Bolest během menstruace: příčiny, způsoby, jak se zbavit dysmenorey

Taková „nepříjemnost“ jako bolestivá období je známá mnoha ženám. Statistiky těchto stížností jsou stabilní na úrovni 30–60% z celkového počtu žen v plodném věku, zatímco u 10% pacientů to vede k výraznému zhoršení blahobytu či dokonce postižení [1,2]. Otázka, proč je bolest během menstruace tak silná, velmi často zazní v gynekologické ordinaci. Moderní gynekologie nazývá takovou bolest projevem nemoci, jako je algomenorea nebo syndrom bolestivé menstruace.

Je třeba poznamenat, že lékaři používají dva termíny paralelně - „algodismenorea“ a „dysmenorea“ - jako zaměnitelné. Přesnější (ale delší) definování bolestivé menstruace je termín „algodismenorrhea“ odvozený z řeckých slov: algos - „bolest“, předpony dys- - „odchylka od normy“, mēn - „měsíc“, rhein - „expirace“. Ale pro snadné použití je zvykem jej zkrátit a zkombinovat s užším - „dysmenoreou“. Bez ohledu na terminologické nuance může syndrom bolestivých období doslova srazit na několik dní zdánlivě dokonale zdravou ženu. Jaký je důvod a co dělat, když břicho bolí během menstruace? Pojďme na to přijít.

Proč bolí žaludek během menstruace??

Abyste pochopili, proč vás silná bolest během menstruace obtěžuje, musíte si pamatovat, jaký je menstruační cyklus. Jedná se o proces přípravy na početí dítěte pravidelně se opakující v těle ženy v reprodukčním věku, který se skládá ze dvou fází. Zpočátku folikuly s vejci dozrávají ve vaječníku, z nichž jeden (nebo někdy dva) se stane dominantním. Poté začíná příprava na oplodnění v děložní dutině a v případě, že k ní nedošlo, smrt a následné odmítnutí endometria - vnitřní sliznice dělohy.

 • 1 den menstruace je začátkem fáze odmítnutí. Sliznice se odlupuje od stěn dělohy a spolu s krví vystupuje. Současně děloha provádí kontraktilní pohyby, které mohou být doprovázeny zvýšenou bolestí. V medicíně často dokonce vytvářejí analogii mezi tímto procesem a procesem porodu a upozorňují, že hormonální podpora v obou případech (výrazné zvýšení hormonu progesteronu se snížením hladiny estrogenu, ke kterému došlo v předvečer procesu) má mnoho společného [3]. Toto období obvykle trvá 3–5 dní.
 • Od 4 do 6 dnů dochází v těle k fázi zotavení - to je období regenerace epitelu pokrývajícího povrch rány dělohy.
 • Od 6 do 14 dnů cyklu se obnovuje sliznice dělohy - folikulární fáze. Ve vaječníku současně dozrávají folikuly s vejci. Tato fáze končí ovulací; folikuly se transformují do takzvaného žlutého tělíska, které připravuje sliznici na příjem oplodněného vajíčka.
 • Od 14. do 28. dne cyklu začíná luteální fáze, během níž endometrium zesiluje v důsledku sekrece děložních žláz a sliznice dělohy bobtná, což vytváří příznivé podmínky pro zavedení embrya. Vajíčko uvolněné z folikulu se pohybuje vejcovodem v očekávání oplodnění. Tato fáze končí buď oplodněním, nebo odmítnutím zastaralé sliznice a resorpcí žlutého tělíska.

Z hormonálního hlediska je od 1. do 14. dne cyklu tělo ženy pod vlivem estrogenů (hlavně estradiolu) a od 15. do 28. dne je účinek progesteronu maximální, podle tohoto kritéria je menstruační cyklus rozdělen na estrogenovou a progesteronovou fázi. První odpovídá folikulární fázi ovariálního cyklu, druhá luteální fázi změn ve vaječnících.

Je třeba si uvědomit, že výše uvedené rozdělení fází podle načasování se vztahuje pouze na ty případy, kdy je měsíční cyklus klasických 28 dní. Vzhledem k tomu, že doba trvání cyklu je u každé ženy individuální, může se trvání fází také mírně lišit..

Normálně by tyto procesy, které jsou pro ženské tělo zcela přirozené, měly probíhat bez bolesti. U mnoha žen je však proces odmítnutí sliznice doprovázen významnou bolestí..

Bolest během menstruace se obvykle objevuje 2-3 hodiny před nástupem menstruace nebo okamžitě s výskytem krvavého výtoku. Jsou lokalizovány v pánevní oblasti, někdy v dolní části zad nebo stehen.

To je často doprovázeno dalšími příznaky: bolesti hlavy, dyspeptické poruchy (poruchy trávicího systému), nevolnost, zvracení, celková slabost.

Takové projevy mohou trvat několik hodin až několik dní, někdy se zintenzivňují uprostřed nebo na konci menstruace. Právě pro tuto symptomatologii je stanovena diagnóza „dysmenorea“ („algodismenorea“)..

Dysmenorea může mít mnoho důvodů, od psychogenního faktoru - snížení prahu individuální bolesti, končící organickými patologiemi, jako je endometrióza nebo hyperflexe dělohy [4].

Druhy a stupně dysmenorey

V mezinárodním klasifikátoru nemocí se dysmenorea dělí na primární (funkční), sekundární (organickou) a neurčenou (neznámého původu) [5].

U primární dysmenorey se výše uvedené příznaky vyskytují na pozadí absence strukturálních změn (patologií) v pohlavních orgánech, což je potvrzeno ultrazvukovým vyšetřením v době bolestivé menstruace [6]. Jinými slovy, silná bolest během menstruace nastává tam, kde se vše zdá být normální a nic by nemělo bolet.

V moderní vědě existují dva hlavní úhly pohledu na tento problém [7,8]:

 • První zohledňuje úlohu psychologického faktoru a fyziologického typu žen náchylných k primární dysmenorei: jedná se o mladé dívky astenického typu s neurastenickými nebo labilní hysteroidními charakteristikami osobnosti. Čekání na nástup menstruace jim může způsobit úzkostně neurotické poruchy a psychogenní pokles prahové hodnoty bolesti, což vede k tomu, že i malé bolesti budou mnohonásobně silnější..
 • Další pohled je založen na skutečnosti, že v menstruační krvi je odhalen zvýšený obsah prostaglandinů, jako jsou EP3 a F2α - biologicky aktivní látky, které regulují kontrakci dělohy, fungování jejích cév, intenzitu bolesti a mnoho dalšího. Nadměrná produkce těchto látek může vést k nedostatku děložního oběhu, ostrým křečím děložních svalů a objektivně silným bolestivým pocitům..

Aktivace produkce prostaglandinů v děloze je spojena s hormonálními účinky estradiolu a progesteronu. Je to jejich poměrný poměr, a ne absolutní úroveň, která spouští nebo inhibuje produkci prostaglandinů.

Se sekundární dysmenoreou v těle ženy jsou pozorovány nemoci a strukturální změny v reprodukčních orgánech. Nejčastěji diagnostikovanými chorobami [9] jsou endometrióza; zánětlivé procesy pohlavních orgánů, zánět vejcovodů, anomálie reprodukčních orgánů, děložní myomy.

Podle závažnosti bolesti existují 4 stupně dysmenorey [10]: mírná, střední, těžká dysmenorea, maximální stupeň dysmenorey.

Podle pozorování lékařů je nejvýraznější stupeň dysmenorey u 96% žen doprovázen také různými příznaky PMS..

Co dělat ke snížení menstruační bolesti?

V případech, kdy bolí břicho nebo hlava během menstruace, byste neměli snášet bolest. S využitím znalostí nashromážděných moderní vědou můžete zmírnit svůj stav a získat zpět svou pracovní kapacitu.

Symptomatická terapie - odstranění bolesti v okamžiku jejího vzniku

Podle výzkumu vědců jsou při odstraňování bolesti během menstruace nejúčinnější následující typy léků [11]:

 • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID);
 • kombinované léky proti bolesti obsahující NSAID, analgetikum, slabý psychostimulant a antispazmodik v různých poměrech, které zcela eliminují bolest u 71% pacientů;
 • myotropická antispazmodika.

Fytoterapie by neměla být opomíjena jako pomocné ovlivňující činidlo. Ve většině případů se rostlinné extrakty používají v tinkturách, komplexních homeopatických přípravcích a doplňcích stravy určených ke zmírnění příznaků dysmenorey. Často se používají výtažky z posvátného vitexu (Vitex agnus-castus), St..

Řešení příčin a prevence

Nezapomeňte, že po úlevě od bolesti byste měli navštívit gynekologa, abyste zjistili příčinu příznaků, jinak se v příštím cyklu bolest znovu vrátí. Je třeba si uvědomit, že léčba sekundární dysmenorey zahrnuje povinnou terapii základního onemocnění..

U primární dysmenorey byla vědecky prokázána fakta o vlivu životního stylu a výživy na závažnost bolesti během menstruace [12]. Podle výsledků pozorování se příznaky dysmenorey častěji projevují u dívek a mladých žen, jejichž práce je spojena s neuropsychickým stresem nebo s prodlouženou statickou polohou během práce.

Vědecké studie rovněž ukazují, že ženy se symptomy dysmenorey mají nedostatek určitých vitamínů a minerálů a obecně mají klinické příznaky hypovitaminózy [13]. Proto se doporučuje preventivně užívat komplexy vitamínů. Tuto metodu prevence lze doporučit mladým dívkám s nekomplikovanou primární dysmenoreou, které nechtějí používat antikoncepci.

Při primární dysmenorei předepisují porodníci-gynekologové pacientům poměrně často COC (kombinovaná perorální antikoncepce) [14], které se užívají v antikoncepčním režimu po dobu 3–4 měsíců. Tyto léky snižují množství krvácení během menstruace kontrolou nadměrného růstu endometria a potlačením ovulace. Výběr těchto léků se provádí čistě individuálně. Pokud je to nutné, kombinují se COC s analgetiky.

 • Sedativa různé intenzity v kombinacích (od bylinných přípravků po sedativa).
 • Antioxidanty (vitamin E) pro normalizaci produkce prostaglandinů.
 • Přípravky hořčíku (askorbát hořečnatý, citrát hořečnatý), které snižují příznaky dehydratace a zmírňují pocit úzkosti (například Magnelis).
 • Někdy jsou fytoestrogeny předepisovány jako alternativa k hormonální substituční terapii, ale experimentální údaje o tomto tématu jsou rozporuplné [15].

Pozorování žen, které aktivně a pravidelně navštěvují tělocvičnu, potvrzují, že po trénincích v předmenstruačním období a bezprostředně po menstruaci často zaznamenávají pokles pocitů bolesti [16].

Je důležité si uvědomit, že bolest v prvních dnech menstruace není normou; může to být signál vážnějších problémů. Spolu s úlevou od příznaků bolesti, je důležité pečovat o zdravotní kontroly vašich žen. Použitím integrovaného přístupu můžete dosáhnout úspěchu v léčbě této patologie a výrazně zlepšit kvalitu života..

Přípravek s komplexem vitamínů pro dysmenoreu

Pro korekci bolestivých příznaků menstruace pomocí vitamínů a minerálů vyvinuli domácí vědci biologicky aktivní přísadu CIKLOVITA ®, která nemá na ruském trhu obdoby..

Jedinečnost vědeckého vývoje ztělesněného vitamín-minerálního komplexu CIKLOVITA ® potvrzuje patent na vynález č. 2 443 422 [17]. Vývoj je založen na skutečnosti, že ženy ve věkové kategorii 18–35 let v různých fázích menstruačního cyklu mají nedostatek různých vitamínů a mikroelementů. Například v estrogenní (folikulární nebo proliferativní) fázi menstruace je ženské tělo obzvláště náročné na přítomnost vitamínů B a zinku a ve fázi progesteronu (luteální nebo sekreční) se zvyšuje potřeba vitamínů A, C, E, stejně jako selenu a mědi..

CYCLOVITA ® je vyvážený dvoufázový vitaminový a minerální komplex, který je navržen přesně s ohledem na cyklické změny v těle ženy a má dvě jedinečná složení pro každou polovinu menstruačního cyklu - CYCLOVITA ® 1 a CYCLOVITA ® 2. Celkově obsahují:

 • 12 vitamínů: A, B1, B2, B5, B6, B9, B12, C, D3, E, N, PP.
 • 5 minerálů: měď, zinek, jód, selen, mangan.
 • Rutin a lutein.

Složky jsou v jedinečných dávkových poměrech, které jsou optimální pro fáze I a II měsíčního cyklu a jsou určeny k užívání v příslušné dny. Doporučuje se užívat:

 • CYCLOVITA ® 1 - ve dnech 1-14 cyklu, 1 tableta denně s jídlem;
 • CYCLOVITA ® 2 - 15. - 28. den cyklu, 1 tableta dvakrát denně.

Délka kurzu - 1 měsíc.

Kontraindikace pro použití jsou: individuální nesnášenlivost složek, těhotenství a kojení. Před použitím se doporučuje poradit se s lékařem..

P. S. Podrobnější informace a doporučení pro užívání vitamín-minerálního komplexu CYCLOVITA ® lze získat na oficiálních webových stránkách.

* Číslo biologicky aktivního doplňku stravy „Vitamin-minerální komplex CIKLOVITA ®“ v Rejstříku státních registračních osvědčení Rospotrebnadzor - RU.77.99.11.003.Е.003222.07.17, datum registrace - 24. července 2017.

K udržení pravidelného cyklu lze často doporučit cyklickou vitaminovou terapii. Vybírá se s ohledem na potřeby mikroživin v těle v souladu s fázemi menstruačního cyklu.

Hormonální nerovnováha je jednou z příčin nepohodlí během menstruace.

Nedostatek vitamínů a minerálů v těle ženy může vést k hormonální nerovnováze, což může zase přispět k rozvoji různých poruch v oblasti ženských pohlavních orgánů.

Hormony jsou odpovědné nejen za emoční stav a pohodu ženy, ale také za její vzhled. To platí zejména během menstruace..

Kurzový příjem komplexu CYCLOVITA® pomáhá snížit projevy PMS, zlepšit pohodu během menstruace, nastolit pravidelný menstruační cyklus a také příznivě ovlivňuje stav pokožky obličeje, vlasů a nehtů. *

* „Studie účinnosti a bezpečnosti doplňků stravy„ CYCLOVITA “při léčbě menstruačních nepravidelností a syndromu předmenstruačního napětí.“ Gromova O.A. 08/22/2011
** Účinnost cyklické korekce mikroživin pro regulaci menstruačních funkcí v případě narušení tvorby menarché. Z. Limanova a kol., Gynecology No. 2, svazek 14/2012

 • 1,3,4,6,8,9 https://clck.ru/EdXdD
 • 2,10,11,12,14 https://clck.ru/EdXby
 • 5 http://apps.who.int/classifications/icd10/browse/2016/en#/N94
 • 7 https://medintercom.ru/articles/algodismenoreya-pervichnaya-i-vtorichnaya
 • 13 https://clck.ru/EdXcG
 • 15 https://www.nkj.ru/archive/articles/13952/
 • 16 https://clck.ru/EdXcb
 • 17 http://www.freepatent.ru/patents/2443422

Dnes v řadě nezávislých laboratoří existují testovací systémy pro stanovení některých vitaminů, které jsou pro tělo ženy důležité, v krvi, jako je kyselina listová, vitamin B12, vitamin D, a také screening všech životně důležitých a toxických stopových prvků, které jsou k dispozici pro stanovení za účelem kontroly jejich referenčních hodnot.... Bohužel, ačkoli tyto studie nejsou levné, ale pokud je to možné, doporučuje se je provádět před a po užití vitamín-minerálních komplexů..

Silná bolest během menstruace - norma nebo důvod navštívit lékaře?

V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..

V této době koncepce nepřichází v úvahu, protože hladké svaly dělohy způsobují silné kontrakce a napomáhají odmítnutí použitého endometria. Kromě toho je tento proces doprovázen křečemi žil a kapilár, a proto není dostatek kyslíku a živin do všech tkání a orgánů..

V kritických dnech proto dochází k intenzivní bolesti. Důvodem tohoto vývoje jsou hormony - prostaglandiny. Pokud vezmeme v úvahu podrobněji, pak během 25-30 dnů je děloha, která se připravuje na oplodnění, uvnitř nasycena mnoha kapilárami, jejichž hlavní funkcí během oplodnění dělohy je dodávat živiny a kyslík plodu.

Pokud nedojde k oplodnění, není potřeba přítomnost této vrstvy tkáně v děložní dutině a syntéza prostaglandinů je odstraněna. Jedná se o druh „mini-porodu“: pohlavní orgán se stahuje a snaží se osvobodit od zbytečného endometria a lehce otevírat děložní čípek.

Bolest z tohoto fyziologického procesu může být přítomna, ale pokud se občas zesiluje, měli byste se poradit s gynekologem. Můžete vydržet takovou bolest, ale je nejlepší odstranit příčinu syndromu zvýšené bolesti.

 1. Bolest během menstruace
 2. Povaha bolesti během menstruace
 3. Stupeň dysmenorey
 4. Příčiny bolestivých období
 5. Diagnostika
 6. Co dělat s bolestí první den menstruace?
 7. Jak snížit bolest během menstruace?
 8. Kdy navštívit lékaře?
 9. Důsledky bolestivých období
 10. Léčba
 11. Antispazmodika
 12. jiné metody
 13. Neléková léčba
 14. Zdravá dieta
 15. Fyzická aktivita
 16. Relaxační techniky
 17. Gestageny
 18. Perorální antikoncepce (COC)
 19. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 20. Lidové léky na bolest během menstruace
 21. Prevence
 22. Recenze žen

Bolest během menstruace

Bolestivý syndrom během kritických dnů je vyjádřen různými způsoby:

 • bolest hlavy (migréna);
 • nepohodlí, bolavé oči;
 • náhlé zvýšení a snížení tlaku;
 • arytmie, nevolnost, zvracení;
 • zvýšené pocení;
 • nervozita, podrážděnost ;, náhlé změny nálady;
 • nedostatečný odpočinek, únava, otoky;
 • citlivost na hrudi, bolesti dolní části zad;
 • přerušení práce gastrointestinálního traktu (poruchy, zácpa, průjem atd.).

Povaha bolesti během menstruace

Menstruace je přirozený proces, při kterém se ženské tělo zbavuje starého.

Vzhledem k tomu, že samotný proces odstraňování tkání je řízen nervovým systémem, nejsou vyloučeny nepohodlí a bolestivé pocity, ale pokud je tento pocit výraznější, pak dochází k určitým selháním celkového zdraví ženy.

Za normálních okolností může lehké bolestivé nepohodlí začít nějakou dobu před nástupem krvácení a může trvat dva dny.

Podle popisů jsou projevy bolesti podobné kontrakcím, ostrým, bolestivým s návratem do dolní části břicha a bederní oblasti.

Stupeň dysmenorey

Podle intenzity jsou pocity rozloženy do 4 stupňů:

 1. 0 stupňů. Mírná bolest břicha, není třeba užívat léky proti bolesti;
 2. 1 stupeň. Obecně mírná malátnost, kterou můžete tolerovat. Může být doprovázena melancholií, migrénami, zažívacími potížemi. Jednorázové s použitím léku proti bolesti;
 3. 2. stupeň. Bolest v kritických dnech je silná a doprovází projevy: závratě, zimnice, mírná slabost, bolesti hlavy, nervozita. Jak čas plyne, onemocnění se zesilují. Uklidňující a bolestivé léky vám pomohou cítit se lépe.
 4. 3 stupně. Výrazná bolest v podbřišku se objevuje několik dní před prvním výtokem a trvá po celou dobu menstruace. Příznaky jsou následující: horečka, silné bolesti hlavy, arytmie, možná ztráta vědomí.

Příčiny bolestivých období

Proč je bolest? Bolestivý syndrom během menstruace se může objevit kvůli nesprávné poloze reprodukčních orgánů, náchylnosti k nejmenším změnám v těle, silné emocionalitě, kvůli zablokování odtokového traktu adhezemi a jizvami po potratu.

Dědičnost, nedostatek vápníku a hořčíku, nedostatek vitamínů a fyzická nečinnost (nedostatek fyzické aktivity) mají také vliv..

Všechno výše uvedené lze připsat přerušení syntézy hormonů, se zvýšením prostaglandinů se zvyšuje impulzivní napětí dělohy, lumen v cévách se zužuje.

Užívání antikoncepčních prostředků, jako je spirála, může také vyvolat výskyt primární dysmenorey. Endometrióza, myom reprodukčního orgánu, těhotenství v přívěskech, zánětlivá, infekční onemocnění urogenitálních orgánů vyvolávají sekundární dysmenoreu. Nesnesitelná bolest v kritické dny je způsobena výskytem cyst a polypů v děložní dutině.

Diagnostika

U každé ženy se silné bolestivé projevy promění v neustálé utlačované očekávání kritických dnů..

Tento problém vyžaduje důsledné řešení návštěvou gynekologické ordinace, absolvováním příslušných testů na množství ženských hormonů, provedením ultrazvukové diagnostiky.

Specialista může také požádat o škrábání nitroděložní dutiny, laparoskopii, Dopplerovské zobrazení žil a kapilár, návštěvu dalších lékařů (neurolog, chirurg, psychiatr).

Kromě toho musí pacientka průběžně vést deník a kalendář menstruačního cyklu..

Co dělat s bolestí první den menstruace?

Zde je několik způsobů, jak eliminovat bolest v počátečních a následujících dnech, pokud je malátnost mírná:

 • pít více tekutin;
 • dělat aktivní pohyby (fyzická aktivita zmírňuje křeče);
 • vodní procedury s teplou vodou;
 • užívání kvalitních léků proti bolesti.

Ale když je na začátku menstruace výrazná bolestivost, prostě není síla vstát z postele, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem. Takové podmínky naznačují významné problémy v reprodukční sféře..

Jak snížit bolest během menstruace?

Chcete-li minimalizovat bolest před, během a po menstruaci, přispějte k:

 1. Potraviny obsahující draslík a vápník. Nedostatek těchto látek vyvolává napětí a bolest;
 2. Chirurgický zákrok nebo gynekologické ošetření reprodukčních orgánů;
 3. Léky;
 4. Alternativní medicína a fyzická aktivita

Kdy navštívit lékaře?

Všechny ženy bez výjimky by si měly být vědomy situací, kdy je nebezpečné léčit si silné bolesti v podbřišku:

 1. Když bolestivý syndrom nezmizí 2 dny po prvním výboji;
 2. Když antispazmodika a léky proti bolesti nefungují;
 3. Nadměrné krvácení spolu s velkými sraženinami;
 4. Dočasné selhání menstruace, úbytek hmotnosti;
 5. Pokud během ženských dnů dochází k neobvyklému zvracení, nevolnosti, řídké stolici.

Důsledky bolestivých období

Podle přirozené fyziologie endometria - vnitřní výstelky dělohy, je každý měsíc nahrazena novou sliznicí. Zbavení zastaralé tkáně se provádí pomocí kontrakcí dělohy a v důsledku toho se objeví mačkání citlivých nervových vláken a zúžení cévního lumenu.

To je to, co způsobuje projev bolesti během menstruace. Bedrová oblast a křížová kost se účastní bolesti. Projev dysmenorey v čase je charakterizován začátkem a prvními dny kritických dnů.

Léčba

Nejpřijatelnějším způsobem je použití léku s analgetickým účinkem. Aspirin a všechny tablety obsahující aspirin však nelze užívat..

Antispazmodika

Téměř všichni lékaři předepisují antispazmodika k odstranění menstruačních projevů s následujícím názvem:

 • "Analgin",
 • „No-Shpa“,
 • "Spazmalgon",
 • "Baralgin",
 • „Ketanov“ („Ketorol“),
 • "Nimesil",
 • Ibuprofen.

Dnes jsou široce používány také čípky pro rektální a vaginální použití. Svíčky nemají žádné věkové omezení a pokud se objeví nepříjemné projevy, používají se k menstruaci.

Paracetamol v čípcích je hlavní účinnou látkou. Tato metoda simuluje vlastnosti analginu a díky svému protizánětlivému účinku kvalitativně zmírňuje všechny nepříjemné příznaky menstruace.

Mnoho gynekologů předepisuje následující topické čípky:

 • Efferalgan,
 • Ibuprofen,
 • Diklofenak,
 • "Paracetamol".

Vzhledem k tomu, že každý lék má kontraindikace, není před použitím čípků zbytečné konzultovat lékaře.

jiné metody

Chcete-li odstranit bolest během menstruace, můžete také vzít:

 • Hormonální léky (s použitím antikoncepčních prostředků v pilulkách klesá intenzita bolesti).
 • Sedativa (normalizují emoční stav, vedou k relaxaci, uvolňují nervové napětí).
 • Homeopatické léky (často hrají v boji proti menstruační bolesti další roli).
 • Fyzioterapie (ultrazvuk, proudy a další, s výjimkou oteplování).
 • Vitaminové asociace.
 • Akupunktura.

Neléková léčba

Zde je několik obecných pokynů pro úlevu od bolesti během menstruace:

Zdravá dieta

Projev bolestivého syndromu je ovlivněn jídlem během ženských dnů..

Zahrnutí následujících potravin do stravy funguje dobře:

 • mořské rybí maso,
 • olej a slunečnicová semínka,
 • sója,
 • arašídy, stejně jako vlašské ořechy, mandle,
 • mastné a poloolejové ryby.

Všechny tyto potraviny obsahují omega-tři mastné kyseliny, které mohou pomoci snížit svalové kontrakce..

Podobným způsobem funguje doplnění vápníku a hořčíku. Denní míra spotřeby těchto prvků je 800, respektive 300 mg.

Zelená zelenina, mléčné výrobky, sušené ovoce, luštěniny a obiloviny mají vysoký obsah hořčíku.

Existují také produkty, které stimulují nástup bolesti během menstruace spasmováním tkáně hladkého svalstva reprodukčního orgánu:

 • Pepřové omáčky
 • Smažené pokrmy
 • Kofein
 • Alkohol

Fyzická aktivita

Mírná fyzická aktivita je během menstruace velmi prospěšná. Motorické zátěže tvoří normální metabolismus, což má pozitivní vliv na pozadí bolesti.

Velmi výrazně omezte onemocnění - chůze, chůze na čerstvém vzduchu, jednoduché kardio cvičení.

Relaxační techniky

Nervozita a špatná nálada dramaticky zvyšují stupeň bolesti.

V takových případech může pomoci několik relaxačních technik..

Musíte jen trochu abstrahovat od aktuálních problémů, lehnout si ke své oblíbené zábavě nebo práci, dopřát si trochu uvolnění a vyložení.

Jóga s tím může pomoci..

Gestageny

Gestageny jsou v podstatě skupina hormonů syntetizovaných v lidském těle..

Tyto enzymy stimulují růst nových endometriálních buněk v děložní dutině, uvolňují napětí z korzetu hladkého svalstva reprodukčního orgánu, vytvářejí všechny optimální podmínky pro syntézu estrogenů.

Kromě toho přímo souvisejí s procesem oplodnění a jejich nedostatečnost může mít za následek neschopnost mít potomky, přerušení cyklu kritických dnů, spontánní porod (potrat).

Aby se zabránilo počáteční dysmenorei, jsou použitelné hormony s aktivním progesteronem, analogicky s přírodními enzymy. U těchto léků je hlavním úkolem snížit přítomnost prostaglandinu v krvi a normalizovat cyklus kritických dnů.

Současné gestagenní léky se významně liší od svých protějšků na konci dvacátého století, nyní jsou účinnější a bezpečnější, prakticky nemají žádné kontraindikace.

Perorální antikoncepce (COC)

Hormonální antikoncepce je velmi častá u počáteční dysmenorey, zejména u žen v aktivním sexuálním životě..

Kombinované orální antikoncepce (COC) jsou v tomto smyslu považovány za nejúčinnější, obsahují napodobeninu estrogenu.

Princip jejich činnosti je zaměřen na potlačení ovulace, proto se snižuje množství prostaglandinů a bolestivý syndrom zmizí.

Kromě toho dochází k poklesu tlaku uvnitř děložní dutiny a frekvence a síla kontraktilního napětí hladkých svalů se zpomaluje, což poskytuje úlevu od bolesti.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Se stávajícími kontraindikacemi a jednoduše neochotou užívat hormonální antikoncepci si můžete zcela vystačit s nesteroidními protizánětlivými léky. NSAID se vyznačují vlastnostmi zmírňujícími bolest, jsou předepsány k použití přesně tehdy, když se objeví bolestivá onemocnění.

Tyto léky fungují analogicky s výše uvedeným, NSAID minimalizují přítomnost základních příčin bolesti, prostaglandinů, v krevních sekretech. Léky této skupiny se okamžitě vstřebávají v zažívacím traktu a mají účinek po dobu 5,6 hodin.

Nejběžnější názvy pro skupinu NVPS jsou:

 • Aspirin,
 • Ibuprofen
 • Ketoprofen,
 • Proxykam,
 • Diklofenak.

Četné experimenty prováděné za účelem odstranění počáteční dysmenorey prostřednictvím NSAID ukázaly, že naproxen, ibuprofen, kyselina mefenamová a aspirin vykazují skvělé výsledky v boji proti počáteční dysmenorei, ale Ibuprofen je mezi nimi na prvním místě, pokud jde o minimální stupeň nežádoucích účinků.

Lidové léky na bolest během menstruace

V této souvislosti jsou velmi důležité různé recepty z bylin a kořenů..

Tato populární doporučení jsou časově ověřená a velmi účinná:

 • Nálev malinových listů. Vařte 30-40 gramů suchých malinových listů s 250 ml vroucí vody. Mělo by to trvat asi 30 minut, napněte a trochu pijte během dne.
 • Nálev heřmánku lékařského a listů meduňky. Míchejte jednu lžíci suchých surovin z těchto rostlin a vařte 250 ml převařené vody. Trvejte na pití 5,6 doušků po dobu dvou hodin před jídlem během dne. Kurz - celé období menstruace.
 • Sbírka heřmánku lékařského, kořenů máty a kozlíku lékařského. Míchejte hlavní suché složky kolekce v poměru 2: 2: 1. Vařte dvě polévkové lžíce kolekce s 200 ml převařené vody. Zabalte a trvejte hodinu, projděte sítkem a vypijte 30 ml třikrát denně.
 • Sedativní bylinné tinktury a čaje. Užitečné jsou různé druhy tinktur a bylinných nápojů obsahujících motherwort nebo valerian..
 • Dr. Mom a Ichthyol mast. Smíchejte je. Aplikujte na povrch pokožky na místo, kde pociťujete bolest několik hodin, poté opláchněte vodou o teplotě 35 stupňů.
 • Zázvorový recept. Vařte nasekaný zázvor s vroucí vodou a trvejte asi půl hodiny, poté promíchejte infuzi s malým množstvím cukru, pijte horké těsně před spaním.

Prevence

Preventivní opatření k zabránění nástupu projevů dysmenorey je těžké přeceňovat, ale většina poctivého sexu je prostě nepoužívá.

Každá žena musí navštívit odborníka jednou ročně..

Počáteční vyšetření gynekologem by mělo být provedeno bezprostředně po stanoveném datu menstruačního cyklu, nejpozději však do 16 let a bez negativních indikací od dívky.

Záněty různé etiologie, které snižují normální procesy v urogenitálním systému, musí být vyléčeny bez selhání, aby se zabránilo komplikacím v budoucnu. Toto chování vylučuje možnost komplikací během kritických dnů dysmenorey..

Vzhledem k tomu, že potrat často vede k mechanickému narušení slizniční tkáně dělohy a má negativní vliv na hormonální parametry ženy a její menstruační funkci, je nejlepší používat kvalitní léky k zabránění oplodnění..

Je také velmi důležité provádět preventivní opatření pro bolestivé dny žen, aby se vyloučily tak závažné patologické stavy, jako je nemožnost početí, výskyt neuróz a psychóza v důsledku systematické bolesti.

Pokud je ženská menstruace komplikována výraznými bolestmi, samoléčba se stává irelevantní. V takovém případě je velmi důležité kontaktovat odborníka. Prostřednictvím dokonce jednoduchých krevních testů nebo nátěrů, ultrazvukových vyšetření gynekolog identifikuje hlavní příčiny a určí způsob léčby.

Proč bolí břicho během menstruace?

Asi 70% žen pociťuje bolesti v podbřišku s menstruací, od puberty po menopauzu. Bolestivý syndrom během menstruace se může projevit před začátkem menstruace a po jejím skončení má různé stupně závažnosti. V klinické gynekologii není příliš silná bolest břicha během menstruace u nulipárních žen považována za normální. To je způsobeno anatomickými a fyziologickými faktory. Pokud u dívky dojde k nepohodlí a bolesti nízké intenzity před a v prvních dnech menstruace, není tento příznak důvodem k obavám..

Pokud je bolest během menstruace velmi intenzivní, je extrémně akutní a je doprovázena dalšími patologickými příznaky, je to vážný důvod pro kontaktování gynekologa a provedení vyšetření. Často se stává, že bolest během menstruace je spojena se slabostí, trávením (průjem, zvracení) a závratěmi. To naznačuje přítomnost poruch v práci endokrinního, reprodukčního nebo nervového systému, problémů s krevními cévami. Zjištění přesného důvodu, proč žaludek bolí během menstruace, vám umožní zvolit taktiku léčby a zajistit, aby se žena během menstruace cítila lépe.

Bolest dolní části břicha, v závislosti na její intenzitě, může být buď normálním fyziologickým procesem, nebo signalizovat vážné problémy: hormonální poruchy, vrozené anomálie, zánětlivé patologie, nádory.

Klinické příznaky bolestivé menstruace

V medicíně se bolesti dolní části břicha na začátku nebo po menstruaci nazývají algodismenorea. Tento syndrom je charakterizován bolestí, která je lokalizována v dolní pánvi a po stranách v oblasti vaječníků. Bolestivý syndrom může mít bolestivý nebo křečovitý charakter. Podle lékařských statistik ženy, které během menstruace bolí žaludek, také trpí jinými onemocněními:

 • porucha střev (průjem) - 79%;
 • zažívací potíže (zvracení) - 80%;
 • bolest hlavy - 13%;
 • závratě - 24%;
 • ztráta vědomí - 15%.

Ve většině případů mají ženy bolesti břicha před menstruací, 12-16 hodin před nástupem menstruace. Během menstruace první den obvykle žaludek silně bolí a o 2-3 dny intenzita bolesti a vedlejší příznaky ustupují nebo úplně vymizí. Bolest v dolní části břicha během menstruace může mít jinou povahu - šití, bolesti, záškuby, křeče.

Kromě rozdílu v tom, jak bolí dolní část břicha během menstruace, se bolestivý syndrom liší v délce a dopadu. U mnoha žen bolest vyzařuje do dolní části zad, konečníku, třísla a močového měchýře. Bolestivý syndrom během menstruace se často stává příčinou emočních poruch a depresivních stavů.

V klinické praxi se bolestivá menstruace vyznačuje stupněm intenzity:

 • Mírný stupeň algodismenorey se vyznačuje krátkým trváním, umírněností. S takovým stupněm bolesti žena neztrácí schopnost pracovat, neovlivňuje to její psycho-emocionální stav a lze ji snadno odstranit lehkými léky proti bolesti. U většiny žen mírný stupeň algodismenorey zmizí sám po porodu, kdy jsou kontrakce dělohy méně patrné. I přes minimální klinické příznaky a mírnou míru je stále nutné zjistit příčiny syndromu bolesti.
 • Průměrný stupeň syndromu algodismenorey - bolesti je doplněn obecnou slabostí, zimnicí, rozrušeným močením, nevolností, nadýmáním, zimnicí. S průměrným stupněm je již obtížné obejít se bez léků proti bolesti. Kromě toho je bolest často doprovázena poruchami emočního stavu - podrážděností, zvýšenou citlivostí na pachy a zvuky. Výkon ženy je výrazně snížen. Nebezpečí mírného stupně algodismenorey spočívá v tom, že bolest může zesílit a vyvinout se.
 • Těžká algodismenorea - charakterizovaná silnou, intenzivní bolestí v dolní části břicha s návratem do dolní části zad a třísla. Bolestivý syndrom je často doprovázen horečkou, slabostí, horečkou, palpitacemi, bolestmi na hrudi a zažívacími potížemi. V tomto stavu žena není schopna normálně pracovat a často trpí depresivními poruchami. Příčinou těžké algomenorey jsou nejčastěji infekční a zánětlivé procesy v pánevní oblasti nebo vrozené patologie reprodukčního systému.

Proč bolí žaludek během menstruace

Algodismenorea je rozdělena do dvou typů - primární a sekundární.

Primární algomenorea

Primárním typem je bolestivá menstruace u dívek, počínaje pubertou a do 3-4 let po nástupu menstruace. Nejčastěji je primární algodismenorea diagnostikována u dívek astenické postavy, které jsou hubené. Také vývoj bolesti během menstruace je ovlivněn psychologickým stavem, podléhají mu citlivé, snadno vzrušivé, emočně nestabilní dívky.

Anatomicky bolestivá menstruace u mladých nerodících žen je často způsobena následujícími patologiemi:

 • Hormonální poruchy andrenergního nebo parasympatického typu. V prvním případě dochází ke zvýšené sekreci adrenalinu, noradrenalinu, dofarminu, což vede k hormonální nerovnováze. Charakteristickým rysem tohoto typu algodismenorey je bolest hlavy, zácpa, zvýšená srdeční frekvence, nespavost, cyanóza končetin, bledost obličeje. U parasympatického typu algodismenorey se zvyšuje obsah serotoninu, což vede k zažívacím potížím (nevolnost, průjem), snížení srdeční frekvence a tělesné teploty, často se projevují otoky končetin a obličeje, nadváha a možné alergické reakce.
 • Vrozené anomálie pojivové tkáně - často příčinou bolestivých období u mladých dívek jsou geneticky podmíněné množení pojivové tkáně dělohy (dysplázie). Toto onemocnění je charakterizováno takovými poruchami, jako je skolióza, ploché nohy, křečové žíly, patologie trávicího systému, krátkozrakost. Tato onemocnění jsou často vyvolána nedostatkem hořčíku během růstu těla, ve většině případů se vyskytují u dívek s křehkou postavou..
 • Vrozené anomálie dělohy - zlomení, malformace (dvourohá, dvoulumenová děloha) vedou k potížím s odtokem krve z děložní dutiny během menstruace. To vyvolává bolestivý syndrom způsobený nadměrnými kontrakcemi dělohy..
 • Nemoci nervového systému - syndrom bolesti je v tomto případě způsoben zvýšenou citlivostí na bolest a emoční nestabilitou.

Bez ohledu na příčiny bolestivé menstruace u mladých dívek a nulipálních žen s průměrnou a vysokou intenzitou bolesti je nutné konzultovat gynekologa a podstoupit komplexní vyšetření. Identifikace příčiny primární algomenorey umožňuje zbavit se mnoha vážných problémů, které mohou nastat ve zralejším věku.

Sekundární algodismenorea

Diagnóza sekundární algodismenorey se stanoví, když žaludek bolí během menstruace u žen, které již mají děti nebo které překročily hranici 30 let. V mírné až těžké míře se u třetiny porodících žen vyskytnou bolestivá období. To negativně ovlivňuje celkový stav a výkon. Vedle syndromu bolesti je sekundární algodismenorea doprovázena dalšími patologickými příznaky. U většiny žen je diagnostikována nadměrně silná menstruace a také následující poruchy:

 • poruchy trávení - plynatost, nevolnost, zvracení;
 • vegetativní-vaskulární poruchy - závratě, ztráta vědomí, bolesti hlavy, migrény, necitlivost končetin, zvýšená srdeční frekvence, arytmie;
 • psychoemočné poruchy - zvýšená podrážděnost, náhlé změny nálady, nadměrná citlivost na pachy, změny chuťových pohárků;
 • endokrinní metabolické poruchy - silná bezpříčinná slabost, bolesti kloubů, svědění kůže.

Příčinou sekundární algodismenorey mohou být zánětlivé patologie pánevních orgánů, nezánětlivá onemocnění ženských reprodukčních orgánů, poškození dělohy po porodu, chirurgické zákroky nebo kyretáž. Běžnou příčinou bolesti během menstruace jsou patologické změny na sliznici dělohy - proliferace endometria do svalové tkáně (adenomyóza) nebo mimo vnitřní dutinu (endometrióza). Kromě toho je sekundární algomenorea u dospělých a žen po porodu často příznakem nádorových onemocnění - myomy, myomy dělohy.

Bolestivá období u žen, které porodily, mohou být známkou řady závažných patologií reprodukčního (reprodukčního) nebo endokrinního systému a také nesou nádorový mechanismus vývoje. Pokud se projeví i mírný stupeň algodismenorey, je nutné se poradit s lékařem, podstoupit řadu diagnostických postupů a studií, abychom zjistili jeho příčinu a provedli léčbu. Kromě toho, během raného těhotenství, břicho bolí jako během menstruace, což je způsobeno otoky a protahováním děložních vazů, přívalem krve do těla dělohy. V tomto případě je také nutná konzultace s gynekologem..

Video: Bolest během menstruace. Co dělat? Zdraví. (22.01.2017)

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Proč bolí břicho během menstruace?

Kritické dny jsou obdobím v životě dívek a žen v reprodukčním věku, které přináší nepříjemné pocity. Bolest břicha je jedním z nejčastějších příznaků nástupu menstruace. Každá druhá žena trpí silnými bolestmi v podbřišku.

 1. Žaludek bolí během menstruace
 2. Dolní břicho je během menstruace velmi bolestivé
 3. Příznaky
 4. Nemoci způsobující bolest
 5. Zánět přívěsků dělohy
 6. Cysta
 7. Cystitida
 8. Endometrióza
 9. Jak se zbavit bolestivých období
 10. Léčba drogami
 11. Alternativní léčba
 12. Užitečné tipy
 13. Závěr

Žaludek bolí během menstruace

Menstruace je fyziologický proces, při kterém je odmítnuta výstelka dělohy (endometria). Tento proces má měsíční povahu a může být doprovázen řadou příznaků, mezi které patří: bolest břicha, zvracení, závratě, bolesti hlavy, apatie, ztráta chuti k jídlu.

Proč bolí žaludek během menstruace? Proces oddělení endometria od stěn dělohy probíhá pod kontrolou hormonů. Během těhotenství se oplodněné vajíčko musí připojit k endometriu, které produkuje hormony, které umožňují přilákat oplodněné vajíčko k sobě. Aby se v budoucnu mohl plod vyvíjet a přijímat výživu pro růst a vývoj. Ale během menstruace není vajíčko oplodněno, nepřipojuje se k endometriu, takže je vyloučena výstelka dělohy.

Endometrium je prostoupeno malými spletitými cévami. Před regulací (menstruací) se cévy zkroutí a krvácí. Hormony, které řídí cyklus, ovlivňují rychlý průtok krve. Proto se cévy ostře plní, pod tlakem prasknou a odtrhnou slizniční vrstvu dělohy ze svalové vrstvy, naplněné krevními dutinami.

V reakci na odmítnutí sliznice se děloha, která je vícevrstvým svalem, začíná stahovat. To je nezbytné, aby se zabránilo krvácení ze zraněných cév sliznice. Křeče svalů dělohy také pomáhají vyčistit dutinu od zbytků endometria. Kontrakce svalů protkaných nervovými zakončeními způsobují bolesti břicha.

Následující důvody ovlivňují, jak silně bolí žaludek během menstruace: věk ženy, její životní styl a dědičnost.

Dolní břicho je během menstruace velmi bolestivé

Jak moc bolí žaludek a jak se projevuje bolestivost? Zvýšená citlivost genitálií a tkání dělohy se objevuje v prvních dvou dnech menstruace. To je způsobeno podrážděním genitálií v důsledku nedokonalého připojení folikulu k endometriu. V oblasti velkých stydkých pysků jsou vláknitá zakončení kulatých děložních vazů. Když se svaly stahují, vazy jsou natažené, což vede k bolesti v břiše a na vnějších genitáliích.

Příznaky

Průběh menstruace má různé příznaky:

 • bolest v podbřišku tažného, ​​ostrého, bodavého charakteru;
 • podrážděnost;
 • bolesti zad;
 • bolest hlavy, závratě;
 • slabost, únava, letargie;
 • otok prsu, zvýšená citlivost bradavek;
 • nevolnost, zvracení.

V tomto případě se příznaky mohou objevit najednou najednou u jedné ženy nebo samostatně, převažují nad sebou. Například někdo má během regulace velmi bolestivý žaludek, v jiném případě si žena může stěžovat, že je nemocná nepřetržitě během prvních 2 dnů menstruace.

Nemoci způsobující bolest

Na pozadí regulace je často zjištěna řada závažných ženských chorob. Ženy reagují na změnu svého stavu, když se objeví nové pocity, které tam dříve nebyly. Například žaludek bolel více než obvykle, objevily se závratě a nadměrná slabost, které dříve nebyly pozorovány. Změny v lokalizaci bolesti nebo výskytu bolestivých pocitů při absenci regulace jsou důležitými příznaky v diagnostice onemocnění ženského reprodukčního systému.

Pokud vás během menstruace začne bolet žaludek, může za to několik nemocí:

 1. Polycystický vaječník.
 2. Zánětlivé procesy v přílohách.
 3. Dysfunkční poruchy v práci vaječníků.
 4. Nádory dělohy a její přídavky.

Kromě nemocí ženského reprodukčního systému mohou bolest břicha způsobovat i další stejně závažná onemocnění, například:

 1. Apendicitida.
 2. Nemoc ledvin.
 3. Zánětlivá onemocnění konečníku a sigmoidu tlustého střeva.
 4. Nádory konečníku a sigmoidního tračníku.
 5. Zánětlivé a hnisavé procesy tukové tkáně pánevních orgánů.

Pokud během menstruace bolí žaludek vpravo, může to být indikátor latentní apendicitidy, kdy se příznaky onemocnění neobjevují standardním způsobem, ale mají latentní povahu. Pokud dolní část zad bolí během menstruace, je tento příznak charakteristický pro několik různých stavů těla:

 • Zvýšená produkce hormonu vyvolává zvýšenou stimulaci nervových zakončení, která přenášejí signály bolesti do mozku.
 • Fyziologický rys v umístění dělohy a přívěsků. Blízké umístění dělohy v dolní části zad vyvolává bolestivost během menstruace.
 • Zvýšená produkce hormonu estrogenu vaječníky činí receptory citlivějšími a svalový tonus se stává intenzivnějším.
 • Otok během menstruace může vést ke zvýšenému namáhání dolní části zad. Zhoršená výživa a stres na zádových svalech vede k bolesti.

Zánět přívěsků dělohy

Zánět přívěsků nebo salpingo-ooforitida, adnexitida, v závislosti na penetraci infekčního agens do orgánu, se dělí na primární a sekundární. Na druhé straně se povaha původu patogenu dělí na exogenní (přicházející zvenčí) a endogenní (přicházející zevnitř).

Zánět přívěsků dělohy je zánětlivé infekční onemocnění, které vede k neplodnosti.

Primární salpingo-ooforitida se může objevit jak v případě šíření již existující infekce z dolních genitálií (endogenně), tak v důsledku infekce při provádění postupů nebo zavedení antikoncepčních prostředků do dělohy (exogenně). Sekundární zánět přídavných látek nastává, když se infekce šíří z okolních orgánů (slepé střevo, konečník atd.), Stejně jako když se patogen zavádí do orgánu krví nebo lymfou. Ženy si uvědomují, že během menstruace začal bolet žaludek, ale s obecnou bolestí v kritických dnech se nepříjemné pocity z adnexitidy liší od obvyklých.

Po proniknutí patogenu do děložního přívěsku se zapálí sliznice vejcovodu. V reakci na zánět začne slizniční stěna vylučovat velké množství infiltrátu (zánětlivé tekutiny). Infiltrát se hromadí v dutinách vytvořených z tkání sliznice, v důsledku čehož se přívěsek natáhne, což vede k tomu, že dolní část břicha je velmi bolavá.

Cysta

Cystické formace vznikají s vývojem hyperplastického procesu (změny ve struktuře buněk) v endometriálních žlázách. Cysty se plní tekutinou, která může mít různý původ. Pocit, že žaludek silně bolí v důsledku tvorby cysty, lze vysvětlit takto: cysta ve vaječníku na začátku jejího vývoje nezpůsobuje žádné nepříjemnosti. Následně se zvětšila cystická formace, která začala protahovat ovariální pouzdro. Vzhledem k tomu, že povrch děložního nadvarlete je pronikán nervovými zakončeními, vede protahování tobolky k bolestivým pocitům.

Kromě bolesti existují další příznaky cystické formace:

 1. Zpoždění menstruace.
 2. Bolestivost při močení, pohlavní styk.
 3. Zvětšení břicha z postižené strany.

Při kritické velikosti cystické formace se léčba provádí pouze chirurgickou metodou. V nejhorším případě může cysta prasknout, a tím narušit integritu vaječníku. V takovém případě jej musíte odstranit..

Cystitida

Pokusme se zjistit, proč dolní část břicha bolí s cystitidou. Jedná se o zánětlivé onemocnění močového měchýře infekční povahy. Infekční patogeny z děložních přívěsků vstupují do močového měchýře, pokud není dodržována osobní hygiena. Zánětlivý proces může zůstat dlouho bez povšimnutí. Příznaky se mohou během menstruace zhoršit.

Příznaky latentního průběhu zánětu jsou: porušení regulace (častěji zpoždění), zvýšené krvácení a akutní bolest při močení. Blízké umístění stěny močového měchýře ke stěně dělohy vede k bolestivým pocitům. Šíří se do dolní části zad a dolní části břicha.

Běžné příznaky cystitidy jsou charakterizovány:

 • pocit pálení při močení. Časté výlety na toaletu, v malých porcích;
 • barva a čirost moči se mění;
 • změna stavu: bolesti hlavy, podrážděnost.

Endometrióza

Jedná se o onemocnění, které postihuje celé tělo ženy. Kromě bolesti, neplodnosti, narušení regulace ovlivňuje onemocnění endokrinní, imunitní a nervový systém. Toto onemocnění postihuje ženy v reprodukčním věku se zhoršeným metabolismem a patologiemi endokrinního systému..

Vývoj endometriózy u ženy závisí více na dědičnosti. Pravděpodobnost vzniku onemocnění je také ovlivněna socioekonomickým stavem: u skupin žen s nízkým sociálním statusem je výskyt onemocnění vyšší než u skupin se středním a vysokým statusem.

Onemocnění se projevuje bolestivým syndromem heterogenního stupně intenzity. Pacienti si stěžují na neustálé bolestivé bolesti v dolní části břicha, přecházející do konečníku, dolní části zad, dosahující maxima během menstruace. Cysty, které se tvoří v endometriotických tkáních, mají tendenci spontánně prorazit..

Jak se zbavit bolestivých období

Bolest není nutné snášet, musí se s ní bojovat. Aby žaludek nebolí, existuje několik metod řešení syndromu bolesti: farmakoterapie a alternativní metody léčby. V případě silné, dlouhotrvající a těžko tolerovatelné bolesti v břiše se používají pilulky proti bolesti. Pokud je to nutné, zmírněte syndrom mírné bolesti, uchylte se k tradiční medicíně.

Léčba drogami

Nejúčinnějším prostředkem k odstranění menstruační bolesti je kombinace léků proti bolesti a antispasmodik. Nejlepší pro:

 • No-Shpa;
 • Nurofen;
 • Analgin;
 • Baralgin;
 • Ibuprofen;
 • Indomethacin.

Aktivní složky pro zmírnění bolesti mohou být ve formě tablet, čípků, náplastí a injekcí. Volba typu podávání léku závisí na závažnosti bolesti a dávce léku.

Kromě léků proti bolesti a antispasmodik se používá hormonální antikoncepce („Yanina“, „Diana“). Léky nemají analgetický účinek, ale mají pozitivní vliv na prevenci následných menstruačních cyklů.

Alternativní léčba

 1. Jednoduchým a docela účinným způsobem úlevy od bolesti může být použití suchého tepla a teplých koupelí. Uvolňuje svaly a předchází bolesti..
 2. Lehké cvičení je také výrazně prospěšné. Plavání v bazénu nebo jízda na kole zlepšuje krevní oběh v děloze. Zabraňuje stagnaci a také zmírňuje nadměrné namáhání nervových zakončení. Uvolněním nervového systému cvičení zlepšuje náladu.
 3. K úlevě od bolesti pomáhá řada bylin: „Kurilský čaj“, přeslička, křídlatka, kentaur, mochna, kořen elecampanu a mnoho dalších. Před použitím infuzí byste se měli poradit se svým lékařem.

Užitečné tipy

Řada preventivních opatření, která lze dodržet, může zmírnit bolest, ke které dochází během menstruace:

 1. Emoční stabilita, nedostatek stresu mají pozitivní vliv na stav během menstruace;
 2. Masáže, akupunktura, dechová cvičení - pomáhají zlepšit krevní oběh;
 3. Jíst dietu několik dní před a během menstruace (omezení fazolí, kořeněných jídel a stimulačních nápojů)
 4. Adekvátní spánek;
 5. Pití normálního množství vody denně 1,5-2 litry čisté vody;
 6. Odvykání kouření a alkoholu.

Závěr

Může žaludek bolet během menstruace? Odpověď: ano, mírná až střední bolestivost během regulace, to je normální reakce těla. Pokud se však bolesti stanou nesnesitelnými a prodlouženými a také změní lokalizaci, je nutné naléhavě konzultovat s lékařem. Včasné konzultace pomohou identifikovat závažná onemocnění a předepsat léčbu.