Příčiny štíhlé menstruace: proč je menstruace velmi špatná a slabá, co znamená výtok bez krve?

Přítomnost stabilního menstruačního cyklu u ženy naznačuje, že její tělo je schopné otěhotnět a porodit dítě. Jakákoli selhání a odchylky v trvání, příliš silná bolest, změny barvy a množství menstruačního toku naznačují přítomnost určitých patologií, které je třeba co nejdříve odstranit..

Jednou z nejčastějších stížností, s nimiž se dívky obracejí na gynekologa, jsou slabá menstruace. Stejně jako příliš hojný, skrovný menstruační tok je příznakem onemocnění, které ohrožuje nejen budoucí mateřství, ale také život ženy obecně. Zjistíme, proč se taková patologie vyvíjí.

Jaká menstruace je považována za normální?

První menstruace (menarche) se objevuje u zdravých dívek ve věku od 12 do 16 let. Pokud dívka po dosažení šestnácti let nečekala na příchod „těchto dnů“, je vážným důvodem konzultovat lékaře a podstoupit vyšetření.

V prvním roce po nástupu menstruace nemusí být cyklus pravidelný a množství výtoku může být špatné. Doba vypouštění během tohoto období nepřesahuje 2-3 dny. S věkem a pod vlivem mnoha faktorů se cyklus postupně ustavuje, jeho trvání se pohybuje od 21 do 35 dnů. U některých žen, zejména těch, které se nedávno staly matkou a ukončily kojení, se cyklus výrazně prodlouží (z 35 na 40) nebo naopak zkrátí (méně než 24 dní).

U dívek se zavedeným cyklem je normální menstruace obvykle charakterizována následujícími znaky:

 • první den úplná absence bolestivých pocitů v dolní části břicha nebo mírná bolest;
 • menstruace trvá od 3 do 6 dnů;
 • objem uvolněné krve za den je od 50 do 150 ml.

V období od 40 do 50 let začíná mnoho žen s menopauzou. Pozdní porod a kojení odkládají jeho příchod. Urychlete deprivaci sexu a zdravotní problémy. Změny v těle, které předcházely menopauze, způsobují menstruaci, která je z hlediska množství výtoku vzácná a která nakonec úplně zmizí..

Příznaky štíhlého období

V medicíně se skromná menstruace nazývá hypomenorea a dělí se na dva typy:

 • hlavní;
 • sekundární.

Prvním typem, který způsobuje sporá období, je výše uvedená tvorba cyklu u mladých dívek. Sekundární hypomenorea je pozorována u sexuálně zralých žen, jejichž cyklus dříve „fungoval jako hodiny“ - bez bolesti a byl mírně hojný.

Hlavní příznaky, že žena má sekundární skrovnou hypomenoreu, jsou:

 • hnědé „mazanice“ po celé období;
 • menstruace bez krve, když je místo toho příliš slabý slabý výtok;
 • poruchy v práci gastrointestinálního traktu;
 • snížená sexuální aktivita v důsledku psychologických bariér;
 • intenzivní bolest břicha, dolní části zad, křížové kosti;
 • porušení emočního stavu, projevující se depresí a neustálým podrážděním;
 • křeče v děloze;
 • nevolnost.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat tomu, že menstruace přišla včas, ale je jich málo, dívkám, které se připravují na mateřství. Je známo, že hlavní příčiny špinění v časném těhotenství zahrnují:

 1. Implantace. Poté, co se sperma spojila s vejcem, „hledá“ místo, kde se může připojit. Když dojde k implantaci, klky chorionu lemující děložní dutinu jsou mírně poškozené, což je doprovázeno mírným krvácením. Právě to se často stává příčinou sporného výtoku, který si mnoho dívek mýlí s menstruací..
 2. Potrat. Spontánní potrat nebo oddělení vajíčka v raných stádiích a placenta v pozdějším období je vždy doprovázeno krvavým výtokem a bolestmi v podbřišku. Pokud bolí žaludek a v pozdějších fázích je hojný výtok bez krve, je to také důvod co nejdříve konzultovat s lékařem..

Proč se menstruace zhoršuje: příčiny slabého a sporého výtoku

Můžete navštívit místního porodníka-gynekologa nebo jít na schůzku s odborníkem na soukromé placené klinice.

Přirozené (fyziologické) příčiny

Fyziologické a nezdravotní důvody, proč je menstruace vzácná nebo dokonce úplně přestala běžet, zahrnují:

 1. Dokončené kojení. Poporodní období je často charakterizováno dlouhými intermenstruačními obdobími a změnami v objemu a povaze krve vylučované v tomto okamžiku. Důvodem je hormonální pozadí, jehož obnova může trvat poměrně dlouho. První krvácení je pozorováno u ženy, která porodila a nekojí ihned po ukončení lochie. U plně kojící matky se cyklus může objevit až po ukončení laktace. U matek, jejichž děti jsou na smíšeném krmení, začíná menstruace 3-4 měsíce po porodu. Délka ošetřovatelského cyklu se může pohybovat od 26 do 40 dnů, což se nepovažuje za patologii.
 2. Těhotenství. Věda zná případy a není jich tak málo, když žena nesoucí dítě nepřestává menstruovat až do samotného narození. Toto však není obvyklé krvácení vyžadující výměnu 3-4 vložek denně. Malé množství krvavého výtoku se objeví v těch dnech, které před těhotenstvím měly být označeny v „ženském kalendáři“ jako první dny cyklu. Tento jev je vysvětlen narušením produkce určitých hormonů, které často nevyžadují lékařskou korekci. Navzdory tomu musí každá žena v pozici, i při nejmenším výtoku neobvyklém pro její stav, konzultovat lékaře, aby zjistila důvod jejího vzhledu.
 3. Užívání hormonální antikoncepce. Antikoncepční pilulka, kterou dnes užívá jedna ze čtyř žen, ovlivňuje také menstruační cyklus. Dopad perorálních kontraceptiv na ženské tělo lze zaznamenat pouze na pozitivní stránce. Ze správně vybraných pilulek ženy nejen nepřibývají, ale také zhubnou. Obnovují nepravidelný cyklus, snižují počet bolestivých pocitů a projevů PMS a snižují objem vylučované krve.
 4. Hubnutí. Ženské tělo velmi často může reagovat na rychlou ztrátu hmotnosti snížením doby menstruace nebo tím, že na chvíli úplně zmizí. Stejný jev lze pozorovat u kritické obezity..
 5. Emoční stres. Dívky náchylné k častým výkyvům nálad a depresi si všimnou, že v obdobích silných emočních otřesů jejich období netrvá dlouho. Přepracování a psychický stres potlačují funkci vaječníků, v důsledku čehož může být menstruace hubená a krátkodobá (méně než 3 dny).

Patologické příčiny

Příčiny sporých a přerušovaných období (sekundární hypomenorea) jsou velmi rozmanité. Zpravidla se stávají:

 1. Sexuální infekce. Pohlavně přenosné nemoci a nemoci v domácnosti se projevují svěděním, pálením a zarudnutím zevních pohlavních orgánů. Nejčastěji jsou diagnostikovány u mladých a sexuálně aktivních mladých žen. Dívky navíc pozorují zvýšení objemu intermenstruačního toku a zhoršení jejich stavu. Z hojné leucorrhoe bez zápachu se změní na zelený hlen nebo pěnu s nepříjemným zápachem a hnisavými nečistotami. Menstruace během těchto nemocí buď zmizí, nebo jde velmi slabě. Chlamydie, ureaplasmóza, syfilis, tuberkulóza genitálií mohou vyvolat pokles objemu krve během menstruace. Cystitida, která je v chronickém stadiu, může také narušit integritu sliznic vnitřních pohlavních orgánů.
 2. Chirurgické zákroky. Jakýkoli zásah do děložní dutiny v rozporu s integritou endometria vede k posunům v měsíčním cyklu. Diagnostická kyretáž, lékařské, vakuové nebo instrumentální potraty vedou k následným zpožděním a různým nepravidelnostem v několika následujících menstruacích.
 3. Onemocnění vaječníků. Různé patologie vaječníků, včetně polycystických a andexitid, vyvolávají uvolňování malého množství krve ve dnech menstruace.
 4. Problémy s imunitou. Snížení doby menstruace lze pozorovat u žen s nízkou úrovní imunity a nedostatkem vitamínů. Hypomenorea je tedy velmi častá u pacientů endokrinologů trpících nedostatkem železa a hemoglobinu..
 5. Nesprávný vývoj. Anomálie ve struktuře a vývoji vnitřních a vnějších pohlavních orgánů také ovlivňují průběh menstruace..
 6. Novotvary. Přítomnost benigních a maligních nádorů v děloze a na vaječnících způsobuje narušení menstruačního cyklu.

Diagnostické metody

Diagnostika hypomenorey bez selhání zahrnuje:

 1. Gynekologické vyšetření. Pacient podstoupí externí a interní vyšetření, odpovídá na otázky lékaře potřebné ke shromáždění anamnézy.
 2. Vyšetření k identifikaci predispozice k onkologii. Diagnóza rakoviny děložního čípku zahrnuje Schillerův test, cytologický nátěr a kolposkopii.
 3. Nátěr na flóru. Určuje, zda jsou ve vaginální mikroflóře přítomny patogenní organismy.
 4. Diagnóza pohlavních chorob. Diagnostika PCR zahrnuje odběr stěrů, seškrábání a krve pacienta k detekci pohlavně přenosných infekcí.
 5. Analýza moči a krve. Rozšířené testy krve a moči pomáhají určit, zda existují zánětlivá ložiska. Biochemie krve ukazuje obsah pohlavních hormonů nezbytný pro normální fungování ženských orgánů.
 6. Ultrazvuk. Ultrazvukové vyšetření dělohy a vaječníků ukazuje, jak orgány vizuálně vypadají a zda jsou přítomny novotvary.
 7. Konzultace s jinými lékaři. Někdy může gynekolog odkázat pacienta na schůzku s jiným úzkoprofilovým specialistou - endokrinologem, ftiziatrem, chirurgem nebo onkologem.

Je nutná léčba?

Pokud jsou nedostatečné výtoky a poruchy cyklu způsobeny poruchami psycho-emocionálního stavu, je ženě předepsán kurz sedativ a sedativ. Poruchy štítné žlázy jsou eliminovány hormonální terapií. Virová a infekční onemocnění jsou léčena antibiotiky, antivirovými a protizánětlivými léky. V případech detekce maligních procesů je předepsán průběh chemoterapie.

Aby se předešlo problémům s menstruačním cyklem, musí žena vést aktivní životní styl, sportovat. Kvalitní a vyvážená výživa, dodržování pitného režimu a každodenní rutina vám pomohou zůstat zdraví co nejdéle.

Štíhlá menstruace se silnou bolestí v podbřišku

Nízká bolestivá období v lékařské praxi se nazývají hypomenorea. Hypomenorea je porucha menstruačního cyklu, která se projevuje skrovným menstruačním tokem se ztrátou krve pod stanovenou fyziologickou normou (méně než 50 ml). Tento patologický stav je charakterizován významným snížením trvání menstruačních dnů (oligomenorea). Tento stav je navíc často pozorován před amenoreou (úplná absence menstruace). Tato patologie může být důsledkem různých fyziologických podmínek těla (premenopauzální syndrom nebo zavedení menstruační funkce u dívek v dospívání). Hypomenorea může být také důsledkem různých onemocnění, která se vyznačují vývojem patologických procesů v ženském reprodukčním systému..

 • Příčiny
 • Klinické projevy
 • Diagnostická kritéria
 • Léčba

Příčiny

V zásadě je vývoj omezeného menstruačního cyklu u žen v plodném věku výsledkem významné dysfunkce vaječníků nebo hypofýzy, které přímo kontrolují cyklickost menstruačních funkcí. Příčinou hypomenorey může být také endometriální inferiorita, ke které dochází v důsledku různých nitroděložních manipulací (časté potraty a kyretáž) nebo systémových zánětlivých onemocnění (tuberkulóza). V důsledku porušení určité periodicity produkce hormonálních látek dochází k nedostatečnému fungování oběhového systému v děloze a také k defektním změnám ve vnitřní vrstvě dělohy během období menstruace. Může tedy dojít k řídké menstruaci..

Hlavní důvody, které vyvolávají hypomenoreu, jsou:

 • výrazný úbytek hmotnosti na pozadí speciální stravy, vyčerpání nebo anorexie;
 • anemický syndrom, nedostatečný příjem základních vitamínů a minerálů, metabolické poruchy;
 • psycho-emocionální přetížení, labilita nervového systému;
 • chirurgické zákroky v urogenitálním traktu, mechanické trauma v této oblasti;
 • exstirpace dělohy, anomálie ve vývoji ženských pohlavních orgánů;
 • nesprávně vybrané antikoncepční prostředky na bázi hormonů;
 • období laktace;
 • nemoci endokrinních orgánů;
 • infekční patologie, včetně genitální tuberkulózy;
 • vliv negativních pracovních faktorů (ionizující záření, chemikálie);
 • obecná intoxikace.

Klinické projevy

Při hypomenorei během menstruace může být krev vylučována ve formě kapek nebo mírného tmavého nebo světle hnědého výtoku. Trvání kritických dnů během těchto menstruačních nepravidelností může přetrvávat nebo se významně zkrátit v přítomnosti normálního menstruačního cyklu, který se skládá ze dvou fází. Štíhlá menstruace, stejně jako zpoždění menstruace, mohou být doprovázeny přítomností migrén, nevolností, bolestmi zad, pocitem napětí na hrudi, zácpou nebo jinými různými dyspeptickými poruchami (narušení gastrointestinálního traktu). Během menstruačních dnů nemusí ženy pociťovat bolest, protože děloha se neprovádí křečovitě, nebo se u nich může objevit krvácení z nosu, které může doprovázet jejich měsíční období. Štíhlá menstruace je doprovázena výrazným snížením produkce estrogenu, což negativně ovlivňuje reprodukční funkce a významně snižuje libido.

Někdy je hypomenorea pro ženu nepostřehnutelná, protože si nevšimne bolesti. Štíhlá menstruace během puberty (nastoupení menstruačního cyklu) nebo v premenopauzálním období (ukončení menstruační funkce) jsou důkazem funkčních přeskupení přirozených pro tělo. Tento stav navíc není patologický. Zatímco během období reprodukční aktivity ženy, hypomenorea a další příznaky hypomenstruačního syndromu naznačují vážné poruchy v reprodukčním nebo jiném systému těla. Chcete-li zjistit důvody, které vedly k rozvoji sporých období, musíte provést správnou a důkladnou komplexní studii.

Počáteční sporé období

Štíhlá období mohou nastat v situacích, jako jsou:

 • během období stanovení cyklickosti menstruace. V této situaci je hypomenorea normální fyziologický stav, v důsledku čehož není pozorován vývoj komplikací. Tento stav je navíc doprovázen různými klinickými příznaky různé závažnosti, jako je bolest v oblasti břicha, hrudníku a křížové kosti. V takových situacích se vyskytují žluté nebo hnědé skvrny, které nejsou typické pro normální menstruační tok. Po chvíli tento stav projde a menstruace se obnoví;
 • během těhotenství. Během těhotenství se tento patologický stav vyskytuje v důsledku nesprávné funkce hypofýzy nebo vaječníků. V tomto případě je nutné k nápravě tohoto stavu použít hormonální léčbu. V tomto období existuje výrazná klinická symptomatologie (bolest, dyspeptický a intoxikační syndrom).

První hubená období jsou charakteristická pro následující období života ženy:

 • v dospívání, kdy je zajištěna menstruační funkce;
 • v plodném období;
 • v premenopauzálním období.

Při rozvoji hypomenorey hrají hlavní roli následující faktory:

 • hormonální nerovnováha;
 • změny, které vznikly v důsledku zánětlivých procesů;
 • různá traumatická poranění;
 • stresující podmínky;
 • anemický syndrom atd..

Prodloužené sporé období

Když se u žen projeví menstruační dysfunkce ve formě prodlouženého omezeného menstruačního cyklu, hovoří se o tvorbě závažných patologických procesů v genitáliích (častěji v dutině děložní) nebo o porušení hormonální kontroly menstruačního cyklu. To se nejčastěji pozoruje u takových patologických procesů v těle:

 • endometrióza;
 • nedostatečné množství vitamínů v těle;
 • narušení fungování endokrinních orgánů;
 • metabolické poruchy.

V takových situacích musíte naléhavě vyhledat pomoc od příslušného odborníka, protože tato porušení mohou vést k amenoree a neplodnosti..

Štíhlá menstruace po porodu

Velmi často se po porodu objeví hypomenorea. V tomto případě je tento stav považován za fyziologický, protože tělo ženy se nepřizpůsobilo změnám, ke kterým došlo v regulaci menstruačního cyklu. Stává se to proto, že hladina všech hormonů po dlouhou dobu je zaměřena na dítě a matku. Hladiny hormonů se samy obnoví po měsíci. Ale v případě dlouhodobějších poruch můžeme hovořit o možných komplikacích porodu na pozadí infekčních a zánětlivých procesů v těle. Stává se to také kvůli hypofunkci hypofýzy, stresujícím zážitkům během porodu a laktace..

Štíhlá menstruace po gynekologických manipulacích

Po provedení gynekologických manipulací, jako je potrat nebo terapeutická a diagnostická kyretáž, lze pozorovat příznaky hypomenorey. V případě, že je tento stav doprovázen výtokem, který má nepříjemný zápach a tmavou barvu, zhoršený celkový stav ženy, zvýšení celkové tělesné teploty, bolest v dolní části břicha, měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa.

Hnědý výboj se slabými obdobími

Tento klinický příznak je u hypomenorey velmi častý. Indikuje dysfunkci v pohlavních orgánech. Nejběžnější příčinou tohoto příznaku je chronická endometritida. Pozoruje se také u různých nitroděložních intervencí, poporodní nebo potratové endometritidy a jiných infekčních onemocnění. Tento výtok je doprovázen nepříjemným zápachem a bolestivou bolestí v podbřišku. Při užívání léků obsahujících hormonální látky je po menstruaci pozorován hnědý výtok.

Štíhlá období během těhotenství

Jednou z možností pro normální průběh těhotenství je přítomnost sporého špinění v prvním měsíci. To je způsobeno skutečností, že po oplodnění se vajíčko nemůže dostat do místa implantace v tak krátkém čase, v důsledku čehož v těle nedojde k adekvátní hormonální reakci. Ale od druhého měsíce těhotenství všechny hormony fungují správně a menstruace by se neměla vyskytovat. Krvavý výtok během prvního měsíce těhotenství není menstruace. Nejsou však tak hojné jako pravidelné menstruační krvácení. Existuje jen několik důvodů pro vznik takového patologického stavu:

 • oddělení vajíčka;
 • zahájil spontánní potrat;
 • nedostatečná produkce hormonu progesteronu nebo nadměrná produkce mužských pohlavních hormonů;
 • přítomnost srdeční vady u plodu;
 • mimoděložní těhotenství.

Diagnostická kritéria

Chcete-li určit důvody, které způsobily vývoj sporých období, a posoudit míru potenciálního nebezpečí pro tělo, musí se žena poradit s gynekologem.

Povinné schéma pro klinické vyšetření pacientů s hypomenoreou:

 • pečlivý sběr anamnestických údajů, stížnosti;
 • kompletní gynekologické vyšetření v zrcadlech;
 • cytologické analýzy vaginálního výtoku;
 • bakteriologická kultura pro sekrece z genitálního traktu;
 • PCR diagnostika infekcí přenášených pohlavním stykem;
 • stanovení hladiny pohlavních hormonů v moči a cévním řečišti;
 • jsou hodnoceny ukazatele bazální teploty;
 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů;
 • cílená endometriální biopsie.

Léčba

Léčba skrovného bolestivého menstruačního toku (hypomenorea) přímo závisí na důvodech, které tento patologický stav vyvolaly, a také na diagnostických výsledcích. V případě, že tyto problémy vzniknou v důsledku podvýživy, mentální lability, fyzického přepětí, jsou terapeutická opatření zaměřena na jejich nápravu. Podle doporučení lékařů se používají komplexy vitamínů, specifické antimikrobiální léky a výrobky obsahující hormony.

Správná terapie pro omezená období zahrnuje jmenování posilujících léků a také léčbu základního onemocnění. V současné době jsou homeopatické léky velmi široce používány, jejichž hlavní mechanismus účinku se neliší od účinku jejich vlastních hormonů..

Pokud jsou menstruační období doprovázena depresivními stavy, bolestmi hlavy, apatií, frigiditou a dalšími podobnými příznaky, doporučuje se k léčbě přidat psychoterapeutické léky. Kromě toho se v této situaci doporučuje použít fyzioterapii, která pomůže eliminovat funkční poruchy z reprodukčního systému. Pokud je během premenopauzy nebo laktace pozorována hypomenorea, pak tento stav nevyžaduje další léčbu.

Bolest během menstruace je častým problémem, který postihuje až 80% žen. Někteří si stěžují na malé nepohodlí, jiní - na ostrou bolest během menstruace, bolesti žaludku dole, uprostřed nebo úplně.
Tento problém dívky samozřejmě znepokojuje a chtějí vědět, proč bolí břicho během menstruace a zda to znamená zdravotní problémy.

Článek zkontrolovala lékařka Olga Zorina

Těhotenství a porod, gynekolog, gynekolog-endokrinolog

Důvody, proč v dnešní době bolí žaludek a dolní část zad

Důvod spočívá ve fyziologii výskytu samotné menstruace..

Normálně po první menstruaci má každá dívka cyklus: přibližně jednou za měsíc jedno vajíčko dozrává ve vaječnících a opouští dělohu, která je připravena k oplodnění (ovulace). Pokud nedojde k oplodnění, zemře a úkolem těla je zbavit se ho. Za tímto účelem vyvinula příroda speciální mechanismus: v určitém okamžiku se cévy dělohy zužují a blokují průtok krve, začíná odmítnutí děložních tkání spolu s vajíčkem - to je menstruační tok, proto bolí břicho během menstruace.

Vedle ženských pohlavních orgánů v pánevní dutině jsou další: konečník, močový měchýř, měkké tkáně, cévy a nervy, které mohou také způsobit bolest. Proto s menstruací bolí dolní část zad a dolní část břicha.

Bolest během menstruace je tedy přijatelným jevem, ale v některých případech může být také důsledkem patologie. Zde je seznam stavů, které mohou způsobit bolestivá období..

Endometrióza

Onemocnění, při kterém jsou buňky z děložní dutiny přenášeny mimo ni a procházejí cyklickými změnami.

To může být důvod, proč dolní část zad bolí během menstruace, pokud jsou buňky mimo dělohu..

Myom dělohy

Toto je benigní nádor. Může se projevit křečovitou bolestí v podbřišku během menstruace, neustálou bolestí v podbřišku.

Genitální infekce

Infekční agens může proniknout do pochvy, dělohy a vaječníků a způsobit zánět. Do této skupiny patří pohlavně přenosné choroby (kapavka, syfilis, chlamydie a další). Jedná se o „tiché“ patogeny, které mohou zůstat dlouho bez povšimnutí. A někdy je to důvod, proč to během menstruace bolí v pánevní oblasti..

Intrauterinní zařízení

Bolestivá a silná menstruace, anamnéza zavedení IUD. Intrauterinní synechie jsou adheze, které spojují stěny dělohy dohromady a způsobují její deformaci. Projevují se bolestivou menstruací, neustálou bolestí v podbřišku, poklesem množství krve ztracené během menstruace a jejím trváním, anamnézou potratů, porodů, nitroděložních manipulací.

Nemoci jiných orgánů malé pánve

Patologie může ovlivnit močový měchýř a tlusté střevo, které jsou vedle genitálií, a proto dochází k bolesti.

Léčba

Stojí za zmínku, že ne v každém případě bolesti břicha během menstruace vyžaduje léčbu, je to přijatelný jev, s nímž se musíte naučit žít. Co dělat s bolestmi během menstruace, které nezpůsobují těžké nepohodlí a jsou tolerantní, je pokusit se zdržet pilulek.

V případě, že křeče narušují práci a vedou normální život, můžete si vzít antispazmodika („No-shpa“, „Drotaverin“, „Spazmalgon“ atd.). Při zjištění onemocnění se používá speciální léčba.

U jakýchkoli patologických stavů, včetně bolesti během menstruace, byste měli vždy vyhledat radu od gynekologa. Jakýkoli problém má vždy řešení, mluvíme-li o organické patologii, čím dříve léčba začne, tím vyšší je šance na její účinnost

Těhotenství a porod, gynekolog, gynekolog-endokrinolog

Děložní myomy trpí velkým počtem žen a jejich výskyt s věkem roste. A v mnoha případech se myomy nijak neléčí, ale používá se pozorovací taktika: často po menopauze sama zmizí. V opačné situaci se používají hormony a chirurgický zákrok. Přečtěte si o velikosti myomů pro chirurgii zde.

Infekce urogenitálního traktu jsou léčeny vhodnými antibakteriálními léky. Správnou léčbu může předepsat pouze lékař po obdržení výsledků testu.

Nitroděložní tělísko - vyjmutí z děložní dutiny, synechie děložní dutiny - hysteroskopie.

Gynekolog se zabývá diagnostikou a léčbou onemocnění ženských orgánů..
Můžete položit otázku gynekologovi online a získat odpověď na váš konkrétní problém.

Pilulky na bolesti břicha s cenami

V současné době je na trhu široká škála anestetických léků, které se liší typem účinku a náklady, a proto není snadné vybrat mezi nimi ty správné. Níže jsou uvedeny tablety proti bolesti břicha během menstruace, které lze použít k úlevě od algomenorey.

Diagnostika a vyšetření

Vyšetření na algodismenoreu zahrnuje následující manipulace: konzultace a vyšetření gynekologem.
Ruční vyšetření může detekovat změny a objemové útvary břišních orgánů a pomocí zrcadel lékař posoudí stav děložního čípku.

Vaginální a cervikální výtěry diagnostikují infekce a degeneraci tkání.

 • Ultrazvuk pánevních orgánů detekuje změny v hluboce umístěných tkáních.
 • K posouzení celkového stavu těla a přítomnosti infekce se provádějí testy krve, moči a stolice.
 • CT a MRI umožňují podrobnou vizualizaci všech orgánů a nález patologie.
 • K objasnění diagnózy lze také předepsat: kyretáž děložní dutiny, fibrokolonoskopie, laparoskopie a další metody.

Prevence

Specifická profylaxe se neprovádí.

Rizikové faktory:

 • raný věk menarche;
 • dlouhá období;
 • kouření (aktivní, pasivní);
 • rodinná historie;
 • hypodynamie;
 • časté stresové situace v rodině;
 • časté změny v životě;
 • nízký socioekonomický status.

Poradenství o zdravém životním stylu (odvykání kouření,
mírná fyzická aktivita, prevence stresových situací).

Co dělat, když vás velmi bolí žaludek a když potřebujete navštívit lékaře

Co dělat se silnou bolestí během menstruace, když křeče nelze tolerovat?

Pro bolestivou menstruaci můžete použít NSAID (Indomethacin, Diclofenac, Aspirin, Ketoprofen); antispazmodika (hořčíkové tablety uvnitř během bolesti, po dlouhou dobu po dobu 5 - 6 měsíců); sedativní terapie (extrakt z kozlíku lékařského, 1 tableta 3x denně, užívaná perorálně po dobu 10 dnů).

Pokud se vyskytne problém, neváhejte, musíte vyhledat pomoc od specializovaného odborníka.
Svůj problém můžete snadno vyřešit a zeptat se gynekologa online.

Naučte se o příčinách bolesti v dolní části břicha z videa:

Tento článek zkontrolovala současná kvalifikovaná lékařka Olga Zorina a lze jej považovat za spolehlivý zdroj informací pro uživatele stránek.

Nízká období, bolesti v dolní části břicha

Související a doporučené otázky

16 odpovědí

Dobrý den, šel jsem k lékaři a udělal jsem ultrazvuk, lékař mi diagnostikoval adnexitidu a folikulární cyst v levém vaječníku. Předepsal jsem antibiotika na týden: injekci některých, pití jiných. Tento postup léčby prošel. Šel jsem k ní znovu. Při vyšetření to bolelo nalevo, protože je tam cysta. Předepsala mi injekci síranu hořečnatého 5,0 w / m 25% a aloe 1,0 s / c po dobu 10 dnů, tampony Dimexid 1: 4 po dobu 20 dnů, Diclofenac 50 ml rektálně po dobu 10 dnů a Regulon po dobu 3 měsíců. Chtěl bych vědět, jestli je nutné injikovat síran hořečnatý? Konec konců, folikulární cysta se může rozpustit pomocí Regulonu? A jaký je v mém případě obecný účinek síranu hořečnatého a aloe?
Ultrazvuk před léčbou (1 schůzka s lékařem)

Prohledávání stránek

Co když mám podobnou, ale jinou otázku?

Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou. Můžete také položit novou otázku a naši lékaři ji po chvíli zodpoví. Je to zdarma. Informace, které potřebujete, můžete také vyhledat v podobných otázkách na této stránce nebo prostřednictvím stránky pro vyhledávání na webu. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích..

Medportal 03online.com provádí lékařské konzultace formou korespondence s lékaři na tomto webu. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve svém oboru. V tuto chvíli na webu můžete poradit v 50 oblastech: alergik, anesteziolog-resuscitátor, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, dětský neurolog, dětský urolog, dětský endokrinní chirurg, dětský endokrinní chirurg, specialista na infekční nemoci, kardiolog, kosmetička, logopéd, ORL specialista, mammolog, lékařský právník, narkolog, neuropatolog, neurochirurg, nefrolog, výživový poradce, onkolog, urolog, ortoped-traumatolog, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, revmatolog, psycholog, radiolog, sexuolog-androlog, zubař, tricholog, urolog, lékárník, fytoterapeut, phlebolog, chirurg, endokrinolog.

Odpovídáme na 96,76% otázek.

Štíhlá období: hnědá, bez bolesti, s horečkou, nevolností, bolestmi na hrudi a břichu

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Rizikové faktory
 • Příznaky
 • Jaké starosti?
 • Komplikace a důsledky
 • Diagnostika
 • Jaké testy jsou potřeba?
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba
 • Na koho se obrátit?
 • Prevence
 • Předpověď

Rysy menstruačního cyklu jsou přítomny u každé ženy, ale jeho poruchy, včetně sporých období, závisí na tom, jak správně hormony regulují měsíční změny ve vaječnících a děloze. To znamená, jak je pod vlivem hormonů v ženském těle zajištěn celý reprodukční cyklus a přechod jeho předmenstruační fáze do menstruace, během níž je sliznice uvnitř těla dělohy očištěna oddělením její oteklé funkční vrstvy.

Kód ICD-10

Příčiny štíhlé menstruace

Klíčové příčiny špatných období nebo hypomenstruačního syndromu jsou spojeny s poruchami fyziologické rovnováhy hormonů, jejichž interakce určuje menstruační cyklus žen.

Etiologie těchto poruch a jejich patogeneze mohou mít primární povahu, tj. Spojenou s vrozenými vývojovými rysy, včetně pohlavních orgánů, endokrinního systému a struktur mozku. Snížení objemu menstruačního toku nastává:

 • s funkční nedostatečností přední hypofýzy, která produkuje gonadotropní hormony a FSH (folikuly stimulující hormon);
 • s nedostatkem ovariálního estrogenu (který jej produkuje v důsledku stimulačního účinku FSH);
 • kvůli zvýšené produkci hormonu prolaktinu hypofýzou (na pozadí novotvarů hypofýzy nebo hypotyreózy) a nadměrná hladina, která ovlivňuje syntézu jiných pohlavních hormonů (estrogen a progesteron), mění jejich normální poměr;
 • v případě nesprávného fungování hypotalamu, který reguluje činnost hypofýzy pomocí uvolňujících faktorů - neurohormonů follyberin, luliberin, prolactoliberin;
 • v souvislosti s částečnou dysfunkcí kůry nadledvin, která syntetizuje méně kortizolu, aldosteronu a estriolu (což je spojeno s nedostatkem adrenokortikotropního hormonu produkovaného hypofýzou - ACTH);
 • v důsledku nadměrné produkce mužských pohlavních hormonů a vývoje sekundárního adrenogenitálního syndromu;
 • s nedostatečnými hladinami progesteronu syntetizovaného žlutým tělem vaječníků a kůrou nadledvin.

Všechny získané patologické změny v orgánech reprodukčního systému (nemoci dělohy a vaječníků, poranění a operace na pánevních orgánech) lze přidat do seznamu sekundárních příčin špatné menstruace; stresové a environmentální faktory (zvýšené záření pozadí); řada infekčních a somatických onemocnění, která ovlivňují menstruační cyklus; ztráta významné tělesné hmotnosti (dívky s kriticky nízkou hmotností mají výrazný nedostatek estrogenu uloženého v tukové tkáni a anémii).

V gynekologické praxi se nepovažuje za patologii, když je menstruace u dospívajících dívek, to znamená, že první menstruace jsou vzácné, protože v pubertě se tvoří pouze hormonální pozadí a syntéza pohlavních hormonů je minimální. To platí také pro případy, kdy je menstruace včasná, ale u žen je před začátkem menopauzy zaznamenána slabost..

Doporučujeme přečíst si publikaci - Menstruační nepravidelnosti

Když můžete mít sporé období?

Krátká a krátká období, jak již bylo uvedeno, jsou tedy charakteristické na začátku sexuálního vývoje a pro ženy před menopauzou..

Pokud trpíte menstruací a žaludek vás táhne, může to být buď známka těhotenství, nebo důsledek hormonální antikoncepce. V prvním případě jsou často zaznamenány pocity tažení nad stydkým kloubem a krátké období po zpoždění v další menstruaci. A podle gynekologů jsou sporná období v prvním měsíci těhotenství možná a jsou jakýmsi výsledkem rychlých hormonálních změn.

Nízká období po nechráněném činu - za předpokladu, že ženská menstruace obvykle proběhne dobře - vyžadují potvrzení nebo popření skutečnosti o těhotenství.

A v budoucnu může omezené období během těhotenství znamenat jeho ukončení nebo přítomnost mimoděložního těhotenství. Více informací - Období během těhotenství

Nervózní hnědá menstruace je také možná během jednoho až dvou týdnů po oplodnění vajíčka a jeho zavedení do děložní sliznice. A se stejnou pravděpodobností by to mohlo být mimoděložní těhotenství..

Je třeba mít na paměti, že stejný menstruační tok, stejně jako slabé měsíční krevní sraženiny, jsou v přítomnosti polypů a hyperplazie endometria v děložní dutině..

Štíhlá menstruace po spirále (zavedení nitroděložního tělíska), stejně jako po odstranění nitroděložního tělíska, má také hnědý odstín a sraženiny, což je vedlejší účinek této metody ochrany.

Ale skromná menstruace s endometriózou (proliferace endometria dělohy nad její hranice), stejně jako s myomem (nodulární benigní novotvar ve svalové vrstvě stěny dělohy) je poměrně vzácný výskyt. Tyto patologie jsou charakterizovány intenzivním menstruačním tokem až po metroragii, tj. Děložní krvácení. A když je výtok vzácný, pak s největší pravděpodobností patologie ovlivnila vaječníky, což vede k narušení ovulace.

Štíhlá menstruace s ovariální cystou je také méně častá než silná a prodloužená menstruace. Malé množství výtoku je více vlastní folikulárním cystám a u endometrioidních cyst se prakticky nepozoruje.

Nízká období s hlenem jsou možná téměř ve všech výše uvedených případech, včetně cervikální eroze, vaginálních a cervikálních infekcí.

Období po IVF je zpravidla důkazem toho, že navzdory dlouhodobému užívání hormonálních léků před oplodněním in vitro byl pokus otěhotnět neúspěšný. Odborníci na reprodukci také nazývají následky neúspěšného IVF ve formě silných a bolestivých období, menstruace s krevními sraženinami, rozmazání sekretů atd..

Ne všechny kojící ženy nemají menstruaci a mnoho z nich má kojení. A porodníci v tom nevidí odchylky, protože u každé ženy se obnovuje hormonální pozadí po porodu s různou intenzitou..

Štíhlá období jako vedlejší účinek farmakologických látek

Příčiny sporých období mohou být iatrogenní. Užívání hormonálních farmakologických léků předepsaných lékaři zvyšuje citlivost mléčných žláz; u žen je hrudník hustší a bolí po slabých obdobích a jsou také sporé hnědé měsíční období.

Při užívání antikoncepčních pilulek se často zaznamenává nevolnost, zvracení a malé období - Janine, Ovidon, Regulon (Marvilon, Novinet), Yarina atd. Například mezi vedlejšími účinky antikoncepčního přípravku Regulon jsou zaznamenány vyrážky na pokožce, zarudnutí, svědění a malé období; užívání tablet Janine může doprovázet bolesti břicha a mléčných žláz, zvýšenou srdeční frekvenci, střevní poruchy, slabost a nevolnost, přírůstek hmotnosti, nespavost a deprese.

Cyklus je často narušen a po Postinoru (Follistrel, Gravistal, Mikrolut) nebo Mifepriston jsou malá období, po Escapelu - hormonální antikoncepci pro urgentní případy (užívaná po souloži) jsou malá období. Mezi jejich vedlejší účinky patří: pocit nepohodlí v dolní části břicha, závratě a slabost, nevolnost a zvracení, slabá menstruace a horečka.

K vyrovnání nedostatku hormonu progesteronu a prevenci obvyklých potratů, k léčbě endometriózy, neplodnosti a různých menstruačních nepravidelností, gynekologové často předepisují lék Dufaston (Dydrogesteron) se syntetickým progestinem. Kromě toho, že při užívání přípravku Dufaston je možné závažné krvácení i malé období, analogy progesteronu vyvolávají bolesti hlavy, kožní alergické reakce a řadu dalších vedlejších účinků.

Možná sporná období po Utrozhestanu - analogu Duphastonu, ale obsahující přírodní progesteron.

Jako vedlejší účinek jsou zaznamenány nevolnost, průjem, svědění kůže a slabá období po Clostilbegitu (Clomiphene, Clomivid, Fertilin) ​​- prostředky ke stimulaci ovulace.

U pacientů užívajících Femoston, lék obsahující syntetické analogy estradiolu a progesteronu pro HRT v perimenopauze, existují stížnosti pacientů na nevolnost a omezené období. Tento lék může také způsobit bolesti hlavy; bolest v pánvi, břiše a mléčných žlázách; křeče lýtkových svalů; intenzivní děložní krvácení.

Po mastodinonu také dochází k řídkým obdobím, i když se jedná o bylinný přípravek, který neobsahuje hormony, ale působí na hypofýzu a pomáhá snižovat produkci prolaktinu. Pokud jde o látku Terzhinan předepsanou pro bakteriální vaginózu a urogenitální kandidózu (ve formě vaginálních čípků), v jejím složení nejsou žádné hormony. A odborníci se domnívají, že případná malá období po léčbě čípky Terzhinan mohou být spojena buď s anamnézou onemocnění dělohy nebo vaječníků, nebo se současným užíváním hormonálních látek, například antikoncepčních prostředků.

O tom, zda po farmaceutickém potratu mohou nastat nepravidelná období, více podrobností v publikaci - Lékařské ukončení těhotenství

Podle lékařů případy, kdy jsou po antibiotikách nebo po injekcích aloe pozorovány malé období, nemají nic společného s drogami: mezi jejich vedlejšími účinky nebyly tyto akce identifikovány. Existuje však něco jako individuální přecitlivělost na léky. A pokud existují problémy s hladinou hormonů a menstruačním cyklem, je možné, že pokles výtoku během menstruace při užívání určitých léků.

Rizikové faktory

Gynekologové a endokrinologové jmenují poměrně četné rizikové faktory pro rozvoj hypomenorey. Jedná se o onemocnění dělohy, která vyvolávají řídké měsíční sraženiny s hyperplazií endometria, a onemocnění vaječníků - když mají ženy potíže s omezenými obdobími s ovariální cystou, stejně jako skutečnost, že mají omezené období a táhnou žaludek, což může být způsobeno hyperplazií vaječníků syndrom polycystických vaječníků.

Na tomto stavu se mohou podílet různé infekce genitálního traktu, kdy jsou někdy po drozdech, chlamydiích nebo trichomoniázách zaznamenána malá období.

Zvýšení kortizolu v krvi v důsledku častých nebo dlouhodobých stresových podmínek vysvětluje sporé období po stresu; číst dále - Jak souvisí stres a hladina hormonů v ženském těle?

Snížení imunity a oslabení těla při obecných onemocněních ovlivňují menstruační cyklus a mohou nastat i období s nachlazením, chřipkou, onemocněním horních cest dýchacích a ORL orgány. Takže menstruace je hubená a teplota může koexistovat nezávisle na sobě, pokud má například žena bronchitidu nebo hnisavou angínu..

Pohotová menstruace bez bolesti v zásadě ženy nijak zvlášť neobtěžuje a mnoho z nich je spokojeno, zejména proto, že nikdo nezrušil ani dědičné vlastnosti reprodukčního cyklu žen, ani genovou predispozici k určitým gynekologickým patologiím. Odborníci však nedoporučují relaxovat, i když k takovému porušení cyklu dojde po významné ztrátě hmotnosti. Jak víte, malá období po dietě se sníženým přísunem živin nezbytných pro tělo často vedou k vážné hormonální nerovnováze, která negativně ovlivňuje plodnost..

Mezi rizikové faktory patří pánevní chirurgie, která způsobuje špatné období po hysteroskopii dělohy nebo špatné období po laparoskopii vaječníků, které dočasně oslabují jejich funkci.

Spolu s krvácením během ukončení těhotenství jsou možná i malá období po kyretáži (kyretáži) děložní dutiny během potratu, zastavení děložního krvácení nebo odstranění myomů. Kromě snížení menstruačního toku jsou tyto operace plné vývoje sekundární amenorey (absence menstruace) a Ashermanova syndromu (tvorba adhezí v děloze).

Příznaky štíhlého období

Charakteristické příznaky skrovné menstruace se projevují snížením množství výtoku (s objemem krve pro všechny dny menstruace 4 až 5krát menším, než je obvyklé), je také možné mírné snížení trvání menstruace a porušení jejich frekvence.

Hypomenorea, stejně jako jiné formy abnormální menstruace, může být doprovázena celkovou malátností, bolestmi hlavy a závratěmi, pocitem překrvení a citlivosti mléčných žláz..

Mnoho žen s chudými obdobími může mít oboustranné bolesti břicha a křeče, nevolnost a zvracení.

Jaké starosti?

Komplikace a důsledky

Nejčastěji se důsledky a komplikace menstruačních nepravidelností ve formě sporých období projevují z důvodu jejich hlavní příčiny. Vzhledem k nedostatečné hladině estrogenů v těle žen v plodném věku tedy dochází k potížím s nástupem těhotenství a také k problémům se suchou pokožkou, řídnutím vlasů, sníženou silou kostí a náchylností k urogenitálním infekcím..

Nedostatek FSH také vede ke snížení možnosti otěhotnění a porodu dítěte, protože bez tohoto hormonu je zrání vajíčka nemožné. Pokud jsou hladiny progesteronu nízké, může dojít k narušení termoregulace těla; vyvinout depresivní stav s bolestmi hlavy, podrážděností a agresivitou; mohou se objevit rozsáhlé akné a mohou růst nadbytečné vlasy.

A neplodnost, obezita, ztráta paměti, deprese a galaktorea jsou nejpravděpodobnějšími patologickými důsledky přebytku prolaktinu..

Diagnostika sporých období

Mezi hlavní metody diagnostiky sporých období patří standardní gynekologické vyšetření, anamnéza, stížnosti pacientů a testy:

 • obecná analýza krve;
 • krevní test pro detekci pohlavně přenosných chorob;
 • biochemický krevní test na hladinu hormonů (všechny pohlavní hormony, tyroxin a ACTH);
 • vaginální nátěr pro cytologii a mikroflóru.

Instrumentální diagnostika se skládá z ultrasonografie (ultrazvuku) pánevních orgánů a v případě potřeby z počítačové tomografie.

Příčiny slabé menstruace fyziologické a patologické povahy

U ženy je diagnostikována hypomenorea, pokud během 1 menstruace ztratí méně než 50 ml krve. Tomuto stavu obvykle předchází oligomenorea - zkrácení doby menstruace ve dnech. Obvykle je doba menstruace od 3 do 7 dnů. Odchylky od tohoto období směrem nahoru nebo dolů jsou považovány za abnormální. Krvácení trvající 1–2 dny se nazývá oligomenorea..

Je důležité najít a eliminovat příčinu štíhlých období.

Na gynekologická onemocnění lze upozornit snížením množství výtoku nebo skromným obdobím (až o 50 ml). Tento stav nemusí vždy nastat v důsledku patologických procesů v těle. Může to být způsobeno fyziologickými faktory, jako je těhotenství, kojení. Je třeba podrobně zvážit hlavní příčiny hypomenorey a situace, kdy sporé období vyžaduje odbornou kontrolu..

Patologické příčiny

Zvažme hlavní důvody ovlivňující množství krve vylučované během menstruace, které vyžadují úpravu:

 1. Anorexie nebo přísné diety. Oslabené tělo šetří energii k udržení života. Z tohoto důvodu menstruace prakticky není pozorována nebo se projevuje slabým krvácením..
 2. Vrozené anomálie ve struktuře pohlavních orgánů. Rozvinuté systémy nemohou plně plnit své funkce.
 3. Chirurgické odstranění dělohy nebo její části.
 4. Potraty a gynekologické poruchy, které vyústily v kyretáž děložního epitelu. Po potratu se menstruační cyklus mění, což také ovlivňuje množství vylučované krve. Pokud po vyčištění dojde k řídkému výtoku s nepříjemným zápachem, znamená to vývoj sekundární infekce.
 5. Nedostatek cenných vitamínů a minerálů v těle. Avitaminóza negativně ovlivňuje hematopoetické procesy v těle.
 6. Patologie štítné žlázy. Orgán je zodpovědný za produkci estrogenů, které ovlivňují fungování genitálií. Hormonální poruchy inhibují zrání vajíček a jejich uvolňování z folikulu.
 7. Obezita. Tento stav je nebezpečný vývojem hormonálních poruch na pozadí zpomaleného metabolismu. Sliznice dělohy žen trpících nadváhou nemá čas natolik růst, aby byla menstruace normální.
 8. Pohlavní choroby Způsobte selhání cyklu a snížení množství uvolněné krve.
 9. Gynekologické poruchy - polypy v děloze, polycystický vaječník, endometrióza.
 10. Patologie nervového systému. Abnormální změny v hypofýze a hypotalamu ovlivňují množství produkovaných pohlavních hormonů.

Dobře koordinovaná práce dutého systému je negativně ovlivněna zaměstnáním v nebezpečné výrobě a nepříznivou environmentální situací.

Fyziologické příčiny sporých období

Po 40 letech může příznak naznačovat bezprostřední nástup amenorey - úplnou nepřítomnost menstruace. Hypomenorea jako přirozený proces lze pozorovat do 2 let u mladých dívek po menarché. Zástupci spravedlivého sexu ve stáří čelí podobným příznakům. Pokles množství vylučované sekrece v nich je spojen s postupným slábnutím funkcí vaječníků.

Fyziologická hypomenorea může být spojena s dědičnou predispozicí. Pokud měla matka nebo babička slabé krvácení, je pravděpodobné, že dívka bude mít stejný stav. V takovém případě bude mít žena v budoucnu veškeré šance na normální těhotenství..

Hnědý nízký výtok je hlavním příznakem nízkých období (hypomenorea)

Objem menstruačního krvácení se může po intenzivním cvičení měnit nahoru nebo dolů.

Příznaky hypomenorey

Štíhlá menstruace se objevuje včas, ale liší se od normálního krvácení barvou. V patologii se odstín výtoku mění od nažloutlé až hnědé. Na podložce zůstávají drobné skvrny od krve. Délka sporých období se pohybuje od několika hodin do 2 dnů.

Podmínku navíc doprovází:

 • nevolnost;
 • časté bolesti hlavy;
 • otok mléčných žláz;
 • neustálá bolest v dolní části zad;
 • problémy s defekací.

Tmavě červený výtok během menstruace se objevuje se zánětem vnitřních pohlavních orgánů. Tajemství má zároveň viskózní konzistenci a špatně voní. Infekční gynekologická onemocnění jsou doprovázena obecným zhoršením blahobytu ženy a vyžadují okamžitou návštěvu gynekologa.

Diagnostika

Štíhlá menstruace může naznačovat nejen genitální infekce, ale také tvorbu benigních nebo rakovinných těsnění v děloze a vaječnících. Doporučuje se podstoupit počáteční vyšetření u gynekologa ihned po skončení menstruace. Během návštěvy kliniky se lékař zeptá ženy na intenzitu krvácení, jeho trvání a výskyt chronických onemocnění v historii. K posouzení stavu reprodukčního systému používá gynekolog následující diagnostické metody:

 • nátěr na flóru (k identifikaci zánětlivých procesů v těle);
 • krevní test (k určení typu infekce v těle, pokud existuje);
 • kolposkopické vyšetření (umožňuje vidět polypy a další novotvary ve struktuře endometria);
 • transvaginální ultrazvuk.

Důvodem nedostatečných období po 40 letech je přístup k menopauze

Navíc bude žena odkázána na mammologa. Musí být každoročně vyšetřován. V případě podezření na rakovinu budou standardní diagnostická opatření doplněna počítačovou tomografií pánevních orgánů, krevními testy na hormony.

Raná stadia rakoviny dělohy mají podobné příznaky jako ovariální dysfunkce. Z tohoto důvodu je nutné kontaktovat gynekologa, když se objeví první známky porušení..

Včasná diagnostika onkologie významně prodlouží život pacienta.

Způsoby řešení porušení

Léčebný režim pro hypomenoreu určuje gynekolog po shromáždění údajů o symptomatickém obrazu poruchy a získání výsledků diagnostických postupů. Terapie do značné míry závisí na příčině nástupu sporých období..

V tomto případě stojí za to vědět o následujících funkcích:

 1. V případě endokrinních poruch budou pacientovi nabídnuty hormonální léky, které normalizují činnost reprodukčního systému. Vhodný lék zvolí lékař v závislosti na věku ženy. Hormonální látky pro ženy po 30 a 50 letech se liší svým terapeutickým účinkem a složením.
 2. Zánětlivé procesy jsou léčeny antibiotiky po identifikaci typu patogenu, který způsobil hypomenoreu. Terapie je nutně posílena užíváním antihistaminik (ke zmírnění otoků z postižených tkání), protizánětlivých léků a spazmolytik.
 3. Obezita a podváha, které vyvolaly slabou menstruaci, jsou odstraněny normalizací denního režimu a úpravou výživy. S anorexií je obtížnější se vyrovnat než s obezitou. Její léčba se provádí v nemocnici pod dohledem zdravotnického personálu..
 4. Nádory v děloze, cervikálním kanálu nebo vaječnících jsou chirurgicky odstraněny. Rakovinné novotvary vyžadují integrovaný přístup k léčbě: užívání léků, radiační terapie, korekce stravy atd..

U hypomenorey způsobené stresem, podvýživou nebo nadměrnou fyzickou námahou je léčba lidovými léky přijatelná. Chcete-li zvýšit množství výtoku během menstruace, používejte v určité dny cyklu šalvěj, děložní bór. Je důležité, aby použití tradičního léku na hypomenoreu bylo dohodnuto s lékařem. Samoléčba zřídka končí úspěšně.

Dalším důvodem pro sporé období jsou hormonální změny

Nebezpečí opožděné léčby

Hypomenorea signalizuje nepřítomnost ovulace, hormonální poruchy a další poruchy v těle. Nedostatečná pozornost ke zdraví může vést k formaci u ženy:

 • obezita;
 • antény na obličeji;
 • onkologie.

Nádory, které se tvoří v mozku, narušují práci hypofýzy a hypotalamu, což ovlivňuje koordinaci pohybů a duševních schopností. Velké cysty ve vaječnících jsou nebezpečné prasknutím stěny orgánu a rozvojem peritonitidy.

Důsledky skrovného období představují hrozbu nejen pro zdraví, ale i pro život žen. Proto jsou jakékoli změny v menstruaci (pokud jde o délku a hojnost) důvodem pro vyšetření u gynekologa.

Prognóza těhotenství

Málo hnědé menstruační krvácení je jedním ze známek ne ovulace. V tomto stavu žena nebude moci otěhotnět. Dívka se může ujistit o nepřítomnosti nebo přítomnosti ovulace doma pomocí měření bazální teploty a speciálních testů.

Během ovulace (uprostřed cyklu) se bazální teplota zvyšuje o 0,5-1 stupně. Pokud dojde k ovulaci, může se žena stát matkou, pokud si to přeje..

Koncepce dítěte by měla být plánována uprostřed menstruačního cyklu: během uvolňování vajíčka z folikulu.

Pokud doma nebylo možné detekovat ovulaci a existují malá období, musíte se obrátit na svého gynekologa o ultrazvukové vyšetření. Metoda umožní lékaři vyšetřit vaječníky, určit přítomnost folikulů v nich.

V nestandardních situacích, například s hubeným obdobím, je lepší začít plánovat těhotenství s lékařským vyšetřením. Kromě gynekologa je vhodné, aby žena navštívila endokrinologa a genetika. Tím se zvýší šance na zdravé dítě..

V očekávání prvního dítěte jen málo z budoucích porodních žen přemýšlí o tom, co se stane s jejich tělem a jak dlouho trvá kojení po porodu. Kromě hormonálních změn souvisejících s produkcí mléka je skutečně nezbytné také zotavení ženských pohlavních orgánů.