Jak pochopit, proč spodní část břicha táhne a jsou hnědé výboje

Velmi častou stížností pacientek gynekologa je, že spodní část břicha a hnědý výtok mezi menstruací táhnou, mohou to být příznaky řady nemocí a dokonce i znamení těhotenství. Tuto kombinaci tělních projevů ženy obecně znají, takže si dlouho nevšimnou tělních signálů o patologii.

Pocit lze přirovnat k nákladu zavěšenému uvnitř, který způsobuje bolest a tlak dolů. Důvodem je kontrakce dělohy, která má v jádru hustý svalový korzet. Pocit se šíří do děložního čípku, aby se snížil účinek.

Takže to může bolet před menstruací a v prvních dnech, kdy kontrakce pomáhají endometriu odmítnout a odejít. Může vycházet z nárůstu dělohy během těhotenství, stejně jako během kontrakcí v době porodu. V těchto procesech jsou pocity spouštěny hormony, které způsobují kontrakci svalů myometria ve správný čas..

Nerovnováha v endokrinním systému vede ke křečím, které nesouvisí s menstruací nebo jinými přirozenými procesy. Kromě toho je za kontrakce zodpovědný zánět. V důsledku otoku tkání a zvýšeného přívodu krve.

Pozornost! Podle žen skončilo často rozmazání hnědou a usrkávání dna pozitivním výsledkem těhotenského testu po několika dnech.

Tmavý odstín je cervikální hlen s upečenou krví, v některých případech také obsahuje endometrium. Častěji vysvětleno hormonálními chorobami a děložními křečemi, v důsledku čehož je nitroděložní vrstva odmítnuta, téměř jako u menstruace.

U těžkého zánětu dochází také k krvi v důsledku poškození tkáně. Proces je navíc doprovázen zvýšeným přívodem krve v místě lokalizace. Takové vypouštění není periodické, jako u hormonálních poruch. A bolest s infekcemi je docela bolestivá, někdy táhne dolní část zad.

Fyziologické procesy jsou také doprovázeny podobnými příznaky. Intenzita projevů závisí na individuálních vlastnostech ženského těla.

Hnědý výtok před menstruací, v kombinaci s tažnou nebo křečovitou bolestí břicha, může být známkou nástupu menstruace. Pokud se to vždy stane, pak je to varianta normy, když se náhle objeví komplex projevů, pak je možný rozvoj endometriózy, endometritidy, hormonální nerovnováhy nebo polypu dělohy.

Hnědý výtok místo menstruace s křečemi na jedné straně břicha může naznačovat nedostatek progesteronu, onemocnění polycystických vaječníků nebo cystu.

Uvolňování hotového vajíčka je obvykle doprovázeno čirým, hojným a viskózním hlenem. Když však folikul praskne, objeví se krev, která se za dobrých okolností dostane do cervikálního kanálu a smíchá se s tajemstvím. Růžový nebo hnědý výtok uprostřed cyklu pak bude známkou nástupu ovulace. Tahavé bolesti břicha nejsou v tomto období přítomny u všech žen, vysvětlují se kontrakcí hadiček, které tak vtahují vajíčko do děložní dutiny.

Pozor! Uprostřed cyklu se často vyskytuje krev s křečemi v důsledku endometriózy nebo hormonálních poruch.

Týden nebo déle po početí embryo dosáhne vývojového stadia, kdy se může připojit ke stěně dělohy. Doslova se zakoření do volné vrstvy endometria, která je současně zraněna. Implantační krvácení v objemu, jako je ovulace, je jen několik kapek. Vaginální hlen zbledne a růžový nebo nahnědlý výtok se objeví týden před menstruací, v předvečer nebo již se zpožděním, v závislosti na délce cyklu a datu ovulace. Ihned poté se hormony začnou připravovat na proces porodu, děloha se naplní krví a postupně se zvyšuje, proto jsou zaznamenány pocity tahání v dolní části břicha. Jsou-li intenzivní, bolestivé, je možné potrat kvůli odmítnutí embrya..

Jedná se zpravidla o hormonální změny dočasné povahy nebo trauma, ke kterým dochází v důsledku různých okolností:

 1. Užívání perorálních kontraceptiv, které v zásadě obsahují estrogen a progesteron. Jejich působení je založeno na změnách fyziologických procesů. Proto se děložní křeče a odloučení endometria vyskytují normálně v intermenstruačním období v prvních 3 cyklech a někdy až v šesti měsících. Pocity jsou mírné a výtok je tmavý, někdy sraženiny, ale ne hojný.
 2. Poranění břicha v důsledku nehody, nárazu nebo pádu mohou vyvolat oddělení velkého fragmentu endometria a také křeč myometria v důsledku reakce na poranění. Uvolnění hojné hmoty je zaznamenáno jednou a rozmazává se ještě několik hodin. Pokud příznaky nezmizí za den nebo krvácení nabývá na síle, měli byste se poradit s lékařem.
 3. Sport, skákání, silová zátěž, intenzivní pohlavní styk mohou ve druhé fázi cyklu vyvolat kontrakci myometria a rozmazání nahnědlého výtoku před menstruací.
 4. Nitroděložní tělísko je cizí předmět, který se děloha snaží vytlačit pomocí kontrakcí. Zatemněná mazanice současně - poškozené endometrium.
 5. Po operacích, potratech, kyretáži dochází k přímému poranění povrchu orgánu a cervikálního kanálu. Proto se během několika dní děloha stahuje v důsledku reakce na zákrok a zbytky krve z poškození jsou uvolněny. Žena cítí křeče a roztažení břicha, stejně jako rozmazání hnědého výtoku sraženinami.
 6. Stresové situace ovlivňují rovnováhu pohlavních hormonů. Reakce na šok je různá, často se jedná o drobné děložní krvácení s nepohodlí v břiše.

Zajímavý fakt! Dieta může vést k hnědým skvrnám místo menstruace. Tento stav končí úplnou absencí menstruace a neplodnosti..

Pokud se žaludek táhne a je krvavá mazanina, musíte věnovat pozornost následujícím příznakům:

 • Tělesná teplota je zvýšená a udržuje se v oblasti 37-38 °;
 • Svědění v genitální oblasti;
 • Bolest je intenzivní, křeče nebo řezání, a také pokud je lokalizována na jedné straně;
 • Výtok voní jako ryby, shnilá vejce nebo shnilé maso;
 • Bolesti se objevují pravidelně v určité dny cyklu (DC);
 • Leucorrhoea bohatá a temná;
 • Podvod se změní na krvácení;
 • V hlenu jsou kousky a hrudky.

Pokud projevy závisí na DC a vyskytují se pravidelně nebo jednou ve zvláštním období, pak lze rozsah předpokladů zúžit.

Období cykluJednouPravidelně
Místo menstruaceHormonální poruchy, těhotenstvíPatologie vaječníků, polycystická nebo cysta nebo nádor
Po menstruaciUvolňování endometriálních reziduíEndometrióza
OvulaceOvulační krváceníEndometrióza, fibroidy, hyperplazie, užívání hormonálních léků
Druhá fázeImplantace embrya, trauma, stresEndometrióza, hormonální poruchy

Bez ohledu na DC táhne v podbřišku a během mimoděložního těhotenství, onkologických nádorů, polypů, eroze dochází k nahnědlému výtoku.

Tímto komplexem příznaků se projevují téměř všechny gynekologické poruchy. Někdy je ani profesionál nedokáže od sebe odlišit bez laboratorní a instrumentální diagnostiky..

V děloze nebo cervikálním kanálu se objevují chapadlovité výrůstky od 5 do 50-60 mm. Při zranění krvácejí a jindy produkují hlen. Vyznačují se prodlouženou a bohatou menstruací, stejně jako hnědé mazlavé výtěry nebo slizniční sekrece pruhované krví, kontaktní krvácení po intimitě. Pokud jsou nalezeny polypy, musí být odstraněny, aby se zabránilo malignitě..

Atypická změna výstelky děložního čípku. Nijak se to neprojevuje, kromě krvácení při sebemenším nárazu. Bezvýznamný červenohnědý odstín bez sraženin a žil hned po sexu.

Bohatý periodický tmavě hnědý výtok během ovulace. Nesprávné pojmenování na začátku a na konci menstruace, křečové bolesti v dolní části břicha. To vše se děje s těžkou hormonální poruchou, která způsobuje šíření a množení endometria v děloze i mimo ni..

Hormonální poruchy nejsou jen onemocnění vnitřních orgánů, ale také negativní změny vzhledu. Ztráta vlasů na hlavě a růst vlasů na těle, akné, mastná pleť, ztráta ženského tvaru jsou důsledkem nedostatku základních hormonů. Důvod často spočívá v životním stylu ženy.

Infekční proces v děloze, který se vyvíjí v tloušťce sliznice dělohy. Nastává, když se STI šíří z pochvy. Podmíněně patogenní mikroorganismy mohou také způsobit onemocnění. Ženská teplota stoupá, v dolní části břicha jsou bolestivé a řezné bolesti, hnědá mastnota s nepříjemným zápachem. Léčí se po dlouhou dobu systémovými antibiotiky, které se pro každou infekci vybírají individuálně.

Bakteriální infekce trubice a vaječníku z jedné nebo obou stran. Pravidelně se objevuje vodou řídký výtok se zeleným odstínem a nepříjemným zápachem. Někdy se objeví nahnědlé skvrny, horečka a bolesti na jedné straně a v dolní části zad. Eliminujte proces antibiotiky.

Ve svalové vrstvě dělohy se pod vlivem hormonálních poruch tvoří benigní nádor. Provokuje v intermenstruálním období hubenou nahnědlou mazanici. Menstruace dlouhá, bohatá. Dolní část zad bolí a táhne spodní část, stejně jako v důsledku sexu. Léčí se komplexně kombinováním hormonálního zotavení s minimálně invazivními chirurgickými metodami, v závažných případech se uchylují k odstranění dělohy postižené velkými myomatózními uzlinami.

Kolpitida způsobená patogeny Candida, Gardnerella nebo STD v těžkých lézích způsobuje ulceraci vaginální sliznice a děložního čípku. Pravidelně se objevuje zelený, žlutý, bílý sýrový výtok doprovázený silným svěděním perinea a nepříjemným zápachem. Někdy se k nim přidají krvavé inkluze. Výsledkem jsou chaotické odstíny. Někdy je pro léčbu dostatečná sanitace vaginálními čípky s antibiotikem. Pro STI se používají systémová antibakteriální léčiva.

Kapalinami naplněné formace na vaječnících vedou k hormonálním poruchám s odštěpením endometria a také poškozují tkáň žlázy. Proto je na jedné straně krvavý výtok, ostré a tažné bolesti. Cysty lze odstranit pouze chirurgickým zákrokem, který se provádí buď laparoskopicky nebo otevřeně.

Děsivá fakta! Ovariální cysta může být velmi velká. U ženy z Mexika američtí lékaři odstranili hmotu o hmotnosti 33 kg a obvodu 1,5 m.

Rakovinové nádory v počátečním stadiu vyvolávají odmítnutí a krvácení endometria a v pokročilém případě se jeví jako tmavé sekrece s úlomky odumřelé tkáně. Kromě toho je zde hojný vodnatý výboj. Vážné poškození končí nekrózou, která se vyznačuje vůní hnijícího masa. Léčba spočívá v excizi dělohy nebo úplné supravaginální amputaci reprodukčních orgánů.

Takový komplex příznaků je při přepravě dítěte vždy nebezpečný. V raných stádiích - to je riziko potratu, ve druhém a třetím trimestru - riziko předčasného porodu, odtržení nebo placenty previa. Proto je hnědý výtok během těhotenství v kombinaci s tažnou bolestí v břiše důvodem k volání na pohotovost a před jejím příjezdem si žena musí lehnout.

K těmto známkám navíc dochází, když jsou přítomny polypy nebo eroze. Pak má mazanice častěji kontaktní charakter. Neustálé krvácení je pro nastávající matku nebezpečné, takže vzdělání lze vyloučit od 16 do 27 týdnů.

Pokud 10-14 dní po početí začne bolet žaludek, bolest se každý den zesiluje a v tomto okamžiku se špinění změní na krvácení, je třeba zkontrolovat ultrazvukové vyšetření. Někdy je embryo implantováno do nadvarlete, blízko vaječníku nebo dokonce do břišní dutiny. Růst embrya v tubě vede k jeho roztahování a následnému prasknutí. Pokud nastane takový okamžik, žena upadne do kritického stavu se ztrátou vědomí, zvracením a nesnesitelnými škrty. Krev může proniknout do břišní dutiny, pak je obtížnější diagnostikovat problém. Je nutný urgentní chirurgický zákrok.

Vzhledem k přítomnosti PMS nemusí žena připisovat význam bolesti břicha a krvavému nátěru. Je však třeba si uvědomit, že hnědé výtoky mezi menstruacemi nebo místo menstruace jsou zřídka normální okolností. Pouze po vyšetření, ultrazvuku a řadě laboratorních testů lze s jistotou určit diagnózu.

Hnědý výtok místo menstruace, prsa plná

Ahoj holky Mám z toho obavy. Je mi 35 let Plánujeme těhotenství od 33 let. Doposud to nefungovalo. Manžel 42. Týden před menstruací jsou prsa více než obvykle a stále se nevrátila do svého obvyklého stavu. Včera by měl být první den m. A mám velmi slabý hnědý výtok. Dolní břicho trochu táhne - nějakým způsobem v dálce to připomíná bolest před m. Dva týdny před m byl vaječník vlevo několik dní nemocný. Bylo to patrné, když jsem se posadil na židli. Chápu, že je příliš brzy dělat ultrazvuk. Bojím se ektopické b. - napište, že by měl být také hnědý výboj. Nebo cysty levého vaječníku. Když bylo před šesti měsíci ultrazvukové vyšetření o absenci těhotenství, lékař o cystě nic neřekl. Ale to by se pak nemohlo najít? Stručně řečeno, nechápu, co mám dělat. Mohly by to být příznaky obyčejného B.? (BEZ JAKÝCHKOLI PATOLOGIÍ) Co jiného si v tomto případě můžete dát pozor? Neustále jsem poslouchal své tělo - tentokrát se chová jaksi neobvykle. Byl bych vděčný za jakékoli názory a rady. DÍK!

Hnědý výtok místo menstruace: co to znamená a kdy navštívit lékaře

Hnědá rozmazaná leucorrhoea, která se objeví, když nastanou kritické dny, může být normou nebo příznakem patologických stavů v těle. Nemoci se ve většině případů kromě vypouštění projevují i ​​dalšími dalšími příznaky. Přesné diagnóze a posouzení zdraví pomůže odborník na základě laboratorních, klinických a ultrazvukových studií. Také hnědý výtok může být známkou těhotenství..

 • 1 Když je hnědý výboj normální
 • 2 Hnědé krvácení jako známka patologie
 • 3 Výtok během těhotenství
 • 4 Ostatní případy

Barva a konzistence výtoku by měla být vždy kontrolována ženou. Když nastane čas kritických dnů a místo charakteristického menstruačního krvácení se objeví skrovná tmavohnědá leucorrhoea, nemusí to znamenat žádné zdravotní problémy. Takové tajemství je považováno za normální v následujících případech:

 1. 1. Před menstruací po dobu 4 dnů. To je zvláště běžné u dospívajících dívek, které teprve začaly menstruovat..
 2. 2. Po menstruaci až 3 dny. Děloha vytlačuje poslední zbytky „špatné krve“, mohou vypadat jako mazanice od světle hnědé po černou.
 3. 3. Uprostřed cyklu, kdy dojde k ovulaci.
 4. 4. Na začátku těhotenství. To není vždy nebezpečné, ale bude kompetentnější navštívit odborníka, aby se vyloučilo mimoděložní těhotenství nebo hrozba potratu..
 5. 5. V klimakterickém období. Po 40 letech se všechny ženy vyznačují fyziologickým nevratným procesem stárnutí - menopauzou. Reprodukční funkce mizí, hladina ženských hormonů se významně vylučuje a neustále klesá. To ovlivňuje vaginální sekreci - stává se štíhlejší, mění se její struktura a barva. V této době je hnědý výtok místo menstruace považován za normální, v průběhu času se přestává objevovat a oni.

Důvody, které vyvolávají rozmazání tmavého výboje u zdravé ženy:

 • fyziologické procesy v těle za podmínek hormonálních změn;
 • prudká změna klimatu a přizpůsobení těla novým podmínkám;
 • zahájení nebo změna perorální antikoncepce: ovlivňují hormonální pozadí, takže pokud se výtok nezastaví po několika cyklech, musíte prodiskutovat změnu léku s gynekologem;
 • nitroděložní tělísko jako metoda antikoncepce;
 • drastická ztráta hmotnosti u rigidních diet s omezeními a extrémně nízkým obsahem kalorií;
 • stres, úzkost, narušení zdravého spánku.

Ve všech těchto případech není hnědý výtok místo menstruace doprovázen bolestivými pocity nebo nepohodlí. Normální sekrece by měla být bez zápachu a sliznice.

Pokud hnědý výtok není rozmazaný, ale hojný a krvácí, může to znamenat vážné hormonální narušení a vyžaduje okamžitou pomoc odborníků. Kromě toho může hnědá leucorrhoea naznačovat přítomnost takových patologií:

Orgán s patologiíMožné nemoci a jejich další příznaky
Čípek
 1. 1. Endometrióza. Jedná se o onemocnění charakterizované abnormální proliferací endometriální tkáně v děložním čípku, doprovázené bohatým krvácením tmavých odstínů. Jeho příznaky: tahy a bolesti v dolní části břicha a celé pánevní oblasti.
 2. 2. Eroze. Nebezpečí nemoci spočívá v tom, že se nemusí dlouho projevovat. Po kauterizaci eroze je tmavá leucorrhoea po dobu 5-7 dnů indikátorem pozitivní dynamiky zotavení..
 3. 3. Polypy - nodulární útvary vzniklé v důsledku hormonálních poruch.

U nich se hnědé tajemství objevuje nejen před a během menstruace, ale také po pohlavním styku.

Děloha
 1. 1. Endometrióza. Kromě výskytu bolestivých pocitů v pánevní oblasti, které se během menstruace zesilují, mohou kritické dny trvat každých 10-15 dní.
 2. 2. Polypy v děloze. Při takovém onemocnění je bolest v děloze křečová, teplota stoupá a dochází k rozpadu.
 3. 3. Novotvary - nejčastěji hnědý výtok provokuje myomy. Jsou detekovány u žen ve věku od 20 do 45 let.
Zánětlivá onemocnění
 1. 1. Pohlavně přenosné choroby.
 2. 2. Bakteriální infekce. Příznivým prostředím pro reprodukci koků je narušená zdravá mikroflóra pohlavních orgánů na pozadí hormonálního narušení.
 3. 3. Nespecifická onemocnění: vulvitida, vulvovaginitida, kolpitida.

Společné příznaky zánětlivých procesů všech pohlavních orgánů:

 • hnědý výtok před menstruací;
 • svědění, pálení v pochvě a na vnější kůži genitálií;
 • vytrvalý výtok s nepříjemným zápachem s nečistotami hnisu nebo nerovnoměrnou konzistencí

Společným znakem všech patologických stavů je doba hnědého výtoku: více než týden - 10 dní.

Pokud vaše menstruace nezačne, místo toho se objeví hnědý výtok, může to být první známka těhotenství. Nejčastěji se to děje 7-10 dní před očekávaným datem menstruace. Někdy si je ženy pletou s krvácením charakteristickým pro kritické dny, ignorujíc nedostatek a barvu tajemství..

K potvrzení „zajímavé polohy“ je nutné provést test a v blízké budoucnosti navštívit gynekologa, který předepíše analýzu hladiny hCG a intravaginální ultrazvuková vyšetření. Před těmito postupy je důkazem pozitivní těhotenský test. Pokud je negativní, je stále nutná návštěva lékaře - vyloučit výše uvedené patologické stavy.

Až 12 týdnů se výtok z rozmazání nepovažuje za něco nebezpečného, ​​ale tuto skutečnost musí potvrdit příslušný gynekolog. Pokud přetrvávají i po této době, pak existuje velká hrozba potratu - protože na začátku druhého trimestru naznačují oddělení vajíčka.

Když je obvyklý cyklus ženy přerušen zpožděním menstruace, bolí ji podbřišek a dochází k hnědému výtoku - mohou to být příznaky mimoděložního těhotenství. Musí být vyloučeno co nejdříve, protože taková situace je velmi nebezpečná pro zdraví a život pacienta..

Kromě fyziologických příčin, patologií a těhotenství může být hnědý výtok vyvolán:

 1. 1. Sexuální kontakt. Pokud byl sex násilný a během něj byla poškozena sliznice pochvy: oděrky, škrábance. Poškození může také nastat, pokud žena není dostatečně vzrušená a má velmi malé množství lubrikantu. Hnědý výtok se vyskytuje u dívek, které právě mají sex: po prvních několika příležitostech mohou mít rozmazané, tmavě zbarvené leucorrhoea.
 2. 2. Lékařské postupy pro vyšetření: odběr stěrů, intravaginální ultrazvuk. Během nich i při pohlavním styku existuje možnost poškození vaginální sliznice..

Pokud výskyt hnědého výtoku namísto menstruace vyvolává obavy a pochybnosti o tom, zda je vše v pořádku se zdravím, důrazně se doporučuje co nejdříve kontaktovat gynekologa. To pomůže přijmout nezbytná opatření včas a vyhnout se komplikacím..

Co znamená špinění místo menstruace?

Měsíční špinění je běžným příznakem u žen v reprodukčním věku. Objevují se v intervalech 28-36 dnů a indikují uvolnění mrtvého vajíčka a mrtvých endometriálních částic venku. Špinění místo menstruace je důvodem k návštěvě lékaře. Mohou být spojeny nejen s fyziologickými, ale také s patologickými faktory. Je nutné podrobněji pochopit, v jakých situacích je léčba vyžadována a ve kterých bude stačit vyšetření gynekologa.

Fyziologické příčiny

Výtok je považován za neškodný, pokud je rozmazaný po dobu 2–3 dnů a poté nahrazen hojným krvácením. V tomto případě příznak naznačuje postupné uvolňování mrtvých endometriálních částic. Dávají průhledné vaginální sekreci růžově a nahnědle. Strach by měl být způsoben situacemi, kdy je menstruace rozmazaná hnědou barvou, ale nezačíná déle než 3 dny.

Tento příznak je normální:

 • při užívání perorálních kontraceptiv;
 • během zrání pohlavních orgánů (u dospívajících dívek);
 • před menopauzou;
 • po chirurgických zákrocích;
 • poté, co utrpěl morální nepokoje;
 • po aktivním styku;
 • během ovulace.

Důvodem rozmazání výtoku namísto menstruace je počáteční užívání perorálních kontraceptiv nebo nahrazení jednoho léku jiným. Krvavý výtok je v tomto případě příznakem závislosti těla na hormonech..

Toto období může trvat 1 až 3 měsíce.

Atrofie sliznic dělohy je další příčinou sporé menstruace. Absence odděleného endometria vede ke snížení množství krvácení nebo k jejich úplné absenci. Dědičné faktory, užívání silných léků, tendence k časné menopauze nebo četné IVF prováděné v minulosti mohou způsobit tento stav u žen..

Hormonální změny a puberta jsou dalším důvodem, proč je menstruace rozmazaná a neprobíhá. Nestabilní cyklus se vyskytuje u dospívajících ve věku od 13 do 17 let. Jejich menstruační cyklus se vrátí do normálu do 2 let po nástupu menarché..

Cyklus by se pak měl stabilizovat. Podobné příznaky jsou pozorovány u žen v klimakterickém období. Jejich krev se rozmazává, ale menstruace se neobjevuje kvůli vyhynutí reprodukční funkce vaječníků. Zpočátku se menstruace stává vzácnou a řídkou a poté úplně zmizí. Pokud není menstruace pozorována déle než 3 měsíce, znamená to, že nastala menopauza..

Pravidelné mazání namísto menstruace je důvodem pro kontaktování gynekologa.

S onemocněním reprodukčního systému jsou sekrece rozmazané po dobu tří dnů nebo déle a poté nahrazeny bohatou krvavou sekrecí. Ve výsledku si žena všimne prodloužení cyklu..

Operace vaječníků ovlivňuje pravidelnost menstruačního krvácení. Místo toho mohou ženy pozorovat rozmazané skvrny na spodním prádle. Obvykle se po úspěšných manipulacích cyklus zlepší během 2-6 měsíců. Po hysteroskopii a kyretáži se cyklus stabilizuje do 30 dnů. Možné špinění po hysteroskopii.

Další fyziologické faktory, pro které byla pomazána hnědou, ale bez menstruace:

 1. Špatná výživa nebo přísná strava. Estrogeny - ženské hormony se produkují v tukové tkáni. Nedostatek tohoto hormonu vede k vážným poruchám v těle dívky, včetně selhání cyklu. Při významném úbytku hmotnosti může dojít k prodloužené amenorei, která je eliminována pomocí léčby drogami.
 2. Emoční otřesy a pravidelné stresové situace.
 3. Zvedání závaží nebo nadměrná fyzická aktivita.
 4. Náhlá změna klimatu.
 5. Práce v nebezpečné výrobě.

Menstruace se stabilizuje po normalizaci práce a odpočinku, vyloučení vnějších provokujících faktorů. Na místě menstruace by se neměly objevit hnědé skvrny. Normálně by po dobu 1 menstruace měly ženy ztratit 150 ml krve.

Faul během těhotenství

Těhotenství je hlavním důvodem, proč je vaše menstruace rozmazaná, ale nezačíná. Aby si žena potvrdila svou pozici, musí si udělat domácí těhotenský test. Pokud se na testu objeví 2 pruhy, znamená to, že se v blízké budoucnosti stane matkou. Neštěstí během časného těhotenství je také důvodem k návštěvě lékaře. Příznak může být způsoben špatným připojením oplodněného vajíčka k děložní dutině. Při předčasné lékařské pomoci může dojít k spontánnímu potratu. Přečtěte si o známkách raného těhotenství před zpožděním v článku na odkazu.

Výtok během týdne, kdy není menstruace, bolesti břicha a krevní nátěry - známka nedostatečné produkce progesteronu, mimoděložního těhotenství nebo špatného připevnění vajíčka.

V normálním průběhu těhotenství dotyčný příznak netrvá déle než 1–2 dny a přestane sám o sobě. Hlavní příčinou drobného krvácení v 1. trimestru je prasknutí cév po implantaci embrya.

Pokud žena nemá možnost zakoupit si test, bude mít podezření na těhotenství kvůli řadě příznaků:

 • pocit nevolnosti;
 • malá bolest v dolní části břicha;
 • závrať;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • změna chuťových preferencí;
 • snížení krevního tlaku;
 • změna barvy a tvaru bradavek;
 • zhoršený čich.

Nízká menstruace a nevolnost jsou důvodem pro kontaktování gynekologa. Těhotenská patologie by měla být vyloučena.

Těžké bolesti a otlaky budou doprovázeny mimoděložním těhotenstvím. Problém se objevuje dva týdny po oplodnění vajíčka a je způsoben tím, že oplodněné vajíčko zraní vejcovody a přispívá k jejich protažení. Lékař bude schopen určit nebezpečný stav pomocí ultrazvuku. Eliminovat mimoděložní těhotenství lze provést pouze chirurgicky.

Poporodní podvod

Po narození dítěte má dáma dva měsíce lochii. Délka špinění bude záviset na způsobu krmení dítěte a na individuálních vlastnostech ženského těla. S krmením z lahve obvykle začne vaše menstruace ve třetím měsíci. U hepatitidy B lze toto období prodloužit až do konce laktace nebo do zavedení doplňkových potravin.

Na začátku bude období žen, které porodily, rozmazané a skrovné. Pokud dáma nekojí, ale do 6 měsíců se její cyklus nevrátil do normálu, měla by se poradit s gynekologem. Místo krvácení je také možné podvádění v prvních měsících po potratu, kdy jsou poraněny výstelkové vrstvy dělohy.

Patologické příčiny

Hormonální poruchy vedou k tomu, že se menstruace nijak nerozptýlí. Během období užívání antikoncepce se místo silného krvácení může objevit rozmazané tajemství po dobu 4, 6 nebo více měsíců. Seznam ne-gynekologických příznaků vedoucích k řídké narůžovělé leucorrhoea zahrnuje:

 • anémie (nedostatek hemoglobinu v krvi);
 • nedostatek vitamínů, při kterém je nedostatečný přísun kyslíku do těla;
 • hormonální poruchy;
 • kardiovaskulární choroby;
 • zpomalil metabolismus;
 • psychologické poruchy;
 • patologie gastrointestinálního traktu.

Seznam gynekologických důvodů zahrnuje:

 1. Mimoděložní těhotenství. Je těžké pro ženu určit, že počala, protože těhotenské testy dávají negativní výsledky. Ucítí těžké břišní nepohodlí a příznaky intoxikace těla. Absence silné menstruace je jediným znakem, u kterého lze podezření na nebezpečný stav. Další příznaky patologie: bolesti zad, nepohodlí při návštěvě toalety, plynatost, zvětšení mléčných žláz, výrazné projevy toxikózy. Nejnebezpečnější komplikací mimoděložního těhotenství je vnitřní krvácení v důsledku prasknutí vejcovodu. Problém častěji než jiné gynekologické patologie se stává příčinou neplodnosti u dívek.
 2. Riziko potratu. Podle statistik končí asi 10% těhotenství potraty. Hlavním příznakem nástupu potratu je, pokud se hnědý hlen rozmazává po dobu 4 dnů. Hlavním důvodem ukončení těhotenství je nedostatek hormonu progesteronu v ženském těle.
 3. Zánětlivé procesy dělohy a vaječníků. V případě problému krvácejí cévy pronikající do genitálií jakýmkoli mechanickým nárazem.
 4. Sexuální infekce vyskytující se v latentní formě: kapavka, chlamydie, trichomoniáza. V případě problému budou mít bílé barvy tmavé odstíny a nepříjemný zápach. Ve vylučovaném tajemství bude žena vidět skvrny hnisu. S exacerbací STI je klinický obraz doplněn řezy během močení, pálením v podbřišku, svěděním v pochvě.
 5. Endometrióza Toto onemocnění je diagnostikováno každoročně u 10% žen v reprodukčním věku. Jedním z projevů poruchy je nahnědlá leucorrhoea místo menstruace druhý měsíc. Pacient může během pohlavního styku pociťovat nepohodlí.
 6. Cervikální eroze. Je to výraz na sliznicích. Hluboké eroze vedou k mírnému krvácení po sexu nebo při používání vaginálních čípků. Ztloustnutí endometria dělohy. Onemocnění je doprovázeno skvrnitými skvrnami místo menstruace, a pokud léčba není včasná, může být komplikována onkologií.
 7. Adenomyóza - patologie nastává po četných potratech a kyretáži. Místo menstruace se na vložce objeví tmavě červený výtok. Adenomyóza je doprovázena bolestmi nad ohanbí a celkovým zhoršením pohody.

Pokud jsou uprostřed cyklu ve vaginálním sekretu krevní sraženiny, pak je to také důvod k návštěvě lékaře..

Další alarmující příznaky doprovázející špatnou sekreci:

 • svědění a pálení v reprodukčním systému;
 • pocity tahání v břiše, vyzařující do dolní části zad;
 • hypertermie;
 • doba vybíjení je více než 10 dnů.

K identifikaci příčiny problému a stanovení terapeutického režimu může dívka potřebovat další radu od psychologa, endokrinologa nebo imunologa. Adekvátní léčbu lze předepsat až po identifikaci faktorů, které vyvolaly narušení cyklu.

Komentáře žen

Během druhého těhotenství jsem si všiml, že třetí den byl rozmazaný růžovým hlenem. Šel jsem navštívit gynekologa. Lékař zjistil, že jsem měla zmrazené těhotenství, a doporučil mi jít do nemocnice. V nemocnici jsem měl kyretáž. Poté normální menstruace proběhla po 2 měsících a po 6 měsících mi gynekolog dovolil začít znovu plánovat dítě.

Eugene. 22

Dozvěděla jsem se, že otěhotněla menstruace, která byla pomazaná a pryč. Lékař řekl, že toto je norma v prvních měsících po početí dítěte. Těhotenství proběhlo dobře. Porodila sama, bez komplikací.

Šel jsem ke gynekologovi s tím, že mě neustále bolí břicho a na spodním prádle se objevují krvavé skvrny. Po vyšetření lékař diagnostikoval polypózu dělohy. Čtvrtý den po odvolání jsem podstoupil operaci k odstranění zarostlých útvarů. Po zákroku jsem každý měsíc chodil ke gynekologovi a pil jsem léky, abych zabránil opakovanému výskytu problému..

Hnědý výtok místo měsíčních příčin hnědé barvy

Hnědý výtok - menstruace je indikátorem reprodukčního zdraví ženy, různé odchylky od normy v jejím průběhu vždy způsobují obavy.

Je zcela přirozené, že se spravedlivé pohlaví začíná obávat, když namísto menstruace mají rozmazaný hnědý výtok..

V tomto článku odpovíme na otázku, proč dochází k menstruačnímu toku s hnědým odstínem, je to známka patologie a vyžaduje tento stav lékařský zásah.

 1. Menstruace je normální
 2. Hnědý výboj - hnědé tajemství
 3. Šmouhy
 4. Malý výboj
 5. První den cyklu
 6. Čich
 7. Hnědý výtok - přirozené příčiny
 8. Nestabilní cyklus
 9. Těhotenství
 10. Poporodní, kojení
 11. Climax
 12. Hnědý výtok - patologické příčiny
 13. Hormonální poruchy
 14. Mimoděložní těhotenství
 15. Infekce
 16. Chirurgické operace
 17. Onkologie
 18. Náhlé změny hmotnosti
 19. Hnědý výtok - účinek drog
 20. Hormonální léky a antikoncepce
 21. Špatný způsob života
 22. Klimatická změna
 23. Výživa
 24. Stres a přetížení
 25. Příznaky patologie
 26. Hnědé odlesky - jít hlouběji do stínu
 27. Světle hnědá
 28. Tmavě hnědá
 29. Hnědý výtok - diagnostika a léčba
 30. Hnědý výboj - prevence

Menstruace je normální

Normálně menstruace trvá od 3 do 7 dnů, zatímco barva výtoku je tmavě červená nebo velmi blízká vínové barvě.

Tato barva je způsobena koagulovanou krví z cév, které byly poškozeny při oddělení vnitřní slizniční vrstvy dělohy. Kromě krve zahrnuje složení sekrecí hlen produkovaný žlázami děložního čípku a mrtvé epiteliální buňky.

Normální menstruační tok, i když je tmavě zbarvený, má následující vlastnosti:

 • jednotná struktura (malé hrudky jsou povoleny);
 • červený nebo hnědý odstín;
 • množství vypouštění je minimální;
 • žádné svědění a pálení v pochvě;
 • není tam žádný zvláštní a nepříjemný zápach;
 • může začít pár dní před regulací;
 • neobjevuje se v každém cyklu.

Mezi nejpravděpodobnější faktory vzniku hnědého mazu se místo menstruace nebo tzv. Hypomenorey objevuje hormonální nerovnováha, kterou může vyprovokovat jak žena sama, tak vnější podmínky.

Hnědý výboj - hnědé tajemství

Menstruační hnědá barva by za normálních okolností neměla mít nepříjemný zápach a krevní sraženiny. Pokud je takové vypouštění pozorováno měsíčně, je to vážný důvod myslet na své zdraví a konzultovat s lékařem..

Pokud dojde k rozmazání výtoku nahnědlého odstínu nebo výtoku ve formě sraženin, znamená to, že v reprodukčním systému ženy existují určité poruchy..

Šmouhy

První den, kdy menstruace zmizela, by žena měla mít asi 50 ml menstruačního toku. V důsledku jakéhokoli porušení se objeví mazanice a předepsané množství sekretů nevychází. Dále byste měli věnovat pozornost doprovodným příznakům předpisů:

 • bolest v hlavě a v genitální oblasti;
 • tíha na hrudi;
 • bolesti zad;
 • nevolnost.

Pokud se kromě rozmazání úniků, které mají hnědý odstín, objevily uvedené příznaky, může to být známka vážných odchylek:

 • normální nebo mimoděložní těhotenství;
 • dysfunkce vaječníků a hypofýzy;
 • endometriální dysfunkce způsobená chirurgickým zákrokem, zánětem nebo tuberkulózou pohlavních orgánů;
 • nesprávná antikoncepce;
 • genitální trauma;
 • stresující stav;
 • prudké kolísání hmotnosti;
 • fyzický stres;
 • hormonální poruchy způsobené endokrinními patologiemi.

Malý výboj

Hypomenorea může být primární a sekundární. V prvním případě hnědá období začínají plynout od prvního dne. Jsou způsobeny nedostatečným vývojem genitálií a vrozenými anomáliemi genitální oblasti..

Sekundární slabá hnědá menstruace neobtěžuje ženu až do určitého okamžiku, ale může začít, pouze když dojde k porušení činnosti ženského těla.

V tomto případě se rozlišují následující příčiny hypomenorey:

 • dědičnost;
 • infekce v genitáliích;
 • benigní a maligní nádory;
 • hormonální narušení v důsledku nedostatku vitamínů, pohybu, změny klimatu a dalších důvodů.

První den cyklu

Některé ženy vůbec netuší, proč první den začíná menstruace hnědým výtokem. Odborníci tvrdí, že se jedná o zcela normální jev, ale pouze pokud se barva a konzistence výboje v následujících dnech vrátí k normálu..

Pokud je na začátku menstruace hnědý výtok, všechny 3-7 dny a končí hnědým výtokem, je to signál, že ženské tělo potřebuje pomoc lékaře, který může určit příčinu těchto odchylek.

Čich

Normálně má menstruace kovový kyselý zápach a načervenalý odstín. Na konci měsíčního období se tekutina uvolňuje stále méně a její barva postupně ztmavne, takže je přirozené, že vlna bude mít na konci regulace namazání, ale nemělo by to trvat déle než 1–2 dny. Pokud se u tohoto mazlíčku objeví silný hnilobný zápach, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Hnědý výtok - přirozené příčiny

V některých obdobích života ženy je alokace hnědého tajemství místo menstruace normální, každý z těchto případů budeme zvažovat podrobněji.

Nestabilní cyklus

Poté, co první menstruace pokračovala ve věku 12-13 let, se hormonální cyklus stabilizuje na dalších 1,5-2 let..

Tento proces je doprovázen nepravidelnou menstruací a kolísáním konzistence a barvy měsíčního výtoku..

Vzhledem k tomu, že vaječníky v tomto věku ještě plně nedospěly, bude se hladina pohlavních hormonů lišit, což znamená, že je zcela přirozené, že několik let po menarché se místo regulace objeví hnědé mazlavost.

Po 2 letech by se měl cyklus vrátit k normálu, pokud se tak nestalo, je nutná odborná konzultace.

Těhotenství

Na samém začátku těhotenství se během implantace vajíčka do vnitřní vrstvy dělohy může objevit rozmazaný hnědý výtok.

Přichycení zygoty je doprovázeno traumatem malých cév endometria, které jsou zdrojem malého krvácení na pozadí sekrece uvolněné z pochvy.

Těhotenství lze potvrdit speciálním testem. Pokud je test pozitivní a hnědá mazlavost nepřestane fungovat, znamená to, že tělo ženy nemá dostatečnou hladinu progesteronu, která je potřebná pro plné znesení plodu.

V této situaci může mazanice signalizovat hrozbu spontánního potratu, abyste tomu předešli, musíte darovat krev na hormony a podstoupit léčbu.

Poporodní, kojení

Po narození dítěte a po ukončení kojení si ženské tělo postupně zvykne na nové hormonální pozadí, menstruační cyklus se také vrátí k normálu až po několika měsících.

Je zcela přirozené, že během adaptačního období se místo menstruace může objevit rozmazané hnědé tajemství. Pokud k takovému výtoku dojde v každém cyklu a je doprovázeno bolestí a nepříjemným zápachem, měli byste určitě kontaktovat svého gynekologa.

Climax

Když žena vstoupí do premenapauzy, může dojít k přerušení menstruačního cyklu po dobu 2–3 let.

Úroveň pohlavních hormonů klesá, ovulace nenastává v každém cyklu, takže intenzita menstruačního toku kolísá od cyklu k cyklu. Čím blíže je vrchol, tím je období horší..

Postupem času začnou vypadat jako hnědá mazanice a pak úplně zmizí..

Hnědý výtok - patologické příčiny

Pokud je menstruační krvácení skvrnité a rozmazané, ženy v reprodukčním věku si nejčastěji myslí, že otěhotněly.

Pokud však menstruace neprojde obvyklým způsobem, ale rozmazání a test je negativní, znamená to, že existují i ​​jiné příčiny abnormálního výtoku. Nejčastěji jsou na vině gynekologické patologie, infekce a hormonální poruchy, zvláště je-li hnědá mazanice doprovázena bolestmi v podbřišku, horečkou a dalšími nepříjemnými příznaky.

Hormonální poruchy

Hormonální poruchy v těle ženy přímo ovlivňují povahu menstruace. Pokud progesteron nestačí, pak se endometrium nemůže plně vytvořit, kvůli čemuž nedojde k jeho normálnímu odmítnutí, proto místo regulace existuje hnědá mazlavost.

Při nedostatku estrogenu není mechanismus odmítnutí endometria plně spuštěn, což také vede k uvolnění tmavého rozmazaného tajemství. Hormonální nerovnováha může být způsobena stresem, špatnou stravou, nesprávnou denní rutinou a endokrinními chorobami..

Mimoděložní těhotenství

Pokud žena prošla těhotenským testem a ukázal pozitivní výsledek, ale v době, kdy měla menstruaci před těhotenstvím, nyní jsou hnědé rozmazané výtoky, měli byste okamžitě konzultovat s lékařem.

Důvodem hnědé skvrny může být mimoděložní těhotenství, a to kvůli skutečnosti, že se embryo nepřipojuje k děloze, ale k tubám. Jedná se o nebezpečný stav pro zdraví ženy, lze jej odstranit pouze pomocí chirurgického zákroku, a to by mělo být provedeno co nejdříve, aby se zabránilo prasknutí vejcovodu.

Infekce

Pokud se místo regulace uvolní rozmazané hnědé tajemství kvůli poruchám práce vaječníků, může to být způsobeno infekcemi a zánětlivými procesy v reprodukčním systému.

Mezi skrytými infekcemi jsou takové příznaky způsobeny Trichomonas, gonokoky, gardnerella, genitální herpes virus atd. Zánět může začít v důsledku patologického růstu mikroflóry, hub, streptokoků a stafylokoků.

Chirurgické operace

Pokud je místo menstruace hnědá mastnota, může to být důsledek potratu, císařského řezu, částečného odstranění pohlavních orgánů a dalších chirurgických zákroků, které způsobují hormonální nerovnováhu v těle ženy.

Pokud operace proběhla bez komplikací, mohou mít pozměněný charakter pouze první předpisy, další cyklus by měl probíhat normálně.

Onkologie

V počátečních stádiích se nádory v reprodukčním systému vyvíjejí asymptomaticky. Je docela obtížné určit jejich přítomnost podle pohody pacienta, pouze s růstem vzdělání u ženy začínají zpoždění menstruace, které jsou nahrazeny bohatým výtokem, ve kterém hnědá krev může obsahovat nečistoty hnisu.

V pokročilých stádiích rakoviny může bolet žaludek, který táhne dolní část zad a kyčel.

Náhlé změny hmotnosti

Pokud spojíte půst s intenzivní fyzickou aktivitou, pak místo obvyklé menstruace zmizí hnědé rozmazané tajemství. Tato porucha způsobuje nedostatek vitamínů a železa v těle..

Podobně působí prudký nárůst hmotnosti, který může být také příčinou hnědé mazanice..

Hnědý výtok - účinek drog

Hnědou barvu menstruace mohou způsobovat nejen léky na bázi hormonů, ale také některé další skupiny léků. Po drogách následujících odrůd se místo regulace může objevit temný mazanec:

 • antibiotika. Po dlouhodobém používání antibakteriálních látek se mění vaginální mikroflóra, což negativně ovlivňuje práci dělohy a jejích přídavky a mírný hnědý výtok se objevuje ve formě mazanice. Mohou být způsobeny zpomalením procesu zrání vajíčka;
 • protivředové léky. Tyto léky téměř vždy způsobují menstruační poruchy, mění trvání cyklu a způsobují výskyt tmavého nátěru, dokonce i mezi obdobími;
 • hemostatické léky. Tyto léky jsou předepsány za účelem zastavení děložního krvácení a silné menstruace. Pokud porušíte dávkování nebo nebudete dodržovat předpis, můžete namísto kritických dnů nebo amenorey vyvolat namazání;
 • antidepresiva. Užívání léků této skupiny je indikováno pro příliš silnou menstruaci, ale prodloužená léčba může vést k tomu, že může dojít ke zpoždění 3-4 dny a místo kritických dnů začíná hnědá mazanina.

U žen, které pijí diuretika, psychotropní a steroidní léky, je vysoká pravděpodobnost abnormálního průběhu menstruace.

Hormonální léky a antikoncepce

Základem moderní orální antikoncepce jsou hormony, takže si ženské tělo nějakou dobu na každý lék zvykne.

Hnědý výtok během menstruace během období adaptace na nový typ antikoncepce po dobu několika měsíců je variantou normy. Pokud namazání trvá déle než tři až čtyři cykly, měli byste se určitě poradit s gynekologem.

Při užívání perorální antikoncepce mohou být hnědé skvrny následující:

 • nedostatečné dávkování hormonů;
 • odchylka od pokynů;
 • předčasný příjem pilulek;
 • individuální nesnášenlivost k léku a jeho složkám;
 • špatné návyky a nemoci.

U žen užívajících nouzovou antikoncepci se velmi často vyskytují hormonální poruchy (Agest, Postinor, Escapel). Obvykle se v dalším cyklu obnoví rovnováha hormonů, hlavní věcí je nepoužívat takové pilulky příliš často.

Po instalaci nitroděložního tělíska může během adaptačního období, stejně jako v případě nesprávné instalace nebo odmítnutí antikoncepce tělem, vyniknout hnědá mazanina.

Z těchto důvodů by používání této metody antikoncepce mělo být pod přísným lékařským dohledem..

Špatný způsob života

Následující faktory mohou změnit povahu menstruačního toku:

 • kouření;
 • zneužití alkoholu;
 • otrava těla škodlivými látkami;
 • práce v nebezpečné výrobě;
 • nadměrná fyzická aktivita.

Při dlouhodobém vystavení těmto faktorům může zpočátku dojít k mírnému zpoždění kritických dnů, ale na pozadí zhoršení zdraví a snížení imunity může místo menstruace začít špinění. V takovém případě se s tímto problémem dokáže vyrovnat pouze úplným odmítnutím špatných návyků a změnou životního stylu.

Klimatická změna

Falešný člověk může nahradit pravidelné menstruační krvácení i po normálním pohybu. K hmatatelnějším změnám v těle ženy dochází při změně klimatických pásem. Pokud takové špinění trvá déle než týden a současně se výrazně zhorší zdravotní stav, měli byste určitě kontaktovat lékařskou instituci.

Výživa

Nevyvážená a hubená výživa nenasytí tělo potřebnými vitamíny a mikroelementy, což může vést k oddálení menstruačního toku po delší dobu..

Pokud žena rychle přibývá nebo ztrácí váhu, může menstruace úplně zmizet. Pokud se kritické dny zpozdí o 2–3 dny a uvolní se řídká hnědá mazanina, znamená to nedostatek železa v těle. Nedostatek tohoto stopového prvku vede ke ztmavnutí barvy menstruační krve..

Stres a přetížení

Nadměrný stres a nervové šoky způsobují problémy v práci centrálního nervového systému, který je zodpovědný za pravidelnost menstruačního cyklu. Tyto faktory mohou u žen vyvolat zcela odlišné reakce..

Pokud mají někteří na pozadí stresu namísto kritických dnů hnědou mastnotu, pak mohou jiní začít krvácení z dělohy. Pokud současně neexistují žádné další příznaky, jako je bolest a celková slabost, neměli byste si s tím dělat starosti, po zbavení se stresu a přepětí se cyklus normalizuje.

Příznaky patologie

Někdy dochází k rozmazání špinavého výtoku na pozadí zpoždění - může to být známka hormonálních poruch a vážných patologií. Hnědé špinění místo menstruace je běžné u následujících zdravotních problémů žen:

 • zánětlivé procesy v orgánech reprodukčního a močového systému;
 • infekce v genitální oblasti;
 • benigní a maligní nádory;
 • mimoděložní těhotenství;
 • potrat;
 • jiné patologické procesy.

Pokud místo kritických dnů vynikne temný mazanec, měli byste věnovat pozornost doprovodným příznakům:

 • bolest v dolní části břicha;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • zarudnutí vnějších pohlavních orgánů;
 • nepohodlí během sexu;
 • zpožděná menstruace o více než 10 dní;
 • absence kritických dnů po dobu delší než 2 měsíce atd..

Chcete-li zjistit přesnou příčinu špinění, měli byste vyhledat pomoc lékaře..

Hnědé odlesky - jít hlouběji do stínu

O patologii v těle může vypovídat nejen barva a konzistence kapaliny, která vynikla místo menstruace. Pro přesnější diagnostiku byste měli věnovat pozornost i odstínu výtoku..

Světle hnědá

Světle hnědý výtok místo regulace může naznačovat přítomnost zánětlivého procesu v těle. Chcete-li přesněji určit příčinu a předepsat léčbu, měli byste věnovat pozornost přítomnosti dalších příznaků:

 • svědění a pálení;
 • tahání bolesti v dolní části zad a dolní části břicha;
 • křeče během močení;
 • Zvýšení teploty;
 • bolestivé pocity během intimity;
 • nečistoty hnisu a velké sraženiny ve výtoku;
 • zpoždění menstruace o více než měsíc.

Stejné příznaky doprovázené namazáním mohou naznačovat přítomnost infekce v těle. Světle hnědé tajemství může být způsobeno takovými chorobami, jako jsou chlamydie, kapavka, genitální opar a Trichomonas, může je také vyvolat ureaplasma a mycoplasma..

Tmavě hnědá

Dlouhá absence kritických dnů je téměř vždy známkou porušení práce reprodukčního systému. Pokud po zpoždění zmizela menstruace tmavě hnědé barvy a jejich konzistence a odstín se nezměnily asi 4 dny, může to znamenat přítomnost následujících patologií:

 • zánětlivé procesy v sliznici dělohy;
 • eroze;
 • fokální proliferace endometria;
 • endometrióza.

Pokud je smíchaný výtok také s krvavým výtokem, může být diagnostikována kandidóza.

Hnědý výtok - diagnostika a léčba

Pokud se místo normální menstruace objeví hnědý výtok, měli byste okamžitě jít ke gynekologovi. Chcete-li zjistit důvod takové anomálie, může lékař kromě gynekologického vyšetření a nátěrů na mikroflóru provést řadu dalších studií:

 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů;
 • Ultrazvukové vyšetření štítné žlázy;
 • obecný krevní test a hormony;
 • pokud má lékař podezření na přítomnost onkologických novotvarů, může předepsat CT a MRI.

Podle výsledků vyšetření je stanovena přesná diagnóza; v některých případech může být nutná konzultace endokrinologa s hnědou menstruací. Pokud jsou příčinou poruch stres a psycho-emoční poruchy, budete muset navštívit psychoterapeuta.

Teprve po přesném stanovení příčiny hnědé skvrny bude lékař schopen předepsat adekvátní léčbu. Pokud existují hormonální poruchy, je předepsán lék, jehož příjem by měl být kombinován s dietou a změnami životního stylu.

Hnědý výboj - prevence

Jediným preventivním opatřením proti hnědým skvrnám jsou systematické gynekologické prohlídky. Počáteční fáze zánětlivých a infekčních onemocnění je poměrně často asymptomatická, takže je lze detekovat pouze při pravidelných návštěvách gynekologa.

Léčivé tampony se často používají k lokální léčbě různých gynekologických onemocnění. Tato metoda se používá k přímému ovlivnění postižené oblasti a poskytuje vysoce kvalitní přístup k užitečným léčivým složkám.