Příčiny silné bolesti ve vaječnících během menstruace

Když vaječníky během menstruace silně bolí, žena úplně ztrácí schopnost pracovat. Cítí bolestivé nepohodlí po stranách, dolní části zad a břicha. Nástup nepohodlí během menstruace je normální fyziologický jev, ale někdy jsou nesnesitelné. Proto je důležité pochopit, co způsobuje silnou bolest..

Příčiny bolesti v dolní části břicha během menstruace

Faktory, které vyvolávají nástup akutního nepohodlí během menstruace, jsou fyziologické nebo patologické povahy. Přítomnost silné bolesti je v dnešní době často známkou nebezpečných nemocí..

Příčiny nepohodlí:

 1. Adnexitida. Pokud levý vaječník bolí během menstruace, je to kvůli přítomnosti zánětlivého procesu. Zánět vaječníků je nebezpečné onemocnění, které je doprovázeno příznaky jako únava, bezpříčinná podrážděnost, horečka atd. Zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů by měla být okamžitě léčena.
 2. Onkologie. Aby se žena ulevila od silné bolesti v dolní části břicha, je léčba zaměřena na odstranění nádoru. Provádí se hlavně metodou chemoterapie. Během operace je také možné odstranit maligní nádor.
 3. Přerušené vejcovodové těhotenství. Tento jev je běžnou příčinou patologického průběhu menstruace, doprovázeného silnou bolestí v dolní části břicha, která je dána dolní části zad, boku nebo zad..
 4. Hormonální úprava. Pomalejší produkce ženských pohlavních hormonů během menstruace (progesteron a estrogen) často vede k bolestivému nepohodlí v oblasti vaječníků.
 5. Abnormální vývoj ženského reprodukčního systému.
 6. Narušené umístění přívěsků dělohy.
 7. Dlouhodobý psycho-emoční stres.
 8. Bakteriální infekce genitálního traktu (ooforitida). Spouštěčem tohoto onemocnění je zánět adnexální tkáně. V závislosti na zóně lokalizace zánětu je ooforitida rozdělena na jednostrannou a dvoustrannou.
 9. Nedostatek endorfinů (hormonů štěstí).
 10. Obtížnost oddělení endometria.
 11. Přítomnost cyst ve vaječnících. V tomto případě, v době menstruačního toku, žena pocítí silnou bolest..

Mechanismus bolesti

Vzhled tažné a bolestivé bolesti během menstruace není vždy patologie. Podle gynekologů je nejčastějším faktorem, který vyvolává nástup nepříjemných pocitů ve vaječnících během menstruace, algomenorea. Vyskytuje se, když je v ženském těle nadbytek prostaglandinů, konkrétních látek, jejichž působení je zaměřeno na zvýšení citlivosti nervových zakončení na nepohodlí různých etymologií.

Vaječníky během menstruace nebolí, pokud není narušena syntéza prostaglandinů. Navzdory skutečnosti, že tyto látky přispívají ke vzniku bolesti, jejich hlavní funkcí je signalizovat všechny problémy vnitřních orgánů, včetně vaječníků..

Pokud je syntéza prostaglandinů narušena, svalová vrstva dělohy se stahuje, proto během menstruace bolí dolní část břicha. Nepohodlí je řezání a pálení..

Objevuje se hlavně několik hodin před nástupem menstruačního toku. Proto, aby bylo možné předpovědět výskyt algomenorey, je nutné zaměřit se na začátek cyklu..

Algomenorea obvykle netrvá déle než 1–2 dny, ale u těžké formy onemocnění nemusí ženu opustit až do konce měsíčního výtoku.

Někdy je toto specifické ženské onemocnění komplikováno příznaky, jako je horečka, bolesti těla a nevolnost..

V některých případech bolest vaječníků přetrvává i po menstruaci, proto doporučujeme přečíst si více informací o tomto tématu..

Může vaječník bolet

Bolest ve vaječnících s menstruací je spojena s charakteristikami ženské fyziologie. Během menstruace je výskyt nepohodlí v dolní části břicha vysvětlen algomenoreou. A pokud vaječník bolí uprostřed cyklu, je to kvůli ovulaci..

Bolest ve vaječníku před menstruací také nemusí vždy znamenat přítomnost patologie. Stojí však za to si přečíst další informace o tomto tématu..

Vzhled nepříjemných pocitů během ovulace v dolní části břicha je vysvětlen prasknutím vaječníku v době uvolnění vajíčka z něj. Během tohoto procesu vstupuje velké množství krve z poškozeného orgánu do břišní dutiny, což vyvolává silný bolestivý účinek..

Břišní nepohodlí způsobené prasknutím vaječníku obvykle netrvá déle než 2 hodiny. Má přitažlivý charakter. U mnoha žen je období ovulace doprovázeno bohatými sekrety, které mají slizkou konzistenci..

Pokud se uprostřed cyklu objeví akutní bolest, která je doprovázena zvýšením tělesné teploty, musíte zavolat sanitku. V tomto případě je naléhavá potřeba chirurgických opatření..

Jaké jsou zkoušky

Pokud pravidelně pociťujete bolest v oblasti vaječníků během menstruace, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Pokud se tento příznak objeví v důsledku progrese onemocnění, existuje riziko vážných komplikací, kterým lze zabránit včasnou diagnostikou..

Než gynekolog předepíše potřebnou léčbu pro ženu, musí pochopit, co způsobilo její nemoc. K tomu musí projít testy a podrobit se zkouškám. V tomto případě je hlavní diagnostickou metodou ultrazvuk. Pomocí ultrazvuku bude lékař schopen určit přesnou příčinu nástupu bolesti ve vaječnících..

Žena také musí projít obecným krevním testem nezbytným ke stanovení specifických nádorových markerů, testů moči a stolice.

Další diagnostická opatření:

 1. FSH analýza.
 2. Analýza LH.
 3. Vaginální nátěr ke studiu mikroflóry.
 4. Koagulogram.
 5. Analýza škrábání uretry.
 6. Ultrazvuk pánevních orgánů.
 7. Testosteronový test.

Pokud ultrazvuk neodhalí patologii, lékař nepředepíše jiné diagnostické metody pro ženu, protože její bolest ve vaječnících během menstruace má pravděpodobně fyziologický původ.

Proč vaječníky bolí během a po menstruaci

Ženský reprodukční systém je neuvěřitelně choulostivou částí těla a snadno jej ovlivňují negativní faktory. Mnoho dívek mělo různé abnormality v menstruačním cyklu a pocity během něj. Které jsou přijatelné a které jsou považovány za patologické? V této věci se nelze soustředit na rysy menstruačního cyklu příbuzných nebo přítelkyň. Příznaky je třeba brát vážně a rozlišovat mezi nebezpečnými a normálními. Tento článek vám řekne, jak tomuto problému porozumět..

Co přesně bolí?

Nejprve musíte pochopit, že děloha nebo vaječníky bolí během menstruace. Měli byste také rozlišit bolest v nich od nemocí jiných orgánů nesouvisejících s reprodukčním systémem..

Abyste porozuměli vaječníku nebo něčemu jinému, musíte zjistit, kde jsou vnitřní genitálie ženy. Sexuální žlázy a děloha jsou kompaktně umístěny v dolní části břicha ženy. Jejich umístění je pod pasem, na linii pánevních kostí nebo o něco vyšší. Vaječníky jsou připevněny k děloze na obou stranách. Pravá je větší než levá, je větší a vyšší. Levá je naopak snížena dole a je o něco blíže k děloze. Takové proporce a vlastnosti umístění v těle jsou přirozené a nemají vliv na fungování reprodukčního systému. Za předpokladu, že vaječník bolí, musíte se zaměřit na toto umístění orgánů v těle. Bolest se velmi liší v síle a vlastnostech. Posouvá se o něco dále od umístění orgánu. Cítíte bolesti pohlavních žláz, břicha a dolní části zad. Tyto nuance jsou způsobeny charakteristickými rysy konkrétních onemocnění a stavů..

Zdroje bolesti vaječníků, které nejsou nebezpečné

Existuje několik normálních stavů těla, ve kterých dochází k nepohodlí v pohlavních žlázách. Mezi nebezpečnými důvody, proč vaječníky během menstruace bolí, je několik.

Ovulační bolest

Toto nepohodlí není neobvyklé. Když dívka začne ovulovat, vajíčko dozrává a klesá do vejcovodů. Když se pohybuje z folikulu, dochází k bolesti. Další příznaky ovulace - slabost a mírná nevolnost.

Cítí bolest jako brnění nebo pocity řezání. Netrvá dlouho - od hodiny do dvou dnů. Bolestivá ovulace je častější pro pravý orgán než pro levý. To je způsobeno skutečností, že je více zásobeno krví a nachází se vedle přílohy. Toto nepohodlí obvykle není známkou nutnosti navštívit lékaře. Výjimka, pokud jsou pocity silné, což je známkou dalších zdravotních problémů. Musíte být také ve střehu, pokud začne zvracení, teplota silně stoupá nebo bolest nezmizí po dvou dnech..

Mnoho lidí si myslí, že období a ovulace jsou neslučitelné události, ale není tomu tak. Vaječníky jsou spárované orgány a ovulace se neobjevuje současně u obou. Za normálních okolností začíná 14 dní před menstruací v jednom vaječníku. Druhý - dozrává jak přesně o měsíc později, tak přímo během menstruace. Tento rozdíl závisí na vlastnostech ženského těla. Někdy je schopnost oocytů zrát 2krát za měsíc vysvětlena genetickou predispozicí nebo důvodem jsou hormonální rázy. Pokud tedy levý nebo pravý vaječník bolí během menstruace, problém může být v přirozeném stavu těla. Důležitou vlastností - známkou ovulace je bolest v jednom vaječníku během menstruace. Pokud máte nepohodlí v obou orgánech, musíte hledat jiné příčiny bolesti.

Hormonální nerovnováha

Podmíněně není nebezpečnou příčinou bolesti v pohlavních žlázách během menstruace lze nazvat hormonální poruchy v těle. Pokud se tyto bolesti objeví poprvé, není to nebezpečné. Důvody pro hormonální selhání:

 • stres;
 • užívání antikoncepce;
 • menopauza;
 • nedávné narození;
 • nezdravá strava nebo nesprávný životní styl;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • nemoc.

Hormonální narušení je u dospívajících, jejichž těla jsou naladěna a puberta není zcela dokončena, naprosto normální. Negativním způsobem je hormonální selhání jedním z kritérií pro identifikaci dalších onemocnění reprodukčního systému, proto, pokud se nepohodlí často opakuje nebo je zbytečně nepříjemné, musíte navštívit gynekologa.

Jaké jsou příznaky hormonální nerovnováhy? Chcete-li rozlišit hormonální narušení od jiných důvodů, proč pohlavní žlázy bolí, měli byste věnovat pozornost následujícím příznakům:

 • období jsou nestabilní;
 • časté výkyvy nálady a nepřiměřené podráždění;
 • náhlý přírůstek hmotnosti;
 • porucha spánku a v důsledku toho silná únava;
 • snížené libido;
 • zhoršení vzhledu vlasů a jejich ztráta.

Příznaky se samozřejmě neobjevují najednou, ale přítomnost několika z nich pomáhá identifikovat jednu z příčin bolesti ve vaječnících..

Nepohodlí po operaci

Ačkoli operace není pro tělo normou, pokud po ní vaječník bolí, je to přirozené. Pokud je bolest lehká, bolestivá, není se čeho bát. Pokud je bolest příliš silná, musíte se poradit s lékařem. Lékař předepíše léky proti bolesti a zkontroluje stav těla pacienta.

Bolest vaječníků jako známka nemoci

Na rozdíl od předchozích situací je třeba se takových bolestí bát. Pokud se u vás objeví příznaky popsané níže, měli byste být určitě vyšetřeni lékařem. Bolest v ženských pohlavních žlázách je příznakem různých nemocí.

Nádory

U nádorů je nejčastěji postižen jeden orgán. Bolest v tomto případě je konstantní, zvyšuje se během menstruace. Mezi další příznaky onemocnění patří horečka, změny nálady a zvýšené pocení.

Cysta

Pokud vaječník bolí před menstruací a během jejího nástupu, může se na ní vytvořit cysta. Toto onemocnění častěji postihuje levý orgán. Cysta je stav vaječníku, když jeho membrána zhoustne a neumožňuje opuštění vajíčka. Membrána se plní kapalinou, zvětšuje se a narušuje normální fungování okolních orgánů. Kromě bolesti má dívka následující příznaky:

 • nevolnost;
 • krvácení během ovulace;
 • nepravidelné období;
 • nepohodlí se zvyšuje s fyzickou aktivitou.

Důležité. Cysta je závažné onemocnění, při kterém musíte určitě navštívit lékaře. V některých případech se stává příčinou vzniku nádorů. Závažné případy cyst jsou léčeny chirurgicky.

Zánět

S různými zánětlivými procesy se nepohodlí zvyšuje během menstruace. Stejně jako v předchozích případech dochází k bolesti během celého cyklu, nejen během menstruace..

Zánětlivé procesy jsou velmi odlišné:

 • Adnexitis je zánět vaječníků. Zvláštnost onemocnění - bolest se cítí nejen v břiše, ale také v zádech nebo nohou.
 • Oophoritis je zánět přídavných látek. Obvykle se jedná o ostré záchvaty silné bolesti..
 • Peritonitida je zánět mnoha orgánů v břišní dutině. V tomto případě bolí celý žaludek, nejen jeho spodní část..

Abnormality ve vývoji genitálií

Tato příčina bolesti vaječníků je vzácná. Pokud jsou orgány nesprávně umístěny nebo mají neobvyklou velikost, způsobuje to nepohodlí.

Nemoci charakteristické pro konkrétní vaječník

Někdy, v závislosti na tom, zda bolí pravý vaječník nebo levý, lze předpokládat některé rysy onemocnění.

Pokud vaječník bolí zleva čas od času nebo během menstruace, problém souvisí se střevy. Různé nemoci a stavy, při nichž jsou střeva zanícená, oteklá nebo plná, mohou ovlivnit pocit ve vaječníku a vyvíjet na něj tlak.

Pokud se s menstruací zvyšuje bolest v pravém vaječníku, ukázalo se, že to vůbec není ten, kdo bolí, ale orgány močového systému. Může to být onemocnění ledvin nebo močového měchýře.

Důležité. V tomto případě je návštěva lékaře důležitá pro diagnostiku problému a předepsání adekvátní léčby..

Proč vaječníky po menstruaci bolí

Pokud bolest ve vaječnících po menstruaci nezmizí, je to známka takových onemocnění a stavů:

 • Změna umístění orgánů reprodukčního systému. Pokud se vnitřní pohlavní orgány z nějakého důvodu zvětšily a zesílily, mohou se jejich vazy natáhnout. Mohou také tlačit na jiné orgány a způsobovat nepohodlí..
 • Pokud po menstruaci levý vaječník silně bolí, znamená to chronický zánět přívěsků na levé straně. Levá strana je více umístěna k oophoritidě než pravá. A skutečnost, že bolest pokračuje i po menstruaci, naznačuje prodloužený zánětlivý proces.
 • Endometrióza Onemocnění, při kterém vnitřní buňky dělohy začínají růst mimo dělohu. Mohou růst na vaječnících..
 • Těhotenství mimo dělohu. Menstruace není vždy známkou toho, že nedošlo k těhotenství. Tento typ těhotenství je pro ženu nepřirozený a nebezpečný..

Kdy je nejlepší navštívit lékaře?

Pokud je bolest v podbřišku ostrá a nelze ji zmírnit léky proti bolesti, je to rozhodně důvod pro naléhavou návštěvu lékaře. V případě dlouhodobé, ale ne silné bolesti, je také nutné navštívit lékaře. Nemá smysl chodit během menstruace ke gynekologovi. To bude nejen nepříjemné pro ženu, ale také to zabrání lékaři provést vyšetření a podstoupit testy. Nejlepší doba k návštěvě lékaře je od 7 do 15 dnů cyklu.

Bolest ve vaječníku během menstruace

Menstruační cyklus je komplexní systém, který pro každou ženu funguje čistě individuálně. Zkušenosti přítelkyň by neměly nikoho uvádět v omyl. Existuje mnoho důvodů pro narušení přirozeného fyziologického procesu. Abyste pochopili, proč se vám to děje, musíte co nejvíce analyzovat současnou situaci. Často selhává v důsledku vnějších faktorů a náhlé změny vnitřního stavu. Mnoho žen si klade otázku: proč vaječníky bolí během menstruace? Zdálo by se, že k ovulaci došlo už dávno a nemělo by dojít k žádnému nepohodlí. Příčiny náhlé bolesti mohou ve skutečnosti souviset s mnoha faktory..

Příčiny

Mezi významné důvody lze uvést psychologické i fyzické faktory, to znamená kvůli obecnému stavu těla jako celku. Když vaječník bolí během menstruace, musíte zvážit různé možnosti.

 • Hormonální poruchy Pokud najednou poprvé pocítíte bolest ve vaječníku, uvědomte si, že může být způsobena hormonální nerovnováhou. Když v našem těle dochází k nerovnováze určitých hormonů, nastane stav charakterizovaný zvýšenou citlivostí na probíhající změny. To znamená, že jakmile se trochu ochladíte, zvýší se skutečná šance na onemocnění. Sledujte zdraví svých žen nejen jednou za měsíc, ale neustále.
 • Zánětlivý proces. Pokud je v těle infekce, bolí během menstruace dolní část břicha a vaječníky. Faktem je, že škodlivé mikroorganismy nezmizí během menstruace, ale pokračují ve své tvrdohlavé životní aktivitě. I v případě latentního zánětlivého procesu bude bolest pozorována vpravo nebo vlevo. Některé ženy se domnívají, že bolest je normální reakcí během menstruace, ale není to pravda. Za normálních okolností by neměla být žádná bolest nebo by se měla projevovat velmi mírně. V případě, že léky proti bolesti je třeba užívat po celou dobu menstruace, mluvíme o vývoji patologického procesu. Pamatujte, že když pravý nebo levý vaječník velmi bolí, existují pro to konkrétní důvody. Nejlepší je neváhat navštívit gynekologa.
 • Menstruační nepravidelnosti. Menstruační nepravidelnosti často způsobují specifické tahové bolesti v dolní části břicha a v oblasti vaječníků. Stává se to proto, že je narušen proces fungování celého reprodukčního systému. Bolest se zpravidla zvyšuje po ovulaci a na konci cyklu. Taková onemocnění se vyznačují podrážděností, ovlivnitelností, slzavostí, nespokojeností se životem. Na pozadí špatné nálady často dochází ke snížení sexuální touhy. Obecně platí, že ve druhé polovině cyklu se žena, která má problémy s reprodukční funkcí, necítí dobře: může ji obtěžovat časté bolesti hlavy, bušení srdce, slabost, silná apatie.
 • Nádorové formace. Jakékoli novotvary, zejména ty maligní, jsou doprovázeny skutečností, že pravý nebo levý vaječník je velmi narušen. S vytvořenými nádory uvnitř pohlavních orgánů (děloha, přívěsky nebo samotné vaječníky) je žena narušena charakteristickými bolestmi. Někdy jsou příznaky tak závažné, že je nelze ignorovat. V tomto případě může dojít ke zvýšenému pocení, horečce, změnám nálady. Nemoc nemůže být asymptomatická, proto povaha onemocnění vždy naznačuje hlavní příčinu. Někdy pravidelně táhne dolní část břicha, bez ohledu na fázi cyklu. Během menstruace se bolesti v oblasti vaječníků zesilují. Onemocnění nádorů jsou diagnostikována pomocí ultrazvuku obecně.
 • Patologický průběh menstruace. Patologický průběh menstruace zahrnuje změnu jejího trvání, množství sekrecí a počtu dnů cyklu. Například pokud žena měla menstruaci každých 28 dní a později se cyklus nepravidelně nebo výrazně prodloužil (snížil), pak to může mluvit o skrytých problémech ve vaječnících. V některých případech nemají vaječníky čas na produkci vajíček včas nebo nadměrně pracují. Při jakémkoli porušení menstruačního cyklu stojí za to si domluvit schůzku s odborníkem. Není nutné ignorovat patologický průběh menstruace, protože to v budoucnu hrozí potížemi s koncepcí a zdravím obecně. Současně se bolest může objevit pouze během samotné menstruace a chybí v jiné dny cyklu..

Pokud levý vaječník bolí

Proč bolí levý vaječník? Pokud máte obavy z tahání nebo bodavých bolestí na levé straně v podbřišku, měli byste věnovat pozornost stavu střev. Takto se velmi často objevují některá onemocnění spojená s jeho vyprazdňováním. Zkontrolujte zácpu, tíhu v podbřišku nebo celkové nepohodlí?

Stojí za to změnit stravu. Doporučuje se snažit se jíst každý den ve stejnou dobu, aby se lépe vstřebávalo. Konzumujte více čerstvé zeleniny a ovoce, mléčných výrobků a různých obilovin. Je nutné omezit nebo dočasně zcela vyloučit takové produkty, jako je bílý chléb, těstoviny, majonéza, všechny druhy koření, tučné klobásy. To vše činí střeva těžšími a zase vyvíjí tlak na vaječníky. Někdy je však bolest vaječníků zaměňována s intestinálními křečemi. Když levý vaječník bolí během menstruace, měli byste se podrobněji podívat na své tělo.

Pokud bolí pravý vaječník

Bolest v pravém vaječníku je často způsobena existujícími problémy s urogenitální sférou. Když jsou ledviny nebo močový měchýř nezdravé, pacient se obává periodických tahových bolestí v pravé dolní části břicha. Povaha bolesti má podobnou symptomatologii jako onemocnění reprodukčního systému. Takže si žena může dlouho myslet, že má problémy s vaječníkem, ale ve skutečnosti existuje latentní onemocnění urogenitálního systému. V případě nepříjemných pocitů v oblasti pravého vaječníku je nutné podstoupit lékařské vyšetření.

Jak by měla menstruace probíhat normálně?

Bohužel jen málo žen má správnou představu o tom, jak by jejich menstruace měla probíhat. Zdraví ovlivňují následující faktory:

 • Normálně by menstruace měla probíhat s přísnou frekvencí, samotný cyklus se může pohybovat od 21 do 35 dnů.
 • Když je menstruace nepravidelná, znamená to především poruchu funkce vaječníků. A pokud se první část cyklu natáhne na více než 20–25 dní, nelze to již považovat za normální. V tomto případě tedy menstruace přijde mnohem později..
 • Jasný počet dní mezi cykly je indikátorem vynikajícího zdraví žen. Z krásné poloviny lidstva existuje z nějakého důvodu názor, že menstruace přináší neslýchané utrpení. Vězte, že tomu tak není. Vážný stav ženy vždy naznačuje problém..

Bolest ve vaječnících tedy vyžaduje pečlivé vyšetření a diagnostiku. To je jediný způsob, jak určit skutečnou příčinu onemocnění..

O čem řekne bolest ve vaječnících před menstruací a během kritických dnů

Každá dívka čelí kritickým dnům. Někdy pacienti snášejí menstruaci bez jakéhokoli nepohodlí, jiní trpí bolestmi, nevolností a závratěmi. Někdy se objeví křeče ve druhém týdnu menstruačního cyklu. Když vaječníky ublíží před menstruací, nelze situaci považovat za normální. Informace o tom, proč se nepohodlí vyskytuje a jak s ním zacházet, jsou relevantní pro každého pacienta.

Příčiny nepohodlí před nástupem menstruace

Kvůli nepohodlí ve vaječnících je často konzultován gynekolog. Před nástupem menstruace je syndromem znepokojena více než polovina žen. Táhne vaječník před menstruací pod vlivem různých faktorů, bezpečných i vysoce nežádoucích.

Bolest se objeví kvůli:

Fáze plodného okna

Dny plodnosti patří mezi nejvhodnější dny pro otěhotnění. Vyznačují se prasknutím folikulárních membrán a vývojem vajíčka připraveného k pohlavnímu styku podél vejcovodů. Bolest ve vaječnících je pociťována v důsledku prasknutí stěn orgánu v důsledku pohybu buněk nebo poranění cév. Zranění způsobují mírné krvácení do břišní dutiny a vyvolávají křeče.

Někdy před menstruací bolí pravý vaječník nebo ten, který se nachází na levé straně, pak je nepohodlí obvykle tupým bolavým nebo bodavým charakterem.

Příznak během ovulace není pro zdraví žen nebezpečný.

Bolesti trvající déle než 12 hodin, hypertermie naznačují patologické procesy v těle a neměly by být ponechány bez dozoru. S akutními ostrými křečemi a bolestmi, které střílí, je možné vytvoření prasknutí nadvarlete.

Přítomnost ovulačního syndromu

Je to docela běžný důvod, proč vaječník bolí uprostřed cyklu. Je charakterizován nepohodlí v jednom z orgánů a doprovodným vaginálním výtokem rozmazané struktury.

Mezi rysy syndromu patří následující pozorování:

 1. K nástupu příznaků dochází na konci druhého týdne cyklu na konci ovulace.
 2. Poloha nepohodlí závisí na tom, kde se vajíčko uvolňuje. Například když levý vaječník bolí před menstruací, došlo k ovulaci.
 3. Malátnost je mírná, matná nebo mravenčí, trvá 20 minut nebo několik hodin.

Příznaky syndromu lze pozorovat až do prvních dnů menstruace. Nejsou považovány za zdraví škodlivé, ale doporučuje se preventivní prohlídka odborníkem.

Stresující situace

Hádky, deprese a přetížení těla při sportu vedou k přirozeným příčinám bolestivých pocitů. Nerovnováha duševní a emoční složky zdraví negativně ovlivňuje fungování celého organismu. Bolest způsobená stresem je mírná a rychle odezní.

Křeče během kritických dnů

Mírná nevolnost a křeče v podbřišku v prvních dnech menstruace se považují za normální. Ale když vaječníky ublíží před a během menstruace, je to důvod k obavám o zdraví a návštěvě lékaře.

Menstruace je charakterizována eliminací starého a vznikem nového endometria. Svaly se silně stahují, aby se odstranila předchozí nitroděložní vrstva. Takže v dolní části břicha je nepohodlí, vyzařující do příloh. Malátnost je uhasena antispazmodiky.

Někdy s menstruací bolí pravý vaječník nebo orgán umístěný vlevo kvůli rozvoji onemocnění:

Zánětlivé procesy

Vnitřní pohlavní orgány trpí nachlazením a chorobami přenášenými při pohlavním styku, nedokončenou terapií patologických stavů infekčního typu v jiných tělesných systémech. Mezi příznaky onemocnění patří onemocnění břicha, třísla a dolní části zad. Chlamydie, mykoplazmy, gonokokové, streptokokové a stafylokokové bakterie jsou schopné vyvolat zánět.

Poškození vaječníků patogenními mikroorganismy

Infekce způsobuje křeče v orgánech. Například kvůli ooforitidě bolí levý vaječník nejčastěji během menstruace. Bilaterální patologie způsobují zánět v tkáních obou přívěsků.

Nemoci vejcovodu

Charakteristické jsou mírné nebo chybějící příznaky. Mezi negativní důsledky patologií patří zánět vaječníků, zánět slepého střeva, orgány urogenitálního systému, adnexitida.

Tvorba cyst

Nádory benigního typu jsou častěji v levém orgánu. Existuje několik příčin patologie. Folikulární novotvar se vyskytuje v důsledku neotevřeného zralého vajíčka, po kterém následuje jeho naplnění tekutinami a ztvrdnutí. Cysta je nebezpečná s následky, včetně hormonálních poruch, zánětlivých procesů a poruch psychického a emocionálního stavu. Klinický obraz vzniku nádoru: křeče v oblasti vaječníků, zvláště výrazné během menstruace, při pohlavním styku nebo při aktivním sportu; nepravidelná rutina; poruchy v práci urogenitálního systému. Někdy je pozorována hypertermie a nevolnost. Léčba cysty zahrnuje operaci, aby se zabránilo peritonitidě a neplodnosti.

Nádory maligní povahy

Formace vznikají z buněk epitelu orgánu. Jejich tvorba je asymptomatická. Někdy s patologií, když bolí vaječníky, začíná nástup menstruace obecnou letargií, problémy s chutí k jídlu a nepřiměřeným úbytkem hmotnosti.

Hormonální poruchy

Nerovnováha se projevuje v důsledku hyperfunkce přídavků, užívání hormonálních léků. Je charakterizován otokem tkání orgánu a zvětšením jeho velikosti. Předpisy provokují nejzávažnější hypertrofii, a proto způsobují bolest.

Příčiny bolesti na konci menstruace

Na konci menstruace se koncentrace hormonů, včetně progesteronu, stabilizuje. Žena cítí nárůst síly a zlepšení celkové pohody. Kvůli patologiím reprodukčních orgánů však vaječníky po menstruaci ublížily..

Na konci kritických dnů může vyvolat křeče obrovské množství nemocí, včetně těch, které způsobují během období krvácení nepohodlí. Doma je nelze identifikovat. Proto, pokud to bolí v oblasti orgánů během kterékoli fáze cyklu u žen, je nutné urgentní odvolání k specialistovi a důkladné vyšetření.

Někdy se u těhotných žen vyskytnou nepravidelnosti v cyklu a bolest. V tomto případě je lepší potvrdit nebo vyvrátit pravděpodobnost početí plodu. Situace, kdy dochází ke zpoždění menstruace a bolí levý vaječník nebo přívěsek na pravé straně a těhotenský test je negativní, může nastat kvůli těmto patologiím:

Endometrióza

Je charakterizován abnormálním růstem endometria a výstupu tkáně z dělohy. Vzdělání vstupuje do vaječníků a uvnitř stále roste.

Po menstruaci se mohou přídavky zvětšit a tlačit na dělohu - to také způsobuje křeče po kritických dnech.

Mezi příčiny endometriózy patří hormonální poruchy. Patologie vede k neschopnosti ženy otěhotnět nebo porodit dítě. Mezi typické příznaky patří nepravidelnosti cyklu, opožděný výtok, bolest v levém vaječníku po menstruaci, nevolnost, gastrointestinální patologie.

Cysta

Tvorba cysty vyvolává bolest v přívěskech jak během menstruace, tak po ní. Příznaky benigního nádoru v obou situacích jsou podobné a zahrnují nevolnost, problémy s močením a nepravidelnosti cyklu.

Mrtvice

Vyskytuje se v důsledku narušení integrity krevních cév a krvácení. Klinický obraz je charakterizován ostrou bolestí vaječníků jak osmého dne cyklu, tak zastavením sekrecí, problémy s orientací v prostoru, horečka.

Oophoritida

Odkazuje na běžné příčiny zánětu struktur přívěsků a dalších reprodukčních orgánů. Vyskytuje se v důsledku infekce viry, přetížení při sportu, s dlouhodobým stresem a snížením ochranných funkcí těla.

Klinický obraz nemoci zahrnuje následující příznaky:

 1. Zvýšená tělesná teplota.
 2. Bolest ve vaječnících a dolní části zad bolestivé postavy během a po menstruaci.
 3. Nepohodlí při pohlavním styku.
 4. Odpad hnisavých tekutin z pochvy.
 5. Problémy s urogenitálním systémem.

Nedostatečná léčba ooforitidy vede k zánětu vejcovodů.

Salpingitida

Odkazuje na gynekologické patologie. Při salpingitidě se vejcovody zapálí jako první. Onemocnění se vyvíjí samostatně nebo jako komplikace ooforitidy.

Toto onemocnění je důvodem pro zpoždění menstruace, když se vaječník táhne. A také symptomatologie onemocnění zahrnuje související příznaky:

 1. Dolní část zad začíná bolet.
 2. Svědění v rozkroku.
 3. Specifický vaginální výtok.
 4. Problémy s urogenitálními orgány.
 5. Zimnice.

Adheze

Adheze jsou klouby v pánevní oblasti. Útvary se vyznačují malátností, porušením kritických dnů, bolestí vpravo nebo vlevo v přílohách, neschopností počat dítě. Někdy ženy hlásí zvracení a hypertermii.

Léčba bolesti a preventivní opatření

Když se vaječníky táhnou týden před menstruací kvůli ovulačnímu syndromu, můžete se zbavit malátnosti nebo ji zmírnit pomocí jednoduchých technik:

 1. Ochlaďte ohnisko křečí. Pro tento postup je vhodný led zabalený v sáčku. Je vhodné umístit do nohou vyhřívací podložku. Je důležité zajistit, aby vaječníky nebyly podchlazené. Pokud máte podezření na přítomnost zánětlivých procesů z metody, doporučuje se zdržet se.
 2. Pít hodně vody. Doporučuje se vypít 1,5-2 litry denně.
 3. Používejte čaje obsahující léčivé a uklidňující bylinky. Máta a maliny fungují dobře.
 4. Se souhlasem lékaře se střídejte ve vaně se studenou a teplou vodou. Tento postup pomáhá zabránit ucpání v oblasti pánve. Protože účinek chladu a tepla není prokázán u všech onemocnění vaječníků, vyžaduje metoda předchozí konzultaci s gynekologem.
 5. Těžké křeče jsou léčeny léky proti bolesti. Pilulky začnou zmírňovat bolest od dvaceti minut do hodiny po užití.

Preventivní opatření potřebná ke snížení rizika retence a bolesti pravého vaječníku a levého bočního nadvarlete pokračují po celý měsíc a zahrnují:

 1. Vyhýbejte se stresu a nervovým poruchám.
 2. Dodržování denního režimu a správné výživy.
 3. Mezi pracovními dny si dobře odpočiňte a každý den spte alespoň 8 hodin.
 4. Odmítnutí zvedat těžké předměty, výběr dostatečně lehkých cviků, aby nedocházelo k nadměrnému zatížení.
 5. Výběr teplého oblečení pro chladné počasí.
 6. Vyhýbejte se plavání v chladných vodních plochách a bazénech.
 7. Dodržování pravidel hygieny intimních partií.
 8. Antikoncepční užívání během sexuálního kontaktu s neznámým partnerem.
 9. Pravidelné návštěvy kliniky za účelem rutinního vyšetření gynekologem.

Pokud bolest přetrvává po dlouhou dobu nebo je PMS doprovázen necharakteristickými příznaky, nemělo by se nemoc nechat ubírat. Je naléhavě nutné vyhledat lékaře a podrobit se důkladné diagnostice, aby se zjistily příčiny onemocnění.

Když se vaječník táhne po menstruaci, během regulace nebo před ní, je lepší navštívit gynekologa. Nemoci, které vyvolávají nepohodlí, negativně ovlivňují reprodukční systém ženy a mohou vést k neplodnosti, a to i v důsledku abnormalit tvorby žlutého tělíska. Proto je velmi důležitá včasná diagnostika a terapie..

Příčiny bolesti ve vaječnících během menstruace

Každá žena v určitém období svého života čelí problémům menstruačního cyklu. To ale neznamená, že menstruace je pro všechny stejná. Přirozený proces má určité příznaky a různé problémy, ale všechny se projevují různými způsoby a někdy se vůbec neprojevují. Během menstruace vaječníky často bolí, což způsobuje určité nedorozumění, protože období ovulace už dávno skončilo. Obzvláště děsivé je, když žádný z přátel nemá takový problém. Zde si musíte pamatovat, že každý organismus je jedinečný a může na svou situaci reagovat svým vlastním způsobem..

Možné příčiny bolesti

Existuje několik nejčastějších příčin bolesti vaječníků během menstruace. Některé z nich jsou neškodné, zatímco jiné vyžadují zásah gynekologa. Zvažte nejběžnější z nich.

 1. Porušení menstruačního cyklu. Kvůli těmto problémům se v oblasti vaječníků často objevují přetrvávající bolesti. Porucha reprodukčního systému může nastat z různých důvodů. Bez ohledu na to jsou bolestivé pocity vždy stejné. Tento problém je charakterizován bolestivostí vaječníků, a to nejen na začátku menstruačního cyklu, ale také v jeho posledních dnech. Kromě toho jsou pocity mnohem silnější před nástupem menstruace. Mezi příznaky menstruačních nepravidelností patří bolesti hlavy, letargie, celková slabost a bušení srdce..
 2. Hormonální nerovnováha. Toto je nejčastější příčina bolesti vaječníků během menstruace poprvé. Kvůli nerovnováze hormonů v ženském těle se stává citlivější na všechno. Narušení hormonálních hladin je možné z různých důvodů. Často k tomu dochází v důsledku užívání hormonálních léků (stejných perorálních kontraceptiv).
 3. Novotvar. To je ten nejstrašnější důvod, proč vaječníky během menstruace bolí. Nikdo nechce vědět, že příčinou bolesti je nádor. Navíc v případě nádoru, jak maligního, tak benigního, je charakteristický projev bolesti v jedné z příloh, a ne v obou najednou. Čím déle budete čekat, tím více nádor roste a tím více tlačí na blízké orgány. Výsledkem je, že se bolest zvyšuje. U novotvaru vždy existují další příznaky, jako je horečka, silné pocení, změny nálady. S nádorem vaječníky neustále bolí, ale během menstruace se pocity zesilují.
 4. Vzhled zánětlivých procesů. Kvůli infekci jsou bolestivé pocity výraznější během menstruace. Bolest ve vaječníku během menstruace v důsledku infekce je obvykle tak intenzivní, že žena začne užívat léky proti bolesti.
 5. Abnormální vývoj a poloha vnitřních pohlavních orgánů je vzácná.

Problémy s vaječníky mohou být indikovány změnou doby trvání a četnosti menstruace. Nepravidelný cyklus a prudká změna objemu výtoku u párů s bolestivými přívěsky by měly vyvolat myšlenku na potřebu vyhledat lékařskou pomoc.

Když bolí pouze levý nebo jen pravý vaječník

Existují situace, kdy během menstruace bolí pravý vaječník a u levého je vše v pořádku. Existují situace opačné povahy..

Pokud je bolest soustředěna na pravé straně tohoto spárovaného orgánu, příčina nejčastěji spočívá v genitourinární rovině. Bolest v pravé dolní části břicha je spojena s problematickým onemocněním močového měchýře nebo ledvin. Když pravý vaječník bolí během menstruace, často se ukazuje, že to není vůbec v tom, ale v patologii urogenitálního systému. Bez návštěvy gynekologa je těžké pochopit, jak problém ve skutečnosti vznikl.

Odděleně od sebe může jeden z vaječníků bolet z následujících důvodů:

 • polycystická;
 • nádor;
 • adnexitida;
 • polycystická;
 • ooforitida;
 • retence folikulární tekutiny.

Když levý vaječník bolí během menstruace, pak je třeba hledat důvody ve střevech. Tělo je vzájemně propojeno, takže je velmi snadné zaměnit, co přesně vyvolává obavy. Jeden orgán může navíc způsobit bolest druhému.

Zácpa, nadýmání a další nepohodlí ve střevní oblasti mohou ovlivnit pocity levého spárovaného ženského orgánu. V takové situaci se doporučuje změnit stravu, upřednostňovat obiloviny, mléčné výrobky, zeleninu a ovoce. Pikantní, mastná, uzená a škrobová jídla by měla být z vaší stravy vyloučena. Pro střeva bude snazší pracovat, což vám umožní zkontrolovat, zda je zažívací trakt spojen s tím, že levý vaječník bolí během menstruace.

Když potřebujete lékaře

Ne vždy bolestivý stav vyžaduje zavolat lékaře doma nebo se s ním domluvit. Problém se často objevuje v důsledku provedené operace a jeho zhoršení začíná menstruací, kdy je ženské tělo obzvláště citlivé.

Nebuďte překvapeni bolestí, která nastane po operaci vaječníků. Rána se začíná hojit, takže bude chvíli trvat, než bude vše v pořádku..

V jakých situacích vyžaduje bolest ve vaječníku během menstruace kontaktování gynekologa?

 1. Bolest je tak silná, že ji nelze bez léčby bolesti tolerovat.
 2. Bolestivé pocity nezmizí s koncem menstruace.
 3. Existují doprovodné příznaky úzkosti (apatie, celková slabost, horečka, pocení atd.).
 4. Bolí nejen přílohy, ale i další orgány.

Gynekolog provede ultrazvukové vyšetření k určení přesné diagnózy, provede krevní test a zkontroluje hladinu hormonů. Pro stanovení správné diagnózy potřebujete vědět, jaký druh bolesti je bolest:

 • jaká je jejich frekvence;
 • kde přesně je lokalizována bolest;
 • mluvíme o útocích nebo bolestech, které v přírodě bolí;
 • zda se případ zhoršuje vedlejšími účinky, jako je nevolnost a zvracení.

Je zbytečné pokoušet se otupit jakoukoli bolest pilulkami a očekávat, že se nikdy neobjeví..

Málokdo vyhledá lékařskou pomoc, pokud se vaječník během menstruace zatáhne. Obvykle je to správné rozhodnutí, ale pokud se to opakuje několik cyklů za sebou, pak návštěva gynekologa nebude zbytečná.

Bolestivé pocity v děloze způsobují určité nepohodlí. Bolest může začít několik dní před menstruací, zesílit se během menstruace a [...]

Gynekologické výrobky k jednorázovému použití pro hygienické účely jsou pro moderní ženu skutečnou spásou. Pokud jde o podložky, ženy nemají [...]

Měsíční hormonální změny v těle ženy v plodném věku jsou zcela přirozeným procesem, který nevyvolává obavy. Během tohoto období ženské tělo [...]

Menstruace je často doprovázena širokou škálou bolestí, ale některé z nich nezapadají do chápání normálního ženského cyklu. Střeva bolí během [...]

Proč se vaječníky obávají během menstruace

Vaječníky jsou spárované orgány, které v těle plní různé funkce. Jejich práci reguluje hypofýza a hypotalamus v mozku..

V průměru je objem každého vaječníku u ženy v reprodukčním období asi 8–10 kubických centimetrů, rozměry - 2 cm * 2 cm * 3 cm. U dívek a žen v menopauze jsou objemy a velikosti mnohem menší. Vaječník se skládá ze stromatu, které je zastoupeno mnoha folikuly v různých stádiích vývoje, shora jsou pokryty tenkou membránou pojivové tkáně. Jsou velmi dobře zásobeny krví a inervovány. Spojeno s dělohou vazy.

Vaječníky plní několik funkcí, z nichž hlavní jsou následující:

 • syntetizují pohlavní hormony;
 • dochází k dozrávání oocytů.

Počet folikulů s nezralými ženskými reprodukčními buňkami je stanoven i in utero ve 20. týdnu těhotenství. S nástupem puberty je každý měsíc vybrán jeden folikul, který roste a potenciálně obsahuje vajíčko. V průběhu let se nabídka snižuje, jakmile dosáhne minima, nastane menopauza.

Všechny změny ve vaječnících u zdravé ženy trvají asi měsíc. Na začátku je vybrán folikul, poté jeho růst na maximální možnou hodnotu, poté se rozpadne a vajíčko vyjde. Místo folikulu se tvoří žluté tělísko, které postupně zmizí, pokud nenastane těhotenství. Následně na tomto místě zůstane mikroskop..

Navzdory téměř úplné identitě mají pravý a levý vaječník odlišné „sousedy“ a jejich zásobení krví je jiné. Pravý sousedí s apendikulárním procesem, zánět jednoho z orgánů může mít podobné příznaky. Má velkou síť krevních cév, takže prasknutí, záněty a další patologie se vyskytují častěji..

Prvních 14 dní cyklu je nejtišších, pokud neuvedete samotné období. V této době začíná růst dominantního folikulu ve vaječnících. Je extrémně vzácné, že prasknou nebo se vytvoří cysty. Bolest proto může obtěžovat v následujících případech:

 • exacerbace chronického zánětu přívěsků;
 • mimoděložní těhotenství. Lze jej zjistit pouze v tuto chvíli, i když takové případy mimoděložního těhotenství z posledního cyklu jsou vzácné.

Během menstruace si ženy častěji všimnou, že „tahají vaječníky“. Ve skutečnosti s nimi bolest není vždy spojena. Vaječníky jsou během menstruace klidné, připravují se na nový cyklus. Nepříjemné pocity mohou být spojeny s následujícími stavy:

 • Endometrioid. Jejich závažnost bude záviset na počtu a velikosti ohnisek, přítomnosti adhezí.
 • Kvůli kontrakci dělohy. Myometrium se intenzivně snaží vytlačit zbytky funkčního endometria a krve z dutiny, přičemž dochází k napětí všech tkání.
 • Zánětlivé procesy. Během menstruace často dochází k exacerbaci chronických infekčních procesů v malé pánvi v důsledku snížení imunity.
 • Funkční cysta. Jeho pravděpodobnost je vyšší se zpožděním, někdy před nástupem menstruace, stále nemá čas ustoupit.
Folikulární cysta

Mezi nejčastější příčiny bolesti vpravo nebo vlevo uprostřed cyklu patří mrtvice. Za normálních okolností, jakmile folikul dosáhne průměru 16-20 mm a vaječná buňka v něm dozrála, dojde k malé slze. Vejce a tekutina, která byla ve folikulu, vychází z tohoto místa.

Ovulaci lze sledovat pomocí tekutiny, která se objeví kolem vaječníku a poté odtéká do „Douglasova prostoru“ (oblast mezi konečníkem a dělohou). Všechny tyto procesy mohou být doprovázeny menšími bolestmi v dolní části břicha.

Pokud je bolest během ovulace výrazná a zesílená, ale neexistují žádné známky nitrobřišního krvácení, je obvyklé nazývat ji ovulační syndrom bolestivého typu.

Při patologických procesech může dojít k prasknutí folikulu v oblasti, kde jsou umístěny cévy. To vede k nitrobřišnímu krvácení na pozadí bolesti v podbřišku (vpravo nebo vlevo, uprostřed) uprostřed cyklu. Toto se nazývá ovulační hemoragický syndrom. Současně dívka poznamenává:

 • náhlá ostrá bolest v podbřišku, často po cvičení nebo sexu;
 • ona může dát do konečníku, perinea;
 • bolest se časem zhoršuje;
 • existuje slabost, letargie, závratě;
 • klesá krevní tlak, zvyšuje se srdeční frekvence.

Příznaky a bolest uprostřed cyklu jsou důvodem pro nouzové kontaktování gynekologa. Kromě skutečnosti, že je narušena integrita samotného folikulu a dochází ke krvácení, může také prasknout cysta na vaječníku, pokud zde byla až do tohoto bodu. Příznaky, pocity jsou stejné, skutečnou diagnózu lze často stanovit pouze během operace.

Častěji trápí nepříjemné pocity od 14. do 28. dne cyklu. Mohou to být příznaky podmínek, jako jsou:

 • Endometrióza Zvýšení lézí a v důsledku toho se bolesti začínají objevovat ve druhé fázi cyklu, často společně s rozmazáním tmavého výboje.
 • Cysta. Může být funkční i trvalé.
 • Zánětlivé procesy mají tendenci se zhoršovat v předvečer menstruace.
 • Proces adheze. V předvečer menstruace si ženy často všimnou nadýmání, pokud se vyskytnou adheze, plynatost může způsobit bolest v dolní části břicha, podobně jako u ovariální patologie.

Jakékoli volumetrické formace v malé pánvi v oblasti vaječníků mohou způsobovat neustálé nebo periodické bolesti. Cysta může být funkční a poté během jednoho nebo dvou cyklů zmizí, nebo může být trvalá. V druhém případě je riziko jeho maligního růstu vyšší; je nutné odstranění a následné histologické vyšetření. Jednou z impozantních komplikací cysty je její prasknutí, torze nohy.

Bolest s cystou prakticky nezávisí na dni cyklu a může se objevit kdykoli. Vyvolávají fyzickou aktivitu, včetně intimních vztahů, silného stresu.

Pokud žena zaznamená specifické bolesti vpravo nebo vlevo v oblasti vaječníků, měly by být vyloučeny další patologické stavy, které mají podobné příznaky. Pravostranné nepohodlí může být způsobeno:

 • akutní zánět slepého střeva;
 • renální kolika;
 • střevní obstrukce;
 • s vynecháním pravé ledviny.

Bolest vlevo může být spojena s následujícími stavy:

 • onemocnění sigmoidního tračníku, včetně rakoviny;
 • patologie močového systému.

Nouzová lékařská péče je nutná v následujících případech:

 • pokud je bolest ostrá, bodavá, řezná, nesnesitelná;
 • rostou, zhoršuje se celkový zdravotní stav;
 • mít další příznaky, jako je nevolnost, zvracení, horečka.

Přečtěte si více v našem článku o vaječnících během menstruace..

Jak fungují vaječníky, rysy pravé a levé

Vaječníky jsou spárované orgány, které v těle plní různé funkce. Jejich práci reguluje hypofýza a hypotalamus v mozku..

V průměru je objem každého vaječníku u ženy v reprodukčním období přibližně 8–10 kubických centimetrů, velikost je 2 cm * 2 cm * 3 cm. U dívek a žen v menopauze jsou objemy a velikosti mnohem menší. Vaječník se skládá ze stromatu, které je zastoupeno mnoha folikuly v různých stádiích vývoje, shora jsou pokryty tenkou membránou pojivové tkáně. Vaječníky jsou velmi dobře zásobeny krví a jsou inervovány.

Vaječníky jsou spojeny s dělohou vazy. Vedle vaječníku je vejcovod, jeho fimbrická část. Je to on, kdo „zajme“ vejce po ovulaci, po které dojde k oplodnění. A samotná vejcovod již vede do děložní dutiny, je to spojovací článek mezi vaječníkem a dělohou.

Vaječníky plní několik funkcí, z nichž hlavní jsou následující:

 • syntetizují pohlavní hormony;
 • dochází k dozrávání oocytů.

Počet folikulů s nezralými ženskými reprodukčními buňkami je stanoven i in utero ve 20. týdnu těhotenství. S nástupem puberty je každý měsíc vybrán jeden folikul, který roste a potenciálně obsahuje vajíčko, které lze oplodnit. Proto v průběhu let klesá zásoba zárodečných buněk, jakmile dosáhne minima, dojde k menopauze..

Všechny změny ve vaječnících u zdravé ženy trvají asi měsíc. Na začátku je výběr folikulu, poté jeho růst na maximální možnou hodnotu, poté se rozpadne a vajíčko vyjde. Místo folikulu se tvoří žluté tělísko, které postupně zmizí, pokud nenastane těhotenství. Následně na tomto místě zůstane mikroskop. A tak každý měsíc.

Navzdory téměř úplné identitě mají pravý a levý vaječník odlišné „sousedy“ a jejich zásobení krví je jiné. Pravé vaječníky sousedí s apendikulárním procesem, zánět jednoho z orgánů může mít podobné příznaky. Kromě toho má velkou síť krevních cév, takže často dochází k prasknutí, zánětu a dalším patologickým stavům..

A tady je více o tom, jak menstruace probíhá s adnexitidou.

Proč mohou vaječníky bolet v první fázi

Prvních 14 dní cyklu je nejtišších, pokud neuvedete samotné období. V této době začíná růst dominantního folikulu ve vaječnících. Je extrémně vzácné, že vaječník praskne nebo se vytvoří cysty. Bolest proto může obtěžovat v následujících případech:

 • Exacerbace chronického zánětu přívěsků. Výchozím bodem jsou obvykle dny menstruace;
 • Mimoděložní těhotenství. Lze jej detekovat až v tuto chvíli, po uplynutí více či méně normální menstruace, ačkoli takové případy mimoděložního těhotenství z posledního cyklu jsou vzácné.

Ovarie během menstruace

Během menstruace si ženy častěji všimnou, že „tahají vaječníky“. Ve skutečnosti s nimi bolest není vždy spojena. Vaječníky jsou během menstruace klidné, připravují se na nový cyklus. Nepříjemné pocity mohou být spojeny s následujícími stavy:

 • Endometrioidní bolest. Jejich závažnost bude záviset na počtu a velikosti ohnisek, přítomnosti adhezí.
 • Kvůli kontrakci dělohy. Myometrium se intenzivně snaží vytlačit zbytky funkčního endometria a krve z dutiny, přičemž dochází k napětí všech tkání, což může způsobit nepříjemné pocity tažné povahy.
 • Zánětlivé procesy. Během menstruace často dochází k exacerbaci chronických infekčních procesů v malé pánvi v důsledku fyziologického snížení imunity.
 • Funkční cysta. Jeho pravděpodobnost je vyšší se zpožděním, někdy před nástupem menstruace, stále nemá čas ustoupit.

Pokud se dívka obává bolesti během menstruace, která tam předtím nebyla, měli byste se poradit s lékařem, abyste vyloučili patologické stavy.

Funkce během ovulace

Pokud je bolest během menstruace u mnoha dívek běžným jevem, pak se uprostřed cyklu mnoho takových pocitů bojí. Apoplexie je jednou z nejčastějších příčin bolesti v pravé nebo levé dolní části břicha..

Za normálních okolností, jakmile folikul dosáhne průměru 16-20 mm a vaječná buňka v něm dozrála, na „příkaz“ luteinizačního hormonu hypofýzy se na něm objeví malá slza. Vejce a tekutina, která byla ve folikulu, vychází z tohoto místa.

A pokud je velikost ženské reprodukční buňky extrémně malá a nelze ji vidět, lze ovulaci sledovat pomocí tekutiny, která se objeví kolem vaječníku a poté proudí do „Douglasova prostoru“ (oblast mezi konečníkem a dělohou).

Všechny tyto procesy mohou být doprovázeny menšími bolestmi v dolní části břicha. Některé dívky dokonce mohou s přesností říci, kde byl tento měsíc ovulace ̶ doprava nebo doleva, takže jasně cítí bolest. Je krátkodobý, nezpůsobuje úzkost..

Co je to mrtvice

Pokud je bolest během ovulace výraznější a horší, ale neexistují žádné známky nitrobřišního krvácení, je obvyklé nazývat ji ovulační syndrom bolestivého typu.

Při patologických procesech může dojít k prasknutí folikulu v oblasti, kde jsou umístěny cévy. To vede k nitrobřišnímu krvácení na pozadí bolesti v podbřišku (vpravo nebo vlevo, uprostřed) uprostřed cyklu. Toto se nazývá ovulační hemoragický syndrom. Současně dívka poznamenává:

 • Náhlá, ostrá bolest v podbřišku, často po cvičení nebo sexu;
 • Může se dostat do konečníku, perinea;
 • Bolest se časem zhoršuje;
 • Cítí se slabý, letargický, závratě;
 • Krevní tlak klesá, puls se zrychluje.

Kromě skutečnosti, že je narušena integrita samotného folikulu a dochází ke krvácení, může také prasknout cysta na vaječníku, pokud zde byla až do tohoto bodu. Příznaky, pocity jsou stejné, často je možné stanovit skutečnou diagnózu pouze během operace.

Podívejte se na toto video o zánětlivém onemocnění vaječníků:

Fáze II bolesti

Častěji trápí nepříjemné pocity od 14. do 28. dne cyklu. Mohou to být příznaky následujících stavů a ​​nemocí:

 • Endometrióza Zvýšení lézí a v důsledku toho se bolesti začínají objevovat ve druhé fázi cyklu, často společně s rozmazáním tmavého výboje.
 • Cysta. Může být funkční i trvalý, což vyžaduje chirurgické odstranění..
 • Zánětlivé procesy. Mají také tendenci se zhoršovat v předvečer menstruace v důsledku fyziologického snížení imunity.
 • Proces adheze. V předvečer menstruace si ženy často všimnou nadýmání, pokud se vyskytnou adheze (například po předchozím zánětlivém procesu nebo chirurgickém zákroku), nebo může plynatost způsobit bolesti v podbřišku, podobné těm, které se vyskytují u patologie vaječníků.
Mucinózní ovariální cysta

Pokud se objeví cysta

Jakékoli objemové útvary v malé pánvi v oblasti vaječníků mohou způsobovat bolesti tažení, konstantní nebo periodické, které jsou často charakterizovány jako „bolesti vaječníků“. Cysta může být funkční a poté během jednoho nebo dvou cyklů zmizí, nebo může být trvalá. V druhém případě je riziko jeho maligního růstu vyšší, proto je nutné odstranění a následné histologické vyšetření..

Jednou ze strašných komplikací cysty je její prasknutí, torze nohy. V prvním případě se objeví klinický obraz nitrobřišního krvácení:

 • Bolesti v podbřišku vznikají a zesilují se, vyzařují do perinea a konečníku;
 • Pociťuje závratě, slabost, tmavnutí v očích;
 • Pokles tlaku, puls se stává častým.

To vše jsou indikace pro nouzovou chirurgickou léčbu..

Když jsou nohy cysty zkroucené, je narušena její výživa. V tomto případě se objevují bolesti podobné zánětlivé povaze. Teplota se může dokonce zvýšit. Následně existují příznaky peritonitidy a je také nutná urgentní chirurgická péče.

Pokud bolí pravý nebo levý vaječník

Pokud žena zaznamená specifické bolesti vpravo nebo vlevo v oblasti vaječníků, měly by být vyloučeny další patologické stavy, které mají podobné příznaky. Pravostranné nepohodlí může být způsobeno:

 • akutní zánět slepého střeva;
 • renální kolika;
 • střevní obstrukce;
 • výhřez pravé ledviny.
Lokalizace bolesti v ledvinové kolice

Bolest vlevo může být spojena s následujícími stavy:

 • onemocnění sigmoidního tračníku, včetně rakoviny;
 • patologie močového systému.

Abychom pochopili, co je příčinou bolesti, může po podrobném vyšetření pouze odborník. Skutečnou diagnózu je často možné stanovit pouze během operace ze zdravotních důvodů..

Kdy navštívit lékaře

Nouzová lékařská péče je nutná v následujících případech:

 • pokud je bolest ostrá, bodavá, řezná, nesnesitelná;
 • rostou a celková pohoda se zhoršuje;
 • mít další příznaky, jako je nevolnost, zvracení, horečka.

A tady je více o tom, jak probíhá menstruace s ovariální cystou.

Vaječníky procházejí cyklickými změnami každý měsíc, ale normálně by to pro ženské tělo mělo zůstat bez povšimnutí. Vzhled bolesti by měl být kdykoli důvodem plánované návštěvy odborníka, a pokud jsou výrazné a celkový stav se zhoršuje, je nutně nutné vyšetření.

Užitečné video

Podívejte se na toto video o příčinách bolesti dolní části břicha u žen:

Menopauza přináší do života ženy mnoho změn. Pokles reprodukční funkce je doprovázen nepříjemnými příznaky, které jsou způsobeny poklesem estrogenu v těle.