Hrudník bolí po dobu 2 týdnů, jako u M.

JE DŮLEŽITÉ VĚDĚT! Neuvěřitelně účinný lék na zvětšení prsou, doporučený Elenou Strizh! Přečtěte si více.

Ženský prsa je klasický cílový orgán s přibližně 15 hormony. Na pozadí přirozených nebo patologických změn v hormonálním pozadí může ublížit, být přecitlivělý, naplnit nebo vyvolat tajemství. Fyziologická událost, jako je menstruace, je také spojena s kolísáním hladin hormonů. Přibližně 11-14 dní menstruačního cyklu, během ovulace, dochází k prudkému zvýšení koncentrace luteinizačního hormonu a poté se postupně zvyšuje hladina estrogenu a progesteronu. To je to, co nejčastěji vysvětluje, proč ženy mají bolesti na hrudi 2 týdny před menstruací. Méně často jsou příčinou nepohodlí benigní mléčné žlázy, těhotenství, onemocnění štítné žlázy a další orgány produkující hormony..

Příčiny bolesti prsou

Hlavní příčinou bolesti na hrudi před menstruací jsou hormonální změny. Po ovulaci se celé tělo ženy připravuje na narození dítěte. Děloha se uvolňuje, aby vyloučila ukončení těhotenství, zvyšuje se chuť k jídlu. Ženská prsa jsou plná a přecitlivělá. Tímto způsobem se mléčné žlázy připravují na svou okamžitou funkci - produkci mléka. Pokud nedojde k početí, všechny příznaky zmizí s nástupem menstruace nebo několik dní před..

Mezi patologickými příčinami bolesti prsu před menstruací se rozlišují:

 • Nemoci štítné žlázy, slinivky břišní, hypofýzy, hypotalamu, nadledvin, vaječníků. Poruchy těchto orgánů mají významný vliv na hormonální pozadí ženy..
 • Fibrocystické onemocnění prsu. Podle statistik 30-60% žen trpí mastopatií. Onemocnění se projevuje tvorbou uzlin v mléčných žlázách. Hlavním příznakem je citlivost prsou, která se před menstruací zhoršuje..
 • Zánětlivé procesy v genitáliích, pohlavně přenosné infekce.
 • Nekontrolované nebo dlouhodobé užívání OC (perorální antikoncepce) nebo jiných hormonálních látek.
 • Kromě toho může být stav prsu ovlivněn tak nepříznivými faktory, jako je kouření, zneužívání alkoholu, nošení podprsenky, která nemá správnou velikost nebo tvar, odmítnutí kojení ihned po porodu, stres a nevhodná výživa. Hormonální pozadí se mění po potratu, porodu, během menopauzy, těhotenství. Během těchto období může dojít ke zvýšení citlivosti prsou..

Podle statistik je citlivost prsou před menstruací častěji pozorována u žen s velikostí prsou 3 a vyšší. Vědci také identifikovali vztah mezi mentální labilitou a závažností symptomů PMS. Osoby, které jsou náchylné k častým změnám nálady, vnímavé, hluboce znepokojené, cítí změny v prsou stále jasněji před menstruací.

Co dělat?

Pokud dojde k jakýmkoli změnám v prsu, které se liší od těch, které se běžně vyskytují každý měsíc, první věcí, kterou by žena měla udělat, je samovyšetření. Jak správně vyšetřit a cítit vaše prsa:

 • Zkontrolujte vnitřek podprsenky, zda neobsahuje skvrny naznačující výtok z bradavek.
 • Prohlédněte bradavky a dvorce a ujistěte se, že nedochází k zarudnutí, vyrážce, loupání, zatažení, ulceraci nebo jiným abnormalitám.
 • Pás nad pasem a postavte se před zrcadlo. Zvedněte obě ruce za hlavu, dávejte pozor na tvar mléčných žláz. Hrudník by neměl mít abnormální boule, zasunutí nebo oblasti připomínající „pomerančovou kůru“. Nerovnoměrná barva kůže je také považována za abnormální..
 • Lehněte si na záda a pod lopatku na levé straně položte malý váleček. Cítíte levý prsa konečky prstů levé a 3-4 falangy pravé ruky. Prsty by měly být blízko hrudníku, pohyby by měly být kruhové. Prohlédněte si hrudník po centimetru, zda neobsahuje hrudky. Věnujte pozornost oblastem, které jsou bolestivé na dotek. Umístěte váleček pod pravou lopatku a zkontrolujte druhou mléčnou žlázu.

Samovyšetření by mělo být prováděno jednou za měsíc 7. – 10. Den od začátku menstruace. Pokud je menstruace nepravidelná nebo chybí kvůli menopauze, laktaci nebo těhotenství, lze zákrok provést kdykoli, když nedojde k překrvení mléčných žláz.

Jak snížit citlivost prsou?

Hrudník může bolet různými způsoby. Obvykle se před menstruací pozoruje otok mléčných žláz, zvyšuje se citlivost bradavek. Některým ženám se to dokonce líbí. Pokud jsou příznaky výrazné a způsobují nepohodlí, měli byste dodržovat následující tipy:

 • Vyberte si podprsenku, která je pohodlná. Správná podprsenka může pomoci minimalizovat nepohodlí. Upřednostňovány by měly být modely sportovního typu bez prohlubní a švů. Tkanina přiléhající k hrudníku musí být přírodní. Podprsenka by měla bezpečně držet prsa, ale neměla by prsa třást ani mačkat.
 • Upravte příjem tekutin, pijte diuretika, zelený čaj. Pokud před menstruací hrudník nejen bolí, ale také bobtná, měli byste věnovat pozornost pití. Měli byste vypít ne více než 1,5 litru vody denně. Kromě toho se doporučuje pít zelený čaj, šípkový vývar, kukuřičné hedvábí. Spotřeba kávy a alkoholu by měla být vyloučena nebo snížena na minimum.
 • Sledujte svoji stravu. Aby byla prsa méně citlivá, měli byste zvýšit spotřebu zeleniny, ovoce, fermentovaných mléčných výrobků, ryb, obilovin. Nedoporučuje se jíst hodně sladkostí, pečiva, masa, pít mléko, pivo.
 • Dostatečně se vyspat. Během spánku se tělo zotavuje, hladiny hormonů jsou regulovány. Při chronickém nedostatku spánku se všechno děje přesně naopak, obranyschopnost se vyčerpává, do krve se začínají uvolňovat stresové hormony a také prolaktin, který může způsobit citlivost prsou a výtok z bradavek. Musíte spát nejméně 8 hodin, přičemž se doporučuje jít spát nejpozději do 23 hodin.
 • Nepřehánějte to. Snažte se vyhnout namáhavé fyzické aktivitě. Pokud vás práce nutí tvrdě pracovat, udělejte si každou hodinu krátké přestávky. Ze sportovních aktivit upřednostňujte plavání, tanec, jízdu na kole, procházky.
 • Vyhněte se stresu. Snažte se vyhnout konfliktům, nebojte se o zítřek. Pokud máte pocit, že jste velmi podrážděni, dejte si čaj s heřmánkem a mátou, přemýšlejte o něčem příjemném, nechte se rozptýlit.
 • Mějte pravidelný sexuální život. Nedostatek sexu nebo nepravidelný sex významně ovlivňuje rovnováhu hormonů v těle ženy.
 • Pijte hořčík a vitamin B6. Nedostatek těchto živin vede ke zvýšení nepříjemných příznaků PMS. Před užitím pilulek se poraďte se svým lékařem.

Pokud vás hrudník velmi bolí, můžete vypít jakékoli anestetikum (Paracetamol, Analgin, Ketanov), použít mast s anestetickými složkami (Progestozel, Mastofit, Arnica, Traumeel S). Můžete také použít obklady s kafrovým olejem, magnéziem (síranem hořečnatým), medem, zelným listem na bolavé hrudi.

Pro zvětšení prsou bez operace naši čtenáři úspěšně používají metodu Eleny Strizh. Po pečlivém prostudování této metody jsme se rozhodli nabídnout ji vaší pozornosti. Přečtěte si více.

Kdy navštívit lékaře?

Jakákoli akutní bolest, která vás nutí užívat léky proti bolesti, vyžaduje návštěvu lékaře. Navíc by žena měla být upozorněna následujícími příznaky:

 • bolestivost hrudníku na pozadí nepřítomnosti nebo zpoždění menstruace;
 • jakýkoli výtok z bradavky (hnisavý, průhledný, kolostrum, krvavý);
 • zvýšená bolest v mléčné žláze;
 • těsnění;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bolest a otok pouze v jednom prsu;
 • změna tvaru mléčné žlázy, bradavky;
 • nestabilní menstruační cyklus;
 • hrbolky nebo prohlubně na kůži, změna barvy prsou nebo dvorců.

Pokud se objeví některý z těchto příznaků, měli byste být vyšetřeni gynekologem nebo mammologem, abyste vyloučili vývoj patologie.

Diagnostika a léčba

Aby bylo možné spolehlivě zjistit, proč dva týdny před menstruací bolí hrudník, měla by být vyšetřena žena. Nezbytný výzkum a analýza:

 • Ultrazvuk mléčných žláz v prvních dnech menstruačního cyklu;
 • mamografie (rentgen prsu);
 • analýza hormonů estradiol, progesteron, prolaktin, stejně jako hormon stimulující štítnou žlázu, tyroxin, trijodthyronin, glukokortikoidy, inzulín, placentární laktogen podle indikací;
 • biopsie a histologické vyšetření tkáně v přítomnosti pečeti.

Teprve po stanovení diagnózy bude ženě předepsána léčba. Každý případ je individuální a neexistuje jednotné terapeutické schéma. Takže na bolesti na hrudi způsobené dysfunkcí orgánů produkujících hormony jsou ženě předepsány hormonální léky, vitamíny, jód, hořčík a další přísady do potravin. Pokud jsou příznaky způsobeny infekcí, používají se antibakteriální a protizánětlivé léky.

V některých případech se bohužel neobejdete bez pomoci chirurga. Pokud jsou v mléčných žlázách nalezeny velké cysty nebo zhoubné nádory, je nutný chirurgický zákrok. V počátečních fázích vývoje fibrocystické mastopatie doporučují lékaři ženě otěhotnět. Přirozené zvýšení hladiny progesteronu během těhotenství má příznivý účinek na průběh onemocnění a vede dokonce k úplnému vyléčení..

Pokud má žena podezření, že citlivost prsou je způsobena těhotenstvím, je důležité vyloučit mimoděložní připevnění plodu. Poté, co těhotenský test ukáže 2 proužky, měli byste navštívit lékaře, provést krevní test na hladinu hCG a podstoupit ultrazvuk.

Tělo každé ženy je jiné. U některých kolísání hormonů během menstruačního cyklu zůstává zcela bez povšimnutí a nijak neovlivňuje prsa. Většina žen, zejména žen s působivou velikostí prsou, si však s nástupem ovulace všimne otoku mléčných žláz a zvýšení citlivosti bradavek. Tyto příznaky mohou mít fyziologické i patologické vysvětlení. Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti, měli byste se poradit s mammologem. Z preventivních důvodů je třeba tohoto specialistu navštívit jednou ročně a po 40 letech se doporučuje provádět každý rok mamografické a hormonální testy..

Tajně

 • Neuvěřitelné... Můžete si zvětšit prsa bez pilulek a operací!
 • Tentokrát.
 • Žádná bolestivá rehabilitace!
 • To jsou dva.
 • Výsledek je patrný po 2 týdnech!
 • Jsou tři.

Postupujte podle odkazu a zjistěte, jak to udělala Elena Strizh!

Dva týdny před menstruací způsobují bolest prsou

JE DŮLEŽITÉ VĚDĚT! Neuvěřitelně účinný lék na zvětšení prsou, doporučený Elenou Strizh! Přečtěte si více…

Ženský prsa je klasický cílový orgán s přibližně 15 hormony. Na pozadí přirozených nebo patologických změn v hormonálním pozadí může ublížit, být přecitlivělý, naplnit nebo vyvolat tajemství. Fyziologická událost, jako je menstruace, je také spojena s kolísáním hladin hormonů. Přibližně 11-14 dní menstruačního cyklu, během ovulace, dochází k prudkému zvýšení koncentrace luteinizačního hormonu a poté se postupně zvyšuje hladina estrogenu a progesteronu. To je to, co nejčastěji vysvětluje, proč ženy mají bolesti na hrudi 2 týdny před menstruací. Méně často jsou příčinou nepohodlí benigní mléčné žlázy, těhotenství, onemocnění štítné žlázy a další orgány produkující hormony..

Příčiny bolesti prsou

Hlavní příčinou bolesti na hrudi před menstruací jsou hormonální změny. Po ovulaci se celé tělo ženy připravuje na narození dítěte. Děloha se uvolňuje, aby vyloučila ukončení těhotenství, zvyšuje se chuť k jídlu. Ženská prsa jsou plná a přecitlivělá. Tímto způsobem se mléčné žlázy připravují na svou okamžitou funkci - produkci mléka. Pokud nedojde k početí, všechny příznaky zmizí s nástupem menstruace nebo několik dní před..

Mezi patologickými příčinami bolesti prsu před menstruací se rozlišují:

 • Nemoci štítné žlázy, slinivky břišní, hypofýzy, hypotalamu, nadledvin, vaječníků. Poruchy těchto orgánů mají významný vliv na hormonální pozadí ženy..
 • Fibrocystické onemocnění prsu. Podle statistik 30-60% žen trpí mastopatií. Onemocnění se projevuje tvorbou uzlin v mléčných žlázách. Hlavním příznakem je citlivost prsou, která se před menstruací zhoršuje..
 • Zánětlivé procesy v genitáliích, pohlavně přenosné infekce.
 • Nekontrolované nebo dlouhodobé užívání OC (perorální antikoncepce) nebo jiných hormonálních látek.
 • Kromě toho může být stav prsu ovlivněn tak nepříznivými faktory, jako je kouření, zneužívání alkoholu, nošení podprsenky, která nemá správnou velikost nebo tvar, odmítnutí kojení ihned po porodu, stres a nevhodná výživa. Hormonální pozadí se mění po potratu, porodu, během menopauzy, těhotenství. Během těchto období může dojít ke zvýšení citlivosti prsou..

Podle statistik je citlivost prsou před menstruací častěji pozorována u žen s velikostí prsou 3 a vyšší. Vědci také identifikovali vztah mezi mentální labilitou a závažností symptomů PMS. Osoby, které jsou náchylné k častým změnám nálady, vnímavé, hluboce znepokojené, cítí změny v prsou stále jasněji před menstruací.

Doba trvání bolesti

Jak dlouho prsa bolí před menstruací? Pokud mluvíme o fyziologických projevech, pak trvání syndromu (otok, bolestivost atd.) Může začít od okamžiku ovulace. A končí nástupem menstruace (maximum, první - druhý den). V tuto chvíli nastává další změna v rovnováze hormonů a příčiny, které způsobily příznaky, jsou samy odstraněny.

Pokud mluvíme o patologických procesech, pak bolest nezmizí během a po ukončení krvácení. A to může začít několik dní před ovulací. Nebo se nezastaví vůbec (trvalá bolest). Může se také změnit: jeho podstata, intenzita, lokalizace.

Co dělat?

Pokud dojde k jakýmkoli změnám v prsu, které se liší od těch, které se běžně vyskytují každý měsíc, první věcí, kterou by žena měla udělat, je samovyšetření. Jak správně vyšetřit a cítit vaše prsa:

 • Zkontrolujte vnitřek podprsenky, zda neobsahuje skvrny naznačující výtok z bradavek.
 • Prohlédněte bradavky a dvorce a ujistěte se, že nedochází k zarudnutí, vyrážce, loupání, zatažení, ulceraci nebo jiným abnormalitám.
 • Pás nad pasem a postavte se před zrcadlo. Zvedněte obě ruce za hlavu, dávejte pozor na tvar mléčných žláz. Hrudník by neměl mít abnormální boule, zasunutí nebo oblasti připomínající „pomerančovou kůru“. Nerovnoměrná barva kůže je také považována za abnormální..
 • Lehněte si na záda a pod lopatku na levé straně položte malý váleček. Cítíte levý prsa konečky prstů levé a 3-4 falangy pravé ruky. Prsty by měly být blízko hrudníku, pohyby by měly být kruhové. Prohlédněte si hrudník po centimetru, zda neobsahuje hrudky. Věnujte pozornost oblastem, které jsou bolestivé na dotek. Umístěte váleček pod pravou lopatku a zkontrolujte druhou mléčnou žlázu.

Samovyšetření by mělo být prováděno jednou za měsíc 7. – 10. Den od začátku menstruace. Pokud je menstruace nepravidelná nebo chybí kvůli menopauze, laktaci nebo těhotenství, lze zákrok provést kdykoli, když nedojde k překrvení mléčných žláz.

Norma, hraniční stav, patologie

U zdravé ženy se považuje za normální, pokud:

 • oblast bradavky a areoly bobtná;
 • oteklé mléčné žlázy;
 • hmatové vjemy jsou zvýšeny.

Pokud hlava bolí špatně, žaludek, mléčné žlázy jsou napnuté, oteklé a bolestivé do té míry, že vás bolí vaše oblíbená podprsenka, teplota těla stoupá na subfebrilní čísla, výkyvy nálady mění klidnou dívku na mrchu, a tak se to opakuje z měsíce na měsíc - máte PMS... Tato bolest obvykle s nástupem menstruace klesá..

Syndrom předmenstruačního napětí je patologický stav, který vyžaduje korekci. Místo výživy, vitamínů, minerálů, stravy, správného výběru prádla a uvolnění obkladů v oblasti poprsí ženy bohužel užívají léky proti bolesti..

PMS se stal tak běžným syndromem, že je považován spíše za hraniční stav než za patologické změny..

Dalším důvodem, že týden nebo dva před menstruací je velmi bolestivý a hrudník je plný, je mastopatie. Ve stejné době, jak celá žláza, stává hustá (kámen), a oba mohou bobtnat. Někdy v žlázových tkáních jsou palpované zaoblené mobilní formace, někdy, pokud je uzel jediný a malá žena to necítí. Bolest na hrudi může vyzařovat do paže, simulovat srdeční patologii.

Jak snížit citlivost prsou?

Hrudník může bolet různými způsoby. Obvykle se před menstruací pozoruje otok mléčných žláz, zvyšuje se citlivost bradavek. Některým ženám se to dokonce líbí. Pokud jsou příznaky výrazné a způsobují nepohodlí, měli byste dodržovat následující tipy:

 • Vyberte si podprsenku, která je pohodlná. Správná podprsenka může pomoci minimalizovat nepohodlí. Upřednostňovány by měly být modely sportovního typu bez prohlubní a švů. Tkanina přiléhající k hrudníku musí být přírodní. Podprsenka by měla bezpečně držet prsa, ale neměla by prsa třást ani mačkat.
 • Upravte příjem tekutin, pijte diuretika, zelený čaj. Pokud před menstruací hrudník nejen bolí, ale také bobtná, měli byste věnovat pozornost pití. Měli byste vypít ne více než 1,5 litru vody denně. Kromě toho se doporučuje pít zelený čaj, šípkový vývar, kukuřičné hedvábí. Spotřeba kávy a alkoholu by měla být vyloučena nebo snížena na minimum.
 • Sledujte svoji stravu. Aby byla prsa méně citlivá, měli byste zvýšit spotřebu zeleniny, ovoce, fermentovaných mléčných výrobků, ryb, obilovin. Nedoporučuje se jíst hodně sladkostí, pečiva, masa, pít mléko, pivo.
 • Dostatečně se vyspat. Během spánku se tělo zotavuje, hladiny hormonů jsou regulovány. Při chronickém nedostatku spánku se všechno děje přesně naopak, obranyschopnost se vyčerpává, do krve se začínají uvolňovat stresové hormony a také prolaktin, který může způsobit citlivost prsou a výtok z bradavek. Musíte spát nejméně 8 hodin, přičemž se doporučuje jít spát nejpozději do 23 hodin.
 • Nepřehánějte to. Snažte se vyhnout namáhavé fyzické aktivitě. Pokud vás práce nutí tvrdě pracovat, udělejte si každou hodinu krátké přestávky. Ze sportovních aktivit upřednostňujte plavání, tanec, jízdu na kole, procházky.
 • Vyhněte se stresu. Snažte se vyhnout konfliktům, nebojte se o zítřek. Pokud máte pocit, že jste velmi podrážděni, dejte si čaj s heřmánkem a mátou, přemýšlejte o něčem příjemném, nechte se rozptýlit.
 • Mějte pravidelný sexuální život. Nedostatek sexu nebo nepravidelný sex významně ovlivňuje rovnováhu hormonů v těle ženy.
 • Pijte hořčík a vitamin B6. Nedostatek těchto živin vede ke zvýšení nepříjemných příznaků PMS. Před užitím pilulek se poraďte se svým lékařem.

Pokud vás hrudník velmi bolí, můžete vypít jakékoli anestetikum (Paracetamol, Analgin, Ketanov), použít mast s anestetickými složkami (Progestozel, Mastofit, Arnica, Traumeel S). Můžete také použít obklady s kafrovým olejem, magnéziem (síranem hořečnatým), medem, zelným listem na bolavé hrudi.

Kdy navštívit lékaře?

Jakákoli akutní bolest, která vás nutí užívat léky proti bolesti, vyžaduje návštěvu lékaře. Navíc by žena měla být upozorněna následujícími příznaky:

 • bolestivost hrudníku na pozadí nepřítomnosti nebo zpoždění menstruace;
 • jakýkoli výtok z bradavky (hnisavý, průhledný, kolostrum, krvavý);
 • zvýšená bolest v mléčné žláze;
 • těsnění;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bolest a otok pouze v jednom prsu;
 • změna tvaru mléčné žlázy, bradavky;
 • nestabilní menstruační cyklus;
 • hrbolky nebo prohlubně na kůži, změna barvy prsou nebo dvorců.

Pokud se objeví některý z těchto příznaků, měli byste být vyšetřeni gynekologem nebo mammologem, abyste vyloučili vývoj patologie.

Preventivní opatření

Nejlepší prevencí patologií je pravidelné vyšetření mammologem a gynekologem. Pokud vás hrudník bolí před menstruací kvůli PMS, můžete snížit intenzitu nepohodlí pomocí jednoduchých pravidel:

 1. Během druhé fáze cyklu se držte stravy. Je zakázáno jíst slaná jídla - je lepší odmítnout „koření“. Bílkovinné potraviny a zelenina přinesou výhody. Nejlepší je omezit živočišné tuky. Žádný alkohol, kofein ani kouření.
 2. Noste pohodlnou podprsenku, která poprsí nestlačuje, ale také podporuje.
 3. Se souhlasem lékaře provádět krátké kurzy léčby OC nebo fyto-doplňky k normalizaci hladiny hormonů v těle.
 4. Před nástupem menstruace pijte čaje a připravte si odvar z léčivých sedativních a protizánětlivých rostlin.
 5. Vyvarujte se stresových situací a nervových šoků. Pravidelné procházky venku, cvičení nebo cvičení v jemném sportu.
 6. Sledujte teplotní režim, vyhýbejte se průvanu a podchlazení.

Každá dívka potřebuje vědět, kolik dní před menstruací se jí zvětší prsa a jaké faktory vyvolávají neobvyklé projevy bolesti. Je normální, pokud je bolestivost příznakem PMS a vyskytuje se 1-14 dní před menstruací.

Patologie, při kterých jsou prsa velmi bolestivé před menstruací, zahrnují onemocnění vaječníků, změny hormonálních hladin, gynekologické poruchy.

Pokud jsou křeče akutní, nebyly dříve pozorovány, nezmizí po propuštění, jsou doprovázeny teplotou nebo zhutněním tkáně, je nutná urgentní návštěva lékaře.

Diagnostika a léčba

Aby bylo možné spolehlivě zjistit, proč dva týdny před menstruací bolí hrudník, měla by být vyšetřena žena. Nezbytný výzkum a analýza:

 • Ultrazvuk mléčných žláz v prvních dnech menstruačního cyklu;
 • mamografie (rentgen prsu);
 • analýza hormonů estradiol, progesteron, prolaktin, stejně jako hormon stimulující štítnou žlázu, tyroxin, trijodthyronin, glukokortikoidy, inzulín, placentární laktogen podle indikací;
 • biopsie a histologické vyšetření tkáně v přítomnosti pečeti.

Teprve po stanovení diagnózy bude ženě předepsána léčba. Každý případ je individuální a neexistuje jednotné terapeutické schéma. Takže na bolesti na hrudi způsobené dysfunkcí orgánů produkujících hormony jsou ženě předepsány hormonální léky, vitamíny, jód, hořčík a další přísady do potravin. Pokud jsou příznaky způsobeny infekcí, používají se antibakteriální a protizánětlivé léky.

V některých případech se bohužel neobejdete bez pomoci chirurga. Pokud jsou v mléčných žlázách nalezeny velké cysty nebo zhoubné nádory, je nutný chirurgický zákrok. V počátečních fázích vývoje fibrocystické mastopatie doporučují lékaři ženě otěhotnět. Přirozené zvýšení hladiny progesteronu během těhotenství má příznivý účinek na průběh onemocnění a vede dokonce k úplnému vyléčení..

Pokud má žena podezření, že citlivost prsou je způsobena těhotenstvím, je důležité vyloučit mimoděložní připevnění plodu. Poté, co těhotenský test ukáže 2 proužky, měli byste navštívit lékaře, provést krevní test na hladinu hCG a podstoupit ultrazvuk.

Tělo každé ženy je jiné. U některých kolísání hormonů během menstruačního cyklu zůstává zcela bez povšimnutí a nijak neovlivňuje prsa. Většina žen, zejména žen s působivou velikostí prsou, si však s nástupem ovulace všimne otoku mléčných žláz a zvýšení citlivosti bradavek. Tyto příznaky mohou mít fyziologické i patologické vysvětlení. Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti, měli byste se poradit s mammologem. Z preventivních důvodů je třeba tohoto specialistu navštívit jednou ročně a po 40 letech se doporučuje provádět každý rok mamografické a hormonální testy..

Aby se neztratila hrudka v hrudi jako známka novotvaru, je nutné každý měsíc provádět nezávislé vyšetření. Pokud mammolog potvrdil přítomnost mastopatie, musíte nejprve přehodnotit své chuťové návyky a přejít na vhodnou stravu:

 1. Vylučte alkohol.
 2. Minimalizujte příjem čaje, kávy, koly, čokolády a dalších kofeinovaných potravin, zejména v druhé polovině cyklu.
 3. Pijte nejméně dva litry vody denně.
 4. Obohaťte stravu fermentovanými mléčnými výrobky, ovocem a čerstvou zeleninou, abyste zlepšili střevní motilitu, snížili množství mouky, těstovin a krupice, abyste předešli zácpě
 5. Odstraňte mastné a smažené, protože to negativně ovlivňuje játra, která se podílejí na odstraňování hormonů z těla.

Ženy s mastopatií by měly věnovat zvláštní pozornost spodnímu prádlu, je vhodné vyloučit nošení podprsenky korzetového typu a upřednostňovat měkčí modely bez kostic. Ve druhé polovině cyklu, kdy prsa nabobtná, pomůže měkká a pohodlná podprsenka snížit nepohodlí..

Hormonální narušení v těle

Překrvení mléčných žláz před menstruací je známkou hormonálních změn. To je zvlášť výrazné v dospívání, kdy dochází k pubertě..

Nepříjemné pocity na hrudi mohou dívky dlouho obtěžovat. A protože během puberty ještě nebyl zaveden pravidelný cyklus, nepohodlí se nutně neobjeví až před menstruací. Tento druh bolesti často znepokojuje mladé muže..

Proč mě bolí hrudník jeden až dva týdny před menstruací?

Je důležité vědět! Existuje účinný lék na léčbu GYNEKOLOGICKÝCH potíží! Přečtěte si více…

Metamorfózy vyskytující se v prsu ve 2. fázi menstruačního cyklu, tj. Po ovulaci, jsou spojeny s hlavní funkcí kojení ženy. Po zrání vajíčka začínají v ženském reprodukčním systému hormonální změny zaměřené na přípravu na těhotenství. Skutečnost, že hrudník bolí 2 týdny před menstruací, může být důsledkem růstu prsní tkáně, který přímo závisí na vlivu hormonu estrogenu produkovaného vaječníky ve velkém množství před ovulací a během ní a hormonu progesteronu, který ovlivňuje velikost lalůčků prsu.

Hormon prolaktin, silně vylučovaný hypofýzou během tohoto období, také stimuluje zvýšení počtu lalůčků a kanálků žláz a zvyšuje zrání a sekreci mleziva. U některých žen proto mléčné žlázy bolí několik dní před menstruací a při stlačení bradavky může z prsu vytéct kapka průhledné nebo bělavé tekutiny, což je běžná varianta, která však vyžaduje dohled mammologa. Tyto změny v mléčné žláze by neměly způsobovat výrazné nepohodlí nebo silnou bolest. Může dojít pouze ke zvýšení citlivosti, otoku a napětí na hrudi, k jeho mírnému zvýšení nebo pocitu plnosti. V tomto případě se považuje za normu, když jsou pocity v obou prsou stejné. Po nástupu menstruace zmizí nepohodlí a napětí v důsledku poklesu hormonálních hladin.

S tím mohou souviset skoky v hormonálních hladinách, zvýšená neuropsychologická citlivost ženy, tok fyzického stresu do premenstruačního syndromu (PMS) a bolest na hrudi. Nepřiměřené podráždění, únavu lze kombinovat nejen s nepohodlí a bolestí na hrudi, ale také s bolestivou, tažnou bolestí v podbřišku. Tyto příznaky jsou zvláště výrazné 2-3 dny před nástupem menstruace. Pokud hrudník bolí 10 dní před menstruací, o dva týdny později k menstruaci nedojde a hrudník bolí a bolí, můžeme předpokládat počátek těhotenství. Pokud po týdnu po nástupu údajné menstruace dojde ke zvýšení teploty spojenému s nevolností a zvracením, není vyloučeno mimoděložní těhotenství.

 • Snadný způsob, jak ZÍSKAT TEHOTU! To udělali naši předkové... Napište si recept. Tento lidový lék by se měl vypít ráno po dobu 1... Přečíst celý článek >>

Pokud si žena všimla jakýchkoli změn na prsou, které se liší od těch, které se běžně vyskytují každý měsíc, nebo pokud má při dotyku bolesti, měla by pečlivě prozkoumat a cítit její prsa. V případě pochybností je bezpodmínečně nutné vyšetřit gynekologa nebo mammologa, protože bolest spojená s určitou fází menstruačního cyklu může naznačovat vývoj patologie:

 1. Fibrocystické onemocnění prsu je často výsledkem hormonálních poruch v těle a gynekologických onemocnění. Dědičný faktor také hraje roli ve vývoji patologie. Mastopatie se projevuje bolestí na hrudi a vyskytuje se dokonce iu mladých dívek a u žen starších 30 let se tato patologie vyvíjí poměrně často. Fibrocystické onemocnění prsu je charakterizováno malými pečeti benigní povahy nebo malými formacemi uvnitř mléčné žlázy. Bolest prsou se obvykle zvyšuje 5-7 dní před nástupem menstruace a je možný výtok z bradavek: nažloutlý nebo bělavý. Ultrazvuk mléčných žláz pomůže včas identifikovat změny v nich a předcházet riziku komplikací (maligních nádorů). Přítomnost takové patologie, jako je mastopatie, znamená v budoucím neustálém sledování mammologem.
 2. Hormonální poruchy spojené s prací endokrinního systému mohou způsobit bolest na hrudi. V tomto případě je bolest kombinována s dalšími příznaky onemocnění, jako je diabetes mellitus a dysfunkce nadledvin. Doporučuje se konzultace s ošetřujícím endokrinologem.
 3. Zánětlivé procesy v genitáliích mohou být doprovázeny bolestivostí mléčných žláz, zejména během předmenstruačního období. Proto je spolu s ultrazvukem mléčných žláz povinný ultrazvuk vaječníků a dělohy.
 4. Galactocele je mastná cysta, která se může objevit během laktačního období nebo po něm. Bolest v přítomnosti takové cysty nastává při sondování, má tahavý a záškubový charakter a zesiluje se několik dní nebo týden před menstruací. S narušeným hormonálním pozadím postupuje patologie.

Pro léčbu a prevenci problémů s menstruačním cyklem (amenorea, dysmenorea, menoragie, Opsomenorea atd.) A vaginální dysbiózou naši čtenáři úspěšně využívají jednoduché rady hlavní gynekologky Leily Adamové. Po pečlivém prostudování této metody jsme se rozhodli nabídnout ji vaší pozornosti..

Potraty, pokročilé formy menstruačních nepravidelností, nekontrolované a dlouhodobé užívání perorálních kontraceptiv, odmítnutí kojení, promiskuitní sex, zneužívání alkoholu a kouření, stejně jako nedostatečná nebo nevyvážená strava zvyšují riziko vzniku patologických změn nejen u ženského prsu, ale také u celý reprodukční systém.

Včasné vyšetření vám umožní omezit se na léčení výše uvedených poruch. Hormonální terapie, léky obsahující hořčík, terapeutické obklady, bylinné přípravky, stejně jako protizánětlivé a antibakteriální látky pro léčbu příčin, které vyvolaly patologii, jsou účinné, ale jsou předepsány přísně individuálně. Samoléčba je v jakékoli fázi zjištěných poruch nepřijatelná, protože může situaci zhoršit. Zdá se tedy, že neškodný homeopatický bylinný přípravek Mastodinon může pomoci jedné ženě podporovat resorpci malých fibrocystických útvarů, druhé pomoci při léčbě neplodnosti způsobené nedostatečností žlutého tělíska a ve třetí vyvolat fúzi 2 malých cyst v hrudníku do 1 velké cysta. Proto byste neměli experimentovat se svým zdravím..

Pokud máte podezření na závažnější poruchy mléčných žláz (mastitida, nádory) a hrudníku, provádějí se další studie - mamografie, biochemické krevní testy, analýza výtoku z bradavek, biopsie a počítačová tomografie.

Žena, která má dostatečně vyvinuté nebo velké poprsí, se musí více než ostatní starat o zdraví svých prsou. Navzdory skutečnosti, že více než 60% žen, které dosáhly věku 35-40 let, podstoupí mastopatii, je možné snížit pravděpodobnost onemocnění dodržováním určitých pravidel. Omezte nadměrnou konzumaci kávy, slaných potravin a živočišných tuků; použijte pohodlnou podprsenku z přírodních materiálů s nastavitelnými popruhy; vyhnout se stresovým situacím a podchlazení těla; včas napravit veškerá porušení v oblasti ženského reprodukčního systému; vést aktivní životní styl bez nadměrné fyzické námahy.

Proč dochází k mastopatii?

Jak již bylo zmíněno, bolest na hrudi před menstruací, nerovnoměrné silné otoky mléčných žláz mohou být známkou mastopatie. Příčiny tohoto onemocnění mají jinou povahu:

 • dědičnost;
 • špatné návyky (alkohol, kouření);
 • fyzické zranění nebo těžké modřiny na hrudi;
 • nemoc jater;
 • nedostatek jódu a v důsledku toho nesprávná funkce štítné žlázy;
 • zánětlivé procesy v malé pánvi;
 • krátkodobé (méně než 5 měsíců) kojení nebo nepřítomnost dítěte;
 • bezdětnost;
 • iracionální užívání perorálních kontraceptiv (bez doporučení lékaře);
 • stres a silný psychický stres;
 • historie potratů.

Přítomnost několika faktorů zvyšuje riziko mastopatie..

Konzultace gynekologa


Při schůzce s gynekologem se zjistí různé informace pro přesnou diagnózu
Pokud mléčné žlázy ublíží před menstruací a je to alarmující, například pokud je ženě více než 35 let nebo je v menopauze, mělo by to být alarmující. Právě v těchto obdobích se nachází většina problémů s mléčnými žlázami. Inspekce a konzultace neublíží. Zvláště pokud k tomu existuje důvod:

 • Dědičná predispozice k nádorům reprodukčního systému, která je potvrzena genetickým vyšetřením.
 • Nepřítomnost dětí do 35 let.
 • Historie potratů nebo potratů.
 • Poruchy štítné žlázy nebo slinivky břišní, nádory nadledvin.
 • Časné projevy menopauzy.

Metody léčby

Léčba onemocnění prsu je nejčastěji složitým procesem, který kombinuje lidovou a medikační léčbu, fyzioterapii a ve vážných případech může být nutný chirurgický zákrok. K dosažení nejrychlejších a nejúčinnějších výsledků je nutné konzultovat lékaře a dále plnit jeho předpisy..

Tradiční metody

Infuze sedativních bylin pomůže snížit nepohodlí na hrudi: matka, heřmánek, pivoňka, mochna, vlaštovičník, třezalka tečkovaná, provázek. Můžete si koupit hotové přípravky v lékárně nebo jednotlivé byliny, které jsou smíchány ve stejném poměru.

Léky

Ke snížení nepohodlí se používají vitamínové přípravky obsahující hořčík a jód. Komplex AEVIT má dobrý účinek na regulaci cyklu, který je nutno užívat v průběhu jednoho a půl měsíce, s výjimkou dnů menstruace..

Gynekolog nebo mammolog mohou mastodinon předepsat na mastopatii. Lék se užívá 1 tableta dvakrát denně po dobu nejméně 3 měsíců. Dny menstruace si nemusíte dělat přestávky.

Technika samovyšetření

Samovyšetření prsu před menstruací musí být prováděno pravidelně u všech žen - bez ohledu na přítomnost bolestivých pocitů. Včasně zjištěná hrudka nebo hrudka v mléčné žláze pomůže rozpoznat mastopatii nebo zhoubný novotvar ve stadiu, kdy se můžete onemocnění zbavit.

 1. Zvedněte pravou ruku s loktem nahoru a přiveďte ji za záda. Levou rukou nahmatejte pravá prsa a pohybujte se v kruhu od základny k bradavce. Opakujte s levým prsem.
 2. Ležíte na posteli, dejte si pravou ruku za hlavu a levou rukou prohlédněte pravou mléčnou žlázu a podpaží. Totéž opakujte na druhé straně.
 3. Stiskněte bradavku mezi palcem a ukazováčkem a vyhledejte výtok.

Samovyšetření se nejlépe provádí ve druhé fázi cyklu (7-14. Den), poté jsou obvykle předepsány ultrazvuk a mamografie.

Triky reprodukčního systému žen

Od menarche po menopauzu závisí život ženy na cyklické aktivitě hormonů, které ovlivňují její reprodukční orgány a mléčné žlázy:

 • prolaktin;
 • progesteron;
 • estrogen.

V různých fázích menstruačního cyklu se množství těchto hormonů významně zvyšuje, což ovlivňuje pohodu ženy. Vrchol změn nastává v období 7-14 dnů před nástupem menstruačního krvácení. Během tohoto období může žena cítit:

 • plnost prsou;
 • zvýšená citlivost bradavek;
 • bolest na hrudi a nepohodlí v dolní části břicha.

Během tohoto období estrogen, který se produkuje ve velkém množství, stimuluje uvolňování vajíčka z folikulu. Říká se tomu ovulace. Stejný hormon podporuje zadržování tekutin v tkáních před menstruací, včetně žláz prsu. Prsní žlázy jsou bohatě inervované a mají rozsáhlou síť cév. Mechanické stlačení krevních cév a způsobuje bolest.

Ale jedinec, zejména ženského těla, je takový, že některé dámy si vůbec nevšimnou změn, jiné si všimnou mírného zvýšení objemu poprsí a zvýšení jeho citlivosti, u jiných hrudník reaguje takovou bolestí na dotek, že je čas vytí jako vlk. Co je normální, ptáte se?

Příznaky nebezpečných nemocí

Existuje řada příznaků závažného onemocnění prsu, které nelze ignorovat, a v případě detekce byste měli okamžitě vyhledat lékaře:

 1. Hnisavý nebo nazelenalý výtok z bradavek, stejně jako hnisání.
 2. Zvětšené lymfatické uzliny v podpaží.
 3. Trvalé ostré nebo bolavé bolesti na hrudi.
 4. Pocit formací v mléčných žlázách, bez ohledu na jejich velikost a počet.

Tyto příznaky jsou s největší pravděpodobností patologie. Abyste je nezmeškali, je nutné provést samovyšetření..

K udržení zdraví mléčných žláz jsou nutné pravidelné návštěvy gynekologa a mammologa, nezávislá palpace každý měsíc a udržování zdravého životního stylu.

Proč bolí hrudník: 11 neškodných a děsivých důvodů

Pokud vás nepohodlí trápí déle než dva týdny, určitě si domluvte schůzku s lékařem.

Bolest v mléčných žlázách (obojí nebo jedna - na tom nezáleží) se nazývá mastalgie. A je známa 70% žen s bolestí prsu. Lékaři však trvají na tom, že nepohodlí vždy hovoří o odchylce od normy - někdy neškodné a někdy nebezpečné.

Ale pouze 15% žen s bolestmi na hrudi opravdu potřebuje vážnou léčbu..

Je však důležité zajistit, abyste nespadli do těchto nešťastných procent. Vyhledejte své příznaky v seznamu nejčastějších příčin Proč mě bolí prsa? mastalgie.

1. PMS nebo ovulace

Během ovulace nebo před menstruací vám mohou prsa nabobtnat a bolet. To je normální, takto fungují hormony. Je pravda, že stejně jako v případě menstruace byste měli být opatrní: cyklická bolest by neměla být silná. Pokud vám nepříjemné pocity nedovolí na sebe zapomenout, co nejdříve se poraďte se svým gynekologem.

Existuje několik způsobů, jak rozpoznat normální cyklickou bolest:

 • bolí obě prsa, hlavně v horní a střední části (na úrovni bradavek);
 • hrudník „nalévá“: bobtná, je na dotek tvrdší;
 • někdy bolest vyzařuje do podpaží;
 • bolestivé pocity se objevují nejdříve 2 týdny před menstruací a poté zmizí;
 • jste v reprodukčním věku.

Co s tím dělat

Nejčastěji je nepohodlí s PMS nebo ovulací docela přijatelné. Pro snížení bolesti lze použít léky proti bolesti, jako je ibuprofen, paracetamol nebo naproxen..

Pokud vás bolest obtěžuje každý cyklus a je již dost, stěžujte si na gynekologa. Lékař vám může pomoci vybrat, která antikoncepční pilulka je, nebo pokud ji již užíváte, upravit dávkování..

2. Hormonální nerovnováha

Za mastalgii jsou často zodpovědné dva hormony - estrogen a progesteron. V různých obdobích života se jejich poměr může měnit, což se projevuje otoky a nepohodlí na hrudi. Hormonální nerovnováha se nejčastěji vyskytuje během:

 • puberta (puberta);
 • těhotenství (zpravidla mluvíme o prvním trimestru);
 • kojení;
 • menopauza.

Co s tím dělat

Pokud během některého z výše uvedených období dojde k mírné bolesti, je to obvykle normální. Dost na to, aby vydržel nepohodlí.

Znovu však zdůrazňujeme: nemusíte snášet silné bolesti! Pokud je přítomna, jděte ke gynekologovi.

3. Kojení

Tok mléka často způsobuje napětí a bolestivost prsou. Pokud krmíte a zároveň pozorujete, že se poprsí zvětšilo o velikost nebo dvě a bolí, je to také normální..

Co s tím dělat

Nic. Nepohodlí zmizí samo od sebe, jak si vaše prsa zvyknou na nový stav..

4. Laktostáza

Někdy jsou mléčné kanály u kojících žen blokovány. Mléko v nich stagnuje. Hrudník v postižené oblasti ještě více nabobtná, ztvrdne (pod kůží můžete cítit pružnou hrudku), bolest nastane i při lehkém dotyku.

Co s tím dělat

Nejlepší možností je aktivně krmit své dítě tak, aby nasávalo mléko z křečovitého potrubí. Pokud to nestačí, zkuste tekutinu po krmení masírovat. Pokud máte potíže, kontaktujte poradce pro kojení.

5. Mastitida

Toto je název zánětu mléčné žlázy - jednoho nebo obou. Laktostáza se často vyvine do mastitidy: stojaté mléko způsobuje zánětlivý proces. Tento typ mastitidy se nazývá laktační mastitida. Možné jsou také možnosti nelaktace, když se infekce dostane do prsní tkáně škrábanci nebo krevním řečištěm..

Mimochodem, "foukal do hrudníku" - to je také příklad mastitidy. V důsledku podchlazení se místní imunita snižuje a jakákoli infekce (například patogenní mikroorganismy, které se dostaly do krevního oběhu v důsledku nachlazení nebo řekněme chronického zánětlivého procesu v ústech) snadno napadne mléčné žlázy.

Příznaky mastitidy jsou zřejmé:

 • tělesná teplota stoupá na 38 ° C a více;
 • hrudník bobtná, stává se „kamenným“, jakýkoli jeho dotyk způsobí ostrou bolest;
 • kůže na hrudi je na dotek horká;
 • objevují se slabost, závratě, únava.

Co s tím dělat

Běh k lékaři - terapeutovi nebo gynekologovi! Mastitida je nejen extrémně bolestivá, ale také smrtelná nemoc, protože může způsobit otravu krve.

V raných stádiích lze mastitidu léčit antibiotiky Léčba infekční mastitidy během laktace: Antibiotika versus perorální podání laktobacilů izolovaných z mateřského mléka. Pokud je však onemocnění mírně zahájeno, může být nutný chirurgický zákrok - až do odstranění postiženého prsu.

6. Fibrocystické změny

Při tomto porušení dojde k nafouknutí a měknutí hrudníku současně. V něm můžete tápat po tvrdých vláknitých oblastech (tkáň jizvy, podobně jako vnitřní jizvy) a cysty (elastické vaky naplněné tekutinou). Předpokládá se, že vývoj fibrocystických změn může souviset s individuálním hormonálním pozadím a věkem..

Co s tím dělat

Diagnostiku vyhledejte u lékaře. Pokud skutečně mluvíme o fibrocystických změnách, léčba se obvykle neprovádí, protože tento stav je považován za neškodný. Bolest (pokud existuje) lze zmírnit volně prodejnými léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen.

7. Užívání některých léků

Mastalgie může být vedlejším účinkem některých léků. Například:

 • orální hormonální antikoncepce;
 • léky užívané u postmenopauzálních žen;
 • antidepresiva, zejména selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu;
 • prostředky pro léčbu neplodnosti;
 • diuretika;
 • antipsychotika.

Co s tím dělat

Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud mohou způsobovat mastalgii. Pokud ano, přemýšlejte o tom, jak můžete drogu nahradit.

8. Zranění

Po nárazu nebo mačkání vás bude bolet hrudník. Může to trvat i několik dní..

Co s tím dělat

Pokud bylo zranění menší a nezpůsobilo viditelné známky (jako jsou modřiny nebo otoky), nechte prsa zahojit. Na zvládnutí bolesti si vezměte léky proti bolesti dostupné v obchodě.

V budoucnu se snažte chránit hrudník před zraněním: žlázová tkáň se při nárazu snadno změní na vláknitou, objeví se v ní uzliny a cysty.

Pokud má zranění viditelné následky, pro každý případ kontaktujte svého gynekologa.

9. Špatně padnoucí podprsenka

Příliš těsné spodní prádlo stlačí hrudník a způsobí ucpání krve a bolestivost. Alternativně máte velké poprsí a podprsenku máte příliš volnou. To roztáhne prsní tkáň, což opět způsobí bolest..

Co s tím dělat

Získejte správnou velikost podprsenky. Jak to udělat, Lifehacker zde podrobně napsal.

10. Odražená bolest

Zdá se vám jen, že vás bolí hrudník. Ve skutečnosti bolest pochází z jiného orgánu nebo tkáně. Klasický příklad: byl jsi příliš aktivní v tělocvičně - tahal nahoru nebo řekněme cvičil na veslovacím trenažéru - a přetáhl hlavní sval prsní, který se nachází pod poprsím. Výsledkem je, že sval bolí, ale zdá se, jako by bolel hrudník.

Příznaky mastalgie mohou zahrnovat anginu pectoris, žlučové kameny, kostochondritidu (zánět chrupavky spojující žebra a hrudní kost) a některá další onemocnění.

Co s tím dělat

Pokud existuje možnost, že mastalgie je spojena s napětím svalů, počkejte několik dní - bolest sama odezní.

Pokud nezmizí a pečlivě jste si přečetli náš seznam důvodů, ale přesto jste nenašli ten svůj, poraďte se s gynekologem, abyste vyloučili další nemoci.

11. Fibroadenom nebo rakovina prsu

V obou případech mluvíme o nádorech: fibroadenom je benigní, rakovina je maligní a smrtící. V počátečních fázích je obtížné tyto nemoci rozpoznat, ale je to možné: cítí se primárně v hrudce, která se cítí v jednom prsu..

Další postupné příznaky:

 • bolest nebo nepohodlí neznámého původu, které nezmizí do dvou týdnů;
 • jakýkoli výtok z bradavky - průhledný, krvavý, hnisavý;
 • změny v barvě a tvaru bradavky: může "selhat" nebo naopak být příliš konvexní;
 • změny ve struktuře kůže na postiženém prsu: vypadá jako citronová kůra.

Co s tím dělat

Nečekejte, až se příznaky zhorší. Pokud pociťujete nepříjemné pocity na hrudi déle než dva týdny nebo pokud máte bouli v jedné z mléčných žláz, okamžitě kontaktujte svého gynekologa nebo mammologa. Lékař vás vyšetří a případně vám dá doporučení k řadě testů. Na základě jejich výsledků bude stanovena přesná diagnóza a bude předepsána léčba..

A připomínáme vám: aby onkologie neměla šanci, minimálně 1–2krát ročně podstoupit vyšetření mammologem.

Menopauza je jedním z fyziologických procesů ve stavu ženského reprodukčního systému. Je charakterizována postupnou regresí menstruační funkce až do jejího úplného vymizení.