne změn na prsou v určitých bodech a dnech menstruace. Může se stát velmi elastickým, zvětšit velikost a případně změnit barvu bradavek. To je výsledek zvýšení produkce ženských hormonů, které vrcholí přibližně dva týdny před nástupem menstruace, a jedno z možných vysvětlení důvodu, proč bradavka bolí. Produkce hormonu je určena k přípravě prsu na porod, kojení. Srdcem ženských mléčných žláz je tuková tkáň, která slouží jako zásoba živin během krmení.

Zvýšení estrogenu stimuluje růst tukové tkáně, otoky, zvětšení žláz a bolestivost bradavek. Intenzita projevu takového procesu je závislá na věku ženy, fyziologických charakteristikách, zdraví, životním stylu.

Někdy není jasný vztah mezi menstruací a nepohodlí bradavek, což může být známkou přítomnosti nebo vývoje konkrétní poruchy prsu. Nejčastěji jde o mastopatii - benigní onemocnění mléčné žlázy, při kterém dochází k přemnožení tkání, bolesti, někdy se z bradavek uvolňuje tekutina.

U mastopatie je bolest bradavek často provázána s menstruačním cyklem, s procesy nahrazování tukové tkáně pojivovou tkání, zatímco počet krevních cév v hrudníku se zvyšuje a mezera mezi nimi se zmenšuje. Ale u mastopatie se otok žláz projevuje déle než u běžného otoku spojeného s ovulací, bolestivý syndrom (mastodynie) je jasnější. Pokud dojde k výtoku z bradavek před menstruací (zejména krví), je nutná urgentní konzultace s odborným mammologem.

Další faktory, které způsobují pocit bolesti v oblasti bradavek a prsou, jsou obvykle spojeny se zánětlivými procesy, abnormalitami v činnosti endokrinního systému, reprodukčního systému a rakovinou. Návštěva lékaře by se neměla v žádné situaci odkládat..

Jaká další příčina může způsobit bolest bradavek? Odpověď na tuto otázku úzce souvisí s citlivostí ženského prsu, jehož pokožka je velmi jemná, obsahuje mnoho nervových zakončení, plexusů a může individuálně reagovat na jakékoli vnější podněty, zejména před nástupem kritických dnů, kdy se citlivost žláz ještě zvyšuje.

Mezi tyto podněty patří individuální reakce na:

 • nedostatek osobní hygieny;
 • působení podprsenky (příliš úzké, syntetické atd.), ručníků z hrubých vláken;
 • vystavení slunečnímu záření, měnící se klimatické podmínky;
 • drastické hubnutí nebo přibývání na váze;
 • stresové situace;
 • užívání léků (např. hormonálních léků);
 • používání kosmetiky (krémy, jiné výrobky pro péči o pokožku těla) nebo domácích chemikálií (prací prášky, bělidla).

V takových situacích může být řešením problému vyloučení výše uvedených faktorů (70% všech případů) nebo dodatečná návštěva dermatologa, který může doporučit speciální zvlhčovače na prsa (masti, krémy).

Jaké jsou příznaky, které potřebujete k urgentní návštěvě lékaře

Samozřejmě je důležité se vždy řádně starat o své zdraví a reagovat na každý zdroj bolesti. Musíte však pochopit, že existují důvody, které nevyžadují léčbu, pokud bradavky ublíží.

Ovulace je přesně proces, při kterém je citlivost prsou naprosto normální a nevyžaduje léčbu..

Musíte však také znát příznaky, v nichž byste neměli odkládat návštěvu lékaře:

 • silná bolest v jedné bradavce může být příznakem začínající mastopatie
 • bolest trvá déle než 14 dní cyklu
 • s neobvyklým výtokem z bradavek
 • otok hrudníku, krvácení
 • změna vzhledu bradavky
 • vzhled těsnění

Pokud se objeví alespoň jeden z těchto příznaků, neměli byste odkládat návštěvu lékaře. Koneckonců, každá nemoc je snadnější léčit včasnou léčbou, aniž byste čekali na zanedbaný stav a komplikace.

Bolest v prsou a bradavkách je tedy během ovulace a několik dní po ní normální, může být způsobena vnějšími faktory a po jejich odstranění zmizí. Důvodem však mohou být i vážná onemocnění a poruchy, v tomto případě je odvolání k lékaři povinné!

Mnoho žen má po ovulaci bolesti bradavek. Takové nepohodlí v určité dny menstruačního cyklu je pociťováno od okamžiku puberty až do samotné menopauzy. To je způsobeno fungováním ženského reprodukčního systému a hormonů. Během ovulace se zpravidla vyskytují nepohodlí v oblasti bradavek a prsou, někdy však nezávisle na ní. Proto dále zvážíme, ve kterých případech je bolest na hrudi a bradavkách způsobena funkčními přirozenými příčinami, které nevyžadují léčbu, a kdy - různými nemocemi.

Během celého menstruačního cyklu je hormonální pozadí ženy nestabilní. Při normálním fungování ženského reprodukčního systému dochází k ovulaci 10. až 16. den cyklu. Nelze předpovědět přesné datum ovulace, protože je ovlivněno nejen individuálními charakteristikami těla, ale také různými vnějšími faktory, které mohou vést k narušení (stres, nemoci, změny klimatických podmínek atd.).

Bezprostředně před a během ovulace se v těle začne intenzivně produkovat hormon estrogen, který pomáhá vajíčku dozrát. Uprostřed cyklu se jeho množství může zdvojnásobit nebo dokonce ztrojnásobit. Je to kvůli estrogenu, že prsa začínají bobtnat a bradavky bolí. Takto se tělo připravuje na laktační proces, pokud dojde k těhotenství..

Po uvolnění vajíčka z dominantního folikulu se na jeho místě vytvoří takzvaný, aktivně produkující další „ženský“ hormon, progesteron, který je nezbytný k udržení těhotenství. Progesteron je také faktor, který zvyšuje citlivost prsou a bradavek. Během tohoto období se hrudník výrazně zvětšuje a bolí. Bradavky mohou při dotyku mírně ztmavnout a bolet.

Bolest bradavek během ovulace je tedy přirozeným procesem, který hovoří o zdraví ženy, a nikoli o jakékoli patologii..

Pokud vyvstane otázka, proč bradavky bolí před ovulací, skryjí se zde také hormonální důvody. Tělo tedy signalizuje bezprostřední nástup ovulace. Je normální, že bolest nastává 1–2 dny před jejím výskytem..

Poté, co vajíčko opustí folikul a začne ovulace, může bolest přetrvávat až několik dní. Některé ženy si všimnou, že po ovulaci bolí jejich bradavky a nepohodlí nezmizí až do samého nástupu menstruace. To také není žádná patologie a hovoří pouze o individuálních charakteristikách organismu. V tomto případě lékaři diagnostikují cyklickou mastodonii. Tento stav nevyžaduje léčbu, můžete užívat pouze léky, které zmírňují nepříjemné příznaky.

Někdy, když bradavky po ovulaci bolí, můžeme hovořit o nesprávném fungování hormonálního systému. Progesteron se produkuje před nástupem menstruace, takže bolest nepřestává, dokud se neobjeví. Pokud k této situaci dochází neustále, měli byste se poradit s lékařem ohledně vyšetření hormonálních poruch a korekce hormonů.

Hlavní provokující faktory

Mezi hlavní důvody vzniku bolesti na hrudi navzdory minulému menstruačnímu cyklu by měly patřit:

 • selhání hormonálních hladin;
 • vývoj mastopatie;
 • nástup těhotenství;
 • mechanické poškození;
 • rozvoj rakoviny.

Přesnou diagnózu lze provést až po použití dalších metod.
diagnostika.

Vývoj mastopatie

Mastopatie je charakterizována kalením prsou. Hlavním provokátorem této patologie je hormonální nerovnováha. Hlavním příznakem mastopatie je pocit tíhy v oblasti hrudníku. Pokud bolest nezmizí na konci menstruace, mluvíme o uzlové formě onemocnění. Vyznačuje se také výskytem transparentního výtoku z bradavek..
O pomoc byste se měli obrátit na mammologa. V některých případech je ženě předepsána operace, ale častěji se lékař uchýlí k farmakoterapii. Mnoho lékařů věří, že je zcela nemožné léčit mastopatii: může „usnout“ i po celá desetiletí a znovu se cítit.

Mechanické poškození

Bolest na hrudi může být způsobena nadměrným mačkáním. Ženy, které nosí příliš těsné podprsenky, často přicházejí k lékaři se stížnostmi na nepohodlí v této oblasti. Mnoho dám si to ani doma nesundává, což je pro prsa extrémně škodlivé..

Bolest v oblasti hrudníku může naznačovat přítomnost silné modřiny nebo rány. V takovém případě by žena měla vyšetřit pokožku na oděr nebo modřinu. Pokud byla modřina provokátorem syndromu bolesti, nepohodlí zmizí, jakmile se modřina zahojí.

Vývoj rakoviny

Stav, kdy období končí a bolí ho hrudník, může naznačovat vývoj onkologické patologie. Rakovina prsu je velmi složitá. Zpočátku se nijak neprojevuje, takže mnoho žen se o hrozné diagnóze dozví až v okamžiku, kdy nemoc přejde do druhé nebo třetí fáze..

Pokud najdete takové příznaky, musíte vyhledat lékařskou pomoc:

 • změny na kůži;
 • abnormální výtok z bradavek;
 • deformity mléčné žlázy;
 • obrácená bradavka;
 • hustá bezbolestná "koule";
 • zvětšené axilární lymfatické uzliny.

Nemoci způsobující bolest

Ne ve všech případech je nepohodlí v mléčných žlázách a břiše spojeno s ovulací nebo kritickými dny. Někdy za to mohou závažné patologické procesy. Jaký druh?

Zánět vaječníků

Příčinou ooforitidy mohou být takové patogeny: chlamydie, Trichomonas, mykoplazma, staphylococcus aureus, Escherichia coli a další. V ostatních případech může běžné podchlazení, trauma, porod, operace způsobit zánět. Nejčastěji není ooforitida hlavní příčinou, ale důsledkem jiných patologických procesů.

Akutní proces je charakterizován výskytem těchto příznaků:

 • bolesti dolní části břicha vyzařující do dolní části zad;
 • časté bolestivé močení;
 • obecná malátnost;
 • horečka;
 • krvácející;
 • hnisavý vaginální výtok.

Léčba je předepsána v závislosti na povaze patologického procesu, jeho příčinách a stadiu. V akutním procesu je indikován odpočinek v posteli. Ženě jsou předepsány antibakteriální látky, analgetika a regenerační léky.

Příčinou bolesti dolní části břicha, která je doprovázena nepohodlí v bradavkách, jsou často gynekologická onemocnění

Polycystický vaječník

Polycystické onemocnění je hormonální porucha založená na nedostatečné ovulaci. Odborníci identifikují velké množství provokujících faktorů onemocnění: dědičná predispozice, stres, nepravidelný sexuální život, mastopatie. Polycystické onemocnění vaječníků ohrožuje neplodnost.

Patologický proces se projevuje ve formě následujících příznaků:

 • bolest v dolní části břicha a dolní části zad;
 • otok mléčných žláz, přecitlivělost a bolestivost bradavek;
 • podrážděnost, deprese;
 • akné, seborrhea;
 • obezita;
 • porušení menstruačního cyklu.

Porucha je léčena hormonálními léky, ale v některých případech bude nutný chirurgický zákrok.

Bolest v bradavkách a pocity tahání v dolní části břicha jsou tedy nepříjemným příznakem, který může souviset s fyziologickými procesy nebo být projevem nějakého druhu poruchy. Obvykle se bolestivé pocity vyskytují během ovulace, před menstruací a během těhotenství.

Přesto může být výskyt nepříjemného příznaku vážným důvodem k návštěvě lékaře. Bolest v mléčných žlázách a břiše může být důsledkem hormonální nerovnováhy, onkologických procesů, onemocnění urogenitálního systému a dalších.

To, co člověku přineslo úlevu, vám nemusí nutně pomoci. V každém případě může být příčina bolesti odlišná a použijí se diametrálně opačná měřítka kontroly. Po vyšetření vám lékař pomůže pochopit příčinu vašeho stavu a účinně zmírnit bolest..

Co dělat, když bolí bradavky?

Ke zmírnění stavu, kdy bolí hrudník a bradavka, pomohou jednoduchá doporučení:

Konzultace ve zdravotnickém zařízení. Syndrom silné bolesti signalizuje potřebu navštívit odborníka

Je důležité včas identifikovat příčinu bolesti a získat odpovídající lékařský předpis. Pouze léčba nemoci může problém vyřešit, nikoli odstranění příznaků.
Minimalizujte dráždivé faktory

Nedoporučuje se provokovat bolestivý syndrom neustálým dotýkáním se mléčných žláz. Dále byste si měli zakoupit pohodlné bezešvé spodní prádlo vyrobené z přírodních tkanin.
Dodržování pravidel péče a hygieny. Plná hydratace, změkčení a masáž pomohou ulevit suché pokožce, popraskaným bradavkám a striím. Je lepší provádět hygienické postupy bez mýdla, mazání bradavek po koupání rakytníkovým olejem.

Hrudník a bradavky bolí s rostoucí intenzitou pouze s patologií. Výtok z prsu, změna tvaru bradavky, výskyt eroze a edému jsou nebezpečné příznaky, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Nejprve musíte zjistit, co je příčinou bolesti. Pokud jsou způsobeny nástupem určité fáze cyklu, pak by se v tuto chvíli mělo zabránit stimulaci prsu, nadměrné excitaci a možné dotýkání by mělo být co nejvíce omezeno.

 1. Bolestivé pocity pomáhají snižovat studené sprchy.
 2. Spodní prádlo by mělo být pohodlné, pohodlné, vhodné velikosti, vyrobené z přírodních materiálů. Lepší je upřednostnit bezproblémové vzory
 3. Mýdlo a sprchový gel vysušují pokožku, takže by neměly být nadměrně používány. Po sprchování byste měli použít speciální změkčující tělové krémy.
 4. Kojící matka by se měla naučit, jak správně přiložit své dítě k prsu. Pokud je tvar bradavek nesprávný, můžete si zakoupit speciální podložky, díky nimž je proces podávání pohodlný a bezbolestný..

Prevence

Účinná pravidla prevence:

 1. Pravidelně navštěvujte svého mammologa a gynekologa. Návštěvy každých šest měsíců jsou žádoucí.
 2. Veďte zdravý život bez stresu a špatných návyků. Jíst vyváženou stravu.
 3. Léčte jakékoli nemoci včas a zahájte léčbu po konzultaci s lékařem při prvních alarmujících příznacích. Neodkládejte a starejte se o své zdraví!
 4. Pravidelně provádějte samovyšetření.
 5. Užívejte vitamíny užitečné pro ženské tělo: E, skupiny B, C a A.

Znáte-li zvláštnosti fungování mléčných žláz a zjistíte, proč bradavky bolí, můžete odstranit jejich příčiny a zapomenout na nepříjemné pocity. Zdraví pro vás a vaše prsa!

Bradavky bolí před menstruací: příčiny, patologie

Každá žena zažila bolest v oblasti bradavek alespoň jednou v životě. Tento příznak se nejčastěji projevuje před menstruací a hovoří pouze o přirozených fyziologických projevech těla.

V některých případech jde o patologii ženského prsu. Proto dále zvážíme, v jakých případech může bolet hrudník, kdy byste se měli poradit s lékařem a co dělat, pokud vás bradavky bolí před menstruací.

O vlastnostech kůže bradavek

Kůže bradavek je velmi jemná, prostoupená velkým množstvím nervových zakončení. Jakékoli tření a vnější vlivy jej mohou poškodit, proto je nejčastěji bolest v bradavkách spojena právě s vnějšími podněty. To může být:

 • zanedbávání pravidel osobní hygieny;
 • nesprávně vybrané spodní prádlo, které může v oblasti hrudníku stlačit nebo odřít;
 • alergické reakce na prací prostředky (prášek, aviváž), jakož i výrobky osobní hygieny (mýdlo, sprchový gel, zvlhčovače);
 • zneužívání opalování v soláriu bez řádné ochrany;
 • příliš tvrdá žínka.

Ke snížení nepohodlí je nutné tyto vnější podněty eliminovat. Nebude nadbytečné používat speciální změkčující a uklidňující krémy a krémy na bradavky, můžete si je koupit v lékárně.

Způsoby řešení problému

Pokud bradavky ublíží před menstruací a je to kvůli premenstruačnímu syndromu, pak vám tyto metody pomohou zmírnit nepohodlí:

 1. Snažte se vyhnout se stresujícím nákladům, protože jakékoli nervové napětí zhoršuje projev PMS.
 2. Sledujte režim práce a odpočinku, snažte se dostatečně spát.
 3. Během tohoto období by měla být fyzická aktivita vyloučena nebo omezena na minimum, zvolit jemnější cvičení, upřednostňovat běžné procházky na čerstvém vzduchu.
 4. Strava může pomoci snížit bolest. Je třeba vyloučit jídlo a pití, které vzrušují nervový systém. Jedná se o kávu, silný čaj, alkohol, čokoládu, kořeněná a mastná jídla. Upřednostňovat by se měly zeleninové saláty, ovoce, cereálie, lehké polévky a libové maso / ryby.
 5. Vyvarujte se vnějších podnětů na hrudi: nenoste těsné spodní prádlo a hrudník nepřechlazujte ani neohřívejte.
 6. Léky mohou také snížit bolest: mohou to být nesteroidní protizánětlivé nebo hormonální léky, stejně jako speciální vitamínové komplexy obsahující vitamíny skupiny B, C, E ve vysokých dávkách a také hořčík.

Bolest bradavek je ve většině případů způsobena přirozenými fyziologickými procesy, premenstruačním syndromem a produkcí hormonů a také vnějšími podněty. Tyto příčiny obav o zdraví nepředstavují a nevyžadují léčbu drogami..

Pokud existuje podezření na jakékoli onemocnění, měli byste se okamžitě poradit s lékařem ohledně diagnózy a volby léčby..

Jak zmírnit nepohodlí

Vlastnosti úlevy od bolesti v mléčných žlázách v důsledku zvýšené citlivosti závisí na tom, co se přesně stalo hlavní příčinou tohoto stavu. Na základě toho se stanoví možnost terapeutických akcí..

Zvažte, co dělat v podobné situaci..

Měsíční cyklus

Se zvýšenou citlivostí prsu, která má souvislost s menstruačním cyklem, lékaři doporučují užívat následující léky:

 • Léky proti bolesti - aspirin, paracetamol, ibuprofen, analgin atd..
 • Nesteroidní hormony.
 • Vitamíny - abeceda, Vitrum, Complivit atd..
 • Doplňky výživy s hořčíkem, které se nejlépe užívají uprostřed cyklu - Magnelis B6 forte, Magnerot, Asparkam, Magne B6 atd..

Kromě toho je důležité dodržovat dietu nejen v „červených dnech“, ale i během celého cyklu a vyhnout se následujícímu:

 • Alkohol.
 • Káva.
 • Cukroví.

Pokud je v podmíněné fázi menstruačního cyklu zaznamenán velmi citlivý prsa, je nutné zvýšit množství spotřebované tekutiny za den a co nejvíce nahradit škodlivé jídlo zeleninou, bylinkami a ovocem..

Je vhodné vyloučit nepříjemné emoční momenty a stresující zátěž. S nervovým napětím na začátku cyklu je povoleno užívat sedativní pilulky.

Těhotenství

Pokud se prsa během těhotenství stala citlivou na vnější podněty, pak je to kvůli naladění těla na narození dítěte, proto není předepsána žádná speciální léčba:

 • Při nošení dítěte byste se měli zdržet užívání léků samostatně a možnost jejich užívání je přípustná pouze se souhlasem lékaře.
 • Pokud je prsa velmi oteklá a žena se obává silných bolestí, mohou pomoci snížit její intenzitu vzduchové koupele, avšak při jejich užívání by nemělo být povoleno přehřátí nebo podchlazení prsu..

GW období

Při kojení a krmení novorozence je projev bolesti a jiného negativního nepohodlí v oblasti hrudníku nejčastěji způsoben mechanickým zraněním bradavek sáním manipulace s dítětem.

Chcete-li urychlit hojení trhlin a malých ran, můžete použít:

Možnosti léčbyFunkce aplikace
LékyDoporučuje se používat speciální krémy a masti s hojivým a zvlhčovacím účinkem: bradavkový krém, Bepanten, Panthenol, Sorcoseryl nebo PureLan.
Trhliny a masti obsahující vitamin A jsou dobře odstraněny: Videstim, retinová mast.
Bylinné lékyZelný list - zmírňuje bolest.
Aloe šťáva - urychluje hojení trhlin.
Pleťové vody založené na odvaru heřmánku, šňůry nebo šalvěje.
Aplikace z červené řepy - nastrouhejte syrovou zeleninu na jemném struhadle, smíchejte se stejným množstvím másla a vytvořte hustou kaši a 1 lžičku. tekutý med. Aplikujte na bradavky po dobu 2-3 hodin.
Komprimujte z měkkého tvarohu (vložte hmotu na hrudník, stiskněte vlhkým hadříkem a udržujte 30 minut).
Naneste ubrousek namočený v teplém ricinovém oleji na hruď po dobu 40 minut. Doporučuje se pleťové mléko dodatečně přikrýt přilnavou fólií a ručníkem a na něj nanést teplou vyhřívací podložku.

Lékaři se v zásadě uchylují ke kombinované farmakoterapii a při absenci pozitivní dynamiky může být indikován chirurgický zákrok.

MainNeurologyDizziness Jaký je důvod pro závratě během menstruace a jak tento problém vyřešit?Vývoj polo-mdloby související s odtokem krve z mozkových buněk u žen je často spojen s menstruačním cyklem.