Bolest vaječníků po menstruaci

Zdravá žena může v různých dnech cyklu pociťovat nepohodlí. Stává se, že vaječníky po menstruaci bolí, což způsobuje paniku. Podívejme se, která situace je považována za normální a která vyžaduje lékařskou péči..

Vaječníky jsou hlavním článkem v reprodukčním systému. Právě v těchto spárovaných orgánech vajíčko dozrává, jehož oplodnění vede k nejžádanější události - početí dítěte. Zvažte, proč vaječníky během menstruace bolí.

Norma

Struktura vaječníků je poměrně složitá. Jednoduše řečeno, skládají se z pojivové tkáně, která je propletená s cévami, a existuje také zóna, kde jsou umístěny folikuly. Velikost vaječníků je asi osm kubických centimetrů, ale v různé dny cyklu mohou nastat změny.

Tyto orgány se obvykle zvětšují před menstruací. Pokud nemáte žádnou patologii, pak během menstruace vaječníky bolí kvůli tomu, že mají nejen vaskulární vazby, ale také sousedí s nervovými zakončeními jiných orgánů.

Jsou umístěny na bocích malé pánve a jsou fixovány vazy a jsou také připojeny k děloze díky vejcovodům. Objevuje se tedy nepohodlí, protože v takovém okamžiku ženské tělo prochází mnoha změnami právě v podbřišku.

V případě nepříjemných pocitů je důležité sledovat povahu onemocnění. Bolest po menstruaci ve vaječníku by tedy neměla být dlouhá a intenzivní..

S největší pravděpodobností folikuly začínají dozrávat ve vaječnících. Jak víte, tyto orgány se neustále mění. Změny jsou rozděleny na cyklické, vyskytující se pravidelně a nevratné. První varianta se zabývá procesy od prvního do posledního dne cyklu. Nezvratné změny představují zrání folikulární tkáně, ze které se objeví vaječná buňka.

Vaječníky ukládají a produkují hormony (estrogeny, progestiny, androgeny). V době narození činí dodávka vajec přibližně 1 milion kopií a ve věku 40 let je velmi málo folikulů obsahujících vejce.

V případě stresových situací nebo nadměrné fyzické námahy bolí vaječníky během menstruace. A to je také norma, pokud žena pravidelně navštěvuje gynekologa a nemá chronické patologie..

Jak jsme již viděli, tyto důležité orgány reprodukčního systému nejsou pevně fixovány - jsou drženy vazy. Při náhlých pohybech můžete pociťovat krátkodobou ostrou bolest na levé nebo pravé straně.

Někdy žena při kýchání nebo kašlání „slyší“ přímé silné brnění v podbřišku. Nebojte se a okamžitě přemýšlejte o tom, proč vaječníky během menstruace bolí. Během tohoto období se nejen zvětšila děloha, může dojít ke zduření střev, ale také se zvýšil břišní tlak z kašle, takže jste pocítili krátkodobý svalový křeč.

Menstruační krvácení začíná, když se vajíčko na cestě nesetkalo se spermie a nedošlo k početí. Pak se postupně rozpadá na několik částí. Mezi nimi je corpus luteum - buňky spojené do skupiny za vzniku hormonu progesteronu, který je nezbytný pro nový cyklus.

Když tento hormon nestačí, endometrium se pomalu odlupuje. Odpověď na otázku, proč po menstruaci bolí vaječníky, pokud do dalšího krvácení zbývá jen týden, budou výše uvedené transformace důvodem.

Toto prohlášení můžete zkontrolovat dalšími znaky:

 • nepříjemné pocity ovlivňují oba vaječníky, takže pocity brnění budou pozorovány buď nalevo, nebo napravo;
 • mírné vaginální krvácení, které může být přibližně uprostřed vašeho cyklu.

Tyto příznaky se nazývají ovulační syndrom. A vaše zdraví je normální, folikul prostě praskl a vyšlo z něj vajíčko, které se pak zhoršilo, pokud to nebylo potřeba.

Když pravý vaječník bolí po menstruaci a před novou vlnou krvácení je asi dva týdny, pak v ní pocítíte ovulaci. Když folikul praskne, cévy jsou zraněny a malé zranění zůstává a krev může vstoupit do pobřišnice. Pro jistotu sledujte čas nástupu, trvání a charakteristiky bolesti, stejně jako povahu výtoku.

Patologie

Mrtvice. Tento problém je vážný a jedná se o prasknutí samotného vaječníku v důsledku fyzické námahy, zánětu nebo náhlé vazodilatace. Poté je krev v břišní dutině a žena cítí silnou bolest. Nejčastěji se to děje na pravé straně, kde je velká tepna zodpovědná za krmení vaječníku..

Hlavní příznaky mrtvice:

 • ostrá bolest v pravém vaječníku po menstruaci nebo před nimi, která vyzařuje do
 • dolní část zad, třísla nebo konečník;
 • slabost, zimnice a bledá kůže;
 • nevolnost nebo zvracení.

Stává se také, že žena necítí nic jiného než bolest. Pokud od nástupu nepříjemných bolestí uplynulo více než 12 hodin a jejich povaha se nezměnila a existuje také tendence ke zvýšení, potřebujete okamžitou lékařskou pomoc! Pokud je při prasknutí málo krve, což bude viditelné na ultrazvuku, nebude operace nutná. Jinak podstoupíte nouzovou laparoskopii.

Cysta. Docela často, při vyšetření gynekologem, žena slyší diagnózu - benigní novotvar. Proto levý vaječník bolí během menstruace - právě v něm se nejčastěji vyskytují cysty. Důvodem jejich vzhledu je, že folikul se místo prasknutí naplnil tekutinou..

Známky cysty, která dosáhla alarmující velikosti, mohou být:

 • mírné krvácení uprostřed cyklu;
 • časté nutkání močit bez výsledku;
 • nepohodlí při pohlavním styku a při fyzické aktivitě;
 • bolest v dolní části břicha;
 • někdy nevolnost.

Nejčastěji gynekolog předepisuje hormonální terapii, aby se cysta mohla rozpustit. Pokud se tak nestane, musí být odstraněno podle plánu, dokud vaječník nepraskne a nepoškodí se.

Bolest ve vaječníku během menstruace nelze nazvat normou. I když ne vždy žena může pochopit, že má bolesti, protože děloha se stahuje a působí nepohodlí různým částem malé pánve. Je důležité zaměřit se na lokalizaci bolesti, naslouchat tělu a pokusit se pochopit přesné umístění zdroje bolesti a sledovat frekvenci jejího výskytu.

Existují další důvody, proč vaječníky bolí po menstruaci u žen, stejně jako během krvácení. Patří mezi ně polycystická onemocnění a hormonální poruchy. V případě polycystických onemocnění je vaječník posetý malými cystami, takže se stává těžší.

S hormonální nerovnováhou způsobenou terapií zaměřenou na stimulaci orgánů se vaječníky nepřirozeně zvětšují, a proto si žena stěžuje, že během menstruace bolí vaječníky i přívěsky.

Nejnebezpečnějším případem je zhoubný novotvar. S rychlým růstem nádoru také roste nepohodlí, protože se zvyšuje tlak na blízké orgány.

Někdy mají dívky nesprávné umístění těchto důležitých orgánů a bolest se objevuje ještě před první menstruací, protože dochází k traumatickému kontaktu se střevy, větvemi urogenitálního systému. Bohužel se jedná o anatomické rysy těla..

Zánět

Bolest ve vaječníku během menstruace je často známkou zánětlivého onemocnění, pokud se v urogenitálním systému ženy množí různé patogenní bakterie. Nelze však ignorovat skutečnost, že doba menstruace, tyto orgány se zvětšují, proto se zvyšuje citlivost..

Zvažte hlavní nemoci způsobené mikroorganismy.

Oofritida. Toto onemocnění je diagnostikováno, když je ovariální tkáň ovlivněna infekcí. Paroxysmální nepříjemné pocity. Žena se cítí slabá a podrážděná. A pak, nejen během menstruace, vaječník hodně bolí, ale v jiných obdobích o sobě dá vědět.

Adnexitida. Tato patologie je zánětem nejen vaječníků, ale také vejcovodů. Nejčastěji jsou viníky nemoci streptokoky, mykoplazmy a ureaplasmy, stejně jako chlamydie a jiné mikroorganismy..

Po menstruaci

Když krvácení skončí, vše v těle se vrátí do normálu, protože se obnoví hormonální rovnováha, zmizí nepohodlí, což na počátku cyklu otravuje mnoho žen. Ale právě v tak tichém čase se mohou prohlásit různé patologie, které se dříve neprojeví.

A pak se žena diví, proč po menstruaci bolí vaječník vlevo nebo vpravo. Pokud mluvíme o ovulaci, pak je vše jasné - není se čeho bát a brzy bude vše obnoveno.

Pokud je narušeno hormonální pozadí a žena je zasažena negativními emocemi, pak ji tahavé bolesti nepustí.Potom musíte vyhledat pomoc u gynekologa, který zvolí léčbu, která vrátí ženě radost ze života.

U endometriózy vaječníky po menstruaci bolí, pokud se endometrium dostalo do samotného orgánu a začne se zhušťovat podle fáze cyklu. Tlak uvnitř roste, a proto je příčinou bolesti.

Pokud jste v aktivní fázi plánování dítěte, měli byste věnovat pozornost skutečnosti, že bolest může být způsobena mimoděložním těhotenstvím, kdy vajíčko zůstane v trubici a začne tam růst. Vaše období přicházejí podle plánu, ale jsou vzácnější..

Žena se může divit, zda může vaječník během menstruace ublížit? Ve skutečnosti je embryo již dva týdny staré a bolestivost přídavků z tlaku je zaměňována s bolestí ve vaječníku..

Bolest vlevo

Jak jsme již poznamenali, existují patologie, které se nejčastěji vyskytují v levém vaječníku. I když jsou postiženy oba orgány, stále se cítí, jako by bolest gravitovala do levého břicha, což lze vysvětlit anatomickými rysy ženského těla. Právě v této zóně se nacházejí dolní střeva, těsně přiléhající k ledvinám..

Pokud vaječník bolí během menstruace, důvody mohou být následující:

 • ooforitida;
 • cysta;
 • adnexitida;
 • polycystická.

Pocit neustálé bolesti během celého cyklu naznačuje, že musíte navštívit gynekologa. Když se onemocnění stane chronickým, je mnohem obtížnější se s ním vyrovnat. A největší hrozbou je neplodnost.

Správná bolest

Příčiny nepohodlí na pravé straně jsou obvykle stejné jako na levé. A jak jsme již zmínili, život ohrožující apoplexie se často vyskytuje ve správném orgánu..

Článek pojednává o nejpravděpodobnějších bolestech vaječníků před, po a během menstruace. K pochopení konkrétní příčiny a zahájení léčby je nutná konzultace s lékařem.

Při schůzce zjistíte přesně, proč pravý vaječník bolí během menstruace a levý - po nebo před krvácením a lékař vám také řekne, jaké testy musíte absolvovat a jak zní vaše diagnóza. Nejdůležitější věcí je, že se můžete vyrovnat s nepohodlí a zapomenout na ně díky terapii předepsané odborníkem..

Příčiny bolesti vaječníků po menstruaci

Fungování reprodukčního systému přímo závisí na přílohách. Právě v těchto orgánech probíhá proces zrání vajíčka, který je nezbytný pro úspěšné oplodnění. V situacích, kdy vaječníky bolí po menstruaci, a ne během kritických dnů, lze podezření na vážnou patologii, kterou nelze vyřešit bez lékařské pomoci.

Co říkají bolesti vaječníků po menstruaci?

Po skončení kritických dnů se hormonální pozadí stabilizuje. Zdravotní stav se v tomto období zpravidla výrazně zlepšuje. Pokud jsou v anamnéze chronická onemocnění, mohou se v dnešní době zhoršovat, což vysvětluje, proč vaječníky po menstruaci bolí.

Existuje mnoho patologií, které vyvolávají výskyt bolesti. Doma je nelze identifikovat. Nicméně musíte znát hlavní klinické projevy nemocí, abyste si rychle všimli porušení v těle a požádali o pomoc gynekologa..

Endometrióza vaječníků

Jedná se o závažnou patologii, při které povrchová vrstva dělohy (endometrium) roste za pohlavní orgán. Tyto tkáně pronikají do přívěsků a nadále v nich rostou..

Navíc se párové orgány samy v určitých obdobích cyklu zvětšují a vyvíjejí tlak na dělohu. V tomto ohledu je po menstruaci ve vaječníku bolestivost..

Vývoj endometriózy vaječníků je často způsoben hormonální nerovnováhou. Toto onemocnění je charakterizováno zhoršenou reprodukční funkcí. Cyklus se stává nepravidelným, kritické dny přicházejí pozdě. Navíc si žena začne všímat, že po menstruaci ji bolí levý vaječník, objevuje se nevolnost, zvracení, průjem a její celkový stav se zhoršuje..

Ovariální cysty

Cysty se mohou tvořit na kterékoli z příloh. Tento proces je způsoben zesílením pláště orgánu a nemožností opustit vajíčko. Kromě bolesti existují klinické projevy, jako je nevolnost, časté močení, selhání cyklu a výskyt krvácení mimo období menstruace..

Apoplexie může být další příčinou bolesti. V tomto případě jsou cévy poškozeny a je pozorován výlev krve. Hlavními příznaky apoplexie jsou ostré bolesti ve vaječnících, které nezmizí po celý cyklus, stejně jako závratě, hypertermie a zimnice..

Oophoritida

Oophoritida je považována za jedno z nejčastějších zánětlivých onemocnění postihujících reprodukční systém. Jeho vývoj je způsoben penetrací virové infekce do těla, nadměrnou fyzickou námahou, stresem a potlačením imunity.

U zánětu vaječníků jsou pozorovány následující příznaky:

 • hypertermie;
 • tažná povaha bolesti v oblasti přívěsků a dolní části zad;
 • potřeba opustit intimitu kvůli skutečnosti, že vaječník je silně tažen;
 • hnisavý vaginální výtok;
 • časté močení.

Patologie může způsobit vážnou komplikaci - zánět vejcovodů.

Salpingitida

Jedná se o závažné gynekologické onemocnění, při kterém začíná zánětlivý proces ve vejcovodech. Tato patologie může vzniknout nezávisle nebo na pozadí ooforitidy. Mezi hlavními klinickými projevy nemoci se rozlišují:

 • nepohodlí v dolní části zad. Navíc vaječník bolí;
 • svědění v genitální oblasti;
 • neobvyklý vaginální výtok;
 • bolestivé močení;
 • zvýšená únava a slabost;
 • pocit zimnice.

Proces adheze v malé pánvi

Toto je stav, kdy se v pánvi tvoří klouby. Pocity bolesti se objevují vlevo nebo vpravo, menstruační cyklus je narušen, koncepce je nemožná. Často si ženy současně stěžují, že se jim táhne pravý vaječník, objevuje se nevolnost, zvracení, stoupá tělesná teplota.

Příčiny nemocí

Existuje mnoho důvodů pro rozvoj nemocí, u kterých se v oblasti příloh objevují nepohodlí. Zánětlivý proces ve vaječnících může být vyvolán genitálními infekcemi, chlamydií, mykoplazmou. Na pozadí chirurgických zákroků se vyvíjí řada onemocnění. V tomto případě může žena pozorovat nepříjemný výtok po menstruaci..

Patologické změny v reprodukčním systému jsou často pozorovány u žen vystavených stresu a nadměrné fyzické námaze. Potlačení imunity je také schopné tento proces vyprovokovat..

Je nemožné nezávisle určit příčinu, která vedla k rozvoji onemocnění, a diagnostikovat patologii. Proto pokud po menstruaci pocítíte bolest v oblasti vaječníků, měli byste vyhledat pomoc od gynekologa. Pouze díky včasné lékařské pomoci bude možné vyhnout se vážným následkům a normalizovat činnost spárovaných orgánů.

Jak se střevní patologie skrývá pod ženskými chorobami

Výskyt bolesti v oblasti přívěsků je často způsoben různými střevními patologiemi. Například u Crohnovy choroby (zánětlivé onemocnění terminálního ilea) u žen bolí pravý vaječník po menstruaci. Na levé straně není cítit bolest.

Střevní infekce se zpočátku projevují tupou bolestí, která je pociťována na většině pobřišnice. Po chvíli je lokalizován v oblasti příloh..

V případě ischemické kolitidy, kdy dochází k ucpání nebo ucpání žilních cév ve střevní oblasti, je často tažen levý vaječník. Proto se často snaží najít příčinu nepříjemných příznaků u gynekologických onemocnění..

Bolestivý syndrom, který se jasně projevuje v oblasti přívěsků po kritických dnech, je alarmujícím signálem. Takové změny v těle jsou důvodem pro naléhavou návštěvu gynekologa. Nežádoucím komplikacím se lze vyhnout, pouze pokud je příčina nepříjemných příznaků okamžitě identifikována a odstraněna. Nedostatek terapie může zase vést k neplodnosti. V některých případech nestačí léčba drogami a je nutný urgentní chirurgický zákrok.

Bolest ve vaječnících po menstruaci

Vaječníky jsou nedílnou součástí ženského reprodukčního systému. Schopnost ženy otěhotnět, vývoj plodu a celkový zdravotní stav žen závisí na nich. Jakékoli patologické změny, bolestivé syndromy a nepohodlí mohou být způsobeny organickými změnami v těle.

Struktura orgánů

Orgán je pojivové vlákno pevně propletené s tepnami, kapilárami a krevními cévami. V průměru je objem jednoho vaječníku 8 cm3, ale tato velikost se může během menstruačního cyklu změnit..

Vaječníky jsou umístěny po stranách pánve. Připojují se k vejcovodům. Pocit bolesti ve vaječnících po menstruaci se projeví, protože vazy s těmito trubicemi jsou prostoupeny nervovými vlákny.

Tyto orgány mohou procházet změnami po celý život, zejména existují dva typy vývoje změn:

 • Ireverzibilní - uvolnění folikulu a zrání vajíčka;
 • Pravidelné - změny ve stejném menstruačním cyklu.

Bolest po menstruaci

Před nástupem menstruace prochází hormonální pozadí ženy několika změnami. Žluté tělo aktivně produkuje estrogen, tělo se připravuje na budoucí oplodnění. Když nedojde k oplodnění, začne menstruace. A po jejich skončení se hormonální pozadí vrátí k normálu..

Právě v těchto dnech se mohou objevit příznaky chronických onemocnění a patologických změn. Tyto zahrnují:

 • Výměna reprodukčních orgánů - může to být důsledek aktivní medikamentózní léčby neplodnosti, hormonální antikoncepce nebo je to vrozený anatomický rys. Při užívání hormonálních léků se reprodukční orgány poněkud zvětšují, mohou vyvíjet tlak na sousední orgány a sliznice, pronikané nervy.
 • Nestabilita psychologického stavu. Vzhledem k tomu, že menstruační cyklus neprochází beze změn v hormonálním pozadí, může se u ženy objevit sklíčenost, nespavost, úzkost, strach. Depresivní stavy mohou způsobit snížení aktivity hormonálních orgánů. V tomto případě mohou vaječníky náhle onemocnět a stejně rychle se uklidnit, pokud je odstraněna hlavní příčina..
 • Endometrióza Toto onemocnění je charakterizováno nadměrným oddělením děložního endometria, jeho růstem. V tomto případě může být endometrium ve vejcovodech a ve vaječnících. To může vyvolat tlak na neuronové sítě zevnitř..
 • Mimoděložní těhotenství. Navzdory skutečnosti, že menstruace přesto začala, vývoj vajíčka ve vejcovodu se často projeví mnohem později.
 • Zánět pobřišnice. Zánětlivá ložiska v břišní oblasti se projevují skutečností, že po menstruaci bolí celá oblast v podbřišku. Peritonitida se vyskytuje na pozadí onemocnění zhoršených během menstruace - cysty, novotvary, krvácení v dutině vaječníků.

Bolest vlevo

Byly uvedeny běžné příčiny bolesti v obou vaječnících po ukončení menstruace. Někteří pacienti si stěžují, že vaječník bolí vlevo a jen on je sám.

I když výše uvedené poruchy postihují oba vaječníky, některé z nich lze lokalizovat a ovlivnit levý. V této oblasti pobřišnice jsou střeva a močový systém. Bolest v levém vaječníku se proto může stát příznakem:

 • Oophoritis - zánět, který často postihuje levý vaječník, bolest je paroxysmální;
 • Cysty jsou nahromadění tekutiny v malém oválu, který vyvíjí tlak na vaječník;
 • Apoplexie - výtok krve do dutiny vaječníků.

V tomto případě jsou příznaky a bolestivý syndrom výraznější než u podobné diagnózy pro pravý orgán, protože střeva se nacházejí poblíž. Bolest bude výraznější, když jsou střeva nafouklá a prochází skrz ně výkaly.

Správná bolest

Pokud pravý vaječník bolí po menstruaci, důvody mohou být skryty ve stejných onemocněních jako u levého. Existuje však několik stavů, které jsou charakterističtější pro pravý vaječník a bolest v něm:

 • Apoplexie je poškození krevních cév v pravém vaječníku v důsledku infekce, zánětlivého zaměření, těžké fyzické námahy. Nejčastěji se vyskytuje v pravém vaječníku kvůli tomu, že se živí velkou tepnou.
 • Apendicitida - vznik zánětu slepého střeva může také způsobit bolest v oblasti pravého vaječníku.

Bolest obou vaječníků může také nastat v důsledku zvětšení dělohy, které vyvíjí vnější tlak na orgány a trochu je vytlačuje. Tento stav je doprovázen syndromem akutní bolesti a vyžaduje lékařskou péči..

Cysta a novotvary

Kterýkoli z vaječníků může být vystaven cystám. Nejčastěji cysta postihuje levou stranu, ale jaký je důvod pro takové statistiky, je pro lékaře obtížné odpovědět.

K tvorbě cysty dochází v důsledku nemožnosti uvolnění vajíčka a zesílení ovariální membrány. Orgán může bolet před i po menstruaci. Cysta je navíc doprovázena příznaky, jako je zvýšené močení, nevolnost, menstruační nepravidelnosti, menší krvavý výtok uprostřed cyklu.

Zjištěná cysta vyžaduje neustálé gynekologické sledování, léčbu, někdy je nutné okamžité odstranění, pokud se zvětší a zasáhne do práce jiných orgánů.

Mrtvice

Poměrně závažnou poruchou, kterou může doprovázet bolest po menstruaci, je krevní výpotek. Vyskytuje se v důsledku poškození cév, nadměrné fyzické námahy jako komplikace zánětlivých procesů v pánevních orgánech.

Nejčastěji pozorované v pravém vaječníku. Příznaky apoplexie jsou ostré bolesti ve vaječníku během celého menstruačního cyklu, které mohou vyzařovat do dolní části zad, třísla a konečníku. Bledá kůže, závratě, zvracení a nevolnost, zimnice a horečka mohou také naznačovat orgánovou mrtvici..

Pokud se objeví bolest, zvýší se tělesná teplota a stav se zhorší, je nutné okamžitě vyhledat pomoc, aby se zabránilo rozvoji nitrobřišního krvácení.

Léčebná opatření

Samoléčba syndromu bolesti je možná pouze tehdy, pokud je způsobena anatomickými rysy nebo je bolest vyvolána cystou a gynekolog předepisuje speciální léky. Ve všech ostatních případech se doporučuje kontaktovat odborníka a odstranit hlavní příčinu.

Kromě toho se doporučuje pravidelnost, plynulost pohybu a nedostatek fyzické aktivity. Lze použít léky proti bolesti. Před konzultací s lékařem je vhodné vyhnout se sexuálnímu kontaktu, stresu, nedostatku spánku a dobře se najíst..

Bolest a narušená menstruace, trvající celý měsíc, bez ohledu na den cyklu, vyžadují diagnostiku pánevních orgánů, ultrazvuk, další testy krve a moči, protože mohou být způsobeny chorobami trávicího traktu, pouze bolestí pánevní oblasti.

O čem řekne bolest ve vaječnících před menstruací a během kritických dnů

Každá dívka čelí kritickým dnům. Někdy pacienti snášejí menstruaci bez jakéhokoli nepohodlí, jiní trpí bolestmi, nevolností a závratěmi. Někdy se objeví křeče ve druhém týdnu menstruačního cyklu. Když vaječníky ublíží před menstruací, nelze situaci považovat za normální. Informace o tom, proč se nepohodlí vyskytuje a jak s ním zacházet, jsou relevantní pro každého pacienta.

Příčiny nepohodlí před nástupem menstruace

Kvůli nepohodlí ve vaječnících je často konzultován gynekolog. Před nástupem menstruace je syndromem znepokojena více než polovina žen. Táhne vaječník před menstruací pod vlivem různých faktorů, bezpečných i vysoce nežádoucích.

Bolest se objeví kvůli:

Fáze plodného okna

Dny plodnosti patří mezi nejvhodnější dny pro otěhotnění. Vyznačují se prasknutím folikulárních membrán a vývojem vajíčka připraveného k pohlavnímu styku podél vejcovodů. Bolest ve vaječnících je pociťována v důsledku prasknutí stěn orgánu v důsledku pohybu buněk nebo poranění cév. Zranění způsobují mírné krvácení do břišní dutiny a vyvolávají křeče.

Někdy před menstruací bolí pravý vaječník nebo ten, který se nachází na levé straně, pak je nepohodlí obvykle tupým bolavým nebo bodavým charakterem.

Příznak během ovulace není pro zdraví žen nebezpečný.

Bolesti trvající déle než 12 hodin, hypertermie naznačují patologické procesy v těle a neměly by být ponechány bez dozoru. S akutními ostrými křečemi a bolestmi, které střílí, je možné vytvoření prasknutí nadvarlete.

Přítomnost ovulačního syndromu

Je to docela běžný důvod, proč vaječník bolí uprostřed cyklu. Je charakterizován nepohodlí v jednom z orgánů a doprovodným vaginálním výtokem rozmazané struktury.

Mezi rysy syndromu patří následující pozorování:

 1. K nástupu příznaků dochází na konci druhého týdne cyklu na konci ovulace.
 2. Poloha nepohodlí závisí na tom, kde se vajíčko uvolňuje. Například když levý vaječník bolí před menstruací, došlo k ovulaci.
 3. Malátnost je mírná, matná nebo mravenčí, trvá 20 minut nebo několik hodin.

Příznaky syndromu lze pozorovat až do prvních dnů menstruace. Nejsou považovány za zdraví škodlivé, ale doporučuje se preventivní prohlídka odborníkem.

Stresující situace

Hádky, deprese a přetížení těla při sportu vedou k přirozeným příčinám bolestivých pocitů. Nerovnováha duševní a emoční složky zdraví negativně ovlivňuje fungování celého organismu. Bolest způsobená stresem je mírná a rychle odezní.

Křeče během kritických dnů

Mírná nevolnost a křeče v podbřišku v prvních dnech menstruace se považují za normální. Ale když vaječníky ublíží před a během menstruace, je to důvod k obavám o zdraví a návštěvě lékaře.

Menstruace je charakterizována eliminací starého a vznikem nového endometria. Svaly se silně stahují, aby se odstranila předchozí nitroděložní vrstva. Takže v dolní části břicha je nepohodlí, vyzařující do příloh. Malátnost je uhasena antispazmodiky.

Někdy s menstruací bolí pravý vaječník nebo orgán umístěný vlevo kvůli rozvoji onemocnění:

Zánětlivé procesy

Vnitřní pohlavní orgány trpí nachlazením a chorobami přenášenými při pohlavním styku, nedokončenou terapií patologických stavů infekčního typu v jiných tělesných systémech. Mezi příznaky onemocnění patří onemocnění břicha, třísla a dolní části zad. Chlamydie, mykoplazmy, gonokokové, streptokokové a stafylokokové bakterie jsou schopné vyvolat zánět.

Poškození vaječníků patogenními mikroorganismy

Infekce způsobuje křeče v orgánech. Například kvůli ooforitidě bolí levý vaječník nejčastěji během menstruace. Bilaterální patologie způsobují zánět v tkáních obou přívěsků.

Nemoci vejcovodu

Charakteristické jsou mírné nebo chybějící příznaky. Mezi negativní důsledky patologií patří zánět vaječníků, zánět slepého střeva, orgány urogenitálního systému, adnexitida.

Tvorba cyst

Nádory benigního typu jsou častěji v levém orgánu. Existuje několik příčin patologie. Folikulární novotvar se vyskytuje v důsledku neotevřeného zralého vajíčka, po kterém následuje jeho naplnění tekutinami a ztvrdnutí. Cysta je nebezpečná s následky, včetně hormonálních poruch, zánětlivých procesů a poruch psychického a emocionálního stavu. Klinický obraz vzniku nádoru: křeče v oblasti vaječníků, zvláště výrazné během menstruace, při pohlavním styku nebo při aktivním sportu; nepravidelná rutina; poruchy v práci urogenitálního systému. Někdy je pozorována hypertermie a nevolnost. Léčba cysty zahrnuje operaci, aby se zabránilo peritonitidě a neplodnosti.

Nádory maligní povahy

Formace vznikají z buněk epitelu orgánu. Jejich tvorba je asymptomatická. Někdy s patologií, když bolí vaječníky, začíná nástup menstruace obecnou letargií, problémy s chutí k jídlu a nepřiměřeným úbytkem hmotnosti.

Hormonální poruchy

Nerovnováha se projevuje v důsledku hyperfunkce přídavků, užívání hormonálních léků. Je charakterizován otokem tkání orgánu a zvětšením jeho velikosti. Předpisy provokují nejzávažnější hypertrofii, a proto způsobují bolest.

Příčiny bolesti na konci menstruace

Na konci menstruace se koncentrace hormonů, včetně progesteronu, stabilizuje. Žena cítí nárůst síly a zlepšení celkové pohody. Kvůli patologiím reprodukčních orgánů však vaječníky po menstruaci ublížily..

Na konci kritických dnů může vyvolat křeče obrovské množství nemocí, včetně těch, které způsobují během období krvácení nepohodlí. Doma je nelze identifikovat. Proto, pokud to bolí v oblasti orgánů během kterékoli fáze cyklu u žen, je nutné urgentní odvolání k specialistovi a důkladné vyšetření.

Někdy se u těhotných žen vyskytnou nepravidelnosti v cyklu a bolest. V tomto případě je lepší potvrdit nebo vyvrátit pravděpodobnost početí plodu. Situace, kdy dochází ke zpoždění menstruace a bolí levý vaječník nebo přívěsek na pravé straně a těhotenský test je negativní, může nastat kvůli těmto patologiím:

Endometrióza

Je charakterizován abnormálním růstem endometria a výstupu tkáně z dělohy. Vzdělání vstupuje do vaječníků a uvnitř stále roste.

Po menstruaci se mohou přídavky zvětšit a tlačit na dělohu - to také způsobuje křeče po kritických dnech.

Mezi příčiny endometriózy patří hormonální poruchy. Patologie vede k neschopnosti ženy otěhotnět nebo porodit dítě. Mezi typické příznaky patří nepravidelnosti cyklu, opožděný výtok, bolest v levém vaječníku po menstruaci, nevolnost, gastrointestinální patologie.

Cysta

Tvorba cysty vyvolává bolest v přívěskech jak během menstruace, tak po ní. Příznaky benigního nádoru v obou situacích jsou podobné a zahrnují nevolnost, problémy s močením a nepravidelnosti cyklu.

Mrtvice

Vyskytuje se v důsledku narušení integrity krevních cév a krvácení. Klinický obraz je charakterizován ostrou bolestí vaječníků jak osmého dne cyklu, tak zastavením sekrecí, problémy s orientací v prostoru, horečka.

Oophoritida

Odkazuje na běžné příčiny zánětu struktur přívěsků a dalších reprodukčních orgánů. Vyskytuje se v důsledku infekce viry, přetížení při sportu, s dlouhodobým stresem a snížením ochranných funkcí těla.

Klinický obraz nemoci zahrnuje následující příznaky:

 1. Zvýšená tělesná teplota.
 2. Bolest ve vaječnících a dolní části zad bolestivé postavy během a po menstruaci.
 3. Nepohodlí při pohlavním styku.
 4. Odpad hnisavých tekutin z pochvy.
 5. Problémy s urogenitálním systémem.

Nedostatečná léčba ooforitidy vede k zánětu vejcovodů.

Salpingitida

Odkazuje na gynekologické patologie. Při salpingitidě se vejcovody zapálí jako první. Onemocnění se vyvíjí samostatně nebo jako komplikace ooforitidy.

Toto onemocnění je důvodem pro zpoždění menstruace, když se vaječník táhne. A také symptomatologie onemocnění zahrnuje související příznaky:

 1. Dolní část zad začíná bolet.
 2. Svědění v rozkroku.
 3. Specifický vaginální výtok.
 4. Problémy s urogenitálními orgány.
 5. Zimnice.

Adheze

Adheze jsou klouby v pánevní oblasti. Útvary se vyznačují malátností, porušením kritických dnů, bolestí vpravo nebo vlevo v přílohách, neschopností počat dítě. Někdy ženy hlásí zvracení a hypertermii.

Léčba bolesti a preventivní opatření

Když se vaječníky táhnou týden před menstruací kvůli ovulačnímu syndromu, můžete se zbavit malátnosti nebo ji zmírnit pomocí jednoduchých technik:

 1. Ochlaďte ohnisko křečí. Pro tento postup je vhodný led zabalený v sáčku. Je vhodné umístit do nohou vyhřívací podložku. Je důležité zajistit, aby vaječníky nebyly podchlazené. Pokud máte podezření na přítomnost zánětlivých procesů z metody, doporučuje se zdržet se.
 2. Pít hodně vody. Doporučuje se vypít 1,5-2 litry denně.
 3. Používejte čaje obsahující léčivé a uklidňující bylinky. Máta a maliny fungují dobře.
 4. Se souhlasem lékaře se střídejte ve vaně se studenou a teplou vodou. Tento postup pomáhá zabránit ucpání v oblasti pánve. Protože účinek chladu a tepla není prokázán u všech onemocnění vaječníků, vyžaduje metoda předchozí konzultaci s gynekologem.
 5. Těžké křeče jsou léčeny léky proti bolesti. Pilulky začnou zmírňovat bolest od dvaceti minut do hodiny po užití.

Preventivní opatření potřebná ke snížení rizika retence a bolesti pravého vaječníku a levého bočního nadvarlete pokračují po celý měsíc a zahrnují:

 1. Vyhýbejte se stresu a nervovým poruchám.
 2. Dodržování denního režimu a správné výživy.
 3. Mezi pracovními dny si dobře odpočiňte a každý den spte alespoň 8 hodin.
 4. Odmítnutí zvedat těžké předměty, výběr dostatečně lehkých cviků, aby nedocházelo k nadměrnému zatížení.
 5. Výběr teplého oblečení pro chladné počasí.
 6. Vyhýbejte se plavání v chladných vodních plochách a bazénech.
 7. Dodržování pravidel hygieny intimních partií.
 8. Antikoncepční užívání během sexuálního kontaktu s neznámým partnerem.
 9. Pravidelné návštěvy kliniky za účelem rutinního vyšetření gynekologem.

Pokud bolest přetrvává po dlouhou dobu nebo je PMS doprovázen necharakteristickými příznaky, nemělo by se nemoc nechat ubírat. Je naléhavě nutné vyhledat lékaře a podrobit se důkladné diagnostice, aby se zjistily příčiny onemocnění.

Když se vaječník táhne po menstruaci, během regulace nebo před ní, je lepší navštívit gynekologa. Nemoci, které vyvolávají nepohodlí, negativně ovlivňují reprodukční systém ženy a mohou vést k neplodnosti, a to i v důsledku abnormalit tvorby žlutého tělíska. Proto je velmi důležitá včasná diagnostika a terapie..

Proč může pravý vaječník bolet??

Bolest v oblasti vaječníků je jedním z nejčastějších gynekologických problémů, s nimiž se potýkají sexuálně dospělé ženy všech věkových skupin. Snažit se to vyřešit pomocí několika pilulek proti křečím proti bolesti, jako je nosh-pa nebo analgin, je zbytečné. Bolest je především signálem, kterým se tělo snaží hlásit problém. Na chvíli může být antispazmodiky utopen, ale dříve nebo později se útok bude opakovat s obnovenou energií. První věc, kterou musíte udělat, když bolí pravý vaječník, je domluvit si schůzku s ošetřujícím gynekologem, poté vyhledat svůj měsíční kalendář a vypočítat den cyklu..

Příčiny bolesti vaječníků v různých obdobích menstruačního cyklu

Během ovulace

Ovulační syndrom je nejškodlivější příčinou bolestivého nepohodlí, které přímo souvisí s vývojem vajíčka. Pokud tedy bolest v pravém vaječníku obtěžuje 14. – 15. Den cyklu, může to být vyvoláno uvolněním vajíčka do vejcovodu. Proces je zpravidla doprovázen mikrotrhnutím vnějších membrán vaječníku, což může způsobit malé krvácení do břišní dutiny. Nejčastěji je taková bolest tupá nebo bolavá a objevuje se pravidelně buď na pravé, nebo na levé straně. Dalším možným příznakem je drobné špinění. Pokud je důvodem skutečně tento, pak by po několika hodinách měl nepohodlí zmizet..

Ale buď opatrný! Pokud bolest nezmizí ani po 12 hodinách a tělesná teplota začne postupně stoupat, musíte se co nejdříve vzdát lékařům. Dlouhodobé ostré řezy mohou naznačovat silné prasknutí vaječníku a v důsledku toho silné krvácení do pobřišnice. Nelze váhat, protože hrozba rozvoje peritonitidy - těžkého zánětu břišní dutiny - je příliš velká. Situaci lze zachránit pouze chirurgickým zákrokem, který okamžitě obnoví integritu vaječníku.

Před menstruací

Bolest v oblasti pravého vaječníku u žen se může objevit později - 16. až 20. den cyklu. Poté, co vejce opustí folikul, se na jeho místě objeví takzvané žluté tělo. Jeho úkolem je produkovat progesteron, který blokuje oddělení horní sliznice dělohy. Existují však důvody, proč se žluté tělísko plně nevytváří, což má za následek snížení hladiny progesteronu v krvi. Tělo to vnímá jako falešný signál a slizniční vrstva dělohy se začne postupně odlupovat. Falešně začíná měsíční krvácení, které si ženy všimnou ve formě řídkého hnědého výtoku a bolesti.

Během a po menstruaci

Bolest v pravém vaječníku během menstruace nemůže obtěžovat zdravé ženy. Všechny procesy, které by mohly být doprovázeny bolestivými pocity, již v tomto okamžiku skončily - vajíčko dospělo, praskl folikul, vyšlo žluté tělísko. Proto v tomto období existují pouze dvě možné příčiny bolesti:

 1. intenzivní kontrakce dělohy;
 2. přítomnost cyst nebo nádorů ve vaječníku.

Pokud jde o procesy probíhající v této době v děloze, jsou pro některé ženy opravdu bolestivé. Smrštěním se děloha zbaví přebytečných vrstev tkáně a pocity mohou být tak silné, že bolest bude způsobena dolní části zad a vaječníkům. Pokud je však menstruace obvykle bezbolestná a nyní najednou dojde k silnému bolestivému nepohodlí, není možné vše přisoudit přirozeným anatomickým procesům. Tahání bolesti může naznačovat přítomnost cystických útvarů, a proto je lepší neodkládat návštěvu gynekologa na lepší časy.

Totéž platí pro bolesti, ke kterým dochází bezprostředně po menstruaci. Nemůže mít nic společného s ovulačním syndromem a jasně naznačuje přítomnost gynekologického onemocnění.

Bolest vaječníků v důsledku zánětu

Pokud bolest nemá nic společného s měsíčním cyklem, další možnou příčinou je zánět. 9 z 10 mladých žen u gynekologa jmenuje stejnou stížnost - bolestivá bolest v oblasti vaječníků a dolní části zad. Zánětlivý proces ve vaječníku může být vyvolán infekcemi, nachlazením, nadměrným cvičením, stresem a řadou patogenních mikroorganismů - chlamydie, ureaplasma, mykoplazma, candida atd. Pokud mluvíme pouze o vaječnících, pak taková diagnóza zní jako ooforitida, ale pokud vejcovod je také pokryt zánětem, pak máme co do činění s adnexitidou (alias salpingo-ooforitidou). Tyto složité lékařské termíny mají následující příznaky:

 • v počáteční fázi vznikají bolestivé pocity jako silné, ale ne prodloužené útoky;
 • zanedbaná forma nemoci si připomíná neustálou tupou nebo bolestivou bolest;
 • často bolí nejen vaječníky, ale také křížová kost, dolní část zad;
 • možné nepohodlí při močení;
 • teplota postupně stoupá, žena zmrzne, cítí se slabá a rychle se unaví;
 • zánět inhibuje produkci ženských pohlavních hormonů, v důsledku čehož dochází ke zmatení menstruačního cyklu a snížení libida.

Kromě toho existují také zjevné příznaky. Zánět vaječníků je téměř vždy doprovázen porušením emočního pozadí (důvod je stále stejný - nedostatek hormonů), proti kterému se snadno projevuje horká nálada, podrážděnost a dokonce deprese..

K diagnostice a určení, proč bolí pravý vaječník, nestačí pro lékaře pouze gynekologické vyšetření, protože zánětlivá onemocnění mají podobné příznaky. Nemůžete se obejít bez absolvování testů a absolvování postupu ultrazvukového vyšetření. Pokud však zánět není prodloužen a je v akutním stadiu, pak při správné léčbě bude žena za týden již zdravá.

Ovariální cysty

Cysta je dutina ve vaječníku naplněná tekutinou. Díky tomu se přirozeně zvětšuje velikost žlázy, takže tuto formaci lze na ultrazvuku snadno zaznamenat. V naprosté většině případů se cysta dlouho neprojevuje, dokud nenaroste do působivé velikosti. Poté se bolest v pravém vaječníku projeví následovně:

 • má tahavý nebo bolavý charakter;
 • doprovázený pocitem tíže v dolní části břicha;
 • dochází po pohlavním styku.

Cysta se stává příčinou menstruačních nepravidelností, období mezi krvácením se výrazně zvyšuje. Velké útvary mohou být patrné i vizuálně - u hubených žen se břicho náhle výrazně zvětší.

Další možností pro umístění cysty je vaječník. V tomto případě je bublina s kapalinou připojena k povrchu žlázy pomocí nohy. Samotná cysta se nemusí dlouho cítit, ale pokud je tato noha zkroucená a je narušen průtok krve, mohou být příznaky velmi nápadné:

 • ostrá bodavá bolest, která proniká do konečníku a břicha;
 • Zvýšení teploty;
 • těžká nevolnost, možné říhání.

Hlavním nebezpečím, které cysta představuje (kdekoli se nachází - ve vaječníku nebo na vaječníku), je pravděpodobnost jeho prasknutí. Pokud tedy pravý vaječník silně bolí, je zavolání sanitky jediným jistým způsobem, jak v takové situaci jednat. V lékařské praxi existují případy, kdy zpoždění bylo plné smrti..

Polycystická

Pokud pravý vaječník bolí, pak další pravděpodobnou příčinou je endokrinní patologie. Na monitoru ultrazvukového přístroje není těžké si všimnout polycystických onemocnění. Vaječník vypadá jako koule naplněná mnoha malými kuličkami. Každá taková koule je cysta; zpravidla nepřesahuje průměr 8–10 mm. Počet cyst v jednom vaječníku se může lišit, ale v průměru je jejich počet nejméně 10.

Pokud tedy dojde k bolesti v pravém vaječníku v důsledku polycystických onemocnění, objeví se dříve nebo později vedlejší příznaky..

 1. Nejčastěji se menstruační krvácení stává nedostatečným a řídkým. Ale také se to děje naopak - bohatá a prodloužená období. Cyklus se stejně ztratí.
 2. Žena může být neustále pronásledována příznaky PMS - náhlé výkyvy nálady, otoky nohou, zvětšení mléčných žláz, bolesti v dolní části zad a břicha.
 3. Existují jasné známky nesprávného fungování žláz s vnitřní sekrecí - vypadávání vlasů, akné, výrazné přibývání na váze.

Bolest v pravém vaječníku se stává chronickou. Někdy může kňučet, někdy píchat, ale bez pomoci lékaře nebude možné se zbavit bolestivého nepohodlí. Přesné příčiny bolesti s touto diagnózou nebyly dosud stanoveny. To je pravděpodobně způsobeno silným tlakem zvětšené žlázy na okolní tkáň..

Co dělat, když pravý vaječník bolí delší dobu? Navštivte lékaře a nechte si provést ultrazvukové vyšetření. Ochorení polycystickou chorobou a ignorování jejích příznaků je velmi nebezpečné. Díky nezodpovědnému přístupu k vašemu zdraví můžete ztratit nejen vnější přitažlivost, ale také schopnost mít děti. Riziko rozvoje neplodnosti v důsledku endokrinních poruch je velmi vysoké. Čím dříve je problém identifikován, tím vyšší je pravděpodobnost úspěšné léčby drogami. S pokročilým polycystickým onemocněním bude muset bojovat na chirurgickém stole.

Benigní a maligní nádory

Nesmíme zapomínat, že vaječník vpravo může bolet kvůli nádoru. V počátečních fázích svého vývoje se nijak nevydává. Nejčastěji si ženy uvědomují tento problém již tehdy, když formace doroste do velké velikosti a začne vyvíjet tlak na sousední vnitřní orgány - konečník, močový měchýř, děloha. Krevní oběh v břišní dutině a pánevní oblasti je narušen, dochází k silným křečím.

Vedlejší příznaky, které jsou pozorovány v přítomnosti benigního nádoru:

 • zácpa a potíže s močením;
 • prodloužená absence menstruace;
 • v některých případech zvýšení objemu pasu v důsledku akumulace velkého množství přebytečné tekutiny v břišní dutině (ascites);
 • bolest ve vaječníku vyzařuje do nohy nebo dolní části zad.

Ženské tělo také po dlouhou dobu nereaguje na výskyt maligního nádoru. Pak existuje pocit, jako by se táhl pravý vaječník, ale protože bolestivé nepohodlí netrvá dlouho, je mu věnována zřídka pozornost. Pak se bolesti stávají častějšími, žaludek začíná růst, projevují se stejné příznaky jako v přítomnosti benigní formace. Maligní nádor lze rozpoznat podle obecného zdravotního stavu: objevuje se slabost, zvýšená únava a je pozorována prudká ztráta hmotnosti. K diagnostice rakoviny vaječníků se provádí celá řada opatření: ultrazvuk, punkce, krevní test na přítomnost nádorových markerů.

Další možné příčiny bolesti vaječníků

 • Endometrióza.

Vyskytuje se, pokud během menstruace vstoupí do břišní dutiny malé fragmenty děložní výstelky vejcovodem. Tam pravidelně rostou a krvácejí. Nejprve se endometrioidní oblasti necítí, ale postupem času začne bolet dolní část břicha a vaječníky, pak se bolest zesílí a vyzařuje do konečníku a perinea. Pokud je zahájena endometrióza, v pánevní oblasti se tvoří adheze.

 • Hyperstimulační syndrom.

Léčba neplodnosti hormonálními léky má odvrácenou stranu mince. Pokud uděláte chybu v dávkování hormonu, nadměrná stimulace vaječníků povede k nevratným změnám v žláze a výskytu neustálých bolestivých bolestí. Závažnost a nadýmání, přírůstek hmotnosti jsou vedlejšími účinky hyperstimulace. Ve své zanedbané formě se stává příčinou prudkého poklesu krevního tlaku a vážných poruch metabolismu..

 • Ovariální mrtvice.

Pravý vaječník je mnohem náchylnější k prasknutí než levý. Ostrá bodavá bolest může způsobit bolestivý šok. Slabost, bledost, snížený tlak a ztráta vědomí - to vše naznačuje, že vaječník praskl a začalo silné krvácení do břišní dutiny.

 • Tubální těhotenství.

Místem pobytu oplodněného vajíčka je děloha. Ale stane se, že se zygota naváže na vejcovod a následky mohou být nejzávažnější. Pravidelně se zvyšující bolest ve vaječnících je podobná porodním bolestem, dochází ke krvácení. Poté tlak klesá, hlava se otáčí, puls se zrychluje, kvůli ztrátě krve v břišní dutině je silný tlak na konečník. Pokud se nezachytíte včas a neprovedete urgentní chirurgický zákrok, může mimoděložní těhotenství stát ženu život.

Zákernost situace spočívá v tom, že většina onemocnění vaječníků má podobné příznaky. Je nemožné určit příčinu bolesti sami, i když máte lékařské vzdělání. Přesný klinický obraz lze sestavit pouze pomocí analýz a moderního lékařského vybavení, proto je samoléčba nejen zbytečná, ale také nebezpečná..

Proč bolí pravý vaječník: jak se vypořádat s nemocemi?

Pokud se žena obává bolesti v pravém podbřišku, pravděpodobně má bolest v pravém vaječníku. Nepříjemné pocity mohou být spojeny s normálními fyziologickými jevy v těle nebo mohou signalizovat jakékoli porušení. Problém nemůžete ignorovat a pokusit se o samoléčbu, zejména lidových prostředků. Onemocnění vaječníků jsou často spojována s hormonální nerovnováhou a nekontrolované užívání bylin může zvýšit hladinu nesprávných hormonů, které tělo potřebuje ve větším množství. Proto je důležité se včas obrátit na specialistu, který určí příčinu bolesti v pravém vaječníku a zvolí adekvátní léčbu.

 • 1 Bolest v pravém vaječníku jako projev normy
  • 1.1 Během menstruace
  • 1.2 Během ovulačního syndromu
 • 2 Bolest během těhotenství
 • 3 Bolest při pohlavním styku
 • 4 Příčiny bolesti v pravém vaječníku
 • 5 Diagnostika
 • 6 Léčba drogami
 • 7 Jak se zbavit bolesti ve vaječnících lidovými léky?
  • 7.1 Bílá akácie
  • 7.2 Lopuchová kaše
 • 8 Prevence

Pokud ženský vaječník bolí, nemusí to nutně znamenat nějaké narušení fungování reprodukčního systému a patologických stavů. Tato bolest se často vyskytuje během menstruace a během ovulačního syndromu..

Tento jev je považován za normu vzhledem k tomu, že tělo varuje před bezprostředním nástupem menstruace. Proces lze srovnávat s mini porodem, protože děložní epitel začíná být odmítán spolu s krví a neoplodněným vajíčkem a vystupuje pochvou. Proto mají bolesti zcela přirozený původ..

V době ovulace se v těle ženy vytvoří žluté tělísko a vajíčka dozrávají. Když praskne žluté tělo, začne na jeho místě produkce hormonu progesteronu, který připravuje tělo na těhotenství. Pokud se tento hormon reprodukuje v nedostatečném nebo nadměrném množství, pak během ovulace to způsobí částečnou exfoliaci sliznic v děložní dutině, v důsledku čehož žena táhne do dolní části břicha. Vaječníky pracují postupně, takže bolest se může objevit zprava nebo zleva.

Bolest v pravém vaječníku během stanoveného období znamená, že v něm došlo k ovulaci.

Když dojde k ovulaci, folikul praskne a veškerý jeho obsah se uvolní do břišní dutiny, což způsobí zadržování tekutin. To vede k bolestivé bolesti v břiše a pocitu brnění, protože tato oblast je podrážděná. Takové příznaky nenaznačují patologii. Lze k nim připojit tekutý a průhledný výtok, který blíže k menstruaci zesiluje a zbělá..

Během tohoto období se v důsledku vývoje a růstu plodu začíná zvětšovat děloha, což vede k tlaku na vaječníky a vejcovody, což způsobuje bolest, a to bolest nebo mravenčení v oblasti pravého vaječníku. Ale u zcela zdravé ženy během těhotenství nejsou vaječníky prakticky zapojeny, takže by neměly ublížit..

Kromě tlaku je příčinou bolesti zánětlivé onemocnění, které bylo přítomno ve slabé nebo latentní formě ještě před těhotenstvím a začalo se aktivně projevovat v raných fázích. Proto je nutné vyhledat radu lékaře. Pokud odborník nezjistí patologii, předepíše speciální cvičení pro těhotné ženy, které pomohou zmírnit tlak na orgány. Je užitečné v prvním i druhém a třetím trimestru..

Pokud pravý pohlavní orgán bolí během pohlavního styku, důvod může spočívat v:

 • proces lepení;
 • vaginismus nebo nadměrné prodloužení vaginálních svalů;
 • ovariální cysta;
 • příliš hluboká penetrace;
 • nedostatečná vlhkost při kontaktu;
 • zánět pohlavních orgánů atd..

Vzhled adhezí je příčinou neplodnosti

Nejběžnější příčiny bolestivých pocitů jsou uvedeny v tabulce.

ZpůsobitPopis
PolycystickáU polycystických vaječníků má žena před menstruací nadýmání, bolesti ve vaječnících, které vyzařují do nohy a dolní části zad. Menstruace s onemocněním je nepravidelná nebo zcela chybí a výtok může být vzácný i hojný
CystaPravý vaječník je nejčastěji vystaven tvorbě cysty, protože je lépe zásobován krví. Patologie se může objevit jak uvnitř vaječníku, tak na vnějším plášti a má různé velikosti. Formace obsahuje v sobě endometrium, kožovitou tkáň, serózní tekutinu a hnis. S cystou žena zatahuje do dolní části břicha, bolest je cítit při tlaku na břicho, během stolice a pohlavního styku. Mezi další příznaky patří slabost, bolest hlavy, nevolnost, zvracení a špinění v polovině cyklu. Z cysty se může vyvinout maligní nádor
KroutitKdyž se vaječník a vejcovod zkroutí, snižuje to množství krve, které proudí do těchto orgánů. Toto onemocnění je charakterizováno zvýšenou tělesnou teplotou, silnou ostrou bolestí v oblasti vaječníků, nevolností, zvracením.
Zánět přídavných látekTento termín označuje bakteriální infekci, při které dochází k zánětu vaječníků a vejcovodů. Tento typ zánětu je charakterizován silným krvácením, které je doprovázeno bolestí v dolní části břicha a dolní části zad a horečkou, a tyto příznaky se zhoršují pouze během menstruace. Kromě toho mohou nastat problémy s gastrointestinálním traktem a urogenitálním systémem: je možné nadýmání, nadýmání, bolest při vyprazdňování, močení, na které je časté nutkání
EndometriózaNebezpečné onemocnění, které zahrnuje proliferaci endometriální tkáně mimo děložní dutinu. Je charakterizována krvácením mezi obdobími, silným výtokem ve dnech menstruace, abnormálním cyklem, bolestmi vaječníků a pánve
Předčasné selhání vaječníkůToto je takzvaná předčasná menopauza. K vyhynutí dochází v důsledku hormonálních poruch a je charakterizována bolestí v oblasti vaječníků, nepohodlí v dolní části zad, menstruačními nepravidelnostmi, suchostí v pochvě. Zaznamenává se také zvýšená podrážděnost.
OnkologieOnkologická onemocnění jsou nebezpečná, protože v raných stádiích procházejí téměř asymptomaticky. Objevují se další příznaky nemoci, jako je bolest hlavy, únava, úbytek hmotnosti, krvácení uprostřed cyklu a bolest během menstruace.
Prasknutí vaječníkůVyskytuje se v důsledku ovariálního krvácení. Při prasknutí začne prudce bodat do boku, pociťuje se silná bolest. V tomto případě je nutná hospitalizace a okamžitý chirurgický zákrok, protože krev vstupuje do břišní dutiny a způsobuje peritonitidu - zánět pobřišnice
Hyperstimulační syndromS tímto onemocněním se zvětšují vaječníky, což může způsobit brnění. K tomu dochází při užívání hormonálních léků k léčbě neplodnosti, v důsledku čehož mohou dívky přibírat na váze.

Každá nemoc je pro tělo nebezpečná, proto je důležité včas se poradit s lékařem, abyste zahájili léčbu ve správný čas..

Vaječník s cystou

Specialista předepíše řadu nezbytných studií, aby zjistil příčinu bolesti v pravém vaječníku. Nejprve provede průzkum: zjistí, na co si pacientka stěžuje, zda je žena sexuálně aktivní, zda používá nějaké metody antikoncepce, zda užívala antibiotika kvůli infekčním chorobám atd. Zjistí také údaje o cyklu, s jakou frekvencí menstruace, povaha výtoku, jejich hojnost, trvání atd..

Dále se provádí vyšetření na gynekologickém křesle. Již v tomto případě lze detekovat přítomnost zánětu, protože vaječník je zvětšen. Pacient proto cítí nepohodlí, bolest v postižené oblasti. Vyžadují se také laboratorní testy, protože ke stanovení správné diagnózy nebude stačit jedno vyšetření..

Gynekolog odebere pacientovi stěr. Testy pomáhají určit stav vaginální mikroflóry, přítomnost bakterií, rakovinných buněk atd. Souběžně s tím by žena měla podstoupit ultrazvukové vyšetření, magnetickou rezonanci. Tyto metody se používají ke stanovení přítomnosti cyst, polycystických vaječníků, nádorů. Teprve poté, co je předepsána terapie.

Ovariální cysta na ultrazvuku

Proces léčby bolesti ve vaječníku trvá průměrně 7-10 dní. Nejčastěji gynekolog předepisuje antibiotika, jako je amoxicilin, cefazolin, ampicilin atd. Ale každé pacientce jsou předepsány léky individuálně, s přihlédnutím k vlastnostem jejího těla.

Kromě toho se vaginální čípky doporučují ženám s bolestmi vaječníků. Jejich výhody spočívají v tom, že se používají lokálně a nezpůsobují vedlejší reakce. Tyto prostředky bojují proti bakteriím, houbám a virům, odstraňují zánět, zmírňují bolest, horečku, odstraňují další příznaky a uklidňují vaginální sliznici. S těmito úkoly se nejlépe vyrovnají svíčky s indimentacinem, diklofenakem a natamycinem..

Specialista může předepsat fyzioterapii, hormonální, antifungální a antimikrobiální léky jako pomocné prostředky. Je zakázáno je brát na vlastní pěst..

Lidové léky mohou pomoci v boji proti problémům reprodukčního systému, ale musí být užívány přísně se souhlasem lékaře. Můžete použít následující nástroje:

 1. 1. Heřmánek. Doporučuje se pít odvar a podle toho se koupat v místních lázních.
 2. 2. Aloe šťáva. Dvakrát denně před jídlem musíte vypít 30 ml produktu. Pomáhá postupně snižovat bolest..
 3. 3. Jalovcové bobule nebo odvary z nich. Samotné bobule by se měly užívat 3krát denně a vývar - 4krát. Chcete-li jej připravit, musíte nalít vařící vodu na 100 g surovin a nechat vařit po dobu 2 hodin. Takový lék zmírňuje bolestivé pocity..
 4. 4. Mořská sůl nebo léčivá hlína. Na jejich základě se doporučuje provádět terapeutické koupele.
 5. 5. Kalinový čaj. Chcete-li jej připravit, musíte si vzít 15 g bobulí kaliny, nalijte je vroucí vodou a nechte 15 minut vařit. Vypijte vše najednou malými doušky.

Tato bylina se používá doma jako účinné protizánětlivé činidlo, a to jak pro orální podání, tak pro sprchování. Chcete-li připravit vývar, musíte si vzít 5 g akácie a nalijte 250 ml vroucí vody. Po pevném uzavření nádoby musíte nechat směs vařit po dobu 20 minut, po které ji můžete vypít. Produkt musíte používat 4krát denně. Přidejte trochu medu pro příjemnější chuť..

Chcete-li připravit roztok pro sprchování, nalijte 30 g bílé akácie s jedním litrem vroucí vody a položte na mírný oheň. Produkt dusíme 30 minut, poté jej odložíme, dokud nevychladne. Roztok se doporučuje používat k sprchování po dobu 2-3 týdnů dvakrát denně.

Pokud jsou vaječníky zapálené, pak se lopuch používá k úlevě od bolesti. Jeho listy je třeba vtřít do kaše a umístit do chladničky pro skladování na nejnižší polici..

Nevýhodou tohoto léku je, že každé tři dny musíte připravit novou porci, protože rostlinu nelze déle skladovat..

První dva dny se doporučuje konzumovat kaši dvakrát denně, 1 čajovou lžičku. Následující tři dny by měl být přípravek aplikován jednou denně, 1 čajová lžička. Poté přejděte na 15 g lopuchu denně po dobu tří dnů. Poté se na měsíc udělá přestávka a postup se znovu opakuje. Měly by existovat čtyři takové kurzy.

Aby se minimalizovala bolest v pravém vaječníku a zabránilo se provokování nemocí, měla by se dodržovat jednoduchá pravidla:

 1. 1. Dodržujte pravidla osobní hygieny.
 2. 2. Pravidelně navštěvujte svého gynekologa.
 3. 3. Jezte vyváženou stravu.
 4. 4. Zbavte se špatných návyků.
 5. 5. Zahajte léčbu jakéhokoli onemocnění reprodukčního systému včas.
 6. 6. Posílení imunity.
 7. 7. Chraňte se před pohlavním stykem.

Nejčastěji se u onemocnění reprodukčního systému objevuje bolest v pravém vaječníku, protože tok krve k němu je větší než doleva. Takové příznaky jsou zřídka normou a jsou známkou jakékoli patologie. V takovém případě musíte okamžitě kontaktovat odborníka a zahájit léčbu včas..

V boji proti nemocem a bolesti v pravém vaječníku se používají jak léky, tak lidové léky, které jsou pomocnější. Léková terapie je účinnější, zatímco lidové léky mají slabý účinek a aby bylo dosaženo výsledku, měly by být používány po dlouhou dobu. Proto se jeho použití doporučuje preventivně.

Kvůli zvláštnostem ženského hormonálního systému dochází pravidelně k výkyvům hmotnosti. Složení hormonů v ženské krvi se liší v závislosti na fázi cyklu.