Proč po menstruaci táhne podbřišek

Kreslení bolesti v podbřišku během menstruace je pro většinu žen běžným měsíčním senzací, ale co dělat, když se takové nepříjemné příznaky objeví, když jsou kritické dny dávno pryč.

V tomto článku se budeme zabývat hlavními důvody, proč dolní část břicha bolí po menstruaci u ženy, pokud je to přirozený příznak, a pokud existují nějaké příznaky, měli byste okamžitě vyhledat pomoc od odborníka.

Příčiny bolesti po menstruaci

Kritické dny velmi oslabují ochranné funkce těla. Na pozadí významné ztráty krve se imunita snižuje a žena je náchylnější k vlivu infekcí a agresivních vnějších a vnitřních faktorů. V této době se velmi často mohou zhoršovat chronická onemocnění v genitourinární, zažívací a gynekologické oblasti. V takových situacích je bolest v pánevní oblasti možná jak během menstruace, tak po dokončení měsíčního výtoku. Existují další důvody, které způsobují bolest v dolní části břicha po menstruaci, budeme je zvažovat podrobněji.

Hormonální posuny

Pokud se v dolní části břicha vyskytují bolesti, nejčastěji jsou způsobeny zvýšeným tónem dělohy, to znamená nadměrným napětím svalů a hypertonicita může vyvolat hormonální nerovnováhu:

 • příčinou bolesti může být nedostatek progesteronu, který je zodpovědný za pružnost a uvolnění svalů dělohy;
 • zvýšený obsah estrogenů (hyperestrogenismus) přispívá k rozvoji endometriózy a dalších endometriálních patologií, stejně jako maligních novotvarů, jejichž hlavním příznakem je závažnost a bolest v podbřišku;
 • se zvýšenou hladinou mužských hormonů (hyperandrogenismus) mohou být kritické dny často odloženy a objem sekrecí významně klesá. Tento stav je také charakterizován vznikající bolestí po menstruaci;
 • hyperprolaktinémie, při které se zvyšuje hladina prolaktinu, může být vyvolána nervovými poruchami a dokonce stimulací bradavek během pohlavního styku. Docela často po menstruaci bolí břicho u žen během kojení.

Hormonální poruchy mohou být způsobeny nesprávnou funkcí štítné žlázy, hypofýzy, jater a ledvin, metabolickými problémy, náhlými skoky v tělesné hmotnosti v důsledku nemoci nebo podvýživy a užíváním hormonálních léků.

Ovulace

Některé ženy mohou zapomenout, proč žaludek bolí uprostřed menstruačního cyklu, asi 10–14 dní po jeho začátku. Pokud v této době táhnou dolní část břicha a dolní část zad, pak s vysokou pravděpodobností lze tvrdit, že přišla ovulace. U některých dívek je ovulační fáze zcela asymptomatická, zatímco jiné pociťují okamžik prasknutí folikulu, při kterém bolí dolní část břicha a dolní části zad. Tento proces může být doprovázen uvolňováním malého množství krve..

Vzhledem k tomu, že vajíčko dozrává střídavě v různých vaječnících, lze bolesti pociťovat v různých cyklech buď na levé, nebo na pravé straně. Abyste se ujistili, že bolestivá bolest je způsobena prasknutím folikulu, můžete si koupit v lékárně a provést speciální test na ovulaci.

Těhotenství

Pokud menstruace uplynula a dolní část břicha se táhne, nelze vyloučit, že je žena těhotná. To lze potvrdit testem nebo během vyšetření pánve.

V den očekávaného začátku menstruace může u těhotné ženy dojít k průlomovému krvácení, které vypadá jako menstruace, ale není. Jedná se o přímou hrozbu selhání těhotenství, které je způsobeno nedostatkem progesteronu, který udržuje normální tón dělohy. Při nedostatečné produkci progesteronu se děloha začne energicky stahovat, což způsobí oddělení vajíčka. Poté se výsledný hematom vyprázdní a žena si vezme špinění na menstruaci, po kterém zatáhne za břicho. Přítomnost silných tažných bolestí naznačuje hrozbu selhání těhotenství nebo proces spontánního potratu, který již začal.

Ovariální hyperstimulační syndrom

V boji proti neplodnosti jsou často předepisovány hormonální léky, jejichž hlavní funkcí je zvýšit produkci pohlavních hormonů vaječníky. Vedlejším účinkem této terapie je zvětšení velikosti vaječníků, stejně jako expanze jejich cév, zatímco jejich stěny mokvají, což přispívá k prosakování tekutiny skrz ně do břišní dutiny. Kvůli této tekutině může žaludek po menstruaci bolet, navíc je pozorováno jeho nadýmání a hypertonicita dělohy.

Potrat nebo potrat

Pokud žena nedávno potratila nebo potratila, pak má bolest po menstruaci v tomto případě posttraumatickou povahu. Nemusíte se jich bát, ale také byste je neměli podceňovat, pokud se kromě bolesti objeví i mazanice, nepříjemný zápach nebo bolest zesílí, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, protože po takových situacích může dojít k vážnému zánětu.

Gynekologické patologie

Pokud vaše období uplynula a bolí vás žaludek, je nejčastěji podezření na přítomnost onemocnění reprodukčního systému. Zvažte nejčastější gynekologická onemocnění, kvůli kterým může dolní část břicha táhnout:

 • zánět sliznice vnějších pohlavních orgánů (vulvitida), děložní hrdlo (cervicitida), endometrium (endometritida), vejcovody (salpingitida) nebo vaječníky (ooforitida). Kromě bolesti může teplota stoupat a objevovat se neobvyklý výtok;
 • genitální infekce, včetně pohlavně přenosných nemocí, jsou doprovázeny rozsáhlým zánětem, zjizvením, adhezí a destrukcí tkání;
 • patologická proliferace endometria, stejně jako jeho nedostatečný rozvoj;
 • benigní a maligní formace ve vaječnících a děloze;
 • výhřez dělohy v důsledku natažení svalů a vazů po vícečetných porodech nebo v důsledku přirozeného stárnutí těla.

Pokud máte podezření na některou z výše uvedených nemocí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Pouze kompetentní odborník bude schopen provést přesnou diagnostiku, určit příčinu bolesti po kritických dnech a předepsat adekvátní léčbu a v případě potřeby chirurgický zákrok.

Nemoci jiných orgánů

Příčinou bolesti v podbřišku po kritických dnech mohou být nemoci, které nemají nic společného s reprodukčním systémem. Pokud se vyskytne problém v urogenitálním systému, například jsou zapálené ledviny nebo močové cesty, mohou se kromě bolesti po menstruaci objevit pocity řezání v pochvě, bolestivé močení a horečka..

Bolest v perineu může být způsobena střevní distenzí způsobenou dysbiózou a plynatostí. Chcete-li vyloučit bolestivost, měli byste určitě zkontrolovat svou stravu a obohatit ji o potraviny bohaté na vlákninu. Bolest může být promítnuta do dolní části břicha s radikulitidou a nataženými vazy a menstruace tuto symptomatologii dále zhoršuje. Také dolní část břicha vpravo může táhnout kvůli apendicitidě..

Důvod návštěvy lékaře

Pokud kritické dny již skončily a bolest v dolní části břicha po menstruaci nezmizí po dobu 2 nebo více dnů, měli byste určitě jít na schůzku s gynekologem. Kromě toho je nutná lékařská péče, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • tělesná teplota stoupá a několik dní po sobě nezkroutí;
 • výtok, který pokračuje každý měsíc, má nepříjemný zápach, připomínající shnilé maso nebo shnilé ryby;
 • bradavky vylučují bílou nebo čirou kapalinu;
 • pokud se mléčné žlázy zvětší po skončení menstruace;
 • pokud se po porodu objeví silné bolesti v dolní části břicha;
 • pokud dolní část břicha bolí natolik, že se nelze dotknout celého těla.

Způsoby, jak zmírnit a léčit bolest

Pokud po menstruaci táhne dolní část břicha, přesnou příčinu tohoto nepohodlí a vhodnou léčbu může určit pouze ošetřující lékař, ale žena může tento stav zmírnit sama a doma. K tomu musí dodržovat jednoduché pokyny:

 • musíte si obléct teplé ponožky a pokusit se nepřechlazovat nohy;
 • fyzická aktivita by měla být snížena a více času stráveného v horizontální poloze;
 • měli byste často chodit na čerstvý vzduch a získat více pozitivních emocí, zkusit být méně nervózní a vyhnout se stresu;
 • pokud lékař nenalezne patologii, měli byste pít více vody a bylinných čajů, proto jsou vhodné poplatky, které zahrnují heřmánek, meduňku a třezalku tečkovanou. Med a citron dodají čaji další účinek;
 • můžete pít čaj z jahodových listů;
 • Infuze pelyňku pomůže zmírnit bolesti břicha, pro jeho přípravu je třeba nalít čajovou lžičku suché byliny se sklenicí vroucí vody a vypít půl sklenice dvakrát denně.

Jedná se pouze o dočasná opatření, která pomáhají snižovat nepohodlí způsobené bolestmi v podbřišku, pokud se po jejich použití stav nezlepší, měli byste naléhavě vyhledat pomoc od odborníka. Nejprve lékař provede úplné vyšetření, včetně obecných krevních testů, nátěrů na flóru, ultrazvuku pánevních orgánů atd. V závislosti na diagnóze může být léčba protizánětlivá, antibakteriální nebo hormonální terapie nebo chirurgický zákrok. Pokud neexistují žádné patologické příčiny, může lékař doporučit ženě kurzy jógy k posílení a protažení břišních svalů..

Proč bolí břicho po menstruaci, možné příčiny

Jak zmírnit bolest doma

Asi polovina žen na celém světě zažila bolesti během menstruace. Bolest v podbřišku by měla být upozorněna po kritických dnech, protože tyto příznaky mohou být známkami nějakého druhu onemocnění nebo zánětu.

Můžete si doma ulevit od nepříjemných bolavých nebo ostrých bolestí, aniž byste čekali na příjezd místního lékaře nebo výlet do nemocnice.

 • Tělesné cvičení. Zkuste se procházet a běhat. Cvičením můžete zmírnit bolest před příchodem lékaře. Cvičte, abyste zmírnili křeče. Například ležíte na břiše, opřete si dlaně o podlahu, zvedněte trup nahoru a vyklenujte záda. Další cvičení: klečení a lokty, sklon hlavy k hrudi a zvedání a spouštění pánve.
 • Příjem spazmolytik. Bolest můžete zmírnit nebo odstranit pomocí léků. Populární léky: No-shpa, Nurofen, Nise, Ibuprofen, Ketorol, Papaverin, Analgin. Pamatujte, že léky mají vedlejší účinky a mohou negativně ovlivnit gastrointestinální trakt..
 • Lidové způsoby. Stojí za to opatrně používat moudrost generací, aby nedošlo ke zhoršení situace. Vezměte si teplou lázeň nebo vyhřívací podložku na spodní část břicha, ale po dobu 15 minut, abyste zabránili krvácení. Jiný způsob: ležet v poloze plodu. Vezměte si teplý aromatický bylinkový čaj. Mohou to být čaje ze zázvoru, malinových listů, tymiánu nebo oregana.

Implantace oplodněné buňky

Proč po menstruaci táhne spodní břicho a hrudník? Důvodem tohoto procesu v ženském těle může být zavedení vajíčka do stěny pohlavního orgánu. Zvažme tuto situaci podrobněji..

Během prasknutí folikulu dochází k poškození malých cév. To způsobí mírné krvácení. Žena může tuto okolnost vzít na další menstruaci. Pokud po uvolnění vajíčka dojde k nechráněnému pohlavnímu styku, dojde k početí. Poté buňka cestuje několik dní podél vejcovodů ženy a sestupuje do dělohy. Zde dochází k takzvané implantaci. Tyto akce jsou často doprovázeny taháním nebo nepříjemnými pocity v dolní peritoneální oblasti..

Když potřebujete pomoc lékaře

Zavolejte sanitku nebo jděte do nemocnice, pokud vás takové bolesti navštívily poprvé, nic se neodstraní a trvá dlouho. Lékař vás vyšetří, provede testy a diagnostikuje vás. Některá onemocnění vyžadují chirurgický zákrok.

Silné a nesnesitelné bolestivé pocity, opakující se menstruace nebo horečka by vás měly přinutit okamžitě navštívit lékaře.

Pokud vás bolí žaludek a bolest vyzařuje do zad, nebo se objeví nepřirozený výtok s bolestí, nevolností nebo zvracením, okamžitě vyhledejte lékaře. Bolest po menstruaci je považována za nepřirozenou.

Těhotenství a hrozba ukončení

Když se vaše břicho po menstruaci táhne, je možné těhotenství. Může být diagnostikována gynekologickým vyšetřením nebo během ultrazvukového vyšetření. Jak v tomto případě vysvětlit skutečnost, že menstruace uplynula a dolní část břicha táhne?

U některých žen dochází k průlomovému krvácení v den očekávané menstruace. V tomto případě není výtok měsíčně. Lékaři v tomto případě hovoří o hrozbě ukončení těhotenství. Tato situace je často způsobena nedostatkem progesteronu. Tento hormon udržuje normální tón pohlavního orgánu a brání mu ve smršťování. Pokud je tato látka produkována v nedostatečném množství, pak se děloha stahuje a dochází k oddělení vajíčka. Výsledný hematom je často vyprázdněn. To je doprovázeno krvavým výtokem, který žena bere na další menstruaci. Poté následuje tažná bolest, která také naznačuje hrozbu ukončení těhotenství nebo nástupu potratu.

Proč bolí břicho po menstruaci

Hormonální nerovnováha

Pohlavní orgány, stejně jako jiné systémy těla, závisí na hormonálních hladinách. Hormony ve velkém množství zvyšují cyklus, takže bolest je silnější a delší. Příznaky na pozadí hormonálního narušení přetrvávají i po menstruaci.

Bolesti, které končí po kritickém dni po jednom nebo dvou dnech, naznačují hormonální rázy. Pokud bolest trvá déle, má nespecifické příznaky: teplotu nebo výtok, měli byste se poradit s odborníkem.

Adnexitida

Adnexitis je zánět vaječníků a vejcovodů (přídavky). Zánět je jednostranný nebo oboustranný, stejně jako akutní a chronický.

Nemoc nastává, pokud není dodržována intimní hygiena. Škodlivé bakterie vstupují do sterilních orgánů a způsobují zánět. Může to být: bakteroidy, stafylokoky. Kromě toho můžete takový zánět získat sexuálním kontaktem. Situaci zhoršují skryté infekce způsobené chlamydiemi, ureplasmou a Trichomonas.

Mezi příznaky adnexitidy patří:

 • Silná bolest v dolní části břicha. Je to bolestivé a dlouhodobé. Bolest vyzařuje do dolní části zad nebo konečníku.
 • Zvýšená teplota až 38 stupňů.
 • Depresivní a depresivní stav, slabost.
 • Nevolnost.
 • Problémy s močením.
 • Nadýmání.
 • Výtok ve formě leucorrhoea.
 • Neplodnost.

Pokud nebyla akutní adnexitida vyléčena včas, může dojít k chronické. Chronický zánět vede k neplodnosti a mimoděložnímu těhotenství.

Cervicitida

Cervicitida je zánětlivý proces. Ovlivňuje děložní čípek. Příčiny nástupu onemocnění jsou různé. Tyto zahrnují:

 • pohlavní choroby;
 • genitální opar;
 • vaginální infekce;
 • kandidóza;
 • lidsky papillomavirus;
 • trauma během porodu;
 • nesprávná intimní hygiena nebo její nedostatek;
 • alergie.

Bez vyšetření a testování gynekologem není možné přesně určit tento druh zánětu. Prvním alarmujícím příznakem by měla být bolest po menstruaci a hojný výtok z pochvy..

 • pálení a zarudnutí pohlavních orgánů doprovázené svěděním;
 • bolestivé močení;
 • výtok, charakterizovaný množstvím a nepříjemným zápachem;
 • začal znovu krvácet;
 • bolest během a po pohlavním styku;
 • bolest v břiše nebo dolní části zad během pohlavního styku, krvácení nebo trochu krve po něm;
 • nevolnost, závratě;
 • vysoká teplota;
 • otok cervikálního kanálu.

Příčinnými látkami jsou: herpes virus, trichomoniáza, HPV, kapavka, chlamydie. Zánět nevyléčený včas vede k cystám, infiltrátům, neplodnosti.

Vulvitida

Zánět sliznic vnějších pohlavních orgánů se nazývá vulvitida. Samodiagnostika a léčba vede k vážným komplikacím.

Původci zánětu: Escherichia coli, houby, stafylokoky, streptokoky. Infekce jako kapavka, trichomoniáza, Mycobacterium tuberculosis udržují a zhoršují zánět.

 • akutní bolest břicha po menstruaci, zhoršená chůzí nebo sexuálním kontaktem;
 • vybít;
 • někdy pálení a svědění;
 • sliznice vnitřních orgánů jsou pokryty hnisavým květem;
 • ulcerativní a hyperemické léze perinea;
 • bolestivé pocity při močení.

Endometritida

Endometritida je zánět ve vnitřním endometriu děložní sliznice. K zánětu dochází po porodu, tepelných, chemických a mechanických účincích, potratech, menstruaci, antikoncepci, po použití tamponů. Zavedení plísňové, virové nebo bakteriální infekce oslabuje imunitní systém a vede k zánětu.

Akutní endometritida má následující příznaky:

 • bolest v dolní části břicha po menstruaci;
 • páchnoucí výtok;
 • rychlý puls;
 • vysoká teplota;
 • zimnice a slabost.

Neléčený zánět může být chronický a způsobit mnoho komplikací. Chronický průběh onemocnění vede k potratům, potratům, komplikacím po porodu, prodloužené menstruaci, zvýšené bolesti v podbřišku, bolestivému pohlavnímu styku.

Cysty a nádory

Cysta by měla být chápána jako nádorová formace na vaginální stěně. Roste v důsledku akumulace tekutiny v dutině formace. Tumor může mít velikost až 10 centimetrů. Vznikají v důsledku zranění, méně často jsou vrozeného původu. Problém se nemusí objevit ani měsíc po vzdělání.

 • Bolestivé pocity po kritických dnech, pohlavní styk. Žaludek může bolet nebo bolet ostře.
 • Nepohodlí.
 • Poruchy defekace.
 • Hnisavý nebo bílý výtok.

Malé a asymptomatické benigní léze nevyžadují chirurgický zákrok, ale měly by být pravidelně sledovány. Malé maligní cysty velké jako benigní cysty s příznaky jsou chirurgicky odstraněny.

Tuberkulóza

Genitální tuberkulóza často postihuje vejcovody, což způsobuje oboustranný zánět trubiček i vaječníků a tvorbu adhezí. Mykobakterie v genitáliích mohou během hormonálních rázů postupovat. Tahavé a bolestivé bolesti v dolní části břicha po menstruaci by měly být upozorněny a nemohou zmizet ani po užívání léků. Charakteristické jsou také následující příznaky:

 • porušení cyklu;
 • slabý nebo hojný výboj;
 • mírně zvýšená teplota;
 • ztráta váhy;
 • noční pocení;

Endometrióza

Endometrióza je přemnožení endometria mimo žlázové tkáně dělohy. Hormonální rázy se stávají problémem. V posledních dnech menstruace dochází k exacerbaci. Nejprve onemocnění zmizí bez příznaků, ale poté se objeví následující příznaky:

 • pánevní bolest, která se zhoršuje před a po menstruaci;
 • bolestivé kritické dny;
 • hojné vypouštění;
 • bledost, ospalost, závratě;
 • neplodnost.

Endometrióza je příčinou vzniku cyst, adhezí, neuropsychiatrických problémů, podporuje odstranění dělohy a vaječníků. Bolestivý průběh patologického onemocnění často vede k problémům s otěhotněním a potratům..

Nemoci urogenitálního systému

To může být případ různých onemocnění urogenitálního systému. Cystitida, trigonitida a další nemoci způsobují bolest.

Gastrointestinální problémy

Bolest po menstruaci často vyplývá z problémů s gastrointestinálním traktem. Žaludek je oteklý, bolestivý a nepohodlný. Dysbakterióza, střevní infekce, paraziti, problémy s pankreasem, střevní obstrukce, zácpa nebo průjem způsobují bolestivé a akutní pocity.

Břicho lze rozeznat od nesprávné stravy, konzumace sycených nápojů, kořeněných a tučných jídel. Zhoršení vředů, gastritida a syndrom dráždivého tračníku.

Těhotenství

Nelze vyloučit nástup těhotenství po menstruaci. Těhotenství přináší nejen úžasné pocity, ale i úskalí v podobě bolesti, jejíž nástup by vás měl upozornit. Příčiny bolesti:

 • Normální kontrakce dělohy v posledních týdnech těhotenství.
 • Nástup těhotenství. Bolest podobná předmenstruační bolesti.
 • Velký průtok krve v děloze.
 • Mimoděložní těhotenství. Bolest je lokalizována na jednom místě, trvá dlouho a nezmizí.

Jakákoli bolest, která nezmizí po dlouhou dobu a je akutní, vyžaduje vyšetření, zejména po menstruaci. Berte zdraví svých žen pečlivě a vážně. Přítomnost příznaků by vás měla upozornit a vyzvat k návštěvě gynekologa. Nepoužívejte samoléčbu.

Patologie močového systému

Proč žena po menstruaci tahá za břicho? Tento příznak se může objevit v důsledku onemocnění močového systému. Nejběžnější jsou pyelonefritida, cystitida, bakteriurie atd. Dozvíte se o nich po ultrazvukovém vyšetření ledvin a močového měchýře a také při vyšetření moči.

Během menstruace se ženské tělo stává zranitelnějším. V tomto období lze získat širokou škálu onemocnění močového měchýře. Jakmile krvácení skončí, začnou táhnout bolesti. Někdy se přidávají také příznaky jako pálení, močová inkontinence, horečka atd..

Přidružené příznaky bolesti

Pokud vaše menstruace skončila a dolní část břicha táhne, je to jasný signál, že je čas se „vzdát“ lékařům. Při jmenování lékaře je nutné popsat co nejvíce příznaků a souvisejících pocitů, které doprovázejí tažnou nebo bolestivou bolest břicha. Žena si také může stěžovat na projevy, jako jsou:


dolní část zad také bolí;

 • teplota stoupá;
 • mléčné žlázy zhrubnou a bolí bolestivou bolestí atd..
 • Všechno výše uvedené je třeba pečlivě sledovat, protože to pomůže v diagnostickém procesu..

  Při schůzce s diagnostickým lékařem je nejprve třeba uvést povahu bolesti: ať už je konstantní nebo má periodickou povahu, jejíž intenzita je akutní nebo tupá, bolestivá, tažná nebo bodavá. Pokud to nestačí k vytvoření jasného obrazu, může lékař předepsat úplné gynekologické vyšetření pomocí ultrazvuku pánevních orgánů. Nebojte se o tomto problému hovořit, protože jakoukoli nemoc lze na začátku jejího vývoje snáze porazit..

  Děložní myomy nebo polypy

  Proč se spodní břicho po menstruaci táhne? Může to být způsobeno nádorem umístěným přímo v dutině pohlavního orgánu. Často se jedná o myom nebo polyp. Stojí za zmínku, že druhá formace má šanci objevit se v cervikálním kanálu. V tomto případě může být bolest akutnější..

  S těmito patologiemi může u spravedlivého pohlaví dojít ke zvýšení krvavého výtoku. Proto, pokud po nich pocítíte bohatou menstruaci a bolest, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Možná máte co do činění s nádorovým procesem v dutině pohlavního orgánu.

  Diagnostika

  Žaludek po menstruaci bolí jako během menstruace, ne vždy kvůli přítomnosti nemocí. Může to být jak banální nadýmání, tak nástup časné ovulace. Komplexní použití diagnostických metod pomůže zjistit přesnou příčinu nepohodlí.

  Vstupní vyšetření gynekologem a anamnéza:

  • identifikace stávajících chronických, dědičných a vrozených chorob;
  • obecné hodnocení reprodukční funkce;
  • vyšetření k identifikaci zánětlivých procesů a anatomických rysů struktury pochvy a děložního čípku.

  Účel obecných analýz:

  • bakterioskopické vyšetření (nátěry na onkocytologii a flóru, bakteriální kultura);
  • obecné testy krve a moči, biochemická analýza.
  • Ultrazvuková diagnostika pánevních orgánů.

  Nejinformativnější metodou k detekci přítomnosti patologií je ultrazvuk.

  Další opatření pro stanovení přesné diagnózy se omezují na použití pomocných diagnostických postupů:

  • počítačová tomografie a MRI močových cest, ledvin, gastrointestinálního traktu;
  • laparoskopie;
  • kolposkopie;
  • dopplerografie;
  • biopsie;
  • propíchnutí břišních orgánů, reprodukční systém;
  • znějící;
  • cytogenetická analýza chromozomů;
  • Rentgenové vyšetření.

  Obecné testy můžete absolvovat na státní klinice v místě registrace zdarma nebo v jakékoli placené laboratoři. Testy na hormony štítné žlázy (TSH a T4) v Moskvě stojí od 600 rublů.

  Průměrné náklady na CT nebo MRI pánevních orgánů jsou od 3 tisíc rublů. Můžete také podstoupit ultrazvukové vyšetření v kterémkoli lékařském centru v Moskvě (více než 100 adres). Cena služby se pohybuje od 1 do několika tisíc rublů.

  Ceny za službu na některých klinikách jsou:

  Jméno společnostiAdresaNáklady
  Medskan.rfsh. Leningradskoe, 47
  • Transabdominální - 1870 rublů;
  • transvaginální - 2200 rublů.
  Svatý. Obrucheva, 21A
  Svatý. Nizhegorodskaya, 83 let
  Centrum V.I.Dikulyash. Yaroslavskoe, 116
  • Transabdominální - 1200 rublů;
  • transvaginální - 1800 rublů.
  Svatý. Miklukho-Maclay, 44A
  Hlavní městoza. Vlasyevsky, 92500 rbl.
  Svatý. Pilot Babuškin, 48 let
  Služba MedlineSvatý. Festivalnaya, 47
  • Transabdominální - 1600 rublů;
  • transvaginální - 2200 rublů.
  sh. Yaroslavskoe, 144
  Svatý. Yartsevskaya, 34
  Matka a dítěpr-t. Sevastopolskij, 24Od 5000 do 7000 rublů.
  Klinika moderní diagnostikySvatý. Privolnaya, 701400 rbl.

  Obecná doporučení pro nemocné

  Samoléčba, tradiční medicína a rady od „dobrých“ přátel nikdy nezaručí dobré zdraví a zbavení se všech možných onemocnění. Takové zacházení je účinné pouze ve výjimečných případech, které spadají do podmínek obecné chyby z celkového počtu pozorování..

  Konzultace s odborníkem by nikdy neměla být opomíjena, protože pouze výsledek vyšetření a analýz může zaručit absenci kontraindikací, odchylek a fyziologických charakteristik těla. Teprve poté, co se potvrdí všeobecný dobrý stav těla, můžete do svého života přidat obecné postupy posilování a zpevňování. Cvičení vám pomůže neochotit, ale nemůže vyléčit.

  Pokud neexistují žádné závažné nemoci a kontraindikace, nebude nadbytečné začít posilovat své vlastní tělo. Ke zlepšení stavu svalových tkání a vazů i tkání vnitřních orgánů se doporučuje cvičit Pilates a obecnou gymnastiku. Elasticita genitálních tkání pro ženu bude klíčem ke zdravému tělu a zdravým dětem.

  Na koho se obrátit?

  Ultrazvuk - vyšetření může odhalit zánět pánevních orgánů

  Pokud bolest obtěžuje až po menstruaci, měli byste se poradit s gynekologem. K diagnostice zánětlivých onemocnění ženských pohlavních orgánů používají lékaři následující metody:

  • Ultrazvukové vyšetření - může určit zánět pánevních orgánů;
  • krevní test na hormony - detekuje poruchy, které způsobují množení tkání dělohy a přívěsků;
  • nátěr z pochvy na mikroflóru - odhaluje přítomnost bakterií a hub;
  • krevní test na genitální infekce (chlamydie, lidský papilomavirus, cytomegalovirus atd.) - identifikuje pohlavně přenosné choroby.

  Salpingo-ooforitida

  Tato patologie je proces infekční a zánětlivé povahy, lokalizovaný ve vejcovodech a vaječnících. Pacienti trpící tímto onemocněním si stěžují na intenzivní bolesti v dolní části břicha, horečnatou zimnici, zimnici, dysurii, rozšířené břicho, patologický výtok z genitálního traktu (může to být hnis, tmavá krev), bolest během soulohu.

  Pozornost! Často existují případy, kdy bolestivý syndrom se salpingo-ooforitidou téměř není výrazný, onemocnění může probíhat v latentní formě.

  Cílem léčby je snížit syndrom intoxikace, stabilizovat stav ženy a zničit infekční agens. Taktika terapie zahrnuje užívání antibiotik, protizánětlivých léků.

  Pozornost! Pokud žena používá jako antikoncepci nitroděložní tělísko, je vhodné jej vyjmout z děložní dutiny.

  Léčba

  Úleva od bolesti:

  • pulzní ultrazvuk;
  • bahenní terapie;
  • elektroforéza s jódem;
  • elektroforéza se zinkem;
  • chlorid sodný voda;
  • vibrační masáž;
  • elektroforéza mědi;
  • terapie ultrafialovým zářením;
  • nenarkotická analgetika (Ketonal, Ketorolac);
  • nesteroidní protizánětlivé léky (ibuprofen, indomethacin).

  Léčba akutní salpingo-ooforitidy

  Zobrazují se antibakteriální léky:

  • během relapsů v přítomnosti výrazného zánětlivého procesu;
  • pokud nebyla antibiotická léčba předepsána během akutní fáze procesu;
  • během fyzioterapie a v případě použití farmakologických léků - aktivátorů hemodynamiky.

  Chirurgická léčba je indikována pro:

  • přítomnost abscesů v pánevní oblasti;
  • přítomnost adhezí v malé pánvi v kombinaci s intenzivní bolestí;
  • zánět přívěsků dělohy v chronice;
  • časté relapsy;
  • neplodnost.

  Ženská dolní část břicha bolí po menstruaci - jaký je důvod?

  Většina dívek pociťuje během kritických dnů bolesti v podbřišku, což je normální. Nepříjemné pocity v pánevní oblasti lze snížit pomocí spazmolytik, což výrazně šetří situaci. Ale co dělat, když po menstruaci bolí dolní část břicha? Uvažujme o možných příčinách a způsobech jejich řešení. Je obzvláště důležité rozpoznat problém v počáteční fázi u každé dívky..

  Co se stane po menstruaci

  Když kritické dny skončí a přestane z pochvy vyčnívat krvavý výtok, začíná období zrání vajíček a příprava na početí. Přibližně 12. až 15. den opouští folikul a očekává setkání se spermatem. Pokud nedojde k oplodnění, začne znovu menstruace. Průměrně cyklus trvá 24 až 35 dní.

  Většina žen obvykle pocítí úlevu po skončení menstruace, ale není tomu tak vždy. Někdy po několik dní bolest v dolní části břicha pokračuje a navíc se přidává nepohodlí na hrudi a dolní části zad.

  Proč bolí břicho po menstruaci a výtok nezmizí? Takové příznaky mohou být normální a skrývat vážný problém pro ženské tělo spojené s onemocněním a patologickým procesem. Důvody mohou být způsobeny různými faktory: od běžného nachlazení po infekční nebo zánětlivý proces.

  Snažte se vždy dodržovat plán kritických dnů a všímejte si příznaků, které se vyskytují v konkrétní den cyklu. V takovém případě budete moci včas sledovat odchylky od normy a okamžitě se poradit s lékařem..

  Alokace po skončení kritických dnů

  Obvykle, pokud je žena zdravá, pak ji problém spojený s tím, proč bolí dolní část břicha a přítomný výtok, neobtěžuje. A menstruace prochází bez patologií. Výtok, který nemá nepříjemný zápach, se považuje za normu..

  Známky patologických změn ve vaginální mikroflóře mohou být:

  1. Zvýraznění se žlutým nebo zeleným odstínem. Často jsou doprovázeny chorobami (bronchitida, tonzilitida atd.).
  2. Přítomnost velkých krevních sraženin s hlenem, které mohou být doprovázeny svěděním a pálením. Tento jev naznačuje vážné problémy v pánevních orgánech. Spuštění takového problému je plné zdraví.
  3. Krvavý výtok s černým nádechem signalizuje možný zánět pánevních orgánů, křečové žíly v této oblasti a také vyvíjející se onkologický proces.

  Pokud si všimnete podivného výtoku po kritických dnech, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

  Po menstruaci táhne žaludek

  Skutečnost, že během menstruace dochází k bolesti, se považuje za normu. Ale co ty nepříjemné pocity, které se vyskytnou po skončení kritických dnů??

  Zvažme nejčastější důvody:

  1. Silná plynatost ve střevech, která vyvíjí tlak na dělohu a zesiluje ji.
  2. Zánětlivá onemocnění, jako je pyelonefritida a cystitida, také často vyvolávají bolest nejen v dolní části břicha, ale také v močové trubici..
  3. Chirurgická nebo gynekologická patologie. Může to být prasklá cysta, potrat během těhotenství, apendicitida atd..

  Tyto problémy by neměly být ponechány náhodě. Vždy je nejlepší navštívit lékaře včas, protože následky mohou být velmi smutné.

  Ovulace

  Bolesti v podbřišku během ovulace neobtěžují všechny ženy. Někteří se s tímto jevem možná vůbec nesetkali. Příznaky se obvykle projevují uprostřed cyklu, přibližně 12-16 dní.

  Co se může stát během ovulace:

  1. Bolesti dolní části břicha. Tento jev není vždy normální a může být způsoben nemocí. Tento problém vyřeší pravidelné sledování u gynekologa. A pokud nejsou nalezeny žádné patologie, nemůžete se obávat, ale přijměte tuto skutečnost jako rys vašeho reprodukčního systému..
  2. Někdy se mohou objevit bolestivé pocity buď na pravé, nebo na levé straně. Toto je alternativní práce vaječníků.
  3. Během ovulace může dojít k mírnému krvácení z vaječníku, které je doprovázeno bolestí. Povaha a intenzita tohoto jevu závisí na zdravotním stavu a individuálních charakteristikách organismu..

  Možné těhotenství

  Pokud dívka po ukončení kritických dnů pociťuje bolesti v podbřišku, které se opakují následující den, je třeba vyloučit možnost početí. Podobné příznaky jsou bohužel způsobeny mimoděložním těhotenstvím, které vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. V tomto případě je menstruace nejčastěji bezbolestná a krátká, a má také malé skvrny..

  Nevylučujte těhotenství s tažením bolesti v dolní části břicha. Stává se také, že začínají kritické dny bez ohledu na početí. Abyste se uklidnili, měli byste se nechat otestovat na hCG. Tento hormon je velmi citlivý a ukáže správný výsledek dlouho před testovacím proužkem..

  Pokud má žena spirálu, dochází v kritických dnech k jejímu přirozenému vysídlení. Je to tato akce, která způsobuje bolest. Tento jev nastává v důsledku skutečnosti, že během menstruace má děložní čípek tendenci se otevírat a nitroděložní tělísko se zase může posouvat a dokonce vypadávat. Bolest v tomto případě se může zvýšit, ale při užívání spazmolytik brzy zmizí.

  Hormonální nerovnováha

  Z jakých dalších důvodů bolí dolní část břicha ženy po menstruaci? Činnost pánevních orgánů, zejména dělohy, je vysoce závislá na hormonu estrogenu. Jeho aktivní nárůst lze pozorovat u žen, které dosáhly věku 30 let a více. Taková změna v těle vyvolává prodloužení menstruačního cyklu a intenzivnější bolestivý syndrom..

  Pokud děloha začne aktivně produkovat prostaglandiny nebo naopak hladina některých hormonů v krvi klesá, pak nepříjemné pocity v dolní části břicha přetrvávají několik dní po skončení menstruace. Pokud bolest neustupuje, ale přetrvává, měli byste kontaktovat gynekologa, protože tento jev může negativně ovlivnit vaše zdraví..

  Jiné důvody

  Když žena po menstruaci bolí dolní část břicha, měli byste okamžitě hledat příčinu nepohodlí. Mezi nejčastější onemocnění patří: endometrióza, adnexitida a vulvitida.

  Endometrióza může být doprovázena bolestivými bolestmi v podbřišku, které jsou doprovázeny pocity křečí, které vyzařují do konečníku.

  Ženská dolní část břicha často bolí po menstruaci v přítomnosti infekčních onemocnění v pánevních orgánech. Hormonální nerovnováha a problémy s gastrointestinálním traktem mohou také přispět k bolesti v podbřišku. U žen starších 35 let se takové problémy vyskytují mnohem častěji. Pamatujte, že bolest po skončení kritických dnů není normou.!

  Hrudník bolí po menstruaci

  Podle statistik je bohužel asi 70% žen náchylných na takový jev, jako je mastalgie.

  Na recepci gynekologové často slyší od spravedlivého sexu, že hrudník bolí po menstruaci. Stojí za zmínku, že s tímto problémem se nejčastěji potýkají dospívající dívky. Mléčné žlázy aktivně rostou. Jakmile tvorba prsou skončí, bolest ustoupí..

  Proč bolí hrudník po menstruaci u dívek po 20 letech? Takový jev, jako je mastalgie, se vyskytuje u dospělých žen a kdykoli v průběhu cyklu.

  Příčiny bolesti na hrudi po menstruaci:

  1. Hormonální nerovnováha. Často spojená s těhotenstvím.
  2. Anatomické rysy.
  3. Zatížení svalů a kloubů v oblasti hrudníku.
  4. Užívání antidepresiv a antikoncepce.
  5. Možný je také onkologický proces, ale v praxi je vzácný.

  Dolní část zad bolí po menstruaci

  Existuje mnoho příčin spojených s bolestmi dolní části zad. Nejběžnější jsou:

  1. Nemoc ledvin.
  2. Nemoci močového měchýře.
  3. Zánět v pánevních orgánech.
  4. Osteochondróza a osteoporóza.

  Většina žen, které čelí takovým problémům, věří, že je způsobena hormonální nerovnováhou. Pokud se však obrátí na endokrinologa, nedostanou potvrzení svých odhadů. Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti dolní části zad po menstruaci, musíte podstoupit úplné vyšetření..

  Co dělat jako první

  Když žena po menstruaci bolí dolní část břicha, je nutné vyloučit přítomnost gynekologických onemocnění a patologií. Vyhodnoťte příznaky a poraďte se s lékařem. Gynekolog předepíše řadu povinných vyšetření a testů, po kterých vydá verdikt.

  Nejčastěji jsou jmenováni zdravotničtí pracovníci:

  1. Biochemie a kompletní krevní obraz.
  2. Dodávka vaginálního nátěru pro flóru a onkocytologii.
  3. Ultrazvuk pánevních orgánů.
  4. Obecné vyšetření gynekologem.

  Jak se léčí

  Proč bolí žaludek po menstruaci? Jaké léky a léčba jsou předepsány pacientovi? Dávkovací režim závisí na výsledcích vyšetření. Léčba je často dostačující, ale v závažných případech může být nutný chirurgický zákrok.

  Je třeba si uvědomit, že žena během bolestivých pocitů může užívat antispazmodikum. Musí však ovládat povahu bolesti! Pokud se zesílí, doprovázené nevolností, závratěmi, horečkou a krvavým výtokem, prognóza je špatná. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

  Téměř každý léčebný režim tohoto typu problému je založen na příjmu antibakteriálních, protizánětlivých léků a léků proti bolesti. Váš ošetřující gynekolog může navíc předepsat hormonální, enzymové a jiné prostředky.

  Neobávejte se znovu, pokud po konci menstruace pocítíte bolestivé pocity v dolní části břicha, možná je to vaše individuální vlastnost. Je však nutné pravidelně navštěvovat gynekologa, protože zdraví žen je velmi důležitou součástí života každé ženy..

  Kdy ihned navštívit lékaře

  Pokud po menstruaci bolí dolní část břicha a výtok se nadále obtěžuje, každá dívka zpanikaří. Pokud je bolest v kritických dnech normou, pak po skončení menstruace nejčastěji naznačuje patologii. Zvažte hlavní příznaky, když potřebujete navštívit lékaře:

  1. Oteklé prsa a výtok bílé tekutiny z bradavek.
  2. Zvýšená bolest v břiše.
  3. Zvýšená tělesná teplota.
  4. Hustý, páchnoucí výtok.
  5. Po skončení kritických dnů červené skvrny pokračují.

  Chcete-li snížit bolest, můžete použít antispazmodika, například „No-Shpa“, „Spazmalgon“ a další. A poté okamžitě vyhledejte lékaře, který vás sleduje u gynekologa.

  Pamatujte, že žena by měla pravidelně sledovat své zdraví a navštívit lékaře, i když se s ničím nebojí.!

  Proč dochází k bolesti břicha po menstruaci

  S nástupem menstruace čelí žena mnoha negativním příznakům. Nejčastěji je to způsobeno fyziologickými procesy. Pokud však bolest v břiše po menstruaci nezmizí, je nutné se domluvit s odborníkem, protože žena může mít vážné onemocnění.

  Menstruující ženy si často stěžují na bolesti břicha

  Jaké jsou příčiny bolesti

  S menstruací ženské tělo oslabuje kvůli ztrátě krve a pravděpodobnosti infekce. Často po cyklu dochází k exacerbaci onemocnění nebo k zánětlivému procesu v urogenitálním nebo trávicím systému. Bolest lze pociťovat nejen před menstruací, ale i po ní. Nepohodlí se objevuje v důsledku:

  • hormonální poruchy;
  • onemocnění vaječníků;
  • zánět;
  • nemoci dělohy;
  • jiné důvody.

  Toto onemocnění může být indikováno bolestí v dolní části břicha na konci menstruace spolu s nepohodlí na hrudi.

  Hormonální poruchy

  Důvodem vzniku bolestivých pocitů v dolní části břicha na konci menstruace je zvýšený tón dělohy a svalové napětí. K tomu může dojít v důsledku hormonálních poruch:

  • Nedostatek dostatku progesteronu.
  Problémy mohou být s nerovnováhou ženských a mužských pohlavních hormonů
  • Přebytek estrogenu. Zvyšuje pravděpodobnost novotvarů a endometriózy.
  • Nadměrné množství mužských pohlavních hormonů. Cyklus se stává nepravidelným a objem výboje klesá.
  • Nadměrný obsah prolaktinu.

  Hormonální narušení nastává, když jsou narušeny orgány urogenitálního systému v důsledku užívání perorálních kontraceptiv. Přispívá také k rozvoji odchylek od metabolických poruch, drastické hubnutí nebo přibývání na váze, špatné výživy.

  Onemocnění vaječníků

  Když je žena léčena na neplodnost, jsou předepsány léky na stimulaci procesu ovulace. Negativně působí zvětšení vaječníků a vazodilatace. Stěny se stávají tenčími a prosakuje nimi tekutina z peritoneální dutiny. Proto po menstruaci žena cítí nepohodlí..

  Bolest se vyskytuje v přítomnosti ovariální patologie

  Zánětlivé procesy

  Bolest břicha po menstruaci se může objevit v důsledku různých zánětlivých procesů. Nejoblíbenější jsou uvedeny v tabulce.

  názevPopis
  AdnexitidaJe všeobecně známo jako onemocnění vaječníků. Objevuje se to kvůli zanedbávání intimní hygieny. Do těla vstupují patologické látky, které jsou původci zánětlivého procesu.
  Rozlišují se příznaky:
  • silná bolest a dlouhodobá bolest, která může vyzařovat do bederní oblasti;
  • nárůst teploty až na 38С;
  • Deprese;
  • tvorba plynu;
  • bílé zvýraznění;
  • potíže s oplodněním.
  Pokud není akutní forma onemocnění vyléčena včas, dojde k chronickému stadiu, kdy bolest břicha nezávisí na menstruaci a možná i na jejich posledním dni.
  CervicitidaToto onemocnění je charakterizováno zánětem děložního čípku. Bez gynekologického vyšetření není možné přesně určit patologii. S tímto onemocněním dochází po menstruaci k bolesti v dolní části břicha. Mezi příznaky patří:
  • pocit svědění a pálení ve vaginální oblasti;
  • nepohodlí při močení;
  • výtok, který má nepříjemný zápach;
  • krvácení;
  • nepohodlí při pohlavním styku;
  • pocit nevolnosti;
  • vysoká teplota.
  Pokud se nemoc nevyléčí včas, existuje vysoká pravděpodobnost vzniku cysty, neplodnosti.
  VulvitidaJedná se o zánět sliznic pohlavních orgánů. Nemoc lze rozpoznat podle jejích příznaků:
  • akutní bolest na konci menstruace;
  • pálení a svědění;
  • přítomnost hnisu na sliznicích pochvy;
  • bolest při vyprazdňování močového měchýře.
  Onemocnění se objevuje v důsledku E. coli, hub, stafylokoků, streptokoků.
  EndometritidaToto onemocnění je charakterizováno zánětem vnitřního endometria sliznice dělohy. Nejčastěji se objevují kvůli:
  • zranění při porodu:
  • poškození;
  • časté ukončení těhotenství.
  Akutní formu lze zjistit podle následujících příznaků:
  • silná bolest na konci menstruace;
  • vaginální výtok s nepříjemným zápachem;
  • zvýšená srdeční frekvence;
  • teplo;
  • slabost těla.
  Onemocnění může přejít do chronické fáze a vést k mnoha komplikacím (potraty, potraty, prodloužená menstruace).

  Nemoci dělohy

  Příčinou bolesti po menstruaci mohou být nemoci dělohy:

  1. Posunutí nebo poranění orgánu.
  2. Přítomnost spirály uvnitř dělohy. Podráždění nervů způsobuje bolest.
  3. Endometrióza Onemocnění je charakterizováno přerůstáním endometria. Vychází z dělohy, částice padají na jiné orgány. Z tohoto důvodu se po menstruaci a výtoku rozmazaného charakteru může objevit bolest na levé straně břicha.
  Někdy je bolest způsobena nitroděložním tělem

  Jiné důvody

  Existují další důvody, které vedou k bolesti břicha po menstruaci. Tyto zahrnují:

  1. Novotvary. Objevují se v důsledku zranění, vrozených chorob. Mezi příznaky patří:
  • ostrá nebo bolestivá bolest po menstruaci a sexu;
  • pocit nepohodlí;
  • porušení defekace;
  • výtok s hnisem.

  Malé novotvary benigní povahy nevyžadují chirurgickou léčbu, ale jejich stav musí být sledován. Pokud se objeví příznaky, měly by být odstraněny malé maligní nádory a benigní cysty.

  1. Genitální tuberkulóza. Onemocnění lze posoudit podle výskytu dlouhých, tažných a bolestivých bolestí v podbřišku po menstruaci. Navíc nemusí při užívání léků projít. Objeví se také následující příznaky:
  • narušený menstruační cyklus;
  • slabý nebo hojný výboj;
  Horečka je alarmujícím příznakem
  • teplo;
  • prudký pokles tělesné hmotnosti;
  • zvýšené pocení v noci.
  1. Nemoci urogenitálních orgánů. Existuje možnost cystitidy, trigonitidy a dalších.
  2. Žaludek a střevní potíže. Bolest nastává, když dojde k narušení trávicího systému, například nadýmání způsobuje bolest. Dysbióza a střevní infekce, zácpa nebo průjem mohou vést k nepohodlí..
  3. Těhotenství.

  Může být bolest příznakem těhotenství?

  Ano, bolest žaludku po menstruaci může být známkou oplodnění. Těhotenství přináší nejen příjemné pocity, ale také nepohodlí. K tomu dochází z následujících důvodů:

  • kontrakce dělohy v pozdějších fázích;
  • oplodnění, při kterém bude bolest podobná předmenstruačnímu nepohodlí;
  • těhotenství mimo dělohu, kde je na jednom místě prodloužený pocit bolesti.
  Bolest může být známkou úspěšného početí

  Když potřebujete pomoc lékaře

  Když žaludek bolí po dobu 2 - 3 dnů a menstruace skončila, můžeme dojít k závěru, že existuje patologie. Je nutné navštívit gynekologa v následujících případech:

  1. Vaginální výtok je páchnoucí a nezmizí 2 až 3 dny po menstruaci. To naznačuje přítomnost endometriózy nebo novotvaru.
  2. Nepohodlí při palpaci břišní dutiny. Může naznačovat zánět slepého střeva, komplikace novotvaru.
  3. Teplo. Je známkou zánětu.
  4. Na konci menstruace žena pociťuje bolesti břicha a nevolnost. A také strach z zvracení, slabost těla. Příznaky naznačují anémii způsobenou ztrátou krve.
  5. Prsa jsou oteklá a z bradavek pochází bílý výtok - změny v práci hormonů.
  6. Bolest nezmizí jeden týden po skončení menstruace.

  Nemůžete se pokusit diagnostikovat sami, je lepší se zaregistrovat na konzultaci.

  Jak sami odstranit intenzitu příznaku

  Pokud po menstruaci pocítíte silnou bolest břicha, můžete použít antispazmodika nebo NSAID. Například: Ibuprofen, Nurofen, Spazmalgon a další. Tato metoda pouze zmírňuje příznaky, ale neléčí příčinu onemocnění..

  Toto video vám řekne, proč vás po menstruaci může bolet žaludek:

  V některých případech jsou k odstranění infekce nutné antibakteriální léky. Tyto léky by však měly být předepisovány pouze odborníkem..

  Můžete věnovat pozornost dalším metodám léčby:

  • nohy by měly být teplé;
  • uvázat teplý předmět kolem žaludku;
  • připravte čaj s citronem;
  • infuze s přídavkem bylin (heřmánek, tymián) zmírňuje bolest;
  • vyloučit kávové nápoje;
  • můžete připravit infuzi s hořkým pelyňkem rychlostí 1 sklenice horké vody na 1 lžičku. byliny, které musíte vypít dvakrát denně;
  • jíst správně a vyloučit ze stravy smažené, slané, uzené, ale jíst více zeleniny a ovoce.
  Je velmi důležité sledovat vaši stravu.

  Je třeba zvládnout jakoukoli bolest, která přetrvává po dlouhou dobu po menstruaci. Proto byste měli být opatrní ohledně svého zdraví. Je zakázáno samostatně se účastnit léčby, protože situaci můžete jen zhoršit. Gynekolog provede vyšetření, stanoví přesnou diagnózu a předepíše aktuální léčbu.

  Při silném zánětu v pochvě je indikována léčba léky. Kromě pilulek a injekcí je ženě předepsáno topické látky. Zvláštní pozornost je věnována průběhu terapie během cyklu.