Proč dolní část zad po menstruaci táhne a dolní část břicha bolí

Téměř každá žena v reprodukčním věku je obeznámena s nepříjemnými pocity, které vznikají před menstruací. V zásadě se jedná o bolesti různé etiologie v dolní části břicha a někdy v dolní části zad. To nenarušuje normální život ženy, ale to se týká přirozených procesů těla.

Co však dělat, když se vyskytnou stejné příznaky, bolí dolní část břicha, táhne dolní část zad, ale po menstruačním krvácení? Ať už jsou takové situace normální, nebo stojí za to bít na poplach?

Proč bolí žaludek před a během menstruace

Týden před menstruací má mnoho dívek bolesti v podbřišku, překrvení mléčných žláz, mírné bolesti a nadýmání - to jsou příznaky, které signalizují bezprostřední nástup kritických dnů.

Některé dámy se okamžitě snaží zjistit důvody, proč bolí dolní část břicha a zda jsou to známky nějakého druhu nemoci. Ve většině případů jsou ale všechny příznaky „přisuzovány“ premenstruačnímu syndromu a čekají na další krvavý výtok.

Obvyklými příznaky nadcházející menstruace jsou mírná lokalizační bolest..

Může to být z různých důvodů:

 • Před menstruací dochází v těle k prudkému poklesu progesteronu a estrogenu v krvi, což má za následek pokles hladiny endorfinů. A jakékoli neočekávané skoky v hormonálním pozadí nemohou zůstat ženským tělem bez povšimnutí. Proto se projevuje zhoršení zdraví a žaludek nestojí stranou..
 • Pokud k bolestivým pocitům břicha a dolní části zad přiléhají další příznaky - deprese, bolesti hlavy a podobně - s největší pravděpodobností se jedná o dobře známou PMS.

Bolestivý syndrom během menstruace je také možný, ale maximálně po dvou dnech by měl projít, i když existují výjimky.

Tyto pocity jsou spojeny s:

 • nervové zakončení v děloze;
 • individuální struktura ženského orgánu;
 • podmínky hormonální hladiny ženy.

Ať už to bylo cokoli, ale na konci krvavého výboje by všechny bolestivé nepohodlí měly skončit. Pokud se situace obrátí a bolest přetrvává, měli byste se poradit s lékařem.

Proč může být bolest po menstruaci nebezpečná

Když dolní část břicha bolí po menstruaci, při tahání dolní části zad může být situace mnohem vážnější, než dívka navrhuje. Tyto vjemy mohou skrývat celou „kyticí“ nemocí, které jsou doprovázeny dalšími příznaky a příznaky.

Co dělat v takových případech, proč bolest nezmizí po menstruaci? Navštivte ordinaci gynekologa. Přesnou diagnózu může provést pouze kvalifikovaný odborník po obdržení výsledků a analýz.

Bolest v dolní části břicha a dolní části zad může naznačovat mnoho důvodů, které vyžadují okamžitou pozornost..

Zvažme nejběžnější:

 • Hormonální poruchy mohou tento stav dobře způsobit. Poruchy ovlivňují kontraktilní práci dělohy a čím více takových kontrakcí, tím silnější je bolest. K tomuto porušení se ve skutečnosti vždy přidávají další příznaky: migréna, zimnice, nevolnost.
 • Zvláštnost struktury dělohy. Může být umístěn zejména v blízkosti nervových zakončení. Přidáme-li k této jedinečnosti zvýšenou excitabilitu nervového systému, dostaneme křečové bolesti v dolní části břicha a dolní části zad..
 • Hormonální léky. U ženy, která užívala hormonální antikoncepci k léčbě neplodnosti, se často objevuje porušení struktury vaječníků - hyperstimulace. To se týká cyst na vaječnících, jejich zvětšení. Těžká forma těchto problémů může po menstruaci způsobit nepohodlí..
 • Zvýšená aktivita štítné žlázy, která také ovlivňuje zdraví žen. Kromě bolesti dolní části břicha a dolní části zad se mohou objevit následující příznaky: psycho-emoční poruchy, porucha chuti k jídlu a spánek. U těchto dám se PMS vyskytuje ve výraznější formě..
 • Endometrióza Problémy s procesem budování endometria mohou také narušit stav ženy. Například, pokud výstelka dělohy roste mimo ženský orgán - do břišní dutiny. Toto onemocnění je endometrióza. Kvůli hromadění krve v této oblasti se po menstruaci vyskytují břišní křeče.
 • Mimoděložní těhotenství může po menstruaci způsobit bolesti dolní části zad. Dolní břicho bolí, ale ohnisko bolesti je lokalizováno na jedné straně, kde je umístěno vajíčko, připojené na „špatném“ místě. U mimoděložního těhotenství se po menstruaci objeví krvavý rozmazaný výtok. Toto „nesprávné těhotenství je pro život ženy nebezpečné, je proto naléhavé problém odstranit pomocí laparoskopie..
 • Cysta, nádor na genitáliích - to vše může také způsobit bolest po menstruaci. Tyto novotvary mají tendenci růst, což vede k pocitu vnitřní těsnosti. To vše vede k zablokování normálního přívodu krve do genitálií dámy. Výsledkem je nepohodlí ve spodní části pánve - dolní část břicha bolí a dává dolní části zad i po ukončení menstruace.
 • Apendicitida nebo zánět slepého střeva může způsobit ostré bodavé, bolavé nebo tupé bolesti nejen na pravé straně, ale také v jiných oblastech břišní dutiny a tahat celou dolní část zad. Samozřejmě, hlavní zaměření zánětu je na pravé straně, proto silné pocity bolesti spadají na samotné zaměření problému. Toto onemocnění je charakterizováno nevolností, dokonce zvracením, horečkou a zimnicí. Co dělat v takové situaci? Odstraňte možné další příčiny, ale pokud je bolest vyslovena vpravo, okamžitě vyhledejte lékaře. Zánět slepého střeva se může objevit v kterýkoli den cyklu, nejen po menstruaci.

Další stav může způsobit bolesti dolní části zad po menstruaci, i když toto onemocnění je méně časté. Kdo by si myslel, ale tuberkulóza může také způsobit podobné příznaky, které ovlivňují břicho ženy. S tímto onemocněním mohou být genitálie zcela ovlivněny. Ale v 90% případů patologie narazí na vaječníky, vejcovody a dělohu. Zřídka tuberkulóza postihuje vnější pohlavní orgány - vagínu a děložní čípek.

Co když se u ženy objeví příznaky genitální tuberkulózy? Naléhavě volejte odborníka. Genitální tuberkulóza může způsobit akutní břicho. Specialista v takových případech se může mýlit s předpokladem diagnózy, protože příznaky připomínají apendicitidu, apoplexii vaječníků, mimoděložní těhotenství.

Pro stanovení 100% přesné diagnózy je nutné absolvovat všechny testy, podstoupit úplné vyšetření.

Příznaky takové nemoci jsou poměrně široké:

 • Absence menstruace po dobu delší než 2 cykly;
 • Intenzivní bolest během menstruace;
 • Intermenstruační krvácení;
 • Silné krvácení, které trvá déle než týden;
 • Subfebrilní tělesná teplota;
 • Prudký pokles tělesné hmotnosti;
 • Zvýšené pocení ve srovnání s obvyklým;
 • Špatné celkové zdraví.

V každém případě, když po menstruaci bolí dolní část zad a dolní část břicha, zejména pokud jsou bolesti křečovité povahy, neměli byste odkládat návštěvu lékaře.

Zánětlivá povaha bolesti v podbřišku

Příčinou bolesti v dolní části břicha a dolní části zad po skončení kritických dnů mohou být často nemoci zánětlivé povahy. Může se jednat o nemoci, které se vyvinuly v chronická s periodickým relapsem, takže žena trpí onemocněními po více než jeden menstruační cyklus. I když se bolestivé pocity mohou objevit v kterýkoli den cyklu.

Zánět po menstruaci často vyvolává bolest v dolní části břicha a dolní části zad.

Mezi nimi jsou takové nemoci:

 • Adnexitida je zánět přívěsků, někdy následkem infekce. Zdrojem mohou být chlamydie, mykoplazmy, ureplasmy. Tento problém se může zhoršit a způsobit neplodnost. Pokud tedy žena zjistí protahovací bolesti v dolní části břicha a přechází do dolní části zad, stojí za to okamžitě směřovat ke gynekologovi.
 • Oophoritis je akutní zánětlivý proces ve vaječnících. Příčinnými látkami jsou různé koky, tuberkulóza a Escherichia coli, chlamydie. Toto onemocnění se může vyvinout v adnexitidu a salpingo-ooforitidu (poškození vejcovodů a vaječníků). Oophoritida má několik stadií onemocnění: akutní, subakutní, chronické s periodickým relapsem. Během akutní formy žena pocítí celou „kyticu“ příznaků: zvýšená tělesná teplota asi o 38 stupňů, žaludek ztuhne a je v něm napětí. Mezi tím trpí pohoda ženy: nevolnost, bolest hlavy, neobvyklý vaginální výtok, zadržování moči apod. Chronická ooforitida není tak výrazná, ale také nepříjemná. Neměli byste čekat na vylepšení, ale raději začít problém řešit.
 • Endometritida je zánět vnitřního endometria. Zdrojem se stává infekční: infekce pohlavních orgánů, komplikace po porodu, čištění dělohy, císařský řez, dokonce i instalace nitroděložní antikoncepce může být důvodem, pokud je nesprávně vybrána nebo nainstalována. Příznaky endometritidy jsou lokalizující bolest v dolní části zad, v dolní části břicha a hnědé vaginální oddíly s hlenem.
 • Vulvitida je zánět vulvy. Infekce a houby se mohou stát „kořenem zla“. Odchylka od jednoduchých hygienických norem, těsného a syntetického spodního prádla - to vše může vyvolat vývoj vulvitidy. V takových případech dívka zaznamenává otok vulvy, pálení a svědění perinea, hnisavý výtok z pochvy, žaludek také trpí.
 • Cervicitida je zánětlivý proces v cervikální oblasti. Docela často je toto onemocnění doprovázeno přetrvávající bolestí v břiše, dolní části zad a také hnisavým vaginálním výtokem. Cervicitida může být způsobena různými infekcemi, viry, poraněními po chirurgických zákrocích na genitáliích ženy.
 • Cystitida - tento seznam lze připsat problémům v urogenitálním systému - zánětu močového měchýře. Nemoc může pocházet z různých směrů: infekce, alergie, promiskuitní sex, onemocnění střev a mnoho dalších. Příznaky cystitidy jsou poměrně výrazné: bolestivé močení, bolest v podbřišku po menstruaci, krev v moči.
 • Pyelonefritida je bakteriální zánětlivé onemocnění ledvin. Příznaky: vysoká tělesná teplota, silné zimnice, bolesti dolní části zad, nevolnost, zvracení, časté močení, krev v moči.
 • Urolitiáza není výjimkou. Tah v dolní části břicha a dolní části zad může být výsledkem urolitiázy. Kameny se objevují na pozadí různých poruch zdraví ženy. Příznakem může být tupá bolest v hřbetní oblasti, zřídka - krev v moči.

Kdy navštívit lékaře

Jak vidíte, bolesti břicha po menstruaci mohou mít různý původ. Proto je tak důležité navštívit gynekologa. Určí zdroj a zbaví se ho.

Ne všechny ženy utíkají k lékaři při prvním nepohodlí. Existují však situace, které netolerují námitky, ale vyžadují okamžitý kontakt s odborníkem..

Pokud tedy dívka po břišním nepohodlí zjistila po menstruaci následující problémy, co dělat?

Vyhledejte pomoc na specializovaných místech:

 • Zvýšená tělesná teplota;
 • Nízká horečka několik dní;
 • Rozšíření mléčných žláz se navíc z bradavek uvolní nepochopitelná tekutina;
 • Vaginální výtok má pronikavý zápach;
 • Bolest břicha je intenzivní a táhne se nejen uprostřed, ale i venku.

U jakýchkoli progresivních příznaků, ať už před menstruací, během menstruace nebo po ní, může samoléčba situaci jen zhoršit. Teplá vyhřívací podložka, koupel nebo spasmodik problém na chvíli vyřeší a kvalifikovaná terapie vás zbaví nemoci navždy a žaludek se už nebude obtěžovat.

Po menstruaci táhne dolní část břicha: těhotenství nebo patologie

Ženské tělo je harmonický systém ovlivňovaný hormony a jejich kombinacemi. Všechny změny, které s ní probíhají, jsou zaměřeny na naplnění nejdůležitějšího poslání - zrození nového života. Tělo vám při nejmenším „rozpadu“ dá vědět bolestí nebo nepohodlí. Proto, pokud se po menstruaci táhne dolní část břicha, musíte tomu věnovat pozornost.

Změny cyklu

Nejprve si připomeňme, co se děje v ženském reprodukčním systému během menstruačního cyklu..

Začátek menstruace je první den cyklu. Krvavý výtok naznačuje obnovení vnitřní vrstvy dělohy - endometria, v reakci na smrt neoplodněného vajíčka. Kvůli absenci těhotenství koncentrace progesteronu a estrogenu prudce klesá, což způsobuje křeče endometriálních cév a uvolňování prostaglandinů, které vyvolávají kontrakce dělohy. To vše způsobuje během menstruace krvavé výtoky a bolesti v podbřišku..

Současně s menstruací začíná folikulární fáze, během níž jsou všechny změny zaměřeny na zrání folikulu novým vajíčkem. V této době se koncentrace folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů postupně zvyšuje. Do 12. - 14. dne cyklu dojde k ovulaci: zralý folikul praskne a vajíčko připravené k oplodnění opustí vaječník a přes vejcovody se dostane do orgánové dutiny.

O tři dny později pod vlivem luteinizačního hormonu začíná zrání žlutého tělíska v místě prasklého folikulu. Pokud dívka otěhotní, je to tento dočasný orgán, který bude syntetizovat těhotenské hormony, dokud se nevytvoří placenta. Pokud nedojde k setkání vajíčka a spermií, corpus luteum atrofuje a cyklus se opakuje.

Fyziologické příčiny bolesti dolní části břicha na konci menstruace

Bolest v dolní části břicha nejčastěji doprovází první 1-3 dny samotné menstruace. Stává se však, že v důsledku hormonálních změn u dívek s nízkým prahem bolesti bolí žaludek jak na konci menstruace, tak po několika dnech.

Pokud bolest není doprovázena porušením cyklu, nezpůsobuje velké nepohodlí, není spojena s jinými patologickými výtoky, trvá déle než 3 dny po skončení menstruace a přechází sama o sobě, není důvod k obavám.

Snažte se více odpočívat a pravidelně cvičte lehce.

U některých žen ovulace nezapadá do knižních standardů a nedochází k ní 12. – 14. Den, ale dříve, od 6. do 10. dne cyklu. Během tohoto přirozeného procesu v důsledku prasknutí folikulu vstupuje do pánevní dutiny malé množství krve, což dráždí pobřišnici. Časná ovulace je důvodem, proč po menstruaci bolí dolní část břicha a dolní část zad.

Pokud taková bolest na levé nebo pravé straně netrvá déle než dva až tři dny a není doprovázena patologickými příznaky (krvácení, slabost, letargie, závratě, ztráta chuti k jídlu, snížení krevního tlaku), můžete být klidní.

Začátek těhotenství

Pokud ovulujete brzy a bolesti břicha bolejí 10–14 dní po menstruaci, měli byste myslet na možné těhotenství. Právě v těchto dnech může dojít k okamžiku připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy..

Žena může pociťovat, kromě bolesti, mírné slabosti a pozorovat krátkodobé špinění malého objemu po dobu 1-3 dnů (implantační krvácení).

Někdy s nestabilním cyklem, na poslední skrovnou menstruaci, dívka vezme jen implantační krvácení, poté bude břicho bolet také kvůli těhotenství.

Pokud se spodní část břicha táhne hned po menstruaci, může to být začátek těhotenství. Musíte použít test (moderní technologie je činí přecitlivělými a dokáže určit počátek gestačního období v nejbližší možné době). Na prenatální klinice můžete darovat krev ke stanovení koncentrace chorionického gonadotropinu (hCG).

Přečtěte si o tom, zda můžete být s menstruací těhotná a jak zjistit, zda je menstruace pravdivá..

Intrauterinní zařízení

Během menstruace se děložní čípek mírně otevírá, aby byl umožněn normální průběh procesu. Na tomto pozadí se může umístění IUD změnit, což vyvolává nástup bolesti. To obvykle nevyžaduje lékařskou péči a zmizí samo..

Užívání hormonální antikoncepce

Na samém začátku užívání perorálních kontraceptiv může bolet břicho v důsledku hormonálních změn v těle. Pilulky jsou zahájeny po ukončení předchozího cyklu. Bolest v břiše je obvykle dočasná, málo intenzivní a sama odezní. Je však třeba mít na paměti, že COC mohou v případě těhotenství vyvolat potrat. Užívání těchto léků by proto mělo být vždy dohodnuto s gynekologem..

To je místo, kde hlavní fyziologické příčiny bolesti skončily. Nyní si promluvme o tom, co bude vyžadovat okamžitou gynekologickou péči a odborný komentář..

Sexuálně přenosné infekce

Zvýšení tělesné teploty, bolest, výtok z genitálního traktu s neobvyklou barvou a vůní - možnou příčinou toho všeho může být přítomnost sexuálně přenosné infekce. Tato skupina také zahrnuje tak zjevná onemocnění, jako je syfilis, kapavka, pohlavní choroba lymfogranulomatóza, opar a latentní infekce: chlamydie, mykoplazmóza, trichomoniáza. Všechny vyžadují nejranější možnou terapii, při které neexistuje vysoká pravděpodobnost komplikací, včetně neplodnosti, protože přítomnost většiny těchto příznaků naznačuje závažnost procesu.
Pokud zjistíte uvedené příznaky a došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, měli byste se neprodleně poradit s lékařem a provést nezbytné testy.

Endometrióza

Někdy jsou z neznámých důvodů buňky vnitřní vrstvy dělohy přenášeny do jiných orgánů a tkání, což tam způsobuje neobvyklý výtok. To vše vede k zánětu a narušení samotného reprodukčního systému a postižených orgánů..

Kromě skutečnosti, že s endometriózou bolí děloha po menstruaci (bolest může být cyklická nebo konstantní, během menstruace nebo před ní), rozlišují se následující příznaky tohoto nebezpečného onemocnění:

 • změna trvání a intenzity krvácení během kritických dnů;
 • bolest při pohlavním styku;
 • bolest během stolice a / nebo močení;
 • problémy s koncepcí.

Pokud zjistíte jeden nebo více příznaků endometriózy, které se objevily během posledního měsíce, proveďte co nejdříve ultrazvuk pánevních orgánů a poraďte se s lékařem.

Syndrom polycystických vaječníků

Pokud je endokrinní systém narušen, vyvíjí se PCOS - syndrom polycystických vaječníků. Kvůli hormonálnímu narušení ve vaječníku nedospívá jeden folikul, ale několik najednou. Síla těla nestačí k tomu, aby se alespoň jedno vejce dostalo na konec, takže ve fázi zrání vše končí.

Kvůli nerovnováze hormonů a „přetékajícímu“ vaječníku je cyklus narušen, nedochází k ovulaci, po menstruaci se spodní břicho stahuje a je mu špatně (bolesti mohou doprovázet celý menstruační cyklus), nedochází ke změnám nálady, hmotnosti, těhotenství.

Nádory

Pokud se objeví otázka, proč dolní část břicha bolí hned po menstruaci, po týdnu nebo dvou, během menstruace, je bolest intenzivní, doprovázená porušením cyklu, krvavým nepravidelným výtokem a porušením celkové pohody, měli byste co nejdříve konzultovat lékaře. Všechny tyto příznaky mohou být projevem maligního procesu nebo benigní formace. Oba vyžadují terapii, a co nejdříve.

Kromě genitálií věnujte pozornost mléčným žlázám: změna jejich velikosti a vzhledu, překrvení bradavek a výtok z nich by vás měly upozornit a způsobit schůzku pro ultrazvuk.

Zánětlivé procesy v malé pánvi

Pokud to po menstruaci bolí doleva nebo doprava, stojí za to přemýšlet o zánětlivých onemocněních reprodukční sféry: adnexitida (zánět vaječníku a trubice), ooforitida (izolovaný zánět vaječníku), salpingitida (zánět vejcovodu).

Zanedbání těchto onemocnění povede k vážným komplikacím, ve většině případů vyžadujících chirurgický zákrok. Proto se zvýšením tělesné teploty, letargií a únavou, porušením menstruačního cyklu, pokud menstruace prošla, a dolní část břicha se stále táhne. Stojí za to vyhledat pomoc od odborníka.

Nemoci močového a trávicího systému

Pánevní dutina obsahuje nejen ženské pohlavní orgány, ale také mnoho dalších: část tlustého střeva a konečníku, močový měchýř a močovody. Patologie těchto orgánů může způsobit bolest. Pokud vás tedy po menstruaci bolí dolní část zad a břicho, přemýšlejte.

 1. Apendicitida. Horečka, nevolnost, zvracení, slabost, bolest v břiše (od žaludku po malou pánev) a zejména její lokalizace v pravém dolním rohu mohou být známkou zánětu slepého střeva. Vzhledem ke svému zvláštnímu umístění u některých žen může být bolest definována v dolní části břicha a může být zavádějící. Je však nemožné odložit s apendicitidou: naléhavě přejděte na přijímací oddělení chirurgické nemocnice, na polikliniku nebo zavolejte sanitku. Zejména naléhavost péče se týká těhotných žen.
 2. Pyelonefritida (zánět tubulárního systému ledvin) je nebezpečné onemocnění, které, pokud je zanedbáno, může být život ohrožující. Pokud vás bolí záda před, během nebo po menstruaci, máte horečku a intoxikaci, měli byste urgentně podstoupit test moči a konzultovat léčbu s lékařem.
 3. Cystitida, uretritida - zánět sliznice močového měchýře a močové trubice. Tyto nemoci, kromě speciální bolesti břicha, obvykle ztěžují a bolestí močení..
 4. Osteochondróza. Ano, neměli bychom zapomenout na páteř. Jeho léze jsou často příčinou bolesti zad, zejména v bederní oblasti..

Pamatujte, že člověku není poskytováno „náhradní zdraví“. Proto buďte ostražití, sledujte svůj cyklus a jeho změny. Dávejte pozor na jeho signály a alarmy.

Proč bolí břicho po menstruaci?

Příčiny bolesti

Menstruace a související ztráta krve přispívají ke snížení obranyschopnosti ženského těla. Z tohoto důvodu se po ukončení ovulace mohou zhoršit chronická zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů, močového a trávicího systému..

Pokud po menstruaci bolí dolní část břicha, musíte navštívit gynekologa

Kromě těchto patologií může být bolest, pocity tahání v břiše způsobeny hormonálními poruchami, chorobami dělohy, vaječníků a dalšími stavy. Pro výběr nejúčinnější terapie je nutné určit příčinu symptomu.

Zánětlivá onemocnění, která způsobují bolest

Nejnebezpečnější jsou patologie zánětlivé povahy, protože nejčastěji vedou k rozvoji závažných komplikací. Pocit tahání v dolní části břicha může být doprovázen následujícími chorobami:

 • vulvitida - zánět vnější genitální oblasti;
 • cervicitida - poškození děložního čípku a jeho kanálu;
 • endometritida - zánětlivé onemocnění, při kterém je ovlivněna vnitřní výstelka dělohy;
 • salpingitida - poškození vejcovodů;
 • ooforitida - patologický proces ve vaječnících.

Může se objevit zánět v několika částech reprodukčního systému ženy najednou. Například diagnóza „salpingo-ooforitida“ je stanovena při současném poškození vejcovodu a vaječníku.

Původce onemocnění nejčastěji vstupuje do vnitřních pohlavních orgánů pochvou, což usnadňuje narušená mikroflóra sliznice. Riziko vzniku těchto patologií se také zvyšuje během gynekologických intervencí, infekce pohlavně přenosnými infekcemi a nedodržování pravidel osobní hygieny..

Kromě bolesti jsou tato onemocnění často doprovázena výskytem nažloutlého výtoku s nepříjemným zápachem, nepohodlí, svědění v pochvě. Při silném zánětu stoupá tělesná teplota, objevují se příznaky celkové intoxikace těla a dochází k celkové nevolnosti.

Hormonální příčiny bolesti

Nerovnováha pohlavních hormonů, ke které dochází během menstruace, může vést k nadměrnému zvýšení tonusu dělohy. To je usnadněno následujícími podmínkami:

 • Nízká hladina progesteronu - hormonu, který má relaxační účinek na hladké svaly, zvyšuje jeho pružnost.
 • Vysoké hladiny estrogenu: Prodloužený hyperestrogenismus narušuje proces zrání endometria. Nedostatek korekce tohoto stavu způsobuje rozvoj endometriózy. Příznaky patologie - bolestivé pocity, hnědý výtok z genitálního traktu, prodloužení trvání a intenzity menstruace atd..
 • Zvýšení koncentrace androgenů v krvi - mužské pohlavní hormony. To vede k narušení cyklu, snížení objemu krve uvolněné během menstruace. Během menstruace se u pacientů s hyperandrogenismem objevuje také bolest v podbřišku..
 • Vysoká hladina prolaktinu - vede k hyperprolaktinemii. To je usnadněno vysokým psycho-emocionálním stresem. V tomto případě se bolesti břicha obvykle vyskytují během laktace..

Příznak je často důsledkem jiných endokrinologických poruch a onemocnění vnitřních orgánů. Důvod je často spojován s patologií štítné žlázy, jater, s příjmem léků obsahujících hormony.

Nezapomeňte také na stav metabolismu: bolest se může objevit po prudkém zvýšení nebo snížení tělesné hmotnosti..

Ovariální hyperstimulace

Pacienti, kteří podstupují léčbu neplodnosti, užívají léky, které stimulují proces ovulace. Takové léky aktivují produkci pohlavních hormonů vaječníky, zvyšují průtok krve v nich, zvyšují jejich objem.

To vede k ztenčení stěn těchto orgánů, díky čemuž malé množství tekutiny z nich může uniknout do břišní dutiny. Výsledkem je, že po skončení menstruačního krvácení se může zvýšit tón dělohy, objeví se bolest.

Nemoci dělohy

Jednou z nejčastějších příčin bolesti břicha po menstruaci je děložní patologie:

 • Trauma endometria během invazivních gynekologických výkonů, jako je diagnostická kyretáž.
 • Adheze: po porodu se v děloze objeví mikrodámy, na jejichž místě se mohou po zhojení vytvořit adheze.
 • Reakce na nitroděložní tělísko: u některých pacientů tato antikoncepční látka dráždí nervy v děloze, což vede ke zvýšení jejího tónu.
 • Endometrióza: stav je spojen s množením endometria, šířením jeho buněk do okolních tkání. Vede k dysfunkci postižených orgánů, vzniku periodické bolesti a krvavému výtoku z genitálního traktu.

Uvedené patologie mohou způsobit rozvoj závažných komplikací. Proto je důležité provést vyšetření a zahájit léčbu co nejdříve..

Onemocnění vaječníků

Příznaky se mohou objevit, jsou-li přítomny novotvary vaječníků. Nádory a cysty, které se zvětšují, napínají stěny orgánu a způsobují silnou bolest. Může to být také způsobeno kompresí blízkých vnitřních orgánů..

Největší nebezpečí představují komplikace nádorů a ovariálních cyst. Akutní bolest se objeví, když jsou nohy cysty zkroucené, stěny prasknou a obsah vstupuje do břišní dutiny.

Patologie jiných orgánů

Bolest břicha, kromě gynekologických patologií, může být způsobena chorobami jiných vnitřních orgánů:

 • apendicitida;
 • urolitiáza;
 • kolitida;
 • neurologické poruchy.

Příčinou bolesti v pravé dolní části může být apendicitida.

Obvykle se v těchto případech příznaky neomezují pouze na dolní část břicha. Nepříjemné pocity mohou být poskytnuty jiným oddělením - například dolní části zad s poškozením ledvin.

Kdy byste měli navštívit lékaře

Pokud žaludek silně bolí do jednoho až dvou dnů po ukončení krvácení, je nutná konzultace s lékařem. Nedostatek zlepšení naznačuje přítomnost patologie.

Za těchto podmínek se také doporučuje vyhledat lékařskou pomoc:

 • Přítomnost krvavého výtoku s nepříjemným zápachem.
 • Bolestivost při dotyku na břicho, prudký nárůst příznaků tlakem. V tomto případě je podezření na apendicitidu, komplikované ovariální novotvary.
 • Horečka. Veškerý zánět je doprovázen tímto příznakem..
 • Obecná nevolnost, slabost, nevolnost - mohou naznačovat anémii způsobenou vnitřním krvácením.
 • Změny v mléčných žlázách, výskyt výtoku z bradavek. Tento příznak se objevuje, když jsou narušeny hormonální hladiny..

Neměli byste se snažit na to přijít sami, proto po menstruaci začal bolet žaludek a dolní část zad: pouze kvalifikovaný odborník bude schopen stanovit správnou diagnózu a předepsat požadovanou léčbu.

Proč bolí dolní část břicha a dolní části zad po menstruaci?

Mnoho žen trpí v kritických dnech nepohodlí. Tyto příznaky zpravidla mizí blíže ke svému konci. V některých případech se po menstruaci táhne spodní část břicha. Existuje pro to mnoho důvodů. Syndrom trvalé bolesti často signalizuje vývoj patologie.

Proč bolí břicho po menstruaci

Příčiny bolesti po menstruaci jsou různé. Takové příznaky jsou v určitých situacích považovány za normální, ale často jsou patologické.

Je poměrně obtížné nezávisle určit, proč se po skončení regulace objevily nepříjemné pocity. Žena musí poslouchat všechny změny, ke kterým dochází v jejím těle, a informovat o nich svého lékaře. Po úplné diagnóze bude gynekolog schopen identifikovat příčinu nepohodlí a provést přesnou diagnózu.

Endometrióza

V situacích, kdy po menstruaci bolí dolní část břicha a dolní části zad, je často diagnostikována endometrióza. Tato patologie je charakterizována proliferací funkční vrstvy pohlavního orgánu nad jeho přirozenou polohu. Mohou být ovlivněny vaječníky a pobřišnice..

Mezi hlavní příznaky onemocnění se kromě nepříjemných pocitů v břiše rozlišují:

 • menstruace se prodlužuje a zesiluje;
 • hrudník hodně bolí;
 • bolestivé pocity se objevují při močení, intimitě a defekaci;
 • hnědý výtok je pozorován poslední den regulace.

Nebezpečí endometriózy spočívá v tom, že vyvolává zánětlivý proces a množení pojivových tkání, což vede k rozvoji adhezivního onemocnění a neplodnosti.

Myom dělohy

Jedná se o benigní formaci, která se může objevit z vnější a vnitřní části pohlavního orgánu. V procesu jeho růstu dochází k napínání svalů a vazů a stlačování sousedních orgánů, cév a nervových zakončení. Současně se zvětšuje velikost žaludku a po skončení kritických dnů to bolí, jako před menstruací. Mimo období menstruace se objevuje špinění.

Někdy děložní myomy v kombinaci s endometriózou způsobují závažné příznaky. Zjistěte, jak se s takovou patologií vypořádat, v samostatném článku na našem webu.

Zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů

Riziko vzniku zánětlivých onemocnění během období regulace a bezprostředně po jejich ukončení se významně zvyšuje. Z tohoto důvodu se doporučuje dodržovat všechna pravidla intimní hygieny se zvláštní péčí, řádně se starat o genitálie a vyhnout se podchlazení. Tyto patologie se mohou rychle rozvíjet a ovlivňovat vaječníky a pohlavní orgány. Výsledkem je, že po menstruaci bolí dolní část břicha..

Endometritida a salpingo-ooforitida se projevují především ve formě netypického výtoku. Existuje také tažná bolest, zvýšení tělesné teploty.

Tato onemocnění vyžadují povinnou léčbu. Lékař vám podrobně řekne, jaké léky a antibiotika na endometritidu pomohou, a předepíše léčbu.

Cysty

Cysty vytvořené ve vaječnících se nemusí objevit okamžitě. Často se nacházejí během ultrazvukového vyšetření pánevních orgánů. Hlavním příznakem patologie je bolest v dolní části břicha vpravo nebo vlevo..

Mezi komplikacemi onemocnění se vyznačuje prasknutí cyst a zkroucení nohou. V tomto případě se bolestivý syndrom zmenšuje a žena potřebuje naléhavou lékařskou pomoc..

Proces adheze v pánevní dutině

Tato patologie je charakterizována tvorbou adhezí v pohlavním orgánu nebo vejcovodech, což je způsobeno zánětlivým procesem, který vyvolává intenzivní produkci lepkavé látky fibrinu. Díky tomu jsou blízké tkáně slepeny a zánět se nerozšíří do dalších oblastí. Tkáně, které jsou navzájem spojeny, postupně rostou společně a vytvářejí adheze.

Závažnost klinického obrazu přímo závisí na tom, do jaké míry se proces adheze rozšířil.

Pokud patologie probíhá v akutní formě, pak u žen po menstruaci je dolní část břicha a dolní část zad, je pozorována hypertermie, nevolnost, zvracení a slabost. V případě chronického průběhu onemocnění se každý měsíc (po ukončení menstruace) objeví bolestivá bolest..

V některých případech je onemocnění asymptomatické.

Patologie terminální části tlustého střeva

U nemoci, která postihuje terminální část tlustého střeva, je v břiše pocit těžkosti a stolice je narušena. Je možný výskyt zvracení, pocit neúplného pohybu střev. Ženy si často všimnou, že po menstruaci mají bolesti v podbřišku..

Jak zjistit důvod sami

Pokud menstruace prošla a dolní část břicha se táhne a bolest jde i do bederní oblasti, pak takové příznaky často naznačují vývoj různých patologií, a to nejen v gynekologické sféře. Je docela obtížné a téměř nemožné určit důvody jejich vzhledu sami. Žena by proto měla vyhledat pomoc od lékaře..

Někdy jsou tyto příznaky považovány za normální. Přijatelné klinické projevy jsou v tomto případě následující:

 • syndrom bolesti, který má paroxysmální povahu - dává bederní oblasti, bokům a slabinám;
 • mírný nárůst teploty - až 37 stupňů;
 • nadýmání;
 • podrážděnost, rozptýlení a úzkost;
 • nadměrná chuť k jídlu a chuť na sladké. Zdravotní stav a nálada po jídle se výrazně zlepšují;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • otoky nohou a paží.

Pokud jsou kromě těchto klinických projevů pozorovány i další příznaky, musíte co nejdříve vyhledat pomoc od lékaře. Pouze on je schopen identifikovat příčiny bolesti a zvolit optimální postup léčby. Důvody pro návštěvu gynekologa jsou:

 • hypertermie;
 • tělesná teplota v rozmezí 37-37,5 stupňů, pozorovaná po dlouhou dobu;
 • zvětšení prsou a vypouštění čiré tekutiny z bradavek;
 • menstruace, která trvá déle než obvykle;
 • nárůst bolesti na nesnesitelnou, je dokonce nemožné dotknout se žaludku;
 • zvracení a nevolnost;
 • bolestivé pocity během stolice a močení;
 • zhoršení celkového stavu.

Takové klinické projevy často signalizují vážné zdravotní problémy. Když se objeví, musíte co nejdříve vyhledat pomoc od lékaře. Pouze s včasně zahájenou terapií bude možné odstranit nepříjemné příznaky a vyhnout se komplikacím. Samoléčba je v tomto případě považována za nepřijatelné opatření..

Faktory vyvolávající křeče a bolest

Bolesti dolní části zad po ukončení regulace se mohou objevit pod vlivem různých faktorů. Břišní nepohodlí je často způsobeno stresem nebo poruchami spánku. Problémy endokrinního systému, na kterých přímo závisí hormonální pozadí, mohou také vyvolat výskyt nepříjemných příznaků..

V některých případech je vysvětlením bolesti po menstruaci nedostatečný vývoj pohlavního orgánu nebo jeho nesprávná poloha. Takové příznaky se často objevují na pozadí zánětlivého procesu v urogenitálním systému a instalace nitroděložního tělíska, které dráždí stěny orgánu a vytváří překážku jeho kontrakce..

Hormonální nerovnováha může vyvolat výskyt nepříjemných pocitů v břiše. To je způsobeno skutečností, že fungování reprodukčního systému přímo závisí na hormonech. Se zvyšováním hladiny estrogenu se kritické dny prodlužují a bolestivěji. Zároveň se cyklus ztratí. Kromě toho mohou příznaky předmenstruačního syndromu přetrvávat i po skončení regulace, kvůli které na konci kritických dnů dojde k bolesti v břiše..

Při absenci rovnováhy mezi prostaglandiny (látky, které přispívají ke kontrakci pohlavního orgánu) a pohlavními hormony se také objevuje bolest v podbřišku.

Podobné příznaky lze pozorovat v důsledku banálního podchlazení, rozvoje nachlazení, nadměrné fyzické námahy během kritických dnů a chronické únavy.

V případě potlačení imunitního systému je tělo náchylné k různým patologiím a není schopné jim odolat. Díky tomu se vytváří příznivé prostředí pro růst bakterií, objevují se bolestivé pocity způsobené vývojem patologií.

Pokud nepohodlí zmizí několik dní po skončení menstruace, pak s největší pravděpodobností byly způsobeny hormonálními poruchami. V takovém případě není důvod k obavám..

Pokud příznaky po této době nezmizí a jsou doprovázeny dalšími neobvyklými změnami v těle, musíte vyhledat pomoc od lékaře. Neměli byste odkládat návštěvu, protože patologické stavy urogenitálního systému, střev nebo štítné žlázy mohou způsobit bolestivost a při nedostatečné léčbě vést k vážným komplikacím.

Příčiny nepohodlí v dolní části břicha po skončení menstruace jsou různé. V některých případech není důvod k obavám, ale tyto příznaky často naznačují vývoj závažných patologií. Je přísně zakázáno uchýlit se k samoléčbě. Po potlačení syndromu bolesti není možné odstranit příčinu jeho výskytu. Bez správné terapie se stav může výrazně zhoršit. Proto je tak důležité vyhledat lékařskou pomoc včas..

Po menstruaci bolí dolní část zad a dolní část břicha

Téměř každá dívka cítí, jak táhne dolní část zad nebo dolní část břicha před nástupem menstruace, jak brnění v bederní oblasti nebo dělo brnění ve dnech 10–14 menstruačního cyklu - během ovulace.

Pokud však záda po menstruaci bolí o nic méně a křeče v dolní části břicha se nikdy nezastaví, nemůže existovat logické vysvětlení. Je nepravděpodobné, že důvodem je špatné držení těla, chronická zranění, fyzická námaha nebo šokový trénink. Tato bolest přichází kdykoli a nemá nic společného s menstruačním cyklem..

Bolest dolní části zad po skončení menstruace je budíkem z vašeho těla. Spíše zvedněte telefon a pozorně poslouchejte, co vám říká..

Příčiny bolesti po menstruaci

Pokud vaše záda a břicho po skončení menstruace nepřestanou tahat, musíte být připraveni na nepříjemné zprávy.

„Máte oophoritidu,“ říká lékař

Snad nejběžnější nemoc. Jedná se o onemocnění vaječníků způsobené přepracováním, dlouhodobým stresem, podchlazením, různými infekčními nebo zánětlivými procesy..

Dnes mnoho mladých dívek bere své zdraví na lehkou váhu a v chladném počasí nosí krátké sukně, nylonové punčocháče a boty s tenkou kožešinou. Proto - zánět vaječníků, bolest, křeče, výtok a v důsledku toho dlouhá léčba. Stará nebo neúplně léčená ooforitida snadno přechází do chronické formy a je vyjádřena právě postmenstruační bolestí.

"Přítel" oophoritis adnexitis

Zánět vejcovodů - adnexitida - jde často „ruku v ruce“ s ooforitidou. Obě nemoci jsou zpočátku podobné běžnému nachlazení a jsou doprovázeny horečkou a zimnicí..

Jen málo žen jde k lékaři (zejména ke gynekologovi) s takovými maličkými příznaky a vystačí si s nejjednoduššími léky ze soupravy první pomoci. Pokud vás však po menstruaci bolí dolní část zad, už to není nachlazení..

Cysta nebo nádor

Když cysta nebo nádor teprve začínají růst, tělo tyto novotvary „nevydává“. Pouze s jejich růstem se stlačí sousední orgány a nervová zakončení.

Bolesti jsou v páteři, břiše a dolní části zad. Ignorování těchto bolestí může vést k nekróze tkání nebo zánětu pobřišnice. Poté bude nutný chirurgický zákrok a případně odstranění vaječníku.

Endometrióza

V procesu rozšiřování žlázové tkáně endometria, vnitřní vrstvy dělohy, její buňky pronikají do břišní dutiny a jsou umístěny na orgánech. Postupně rostou, naplněné krví, která se hromadí uvnitř a nemá vývod ven. Proto začínají bolet záda a dolní část břicha..

Ovariální hyperstimulační syndrom

Někdy je ženě pro plné fungování těla a nastolení reprodukční funkce injekčně podáno léky na stimulaci ovulace. Druhý až čtvrtý den po požití léku dochází k tomuto syndromu. Neužívejte léky často a ve velkém množství: to může vést k tomu, že se vaječníky zvětší, objeví se cysty a každá menstruace přinese silnou bolest.

Děloha je mimo provoz

Děloha není vždy v poloze, kterou jí příroda přiřadila. Pokud je v blízkosti nervových zakončení a nervový systém je velmi vzrušivý, je možné, že se během menstruace a po ní mohou objevit křečovité bolesti v dolní části zad a břicha..

Některé další důvody

Pokud jsou po menstruaci nesnesitelně taženy spodní břicho a dolní část zad, musíte zvážit další důvody: ty, které souvisejí s vaším duševním stavem, a ty, které jsou způsobeny vnějšími podněty.

Důvod je v emocích

Neuvěřitelné, ale pravdivé: emoční stav může způsobit přesně stejné bolestivé pocity jako výše uvedené důvody. Hysterie, dlouhodobý stres nebo deprese (nazývají se také „hraniční emoční stavy“) jsou velmi vzácné a naštěstí jsou snadno léčitelné. Ale nejdůležitějším lékařem v tomto případě jste vy. Vyrovnejte se se svými emocemi, uvolněte se, najděte svůj odbyt a nebudete mučeni „menstruační noční můrou“.

Trochu všeho

Nejjednodušší hypotermie (například během výše zmíněných procházek v chladu v lehkém oblečení), virus lidské imunodeficience (HIV), sexuálně přenosné nemoci (chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, trichomoniáza a mnoho dalších), použití nitroděložního tělíska a velký počet sexuálních partnerů, - všechny tyto faktory jsou příznivé pro výskyt bakterií.

Kromě křečí v břiše, bolestivých bolestech dolní části zad se tedy tělesná teplota prudce zvyšuje a celkový stav ženského těla se zhoršuje. Pokud však těmto změnám nebudete věnovat pozornost včas, pak se bolest po menstruaci stane obvyklou. V takovém případě je nepravděpodobné, že se vyhneme vážným následkům..

Kde zahájit léčbu

Abychom zjistili příčinu bolesti dolní části zad a břicha po menstruaci, je nutné podstoupit řadu testů.

 • Ultrazvukové vyšetření odhalí přítomnost zánětu pánevních orgánů (včetně dělohy, vejcovodů, děložního čípku, vaječníků)
 • Výsledek krevního testu na hormony vám řekne o poruchách, které způsobují růst tkání přívěsků a dělohy
 • Vaginální výtěr ukáže houby a bakterie přítomné v genitáliích
 • Dalším povinným postupem je krevní test na genitální infekce.

Když vám vaše tělo vysílá signály bolesti, s největší pravděpodobností vás varuje před zánětem vejcovodů, vaječníků nebo přítomností nádorů, cyst nebo jiných výrůstků v těle. Poslouchej ho. Požádá vás o pomoc.

Na závěr bych rád řekl několik důležitějších a laskavějších slov: neléčte se samy, může to skončit špatně a vést k neplodnosti. Bez ohledu na to, jaké bylinné přípravky a spiknutí s vámi babička zacházela, bez ohledu na to, co vaše sousedka říká o slabosti moderní medicíny, bez ohledu na to, jaké léky doporučuje váš nejlepší přítel, žádný z nich nebude schopen určit skutečnou příčinu bolesti zad a břicha. Pouze kvalifikovaný lékař provede vyšetření, pojmenuje příčinu nepohodlí a předepíše léčbu. Milujte se a buďte zdraví.

Autor: Petr Vladimirovič Nikolajev

Chiropraktik, ortopedický traumatolog, ozonový terapeut. Metody léčby: osteopatie, post-izometrická relaxace, intraartikulární injekce, měkké manuální techniky, hluboká tkáňová masáž, techniky úlevy od bolesti, kranioterapie, akupunktura, intraartikulární podání léku.

Proč bolí dolní část zad

Dolní část zad bolí během těhotenství v prvním trimestru

Dolní část zad a dolní část břicha bolí po menstruaci: jaký je důvod a co dělat?

Mnoho žen má během menstruace nepohodlí v dolní části zad a bolesti v dolní části břicha. Tyto jevy jsou způsobeny nárůstem pohlavních hormonů, které stimulují uvolňování endometria z dělohy. Některé ženy však poznamenávají, že po menstruaci dochází k nepohodlí. Proč, když menstruace pomine, jsou bolesti v dolní části břicha a v dolní části zad? Jak odstranit příznaky bolesti?

Příčiny bolesti v dolní části zad a dolní části břicha po menstruaci?

Bolesti dolní části zad a dolní části břicha mohou mít různé příčiny. Dolní břicho nejčastěji bolí kvůli gastrointestinálním problémům. Nepohodlí se objevuje v kterýkoli den v měsíci a není spojeno s menstruací. Bolest v dolní části zad se obvykle vyskytuje v důsledku onemocnění páteře.

Pokud se však bolest objeví okamžitě po menstruaci, musíte věnovat pozornost zdraví urogenitálního systému. Dolní část zad a dolní část břicha mohou bolet kvůli následujícím patologiím:

 • Hormonální nerovnováha. Nepříjemné pocity, připomínající předmenstruační příznaky, vznikají ze zvýšené hladiny prostaglandinů podobných hormonům. Stimulují dělohu ke kontrakci, což má za následek bolestivost v břiše a bederní oblasti. Intenzita bolesti přímo závisí na poměru progesteronu a prostaglandinů. Čím větší je přebytek hladiny hormonálních látek oproti progesteronu, tím větší je nepohodlí.
 • Ovariální hyperstimulace. Mnoho žen předepisuje hormonální terapii ke stimulaci ovulace při léčbě plodnosti. Pokud je dávka hormonů vypočítána nesprávně, dojde k výraznému zvýšení vaječníku, což vede k bolestivým pocitům.
 • Nesprávná struktura nebo umístění dělohy. U některých žen se děloha nachází v blízkosti nervových zakončení. Během a několik dní po menstruaci orgán stimuluje receptory bolesti, takže bolí dolní část břicha.
 • Zánět vaječníků. V akutním stadiu se oophoritida a adnexitida projevují zvýšením teploty, celkovou malátností a silnou bolestí zaníceného orgánu. Při absenci léčby se však onemocnění změní na chronickou formu, která je charakterizována bolestí v dolní části zad, ke které dochází během menstruace a po ní..
 • Endometrióza S proliferací endometria dělohy dochází u ženy k přerušení měsíčního cyklu, silné bolesti v dolní části břicha, prodloužená a intenzivní menstruace.
 • Zánětlivý proces v děložní dutině. Endometritida způsobuje bolest v břiše během menstruace a po ní. Toto onemocnění je doprovázeno neobvyklým vaginálním výtokem a bolestivou bolestí v bederní páteři. Nepohodlí se zhoršuje při náhlých pohybech, kašli, kýchání.
 • Nádorové procesy v děloze a vaječnících. Novotvary způsobují bolest, když dosáhnou velké velikosti. Bolí to v dolní části zad a v břišní oblasti v různé dny menstruačního cyklu.
 • Zánět pochvy a děložního čípku. Zánětlivé procesy jsou doprovázeny řadou příznaků: svědění, výtok s nepříjemným zápachem, bolesti břicha, nepohodlí při pohlavním styku.

V některých případech se bolest po menstruaci objeví v důsledku silného emočního šoku. V důsledku nervového napětí se do krve uvolňuje velké množství hormonů, které způsobují křeče vnitřních orgánů.

Kdy navštívit lékaře?

Během ovulace a v předvečer menstruace se objevují bolesti dolní části břicha, dolní části zad a hrudníku. Pokud nejsou intenzivní a nejsou doprovázeny dalšími alarmujícími příznaky, žena se nemusí starat o své zdraví. Za pár dní nepohodlí pomine. Po menstruaci by se však tyto příznaky neměly objevit..

Pokud bolest není důsledkem nervového napětí, měli byste se poradit se svým lékařem. Pokud se objeví další příznaky, nelze návštěvu odborníka odložit.

Je naléhavé navštívit gynekologa, pokud se vyskytnou následující příznaky:

 • žlutý, černý, hnědý výtok s neobvyklým zápachem;
 • bolest, která narušuje normální fungování;
 • nepohodlí při sexu;
 • výskyt krvavého nebo tmavého výtoku po pohlavním styku;
 • prodloužené intenzivní krvácení;
 • nepravidelná menstruace;
 • vysoká tělesná teplota;
 • bolest při močení;
 • závratě a slabost;
 • oddělení tekutiny z mléčných žláz.

K diagnostice se používají následující diagnostické metody:

 • Ultrazvuk;
 • krevní testy na hormony a infekce;
 • test moči;
 • vaginální výtěr.

Na základě výsledků vyšetření odborník předepíše vhodnou léčbu. Terapie se volí v závislosti na diagnóze. K odstranění infekcí se používají antibiotika, některé zánětlivé procesy se léčí sprchováním. Patologie, jako je endometrióza a nádory, jsou chirurgicky odstraněny.

Jak zmírnit bolest?

Pokud není možné navštívit gynekologa v den bolesti, můžete použít jednu z následujících metod:

Diagnostická kyretáž znamená „čištění“, pokud má lékař podle výsledků ultrazvukového vyšetření nebo na základě stížností ženy podezření na polypy, hyperplazii nebo jiné onemocnění.