Zpožděná menstruace a bolest na pravé straně

V ženském těle jsou vnitřní orgány malé pánve těsně umístěny, což přispívá k pravidelnému výskytu nepohodlí v místní oblasti.

Bolest na pravé straně v podbřišku u žen může být patologická i fyziologická. Druhý případ v lékařské praxi je mnohem méně častý. Situace si za všech okolností vyžaduje pečlivou pozornost pacienta a zdravotnických pracovníků.

Aby odborníci rozpoznali příčiny nepohodlí, měli by podrobně popsat místní zónu: určit pokrytí orgánů a zjistit pravděpodobné provokující faktory bolestivých pocitů.

V pravé části dolní části břicha ženského těla jsou umístěny:

 • Vejcovod;
 • převážná část střeva;
 • slepé střevo;
 • pravý močovod.

Příčiny bolesti na pravé straně jsou nejčastěji patologické - proces je pozorován v jednom z místních orgánů. V některých případech mají fyziologické faktory provokující roli..

Při diagnostice syndromu bolesti se odhalí jedna z organických příčin vzniku nepříjemného příznaku:

 • vývoj onemocnění spojeného s reprodukčním systémem (děložní myom, cystická formace, polyp);
 • onemocnění močového systému, onemocnění gastrointestinálního traktu, komplexní forma chirurgické patologie (cystitida, infekční proces ve střevě, zánět slepého střeva);
 • onemocnění muskuloskeletálního systému (poškození kostrče, kyčelního kloubu, lumbosakrální páteře);
 • přítomnost cizího tělesa v pánevní oblasti (spirála v děložní dutině roste do tkáně nebo se používá nevhodně);
 • patologický proces vyvolaný přeneseným chirurgickým zákrokem. Vyvíjí se častěji v reakci na potrat, kyretáž;
 • patologie těhotenství (vývoj potratu, odtržení placenty, mimoděložní těhotenství).

Funkční příčiny jevu se nazývají jedním slovem - algodismenorea, která zahrnuje menstruační nepravidelnosti, dysfunkční krvácení, ohýbání pohlavních orgánů.

Pokud ženská pravá strana táhne v předvečer svého období, je to jeden z pravděpodobných příznaků premenstruačního syndromu..

Pokud pravá strana v podbřišku bolí před menstruací, může tento příznak stimulovat řada faktorů:

 1. Nadměrná fyzická aktivita ženy v předvečer kritických dnů (obtížné pracovní podmínky, provádění silových cvičení v tělocvičně).
 2. Podchlazení těla způsobené dlouhodobým pobytem ženy v chladných podmínkách. Tělo se ochladí - v cévách malé pánve se objeví křeč, což vede k zvýšeným bolestivým pocitům v předvečer menstruace.
 3. "Sedavý" životní styl (žena hodně sedí ve službě, vede neaktivní odpočinek - dochází k selhání krevního oběhu v pánvi a dochází ke stagnaci).
 4. Nadváha. Tukové buňky uvolňují hormony (estrogen) do krevního řečiště. Při nadbytku tukové tkáně je pozorována hormonální nerovnováha, která způsobuje bolest.

Instalované nitroděložní tělísko, gynekologická patologie, nemoci zažívacího ústrojí, záněty orgánů urogenitálního systému, pooperační komplikace jsou také schopny simulovat bolest na pravé straně v podbřišku v předvečer menstruace..

Pokud má pacient bolavou pravou stranu v úrovni pasu, je to obvykle spojeno s patologiemi gastrointestinálního traktu. Mezi další důvody nepříjemného jevu patří:

 • osteochondróza;
 • neuralgie;
 • patologie močového systému;
 • onemocnění dýchacích cest;
 • onemocnění reprodukčního systému;
 • rakovina.

Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti v břiše vpravo dole, je nutné určit povahu syndromu.

Tahová bolest na pravé straně dole u žen je tolerovatelná nebo výrazná. V lékařské praxi příznak nejčastěji indikuje vývoj zánětu v přílohách způsobený koksem, houbami, viry nebo jinými mikroorganismy. Klinický obraz procesu připomíná projevy apendicitidy. Nemoc probíhá ve třech formách:

Další příčinou jevu je často ovariální cysta na pravé straně. V počáteční fázi je patologie téměř asymptomatická. S progresí onemocnění žena cítí bolest.

Nejnesnesitelnějším typem bolesti je bolest. Zanechává otisk na vzhledu pacienta: žena je zaměstnána myšlenkami na nemoc, pacient nespí dobře, nemůže jíst. Toto vnímání situace se často týká emočně nestabilních a citlivých představitelů. Ženy tedy mají tendenci interpretovat svůj stav v předvečer porodu..

Bolest v pravé části břicha v dolní části nemusí mít stálou lokalizaci a šíří se všude. V tomto případě mluvíme o syndromu dráždivého tračníku, který je způsoben:

V lékařské praxi jsou bolestivé bolesti v dolní části břicha často mylně považovány za příznak benigních nebo maligních nádorů. Novotvary jsou lokalizovány v tenkém a tlustém střevě. Etiologie symptomu za popsaných okolností je spojena s tlakem nádoru na okolní tkáň. Syndrom se projevuje v reakci na progresi zánětu, destrukci novotvaru nebo jeho růstu skrz orgánovou stěnu.

Ostrá, ostrá bolest na pravé straně dole se objeví, pokud žena má:

 1. Apendicitida. Syndrom bolesti u ženy má paroxysmální povahu. Jakmile se objeví, bolest se vždy obnoví..
 2. Torze nohou ovariální cysty vpravo. Křídlo je velmi bolestivé. Tento syndrom je schopen vyvolat ztrátu vědomí. Nejintenzivnější pocity jsou při pohybu těla. V poloze na zádech se pacient stává snadnějším. Klinický obraz je doplněn hypertermií, rychlým pulzem, snížením tlaku.
 3. Prasknutí vaječníků. Nebezpečný stav, kdy prudká bolest může vést ke smrti nemocné ženy. Pacient potřebuje okamžitou operaci.
 4. Střevní nádory. Ostré pocity bolesti na pravé straně jsou nahrazeny akutními.

Pulzující bolest na pravé straně v dolní části pacienta se nazývá „záškuby“, „míchání“ vnitřností. Příznak se projevuje na pozadí vývoje hnisavého zánětlivého procesu v blízkosti nervových zakončení. Projev naznačuje přechod patologie na gangrénu..

Je velmi nebezpečné, když jsou po operaci při zvýšené teplotě, změněné formě krve, pozorovány pulzující pocity bolesti. Složitý stav může vést k sepse. Příznak je také zaznamenán během nouzového potratu po obtížném porodu..

Mezi další příznaky patří:

 • zimnice;
 • zvýšené pocení;
 • nutkání zvracet;
 • žízeň.

Pocit pálení na pravé straně dolní části břicha naznačuje vývoj takových patologií, jako jsou:

 1. Cystitida. Kromě hlavního příznaku má žena časté a bolestivé vyprazdňování močového měchýře. Klinický obraz je doplněn zvýšením teploty, řezáním a svěděním v močové trubici. Při komplikovaném průběhu onemocnění se z vagíny ženy objeví bílý výtok, množství vylučovaného moči se několikrát zvyšuje.
 2. Pásový opar. Onemocnění se projevuje puchýřovými erupcemi v postižených oblastech. Herpetický virus vede k rozvoji patologie.
 3. Tvorba ledvinových a močových kamenů. Kromě pálení bolesti na pravé straně si žena stěžuje na nepohodlí, když jde na toaletu. Onemocnění postupuje na pozadí migrény, křečí kloubů, ztráty chuti k jídlu, slabosti. Moč pacienta získává nepřirozený odstín.
 4. Ulcerózní kolitida. Žena si stěžuje na pálení, bolesti hlavy, dehydrataci, bušení srdce, zvracení.
 5. Mimoděložní těhotenství. Typické příznaky patologie, kromě pálivé bolesti na pravé straně, jsou: potíže s defekací a močením, bolestivost v bederní a dolní končetině. Pacientovi je předveden urgentní chirurgický zákrok.

Pocit pálení v pravé dolní části břicha může mít také fyziologickou povahu. Příznak je pozorován u většiny žen v prvním trimestru těhotenství. Děloha se táhne a utlačuje blízké orgány - objeví se pálivá bolest mírné povahy.

Pokud nastávající matka kromě pálení zaznamená slabost, teplotní skok, hojný výtok z pochvy, nevolnost, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Bolest při šití různé intenzity ve většině případů naznačuje vývoj gynekologických onemocnění u ženy. Ohrožení jsou zástupci v plodném věku (od 20 do 45 let). Mezi pravděpodobné nemoci patří:

 1. Endometrióza Nejběžnější příčinou bodavé bolesti vyzařující do kostrče a křížové kosti. Syndrom bolesti je cyklický a progreduje do PMS. Klinický obraz onemocnění je doplněn špinením z dělohy, nepohodlí při intimním kontaktu, bolestivým močením.
 2. Endometritida. Se zánětem svalové vrstvy dělohy stoupá ženě teplota, má horečku, jsou zaznamenány špinění a děložní krvácení.
 3. Ovariální mrtvice. Chirurgický typ patologie, doprovázený prasknutím tkání pravého vaječníku. Bolest při šití je vždy doprovázena silným krvácením.
 4. Zánět děložních přívěsků (salpingo-ooforitida, ooforitida, salpingitida). Nemoci se vyskytují v akutní formě, způsobují horečku, únavu, zhoršení zdraví. Bolest s patologiemi je výrazná - žena nedokáže vést normální život.

Mezi další důvody typické pro bolest patří cholecystitida, duodenitida.

Tupá bolest může sama odeznít, pokud po zrání vajíčka u ženy následovaly nepohodlí. V tomto případě se nepohodlí objeví jednou za několik měsíců. Pokud bolest pacienta pravidelně obtěžuje, dojde k rozvoji zánětlivého procesu.

Trvání a frekvence bolestivých pocitů pomáhá identifikovat povahu patologie (akutní nebo chronické). Pokud takové bolesti dříve obtěžovaly ženu, je pravděpodobné, že dojde k rozvoji chronického onemocnění..

Příčina bolesti v pravé dolní části u mužů je určena dobou jejího vzniku, povahou a přesnou lokalizací. Nepohodlí je obvykle spojeno s vývojem patologických procesů v reprodukčním, trávicím, nervovém a močovém systému.

Mezi poškozené místní orgány patří:

 • prostata;
 • střeva;
 • strukturní prvky močového systému.

U prostatitidy si pacient stěžuje na bolest nad pubisem. Bolestivé pocity lze lokalizovat na pravé straně níže. V případě problémů se střevy jsou pozorovány tažné bolesti vyvolané křečemi stěn orgánu. Na pozadí lézí prvků močového systému je bolest bodavá a řezná v přírodě, doplněná řezáním a pálením.

Popsaný příznak se vyskytuje u mužů mnohem méně často než u žen, vyžaduje však také rychlou reakci pacienta a zdravotnického personálu..

Jak rozlišit bolest slepého střeva od ostatních, lékař řekne:

Existuje mnoho zdrojů břišního nepohodlí. Bolesti různé intenzity na pravé straně během menstruace jsou způsobeny gynekologickými problémy. Příčinou bolestivého záchvatu vpravo pod pasem je často písek a ledvinové kameny. Je třeba mít na paměti, že téměř ve všech případech jednostranná bolest naznačuje zdravotní problémy..

Menstruace - pravidelné krvácení, součást menstruačního cyklu - je u mnoha žen doprovázena nepohodlí v podbřišku. Může se jednat o normální projev fyziologických procesů nebo o příznak onemocnění. Mezi nejpravděpodobnější gynekologické příčiny náhlé, ostré bolesti po stranách trupu pod pasem: endometrióza, ovariální cysta nebo mimoděložní těhotenství.

Existuje patologická proliferace vrstvy buněk ve stěně dělohy. Během menstruace je cítit bolest způsobená zánětem. Tento proces ovlivňuje orgány, které se nacházejí v pánevní dutině. Bolest, ke které dochází při endometrióze, ovlivňuje levý nebo pravý vaječník. Většina případů vyžaduje farmakoterapii nebo chirurgický zákrok.

Bubliny s tekutým nebo viskózním obsahem se objevují ve vaječníku pod vlivem hormonálních změn během puberty, přičemž užívají hormonální antikoncepci. Většina z těchto růstů je benigních, ale někdy vznikají v souvislosti s rakovinou vaječníků. Malá cysta obvykle není doprovázena nepříjemnými pocity, velká tlačí na okolní orgány. Existuje zpoždění menstruace, bolesti pod pasem vpravo nebo vlevo.

Někdy se oplodněné vajíčko vyvíjí před dělohou, ve vejcovodu, který není určen pro plod. Postupně rostoucí embryo vyvíjí tlak na okolní orgány, což způsobuje silnou bolest. Ženy se zajímají o to, jak se zbavit mimoděložního těhotenství bez operace. V rané fázi může gynekolog předepsat lék Methotrexate, který způsobuje smrt embrya.

Bolesti však nejsou vždy spojeny s gynekologickými problémy, stává se, že se v tuto chvíli zhoršují nebo se pociťují onemocnění trávicího traktu, žlučníku nebo ledvin..

Akutní nebo chronická apendicitida se vyskytuje v jakémkoli věku, ale je častější po 10 až 30 letech. Hlavními příčinami zánětu slepého střeva jsou pevné nečistoty v potravinách (semena, slupky), méně často - bakteriální infekce.

 • bolest na pravé straně od břicha v pase nebo pod ním;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • nevolnost, zvracení;
 • zvýšená tělesná teplota (volitelně).

Přečtěte si další příznaky zde.

Důležité! Apendicitida je nebezpečná perforací stěn a uvolněním střevního obsahu do břišní dutiny, což vede k peritonitidě. Existuje riziko šíření infekce v těle (sepse).

 • příznaky onemocnění mohou být stejné jako při zánětu žlučníku;
 • bolest v horní části břicha vpravo pod žebry, migruje do pupku;
 • často se vyskytují neobvyklé příznaky, jako je ospalost;
 • u starších lidí je malý zánět a bolest;
 • bolest u těhotných žen se objevuje zezadu a v horní části břicha.

Ve většině případů zánětu slepého střeva se provádí operace, aby se zabránilo nebezpečným komplikacím. Aappendektomie se provádí v lokální anestezii. Pokud není známo, proč to bolí na pravé straně a existují podezření na apendicitidu, neměli byste užívat analgetika, aby nedošlo ke komplikaci diagnózy onemocnění. Určitě byste měli vyhledat lékařskou pomoc.

Toto onemocnění je doprovázeno tvorbou divertikul ve střevní stěně a zánětem těchto boulí. V přítomnosti několika nezánětlivých výrůstků hovoří o divertikulóze. Pokud je proces doprovázen zánětem, pak se toto onemocnění nazývá divertikulitida. Bolest u 90–95% pacientů pociťujeme v sestupné větvi tlustého střeva - nad nebo pod pupkem, na jedné straně nebo na obou stranách. Zánět divertikulu, kromě bolesti, je charakterizován dalšími příznaky: vysokou horečkou, plynatostí a zácpou.

Zda se pacient s divertikulitidou obejde bez operace, měli byste se zeptat svého lékaře. Doma cvičí dny půstu, konzumují tekutější jídlo. Když akutní fáze projde, můžete přejít na konzumaci potravin bohatých na vlákninu. Zeptejte se svého lékaře, jak zmírnit bolest. Lékaři obvykle předepisují antibiotika, nenarkotická analgetika. Pokud dojde k prasknutí střevní stěny, provede se chirurgické odstranění poškozené oblasti.

Silná bolest pod pasem je pociťována při patologických stavech ledvin, močového měchýře a močových cest.

Místo bolesti závisí na umístění a velikosti kamenů. Pokud zabraňují odtoku moči z pravé ledviny, objeví se na stejné straně silná bolest vyzařující do zad. Moč je zakalená a tělesná teplota stoupá.

Jako léky proti bolesti se používá paracetamol a další nesteroidní protizánětlivé léky. Co dělat dál? Léčba závisí na stížnostech a stavu konkrétního pacienta, velikosti a umístění kamenů. Pokud se spojí infekce močových cest, lékaři předepisují antibiotika.

Bolest v dolní části břicha, na boku a na zádech se objevuje při infekci močového měchýře. Příčiny cystitidy jsou různé patogeny: bakterie, houby, viry. V akutní formě onemocnění se nepohodlí zvyšuje s močením. Léky přinášejí rychlou úlevu: antibiotika a léky proti bolesti.

Důležité! Kromě léčby léky se používají léčivé rostliny s antimikrobiálními, antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi: kopřiva, list medvědice, nasturtium.

Bakterie stoupají z dolních močových cest, vstupují do krevního řečiště a ovlivňují parenchym ledvin. Jednostranná bolest boku může být mírná až silná. Vysoká horečka u akutní pyelonefritidy se objevuje častěji u dětí a starších osob. K léčbě se používají širokospektrální antibiotika.

Cholecystitida je zánět stěny žlučníku. Bolest se obvykle pociťuje v horní části břicha, v hypochondriu. Po konzumaci tučných jídel se může objevit takzvaná biliární kolika, která se vyznačuje příznaky jako křeče, silná bolest, nevolnost a zvracení. Nejčastěji dochází k zánětlivé reakci, když je odtok žluči nemožný kvůli kamenům v potrubí.

Vezměte antispazmodika pro biliární koliku, léky proti bolesti. Homeopatie a lidové léky mohou pomoci mezi záchvaty během fáze zotavení orgánu. Během období exacerbace onemocnění je důležité zajistit jemné podmínky pro práci žaludku, žlučníku a slinivky břišní.

Zde se můžete dozvědět více o lidových a lékařských lécích na cholecystitidu.

Nejlepší ochranu před nástupem bolesti břicha na pravé nebo levé straně poskytuje vyvážená strava, konzumace potravin s vysokým obsahem vitamínů a vlákniny. Je nutné léčit infekční nemoci správně a včas, bojovat proti parazitům v těle.

Pracovní zkušenosti po dobu 7 let.

Odborné dovednosti: diagnostika a léčba onemocnění gastrointestinálního traktu a žlučových cest.

Bolestivé pocity v dolní části pravé strany jsou téměř vždy spojeny s apendicitidou u žen. Takové srovnání, i když ne vždy správné, ale příznivé: pokud existuje podezření na apendicitidu, vždy se přivolá sanitka a jakákoli akutní patologie bude pod dohledem lékaře.

Příčiny bolesti v pravé části dolní části břicha u žen jsou spojeny s poškozením okolních orgánů a jsou velmi rozmanité: gastrointestinální trakt, reprodukční a močové ústrojí, lymfatické uzliny a krevní cévy. Je možné odhadnout povahu onemocnění, které vyvolalo bolestivý syndrom, podle doprovodných příznaků. Pouze lékař však může přesně diagnostikovat onemocnění a poskytnout odpovídající lékařskou péči..

Porážka gastrointestinálního traktu je častou příčinou bolesti břicha, lokalizovaná vpravo a dole. U pacientů se často objeví příznaky „akutního“ břicha, v takových případech je nutná okamžitá lékařská péče. Někdy je bolest tupá, dlouhotrvající, zatímco žena se často snaží ležet, zatímco nemoc mezitím postupuje a může mít vážné následky. Seznam nemocí a jejich příznaků, které vyvolávají bolest v dolní části břicha na pravé straně:

Zpočátku je bolest bolestivá a docela snesitelná, lokalizovaná v pupku, epigastriu. Teprve poté se určí centrum bolesti v pravé kyčelní oblasti, bolest roste, objevují se příznaky „akutního“ břicha (břišní deska, specifické testy Shchetkin-Blumberg, Voskresensky, Obraztsov atd.). V tomto případě žena zaznamená zvýšení teploty, nevolnost, jediné zvracení.

S progresí zánětu se po 1-2 dnech vyvíjí nekróza slepého střeva a peritonitida. Při akutním zánětu pobřišnice se všeobecný stav pacienta velmi mění: a / d klesá, bledá pokožka potená potem, zmatenost, dočasné zmírnění bolesti a jejich obnova s ​​obnovenou energií.

Obrázek akutní pankreatitidy je velmi specifický. Silná bolest v opasku, která postihuje dolní část břicha vpravo, nutí pacienta zaujmout polohu kolena. Teplota stoupá, nezdolné zvracení nepřináší úlevu. Objeví se dušnost, škytavka, nadýmání.

 • Zdržovaná tříselná kýla vpravo

V oblasti herniálního výčnělku dochází k silné bolesti, peristaltika v uškrcených střevních smyčkách není cítit, kýlu nelze opravit. Snížení naznačuje nástup intestinální nekrózy.

 • Intususcepce střeva vpravo, střevní obstrukce

Bolest se rychle šíří po celém břiše, zaznamenává se nadýmání a nedostatek peristaltiky. Známky intoxikace a šoku rychle rostou. Intususcepce je často způsobena rozsáhlou helminthickou invazí.

 • Nemoci žlučníku a jater

Bolest v pravém dolním rohu s cholecystitidou, onemocněním žlučových kamenů a hepatitidou často ozařuje (epicentrum bolesti se nachází výše). Bolest bolesti naznačuje chronickou cholecystitidu, paroxysmální - známku kamenů ve žlučníku nebo akutní cholecystitidu, lisování - vyskytuje se s hepatitidou (chybí v počáteční fázi).

Pocity křečovitých bolestí jsou lokalizovány poblíž pupku, často vyzařující dolů do břicha vpravo do oblasti ileocekální chlopně (spojení tenkého a tlustého střeva).

Zánět stoupajícího tlustého střeva vede k neustálému pocitu tíže vpravo, bolesti bolesti se pravidelně zesilují. Možná chronická zácpa, průjem (s Crohnovou chorobou).

 • Divertikulum střeva

Vydutí střevní stěny je často výsledkem chronického zánětu (enteritida, kolitida) a zácpy. Zároveň se hromadící výkaly ztvrdnou a promění se v kameny, pravidelně dochází k poměrně silné bodavé bolesti.

 • Rakovina střeva

V rané fázi se maligní proces projevuje jako častý bezbolestný průjem, který nereaguje na konvenční léčbu. Pacienti zhubnou, objeví se anémie. Bolest nastává pouze tehdy, když nádor dosáhne velké velikosti (uzavření lumen střeva) a metastáz, doprovázených známkami obstrukce (zvracení po jídle) a kritickým vyčerpáním.

Tahající bolestivá bolest v pravé dolní části je často výsledkem těžké pyelonefritidy (zánětu pravé ledviny). Současně dochází k ozáření bolesti ve slabinách a kyčlí, zvýšení teploty na 38 ° C a více, zakalení moči, těžká intoxikace (bolest hlavy, slabost). Silná bolest břicha vpravo dole je často důsledkem ledvinových kamenů.

Akutní příznaky renální koliky se vyvíjejí, když se kámen pohybuje močovodem. Křečovitá bolest je doprovázena nevolností, horečkou, zadržováním moči a falešným nutkáním. Můžete vizuálně vidět krev v moči.

Lymfadenitida je často příčinou bolesti ve slabinách a dolní části břicha. Zanícené lymfatické uzliny, často mobilní a bolestivé s infekcí genitálií a močového měchýře u žen. Lymfatické uzliny zvětšené onkopatologií jsou bezbolestné, přilnou k okolním tkáním.

Cévní onemocnění, která způsobují bolest v bocích, jsou obtížně diagnostikovanou skupinou onemocnění. Bolestivé pocity vznikají při aterosklerotických lézích iliakální arterie a tvorbě aneuryzmatu, zánětu hlubokých tříselných žil.

U arteriální patologie bolest pulzuje. Nemoci jsou detekovány instrumentálním vyšetřením krevních cév (ultrazvuk v Dopplerově režimu atd.), Zjišťuje se také zvýšení srážlivosti, zvýšení cholesterolu a další změny v krvi.

Bolestivost v pravé dolní části břicha může být způsobena jak akutními, tak chronickými gynekologickými onemocněními. U některých z nich je ohrožení života vysoké, proto bolest v pravé dolní části u žen v kombinaci s těžkým celkovým stavem a krvácením vyžaduje urgentní hospitalizaci.

 • Pravostranná adnexitida - provokuje útoky ozářením do dolní části zad. Onemocnění často simuluje renální koliku, ale u adnexitidy nedochází ke změně v moči. U chronického zánětu se bolest zvyšuje při pohlavním styku.
 • Ovariální cysta - charakterizovaná neustálou bolestivou bolestí v podbřišku vlevo nebo vpravo. Syndrom je výraznější při menstruačním krvácení. Ruptura vaječníku, torze cystické nohy se projevují prudkým nárůstem bolesti (bolest „dýkou“), rychle se rozvíjí šokový stav (zmatenost, nevolnost / zvracení atd.). Akutní stav ženy je spojen s fyzickou námahou nebo pohlavním stykem.
 • Adhezivní onemocnění, chronický zánět dělohy, fibroidy - bolesti při dlouhodobých onemocněních dělohy obvykle nejsou intenzivní, bolestivé. K posílení dochází v předmenstruačním období a v prvních dnech odmítnutí krvácení. Často bílý nebo krvavý výtok z pochvy.

Při nošení dítěte dochází k řadě fyziologických změn, které vedou k bolesti na pravé straně. Změkčení vazů, změna polohy dělohy a jejího růstu, posun střevních kliček - to vše provokuje bolesti žen na pravé straně dole během těhotenství ženy. Fyziologicky způsobená bolest však není výrazná a nemá vliv na život ženy. Patologické příznaky během těhotenství mohou být vyvolány:

 • Mimoděložní těhotenství - při prasknutí trubice (přibližně 3-4 týdny těhotenství) dochází k silné, ostré bolesti. Bolestivý šok je doprovázen zmatením, zvracením, napětím přední břišní stěny.
 • Hypertonicita dělohy - lze zaznamenat od počátku těhotenství. Neustálá bolest v tahu se zhoršuje při chůzi, zvedání i malé váhy (v dolní části břicha je pocit pevné hrudky) a oslabuje se při sezení nebo ležení s koleny přitaženými k žaludku. Tento stav je považován za hrozbu potratu. Odmítnutí plodu je doprovázeno zvýšenými příznaky (často křečemi), krvácením.
 • Abrupce placenty v pozdějších stádiích - vyvolává bolest, ale ne vždy se objeví vnější krvácení. Krev se často hromadí mezi močovým měchýřem plodu s placentou a stěnou dělohy a vytváří hematom. Rostoucí hematom vyvolává tupou, méně křečovitou bolestivost. Bolest na pravé straně dole během těhotenství, komplikovaná odtržením placenty a při absenci vnějšího krvácení, naznačuje lokalizaci hematomu. Epicentrum se shoduje s přerušením placenty. I při nitroděložním krvácení je abrupce placenty diagnostikována mimo jiné narušením srdeční činnosti plodu.

Důležité! Nelze vyloučit vývoj dalších akutních patologických stavů u těhotných žen. Bolest v pravém dolním rohu může vyvolat apendicitidu, ledvinové kameny, aneuryzma iliakální tepny. Pokud se tedy objeví i menší pocity bolesti, měli byste se poradit s lékařem..

Každá žena by si měla navždy pamatovat jednoduchou pravdu: v žádném případě byste neměli užívat léky proti bolesti na bolest v břišní dutině, včetně na pravé straně.!

Dokonce i neintenzivní, ale rostoucí příznak může naznačovat vývoj akutní patologie. Pomoc v takových případech a často záchrana životů je možná pouze pomocí záchranných lékařských opatření. Jediná správná taktika v případě bolesti břicha trvající déle než 30 minut:

 • Položit nemocné.
 • Naneste na místo bolesti ledový obklad nebo jakékoli nachlazení.
 • Zavolejte nouzovou pomoc.

Setkání s místním terapeutem nebo gynekologem je přípustné pouze v případě mírné bolesti, absence nárůstu příznaků onemocnění a zhoršení stavu pacienta. Pouze včasná úplná diagnostika pomocí laboratorních testů a instrumentálních studií pomůže určit skutečnou příčinu bolesti a zvolit správnou taktiku léčby.

Předmenstruační období často způsobuje zhoršení zdravotního stavu dívek, nepohodlí a bolesti. Většina žen pociťuje bolesti v podbřišku, bederní páteři a na hrudi, ale někdy může menstruace bolet na pravé straně. Je tento příznak patologií nebo normou?.

Bolest v boku se někdy objevuje během menstruace

Normálně v předmenstruačním období lze pociťovat menší pocity bolesti, které zmizí druhý den regulace..

Pokud pravá strana bolí před menstruací, je možný vliv fyziologických důvodů:

 • porušení oběhového systému, což vede ke stagnaci krve v děloze;
 • ohyb dělohy;
 • hormonální nerovnováha;
 • primární dysmenorea;
 • nefunkční funkce vaječníků;
 • trauma zad nebo genitálií.

Je nemožné samostatně určit, z jakého důvodu strana bolí během menstruace, protože provokující faktor je spojen s prací vnitřních orgánů.

Pokud nepohodlí obtěžuje každý menstruační cyklus, je vhodné navštívit gynekologa, aby zjistil příčinu a možnou identifikaci patologií, aby byla léčba včas.

Pokud máte časté bolesti, vyhledejte lékaře

Patologické důvody mohou způsobit bolest v hypochondriu na pravé straně, která spočívá ve vývoji onemocnění v různých oblastech těla:

 • apendicitida;
 • cholecystitida;
 • zánět pohlavních orgánů;
 • adnexitida;
 • polycystická;
 • mrtvice;
 • endometrióza;
 • myom.

Neobvykle pravá strana bolí během menstruace v důsledku nainstalovaného nitroděložního tělíska používaného k antikoncepci. Samotná spirála takový příznak nezpůsobuje, ale v případě poranění během sexu nebo nesprávné instalace může dojít k posunutí, které vyvolává patologický příznak.

Poté, co dojde k oplodnění ženského vajíčka, folikul se pohybuje podél vejcovodů, aby se připojil ke stěně dělohy. Během tohoto období většina žen pociťuje nejen nepohodlí, ale také bolestivé pocity, které se mohou objevit v boční oblasti. Pokud však dojde k těhotenství bez patologií, pak normálně menstruace nenastane a po 3 až 5 dnech po početí bolest zmizí.

Někdy je bolest známkou úspěšného početí.

V případě oplodnění, pokud bolí strana týden před menstruací, může žena mít mimoděložní těhotenství. Charakteristickým rysem tohoto stavu je silná bolest v dolní části břicha a dolní části zad, která vyzařuje na pravou nebo levou stranu.

Při absenci menstruace a přítomnosti patologických příznaků byste neměli odkládat návštěvu odborníka. Mimoděložní těhotenství představuje riziko pro zdraví a život ženy.

Chirurgický zákrok gynekologického typu vede k poškození funkčnosti reprodukčních orgánů, oběhového systému a práce trávicího traktu. Příčiny bolesti v boku před menstruací mohou být výsledkem předchozí operace.

Kromě chirurgických zákroků zaměřených na eliminaci patologií u žen v genitální oblasti může být příčinou potrat.

Jakákoli forma potratu, při absenci komplikací, by neměla způsobovat bolest na levé straně během menstruace (stejně jako na pravé straně). Ale s komplikacemi, například infekcí nebo perforací, je bolest intenzivní v dolní části břicha s rozšířením do laterálních a bederních zón.

Příčinou může být potrat nebo jiné gynekologické zákroky

Dalším důvodem je diagnostická kyretáž prováděná v rozporu s technikou postupu a poškození svalové tkáně děložní dutiny..

Nedoporučuje se bojovat proti bolesti na boku samostatně v předmenstruačním období nebo během menstruace. Důvod může být docela vážný a vést ke komplikacím, které se budou třást a život pacienta..

Chcete-li zmírnit stav, můžete si před návštěvou lékaře vzít analgetikum nebo antispazmodik. Před užitím drogy si musíte přečíst pokyny, abyste se ujistili, že nedochází ke komplikacím.

Pokud se objeví příznak, je vhodné se poradit s gynekologem a neodkládat ho na konec menstruačního cyklu. V některých případech diagnostika v době menstruace usnadní vyšetření a poskytne přesnější údaje o klinickém obrazu..

Lékařské vyšetření začíná podrobným průzkumem pacienta o všech vlastnostech příznaků. Po rozhovoru mezi lékařem a ženou se provádí gynekologické vyšetření k posouzení přítomnosti možných gynekologických patologií.

Ultrasonografie se často provádí

Vyžadují se diagnostická opatření:

 • rozmazání;
 • darování krve na hladinu hormonů;
 • Genitální ultrazvuk.

Pokud odborník v tomto oboru nezjistí komplikace, může být pacient poslán k jinému lékaři. Další vyšetření závisí na předpokládané diagnóze.

Přijetí jakýchkoli opatření k nezávislému boji proti bolesti v laterální oblasti během menstruace zahrnuje vysoké riziko vzniku závažnějších komplikací.

Léčba bolesti v boku by měla být předepsána až po provedení všech nezbytných diagnostických metod a stanovení přesné diagnózy..

Důležité! Při bolestech na levé nebo pravé straně nepoužívejte metody tradiční medicíny. Nemůžete zahřát bolestivé místo, použít obklady nebo bylinné odvarky. Neužívejte také nekontrolované množství léků proti bolesti nebo léků, které mají cílený účinek (například protizánětlivé).

Všechny vlastnosti léčby určuje lékař a závisí pouze na diagnóze.

Podívejte se na video a zjistěte příčiny bolesti na pravé straně:

Protože se bolest může objevit ze zcela jiných důvodů, neexistují žádná jasná preventivní opatření.

Gynekologové dávají pouze obecná doporučení:

 • pravidelně podstupovat lékařské vyšetření;
 • v případě onemocnění je léčit včas;
 • udržovat správnou výživu;
 • snížit riziko poranění zad a břicha;
 • nainstalovat nitroděložní tělísko pouze zkušenými lékaři a na individuální doporučení.

Bolest před menstruací nebo během ní je vždy příznakem odchylky ve funkčnosti těla. Tento příznak může signalizovat nebezpečná onemocnění, která nelze léčbou oddálit. Pokud se tedy pocit bolesti na pravé straně začne obtěžovat, je lepší okamžitě jít na gynekologa.

Projev bolesti v podbřišku nejčastěji nutí ženy, aby se poradily s gynekologem, aby zjistily příčiny těchto příznaků. Bolestivá bolest v dolní části břicha i ostrá bolest v dolní části břicha jsou stejně alarmující, zvláště pokud to silně a dlouhodobě bolí..

Velmi silná bolest v oblasti třísla však může naznačovat projevy neurologických nebo chirurgických patologií. Proto je akutní řezání a tupá bolest v této části břicha důvodem k okamžité návštěvě lékaře a podrobení se úplné diagnostice.

Při určování příčin bolesti v podbřišku u žen je lékaři rozdělili do dvou podmíněných skupin. Důvody, proč žena bolí v podbřišku, mohou být organické a funkční..

 • onemocnění genitální oblasti u žen (endometritida, apoplexie vaječníků, děložní myom, adnexitida, ovariální cysta, torze ovariální cysty nohy, endometrióza);
 • nepohodlí a bolest spojená s použitím nitroděložního tělíska;
 • akutní chirurgická patologie, onemocnění žlučníku, močového systému (cholecystitida, pyelonefritida, apendicitida, cystitida);
 • tupá, řezná, tahová a další bolesti spojené s těhotenstvím (hrozící ukončení, mimoděložní těhotenství, kolika po lékařském potratu, předčasné odtržení placenty).
 • porušení měsíčního cyklu (nefunkční děložní krvácení, algodismenorea);
 • bolest během ovulace;
 • stagnace krve, která se uvolňuje během menstruace (hematometr, ohyb dělohy).

Je třeba poznamenat, že bolest v dolní části břicha může mít jinou povahu. Může to být ostré, ostré, bolestivé. Někdy je doprovázeno nadýmáním, silným nepohodlí v dolní části zad. V některých případech pociťuje žena během pohlavního styku nepohodlí bezprostředně po činu.

Je důležité co nejrychleji určit, s čím jsou spojeny křeče u žen v této oblasti. Příčiny křečí určí gynekolog nebo žena bude odeslána k příslušnému specialistovi.

U onemocnění urogenitálního systému se u žen vlevo může objevit bolest v podbřišku. Pokud bolí dolní část břicha na levé straně ženy, příčinou tohoto stavu může být řada nemocí, při nichž se projevuje tažná, bodavá a bolestivá bolest. Za prvé, silná bolest a nadýmání mohou naznačovat onemocnění střev. Někdy to bolí na levé straně a po přejídání, jíst nekvalitní jídlo. Je třeba mít na paměti, že jedno z onemocnění ledvin se může projevit tímto způsobem. Tahy na levé straně a s řadou onemocnění reprodukčního systému. Ale pokud to bolí nebo táhne na levé straně, měl by lékař určit důvody. Pouze odborník jasně chápe a určuje, co je na levém podbřišku u žen.

Neurologická onemocnění mohou také způsobit nepohodlí, při kterém bolest obvykle pulzuje, střílí.

Stává se, že bolest v dolní části břicha je spojena s podchlazením - například žena může trpět takovými pocity po zmrznutí nohou atd..

Bolest v podbřišku vpravo u žen se může také lišit. Často bolest, tahání bolesti může být spojena s onemocněním střev, ledvin, s záchvaty slepého střeva, akutní pankreatitidou. Specialista jasně chápe, co je na pravé straně, a podle toho patologie, z nichž se mohou objevit orgány.

Pokud dojde k zánětu dělohy nebo přívěsku, onemocnění začíná akutně: teplota stoupá, zaznamenává se intoxikace těla, bolest v podbřišku. Pokud má žena adnexitidu, bolest v dolní části břicha vlevo nebo vpravo - na obou stranách. V případě endometritidy je uprostřed bolestivá nebo ostrá bolest a pocit pálení. Pokud žena jde k lékaři se stížnostmi na bolest na levé nebo pravé straně, provede odborník vaginální vyšetření. V případě zánětu přídavky jsou zaznamenány pastovité přídavky s ostrou bolestí. Se stížnostmi, že to bolí uprostřed a podezřeními na endometritidu, je hmatatelná změkčená a zvětšená děloha, která může při palpaci bolet.

Při akutním průběhu těchto onemocnění je pozorována silná bolest na levé straně v podbřišku, stejně jako v pravé nebo střední části. U chronické endometritidy a adnexitidy je bolest bolestivá, tupá. Je zaznamenána závažnost v oblasti přídavků, citlivost dělohy je určena palpací. Pokud zatlačíte do podbřišku a poté jej prudce uvolníte, bude bolest při uvolnění silnější. Někdy si žena stěžuje, že ji bolí konečník.

Při těchto onemocněních může žena cítit, že se v ní vyvíjí bolest ve střevech v levé dolní části břicha a bodavá nebo pulzující bolest. Je však možné přesně určit, proč to bolí nalevo, pouze během procesu výzkumu. Muži by se měli také poradit s lékařem, protože pouze odborník může určit, proč se u mužů vyvíjí bolest v podbřišku vlevo.

Předepisuje léčbu zánětu přívěsků a dělohy, lékař předepisuje infuzní terapii, antibiotika, vitamíny, protizánětlivé léky.

S projevem endometriózy je poškozena děloha, přídavky a také zadní prostor. Toto onemocnění je charakterizováno šířením buněk mimo dělohu, které jsou podobné endometriu. Zpravidla se v tomto stavu bolest v dolní části zad a dolní části břicha projevuje před menstruací a zvyšuje se s menstruací.

Pokud se vyvíjí endometrióza dělohy, pak to bolí, táhne a píchá uprostřed dole.

S rozvojem endometriózy přívěsky kňučejí v části, kde se určuje oblast třísla.

S retrocervikální endometriózou - za pubisem.

Pocity bolesti se stávají intenzivnějšími s výrazným adhezivním procesem v malé pánvi. Ale s endometriózou je také narušen menstruační cyklus, mění se povaha menstruace, rozvíjí se neplodnost.

S tímto stavem si žena někdy myslí, že příčinou křečí je to, že bolí střeva. Je na odborníkovi, aby přesně určil, co může ublížit, a stanovil diagnózu. Endometrióza je léčena hormony, někdy je nutný chirurgický zákrok.

U žen se mezi obdobími vyvíjí apoplexie, tj. Krvácení ve vaječníkové tkáni.

Toto onemocnění se projevuje po ovulaci. Při prasknutí folikulu jsou poškozeny cévy vaječníku, v důsledku čehož je zaznamenáno krvácení do břišní dutiny a do vaječníku. To se může stát po činu, po fyzické námaze. Při nitrobřišním krvácení trpí žena silnými praskajícími bolestmi v podbřišku v místě, kde se nachází postižený vaječník. Zaznamenává se také posthemoragická anémie, při které tlak klesá, kůže zbledne, žena ztrácí vědomí. V tomto stavu je nutná urgentní operace..

Bolesti v dolní části břicha jsou pozorovány u děložních fibroidů, pokud nádor dosáhne velké velikosti a stlačí orgány, které jsou umístěny poblíž. V tomto případě žaludek bolesti a stehy, tam je tupá, tahání bolesti. S rozvojem submukózního myomatózního uzlu je bolest šití, křeče. Vyvíjí se také krvácení. V takových případech je nutná operace..

Podobný stav se může vyvinout v důsledku ostrých zatáček, náklonu a fyzické námahy. Proč to v tomto případě bolí dole, je jednoduše vysvětleno: pokud je noha zkroucená o 90 stupňů, je narušen odtok venózní krve, vyvíjí se cystový edém. V tomto případě mohou důvody, proč žena kňučet v dolní části břicha, s jistotou potvrdit pouze lékař..

Pokud dojde k torzi 360 stupňů, arteriální krev nevstupuje do cysty a v důsledku toho je bolest již akutní, řezná, někdy střílí. Existuje také obrázek "akutního" břicha: na straně, kde je cysta zvětšena, se vyvíjí silná bolest, křeče, žena je nevolná, začíná zvracení. Teplota stoupá, bolesti dolní části zad. Tento stav se může vyvinout bez ohledu na menstruační cyklus: jak uprostřed cyklu, tak během menstruace..

Co když se u ženy rozvine tento stav? Odpověď je jednoznačná: je nutná nouzová léčba - odstranění cysty, zatímco noha se neodvíjí.

Příčiny křečí mohou být spojeny s záchvatem apendicitidy. Je třeba poznamenat, že toto onemocnění začíná zvýšením teploty a bolesti, které se nejdříve pociťují v epigastriu a poté v iliakální oblasti. Kromě toho jsou zaznamenány intoxikace, slabost, zvracení a někdy průjem, porucha chuti k jídlu..

Bolest v iliakální oblasti je ostrá, její intenzita však může být odlišná - někdy je to konstantní, někdy přerušovaná bolest. Začíná to ve středu, postupně se posouvá na pravou stranu, zvyšuje se pohybem, kašlem, když člověk změní polohu těla.

Na samém počátku vývoje těchto příznaků je důležité poradit se s lékařem, protože bez včasného chirurgického zákroku je možná peritonitida a další smrt..

Je důležité si uvědomit, že příznaky apendicitidy lze snadno zaměnit s příznaky jiných nemocí. Vypadá to, že se objevují křeče ve střevech, nadýmání, žaludeční choroby, neurologická onemocnění, předmenstruační kolika. V některých případech jsou po jídle zaznamenány bolesti při šití v důsledku přejídání. Příčiny bolesti dolní části břicha u mužů mohou také souviset s urologickými chorobami. Proto musí žaludek cítit odborník..

Nejčastěji dochází k zánětu žlučníku, pokud jsou v něm kameny. Průběh onemocnění je akutní - dochází k bodavé bolesti v dolní části zad a dolní části břicha, teplota stoupá, člověk je nemocný, obává se svědění kůže v důsledku zvýšeného bilirubinu. Bolí to ve slabinách vpravo u žen, v dolní části břicha, v pravém hypochondriu, dává jiným orgánům: bolí záda, dává do dolní části zad. Po jídle se nepohodlí stává výraznějším.

Při cholecystitidě lékař předepisuje dietu, léky, které aktivují odtok žluči. Pokud jsou kameny velké, neexistuje jiný způsob léčby než chirurgický zákrok.

Příčiny těchto onemocnění jsou spojeny s pronikáním infekce do močových cest. Při zánětlivém procesu v močovém měchýři se vyvíjí akutní bolest v oblasti třísla, která se stává akutnější, když dojde k močení.

Někdy je pro ženu velmi obtížné psát, protože tento proces hodně škrtí.

Při pyelonefritidě bolí dolní část břicha a dolní část zad zpravidla dává dolní části zad a pravidelně táhne dolní část zad. Může vás bolet záda. Teplota také stoupá, někdy se objeví nevolnost a průjem. Ale nejvýraznější problémy s močením: ženy si stěžují, že v této době řezají v dolní části břicha. A stížnost často zní takto: „Pravidelně čůrám, když se posadím, kašlu, vadí mi, když jsem se napjal, při stisknutí zvedl těžkou váhu.“ Při laboratorních testech jsou zaznamenány zánětlivé testy moči.

Pyelonefritida i cystitida jsou léčeny antibiotiky a nitrofuranovými přípravky

V mimoděložním těhotenství se oplodněné vajíčko implantuje mimo děložní dutinu (může to být vaječník, dutina břišní, vejcovod). V tomto stavu se u ženy s tubálním potratem projevuje periodická bolest v oblasti rozkroku. Paroxysmální bolesti, jako před nebo během menstruace. Pokud dojde k prasknutí potrubí, bolest je akutní. V tomto případě je bolest dána pochvě, pociťované v konečníku, v nadklíčkové oblasti. Při útoku se může objevit krvavý výtok. U mimoděložního těhotenství dochází ke zpoždění menstruace, těhotenský test je pozitivní.

V tomto stavu je zaznamenáno výrazné nitrobřišní krvácení, proto je nutné okamžitě provést chirurgický zákrok.

Někdy se bolestivé pocity u ženy a dívky začnou objevovat již uprostřed cyklu. Před menstruací bolesti žaludku trpí algodismenoreou. Tento stav je nejčastěji pozorován u mladých dívek v souvislosti se stanovením hormonálních hladin a vývojem a růstem genitálií..

Dolní břicho u dívek a žen před menstruací může také bolet z jiných důvodů. Možné důvody jsou:

Pokud cítíte bolest, jako je to u menstruace, ale bez menstruace, a to se děje pravidelně, musíte s takovými potížemi navštívit lékaře.

Ze stejných důvodů dívky a ženy často trpí silnou bolestí během menstruace. Někdy břicho dole jen táhne a bolí, ale v některých případech může být menstruace velmi bolestivá. Některé ženy si stěžují, že to tak bolí, že to narušuje jejich plnou práci..

Proč se takové pocity vyvíjejí během menstruace, měl by gynekolog zjistit.

 • Důvodem je často nedostatečný vývoj dělohy, její nesprávná poloha, zánět pohlavních orgánů, vysoká úroveň dráždivosti CNS..
 • Častěji to silně bolí během menstruace u nuliparních žen.
 • Podobný stav je zaznamenán také při používání nitroděložních kontraceptiv, ke kterému dochází v důsledku skutečnosti, že v děloze je cizí těleso.
 • S menstruací to někdy bolí v dolní části břicha poprvé po potratu, v prvních měsících, kdy se po porodu objeví menstruační tok.
 • Sekundární algodismenorea je diagnostikována v přítomnosti fibromatózních uzlin, zánětlivých procesů, po operaci - břišní a gynekologické.

Přesnou odpověď na otázku, proč bolí dolní část břicha po menstruaci, může poskytnout odborník až po vyšetření. Důvody těchto projevů jsou však nejčastěji spojeny s endometriózou dělohy (v důsledku zvýšeného krevního oběhu v orgánu). V tomto případě může bolet dolní část zad. Pokud endometriální tkáň přeroste, mohou vaječníky bolet. Pokud vaječník bolí vpravo, příčiny mohou být také spojeny s endometriózou..

Důvody pro takové pocity mohou být spojeny se zvýšením velikosti endometrioidní cysty po menstruaci. Nepohodlí se projevuje chronickou endometritidou. Proč však po menstruaci táhne spodní břicho, můžete to zjistit až po speciální studii.

Mnoho žen se zajímá, proč bolí břicho během ovulace a zda může být takový stav nebezpečný. Tyto pocity se zpravidla vyvíjejí uprostřed cyklu a nezpůsobují příliš mnoho nepohodlí. Ženy si všimnou, že žaludek bolel jako před menstruací. Ihned po ovulaci táhne dolní část břicha a dolní část zad. Někdy dochází k mírnému výtoku ve formě několika kapek krve. Během ovulace to zpravidla bolí po stranách: vlevo nebo vpravo. V rohu, ve kterém vaječník v tomto cyklu „pracuje“, se vyvíjejí nepříjemné pocity. Méně často je uprostřed bolestivá bolest nebo bodnutí.

Jedná se hlavně o fyziologický jev, který nevyžaduje léčbu. Zřídka existují stížnosti, že bolest je silná, pulzující, řezná. Je rozumné se zeptat gynekologa, proč to během ovulace bolí v břiše, pokud se tento stav projevuje pravidelně a způsobuje vážné potíže.

Některé ženy po pohlavním styku pociťují nepříjemné pocity. To se často stává v noci. Proč a co může ublížit závisí na mnoha faktorech.

Často, pokud v tomto případě táhne dolní část břicha, mohou být důvody spojeny s frustrací, to znamená s morální nespokojeností. Proč dolní část břicha táhne po sexuálním kontaktu, může přesně určit pouze lékař. Pokud se to u žen zřídka stane a bolest je mírná, můžete takový příznak ignorovat. Mimochodem, muže může po pohlavním styku bolet také žaludek. A některé ženy tvrdí, že během početí pociťovaly bolest. Pokud však pravá nebo levá neustále táhne, musíte kontaktovat gynekologa.

Proč mohou ženy mít bolesti v podbřišku a co je způsobuje?

 • chronická adnexitida a endometritida;
 • adheze malé pánve;
 • endometrióza, stejně jako otok, indurace;
 • chronická cervicitida;
 • nemoci infekčního původu;
 • suchost pochvy (kvůli nedostatečnému vzrušení, s menopauzou);
 • poškození v důsledku velmi drsného styku.

V medicíně se bolest, která se vyskytuje v různých fázích pohlavního styku, nazývá dyspareunie. Bolest může být různá - někdy si žena stěžuje, že tlačí, tahá, popálí, brní v oblasti rozkroku.

To, zda může při drozdi dojít k bolesti, závisí na intenzitě onemocnění. Drozd je infekční onemocnění, při kterém se objevuje výtok, který může způsobovat nepohodlí. Zároveň se žena obává svědění - svědění v oblasti genitálií a nepohodlí v dolní části břicha.

Tahání a později ostrá bolest vlevo nebo vpravo během těhotenství může obtěžovat hrozbou potratu, takže pokud je žena těhotná a bolí ji žaludek jako před menstruací během těhotenství, měli byste okamžitě zjistit, co to způsobuje.

Pokud hrozí potrat, objeví se řezání, bodání, tažení bolesti v důsledku kontrakce dělohy před 22 týdny těhotenství. Žena si stěžuje, že ji bolí záda, někdy dochází k krvavému výtoku, jako je to u menstruace. Zda žaludek může bolet, jak silné jsou takové bolesti, závisí na stavu ženy.

Nicméně u těhotných žen téměř všechny pravidelně trpí bolestí vpravo nebo bolestí vlevo. A takové bolestivé bolesti jsou často spojeny s růstem a vývojem plodu. Ale přesto, pokud má žena zpoždění v menstruaci a má podezření na těhotenství, proč bolí dolní část břicha, je lepší se zeptat odborníka, jehož profilem je gynekologie.

Bolest během těhotenství lze rozdělit do dvou skupin.

PorodnickýNon-porodník
 • s předčasným odtržením placenty;
 • s mimoděložním těhotenstvím;
 • pod hrozbou přerušení.
 • s problémy s gastrointestinálním traktem;
 • při protahování vazů, které podporují dělohu;
 • s chirurgickými chorobami;
 • s napětím břišních svalů.

Ostrá řezná bolest může být příznakem spontánního potratu. Pokud se však levá strana probudí během pozdního těhotenství, nemusí to vždy znamenat, že existují určité problémy..

Pravá nebo levá strana, stejně jako dolní část břicha, mohou táhnout kvůli následujícím jevům:

 • Je známo, že dolní část břicha může v pozdějších fázích bolet, pokud žena nejí správně. Pokud se u ženy vyvinula dysbióza, může si stěžovat, že si podřezává žaludek. Kromě toho se bolesti břicha během těhotenství objevují po příliš hustém jídle, protože žaludek a střeva jsou plné a pocit těžkosti vede k tomu, že žena má bolesti střev. Na pozadí rostoucí dělohy je střevo stlačeno, peristaltika je narušena, dochází k zácpě, nadýmání, jehož příčiny jsou spojeny s těhotenstvím. Abyste zmírnili takové projevy, musíte jíst v určitou dobu, konzumovat více tekutin, více se hýbat, natahovat nohy, nejíst v noci.
 • Nepříjemné pocity v pozdějších stadiích vznikají v důsledku podvrtnutí vazů, které podporují dělohu. Může to být pulzace, brnění, vyskytují se při pohybu, stlačení. Proto se ženě zdá, že ji bolí děloha. Tento jev se někdy vyskytuje při chůzi, fyzické aktivitě. Pokud však stále existuje pocit, že děloha bolí, měl by lékař určit důvody. Ve skutečnosti se někdy bolest v děloze skutečně projeví, důvody v některých případech mohou být vážnější.
 • Někdy se žena obává, proč děloha bolí, když dojde k bolesti na místech, kde jsou břišní svaly přetížené. Takové pocity vznikají, když je tisk napjatý, což může způsobit, že to uvnitř bolí. Současně je žaludek tvrdý, našpulený, má pocit, že se táhne dovnitř. Chcete-li takové pocity eliminovat, musíte si jen odpočinout a odpočinout si..
 • Zřídka během těhotenství dochází k exacerbaci gastrointestinálních onemocnění (pokud osoba dříve onemocněla), pankreatitidě, střevní obstrukci, tj. Je znepokojen orgán, který je v břišní dutině. Současně kromě bolesti existují i ​​další příznaky: horečka, závratě, dunění ve střevech a žaludku. Žena je nemocná, nafouklá, „hoří“ kvůli horku. V takovém případě musíte určitě kontaktovat odborníka, protože někdy je nesmírně důležité provést operaci co nejdříve..
 • Bolest v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad, v posledních měsících těhotenství, může být známkou gynekologických onemocnění. „Ženské„ nemoci “někdy mluví„ o nepříznivém průběhu těhotenství.
 • Pocit křečí naznačuje hrozbu ukončení těhotenství. Také začíná výtok z genitálií. K udržení těhotenství musíte s těmito příznaky okamžitě konzultovat lékaře..
 • Dolní roh břicha bolí, pokud dojde k předčasnému odtržení placenty. Podobný jev může být důsledkem úrazů, přepětí a řady nemocí. V tomto stavu prasknou krevní cévy, velmi silná bolest se objeví v břiše a dole, dojde ke krvácení do děložní dutiny. V takovém případě je důležité okamžitě zavolat pohotovostní pomoc..

I když má žena malé zpoždění, ale snaží se udržet těhotenství, pokud se takové pocity projeví, musí se poradit s lékařem. Ti, kteří jsou již uprostřed těhotenství, by měli být také pozorní vůči těmto příznakům..

Je nezbytně nutné informovat odborníka o různých nepříjemných pocitech v břiše - pokud se břicho znecitliví, současně se sníží nohy, bolí záda atd. Čím více času takové pocity pokračují, tím nebezpečnější může být tento stav..

Proto každá žena, která má zájem o narození zdravého dítěte, musí vědomě zacházet se svým zdravím a pečlivě „naslouchat“ tělu.