Příčiny křečové bolesti v dolní části břicha

Bolest, která se vyskytuje v dolní části břicha, je poměrně častá. Tento příznak se může objevit jak u mužů, tak u žen. Nepohodlí by nemělo být v žádném případě tolerováno, zvláště pokud nejsou stanoveny jeho příčiny. U žen jsou křečové bolesti v dolní části břicha spojeny s těhotenstvím nebo jeho patologickým průběhem, objevují se na pozadí gynekologických onemocnění a v mužské části populace je tento jev častěji spojován s poruchami gastrointestinálního traktu. Jakékoli patologické poruchy vyžadují diagnostiku a léčbu a křeče v křečích by měly být signálem pro okamžitou lékařskou pomoc..

Křečové bolesti břicha

Takovou bolest nelze tolerovat a ve většině případů je to nemožné. Pro krásnou polovinu lidstva je to důsledek porušování reprodukčních orgánů, je nebezpečný s vážnými následky a může dokonce vést k smrti..

Bolest ve střevech, ale nejen, může být lokalizována na pravé nebo levé straně, rozvíjet se v dolní části břicha nebo se šířit do dolní části zad, někdy vyzařuje do dolních končetin. Léčba takového patologického jevu není možná bez okamžitého zásahu lékaře..

Křečová bolest naznačuje silnou kontrakci hladkých svalů vnitřních orgánů, které se nacházejí v dolní části břicha za pobřišnicí:

 • děloha a vejcovody;
 • tlusté a tenké střevo;
 • močové cesty;
 • měchýř.

Někdy se může objevit bolest na pozadí zhoršené funkce ledvin, ale pak je zaznamenána v boku nebo dolní části zad a jde do dolní části břicha. Svalové křeče nebo bolest na levé straně ztěžují průchod obsahu dutými orgány a způsobují nepohodlí.

Pohyb výkalů a tekutin je přirozeným procesem a při absenci patologie nezpůsobuje bolestivé pocity. Pro ženy je kontrakce vejcovodů k posunutí vajíčka také bezbolestná, někdy může způsobit nepohodlí pouze kontrakce dělohy během menstruace. Ale to jsou jen nepříjemné pocity, ne kontrakce nebo bolest na levé straně..

Bolestivost může být příznakem vážných poruch nebo vývoje nebezpečných nemocí. Nastává, když je pohyb v dutých orgánech obtížný nebo úplně zablokovaný. U žen vede obstrukce vejcovodů k nemožnosti početí. Poruchy střev nebo obstrukce močových cest jsou život ohrožující.

Bolest může také nastat v důsledku funkčních poruch. Křečové bolesti u těhotných žen signalizují možné ukončení těhotenství nebo ohrožení dítěte. U žen v plodném věku se tímto způsobem mohou projevit patologické stavy reprodukčního systému..

Bolest na levé nebo pravé straně, stejně jako ve středu, může mít různou intenzitu a protože každý má individuální práh bolesti, pocity jsou vnímány odlišně. Ale ať je to jakkoli, vyžadují okamžité odvolání ke specialistovi.

Příčiny bolesti

Bez vyšetření nelze říci, co způsobilo život ohrožující příznaky. Akutní bolesti, jako jsou kontrakce, se mohou objevit bez ohledu na pohlaví a existuje mnoho důvodů..

Apendicitida

Právě s bolestí se tato známá nemoc projevuje. A pro nikoho není tajemstvím, že bez lékařského zásahu to samo nezmizí. Lokalizace bolesti je taková, že neumožňuje okamžitě diagnostikovat onemocnění. Zánět slepého střeva je určen komplexem charakteristických příznaků, včetně bolesti.

Na levé straně může být bolest, která není charakteristická pro apendicitidu. Tento stav je nebezpečný s vysokým rizikem rozvoje peritonitidy a on zase bez operace ve většině případů vede k smrti.

Obstrukce střev

K tomuto jevu dochází zpravidla náhle a kromě kontrakcí má člověk akutní nesnesitelnou bolest. Je doprovázeno plynatostí, nadýmáním a zácpou. Prochází pouze v případě zlepšení průchodnosti a normalizace křesla.

Tříselná kýla

Další patologický jev, který nelze sám odstranit. Bolest může na chvíli ustoupit, ale pak se znovu vrátí. Je nemožné opravit kýlu sami, ohrožuje lidský život. Taktiku léčby může určit pouze odborník.

Zadržování moči

Vyskytuje se v důsledku selhání ledvin nebo ucpání močových cest. Příčinou může být také závažný zánět nejen močového měchýře a močovodů, ale také prostaty nebo přívěsků u ženy. Kromě bolestivých pocitů existuje nutkání močit, což se v důsledku toho neobjevuje.

Renální kolika

Ledvinové kameny a písek při pohybu mohou způsobit křeče, znemožnit tok moči nebo zablokovat močové cesty. Bolest jako kontrakce s kolikou v tomto případě neumožňuje člověku chodit, sedět, stát, aniž by zažil nepříjemné pocity. Kromě speciální stravy a analgetik obvykle není nic předepsáno, ale velké a ostré kameny se mohou stát indikací pro operaci..

Infekční choroby

Črevní infekce mohou často vyvolat křečové bolesti v dolní části břicha vpravo. Jedním z nich je úplavice, která je doprovázena řadou dalších příznaků, ale bolest je vždy charakterizována akutním průběhem. A také další patogenní bakterie mohou narušit práci střeva a způsobit zánět jeho stěn..

Cecum volvulus

Další jev, který se projevuje silnými křečovitými bolestmi. Jsou doprovázeny hromaděním plynů i výkalů. Bez lékařské pomoci volvulus způsobí únik střevního obsahu jícnem.

Existují příčiny bolesti, které postihují pouze muže nebo ženy. U silnějšího pohlaví je takový jev vzácný, ale nelze ho vyloučit..

Zánětlivé procesy pohlavních orgánů, zejména varlat a prostaty, mohou způsobit křeče. Riziko onemocnění se zvyšuje, pokud měl muž krátce před nástupem příznaků chřipku, příušnici nebo infekční onemocnění reprodukčního systému. Silnější pohlaví může vydržet bolest a rozpaky zdržují návštěvu lékaře, což je plné důsledků pro jeho mužské zdraví. Všechno může skončit impotencí nebo neplodností..

Žena má během těhotenství křeče v břiše v důsledku mnoha poruch. A také mohou být příčinou gynekologická onemocnění. Kontrakce mohou mít fyziologickou povahu a hovoří o připravenosti dítěte na narození, ale v krátkých časových intervalech to signalizuje možný potrat.

Pouze včasná návštěva lékaře pomůže udržet těhotenství a odstranit příčinu bolesti v podbřišku u žen.

Ale také ostré křečové bolesti v dolní části břicha vlevo nebo vpravo mohou naznačovat mimoděložní těhotenství. Když oplodněné vajíčko neprochází vejcovodem a je připojeno k jeho sliznici, jak roste, trubice se protáhne a v důsledku toho praskne. Jediným řešením je chirurgický zákrok, křečová bolest sama nezmizí.

Co dělat s křečovými bolestmi v podbřišku

Ve většině případů bolest nezmizí sama o sobě, zvláště pokud je příznakem onemocnění. Samoléčba je zdraví nebezpečná a nelze tolerovat ani bolest na levé nebo pravé straně. Při prvním nepohodlí musíte navštívit lékaře.

Bez prokázaného důvodu k utonutí pocitů analgetik je chyba. Léky mohou rozmazat obraz a zkomplikovat diagnózu. Je ještě nebezpečnější ignorovat nebo snášet bolest, která přichází s:

 • krvavé problémy;
 • Zvýšení teploty;
 • zvracení;
 • nevolnost.

Pouze v lékařském zařízení po absolvování nezbytných testů a vyšetření zjistí příčinu těchto příznaků a předepíše léčbu. K úlevě od silné bolesti po objasnění diagnózy se používají analgetika. Během menstruace je povoleno užívat léky proti bolesti, protože jde o čistě fyziologický proces a nepředstavuje hrozbu.

V některých případech vyžaduje silná bolest okamžitou hospitalizaci, takže pokud k ní dojde, musíte zavolat sanitku.

Příčiny křečové bolesti v dolní části břicha

Příčiny křečí

Hlavními faktory způsobujícími křeče hladkých svalů břišní dutiny jsou narušení trávicího traktu, onemocnění reprodukčního a močového systému..

Následující stavy a nemoci mohou vést k nepohodlí a nepohodlí v břiše:

 • narušení trávicího traktu;
 • Spontánní potrat;
 • mimoděložní těhotenství;
 • polycystický vaječník;
 • pyelonefritida, cystitida;
 • kameny v ledvinách;
 • onkologická onemocnění;
 • apendicitida;
 • napadení hlístami.

Patologie střev zahrnují stavy, jako je tříselná kýla, volvulus slepého střeva, střevní obstrukce, infekční onemocnění.

Povaha bolesti

Mimoděložní těhotenství je nebezpečné. V nejlepším případě to vede k potratu, v nejhorším případě k prasknutí vejcovodu. V počáteční fázi se nepohodlí mýlí s bolestivými obdobími. Při spontánním potratu se bolestivé pocity dostávají do dolní části zad a křížové kosti. Jsou doprovázeny krvavým vaginálním výtokem.

Křečové bolesti v dolní části břicha s výtokem projevují benigní a maligní novotvary. Torze nohy ovariální cysty je doprovázena horečkou, nevolností a zvracením.

Renální kolika je často spojována s chorobami močového systému. Blokování cest může být způsobeno přítomností kamenů, ureterální striktury. Zánětlivé a infekční léze ledvin a močového měchýře jsou charakterizovány bolestí v suprapubické oblasti a dolní části zad.

Patologie střev vedou k intenzivní bolesti vlevo. Velikost břicha se zvětšuje, hromadí se plyn a výkaly.

Při zánětu slepého střeva se vpravo vyskytuje těžká kolika. Horečka a slabost jsou běžné..

Infekce střev je doprovázena zvracením a průjmem, horečkou. Žaludek se vaří a bobtná, vlevo nebo vpravo je ostrá bolest. Může to být způsobeno otravou jídlem z nemytého nebo zkaženého jídla.

Paroxysmální křeče s helmintiázou se v noci zhoršují. Typickými příznaky jsou žízeň, nadýmání, plynatost a zvracení..

Jak odstranit křeče

V případě náhlých ostrých a ostrých bolestivých pocitů, které jsou doprovázeny horečkou, krvavým výtokem, je nutné zavolat sanitku. Zpoždění může být životu nebezpečné. Systematické křeče a nepohodlí vyžadují vyšetření odborníkem. Před vyšetřením byste neměli užívat drogy, aby nedošlo k rozmazání obrazu.

Pokud je problém znám a neohrožuje vaše zdraví, můžete si s ním poradit sami. Takže s menstruací můžete užívat antispazmodika nebo nesteroidní protizánětlivé léky.

Někdy na konci semestru si těhotné ženy mohou mýlit kontrakce s intestinálními křečemi.

Pokud jsou křeče způsobeny zánětem močových cest nebo infekcí, budou zapotřebí antibiotika. Diagnostika zahrnuje bakteriologickou studii k určení typu mikroorganismu. Po vyšetření a testování lékař předepíše léčbu.

Je nemožné zabránit všem možným důvodům vzniku bolesti břicha. Abyste se vyhnuli střevním patologiím, měli byste jíst správně. Abyste předešli onemocněním urogenitálního systému, musíte vést zdravý životní styl a pravidelně podstupovat lékařská vyšetření. Prevence střevních infekcí, otravy jídlem a infekce červy spočívá v přísném dodržování pravidel osobní hygieny.

Co dělat s křečovými bolestmi břicha

Bolest v zažívacím traktu je považována za nejčastější stížnost nejen u dospělých, ale iu mladých pacientů s gastroenterology. Příčiny patologického stavu mohou být mnoho faktorů: červi, onemocnění trávicího systému, zánět slepého střeva, poruchy trávení, ARVI, zánět ledvin nebo plic. Aby bylo možné včas reagovat na signál z těla, je nutné se naučit rozlišovat mezi příznaky těchto projevů..

Etiologie bolesti žaludku

Křečová bolest v žaludku je druh poruchy fungování tohoto orgánu. Intenzita bolesti v křečích se může snížit nebo zvýšit, což vyvolává rozvoj žaludečních křečí.

Příčiny křečové bolesti v oblasti žaludku mohou být následující:

 • Funkční - objevují se v důsledku neuralgie, metabolických poruch;
 • Organické - vyvíjejí se v důsledku patologických procesů probíhajících v gastrointestinálním traktu.

Hlavní příčiny silné bolesti v žaludku jsou spojeny s chorobami trávicího traktu. Takové patologie přispívají k rozvoji dysfunkcí. Křečové bolesti v žaludku mohou být důsledkem eroze, žaludečních vředů, zánětu dvanáctníku a také zánětu kanálků žaludeční sliznice.

Provokujícími faktory mohou být:

 • nesprávná výživa, hladovění;
 • různé otravy;
 • nadváha;
 • Deprese;
 • léky;
 • kouření a alkoholické nápoje;
 • trauma, modřina;
 • neurózy.

Klinický obraz a léčba

Křečovitá bolest se vyskytuje ve formě útoku. Může růst a mizet sám. V některých případech jsou nutné léky proti bolesti. Bolest může také po několika minutách zmizet sama..

Útoky křečové bolesti mohou vyvolat zvracení, nevolnost a peritoneální křeč. Podobné napětí břišních svalů je doprovázeno zimnicí, slabostí, zvýšenou tvorbou plynů..

Křeč žaludku může být výsledkem podráždění střev, ke kterému dochází na pozadí zácpy, řídké stolice, nevolnosti. Pokud je stimul silný, dojde ke konvulzivnímu zúžení pyloru. Tyto procesy způsobují žaludeční křeče. Kromě tohoto příznaku se může také objevit kolika v dolní části břicha, která bude signalizovat již další problémy v břiše..

Aby se zabránilo komplikacím, doporučuje se navštívit gastroenterologa. V takových případech je zpravidla předepsána dietní terapie po dobu 3 měsíců. Doporučuje se frakční a častá jídla až 6-7krát denně. Před spaním můžete vypít sklenici beztučného teplého mléka..

Pro období zotavení by měl být upraven životní styl: dobrý spánek, správná a vyvážená výživa, minimální počet stresových situací a nervových šoků, mírná fyzická aktivita.

Co dělat, když se trápí křeč? Tyto stavy lze léčit léky. Léčba závisí na provokujícím faktoru, proto je nutné úplné vyšetření. Chcete-li odstranit bolest, můžete si vzít antispazmodika: No-Shpa, Spazmalgon a Drotaverin. Díky jejich působení zmizí křeč hladkého svalstva..

Použití prokinetiky pomáhá jídlu pohybovat se zažívacím traktem a obnovovat stěny dutého orgánu. V některých případech jsou zapotřebí léky ke snížení zvýšené kyselosti žaludeční šťávy: Omeprazol, Ranitidin, antacida z hliníku a hořčíku.

Ostré břicho

Intenzivní křečové bolesti v dolní části břicha signalizují, že dochází ke kontrakci hladkého svalstva. To může naznačovat poškození orgánů umístěných v dolní břišní dutině, stejně jako v malé pánvi. Jedná se o následující orgány: močový měchýř, střeva, močovody, děloha, vejcovody.

Ke kontrakci svalů hladkého svalstva dochází neustále, čímž je zajištěn plný průchod obsahu. Pokud neexistují žádné patologie, pak je proces bezbolestný, takže nemůžete cítit kontrakce močového měchýře nebo peristaltiku střev. Ženy necítí kontrakce vejcovodů, které urychlují vajíčko, stejně jako děložní tón, který zajišťuje eliminaci menstruační krve.

Křečové bolesti břicha jsou nebezpečným signálem naznačujícím selhání pohybu obsahu dutým orgánem. Předčasná lékařská péče může vést k nebezpečným komplikacím. Křeče mohou nastat v důsledku funkčního poškození. Například u žen může taková bolest naznačovat děložní myomy, potrat, bolestivá období..

Akutní mechanická střevní obstrukce

Jednou z patologií doprovázených podobnými pocity je střevní obstrukce. Tato patologie je extrémně nebezpečná, úmrtí je zaznamenáno v 10–26% případů. Podle statistik se příznaky nejčastěji objevují v noci, což je způsobeno cirkadiánním rytmem gastrointestinálního traktu.

Klinický obraz střevní obstrukce v rané fázi:

 • kolika;
 • zácpa;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • záchvaty nevolnosti a zvracení;
 • bledost kůže;
 • závratě a ztráta vědomí;
 • "šikmé" břicho asymetrické;
 • vlnité pohyby břicha;
 • intenzivní žízeň.

Příznaky závisí na formě patologie. Rozlišujte mezi uškrcením a obstrukčními formami obstrukce. Obstrukční forma se vyvíjí v důsledku zablokování lumen střeva - nádor, koule ascaris a dalších parazitů, cizí těleso, fekální nebo žlučové kameny. Zúžená forma se projevuje ztuhnutím střevního mezenteria krevními cévami. Podobná patologie je možná na pozadí volvulus, adhezí a intususcepce. U takového onemocnění, raného stadia nekrózy celého střeva, je peritonitida inherentní. Jakákoli forma střevní obstrukce vyžaduje urgentní hospitalizaci na jednotce intenzivní péče. V zásadě je indikována operace.

Spontánní ukončení těhotenství

Přítomnost křečové bolesti během těhotenství může naznačovat potrat. V dolní části břicha je bolestivý pocit, který je dán křížové kosti, krvavému výtoku z pochvy. U této symptomatologie je nutná urgentní hospitalizace. Pokud poskytnete pomoc včas, existuje šance na udržení těhotenství. V důsledku samovolného potratu zůstává část vajíčka v děloze, která musí být odstraněna. Jinak existuje riziko septických komplikací: peritonitida, sepse, purulentní salpingoopharitis, akutní endometritida.

Křečovitá bolest může být signálem těla o přítomnosti nebezpečného onemocnění. Pokud bolestivé pocity trvají déle než třicet minut, doporučuje se zavolat sanitku..

Křečové bolesti břicha

Křečové bolesti břicha jsou jedním z nejčastějších klinických projevů, kterým může každý čelit. Pohlaví a věk budou omezením výskytu bolesti.

Ve většině situací mají predisponující faktory patologickou povahu a jsou často spojeny s orgány trávicího systému, ale to vůbec neznamená, že nástup bolesti nemůže být výsledkem jiných provokátorů.

Křečové bolesti v břiše mohou být doplněny velkým množstvím různých klinických projevů, od bolesti hlavy až po nečistoty krve v moči nebo ve stolici..

Zjištění příčiny bolesti kontrakcemi je vždy složité. Diagnóza je založena na laboratorních a instrumentálních postupech, které jsou doplněny fyzikálním vyšetřením a dalšími manipulacemi klinického lékaře.

Chcete-li se zbavit příznaku, stačí použít nefunkční terapeutické metody. K vyloučení provokatéra nemoci může být nutné provést chirurgický zákrok..

Etiologie

Příčiny křečových bolestí v přední břišní stěně jsou tak rozmanité, že je lékaři rozdělují do několika širokých kategorií..

První skupinu predisponujících faktorů představují následující patologické stavy:

 • gastritida autoimunitní, bakteriální, erozivní, stresující a eozinofilní povahy;
 • ulcerativní léze dvanáctníku nebo žaludku;
 • cholecystitida;
 • pankreatitida;
 • střevní obstrukce;
 • zánět slepého střeva;
 • úplavice;
 • zachycení tříselné nebo stehenní kýly;
 • syndrom dráždivého tračníku;
 • chronická spastická kolitida;
 • vegetativní vaskulární dystonie;
 • mechanická obstrukce střeva - zhoubný nebo nezhoubný novotvar, červi nebo paraziti, fekální nebo žlučové kameny, náhodně polknutý cizí předmět nebo kus jídla mohou působit jako zátka;
 • volvulus nebo intususcepce střeva;
 • adheze v pánevní dutině;
 • obstrukce konečníku nebo sigmoidního tračníku;
 • střevní nedostatečnost;
 • alergické reakce;
 • renální kolika;
 • neurózy;
 • zranění nebo podlitiny;
 • chronický průběh gastroduodenitidy;
 • gastroenteritida nebo gastroenterokolitida;
 • enzymatický nedostatek;
 • cukrovka;
 • celiakie;
 • cholelitiáza.

Nejvzácnějšími provokatéry jsou následující nemoci:

 • akutní průběh infarktu myokardu;
 • urolitiázová nemoc;
 • akutní koronární nedostatečnost;
 • poškození bránice;
 • perikarditida;
 • angina pectoris a spála;
 • thyrotoxikóza a ARVI;
 • revmatismus a další onemocnění ovlivňující pojivovou tkáň;
 • patologie nervového systému nebo muskuloskeletálního systému;
 • zlomeniny dolních žeber;
 • systémová onemocnění krve;
 • zápal plic;
 • disekce aorty.

Křečové bolesti v oblasti přední stěny pobřišnice u žen mohou být způsobeny:

 • mimoděložní těhotenství;
 • Spontánní potrat;
 • měsíční;
 • tvorba děložních myomů.

Kromě nepříznivých faktorů, které mají patologický základ, existuje kategorie zdrojů, které nejsou spojeny s průběhem konkrétního onemocnění:

 • přejídání nebo dlouhodobé odmítání jídla;
 • dopad stresových situací;
 • iracionální užívání drog - nedodržování denní normy předepsané ošetřujícím lékařem a trvání užívání léků;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • sedavý životní styl;
 • obezita a anorexie;
 • dlouhodobá závislost na špatných návycích.

Všechny výše uvedené důvody způsobují u dítěte křečové bolesti břicha. Pokud se takový příznak objeví, měli byste co nejdříve vyhledat kvalifikovanou pomoc..

Příznaky

Nejprve je třeba mít na paměti, že křečové bolesti břicha jsou jen občasné a záchvaty jsou často poměrně silné. V některých případech může osoba nezávisle vyprovokovat jejich výskyt nebo zvýšení intenzity:

 • zvedání závaží;
 • úmyslné odmítnutí navštívit toaletní místnost pro pohyby střev;
 • jíst hodně jídla v jednom jídle.

Pod vlivem patologických i fyziologických provokátorů bude silná bolest křečového charakteru vždy první, ale ne jediný klinický projev.

Nejběžnější doprovodné příznaky:

 • horečka a zimnice;
 • rozrušená stolice - u některých pacientů je zaznamenána zácpa, u druhé - bolest břicha a průjem a u jiných - střídání těchto znaků;
 • nevolnost končící zvracením, které může pokračovat bez zvracení - ne ve všech případech to vede ke zlepšení stavu osoby;
 • nadýmání a dunění ve střevech;
 • zvýšená produkce plynu a pocení;
 • kolísání ukazatelů srdeční frekvence a krevního tónu;
 • hořkost a špatný dech;
 • bolestivé nebo falešné nutkání na stolici;
 • šíření bolesti do dolních končetin, bederní oblasti a třísla, do hrudníku;
 • známky intoxikace;
 • snížená chuť k jídlu;
 • nedostatek spánku;
 • obecná malátnost;
 • silné bolesti hlavy a závratě;
 • výskyt krevních nečistot ve stolici a moči;
 • škytavka a pálení žáhy;
 • říhání s kyselým nepříjemným zápachem;
 • dušnost a arytmie;
 • nepřiměřené snížení nebo zvýšení tělesné hmotnosti;
 • překrytí jazyka květem bílého, šedého nebo nažloutlého odstínu;
 • pokles pracovní kapacity;
 • letargie a slabost;
 • rychlá únavnost.

Komplex vnějších znaků, který doprovází křečovou bolest v břiše, bez ohledu na důvod, bude čistě individuální povahy. Je to způsobeno vlivem etiologického faktoru, který způsobil tak nepříjemný příznak, který kromě všeho významně snižuje kvalitu života pacientů..

Pokud se objeví následující příznaky, měli byste co nejdříve zavolat záchranný tým a poskytnout oběti první pomoc:

 • nárůst teploty na 39-40 stupňů;
 • „Ostrý žaludek“;
 • silné otoky přední břišní stěny, nezlomné zvracení a zácpa;
 • bolest dýky v žaludku;
 • záchvaty ztráty vědomí.

Nouzová první pomoc zahrnuje následující pravidla:

 • zajištění horizontální polohy a úplného odpočinku pro pacienta;
 • osoba by měla být položena na bok, aby se pacient neudusil svými zvratky;
 • podejte anestetikum;
 • masáž srdce a umělá ventilace plic - v případě ztráty vědomí a nedostatku pulsu.

V žádném případě byste neměli:

 • nechat oběť na pokoji;
 • dát člověku jídlo a pití;
 • dát klystýr;
 • podávejte projímadla;
 • položte na břicho vyhřívací podložku.

Diagnostika

Pouze lékař může zjistit příčiny křečových bolestí břicha. Pokud se takový příznak objeví, stojí za to vyhledat pomoc od gastroenterologa, protože nejčastěji provokatéři jsou onemocnění trávicího systému.

Primární diagnóza zahrnuje implementaci řady manipulací přímo klinickým lékařem:

 • seznámení s historií onemocnění - zjistit patologický zdroj, který je pro člověka nejcharakterističtější;
 • sběr a analýza historie života - k potvrzení vlivu fyziologických predisponujících faktorů;
 • palpace a perkuse přední břišní stěny;
 • měření indikátorů teploty a pulsu, srdeční frekvence a krevního tlaku;
 • podrobný průzkum pacienta - pomůže lékaři sestavit úplný obraz o průběhu patologického stavu.

Laboratorní diagnostické metody:

 • obecný klinický krevní test;
 • biochemie krve;
 • koprogram;
 • bakteriální a imunologické testy;
 • obecná analýza moči.

Chcete-li přesně diagnostikovat, co způsobilo bolest v dolní části břicha nebo jinou lokalizaci, pomohou údaje o těchto instrumentálních postupech:

 • gastroskopie;
 • ultrasonografie;
 • radiografie;
 • irrigoskopie;
 • kolonoskopie;
 • sigmoidoskopie;
 • endoskopická biopsie;
 • CT;
 • MRI.

Kromě toho může gastroenterolog doporučit pacienta ke konzultaci odborníkům z jiných oborů medicíny:

 • endokrinologie;
 • gynekologie;
 • neurologie;
 • onkologie;
 • pediatrie.

Léčba

Pokud člověka bolí žaludek (bolestivé pocity mají křečovitý charakter), lze klinické příznaky neutralizovat konzervativními způsoby léčby. Lékař individuálně na základě základního onemocnění, celkového stavu pacienta, závažnosti tohoto příznaku a věkové kategorie předepisuje:

 • užívání léků;
 • šetřící strava;
 • kurz lékařské gymnastiky;
 • lidové prostředky.

Obecnou metodou terapie pro všechny pacienty je fyzioterapie, kterou představují následující procedury:

 • ultrazvuk;
 • elektroforéza;
 • fonoforéza;
 • zahřívání;
 • akupunktura;
 • magnetoterapie;
 • darsonvalizace;
 • UHF;
 • indukční termomie.

Je nemožné úplně se zbavit bolesti břicha (kontrakcí) bez eliminace základního onemocnění.

Prevence a prognóza

Křečovitá bolest v břiše nikdy nebude rušit lidi jakéhokoli věku a pohlaví, pokud budete dodržovat jednoduchá preventivní opatření:

 • celoživotní odmítnutí závislostí;
 • udržovat mírně aktivní životní styl;
 • vyvážené a výživné jídlo;
 • neustálé posilování imunity;
 • udržování tělesné hmotnosti v normálních mezích;
 • vyhýbání se fyzickému a emocionálnímu vyčerpání;
 • včasná diagnostika a eliminace všech nemocí vedoucích k bolesti;
 • pravidelné úplné preventivní prohlídky na klinice s povinnou návštěvou všech lékařů.

Bolest připomínající kontrakce v přední stěně břišní dutiny má příznivý výsledek a nepředstavuje hrozbu pro lidský život..

Ignorování nepohodlí může vést nejen k častým relapsům, ale také k progresi základního onemocnění, které je plné vývoje komplikací charakteristických pro patologický stav.

Křečové bolesti v dolní části břicha

O čemž svědčí křečové bolesti v podbřišku

Křečové bolesti v dolní části břicha jsou často spojeny nejen s poruchami trávicího systému, ale také s vážnými patologiemi urogenitální oblasti.

U žen bolesti v křečích velmi často naznačují vývoj gynekologických onemocnění. Takovéto patologie jsou nebezpečné, protože mohou vést k vážným následkům a někdy dokonce ke smrti..

V každém případě křečové bolesti naznačují silné kontrakce hladkého svalstva vnitřních orgánů, které se nacházejí za pobřišnicí, a to:

 • Děloha a vejcovody.
 • Střeva.
 • Orgány močového systému.

Velmi často dochází k křečovité bolesti v dolní části břicha s rozvojem patologie ledvin, ale v tomto případě navíc vyzařuje do boku nebo dolní části zad. Měli byste také vědět, že křečové bolesti v dolní části břicha se mohou objevit z psychosomatických důvodů. To se zpravidla děje u lidí, kteří jsou emočně labilní, kteří nemohou vydržet stresující podmínky a jsou neustále ve stavu nervového napětí..

Porušení stravy může vést k výskytu bolestivého syndromu křeče. Křečové bolesti v dolní části břicha se často vyskytují při zneužívání alkoholu nebo otravě způsobené předávkováním léky.

Syndrom křečové bolesti může naznačovat následující patologie:

 • střevní obstrukce. Bolestné pocity se zpravidla objevují náhle a jsou doprovázeny plynatostí a nadýmáním. Dalším příznakem je zácpa. Normalizovat stav je možné pouze zlepšením průchodnosti (často chirurgickým zákrokem);
 • tříselná kýla. V tomto případě se bolest může na chvíli uvolnit, ale pak se znovu objeví. Nemůžete se pokusit opravit kýlu sami, protože to může být život ohrožující. Taktiku léčby může vyvinout pouze lékař;
 • akutní retence moči. Tento stav může nastat, když jsou močové cesty blokovány pískem nebo kameny a vznikem různých chorobných stavů ledvin. Pokud se začnou pohybovat velké ostré kameny, které mohou poškodit močovod, je indikována urgentní chirurgická léčba. Příčinou jsou velmi často zánětlivé procesy v orgánech močového systému. Na pozadí řezů jsou časté nutkání močit;
 • střevní infekce. Nejběžnější křečovitá bolest v dolní části břicha je způsobena úplavicí. Tato patologie je vždy charakterizována akutním průběhem. Při absenci terapeutických opatření mohou nastat závažné následky;
 • volvulus slepého střeva. V tomto případě je pozorována zácpa a plynatost. V závažných případech může být střevní obsah uvolňován jícnem..

Bolest jako příznak nemoci

Křečové bolesti v dolní části břicha u mužů a žen se nejčastěji vyskytují s rozvojem onemocnění trávicího a urogenitálního systému.

Těžká paroxysmální bolest je známkou akutní střevní obstrukce. K tomu dochází, když patologický proces ovlivňuje dolní střeva. Měli byste vědět, že tato nemoc se vyvíjí postupně. Jeho prvními příznaky jsou bolesti. Zpočátku se bolest objevuje v noci, ale člověk dokáže snížit svou intenzitu pohodlnou polohou.

Mezi další příznaky střevní obstrukce patří:

 • Nadýmání.
 • Zácpa, nedostatek stolice.
 • Vývoj asymetrie břicha.
 • Vzhled viditelné střevní motility, který se projevuje nedobrovolnými zvlněnými pohyby břicha.
 • Neustálá žízeň.
 • Opakovaná nevolnost a zvracení.

S rozvojem urolitiázy dochází ke křečovité bolesti. Patologie je charakterizována tvorbou kamenů v orgánech močového systému v důsledku metabolických poruch.

Zpravidla nástupu záchvatu bolesti v dolní části břicha předchází neustálá bolestivá bolest v bederní oblasti. Mohou být jednostranné i dvoustranné. Když se objeví křečové bolesti v dolní části břicha spojené s urolitiázou, objeví se potíže s močením a někdy se v moči objeví příměs krve. Když kámen blokuje lumen močovodu, dochází k ataku ledvinové koliky. Tento stav může trvat několik hodin až několik dní. Teprve poté, co kámen opustí močovod, bolest zmizí. V závažných případech je indikována chirurgická léčba.

Porušení tříselné kýly je také doprovázeno křečovými bolestmi v dolní části břicha. Charakteristickým rysem je, že bolest se velmi rychle šíří do celého břicha, takže je obtížné určit umístění lokalizace, což často komplikuje diagnózu. Na pozadí stresujícího stavu těla v prvních hodinách po útoku se objeví řídká stolice a často se objevuje zvracení.

Všechna výše popsaná onemocnění jsou charakteristická pro muže a ženy, ale existují i ​​specifická onemocnění.

Zejména u žen může být křečová bolest příznakem následujících patologií:

Ovariální mrtvice, která se vyznačuje krvácením. V procesu vývoje patologie je narušena integrita tkání orgánu a otevírá se krvácení do břišní dutiny. Velmi často je taková patologie vyvolána zvýšenou fyzickou aktivitou nebo drsným pohlavním stykem. Křečovitá bolest v dolní části břicha vyzařuje do dolní části zad a konečníku. Objevuje se zvracení, silná slabost a závratě, které jsou spojeny se ztrátou krve.

Salpingo-ooforitida nebo adnexitida. Taková onemocnění jsou spojena s akutním zánětem děložních přívěsků. Horečka, zvracení a nevolnost jsou dalšími příznaky. Při předčasné lékařské péči existuje vysoké riziko vzniku peritonitidy.

U mužů mohou být křečové bolesti v dolní části břicha také příznakem onemocnění reprodukčního systému. Nejčastěji naznačují vývoj akutní prostatitidy, orchitidy nebo orchiepididymitidy. Taková onemocnění se obvykle vyskytují po infekcích (chřipka, spála, příušnice, kapavka, chlamydie atd.). Vlastností je, že akutnímu záchvatu vždy předchází neustálá bolest nízké intenzity. Proto muži zřídka navštěvují lékaře včas..

Je důležité vědět následující:

 • Při záchvatu akutní prostatitidy vyzařuje křečová bolest do konečníku a šourku. Objeví se také potíže s močením. Někdy dochází k akutní retenci moči a v závažných případech se objeví hnisavý výtok z močové trubice.
 • Při akutním zánětu varlat nebo nadvarlete se pocity křečové bolesti rychle vyvinou do konstantní akutní bolesti. Kromě toho dochází k otoku šourku a výraznému syndromu intoxikace.

Křečovitá bolest během těhotenství

Křečové bolesti během těhotenství se mohou objevit z různých důvodů. Ne vždy vyhrožují..

Fyziologické příčiny spastické bolesti v dolní části břicha během těhotenství mohou být spojeny s:

 • S implantací embrya. Velmi často mnoho žen, asi týden po početí, trpí křečemi v podbřišku křečovité povahy. Mohou být doprovázeny malým množstvím krvácení. Tento znak označuje úspěšné připojení vajíčka k děloze..
 • S roztažením tkání dělohy. V raných fázích se tento orgán začíná měnit, což způsobuje svalové křeče. Paroxysmální bolest v prvním trimestru navíc nastává v důsledku skutečnosti, že děloha, která se zvětšuje, začíná vyvíjet tlak na blízké orgány. Vyvolává také svalové křeče..
 • S hormonálními změnami. Změny v ženském těle mohou vést k narušení trávicího procesu, nadýmání, plynatosti.

Kromě:

 • Na začátku těhotenství se při pohlavním styku může objevit mírné křečové nepohodlí.
 • V posledních měsících těhotenství dochází během tréninkových kontrakcí k paroxysmální bolesti. Tělo se tak připravuje na nadcházející porod..

Existují také patologické příčiny křečových bolestí během těhotenství v dolní části břicha:

Spontánní potrat. V tomto případě je bolest doprovázena krvavým vaginálním výtokem. Dítě lze zachránit pouze během léčby v nemocnici.

Mimoděložní těhotenství. Tato patologie se projevuje křečovými bolestmi asi týden po pohlavním styku. Bolest je obvykle lokalizována na straně, kde je připojeno embryo. Tato patologie je velmi nebezpečná a představuje ohrožení života, pokud není poskytována lékařská péče včas..

Problémy s ledvinami. Vzhledem k rostoucímu namáhání těla během těhotenství se velmi často vyskytují patologie ledvin. Taková onemocnění jsou doprovázena problémy s močením a přítomností krve v moči. Nedostatek včasné a správné léčby onemocnění ledvin může vyvolat potrat.

Pokud se během těhotenství objeví křečové bolesti v podbřišku po pádu nebo úderu do břicha, je to velmi nebezpečné. Mohou naznačovat předčasné odtržení placenty. V takových případech se bolest rychle rozšíří do celého břicha a také vyzařuje do dolní části zad a konečníku. V závažných případech se objeví krvácení, což naznačuje nástup potratu. Abrupce placenty je patologie, která ohrožuje nejen plod, ale i život ženy.

Ostré křečové bolesti, ke kterým dochází na konci těhotenství, jsou porodní bolesti. Ve většině případů bolest roste, ale někdy porod začíná náhle, takže paroxysmální bolest je rychlá. S tímto příznakem je důležité co nejdříve jít do nemocnice..

Diagnostika a léčba

Křečovitá bolest v dolní části břicha může být příznakem nejrůznějších patologií, proto je velmi důležité ji správně diagnostikovat. Takový syndrom bolesti může často naznačovat nebezpečný stav, který ohrožuje život. Proto je v některých případech nutné urgentně zavolat sanitku. Zejména paroxysmální bolest je považována za nebezpečnou, jejíž intenzita se časem zvyšuje..

Je nutné zavolat sanitku v případech, kdy jsou křečové bolesti doprovázeny dalšími příznaky:

 • Vysoká teplota.
 • Těžká slabost.
 • Zvracení, které nepřináší úlevu.
 • Krvavý výtok z genitálního traktu.
 • Těžká bolest hlavy.
 • Zvýšený krevní tlak.
 • Prudký pokles krevního tlaku.
 • Mdloby.
 • Nástup asymetrie břicha.

Pokud záchvat křečových bolestí v dolní části břicha spontánně ustal, doporučuje se domluvit si schůzku s terapeutem. Lékař provede počáteční vyšetření, shromáždí anamnézu, předepíše nezbytné laboratorní testy a instrumentální vyšetření. Na základě získaných výsledků bude předána doporučení úzkému specialistovi na přesnou diagnózu..

Při kontaktu s lékařem se stížnostmi na křečovitou bolest v dolní části břicha je pacient odeslán k laboratorním testům:

 • obecná analýza krve;
 • analýza stolice;
 • Analýza moči.

Když testy potvrdí, že křečové bolesti v dolní části břicha jsou spojeny s střevními patologiemi, mohou být pro stanovení přesné diagnózy zapotřebí další, více informativní laboratorní testy, které jsou předepsány individuálně.

Pro získání obecného obrazu o stavu orgánů umístěných v břišní dutině nebo v pánevní dutině se používá ultrazvuk, rentgen, počítačové nebo magnetické rezonance..

Pokud existuje podezření, že křečové bolesti v dolní části břicha jsou způsobeny patologiemi tlustého střeva, provede se kolonoskopie. Postup je obtížný a někdy může být bolestivý. Jeho podstata spočívá ve skutečnosti, že do konečníku je vložena sonda s videokamerou, která umožňuje zkoumat povrch tlustého střeva po celé jeho délce. Během takové hardwarové studie dostane lékař příležitost provést částečné vyšetření slepoty, sigmoidu, tlustého střeva a konečníku. Kolonoskopii lze použít k odstranění polypů a jiných výrůstků. Tento postup vám také umožňuje odebrat tkáň k biopsii.

V určitých případech jsou předepsány další studie:

 • Pokud máte podezření na patologii ledvin, provede se navíc scintigrafie ledvin.
 • Pokud se objeví patologie močového měchýře, provede se cystoskopie. Taková studie se provádí pomocí speciálního zařízení - cystoskopu. Umožňuje vám zjistit stav stěn močového měchýře, například zjistit přítomnost vředů nebo polypů.

Pokud se v dolní části břicha vyskytnou křečové bolesti, je nutné léčit příčinu jejich výskytu. Pro zlepšení pohody pacienta a zmírnění bolesti se používají antispazmodické léky. Předepisuje je lékař individuálně s přihlédnutím k obecnému stavu pacienta a závažnosti příznaků. Bolest můžete také zmírnit lidovými léky, ale jejich složení by mělo být předem dohodnuto s lékařem.

Pokud je bolest způsobena střevními problémy, pak je nejprve nutné přehodnotit stravu a životní styl. Šetrnou stravou můžete minimalizovat riziko řezů v podbřišku. Zácpa nebo zažívací potíže by neměly být léčeny pouze léky. Zvykají si rychle..

Ke zlepšení fungování trávicího systému jako celku, a proto k usnadnění úspěšné léčby, je nutné vést aktivní životní styl. Doporučuje se věnovat se jakémukoli druhu sportu nebo pravidelně provádět řadu cvičení lékařské gymnastiky.

Na základě stanovené diagnózy lze předepsat různé typy léčby křečových bolestí v podbřišku. Kromě toho, pokud jsou způsobeny fyziologickými důvody, bude s největší pravděpodobností předepsána konzervativní terapie s použitím analgetik a antispazmodik. Kromě toho, pokud jsou bolestivé pocity způsobeny fyziologickými důvody, bude doporučeno změnit životní styl, aby se zabránilo stresu a nervovému přepětí.

Pokud jsou křečové bolesti způsobeny vývojem onkologických onemocnění v posledních fázích, pak jsou nutně předepsány narkotika.

Při léčbě různých zánětů vnitřních orgánů jsou indikovány protizánětlivé léky a při potvrzení infekčních infekcí se provádí antibakteriální terapie. Průběh léčby je vždy předepsán individuálně..

Endoskopická léčba se používá k odstranění různých útvarů na vnitřních orgánech, které mohou vyvolat křečové bolesti. Pomocí této metody se provádí kauterizace, odstranění malých polypů, zastavení krvácení atd. Kolonoskopie vám umožňuje eliminovat drobné patologické formace v tlustém střevě.

Tradiční chirurgická léčba je indikována pouze v naléhavých případech. Může se například jednat o akutní atak apendicitidy, mimoděložní těhotenství nebo přítomnost maligního nádoru. Operace je indikována u prasklých cyst nebo torze varlat.

Fyzioterapeutické metody léčby jsou považovány za účinné - ultra-vysokofrekvenční terapie, terapie elektrickým proudem a induktotermie, která zahrnuje použití elektromagnetického záření..

Křečovitá bolest v břiše: dole, blízko pupku, vlevo a vpravo

Články lékařských odborníků

Bezpochyby se v patologických stavech objevují křečovité, spastické nebo křečové bolesti břicha. Výjimkou jsou bolestivé pocity během porodu u porodných žen.

V ICD-10 je bolest vznikající v břišní oblasti přiřazena třídě XVIII - příznaky, příznaky a odchylky od normy a bolest spojená s trávicím systémem a břišní dutinou je kódována R10-R19.

Kód ICD-10

Příčiny křečových bolestí břicha

Křečová bolest břicha je tedy příznakem onemocnění. A vzhledem k prevalenci tohoto příznaku lze příčiny křečovitých bolestivých pocitů v břiše rozdělit do několika skupin..

Za prvé, nevolnost, křeče v břiše a zvracení s průjmem jsou prvními příznaky otravy jídlem. V některých případech jsou na vině určité potraviny (zejména tučné, které vedou ke stagnaci žluči) nebo systematické přejídání, které zpomaluje proces trávení a může často vést k funkčním poruchám, které způsobují křečové bolesti v žaludku a střevech.

Periodické křečové bolesti břicha mohou být nejen fyziologicky podmíněné (přejídání, zácpa, u žen - menstruace), ale mohou se objevit s patologiemi, o kterých pacient ani neví, například když jsou prázdný žaludek nebo střeva.

Mezi častější důvody oprávněně patří celé spektrum střevních infekcí, které způsobují těžkou nevolnost se zvracením, křečovými bolestmi břicha a průjmem. Zejména dehydratační zvracení a průjem u dítěte jsou velmi časté příznaky rotavirová infekce u dětí.

Je třeba si uvědomit, že v mnoha ohledech se podobné příznaky objevují, když jsou infikovány parazitickými červy (hlísty).

Ve většině situací jsou časté křeče v břiše příznakem patologií trávicího systému a poruch gastrointestinálního traktu, tj. Odrážejí gastroenterologické problémy. Například pro divertikulitida jsou charakterizovány křečovými bolestmi břicha a zvracením a pro spastické gastroenterokolitidaa a pankreatitida - nevolnost, zvracení a průjem.

Samostatnou skupinu tvoří geneticky podmíněné fermentopatie, především neschopnost trávit lepek obilovin - celiakie, kdy v důsledku poškození dobře inervované sliznice tenkého střeva jsou zaznamenány časté křečové bolestivé pocity v břiše a střevní poruchy. A lidé s nesnášenlivostí laktózy - nesnášenlivost mléčného cukru - si kromě nevolnosti, průjmu a zvýšené tvorby plynů ve střevě (plynatost) stěžují na časté křeče v břiše nad pupkem.

Někdy etiologie nenachází vysvětlení po dlouhou dobu, i když se neustále objevují křečovité bolesti v žaludku a ve střevech, jako je tomu u vrozených anomálií - dolichosigme, intestinální atrézie, Leddův syndrom; gastroenterologická neuróza (bolestivé pocity v břiše psychogenní geneze) nebo břišní epilepsie.

Téměř všechny tyto důvody mohou u dětí a dospívajících vyvolat spastickou bolest břicha..

Orgány močového a ženského reprodukčního systému mají navíc břišní lokalizaci. A u významného počtu pacientů je výskyt tohoto syndromu bolesti spojen s poškozením nebo zánětem těchto konkrétních vnitřních orgánů - s určitými urologickými a gynekologickými onemocněními.

Ale v každém případě je patogeneze abdominální břicha způsobena excitací nociceptorů a afektorových zakončení nervových vláken, která poskytují inervaci orgánům břišní dutiny (duté a parenchymální), mezenterii a parietální pobřišnici.

Lokalizace bolestivých pocitů

Rozsah nemocí, u nichž je jedním z hlavních příznaků křečová bolest břicha, je extrémně široký, proto odborníci zdůrazňují takové důležité diagnostické faktory, jako je specifická lokalizace bolesti a dominantní povaha bolestivých pocitů..

A ačkoli jsou oba faktory, stejně jako doprovodné příznaky, považovány za komplex, místo, kde pacient cítí bolest, tj. Její lokalizaci, slouží jako anatomický průvodce k určení její etiologie:

 • v horní části břicha nejčastěji indikuje zánět jícnu, gastritidu, žaludeční vřed a / nebo duodenální vřed, giardiázu, ale může to být se zánětem mezenterických lymfatických uzlin, krupózní pneumonií a dokonce s infarktem myokardu;
 • na pravé straně břicha spojené s dyskinezí nebo zánětem žlučníku, cholelitiázou, chronickou apendicitidou, zánětem jaterního parenchymu;
 • na pravé straně dolní části břicha jsou zaznamenány záněty slepého střeva, granulomatózní enteritida (Crohnova choroba);
 • na levé straně břicha (nahoře) - indikátor problémů s pankreasem, dole - divertikulitida, ulcerózní kolitida a u žen - levostranný zánět přívěsků;
 • v dolní části břicha kvůli problémům s tlustým střevem (stejná ulcerózní kolitida), močovým měchýřem (nejčastěji intersticiální cystitida) a pánevními orgány (s gynekologickými onemocněními);
 • v břiše v pupku - první známka zánětu slepého střeva, stejně jako střevní křeče s infekcemi gastrointestinálního traktu, helmintiáza a aneuryzma břišní aorty;
 • v břiše nad pupkem jsou charakteristické pro mnoho gastropatií, včetně žaludeční neurózy (nervová dyspepsie); může být s pankreatickou cystou;
 • uprostřed břicha může být způsoben zánětem nebo syndromem dráždivého tračníku nebo sevřením smyček tenkého střeva. V případě intenzivní bolesti, nevolnosti a horečky by mělo být podezření na akutní apendicitidu s abscesem; důsledky a komplikace jeho perforace jsou rychle se rozvíjející záněty desek pobřišnice (peritonitida). Tento naléhavý stav často vede k sepse a hrozí smrtí..

Stejně naléhavá je disekce a perforace aneuryzmatu břišní aorty, plná významné ztráty krve..

Povaha bolesti

Povaha bolestivých pocitů - v závislosti na patofyziologických charakteristikách - může mít významné rozdíly v délce, intenzitě a subjektivním smyslovém hodnocení.

Například u intestinálních adhezí lze pociťovat mírnou tažnou nebo bolavou bolest a se stejnou patologií po jídle nebo fyzické námaze může dojít k silné křečovité bolesti v břiše.

Jsou nazývány ostré křečové bolesti břicha způsobené střevními infekcemi, otravou a dalšími důvody střevní kolika. V případě perforace žaludečního vředu nebo střevní obstrukce u pacientů, bolesti při řezání; podobné bolestivé pocity jsou dobře známé těm, kteří často mají cystitidu, i těm, kteří zažili tříselnou kýlu.

Akutní zánět slepého střeva, slinivky břišní, žlučníku nebo močového měchýře vyvolává akutní bolest. V gynekologii jsou často pozorovány příznaky zánětlivých procesů a celková infekční intoxikace - teplota (více o tom později).

A křečové bolesti břicha po jídle odpovídají klinickému obrazu chyby potravy, syndromu dráždivého žaludku, gastritidy, gastroezofageálního refluxu a gastroduodenitidy, gastroenteritidy virové etiologie, celiakie, dyskineze žlučníku a přítomnosti kamenů v ní.

Křečové bolesti břicha u žen

Chápete, proč je křečová bolest břicha u žen zvýrazněna v samostatné části, ačkoli všechny výše uvedené důvody jsou relevantní bez ohledu na pohlaví.

Za prvé, fyziologické (kvůli fungování ženského reprodukčního systému) se týká bolesti v dolní části břicha před menstruací, kdy bolestivé pocity vznikají před začátkem každé menstruace v důsledku syndromu ovulace. Ale u významné části žen je spojena křečová bolest během menstruace algodismenorea.

Gynekologové zaznamenávají bolest v dolní části břicha u žen se zánětem děložních přívěsků (adnexitida nebo salpingo-ooforitida); zánět vaječníků (ooforitida), ovariální cysta nebo její zhoubný nádor; pánevní peritoneální a děložní adheze.

Křečovitou bolest v děloze mohou způsobovat polypy vytvořené na jejích vnitřních stěnách, endometrióza nebo submukózní děložní myom..

Co způsobuje křeče v břiše během těhotenství?

 • kontrakce dělohy během implantace oplodněného vajíčka do endometria (v prvních dvou týdnech);
 • zácpa a plynatost v důsledku zvýšené hladiny estrogenu, který zpomaluje gastrointestinální motilitu (po celé období).
 • intenzivní spastické bolestivé pocity v břiše (často jednostranné) - známka mimoděložního, tj. mimoděložního těhotenství;
 • silné křeče v dolní části břicha s krvavým vaginálním výtokem po dobu až 20 týdnů - hrozba spontánního potratu;
 • opakované křečové bolesti břicha opakované několikrát během hodiny s ozařováním dolní části zad a pocitem zvyšujícího se tlaku v pánevní oblasti (Braxton-Hicksovy kontrakce) po dobu až 37 týdnů - signál nástupu předčasného porodu.

Křečové bolesti břicha po porodu lze vysvětlit skutečností, že přetížená svalová vlákna stěny dělohy - v důsledku působení hormonu oxytocinu - se začnou stahovat, aby se orgán vrátil do původní velikosti.