Proč bolí žaludek a střeva před menstruací?

Proč během menstruace bolí střeva a žaludek? Jako by nám chyběly další problémy. Mnoho žen má během menstruace potíže s trávením, jako jsou plynatost, nadýmání, průjem, zácpa, bolesti břicha a střev. Ačkoli jsou tyto příznaky způsobeny stejnými tělesnými změnami, které způsobují opakované křeče, člověk by rád věřil, že bolest žaludku lze léčit a předcházet léky..

Může mě dnes bolet žaludek??

Na základní úrovni dochází k menstruaci v důsledku kolísání hladin hormonů, které způsobují, že děloha vylučuje přebytečnou sliznici. Proč ale potom bolí žaludek během menstruace? Koneckonců, je to úplně jiná část těla..

Ukazuje se, že je naprosto normální vypořádat se s bolestmi žaludku během menstruace. Problémy s trávením během menstruace jsou skutečně běžné.

Ti z nás, kteří mají a priori problémy s gastrointestinálním traktem, mohou být náchylnější k zažívacím potížím během menstruace. Ženy se syndromem dráždivého tračníku pociťují během menstruace častěji žaludeční nepohodlí než ženy, které nemají gastrointestinální poruchy. Pochopení této skutečnosti zmírní úzkost, že žena prožívá něco neobvyklého..

Kdo je tedy vinníkem bolesti?

Ukázalo se, že chemikálie a hormony, které spouštějí naše období, jsou pravděpodobně také zodpovědné za žaludeční problémy. Je však důležité si uvědomit, že v této oblasti není mnoho výzkumu. Prostaglandiny, chemikálie, které umožňují kontrakci dělohy, jsou považovány za kořen příčiny.

Prostaglandiny mohou způsobovat bolesti žaludku spojené s dysmenoreou - lékařským výrazem pro bolestivé menstruace.

Prostaglandinové křeče a rozrušení střev se obvykle vyskytují v prvních třech dnech menstruačního cyklu. Stává se, že žaludek bolí týden před nástupem menstruace. V tomto případě může být žaludeční kolika součástí skupiny příznaků nazývaných premenstruační syndrom (PMS).

Proč hormony ovlivňují žaludek

Estrogen a progesteron jsou dva hormony, které regulují váš menstruační cyklus. Prostaglandiny jsou lipid nebo tuk, sloučenina, která ve skutečnosti působí jako hormon. Existují různé typy prostaglandinů, z nichž jeden je specifický pro ženský reprodukční systém. Podobně jako estrogen a progesteron také kolísají hladiny menstruačního prostaglandinu.

Není přesně známo, proč střeva bolí před menstruací a jak to souvisí s hormonálními změnami v průběhu cyklu. Je však známo, že receptory pohlavních hormonů jsou umístěny podél gastrointestinálního traktu. Receptory interagují s hormony a regulují určité fyzické reakce.

Výkyvy estrogenu, progesteronu a prostaglandinů během menstruačního cyklu také způsobují změny svalů gastrointestinálního traktu, které řídí trávení.

Přítomnost receptorů pohlavních hormonů v gastrointestinálním traktu způsobuje bolestivé pocity v žaludku, střevech a zažívací potíže během menstruace.

 • Progesteron je dobře známý tím, že způsobuje zácpu během těhotenství tím, že zpomaluje pohyblivost nebo kontrakci svalů v gastrointestinálním traktu.
 • Na druhé straně má estrogen tendenci zvyšovat gastrointestinální motilitu a může způsobit průjem..

Prostaglandiny specifické pro ženský reprodukční systém hrají roli při kontrakci svalů dělohy, což může způsobit křeče v pánvi. Vzhledem k tomu, že v gastrointestinálním traktu existují také receptory pohlavních hormonů, jako v děloze, mohou prostaglandiny potenciálně ovlivnit svaly v gastrointestinálním systému. Možná proto žaludek bolí, než dojde k menstruaci a nadýmání.

Způsoby, jak se cítit lépe

Pro začátek se doporučuje ženám, které mají před menstruací selhání žaludku a bolesti střev, aby si vedly deník. Tam se zaznamenávají a sledují příznaky, strava a fyzická aktivita, aby se zjistilo, zda se zhoršují určité spouštěče, jako je typ jídla, zdraví zažívacího traktu. Pak se pokuste tyto spouštěče vyloučit nebo se jim vyhnout před a během menstruace.

 • Je důležité pamatovat na pití vody, zvýšení množství vlákniny ve stravě, což pomůže ztuhnout řídkou stolici..
 • Pokud se obáváte zácpy, jedzte více zeleniny a mléčných výrobků.
 • Snažte se jíst potraviny, které obsahují aktivní kultury prospěšných bakterií (probiotik), jaké se nacházejí v jogurtu.
 • Některé předmenstruační příznaky a bolest žaludku lze kontrolovat a předcházet jim nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID), jako je Ibuprofen nebo Naproxen. Jsou potřebné k potlačení uvolňování chemikálií souvisejících s bolestí.
 • Užívání antikoncepčních pilulek k prevenci ovulace také pomáhá předcházet mnoha bolestivým příznakům..
 • Věřte tomu nebo ne, cvičení je nejlepší lék na PMS a všechny druhy bolesti. Klidná gymnastika uvolní křeče zlepšením průtoku krve.
 • Vyvarujte se také kofeinu a nezdravého jídla, protože obojí může způsobit bolestivé křeče v žaludku a ve střevě..

Pamatujte, že zdravá strava a pravidelné cvičení mohou udržet váš žaludek a střeva šťastná, zejména během menstruace..

Pokud však zaznamenáte významnou bolest nebo krvavou stolici, příčina může být vážnější než jen příznaky PMS. Endometrióza, chronický stav, který ovlivňuje reprodukční systém, může (i když jen zřídka) ovlivnit střevo a způsobit krvavé stolice.

Bolest žaludku před menstruací

Pokud ženu před menstruací bolí žaludek, nemusí to nutně souviset s jejím cyklem. Tento proces může být způsoben normálním fungováním těla, ačkoli nejčastěji je nutné hledat patologii. V tomto případě by dívka měla být schopna jasně rozlišovat mezi bolestí žaludku a bolestmi břicha. Každá žena se již jistě dlouho vyrovnává s určitým nepohodlí a přetrvávající bolestí během menstruace. Bolest před menstruací však vyvolává určité obavy..

Co způsobuje bolest

Okamžitě je třeba poznamenat, že žaludek může bolet před menstruací z různých důvodů, které souvisejí s ženským cyklem a nesouvisí s ním..

 1. Může za to hormonální selhání. To je často pozorováno u mladých dospívajících dívek, stejně jako u žen blízko menopauzy. V této době dochází ke změnám hladiny hormonů s restrukturalizací hormonálního pozadí, na které tělo reaguje. Obvykle z tohoto důvodu se bolest žaludku objevuje během menstruace, ale někdy k ní dochází před menstruací..
 2. Anatomické rysy umístění dělohy. Kvůli mírně nesprávnému umístění dělohy může tlačit na různá nervová zakončení, což způsobuje charakteristickou bolest. Žena má dostatek nervových zakončení v břiše. V tomto případě nemusí nutně bolet žaludek, ale pocity mohou být podobné..
 3. Infekční onemocnění reprodukčního systému mohou v domě menstruace několik dní vydávat bolest v břiše. Mohou být snadno zaměněny s žaludečními problémy..
 4. Oslabená imunita po posledním menstruačním období by mohla vést k zažívacím potížím, které začnou působit na žaludek.

Kromě problémů s tělem může být bolest v oblasti žaludku normální reakcí na menstruační cyklus..

Mohou za to prostaglandiny

Po ukončení ovulace se děloha připravuje na odmítnutí endometria, aby vytvořila novou vrstvu pro další ovulaci. Za tímto účelem se děloha začíná intenzivně stahovat. Ženské tělo během tohoto období aktivně produkuje prostaglandiny. Je zajímavé, že nízký obsah prostaglandinů má přímý vztah s výskytem podráždění v žaludeční sliznici. Proto žaludek bolí před menstruací také kvůli nedostatku prostaglandinů.

Jakmile jsou prostaglandiny produkovány v dostatečném množství, urychlí proces hojení žaludku, i když se objeví vřed. Snížení hladiny těchto látek před menstruací vede ke špatnému zdraví, depresím a bolestem v žaludku..

Hladinu prostaglandinů i práci orgánů, které tyto látky produkují, je možné kontrolovat pouze pomocí klinického výzkumu.

Umístění žaludku ve vztahu k jiným orgánům ženského těla

Menstruace nemá nic společného?

Chcete-li odpovědět na otázku, proč žaludek bolí před menstruací, musíte pochopit, zda zde existuje vztah. Bolestivý žaludek nejčastěji nemá nic společného s menstruací nebo PMS. Je třeba si uvědomit, že nejde o pouhou bolest břicha, ale o problém s trávicím traktem (alespoň s jednou z jeho částí).

Bolest v pupku, která pomalu přechází na pravou stranu, může naznačovat problémy s apendicitidou. Nejprve se zdá, že se jedná o žaludek, ale pokud je bolest silná a intenzivní, problém pravděpodobně souvisí s apendicitidou..

Pokud žaludek pravidelně bolí těsně před nástupem menstruace (možná bolest během menstruace pokračuje), pak mezi procesy existuje vztah. Pokud po ukončení menstruace začal žaludek znovu bolet, musíte hledat patologii gastrointestinálního traktu.

Žaludek může začít bolet z následujících důvodů, které nemají nic společného s ženským cyklem:

 • otrava jídlem je poměrně častou příčinou bolesti žaludku;
 • gastrointestinální infekce obvykle navíc způsobují nevolnost se zvracením a průjmem;
 • vřed nebo gastritida v původní formě. U gastritidy je bolest charakteristická při jídle nebo k ní dochází s pocitem hladu;
 • zánětlivé procesy dvanáctníku;
 • bolest v žaludku před menstruací je možná kvůli chemickým popáleninám. To je možné, pokud používáte kapaliny, které obsahují alkohol, ocet, kyseliny, zásady a jiné sloučeniny, které jsou pro tělo agresivní;
 • patologie tlustého střeva;
 • polypy a otoky také vyvolávají bolest žaludku, ale bolí to a nekončí to nástupem menstruace nebo po jejich odchodu. Taková bolest se často stává opaskem.

Preventivní opatření a léčba

Prevence nemoci je mnohem snazší než její léčba. Zvažte soubor preventivních opatření, která pomohou snížit riziko bolesti žaludku nejen před menstruací, ale i v dalších dnech menstruačního cyklu.

 1. Vyvážená strava. Snižuje zátěž na žaludek.
 2. Vyhýbejte se alkoholickým nápojům a nikotinu.
 3. Normální fyzická aktivita (více se hýbejte a cvičte ráno).
 4. Pokud žaludek bolel před současným obdobím, pak po jejich ukončení má smysl jít ke gynekologovi, zvláště pokud nebyl dlouho navštěvován. Možná budete potřebovat léčbu, kterou si sami nemůžete předepsat.

Taková jednoduchá opatření jsou velmi účinná a pomohou snížit riziko různých patologií, i když nesouvisí se současným problémem..

Prevence je dobrá věc, ale co dělat, když bolesti žaludku již přišly a neumožňují normální život? Je nutné vyřešit dva problémy: zmírnit bolest a odstranit příčinu jejího výskytu. Abyste neustále nepili léky proti bolesti, musíte se poradit se svým gynekologem.

Pokud problém nastal v důsledku hormonálního narušení, může lékař předepsat léčbu pomocí hormonální antikoncepce.

Když dojde k menstruaci, mnoho žen pokračuje ve svých každodenních činnostech, aniž by zasahovalo do normální činnosti. Pokud je přirozený proces tolerován normálně, návštěva parní lázně [...]

Přirozené procesy se vyskytují v ženském těle každý měsíc. Menstruace pomáhá znovu se připravit na možné těhotenství. Zdálo by se, že všechno, co se děje v [...]

Běh vám pomůže zhubnout, udržovat se v kondici a zlepšit vaši pohodu. Fyzická aktivita přiměřené intenzity má vždy příznivý účinek na ženu [...]

Od starověku existovala pro polovinu veletrhu v období kritických dnů různá omezení, včetně návštěvy určitých míst. […]

Proč začíná bolet žaludek před menstruací?

Mnoho žen pociťuje bolesti u premenstruačního syndromu. Může to být způsobeno aktivní kontrakcí dělohy. Mírná nevolnost a nepohodlí těsně před menstruací jsou normou. Podmínka však může být spuštěna z jiných důvodů. Pokud vás žaludek bolí před menstruací, věnujte pozornost stavu jako celku. Pokud existuje řada negativních příznaků, projděte diagnostikou, abyste vyloučili možné patologické abnormality. Někdy mohou přítomné příznaky také naznačovat průběh těhotenství. V tomto případě bude žena v budoucnu čelit zpoždění..

Bolest žaludku se často objevuje před menstruací

Proč bolí žaludek?

Ve většině případů je žaludeční nepohodlí s nízkou intenzitou 1–2 dny před menstruací normální. Zřídka tento stav vyžaduje léčbu. Někdy bolest začíná 10-15 dní před kritickými dny a nezmizí až do konce menstruace. Důrazně doporučujeme diagnostiku.

Bolest žaludku může být důsledkem:

 • maligní procesy v těle;
 • rychlá kontrakce dělohy;
 • citlivost centrálního nervového systému;
 • gynekologická onemocnění;
 • nesnášenlivost určitých potravin;
 • konzumace nadměrného množství jídla;
 • nesprávná poloha dělohy nebo jiných reprodukčních orgánů;
 • nemoci urogenitálního systému.
Bolest se objeví, když se děloha stahuje

Před menstruací dochází v těle k určitým změnám. Některá jídla v tuto chvíli mohou způsobit nesnášenlivost..

V tuto chvíli existují exacerbace stávajících onemocnění gastrointestinálního traktu, jmenovitě gastritida, vředy, zánět slinivky břišní, zvýšená nebo snížená kyselost žaludku.

Mohou být pozorovány další negativní znaky:

 • nevolnost;
 • pálení žáhy;
 • zvracení;
 • říhání;
 • souvislost bolesti s příjmem potravy;
 • slabost;
 • patologická změna tělesné hmotnosti;
 • nadýmání;
 • porušení stolice ve formě průjmu nebo zácpy.
Někdy je pozorováno říhání

Bolestivý pocit je výsledkem kardiovaskulárních abnormalit. Taková porušení se také zhoršují v době předmenstruačního období. V tomto případě je nepohodlí lokalizované pod žebry dáno žaludku..

Bolest je také důsledkem intoxikace těla. Otrava může být důsledkem nadměrné konzumace alkoholu nebo nekvalitního jídla. V tomto případě je nepohodlí doprovázeno dalšími příznaky..

Výživa má velký vliv. S patologickým znakem se častěji setkávají ženy, které mají ve své stravě:

 • mastné;
 • pečeně;
 • nakládaný;
 • přebytečné koření a omáčky.
Abyste tomu zabránili, měli byste se vyhýbat tučným a smaženým pokrmům.

Pouze lékař může určit skutečnou příčinu bolesti pomocí diagnostických metod..

PMS jako příčina

Bolest je často výsledkem nenormálního premenstruačního syndromu. V době ovulace se v těle dívky mění hormonální pozadí. Při absenci početí se orgány připravují na odmítnutí endometria.

Děloha se začíná aktivně stahovat. Tělo produkuje specifické hormony. Čím méně jich je, tím horší je zdraví nežného pohlaví. Psychoemočné a fyzické příznaky PMS jsou uvedeny v tabulce.

Fyzické příznakyPMS je doprovázen následujícími příznaky:
• nepohodlí v bederní oblasti;
• zhoršení gastrointestinálního traktu a rozrušení stolice ve formě průjmu a zácpy;
• migréna;
• citlivost prsou;
• nadýmání;
• otok v těle.
Psycho-emocionální příznakyMění se také emoční pozadí. PMS lze rozpoznat podle následujícího klinického obrazu:
• náhlé změny nálady;
• pravidelné depresivní stavy;
• poruchy spánku ve formě nespavosti;
• nadměrná citlivost a podrážděnost;
• nesnášenlivost ostrých zvuků.

Všechny tyto příznaky naznačují nástup PMS. Vysoká závažnost příznaků může vyžadovat pomoc lékaře. Samoléčba je přísně zakázána, protože může zhoršit stav.

Bolest se často vyskytuje u PMS

S PMS se ženská nálada často mění. Dívka může být apatičtější. Nežnějšímu pohlaví začne vadit ostré zvuky a nějaké jídlo.

Bolest během těhotenství

Někdy je bolest, která je vnímána jako příznak PMS, známkou těhotenství. Před zpožděním je téměř nemožné zajistit úspěšnou koncepci..

Rané těhotenství je velmi podobné PMS. V takovém případě musíte počkat na menstruaci. Pokud chybí, proveďte několik rychlých testů, které potvrdí nebo vyvrátí početí. To by mělo být provedeno ráno. To je způsobeno skutečností, že po probuzení je hladina hCG na svém vrcholu..

Někdy si ženy pletou implantační krvácení s nástupem menstruace..

V prvním případě není výtok hojný a krátkodobější. Pokud byla vaše menstruace mnohem kratší a skončila dříve, proveďte těhotenský test. Můžete také jít do nemocnice darovat krev ke stanovení hladiny hCG.

Těhotenství může také způsobit bolest

Jak odstranit bolest

Je nutné stanovit přesnou příčinu příznaku, aby se odstranila přítomná bolest. To bude vyžadovat:

 • nechat se vyšetřit na hormony;
 • být vyšetřen gastroenterologem;
 • konzultovat s neurologem;
 • nechat se vyšetřit u gynekologa.

Na základě stanovené diagnózy bude zvolena účinná léčba. Někdy se dívkám doporučují diuretika nebo léky proti bolesti.

Lidové léky jsou vysoce účinné. Používají se v kombinaci s léky doporučenými lékařem. Přírodní léky jsou zaměřeny na zmírnění příznaků.

Efektivní recept na bázi kaliny. K tomu se bobule vaří ve 3 litrech vody. Výsledný nápoj se infunduje po dobu 4 dnů. Před použitím se lék zahřeje a smíchá s trochou medu. Infuze se používá 30 minut před jídlem, 150 ml třikrát denně.

Můžete udělat infuzi z květů heřmánku

Pacient může pít infuze a bylinné čaje. K tomu můžete nalít vroucí vodu:

 • kopřivy;
 • heřmánek;
 • šalvěj;
 • máta.

K užívání tradiční medicíny je třeba přistupovat opatrně, zejména je-li podezření na těhotenství.

Doporučuje se předem poradit se svým lékařem, abyste vyloučili možné nežádoucí účinky..

Lze zabránit bolesti

Je snazší zabránit nepohodlí, než jej později odstranit. Za tímto účelem se dívkám doporučuje, aby dodržovaly jednoduchá pravidla. Nejprve byste se měli vzdát všech špatných návyků. Lékaři nedoporučují konzumovat alkoholické nápoje, kouřit nebo užívat drogy.

Toto video vysvětlí, proč pociťujete bolesti břicha před menstruací:

Jakékoli léky by měly být užívány po konzultaci s lékařem. Samoléčba jakékoli patologie je zakázána a může vyvolat bolest. Velkou roli hraje také strava. Nabídka by neměla obsahovat:

 • mastné;
 • smažený;
 • nakládaný;
 • příliš sladké nebo slané.

Je lepší kávu úplně odmítnout nebo alespoň snížit její množství. Je důležité vést aktivní životní styl. Fyzická aktivita se střídá s duševní činností. Pacientům se doporučuje cvičit jógu nebo flexi těla. Jedná se o vynikající prevenci bolesti a dalších projevů PMS. Žena by měla být pravidelně vyšetřována gynekologem. To je nezbytné k vyloučení možných patologických příznaků..

Proč bolí žaludek před menstruací?

Léčebná terapie

Pokud lékař diagnostikoval sekundární algodismenoreu, léčba bude zaměřena na odstranění onemocnění a změn v reprodukčních orgánech ženy, které způsobily bolestivý stav. Metody moderní medicíny jsou schopny změnit abnormální polohu dělohy nebo přerušit adheze. U endometriózy je možné odstranit ložiska nemoci. Existují jemné způsoby, jak odstranit myomy.

Po odstranění příčin algodismenorey mohou být předepsány metody konzervativní léčby: hormonální léky, antispazmodika a analgetika.

Primární forma onemocnění je léčena analgetiky, spazmolytiky, sedativy a hormonálními léky. Pokud je žena sexuálně aktivní, budou jí předepsány hormonální léky s antikoncepčními vlastnostmi..

Když se nemoci nervového systému stanou příčinou algodismenorey, jsou ženě předepsány sedativa. Jedná se o psychotropní léky, které zmírňují pocity úzkosti a strachu. S jejich pomocí je možné stabilizovat duševní stav a odstranit nebo snížit bolest. Zároveň zmizí záchvaty vzrušení a deprese, její vitalita stoupá.

Jak si pomoci s PMS

Léky nejčastěji používají ženy k léčbě PMS. Se silnou bolestí pijí silné léky, které mají špatný účinek na funkce jater a ledvin.

Stojí za to pokusit se pravidelně využívat znalosti tradiční medicíny založené na příjmu bylin a poplatcích. Některé z nich obsahují látky podobné estrogenu, takže jsou schopné normalizovat hormony před a po menstruaci..

Byliny doporučené pro ženy a dívky:

 • Kopřiva - obsahuje řadu užitečných látek - vitamíny, hemostatické látky. Má protizánětlivý účinek, zmírňuje menstruační bolesti. Doporučuje se pít od poloviny cyklu až do konce menstruace.
 • Oregano - používá se k opožděnému vývoji vnitřních pohlavních orgánů a také k bolesti v podbřišku.
 • Husí mochna - obnovuje narušený metabolismus, zmírňuje bolesti, zvyšuje imunitu.
 • Mitchellova zvlněná nebo ženská tráva. Působí močopudně, tonicky na dělohu a vaječníky a zklidňuje nervový systém. Používá se na všechny formy menstruačních nepravidelností. Používá se v léčivých přípravcích pro ženy, ale roste pouze v USA, takže je můžete získat v hotových tabletách.
 • Černá cohosh nebo cimicifuga - fytoestrogeny, vápník, hořčík, železo jsou koncentrovány v kořenové části. Vitamíny A, C a skupina B..
 • Kalina - má antibakteriální, hemostatické, protizánětlivé vlastnosti. Zmírňuje období a zmírňuje podrážděnost.
 • Ženšen - zvyšuje metabolismus, pomáhá zbavit se nadbytečných kilogramů, snižuje vysoký krevní tlak, zlepšuje spánek, zlepšuje imunitu.
 • Borovaya uterus - používá se při zánětlivých a neoplastických onemocněních ženského reprodukčního systému, obnovuje hormonální hladiny.

Bylinná léčba by měla být prováděna pravidelně, je vhodné zahájit léčbu před nástupem bolestivých pocitů - 1 - 2 týdny před menstruací.

Jak odstranit bolest

Léky a osvědčené lidové léky pomohou snížit bolestivé příznaky. Nejprve je nutné snížit fyzickou aktivitu. Potřebujete více odpočívat, méně se hýbat.

Jakékoli zatížení v kritických dnech je minimalizováno. Je zakázáno aplikovat horkou nebo studenou topnou podložku na žaludek. Tato metoda „léčby“ bolest nezbaví, ale pouze ji zesílí a povede ke komplikacím..

Je povoleno používat léky proti bolesti a nesteroidní léky. NSAID potlačují produkci prostaglandin syntetázy. Právě tato látka vyvolává bolestivý syndrom. Je pravda, že je vhodné se před užíváním drog poradit s lékařem..

Drogy

Léky proti bolesti by se neměly užívat v kritické dny, ale bezprostředně před nimi. Pouze tímto způsobem lze zcela zrušit nepříjemné bolestivé pocity..

Antispazmodika, analgetika a NSAID pomáhají s bolestí. Je pravda, že pokud je syndrom bolesti způsoben gastritidou, nedoporučuje se užívat nesteroidní léky. Je nežádoucí užívat aspirin, zvyšuje krvácení.

Tabulka léků proti bolesti během menstruace:

antispazmodikum, které snižuje kontraktilitu dělohy, snižuje bolest,

účinek je patrný po 20 minutách, trvá několik hodin

1–2 tablety, když se objeví bolest, pokud se bolestivé příznaky opakují, vezměte ještě jeden kus

NSAID mají analgetický účinek, inhibují produkci prostaglandinů a adhezi krevních destiček

Spolkněte 1 tabletu a zapijte ji vodou, zapijte ji jídlem, můžete si vzít další kousek znovu, ale až po 4 hodinách, ne více než třikrát denně

NSAID, zmírňuje bolest a zánět, inhibuje syntézu PG, účinek je dosažen po 15 minutách, trvá až 8 hodin

1 tableta během oběda, po 6 hodinách si můžete vzít další kousek, ale ne více než 3krát denně

NPVM, zmírňuje křeče a bolest, snižuje tonus dělohy a žaludku

1 záložka. vypláchnout vodou, po 6 hodinách si můžete vzít další, ale ne více než 3 kusy denně

Nesteroidní antirevmatika, antispazmodika, zmírňují bolest

1 záložka. omýt vodou, ne více než 3 kusy denně s intervalem 6 hodin.

analgetikum, zmírňuje bolestivý syndrom, působí po 15 minutách.

Rozpusťte 1-2 tablety ve vodě, po 4 hodinách můžete užít další dávku, ale ne více než 4krát denně

Lidové léky

U bolestivých období dobře pomáhají léčivé byliny. Z nich se vyrábějí tinktury a odvary. Lidové léky zmírňují záchvaty bolesti a zlepšují pohodu žen. Před použitím se doporučuje připravit léčivé tinktury a pít teplé..

 1. Tinktura přesličky. Nalijte jednu lžíci bylin se sklenicí vroucí vody. Trvejte na tom 30 minut. Vypijte sklenici tinktury každé tři hodiny, dokud bolest neustoupí.
 2. Odvar z heřmánku se skořicí a hřebíčkem. Nalijte vroucí vodu na jednu lžíci heřmánku a vařte 10 minut. Přidejte špetku skořice a pár hřebíčku. Vyjměte vývar ze sporáku a nechejte ho vařit 30 minut. Pijte třikrát denně na sklenici tinktury.
 3. Tinktura z celeru. Tři lžíce nakrájeného celeru, nalijte 500 ml vody a vařte 10 minut. Nechte to vařit po dobu jedné hodiny. Vezměte sklenici třikrát denně.
 4. Sprcha z měsíčku. Nalijte jednu lžíci květů měsíčku vroucí vodou a vařte 5 minut. Nechte vařit 30 minut. Sprchování dvakrát denně: ráno a před spaním.
 5. Čerstvá kopřivová šťáva. Vytlačte jednu čajovou lžičku šťávy z listů rostliny a rozpusťte ji v polovině sklenice vody. Užívejte třikrát denně, 10 minut před jídlem.

Hlavní příčiny bolesti břicha během menstruace

Existuje několik důvodů pro výskyt bolesti v břiše:

 • děloha v ženském těle má nestandardní umístění, v důsledku čehož orgán vyvíjí tlak na nervová zakončení;
 • kvůli zvláštnostem individuální struktury ženského těla jsou v pobřišnici umístěny obzvláště citlivé konce bolesti, což zase vyvolává výskyt bolestivého pocitu kontrakcí dělohy;
 • zánět pohlavních orgánů.

Pokud žena nemá v oblasti gynekologie žádné problémy, je menstruace obvykle bezbolestná a nepřináší žádné nepříjemnosti. Nejčastější příčinou bolesti je přítomnost gynekologické poruchy. Náhlý nástup bolesti v břiše může naznačovat vývoj infekčního onemocnění u žen, které je sexuálně přenosné.

Výskyt bolesti v dolní břišní dutině naznačuje přítomnost různých hormonálních poruch a poruch v těle ženy. Tento problém je nejčastěji pozorován u dospívajících dívek, které právě vstupují do období dospívání. Tato doba je charakterizována přechodem puberty, z tohoto důvodu dosud nebyl vytvořen měsíční cyklus dívky, což způsobuje hormonální změny v těle.

Někdy se bolestivé pocity objevují v situaci, kdy je v oboru gynekologie vše v pořádku a žena nemá infekční nemoci. Příčinou těchto bolestivých pocitů může být oslabení imunity v důsledku změn v pracovním rozvrhu, stresu, nedostatku vitamínů nebo prvků v těle.

Jaké nemoci jsou bolesti před menstruací

Patologické bolesti před nástupem menstruace nejsou vždy sekundární, mohou se objevit ihned po vytvoření cyklu. V těchto případech hovoří o vrozených zdravotních poruchách. Není snadné zjistit skutečný důvod zhoršení zdraví u dospívajících a mladých dívek, zejména pokud externí vyšetření a obecné laboratorní testy nenaznačují přítomnost porušení.

Běžná onemocnění, při nichž je možná primární bolest před menstruací:

 • nedostatečná endokrinní aktivita vaječníků, nadledvin, hypofýzy;
 • dysplázie pojivové tkáně.

Za takových podmínek se bolest začíná rozvíjet týden nebo dříve před očekávaným cyklem, je pravděpodobný těžký premenstruační syndrom s mnoha somatickými, nervovými příznaky:

 • závratě, bolesti hlavy, migrény;
 • rázy krevního tlaku;
 • silné pocení;
 • necitlivost prstů;
 • porušení termoregulace;
 • tachykardie;
 • obecný otok;
 • vzhled nadbytečných kilogramů;
 • špatné trávení.

Kosti a celé tělo často bolí, pokožka zbledne nebo zčervená, v břiše se objeví bolesti střední nebo silné intenzity.

U endometriózy je typickým znakem kromě bolestivých příznaků také specifická povaha výtoku: začínají a končí tmavě hnědými sraženinami, což naznačuje přítomnost buněk endometria mimo děložní dutinu.

Je velmi nebezpečné, pokud se krátce před menstruací objeví ostré bolesti při roztržení nebo křeče. To může naznačovat progresivní fibroidy, mimoděložní těhotenství nebo začínající potrat..

Adheze v pánevní oblasti, salpingo-ooforitida, cysta způsobují téměř ve všech případech morbidity silnou bolest vaječníků. Algomenorea je často doprovázena porušením samotného menstruačního cyklu - zpoždění nástupu menstruace od několika dnů do dvou nebo více týdnů.

Mnoho sexuálně přenosných infekcí je skrytých a v pokročilých případech ovlivňují dělohu a přídavky. Několik dní před nástupem menstruace se pod vlivem hormonálního posunu aktivuje patogen, který způsobuje řadu negativních příznaků: silné svědění a otoky zevních pohlavních orgánů, pocit pálení, fyzické nepohodlí, přítomnost podivného výtoku - z těchto důvodů se také mohou objevit bolesti břicha.

Nemoci nesouvisející s gynekologií, u kterých se během předmenstruačního období objevují silné bolesti:

 • akutní nebo chronická apendicitida;
 • střevní obstrukce;
 • křečové žíly malé pánve;
 • kámen vycházející z močového měchýře nebo močovodu.

Pokud jsou tyto patologické stavy spojeny s PMS, lze bolest v břišní dutině zaměnit za silné kontrakce dělohy před menstruací.

Diagnostická opatření

Co dělat, když vás během menstruace silně bolí žaludek? Samozřejmě navštivte lékaře. Zeptá se pacientky na pocity, které prožívá, a také na to, kdy, s jakou intenzitou a frekvencí ji bolí dolní část břicha, zda předtím byla gynekologická onemocnění, chirurgické zákroky, potraty nebo porod, jaká byla puberta, jaká je dědičnost. Již v této fázi diagnostiky lze předpokládat, proč je během menstruace pozorována silná bolest..

Vyšetření gynekologem a ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů odhalí přítomnost změn. Pro potvrzení diagnózy lékař předepíše pacientovi kolposkopii (vyšetření pochvy a vaginální části dělohy pomocí kolposkopu) nebo hysteroskopii (vyšetření děložní dutiny pomocí hysteroskopu). Kolposkop a hysteroskop jsou zdravotnické prostředky, které vám umožní podrobně prozkoumat vnitřní povrch pochvy a dělohy.

Během vyšetření odebere gynekolog k vyšetření výtěr z pochvy, děložního hrdla a močové trubice. Ženě bude předepsán krevní test na hladinu hormonů a obecné testy krve a moči. V některých případech může být nutná laparoskopie. Jedná se o metodu přímého optického vyšetření břišních orgánů. Diagnostická laparoskopie zahrnuje dva malé vpichy, do kterých jsou vloženy manipulační nástroje.

Lékař navíc rozhodně odkáže pacienta ke konzultaci k psychoterapeutovi nebo psychologovi..

Příčiny nevolnosti před menstruací

Nevolnost během a před menstruací je poměrně častým stavem. Může to být příznak vašeho období a nemusí způsobovat vážné obavy. Nemusíte nic dělat, špatný zdravotní stav po vaší menstruaci pomine. Existuje však možnost, že důvody jsou mnohem vážnější a vyžadují pozornost..

Před menstruací má většina žen předmenstruační syndrom způsobený hormonálními změnami. PMS je charakterizován vyrážkou na kůži, břicho bobtná, hrudník bobtná a stává se citlivým. Méně často se objevují deprese, migrény a bolesti zad. Všechny tyto příznaky jsou způsobeny hormonální nerovnováhou..

Hormonální pilulky

Hormonální antikoncepce a léky ovlivňující hladiny hormonů narušují rovnováhu v těle. Jejich použití před menstruací někdy způsobuje nevolnost, emoční nestabilitu a bolesti hlavy.

Tampony

Používání tamponů může způsobit toxický šok, nevolnost, zvracení a závratě. Je spojena s reakcí těla na jejich složení. Příznaky se objevují během prvního použití, tampony je třeba okamžitě zlikvidovat. Vyzkoušejte několik typů s různým složením, určete ty, které jsou vhodné pro tělo.

Těhotenství

Příčinou nevolnosti je často zmrazené nebo mimoděložní těhotenství. Pokud se menstruace neobjeví včas, je třeba provést test. Těhotenství by nemělo být vyloučeno, pokud nedojde ke zpoždění. Nízký výtok, krvácení doprovázené slabostí, špatnou chutí k jídlu a nevolností jsou důvodem k návštěvě lékaře. Pokud je poloha potvrzena, může být nevolnost projevem toxikózy.

Bolesti dolní části zad s menstruací

Jednou z nejčastějších stížností dívek a žen s menstruací jsou bolesti dolní části zad. Je těžké se nejen ohnout, ale také sedět, stát, chodit. Bedra bolí, chci celý den ležet na posteli a nedělat nic. Z dolní části zad mohou být nohy bolestivé, z toho se malátnost stává ještě silnější.

Bolest v zádech nemusí vždy nastat z neškodných důvodů. Pro posouzení závažnosti jednotlivého případu je nutné vysledovat trend doby jejich výskytu. Níže jsou uvedeny všechny z nich a možné příčiny bolestivé menstruace během této doby..

 1. Bolest před menstruací:
 • porušení vodní bilance, které se projevuje u ženy na začátku cyklu ve formě otoku v důsledku stagnace tekutiny v těle;
 • fyziologické rysy umístění dělohy, jako je její odchylka od páteře (před menstruací mohou křeče dělohy ovlivnit svaly páteře a způsobit bolest v bederní oblasti);
 • snížený práh bolesti (kontrakce dělohy před menstruací jsou spíše slabé, ale žena je může cítit).
 1. Bolest během menstruace:
 • křeč zad a pánevních svalů;
 • hormonální narušení a produkce velkého množství hormonu prostaglandinu
  , což vede ke zvýšené kontrakci dělohy a zvýšené bolesti vyzařující do dolní části zad;
 • fyziologické rysy umístění dělohy;
 • nitroděložní antikoncepce (bolest se objevuje v důsledku přítomnosti cizího předmětu v děložním čípku a velkého množství hormonu vylučovaného spirálou);
 • porušení vodní bilance;
 • nepřijatelná fyzická aktivita, která může vést k prolapsu dělohy a velmi vážným následkům až po operaci;
 • zánět orgánů urogenitálního systému;
 • těhotenství, které se vyvíjí ve vejcovodech (období s takovým těhotenstvím mohou být, ale plod tlačí na vejcovody a může způsobit křeče v dolní části zad).
 1. Bolest po menstruaci:

zánětlivé procesy v urogenitálních orgánech (vulvitida, endometritida, adnexitida, endometrióza).

Metody léčby

Nejjednodušší a nejběžnější metodou je užívání anestetika nebo spazmolytika. Můžete také použít suché teplo (vyhřívací podložka zabalená v hadříku), abyste uvolnili napnuté svaly a zmírnili bolest.

V přítomnosti zánětlivých onemocnění lékař předepisuje léčbu, jako v případě nepohodlí způsobeného nitroděložním zařízením.

2 Nevolnost před menstruací: co to znamená?

Pokud žena se zavedeným menstruačním cyklem, která má sexuální život, který nepodstoupil žádné změny (užívání hormonů, nemoc, chirurgický zákrok, psychoemotionální stres atd.), Měla poprvé před menstruací epigastrické nepohodlí a předtím se necítila nemocná, je důvod se domnívat těhotenství. Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak to zkontrolovat, je provést test na hormony hCG v moči (těhotenský test). Nejspolehlivější a nejosvědčenější metodou určení těhotenství je návštěva gynekologa.

Provedení expresního těhotenského testu

Pokud se nevolnost opakuje každý měsíc, je to rys těla a projev PMS. U mladých dívek je během formování menstruační funkce nevolnost normální, ale pokud jsou sexuálně aktivní, není vyloučena možnost těhotenství. Někdy se trápí až do samotného narození, což představuje hrozbu předčasného ukončení..

Když se člověk cítí špatně a má závratě, což se projevuje hlavně při změně polohy těla nebo po prudkém vzestupu, pak můžeme hovořit o onemocněních vestibulárního aparátu. Tato léze se nejčastěji vyskytuje během nebo po zánětu středního ucha, pokud se infekce rozšířila do vnitřního ucha, kde se nachází vestibulární aparát. Neurologická onemocnění se projevují stejným způsobem..

Menstruační nevolnost nemusí vždy souviset s PMS nebo těhotenstvím. Často doprovází ovulaci, zejména opožděnou, na pozadí předchozího nachlazení nebo po podchlazení. Pak týden před menstruací žena dostane nevolnost, objeví se závratě a bolesti v dolní části zad a dolní části břicha.

Existuje mnoho dalších nemocí, které se projevují nevolností a vyžadují léčbu. Proto je nutné sledovat dynamiku stavu: pokud po nástupu menstruace nevolnost nezmizí, stav se zhorší, měli byste se poradit s lékařem.

Proč dochází k bolesti

Pocity mohou být způsobeny různými příčinami, které jsou popsány v tabulce.

Zvýšené prostaglandinyZ tohoto důvodu se bolestivost u žen vyskytuje asi u 70% žen. Tento stav je doprovázen mírným nepohodlí v dolní části břicha. Příznak může postupovat do bederní oblasti.
Citlivost na jídloS menstruací může dojít k přecitlivělosti na určité potraviny. To vede k excitaci stěn gastrointestinálního traktu. Objevují se nepohodlí a nevolnost.
Nemoci pohlavních orgánůBolest může nastat v důsledku zánětlivých procesů v reprodukčních orgánech. Výsledkem je, že nepohodlí může mít vliv na horní a dolní část břicha. Také výskyt příznaku může být ovlivněn nesprávným umístěním dělohy..
Hormonální poruchyZměny hladin hormonů také vedou k bolesti žaludku.
Citlivost těla na kontrakce dělohyS menstruací se děloha stahuje. To vyvolává výskyt bolestivého pocitu. Intenzita příznaku se může lišit..
Citlivost na patogeny nervového systémuBolestivý syndrom může být důsledkem: • stresových situací; • Deprese; • emocionální výbuchy; • nervózní práce. Všechny tyto faktory vyvolávají bolest v břiše..
Nemoci gastrointestinálního traktuV době menstruace je tělo dívky oslabené. Dochází k exacerbaci stávajících patologií gastrointestinálního traktu. Bolest může být příliš intenzivní, žena potřebuje nouzovou pomoc lékaře.
Nádorové procesyBolest v žaludku s nádory není jediným patologickým příznakem. Kromě toho existují zvracení a zvracení, stejně jako krvavé skvrny ve zvratcích..
PřejídáníPřejídání se během menstruace je velmi nežádoucí. To vždy vyvolává výskyt těžkosti a bolesti v žaludku. Malé porce.
Konzumace alkoholuV tomto případě se do již oslabeného organismu dostane ethylalkohol, což je druh toxinu. Stav pacienta se významně zhoršuje. To vede k intenzivní bolesti.

Někdy je bolest způsobena otravou jídlem. To je způsobeno pronikáním patologických mikroorganismů do těla. Tento stav je doprovázen slabostí, zvracením, rozrušením stolice, horečkou. Žena potřebuje lékařskou pomoc.

Silná bolest 3-5 dní před menstruací

Silná bolest během menstruace, která se projevuje bezprostředně před menstruací, je důvodem k přemýšlení o skutečnosti, že možná budete muset navštívit lékaře. Jedním z důvodů, proč žaludek před menstruací velmi bolí, je zánět ženských pohlavních orgánů, jehož důsledkem může být ztráta jejich hlavní funkce, kterou je plod. Další patologické procesy, včetně infekčních, mohou také iniciovat výskyt silného a tažného nepohodlí..

Myom dělohy

Myom je benigní nádor svalové stěny dělohy. Je to velmi časté u žen středního věku, zejména u žen, které užívají orální antikoncepci. Patologie vypadá jako jeden nebo více uzlů lokalizovaných v různých oblastech orgánu:

 • na krku (takový nádor se nazývá cervikální);
 • silnější stěny myocytů (intermuskulárně);
 • oblasti přilnutí k peritoneálnímu krytu (subperitoneální);
 • spodní část postranního žebra (intersligamentous);
 • blíže k děložní dutině, někdy klesá do pochvy nebo do děložního čípku (submukóza).

Pokud tedy žaludek před menstruací velmi bolí, měli byste analyzovat svůj stav a vyhledat lékařskou pomoc, protože bolestivý syndrom může být prvním příznakem děložních myomů..

Endometriální patologie

Docela často se vyskytují onemocnění endometria dělohy. Jednou z nejběžnějších je hyperplazie - dochází k přemnožení vrstvy, jejíž hlavní funkcí je tvorba slizničních sekrecí. V nejhorším případě tohoto stavu začnou jeho buňky vyčnívat do děložní dutiny a v takovém případě je ženě diagnostikována „endometrióza“.

Lékaři diagnostikují endometriózu pomocí ultrazvuku a hysteroskopie. Ženy však mají řadu příznaků, které ji nutí navštívit gynekologa. Tyto zahrnují:

 • silná bolest před menstruací;
 • bohatá a prodloužená (více než sedm dní) regulace;
 • brnění v dolní části břicha;
 • ozařování bolesti v sakrálních a bederních oblastech páteře, stejně jako v hýždích a stehnech.

Kromě výše uvedených projevů může být žena každý měsíc obtěžována křečovými bolestmi v dolní části břicha a krvácení se často otevírá týden před očekávaným nástupem menstruace. To vše ohrožuje průnik infekce poškozenou sliznicí orgánu, což může způsobit sepsi a následnou ztrátu reprodukční funkce dělohy.

Nemoci urogenitální sféry

Bolest před menstruací je příznakem onemocnění urogenitálních orgánů, z nichž nejčastější je cystitida - zánětlivý proces močového měchýře, který se vyvíjí v důsledku infekce jeho stěny patogenními mikroorganismy.

Další onemocnění urogenitální sféry jsou zpravidla charakterizována zánětlivými procesy v děložní dutině. Mohou se objevit patologie:

 • na vnitřním povrchu samotného orgánu, v jeho svalové vrstvě. Je také možný kombinovaný zánět;
 • na jedné nebo obou stranách vejcovodu;
 • ve vaječníku (jednostranný a bilaterální zánět);
 • pánevní pobřišnice.

Diagnóza velmi silné bolesti, jak zjistit příčinu nesnesitelné bolesti břicha

Důkladné vyšetření může pomoci objasnit příčiny premenstruační bolesti. K dokončení klinického obrazu potřebuje lékař informace:

 1. o povaze, pravidelnosti, intenzitě syndromu bolesti;
 2. přítomnost doprovodných příznaků;
 3. o metodách antikoncepce používaných pacientkou;
 4. o předchozích diagnózách, pokud byly dříve zjištěny zánětlivé gynekologické nemoci a metody jejich léčby;
 5. o povaze pacientových předchozích manipulací a chirurgických zákroků (diagnostická kyretáž, hysteroskopie, potrat, průběh poporodní periody).

Laboratorní testy zahrnují:

 1. obecná a biochemická analýza krve, moči, vaginálních nátěrů, škrábání z povrchu děložního čípku;
 2. bakteriální kultura, enzymová imunoanalýza, metoda PCR pro stanovení infekčních agens, existují-li důvody, že bolest může být důsledkem infekčního onemocnění.

Stav dělohy, přívěsků, vejcovodů lze posoudit podle výsledků ultrazvukové diagnostiky, která pomáhá identifikovat známky zánětlivých procesů a přítomnost novotvarů v těchto orgánech (cysty, fibromy, fibroidy). Na ultrazvukové studii může lékař posoudit stav vejcovodů, odhalit zúžení cervikálního kanálu, přítomnost jizev a adhezí. Pokud gynekolog nenalezne důvod vysvětlit přítomnost premenstruačního syndromu silné bolesti, doporučuje se ženě navštívit jiné lékaře (endokrinolog, gastroenterolog, neuropatolog). Musíte být trpěliví, protože provádění diagnostických postupů může trvat jeden nebo dva měsíce, ale nemůžete ustoupit, protože to je jediný způsob, jak identifikovat primární zdroj bolestivých pocitů před nástupem menstruace.

4 Tradiční metody

Pokud není možné se poradit s odborníkem, pomohou zmírnit stav lidové léky k léčbě bolesti v podbřišku. Nejúčinnější recepty:

 • rýže (2 polévkové lžíce. l.) nalijte vroucí vodu a přidejte trochu medu, vezměte vývar vychlazený před jídlem;
 • semena fenyklu (1 lžička) zalijeme vroucí vodou a necháme 30 minut trvat každé 2 hodiny;
 • pokud se k bolesti přidá nevolnost a pálení žáhy, rozpusťte trochu čajové sody ve studené vodě a pijte třikrát denně;
 • připravte odvar z máty a heřmánku, vezměte 1/2 šálku před jídlem;
 • kořen celeru (nasekaný) nalijte 200 ml teplé vody, vezměte před každým jídlem;
 • jemně nasekejte zázvor, vařte jako čaj a pijte během dne.

Příčiny

Bolest, zejména silná, je často známkou toho, že v těle něco není v pořádku. Ale s menstruací se bolestivé pocity objevují téměř u všech žen. Někdy se tedy můžete setkat s názorem, že taková bolest je charakteristickým rysem ženské fyziologie. Je to skutečné?

Částečně ano. Nepohodlí a bolestivost během menstruace se vyskytují u většiny absolutně zdravých žen. Ale často jsou to známky nějakého druhu poruchy nebo nemoci. Proto musíte znát rozdíly mezi normou a patologií. Následují důvody, které mohou být příčinou utrpení během menstruace.

Fyziologické procesy

Ženské tělo je mnohem citlivější na bolest než mužské. Zároveň se v ženském těle každý měsíc vyskytují cyklické změny spojené s významnými změnami hladin hormonů. To vše ovlivňuje celkovou pohodu a stav orgánů, na které tyto hormony působí..

Přirozené příčiny bolesti před menstruací, typické pro zdravé dívky:

 • Vysoká citlivost na bolest. Během menstruace se děloha stahuje a může tlačit na blízké nervové receptory. Ne každý to cítí, ale se zvýšenou citlivostí budou pociťovány menší tažné bolesti.
 • Během tohoto období je pod vlivem hypofyzárních hormonů mírně narušena práce systému renin-angiotensin-aldosteron, který je zodpovědný za obsah tekutin v těle. Může se objevit drobný edém, a to i v oblasti vnitřních orgánů malé pánve, který také způsobuje pocit těžkosti a mírnou bolestivost..
 • Nedostatek endorfinu. Před menstruací prudce poklesne hladina hormonů, což stimuluje syntézu tohoto přírodního léku proti bolesti. Endorfin je „hormon radosti“, takže během menstruace se zvyšuje nejen citlivost na bolest, ale často se také snadno zkazí nálada..
 • Bolest může také nastat, když jsou střeva přeplněná kvůli nadměrně hojné výživě den předtím. V tomto případě tlačí na dělohu a brání tomu, aby se normálně stahovala..
 • Je nainstalováno nitroděložní tělísko. Obvykle vyvolává silnější kontrakce, takže je cítit jasněji..
 • Emocionální nebo psychologické přetížení, zvláště pokud k němu došlo během posledního týdne menstruačního cyklu.

Známky patologie

Bolest během menstruace může být způsobena velkým počtem důvodů, včetně ne-gynekologických. To je způsobeno skutečností, že tělo je v tuto chvíli oslabené a je nejvíce náchylné k exacerbacím chronických onemocnění. Nejčastěji však dochází k poruchám činnosti endokrinního systému a onemocněním urogenitálního systému. Často se mohou objevit nepohodlí týden nebo déle před nástupem krvácení..

Mezi nejčastější zdravotní problémy, které mohou během období způsobit nadměrné bolesti, patří:

 • Zánětlivé procesy v orgánech urogenitálního systému v důsledku hypotermie, pohlavně přenosných chorob nebo jiných infekcí.
 • Odložený potrat.
 • Nesprávně vybraná hormonální antikoncepce.
 • Přítomnost adhezí stěn dělohy s okolními orgány a tkáněmi po operaci nebo v důsledku chronického zánětlivého procesu.
 • Abnormální funkce štítné žlázy.
 • Nedostatečnost luteální fáze. Jedná se o stav, kdy je narušena hladina hormonů zodpovědných za procesy probíhající v genitáliích po ovulaci, tj. Změny nezbytné k přípravě na těhotenství. V tomto případě jsou často pozorovány potíže při pokusu o otěhotnění..
 • Přebytek estrogenu. Zároveň bude menstruace nejen bolestivá, ale také bohatá..
 • Vysoké hladiny prostaglandinů, které způsobují, že se děloha příliš stahuje. Častější u nulipárních dívek.
 • Přítomnost různých formací (rakovina, fibroidy, cysty, polypy) v děloze a vaječnících. Zasahují do správného průtoku krve a uvolňování obsahu ven, což vyvolává zvýšené kontrakce.
 • Nesprávné umístění dělohy.
 • Vrozené vady urogenitálního systému.
 • Mimoděložní těhotenství.
 • Endometrióza.
 • Křečové žíly malé pánve.

Všechny výše uvedené problémy mohou způsobit nejen bolestivou menstruaci, ale také různé závažné nepravidelnosti, takže je nelze ignorovat. Proto se nezapomeňte poradit s lékařem, pokud se cítíte velmi dobře před nebo během kritických dnů..

V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..