Bolest vaječníků - příčiny, příznaky, diagnostika, léčba

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Bolest vaječníků je jednou z nejčastějších stížností, které ženy slyší od gynekologa. Tento příznak může být známkou mnoha onemocnění genitální oblasti..

Bolest ve vaječníku může žena často vnímat jako bolest v suprapubické oblasti, bolest v dolní části břicha, v boku, v dolní části zad.

Příčiny

Bolest vaječníků spojená s menstruačním cyklem

Bolest ve vaječnících před menstruací (po ovulaci)

Toto je docela běžný syndrom. Po příští menstruaci by se mělo místo vajíčka ve vaječníku vytvořit takzvané žluté tělísko - malý shluk buněk, které produkují hormon progesteron. Pokud se žluté tělísko netvoří dostatečně a progesteron se uvolňuje v příliš malém množství, dochází k částečnému oddělení děložní sliznice. Výsledkem je bolest vaječníků před menstruací..

Pro takový projev ovulačního syndromu jsou charakteristické následující příznaky:
1. Střídavé bolesti se vyskytují buď v pravém nebo v levém vaječníku - tj. V místě, kde došlo k ovulaci..
2. Současně se nejčastěji vyskytují rozmazané výtoky z pochvy.

Navzdory skutečnosti, že se jedná o neškodný stav, který není doprovázen ničím jiným než bolestí, je nutné navštívit lékaře, aby se vyloučily vážnější patologie.

Bolestivý syndrom před menstruací lze považovat za bolest vaječníků po ovulaci. Současně pocity bolesti naruší ve druhé polovině cyklu, po 14-15 dnech.

. během ovulace (uprostřed měsíčního cyklu)

Bolest ve vaječnících během ovulace také zapadá do obrazu ovulačního syndromu. Nástup bolesti je spojen se skutečností, že když vajíčko opustí vaječník, dojde k jeho mikroskopickému roztržení a dojde k mírnému krvácení do břišní dutiny. Krev dráždí pobřišnici bohatou na nervová zakončení, což vede k bolesti. Bolest vaječníků během ovulace je obvykle doprovázena následujícími příznaky:

 • Bolest se objevuje uprostřed měsíčního cyklu. Je to snadné vypočítat. Například pokud celý cyklus trvá 30 dní, pak je bolestivý syndrom zaznamenán přibližně za 14 dní.
 • U většiny žen současně dochází k rozmazání z pochvy..
 • Bolest je nejčastěji tupá, bolestivá, ale může být také akutní.
 • Doba trvání syndromu bolesti - od několika minut do několika hodin.
 • Pocity bolesti jsou zaznamenány na straně, kde vajíčko dozrává a opouští vaječník. Střídavě obtěžují ženu zprava, pak zleva..

Pokud je bolest ve vaječníku velmi silná, obtěžuje se déle než 12 hodin a je doprovázena zvýšením tělesné teploty, je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Silná ostrá bolest ve vaječníku během ovulace může naznačovat její prasknutí. Tento stav ohrožuje vývoj krvácení do břišní dutiny a zánět pobřišnice, závažný zánětlivý proces pobřišnice. K obnovení integrity vaječníku je nutný urgentní chirurgický zákrok.

. s menstruací

Během menstruace samotné vaječníky neublíží. To, co ženy popisují u gynekologa jako bolest ve vaječnících během menstruace, je nejčastěji bolest v děloze. Faktem je, že v této době je sliznice dělohy odmítnuta, pokud samozřejmě nedojde k těhotenství. Děloha se musí tohoto nežádoucího obsahu zbavit, takže se začne stahovat. Pokud jsou kontrakce dostatečně silné, objeví se bolest. Mohou být tak silné, že narušují výkon a kvalitu života ženy..

Bolest ve vaječnících během menstruace může být způsobena přítomností cyst v nich, stresem a psycho-emočním přepětím.

. po menstruaci

Bolest vaječníků během a po sexu

Bolest vaječníků po operaci

Punkce vaječníků

Po punkci vaječníků je bolest normální. Žena má obvykle následující komplex příznaků:

 • bolest ve vaječnících tažného, ​​bolavého charakteru;
 • malý vaginální výtok;
 • nadýmání.

Tyto příznaky jsou spojeny se skutečností, že za prvé je injekce do vaječníku, i když malá, ale stále poranění. Za druhé se vytvoří bodavá krvácející rána, díky níž je pobřišnice podrážděno v oblasti zásahu. Syndrom bolesti se zpravidla obtěžuje po dobu 5-7 dnů, poté úplně zmizí. Pokud je velmi silný, nezmizí po dlouhou dobu, došlo ke zvýšení tělesné teploty - měli byste se poradit s lékařem.

Léčba bolesti ve vaječníku po punkci spočívá v použití léků proti bolesti, antispazmodik.

Odstranění ovariálních cyst a dalších operací orgánů

Bolest vaječníků během těhotenství

Mezi ženami se obecně věří, že bolest vaječníků je jedním ze znaků těhotenství. Statistiky však ukazují, že bolest v oblasti vaječníků během těhotenství je zřídka spojena se samotnými vaječníky. Za prvé, těhotná děloha se výrazně zvětšuje, takže vaječníky spolu s vejcovody stoupají mnohem výše, než je obvyklé..

Bolest vaječníků během těhotenství je obvykle způsobena přetížením vazů, které podporují dělohu, vaječníky a vejcovody. Začínají pociťovat zvýšený stres, objevuje se v nich napětí. Tento příznak lze úspěšně vyřešit vyváženou stravou, pracovním a odpočinkovým režimem, gymnastikou a jógou pro těhotné ženy, dechovými cvičeními.

Zadruhé, každý gynekolog ví, že s nástupem těhotenství je funkce vaječníků téměř úplně vypnutá. Proto v nich nemůže vzniknout bolest.

Všechno výše uvedené platí pro takové stavy, kdy se poprvé objevila bolest v oblasti vaječníků během těhotenství.

Je to úplně jiná věc, pokud se bolestivé pocity objevily před těhotenstvím a během něj se znovu objevily nebo zesílily. U těhotné ženy se mohou vyvinout zánětlivá onemocnění, cysty, nádory vaječníků.

Nejlepší je předcházet bolesti vaječníků během těhotenství předem, to znamená podstoupit vyšetření a průběh léčby, pokud je zjištěno jakékoli onemocnění. Pokud se bolest ve vaječnících objevila již během těhotenství, musíte co nejdříve navštívit gynekologa.
Jinak jsou možné komplikace, jako je ukončení těhotenství, hypoxie plodu, odtržení placenty atd..

Adnexitida (salpingo-ooforitida)

Zánět vaječníků se nazývá ooforitida. Pokud se vejcovod současně zanícuje, pak se tento stav nazývá salpingo-ooforitida. V každém případě se projevuje silnou akutní bolestí ve vaječnících a dalšími charakteristickými příznaky:

 • Bolest ve vaječnících se zánětem je dostatečně silná, objevuje se ve formě záchvatů nebo neustále trápí pacienta.
 • Bolest ve vaječnících a dolní části zad je častá; může také vyzařovat do křížové kosti.
 • Některé ženy mají při močení bolesti vaječníků.
 • S přechodem nemoci do chronické formy se bolest stává tupou a bolestivou.
 • Tělesná teplota stoupá na 37 - 38 ° C. Žena cítí zimnici, všeobecnou nevolnost, objevuje se zvýšená únava.
 • Různá porušení menstruačního cyklu jsou velmi charakteristická. Menstruace začíná přicházet nepravidelně v důsledku skutečnosti, že zánětlivý proces přispívá ke snížení produkce ženských pohlavních hormonů.
 • Bolest se zánětem vaječníků je téměř vždy doprovázena porušením emočního pozadí u ženy: stává se více popudlivou, podrážděnou, snadno depresivní.
 • Snížený sexuální apetit v důsledku snížené produkce ženských pohlavních hormonů.

Bolestivý syndrom je vyvolán nachlazením a jinými infekcemi, podchlazením, stresem, sníženou imunitou.

Příčina akutní bolesti ve vaječnících způsobená zánětlivým procesem je zjištěna během vyšetření gynekologem, ultrazvukem. V akutním procesu trvá konzervativní léčba obvykle 5-7 dní. Chronický zánět trvá déle.
Více o adnexitidě

Bolest vaječníků

Torze nohou cysty

Polycystická

Někdy je onemocnění polycystických vaječníků zaměňováno s pravidelnými cystami. Ve skutečnosti se jedná o dvě různá onemocnění, z nichž každá je doprovázena svými vlastními příznaky..

Polycystická choroba vaječníků je endokrinní patologie, která postihuje mnoho endokrinních žláz. V důsledku endokrinních poruch ve vaječníkové tkáni se tvoří mnoho malých cyst a objevují se charakteristické příznaky:
1. Chronické tahání, bolestivá bolest ve vaječnících, dolní části břicha a bederní oblasti. Přesný původ syndromu bolesti není v současné době jasně stanoven. Předpokládá se, že zvětšené vaječníky stlačují sousední orgány.
2. Porušení menstruace. Bolest ve vaječnících s jejich polycystickými je kombinována se vzácnou nepravidelnou menstruací. Někdy mohou být období příliš těžká a prodloužená, nebo vůbec chybí..
3. U některých žen se objeví příznaky typické pro premenstruační syndrom. Vyskytují se ostré výkyvy nálady, výskyt otoků na nohou, překrvení mléčných žláz, bolest v podbřišku.
4. Endokrinní poruchy vedou k rozvoji neplodnosti. Při pravidelném nechráněném pohlavním styku není koncepce možná.
5. Obecné příznaky dysfunkce žláz s vnitřní sekrecí: vypadávání vlasů, obezita, akné na obličeji.
6. Během vyšetření může lékař odhalit zvětšené vaječníky.

Hlavní diagnostickou metodou, která se používá k identifikaci příčin bolesti v polycystických vaječnících, je ultrazvuk. Po potvrzení diagnózy je předepsána konzervativní léčba léky, a pokud je neúčinná, chirurgický zákrok.
Více informací o onemocnění polycystických vaječníků

Bolestivé bolesti ve vaječnících a perineu: endometrióza vaječníků

Endometrióza (endometrioidní heterotopie) je zavedení fragmentů děložní výstelky vejcovodem do břišní dutiny s průtokem menstruační krve, kde rostou a během každé menstruace začínají krvácet.

Zpočátku, zatímco endometrioidní výrůstky nejsou příliš velké, žena nezaznamenává žádné patologické příznaky. Poté ji začnou rušit tupé bolestivé bolesti ve vaječnících a dolní části břicha, které se podávají do perinea a konečníku. Zesilují se během menstruace, ale vyskytují se také mezi nimi..

Většina pacientů s endometriózou má menstruační a močové poruchy. Postupem času endometrioidní heterotopy rostou a začínají krvácet ještě více, v pánevní dutině se tvoří adhezivní proces.

Benigní nádory

Moderní medicína zná velké množství typů benigních nádorů vaječníků. Všichni mají podobné příznaky. Hlavním příznakem, který zpočátku umožňuje podezření na patologii, jsou tupé bolestivé bolesti ve vaječníku vpravo nebo vlevo (méně často v obou).

Bolest však nejčastěji naznačuje, že novotvar je dostatečně velký. V počátečních fázích se patologie nijak neprojevuje.

Když se nádor zvětší tak, že vede k chronické bolesti v podbřišku, může stlačit vnitřní orgány: močový měchýř, dělohu, konečník. Proto se objevují příznaky, jako jsou poruchy močení, zvětšení břicha. Bolest vaječníků často vyzařuje do nohy nebo dolní části zad. Nemá to nic společného s menstruací, spíše je to způsobeno protahováním nádorové kapsle, stlačení a křečemi vnitřních orgánů, zhoršeným krevním oběhem v malé pánvi a břišní dutině.

Vznik akutní bolesti je možný také v případě, že dojde ke zkroucení nohou nádoru nebo poškození jeho tobolky.

Další příznaky doprovázející benigní nádory vaječníků:

 • porušení menstruace, někdy až do jejich úplné absence;
 • u každého pátého pacienta s benigními nádory vaječníků se rozvine neplodnost;
 • zácpa je spojena s kompresí konečníku;
 • u některých typů benigních novotvarů vaječníků se vyvíjí ascites - zvýšení břicha v důsledku akumulace velkého množství tekutiny v něm.

Diagnóza bolesti ve vaječnících způsobená nádory se provádí během vyšetření lékařem, ultrazvuku, magnetické rezonance. Hlavní metodou léčby je chirurgický zákrok.

Maligní nádory

Existuje několik typů zhoubných nádorů vaječníků, které jsou si navzájem velmi podobné v symptomatologii a adnexitidě - zánětlivém procesu ve vaječnících.

Zpočátku, i když je maligní nádor malý, nijak se neprojevuje. Po nějaké době může žena začít cítit tíhu v břiše, zvětšuje se. Ale tyto příznaky zpravidla nepřikládají důležitost, protože je považují za projevy adnexitidy.

Pak dochází k tažné bolesti ve vaječnících, která vás trápí neustále, nebo jen v určitou dobu. Tento příznak je také velmi často přehlížen..

V pozdějších fázích dochází k výraznému nárůstu velikosti břicha. Bolest vaječníků je dostatečně silná. Žena zaznamenala slabost, rychlou únavu a špatné zdraví. Začne hubnout.

U rakoviny vaječníků vždy dochází k porušení měsíčního cyklu..

Pokud je nádor dostatečně velký, jsou narušeny funkce močového měchýře a konečníku.

Diagnóza bolestivé bolesti ve vaječnících u maligních nádorů se provádí pomocí ultrazvuku, punkcí vaječníků a detekcí specifických nádorových markerů v krvi. Léčba zahrnuje chirurgický zákrok, chemoterapii, radiační terapii a další techniky.

Hyperstimulační syndrom

Mezi způsoby léčby ženské neplodnosti jsou dnes široce používány různé hormonální léky. Pokud jejich dávky nejsou zcela správné, vede nadměrná stimulace k patologickým změnám ve vaječnících ak jejich bolesti..

Hyperstimulační syndrom může být mírný nebo závažný.

U mírné formy jsou tažné bolesti ve vaječnících, pocit těžkosti a nepohodlí v dolní části břicha. Žena si stěžuje na neustálé nadýmání, začne rychleji přibírat.

U těžké formy patologie je bolest ve vaječnících výraznější. Krevní tlak klesá, žena poznamenává, že začala močit méně často a méně. Významné zvýšení břicha je způsobeno akumulací velkého množství tekutiny v něm. Existují výrazné metabolické poruchy.

Diagnóza bolesti ve vaječnících podobného původu ve většině případů není obtížná. Existuje souvislost s příznaky, které se objevily při užívání hormonálních léků. Během ultrazvukového vyšetření lékař objeví mnoho malých cyst ve vaječnících. Léčba spočívá ve vysazení léku.

Torze nohou cysty a vaječníků: paroxysmální silná bolest

Některé cysty a nádory se nenacházejí ve vaječníkové tkáni, ale na jejím povrchu a připevňují se k ní pomocí nohy. Pokud se novotvar otáčí kolem své osy, pak je ovariální noha zkroucena, je v ní narušen průtok krve. Vyskytují se následující příznaky:

 • Ostrá silná bolest ve vaječníku, v dolní části břicha. Vyskytují se ve formě záchvatů a ženě způsobují vážné utrpení..
 • Bolest ve vaječníku vyzařuje do dolní části zad, do nohy (s poškozením pravého vaječníku - vpravo, s poškozením vlevo - vlevo).
 • Celkový stav ženy se zhoršuje. Zaznamenává se nevolnost a zvracení.
 • Objevuje se zácpa. Ve střevech se hromadí velké množství plynu, což vede k nadýmání.
 • Bolest může být tak silná, že vede k šoku: žena zbledne, ztratí vědomí, její krevní tlak prudce poklesne.

Torze nohou cysty nebo nádoru vaječníků se ne vždy projevuje tak jasně. Může se vyvíjet postupně. V tomto případě se také časem zvyšuje bolest a další příznaky..

Diagnóza akutní bolesti ve vaječníku v důsledku torze není obtížná. Navíc si žena zpravidla uvědomuje přítomnost novotvaru. Tento stav vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

Prasknutí vaječníkové cysty

Ve většině případů je prasklá ovariální cysta život ohrožujícím stavem, který vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. V okamžiku prasknutí se objeví ostrá silná bolest. Hlavní nebezpečí však spočívá v příznacích spojených s rozvojem krvácení. Žena zbledne, ztratí vědomí, její krevní tlak prudce poklesne.

Aby se zabránilo dalšímu krvácení a pacientka byla zachráněna, je nutné ji co nejdříve dopravit na operační sál..

Ovariální mrtvice

Ovariální apoplexie je stav, kdy vaječník krvácí a praskne. V tomto případě se masivní krvácení vyvine do břišní dutiny. Pokud má žena mladší 40 let náhle silnou ostrou bolest ve vaječníku a pokles krevního tlaku, lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, že má ovariální mrtvici.

V závislosti na tom, které příznaky dominují, se rozlišují dvě formy patologie:
1. Bolestivá forma, jak naznačuje její název, je doprovázena silnou bolestí ve vaječníku. Současně dochází k bledosti, poklesu krevního tlaku, slabosti, ale tyto příznaky nejsou tak výrazné jako bolest. Tento stav může být komplikován bolestivým šokem, při kterém žena ztratí vědomí, její krevní tlak výrazně poklesne (především kvůli tomu, že pacient zažívá bolestivý šok, a ne kvůli krvácení).
2. Hemoragická forma se neprojevuje ani tak bolestmi vaječníků, jako spíše příznaky masivní ztráty krve. Pokles krevního tlaku je významný. Zaznamenává se bledost, slabost, suchá kůže. Žena může upadnout do šoku a není to způsobeno bolestí, ale pouze prudkým snížením objemu krve v důsledku ztráty krve.

Nejčastěji s apoplexií dochází k bolesti v pravém vaječníku, protože je náchylná ke krvácení a praskání ve větší míře než levá.
Více o ovariální mrtvici

Přerušení vejcovodu

Tubální těhotenství nastává, když je oplodněné vajíčko zavedeno do sliznice ne uvnitř dělohy, ale uvnitř vejcovodu. Tento stav se sám o sobě málo projevuje a je podobný běžnému těhotenství. Někdy se mohou objevit poruchy menstruace a neintenzivní bolesti ve vaječnících.

Hlavní klinické projevy se objevují na začátku ukončení vejcovodů. Objevují se periodické bolestivé křečové bolesti ve vaječnících a výtoky ve formě krevní anestezie. Zpočátku nemusí být žena těmito příznaky obtěžována. Postupem času se však zintenzivňují a vedou k vážným následkům. Pokud tedy máte podezření na vejcovodové těhotenství, měli byste okamžitě vyhledat lékaře..

Přerušené vejcovodové těhotenství

Náhlá silná bolest ve vaječníku a vejcovodu, známky krvácení:

 • bledost;
 • závrať;
 • ztráta vědomí;
 • pokles krevního tlaku;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • vývoj šokového stavu.

Krev, která teče z vejcovodu, vstupuje do břišní dutiny a hromadí se v dutině mezi dělohou a konečníkem. Proto žena cítí silnou bolest v řiti..

Během vyšetření a ultrazvukového vyšetření se zjistí bolest ve vaječníku způsobená ukončením vejcovodu. Je nutný urgentní chirurgický zákrok, protože tento stav ohrožuje život ženy.

Bolest vaječníků způsobená patologiemi jiných orgánů a systémů

Jaké studie mohou lékaři předepsat pro bolest vaječníků?

Bolest ve vaječnících může být vyvolána různými faktory a chorobami, proto za přítomnosti tohoto příznaku může lékař předepsat různé testy a vyšetření, aby zjistil příčinný faktor, který způsobil bolestivý syndrom u ženy. V každém konkrétním případě však lékař nepředepisuje všechny možné testy a vyšetření, ale vybírá pouze ty, které jsou nezbytné k identifikaci příčiny bolesti vaječníků v tuto chvíli. Volba testů nezbytných v každém případě se provádí v závislosti na doprovodných příznacích, povaze bolesti a událostech předcházejících vzniku bolesti ve vaječnících, protože právě tyto faktory umožňují lékaři navrhnout diagnózu, pro potvrzení, které instrumentální a laboratorní studie jsou.

V případě bolesti ve vaječníku lékař nutně provede bimanuální gynekologické vyšetření a vyšetření v zrcadlech. Bimanuální vyšetření rukama umožňuje sondování genitálií, odhalení novotvarů, zánětů, jejich posunutí z jejich normálního umístění atd. A vyšetření v zrcadlech vám umožňuje posoudit stav tkání pochvy a děložního čípku, identifikovat erozi, podezření na cervicitidu atd. Údaje získané lékařem během gynekologického vyšetření a vyšetření v zrcadlech se umožňují orientovat a předběžně navrhnout diagnózu a ve složitých případech alespoň určit směr diagnostického vyhledávání. Po vyšetření lékař předepíše další testy, které umožňují přesnou diagnózu, jejichž seznam závisí na doprovodných příznacích, povaze bolesti a událostech předcházejících vzniku bolesti.

Nejprve je třeba říci, že bolest ve vaječnících v kombinaci se zvýšením tělesné teploty, prudkým zhoršením blahobytu, poklesem tlaku, bledostí kůže, krvácením a trvající déle než 3 až 4 hodiny a časem narůstající, jsou známkou život ohrožujících stavů. proto, když se objeví, musíte urgentně zavolat sanitku a být hospitalizován v nemocnici.

Pokud žena pociťuje bolest ve vaječnících během menstruace, během ovulace nebo před menstruací, může to být varianta normy a známka patologie. V takové situaci může lékař předepsat následující testy a vyšetření, aby zjistil, zda je bolest ve vaječnících normou pro konkrétní ženu nebo zda svědčí o patologii:

 • Obecná analýza krve;
 • Obecná analýza moči;
 • Koagulogram;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů (přihlášení);
 • Vaginální nátěr na flóru (zaregistrovat se);
 • Krevní test na luteinizační hormon (LH);
 • Krevní test na folikuly stimulující hormon (FSH);
 • Krevní test na testosteron;
 • Analýza krve, vaginálního výtoku a škrábání z močové trubice, infekce pohlavních orgánů (přihlášení) (pro chlamydie (přihlášení), mykoplazma (přihlášení), gardnerella, ureaplasma (přihlášení), Trichomonas, gonococcus, houby Candida).
V praxi lékař při bolesti během ovulace, během menstruace a před menstruací předepisuje ultrazvuk pánevních orgánů, vaginální nátěr na flóru, obecný test krve a moči, který ve většině případů umožňuje pochopit, zda je bolest spojena s onemocněním, nebo zda jde o normální jev. konkrétní žena. Ale testy na infekce a hormony jsou obvykle předepsány, pouze pokud má lékař podezření, že bolest ve vaječnících během menstruace, před menstruací a během ovulace je způsobena zánětlivými nebo endokrinními poruchami.

Pokud žena pociťuje bolest ve vaječnících v různých obdobích cyklu, které jsou kombinovány s různými nepravidelnostmi v menstruačním cyklu (například nepravidelná menstruace, zkrácení nebo prodloužení cyklu, příliš bohatá nebo slabá menstruace atd.), Předepíše lékař následující vyšetření a testy:

 • Obecná analýza krve;
 • Obecná analýza moči;
 • Koagulogram;
 • Vaginální nátěr na flóru;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • Hysteroskopie (registrace);
 • Krevní test na hladinu kortizolu (hydrokortizonu);
 • Krevní test na hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH, thyrotropin);
 • Krevní test na hladinu folikuly stimulujícího hormonu (FSH);
 • Krevní test na hladinu luteinizačního hormonu (LH);
 • Krevní test na hladinu prolaktinu;
 • Krevní test na hladinu estradiolu;
 • Krevní test na dehydroepiandrosteron sulfát (DEA-S04);
 • Krevní test na hladinu testosteronu;
 • Krevní test na hladinu globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG);
 • Krevní test na hladinu 17-OH progesteronu (17-OP).
Kromě toho, pokud existuje podezření na onemocnění štítné žlázy, může lékař navíc předepsat krevní testy na tyroxin (T4), trijodthyronin (T3), protilátky proti peroxidáze štítné žlázy (AT-TPO), protilátky proti tyroglobulinu (AT-TG).

Pokud žena po pohlavním styku nebo během sexu pociťuje bolest ve vaječnících, lékař předepíše následující vyšetření a testy:

 • Nátěr na flóru z pochvy;
 • Analýza krve, vaginálního výtoku a škrábání z močové trubice pro genitální infekce (pro chlamydie, mykoplazma, gardnerella, ureaplasma, Trichomonas, gonococcus, houby Candida);
 • Obecná analýza krve;
 • Obecná analýza moči;
 • Kolposkopie (registrace);
 • Stěr z děložního čípku pro cytologii;
 • Analýzy na přítomnost virů - herpes virus typu 1 a 2, lidský papilomavirus, cytomegalovirus, virus Epstein-Barr;
 • Krevní test na syfilis (registrace);
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • Hysteroskopie;
 • Počítačová tomografie nebo magnetická rezonance (registrace).
V případě bolesti ve vaječnících během nebo po sexu lékař nejprve předepíše ultrazvukové vyšetření, nátěr na flóru a kolposkopii, stejně jako krevní test na syfilis, protože tyto metody vám ve většině případů umožňují identifikovat příčinu syndromu bolesti a předepsat léčbu. Pokud tyto studie nepomohly identifikovat příčinu bolesti ve vaječnících a existují jasně zánětlivé změny v nátěru a podle údajů z ultrazvuku může lékař předepsat testy na všechny infekce pohlavních orgánů (na chlamydie, mykoplazmy, gardnerella, ureaplasma, Trichomonas, gonococcus, houby Candida), bakteriologická kultura vaginálního výtoku, aby bylo možné pochopit, který mikroorganismus spustil zánět.

Bolest se zánětem vaječníků může být náhlá, ale silná a paroxysmální. Také bolest se zánětem vaječníků může být tupá a bolestivá, objevující se po podchlazení, stresu, těžké námaze atd. Bez ohledu na povahu bolesti jej lze kombinovat s bolestmi dolní části zad, křížové kosti a někdy s bolestmi při močení, nepravidelným menstruačním cyklem, popudivostí, podrážděností, únavou a horečkou. V takových případech lékaři předepisují následující testy, aby zjistili příčinu zánětu:

 • Obecná analýza krve;
 • Obecná analýza moči;
 • Nátěr na flóru z pochvy;
 • Analýza krve, vaginálního výtoku a škrábání z močové trubice pro genitální infekce (pro chlamydie, mykoplazma, gardnerella, ureaplasma, Trichomonas, gonococcus, houby Candida);
 • Analýzy na přítomnost virů - herpes virus typu 1 a 2, lidský papilomavirus, cytomegalovirus, virus Epstein-Barr;
 • Krevní test na syfilis;
 • Bakteriologická kultura vaginálního výtoku;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.
Pokud žena pocítí bolest bolestivé povahy pouze v jednom vaječníku a tyto bolesti nejsou kombinovány se zánětlivým procesem, mohou být vyvolány pohlavním stykem a mohou být kombinovány s krátkým intermenstruačním krvácením nebo prodloužením menstruačního cyklu, vede to lékaře k podezření, že má ovariální cysta. V tomto případě je předepsáno ultrazvukové vyšetření a nátěr na flóru, aby se vyloučil zánětlivý proces. Jiné studie zpravidla nejsou předepsány, protože k diagnostice cysty stačí konvenční ultrazvuk a gynekologické vyšetření..

Pokud žena neustále trpí bolestmi ve vaječnících, které v průběhu času neustupují, v kombinaci s bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, vzácnou nepravidelnou menstruací, otoky na nohou, překrvení mléčných žláz, akné na obličeji, vypadávání vlasů, pak musí lékař předepsat ultrazvuk orgánů malé pánve, a navíc může předepsat krevní test na hladinu hormonů, a to nejen genitálních, ale také produkovaných jinými endokrinními orgány.

Za přítomnosti tupých bolestivých bolestí ve vaječnících a v dolní části břicha, které se podávají do perinea a konečníku, se během menstruace zesilují, jsou kombinovány s menstruačními nepravidelnostmi, lékař předepisuje ultrazvuk pánevních orgánů, obecný krevní test, nátěr na flóru a krevní testy na testosteron, luteinizační hormony a hormony stimulující folikuly. V budoucnu může být předepsána i diagnostická laparoskopie (přihlášení), protože mluvíme o podezření na endometriózu.

S tupými bolestivými bolestmi ve vaječníku, které nezávisí na menstruačním cyklu, které jsou neustále přítomny, nesouvisí se zánětlivým procesem, vyzařujícím do nohy a dolní části zad, v kombinaci se zácpou, prodloužením menstruačního cyklu nebo amenoreou (absence menstruace), krvácením nebo krvácením, lékař předepíše povinný ultrazvuk pánevních orgánů a počítačová tomografie, protože právě tyto metody mohou identifikovat podezření na benigní nebo maligní nádory.

Pokud žena začne po hormonální stimulaci pociťovat bolest ve vaječnících, lékař zpravidla nepředepisuje testy a vyšetření, protože příčina syndromu bolesti je zřejmá. Pro sledování stavu ženy však lze předepsat ultrazvukové vyšetření, obecný test krve a moči, biochemický test moči atd..

Pokud bolest ve vaječnících často obtěžuje ženu, možná v kombinaci s menstruačními nepravidelnostmi, ale není kombinována se zánětlivými procesy, lékař předepíše ultrazvukové vyšetření (přihlášení), hysteroskopii a magnetickou rezonanci, protože v tomto případě je problém syndromu bolesti pravděpodobně způsoben strukturálními anomáliemi genitálie nebo jejich přemístění z jejich normálního umístění.

Bolest ve vaječnících po operaci je normální, ale pokud nezmizí po dlouhou dobu nebo se dokonce zesílí, lékař určitě předepíše ultrazvuk pánevních orgánů, obecný test krve a moči a také provede gynekologické vyšetření a vyšetření v zrcadlech.

Léčba

Kterého lékaře bych měl kontaktovat kvůli bolesti vaječníků?

V případě bolesti ve vaječnících jakékoli povahy by se žena měla poradit s gynekologem (zaregistrovat se), který se zabývá diagnostikou a léčbou různých onemocnění ženských pohlavních orgánů. Pokud se bolest ve vaječnících objeví u dospívající dívky nebo mladé dívky, musíte kontaktovat dětského gynekologa.

Vzhledem k tomu, že bolest ve vaječnících může být projevem jak život ohrožujících, tak nebezpečných onemocnění, je v některých případech nutné plánovaně konzultovat gynekologa, na klinice a v jiných - v případě nouze, zavolat sanitku nebo samostatně přijet do služby v porodnici domácí nebo gynekologické oddělení. V souladu s tím musíte plánovaným způsobem kontaktovat gynekologa pro nemoci, které neohrožují život, a v případě nouze - pro nebezpečné.

Rozlišování život ohrožujících gynekologických onemocnění od těch nebezpečných je poměrně jednoduché - nebezpečné nemoci se vždy projevují silnou trvalou bolestí na vaječnících, v podbřišku a případně v dolní části zad, v kombinaci s prudkým zhoršením celkové pohody, bledostí a silnou slabostí a lze je také kombinovat s krvácením a zvýšením tělesná teplota. Pokud má žena známky nebezpečného gynekologického onemocnění, měla by být urgentně přivolána sanitka. V ostatních případech musíte navštívit kliniku plánovaným způsobem ke gynekologovi.

V některých případech není bolest ve vaječnících vyvolána gynekologickými chorobami, ale ve všech případech musíte nejprve kontaktovat gynekologa, protože to je lékař této specializace, který určí, zda je příznak vyvolán onemocněním jiného orgánu, a odkáže ženu na příslušného odborníka. Pokud bolest ve vaječníku není způsobena gynekologickým onemocněním, může gynekolog ženu odkázat na chirurga (přihlášení) (s podezřením na apendicitidu), nefrologa (přihlášení) nebo urologa (přihlášení) (s podezřením na onemocnění močového měchýře) nebo na proktologa (přihlášení) (s podezřením na onemocnění konečníku).

Bolest vaječníků: příčiny a léčba

U žen je předmětem zvláštní pozornosti vše, co nějak souvisí s reprodukčním a reprodukčním systémem. Obvykle v případě silné bolesti v dolní části břicha doporučují pohotovostní lékaři navštívit chirurga nebo gynekologa, a pokud je bolest akutní, nelze se vyhnout hospitalizaci pro operaci. Pokud testy a ultrazvukové vyšetření nepotvrdí nutnost chirurgického zákroku, musí žena bezpodmínečně navštívit gynekologa. Nejčastější příčinou bolesti břicha u žen je onemocnění vaječníků, což může být jedním z příznaků chronického zánětu jiného orgánu..

Co běžně způsobuje bolest vaječníků?

Jak přesně určit, kde to bolí, a co dělat, pokud se zdá, že v oblasti pupku je „hrudka bolesti“ neurčité povahy? Neléčte se, i když „zkušený soused“ ví o gynekologických onemocněních „všechno“. Vezměte si lehký lék proti bolesti - a urgentní schůzku s gynekologem, který vás sleduje! Příčiny bolesti mohou být zcela nevinné, ale pouze gynekolog to může zjistit po příslušných testech a vyšetřeních..

Nejběžnější příčinou bolesti pánevní bolesti je ovulace a menstruační změny ve vaječnících a děloze. Bolesti jsou fyziologické, srozumitelné a většinou nevyžadují léčbu. Ruptura folikulu, když se uvolní hotové vajíčko, může být pro ženy s vysokým prahem citlivosti velmi bolestivé..

V pobřišnici člověka je mnoho nervových zakončení, které dávají „ozvěnu“, když dráždí i malé množství krve. Protože uvolňování vajíčka je cyklické, bolest lze pociťovat vpravo nebo vlevo, může se objevit rozmazání, což je také normální. Musíte o tom informovat svého gynekologa, ale nemůžete nekontrolovatelně užívat léky proti bolesti.

Těhotné ženy si často stěžují na malátnost, bolestivost v podbřišku, ale to není způsobeno stavem vaječníků, ale napětím vazů, které podporují rostoucí dělohu. Během těhotenství se navíc vajíčka nevyrábí, takže z toho nemůže být bolest. Pokud těhotná žena jedí správně, hodně odpočívá, chodí a dělá povolenou gymnastiku, nevzniknou žádné zdravotní problémy. Pokud se však bolest ve vaječnících obává před těhotenstvím, je lepší, když je žena po celou dobu těhotenství pod pečlivým dohledem lékaře..

Bolest ve vaječnících, která se může objevit během pohlavního styku a po něm, není známkou fyziologických poruch. To je obvykle způsobeno existujícími chorobami pohlavních orgánů, přítomností cysty nebo nádoru, adhezí po chirurgickém zákroku, přetížením vaginálních svalů nebo nadměrnou aktivitou partnera. S častými bolestmi byste měli kontaktovat svého gynekologa, který zjistí příčinu tohoto stavu..

Jaké pocity mluví o nebezpečí?

Prudká bodavá bolest paroxysmální povahy v suprapubické oblasti naznačuje možné prasknutí vaječníku, které může mít za následek silné krvácení do peritoneální oblasti, okamžitý rozvoj peritonitidy. K obnovení integrity vaječníku bude nutný zásah chirurgů.

Pouze gynekolog může určit, jaká léčba je nutná. I v případě, že žena ví o existující patologii vaječníků, může být syndrom aktivní bolesti výsledkem nových změn. Zvýšení teploty, stálá povaha bolesti po dlouhou dobu jsou příznaky negativních změn v průběhu onemocnění..

Bolest vaječníků se může objevit v důsledku určitých onemocnění:

1. Při zánětlivém procesu ve vaječnících (adnexitida) může dojít k bolesti, která vyzařuje do dolní části zad. S tímto onemocněním jsou ovlivněny sousední orgány, proto je i při absenci klinického obrazu vývoje onemocnění nutné důkladné vyšetření k identifikaci zdroje infekce. Léčba je povinná, neléčené onemocnění může způsobit neplodnost.

Symptomatologie je podobná stavu, který se vyskytuje u mimoděložního těhotenství:

 • bolest pulzující v pupku při pohybu, táhne se v klidu, ale úplně nezmizí;
 • při vyšetření je odhalen zpětný ráz do křížové kosti, je obtížné izolovat bolestivé zaměření;
 • močení je obtížné, nutkání bolestivé, návrat k samotným vaječníkům je pociťován;
 • teplota prudce stoupá, trvá dlouho, není odstraněna léky;
 • silné zimnice proložené horečkou.

Důsledkem neléčeného onemocnění může být narušení cyklickosti menstruace, uvolňování hormonů odpovědných za sexuální touhu klesá. Deprese zhoršuje pohodu ženy, rychlá únava způsobuje podráždění a dokonce agresi.

2. Podchlazení, těžká fyzická nebo psycho-emoční únava, chronická onemocnění, slabá imunita - všechny tyto poruchy mohou vyvolat zánět vaječníků, který je také doprovázen bolestivými pocity s dvojitou lokalizací. Spolu s ooforitidou se objevují porušení pracovní kapacity, nespavost, podrážděnost. Nemoc vyžaduje léky.

3. Přítomnost ovariální cysty, torze nohou, prasknutí cysty je doprovázeno zánětem pobřišnice, nekrózou jejích tkání, a proto ve většině případů vede k chirurgickému odstranění novotvaru. I benigní nádor může způsobit peritonitidu a další život ohrožující následky. Někdy se vyskytuje složitější stav - torze vaječníků během cvičení a slabé pánevní svaly. Bolest je obvykle akutní, zesiluje se při palpaci. Doporučuje se chirurgická léčba.

4. Složité onemocnění, které je někdy zaměňováno s jednoduchou cystou - polycystické onemocnění, jehož příznaky jsou spojeny s endokrinní patologií. Neustálé bolestivé pocity vznikají v důsledku výskytu a množení cystických útvarů ve tkáni vaječníků, v důsledku čehož jsou sousední orgány pod tlakem. Kvůli nesprávné funkci vaječníků je narušen menstruační cyklus, i když jsou přítomny známky PMS. V procesu onemocnění se vyvíjí neplodnost, žena nemůže otěhotnět ani při pravidelné intimitě. Konzervativní léčba ne vždy pomůže, proto se často uchylují k chirurgické léčbě..

5. Při léčbě neplodnosti hormony může dojít k hyperstimulačnímu syndromu, když ve vaječnících dozrává několik folikulů současně. Tento stav se rychle stává cystickým, vaječníky se zvětšují. Břicho je oteklé, váha ženy se zvyšuje. Normalizací množství hormonů se můžete z tohoto stavu dostat, zatímco bolesti zmizí. Těžká forma je vyjádřena výskytem dušnosti, změnami rovnováhy elektrolytů, selháním ledvin a sníženým přívodem krve do vaječníků. Tento stav lze normalizovat pouze v nemocnici..

6. Silné bolesti jsou vyvolávány mimoděložním těhotenstvím, a to jak ve stavu přerušení, tak při úplném potratu vejcovodů. Velké krvácení, krev se hromadí v břišní dutině, její tlak je cítit v konečníku. Pokud nebudou přijata naléhavá provozní opatření, prognóza je nepříznivá.

7. Maligní nádory vaječníků v raných stádiích nejsou vždy doprovázeny bolestí, proto pravidelné prohlídky u gynekologa pomohou udržet zdraví.

Tento seznam není zdaleka úplný - počet onemocnění, která mohou být doprovázena bolestivými pocity v oblasti vaječníků, je obrovský. Aby se váš stav nezhoršil, když se objeví první příznaky, je lepší poradit se s lékařem - to vám umožní zachovat si vlastní zdraví a v některých případech i život.!

Proč vaječníky hodně bolí a co dělat

Docela často si ženy stěžují, že mají bolesti vaječníků. Obava z nepohodlí dolní části břicha je oprávněná. Koneckonců to naznačuje možné porušení v pánevních orgánech, zánět, rakovinu nebo cysty. Může existovat mnoho důvodů. Je možné zjistit, proč vaječníky bolí a jaké zdravotní riziko existuje, až po komplexním vyšetření.

Jak zjistit, co přesně vaječník bolí

Žena cítí bolest v podbřišku a často pochybuje, zda bolí vaječníky nebo jiný orgán (například apendicitida). Jak pochopit, že vaječník bolí? Bohužel je poměrně obtížné nezávisle určit příčinu nepohodlí. Mnoho onemocnění pánevních orgánů je lokalizováno v dolní části břicha a může vyzařovat do dolní části zad, nohou nebo kyčle. Proto je přísně zakázáno užívat jakékoli léky bez konzultace s lékařem..
Kde bolí vaječníky? Pokud gynekolog potvrdil, že přídavky skutečně způsobují nepohodlí, pak se bolest nejčastěji objevuje v dolní části břicha, má bolavý, tažný nebo bodavý charakter. Někdy to dává do nohy, dolní části zad nebo celé záda. Často se stává, že bolí pouze pravý vaječník. To je způsobeno skutečností, že právě ve správném přívěsku došlo k ovulaci, objevila se cysta nebo došlo k nějakému jinému onemocnění.

Příčiny bolesti vaječníků spojené s fázemi menstruačního cyklu

Během celého menstruačního cyklu se mění reprodukční orgány a hladiny hormonů ženy. Podobně se vaječníky neustále mění..

Během ovulace

Některé ženy necítí známky ovulace. Jiní naopak tvrdí, že bolest v oblasti vaječníků během tohoto období získává bodavý a přitažlivý charakter. Krátkodobé nepohodlí neohrožuje tělo a nevyžaduje žádnou léčbu. To je způsobeno prasknutím folikulu, který uvolňuje zralé vajíčko pro početí. Během ovulace se může vaječník píchat v souvislosti s exacerbací zánětlivých procesů v pánevních orgánech (adnexitida, ooforitida). Současně je po tréninku pozorován stres, zvedání závaží, neobvyklý výtok.
Pro snížení bolesti a zmírnění nepohodlí v dolní části břicha se ženě doporučuje užívat analgetika (Spazmalgon, No-Shpa). Pokud po užití anestetika vaječníky stále bolí, není důvodem ovulace. Pacient musí konzultovat lékaře, být vyšetřen a zahájit vhodnou léčbu.

Během menstruace

Je normální, že se bolesti vaječníků objevují několik dní před nástupem menstruace a během menstruace se zhoršují. První den ženy pociťují mírnou nevolnost, závratě. Povaha bolesti je kroutící se, bodavá, bolestivá. Jsou chvíle, kdy žena na konci menstruace zvrací. Jedná se o poměrně vzácný příznak menstruace, proto pokud nebyl dříve pozorován takový „vedlejší účinek“, měli byste podstoupit gynekologické vyšetření a ultrazvukovou diagnostiku.

Zvedání závaží, přepracování, narušení psycho-emocionálního stavu, neustálé stresové situace vedou ke zvýšení bolesti a zhoršení celkového blaha ženy. Co lze v této situaci udělat a jak lze bolest zmírnit? Léčba bolestivých období není nutná. Stačí, aby si žena vzala anestetikum (například Tamipul) nebo si na spodní část břicha přiložila teplou vyhřívací podložku. Zmírňuje bolest ve vaječnících během menstruace bylinné infuze a odvar. Pokud je v tuto dobu léto, můžete si vyzvednout čerstvé listy horské dělohy, červený kartáč, květy heřmánku nebo si jen koupit hotové bylinné přípravky v lékárně.

Během menopauzy

Menopauza je doprovázena řadou hormonálních změn v těle kvůli nedostatku krvácení. Vypadá individuálně. K menopauze dochází ve věku 45–50 let. Nástup menopauzy může vyvolat bolestivost vaječníků, ale tato bolest netrvá dlouho.
Během tohoto období je žena náchylnější k infekcím a virům. Pokud nepohodlí v dolní části břicha nezmizí po dlouhou dobu, léky proti bolesti nepomáhají a bolest pouze roste a zesiluje, je naléhavě nutné kontaktovat gynekologa.

Existují následující příčiny bolesti vaječníků po menopauze:

 • zánět;
 • cysta;
 • maligní nádory.

Bolest ve vaječnících je doprovázena změnami vaginální tkáně, častým močením, pocením, zhoršenými pohyby střev a zvýšením tělesné teploty. Terapie závisí na povaze stížností a zjištěné příčině nepohodlí.

Příčiny bolesti, které vyžadují léčbu

Jak již bylo zmíněno dříve, pokud bolest ve vaječnících trvá déle než dva až tři dny, zatímco se objeví výtok neobvyklého zbarvení a zápachu, znamená to onemocnění pánvových orgánů. Nejčastěji se jedná o zánět, cystický novotvar, rakovinu, potrat nebo mimoděložní těhotenství. Zvažme podrobněji každý důvod.

Zánět vaječníků

Zánět může být doprovázen silnou bolestí v podbřišku a horečkou. Stává se jednostranný (ovlivňuje jeden přívěsek) a bilaterální (vyskytuje se na dvou vaječnících najednou). U akutního zánětu se objevují následující příznaky:

 • náhlá silná bolest v oblasti vaječníků;
 • horečka;
 • zimnice;
 • hnisavý vaginální výtok;
 • břišní křeče;
 • zácpa;
 • nevolnost.

Kvůli nedostatečné léčbě a v důsledku zjizvení mohou příznaky přetrvávat roky i po uzdravení. Pokud se ostře píchne do dolní části břicha, je vaječník zapálen. Výskyt infekce nadvarlete je ovlivněn:

 • častá změna sexuálních partnerů;
 • vaginální antikoncepce (spirála);
 • kouření;
 • pravidelné vaginální sprchování;
 • kyretáž, potrat.

Léčba zánětlivých onemocnění pánve probíhá perorálními antibiotiky a vaginálními čípky. Terapie závisí na povaze a závažnosti patologie. Pokud vaječníky silně bolí, příznaky jsou výrazné, až do ztráty vědomí, je nutná hospitalizace a intravenózní podávání antibiotik.

Cystická formace na vaječníku

Cysta

Tvořena u ženy, která dosáhla puberty. Příznaky cysty závisí na její velikosti. Malé útvary jen několik centimetrů obvykle nezpůsobují nepohodlí. V zásadě jsou náhodně objeveny a poté jsou sledovány z hlediska růstu bez použití jakéhokoli léku. Cysty větší než 2 cm se projevují zhoršeným močením. Někdy může dívka pociťovat tažnou bolest (křeč) v podbřišku. Útvary větší než 5 cm začínají tlačit na sousední orgány, což způsobuje mravenčení ve vaječníku nebo bolest řezání. Náhlé zhoršení příznaků doprovázejících krvácení naznačuje komplikace, jako je zkroucení vejcovodů, prasknutí hmoty.

Co dělat, když vaječníky bolí cystou? Metody léčby závisí na velikosti a typu cysty (retenční, polycystická, folikulární), klinických známkách, věku pacienta. Pokud jsou nalezeny extrémně velké ovariální cysty, jsou předepsány hormonální látky nebo chirurgický zákrok. V případě, že po léčbě hormony přívěsky nadále bolí a tvorba se zvětšuje, lékaři se rozhodnou pro naléhavou operaci (laparoskopie, laparotomie). Takové opatření je povinné, aby se zabránilo maligní degeneraci cysty. Analgetika nebo lidové léky pomohou dočasně zmírnit bolest. TOP-10 alternativních metod léčby ovariálních cyst najdete ZDE.

Běžný maligní novotvar, který postihuje ženské tělo bez ohledu na věk. Může to být jednostranný nebo dvoustranný. Co způsobuje rakovinu a silnou bolest v oblasti vaječníků, jaké jsou rizikové faktory? Ženy nad 30 let jsou náchylnější k nástupu patologie. Důležitou roli hraje genetická predispozice a neplodnost.

 • změna trvání menstruace;
 • hojné děložní krvácení se sraženinami;
 • dolní část břicha bolí;
 • ze strany infekce se vaječník začne táhnout nebo škubnout;
 • zvýšení obvodu pasu, asymetrie břicha;
 • únava;
 • nadýmání;
 • dyspepsie.

Metastázy se nejčastěji vyskytují na obou stranách. Z nich asi 30% zasahuje do dělohy a 20% do mléčných žláz. Kromě toho, pokud se vaječník brní a rakovina je již v poslední fázi, mohou metastázy postupovat do sousedních orgánů - žaludku, jater, plic. Pokud se vaječník zkroutí, dojde k ostré bolesti, která má střelecký charakter, pocit plnosti znamená, že maligní formace dosáhla střev a močového měchýře.

Nesprávné připojení embrya způsobuje bolest vaječníků

Potrat nebo mimoděložní těhotenství

Mohou vaječníky po potratu bolet? Spontánní potrat je předčasné ukončení těhotenství během prvních 20 týdnů, kdy plod ještě není schopen přežít mimo dělohu. Asi 10–15% žen po potratu pocítí bolest. Více než 40% všech těhotenství končí spontánním potratem a většina si neuvědomuje přítomnost plodu. Po potratu bolest v podbřišku chvíli trvá, jak se děloha stahuje a vrací se do normálu. Na spodním prádle se mohou objevit hnědé nebo červené výboje. Pokud po potratu trvají déle než dva týdny, měli byste jít do nemocnice. Proč je nutné navštívit lékaře s takovým prodlouženým výtokem? Za účelem zjištění zdroje krvácení a předepsání léčby provede gynekolog transvaginální ultrazvukové vyšetření, při kterém je zařízení zavedeno do pochvy.

Po potratu ženy často zápasí s vinou a obviňují se ze situace. Depresivní nálada, hysterie, psychologické trauma mají přímý dopad na nervový systém. Objeví se migréna, bolesti těla a nevolnost. Bolestivé příznaky se zhoršují.

Mimoděložní těhotenství se projevuje nesprávným připojením vajíčka. Embryo lze tedy umístit na vejcovod nebo vaječník. Jak roste, žena má nejprve tažnou, pak ostrou bolest.

Pokud má žena během těhotenství bolesti na vaječnících, pravděpodobně má zánět, hormonální nerovnováhu nebo cyst žlutého tělíska.

Bolest ve vaječníku má tedy jinou příčinu. Někdy je „viníkem“ nepohodlí v dolní části břicha ovulace nebo menstruace. Bohužel však velmi často bolestivost mluví o vývoji konkrétní patologie. Proto, když se objeví neobvyklé pocity, měli byste se určitě poradit s lékařem..

Menstruace je fyziologický proces, který krvácí z pochvy. Neoplodněné vajíčko se uvolňuje z těla látkami nezbytnými během těhotenství. Cyklus probíhá individuálně a pohybuje se od 21 do 35 dnů, menstruace trvá 4-7 dní.