Jaké bolesti jsou s ovariální cystou?

Fáze začátku vzniku a růstu cysty je pro pacienta asymptomatická a nepřináší nepohodlí bolestí. Je také možné, že dříve objevené cystické novotvary zmizí nezávisle. Existují však pocity v břiše, které nejsou tak výrazné, ale nevyžadují o nic menší pozornost. Poslechem svého těla a určením doprovodných příznaků můžete předem vypočítat nebezpečné onemocnění. A proto musíte být schopni určit, jaké bolesti se vyskytují u cysty.

Bolest vaječníků

Výskyt bolesti je považován za jeden ze znaků, že má pacientka ovariální cysty, ale existují i ​​základní projevy, které se liší povahou pocitu nepohodlí..

V počáteční fázi růstu se ovariální cysta nemusí projevit žádným způsobem. Nepohodlí se objevuje v důsledku zvýšení objemu novotvaru spojeného se zvýšením nahromaděné tekutiny v něm. Příznaky, jako jsou pocity bolesti jiné povahy, začnou obtěžovat ženu, když cysta dosáhne velikosti větší než 4 cm. Při zvýšení této velikosti dochází k tlaku cystické formace na okolní tkáně.

Ovariální cysta se projevuje následujícími typy bolesti:

 • neustále se objevující v dolní části břicha tažného a / nebo pulzujícího charakteru;
 • dává do bederní oblasti, oblasti stehen;
 • dochází během pohlavního styku a je lokalizován v oblasti kyčle;
 • v kyčelní části, ke které dochází před nebo po menstruačním cyklu;
 • z tlaku v dolní části břicha;
 • na hrudi a záchvaty nevolnosti nebo zvracení.

Taková bolest?

Nepohodlí v břiše s cystou, která má charakter bolavého projevu, může naznačovat přítomnost podrážděných nervových zakončení v břišní zóně a také způsobit křeč močového měchýře a jiných genitálií.

Časná bolest. Může se neustále opakovat, což je spojeno s rychlým nárůstem objemu samotné ovariální cysty, její schopnosti růst do stěny břišní části, močového měchýře nebo konečníku.

Bolest je silná, silná, což vytváří pocit plnosti z vnitřní strany břicha. Je to způsobeno rychlým růstem s velkou velikostí cystické formace. V některých případech to může znamenat prasknutí ovariální cysty..

K určení hlavních příčin jsou předepsány diagnostické metody, jako je ultrazvuk, punkce a diagnostická laparoskopie.

Bolest se může prohloubit při pohlavním styku, při fyzickém cvičení, při náhlých pohybech. Existuje však také výskyt bolesti, která je ve stavu úplného odpočinku. Proto je nutné věnovat velkou pozornost některému z jeho projevů a včas vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc..

Kde to bolí?

V situaci, kdy dojde k bolesti, je obvykle obtížné určit konkrétní lokalizaci, protože mají bolavý a tažný charakter, dávají různými směry a blízkými orgány. Ale bolestivé zaměření je lokalizováno na straně, kde je umístěna a roste ovariální cysta.

Zatímco cysta zvětšuje svůj objem a nevykazuje žádné příznaky, neexistuje tedy léčba tohoto onemocnění a mohou nastat komplikace, dokonce i život ohrožující.

S cystou pravého vaječníku

Pocity bolesti se objeví na pravé straně, vzhledem k pravé noze, stehnu. Silná bolest v pravé dolní části břicha na začátku a po menstruačním cyklu, po sexu, fyzické aktivitě.

S cystou levého vaječníku

Podobně se objevuje na levé straně dolní části břicha, táhne v přírodě. Akutní bolest obvykle na levé straně podbřišku během menstruačního cyklu, po sexu, fyzické aktivitě.

Tyto pocity jsou také doplněny dalšími příznaky, podle nichž lze celkem určit přesnou diagnózu. Možná zvětšení velikosti břicha, pocit plnosti a plnosti.

S komplikacemi

Již v případě komplikací se bolest stává výraznější, má jasnou intenzitu projevu. Nepohodlí způsobuje pocity, které je obtížné nebo nemožné vydržet, bolest je silná a nelze ji odstranit žádnými léky. K tomu všemu se přidávají doprovodné příznaky, jako jsou: vysoká horečka, pocit nevolnosti, zvracení, závratě.

Když praskne ovariální cysta

Když onemocnění začne narušovat cystickou formaci, žena najednou vyvine bolestivý pocit, který vyzařuje do nohy i do střev. Povaha projevené bolesti přímo závisí na typu vytvořené ovariální cysty. Současně se bolest může lišit od snesitelné až po nesnesitelnou, což pro pacienta vede k šoku..

Za každých okolností a u jakéhokoli typu ovariální cysty však začíná náhle v dolní části břicha a poté se přesune do horní části a dále tuto oblast zcela pokrývá.

Je lokalizován na straně, kde cysta vyrostla, a je doprovázen dalšími doprovodnými příznaky. A může se zintenzivnit při provádění pohybů, poté, co začne táhnout a reagovat v dolní části zad, hřbetní oblasti a pánvi.

V tomto případě je nutně nutná operace, jinak se vyvíjí zánět, zánět pobřišnice, který vede ke smrti..

Léky

Při vzniku silné bolesti s cystickou tvorbou pravého nebo levého vaječníku je povoleno užívat léky.

Samy o sobě je možné pomoci zmírnit bolest. Současně přicházejí na pomoc zcela běžné a známé léky proti bolesti. Musí se však používat pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem a souběžně s hlavní léčbou..

To zahrnuje léky, které zmírňují bolestivý syndrom, pilulky proti bolesti zahrnují Ibuprofen nebo Paracetamol. Antispazmodické léky, jako je Spazmolgon, No-shpa, mohou pomoci snížit, utopit pocity s ovariální cystou.

Je však třeba připomenout, že je důležité užívat pilulky s mírou. Podle síly a povahy bolesti může gynekolog skutečně určit stav pacienta, přítomnost komplikací a naznačit ženě, že je třeba jít k lékaři o pomoc. Tlumení bolesti nebo její úplné zmírnění nebude taková možnost diagnózy existovat.

Doporučení

V případě bolesti musíte rozhodně snížit fyzickou aktivitu, být méně aktivní obecně a v sexuálních vztazích, abyste zabránili vzniku komplikací, jako je prasknutí a zkroucení nohy zanícené cysty na vaječnících.

Ovariální cysta: příznaky a léčba

Ovariální cysta je tenkostěnný, dutý novotvar připomínající bublinu, s tekutým obsahem, který je lokalizován uvnitř vaječníku, díky čemuž se významně zvětšuje. Bublina může dosáhnout velikosti 15-20 centimetrů. Ovlivněn je jeden nebo oba vaječníky.

Typy ovariálních cyst

Existuje několik typů cystických novotvarů:

 • Folikulární cysta - vzniká z nepřerušeného folikulu, sestává z ovariální tkáně.
 • Endometrioidní cysta je novotvar, který je lokalizován na povrchu vaječníku. Skládá se z menstruační krve obsažené ve filmu částic endometria.
 • Dermoidní ovariální cysta - hrudka buněk epidermis, vlasové folikuly, vlasy, mazové žlázy.
 • Paraovariální ovariální cysta - novotvar nadvarie nadvarlete.
 • Mucinózní cysta - močový měchýř naplněný mucinem (tekutý šedý hlen).
 • Cysta žlutého tělíska vaječníku - objevuje se v důsledku expanze žlutého tělíska, je v něm lokalizována.
 • Hemoragická cysta - doprovázená prasknutím cév a silným krvácením se silnou bolestí.
 • Dysontogenetická cysta - roste ve vaječnících, které jsou během puberty nedostatečně rozvinuté.
 • Cysta nádoru - prekancerózní stav.

Příčiny ovariálních cyst

Ovariální cysta se vyvíjí, pokud vajíčko během ovulace přezrálo, ale není vaječníkem odmítnuto pro další uvolnění. V patologickém stavu nedochází k prasknutí folikulu, ve kterém se nachází. Naplní se tekutým obsahem a zůstane na svém místě. Tyto folikuly se často během menstruace samy vyřeší a jen zřídka způsobí vážné nepohodlí..

Příčiny anomálie v uvolňování vajíčka nejsou moderní medicíně známy. Většina lékařů má tendenci považovat hormonální poruchy, zánět, apoptózu buněk za predisponující faktory..

Vzhled cyst závisí na menstruačním cyklu, ale ve vzácných případech je možný po menopauze. Tvorba cyst nezávisí na zdraví a stavu jiných orgánů, ale může být vyvolána léky stimulujícími činnost vaječníků. Typicky se jedná o funkční ovariální cystu, která zmizí několik měsíců po ukončení léčby.

Tvorba dermoidů je výjimkou. Objevuje se to kvůli porušení pořadí narůstání tkáně v prenatálním období. Nezáleží na hormonálních změnách v těle ženy a nezpůsobuje je svou přítomností.

Příznaky ovariálních cyst

Ve většině případů je nástup asymptomatický. Cysta je detekována během rutinní preventivní diagnostiky.

 • Pokud je velikost novotvaru extrémně velká, pacienti si stěžují na bolesti v dolní části břicha, které se zesilují během pohlavního styku a po něm, stejně jako po intenzivní fyzické námaze. Pokud je cystou ovlivněn pouze jeden vaječník, je na postiženém orgánu pociťována bolest a mačkání.

Podobně stav ženy s polycystickou chorobou - onemocnění, při kterém se vyvíjí několik cyst současně. Torze ovariální cysty způsobuje extrémně intenzivní bolest vyzařující do konečníku.

 • Druhým příznakem je časté močení, které je doprovázeno bolestí. Je to způsobeno tlakem zvětšující se cysty na močový měchýř. Často se zaznamenává zácpa a falešné nutkání na stolici, které jsou vyvolávány tlakem novotvaru na střeva.
 • Dalším jasným znamením je porušení cyklu nebo absence menstruace vůbec. Pokud ano, pak jsou doprovázeny silnou bolestí a výtok krve je v této době velmi hojný..
 • Hormonální poruchy způsobují hirsutismus - růst vlasů mužského typu na ženském těle. Vlasy se objevují na hrudi, na obličeji, na nohou dochází ke zvýšenému růstu vlasů. To je způsobeno intenzivní produkcí mužských pohlavních hormonů. Současně může být hlas hrubší a klitoris se zvětší..
 • Velká ovariální cysta vyvolává růst břicha. Pokud je cysta umístěna pouze na jednom vaječníku, je zaznamenána asymetrie břicha - je větší ze strany postiženého orgánu. Růst obvodu břicha je také spojen s ascitem - hromaděním tekutiny v břišní dutině.
 • Některé ženy mají křečové žíly. Projevuje se to komprimací venózních svazků.

Proč je ovariální cysta nebezpečná?

Jakákoli cysta je nebezpečná s vysokou pravděpodobností zvratů a prasknutí. Noha cysty je zkroucená (což dalo tomuto fenoménu název), kvůli kterému přestane téct krev v ní a vaječníku. Začíná buněčná smrt, což vede k potřebě urgentního odstranění samotné cysty a přívěsku.

Během prasknutí cystové membrány se její tekutý obsah nalije do břišní dutiny, což způsobuje zánět a hnisání. Smrt je možná bez lékařské pomoci.

Endometrioidní a dermoidní cysty mohou růst do působivých velikostí, rozšiřovat břicho a vyvíjet tlak na sousední orgány. Stupeň nebezpečí vzniku cyst tohoto typu se stanoví individuálně pomocí ultrazvuku. Pokud jsou malé, lékař si může zvolit vyčkávací taktiku, aniž by se uchýlil k operaci. Výjimkou je hrozba onkologie.

Dermoidní nebo endometrioidní cysta se může vyvinout v rakovinový nádor. V ohrožení - pacienti v menopauze, ale u mladých žen dochází k malignitě.

Je možné otěhotnět s ovariální cystou

Existuje šance na početí s cystou, ale je extrémně malá. To platí zejména v případech polycystických a endometrioidních cyst. Jejich přítomnost vede k dočasné a někdy úplné neplodnosti. Dlouhodobá hormonální léčba po dobu 3–4 měsíců má u různých pacientů odlišný účinek. Někdy to nefunguje vůbec a cysty musí být odstraněny, což ovlivňuje samotné vaječníky. Pak žena ztratí schopnost otěhotnět..

Ovariální cysta během těhotenství

Pokud se v počátečních stádiích těhotenství vytvoří cysta, je žena pod zvláštním lékařským dohledem. Měla by navštívit gynekologa častěji než obvykle kvůli následným kontrolám. Směr zachování není vyloučen. Nejčastěji se však akce lékařů omezují na pečlivé sledování - léčba hormony během těhotenství je kontraindikována a operaci lze provést pouze v extrémních případech. O tom, zda je nutné odstranit ovariální cysty, se rozhoduje individuálně.

V situaci, kdy k výskytu ovariální cysty došlo ve druhém trimestru, nepředstavuje nebezpečí pro plod a matku. K jeho tvorbě dochází pod vlivem zpracování žlutého tělíska na kyselinu luteovou. Důvodem může být také progesteron, který si tělo během těhotenství aktivně syntetizuje. Taková cysta zpravidla po stabilizaci hormonálního pozadí sama o sobě rychle zmizí..

Diagnóza ovariálních cyst

Diagnóza této patologie se provádí několika způsoby. Pacient je doporučován:

 • Obecný krevní test k detekci zánětu a anémie (zejména s prasklou cystou);
 • Ultrazvuk břišní dutiny k vizualizaci novotvaru;
 • Diagnostická laparoskopie pro odběr vzorku pro histologickou analýzu;
 • Punkce cysty - odebrání vzorku tekutiny pro podrobnou analýzu.

Laparoskopie ovariální cysty vyžaduje několikdenní hospitalizaci ženy. Během operace je do defektu vložen laparoskop, miniaturní tubus se světelným zdrojem a fotoaparát. Do druhého vpichu, který slouží k manipulaci, se zavedou chirurgické nástroje. Během laparoskopie může lékař vizuálně posoudit velikost a stav cysty a provést biopsii.

Punkce ovariální cysty se provádí pod ultrazvukovou kontrolou. Břišní stěna je propíchnuta jehlou, jejíž špička je vložena přímo do cysty, aby se zachytila ​​tekutina.

Léčba ovariálních cyst

Existuje několik možností, jak tuto patologii eliminovat. Jak zacházet s ovariální cystou závisí na stadiu a typu onemocnění. Operace se provádí pouze v případě komplikací nebo podezření na onkologii.

Ve většině případů je cysta operována laparoskopicky. Řezy jsou extrémně vzácné kvůli malému rozsahu zásahu. Po operaci je žena několik dní pod ústavním dohledem, poté je propuštěna na domácí rehabilitaci.

Operace na ovariální cystě (laparoskopie) se provádí několika metodami, které také závisí na typu patologie a stupni jejího vývoje. Existují čtyři typy operací:

 • Cystektomie - odstranění pouze cysty s malým nebo žádným postižením okolních tkání;
 • Klínovitá excize - odstranění ovariální cysty a její části;
 • Ovariektomie - odstranění postiženého vaječníku spolu s cystou;
 • Adnexektomie - úplné odstranění příloh.

Konzervativní léčba se provádí v drtivé většině případů. Terapie je volena individuálně pro každou ženu, ale ve všech případech je založena na hormonálních lécích. K normalizaci menstruačního cyklu se používají jednofázové a dvoufázové perorální antikoncepce: Janine, Diane, Anteovin, Marvelon apod..

Seznam hormonálních látek zahrnuje také léky s dydrogesteronem. Jeho účinek je podobný účinku progesteronu. Normalizuje činnost vaječníků a brání dalšímu rozvoji cysty.

Při léčbě cyst vyvolaných adhezí po adnexitidě hrají důležitou roli fibrinolytika s antibiotiky. Podávají se paracervikální injekcí. Antibakteriální léky se podávají k odstranění související infekce.

Pro zmírnění bolesti s ovariální cystou jsou nutná nesteroidní analgetika: Ibuprofen, Spazmalgon. V některých případech se zobrazuje No-shpa.

Průběh léčby je často doplněn sedativy: Novopassit, Notta apod. To pomáhá normalizovat hormonální rovnováhu, která je přímo ovlivněna emočním pozadím. Užívejte sedativa po dobu tří měsíců.

Léčba je bezesporu doplněna o vitamíny E, A, K skupiny B. Rovněž je třeba upravit režim a stravu tak, aby se vyloučila nadváha. Základem jídla by měla být zelenina a ovoce, dušená a vařená nebo pečená jídla, jídlo se sníženým obsahem kalorií. Musíte se vzdát smažených, mastných, kořeněných potravin s vysokým obsahem sacharidů. Za účelem snížení tělesné hmotnosti a posílení imunity je předepsána tělesná výchova a zbavování se špatných návyků.

Fyzioterapie vaječníkových cyst

Fyzioterapie je navržena tak, aby zvýšila účinek léků. U cysty je zobrazena elektroforéza a fonoforéza. Tyto techniky jsou založeny na pronikání stejnosměrného a střídavého elektrického proudu do tkání. Současně léky působí silně výhradně na postiženou oblast..

Někdy jsou předepsány terapie CMT a radonové koupele. Jejich účinnost při léčbě cyst byla prokázána, ale princip činnosti není plně pochopen..

Prognóza po léčbě ovariálních cyst

I po úspěšné léčbě v plodném období ženy existuje riziko recidivy cyst. Většina pacientů stále musí pravidelně užívat hormony.

Po operaci endometrioidní cysty neexistuje možnost jejího návratu. Pokud k tomu dojde, operace byla neúspěšná a nebyly odstraněny všechny tkáně. Po lékařském nebo chirurgickém odstranění cysty je možné těhotenství a úspěšné porodění plodu s úspěšným porodem.

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Jak ovariální cysta bolí, v závislosti na typu vzdělání a proč jsou nepříjemné pocity

Mnoho žen na rutinním vyšetření gynekologem se během ultrazvukového vyšetření dozví, že vytvořily ovariální cystu. V závislosti na povaze jejího vzhledu, velikosti, zvolí se individuální léčba nebo ji lékař nadále sleduje, aby věděl, zda se může sama rozpustit nebo ne.

Výsledná bolest s ovariální cystou je pro ženu alarmujícím příznakem. Může to znamenat zvýšenou míru rozvoje vzdělání, jeho mezeru. V každém případě je povaha bolesti odlišná. Žena by měla navštívit lékaře, aby se v budoucnu vyhnula vážným následkům..

 1. Příčiny bolesti cyst
 2. Povaha bolesti v závislosti na typu vzdělání
 3. Přidružené příznaky
 4. Slzící bolest
 5. Léčba bolesti
 6. Potřeba naléhavého medu. Pomoc

Příčiny bolesti cyst

Vzhled ovariální cysty u žen je nejčastěji vyvolán řadou poruch v těle jako celku, zejména v reprodukčním systému. Za hlavní důvod je považováno selhání hormonálního pozadí..

Zvýrazněné vnější faktory, rysy vznikající formace, provokující výskyt bolesti:

 • trauma pánevních orgánů;
 • aktivní intimita;
 • fyzický stres;
 • komprese sousedních tkání, orgánů s velkou cystou;
 • aktivní růst vzdělání;
 • prasknutí cysty;
 • zkroutit nohy.

Povaha bolesti v závislosti na typu vzdělání

V závislosti na typu vzdělání může žena pociťovat jinou povahu bolesti. Související příznaky se mohou lišit..

 1. Folikulární cysta prakticky nebolí. Žena čelí nepohodlí ze strany, kde se vzdělání objevilo. Analgetika, teplo aplikované na bolestivou stranu, teplá koupel pomáhají zmírnit stav.
 2. Cystická tvorba žlutého tělíska se prakticky neprojevuje, aniž by to ovlivnilo celkový stav ženy. Pokud se objeví na jedné straně, může na tomto místě dojít k nepohodlí. Těžké záchvaty jsou rychle zvládnuty nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID).
 3. Dermoidní cysta, která se tvoří během období nitroděložního vývoje plodu, se z dosud nezjištěných důvodů stává příčinou intenzivní bolesti na postižené straně. Může dosáhnout velkých velikostí a stlačit sousední orgány, tkáně.
 4. Polycystické onemocnění vaječníků. V tomto případě musíme mluvit o vzniku několika formací, které bez řádného zacházení způsobí neplodnost. Vedou k hormonálním poruchám v těle. Bolest s polycystickým vaječníkem se u některých stává konstantní a je lokalizována v dolní části břicha.
 5. Rychlou benigní formací je mucinózní cysta. Může se zvrhnout v maligní. Rostoucí bolesti vyzařují do nohou. Při aktivním růstu jsou stlačeny sousední orgány a tkáně.
 6. Endometriotic - stává se důsledkem endometriózy. Uvnitř je útvar naplněn krvavými sraženinami, hnědou tekutinou. Způsobuje silnou bolest v tahu, problémy s defekací, výskyt záchvatů křečí v končetinách.
 7. Prodloužený růst funkčních cyst způsobuje hemoragickou tvorbu. Vyvolává porušení menstruace, výtok se stává hojnějším. To je doprovázeno tažnou bolestí. Nepohodlí začíná pociťovat několik dní před menstruací.

Přidružené příznaky

Vzhled cysty neprochází bez stopy, během tohoto období si žena může stěžovat na:

 1. Nepravidelný menstruační cyklus.
 2. Krvavý výtok z dělohy mezi obdobími.
 3. Peritoneální napětí.
 4. Hormonální nerovnováha.
 5. Bolest v pánevní oblasti.
 6. Vzhled pocitu vnitřní expanze.
 7. Zvýšená plynatost.
 8. Problémy s vyprazdňováním.
 9. Falešné nutkání močit.
 10. Nepohodlí při sexu, fyzické práci.

Soubor alarmujících příznaků, důvod k okamžité konzultaci s lékařem, pro včasnou stabilizaci stavu.

Slzící bolest

Pocity doprovázející přerušení vzdělávání by měly být brány v úvahu samostatně. Folikulární cysta, jejíž prasknutí nastalo uprostřed ovulace, vás nemusí obtěžovat. Po prasknutí tvorby dermoidů může žena upadnout do šoku, bolest je tak silná.

Bez ohledu na typ cysty se bolest po prasknutí objeví v dolní části břicha. Postupně se šíří výše, dolní část zad může bolet. Faktorem, který měl takové důsledky, je často pohlavní styk spáchaný v těžké formě, intenzivní fyzická aktivita, trauma pánevních orgánů. Při pokusech o změnu polohy, pohybu se žena cítí silnější záchvat bolesti.

Až do okamžiku prasknutí se objeví bolest pokrývající pánevní část, křížovou kost, dolní část zad. Mnozí nevěnují pozornost a zastavují útok. Doba trvání bolesti po prasknutí způsobuje tachykardii, prudký pokles krevního tlaku, ztrátu vědomí, šok.

Léčba bolesti

Neustálé nepohodlí je důvodem k návštěvě lékaře. Počáteční vyšetření gynekologa, sběr anamnézy umožní specialistovi určit průběh dalšího vyšetření. K přesnému určení příčiny stavu, který vznikl, je předepsán ultrazvuk, obecný krevní test, test moči. Aby se vyloučil maligní nádor, provede žena analýzu nádorových markerů.

V případě potřeby se provádí laparoskopie ke sběru tkání, vnitřního obsahu formace pro další výzkum. Nástup bolesti může naznačovat těhotenství. To je třeba zkontrolovat doma těhotenským testem, v nemocnici, abyste absolvovali nezbytné testy.

K účinnému zmírnění stavu, pokud bolí ovariální cysta, gynekolog předepisuje:

 • léky proti bolesti;
 • dodržování odpočinku v posteli;
 • teplo do oblasti, kde se koncentruje nepohodlí;
 • teplé koupele.

Další kurz hořčíku, vitamínů B, pomáhá zmírnit bolest před menstruací. Za tímto účelem je také předepsána kyselina listová..

V této situaci je povinné omezení intimity, fyzické aktivity.

Nezávislý nekontrolovaný příjem analgetik může vést ke zhoršení stavu, prasknutí cysty. To může také vyvolat dlouhodobé vystavení horké vodě. Koupel by měla být prováděna pouze po doporučení lékaře. Žena by měla vědět, co dělat doma, aby se lépe cítila.

Potřeba naléhavého medu. Pomoc

Prasknutí cysty, prudký záchvat bolesti vyžaduje urgentní hospitalizaci.

Konzervativní terapie nepřinese požadovaný výsledek. K vyřešení problému se provádí chirurgický zákrok.

Symptomy označující možné sladování jsou zvýrazněny. Žena by s nimi měla být obeznámena.

 1. Bolest břicha získává na intenzitě, úleva nepřichází ani nějakou dobu po nástupu záchvatu, situace se zhoršuje.
 2. Strana, kde se nachází formace, se zvětšuje.
 3. Bolestivé záchvaty pulzují, zvyšují se po fyzické aktivitě, intimitě, náhlých pohybech.
 4. Úroveň fyzické aktivity klesá. Žena podvědomě chrání stranu, kde je již nepohodlí, to je alarmující znamení.
 5. Těžká slabost, zvracení, ztmavnutí očí, výrazné zvýšení tělesné teploty.

Nepríjemné pocity, které vznikají v dolní části břicha, se postupně rozšířily do horní části, dolní části zad, křížové kosti. Zpoždění v hospitalizaci může způsobit odstranění vaječníku, nejen samotné vzdělání.

Po hospitalizaci se provádí diagnostická laparoskopie. V případě potřeby je výsledná komplikace okamžitě odstraněna. Žena se zotaví do 5 dnů. Pokud byla provedena striptýzová operace, rehabilitační období je několik týdnů. Vše závisí na stavu, do kterého žena vstoupila.

Je možné se tomuto problému vyhnout. Je nutné pravidelně navštěvovat odborníka na vyšetření, abyste jasně kontrolovali čas a povahu menstruačního toku. Měli byste vědět, která cysta je doprovázena bolestí, o povaze komplikací, které jsou možné, pokud bude situace ignorována.

Co dělat, když bolí ovariální cysta

Cysta na vnitřních pohlavních orgánech je běžná u žen v reprodukčním věku. Tento novotvar má jinou etymologii a klasifikaci. Některé typy plomb se mohou během menstruace spontánně vyřešit a během menstruace vyjít. Někdy se však nezhoubný nádor zvětšuje a vyvolává bolest. Pokud ovariální cysta bolí, povaha nepohodlí se bude lišit, stejně jako důvody.

Někdy se nezhoubný nádor zvětšuje a vyvolává bolestivý syndrom.

Proč ovariální cysta bolí??

Ovariální novotvar se nejčastěji vyskytuje v důsledku narušení činnosti vnitřních orgánů. Dokud nedojde ke zvýšení velikosti, příznaky se neprojevují. V budoucnu bolestivé pocity nutí ženu navštívit lékaře. Ve většině případů se bolest cyst objevuje z následujících důvodů:

S rychlým růstem patologie.

 • nadměrná fyzická aktivita, přetížení těla;
 • zahušťování se rychle zvětšuje v průměru;
 • jsou pozorována porušení oběhového systému, což vyvolává nedostatek průtoku krve do pánevních orgánů;
 • s nádorem existují souběžné zánětlivé procesy;
 • cysta na vaječníku začne bolet kvůli ztenčení membrány a hrozbě vnitřního prasknutí;
 • nádor je zkroucen kolem vaječníku;
 • došlo k mačkání cév novotvarem.

Kromě bolesti existují i ​​další příznaky. Pacientka pociťuje nadýmání v břiše, menstruace je nepravidelná, nutkání na močení častější.

Kde vzniká bolest?

Bolest je lokalizována ovariální cystou v dolní oblasti pravé nebo levé strany. Záleží na tom, kde přesně se nádor vytvořil. Nejčastěji je nepohodlí v přírodě bolestivé. Akutní útoky jsou méně časté. Pokud je novotvar velký, může být bolestivý syndrom aplikován na jiné části těla. Kde přesně závisí na typu cysty a její velikosti:

 • pokud to bolí na hrudi, je to známka toho, že zesílení se vytvořilo v důsledku patologií žlutého tělíska. Ovariální cysta ovlivňuje nepohodlí;
 • pokud je nepohodlí lokalizováno v zádech, například bolí dolní část zad, varuje to před významným růstem nádoru a rizikem spontánního otevření;

U bolesti zad existuje riziko prasknutí nádoru. bolest je cítit níže a bolí dolní část břicha - může to být známka jakýchkoli komplikací;

Komplikace jsou možné při bolesti dna.

 • pokud se v konečníku objeví nepohodlí, znamená to, že cysta dosáhla velké velikosti a tlačí na konečník.
 • Jak bolí cysta na vaječníku?

  Ne vždy s cystou na vaječníku strana bolí jednoduše kvůli přítomnosti nádoru na vnitřním orgánu. Nepohodlí je často doprovázeno komplikacemi. Mezi nejčastější příčiny patří kroucení novotvaru kolem vaječníku a spontánní prasknutí membrány.

  Když jsou cysty zkroucené

  Pokud dojde k zkroucení těsnění, dojde k narušení činnosti oběhového systému. Ve výsledku se vyvíjejí nekrotické procesy..

  Zvrácený nádor vaječníků.

  Žena má následující příznaky:

  Objevuje se nevolnost, zvracení.

  • akutní záchvaty bolesti na samém dně břišní dutiny;
  • existuje nevolnost, dokonce zvracení;
  • celkový zdravotní stav se zhoršuje, dochází k poklesu tlaku;
  • často vyvolává studený pot nebo horečku;
  • mezi cykly může být malé špinění.

  Nadměrná fyzická aktivita, intimita, doba těhotenství a předčasné vyprazdňování močového měchýře mohou vyvolat zkroucení nádoru.

  Co když se bolest s ovariální cystou stane nesnesitelnou? Okamžitě se poraďte s lékařem. Pokud je novotvar zkroucený, je nutná operace. Jinak bude buněčná smrt pokračovat, membrána praskne a krvácení bude pokračovat.

  Při absenci včasné léčby jsou možné reprodukční poruchy. V tomto případě můžete na těhotenství úplně zapomenout..

  Na jeho zlom

  Pokud dojde k samovolnému otevření membrány, způsobí to ještě nepříjemnější příznaky než zalomení. V tomto případě bude krvácení silné, bolest bude silnější. Nepohodlí se projevuje nejen v břiše, ale také v dolní části zad a pánvi. Při pohybu se bolestivý syndrom stává akutnějším..

  Žena má pocit, že břišní dutina se zvětšila a neustále napínala. Oběti často ztrácejí vědomí. Kromě toho jsou zaznamenány tachykardie a tlakové rázy. Pokud pacient není hospitalizován včas, vyvine se hnisavá peritonitida. V případě spontánního prasknutí skořápky je nutný chirurgický zákrok.

  Diagnóza příčin

  Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti ve folikulárním nebo jiném formování vaječníku, jsou předepsány následující typy vyšetření:

  Analýza nádorových markerů.

  • ultrazvukové vyšetření břišní dutiny, při kterém se dívají na místo nádoru a také určují jeho velikost. Při provádění ultrazvukového skenování můžete zjistit, zda je zkroucené, zda prasklo;
  • testy krve a moči mohou odhalit přítomnost skrytých infekčních procesů;
  • obsah zahušťování se přenese k analýze na nádorové markery. Tím se eliminuje maligní povaha nádoru;
  • laparoskopie je postup, při kterém lze patologii vyšetřit podrobněji. Provede se malá punkce, během níž se provede biopsie. Metoda je účinná, pokud se ukázalo, že ultrazvuk je málo informativní.

  Chcete-li vyloučit těhotenství, stojí za to provést test předem..

  Než zmírnit bolest?

  Jakékoli nepohodlí v dolní části břicha je důvodem k návštěvě lékaře. To je zvláště důležité u silné akutní bolesti. Pokud okamžitá hospitalizace není možná, mohou stav oběti zmírnit následující metody:

  Užívání léků proti bolesti po konzultaci s odborníkem.

  • užívání léků proti bolesti. Seznam zahrnuje nesteroidní protizánětlivé léky, spazmolytika a sedativa;
  • úplný odpočinek. Je nutné zajistit, aby v břišní dutině nedošlo k žádnému napětí;
  • ke zmírnění příznaků můžete použít vyhřívací podložku, která se aplikuje na oblast, kde je lokalizována bolest. To však může zhoršit stav oběti, pokud existují další komplikace..

  U pacientů, kteří si jsou vědomi přítomnosti zesílení na vaječníku, je důležité včas reagovat na bolestivé projevy. V některých případech bolest hovoří o spontánním prasknutí tobolky a riziku rozvoje peritonitidy. Akutní záchvaty jsou důvodem pro okamžitou hospitalizaci.

  Bolesti vaječníkových cyst: příčiny, podstata a léčba

  Výskyt bolesti s ovariální cystou je nebezpečným příznakem, který může naznačovat vývoj nouzového stavu, který vyžaduje urgentní hospitalizaci ženy v nemocnici. Cysta je benigní novotvar větší než 3 cm v průměru a naplněný tekutinou. Podle moderních konceptů existují dvě teorie o tvorbě cyst v těle ženy: první je založena na hormonální nerovnováze (porušení poměru produkce pohlavních hormonů hypofýzy); druhá teorie hovoří o chronickém zánětu, na jehož pozadí se vyvíjejí cysty. Povaha bolesti a podle toho i doprovodné příznaky mohou být zpravidla radikálně odlišné, s různými typy cystických útvarů.

  Onkologická klinika nemocnice Yusupov se zabývá diagnostikou a léčbou různých typů benigních novotvarů ženského reprodukčního systému, včetně hmot pánevních orgánů. Nemocnice kliniky je vybavena moderním diagnostickým vybavením. Lékaři nemocnice Yusupov neustále procházejí pokročilými výcvikovými kurzy, které se zdokonalují ve své oblasti činnosti.

  Příčiny syndromu bolesti

  Proč ovariální cysta bolí? Může ovariální cysta bolet? - jsou nejčastěji kladené otázky při rutinním vyšetření gynekologem. Příčiny bolesti s ovariální cystou jsou různé. Mohou být spojeny s lokalizací cysty, její velikostí, chirurgickými zákroky a dalšími traumatickými faktory..

  Důvody vyvolávající bolest s ovariální cystou:

  • Rychlý nárůst velikosti cysty;
  • Velké cysty;
  • Tlak cysty na pánevní orgány;
  • Nadměrná fyzická aktivita;
  • Poranění oblasti pánve nebo třísla;
  • Ruptura nebo torze cysty;
  • Aktivní sexuální život.

  Všechny tyto faktory naznačují nutnost radikální léčby - hospitalizace a chirurgický zákrok (odstranění cysty).

  Příznaky

  Bolest s ovariální cystou se často objevuje v pozdních stádiích vývoje novotvaru nebo je mírná. V tomto ohledu je včasná diagnostika této patologie obtížná. Bolestivý syndrom, pokud se vyskytne u pacientů s cystickými formacemi vaječníků, je jistě doprovázen dalšími doprovodnými příznaky:

  • Amenorea, krvácení uprostřed cyklu;
  • Bolest v dolní části břicha (může být podána do konečníku, boku, dolní části zad, horní části pobřišnice atd.);
  • Pozitivní peritoneální příznaky nebo svalové napětí v přední břišní stěně;
  • Narušení trávicího systému: nadýmání a tíha v břiše, pocit plnosti zevnitř.
  • Dysurické poruchy: Obtížné močení s neustálým nutkáním;
  • Bolest při pohlavním styku nebo cvičení.

  Bez doprovodných příznaků lze bolest s ovariální cystou zaměnit s projevy jiných chirurgických nebo gynekologických onemocnění. Proto je důležité brát v úvahu klinický obraz jako celek: důkladné shromažďování stížností, objektivní údaje o vyšetření a výsledky dalších studií.

  Specifika bolesti

  U přibližně 70% všech případů onemocnění se ovariální cysta v počátečních stádiích formuje a roste bez jakýchkoli symptomatických projevů, které by nutily ženu okamžitě konzultovat s lékařem. Přesto může být v určitých případech klinický obraz stále výrazný. Bolest s ovariální cystou může být jak lokalizovaná, tak mírná a intenzivní a šíří se po břiše.

  Bolest s ovariální cystou je nejčastěji lokalizována v:

  • Dolní břicho;
  • Oblast třísla;
  • Bedra;
  • Sacrum;
  • Dolní končetiny;
  • Konečník.

  Která ovariální cysta bolí dolní část zad? Bolestivá bolest vyzařující do dolní části zad s ovariální cystou vaječníku je vyvolána podrážděním nervových zakončení pobřišnice, křečemi močového měchýře a dalších dutých orgánů pánve. Cystadenomy a maligní cysty způsobují bolestivý syndrom mnohem dříve. To je způsobeno skutečností, že takové cysty rostou velmi rychle a mohou růst do břišní stěny, močového měchýře, konečníku..

  Bolest při prasknutí a zkroucení cyst

  Ruptura ovariální cysty nebo torze nohy je akutní stav, doprovázený zhoršeným krevním oběhem a vyžadující urgentní chirurgickou léčbu. V případě předčasného poskytnutí kvalifikované lékařské péče se může vyvinout klinika peritonitidy doprovázená zhoršením celkového stavu, hypotenzí, tachykardií, horečkou a pozitivními peritoneálními příznaky.

  Bolest s prasklou ovariální cystou obvykle začíná náhle a náhle v dolní části břicha, poté se rychle přesune do horních částí a do patologického procesu zapojí celé břicho. Výskyt takové bolesti může být vyvolán pohlavním stykem, tvrdým fyzickým cvičením nebo poraněním pánve. Při provádění minimálních pohybů se bolest zesiluje a je doprovázena nepříjemným pocitem v zádech, dolní části zad nebo pánevní oblasti a pocitem tíže. Bolest břicha, když praskne ovariální cysta, může být tak silná a intenzivní, že přispívá k šoku a ztrátě vědomí.

  Léčba

  Pokud se u žen s diagnostikovanou ovariální cystou objeví bolest v podbřišku, je nutná urgentní hospitalizace a další vyšetřovací metody k vyloučení nežádoucích letálních komplikací.

  V nemocnici se provádějí následující instrumentální studie:

  • Ultrazvuková diagnostika;
  • Propíchnout;
  • Diagnostická laparoskopie.

  Pokud je pacientovi diagnostikována ruptura nebo torze cysty, stejně jako velká cysta, je rozhodnuto o urgentní operaci k odstranění novotvaru. Ze všech typů chirurgických zákroků na pánevních orgánech je ideální minimálně invazivní metoda laparoskopie - operace, která zaručuje minimální dobu zotavení těla. V pooperačním období předepisuje gynekolog pacientovi hormonální terapii, aby se zabránilo relapsům.

  Jak léčit bolest sami

  Bolest s ovariální cystou se zpravidla zmírňuje pomocí tradičních léků proti bolesti - nesteroidních protizánětlivých léků (ibuprofen, paracetamol). Před užitím pilulek je však lepší se poradit se svým lékařem, protože charakteristická bolest je nejdůležitějším příznakem a jeho tlumením si nemusíte všimnout zhoršení v čase.

  Druhou doporučenou metodou je teplo pro úlevu od bolesti doma (horká koupel, vyhřívaná podložka aplikovaná na bolavé místo). Mechanismus vlivu teplé teploty je založen na uvolnění svalů vázaných bolestivým křečem. Tato metoda je však poměrně riskantní a nedoporučuje se ji používat, i když existuje i sebemenší podezření na prasknutí nebo torzi cysty, protože vysoká teplota zvýší zánětlivý proces a urychlí nástup peritonitidy. Také v případě bolesti s cystou je nutné přísně omezit fyzickou a sexuální aktivitu..

  Obyvatelé Moskvy a Moskevské oblasti si vybírají nemocnici Yusupov pro komplexní a individuální přístup k terapii pro každého pacienta. Útulná atmosféra, pohodlné pokoje a vstřícný zdravotnický personál činí proces léčby rychlejším a efektivnějším. Můžete si domluvit schůzku s gynekologem onkologem jednoduše zavoláním.

  Pocit bolesti s ovariální cystou

  Výskyt ovariální cysty u žen je často doprovázen nepříjemnými příznaky. Mohou se projevit těžkostí nebo bolestí v dolní části břicha, v některých případech - zhoršením celkové pohody. Pokud máte podezření na výskyt tohoto onemocnění, měli byste okamžitě vyhledat další léčbu u lékaře..

  Proč dochází k bolesti

  Ovariální cysta je náchylná k tvorbě v rozporu s určitými tělesnými funkcemi. Tento stav je často doprovázen následujícími příznaky:

  • nepravidelná menstruace;
  • děložní krvácení během intermenstruačního období;
  • peritoneální napětí;
  • porušení hormonálních hladin;
  • bolest v pánevní oblasti;
  • pocit plnosti - nastává, když je cysta velká;
  • porušení stolice, zvýšená produkce plynu;
  • časté močení;
  • zvýšené nepohodlí po fyzické námaze a pohlavním styku.

  Pokud s diagnostikovanou ovariální cystou bolí hrudník, pak je příčinou patologie selhání hormonálního pozadí.

  Vnější faktory nebo vlastnosti samotného vzdělávání přispívají k zesílení nebo výskytu nepohodlí. Důvody, proč ovariální cysta bolí:

  • aktivní styk;
  • cvičit stres;
  • rychlý růst vzdělání;
  • poranění pánve;
  • velká velikost cysty a její tlak na sousední orgány;
  • prasknutí vzdělání nebo zkroucení nohou.

  V některých případech mohou takové příznaky zcela chybět - detekce patologie nastává pouze při rutinním lékařském vyšetření.

  Kde vzniká bolest

  Ovariální cysta bolí v pravé nebo levé dolní části břicha. Lokalizace nepohodlí závisí na umístění postiženého orgánu. Povaha bolesti nejčastěji bolí, méně často je akutní. Záleží na typu vzdělání a jeho velikosti. Bolest může vyzařovat do jiných částí břišní dutiny, do dolní části zad, křížové kosti, třísla, konečníku a dolních končetin. Někdy s cystou na vaječnících neustále bolí dolní část zad, což se může projevit současně s nepohodlí v dolní části břicha.

  Zvýšení nepohodlí nastává bezprostředně před začátkem menstruačního cyklu a během samotného krvácení. U ovariální cysty je to vyjádřeno zvýšením premenstruačního syndromu, bolestí v dolní části břicha. Na začátku menstruace je mnoho žen nuceno užívat léky proti bolesti, aby zlepšily svoji pohodu..

  Rada: pokud cysta na vaječníku bolí, je nutné ji znovu diagnostikovat - může to znamenat její nárůst nebo růst nové formace.

  Jak se bolest projevuje různými typy cystických útvarů vaječníku

  Přítomnost většiny typů cyst je charakterizována podobnými příznaky - bolest v podbřišku, menstruační nepravidelnosti a časté močení. V některých případech se příznaky mohou lišit.

  Známky přítomnosti funkčních ovariálních cyst:

  1. Folikulární. Vyskytuje se, když nedojde k uvolnění vajíčka ze zralého folikulu, tj. Když je narušena menstruace. V tomto případě se folikul vyvine do malé formace. Taková ovariální cysta zřídka bolí a může se rozpustit bez léčby sama za 2-3 měsíce.
  2. Cysta žlutého tělíska. Objevuje se na místě prasklého folikulu nebo při absenci regrese žlutého tělíska vaječníku, který produkuje progesteron pro pohyb vajíčka vejcovodem. Někdy se projevuje tažením bolesti v dolní části břicha, zmizí samo s nástupem menstruačního krvácení, méně často - za 2-3 měsíce.
  3. Polycystické onemocnění vaječníků. Mnoho funkčních útvarů, které se projevují bolestí v dolní části břicha. Pokud se tento stav neléčí, vede k neplodnosti. Chcete-li to vyloučit, musíte užívat hormonální léky..

  Bolest s nefunkčními typy ovariálních cyst:

  1. Dermoid. Tvoří se během nitroděložního vývoje, obsahuje měkkou a kostní tkáň, vlasy, nehty. Je schopen dosáhnout velkých velikostí. Projevuje se bolestí v podbřišku, narušením stolice, zvýšeným močením a pocitem plnosti. Odnímatelné pouze chirurgicky.
  2. Mucinózní. Benigní vzdělání, náchylné k rychlému růstu a degeneraci na maligní. Projevuje se bolestí vyzařující do nohou. Jak rostou, jejich intenzita se zvyšuje, práce sousedních orgánů se zhoršuje. Vyloučeno během operace.
  3. Endometrioid. Vyskytuje se v důsledku průběhu endometriózy, naplněné hnědou tekutinou s krevními sraženinami. Způsobuje silné bolesti, křeče, křeče v končetinách, poruchy stolice. Odebráno provedením operace.
  4. Hemoragické. Naplněný krvavou tekutinou nastává při prodlouženém postupu funkčních útvarů. Projevuje se bolestí hlavy, zvýšeným nepohodlí před a během menstruace, nárůstem hojnosti menstruačního krvácení a nepravidelným cyklem.

  Nefunkční typy cyst představují riziko pro zdraví ženy. Při absenci včasné léčby existuje možnost, že se některé z nich zvrhnou v onkologické vzdělání..

  Pocity bolesti

  Ovariální cysta u žen často bolí nejen samotnou přítomností patologie, ale také zhoršujícími se faktory. Některé formace mají nohu, která se může zkroutit z vnějších vlivů, což je doprovázeno živými příznaky. Ještě silnější bolest je způsobena prasknutím cysty, jejíž výskyt vyžaduje okamžitou hospitalizaci.

  Při zkroucení

  V důsledku zkroucení ovariální cysty je narušen místní krevní oběh, což přispívá k rozvoji nekrotických procesů. V tomto případě se u pacienta objeví následující příznaky:

  • akutní paroxysmální bolest v podbřišku;
  • nevolnost, zvracení;
  • obecná slabost;
  • studený pot;
  • pokles tlaku, rychlý puls;
  • bledost kůže;
  • zvýšená tělesná teplota;
  • peritoneální napětí;
  • krvavý vaginální výtok.

  Tento stav může být vyvolán fyzickou aktivitou, pohlavním stykem, těhotenstvím, přetečením střev nebo močového měchýře. K odstranění patologie je nutný chirurgický zákrok - zabráníte tak dalším nekrotickým procesům, prasknutí cystické formace a eliminaci krvácení.

  O přestávce

  Bolest a další příznaky s prasklou ovariální cystou jsou ostřejší než s její torzí, zatímco hlavní příznaky zůstávají podobné. Při hojném krvácení způsobeném narušením integrity tkání formace se stav pacienta výrazně zhoršuje - břišní dutina se napíná a zvyšuje, kůže může získat modravý odstín, je možná ztráta vědomí. Při absenci lékařského zásahu může tato patologie způsobit smrtelné následky..

  Požití obsahu formace spolu s krví do břišní dutiny vyvolává akutní bolesti v celém břiše, zatímco pacient nemůže přesně určit jejich lokalizaci. V budoucnu je to plné rozvoje hnisavé peritonitidy, proto je k odstranění této mezery nutný chirurgický zákrok.

  Diagnóza příčiny bolesti

  Všechna vyšetření se provádějí ke stanovení zdroje bolesti a diferenciace ovariální cysty od jiných onemocnění pánevních orgánů. K identifikaci patologie je nutné provést následující typy výzkumu:

  • vyšetření gynekologem - palpace vaječníků na gynekologickém křesle, určení jejich bolesti a přítomnosti možných formací;
  • Ultrazvuk pánevních orgánů - určuje umístění cysty, její velikost;
  • testy krve a moči - určete celkový stav těla;
  • analýza nádorových markerů - vyloučení přítomnosti maligní formace;
  • laparoskopie je minimálně invazivní zákrok pro podrobnější vyšetření orgánů, při kterém je provedena biopsie formace pro její další studium.

  Pacient často táhne bolesti v dolní části břicha a signalizuje nástup těhotenství, aby jej vyloučil, musí pacient samostatně provést vhodný test.

  Jak zmírnit bolest ovariální cystou

  Neustálé bolestivé pocity jsou důvodem, proč kontaktovat gynekologa, aby diagnostikoval onemocnění nebo upravil jeho léčbu. Chcete-li tento stav rychle uvolnit, můžete použít několik způsobů:

  • užívání léků proti bolesti;
  • odpočinek v posteli - při absenci napětí břišního lisu a úplného odpočinku se bolest stává méně nápadnou;
  • přiložení topné podložky na bolavou oblast;
  • teplá koupel.

  K úlevě od bolesti před premenstruačním syndromem a samotným krvácením je se souhlasem lékaře povoleno podávat vitamíny E, hořčík, kyselinu listovou.

  Ovariální cysta je patologie, která vyžaduje okamžitou léčbu. Při absenci se stav ženy může zhoršovat v důsledku neustálého růstu vzdělání. Včasný lékařský zákrok odstraní bolest a samotnou příčinu nemoci.

  Tváří v tvář takovým projevům, jako je hnědý výtok u žen, je důležité pochopit všechny nuance procesů probíhajících v těle. Hodně záleží na cyklu vašeho období nebo těhotenství. Pokud se však hnědý výtok objeví bez zjevného důvodu, je to známka jedné z nebezpečných nemocí.