Pocit nadýmání ve vaječníku

Bolest ve vaječníku vnímá každá žena jinak. Někdy bude zdrojem bolesti dolní část břicha. Druhá žena pocítí suprapubickou bolest. Bolest způsobená vaječníkem může vyzařovat do boku a dolní části zad. Malá část pacientů si stěžuje na nadýmání ve vaječníku..

Existuje několik důvodů, proč může vaječník bolet. Do této skupiny patří bolest vyvolaná přítomností zánětlivého procesu. Vaječník může bolet v důsledku hormonálních změn v těle způsobených různými patologiemi. Nádory ve vaječníku mohou také hlásit bolest. Další příčinou bolesti jsou abnormality ve vývoji genitálií. Patologie menstruačního cyklu je také doprovázena bolestí..

Ovulace

Bolest vaječníků je nejčastěji spojena s menstruačním cyklem. U bolesti tohoto druhu existuje běžný název - ovulační syndrom. Tyto bolesti ve většině případů nesouvisejí s patologií a nepředstavují zdravotní riziko. Většina žen má podobné bolesti. Pokud jsou vyslovovány, musíte navštívit lékaře.

Bolest vaječníků, která předchází nástupu menstruace, nevyžaduje léčbu. Poté, co vajíčko opustí folikul, se na jeho místě vytvoří žluté tělísko těhotenství, dočasná žláza, jejímž hlavním úkolem je připravit tělo na možné těhotenství.

Tato tvorba ve velkém množství produkuje hormon progesteron. Pokud z nějakého důvodu corpus luteum nezvládne svou práci, pak je nedostatek progesteronu. Dochází k částečnému oddělení slizniční vrstvy dělohy. Výsledkem všech těchto procesů je bolest ve vaječníku před menstruací..

Ovulační bolest lze snadno diagnostikovat, protože má své vlastní charakteristiky. Nejprve se bolest vyskytuje střídavě, nyní v jednom, pak ve druhém vaječníku. Lokalizace bolesti závisí na tom, ve které ovulaci došlo k ovulaci. Spolu s bolestí se může objevit špinění z vaječníku. Tento stav je považován za normální a v průběhu času všechny nepříjemné pocity zmizí. Obvykle se taková bolest objeví patnáctý den cyklu, což odpovídá jeho druhé polovině..

Bolest během ovulace je způsobena skutečností, že když vajíčko opustí vaječník do břišní dutiny, dojde k drobným mikrotrhlinám. Krev dráždí pobřišnici, na které se nachází mnoho nervových zakončení, a vysílá bolestivý impuls.

Kromě toho je bolest v tomto případě tupá, bolestivá. Pokud záchvaty bolesti trvají déle než dvanáct hodin, zatímco žena výrazně stoupá, doporučuje se neprodleně vyhledat lékaře. Takové akutní příznaky mohou být příznaky prasklého vaječníku. Tato mezera je nebezpečná, protože se vytváří vnitřní krvácení. V důsledku toho se může vyvinout těžká peritonitida. Pokud pacientovi včas neposkytnete pomoc, následky budou nejsmutnější..

Velmi často se ženy při popisu bolesti a pocitu otoku ve vaječníku skutečně mýlí. Nebolí to vaječníky, ale děloha. Během menstruace je sliznice odmítnuta a dělohou je zbavit se jejích zbytků. Proto se orgán začíná zmenšovat. Čím více se děloha stahuje, tím silnější je bolest. Vaječníky s menstruací bolí, pouze pokud mají cysty.

Pokud vaječníky po menstruaci bolí, pak můžeme hovořit o přítomnosti gynekologické patologie. Tyto bolesti již nemají nic společného s ovulačním syndromem..

Bolest ve vaječnících, která se objevuje během a po sexu, se lékaři obvykle spojují s přítomností infekce v různých částech reprodukčního systému, včetně vaječníků. Taková bolest je možná, pokud jsou ve vaječnících cysty. Zánět děložního čípku může způsobit silnou bolest, kterou lze zaměnit za bolest vaječníků.

Operace

Nepříjemné pocity spojené s vaječníky mohou být spojeny s propíchnutím tohoto orgánu. Po ukončení procedury je výskyt bolesti považován za normální, protože je poškozen vaječník a tělo prošlo stresem. V tomto případě je bolest popsána jako tahání, bolest.

Po propíchnutí vaječníku se může objevit vaginální výtok. Někdy si ženy po defektu stěžují na nadýmání. Tyto nepříjemné pocity se objevují v důsledku skutečnosti, že v důsledku propíchnutí se ve vaječníku vytvoří malý otvor. Tato rána krvácí.

Krev se dostává do pobřišnice, což může bolest ještě zhoršit. Bolest v oblasti vaječníků v tomto případě může být přítomna po dobu sedmi dnů. Poté je rána utažena a všechny následky punkce vaječníků zmizí. Pokud bolest nezmizí do týdne, ale naopak zesílí, měli byste se poradit s lékařem. Zvláště pokud dojde ke zvýšení teploty spolu s bolestí. Je docela možné pomoci pacientovi s bolestivým syndromem; k tomu stačí užívat antispazmodika a léky proti bolesti.

Dalším typem operace vaječníků je odstranění cyst. V tomto případě může být bolest v oblasti vaječníků spojena s tvorbou adhezí. Po operaci může začít krvácení, které je vždy doprovázeno bolestí. Pokud dojde během operace k narušení sterility, může začít zánět vaječníku.

V tomto případě se lékaři musí vypořádat nejen s příznaky, jako je horečka, ale také s příčinami, například bakteriemi, které způsobily zánět. Bolestivý syndrom je zmírněn léky proti bolesti. K odstranění infekce jsou předepsány protizánětlivé léky..

Bolest po operaci vaječníků velmi závisí na rozsahu operace. Nejsilnější bolest je pozorována při odstranění vaječníku. Po takové operaci je hrozba srůstů poměrně vysoká..

Těhotenství

Mnoho žen věří, že těhotenství může způsobit bolest vaječníků. Ve skutečnosti vaječníky během těhotenství téměř nikdy neublížily. To je primárně způsobeno skutečností, že plod roste, děloha se také zvětšuje. Z tohoto důvodu vaječníky také mění své umístění. Stoupají výš.

Bolest v oblasti vaječníků během těhotenství nastává, když jsou vazy, které podporují dělohu, vaječníky a tuby, přetaženy. V této době mají vazy silné zatížení, které může způsobit bolest. Obvykle se s těmito bolestmi nezabýváme léky, jejichž užívání je většinou zakázáno během těhotenství, ale dodržováním stravy, správným střídáním období odpočinku a práce.

V tomto případě vám pomohou cvičení pro těhotné ženy, speciální jóga a dechová cvičení. Proč vaječníky během těhotenství nebolí? Než se dítě narodí, vaječníky prakticky „odcházejí“ z práce. Tělo nějakou dobu nepotřebuje jejich služby..

Po celou dobu, kdy žena nosí dítě, vaječníky odpočívají. Pokud bolest ve vaječnících byla před nástupem těhotenství a zůstala a někdy se dokonce zesílila vzhledem plodu, pak to může znamenat jednu věc - žena má ve vaječnících zánětlivý proces.

S takovou bolestí je třeba zacházet opatrně, protože zánětlivý proces může způsobit potrat. Proto je vhodné vyléčit všechny zánětlivé procesy, včetně vaječníků, ještě před těhotenstvím..

Zánět

Stav je zvláště nebezpečný pro ženu, když zánět pokrývá vaječníky a vejcovody. V tomto případě je zánět doprovázen silnou paroxysmální bolestí v oblasti vaječníků. Bolest může být přenesena do dolní části zad a křížové kosti. U některých pacientek se bolesti vaječníků mohou při močení zhoršovat.

Pokud nebyl zánět vaječníku vyléčen včas, stane se chronickým. To mění povahu bolesti. Stávají se tupými a bolestivými. Při zánětlivém procesu ve vaječnících teplota stoupá. Žena si začala stěžovat na zimnici a slabost..

Na pozadí zánětlivého procesu ve vaječnících dochází k patologické změně v hormonálním pozadí. Vaječníky natažené do zánětlivého procesu nejsou schopny syntetizovat potřebné množství hormonů. Výsledkem je nepravidelnost menstruace, její hojnost se mění..

Stojí za zmínku, že jakákoli bolest ve vaječnících ovlivňuje psychologický stav ženy. Povaha bolestí je taková, že ženu vyčerpají. Stává se podrážděnou, snadno vstupuje do konfliktů, náchylnější k depresím. Kvůli nedostatečné produkci pohlavních hormonů libido klesá.

Je možné detekovat zánětlivý proces ve vaječnících pomocí ultrazvuku. S moderním vývojem medicíny je akutní zánět vaječníků docela možné vyléčit do sedmi dnů. U chronické formy vyžaduje tato část reprodukčního systému dlouhodobou léčbu..

Cysta

Dalším zdrojem problémů může být cysta. Ačkoli ve většině případů není výskyt cysty doprovázen výrazným obrazem. Pocit otoku ve vaječníku ve většině případů zcela chybí. A jen u malého počtu žen s ovariální cystou se objeví syndrom bolesti.

Zvláštností bolesti u cystických lézí vaječníku je to, že bolí pravý nebo levý vaječník. Tato bolest je navíc pociťována v dolní části břicha. Bolest ve vaječnících s cystou se může objevit po pohlavním styku, bude to táhnout a bolet.

V některých případech to nebude bolest, ale pocit nafouknutí, nepohodlí. Ovariální cysta je obvykle doprovázena porušením menstruačního cyklu. Může se také objevit děložní krvácení na pozadí..

Polycystická

Ženy si velmi často pletou ovariální cysty s jiným onemocněním - polycystickým vaječníkem. Ten je založen na změnách v práci endokrinního systému. Kromě toho se malé cysty mohou tvořit nejen ve vaječnících, ale také v mnoha dalších endokrinních žlázách..

V naší situaci roste ve vaječníku mnoho malých cyst, jejichž vzhled je doprovázen bolestivou bolestí. Příčiny bolesti a otoku v této patologii nejsou známy. Vědci pouze naznačují, že za to může nárůst velikosti vaječníku, který začíná tlačit na sousední orgány..

U polycystických vaječníků se objevují nepravidelná, hojná a dlouhá období. Tento stav může být doprovázen otoky nohou. V mléčných žlázách dochází ke změnám. Nejnepříjemnější nuancí této diagnózy však je, že celý komplex změn ze strany reprodukčního a endokrinního systému může způsobit rozvoj neplodnosti. Při vyšetření pacienta s polycystickou chorobou lékař zjistí výrazně zvětšené vaječníky.

Endometrióza

Dalším stavem, který může být doprovázen nepříjemnými pocity z vaječníků, je endometrióza. S touto patologií způsobují ložiska proliferace děložní sliznice v břišní dutině silnou bolest ve vaječnících, dolní části břicha a perineální oblasti. Bolest je zvláště pociťována během menstruace. Někdy si ženy s endometriózou mohou stěžovat, že mají bolesti vaječníků a v období mezi obdobími.

Existuje mnoho důvodů, proč žena může cítit nepohodlí, bolest, otok v oblasti vaječníků. V některých případech mohou mít tyto patologie podobné příznaky, v jiných odlišné. Tyto nemoci mají jednu společnou věc - bolest v oblasti vaječníků..

Samotná žena nebude schopna pochopit, co se děje s jejím tělem, proto by každý případ projevu prodloužené bolesti v oblasti vaječníků měl být lékaři pečlivě prostudován. To je nezbytné pro prevenci závažných gynekologických patologií..

Nadýmání, silná bolest v oblasti vaječníků

Související a doporučené otázky

1 odpověď

Prohledávání stránek

Co když mám podobnou, ale jinou otázku?

Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou. Můžete také položit novou otázku a naši lékaři ji po chvíli zodpoví. Je to zdarma. Informace, které potřebujete, můžete také vyhledat v podobných otázkách na této stránce nebo prostřednictvím stránky pro vyhledávání na webu. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích..

Medportal 03online.com provádí lékařské konzultace formou korespondence s lékaři na tomto webu. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve svém oboru. V tuto chvíli na webu můžete poradit v 50 oblastech: alergik, anesteziolog-resuscitátor, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, dětský neurolog, dětský urolog, dětský endokrinní chirurg, dětský endokrinní chirurg, specialista na infekční nemoci, kardiolog, kosmetička, logopéd, ORL specialista, mammolog, lékařský právník, narkolog, neuropatolog, neurochirurg, nefrolog, výživový poradce, onkolog, urolog, ortoped-traumatolog, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, revmatolog, psycholog, radiolog, sexuolog-androlog, zubař, tricholog, urolog, lékárník, fytoterapeut, phlebolog, chirurg, endokrinolog.

Odpovídáme na 96,76% otázek.

Proč bolí levý a pravý vaječník: hlavní důvody

Může to být jiné: ostré, bolavé, pulzující nebo sotva znatelné. Nedává odpočinek, zasahuje do obvyklého způsobu života, překvapuje. Každá dívka je s těmito pocity obeznámena, ale ne každá spěchá s dotazy kompetentnímu specialistovi. Podívejme se, proč dochází k bolesti v oblasti vaječníků, jaké jsou její příčiny, jaké příznaky je třeba věnovat zvláštní pozornost a jaká je normální varianta. A hlavní věc: co dělat, když má žena silné bolesti vaječníků a přidává jí mnoho problémů.

Stručně o hlavní

V pánevních orgánech jsou spárované ženské pohlavní žlázy - vaječníky. Tato žláza je místem, kde procházejí vývojová stadia ženských reprodukčních buněk a produkují se hormony, které ovlivňují plodnost..

Pokud žena dostane schůzku s gynekologem, když ji bolí vaječníky, lékař nejprve začne zjišťovat souhrn informací, na základě kterých zvolí další diagnostické metody. Pokud bolí vaječníky a dolní část zad, je nejprve vyloučeno nebo potvrzeno prodloužené podchlazení. Je hlavním provokátorem silné bolesti ve vaječnících. V ostatních případech můžeme hovořit o vývoji jedné nebo několika patologií, jejichž rozpoznávání provádí na základě anamnézy pouze ošetřující lékař.

Zvažme nejčastější důvody.

Důsledky chirurgických zákroků

Pokud žena nedávno podstoupila punkci, pak je bolest po ní zcela oprávněná a je vysvětlena právě tímto zásahem. Musíte být trpěliví, velmi brzy se vše uzdraví, po bolesti nebude ani stopy. Terapie spočívá v tom, že lékař jmenuje léky proti bolesti, spazmolytika.

Pokud došlo k odstranění cysty a dalších operací na orgánu, pak během rehabilitačního období byste měli věnovat zvláštní pozornost tělu, pokud dojde k bolesti ve vaječnících, protože mohou být spojeny s poměrně vážnými a nepříjemnými důvody:

 • V pánevní dutině začal vznik adhezivního procesu.
 • Vývoj pelvioperitonitidy (infekční a zánětlivá léze pobřišnice)

Krátkodobé zvýšení teploty bezprostředně po operaci a výskyt mírné bolesti v podbřišku je považován za normální. Optimální je použití léků proti bolesti a / nebo protizánětlivých, někdy antibakteriálních látek.

Je zřejmé, že existuje přímý vztah mezi bolestí a šíří chirurgického zákroku: čím je rozsáhlejší, tím vyšší a akutnější jsou pocity bolesti, zvyšuje se pravděpodobnost adhezí. Nejvýraznější bolesti se berou v úvahu po odstranění vaječníků..

Sexuální styk jako provokátor bolesti

Bolest v oblasti vaječníků během a / nebo po sexu je spojena s přítomností infekcí, zánětů, cyst. V poslední době se často vyskytují novotvary vaječníků, jak benigní, tak bohužel maligní. A také to může být způsobeno dalšími různými důvody:

 • Vaginální suchost v důsledku nedostatečného mazání
 • Extrémně hluboký průnik penisu do pochvy během pohlavního styku s partnerem
 • Vaginismus (kolspasmus)
 • Nemoci děložního čípku (zánět, eroze)

Léčba a její trvání přímo závisí na původu bolesti. Jakmile je hlavní příčina identifikována a napravena, bolest zmizí.

Těhotenství: co očekávat

Bolest v oblasti vaječníků během těhotenství s nimi málokdy přímo souvisí. Obvykle je taková bolest důsledkem podvrtnutí, které je určeno k podpoře vnitřních ženských pohlavních orgánů, ke zvýšení zátěže páteře. Takový příznak je úspěšně řešen zavedením spánkového a odpočinkového režimu a vyváženou stravou. Je užitečné provádět dechová cvičení, speciální fyzická cvičení pro těhotné ženy. Například aqua aerobik nebo jóga.

Důležité: v raných fázích současného těhotenství může tahání bolesti ve vaječnících sloužit jako signál hrozby potratu.

Pokud se stížnosti na bolest a nepohodlí ve vaječnících, jejichž příčiny jsou tak různé, vyskytly před těhotenstvím a během jeho průběhu se objevily znovu nebo dokonce zesílily, měli byste o tom informovat svého lékaře. V případě potřeby předepíše potřebné studie. To je velmi významné, protože u ženy se mohou vyvinout zánětlivá onemocnění..

Zánět: schopnost pomoci si

Proč vaječníky bolí u žen se zánětem? Při zánětu vaječníku lékař na základě nezbytných testů a vyšetření (vyšetření, ultrazvuk atd.) Diagnostikuje ooforitidu. Pokud je do procesu zapojena také vejcovod - salpingo-ooforitida (adnexitida). Toto onemocnění je doprovázeno ostrou paroxysmální bolestí, která je pociťována téměř neustále. Ve většině případů si pacienti stěžují na bolesti ve vaječnících a dolní části zad, které vyzařují do křížové kosti. Existují případy, kdy jsou při močení zaznamenány nepříjemné bolestivé pocity.

Onemocnění také často doprovází:

 • Zvýšená tělesná teplota
 • Trvalé porušení ženského menstruačního cyklu
 • Nestabilní emoční pozadí
 • Snížené libido

Je to způsobeno poruchou hormonálního pozadí v důsledku porušení produkce ženských pohlavních hormonů.

Když vaječníky bolí (bolest v dolní břišní dutině, nepříjemné pocity v lumbosakrální oblasti) po dobu delší než 6 měsíců, onemocnění se stává chronickým. Pak se bolest otupí, bolavá. V naprosté většině případů (až 75%) je to důsledek pokročilých gynekologických nebo souvisejících onemocnění.

V akutním průběhu onemocnění bude léčba trvat 5-7 dní, v chronickém bude trvat o něco déle.

Zánět přívěsků může být způsoben chlamydiemi, gonokoky, stafylokoky, streptokoky, tuberkulózou, mikrobakteriemi atd. Predisponujícím faktorem pro adnexitidu je promiskuitní pohlavní styk, stres, infekce pohlavních chorob, nedodržování hygienických norem.

Bolest v levém vaječníku se vyskytuje z podobných důvodů jako vpravo. Musíte však být obzvláště opatrní, pokud je lokalizován vpravo, protože to mohou být příznaky akutní apendicitidy. V tomto případě je indikován pouze chirurgický zákrok..

Ovariální cysta

Pokud se žena obává příznaků:

 • Porušení menstruačního cyklu (období mezi obdobími se zvyšuje, děložní krvácení, výtok uprostřed cyklu)
 • Nepříjemné pocity v podbřišku (závažnost, nepohodlí)
 • Růst obličeje, zhrubnutí hlasu
 • Asymetrie a zvětšení břicha (s působivými cystami)
 • Bolest v pravém nebo levém vaječníku

Můžeme mluvit o cystě. U malých velikostí nevyvolávají obavy a jsou nalezeny při rutinních prohlídkách gynekologem náhodou.

Pokud vaječník trhne, pociťuje pulzaci, dochází k celkové slabosti, teplota těla stoupá - jedná se o klinický obraz torze cystické nohy ženského orgánu.

Když prasknou vaječníkové cysty, existují:

 • Hnisavý a krvavý výtok
 • Vaginální krvácení
 • Nevolnost
 • Teplo

Jediným správným a adekvátním řešením v takové situaci může být zavolat sanitku..

Ovulační syndrom jako příčina potíží.

Kolem poloviny menstruačního cyklu se může objevit bolestivá bolest ve vaječnících, někdy se slabou skvrnou, spojená s bolestí zad. K ovulaci dochází 2 týdny před očekávaným dnem nástupu menstruace. V tomto okamžiku praskne zralý dominantní folikul, vejce vyjde. Malé množství krve vstupuje do břišní dutiny ženy, která je tak bohatá na nervová zakončení. To je důvod pro poměrně silnou bolest, která může trvat jen několik minut až den..

Mnoho žen v předvečer menstruace pociťuje křečovité bolesti. Pro některé to nepřináší žádné zvláštní problémy, jiným se ukazuje užívání léků proti bolesti, dočasné snížení fyzické aktivity, vyhýbání se stresovým situacím.

 • akutní bolest ve vaječnících v období před kritickými dny nebo během ní se zesiluje,
 • výtok je hojný a trvá déle než obvykle
 • objevuje se subfebrilní tělesná teplota (37-38 stupňů)
 • objevuje se nevolnost různé intenzity

měli byste se co nejdříve poradit s lékařem, protože to může naznačovat zánětlivý proces v urogenitálním systému. Takto se projevují příznaky fibromu, endometriózy. Takové patologické stavy jsou extrémně škodlivé pro reprodukční funkce, a proto vyžadují adekvátní léčbu..

Po stimulaci ovulace se mohou objevit ostré bolesti ve vaječnících a bederní páteři. Tyto příznaky lze zaznamenat okamžitě po injekci hCG nebo do týdne po ní..

Stává se, že kvůli nesprávně zvolené dávce stimulačních léků se vyvíjí takzvaný hyperstimulační syndrom. Projevuje se takto:

 • bolí vaječníky a podbřišek
 • vaječníky jsou těsné (mohou také bolet, bolet nebo táhnout)
 • břicho bobtná
 • váha roste

Odstranění stimulačních léků by mělo tento problém vyřešit..

Další možné příčiny při tažení vaječníků mohou být:

 • mimoděložní těhotenství
 • prasknutí vejcovodu
 • infekce pohlavních orgánů (cystitida, afty atd.)

Pacient často nemůže určit přesnou polohu svých bolestí. Žena si je jistá, že ji bolí vaječníky, ale ve skutečnosti se mohou objevit bolesti v bederní oblasti, bocích a dolní části břicha v důsledku onemocnění konečníku, osteoporózy, meziobratlových kýly, různých lézí obratlů, osteochondrózy, jakékoli patologie močového měchýře, mrtvice atd.

Pamatujte: průměrný přístup k vašemu zdraví, když vás něco bolí, zpoždění návštěvy lékaře může vést k neplodnosti. Pokud vaječníky silně bolí, existuje jedna odpověď na otázku, co dělat - kontaktujte gynekologa, nezapojujte se do pochybné léčby, nedělejte diagnózy sami. být zdravý!

Bolest vaječníků: příčiny a léčba

U žen je předmětem zvláštní pozornosti vše, co nějak souvisí s reprodukčním a reprodukčním systémem. Obvykle v případě silné bolesti v dolní části břicha doporučují pohotovostní lékaři navštívit chirurga nebo gynekologa, a pokud je bolest akutní, nelze se vyhnout hospitalizaci pro operaci. Pokud testy a ultrazvukové vyšetření nepotvrdí nutnost chirurgického zákroku, musí žena bezpodmínečně navštívit gynekologa. Nejčastější příčinou bolesti břicha u žen je onemocnění vaječníků, což může být jedním z příznaků chronického zánětu jiného orgánu..

Co běžně způsobuje bolest vaječníků?

Jak přesně určit, kde to bolí, a co dělat, pokud se zdá, že v oblasti pupku je „hrudka bolesti“ neurčité povahy? Neléčte se, i když „zkušený soused“ ví o gynekologických onemocněních „všechno“. Vezměte si lehký lék proti bolesti - a urgentní schůzku s gynekologem, který vás sleduje! Příčiny bolesti mohou být zcela nevinné, ale pouze gynekolog to může zjistit po příslušných testech a vyšetřeních..

Nejběžnější příčinou bolesti pánevní bolesti je ovulace a menstruační změny ve vaječnících a děloze. Bolesti jsou fyziologické, srozumitelné a většinou nevyžadují léčbu. Ruptura folikulu, když se uvolní hotové vajíčko, může být pro ženy s vysokým prahem citlivosti velmi bolestivé..

V pobřišnici člověka je mnoho nervových zakončení, které dávají „ozvěnu“, když dráždí i malé množství krve. Protože uvolňování vajíčka je cyklické, bolest lze pociťovat vpravo nebo vlevo, může se objevit rozmazání, což je také normální. Musíte o tom informovat svého gynekologa, ale nemůžete nekontrolovatelně užívat léky proti bolesti.

Těhotné ženy si často stěžují na malátnost, bolestivost v podbřišku, ale to není způsobeno stavem vaječníků, ale napětím vazů, které podporují rostoucí dělohu. Během těhotenství se navíc vajíčka nevyrábí, takže z toho nemůže být bolest. Pokud těhotná žena jedí správně, hodně odpočívá, chodí a dělá povolenou gymnastiku, nevzniknou žádné zdravotní problémy. Pokud se však bolest ve vaječnících obává před těhotenstvím, je lepší, když je žena po celou dobu těhotenství pod pečlivým dohledem lékaře..

Bolest ve vaječnících, která se může objevit během pohlavního styku a po něm, není známkou fyziologických poruch. To je obvykle způsobeno existujícími chorobami pohlavních orgánů, přítomností cysty nebo nádoru, adhezí po chirurgickém zákroku, přetížením vaginálních svalů nebo nadměrnou aktivitou partnera. S častými bolestmi byste měli kontaktovat svého gynekologa, který zjistí příčinu tohoto stavu..

Jaké pocity mluví o nebezpečí?

Prudká bodavá bolest paroxysmální povahy v suprapubické oblasti naznačuje možné prasknutí vaječníku, které může mít za následek silné krvácení do peritoneální oblasti, okamžitý rozvoj peritonitidy. K obnovení integrity vaječníku bude nutný zásah chirurgů.

Pouze gynekolog může určit, jaká léčba je nutná. I v případě, že žena ví o existující patologii vaječníků, může být syndrom aktivní bolesti výsledkem nových změn. Zvýšení teploty, stálá povaha bolesti po dlouhou dobu jsou příznaky negativních změn v průběhu onemocnění..

Bolest vaječníků se může objevit v důsledku určitých onemocnění:

1. Při zánětlivém procesu ve vaječnících (adnexitida) může dojít k bolesti, která vyzařuje do dolní části zad. S tímto onemocněním jsou ovlivněny sousední orgány, proto je i při absenci klinického obrazu vývoje onemocnění nutné důkladné vyšetření k identifikaci zdroje infekce. Léčba je povinná, neléčené onemocnění může způsobit neplodnost.

Symptomatologie je podobná stavu, který se vyskytuje u mimoděložního těhotenství:

 • bolest pulzující v pupku při pohybu, táhne se v klidu, ale úplně nezmizí;
 • při vyšetření je odhalen zpětný ráz do křížové kosti, je obtížné izolovat bolestivé zaměření;
 • močení je obtížné, nutkání bolestivé, návrat k samotným vaječníkům je pociťován;
 • teplota prudce stoupá, trvá dlouho, není odstraněna léky;
 • silné zimnice proložené horečkou.

Důsledkem neléčeného onemocnění může být narušení cyklickosti menstruace, uvolňování hormonů odpovědných za sexuální touhu klesá. Deprese zhoršuje pohodu ženy, rychlá únava způsobuje podráždění a dokonce agresi.

2. Podchlazení, těžká fyzická nebo psycho-emoční únava, chronická onemocnění, slabá imunita - všechny tyto poruchy mohou vyvolat zánět vaječníků, který je také doprovázen bolestivými pocity s dvojitou lokalizací. Spolu s ooforitidou se objevují porušení pracovní kapacity, nespavost, podrážděnost. Nemoc vyžaduje léky.

3. Přítomnost ovariální cysty, torze nohou, prasknutí cysty je doprovázeno zánětem pobřišnice, nekrózou jejích tkání, a proto ve většině případů vede k chirurgickému odstranění novotvaru. I benigní nádor může způsobit peritonitidu a další život ohrožující následky. Někdy se vyskytuje složitější stav - torze vaječníků během cvičení a slabé pánevní svaly. Bolest je obvykle akutní, zesiluje se při palpaci. Doporučuje se chirurgická léčba.

4. Složité onemocnění, které je někdy zaměňováno s jednoduchou cystou - polycystické onemocnění, jehož příznaky jsou spojeny s endokrinní patologií. Neustálé bolestivé pocity vznikají v důsledku výskytu a množení cystických útvarů ve tkáni vaječníků, v důsledku čehož jsou sousední orgány pod tlakem. Kvůli nesprávné funkci vaječníků je narušen menstruační cyklus, i když jsou přítomny známky PMS. V procesu onemocnění se vyvíjí neplodnost, žena nemůže otěhotnět ani při pravidelné intimitě. Konzervativní léčba ne vždy pomůže, proto se často uchylují k chirurgické léčbě..

5. Při léčbě neplodnosti hormony může dojít k hyperstimulačnímu syndromu, když ve vaječnících dozrává několik folikulů současně. Tento stav se rychle stává cystickým, vaječníky se zvětšují. Břicho je oteklé, váha ženy se zvyšuje. Normalizací množství hormonů se můžete z tohoto stavu dostat, zatímco bolesti zmizí. Těžká forma je vyjádřena výskytem dušnosti, změnami rovnováhy elektrolytů, selháním ledvin a sníženým přívodem krve do vaječníků. Tento stav lze normalizovat pouze v nemocnici..

6. Silné bolesti jsou vyvolávány mimoděložním těhotenstvím, a to jak ve stavu přerušení, tak při úplném potratu vejcovodů. Velké krvácení, krev se hromadí v břišní dutině, její tlak je cítit v konečníku. Pokud nebudou přijata naléhavá provozní opatření, prognóza je nepříznivá.

7. Maligní nádory vaječníků v raných stádiích nejsou vždy doprovázeny bolestí, proto pravidelné prohlídky u gynekologa pomohou udržet zdraví.

Tento seznam není zdaleka úplný - počet onemocnění, která mohou být doprovázena bolestivými pocity v oblasti vaječníků, je obrovský. Aby se váš stav nezhoršil, když se objeví první příznaky, je lepší poradit se s lékařem - to vám umožní zachovat si vlastní zdraví a v některých případech i život.!

Proč vaječníky bolí a co s tím dělat

Buďte pozorní k sobě: bolest ve vaječnících může vést k peritonitidě.

Co jsou vaječníky a proč jsou potřebné

Vaječníky jsou spárované žlázy umístěné na obou stranách dělohy. Jsou to oni, kteří produkují ženské pohlavní hormony, na nichž závisí měsíční cyklus a vývoj sekundárních sexuálních charakteristik. A také - vejce, "příprava" budoucího dítěte (pokud je vajíčko samozřejmě oplodněno).

Vzhledem k poměrně velkému zatížení mohou vaječníky někdy bolet bolestí vaječníků, což je přirozený proces. V některých případech je však tahání bolesti v pravé nebo levé dolní části břicha příznakem vážného onemocnění. A je důležité neztratit ze zřetele tento rozdíl..

Proč vaječníky bolí

Životní hacker shromáždil šest hlavních důvodů.

1. Ovulace

Některé ženy pociťují bolesti vaječníků, když uvolní zralé vajíčko do vejcovodu (proces nazývaný ovulace). K tomu obvykle dochází přibližně uprostřed měsíčního cyklu..

Bolest může být různá. U některých to trvá jen pár minut. Někdo se táhne celé hodiny.

Lékaři dosud nezjistili příčiny bolestivé ovulace (je to mittelschmerzská bolest vaječníků, z německé mittelschmerz - „střední bolest“). Předpokládá se, že nepříjemné pocity vznikají v důsledku citlivosti konkrétní ženy na prasknutí folikulu - vaku, který obsahuje vajíčko a který rozbije, aby se uvolnil.

Další teorie naznačuje, že mittelschmerz nastává v důsledku prudkého zvýšení velikosti vajíčka ve vaječníku těsně před ovulací..

Co dělat

Obecně nic. Mittelschmerz přechází sám a zřídka trvá déle než jeden den. Současně jsou pocity obvykle snesitelné a ke zmírnění nepohodlí stačí vzít si volně prodejný lék proti bolesti - například na základě ibuprofenu.

Můžete se pokusit mittelschmer úplně zbavit. Chcete-li to provést, kontaktujte svého gynekologa a řekněte o problému. Lékař vám předepíše správnou antikoncepci, která jednoduše zabrání zrání vajíčka a způsobí vám bolest..

2. Ovariální cysta

Někdy se stane, že se vajíčko během ovulace neuvolní z vaječníků, ale zůstane uvnitř vlastní membrány - folikulu. Takový neotevřený folikul se nazývá cysta..

Cysty jsou obvykle asymptomatické a časem se samy rozpustí.

Pokud je však cysta velká, může to způsobit tupou bolestivou bolest v oblasti postiženého vaječníku. Nebo ještě hůře, v určitém okamžiku prasknou. Ruptura je doprovázena náhlou akutní bolestí a krvácením do břišní dutiny, což může vést k extrémně nepříjemným následkům - až k peritonitidě a smrti.

Co dělat

Analyzujte bolest vaječníků. Pravděpodobně budete mít cystu, pokud si kromě nepohodlí v pravé nebo levé dolní části břicha stěžujete také na:

 • nepravidelné období;
 • bolestivé pocity během pohlavního styku nebo defekace;
 • pravidelná nevolnost nebo zvracení;
 • rychlé nasycení, to znamená, že doslova pár lžící jídla stačí k tomu, abyste cítili, jak vám praskne žaludek.

Tyto příznaky jsou jednoznačnou indikací pro návštěvu gynekologa. Lékař vás vyšetří na gynekologickém křesle. Cysta je zpravidla detekována již v této fázi. V některých případech však může být pro potvrzení diagnózy vyžadován ultrazvuk..

V závislosti na výsledcích vyšetření a velikosti detekované cysty lékař vypracuje plán léčby.

Pokud je cysta malá, budete pravděpodobně požádáni, abyste počkali, až se sama vyřeší. Chcete-li sledovat tento proces, budete chodit na gynekologická vyšetření s frekvencí uvedenou lékařem. Velké cysty s vysokým rizikem prasknutí jsou chirurgicky odstraněny.

3. Novotvary ve vaječnících

Nejen velké cysty, ale také nádory mohou vést k bolestivým pocitům. Není to nutně o rakovině: novotvary ve vaječnících jsou také benigní. Můžete předpokládat, že se ve vaječnících objevil cizí předmět, a to pomocí následujících příznaků:

 • v dolní části břicha se často objevuje pocit prasknutí;
 • máte zvýšené nutkání močit;
 • průjem nebo zácpa se objevují pravidelně a zdá se, že jsou bezdůvodné;
 • jste ztratili chuť k jídlu nebo se cítíte plní po jídle jen pár kousnutí;
 • hubnete, i když jste nezměnili svůj jídelníček a fyzickou aktivitu.

Co dělat

Jděte ke gynekologovi. Analyzuje vaše příznaky, objedná další testy, jako je počítačová tomografie nebo magnetická rezonance, které se používají k detekci nádorů.

Můžete také potřebovat krevní test na specifické proteiny, které indikují možné rakovinové procesy. V závislosti na výsledcích testu vám bude předepsána nejúčinnější léčba..

4. Endometrióza

O endometrióze se říká, že když se tkáň lemující stěny dělohy (endometrium) z nějakého důvodu začíná šířit mimo tuto dělohu. Někdy to ovlivňuje vaječníky.

Problém je v tom, že endometrium je tkáň citlivá na hormony.

Když období přijde, je odmítnuto. A zároveň způsobuje zánět a otok orgánu, na kterém vyrostl. V našem případě vaječníky.

Můžete předpokládat ovariální endometriózu, pokud kromě bolestivé bolesti v oblasti vaječníků pozorujete následující příznaky:

 • prodloužená a bolestivá období;
 • bolest při pohlavním styku a při vyprazdňování.

Co dělat

Znovu jděte ke gynekologovi. Bohužel neexistuje lék na endometriózu, ale kvalifikovaný lékař vám řekne, jak se vypořádat s bolestivými pocity. Například doporučí účinné léky proti bolesti nebo hormonální terapii. V některých případech (pokud je bolest příliš silná) může být nutný chirurgický zákrok.

5. Zánět vaječníků

Možná dostali infekci. K tomu nejčastěji dochází u sexuálně přenosných nemocí. Příčiny zánětu však mohou být různé - například autoimunitní onemocnění, narušení endokrinního systému nebo hypotermie.

Někdy je zánět vaječníků téměř asymptomatický - s výjimkou tažných bolestí. Zpravidla však stále existují další znaky:

 • bolestivé pocity během sexu;
 • vaginální výtok, často s nepříjemným zápachem;
 • horečka;
 • slabost;
 • bolestivé močení.

Co dělat

Opět jděte po vyšlapané cestě ke gynekologovi. Na základě výsledků vyšetření vám lékař nabídne další vyšetření (vyšetření krve a moči, ultrazvuk) a předepíše léčbu.

6. Odražená bolest

Otázka zní: jste si jisti, že to bolí vaječníky? Vedle nich je umístěno mnoho dalších orgánů. Možná bolest pochází z nich? Zde jsou některé běžné stavy bolesti vaječníků, které lze zaměnit s bolestmi vaječníků:

 • zácpa;
 • nástup těhotenství;
 • infekce močového ústrojí;
 • kameny v ledvinách;
 • rozvoj slepého střeva.

Co dělat

Pokud bolest ve vaječnících přetrvává několik dní nebo déle a nemůžete ji spojit s ovulací, domluvte si schůzku se svým gynekologem nebo terapeutem. To je důležité.

Kdy naléhavě vyhledat pomoc

Zavolejte sanitku nebo co nejdříve kontaktujte svého gynekologa, pokud máte bolesti v oblasti vaječníků (na tom nezáleží, vpravo, vlevo nebo obojí):

 • náhlé a násilné;
 • doprovázený nevolností nebo zvracením;
 • se vám zdá přímo související s nárůstem teploty na 38 ° C a více.

Všechny tři příznaky jsou jednoznačnou indikací pro okamžité vyšetření a případně operaci. Musíte jednat zvlášť rychle, pokud se spolu s těmito příznaky objeví slabost, závratě a vlhký studený pot..

Ale i když neexistují žádné známky, které by ohrožovaly zdraví a život, musíte stále poslouchat sami sebe. To vás může přinejmenším zachránit před potenciálními problémy v budoucnu..

Nadýmání dělohy způsobuje. Proč se děloha zvětšuje? Zvětšená terapie děložní dutiny

Ženy všech věkových skupin jsou náchylné k nadýmání. Nejčastěji této nepříjemné nepříjemnosti není přikládán velký význam. Někdy je však plynatost přerušovaná a začíná způsobovat vážné nepohodlí. Kvůli nadýmání, pocitu nepohodlí a bolesti v břiše je narušen obvyklý životní rytmus ženy, stává se podrážděnější a nervóznější.

Ale z jakého důvodu mají ženy záchvaty plynatosti? V jakých případech se objeví bolest v podbřišku a co tento příznak naznačuje? Jaké jsou příčiny nadýmání během těhotenství a menopauzy? Jaké jsou farmakologické léky na nadýmání pro ženy? Je možné uvolnit nadýmání tradiční medicínou? Odpovědi na každou z těchto otázek jsou uvedeny v tomto článku..

Příčiny nadýmání u žen

Nadýmání je právem považováno za jeden z nejnepříjemnějších soukromých příznaků. Kromě pocitu otoku a nadměrné tíže v břišní dutině člověka jsou trýznivé paroxysmální bolesti mučeny.

Příčiny plynatosti u žen jsou následující:

 • Dysbakterióza spojená s porušením stravy;
 • Bakteriální dysbióza a jiná infekční onemocnění trávicího systému;
 • Helminthiasis (infekce červy);
 • Kouření tabáku, zneužívání alkoholu a jiné špatné návyky;
 • Chronická střevní obstrukce;
 • Polykání vzduchu při jídle (stane se, když jíte s otevřenými ústy nebo při jídle mluvíte);
 • Benigní nebo maligní novotvary v zažívacím systému nebo malé pánvi;
 • Hormonální nerovnováha;
 • Nesnášenlivost laktózy a jiných biochemických sloučenin;
 • Přejídání, zejména v případě konzumace velkého množství tučných jídel a bílkovin;
 • Reakce na určité farmakologické léky.

Aby bylo možné spolehlivě určit příčinu nadýmání a bolesti břicha u ženy, měla by být určena oblast lokalizace bolesti.

Bolest v podbřišku může být důsledkem normálních procesů v těle zdravé ženy i předzvěstí závažných onemocnění. Patologická bolest a otok dolní části břicha naznačují následující onemocnění:

 • Dysfunkce vaječníků doprovázená zvětšením patologických orgánů. Tobolka, ve které jsou umístěny vaječníky, je vybavena nervovými zakončeními a při natažení dochází k pocitu bolesti v dolní části břicha. Bolest a nadýmání se mohou zhoršit při vyprazdňování, cvičení, stresu nebo pohlavním styku;
 • Zánětlivé procesy a nádory v děloze. U těchto onemocnění jsou bolest a nadýmání lokalizovány také v dolní části břicha, pocity bolesti jsou však akutní a paroxysmální;
 • Lokální zánětlivý proces. Kresba nebo ostrá bolest, lokalizovaná v určitém bodě.

S patologickou bolestí a nadýmáním v dolní části břicha se bolestivé příznaky s postupujícím onemocněním zesilují. Zpočátku nevýznamná bolest se postupem času stává nesnesitelnou. Pokud nadýmání a bolest v dolní části břicha ženy nezmizí do týdne a postupně se zvyšují, doporučuje se co nejdříve navštívit lékaře..

Nadýmání během těhotenství není neobvyklé. Stav budoucí matky je ovlivněn celkovou restrukturalizací těla a závažností plodu vyvíjejícího se v jejím těle (z tohoto důvodu je pozorováno časté nadýmání a močení). Nadýmání a bolest těhotných žen jsou pozorovány také z následujících důvodů:

Pozornost! V případě náhlé akutní bolesti břicha během prenatálního období je naléhavě nutné poradit se s lékařem. Tento příznak může naznačovat patologický průběh těhotenství a hrozbu spontánního potratu..

Během období menopauzy je ženské tělo přestavěno, metabolismus se zpomaluje. V tomto ohledu žena přibývá, což ji nutí vzdát se svého obvyklého jídla. To zase vede k poruchám, jejichž jedním z příznaků je nadýmání a silná bolest. Nafukování během menopauzy je pozorováno u žen trpících následujícími chorobami:

 • Pankreatitida;
 • Snížená elasticita střevních stěn a peristaltika;
 • Zánět žaludku;
 • Onkologická onemocnění gastrointestinálního traktu nebo pánevních orgánů;
 • Kýla ve střevě;
 • Cirhóza jater;
 • Kolitida;
 • Dysfunkce nervového systému.

Hormonální rázy jsou také jednou z hlavních příčin nadýmání během klimatického období. Během tohoto období se produkuje velké množství estrogenu, který uvolňuje svalová vlákna tkáně střevní stěny..

Je důležité si uvědomit, že pokud žena pociťuje nadýmání ráno, je tento proces přirozený a nevyvolává strach. Faktem je, že v těle umístěném vodorovně je omezena přirozená cirkulace plynů. V případě náhlého nástupu plynatosti během dne nebo pozdě odpoledne je pravděpodobnost jakékoli poruchy vysoká.

Diagnostika

Pokud se bolesti nadýmání vyskytují velmi často, je důvodem konzultovat s lékařem diagnózu a radu. Hlavním úkolem odborníka je určit hlavní příčinu hromadění plynů ve střevech a vzhled bolesti (porušení výživy nebo onemocnění trávicího systému).

Diagnostické postupy mohou probíhat v několika fázích:

 1. Vizuální vyšetření, rozhovor s pacientem a palpace břicha - během diagnostiky lékař odhalí charakteristické příznaky zvýšené produkce plynu a lokalizaci bolesti.
 2. Laboratorní testy krve a výkalů - existující odchylky od normy pomohou identifikovat přítomnost zánětlivých procesů, poruchy v práci určitých orgánů, odhalit převahu patogenních mikroorganismů.
 3. Ultrazvuk - předepsaný v případě podezření na existující patologie v orgánech trávicího traktu.
 4. Rentgenové vyšetření se zvýšením kontrastu - tento typ diagnózy pomáhá identifikovat abnormální oblasti střeva s nadýmáním a zjistit příčinu patologických změn (zvýšená akumulace plynů, svalové křeče, novotvary, ucpání střevních kanálků atd.).

Co dělat?

V případě bolesti v podbřišku a nadýmání u žen se doporučuje:

 • Zkontrolujte svou každodenní stravu. Často může dojít k nadýmání v důsledku úplné nebo částečné intolerance laktózy. Rovněž stojí za to vyhnout se nekvalitním a příliš tučným jídlům;
 • Odmítnout alkohol a cigarety;
 • Pokud neexistují kontraindikace, proveďte proveditelné sporty (jóga, gymnastika pro těhotné ženy atd.).

V případě dlouhodobého plynatosti, nadýmání a bolesti v dolní části břicha byste se měli poradit se svým lékařem a řídit se jeho dalšími pokyny.

Seznam léků předepsaných pro ženy s nadýmáním a řezy v dolní části břicha zahrnuje následující farmakologické látky:

 • Aktivní uhlí. Nejlevnější a nejoblíbenější lék na nadýmání. Aktivní granule léčiva absorbují nejen přebytečné plyny, ale také toxiny, což výrazně zlepšuje stav pacienta. Aktivní uhlí nemá žádné kontraindikace, lze jej použít během těhotenství a během menopauzy;
 • Smecta. Další sorbující farmakologický přípravek. Je indikován pro ženy všech věkových skupin, ale v případě střevní obstrukce a mechanického traumatu břicha jej nelze použít;
 • Espumisan. Karminativní lék na bázi účinné látky simethikonu. Ničí plynové bubliny ve střevech. Kontraindikace jsou možné kvůli určité intoleranci nebo zácpě;
 • Linex. Prebiotikum na bázi živých laktobacilů a enterokoků. Používá se v boji proti nadýmání, průjmům, dyspepsii a nevolnosti. Silně kontraindikováno u osob s intolerancí laktózy;
 • Mezim Forte. Lék na bázi enzymu slinivky břišní (pankreatin) se týká enzymových přípravků. Reguluje práci slinivky břišní, urychluje trávicí proces, zmírňuje nadýmání;
 • No-Shpa. Antispazmodikum, zmírňuje bolesti břicha a křeče, zvyšuje střevní tonus.

Důležité! Každý z výše uvedených prostředků je droga. Dávkování a způsob použití uvedených léčivých přípravků může předepsat pouze ošetřující lékař, který zná vlastnosti těla svého pacienta. Samoléčba může vést k nestandardní reakci těla a zpětnému působení použité drogy.

Při absenci podezření na závažné onemocnění střev a bolesti břicha u žen je úspěšně zastaveno pomocí tradiční tradiční medicíny. Níže jsou uvedeny nejoblíbenější léky na nadýmání:

 • Koprová voda. K nalití ½ litru čisté vody je zapotřebí 10 gramů koprových semen. Vařte vývar po dobu 10-20 minut, ochlaďte na pokojovou teplotu, přefiltrujte. Pijte ½ sklenice v malých doušcích dvakrát denně;
 • Infuze kořene petrželky. Nasekaný kořen petrželky je namočen ve studené vodě po dobu 20 minut. Výsledný nálev se zapálí, zahřeje, ale nepřivede k varu. Během dne se musí vypít sklenice drogy, několik malých doušků najednou;
 • Pampeliška. 2 lžíce kořene pampelišky (prášek nebo jemně nasekané suroviny) se zředí ve 250 ml horké vody. Bujón se infunduje po dobu 24 hodin ve vakuové nádobě. Výsledný lék by měl být filtrován, konzumován 5krát denně, 50 ml;
 • Heřmánková tinktura. Vaří se stejným způsobem jako lektvar pampelišky. Používá se nejen k úlevě od nadýmání, ale také jako sedativum..

Nemoci

Existují různé nemoci nebo jiné stavy, které jsou symptomatické pro rozšířené břicho:

 • Dyspepsie, aka běžné zažívací potíže.
 • Nesnášenlivost laktózy, která způsobuje, že mléčné výrobky způsobují zažívací potíže.
 • Malabsorpce nebo zhoršená absorpce látek, vitamínů a stopových prvků v tenkém střevě.
 • Problémy s funkcí střev (střevní obstrukce) nebo zácpou.
 • Ascites je další zdravotní stav, při kterém se v břiše hromadí tekutina, což může vést k pocitu napětí v břiše.
 • V některých případech může člověk pociťovat příznaky nadýmání způsobené otravou jídlem, parazitárními infekcemi, peptickými vředy, celiakií a obstrukcí střev a po určitých typech břišních operací..
 • Cirhóza a srdeční selhání mohou také způsobit distenzi žaludku. Za obou těchto podmínek se v břiše hromadí tekutina, která vytváří pocit plnosti. Rakovina vaječníků může také způsobit pocit nadýmání v břiše.
 • Špatná pohyblivost střev může také způsobit tento problém. Některé léky, jako jsou spazmolytika a antidepresiva, mohou snížit pohyb střev, což vede k pocitu polykání koule.
 • Přecitlivělost způsobuje opožděné vyprazdňování žaludku, což může také způsobit nadýmání.

Pokud jsou kromě rozšířeného břicha přítomny další příznaky, zejména nekontrolovaný úbytek hmotnosti, je naléhavá potřeba poradit se s lékařem.

Příčiny nadýmání v dolní části břicha

Nadýmání v dolní části břicha je často spojeno s fyziologickými příčinami, ale nelze vyloučit vážné problémy, kvůli kterým by se tyto příznaky mohly objevit.

Pokud ženu dlouhodobě bolí žaludek a zvětšuje se kvůli tvorbě plynů, je nutná odborná konzultace.

Problém nadýmání se vyskytuje ze stejných důvodů jako u mužů. Období tohoto problému u ženy je pozorováno během těhotenství nebo během menopauzy.

V tomto ohledu ženské tělo během těchto období života způsobuje hormonální selhání, protože v něm začíná obecná restrukturalizace..

Nadýmání může naznačovat poruchy regulace menstruačního cyklu..

Nadýmání dolní části břicha hovoří o narušení sekrece regulačních hormonů, které se podílejí na procesu tvorby jader a tvorbě vajíčka.

Nadýmání lze definovat jako stav, kdy se velké množství nahromaděného plynu shromažďuje ve střevní oblasti na jednom z jejích konkrétních míst.

Výsledkem je, že se rozšiřují střevní stěny, kde se nejvíce hromadí plyny..

Ve stěnách nataženého střeva jsou nervová zakončení, která vyvolávají bolest a další nepříjemné pocity.

Nahromaděný plyn ve střevní oblasti tedy začíná protahovat své stěny, což má vliv na blízké orgány.

Je obtížné určit nástup tohoto jevu, dokud nevznikne nadměrné množství plynů..

Nadýmání ve střevech vyvolává falešné příznaky, které mohou lékaře oklamat napodobením příznaku jiného onemocnění, jako je záchvat slepého střeva nebo zánět břišní dutiny..

Nadýmání v dolní části břicha u žen může falešně indikovat zánět vaječníků, mimoděložní těhotenství atd..

Při nadýmání je důležité, aby žena provedla komplexní vyšetření, aby vyloučila řadu dalších život ohrožujících chorob.

Léky na nafouknutý žaludek

Léčba nafouklého žaludku přirozeně začíná návštěvou lékaře, pokud máte sebemenší podezření na některou z výše uvedených nemocí. A jen lékař rozhodne, co dál.

Je-li celkový zdravotní stav dobrý a příčina rozšířeného břicha je něco běžného a běžného - například nadměrná konzumace vlákniny, můžete zkusit ulevit nadýmání pomocí následujících improvizovaných přípravků:

 • Ženy s přetrvávajícím nadýmáním mohou začít užívat léky nebo doplňky stravy, které obsahují různé enzymy, jako je Beano, které působí štěpením komplexních sacharidů, což zase zmenšuje látky ve střevech, které způsobují přerůstání bakterií a vedou k distenzi žaludku. Tyto enzymy pomohou snížit pálení a plyn, ale nemusí nutně snížit rozšířené břicho..
 • Při odstraňování problému také pomáhá aktivní uhlí.
 • Probiotika jsou skvělá při léčbě nadýmání zlepšením střevní flóry, trávením a snížením produkce plynu.
 • Někteří lidé mají prospěch z nízkých dávek antidepresiv. Tyto léky fungují tak, že mění vnímání plnosti ve střevech a uvolňují strach a úzkost..

Nadýmání v dolní části břicha, příčiny

Nadýmání u žen je nepříjemný pocit. Přináší nepohodlí a bolest. V tomto případě je pozorována tvorba plynu, zvedání, plynatost. Tyto procesy jsou spojeny s nadměrnou akumulací plynů..

Pokud pacient trpí onemocněním gastrointestinálního traktu, pak akumulace a množství plynu bude záviset na tom, jak je starý, jaký životní styl vede.

Pokud se tělo nedokáže vyrovnat s vylučováním plynů, objeví se v břiše nadýmání.

Při časté zácpě se tyto příznaky postupně rozvíjejí. Nadýmání může být způsobeno chronickou kolitidou, což je zánět střev. Nadýmání může být způsobeno špatnou stravou.

Menstruace u žen často přechází s pocitem vnitřního roztažení. Antibiotická léčba také způsobuje nadýmání a plyn.

Existuje mnoho důvodů pro vznik těchto příznaků, ale většina z nich je spojena s fyziologickými vlastnostmi těla..

Problém otoku v podbřišku se zdá na první pohled jednoduchý a mnoho lidí se na něj nezaměřuje, protože věří, že stejně zmizí. Mnoho žen považuje nadýmání během menstruace za normální..

Problém nadýmání však není tak neškodný, nesmíme zapomínat, že tím trpí blízké orgány. V důsledku toho se zvyšuje počet dalších příznaků..

Příznaky jako:

 • bolest a tíže v břiše;
 • přeplněnost;
 • záchvaty nevolnosti, zvracení;
 • nechutenství.

Během záchvatu nevolnosti nebo zvracení jsou pozorovány kypící a jiné zvuky. Takové problémy v těle mohou vést ke gynekologickému zánětu..

Bolest je téměř vždy cítit, když je nafouknutá. Pacient nemá chuť jíst. Pokud to bolí, nemusíte vydržet, zavolejte sanitku.

Po nadýmání se dostaví pocit bolesti dole a tíže, protože tento proces vede k negativnímu vlivu na vnitřní ženské orgány.

Pokud takové příznaky přetrvávají po dlouhou dobu, znamená to výskyt zánětlivých procesů. Nestojí za to doufat, že zánět zmizí sám, protože existuje příčina nemoci, musí být léčena.

Moderní ženy jsou příliš zaneprázdněné prací a kariérou. Hodně času je věnováno studiu a vývoji. Bohužel není dostatek času na plné a pravidelné jídlo..

V důsledku toho dochází k narušení práce gastrointestinálního traktu..

Ženy by neměly ignorovat nutkání močit, omezení tohoto fyziologického procesu vede k bolestem v podbřišku, onemocněním močového měchýře a gynekologickým onemocněním.

Přeskakování jídel, nesprávná výživa vede k narušení práce v gastrointestinálním traktu.

První pomoc při patologii

Problém není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Blízké orgány trpí plyny nahromaděnými ve střevech. Kromě oteklého břicha se mohou objevit i další příznaky: kynutí a fermentace v břiše.

Pokud je stav komplikován silnou bolestí, nevolností, zvracením, zvýšením teploty na vysoký počet, musíte okamžitě zavolat sanitku.

Nemoc může být způsobena nitrobřišním krvácením nebo poškozením sleziny. Takový pacient potřebuje vyšetření, aby mohl stanovit přesnou diagnózu. Může být nutná operace.

Pokud jsou praskající bolesti v dolní části břicha spojeny s onemocněním ženských pohlavních orgánů, je nutné vyšetření gynekologem. Je nutné absolvovat obecné testy krve a moči, vaginální nátěr a ultrazvuk pánevních orgánů. Léčba bude záviset na příčině nepohodlí. Veškeré předpoklady, pokud jde o zdraví těhotné ženy, jsou nepřijatelné. Problémy se střevem vedou k hypertonicitě, mohou signalizovat potrat nebo předčasný porod.

Pocit tíže v dolní části břicha, nadýmání a bolest mohou být známkou ucpání močovodu nebo zánětu močového měchýře. Plyn často trápí ženy během menopauzy, což je spojeno s hormonální nerovnováhou, nezdravou stravou, přejídáním. Obvykle během tohoto období se objevuje mnoho běžných onemocnění, která se vyznačují narušením gastrointestinálního traktu..

Co způsobuje stimulaci zvýšené produkce plynu v případě poruch výživy?

S věkem náš žaludek neprodukuje potřebné množství enzymů podílejících se na rozkladu mléčných bílkovin. Díky tomuto faktoru se tvoří plyny.

Otruby a jiná celozrnná zrna mají stejný problém. Naše oblíbené bonbóny, sušenky, vdolky, zmrzlina, limonády, cukr, žvýkačky pomáhají stimulovat produkci plynu.

Příznaky plynoucí z nadýmání a bolesti jsou důsledkem poruch příjmu potravy, neustálých nervových a stresujících zážitků.

Zácpa podporuje fermentaci a plyn. Tyto procesy jsou příčinou častého nadýmání v břiše..

Pokud ignorujete a nevyhledáte pomoc od odborníka, postupem času se objeví řada takových nemocí:

 • stagnace v oblasti žluči;
 • zánět žaludku;
 • zvětšení v oblasti jater a slinivky břišní;
 • pankreatitida.

Nadýmání, pocit bolesti, tíže mohou být způsobeny opětovně ohřátým jídlem, občerstvením na cestách, rychlou absorpcí jídla, mluvením při jídle.

Během rozhovoru, při jídle, se díky spolknutému vzduchu tvoří plyny.

S tendencí přejídat se ženy často trpí nadýmáním. Tento problém lze vyřešit pokusem omezit množství konzumovaného jídla..

Prevence

Abyste nemuseli čelit tak nepříjemnému problému, jako je nadýmání, musíte jíst správně. Jídlo by mělo být klidné, aby se zabránilo vstupu vzduchu do žaludku. Jídlo by mělo být čerstvé a je lepší odmítnout ohřáté nádobí..

S plynatostí dobře pomáhají fyzická cvičení zaměřená na posílení břišních svalů - chůze, plavání, dřepy. Normalizují funkci střev. Je vhodné se vzdát všech špatných návyků.

Pokud se při dodržování uvedených preventivních opatření stále obává tvorba plynu, budete potřebovat pomoc odborníka. Pouze on může určit skutečné důvody svého vzhledu..

Jak zacházet s příčinami nadýmání

Nadýmání v dolní části břicha doprovází pocit těžkosti, pálení žáhy, bolesti, dunění, záchvaty nevolnosti a zvracení. Tento jev lze najednou najít v práci, na rande, takže se mnoho lidí cítí současně trapně..

Existuje mnoho způsobů, jak bojovat proti snižování příčin plynů v žaludku. Pro správnou volbu léků, léčebných metod je nutná konzultace s lékařem.

Narušení trávicího procesu je spojeno s problémy s rozpadem potravy a je vždy doprovázeno tvorbou plynů a nadýmáním.

Během tohoto procesu dochází k tvorbě plynů. Pokud je jich málo, nedojde k narušení trávení, ale pokud jich je mnoho, objeví se problémy..

Roztažené břicho začíná způsobovat bolest v podobě řezných ran a hmatatelné bolesti.

Abyste nevyvolávali bolesti břicha, zkuste ze stravy vyloučit nekvalitní potraviny. Přejděte na frakční jídla, díky nimž se normalizuje trávení.

Neexperimentujte na sobě, nejezte nekompatibilní nekvalitní jídlo. Zdraví je to nejcennější. Není divu, že ho vždycky chtějí.

Při léčbě nadýmání musíte zkontrolovat a změnit stravu.

Za tímto účelem vylučujte potraviny, které obsahují vysoké hladiny jednoduchých sacharidů a rozpustné vlákniny. Všechny druhy pekárenských a cukrářských výrobků.

Frakční strava vám umožňuje jíst podle konkrétního rozvrhu, například 5-6krát denně, každé dvě hodiny v malých porcích.

Díky společnému času nemá člověk čas na hlad a šance na přejídání klesá. Lidský žaludek má normální kapacitu, asi 250 gramů.

U dílčích jídel vyberte jídla, která pojmou asi dvě stě padesát gramů jídla. Toto je vaše sazba za jídlo. Dieta vylučuje smažené, kořeněné, mastné, sladké.

Všechna jídla by měla být vařená v páře, vařená nebo dušená. Povinné na oběd, jedno z jídel by mělo být tekuté a konzumováno teplé (ne horké!).

Hlavní podmínkou frakční stravy je vypít během dne asi dva litry vody (nikoli sycené). Poslední jídlo by mělo být v 17-18 hodinách.

Pokud najednou máte chuť večer jíst, vezměte si kefír a zkuste ho sníst lžičkou. Ženy budou s výsledky stravy spokojené, díky jejímu nadbytečnému kilogramu se ztrácí.

S takovou dietou dochází k normalizaci potravinového procesu, nadýmání a bolesti, nepřipomínají si to.

Pokud přesto, že dieta nepomohla, útoky pokračují, žaludek bolí, je nutné se poradit s odborníkem, protože při přetrvávajícím nadýmání je nutné provést vyšetření k určení příčin onemocnění a předepsat vhodnou léčbu.

Tento článek slouží pouze pro informační účely. V něm jsme zkoumali příčiny nadýmání v dolní části břicha. Informace uvedené na internetu nenahrazují konzultaci s lékařem.

Výživa s nafouknutým žaludkem

Ženy s nadýmáním by měly provést určité změny ve své stravě a vyhnout se určitým druhům potravin, protože některé druhy potravin tento problém způsobují a zhoršují. Složky potravy, které nejsou správně tráveny, se dostávají do tlustého střeva, kde se rozkládají bakteriemi, což vede k přebytečnému plynu. Objem a vůně plynu závisí na špatně stráveném jídle.

Nadměrná konzumace vlákniny také způsobuje roztažení žaludku a tvorbu plynů. Existuje mnoho druhů zeleniny, které jsou odpovědné za nadýmání - brokolice, luštěniny a zelí. Tato zelenina má vysokou hladinu nestravitelného cukru a vlákniny, což problém ještě zhoršuje..

Mnoho lidí trpí intolerancí laktózy a při konzumaci mléčných výrobků se cítí nafouklé.

Příčiny nadýmání

Nafukování může způsobit různé faktory, jmenovitě:

 • parazitární nemoci;
 • nepřesnosti ve výživě;
 • dysbióza;
 • střevní infekce;
 • nemoci zažívacího traktu;
 • oslabená imunita;
 • novotvary;
 • chronická zácpa;
 • porušení hormonálních hladin;
 • špatné návyky: kouření, alkoholismus;
 • přejídání a mluvení při jídle;
 • nesnášenlivost některých potravin.

Navíc těhotenství, menopauza, menstruační nepravidelnosti, gynekologické poruchy, premenstruační syndrom mohou vyvolat nadýmání v podbřišku..

Nesprávná strava je častou příčinou plynatosti

Samostatně stojí za zmínku nejčastější příčina plynatosti - podvýživa. Pro mnoho moderních dívek je nesmírně důležité vybudovat si kariéru, což ztěžuje sledování výživy..

Zvýšená produkce plynu může souviset s častou konzumací mléka. Žaludek nemá dostatek enzymů potřebných k trávení potravy. Mezi plynotvorné produkty patří také potraviny, které obsahují kvasnice, hrubá vláknina, laktózu, uhlíky.

Zvažte seznam potravin, které přispívají k nástupu plynatosti:

 • luštěniny;
 • Bílé zelí;
 • surová zelenina a ovoce;
 • čerstvá pekárna;
 • kvas, pivo;
 • sladká soda.

Proč břicho bobtná?

Nadýmání v dolní části břicha způsobuje obrovské nepohodlí, a proto se ho pacienti chtějí co nejdříve zbavit. Tuto podmínku mohou způsobit následující důvody:

 • zvýšená tvorba plynu v důsledku nesprávné výživy;
 • dysbióza;
 • helminthické invaze;
 • střevní infekce;
 • onemocnění břišních orgánů, při kterém může bolest vyzařovat do dolní části zad;
 • pankreatitida, zatímco u pacientů se objeví nevolnost a zvracení, stejně jako bolest na levé straně;
 • střevní obstrukce;
 • žaludeční nevolnost;
 • oslabená imunita;
 • zánětlivé procesy ve střevech, při nichž se bolest objevuje vpravo nebo vlevo v dolní části břicha;
 • novotvar;
 • špatné návyky, zejména kouření;
 • přejídání;
 • rozhovory při jídle;
 • příjem velkého množství vzduchu s jídlem;
 • dyspepsie - porucha trávení;
 • nesnášenlivost potravin.

U žen může být patologický proces výsledkem takových faktorů: těhotenství, menstruační nepravidelnosti, menopauza, endometrióza, děložní myomy. U mužů může být závažnost a nadýmání způsobena prostatitidou, ledvinovými kameny, cystitidou a onemocněním pohlavních orgánů. U dětí nadýmání způsobuje nadměrné krmení, stravu, která není vhodná pro věk, a novotvary.

Příznaky plynatosti

Nadměrné plynování není tak neškodné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Akumulace plynů negativně ovlivňuje fungování okolních orgánů. To vede ke zvýšení symptomů úzkosti:


Proč bolí břicho u žen??

 • bolest břicha;
 • tíha, pocit přeplněnosti;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • nevolnost a dokonce zvracení;
 • tlak na žaludek;
 • křeče v břiše;
 • pálení žáhy;
 • škytavka;
 • epigastrické nepohodlí;
 • průjem nebo zácpa;
 • vzhled varu;
 • někdy je dokonce možný vývoj gynekologických poruch.

Nafukování může být doprovázeno nevolností a zvracením.

Léčba

Po dlouhodobém projevu nadýmání byste měli určitě navštívit lékaře. Léčba zahrnuje:

 • Užívání léku Motilium, který pomáhá zmírnit nadýmání a zlepšit trávení.
 • Dodržování speciální stravy: vyloučte ovoce, luštěniny, syrovou zeleninu, kořeněná a tučná jídla. Musíte jíst pouze vařená a vařená jídla..
 • lékař předepisuje enzymové přípravky, které pomáhají zlepšit mechanismus trávení potravy, která se dostala do žaludku.

Lékař vám někdy může doporučit vypít projímadlo, které vám vyčistí střeva..

Pokud je žaludek nafouknutý a dolní část břicha bolí, mohou být předepsány další léky:

 • „Espumisan“ odstraňuje vytvořené plyny;
 • "Noshpa" - lék zmírní křeče;
 • „Pankreatin“, „Mezim“ - tyto enzymy pomohou zlepšit fungování slinivky břišní a žaludku.

Pokud během vyšetření lékař zaznamenal silnou bolest závažného původu (nitrobřišní krvácení nebo ruptura sleziny), okamžitě odešlete pacienta k operaci k dalšímu vyšetření. V některých pokročilých případech bude vyžadována operace.

Nadýmání a bolest v podbřišku

Bolesti v dolní části břicha se u žen nejčastěji objevují během kritických dnů. Pokud se uprostřed menstruačního cyklu objeví bolestivé ohnisko, může to znamenat nástup ovulace..

Bolest dolní části břicha se může objevit z jiných důvodů:

 • zácpa. V důsledku hromadění výkalů se zvětšuje střevo a mačká blízké orgány a nervová zakončení;
 • apendicitida - bolest se objevuje vpravo;
 • cystitida;
 • syndrom dráždivého tračníku;
 • střevní infekce;
 • kameny v ledvinách;
 • zadržování moči;
 • nádorové procesy;
 • nemoci urogenitální sféry. Častěji se bolest objevuje vlevo.

Bolesti dolní části břicha u žen se mohou objevit s apendicitidou, cystitidou nebo menstruací.

Aby se zmírnil svalový křeč, je předepsán No-shpu nebo Drotaverin. Espumisan pomůže odstranit nahromaděné plyny. K normalizaci práce žaludku a slinivky břišní se používají Mezim a Pankeratin.

Kdy navštívit lékaře?

Pacienti se mohou poradit s terapeutem, gastroenterologem, specialistou na infekční onemocnění, onkologem, neurologem.

U starších osob a dětí do tří let je nezbytná povinná návštěva lékaře. U pacientů se silnou akutní bolestí v podbřišku je nutné doporučení specialistovi; U pacientů s krvácením do břišní dutiny je nutná hospitalizace; V přítomnosti vysoké teploty nad 38 ° C; Pokud se objeví příznaky silného průjmu, zvracení a dehydratace; Pokud jsou v moči nebo stolici přítomny krevní sraženiny;

Vzhled problému u těhotných žen

Nafukování je charakteristické pro časné i pozdní těhotenství. Hrozí, že zvýšená produkce plynu ukončí těhotenství. Roztažení žaludku u těhotné ženy může způsobit různé faktory: těsné oblečení, které brání pohybu, stresové situace, zvýšené hladiny progesteronu.

Seznam důvodů stále zvyšuje velikost dělohy, nesprávnou denní rutinu a stravu, nepříznivé podmínky prostředí, nedostatečný příjem tekutin. Těhotné ženy si často stěžují na příznaky jako nadýmání a pocit těžkosti, nevolnost, hlučný plyn, nechutenství, špatná chuť v ústech, zadržování stolice nebo průjem.

Nadýmání během těhotenství může souviset se zvýšenými hladinami hormonu progesteronu

V některých případech mohou ženy pociťovat bolesti hlavy, slabost, podrážděnost a nespavost. Nafukování je plné vývoje hypertonicity dělohy, která může způsobit předčasný porod nebo spontánní potrat.

Hlavní příznaky a příčiny

Zvýšená akumulace střevních plynů nebo plynatost se projevují následujícími příznaky:

 • nadýmání a plnost břicha - často se objevují během jídla, mohou rychle projít po vypuštění plynu;
 • dunění v žaludku;
 • říhání, pálení žáhy;
 • zhoršená chuť k jídlu: nevolnost, ke které dochází během jídla nebo bezprostředně po jídle;
 • porušení stolice (průjem, zácpa);
 • pocit pálení v oblasti hrudníku;
 • nespavost;
 • slabost a únava.

Psychosomatické nadýmání

Problémy s střevem mohou souviset s náladou a emočním utrpením. Přehánění významu událostí kolem, podrážděnost, agresivita, hněv, závist, zášť, úzkost - to vše může negativně ovlivnit práci trávicího traktu.

Pro některé je sklenice vždy poloprázdná. Pokud žijete s tímto postojem, pak ať se ve vašem životě stane cokoli, vždy budete s něčím nešťastní. S neustálými zkušenostmi a negativními emocemi se v těle produkují stresové hormony.

Ve skutečnosti tělo zapíná vnitřní mechanismy, aby se chránilo v nebezpečných situacích. Spolu s tím se práce trávicího traktu zpomaluje, protože musí být směrovány všechny síly, aby se vyloučilo nebezpečí.

Obsessivní myšlenky mohou způsobit poruchy trávicího traktu.

Neustálé stresové situace mohou způsobit tak závažná onemocnění, jako je gastritida, peptický vřed, duodenitida, biliární dyskineze a další. Korekce neuropsychických poruch hraje důležitou roli v taktice léčby. Stabilizace emočního pozadí může zvýšit účinek léků a zabránit relapsu.

Diagnóza možných onemocnění příznaky doprovázejícími nadýmání

Nevolnost, zvracení

Umístění břišních orgánů

S rozvojem příznaků úzkosti žena nemusí dělat nic sama. Je lepší navštívit lékaře, který diagnostikuje a předepíše optimální léčbu. K určení patologií se používají následující metody výzkumu:

 • Lékařské vyšetření. Sonduje břišní stěnu, aby určil zdroj bolesti, hodnotí barvu kůže, poslouchá srdce, plíce.
 • Analýza krve, moči, výkalů. Je zapotřebí ke stanovení celkového stavu těla a identifikaci porušení fungování hlavních systémů podporujících život.
 • Ultrazvuková diagnostika. S jeho pomocí je možné identifikovat mnoho patologií na základě velikosti, struktury a struktury vnitřních orgánů..
 • Endoskopická diagnostika. Provádí se, pokud existuje podezření na patologii gastrointestinálního traktu. Do zažívacího systému je zavedeno speciální zařízení s kamerou, které zaznamenává změny na sliznici orgánů.

Pokud je žena podezřelá z gynekologických problémů, je jí přiděleno vyšetření u gynekologa. Nutně bere tampony na mikroflóru, aby identifikoval běžné pohlavně přenosné infekce, předepisuje testy na hormony.

Nafukování s dysbiózou

Nerovnováha prospěšné mikroflóry má řadu důsledků, včetně plynatosti. Plyny udržují střevní tonus a peristaltiku. Jsou absorbovány bakteriemi v důsledku jejich životně důležité činnosti.

S dysbiózou však počet užitečných mikroorganismů klesá a dochází k posunu směrem k patogenní mikroflóře. Tyto mikroorganismy jsou schopné produkovat další plyn.

Důležité! Při dysbióze se ve střevním traktu mohou hromadit až tři litry kyslíku, vodíku, dusíku a metanu.

Nadýmání s dysbiózou je doprovázeno tíhou v břiše, pocitem plnosti, krátkodobou kolikou a opakujícími se bolestmi. Terapeutická terapie se provádí v následujících oblastech: zmírnění příznaků plynatosti, obnovení rovnováhy mikroflóry a léčba gastrointestinálních onemocnění.

Plyny dobře neutralizují absorpční činidla. Aktivní uhlí absorbuje dusík, metan, vodík a přirozeně je odstraňuje. Spolu s takovými léky jsou předepsána probiotika, protože absorbenty mohou také odstraňovat prospěšné mikroorganismy ze střev.

Črevní dysbióza způsobuje nadýmání a bolest v podbřišku

Terapie

Léčba nadýmání a bolesti břicha se provádí s přihlédnutím k patologiím, které vedly ke vzniku tohoto problému.

K normalizaci kontraktility zažívacích orgánů lékaři předepisují Motilium, Domrid nebo jejich analoga. Přicházejí ve formě tablet nebo suspenzí, které pomáhají s nutkáním na zvracení..

Léky zvyšují rychlost pohybu potravy ze žaludku a dvanáctníku bez ovlivnění jejich enzymatické aktivity, proto neovlivňují sliznici orgánů. V důsledku jejich použití jídlo nestagnuje v horní části gastrointestinálního traktu, což zabraňuje nadměrné produkci plynu.

Enterosorbenty

Příjem aktivního uhlí, Enterosgel, Atoxil zbavuje lidské střevo toxinů, které zvyšují hnilobné procesy a narušují normální mikroflóru. Aktivní složky přípravků absorbují škodlivé látky a beze změny je odstraňují z těla.

Antispazmodika

Pro bolesti způsobené křečemi hladkých svalů vnitřních orgánů jsou předepsány No-Shpu, Spazmalgon, Papaverin. Léky se používají v tabletách, injekcích nebo intravenózně v nemocničním prostředí.

Enzymatické látky

Pokud je stav ženy způsoben porušením trávicího procesu, jsou předepsány Mezim, Creon, Pancreazin. Léky obsahují aktivní složky, které se podílejí na rozkladu bílkovin, tuků a sacharidů z potravy na jednodušší prvky. Jsou snadno absorbovány střevními stěnami a nevyvolávají zvýšenou produkci plynu..

Espumisan je jedním z nejpopulárnějších léků ke zmírnění plynatosti. Aktivní složky činidla ničí plynové bubliny ve střevě, poté jsou absorbovány jeho stěnami nebo vylučovány beze změny spolu s výkaly. Lék je naprosto bezpečný pro člověka a nezpůsobuje vedlejší účinky.

Nafukování se spastickou kolitidou

Vývoj syndromu dráždivého tračníku je založen na nezdravé stravě a nezdravém životním stylu. Toto onemocnění je charakterizováno chronickým průběhem. Podle statistik mladé ženy pravděpodobněji trpí.

Po defekaci se objeví paroxysmální bolest v břiše. Mnoho pacientů si stěžuje na břišní distenzi a dunění. Zácpu lze nahradit průjmem. Feces mění svůj tvar a konzistenci.

Nejprve léčba zahrnuje změnu denního režimu. Měly by být vyloučeny stresové situace, nedostatek spánku. Mírné cvičení bude pouze prospěšné. Důležitou roli hraje adekvátní spotřeba přírodní vody.

Léková terapie je zaměřena na zmírnění klinických příznaků. Lékaři mohou předepsat spazmolytika, antidiareály, projímadla. Můžete také potřebovat probiotika, enzymové přípravky a odvar z léčivých rostlin..

Vztah mezi obecným blahobytem a nadýmáním

Nadýmání a následná bolest jsou příčinou emočního nepohodlí. Tělo v takových podmínkách funguje s nadměrnou zátěží a nízkou produktivitou..

Protože narušeny procesy trávení, pak tělo trpí nedostatkem živin. V takovém případě se může objevit nadměrná chuť k jídlu..

Osoba jí velké množství jídla, což negativně ovlivňuje procesy trávení a dále zhoršuje projevy příznaků.

Kromě toho může pacient pociťovat celkovou slabost, zvýšenou únavu, sníženou výkonnost, je podrážděný, podléhá častým výkyvům nálad a má bolesti hlavy..

Ženy jsou náchylnější k vegetativním projevům než muži.

Může se také objevit zápach z úst a na otevřených částech těla se objeví různé vyrážky. V tomto stavu začne člověk častěji onemocnět kvůli snížení imunitní reaktivity..

Jak se zbavit nadýmání?

V závislosti na hlavní příčině tvorby plynů možná budete muset konzultovat gastroenterologa, neurologa, terapeuta, onkologa, specialistu na infekční onemocnění. Pokud máte problémy s trávicím traktem, je nutné vyloučit potraviny, které mohou způsobit kvašení..

Nejprve musíte vytvořit dietu.

Pokud nadýmání není doprovázeno žádnými dalšími příznaky, může lékař předepsat následující léky:

 • Motilium. Nástroj odstraní nadýmání a zlepší trávicí procesy.
 • Enzymatické látky se používají pro lepší trávení potravy.
 • Bifiform je předepsán k regulaci rovnováhy střevní mikroflóry.
 • Odvar z heřmánku a kopru.
 • V případě intoxikace bude nutné použít Enterosgel.
 • Očista může vyžadovat projímadlo.

Jako doplněk k hlavní léčbě lze použít netradiční recepty:

 • Polní heřmánek. Nalijte suchý produkt vroucí vodou a trvejte na tom. Po přefiltrování je roztok připraven k použití. Mělo by se užívat v lžíci pětkrát denně. Infuze heřmánku pozoruhodně uklidňuje nervový systém.
 • Zrzavý. Prášek lze přidat do hotových jídel. Kořen zázvoru lze umístit do šálku čaje. Nalijte nasekané kousky zázvoru vroucí vodou a trvejte na tom. Pak vezměte jednu lžíci.
 • Brambory. Zelenina se oloupe a prochází odšťavňovačem. Čerstvě vymačkaná šťáva se užívá na prázdný žaludek.
 • Připravte čaj z máty peprné nebo z meduňky. Dobře uklidní nervový systém a odstraní nadýmání..

Proč se u dívek vyskytuje nadýmání

Pocit tíže v žaludku; Pocit, jako by se břicho výrazně zvětšilo; Vaření ve střevech s charakteristickými zvuky; Dlouhodobá nebo krátkodobá bolest, kolika; Pálení žáhy, škytavka, říhání, nevolnost jsou možné; Pokud se hromadí velké množství plynu, stlačí vnitřní orgány, na které reagují bolestí, která může být akutní.

Pravidelný pocit nafouknutí může být vyvolán jak dočasnými příčinami, tak určitými nemocemi.

nutriční vlastnosti; nesnášenlivost určitých potravin; nemoci trávicího systému; špatné návyky; menstruační nepravidelnosti; těhotenství; menopauza.

Odborníci identifikují několik hlavních bodů, které mohou u žen vyvolat tvorbu plynů. Stojí za to je zvážit podrobněji..

Pokud má žena často nadýmání, i když dodržuje správnou stravu, pak takové příznaky naznačují přítomnost patologií v zažívacím systému..

Pokud dojde k nadýmání v kombinaci s bolestivými pocity, doporučuje se navštívit lékaře, protože problémy mohou být docela nebezpečné.

V případě, že se bolest objevila náhle, je akutní a krvácí z konečníku, musí být urgentně přivolána sanitka.

Podle lékařské statistiky odborníci identifikují několik hlavních onemocnění, která mohou u žen vyvolat nadýmání:

 • gastritida a žaludeční vředy. Tyto dvě patologie vedou k významným poruchám v zažívacím procesu: při rozpadu potravy se vytvářejí těkavé plyny.
 • přítomnost v těle bakterie Helicobacter, která „žije“ na žaludeční sliznici. V tomto případě musí lékaři osobu zbavit bakterií a zlepší se trávení..
 • porušení mikroflóry. Tato patologie je na druhém místě po gastritidě a často vede k nadýmání..
 • střevní obstrukce. Toto onemocnění je považováno za nebezpečné a vyžaduje chirurgický zákrok..
 • zánět slepého střeva. Tuto patologii je obtížné diagnostikovat, protože se může maskovat jako „mírnější“ onemocnění. A to musí být provedeno včas, aby se zabránilo peritonitidě..
 • cholelitiáza. Přítomnost kamenů v žlučníku může u žen způsobit nadýmání. Kromě nadýmání jsou příznaky patologie následující: bolest zad a břicha, nevolnost, zvracení.
 • alergická reakce. V tomto případě mluvíme o problémech v imunitním systému, které ovlivňují celé tělo..

Časté deprese a stresové situace. Takové jevy mohou způsobit nejen napětí, ale také oslabení střev..

souhrn

Nafukování je nepříjemný jev, který způsobuje velké nepohodlí. V některých případech je zvýšená produkce plynu důsledkem přejídání, špatných návyků nebo zneužívání některých potravin.

Někdy je však nadýmání příznakem závažných onemocnění: kolitida, zánět slepého střeva, cystitida, syndrom dráždivého tračníku, novotvary. Stanovení diagnózy je práce pro kompetentní osobu, ale ne pro pacienty. Autodiagnostika vás může uvést v omyl a vést k nebezpečným komplikacím..

Břišní problémy

Příčinou rozšířeného břicha jsou často problémy s břišními orgány:

  Blokování ve střevě: Existuje mnoho důvodů, které mohou vést k zablokování střev. Mezi nejběžnější patří zjizvená tkáň z předchozí operace, kýla, nádor nebo žlučový kámen. Pacienti obvykle trpí silnou bolestí, nevolností, zvracením a nadýmáním, stejně jako neschopností vylučovat stolici nebo plynatost.

Tekutina v břiše: Existuje mnoho zdravotních stavů, které mohou vést k tvorbě tekutin v břiše nebo ascitu, což vede k roztažení nebo otoku břicha. Mezi nejčastější příčiny patří onemocnění jater v konečném stadiu (cirhóza), srdeční selhání nebo rakovina. V mnoha případech je břišní distenze z tekutiny v břiše bezbolestná.

Rakovina: Jakýkoli velký otok v břiše může způsobit roztažení nebo otok břicha, a to buď jako přímý důsledek růstu nádoru, nebo ze zánětu nebo tekutiny kolem něj. Toto nadýmání je obvykle bezbolestné, ale lidé mohou mít další příznaky, jako je hubnutí, horečka nebo noční pocení..

Nepatologické faktory

Zde mluvíme o těch důvodech, které nesouvisejí se zdravím. Jsou to následující:

 1. Mít špatné návyky. Jak každý ví, tabák negativně ovlivňuje nejen plíce, ale také zažívací trakt. Kouření vede k tomu, že do těla proniká velké množství škodlivých látek, ze kterých se snaží všemi možnými způsoby se zbavit.
  Kouř vyvolává oběhové problémy, což způsobuje přebytek žaludeční kyseliny. Všechny tyto jevy jsou považovány za příčiny nadýmání u žen..
 2. Špatné jídlo. Nejčastěji ženy trpí nadýmáním kvůli tomu, že jedí špatné jídlo. To může zahrnovat jak jednotlivá jídla, tak denní jídla..
  Pokud mluvíme o konkrétních výrobcích, mléko často vede k nadýmání. To se vysvětluje skutečností, že lidské tělo často postrádá určité enzymy, které by štěpily mléko, což vyvolává plynatost.

Kromě mléčných výrobků lze pozorovat nadýmání u žen po konzumaci zeleniny, konzervování, vody s plyny, otrub, celozrnného chleba, sladidel a luštěnin.

To může zahrnovat i ovoce konzumované po jídle. Vzhledem k tomu, že ovoce je tráveno velmi rychle, vede k fermentačnímu procesu. Odborníci doporučují jíst ovoce buď před jídlem, nebo po nějaké době.

 • Špatný proces stravování. Nadýmání může způsobit nejen jídlo, ale také to, jak se konzumuje..
 • Pokud žena rychle polkne jídlo a špatně ho žvýká, spolkne hodně přebytečného vzduchu, který vstupuje do žaludku.

  Vzduch se nalije do procesu trávení potravy a pohybuje se střevem a „otoky“.

  Někdy může být plynování vyvoláno žvýkačkou nebo opakovaným ohříváním jídla..

  Důchodci! Nezapínejte houbové nehty! Okamžitě se zobrazí: vezměte si sovětské, tlusté...

  Při tlaku nad 130/90 musí být nádoby vyčištěny. Nejjednodušší způsob: pijte odvar po dobu 7 dnů

  Vzhledem k tomu, že proces ohřevu mění molekulární složení misky, není trávena stejným způsobem jako čerstvé potraviny..

  Tento obrovský seznam důvodů může pokračovat po dlouhou dobu. To naznačuje, že žena sama není schopna určit přesnou příčinu vývoje problému, proto by měla důvěřovat odborníkům.

  Pouze lékař po provedení řádného vyšetření a provedení nezbytných testů bude schopen stanovit správnou diagnózu a předepsat adekvátní léčbu..

  Jak zacházet s patologií

  Lékař, který bere v úvahu příznaky a výsledky vyšetření, předepisuje pacientovi léčbu pomocí léků, které pomáhají únikům plynů a zotavení trávicího systému.

  Pokud má žena jen nadýmání a mírnou bolestivost, může si vzít Papaverin nebo No-Shpu. Léky odstraní bolest a sníží produkci plynu.

  Pokud dáma trpí nadýmáním, doprovázeným zácpou, doporučuje se užívat Forlax, prášek, který stimuluje střevní svaly.

  Další možností je Duphalac, který je ve formě sirupové kapaliny..

  V případě infekčního procesu jsou pacientům předepsány antibakteriální léky. To zahrnuje Rifaximin nebo Furazolidon. Stojí za zvážení, že léky nelze pít déle než 7 dní, aby nedošlo k poškození těla.

  Po ukončení léčby musí žena vypít probiotika, která obnovují mikroflóru ve střevech.

  Při diagnostice novotvarů jiné povahy vyžadují pacienti chirurgický zákrok a důkladnější vyšetření ve specializovaných ústavech.

  Je třeba si uvědomit, že samoléčba v tomto případě může být život ohrožující..

  Jedním ze základních kamenů v medicíně je přikázání „neškodit“. Použití tohoto konceptu při léčbě nemocí předchází chybám. A toto přikázání milovníci samoléčby nedodržují a používají různé léky podle vlastního výběru..