Efektivní způsoby, jak eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace

Pokud je menstruace bolestivá, pomůže vám zmírnit její stav několik osvědčených léků: léky, lidové recepty, cvičení a mnoho dalšího. Přečtěte si o nich více v našem článku - dále.

Musím navštívit lékaře?

Protože bolest je v kritických dnech normální, není nutné navštívit lékaře. Někdy však ženy pociťují velmi silnou bolest. Toto je hlavní příznak AMK (abnormální děložní krvácení).

Každá žena může nezávisle určit příznaky AMK, a pokud si všimnete alespoň jedné, měli byste se poradit s lékařem:

 • Doba trvání. Pokud jsou kritické dny delší než sedm dní. Někdy jsou příznaky AMK vyjádřeny v menstruaci, jejíž trvání přesahuje 14 dní. Ale i když to dosáhne sedmi dnů, je lepší neodkládat návštěvu lékaře..
 • Kritické dny ovlivňují život. Pokud příznaky menstruace způsobují nepohodlí v každodenním životě. Nevolnost, bolest a křeče v břiše, závratě nedovolí ženě vykonávat každodenní činnosti a musí všechny kritické dny trávit v posteli.
 • Intenzita výboje. Tento příznak je také známkou AMK. Pokud žena musí měnit své výrobky osobní hygieny každou hodinu nebo i častěji, je nutné se poradit s lékařem. Koneckonců, silný výtok může vyvolat anémii a řadu dalších onemocnění..
 • Husté vypouštění. Hojný výtok (sraženiny), jehož průměr dosahuje 4 cm, může být také známkou AMK. Pokud žena najde podobný příznak, bude potřebovat pomoc odborníka, protože hojný výtok může poškodit zdraví.

Léky

Chcete-li se zbavit bolestivých pocitů během kritických dnů, můžete se uchýlit k užívání léků.

Sedativa

Během menstruace může žena kromě bolesti pociťovat podrážděnost a nervozitu. Zvyšují bolest, takže se musíte uchýlit k sedativním lékům..

Vhodné jsou následující přípravky, které obsahují uklidňující bylinné složky: Persen, Novo-Passit, Seduxen, Remens drops, Dismenorm, Valerian, Relanium.

Aby žena zmírnila bolest a podrážděnost, může před menstruací pít vitamin B6 nebo hořčík B6. Tyto prostředky zlepšují celkový stav ženy během kritických dnů..

Analgetika

K úlevě od bolesti si můžete vzít analgetikum. Léky tohoto typu pomáhají v krátké době zmírnit bolest. Rovněž zabraňují nepohodlí v dolní části břicha před nástupem menstruace a zmírňují zánět svalů..

Mezi analgetika patří Analgin, Spazgan, Spazmalgon, Baralgin, Menalgin a další.

Při užívání léků proti bolesti je třeba přísně dodržovat dávku: 1 tabletu jednou denně.

Hormonální antikoncepce

Jsou chvíle, kdy je bolest během menstruace způsobena hormonálním narušením, takže ženě jsou předepsány hormonální léky. Jsou schopni nejen eliminovat bolest, ale také snížit objem sekrecí a stanovit hormonální hladiny..

Mezi takové fondy patří Yarina a Diane-35, stejně jako jejich analogy - Mikrolut, Triziston, Ovidon.

NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) během menstruace zcela eliminují bolestivý syndrom. NSAID mají také antipyretické a protizánětlivé účinky..

Aby se zabránilo bolesti, je lepší, aby žena užívala NSAID několik dní před nástupem krvácení..

K eliminaci bolesti lze použít následující skupiny nesteroidních protizánětlivých léků:

 • Pyrazolony. Patří mezi ně metamizol sodný.
 • Deriváty kyseliny indoloctové. To zahrnuje lék Indomethacin.
 • Deriváty kyseliny fenyloctové. Prostředky: Diklofenak, Naproxen, Aceklofenak, Ibuprofen, Ketoprofen a Ketorolac.
 • Oxycams. To zahrnuje Piroxicam a Meloxicam.
 • Deriváty sulfonamidů. Toto je droga Nimesulid.

Antispazmodika

Tato skupina léků zahrnuje léky, které zmírňují křeče a pomáhají uvolnit hladké svaly. Proto jsou antispazmodika pro menstruační bolesti účinným prostředkem..

Pokud je bolest silná a dlouhodobá, pak mohou být léky této skupiny užívány společně s NSAID - takže bolest zmizí rychleji.

Mezi nejznámější a nejúčinnější antispazmodika patří následující léky: No-shpa, Papaverin, Drotaverin, Spakovin, Spazmonet.

Lidové léky

V boji proti menstruační bolesti mohou lidové léky a metody pomoci ženě:

 • Během menstruace je nutné přestat kouřit. Tento zlozvyk má extrémně negativní vliv na zdraví žen a zvyšuje bolest v kritických dnech..
 • Aby žena odstranila bolest, musí se správně uvolnit a uklidnit. Během menstruace je nutné se naučit, jak zvládat stres bez léčby. Bolest lze tedy v průběhu času navždy zastavit..
 • Chlad přispívá ke křečím a bolestem během menstruace. Žena se musí vyhýbat dlouhým procházkám v mrazivém i deštivém dni..
 • Někdy stačí vyvětrat místnost nebo se projít na čerstvém vzduchu, aby bolest a závratě zmizely.
 • Žena musí během menstruace normalizovat svůj denní režim. Musíte mít dostatek spánku - alespoň 8 hodin denně. Snažte se nepřetěžovat se prací, často odpočívejte.
 • Esenciální oleje před menstruací a v prvních dnech vám pomohou zmírnit bolest. Musí se vtírat do kůže podbřišku. Účinná bude směs olejů z třezalky, řebříčku, majoránky, šalvěje.
 • Vaše oblíbené činnosti pomáhají zmírňovat bolest. Žena během jejího období musí být rozptýlena a jednoduše si přečíst zajímavou knihu, sledovat televizní seriál nebo film, uvařit neobvyklé jídlo.
 • Bolest ustoupí, pokud ležíte na posteli nebo na podlaze v „fetální“ poloze a přitahujete si nohy k hrudi.

Napájecí funkce

Aby menstruační bolesti ustoupily, musí žena upravit stravu. V kritických dnech budete muset z jídelního lístku odstranit vejce, maso, mléko a potraviny s vysokým obsahem kofeinu: káva, zelený čaj.

Zvyšte příjem ovoce, zejména banánů a zeleniny. Je však třeba se vyvarovat luštěnin a zelí - přispívají k nadměrné tvorbě plynů.

Přestaňte úplně pít alkoholické nápoje. Během kritických dnů by měl být do stravy přidán zázvorový čaj..

Cvičení a jóga

Navzdory skutečnosti, že během menstruace musí žena snížit fyzickou aktivitu, lehké a správně zvolené cvičení a jóga dokonale pomáhají zmírnit bolest a normalizovat stav:

 1. Ležte na podlaze, ruce podél trupu, nohy ohnuté v kolenou. Pomalu zvedněte pánev z podlahy. Vydržte na pár sekund. Opakujte pětkrát. Udělejte si přestávku a udělejte druhou sadu.
 2. Cvičení „kočka“. Nastupte na všechny čtyři. Při nádechu si zakloňte záda, při výdechu se ohýbejte co nejníže. Opakujte pětkrát až sedmkrát.
 3. Lehněte si s břichem na zem. Zvedněte horní část těla na loktech co nejvyšší. Zaujměte výchozí pozici. Dokončete pět sad.

Respirační gymnastika také pomáhá zmírnit bolest, pomáhá zmírnit stres:

 1. Posaďte se na podlahu a zhluboka se nadechněte. Zadržte dech na dvě sekundy. Vydechujte trhaně ústy.
 2. Ležte na zádech na podlaze, ohýbejte nohy v kolenou. Umístěte si na břicho plochý předmět, například knihu. Zvedněte předmět břichem a provádějte přerušované nádechy dovnitř a ven.
 3. Ležící na zádech se zhluboka nadechněte. Pomalu vydechněte a očistěte svou mysl od negativních myšlenek.

Masáž

Během menstruace pomáhá masáž zmírnit bolest. Je nutné několik minut masírovat ve směru hodinových ručiček oblast na břiše, kde je bolest výrazná. Můžete také provést následující:

 • Musíte si vzít dva tenisové míčky, lehnout si na záda a pod spodní část zad položit předměty a několik minut je házet.
 • Mezi kotníkem a kolenem je bod, na který na několik minut zatlačíte, abyste odstranili bolest. Běh na obou nohách.

Tepelné ošetření

Během menstruace se žena může uchýlit k tepelným procedurám ke zmírnění bolesti. Je možné zmírnit bolest přiložením teplé vyhřívací podložky na žaludek. Vydržte déle než 20 sekund. Poté si udělejte minutovou pauzu a postup opakujte..

Menstruační bolest odezní teplá, ale nikdy horká koupel. Do vody můžete přidat mořskou sůl nebo éterické oleje. Procedura by neměla být prováděna déle než 20 minut..

Žena by si měla pamatovat, že teplo má tendenci ředit krev, což může vyvolat silný výtok. Při tepelném ošetření buďte velmi opatrní.

Bylinné infuze a odvar

Tradiční medicína nabízí širokou škálu léků na zmírnění bolesti a křečí během kritických dnů. Bylinné infuze pomáhají zmírnit bolest bez poškození ženského těla a bez vedlejších účinků.

Nejúčinnější bylinky jsou následující:

 • Melissa. Tato bylina pomáhá zmírnit bolest a normalizovat cyklus. Citrónový balzám také eliminuje podrážděnost a stres. Bylinu můžete užívat dvakrát nebo třikrát denně jako čaj..
 • Maliny. Listy tohoto bobule mají cenné vlastnosti a pomáhají zmírnit bolesti hlavy a horečky. Vývar bude vyžadovat 250 ml převařené vody a 3 čajové lžičky malinových listů. Pijte po malých dávkách po celý den.
 • Oregano. Tato bylina pomáhá zmírnit bolesti v celém těle a zmírňuje průjem, který může být také způsoben menstruací. Na vývar budete potřebovat 1 lžíci oregana a vroucí vodu - 250 ml. Je nutné vařit infuzi po dobu 15 minut. Během dne musíte vypít sklenici vývaru z oregana a rozdělit ho na tři dávky.
 • Elecampane root. Zmírňuje bolest a vyrovnává hormony. Pro přípravu infuze vezměte 1 čajovou lžičku kořene a 250 ml vroucí vody. Nalijte kořen a nechte hodinu vařit. Pijte 1 polévkovou lžíci třikrát denně.
 • Třezalka tečkovaná, měsíček a tinktura mateřské dřeně eliminují nepohodlí v dolní části břicha. Mají také sedativní účinek. Na vývar potřebujete 1 polévkovou lžíci třezalky a 1 polévkovou lžíci měsíčku. Je třeba je nalít vroucí vodou - 500 ml. Když se infuze ochladí, přidejte 2 lžíce mateřského mléka. Vezměte vývar několik dní před zahájením menstruace. Pro nejlepší účinek musíte tento lék pít po dobu 5 dnů..
 • Odvar z ptačí křídlatky a stonku vodní houby. Pomáhá při silném výboji. Pro infuzi potřebujete 2 díly horolezce a 1 díl houby. Nalijte všechny přísady 800 ml vody, přiveďte k varu a vařte 2 minuty. Den musíte vypít sklenici nápoje každé tři hodiny.
 • Dub, třezalka tečkovaná a heřmánek. Odvar z těchto léčivých bylin snižuje bolest a snižuje výtok. Budete potřebovat 1 lžíci každé přísady a 500 ml vroucí vody. Bujón se infunduje po dobu dvou hodin, poté se vypije polovina sklenice dvakrát denně - půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle.

Obecné užitečné tipy

Aby menstruace proběhla bezbolestně a nepoškodila celkový zdravotní stav, měla by žena věnovat co největší pozornost sama sobě. Nevydržujte bolest, křeče a špatnou náladu.

Je nutné užívat léky s dostatečným předstihem, abyste zmírnili bolest a stres. Mírnou změnou stravy bude žena schopna nejen eliminovat bolest, ale také se rozveselit. Neměli byste se však omezovat na jídlo, protože to má nepříznivý vliv na emoční stránku. Pokud chcete například jíst jednu čokoládu, nemusíte si to zakazovat. Pokud je jídlo obecně nechutné, měli byste se omezit na ovoce a jogurt. Hlavní věcí není hladovět.

Hygienické výrobky je třeba měnit nejméně každé čtyři hodiny. Noste lehké spodní prádlo, po každé toaletě používejte nealergenní vlhčené ubrousky.

Co nedělat?

Během menstruace se ženě nedoporučuje věnovat se těžkým sportům. Při intenzivním cvičení se zvyšuje krevní oběh, což vede k bolestivým pocitům a těžkému výboji. A také v těle klesá hemoglobin a začínají závratě, ospalost, bolesti v pánvi a dolní části břicha. Rovněž je zakázáno zvedat závaží..

Žena by měla během kritických dnů odmítnout jakékoli chirurgické a kosmetické zákroky. I návštěva zubaře může mít pro tělo nepříjemné následky..

Pod zákazem absolvování zkoušek a analýz. Výsledky nemusí být správné. Dieta a půst jsou přísně zakázány. Je nutné dodržovat správnou a vyváženou stravu s množstvím vitamínů a minerálů.

Jak zmírnit bolesti období (video tipy)?

V tomto videu najdete několik užitečných metod, kterými můžete eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace a také zjistit, co nedělat:

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit menstruační bolesti doma. Každá žena si může vybrat nejlepší lék pro sebe. Bolest můžete odstranit jak léky, tak bylinami. Pro milovníky jógy existuje řada bezpečných cvičení. Hlavní však je dodržovat správný denní režim a osobní hygienu..

Jak zmírnit bolest v kritických dnech?

Asi polovina všech žen v reprodukčním věku trpí dysmenoreou, stavem charakterizovaným silnou bolestí v počátcích menstruačního cyklu. Bolest během menstruace je téměř vždy doprovázena obecnou nevolností: nevolnost, zvracení, průjem, bolesti dolní části zad, horečka, slabost a závratě.

Pokud se u vás během menstruace vyskytnou podobné příznaky, doporučuje se navštívit lékaře a podstoupit vyšetření pánve, aby se vyloučily závažné stavy, jako je endometrióza, cysty, zánět vaječníků a hormonální nerovnováha. Někdy se však stává, že bolesti během kritických dnů nejsou spojeny s patologiemi..

Cvičení a bylinné infuze pomohou překonat bolest během menstruace.

Někdy jsou způsobeny vrozeným rysem dělohy - tendencí k nadměrným kontrakcím při vytlačování exfoliované sliznice. V tomto případě vám zbývá jen naučit se, jak minimalizovat měsíční bolest. Ve skutečnosti to není tak obtížný úkol. Hlavní věcí je naslouchat svému vlastnímu tělu a mít vždy na skladě několik technik, které vám pomohou uklidnit bolestivé křeče..

Jak zabránit menstruační bolesti?

Pokud nemáte problémy s cyklem a víte přesně, kdy menstruace začne, můžete se pokusit zabránit křečím dva týdny před kritickými dny. Ihned po ovulaci (tj. Kolem čtrnáctého dne cyklu) podnikněte kroky k přípravě na zahájení dalšího cyklu.

 • Upravte svůj jídelníček. Mnoho žen pomáhá přechod na rostlinnou stravu. Maso a mastné mléčné výrobky přetížují tělo a zvyšují pravděpodobnost bolesti během kritických dnů. Použití kávy, silného zeleného čaje, čokolády je nežádoucí. V ideálním případě je vyloučte ze stravy před menstruací. Kromě toho se v předvečer menstruace pod vlivem estrogenu v těle zadržuje tekutina. Proto lékaři doporučují omezit příjem soli, aby otok nezhoršil bolestivé pocity. Měli byste také pít zeleninové šťávy, zejména řepu a mrkev.
 • Přidejte do stravy vitamíny a minerály. Pro ženy je užitečné použití vitamínů A, E, stejně jako vápníku, hořčíku a jódu. Bylo by užitečné užívat léky obsahující železo - například obyčejný hematogen, protože během měsíčního krvácení tělo ztrácí velké množství železa a hladina hemoglobinu prudce klesá.
 • Začít sportovat. Fyzická aktivita pomáhá tonizovat svaly, včetně svalů dělohy. To neznamená, že byste měli běžet maraton každý den, ale pokud se věnujete alespoň patnáct minut denně lehkým sportům (například chůzi rychlým tempem), velmi brzy si všimnete, jak se během menstruace cítíte lépe..
 • Vyhněte se stresu. Samozřejmě bude těžké se úplně omezit na nervové napětí, ale je docela možné minimalizovat škodlivé účinky stresu na tělo. Pokud je pro vás obtížné zvládnout emoce, vyzkoušejte bylinná sedativa. Faktem je, že v důsledku nervového napětí se vnitřní orgány doslova zmenšují a zvyšují tlak na dělohu. Během kritických dnů zvyšuje děložní křeče..
 • Vezměte si jógu. I když jste jógu nikdy nedělali, zkuste to - určitě si ji zamilujete! Faktem je, že ásany - pozice zaujaté v procesu cvičení jógy - jsou statické, tj. Ty, v nichž je tělo v absolutním klidu a nepohybuje se. Během ásan jsou všechny svalové skupiny v napětí, vytrvalosti a zvyšuje se úroveň fyzické zdatnosti.

Jak snížit bolest během menstruace?

Pokud opatření, která jste přijali, nefungovala podle vašich představ, vyzkoušejte naše účinné metody zmírnění bolesti..

Dýchací cvičení pomáhají zmírnit křeče během menstruace.

Dýchací cvičení

Účelem dechových cvičení je uvolnit svaly pánevního dna a zmírnit křeč dělohy. Vzpomeňte si, jak porodníci v amerických filmech žádají porodní ženy, aby zhluboka dýchaly. Tento druh manipulace ve skutečnosti zmírňuje bolestivé bolestivé kontrakce dělohy. Hlavní věc je zvládnout techniku ​​speciálního dýchání..

 • Cvičení 1. Lehněte si nebo se posaďte. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech na dvě sekundy. Pak začněte trhnutím, povrchně vydechovaným vzduchem, pracujte výhradně s hrudníkem a dbejte na to, aby břišní a pánevní svaly zůstaly zcela uvolněné. Úleva nastává přesně v okamžiku povrchového výdechu vzduchu, protože v této době není děloha napnutá.
 • Cvičení 2. Zaujměte pohodlnou polohu těla (nejlépe vleže) a zhluboka se nadechněte. Pak co nejpomaleji začněte vydechovat vzduch. Hrudník by měl opět „vyfouknout“ - bez zapojení břišních svalů. Soustřeďte se na své dýchání a snažte se úplně uvolnit. Cvičení opakujte, dokud nepocítíte znatelnou úlevu od bolesti.
 • Cvičení 3. Lehněte si na záda. Umístěte si na břicho poblíž pupku malou knihu nebo jiný světelný předmět. Rychle a mělce se nadechněte tak, abyste s knihou zvedli přední břišní stěnu. V tomto případě by svaly pánevního dna měly zůstat uvolněné. Po několika dechech zadržte dech nahoře a pomalu vydechujte. Cvičení opakujte po dobu pěti minut.

Zlepšení krevního oběhu

Předpokládá se, že aplikace tepla na břicho během menstruace je spojena s rizikem zvýšeného krvácení. Samozřejmě mohou existovat nepředvídatelné důsledky použití horké vyhřívací podložky, ale mírné zahřátí oblasti dělohy zmírňuje bolest. To je způsobeno především zvýšeným průtokem krve v děloze a odstraněním křečí. Voda v topné podložce by měla být ohřátá na maximálně 40-42 stupňů.

Je důležité, abyste cítili pouze příjemné teplo. Žaludek by neměl být zahříván déle než patnáct minut. V kritických dnech se ale musíte vzdát koupání, abyste neriskovali své zdraví. Totéž platí pro aplikaci ledu a studených předmětů na žaludek - v žádném případě to nedělejte, protože můžete podchladit vaječníky a poté dlouhodobě léčit zánět..

Teplá vyhřívací podložka zmírňuje bolest. To neplatí pro horkou lázeň.!

Tělesné cvičení

Cvičení k uvolnění svalů v děloze mohou významně snížit (nebo eliminovat) vaši menstruační bolest. Existuje několik ověřených cvičení.

 • Cvičení 1. Lehněte si na zem břichem dolů (nejlépe na sportovní podložku), narovnejte nohy, dejte je dohromady. Při nádechu pomalu zvedněte horní část těla a zakloňte hlavu dozadu. Zároveň položte dlaně na podlahu a paže zcela narovnejte. Měli byste cítit silné protažení břišních svalů. V okamžiku nejsilnějšího tahu si utáhněte hýždě. Vydržte v této pozici dvacet sekund a poté se vraťte do výchozí polohy. Cvičení opakujte pětkrát až desetkrát, nebo dokud nepocítíte jasnou úlevu od bolesti.
 • Cvičení 2. Dostaňte se na všechny čtyři, směřujte dolů. Zhluboka se nadechněte, zvedněte pánev nahoru a úplně uvolněte dolní část břicha. Zůstaňte v této poloze po dobu deseti sekund. Poté pomalu vydechněte a sklopte pánev. Cvičení opakujte pětkrát..
 • Cvičení 3. Lehněte si na zem zády dolů, lopatky položte na podlahu. Roztáhněte nohy, ohněte se v kolenou a opřete si nohy o podlahu. Položte ruce podél těla a položte dlaně na podlahu. Jemně pokrčte záda a zvedejte břicho nahoru a dolů, přičemž se krátce nadechněte. Svaly pánevního dna by měly být uvolněné..
 • Cvičení 4. Lehněte si na pohovku nebo postel, pokrčte kolena a lehce je roztáhněte do stran. Při nádechu zvedněte pánev nahoru, jako byste se pokoušeli udělat můstek, ale zároveň by měly být napnuté pouze nohy a boky a břišní svaly by měly zůstat uvolněné. V nejvyšším bodě několikrát houpejte pánví do stran, poté se pomalu vraťte do výchozí polohy. Cvičení opakujte pětkrát a pomalu a hluboce dýchejte..

Lidové léky

Bylinné odvarky pomáhají mnoha ženám zmírnit křeče. Nejúčinnější jsou tyto bylinky: oregano, bórová děloha, listy malin a meduňky, květy heřmánku, hřebíček a skořice. Například děloha boru je považována za ženskou bylinu, protože její listy obsahují fytoestrogeny - rostlinný analog ženských hormonů.

 • Děloha je bór. Infuze bórové dělohy pomáhá snižovat bolest v kritických dnech, stejně jako projevy premenstruačního syndromu, který se vyznačuje zvýšenou chutí k jídlu, zadržováním tekutin v těle a častými změnami psycho-emocionálního stavu. K přípravě infuze potřebujete tři polévkové lžíce bylin, nalijte 500 ml vroucí vody, přikryjte víčkem a trvejte na úplném vychladnutí. Vezměte 100 ml infuze před jídlem třikrát denně.
 • Oregano. Infuze oregana se připravuje následujícím způsobem: 1 polévková lžíce. suché bylinky nalijte sklenici vroucí vody a trvejte v uzavřené nádobě po dobu dvou hodin. Během dne je nutné pít infuzi malými doušky..
 • Heřmánek a meduňky. Infuze heřmánku a meduňky má protizánětlivé a uklidňující účinky a také pomáhá zmírnit křeče dělohy. Smíchejte 1 polévkovou lžíci. suchá bylina meduňka a suché květy heřmánku. Nalijte sklenici vroucí vody, zabalte nádobí silnou vrstvou fólie, zabalte ručníkem a nechte hodinu. Poté infuzi přeceďte a pijte po malých doušcích třikrát denně před jídlem. Pro větší účinnost můžete začít pít infuzi týden před menstruací..
 • Malinové listy. Infuzi malinových listů můžete připravit sami: 3 lžičky. suché malinové listy zalijte 400 ml vroucí vody a nechejte jednu hodinu. Poté nálev přeceďte a pijte po malých doušcích po celý den, bez ohledu na jídlo..
 • Skořice, hřebíček, heřmánek. Silný nálev skořice, hřebíčku a heřmánku pomáhá zmírnit křeče a celkovou nevolnost. Chcete-li připravit vývar, nalijte na 1 lžičku sklenici vroucí vody. tyčinky hřebíčku, 1 lžička. suchá skořice a 2 lžíce. suché květy heřmánku. Směs se přivede k nízkému varu, vaří se dvacet minut, poté se scedí a úplně se ochladí. Vezměte si odvar po celý den přímo během bolestivých období.

Vlastní masáž

Správná samo-masáž bolestivých oblastí překvapivě pomáhá zmírnit bolest. Bederní masáž s míčky ukazuje dobré výsledky. K tomu budete potřebovat dva tenisové míčky a dva látkové pytle. Umístěte kuličky do pytlů, aby se neotočily, a lehněte si na záda s kuličkami po stranách dolní části zad. Začněte kutálet koule pod svou tělesnou hmotností, cítit tlakový bod. Tato technika pomáhá uvolnit a uvolnit dolní část zad..

Samomasáž během menstruace by měla být měkká a "hladit"

Jemná ruční masáž dolní části břicha také pomáhá vyrovnat se s křečemi. V žádném případě byste neměli tlačit na břicho silou, jinak by se problém jen prohloubil! Otřete si dlaně, aby se zahřály, a položte dlaň pravé ruky na dělohu. Bez tlaku proveďte několik kruhových pohybů a pohybujte se přesně ve směru hodinových ručiček. Pohyby by měly spíše připomínat tření než masáž.

Vyzkoušejte také masáž funkčních bodů - akupresuru. Podstatou této manipulace je stimulace aktivních bodů těla, zlepšení krevního oběhu a uvolnění napětí z určitých orgánů. Následující techniky vám mohou pomoci rychle zmírnit menstruační bolesti:

 • Se dvěma palci pevně zatlačte nejprve na ocasní kost, poté na křížovou kost. Pokračujte v klikání na uvedené body po dobu čtyřiceti sekund. Opakujte manipulaci několikrát.
 • Pomocí ukazováčku nebo zaobleného tvrdého předmětu (například gumy na tužky) přitlačte dolů na bod 7 cm nad vnitřní tarzální kostí (kosti v dolní části nohy). Držte prst nebo tužku po dobu jedné minuty bez uvolnění tlaku.
 • Najděte bod na noze pravé nohy, který je umístěn mezi prvním a druhým prstem a jde 2,5 cm nahoru od spojení dvou prstů. Stiskněte tento bod a podržte tlak po dobu jedné minuty.
 • Zaujměte polohu v sedě, ohněte kolena a opřete se o břicho. Palci nahmatejte na obou chodidlech něžný bod dolních lýtkových svalů, asi čtyři prsty nad kotníkem. Ignorujte jakékoli nepohodlí a zmáčkněte označené body na nohou prsty co nejvíce po dobu jedné minuty. Poté uvolněte a po třiceti sekundách manipulaci opakujte.

Léky

Pokud vám výše uvedené způsoby, jak se zbavit bolesti během kritických dnů, nepomohou, zbývá jen použití nesteroidních protizánětlivých a analgetických léků a také hormonálních léků. Mezi léky proti bolesti jsou na prvním místě antispasmodika, která uvolňují napětí ze svalů dělohy. Mezi takové léky patří drotaverin, spazmalgon, dicykloverin a další..

Ve zvláště závažných případech jsou předepsány komplexní léky, jako je ibuprofen, ketany, nimesulid. Při léčbě dysmenorey se také dobře osvědčily antikoncepční hormonální léky, ale lze je užívat pouze po konzultaci s lékařem a pod jeho dohledem, protože hormonální pozadí ženy je velmi tenké a jakýkoli zásah do hormonálního systému může vést k vážnému porušení reprodukčního systému..

Perorální kontraceptiva obvykle snižují množství prostaglandinových hormonů, jejichž přebytek může způsobit bolestivá menstruace. Ženy, které užívají antikoncepční léky, se tak během kritických dnů úplně zbaví děložních křečí. Nezapomeňte však, že perorální antikoncepce narušuje přirozené hormonální pozadí, v důsledku čehož může selhat celý endokrinní systém..

Co dělat, pokud bolest přetrvává?

Pokud jsou vaše menstruační bolesti silné a trvají déle než tři dny, je vhodné okamžitě vyhledat lékaře. Měli byste být také upozorněni na výskyt velkých krevních sraženin a nedostatek pozitivního účinku léků proti bolesti. V takových případech může zpoždění vést k vážným komplikacím, proto další opatření konzultujte s lékařem..

Nejúčinnější způsoby a speciální cvičení pro odstranění bolesti břicha během menstruace

Bolest během menstruace je nedílnou součástí reprodukčního systému. Intenzita nepohodlí závisí na individuálních charakteristikách organismu. Silná bolest může naznačovat patologické procesy. V medicíně se syndrom bolesti způsobený kritickými dny nazývá dysmenorea. Přiřaďte primární a sekundární typy odchylek.

Jak se projevuje menstruační bolest?

Menstruace se objevuje každých 21 až 35 dní. Jsou to krvavý výtok doprovázený nepohodlí v dolní části břicha. Nepohodlí se odráží v blahobytu ženy. Během tohoto období je důležité zajistit správnou úroveň hygieny a omezit fyzickou aktivitu..

Folikulární fáze menstruačního cyklu je charakterizována zvýšením tloušťky endometria. Je to nezbytné pro úspěšnou implantaci embrya. Pokud nedojde k početí, vajíčko opouští tělo spolu s bazální vrstvou endometria a nahromaděnou krví. Tento proces se nazývá menstruace. Objem uvolněné krevní tekutiny závisí na tloušťce endometria. Vrchol bolesti nastává na začátku menstruace. Je to způsobeno intenzivními kontrakcemi dělohy a vejcovodů.

Několik dní před menstruací má bolest přitahující charakter. Když je endometrium odmítnuto, zaznamenají se křeče, které připomínají slabé porodní bolesti. Bolestné pocity mohou být vyvolány na ocasní kosti a rozšířeny do bederní oblasti. Intenzita nepohodlí klesá o 3-4 dny cyklu. Ve vzácných případech je přítomen po celý týden..

Primární nebo funkční dysmenorea se objevuje během dospívání. Tento stav je spojen s tvorbou menstruačního cyklu. Sekundární typ se získává v důsledku přenosu gynekologických onemocnění. Nejčastěji se objevuje u žen po 30 letech. V tomto případě je patologie doprovázena tachykardií a známkami vegetativních vaskulárních poruch. Stupnice intenzity dysmenorey je rozdělena do čtyř částí:

 1. První stupeň se vyznačuje mírným nepohodlí. Projdou bez použití léků.
 2. Druhý je charakterizován syndromem tolerovatelné bolesti. Mohou se objevit drobné závratě, podrážděnost a poruchy trávení.
 3. Třetí stupeň je doprovázen bolestmi hlavy, nevolností a silnými křečemi v břiše. V tomto případě jsou nutné léky proti bolesti..
 4. U čtvrtého stupně se nepohodlí objeví několik dní před nástupem menstruace. Dochází ke zvýšení tělesné teploty, malátnosti a hojnému špinění.

Příčiny silné bolesti během menstruace

V některých případech je problém dědičný. Mezi další důvody rozvoje dysmenorey patří:

 • zánětlivé procesy v děloze;
 • ohnutí nebo posunutí orgánu;
 • biochemické těhotenství;
 • infekční choroby;
 • přenos emočního šoku;
 • endometrióza;
 • nedostatek progesteronu;
 • proces adheze v potrubí;
 • nedostatek vápníku v těle;
 • cystické útvary.

V přítomnosti adhezí nebo ohýbání dělohy krev stagnuje v malé pánvi kvůli překážkám v cestě. U cystických útvarů je bolest způsobena tlakem na blízké orgány. Endometrióza je důsledkem přemnožení tkání mimo dělohu. Mohou ovlivnit nejen pohlavní orgány, ale také ledviny, močový měchýř a gastrointestinální trakt. To vede k syndromu bolesti..

Biochemické těhotenství je potrat, který se vyvíjí před zpožděním menstruace. Žena si nemusí být vědoma koncepce, ke které došlo. V tomto případě dochází k oplodnění, ale embryo se z nějakého důvodu nepřipojí. Tělo je odmítnuto spolu s endometriem a krevními sraženinami. Zvyšuje se menstruační tok a bolest.

Při zánětlivých procesech se tekutina hromadí v sítnicovém prostoru, který je vizualizován na ultrazvuku. Dráždí pobřišnici a způsobuje nepohodlí. Jeho přítomnost zhoršuje příznaky předmenstruačního období. Jsou pozorovány silné křeče v břiše. Bolestivý syndrom přetrvává i po skončení menstruace.

Přidružené příznaky

U dysmenorey si žena může všimnout výskytu určitých znaků. Pomáhají diagnostikovat nemoc. Ve většině případů jsou příznaky následující:

 • závrať;
 • nevolnost a zvracení;
 • žaludeční nevolnost;
 • celková slabost těla;
 • bolest v dolní části zad;
 • zvýšení tělesné teploty až o 37 stupňů;
 • bolest hlavy;
 • zhoršená chuť k jídlu.

Naštvaný žaludek a oslabené tělo jsou klasickými příznaky menstruace. U infekčních onemocnění má krvavý výtok nepříjemný zápach. Mohou být přítomny sraženiny a hnisavé inkluze. Někdy je na vnějším povrchu genitálií pocit pálení a potíže s močením. Uvedené příznaky přetrvávají i po skončení menstruace..

Zvýšení tělesné teploty nad 37,4 stupňů naznačuje akutní zánětlivý proces. Je doprovázeno sníženým výkonem a ztrátou chuti k jídlu. V takovém případě je nutné umístit ženu do nemocnice. Po terapii nepohodlí zmizí.

Způsoby, jak eliminovat bolesti břicha během menstruace

Abyste se zbavili syndromu bolesti, musíte užívat analgetika. K těmto účelům se nejčastěji používá No-shpa, Drotaverin, Analgin nebo Papaverin. Tablety zmírňují křeče, čímž zmírňují bolest. Navíc jsou předepsány komplexy vitamínů a léky, které regulují cyklus. Aby se zabránilo nepříjemným pocitům v budoucnu, provádí se fyzioterapie: elektroforéza a ultravysokofrekvenční induktotermie.

Za účelem normalizace menstruačního cyklu a zmírnění příznaků premenstruačního syndromu je funkce vaječníků potlačena pomocí perorálních kontraceptiv. Průběh léčby je tři až šest měsíců. Na pozadí užívání léků jsou období bezbolestná a ne tak intenzivní.

Chirurgický zákrok se praktikuje pro endometriotická ložiska, záněty a změny polohy reprodukčních orgánů. Nejčastěji se provádí laparoskopická operace. Nejenže eliminuje existující problémy, ale také diagnostikuje patologie, které nelze detekovat pomocí ultrazvukového monitorování. Mezi výhody laparoskopie patří rychlá rehabilitace a nízké riziko komplikací. Po operaci se menstruační cyklus normalizuje a zvyšuje se pravděpodobnost úspěšného početí..

Existují techniky, které potlačují bolest během kritických dnů. Jsou relevantní, pokud užívání léků není možné. Patří mezi ně následující:

 1. Kruhová masáž břicha může pomoci snížit nepohodlí a zlepšit gastrointestinální funkce. Pohyby hladení musí být prováděny ve směru hodinových ručiček.
 2. Ženská strava má přímý vliv na její stav během menstruace. Doporučuje se omezit konzumaci alkoholu, moučných výrobků, silného čaje, uzenin, kávy a tučných jídel. Základem stravy v tomto období by mělo být ovoce, bílkovinné potraviny, zelenina a bylinné nápoje..
 3. Ulehčení stavu může pomoci přiložení teplé vyhřívací podložky na břicho. Je důležité, aby to nebylo horké. Doporučuje se pít hodně teplých nápojů, aby se zabránilo dehydrataci.
 4. Psychologický přístup je stejně důležitý. Během kritických dnů byste měli věnovat pozornost věcem, které přinášejí pozitivní emoce. Mezi nimi se vyznačuje oblíbený koníček, zdravý spánek a komunikace s blízkými..
 5. Neměli byste cvičit intenzivní fyzickou aktivitu během menstruace, ale mírné cvičení není zakázáno. Lékaři doporučují upřednostňovat lehká cvičení a návštěvu bazénu.
 6. Pokud žena musí během menstruace užívat antikoagulancia, upraví se dávkování nebo se příjem úplně zastaví.

Speciální cvičení k potlačení bolesti

K zvládnutí syndromu bolesti pomáhají jednoduché techniky, které nevyžadují školení a specifické znalosti. Nejúčinnější jsou následující:

 1. Je nutné ležet na zádech a opírat hýždě o zeď. Nohy by měly být v úhlu 90 stupňů. Z této polohy byste měli ohýbat končetiny v kolenou, aniž byste zvedali nohy ze zdi. V této poloze je třeba opravit po dobu pěti minut..
 2. Výchozí poloha: leží na břiše. Udržujte kolena napnutá a nohy spojené. Při výdechu se tělo zvedne, hlava je odhodena zpět. Při inhalaci byste se měli vrátit do předchozí polohy..
 3. Ležíte na zádech, musíte si jednu nohu přitáhnout k bradě a druhou nechat na podlaze. Končetiny se po pěti minutách vymění.
 4. Když stojíte na všech čtyřech, musíte si hlavu opřít o podlahu. Musíte být v této pozici tři minuty..
 5. Ležíte na zádech, měli byste ohýbat kolena a nohy spočívat na podlaze. Při výdechu se dolní část zad mírně vyklenuje a je v této poloze fixována na několik sekund.

Kdy potřebujete navštívit lékaře

Mezi příznaky závažných patologií patří nepohodlí trvající několik dní. Obvykle se časem snižují. Zvýšení intenzity bolestivého syndromu je alarmujícím signálem těla. Pokud žena ztratí schopnost pracovat, je návštěva lékaře povinná. Je však také nutné věnovat pozornost tělesné teplotě, celkovému zdravotnímu a emočnímu stavu ženy. Posuzuje se povaha bolesti a její lokální lokalizace.

U závažných onemocnění neposkytují analgetika požadovaný účinek. Bolest v tomto případě může být křečová. Intenzita výboje se postupně zvyšuje. Jeden z důvodů tohoto jevu se nazývá mimoděložní těhotenství. Připevnění embrya mimo orgán vyvolává poškození krevních cév a tkání, což způsobuje krvavý výtok. Tento stav je život ohrožující..

Závěr

Dysmenorea přináší spoustu nepříjemných pocitů. V případě jeho výskytu nezanedbávejte lékařskou pomoc. To hrozí vážnými komplikacemi: neplodnost, rozvoj onkologie a přetrvávající psychóza. Správně zvolená terapie normalizuje menstruační cyklus a zmírňuje onemocnění. Pokud je bolest výsledkem individuálních charakteristik těla, je dívka schopna snížit jeho intenzitu pomocí analgetik.

Cvičení a způsob, jak zmírnit bolest během menstruace

Na rozdíl od některých přesvědčení je fyzická aktivita během období irelevantní, i když je pravda, že velmi intenzivní cvičení může zvýšit krvácení. Podívejte se, jaké cvičení můžete a neměli byste během menstruace dělat.

Menstruace a sport - můžete v tomto období cvičit

Cvičení by mělo být přizpůsobeno vašim schopnostem a vašim sklonům po celou dobu. V mnoha případech působí mírné cvičení jako lék proti bolesti a zmírňuje bolest.

Endorfiny produkované tělem během cvičení jsou vynikající v boji proti psychologickému premenstruačnímu syndromu:

 • eliminovat podrážděnost;
 • změny nálady;
 • slzavost a potíže se soustředěním.

Takže místo toho, abyste si vybrali tabulku čokolády, noste tepláky a vyberte si krátký trénink..

Menstruace pro každou z žen je extrémně obtížná doba a pomocí vůle se symptomům nelze vyhnout. Nejméně pohodlné dny před menstruací jsou dny, kdy progesteron dosáhne nejvyšší úrovně. V této době se rychlost během běhu snižuje a zvyšuje se dechová frekvence..

Co cvičit během menstruace

Pokud vás žaludek bolí před a během menstruace, jsou pozorovány svalové křeče a nastává obecná impotence, ale běžné léky proti bolesti uklidňují bolest, to znamená, že můžete cvičit. Pokud cvičíte pravidelně, nenechte se dnes líní. Bylo prokázáno, že během menstruace a několik dní po ní se zvyšují schopnosti našeho těla. Můžete cvičit jako obvykle, abyste zmírnili bolest během menstruace. Pokud však patříte do skupiny lidí, kteří občas cvičí, budou tyto aktivity přijatelné:

 • jóga;
 • Pilates;
 • protahování;
 • procházky;
 • chůze nebo běh;
 • plavání.

Cvičení, kterým se během menstruace vyhýbejte

Vzdejte se pozic, které udržují svaly břišní dutiny v napětí, zmáčkněte to. Jedná se o intenzivní zvraty, zvraty, rovnovážné pózy atd. Břišní svaly mohou vyvíjet tlak na vejcovody a zužovat je, mezera se zužuje, což ztěžuje volnou cirkulaci menstruační krve, což způsobuje ještě větší bolest a zúžení cév..

Vzhledem k tomu, že tělo produkuje více hormonů, objevují se příznaky, jako je otok, nevolnost atd. Mnoho žen v této době pociťuje nárůst energie v důsledku zvýšené aktivity imunitního systému, ale tuto energii nelze vynaložit na intenzivní fyzickou aktivitu. protože v této době má tělo také zvýšenou poptávku po energii. Je lepší tuto energii šetřit, protože po menstruaci je pozorován její pokles a je rychlejší návrat k normálnímu fungování..

První 2-3 dny po začátku menstruace se vyvarujte cviků, které vyžadují zaujmout pozice, ve kterých jsou nohy a hýždě umístěny nad tělem.

Vyvarujte se obtížných gymnastických a akrobatických poloh, které mohou způsobovat nepohodlí.

Vyvarujte se cvičení s vysokou intenzitou, ale místo toho se zaměřte na jógu, pilates a protahování míče.

Když se cítíte malátní a unavení z bolesti, udělejte si procházku, abyste si okysličili tělo. Na začátku menstruace se zaměřte na ruce, nohy a záda..

Obecné pokyny pro cvičení jógy během menstruace

Cvičení během menstruace by mělo být prováděno s uvolněným žaludkem, protože svalové napětí pomáhá zadržovat toxiny nebo ztěžuje jejich vylučování.

Během menstruace mohou ženy pociťovat různá onemocnění, která narušují normální fungování těla: silné bolesti hlavy, bolesti břicha, beder, bolesti křížů, závratě, nevolnost a celková slabost. Jak zmírnit bolest během menstruace, trápit ženy? Jóga je v tomto případě velmi užitečná, protože zmírňuje mnoho příznaků, aniž by potlačovala čisticí proces, ale dokonce mu pomáhala..

Období každé ženy je jiné. Některé z nich nepociťují žádné nepohodlí, ale pro většinu z nich jsou velmi bolestivé a ovlivňují to mnoho lidí bez ohledu na věk a mohou zahrnovat celou řadu stavů - od tupých bolestí v břiše a dolní části zad po silných kontrakcích dělohy.

Činnosti během menstruace

Jedinou kontraindikací pro tělesnou výchovu je intenzivní bolest, která je prakticky paralyzující nebo vyžaduje lékařský zásah. Mohou zahrnovat: mdloby, zvracení, krvácení vyžadující diastolické injekce.

Pokud se však během menstruace můžete bez problémů pohybovat a je to téměř bezbolestné, neměli byste se fyzické aktivitě vyhýbat..

Výhody cvičení během menstruace

Energie by měla přirozeně proudit dolů během menstruace, a nikoli ve směru hlavy, proto by asany měly být vybírány s velkou opatrností. Sada fyzických cvičení v dnešní době by měla být taková, aby:

 • úleva od bolesti;
 • snížené křeče a krvácení;
 • vyloučené nepohodlí v oblasti pánve, břicha a páteře;
 • snížené napětí; zmírnit stres a relaxovat.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení může fyzická aktivita pomoci normalizovat procesy probíhající ve vašem těle během období měsíčního krvácení a stát se dobrým způsobem, jak dosáhnout psychofyzického pohodlí..

Jak zmírnit bolest? Provádějte tyto polohy, které mají pozitivní vliv na páteř, rozšiřují svaly, uklidňují žaludek, podporují průtok krve a uklidňují.

Snižuje zadržování vody a otoky, nevolnost a bolesti hlavy. Cvičením jógy, zejména dýchacích technik, více okysličujete své tělo a snižujete intenzitu kontrakcí. Během cvičení se uvolňují endorfiny, což jsou přírodní léky proti bolesti a látky zvyšující náladu. Stojí za zmínku, že pravidelné cvičení jógy může ovlivnit snížení průtoku krve a zmírnit nepříjemné příznaky..

Zmírnění menstruační bolesti cvičením

Různé studie zabývající se tímto problémem ukazují, že fyzická aktivita během menstruace nezpůsobuje zvýšené krvácení. Pravidelný trénink svalů pánevního dna je navíc posiluje a celkové napětí - může významně zmírnit bolest, ke které dochází během menstruace. Pokud nechcete během menstruace uvolňovat hormony a vytvářet bouři, vyzkoušejte některá relaxační cvičení. Nejsou obtížné a nevyžadují speciální dovednosti, ale můžete si být jisti, že účinně zlepší náladu a zmírní bolest, ovlivní snížení koncentrace hormonu stimulujícího folikuly a luteinizační prolaktin, které ovlivňují intenzitu nepohodlí spojeného s menstruací.

Jednoduchá cvičení ke zmírnění bolestivých menstruačních příznaků

Většina žen zjistí, že jakékoli úsilí během menstruace je nevhodné. Podle zprávy společnosti Elen-Intim můžete díky speciálním cvičením během tohoto období nejen zlepšit svoji pohodu, ale také zmírnit bolestivé příznaky. Během menstruace můžete cvičit, stačí vědět jak. Silová cvičení, která způsobují napětí a stlačení břišních svalů, jsou kontraindikována. Nemůžete dělat cvičení, jako je svíčka, vysvětlil doktor lékařských věd, gynekolog Gregor Poludnevsky.

Cvičení 1

 1. Lehněte si na záda.
 2. Položte si pod stehna polštář nebo přikrývku.
 3. Položte nohy k sobě, protáhněte prsty a položte dlaně pod hlavu.
 4. Ležte v této poloze pět nebo šest minut..

Cvičení 2

 1. Sedni si na podlahu.
 2. Ohněte pravou nohu a přibližte nohu k rozkroku, levou nohu držte rovnou.
 3. Dejte si na stehna nějaké polštářky.
 4. Ohýbejte se směrem k levé noze. Pak opakujte pro druhou stranu.

Cvičení č. 3

 • Vezměte si polštáře a lehněte si na záda s hlavou a bederní oblastí na polštářích.
 • Namiřte kolena opačným směrem..
 • Dejte si nohy dohromady.
 • Držte tuto pozici po dobu 1-2 minut. Odpočinout si.

Cvičení 4

 • Položte na podlahu nějaké polštáře.
 • Posaďte se na ně a zkřížte nohy.
 • Prostrčte prsty a opřete je o sedadlo židle.
 • Zůstaňte v poloze tak dlouho, jak vám to vyhovuje.

Cvičení 5

Tímto cvikem se zvedají břišní orgány a pohybují se směrem k páteři, což dává v této oblasti pocit prostoru a zmírňuje břišní křeče a bolest.

 1. Umístěte váleček ke zdi a posaďte se na něj tak, aby páteř byla proti zdi.
 2. Překřiž nohy.
 3. Prsty pevně proplete a zkroutí. Natáhněte lokty a zvedněte ruce nad hlavu. Rovnoměrně natáhněte trup na obě strany.
 4. Zůstaňte v poloze asi 30 sekund, poté změňte prokládání prstů a opakujte pro tuto pozici..

Jóga jako účinná metoda řešení menstruačních bolestí

Jillian McKeat, renomovaná výživová poradkyně a trenérka jógy, radí, jak snížit bolest. Říká, že pohyb je základním prvkem zdravého životního stylu, prevence nemocí, zvládání stresu a léčby různých psychosomatických poruch. Během menstruace jsou některá cvičení, která vám mohou zmírnit křeče, bolesti zad a nadměrné krvácení během těchto nepříjemných dnů v měsíci. Ženy se dnes nemusí vzdát své praxe, stačí ji změnit tak, aby byla užitečná.

Když trpíte bolestí během menstruace, existuje mnoho pozic, které ženám pomohou zmírnit bolest a rozjasnit jejich kritické dny..

Níže uvedená cvičení na bolest během menstruace jsou jednoduchá, nevyžadují speciální dovednosti, jsou účinná a přinášejí rychlou úlevu..

Ženy se jim věnují během menstruace, ale vše závisí na:

 • nálady;
 • fyzický a duševní stav ženy;
 • intenzita krvácení;
 • vše musí být upraveno individuálně.

Endorfiny uvolňované během jakéhokoli cvičení snižují vnímání bolesti. Pokud se tedy nezkroutíte do klubíčka bolesti a nebudete se cítit skvěle, nemusíte se vzdát cvičení..

A nezapomeňte, že cvičení jógy mohou nahradit pilulky proti bolesti..

Jógové pozice zmírňující menstruační bolest

Poloha ve stoje se provádí, pokud nezpůsobuje napětí v břiše. Je dobré použít zeď jako podporu a použít různé nástroje. Trvání ve stoje by nemělo být příliš dlouhé, aby nedošlo k oslabení těla.

Tadasana

 1. Postavte se rovně s nohama na šířku ramen a patami směrem ven.
 2. Ruce jsou zvednuté, dlaně směřují k sobě (toto uspořádání nohou a rukou pomáhá snížit bolest břicha). Pokud je krvácení silné, nedoporučuje se zvedat ruce nahoru).

Pastimottanasana (protahovací asana)

Pomáhá snižovat nadýmání a tíhu. Také zmírňuje bolesti hlavy během menstruace.

 1. Posaďte se na podložku a narovnejte nohy.
 2. Položte si na kolena dvě obdélníkové deky.
 3. Nakloňte se dopředu a položte na ně hlavu.
 4. Pokuste se omotat dlaně kolem prstů.
 5. Držte pozici po dobu pěti minut.

Bolest, ke které dochází během menstruace, je charakterizována odlišnou citlivostí ženy na bolest a některé ženy, zejména mladé ženy, nejsou schopny se s tímto problémem vyrovnat bez řádné hormonální terapie. Ale tyto polohy mají na tuto oblast ve správný čas příznivý účinek, připravují tělo na zvládnutí bolesti, v poněkud větší míře.

Všechna cvičení, jak odstranit nebo snížit bolest během menstruace, jsou pouze doporučená a nenahrazují návštěvu odborníka, pokud během menstruace dojde k bolesti..

Pamatujte, že v případě zdravotních problémů byste se měli poradit se svým lékařem!

Ženská reprodukční funkce má bohužel svůj vlastní výraz a někdy dojde k jejímu vymizení. Asi po 40 letech začínají hormonální změny. Tento proces se nazývá menopauza nebo menopauza a trvá několik let..