Proč mě bolí záda před menstruací?

Mnoho žen může mít bolesti dolní části zad před menstruací. Pokud se fenomén vyskytne z fyziologických důvodů, nevyžaduje zásah a zmizí v průměru 2. den menstruace. Někdy nepříjemné pocity naznačují patologické stavy. Pak se kromě nich objeví další příznaky a v takových případech je nutná pomoc odborníka.

Příčina bolesti zad před menstruací a během menstruace

Důvody, proč bolí dolní část zad před menstruací, se obvykle dělí na 2 typy. První mohou být spojeny s nástupem kritických dnů a jsou způsobeny změnami produkce ženských pohlavních hormonů, což je normou. Druhé indikují zdravotní problémy.

Přirozené příčiny bolesti v bederní oblasti během tohoto období:

 1. Vlastnosti ženského těla a specifické umístění genitálií, zejména ohyb děložního čípku. Před menstruací se děloha zvětšuje, tlačí na nervové receptory sousedních orgánů, což vyvolává bolest v bederní oblasti.
 2. Kontrakce dělohy. Zavedené nitroděložní tělísko zvyšuje bolest.
 3. Nízký práh bolesti a zvýšená citlivost na bolest.
 4. Zvýšená sekrece estrogenu. Ovlivňuje nejen kontrakci dělohy, ale také schopnost těla vylučovat látky tlumící bolest.
 5. Genetická predispozice. Pokud příbuzní starších generací zažili bolestivé pocity před menstruací, pak dívka s největší pravděpodobností zdědí tuto vlastnost..
 6. Zadržování tekutin a otoky, typické před kritickými dny. Může způsobit nepohodlí a bolest páteře v důsledku vnitřního tlaku.

Tento příznak se objevuje týden před menstruací a zmizí několik dní po jejich nástupu..

Mezi příčiny bolesti zad, které nejsou spojeny s nástupem kritických dnů, patří nejčastější patologické stavy endokrinního systému a pohlavních orgánů, stejně jako těhotenství.

Více o nich níže.

Jaké příznaky mohou být při normální menstruaci

Bolesti zad před menstruací nejsou jediným pocitem v předmenstruačním období, který je považován za normální. Má přirozenou povahu tahu a bolesti a pokrývá významnou část těla: může bolet dolní část zad, stejně jako celá oblast pánevních orgánů, zejména se objevují bolesti v podbřišku.

Můžete také zaznamenat následující příznaky:

 • nepohodlí - táhne dolní část břicha. V podmínkách měnících se hormonálních hladin se děloha stahuje, což vede k bolesti;
 • zvýšená citlivost a tíha na hrudi;
 • nervozita, změny nálady, podrážděnost;
 • zvýšená chuť k jídlu, vznik specifických chuťových preferencí;
 • bolesti hlavy, závratě, ospalost;
 • přírůstek hmotnosti od 1 do 3 kg způsobený stagnací nadbytečné tekutiny a zvýšením svalové hmoty dělohy. Z tlaku vnitřních orgánů na sebe s otokem také bolí ocasní kost.

Patologické stavy způsobující bolesti zad

Pokud dolní část zad hodně bolí před menstruací, může to znamenat přítomnost patologických procesů, jako jsou:

 1. Infekční onemocnění reprodukčního a vylučovacího systému. Kromě bolesti žena pociťuje časté nutkání vyprázdnit močový měchýř, doprovázené nepohodlí a pálením.
 2. Benigní formace, cysty na orgánech urogenitálního systému. Důkazem jsou výtoky s krevním hlenem, brnění v děloze, zvýšená citlivost mléčných žláz a narušení menstruačního cyklu..
 3. Poruchy endokrinního systému, vyvolávající hormonální poruchy. Kromě bolesti v dolní části zad jsou nemoci doprovázeny poklesem tělesné hmotnosti, nevolností, otoky nohou a celkovým zhoršením pohody.

V těchto případech je bolest, která se objeví, akutní a silná. Další příznaky patologických stavů:

 • odmítnutí pachů;
 • zvýšená únava;
 • poruchy spánku;
 • rozptýlení.

Žena musí urgentně konzultovat odborníka a podstoupit vyšetření k potvrzení diagnózy.

Dolní část zad může táhnout před menstruací a na začátku těhotenství, a to jak děložní, tak mimoděložní. Postup detekce hCG to pomůže určit před zpožděním..

Jak se zbavit bolesti zad

Následující opatření pomohou snížit bolestivý syndrom před menstruací:

 1. Preventivní a wellness masáž zad a břišních svalů, která pomůže udržet páteř zdravou a svaly napnuté.
 2. Zdravá a vyvážená strava, která zabrání tvorbě střevního odpadu a hromadění plynů. Zvýšený objem zažívacích orgánů zvyšuje vnitřní tlak. Někteří odborníci doporučují minimalizovat spotřebu kávy a úplně se jí vzdát ve dnech před menstruací..
 3. Relaxační bylinná a éterická olejová koupel, kterou lze užívat před nebo po nepohodlí.
 4. Použití komplexů vitamínů předepsaných lékařem.
 5. Pravidelná fyzická aktivita - posílí nejen svaly zad, ale také zvýší celkovou imunitu.
 6. Cvičení ke zmírnění bolestivých pocitů: dechová cvičení, jógové ásany, protahování. Účinné, když se příznak již objevil. Rovněž pomůže samo-masáž dolní části břicha a dolní části zad s kruhovými pohyby střední intenzity.
 7. Léčba patologií, které způsobovaly bolest.
 8. Hormonální podpora těla. Nejčastěji se provádí užíváním antikoncepčních prostředků vybraných gynekologem..
 9. Pití bylinných čajů, nálevů a odvarů na základě květů heřmánku, listů máty a třezalky tečkované.
 10. Užívání léků proti bolesti. Doporučuje se uchýlit se k této metodě jako poslední, protože takové léky zmírňují příznaky, ale neodstraňují příčinu problému.

Pro maximální efekt se doporučuje dodržovat zdravý životní styl a pravidelně podstupovat preventivní lékařské prohlídky. Čím silnější je tělo, tím méně je náchylné k negativním účinkům dočasných změn..

Proč bolí dolní část zad před menstruací

Ženy často pociťují nepohodlí krátce před kritickými dny. Neměli byste se vzdát všeho a okamžitě spěchat k lékaři, jakmile pocítíte nepohodlí. Je třeba pochopit, zda existuje důvod k obavám.

Jak se reprodukční systém mění

Bolesti dolní části zad před menstruací, asi týden před, se objevují u 90% žen a lze je vysvětlit fyziologickými faktory. Celý cyklus je rozdělen na časové fáze: růst a zrání vajíčka, ovulace a samotná menstruace (krvácení v důsledku oddělení vnitřní membrány - endometria). Děloha se mění ve velikosti, pohybuje se zpět, tlačí na sousední orgány. Proto žena může pociťovat bolestivost v různých částech těla za deset až čtrnáct dní..

Proč bolí dolní část zad před menstruací? Existuje několik důvodů pro nevolnost:

 1. Jednotlivé rysy struktury pohlavních orgánů (ohyb krku nebo přítomnost rudimentárního rohu) vyvolávají před regulací symptom, a proto také během menstruace bolí záda..
 2. Instalované nitroděložní tělísko. Syntetická antikoncepce má často vedlejší účinky, které ovlivňují pohodu pacientky.
 3. Neaktivní životní styl. Když člověk pracuje nepřetržitě vsedě, téměř nechodí ven, dochází k oslabení tónu kosterních svalů.
 4. Citlivost. Nervové impulsy se do mozku přenášejí různými způsoby. Nespavost, stres, porušení denního režimu a nevyvážená strava vedou ke snížení prahu bolesti.
 5. Související (genetická) predispozice. Pokud je menstruace matky doprovázena nepříjemnými pocity na hrudi a břiše, pak její dcera bude mít takovou bolest v 50% případů..
 6. Nedostatek pohybu tekutin a otoky. Mírné otoky nohou jsou přijatelné a objevují se v důsledku tlaku na vnitřní části těla.

Povaha bolesti dolní části zad u PMS je odlišná: bodná, řezná, tupá, akutní nebo tolerantní, dlouhodobá nebo dočasná. V závislosti na pocitech lze diagnózu stanovit pouze předběžně. Specifika se dostaví až po zkoušce.

Někdy během ovulace, pokud je pozdě, před nástupem menstruace, bolí to na levé nebo pravé straně v dolní části břicha. Toto je varianta normy, nebojte se, pokud je bolest menší. V případě silné bolesti volejte sanitku, je možná ovariální mrtvice.

Přidružené příznaky

Někdy před menstruací táhne nejen dolní část zad, ale přidávají se také další pocity:

 1. Zhoršení nálady, vzhled apatie, hlasitost, nervozita naznačují, že dívka má PMS.
 2. Těžba na hrudi, může dojít k malému množství jasného výtoku z mléčných žláz pod tlakem.
  Prsa, stejně jako vejce, prochází změnami: bobtná, je vnímavější.
 3. Migréna, ospalost, závratě - častý společník v období obnovy těla.
 4. Zvýšená chuť k jídlu, změna chuťových preferencí.
 5. Existuje touha sníst „něco sladkého“, aby se rozveselila a doplnila rezervu síly.

Když dolní část zad bolí 10 dní před nástupem menstruace, příčina nevolnosti spočívá v dalších jevech..

Těhotenství

Změny se v těle začínají objevovat po početí. Bolí to v dolní části zad a usrkává žaludek kvůli zvýšení hladiny progesteronu, který je zodpovědný za zvládnutí těhotenství. Problémy mohou zmizet, jakmile nastávající matka změní polohu ve vesmíru a nadechne se čerstvého vzduchu.

V případě silné bolesti a krvavého výtoku, který se objeví, je nutné urgentně zavolat sanitku, protože hrozí potrat.

Je extrémně vzácné určit přítomnost těhotenství před zpožděním, je proveden test na hladinu hCG v krvi.

Chronická onemocnění

Když teplota ženy stoupá, je pociťována únava, je narušen spánek a chuť k jídlu, bolí vás dolní část zad před menstruací, důvody mohou být následující:

 1. Nemoci reprodukčních a vylučovacích systémů infekční povahy (kapavka, chlamydie).
 2. Problémy s ledvinami (cystitida, pyelonefritida).
 3. Benigní patologie (děložní myomy, cysty), nádory. Pokud je formace příliš velká, vyvíjí tlak na sousední orgány. Často hnisavý výtok, kolika před menstruací.
 4. Zánět vaječníků (adnexitida).
 5. Endokrinní poruchy (cukrovka, onemocnění štítné žlázy). V důsledku změn v hormonálním pozadí je pohyb vody v těle obtížný, což vyvolává výskyt nepříjemných pocitů.
 6. Mimoděložní těhotenství. Bolest na levé straně zespodu může být důkazem mimoděložního těhotenství. Křečovitá bolest, kontrakce dělohy se staly důvodem pro volání sanitky.
 7. Nemoci páteře a kloubů (osteochondróza, neuralgie). Bolesti dolní části zad spojené s nadměrným zvedáním hmotnosti, sedavým způsobem života, nevyváženou stravou.
 8. Gastroenterologické problémy (viz Crohnova choroba, syndrom dráždivého tračníku). Kromě bolesti začínají problémy s gastrointestinálním traktem přejídáním, konzumací kořeněného jídla a často se objevuje nevolnost..

Co dělat

Pokud bolí dolní část zad, nepohodlí bude odstraněno nebo otupělo těmito léky:

 1. Přípravy skupiny analgetik (Analgin, Novalgin). Pomáhá s menší přirozenou bolestí.
 2. Spazmolytika (No-Shpa, Spazgan). Pokud je bolest svalů silná, poskytněte pomoc.
 3. Nesteroidní protizánětlivé léky (Ketonal, Ibuprofen). Používají se při léčbě neuralgie zad, dysmenorey (silné bolesti během menstruace).
 4. Hormonální antikoncepce (Belara, Yarina). Snižte závažnost premenstruačního syndromu, stabilizujte hladinu ženských hormonů.

Nestandardní lék

K zastavení onemocnění lidé používají nejen léky, ale také jiné metody využívající tradiční medicínu. Lékárna prodává hotové sbírky máty peprné, přesličky, banánu, heřmánku. Tyto bylinky jsou uklidňující, mají mírný antispazmodický účinek..

Borovaya uterus (Orthilia jednostranný) a červený kartáč (Rhodiola čtyřdílný) jsou dvě populární rostliny používané při léčbě mnoha nemocí urogenitálního, endokrinního, trávicího systému a v boji proti neplodnosti.

Lékaři doporučují používat masáž k boji proti bolestivým pocitům. Doporučuje se provádět lehké kruhové pohyby po dobu 7-10 minut a dotýkat se problémové oblasti prsty.

Při absenci zánětlivých procesů a kontraindikací jsou někdy předepsány postupy oteplování. Tam, kde je bolest lokalizována, je umístěna topná podložka nebo je nalepen termoplast. Koupel se šňůrkou, mátou, ylang-ylang, jehličí nebo mořskou solí pomůže uvolnit svaly, zmírnit křeče a zlepšit spánek..

Není třeba navštívit lázně a saunu, protože přehřátí zhoršuje syndromy.

Kdy navštívit lékaře

Pokud záda bolí před menstruací a nezmizí déle než dva dny, stane se trvalou nebo akutní, objeví se doprovodné příznaky onemocnění - neměli byste odkládat návštěvu lékaře. Dohodněte si schůzku s terapeutem a gynekologem, který provede nezbytná vyšetření, zjistí příčinu onemocnění nebo bude zaslán jiným odborníkům (endokrinolog, urolog, neurolog, chirurg). Včasně zjištěné onemocnění - v 80% případů klíč k jeho úspěšné léčbě.

Důležitá doporučení

Nechci čerpat nemocenskou dovolenou a jít se ošetřit na oddělení a posílat osobní plány na neznámé období. Abyste onemocněli méně, odborníci doporučují:

 • vyhnout se promiskuitnímu sexu;
 • podstoupit vyšetření u gynekologa a zubaře (2x ročně), terapeuta, endokrinologa, mammologa (1x ročně);
 • vést aktivní životní styl, věnovat pozornost sportu, cvičení a temperování;
 • sledovat osobní hygienu během menstruace;
 • naučte se ovládat stres, získávat pozitivní emoce, dělat to, co máte rádi, koníčky, udržovat domácnost
 • zvířata, péče o rostliny;
 • vzdát se špatných návyků (alkohol, kouření), nadměrná konzumace kávy a energetických nápojů;
 • sledovat váhu, mít vyváženou stravu bohatou na vitamíny;
 • sledujte ovulační dny (stáhněte si aplikaci do telefonu).

Rada gynekologů

Malátnost se objevuje také v důsledku normálních fyziologických faktorů (struktura dělohy, dědičná predispozice, instalace vnější antikoncepční antikoncepce) a za přítomnosti patologických procesů. V prvním případě bolestivý syndrom zmizí druhý nebo třetí den začátku menstruačního cyklu..

Když dolní část zad a dolní část břicha bolí před nástupem menstruace, je to normou.

Nejen antispazmodika pomáhají vyrovnat se s bolestí, ale také lidové léky, masáže, termální procedury.

Pokud onemocnění nezmizí, ale zesílí, stane se pravidelným, objevují se doprovodné příznaky (špinění, zpoždění, horečka, zvracení atd.) - doporučuje se provést těhotenský test a vyhledat pomoc od odborníka.

Bolesti dolní části zad před menstruací, důvody, proč se táhne záda

Doba čtení: 2 minuty

Poměrně velký počet žen čelí před menstruací bolesti v dolní části zad, zad a dolní části břicha. Statistiky tvrdí, že jejich počet dosahuje 80 procent celkové ženské populace.

Většina případů bolesti dolní části zad před menstruací je způsobena přirozenými fyziologickými procesy v těle ženy. V takové situaci všechny příznaky bolesti samy o sobě zmizí druhý nebo třetí den po nástupu menstruace..

 • 1 Důvody 1.1 Fyziologické
 • 1.2 Patologické
 • 2 Jak zmírnit utrpení
 • 3 Kdy navštívit lékaře

  Proč bolí dolní část zad před menstruací?

  Poměrně velký počet žen čelí před menstruací bolesti v dolní části zad, zad a dolní části břicha. Statistiky tvrdí, že jejich počet dosahuje 80 procent celkové ženské populace.

  Většina případů bolesti dolní části zad před menstruací je způsobena přirozenými fyziologickými procesy v těle ženy. V takové situaci všechny příznaky bolesti samy o sobě zmizí druhý nebo třetí den po nástupu menstruace..

  Příčiny

  Pokud nepříjemná symptomatologie dlouho nezmizí nebo se dokonce zesílí, může být příčinou patologický stav orgánů nebo systémů. V takové situaci je nepřijatelné provádět samoléčbu, ale je nutné vyhledat pomoc od kvalifikovaných lékařů..

  Důvody, proč bolí dolní část zad a dolní část břicha před menstruací, se obvykle dělí do dvou kategorií:

  • fyziologické, které jsou vyvolávány produkcí pohlavních hormonů v ženském těle;
  • patologické - nemoci pohlavních orgánů, které vyžadují povinnou léčbu.

  Fyziologický

  Přirozené příčiny bolesti dolní části zad před menstruací jsou způsobeny produkcí pohlavních hormonů. To je norma pro ženské tělo. Jsou součástí premenstruačního syndromu..

  Současně může žena pociťovat podrážděnost, agresivitu, prudkou změnu nálady a slabost. Nastává otok prsu a zvyšuje se hmotnost celého těla. Předmenstruační syndrom může začít dva týdny před kritickými dny.

  Pocit bolesti nebo bolesti v bederní oblasti, tahání pocitů v dolní části břicha.

  Před nástupem kritických dnů velikost dělohy vždy roste a mírně se odchyluje zpět. Současně může vyvíjet tlak na orgány sousedící s ní. To může dobře vyvolat nepříjemné pocity a bolesti zad..

  Dojde-li k významné změně v hormonálních hladinách (zvýšená produkce prostaglandinových hormonů), děloha se stahuje. Proto se může objevit bolest nebo nepohodlí. Zvláště pokud má žena nitroděložní tělísko.

  Snížená syntéza hormonů, jako je estrogen a progesteron, zhoršuje pocit bolesti břicha.

  Některé ženy mají také nízký práh bolesti. Proto jsou náchylní k přecitlivělosti na bolest..

  Genetický faktor hraje roli v tom, zda žena během menstruace pocítí bolest nebo nepohodlí. Cítili konkrétně její blízcí příbuzní (matky, babičky, tety) současně nepohodlí?.

  Před nástupem kritických dnů dochází k zadržování tekutin v ženském těle. V tomto případě se může dokonce objevit otok. To zvyšuje vnitřní tlak na všechny orgány. Což může také vyvolat bolest nebo nepohodlí. Bolest v kostrči je velmi častá.

  Patologické

  Bolesti dolní části zad a zad před menstruací mohou být vyvolány přítomností následujících patologických procesů:

  • přítomnost infekčních onemocnění v vylučovacích nebo reprodukčních systémech těla (doprovázená porušením menstruačního cyklu, výtokem, bolestí v dolní části břicha);
  • přítomnost benigních formací na vylučovacích nebo reprodukčních systémech (cysty, jejichž příznaky jsou slabé nebo chybí, fibroidy, které se vyznačují prodlouženou menstruací, častým močením, zácpou);
  • problémy s prací štítné žlázy, hormonální nerovnováha (stále dochází k prudkému snížení hmotnosti, otokům končetin, nevolnosti, poruchám spánku);
  • problémy s prací pohybového aparátu;
  • neurologické poruchy;
  • nemoc ledvin;
  • mimoděložní těhotenství (doprovázené poruchou menstruačního cyklu, nevolností, bolestmi hlavy, zvracením, bolestmi v podbřišku).

  Mezi další příznaky onemocnění, které způsobují bolest před menstruací v dolní části zad a dolní části břicha, patří:

  • zvýšená únava těla;
  • poruchy v práci střevního traktu;
  • ospalost;
  • nepozornost;
  • problémy se spánkem;
  • nepříjemný zápach výtoku.

  Bolest v dolní části zad a dolní části břicha před menstruací lze pozorovat na začátku těhotenství (děložní i mimoděložní).

  Jak zmírnit utrpení

  Chcete-li zmírnit trápení ženy z bolesti v břiše a dolní části zad před menstruací, můžete použít následující tipy:

  1. Tělesná výchova a sport pomohou posílit svaly tisku a zad.
  2. Přejděte na zdravou stravu. Vyvarujte se pití alkoholu a kávy. Ve své stravě omezte mastná, kořeněná a sladká jídla. Zvyšte příjem ořechů, mořských plodů, zelené zeleniny.
  3. Získejte masáž zad každých šest měsíců. To pomůže udržet vaše svaly v neustálém tónu..
  4. Relaxační koupele s relaxačními éterickými oleji.
  5. Poraďte se s lékařem o užívání vitaminových komplexů potřebných pro vaše tělo.
  6. Masáž dolní části břicha. Provádí se kruhovým pohybem střední intenzity.
  7. Pijte bylinné čaje (odvar z heřmánku, máty, třezalky tečkované).
  8. Dýchací cvičení nebo jóga.
  9. Používejte speciální léky:

  - analgetika - pomoc v boji proti bolestivým syndromům;

  - spazmolytika - používají se pro hypertonicitu dělohy a svalové křeče;

  - nesteroidní protizánětlivé léky - používají se při dysmenorei způsobené zánětlivými procesy;

  - orální antikoncepce - optimalizuje hormonální pozadí ženského těla.

  Kdy navštívit lékaře

  Pokud byly k bolestivým pocitům v dolní části zad přidány další příznaky onemocnění týden před menstruací, je v blízké budoucnosti nutné kontaktovat specializovaného lékaře (nejčastěji gynekologa), který provede vyšetření a zjistí příčiny bolesti. Čím dříve žena vyhledá lékaře, tím rychleji najde účinnou léčbu..

  Bolest a zpoždění

  Bolesti dolní části zad s opožděnou menstruací mohou být:

  • fyziologický;
  • patologické.

  Prvním krokem je zjistit, proč máte menstruaci pozdě. Teprve poté má smysl hledat příčinu indikovanou bolestivým syndromem. Předčasný příchod menstruace lze vysvětlit:

  • těhotenství: hormonální změny způsobují bolesti dolní části zad;
  • hypotermie, v důsledku čehož začaly zánětlivé procesy v reprodukčních orgánech, na tomto pozadí lze pozorovat bolesti v dolní části zad;
  • hormonální nerovnováha způsobená různými faktory: psycho-emocionální stav, fyzické přetížení, užívání antikoncepce nebo jiných léků.

  Tyto jevy způsobují bolesti dolní části zad jiné povahy na pozadí absence menstruace v pravý čas. Ti, kteří mají pravidelný sexuální život, by měli především vyloučit nebo potvrdit těhotenství. Pokud je test negativní, měli byste hledat důvody, proč nepřítomnost pravidelného krvácení doprovází bolesti dolní části zad (mluvíme o vážném zpoždění, někdy dojde k malému selhání cyklu po dobu jednoho nebo dvou dnů).

  Bolesti dolní části zad před menstruací, které přicházejí se zpožděním, se vyskytují u řady patologických stavů:

  • zánět reprodukčního systému různých etiologií: vaginitida, cervicitida, endometritida, infekční, virové a plísňové choroby;
  • benigní (myomy, polycystické) a maligní nádory;
  • nemoci závislé na hormonech.

  Pokud dolní část zad začne bolet, ale krvácení nezačalo včas, nebo je atypické („rozmazané“ nebo zesílené, zkrácené nebo prodloužené), musíte navštívit specializovaného odborníka. Možná příznak naznačuje patologický stav. Nebo je počáteční fáze těhotenství doprovázena hrozbou potratu. Můžeme také hovořit o mimoděložním těhotenství, které v budoucnu hrozí vážnými problémy až po peritonitidu a ohrožení života pacientky.

  Příčiny bolesti dolní části zad před menstruací

  Před nástupem menstruačního cyklu se u ženy mohou objevit různé prekurzory. Často před menstruací bolí dolní část zad a dívka se začíná obávat, jestli je s ní vše v pořádku. Tento příznak je častým jevem, takže každá žena by si měla být vědoma toho, jak se v takových situacích chovat.

  Bolesti dolní části zad mohou souviset s nástupem menstruace

  Dolní část zad bolí před první menstruací

  Pokud dolní část zad začne bolet před první menstruací, není třeba paniku. Ale ignorování doporučení lékaře je také nerozumné. Gynekolog předepíše nezbytné léky, které vám pomohou zmírnit menstruační bolesti. Zpravidla bude možné odstranit bolesti dolní části zad před menstruací pomocí Analginu, Solpadeinu atd. Někdy bolest ustoupí, pokud ležíte na boku bez zbytečných pohybů.

  Jaké jsou fyziologické příčiny poruchy

  Příčiny bolesti dolní části zad před menstruací mohou být přirozené nebo patologické. Přírodní jsou patologické a nepředstavují hrozbu.

  Co může vyvolat bolestivost v předvečer příchodu menstruačního cyklu:

  • Krátce před cyklem má žena zvýšenou citlivost..
  • Oteklá děloha se zvětšuje, mírně se odchyluje dozadu. Orgány umístěné v bezprostřední blízkosti jsou stlačeny. Výsledkem je, že dolní část břicha, bederní oblasti nebo křížové kosti začala bolet.
  • V důsledku restrukturalizace hormonálního pozadí je zadržována tekutina v těle. Důsledkem této skutečnosti je mačkání blízkých orgánů oteklými měkkými tkáněmi..
  • V důsledku změn hormonálních hladin se děloha začíná pravidelně stahovat. Čím častější jsou kontrakce, tím silnější je bolestivý syndrom.

  Před nástupem menstruace se děloha zvětšuje

  • Pacienti, kteří mají nitroděložní tělísko, se mohou cítit bolestivěji. To je způsobeno skutečností, že k jejich kontrakci dělohy dochází intenzivněji..
  • Bolest může být zhoršena nekontrolovanou kontrolou porodnosti.
  • Dědičnost je dalším faktorem ovlivňujícím bolestivost menstruačního cyklu..

  Jaké patologie mohou existovat

  Bolest dolní části zad před menstruací může být důkazem patologického stavu.

  Takže záněty chronické etiologie, kterými pacient trpí, se mohou na konci cyklu přesně zhoršit..

  To je způsobeno skutečností, že právě v této době dochází k zesílení biochemických a fyziologických procesů. Snižuje se imunita, což vytváří příznivé prostředí pro růst a vývoj patogenní mikroflóry.

  Příčiny patologií v ženském těle:

  • Infekce urogenitálního systému. Patogeny jsou specifické a nespecifické. V důsledku zánětlivých procesů se tvoří adheze, které narušují průtok krve. Kontrakce dělohy se stávají intenzivnějšími, nervová zakončení jsou stlačena v bederní páteři a objevuje se bolest.
  • Novotvary benigního plánu (cysta, myom). Tyto objemové struktury ovlivňují velikost orgánu, což vyvolává kompresi anatomických struktur umístěných poblíž. To samozřejmě nemůže ovlivnit receptory, což končí výskytem bolesti.

  Patologie štítné žlázy může také způsobit podobné příznaky.

  • Dysfunkce štítné žlázy způsobuje hormonální nerovnováhu, která zase způsobuje zvýšenou bolest.

  Pokud dolní část zad silně bolí před menstruací nebo dolní část břicha, pak je pro vysvětlení důvodů lepší jít na předporodní kliniku. Je možné, že jsem musel čelit mimoděložnímu těhotenství. V takovém případě může jakékoli zpoždění skončit špatně..

  Jaké příznaky jsou přítomny dodatečně

  Příznaky bolesti dolní části zad před menstruací mohou být doprovázeny dalšími příznaky uvedenými v tabulce.

  Benigní novotvary• nepohodlí a pocit tíže v podbřišku; • někdy časté močení, protože struktura nádoru stlačuje močový měchýř.
  Nemoci štítné žlázy• rychlý úbytek hmotnosti; • poruchy spánku; • otoky rukou a nohou; • nevolnost, zvracení.
  Mimoděložní těhotenství• závrať; • nevolnost, zvracení; • intenzivní bolest v podbřišku; • selhání menstruace.

  Pokud se takové příznaky objeví spolu s bolestí beder, mělo by být provedeno vyšetření, podle výsledků kterého lékař předepíše vhodnou terapii.

  Lékař musí předepsat komplexní vyšetření

  Jak zmírnit stav

  Výskyt bolesti před menstruací se nejčastěji vyskytuje v důsledku otoku tkáně. Abyste předešli intenzivní bolesti, měli byste dodržovat pitný režim a dietu 3–7 dní před nástupem menstruačního cyklu.

  Pokud opustíte alkoholické nápoje a kávu, minimalizujte množství tekutin, které konzumujete (vypijte ne více než 1,5 litru denně) a soli, na chvíli zapomeňte na mastná, kořeněná a sladká jídla, budete schopni snížit intenzitu bolesti. Cílem těchto opatření je zajistit, aby byla tekutina odstraněna z těla a nebyla v něm zadržována..

  Během tohoto období se doporučuje pít multivitaminové komplexy, které nutně obsahují vitamíny A, B, E. Je nutné zahrnout do stravy mořské plody, ořechy, zelenou listovou zeleninu.

  Je vhodné se projít na čerstvém vzduchu, začít cvičit jógu, gymnastiku.

  Důležité! Syndrom silné bolesti na pozadí menstruačního cyklu vyžaduje odbornou radu.

  Pokud dolní část zad a vaječníky bolí před menstruací, může pacient potřebovat léčbu, užívat léky, vitamíny - po vyšetření a vyšetření může rozhodnout pouze lékař.

  Proč bolí dolní část zad před menstruací, zjistíte, když se podíváte na toto video:

  Jaká prevence

  Je možné se vyhnout nepříjemné bolestivosti menstruace. K tomu vám pomůže provádění jednoduchých cvičení:

  1. Dívka je v poloze na břiše. Když se spojila s nohama a zaťala pěsti, zaměřuje se na břicho. V tomto případě musí být nohy zvednuty co nejvyšší. Asi 30 sekund žena dýchá rovnoměrně a hluboce. Poté zaujme výchozí pozici a uvolní se. Doporučuje se nepohybovat po dobu 2 minut.
  2. Ve vodorovné poloze je nutné ohýbat nohy v kolenou, zatímco dlaně by měly být odstraněny pod křížem. Do 2 minut by měla být kolena houpána ze strany na stranu, poté by měly být dlaně spuštěny pod hýždě a mělo by být normalizováno dýchání. Poté jsou nohy ohnuté v kolenou přitahovány až k žaludku a dlaně jsou umístěny pod křížovou kříží. Toto cvičení by se mělo opakovat několikrát..
  3. Dívka je na zádech a v uvolněném stavu. Pak spočítá vzdálenost od pupku a dole, čtyři prsty široké a dva po stranách. Tuto oblast je třeba masírovat jemnými lisovacími pohyby..

  Speciální cvičení pomohou zmírnit bolest

  • Masáž nohou může pomoci předcházet bolesti.

  Důležité! Každá žena by měla mít jistotu, že bude mít jasnou kontrolu, kdy měla první a kdy poslední den cyklu. To umožňuje jasně sledovat dobu trvání cyklu a v případě jakýchkoli problémů okamžitě přijmout potřebná opatření..

  Bolestivost během menstruačního cyklu je ve většině případů normální. Vysvětluje to hormonální změny v ženském těle. Je však třeba upozornit na situace, kdy vzniklá bolest není stejná jako obvykle. V takových případech byste neměli zanedbávat konzultaci s gynekologem..

  Příčiny bolesti zad

  Bolest zad před menstruací nastává, když dojde k narušení odtoku krve z dělohy. Tento stav může mít mnoho příčin, které jsou popsány níže. Bolest může být způsobena přirozenými a patologickými příčinami.

  V každém případě je lepší kontaktovat svého lékaře, protože užívání léků proti bolesti neodstraní příčinu bolesti, ale pouze odstraní bolestivý syndrom.

  V tabulce níže jsou uvedeny nejčastější stavy, které mohou vyvolat bolest v bederní oblasti. Nejčastěji takové bolesti táhnou v přírodě..

  PříčinyPopis
  Zvýšené množství neurotransmiterů a prostaglandinůTyto látky přirozeně působí na kontraktilní aktivitu dělohy a odrážejí tak bolesti zad. Tyto látky se obvykle zvyšují během zrání vajíček a těsně před menstruačním krvácením..
  Kontrakce děložních svalůZ tohoto důvodu existuje napětí v malé pánvi..
  Přecitlivělost a individuální nesnášenlivost vůči fyziologickým procesůmExistují ženy, jejichž tělo velmi ostře reaguje na přirozené procesy.
  Stagnace edému tekutin a tkáníTo je způsobeno přirozeným uvolňováním hormonů a porušením vodní bilance, to znamená, že kapalina je špatně vylučována z těla..
  Dědičná predispozicePokud některá z příbuzných trpěla takovými bolestmi, je pravděpodobnější, že budou přeneseny na mladší generaci..
  Nesprávná poloha dělohyMůže být nakloněn zpět ze své přirozené polohy, ohnut nebo zakřiven. Ovlivňuje nervová zakončení a způsobuje bolesti v dolní části zad, břicha nebo křížové kosti..
  Nedostatečný vývoj dělohyU dvouděložné dělohy v období před měsíčním menstruačním krvácením může dojít k bolesti zad.
  Zánětlivé procesy v děloze, vaječnících nebo tubáchSalpingitida, ooforitida, endometritida jsou způsobeny různými patogenními mikroorganismy. Proto si musíte pamatovat a každoročně podstoupit preventivní gynekologická vyšetření a podstoupit nezbytné testy.
  Intrauterinní zařízeníZavedení nitroděložního tělíska způsobí zvýšenou kontrakci dělohy před menstruací.
  Maligní nebo benigní novotvary v děložní dutiněFibroidy, polypy, fibromy, cysty a sarkomy. S eliminací novotvarů bolest ustupovala.
  Změny hormonálních hladinNedostatek nebo nadbytek určitých hormonů (nejčastěji progesteronu a estrogenu). S věkem se zvyšuje množství hormonu estrogenu, což vede k bohatým a bolestivým stavům před menstruací. Může být nutné konzultovat endokrinologa, pokud se k syndromu bolesti přidají poruchy spánku, nevolnost a abnormální úbytek / přibývání na váze.
  Sexuálně přenosné infekce a nemoci urogenitálního systémuMnoho pohlavně přenosných chorob způsobuje bolestivé pocity před menstruací, protože se tvoří adheze v genitáliích, což zase ztěžuje odtok krve a může způsobit neplodnost.
  OvulacePrůměrné uvolnění vajíčka z vaječníku nastává 14 dní před menstruací, ale může se odchýlit nahoru nebo dolů. Ovulace je často bolestivá. To může být způsobeno fyziologickými charakteristikami ženského těla..
  Předmenstruační symptom (PMS)Objevuje se týden před menstruačním krvácením a je doprovázen bolestmi hlavy, podrážděností, zvýšenou chutí k jídlu, bolestivostí a zvětšením mléčných žláz, problémovým spánkem a ospalostí, kožními vyrážkami, horečkou, zvýšeným nebo sníženým libidem.
  Těhotenství, mimoděložní těhotenstvíPokud se vyskytly případy nechráněného pohlavního styku, musíte provést těhotenský test, protože ve velmi krátkém čase může být těhotenství zaměněno s PMS. Pokud je test pozitivní, pak musíte podstoupit ultrazvukové vyšetření, abyste se ujistili, že těhotenství je děloha. Lze také pozorovat následující příznaky: opožděná menstruace, časté močení, střevní poruchy, malé množství krevního výtoku, zvýšení bazální teploty, změna chuťových preferencí, zvýšené slinění, averze k pachům jiné povahy. Tyto problémy v komplexu jsou zpravidla pozorovány u hypertonicity dělohy, odtržení placenty nebo mimoděložního těhotenství.

  Pokud se žena obává silné bolesti dolní části zad před měsíčním menstruačním krvácením, měli byste se poradit s lékařem a zjistit příčinu bolesti. K tomu musíte podstoupit komplexní vyšetření, které bude zahrnovat:

  • výslech ženy ohledně povahy bolesti, síly projevu, bolestivých pocitů u příbuzných žen a podobně;
  • vyšetření na gynekologickém křesle;
  • odběr nátěrů na flóru, cytologii a pohlavně přenosné infekce;
  • ultrazvukové vyšetření;
  • krevní test na hormony.

  Poté, co lékař společně s pacientem určí příčinu, která způsobuje bolesti dolní části zad, budou navrženy způsoby, jak bolest před menstruací odstranit..

  Odstranění bolesti

  Pokud lékař během vyšetření odhalí jakékoli patologické stavy reprodukčního systému, pak po jejich odstranění zmizí také bolest v bederní oblasti..

  Zánětlivé procesy, PMS, pohlavně přenosné choroby, maligní nebo benigní formace, normalizace hormonálních hladin, mimoděložní těhotenství a skutečné děložní těhotenství, abnormality ve vývoji dělohy, jsou vhodné pro léčbu drogami nebo chirurgický zákrok..

  Pokud se ukáže, že příčiny bolesti jsou:

  • dědičnost;
  • přirozený nárůst prostaglandinů a neurotransmiterů;
  • instalace nitroděložního tělíska;
  • nesnášenlivost přírodních procesů a nízký práh bolesti;
  • stagnace otoku tekutin a tkání;
  • kontraktilní aktivita dělohy;
  • ovulace.

  Následné užívání léků proti bolesti (analgetik a antispasmodik) může pomoci eliminovat bolest v bederní oblasti. Toto je nejznámější způsob úlevy od bolesti, při kterém je záda před menstruací silně zatažena..

  Ne všechny ženy vědí, že je možné zmírnit bolest v dolní části zad pomocí osteopatického lékaře, který bolest odstraní masážními pohyby..

  Intenzivním hladkáním a třením si také můžete doma ulevit od bolesti..

  Další doporučení pro úlevu od bolesti zahrnují pití velkého množství teplých tekutin, aplikaci tepla na místo bolesti (vyhřívací podložka, láhev teplé vody), odpočinek v posteli, vitamíny a sedativa..

  Menstruace je přirozený proces, který se děje s každou ženou, která dosáhla puberty. Je doprovázeno různými změnami vnitřních orgánů a svalů, jakož i kolísáním hormonálních hladin. Tento fyziologický proces může vést k bolesti v bederní oblasti, což není patologie.

  Pokud však bolesti způsobují vážné nepohodlí, měli byste kontaktovat gynekologa, který zjistí jejich příčinu a urychlí její odstranění. Systematické užívání léků proti bolesti může tento jev otupit, pouze když bolí dolní část zad před menstruací, a tím situaci ještě zhoršit. Lepší je hrát na jistotu, než nechat tento problém jít sám.

  Jak se vypořádat s bolestí

  Jak se zbavit syndromu bolesti, který doprovází menstruaci? Pokud mluvíme o fyziologické normě, můžete to udělat bez léků nebo použít analgetika. Pokud je to ale patrné, bude vyžadována nejen symptomatická léčba, ale také specifická. Po dokončení léčby základní patologie je odstraněna příčina bolesti v dolní části zad. Taktika léčby těchto pacientů závisí na výsledku vyšetření. Zvažte všechny metody, které se používají k odstranění příznaků.

  Léky

  Pokud vás bolí dolní část zad, můžete použít léky proti bolesti:

  • Analgetika (jsou-li příznaky mírné a způsobené faktory, jako jsou abnormality ve vývoji dělohy, její blízkost k páteři, nízký práh bolesti a další důvody, které nevyžadují speciální terapii);
  • Nesteroidní protizánětlivé léky: používají se k léčbě primární a sekundární hormonálně závislé dysmenorey, osteochondrózy. Mají analgetické a protizánětlivé účinky. To znamená, že mohou být předepsány jak k úlevě od příznaku, tak jako hlavní terapeutický lék;
  • Kombinované orální antikoncepce. Používají se při léčbě řady gynekologických onemocnění souvisejících s hormonální nerovnováhou (například při neplodnosti). Jejich působení je založeno na úpravě koncentrace hormonů a zabraňuje nadměrnému růstu vrstvy endometria, jejíž odmítnutí může být bolestivé;
  • Spazmolytika: užívají se při hypertonii a svalových křečích.

  Tyto léky mohou snížit bolest, je lepší nechat výběr taktiky na lékaře, který určí nejúčinnější metodu s přihlédnutím k výsledkům vyšetření a individuálním charakteristikám. V případě potřeby se přidávají antibiotika, antifungální léky (při zjištění virových, infekčních a plísňových onemocnění) a další léky k léčbě základní patologie.

  Tradiční metody

  Bolest během menstruace v některých případech pomůže odstranit lidové léky:

  • Bylinná medicína: tinktura z celeru, elecampanu, chmelových hlávek, přesličky, kopřivy. Sbírejte máty peprné, heřmánku, kozlíku lékařského (v poměru 1: 2: 1). Odvar z jahod nebo banánu. Důležité: při výběru rostlinného přípravku se poraďte se svým lékařem, který rozhodne, který z nich bude nejúčinnější a může být použit s přihlédnutím ke stávajícím kontraindikacím.
  • Samo-masáž: masírování aktivních bodů, které ovlivňují hladinu hormonů, uvolnění svalů, zlepšení fungování endokrinního systému bude účinné, pokud bude používáno pravidelně. Tato metoda také pomáhá situačně s křečemi hladkých svalů dělohy. Najděte dva body pod pupkem (2 a 4 cm níže) a střídavě tiskněte po dobu dvou minut.
  • Dieta: vyvážená strava, jídla bohatá na vitamíny a minerály (vápník, hořčík atd.) Vám pomohou normalizovat menstruaci. V kritické dny můžete do své stravy přidat čokoládu jako zdroj endorfinů. A vyloučit produkty, které vyvolávají tvorbu plynu.

  Proč mě bolí záda před menstruací?

  Mnoho žen může mít bolesti dolní části zad před menstruací. Pokud se fenomén vyskytne z fyziologických důvodů, nevyžaduje zásah a zmizí v průměru 2. den menstruace. Někdy nepříjemné pocity naznačují patologické stavy. Pak se kromě nich objeví další příznaky a v takových případech je nutná pomoc odborníka.

  Příčina bolesti zad před menstruací a během menstruace

  Důvody, proč bolí dolní část zad před menstruací, se obvykle dělí na 2 typy. První mohou být spojeny s nástupem kritických dnů a jsou způsobeny změnami produkce ženských pohlavních hormonů, což je normou. Druhé indikují zdravotní problémy.

  Přirozené příčiny bolesti v bederní oblasti během tohoto období:

  1. Vlastnosti ženského těla a specifické umístění genitálií, zejména ohyb děložního čípku. Před menstruací se děloha zvětšuje, tlačí na nervové receptory sousedních orgánů, což vyvolává bolest v bederní oblasti.
  2. Kontrakce dělohy. Zavedené nitroděložní tělísko zvyšuje bolest.
  3. Nízký práh bolesti a zvýšená citlivost na bolest.
  4. Zvýšená sekrece estrogenu. Ovlivňuje nejen kontrakci dělohy, ale také schopnost těla vylučovat látky tlumící bolest.
  5. Genetická predispozice. Pokud příbuzní starších generací zažili bolestivé pocity před menstruací, pak dívka s největší pravděpodobností zdědí tuto vlastnost..
  6. Zadržování tekutin a otoky, typické před kritickými dny. Může způsobit nepohodlí a bolest páteře v důsledku vnitřního tlaku.

  Tento příznak se objevuje týden před menstruací a zmizí několik dní po jejich nástupu..

  Mezi příčiny bolesti zad, které nejsou spojeny s nástupem kritických dnů, patří nejčastější patologické stavy endokrinního systému a pohlavních orgánů, stejně jako těhotenství.

  Více o nich níže.

  Jaké příznaky mohou být při normální menstruaci

  Bolesti zad před menstruací nejsou jediným pocitem v předmenstruačním období, který je považován za normální. Má přirozenou povahu tahu a bolesti a pokrývá významnou část těla: může bolet dolní část zad, stejně jako celá oblast pánevních orgánů, zejména se objevují bolesti v podbřišku.

  Můžete také zaznamenat následující příznaky:

  • nepohodlí - táhne dolní část břicha. V podmínkách měnících se hormonálních hladin se děloha stahuje, což vede k bolesti;
  • zvýšená citlivost a tíha na hrudi;
  • nervozita, změny nálady, podrážděnost;
  • zvýšená chuť k jídlu, vznik specifických chuťových preferencí;
  • bolesti hlavy, závratě, ospalost;
  • přírůstek hmotnosti od 1 do 3 kg způsobený stagnací nadbytečné tekutiny a zvýšením svalové hmoty dělohy. Z tlaku vnitřních orgánů na sebe s otokem také bolí ocasní kost.

  Patologické stavy způsobující bolesti zad

  Pokud dolní část zad hodně bolí před menstruací, může to znamenat přítomnost patologických procesů, jako jsou:

  1. Infekční onemocnění reprodukčního a vylučovacího systému. Kromě bolesti žena pociťuje časté nutkání vyprázdnit močový měchýř, doprovázené nepohodlí a pálením.
  2. Benigní formace, cysty na orgánech urogenitálního systému. Důkazem jsou výtoky s krevním hlenem, brnění v děloze, zvýšená citlivost mléčných žláz a narušení menstruačního cyklu..
  3. Poruchy endokrinního systému, vyvolávající hormonální poruchy. Kromě bolesti v dolní části zad jsou nemoci doprovázeny poklesem tělesné hmotnosti, nevolností, otoky nohou a celkovým zhoršením pohody.

  V těchto případech je bolest, která se objeví, akutní a silná. Další příznaky patologických stavů:

  • odmítnutí pachů;
  • zvýšená únava;
  • poruchy spánku;
  • rozptýlení.

  Žena musí urgentně konzultovat odborníka a podstoupit vyšetření k potvrzení diagnózy.

  Dolní část zad může táhnout před menstruací a na začátku těhotenství, a to jak děložní, tak mimoděložní. Postup detekce hCG to pomůže určit před zpožděním..

  Jak se zbavit bolesti zad

  Následující opatření pomohou snížit bolestivý syndrom před menstruací:

  1. Preventivní a wellness masáž zad a břišních svalů, která pomůže udržet páteř zdravou a svaly napnuté.
  2. Zdravá a vyvážená strava, která zabrání tvorbě střevního odpadu a hromadění plynů. Zvýšený objem zažívacích orgánů zvyšuje vnitřní tlak. Někteří odborníci doporučují minimalizovat spotřebu kávy a úplně se jí vzdát ve dnech před menstruací..
  3. Relaxační bylinná a éterická olejová koupel, kterou lze užívat před nebo po nepohodlí.
  4. Použití komplexů vitamínů předepsaných lékařem.
  5. Pravidelná fyzická aktivita - posílí nejen svaly zad, ale také zvýší celkovou imunitu.
  6. Cvičení ke zmírnění bolestivých pocitů: dechová cvičení, jógové ásany, protahování. Účinné, když se příznak již objevil. Rovněž pomůže samo-masáž dolní části břicha a dolní části zad s kruhovými pohyby střední intenzity.
  7. Léčba patologií, které způsobovaly bolest.
  8. Hormonální podpora těla. Nejčastěji se provádí užíváním antikoncepčních prostředků vybraných gynekologem..
  9. Pití bylinných čajů, nálevů a odvarů na základě květů heřmánku, listů máty a třezalky tečkované.
  10. Užívání léků proti bolesti. Doporučuje se uchýlit se k této metodě jako poslední, protože takové léky zmírňují příznaky, ale neodstraňují příčinu problému.

  Pro maximální efekt se doporučuje dodržovat zdravý životní styl a pravidelně podstupovat preventivní lékařské prohlídky. Čím silnější je tělo, tím méně je náchylné k negativním účinkům dočasných změn..

  Proč vás bolí záda před menstruací? Odkaz na hlavní publikaci

  Co nedělat

  Téměř jakékoli bolesti zad před menstruací, během nebo několik dní po jejich ukončení, jsou důvodem pro kontaktování gynekologa. Určitě přijďte na schůzku, pokud:

  • malé obvyklé nepohodlí se změnilo v silnější bolest;
  • cyklus a / nebo povaha menstruace se změnila;
  • analgetika nepomáhají;
  • spojuje se další symptomatologie (viz část Patologické bolesti);
  • doba trvání syndromu bolesti se prodlužovala, začala se objevovat pravidelně, někdy i v jiných fázích menstruačního cyklu.

  Pouze kvalifikovaný odborník po vyšetření (někdy složitém) bude schopen přesně určit příčinu.

  Pokud se během menstruace objeví bolestivé pocity, nedoporučuje se:

  • užívejte silné léky bez předchozí konzultace s lékařem;
  • vydržet;
  • ignorovat doprovodné příznaky;
  • používejte studené nebo horké obklady.

  Jako preventivní opatření posilujte své zdraví, sledujte svou váhu, vedte aktivní a zdravý životní styl. Pravidelně kontrolujte svého gynekologa..

  Dolní část zad bolí před menstruací (táhne se zpět): příčiny

  Osm z deseti žen (dvacet až třicet pět let) trpí bolestmi zad před menstruací.

  U některých z nich je nepohodlí tak silné, že vede k dočasnému postižení (od několika hodin do několika dnů). Pocit, že se záda táhne, je také způsoben zvláštnostmi ženské fyziologie a v případě nemocí.

  Vyčerpávající bolest před menstruací je signálem, aby žena věnovala pozornost svému zdraví a šla k odborníkovi.

  • 1. Přirozený výskyt bolesti
  • 2. Gynekologické důvody
  • 3. Jiné důvody
  • 4. Jak zjistit, proč se záda stahuje před menstruací?

  Přirozený nástup bolesti

  Nejčastěji se táhne záda kvůli tomu, že tělo ženy se připravuje na menstruaci. Děloha se mění a výsledná bolest se odráží v dolní části zad.

  Před menstruací se zvyšuje děloha, zvyšuje se také tlak uvnitř a její kontraktilita. To vše vede k nedostatku kyslíku v tkáních dělohy (hypoxie). Při hypoxii jsou citlivá nervová vlákna vzrušena, přenášejí signál do centrálního nervového systému a dochází k bolesti.

  Ke zvýšení kontraktility myometria se zvyšuje koncentrace prostaglandinů. Normálně jsou v buňce prostaglandiny s kininy a vápníkem. Před menstruací z toho vyjdou, dráždí nervová zakončení a způsobují nepohodlí. To je doprovázeno bolestmi hlavy, zvracením, průjmem, bolestmi srdce, zvýšenou srdeční frekvencí.

  Stručně řečeno, mechanismus bolesti zad lze vyjádřit následovně:

  • zvýšená kontraktilita myometria;
  • vazospazmus a lokální ischemie;
  • hypoxie;
  • zvýšená koncentrace prostaglandinů;
  • podráždění citlivých nervových zakončení dělohy;
  • pocit, že jste staženi zpět.

  Přirozené příčiny zahrnují nízkou toleranci bolesti u některých žen. Z tohoto důvodu tělo adekvátně nereaguje na slabé kontrakce dělohy..

  Před menstruací klesá obsah estrogenu (hormonu euforie) a progesteronu (uklidňujícího hormonu). Hormonální nerovnováha vede k zadržování tekutin v těle, otokům tkání. Tlačí na nervová zakončení dělohy a způsobují nepohodlí..

  Proč bolí žaludek před menstruací: důvody Proč bolí hrudník před menstruací a jak se ho zbavit? Proč bolí dolní část zad během menstruace, důvody

  Gynekologické důvody

  Skutečnost, že před menstruací bolí dolní část zad, existují také gynekologické důvody. Patří sem infekce urogenitálního systému, novotvary v děloze, nitroděložní tělísko, těhotenství.

  Genitourinární infekce se nejčastěji vyskytují po podchlazení. Bakterie, které se běžně vyskytují na genitáliích, aniž by způsobily poškození, na pozadí oslabeného imunitního systému, způsobují zánět. Porucha toku moči také způsobuje zánět.

  Dochází také k tomu, když do pohlavního ústrojí ženy během styku nebo nepřesné hygieny konečníku vnikne velké množství mikroorganismů.

  Infekce urogenitálního systému se projevují bolestmi zad a podbřišku, horečkou, častým močením, doprovázeným pálením a bolestí, změnou barvy a zápachu moči, slabostí.

  Příčinou pocitu tahání v zádech mohou být maligní novotvary v děloze. Jsou častější u starších žen. Krvácení z genitálního traktu po menopauze je jistým příznakem rakoviny dělohy.

  Starší ženy mají hojný vodnatý výtok. Dolní část zad začíná táhnout v pokročilých stádiích rakoviny. To je způsobeno růstem nádoru do sousedních orgánů a šířením rakovinných buněk po celém těle..

  Tělesná teplota stoupá.

  Pokud má žena nainstalováno nitroděložní tělísko, může před menstruací pociťovat nepohodlí v dolní části zad, protože to zesiluje a urychluje kontrakce dělohy. Ve vzácných případech je nitroděložní tělísko přemístěno a způsobuje zánět tkání kolem něj. To je doprovázeno intenzivnější bolestí..

  Dolní část zad také táhne během těhotenství. Někdy žena neví o svém těhotenství a bere si bolesti před menstruací. Děloha se zvětšuje a tlačí na nervová zakončení, proto táhne záda. Kromě toho dochází k hormonálním změnám, které vedou ke stagnaci tekutin v těle, otokům tkání a kompresi nervových zakončení..

  Těhotenství je mimoděložní. Vyskytuje se, když je vajíčko připojeno mimo dělohu. To je doprovázeno nevolností, otoky prsou, změnou chuti, může dojít ke krvácení, nepohodlí v pánevní oblasti.

  Přerušení těhotenství je bolestivé. V případě potratu bolesti v dolní části zad jsou nepříjemné pocity v dolní části břicha. Jsou doprovázeny silným krvácením, které se zhoršuje pohybem, slabostí a závratěmi..

  Jiné důvody

  Některé ženy mají bolesti zad kvůli onemocněním vnitřních orgánů, kostí a nervového systému. Protože bolest nastala před očekávaným obdobím, je mylně považována za premenstruační syndrom. Příčinou bolesti mohou být onemocnění štítné žlázy, vyčerpání nervového systému při neustálém stresu, svírání nervového kořene a vzácnější nemoci.

  Snížení hladiny hormonů štítné žlázy (hypotyreóza) vede k ospalosti, snížení paměti a pozornosti a zpomalení řeči. Žena získává váhu uprostřed snížené chuti k jídlu.

  Snižuje se sexuální touha, narušuje se menstruační cyklus, což může vést k neplodnosti nebo časné menopauze. Pokožka je suchá, nehty a vlasy křehké, na tváři se objevuje akné.

  Často se obává bolesti hlavy, bolesti končetin a dolní části zad.

  Velmi často je záda tažena bederní osteochondrózou. Vyskytuje se u žen se sedavým životním stylem au těch, kteří přetížují záda..

  Bolestivý pocit v dolní části zad se objeví po spánku nebo dlouhém sedu a žena si jej může mýlit s předmenstruační bolestí. (Je třeba poznamenat, že bolest je střelná, ostrá.

  K tomu dochází v nepohodlné poloze a neumožňuje narovnat, ale je obtížné zaměnit to s předmenstruačním).

  Dlouhodobý stres je často příčinou bolesti zad. Protože vedou k vyčerpání nervového systému, konkrétně řídí produkci hormonů. Když je mozek narušen, dochází k hormonální nerovnováze, bolesti (mechanismus je popsán výše).

  Jak eliminovat bolest během předmenstruačního období?

  Dokonce i ty ženy, které chápou, proč dolní část zad bolí před menstruací a tahá za žaludek, by chtěla vědět, jak se s těmito jevy vypořádat. Chcete-li to provést, musíte dodržovat tato doporučení:

  1. Cvičení k posílení břišních a zádových svalů.
  2. Nepřestávejte cvičit před menstruací.
  3. Pokud vás velmi bolí dolní část zad, můžete ke snížení nepohodlí použít vyhřívací podložku..

  Metody léčby

  S častým výskytem bolestivých pocitů v bederní oblasti před menstruací byste měli navštívit gynekologa. Důkladná diagnóza pomůže určit povahu bolesti. Nejprve lékař provede průzkum pacienta, zajímají ho informace o povaze, síle bolesti, výskytu nepohodlí v dolní části zad u příbuzných atd. Poté odborník provede gynekologické vyšetření, odebere nátěry na flóru, cytologii a genitální infekce. V případě potřeby je předepsáno ultrazvukové vyšetření a krevní test na hormony. Po zjištění příčiny bolesti sestaví gynekolog terapeutický plán.

  Měla by být léčena bolest v dolní části zad a dolní části břicha, bolesti nebo křeče. Mnoho lidí používá pro tento účel Analgin nebo No-shpa, nicméně tyto léky jsou neúčinné, protože jejich terapeutický účinek trvá několik hodin a poté se bolestivé pocity obnoví. NSAID, která se obvykle používají k léčbě onemocnění pohybového aparátu, se považují za účinnější. K úlevě od bolesti můžete použít Nimesil, Diclofenac, Ibuprofen, Indomethacin atd. Tyto léky potlačují tvorbu prostaglandinů, které způsobují bolest a zmírňují křeče děložních svalů..

  K léčbě bolesti můžete také použít kombinovanou perorální antikoncepci (COC). Tyto léky působí na vnitřní výstelku dělohy, takže je tenčí, což snižuje hladinu prostaglandinů v těle. Díky této terapeutické vlastnosti se COC používají k endometrióze, která často způsobuje bolesti v podbřišku a zádech před menstruací i během nich..

  A také perorální antikoncepce neumožňuje zrání a prasknutí folikulu (nádoby vajíčka) a blokování ovulace. Aby byl cyklus anovulační (bez ovulace a vývoje žlutého tělíska) a bezbolestná menstruace, užívají se COC podle komplexního schématu po dobu 3–6 měsíců.

  Pokud je bederní bolest před měsíčním krvácením z dělohy způsobena infekcemi urogenitálních orgánů, benigními formacemi nebo endokrinními poruchami, je léčba zaměřena na eliminaci primárního zdroje. Plán léčby je vypracován pro každého pacienta individuálně s přihlédnutím k diagnóze, stupni onemocnění, věku, charakteristikám těla.

 • Hormonální změny, ke kterým dochází v těle ženy během těhotenství a porodu, ovlivňují práci všech orgánů a systémů, zejména těch, které jsou odpovědné za reprodukci.